Jak vybrat nejlepší aku vrtačku + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Aku vrtačka je všestranný pomocník do domácnosti, který zvládne široké množství prací. Aspoň občas ji používá snad každý, ale jak vybrat tu nejlepší pro svoje potřeby už tak lehké říct není. Proto jsme se na aku vrtačky podívali důkladněji, abychom mohli s jejich výběrem správně poradit.

Test aku vrtaček 2023

NázevKde koupitVýkonVýbavaHodnocení
celkem
1.Bosch GSB 18-2-LI Plus 0 601 9E7 102Zjistit cenu100 %90 %
96 %
Recenze
2.Black & Decker BDCHD18K1B2Zjistit cenu90 %90 %
90 %
Recenze
3.MAKITA DDF485RFJZjistit cenu90 %90 %
90 %
Recenze
4.Makita HP457DWEZjistit cenu90 %80 %
86 %
5.Extol Industrial 8791151Zjistit cenu70 %80 %
74 %
6.DeWALT DCD710D2Zjistit cenu50 %90 %
66 %

Metodika hodnocení aku vrtaček se zaměřuje na dva základní faktory – výkon a výbavu. Hodnocení výkonu zahrnuje parametry jako kroutící moment, výdrž baterie, kapacitu baterie a dobu nabíjení. Tyto parametry jsou klíčové pro stanovení toho, jak dobře výkon aku vrtačky splňuje potřeby uživatele. Kroutící moment, například, udává, jak rychle se vrták otáčí a jak silný je tlak, kterým dokáže vrták vytvořit. Výdrž baterie, kapacita baterie a doba nabíjení jsou dalšími důležitými faktory, které ovlivňují výkon aku vrtačky.

Hodnocení výbavy se zaměřuje na různé funkce a vlastnosti, které se využívají při práci s aku vrtačkou. Zahrnuje také faktory jako příklepovou funkci, max. průměr vrtání do různých materiálů, rozsah upínání sklíčidla, osvětlení, typ baterie a hmotnost. Příklepová funkce je důležitá pro práci s tvrdými materiály, jako je beton, kde je nutné vrtákem proniknout do materiálu pomocí vibrací. Max. průměr vrtání do různých materiálů a rozsah upínání sklíčidla jsou klíčové pro určení toho, jak široké spektrum vrtání může aku vrtačka zvládnout. Osvětlení je velmi užitečné při práci v tmavých místech a typ baterie a hmotnost jsou důležité faktory, které ovlivňují pohodlí a snadnost používání aku vrtačky.

Parametry

NázevTyp baterieNapětí baterie (V)Doba nabíjení (minuty)Kapacita baterie (Ah)Kroutící moment (Nm)Hmotnost (kg)
1.Bosch GSB 18-2-LI Plus 0 601 9E7 102Li-Ion18502631,5
2.Black & Decker BDCHD18K1B2Li-Ion18602401,3
3.MAKITA DDF485RFJLi-ion18223501,7
4.Makita HP457DWELi-Ion18601,3421,7
5.Extol Industrial 8791151Li-Ion16 902331
6.DeWALT DCD710D2Li-Ion11402241,1
NázevMax. průměr vrtání do dřeva (mm)Max. průměr vrtání do oceli (mm)Upínací rozsah sklíčidla (mm)Náhradní baterie Nastavení otáčekPříklepZpětný chod
1.Bosch GSB 18-2-LI Plus 0 601 9E7 10238131,5 - 13anoanoanoano
2.Black & Decker BDCHD18K1B225101 - 10 anoanoanoano
3.MAKITA DDF485RFJ38131,5-13ano2 rychlostineano
4.Makita HP457DWE36131,5 - 13anoanoanoano
5.Extol Industrial 879115136132 - 13anoanoneano
6.DeWALT DCD710D220101 - 10 anoanoneano

Typ

Aku vrtačka

Snad nejširší kategorie, do které spadá velké množství výrobků. Primárně jsou určeny pro vrtání do kovových nebo dřevěných materiálů. Některé kusy jsou vybaveny i příklepem a proto je s nimi možné vrtat i do zdiva. S ním si dokáže úspěšně poradit. Horší je to pokud zkoušíte vrtat do betonu. Zde si připravte větší dávku trpělivosti a síly. Vyvrtání bude náročné. Pořád ale platí, že aku vrtačka je vhodná na menší vrtací práce, protože jí napajení z baterie nedovoluje takový výkon, jako má vrtačka zapojená přímo do elektrické sítě. Typickým úkolem je pro ni vyvrtání několika děr pro zavěšení obrazu nebo zrcadla. Většinu aku vrtaček je možné použít i pro šroubování. Jejich hmotnost ani konstrukce pro tuto činnost ale není ideální. Takže na pár šroubků v pořádku, na větší počet se raději podívejte po aku šroubováku.

Také jste určitě slyšeli o příklepových aku vrtačkách. Nejde o žádný nový typ, jen je přístroj navíc vybaven příklepovým mechanismem, který ulehčuje vrtání do zdiva. Velké zázraky od něj v případě čistě akumulátorového pohonu čekat nemůžete. Proto je lepší podívat se po přístrojích, které umožňují přímé připojení do elektrické sítě. Na fungování a smysl příklepu se ještě podíváme dále v článku.

Aku šroubovák

Zjednodušeně by šlo říct, že se jedná o základní variantu aku vrtačky. Je menší a také lehčí. Díky tomu se s ním snáze manipuluje a čistě pro šroubování je vhodnější než univerzálnější aku vrtačka. V domácím použití se hodí hlavně při montáži a šroubování nábytku, nebo obecně všude tam, kde je potřeba utáhnou velké množství šroubů. Jak už začínáte tušit, neexistuje univerzální přístroj, který zvládne všechno na výbornou. Každý z uvedených typů má svoje přednosti i zápory.

Motor

Můžete se setkat se dvěma typy motorů, které se od sebe provozními vlastnostmi i náklady docela liší. To, který je pro vás vhodnější záleží hlavně na rozpočtu a četnosti využívání přístroje. Modernější bezuhlíkové motory jsou totiž dražší a lepší pro uživatele, kteří budou s vrtačkou pracovat častěji. Naopak, pokud ji použijete jen párkrát do roka, můžete se spokojit s levnějším klasickým motorem. Nyní se na oba typy podíváme důkladněji.

Klasické motory

Fungují na principu dvou magnetů. Jedny jsou umístěny na statoru (permanentní magnety) a druhé na rotoru (napájecí magnety). Stator je nepohyblivá součást motoru a rotor je zase pohyblivá součást. Při jeho pohybu dochází skrze uhlíky ke vzniku elektrického napětí. Další důležitou součástí je komutátor, který je tvořen prstence z kontaktů od cívek motoru. Právě jej se dotýkají uhlíky, které jsou uloženy v plastových kolébkách, které jsou pružinou tlačeny na prstenec. V průběhu používání dochází k opalování uhlíků a zhoršení výkonu a spolehlivosti vrtačky. Proto tento motor doporučujeme lidem, kteří nebudou aku vrtačku používat několikrát do týdne. Další nevýhodou je, že je klasický motor méně efektivní než bezuhlíkový. Uhlíky, které jsou tlačeny na prstenec komutátoru, totiž fungují jako slabá brzda. Hlavní výhoda je zřejmá, je jí výrazně nižší cena.

Bezuhlíkové motory

Ty najdete v dražších přístrojích a v naprosté většině přístrojů profesionálních. Fungování motoru je u nich oproti předchozímu typu značně zjednodušeno a podle očekávání v něm nenajdete žádné uhlíky ani komutátor. Ten je nahrazen řídící elektronikou. Rozdílné je i umístění magnetů. Permanentní magnety najdete na rotoru a napájecí magnety na statoru, který je na vnější straně motoru. Díky tomu nejsou cívky tolik namáhány, nemáme tu brzdu v podobě uhlíků a díky tomu je motor efektivnější i méně náchylný k poruchám. To znamená vyšší výkon i kroutící moment a k tomu jako příjemný bonus větší výdrž baterie. Bezuhlíkový motor totiž generuje výkon podle materiálu, do kterého vrtáte. Při vrtání do měkkého dřeva mnoho výkonu nepotřebujete a baterie vydrží déle. Při vrtání do kovu, již musí použít výkonu více a baterie mizí rychleji. Hlavní nevýhoda tohoto motoru je pak vyšší pořizovací cena.

Konstrukce

Vlastně jde „jen“ o to, aby se vám vrtačka dobře držela. To znamená dát si pozor na dva faktory. Tím prvním je její váha, která je ideální v rozmezí 1,5 – 1,7 kg. Pokud s ní budete vrtat déle, tak každých pár set gramů navíc poznáte. Druhou důležitou vlastností je materiál rukojeti. Ta by se vám jednak měla snadno držet a druhak eliminovat vibrace, které se do rukojeti přenášejí z vrtáku. Proto je tělo vrtačky z tvrzeného plastu a naopak rukojeť je z měkčeného materiálu, který pohlcuje nežádoucí vibrování.

Baterie

Dává přístroji život a lze ho přirovnat k srdci v živém těle. Často se to taky označuje jako akumulátor. Jde o zásadní součást vrtačky a je důležité si pohlídat jeho parametry. Těmi jsou

  • Kapacita baterie
  • Typ baterie
  • Napětí baterie

Kapacita baterie

Tento údaj vypovídá o tom, jak dlouho vrtačka vydrží v provozu bez nutnosti dobíjet baterii. Udává se v ampérhodinách – jejich zkratka je Ah. Jedna ampérhodina odpovídá schopnosti dodávat proud o velikosti jednoho ampéru po dobu jedné hodiny. Jako slušný základ pro domácí práci doporučujeme kapacitu baterie 2 Ah. Existují i velké kapacity okolo 5 – 6 Ah. Takové vrtačky jsou docela masivní a mají i větší hmotnost. Pokud neplánujete vrtat každý víkend pár hodin, tak je taková kapacita zbytečná. V některých případech se můžete setkat s pojmem mAh. Ten označuje miliampérhodinu a převodní poměr je 1 Ah = 1 000 mAh.

Napětí baterie

Lze říct, že čím větší je napětí aku baterie, tím větší je výkon vrtačky. Můžete koupit vrtačky s rozpětím napětí od 3,6 do 36 Voltů. S napětím je spjata i hodnota kroutícího momentu. Ten určuje jak je vrtačka silná. Udává se v newtonmetrech. Minimální hodnoty se pohybují okolo 5 Nm, střední třída, která stačí pro většinu domácích prací je někde mezi 20 – 50 Nm a nejsilnější aku vrtačky mají kroutící moment až 100 Nm. Existuje léty ověřený domácí test síly vrtačky. Pustíte vrtání na volno a rukou zkusíte udržet sklíčidlo. To je ta část přístroje do které se umisťuje vrták. Pozor na zranění, pokud si nejste jisti jak to provést, nechte si poradit od někoho zkušenějšího.

Typ baterie

I zde je na výběr z několika typů, přičemž každý z nich má své silné a slabé stránky.

Ni-Cd akumulátor

Celým jménem nikl-kadmiový akumulátor patří mezi galvanické články. Jeho hlavní výhodou je odolnost proti hlubokému vybití. To znamená, že mu nevadí když ho necháte vybitý delší dobu, na výdrž a kvalitu baterie to nemá skoro žádný vliv. Také toho hodně vydrží a dobře pracují i za nižších teplot. Nevýhodou je jejich nižší kapacita a také jedovatost kadmia. Dále pak pomalé samo vybíjení. Když přístroj nabijete a rok s ním nebudete pracovat, tak se baterie vybije a musíte ho nabít znova.

Ni-MH akumulátor

Celým názvem nikl-metal hydridový akumulátor patří mezi velmi rozšířené. Oproti předchozí nikl-kadmiové variantě má téměř dvojnásobnou kapacitu. Kromě toho dokáže dodávat poměrně velký proud a jeho pořizovací náklady nejsou nijak vysoké. Mají dlouho životnost a dobře snáší i rychlo nabíjení. Nevýhody jsou dvě. První je „zasekávání“ baterií při nízkých teplotách (okolo 5 °C), kdy se chová jako vybitá, ale po zahřátí zase funguje jak má. Druhou nevýhodou je slabší napětí.

Li-Ion akumulátor

Aneb lithium-iontový akumulátor je nejpokročilejší z těchto tří variant. Má vysoké napětí (3,6 V), lze zapojit více článků za sebou a získat tak ještě vyšší napětí. Velmi malé samo vybíjení (pod 5%), velká životnost i kapacita a není ji potřeba před první použitím několikrát nabíjet a vybíjet. Mezi nevýhody patří, že ji vadí úplné vybití. Když ji necháte ve vybitém stavu příliš dlouho, může přijít o velkou část svojí kapacity. Časem také ztrácí postupně svoji kapacitu a to bez ohledu na to, zda ji používáte či ne. Rychlost snižování kapacity se zvyšuje při zvýšených teplotách. Nevystavujete baterii proto zbytečně teplu.

Nabíječka

Stejně jako třeba u mobilních telefonů máme na výběr mezi klasickou nabíječkou a rychlonabíječkou. Ta první zvládne nabití baterie za několik hodin, ta druhá klidně za hodinu. Reálné čas závisejí na kapacitě baterie, ale pro představu o rychlosti nabíjení toto přirovnání stačí.

  • Klasická nabíječka – po zapojení do zásuvky proudí z nabíječky do přístroje elektrická energie. Podle její velikosti (tedy toho kolik má Ampér) se odvíjí rychlost nabití přístroje.
  • Rychlonabíječka – zjednodušeně řečeno funguje díky dodávce vyššího množství proudu. Také může pracovat za vyššího napětí než běžná nabíječka, což vede k rychlejšímu přenosu elektrické energie. Důležitá věc na závěr, rychlonabíjení musí přístroj podporovat. Když vezmete rychlonabíječku a zapojíte ji do přístroje, který ji nepodporuje, tak bude nabíjení trvat stejnou dobu jako s klasickou nabíječkou.

Otáčky

Při vrtání do různých typů materiálů záleží nejen na správném výběru vrtáku (jeho typu a průměru), ale také na zvolených otáčkách. O tom jaké mají jednotlivé typy materiálů svoje specifika, si řekneme za chvíli. Na trhu můžete koupit tyto modely.

  • Jednorychlostní aku vrtačky – mají pouze jednu rychlost, která slouží pro šroubování i vrtání
  • Dvourychlostní aku vrtačky – mají dvě rychlosti, můžete je využívat podle typu materiálu nebo jednu na vrtání a druhou k šroubování
  • Vícerychlostní otáčky – disponují širším spektrem nastavení otáček. Mají je dražší a profesionálnější přístroje.

Vrtání do různých materiálů

Když vám to situace a vybavení dovolí, tak si každý materiál zaslouží speciální vrták a vhodné otáčky vrtačky. Není to však podmínkou. S dostatkem odhodlání uděláte po čase díru skoro do všeho, jen to stojí hodně práce a výsledný vrt nemusí být ideální. Jednoduché pravidlo je, že pro vrtání s menším průměrem vrtáku nastavíte spíše vyšší otáčky a čím je průměr vrtáku větší, tím více otáčky zmenšujete. Při vrtání dřeva můžete použít vysoké otáčky okolo 2 500 za minutu, i pokud máte 12 mm vrták, ale u vrtání do kovů použijte spíše otáčky okolo 1 000 a při vrtání tímto průměrem do dlaždic ideálně snižte otáčky ještě více, klidně jen na pár set.

Další součásti vrtačky

Příklep

Toto slovo jste v souvislosti s vrtačkami určitě slyšeli a možná přemýšlíte, jak vlastně příklep funguje. Vzniká za pomoci dvou ozubených kol, kterým přeskakují vzájemně zuby a vytváří tak příklep. Možná máte z minulosti špatné zkušenosti s vrtáním s příklepem do dlaždiček nebo přírodního kamene, kdy často docházelo k prasknutí. Dobrou zprávou je, že za poslední roky došlo ve výrobě vrtáků k velkému pokroku a k prasknutí materiálu dochází výrazně méně často. Počet příklepů přenášených sklíčidlem na vrták je dán násobkem počtu otáček vřetene a počtu ozubů na kotoučích.

Sklíčidlo

Slouží k upínání vrtáku. V minulosti jste po vložení vrtáku museli sklíčidlo utáhnout za pomoci speciálního upínáku – klíčku. To již dnes není nutné, dnešní sklíčidla fungují na následujících principech.

  • Rychloupínací sklíčidlo – stačí prsty sevřít vroubkovaný přidržovací prstenec a vrták upneme tak, že několikrát otočíme vnější vroubkovaný plášť sklíčidla.
  • Sklíčidlo s aretací vřetene – funguje v zastaveném stavu, je to tak snadné, že to po chvíli tréninku dokážete snadno i jednou rukou.

Co se velikostí vrtáků týče, tak běžné přístroje umožňují používat rozměry vrtáků od 1 do 13 milimetrů.

Příslušenství

Pro představu čím vším může být aku vrtačka vybavena.

  • Led osvětlení – při zapnutí vrtačky dojde ke spuštění malého led světla. Výtečný pomocník při vrtání nebo šroubování v temných koutech a vůbec místech s málem světla.
  • Poutko na zavěšení – vrtačku na něj můžete zavěsit na svůj opasek a nemusíte ji po vyvrtání každého otvoru odkládat.
  • Držák na šroubovací bity – usnadňuje práci, nemusí je hledat po kapsách.
  • Přenosný kufr – přenosné balení, ve kterém je místo nejen pro nabíječku a jednu či více náhradních baterií, ale i ukládací prostor pro vrtáky a další pracovní pomůcky.

Cenové limity

Do 2 500 Kč

Získáte základní Aku vrtačky, která ale může být pro mnoho uživatelů naprosto dostatečná.

Od 2 500 do 8 000 Kč

Střední třída, ve které najdete polo profesionální i profesionální přístroje. Nízká hmotnost, moderní Li-on akumulátory a slušný výkon.

Nad 8 000 Kč

Většinou najdete plně profesionální aku vrtačky, které jsou vhodné pro uživatele, kteří s nimi pracují denně. Na příležitostné domácí použití se jedná o zbytečnou koupi. Jsou uzpůsobené na náročné pracovní prostředí a vydrží toho opravdu hodně.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 66 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

1 komentář
  1. Z vlastní zkušenosti doporučuji vybírat Aku vrtačku s li-ion baterií kvůli své váze a výkonu. Když s tím děláte potom celý den, tak je váha vrtačky znát. A určitě nezapomeňte na příklep, určitě se vám bude hodit když budete vrtat do zdi, nepotřebujete velkou vrtačku s kabelem.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo