Jak vybrat router (Access point)

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

V současné době se stala dostupnost bezdrátového připojení nezbytností. Pokud vás však ve vaší domácnosti trápí slabý signál, přejete si rozšířit WiFi i na zahradu nebo do druhého patra domu, případně hledáte vhodné řešení pro vytvoření stabilní a pevné sítě pro velké firmy a podniky, sáhněte po kvalitním Access pointu. Jedná se o však o zařízení, jehož výběr nemusí být pro množství technických termínů snadný. Proto jsme připravili rádce, v němž vám jednoduše a srozumitelně poradíme, jaký router vybrat (Access point) a na co si dát při výběru pozor.

Test WiFi routerů 2023

Do testování jsme zařadili celkem pět přístupových bodů z různých cenových kategorií. Zajímala nás zejména výbava, podporované standardy, zabazpečení, přenosová rychlost či dosah a stabilita signálu. Zhodnotili jsme také limity daného modelu a jeho možné využití.

TP-LINK TL-WA850RE

Wi-Fi standard802.11b/g/n
Frekvenční pásmo (GHz)2,4
Dual-bandne
Maximální rychlost připojení300 Mbit/s
Počet LAN konektorů10
USB konektorne
Repeaterano
Routerano
Počet antén2
Typ antényinterní
Konektor pro externí anténune
ZabezpečeníWEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK
DHCPano
PoEne
Režim WDSano
Rozměry v cm11 x 6,6 x 7,5
Hmotnost240 g

Access point TP-Link TL-WA850RE může sloužit jako repeater (opakovač) WiFi signálu nebo samostatný router. Jedná se přitom o jedno z nejlevnějších zařízení na trhu.

Podporuje tři WiFi standardy: 802.11b, 802.11g a 802.11n. Samozřejmostí je také DHCP server a dva provozní režimy: repeater a router. Navíc disponuje 10 LAN konektory, pomocí nichž můžete připojit požadovaná zařízení. Zařízení je vybaveno i dvěma interními anténami. Také z hlediska zabezpečení je na tom model TL-WA850RE překvapivě době. Obsahuje šifrovací protokoly WEP, WPA/WPA2 a WPA-PSK/WPA2-PSK.

Bohužel v praxi se ukázal být tento přístroj velmi slabý. Příjem WiFi signálu je nízký a dosah podprůměrný (podle počtu překážek něco málo přes 2 m). Přenosová rychlost také neoslní (hodnoty udávané výrobcem jsou pouze teoretické, ve skutečnosti internet dosahuje výrazně nižších hodnot). Dalšími negativy je obtížná instalace (i kvůli nesrozumitelnému návodu), nutnost ruční aktualizace (chybí automatická aktualizace) a skutečnost, že antény nelze směrovat.

Tento přístupový bod proto nelze doporučit (snad jen na pokrytí malého bytu). Slabý signál rozhodně nestačí na rozšíření Wi-Fi například do druhého patra domu.

 • nízká pořizovací cena
 • zdařilý design
 • slabý a nestabilní signál
 • malý dosah
 • nízká přenosová rychlost
 • obtížná instalace
Zjistit cenu

ASUS RP-N12

Wi-Fi standard802.11b/g/n
Frekvenční pásmo (GHz)2,4
Dual-bandne
Maximální rychlost připojení300 Mbit/s
Počet LAN konektorů4
USB konektorne
Repeaterano
Routerne
Počet antén2
Typ antényfixní
Konektor pro externí anténune
ZabezpečeníWEP, WPA-PSK/WPA2-PSK, WPS
DHCPano
PoEne
Režim WDSne
Rozměry v cm8 x 5,5 x 3,4
Hmotnost110 g

ASUS RP-N12 může sloužit jako Access point, repeater, most nebo Roaming Assistent. Jeho pořizovací cena přitom není nikterak závratná a patří mezi levná zařízení.

Podporovanými standardy jsou 802.11b/g/n. Na tomto zařízení najdete dvě MIMO antény, které zajištují lepší datovou prostupnost, a tedy i dosah WiFi signálu. Pro drátové připojení slouží 4 LAN konektory. Šifrování a zabezpečení je velmi slušné (nechybí například ani protokol WPS). Sporné jsou LED indikátory stavu signálu, které mohou být pro některé uživatele rušivé.

Model RP-N12 je ze své podstaty určen pouze pro domácí použití. Přenosová rychlost, dosah i stabilita signálu nijak nepřekvapila – nižší výkon jsme vzhledem k ceně i výrobcem uváděným hodnotám očekávali. Je třeba počítat s krátkodobými výpadky signálu a slabším dosahem, který však pro pokrytí druhého patra domu (nacházejícího se nad AP) postačuje (přes dvě zdi ale projde stěží). Potěšila také poměrně snadná instalace a konfigurace.

Pro zesílení signálu v jedné místnosti, případně jako levné řešení pro pokrytí menšího dvoupatrového domku může postačovat. Nesmíte ale počítat s příliš vysokou kvalitou signálu ani s vysokou rychlostí přenosu.

 • nízká pořizovací cena
 • více režimů
 • menší dosah
 • slabý signál
 • design
Zjistit cenu

TP-LINK CPE520

Wi-Fi standard802.11a/b/g/n
Frekvenční pásmo (GHz)5
Dual-bandne
Maximální rychlost připojení300 Mbit/s
Počet LAN konektorů2
USB konektorne
Repeaterano
Routerano
Počet antén2
Typ antényinterní
Konektor pro externí anténune
ZabezpečeníWEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA2-PSK
DHCPano
PoEano
Režim WDSano
Rozměry v cm27,6 x 7,9 x 6
Hmotnost943 g

TP-LINK CPE520 je Access point určený primárně pro venkovní použití a pro přenos WiFi signálu na velké vzdálenosti (podle výrobce až na 20 km), v případě potřeby jej lze využít také v interiérech. Používá se ve více provozních režimech: AP, klient, most, repeater, AP router, WISP.

Model CPE520 vysílá ve frekvenčním pásmu 5 GHz a je vhodný spíše do prostředí s malým nebo žádným množstvím překážek. Ideální je jako řešení venkovních bezdrátových síťových aplikací. Lze jej využít jako Point-to-Point nebo Point-to-Multipoint. K šíření signálu používá dvě směrové MIMO antény s duální polarizací a s vysokým ziskem. Chválíme přítomnost PoE napájení, díky němuž lze AP napájet přes Ethernet i na vzdálenost cca 60 m.

Instalace je poměrně snadná. Určitě doporučujeme ihned (a poté průběžně) aktualizovat firmware. Spojení s dalším přístupovým bodem zvládá dobře, signál je dostatečný a stabilní. Toto zařízení lze přitom použít i při teplotách zhruba od -30 °C do 70 °C. CPE520 je proto poměrně dobrým a levným řešením pro venkovní sítě.

 • přijatelná pořizovací cena
 • stabilita a dosah signálu
 • více režimů
 • nízká přenosová rychlost
Zjistit cenu

UBIQUITI NanoStation Loco M5

Wi-Fi standard802.11b/g/n
Frekvenční pásmo (GHz)5
Dual-bandne
Maximální rychlost připojení300 Mbit/s
Počet LAN konektorů10
USB konektorne
Repeaterano
Routerano
Počet antén2
Typ antényinterní
Konektor pro externí anténune
ZabezpečeníWEP, WPA, WPA2
DHCPano
PoEano
Režim WDSano
Rozměry v cm16,3 x 8 x 3
Hmotnost180 g

Access point Ubiquiti NanoStation Loco M5 je určen do exteriérů a lze jej využít zhruba do vzdálenosti 200 m. Nabízí poměrně široké spektrum režimů: AP, klient, klient WDS a AP WDS. Pro vysílání využívá frekvenčního pásma 5 GHz a standardů 802.11 b/g/n.

NanoStation Loco M5 se ukázal být stabilním, spolehlivým a téměř bezúdržbovým přístupovým bodem. Po poměrně snadné instalaci a prvním nastavení již nevyžaduje další zásahy (doporučujeme však pravidelně kontrolovat update firmware).

Disponuje dvěma integrovanými anténami MIMO a TDMA. Samozřejmostí je připojení pomocí PoE. Bohužel přenosová rychlost je poměrně pomalá (přístroj disponuje rozhraním pouze 100Mbit/s), pro běžné použití je však dostačující (např. větší domácnosti apod). Pro velké podniky jej však spíše nedoporučujeme.

 • stabilita a dosah signálu
 • více režimů
 • vyšší pořizovací cena
 • nízká přenosová rychlost
Zjistit cenu

UBIQUITI UAP-AC-LR

Wi-Fi standard802.11 a/b/g/n/ac
Frekvenční pásmo (GHz)2,4/5
Dual-bandano
Maximální rychlost připojení1317 Mbit/s
Počet LAN konektorů10
USB konektorano
Repeaterano
Routerano
Počet antén2
Typ antényinterní
Konektor pro externí anténune
ZabezpečeníWEP, WPA, WPA2
DHCPano
PoEano
Režim WDSne
Rozměry v cm17,6 x 17,6 x 4,3
Hmotnost240 g

Ubiquiti UAP-AC-LR je vynikajícím řešení pro pokrytí větších rodinných domů, zahrad či podniků. Jedná se o Dual-band AP, který využívá dvou frekvenčních pásem: 2,4 GHz a 5 GHz a několik standardů 802.11 a/b/g/n/ac. Počítat ale musíte s vyšší pořizovací cenou.

Signál tohoto přístupového bodu je výjimečně stabilní, spolehlivý a silný. Bez problému pokryje i větší rodinné domy (i třípatrové) se zahradou, dostane se i přes několik zdí. Reálná přenosová rychlost je překvapivě vysoká (zhruba 200Mbit/s) a potěšila také možnost nastavení a ovládání pomocí mobilní aplikace. Nastavení je však složitější a pro laika může být komplikované. Chválíme však možnost volby českého jazyka.

Kromě vyšší pořizovací ceny a obtížnějšího nastavení tento AP nabízí jen samá pozitiva a funguje na jedničku. Pokud proto potřebujete výkonný router do velkého domu či středně velkého podniku, rozhodně vám model UAP-AC-LR můžeme doporučit.

 • vysoká přenosová rychlost
 • vynikající stabilita a dosah signálu
 • pokročilá nastavení
 • zdařilý design
 • vysoká pořizovací cena
 • obtížnější nastavení
Zjistit cenu

Síťové prvky

Dříve, než se budeme věnovat výběru Access pointu, považujeme za důležité, krátce představit jednotlivé typy síťových prvků, která zajišťují Wi-Fi signál a s nimiž s setkáváme nejčastěji. Může se přitom stát, že zjistíte, že ve skutečnosti bude pro vaše potřeby vhodnější jiné zařízení než AP, případně kombinace více zařízení. Na druhou stranu, pokud máte v této otázce jasno, můžete tuto kapitolu přeskočit.

Kromě Access pointu patří mezi základní prvky, určené pro přenos Wi-Fi signálu:

 • router,
 • Wi-Fi router,
 • modem,
 • Wi-Fi repeater.


 

Router

Router (směrovač) se používá, když je potřeba vybudovat malou domácí (lokální) síť (LAN), v jejímž rámci se je k internetu připojeno více zařízení (počítačů, notebooků, tiskáren, mobilních telefonů apod.), než umožňuje poskytovatel internetu (tedy, než kolik máme od poskytovatele k dispozici IP adres). Jeho hlavní funkcí je tedy připojení více zařízení k jedné internetové přípojce (všechna tato zařízení přitom sdílejí pouze jednu IP adresu) a správa této sítě.

Router přitom odděluje dvě různé sítě. V domácích podmínkách jde zpravidla o oddělení internetu od soukromé (lokální) sítě. Na každém routeru proto najdeme porty pro oba typy sítí: WAN pro internetovou síť a LAN pro místní (domácí) síť.

Velmi zjednodušeně řečeno, router pracuje na rozhraní WAN/LAN, na rozdíl od switche (síťového přepínače), který spojuje počítače pouze v místní síti (tj. v LAN).

Nejčastěji jde o tzv. SOHO-router, který je určen pro domácí použití (někdy se proto označuje také jako domácí router, domácí směrovač, NAT-router). Zajímavou variantou je také tzv. meshový router, který zahrnuje celou sestavu čítající základní router i doplňkové vybavení. U tohoto typu proto stačí nastavit pouze základní jednotku a rozmístit ostatní zařízení.

Wi-Fi router

Router a Wi-Fi router jsou dvě poměrně rozdílná zařízení (přestože je mnoho lidí volně zaměňuje). Základním rozdílem je, že samotný router nemá Wi-Fi modul (na rozdíl od Wi-Fi routeru). K routeru se proto všechna zařízení připojují ethernetovým kabelem, kdežto Wi-Fi router funguje také bezdrátově. WiFi Router v sobě spojuje funkci routeru i WiFi Access pointu, díky čemuž dokáže vytvořit nezávislou domácí síť pro bezdrátová zařízení i zařízení připojená kabelově.

Modem

Někdy může mezi uživateli docházet také k zaměňování pojmů router a modem. Mezi těmito dvěma zařízeními je však zásadní rozdíl: Zatímco router vytváří počítačovou síť (zařízení propojuje mezi sebou i bez přístupu k internetu), modem slouží pouze pro samotnou realizaci připojení k internetu.

Modem přitom může mít mnoho podob (zejména DSL nebo kabelový). Zajímavým řešením pro místa, kde není možná jiná možnost připojení, ale dosahuje tam signál 4G (LTE) některého mobilního operátora, je tzv. LTE modem. V takovém případě však musíte mít aktivovanou SIM kartu daného operátora.

Velmi často lze na trhu objevit router s integrovaným modemem (tzv. hybridní zařízení), který v sobě slučuje obě funkce. Díky routeru tak dochází ke komunikaci zařízení s internetem a díky modemové části je umožněno připojení k internetu.

Wi-Fi repeater (extender)

Tato zařízení jsou určena pro zesílení Wi-Fi signálu (podobně jako AP). Jde o malé nenápadné krabičky připojené do zásuvky, které se hodí zejména do větších prostor, které nelze kompletně vykrýt hlavním zdrojem signálu. Nevýhodou je, že repeater (extender) zpomaluje Wi-Fi, jelikož datový rok rovnoměrně rozdělí mezi dvě (či více) zařízení.

Co je Access point

Access point (česky přístupový bod, často také zkratkou AP nebo WiFi Access point / WAP) je zařízení, které funguje jako řídící prvek bezdrátové lokální sítě (WLAN). A to konkrétně tak, že zprostředkovává a prodlužuje (zesiluje) Wi-Fi signál (zpravidla již existující sítě) pro připojení bezdrátových zařízení do počítačové sítě.

AP tedy umožňuje přístup k bezdrátové síti i zařízením, která nemají zabudovaný Wi-Fi modul. Připojíte-li k přístupovému bodu pomocí ethernetového kabelu například router (bez Wi-Fi modulu), skener nebo tiskárnu, stane se toto zařízení bezdrátovým a připojí se k místní síti, aniž by k tomu potřebovalo kabel.

AP tedy komunikuje s bezdrátovými zařízeními v dosahu a stará se o routování (směrování) provozu jak mezi bezdrátovými klienty, tak i pevnou kabelovou sítí. Velmi zjednodušeně řečeno, AP převádí v rámci jedné sítě data z kabelu do bezdrátového přenosu a zpět (datové pakety přicházející do ethernetu vysílá do vzduchu a pakety ze vzduchu zasílá do ethernetu).

Access point je navíc hojně používán také jako rozšiřovač dosahu bezdrátové sítě (zvyšuje pokrytí stávající WiFi sítě). Pokud k AP pomocí ethernetového kabelu připojíte směrovač, budete tak moci rozšířit oblast připojení k síti Wi-Fi. Některé Access pointy jsou vhodné i k instalaci na zeď místo datové zásuvky (např. pro pokrytí administrativních budov, hotelů, studentských kolejí Wi-Fi signálem).

Z čeho se Access point skládá

Struktura AP zařízení je poměrně jednoduchá. Každý přístupový bod obvykle disponuje jedním nebo dvěma ethernetovými porty, jednou Wi-Fi kartou a jednotkou webové administrace (pomocí níž lze nastavovat všechny potřebné parametry).

Přístupové body zpravidla obsahují také DHCP server, který umožňuje všem připojeným zařízením automatickou konfiguraci IP adres, výchozích bran, masek i DNS. DHCP server Access pointu lze nastavit pomocí webové administrace a je přístupný pro všechna zařízení připojená jak bezdrátově (přes WiFi), tak přes ethernet.

Access point má pouze jednu IP adresu, která slouží pouze pro komunikaci s webovým rozhraním.

Pro koho je Access point určen

S přibývajícími nároky na dostupnost WiFi sítě, roste i poptávka po možnosti jejího zesílení nebo rozšíření. Skoro každý totiž disponuje chytrým telefonem a mnoho moderních notebooků postrádá klasický LAN konektor pro připojení ethernetového kabelu. Stabilní WiFi signál se tak stal naprostou nutností.

AP si proto pořídí například majitel notebooku, který se chce k internetu připojit také na zahradě. Přístupový bod ale ocení také obyvatelé několikapatrových domů nebo paneláků. Často se mezi zákazníky objevují i majitelé tzv. síťových přehrávačů (AV nebo Hi-Fi sestav) nebo hráči, kteří například bydlí v panelovém domě a chtějí se věnovat síťovým hrám nebo sdílení dat. Výjimkou samozřejmě nejsou ani velké provozy, studenské koleje nebo firmy.

Jaký je rozdíl mezi WiFi routerem a Access pointem

Z výše řečeného je patrné, že WiFi router a Access point jsou zařízení s velmi podobnými funkcemi. Je proto důležité vysvětlit, čím konkrétně se liší.

WiFi router se používá pro připojení WAN a správu LAN sítě (vytváří drátovou síť). Lokální síť (LAN) lze vytvořit jednoduše připojením routeru pomocí ethernetového kabelu k zařízení poskytovatele internetových služeb (CPE) a následným připojením jednoho nebo více zařízení (pomocí ethernetového kabelu nebo bezdrátově). Směrovač takto poskytuje přístup k internetu všem kompatibilním zařízením, která jsou k němu připojena.

Access point naopak slouží „pouze“ jako portál (brána) pro připojení zařízení k místní síti (LAN). Zjednodušeně řečeno přístupové body jsou určeny pro rozšíření bezdrátového pokrytí stávající sítě (zopakování přijatého signálu), a tedy i ke zvýšení počtu zařízení (využívající technologie Wi-Fi) a uživatelů, kteří se k ní mohou připojit, nikoli však k samotnému připojení k internetu (nedisponují WAN portem).

Hlavním rozdílem je tedy to, že router se stará jak o připojení k internetu (WAN), tak o správu místní sítě a všech připojených zařízení i komunikaci v ní. Přístupový bod (AP) je naproti tomu pouze dílčí zařízení v rámci místní sítě, které rozšiřuje dosah Wi-Fi signálu a v dané síti umožňuje připojení více zařízení.

Bezdrátové routery přitom mohou fungovat jako přístupové body, ale valná většina Access pointů nemůže fungovat jako směrovače. Routery totiž spravují jak lokální sítě, tak komunikují i s vnějšími síťovými systémy (získávají, distribuují a odesílají data ve více směrech, navazují spojení, a přitom zajišťují bezpečnost lokální sítě). Access pointy obvykle poskytují přístup pouze k síti směrovače, neprovádí NAT překlad adres a nemohou přímo zajistit přístup k internetu od poskytovatele služeb (AP funguje jako obyčejný switch s jedním bezdrátovým portem).

Leccos mohou napovědět také odlišné funkce, jimiž směrovače a přístupové body disponují. V následující tabulce najdete základní funkce, které mohou daná zařízení poskytovat.

WiFi router vs Access point

ZařízeníPoskytované funkce
Bezdrátový směrovač
(router)
Router,
Access point,
switch,
DNS server,
DHCP server.
Bezdrátový přístupový bod
(Access point)
Access point,
AP + most,
repeater,
bezdrátový klient,
Multi-SSID.

Co zvolit – WiFi router nebo Access point

Odpověď na otázku, zda je vhodnější WiFi router nebo AP závisí pouze na vašich potřebách. Avšak obecně lze říci, že pro běžné domácnosti a malé podniky plně postačí WiFi router. A pro střední a větší podniky či organizace je snazší zajistit síť přístupových bodů.

Odpovědět lze také následovně: Je-li potřeba vytvořit podsíť (vnést do stávající sítě NAT překlad adres), a tak například oddělit lokální (domácí) síť od internetu, použijeme WiFi router. Není-li potřeba vytvářet podsíť, je vhodné použít Access point.

Pro pokrytí velkých prostor (často veřejných) se obvykle využívají pouze WiFi Access pointy bez routeru. Každé připojené zařízení tak přistupuje přímo k síti, aniž by byla jeho identita skryta. V kombinaci s routerem je připojení bezpečnější, jelikož se klient nejdříve připojí do vnitřní sítě, a až poté přes router do vnější.

Typy Access pointů

Access pointy je možné rozdělit na jednopásmové (Single-band), dvoupásmové (Dual-band) nebo vícepásmové (Multi-band). Základní rozdíl mezi nimi je v počtu frekvenčních pásem, a tedy rychlosti a dosahu AP. Toto rozdělení je přitom stejné jako v případě routerů.

Single-band Access pointy

Jednopásmové přístupové body jsou omezeny pouze na jedno frekvenční pásmo 2,4 GHz a nižší přenosovou rychlost Wi-Fi (maximálně do 800 Mbit/s). Single-band AP mají menší dosah a všeobecně slabší signál. Tento typ také mohou častěji provázet problémy s připojením apod. Jedná se však o nejlevnější typ vhodný do domácností a pro běžné využití (surfování na webu, procházení e-mailů, online chat, prohlížení fotografií).

Dual-band Access pointy

Dvoupásmové AP využívají dvou frekvenčních pásem, a to 2,4 GHz a 5 GHz (obvykle obou současně), mají vyšší přenosovou rychlost (běžně okolo 1 167 Mbit/s), stabilitu a větší dosah. Pokud však připojíte více zařízení, dochází ke snížení přenosové rychlosti. Tato zařízení již patří mezi dražší a hodí se pro velké domácnosti nebo střední a větší provozy. Obvykle se využívají pro streamování, přenos velkého množství souborů, sledování filmů či herní aplikace.

Multi-band Access pointy

Vícepásmové přístupové body bývají spíše ojedinělé. Obvykle se jedná o tzv. Tri-band (nebo Triple-band) Access pointy, které podporují jedno 2,4 GHz pásmo a dvě 5 GHz frekvenční pásma. K těmto zařízením je možné připojit nejvíce klientů, aniž by to negativně ovlivnilo rychlost WiFi. Dosah i síla signálu je přitom největší. Tento typ je určen pro vysoké zatížení a bez problémů k němu může být připojeno například vícero uživatelů hrající online hry. Pro vícepásmové AP je však typická také vysoká pořizovací cena.

Důležité parametry

Při výběru AP se vyplatí věnovat pozoronost poměrně velkému množství důležitých kritérií. V této kapitole se jim proto budeme postupně věnovat. Konkrétně půjde o:

 • počet klientů,
 • Wi-Fi standardy,
 • dosah,
 • přenosovou rychlost,
 • počet a zisk antén,
 • počet a typ konektorů,
 • výbavu a funkce,
 • bezpečnost a šifrování,
 • napájení,
 • design.

Počet klientů

Velmi důležitým kritériem při výběru je počet uživatelů, kteří mohou být k AP najednou připojeni. Již z výše uvedeného rozdělení přístupových bodů je patrné, že ne každé zařízení zvládne velké množství klientů současně.

Méně výkonné (a tedy i levnější) Access pointy teoreticky zvládnou zhruba 30 uživatelů, výkonnější pak 60 klientů a ty nejvýkonnější maximálně 254 uživatelů připojených současně. Praxe je však často výrazně odlišná. Kromě počtu klientů však myslete také na pokrytí (dosah signálu). Často se totiž vyplatí pořídit raději více přístupových bodů, které po větší místnosti nebo budově snadno rozmístíte.

Wi-Fi standardy

Každý AP zpravidla podporuje více standardů (tříd), které určují jeho maximální přenosovou rychlost a dosah. Tyto standardy přitom umožňují komunikaci v odlišných komunikačních pásmech (kanálech). A právě od daného pásma se následně odvíjí rychlost přenosu signálu (čili rychlost internetu) i jeho dosah.

Rozdělujeme přitom dvě základní pásma: starší 2,4 GHz a novější 5 GHz. Přitom platí, že pásmo 2,4 GHz sice poskytuje nižší přenosovou rychlost, ale vyznačuje se také lepším dosahem (dokáže lépe procházet překážkami). Přesto je vhodné spíše pro přenos menšího objemu dat a pro běžnou komunikaci a brouzdání po internetu.

Naopak 5 GHz frekvenční pásmo je výkonnější (má výrazně vyšší přenosovou rychlost), ale horší dosah (hůře se šíří přes stěny a další překážky). Ovšem hodí i pro náročné úkony (streamování videí ve vysoké kvalitě, hraní online her apod.).

Před nákupem přístupového bodu vždy zkontrolujte, jaké standardy podporuje váš router a ostatní síťové prvky. Velmi často se stává, že router je již zastaralý (pouze pro pásmo 2,4 GHz), a je proto potřeba jej nahradit novějším.

V následující tabulce přinášíme přehled v současnosti používaných standardů (jednotlivých generací) včetně uvedené maximální přenosové rychlosti (reálná rychlost je podstatně nižší) a dosahu, který je pouze orientační, jelikož skutečný dosah ovlivňuje celá řada faktorů. Ke každému standardu přitom uvádíme také nové označení, které postupně nahradí starší a složitější název (např. standard 802.11a bude jednoduše Wi-Fi 2).

StandardFrekvenční pásmo (GHz)Maximální přenosová rychlost (Mbit/s)Přibližný dosah uvnitř budov (m)Přibližný dosah venku (m)
Staré označeníNové označení
IEEE 802.11bWi-Fi 12,41138140
IEEE 802.11aWi-Fi 255435120
IEEE 802.11gWi-Fi 32,45438140
IEEE 802.11nWi-Fi 42,4 nebo 5600
IEEE 802.11acWi-Fi 551 00070250
IEEE 802.11axWi-Fi 62,4 a 510 000

Dosah

Jak jsme již zmínili výše, dosah routeru či AP je závislý nejen na zvoleném standardu (a frekvenčním pásmu), ale i na tom, kde je přístupový bod umístěn. Pokud je místnost plná překážek (stoly, skříně, přepážky, případně signál musí procházet zavřeními dveřmi či zdmi), doporučujeme volit raději pomalejší frekvenční pásmo 2,4 GHz (nebo raději více AP). V případě, že je místnost téměř prázdná, můžete si dovolit také přístroj vysílající na frekvenci 5 GHz.

Přenosová rychlost

Jak je patrné, také rychlost přenosu signálu je závislá na standardu. Kromě toho však přenosová rychlost úzce souvisí i s množstvím připojených zařízení (klientů). Například pokud jeden izolovaný Access point s přenosovou rychlostí 11 Mbit/s najednou sdílí stovka klientů, každý z nich bude disponovat rychlostí pouze 100 kbit/s. Právě z tohoto důvodu neexistuje přístupový bod, který by podporoval více než 254 klientů.

Počet a zisk antén

Přístupové body se liší také počtem antén (zpravidla se přitom jedná o antény integrované/interní, které nejsou na první pohled vidět). Více antén zpravidla nezvyšuje dosah signálu, ale zajišťuje stabilnější a celkově rychlejší připojení.

AP označený zkratkou MIMO (Multiple-Input Multiple-Output) navíc využívá multi-anténní systém, díky němuž se výrazně zlepšuje datová propustnost při zachování šířky frekvenčního pásma (tuto technologii mezi jinými podporuje například oblíbený standard 802.11n).

Některé routery navíc umožňují také připojení výkonnější externí antény (musí disponovat konektorem pro externí anténu).

Co se týče zisku antény, jedná se o hodnotu, která úzce souvisí s úhlem vyzařování, a jež tedy vyjadřuje směrovost a účinnost přeměny energie dané antény. Přitom platí, že čím větší má anténa zisk, tím menší prostorový úhel ozařuje (a naopak). Zisk se udává v decibelech (výkonový zisk v dBi). V podstatě (a velmi zjednodušeně) jde o výkon, který anténa vyzáří v poměru k přijaté energii. Obvykle se o zisku Access pointů uvažuje u antén směrových (které vyzařují v užším svazku), případně sektorových (pokrývající větší plochu).

Počet a typ konektorů

Vzhledem k tomu, že Access pointy lze propojovat s dalšími zařízeními (routery, switchy, počítači, tiskárnami, pevnými disky apod.), důležitý je i počet LAN konektorů, případně přítomnost USB portů. Pochopitelně platí, že čím více LAN konektory přístupový bod disponuje, tím více zařízení lze pomocí kabelu připojit. Připojení pomocí kabelu je přitom stabilnější a rychlejší než přes Wi-Fi. Totéž platí pro možnost připojení pomocí USB.

Kromě LAN a USB se lze u Access pointů občas setkat také se vstupem pro anténu. Pokud daný model tímto konektorem disponuje, lze k němu připojit anténu s lepšími parametry, než jaké má stávající zabudovaná anténa.

Výbava a funkce

AP obvykle nebývají vybaveny velkým množstvím dodatečných funkcí. Mezi velmi praktické považujeme dvě, které zmiňujeme níže.

QoS

QoS (Quality of Service) je nástroj, který umožňuje spravovat zařízení a aplikace v rámci jedné sítě. Jednou z hlavních funkcí je přitom schopnost přidělovat jednotlivým zařízením v síti rozdílnou důležitost (a tedy i různou šíři pásma k využití).

Například pokud je k jedné síti připojeno více počítačů a na jednom z nich je spuštěna náročná aplikace odebírající velké množství dat, nastane problém, jelikož síť je zatěžována nerovnoměrně, což se negativně odrazí na připojení ostatních počítačů. A právě v takových případech lze velmi efektivně využít QoS. Každé zařízení totiž dostane přidělenou určitou šířku pásma, kterou bude využívat, čímž dojde k omezení negativních odpadů na celou síť (jednotliví uživatelé se nebudou ovlivňovat).

Navíc má použití QoS vliv i na tzv. ztrátovost paketů (tato ztrátovost se může projevit špatnou kvalitou a zejména plynulostí videohovorů, online her apod.). Výhodou je také možnost nastavit vyhrazené pásmo speciálně pro jednotlivé aplikace, které následně tolik nezatěžují celkovou kvalitu připojení, případně pro stahování dat či jejich odesílání.

IPv6 Ready

IPv6 je poslední verze internetového protokolu (nahrazující starší IPv4). Tento protokol přitom zajišťuje rozšíření adresního prostoru (možnost přidělovat všem zařízením vlastní IPv6 adresy) a vylepšení schopnosti vysokorychlostního přenosu dat. IPv6 proto již používají i některé AP.

Bezpečnost a šifrování

Při výběru přístupového bodu je velmi důležité věnovat pozornost také otázce, jak zabezpečit domácí sít, aby byla odolná proti útokům zvenčí. S bezpečností sítě souvisí tzv. SSID, filtr MAC adres a šifrovací protokoly WEP, WPA, WPA2-AES nebo WPS. Rozhodně se vyplatí pravidelně kontrolovat také aktualizaci firmware vašeho zařízení.

SSID

SSID (Service Set ID) je jednoduše řečeno název Wi-Fi sítě, kterou router zprostředkovává, a k níž je možné se připojit. Chcete-li se k síti připojovat bezpečněji, doporučujeme SSID Access pointu přejmenovat (v továrním nastavení je často předvolena veřejná SSID, díky čemuž je síť volně přístupna pro všechna zařízení v dosahu). U většiny AP je přitom udán také počet SSID, tedy maximální počet nastavitelných sítí, jež lze využívat odděleně.

Samotné SSID však k bezpečnosti nestačí. Pro kvalitní zabezpečení je zapotřebí také šifrování pomocí protokolu WEP, WPA nebo WPA2.

Filtr MAC adres

Filtr MAC adres představuje pokročilou možnost zabezpečení. MAC adresy jsou totiž unikání pro každé zařízení, díky čemuž můžete nastavit možnost automatického připojení pouze skupině konkrétních uživatelů.

WEP

WEP (Wired Equivalent Privacy) je bezpečnostní standard, který využívá 40-bitový klíč pro ověření totožnosti. Tento klíč je však sdílený, tj. je stejný pro všechny uživatele konkrétního Access pointu. Jedná se o základní ochranu, která by měla být vždy zapnutá.

WPA

Šifrování pomocí bezpečnostního standardu WPA je oproti WEP výrazně posíleno díky využití nového protokolu a dynamického klíče (tzv. TKIP). Při koupi AP proto doporučujeme věnovat pozornost přítomnosti tohoto standardu.

WPA2-AES

WPA2 představuje nejbezpečnější možnost díky lepšímu šifrovacímu standardu AES. Na druhou stranu, přestože je docíleno velmi vysoké bezpečnosti, tento standard klade zvýšené nároky na hardware (u starších AP proto nemusí stačit upgrade firmware).

WPS

Podporuje-li bezdrátové zařízení WPS (WiFi Protected Setup), lze klienta k síti připojit velmi jednoduše stiskem tlačítka na síťovém prvku (routeru nebo AP). K připojení tedy není nutné zadávání hesla apod.

Co je Rogue Access point

Jedná se o bezdrátový přístupový bod, který byl nainstalován v zabezpečené síti bez oprávnění od místního správce sítě (tedy neoprávněně). Nejčastěji může jít o přidání AP zaměstnancem (a to třeba i v dobré víře např. kvůli snazšímu přístupu mobilního telefonu k internetu), stejně tak ale může jít i o přidání škodlivým útočníkem.

Tato zařízení však bývají velmi často nakonfigurovaná jako otevřená, kvůli čemuž nabízejí velmi snadný cíl útočníkům. Ti se mohou jednoduše nabourat do celé sítě a získat přístup k mnoha citlivým datům (a to i na dálku – z blízké budovy, parkoviště atp.). Únik citlivých dat z některých organizací a firem může být přitom naprosto devastující.

Zabránit tomuto nebezpečí je přitom možné pomocí instalace bezdrátových systémů prevence narušení (Wireless Intrusion Prevention System), které monitorují a kontrolují všechny AP (včetně těch v okolí) a zjišťují, zda zjištěná zařízení patří do seznamu spravovaných přístupových bodů a jsou připojena k zabezpečené síti.

Kromě neoprávněného připojení Rogue Access pointů však mnoho uživatelů také zajímá, co je to Rogue USB. Je zřejmé, že jde opět o neoprávněné připojení USB zařízení do zabezpečené sítě. I tímto způsobem přitom může docházet k nebezpečným útokům a sběru citlivých dat. A to zejména v případě, kdy si nejste jisti, zda je dané USB zařízení bezpečné (neobsahuje škodlivý malware).

Nebezpečná zařízení přitom nejsou jen ta, která někde najdete (např. flash disk nalezený na parkovišti), ale například i smartphony, které nabíjíte z veřejných nabíjecích stanic, případně všechna zařízení, která v minulosti byla alespoň jednou připojena k veřejným a nezabezpečeným sítím. V mnoha velkých společnostech proto může být udělen přísný zákaz používání vlastních USB zařízení. Vhodné je také nainstalovat kvalitní software na ochranu proti malwaru.

Napájení

Některé Access pointy dostupné na trhu disponují tzv. PoE (Power over Ethernet) typem napájení (známým také pod označením standard IEEE 802.3af), které dodává maximálně 15,4 W na port.

Jedná se o jednoduché a efektivní řešení, jelikož AP využívá již existující ethernetový kabel (primárně určený pro přenos dat). Nemusíte si tak lámat hlavu s nákupem a instalací dalšího napájecího kabelu.

Vylepšenou verzí PoE je PoE+ (standard IEEE 802.3at). Tato technologie může přístupovému bodu poskytnout až dvojnásobné množství energie s použitím jediného ethernetového kabelu (a to až 30 W na port).

Poměrně mnoho AP lze připojit i do zásuvky RJ45.

Design

Mezi méně podstatná, ale přesto důležitá kritéria výběru patří také vzhled Access pointu. Obvykle jde o bílá, černá (případně šedá) zařízení menších rozměrů hranatého nebo oblého (kruhového) tvaru. V mnoha případech mají integrovanou anténu, která není na první pohled patrná. Přístupové body navíc často vypadají jako stropní svítidla. V takovém případě se jedná o nenápadná zařízení, která lze instalovat na zeď, strop, případně kamkoli jinam (montážní sada přitom obvykle bývá součástí balení).

Jak nastavit router jako Access point

Určité množství uživatelů doma vlastní dva routery, čímž vyvstává otázka, jak a zda je možné nastavit jeden router jako Access point (a druhému přitom ponechat funkci routeru). Vytvoření AP z WiFi routeru (případně WiFi modem routeru) je skutečně možné. Nastavení přitom není příliš složité a mnoho návodů je volně dostupných na internetu (pro konkrétní model routeru).

Režimy Access pointu

V této kapitole přiblížíme, s jakými režimy se můžete u přístupových bodů setkat, k čemu jsou dobré a co znamenají. Konkrétně jde o tyto režimy:

 • Access point Mode,
 • Access point Client / Wireless Client Mode,
 • Point-to-Point / Wireless Bridge,
 • Point-to-Multipoint / Multi-point Bridge,
 • Repeater Mode,
 • WDS Mode,
 • WDS with AP Mode.

Access point Mode

Jedná se o základní režim přístupového bodu, jehož použití se týká výhradně připojení k bezdrátovým klientům (např. počítačům, notebookům).

Access point Client / Wireless Client Mode

Přístup k bodu klienta / bezdrátový režim klienta je režim, který umožňuje komunikaci Access pointu s dalším AP (přístupový bod se v podstatě stává kartou bezdrátového adaptéru). Ovšem ne všechna zařízení na trhu podporují režim AP klienta. A v případě, že AP podporuje tento režim, bude fungovat pouze s dalším zařízením ze stejné série.

Point-to-Point / Wireless Bridge

Point-to-Point nebo také bezdrátový most umožňuje AccessPointu komunikaci (a propojení) s druhým Access pointem schopným přemostění (Point-to-Point). Často se tímto způsobem bezdrátově propojují například dvě budovy. Opět však platí, že tento režim lze využít pouze u dvou zařízení ze stejné série.

Point-to-Multipoint / Multi-point Bridge

Point-to-Multipoint (vícebodový most) je podobný jako výše zmíněný režim, ovšem s tím rozdílem, že toto nastavení umožňuje používat více než dva WiFi Access pointy. I zde přitom platí, že všechny přístupové body musí být ze stejné série.

Repeater Mode

Opakovací mód rozšiřuje dosah bezdrátové sítě opakováním bezdrátového signálu AP. I tento režim přitom vyžaduje přístroje ze stejné série.

WDS Mode

Režim WDS se podobá režimu Bridge. Používá se v případě, že potřebujete bezdrátově propojit více přístupových bodů, aniž byste museli každý AP připojit do ethernetu. V tomto režimu však Access point nebude komunikovat s Wireless klientem.

WDS with AP Mode

WDS s AP režimem umožňuje jak komunikaci AP mezi sebou, tak připojení Wireless klientů k síti.

Cenové relace

Pořizovací cena Access pointů se různí zejména podle účelu využití. Jednoduché routery pro běžné využití v domácnosti, pořídíte již od 500 Kč. Naopak cena nejlepších routerů pro velké firmy a podniky se může vyšplhat až na několik tisíc. Doporučujeme však vždy vybírat o něco lepší router, než jaký potřebujete. Uvedené hodnoty výrobku se totiž často vážou pouze na ideální podmínky a ve skutečném provozu jsou mnohem nižší.

Pro lepší přehlednost jsme vydělili tři základní cenové kategorie:

 • do 1 000 Kč,
 • od 1 000 Kč do 2 000 Kč,
 • nad 2 000 Kč.

Levné Access pointy pro nenáročné využití

Nejlevnější Access pointy pořídíte již zhruba za 500 Kč. Za levná zařízení však považujeme všechny modely do 1 000 Kč. Zpravidla se jedná o jednoduché jednopásmové přístroje zahrnující základní Wi-Fi standardy (obvykle 802.11b/g/n), což pro běžné využití naprosto postačuje. Velkou nevýhodou je ale nejen menší dosah a nižší počet uživatelů připojených najednou (zhruba do jedné desítky), ale zejména velmi špatná odolnost proti DoS útokům (pokusům o zahlcení AP síťovými dotazy). Každopádně pro malou domácí síť může být i levnější zařízení dobrou volbou.

Access pointy pro náročnější využití

Přibližně v rozmezí od 1 000 Kč do 2 000 Kč se nachází modely, které již nabízejí více možností (např. kontrolovat přístup uživatelů pode MAC adresy, limitovat jednotlivým klientům přenosovou kapacitu apod.). Navíc se jedná jak o Access pointy pro vnitřní, tak i pro venkovní využití. Často jde o dvoupásmové přístroje s poměrně širokými možnostmi využití. Vhodné jsou proto i pro středně velké provozy a náročnější uživatele.

Vysoce kvalitní  Wi-Fi routery

V top kategorii od 2 000 Kč výše se nachází nej Access pointy, které jsou určeny pro uživatele s vysokými nároky na stabilitu sítě a vysokou přenosovou rychlost. Zpravidla vždy podporují standard 802.11ac a často nabízejí dvě frekvenční pásma (2,4 GHz a 5 GHz). Tato zařízení ocení zejména velké podniky a firmy, ale třeba i ti, kteří doma vlastní chytrou televizi s možností streamovat filmy ve vysoké kvalitě nebo všichni online hráči.

Tipy na závěr

 1. Ihned po zakoupení zařízení doporučujeme pomocí návodu zjistit, jakou IP adresu má přístupový bod nastavenou z výroby a zda nekoliduje s IP adresou jiného zařízení v síti. Pokud dochází ke kolizi, IP adresu AP změňte.
 2. V současné době lze většinu AP upgradovat stažením nového firmware přímo ze stránek výrobce. Pro zachování maximální bezpečnosti doporučujeme tento upgrade provádět co nejčastěji.
 3. Pro zjištění síly vysílaného signálu existují nejrůznější aplikace do mobilních telefonů, kterými lze snadno kontrolovat kvalitu signálu či to, jak se WiFi signál změní natočením antény nebo změnou umístění vysílače.
 4. Pokud si pořídíte příliš silný AP, může se stát, že se vlny budou odrážet zpět od okolních stěn, čímž dojde k rušení signálu a výraznému zmenšení výkonu. Doporučujeme proto volit raději více slabších zařízení než jedno silné.
 5. Přestože někteří poskytovatelé internetu nabízejí ke svým službám také Access point (obvykle za symbolickou cenu), často je toto zařízení velmi nekvalitní s tristní přenosovou rychlost a stabilitou připojení.
 6. Při výběru nejlepšího Access pointu vám mohou pomoci také uživatelské recenze, nezávislé testy a žebříčky vítězů v různých kategoriích.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 77 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo