Jak vybrat alkohol tester

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Alkohol tester je vynikajícím řešením pro kontrolu zbytkového alkoholu v krvi. Bohužel ale zdaleka ne všechny alkoholtestery na trhu jsou dostatečně přesné. Poradíme vám proto, na co si dát při výběru pozor tak, abyste měli jistotu a mohli se na výsledek spolehnout. V článku najdete cenné informace týkající se nejen výběru, ale také řízení pod vlivem alkoholu a samozřejmě i výsledky testování pěti vybraných alkohol testerů.

Test alkohol testerů 2023

Do našeho testování jsme zahrnuli pět nejprodávanějších alkohol testerů. Zajímala nás jak kvalita provedení, použitá technologie a další parametry, tak zejména spolehlivost a přesnost měření.

SENCOR SCA BA50FC

Typ testeruelektrochemický
Přesnost10 %
Rozsah měření v ‰0–4
Jednotky měření‰ BAC
Rozlišení2 desetinná místa
Rychlost měření5 s
Čas přípravy k měření20 s
Doba regenerace30 s
Náhradní náustky2 ks
Napájeníakumulátor
Napájení z autozapalovačene
LCD displejano
Zvuková signalizaceano
Automatické vypnutíano
Interní paměťano
Rozměry (V x Š x H) v cm11 x 5,3 x 1,9
Hmotnost82 g

Uživatelky velmi oblíbený alkohol tester Sencor SCA BA50FC s elektrochemickým čidlem Fuel Cell pořídíte za přijatelnou cenu, a zároveň získáte poměrně kvalitní a spolehlivé měřící zařízení. Kromě přístroje v balení najdete také dvě náhradní trubičky, USB kabel a český návod.

Poměrně kvalitně zpracovanému plastovému tělu vévodí velký dvoubarevný LCD displej. Hmotnost i velikost jsou přitom ideální, vzít si ho proto můžete skutečně kamkoli. Nabíjení akumulátoru se provádí pomocí USB kabelu. Výdrž je přitom dostatečná. Mnohé jistě potěší také celá řada funkcí (od klasického zvukového signálu, až po interní paměť na 20 posledních záznamů, automatické čištění či automatické vypnutí při nečinnosti, které šetří akumulátor). Ovládání je snadné a intuitivní.

Výsledek měření získáte klasicky v promile, rozsah měření je přitom dostatečný. Odchylka při měření je překvapivě malá a téměř zanedbatelná a pohybuje se okolo ±10 %. Po zhruba 500 použitích však musíte tento přístroj poslat na kalibraci do servisu, jinak může dojít k výraznému zkreslení měření.

Přístroj Sencor SCA BA50FC proto můžeme doporučit všem, kteří hledají poměrně spolehlivý přístroj za přijatelnou cenu.

 • přijatelná pořizovací cena
 • poměrně spolehlivé měření
 • množství funkcí
 • snadná obsluha
 • kompaktní rozměry
 • málo náhradních náustků v balení
 • vyžaduje poměrně častou kalibraci
Zjistit cenu

V-NET AL 5500

Typ testerupolovodičový
Přesnost10 %
Rozsah měření v ‰0–3
Jednotky měření‰ BAC
Rozlišení2 desetinná místa
Rychlost měření5 s
Čas přípravy k měření30 s
Doba regenerace30 s
Náhradní náustky5 ks
Napájení2x AA baterie
Napájení z autozapalovačene
LCD displejano
Zvuková signalizaceano
Automatické vypnutíano
Interní paměťne
Rozměry (V x Š x H) v cm11 x 4,6 x 2
Hmotnost92 g

V-net AL 5500 je další oblíbený alkohol tester za přijatelnou cenu, tentokrát však s polovodičovým čidlem. Počítat u něj proto musíte s nižší mírou spolehlivosti a přesnosti. Kvůli použité technologii měření může být výsledek ovlivněn požitím určitých potravin či tekutin, kouřením nebo slabou baterií.

Přesto vám může tento přístroj nabídnout snadné ovládání, poměrně vysokou kvalitu zpracování a některé zajímavé funkce (např. automatické vypnutí). Součástí balení jsou navíc dvě alkalické AA baterie a 5 kusů náhradních náustků.

Bohužel toto zařízení je potřeba pravidelně kalibrovat, a to zhruba 1x za půl roku. Bez kalibrace se nelze na pravdivost naměřených údajů spolehnout.

Doba regenerace při opětovném měření je 30 sekund, což je dlouho. Spolehlivost měření je o něco nižší, než udává výrobce (±10 %). Podle našeho zjištění se hodnoty pohybují zhruba okolo ±15 %, přičemž senzor reaguje také na sílu dechu.

Hodnoty, které získáte jsou proto skutečně pouze orientační. Pro osobní účely však toto zařízení může postačovat. Kvůli dlouhé době regenerace se ale nehodí pro měření více osob (tedy např. pro kontrolu zaměstnanců).

 • přijatelná pořizovací cena
 • snadná obsluha
 • kompaktní rozměry
 • pouze orientační měření
 • měření může být zkresleno silou dechu a požitím určitých látek
 • vyžaduje častou kalibraci
Zjistit cenu

ALKOHIT X60

Typ testeruelektrochemický
Přesnost5 %
Rozsah měření v ‰0–6,3
Jednotky měření‰ BAC
Rozlišení3 desetinná místa
Rychlost měření1 s
Čas přípravy k měření5 s
Doba regenerace5 s
Náhradní náustky10 ks
Napájeníakumulátor
Napájení z autozapalovačene
LCD displejano
Zvuková signalizaceano
Automatické vypnutíano
Interní paměťano
Rozměry (V x Š x H) v cm12,8 x 5,9 x 2,7
Hmotnost115 g

Poloprofesionální elektrochemický tester na alkohol Alkohit X60 (někdy uváděno X-60) patří do vyšší cenové kategorie. Tento model lze využít nejen ke spolehlivému osobnímu měření zbytkového alkoholu v krvi, ale také v malých a středních podnicích.

Potěší jak vysoká kvalita provedení, tak i jednoduché a rychlé ovládání. Samozřejmostí je také velké množství funkcí, chybí pouze možnost nabíjení pomocí autozapalovače. Akumulátor vydrží dlouho nabitý a v případě potřeby jej lze dobít AC síťovou nabíječkou nebo USB portem.

Samozřejmostí je také možnost připojení k počítači a další práce se získanými daty, které obsahují datum i čas pořízení (archivace, tisk). Paměť je přitom dostatečně velká až na 4 000 měření.

Naměřené hodnoty jsou spolehlivé a velmi přesné (výrobcem uváděná přesnost ±5 % odpovídá). Přístroj je navíc připraven k použití téměř okamžitě. Ideální je proto také pro měření více osob v krátkém čase. Vřele doporučit jej proto můžeme zejména pro firemní využití.

 • velmi spolehlivé měření
 • rychlá doba regenerace
 • velké množství funkcí
 • vysoká kvalita provedení
 • snadná obsluha
 • vyšší pořizovací cena
Zjistit cenu

DRÄGER Alcotest 3820

Typ testeruelektrochemický
Přesnost0,017 %
Rozsah měření v ‰0–5
Jednotky měření‰ BrAC
Rozlišení2 desetinná místa
Rychlost měření5 s
Čas přípravy k měření4 s
Doba regenerace3 s
Náhradní náustky5 ks
Napájeníakumulátor
Napájení z autozapalovačene
LCD displejano
Zvuková signalizaceano
Automatické vypnutíano
Interní paměťano
Rozměry (V x Š x H) v cm13,3 x 5 x 2,9
Hmotnost130 g

Alcotest 3820 je profesionální elektrochemický alkohol tester renomované německé značky Dräger, který se svojí kvalitou blíží policejním alkoholtesterům. Počítat ovšem musíte s vysokou pořizovací cenou. Součástí balení je kromě samotného přístroje, 5 náhradních náustků, akumulátor, ochranné pouzdro z mikrovlákna, kalibrační protokol a český návod.

Zásadní předností tohoto zařízení je skutečnost, že se soustředí především na naprosto spolehlivé měření (s odchylkou cca 0,02 %) a velmi přesnou kalibraci. Kvalita provedení je na vynikající úrovni.

Mimo skvělou funkčnost, potěší také zdařilé design. K měření je navíc připraven téměř okamžitě, potěší také velmi široký teplotní rozsah (od -5 °C do +50 °C), v němž je schopen bezproblémově fungovat.

Displej je dobře čitelný i na přímém slunci a zařízení skvěle padne do ruky. Chválíme také látkový ochranný obal. Samozřejmostí je také možnost připojení k počítači a paměť až na 10 posledních měření. Další kalibraci je nutno provést zhruba po 1 roce používání.

Jednoduše řečeno, kromě vysoké pořizovací ceny a nízké paměti (pouze 10 měření) nemáme modelu Alcotest 3820 co vytknout. Pokud proto sháníte vysoce kvalitní profesionální alkoholický tester, můžeme vám jej vřele doporučit.

 • velmi spolehlivé měření
 • velmi přesná kalibrace
 • rychlá doba regenerace
 • velmi vysoká kvalita provedení
 • snadná obsluha
 • vysoká pořizovací cena
 • paměť pouze na 10 měření
Zjistit cenu

TEJAS Magg FB236

Typ testerudetekční trubičky s balónkem
Přesnostvýrobce neuvádí
Rozsah měření v ‰0–4
Jednotky měření‰ BAC
Rozlišení2 desetinná místa
Rychlost měření5 s
Čas přípravy k měření10 s
Doba regenerace-
Náhradní náustky10 ks
Napájení2x AAA baterie
Napájení z autozapalovačene
LCD displejne
Zvuková signalizaceano
Automatické vypnutíne
Interní paměťne
Rozměry (V x Š x H) v cm11,8 cm x 7 cm x 2,8
Hmotnost82 g

Model Magg FB236 je set detekčních trubiček s balónkem od výrobce Tejas. Konkrétně v balení najdete celkem 10 trubiček, jeden balónek a osobní digitální alkoholtester. Jedná se o výrazně levný přístroj, který k měření zbytkového alkoholu v dechu používá v současné době již poměrně zastaralou technologii. Při pořízení tohoto testeru proto musíte počítat s tím, že získáte pouze velmi orientační hodnoty.

Provedení tohoto testeru na alkohol je poměrně kompaktní. Kvalita provedení je ale nízká (odpovídá nízké pořizovací ceně). Praktický je ovšem kroužek na klíče. Napájen je dvěma klasickými AAA bateriemi, které však nejsou součástí balení.

Výsledek je zobrazován v promile. Přestože tento alkoholtester disponuje certifikáty FCC, CE a RoHS, jeho kvalita je velmi nízká. Při testování se vyskytly problémy nejen s ovládáním (hlavní tlačítko má tendence se zasekávat), tak i s konečným výsledkem. Při stejném množství alkoholu v krvi, se výsledek v některých případech lišil, jindy se shodoval (úspěšnost měření tedy byla spíše nahodilá). Zjistili jsme také, že kvalita měření je rozdílná kus od kusu. V balení navíc chybí český návod.

Alkoholtestr Magg FB236 však nemůžeme doporučit, výsledky měření jsou totiž výrazně nespolehlivé.

 • nízká pořizovací cena
 • snadná obsluha
 • výrazně nespolehlivé měření
 • nekvalitní provedení
 • vysoká poruchovost
 • chybí český návod
Zjistit cenu

Jak vybrat alkohol tester?

Typy alkohol testerů

Alkohol testery můžeme rozdělit do dvou základních skupin: na elektronické testery a dýchací trubičky s balónkem. Použitá technologie (potažmo typ přístroje) tedy přitom poměrně výrazně rozhoduje o přesnosti měření.

Elektronické přístroje se dále dělí podle technologie na testery:

 • s polovodičovým senzorem,
 • s elektrochemickým senzorem.

Dýchací (detekční) trubičky s balónkem lze rozdělit podle frekvence použití na:

 • jednorázové
 • a sady trubiček pro vícenásobné použití.

Pro profesionály jsou určeny spektrofotometrické alkohol testery.

  

Alkohol testery s polovodičovým senzorem

Alkoholtestry osazené polovodičovými čidly obvykle patří mezi levnější přístroje, jejichž technologie má své zásadní nevýhody. Tato zařízení fungují tak, že se čidlo při provádění testu zahřeje na 300 °C, vydechnutý vzduch spolu s alkoholem se přemění na elektrické napětí, a přístroj z něj následně vyhodnocuje množství alkoholu.

Bohužel výsledky výrazně ovlivňuje například cigaretový kouř, žvýkačka, zubní pasta, energetický nápoj, ale také třeba odlišná síla dechu nebo nedostatečně nabitá baterie testeru. Spolehlivost se také snižuje úměrně počtu použití, přesto je vyšší než u detekčních trubiček.

Kalibrace je obvykle nutná po zhruba 6 měsících (případně 200–300 cyklech měření).

Vzhledem k nízké přesnosti měření, jsou polovodičové alkoholtestery postupně nahrazovány modernějšími alkoholovými testry elektrochemickými. Pro osobní účely, občasné použití a pouze orientační měření však může i tento typ postačit.

Alkohol testery s elektrochemickým senzorem

Přístroje s elektrochemickým senzorem (tzv. Fuel Cell) patří mezi modernější a přesnější zařízení, jejich pořizovací cena přitom vůbec nemusí být vysoká, a někdy se dokonce vyrovná alkoholovým testerům polovodičovým.

Tato měřící zařízení fungují tak, že nasají určitý objem vzduchu do čidla, v němž se ethanol přemění na elektrický proud (bez zahřívání). Na základě množství proudu se poté určí hladina alkoholu. Přesnost měření je přitom výrazně vyšší než u přístrojů polovodičových, jelikož elektrochemický senzor není citlivý na další látky (např. tabákový kouř, energetické nápoje) a na přesnost měření nemá vliv ani odlišná síla dechu či nízký stav baterie.

Výhodou je také to, že kalibraci nemusíte provádět tak často. Obvykle postačí 1x za rok, tedy zhruba po 600 měřeních. Baterie přitom vydrží déle. Elektrochemické alkohol testery proto doporučujeme pro častější použití, a to včetně profesionálního využití (ve své výbavě je mají např. policisté ČR, firmy s mnoha zaměstnanci a další podobné instituce).

Detekční (dýchací) trubičky s balónkem

Detekční trubičky s balónkem jsou v současné době spíše minulostí (přestože s nimi kdysi orientační měření prováděla dokonce policie České republiky). Obvykle se používají pouze jako orientační alkohol testery pro domácí použití.

Tato měřící zařízení tvoří skleněná trubička, na níž je nasazen jednorázový náustek a balónek. Řidič musí nafouknout balónek, čímž se trubička zahřívá, přičemž dochází k měření přítomnosti alkoholu. Pokud na závěr měření zůstane barva trubičky stejná, alkohol není detekován, pokud ale zezelená, jde o signál přítomnosti alkoholu v krvi. Výsledky měření touto metodou jsou však velmi orientační. Výhodou je však nízká pořizovací cena a hygienické použití.

Spektrofotometrické alkohol testery

Spektrofotometrická měřící zařízení jsou ze všech typů nejspolehlivější. K měření alkoholu v krvi totiž používají metodu absorpce elektromagnetického záření v infračerveném spektru. Pro běžné použití se ale pro vysokou pořizovací cenu a zbytečnou profesionalitu příliš nehodí, mnohem spíše je proto najdeme u soudu nebo na zastupitelstvích.

Srovnání jednotlivých typů

Typ alkohol testeruVýhody Nevýhody
PolovodičovýNižší pořizovací cena, snadná obsluha, vyšší přesnost oproti detekčním trubičkám.Pouze orientační měření, výsledek bývá zkreslený.
ElektrochemickýVysoká spolehlivost měření, výsledek není ovlivněn dalšími látkami, vyšší životnost, další funkce.Vyšší pořizovací cena.
Detekční trubičkyNízká pořizovací cena, hygieničnost, snadná obsluha.Naprosto nespolehlivý výsledek měření.
SpektrofotometrickýVynikající spolehlivost a přesnost.Velmi vysoká pořizovací cena. Pro osobní použití zbytečně profesionální.

Důležité parametry

Při výběru nejlepšího alkohol testeru je nutné znát nejdůležitější kritéria, podle nichž se lze rozhodnout. Bohužel poměrně velké procento uživatelů dává přednost méně důležitým parametrům před těmi zásadnějšími. Velkou roli přitom hraje nedostatečná informovanost. Z tohoto důvodu jsme vytvořili tři základní kategorie, které zahrnují jak ta nejdůležitější kritéria, tak parametry méně důležité a zanedbatelné.

Nejdůležitější parametry

V této kapitolce vám představíme vlastnosti, které jsou u kvalitních alkohol testerů naprosto zásadní, jelikož přímo ovlivňují kvalitu měření, a tedy to, zda budete s přístrojem spokojeni. Při výběru byste tedy nikdy neměli zapomenout na:

 • spolehlivost,
 • stabilitu,
 • měření hlubokoplicního vzduchu,
 • kalibrovatelnost.

Spolehlivost

Spolehlivostí testerů na alkohol myslíme skutečnost, že pakliže přístroj ukáže nulu, v krvi by neměl být naprosto žádný alkohol. Velmi jednoduše to znamená, že nám musí s co nejvyšší jistotou ukázat, zda můžeme řídit, či nikoli, tedy zda v krvi je, nebo není alkohol (na množství alkoholu už přitom tolik nesejde).

Přestože se jedná o triviální tvrzení, bohužel poměrně velké množství alkoholových testrů ukazuje nulu, i přesto, že je v dechu alkohol přítomen. U takových přístrojů si proto o správnosti naměřených hodnot nikdy nemůžete být jisti, tudíž jsou vám k ničemu.

Spolehlivost tedy souvisí s přesností, ale nelze ji s ní přímo zaměnit. O přesnosti se podrobněji zmiňujeme níže v článku.

Stabilita

Stabilita je u alkohol testerů v podstatě předpokladem spolehlivosti. Zjednodušeně řečeno to znamená, že měřící zařízení po kalibraci naměří za stejných okolností vždy stejné hodnoty, a to v dlouhém časovém úseku (tedy i v rámci let). Pokud si proto pořídíte nový model téhož alkoholtesteru, který už aktivně používáte dejme tomu třeba tři roky, vždy by měly být naměřené hodnoty obou zařízení stejné.

Bohužel tento parametr bývá velmi podceňován a mnoho uživatelů se mylně domnívá, že jde o chybu v kalibraci. Ve skutečnosti však může jít o opotřebení přístroje (které je častější u polovodičového typu). Pokud se chcete nestabilitě přístroje vyhnout, doporučujeme dát přednost dražším elektrochemickým měřičům.

Měření hlubokoplicního vzduchu

Skutečně kvalitní testery na alkohol disponují tzv. měřením hlubokoplicního vzduchu. V praxi jde o to, že se před fouknutím do přístroje zhluboka nadechnete, přičemž tester vyhodnotí až vzduch pocházející z plic (nikoli tedy vzduch z úst a dýchací trubice). Měření hlubokoplicního vzduchu je přitom výrazně objektivnější, jelikož nese přesnou informaci o koncentraci alkoholu v krvi. Doporučujeme proto volit přístroje, které fungují tímto způsobem.

Kalibrovatelnost

Aby vám alkoholtester dobře a dlouho sloužil, musí být pravidelně kalibrován. Jednoduše – bez možnosti kalibrace vám bude k ničemu. Před nákupem měřícího zařízení si proto vždy ověřte to, zda je kalibrace možná a za jakých podmínek.

Nové alkohol testery by měly být kalibrovány z výroby a vždy by na nich mělo být vyznačeno datum kalibrace. Platnost kalibrace je přitom většinou omezena jedním rokem, případně opakovaným používáním (zpravidla několik set použití). Intervaly kalibrací se ale mohou u jednotlivých modelů výrazně lišit. Pokud navíc přístroj vykazuje špatné hodnoty, doporučuje se provést kalibraci i dříve (může však jít i o opotřebení).

Další kalibraci obvykle provádí výrobce nebo jiná pověřená osoba (většinou si s ní poradí ve specializovaných obchodech s akreditací). Před nákupem konkrétního modelu se proto vždy zajímejte o to, jak často je nutné přístroj kalibrovat (tedy o frekvenci) a o její dostupnost. Nezapomeňte si také dopředu zjistit, jaká je cena kalibrace vašeho alkoholtesteru.

Níže přinášíme několik tipů, jak předejít předčasné kalibraci:

 • před kontrolou alkoholu v krvi nekuřte,
 • před měřením si vypláchněte ústa čistou vodou,
 • měření neprovádějte dříve než 15–20 minut po požití alkoholu (ideálně ještě později).

Důležité parametry

Níže uvádíme další důležité vlastnosti, o něž byste se měli u měřícího zařízení zajímat, ale to vždy až poté, co si ověříte výše uvedené (nejdůležitější) parametry. Jde o:

 • přesnost,
 • selektivitu,
 • vyměnitelný senzor.

Přesnost

Jak jsme již zmínili výše, přesnost nelze přímo zaměnit se spolehlivostí, přestože spolu souvisí. Žádný alkohol tester totiž není 100% přesný, i když dostatečnou přesností disponovat musí. Bohužel je ale pravdou, že každé dechové měření alkoholu je pouze orientační (naprosto přesný je jen krevní rozbor). Jde totiž o to, že měření koncentrace alkoholu v krvi se provádí nepřímo z dechu.

V praxi tedy příliš neoceníte, zda vám přístroj naměří 0,405 ‰ nebo 0,408 ‰. Zásadní je, že s touto hodnotou nemůžete řídit. Podobně pokud spolehlivě naměří 0 %, můžete si být jisti a usednout za volant. Určitá míra přesnosti je proto důležitá, nemusí se ale jednat o přesnost na několik desetinných míst, které stejně žádný přístroj není schopen.

Pomoci s orientací by vám měla hodnota odchylky, kterou výrobci u svých výrobků obvykle uvádějí. Tato hodnota (přesnosti) se udává v procentech. Platí přitom, že čím více se blíží nule, tím přesnější přístroj máte v rukou. Existuje několik kategorií přesnosti:

 • ±15 %minimální přesnost; nejlevnější alkohol testery, které nelze doporučit,
 • ±10 %malá přesnost; většina polovodičových (ale i elektrochemických) testerů, pouze orientační hodnoty,
 • ±5 %velmi dobrá přesnost; podle těchto testerů se lze řídit,
 • od 0 % do 5 %vynikající přesnost; drahá zařízení s Fuel Cell senzorem.

Obecně platí, že měřicí zařízení s polovodičovým senzorem jsou méně přesná (v praxi se můžete setkat i s odchylkami až 20 %) než modely s elektrochemickým čidlem (zde jde o odchylku okolo 10 %, maximálně 15 %).

Co se týče přesnosti, dávejte pozor také na zaměňování dvou termínů – přesnost a rozlišení. Přesnost udává, jak přesný výsledek je (tedy jak se shoduje množství alkoholu v krvi s naměřenou hodnotou). Pokud je přesnost 10 %, znamená to, že výsledek bude ležet v rozmezí ±10 % (pro hodnotu 1 ‰ je to tedy 0,90 ‰ až 1,10 ‰).

Rozlišení je pak počet desetinných míst výsledku (tedy formát výsledku). Můžete se setkat s jedním (0,4 ‰), dvěma (0,40 ‰) nebo třemi (0,400 ‰) desetinnými místy. Rozlišení však nijak nevypovídá o přesnosti ani spolehlivosti. V praxi je jedno, zda naměříte 0,4 ‰, 0,44 ‰ nebo 0,443 ‰, protože další než první desetinná místa nikdy nebudou přesná (vzhledem k přirozené nepřesnosti měření).

Selektivita

Se selektivitou úzce souvisí typ testeru, jde totiž o citlivost pouze na ethanol (chcete-li ethylalkohol, C2H5OH) a ne na jiné látky (např. cigaretový kouř nebo látky v ovzduší). V tomto ohledu proto jednoznačně doporučujeme alkohol testery elektrochemické oproti polovodičovým.

Vyměnitelný senzor

Při výběru toho nejlepšího alkoholtesteru si pohlídejte také to, zda je u něj možné vyměnit senzor. Tato vlastnost totiž určuje, jestli budete moci měřič používat dlouhodobě, nebo jej budete muset po nějaké době celý vyhodit.

Nej alkohol testery mají kvalitní senzory s vysokou životností a jejich výměnu v případě potřeby provádí výrobce.

Méně důležité parametry

Mezi další vlastnosti, na které byste neměli zapomenout, které ale zároveň nepatří mezi nejdůležitější (bohužel ale výrobci nejčastěji uváděné), řadíme:

 • rozlišení,
 • rozsah měření,
 • jednotky měření,
 • rychlost měření,
 • typ displeje.

Rozlišení

Jak jsme zmínili výše, rozlišení je počet desetinných míst, v nichž je přístroj schopen zobrazit výsledek měření. Obvykle jde o jedno, dvě nebo tři desetinná místa. Z praktického hlediska má však tento aspekt zanedbatelný vliv, s přihlédnutím k mírné nepřesnosti každého měření totiž další než první desetinná místa stejně nejsou přesná.

Rozsah měření

Podobně ani rozsah měření, který definuje spodní a horní hranici měření, není příliš důležitý. Většina běžně dostupných přístrojů disponuje rozsahem od 0 ‰ do 4 ‰ nebo 5 ‰, což je více než dostatečný rozsah. Přestože nejnižší hranice obvykle začíná na nule, výjimkou nejsou ani přístroje počítající až od 0,2 ‰.

Displej přitom obvykle zobrazuje naměřenou hodnotu alkoholu v dechu i převedenou (dopočítanou) hladinu alkoholu v krvi.

Jednotky měření

Jedním z dalších parametrů, který byste si měli při výběru zkontrolovat jsou jednotky, v nichž se naměřené hodnoty zobrazují. Většina přístrojů prodávaných u nás zobrazuje výsledek v klasických promile (‰), jež se označují zkratkou BAC (Blood Alcohol Concentration), tedy koncentrace alkoholu v krvi. V tomto případě se jedná o přepočtené hodnoty, jelikož přístroj vždy měří koncentraci alkoholových par v dechu.

Hodnoty, které nejsou přepočítané se označují jako BrAC (Breath Alcohol Concentration). V tomto případě jde tedy o koncentraci alkoholu v dechu. Výsledek měření se v tomto případě uvádí v miligramech na litr (mg/l). Oproti běžnému zobrazení je toto zhruba poloviční. V některých zemích jsou dokonce uváděny limity alkoholu právě v těchto jednotkách, proto si vždy pečlivě zkontrolujte, zda se jedná o BAC nebo BrAC.

Výjimečně se lze setkat také s výsledkem, který je uveden v procentech (%), tedy desetinách promile (‰). Zde lze k výpočtu použít jednoduchý vzoreček a výsledek převést na promile posunutím desetinné čárky o jedno místo doprava (0,12 % je 1,2 ‰).

Rychlost měření

Rychlost měření (někdy také čas reakce) je časový úsek mezi ukončením měření a zobrazením naměřeného údaje. Tento parametr je však důležitý pouze z praktického hlediska (většina uživatelů nechce na výsledek příliš dlouho čekat). Rychlost měření (čas reakce) se přitom obvykle uvádí v sekundách (s), a obvykle se pohybuje v rozmezí 5–60 sekund.

Do času měření ale můžeme zahrnout také další intervaly, které s měřením souvisí. Jedná se zejména o čas přípravy k měření (tedy časový interval, který následuje po zapnutí přístroje, až do doby jeho použitelnosti) a dobu regenerace, což je časový úsek, které uživatel musí dodržet mezi dvěma a více po sobě následujícími měřeními.

Čas přípravy k měření

Po zapnutí každého alkoholtesteru nějakou dobu trvá, než je přístroj připraven k měření. Tato doba je výrobci uváděna jako „čas přípravy k měření“. Obvykle se pohybuje v rozmezí 15 až 35 sekund.

Doba regenerace

Pokud chcete provádět dvě a více po sobě následujících měření, u většiny měřičů je nutné provést krátkou pauzu. Čidla totiž potřebují určitý čas na to, aby byla schopna provést další nezkreslené a přesné měření. Tento interval se pohybuje mezi 15 až 30 sekundami. Pro zcela přesné měření se ale doporučuje vyčkat vždy o něco déle.

Typ displeje

V současné době se používají dva typy displejů (na digitálních alkohol testerech): LED a LCD.

 • LED displej s diodami – jedná se o výraznější variantu (vhodnou do slabě osvětleného prostředí), nevýhodou je vysoká spotřeba energie a skutečnost, že neumožňuje zobrazování dalších informací.
 • LCD podsvětlený displej – univerzálnější typ, nižší spotřeba elektrické energie a schopnost zobrazování dalších informací nebo menu přístroje.

Funkce

Přestože moderní alkohol testery oplývají řadou nejrůznějších funkcí, nikdy nesmíte zapomenout, že tento typ přístroje je určen vždy a především ke spolehlivému měření zbytkového alkoholu v krvi! Ačkoli se jedná o banální tvrzení, existuje celá řada výrobců, kteří se snaží uživatele nalákat na řadu méně či více zbytečných funkcí a opomíjí přitom kvalitu samotného měření.

Výběr funkcí proto vždy nechejte až na úplný konec, tedy až si budete jisti kvalitou měření daného přístroje. Myslete přitom také na to, že spolehlivost a přesnost měření přitom není zcela automatickou vlastností všech testerů na trhu.

Níže přinášíme přehled některých zajímavých funkcí, které jsou však prakticky využitelné spíše pro profi alkohol testery a pro kontrolu více osob. Tedy pro zařízení, která má ve své výbavě policie a další kontrolní orgány:

 • interní paměť,
 • rozšířená konektivita,
 • zvuková signalizace,
 • automatické vypnutí.

Interní paměť

Úložiště umožňuje archivovat naměřené hodnoty, což se hodí zejména při kontrole většího počtu osob. Samozřejmostí je také přenos naměřených dat do počítače a další práce s nimi (např. tisk). Jedná se o nutnou funkci pro profesionální využití alkohol testerů.

Rozšířená konektivita

Zejména dražší profesionální přístroje lze propojit s počítačem, externí tiskárnou nebo mobilním telefonem. Toto propojení pak umožňuje další práci s naměřenými daty. Výjimkou nejsou ani speciální aplikace pro smartphony.

Zvuková signalizace

Některá měřící zařízení vás zvukovým signálem upozorní na zbytkový alkohol v krvi a na další skutečnosti (např. před vypnutím, na slabou baterii).

Automatické vypnutí

Tato funkce se postará o to, aby se tester po uplynutí určitého intervalu sám automaticky vypnul, díky čemuž pomáhá šetřit baterii.

Způsob napájení

Mezi levnějšími modely alkohol testerů převažuje způsob napájení pomocí klasických alkalických baterií AA nebo AAA. Jejich výhodou je snadná dostupnost a rychlá výměna. Pro ochranu životního prostředí doporučujeme použít nabíjecí verze těchto baterií.

Narazit můžete také na vestavěné akumulátory, které sice nelze snadno vyměnit, ale vydrží obvykle déle. Mezi hlavní výhody se řadí zejména skutečnost, že je v některých případech můžete nabíjet dokonce přímo prostřednictvím napájení v automobilu nebo z počítače.

Náustky

Přestože někteří výrobci uvádí, že lze jejich produkty používat bez náustků, takové měření bývá obvykle velmi nepřesné. Vždy proto doporučujeme používat alkohol tester s náustkem, a to i takový, který umožňuje měření bez náustku.

Počet náustků závisí na počtu lidí, kteří tester používají. Pokud plánujete měřič používat pouze vy, můžete se spokojit s jediným náustkem, který je ale vhodné po každém použití důkladně vyčistit, omýt a osušit (pokud byste to neudělali, mohlo by dojít k ovlivnění výslekdů měření).

V případě, že jde o firmu nebo skupinu lidí, která používá tentýž alkohol testr rozhodně je namístě, pořídit k němu více náustků a informovat se i o možnosti jejich dokoupení.

Pozor na provozní teplotu

Alkohol testery jsou zařízení, která spolehlivě fungují pouze při určité okolní teplotě. Výrobci proto u svých přístrojů často uvádí ideální rozsah provozní teploty, který se pohybuje na dolní hranici obvykle okolo 0 °C až 10 °C a horní hranici okolo 40 °C. Nejspolehlivější měření však získáte pouze při pokojové teplotě (tedy zhruba od 18 °C do 24 °C).

Bohužel ideální provozní teplotu není vždy snadné dodržet (zvlášť, pokud měříte přímo v automobilu). Počítejte proto s tím, že hodnoty naměřené v teplotě, která je nižší nebo vyšší než pokojová teplota, budou méně či více – nehledě na rozsah provozní teploty uvedené výrobcem – nepřesné.

Jak správně používat alkohol tester

Správné použití měřícího zařízení je zásadním předpokladem pro získání spolehlivých a pravdivých hodnot. Níže proto uvádíme seznam několika bodů, které byste měli vždy dodržovat:

 1. Nikdy alkohol tester nepoužívejte bezprostředně po požití alkoholu. První měření lze provést až 15–20 minut (ideálně až 30 minut) po požití posledního alkoholického nápoje.
 2. Nikdy jej nepoužívejte bezprostředně po nebo během kouření.
 3. Před měřením ani v jeho průběhu nežvýkejte, nekonzumujte žádné potraviny ani sladké nápoje.
 4. Před použitím přístroje si vypláchněte dutinu ústní čistou vodou.
 5. Při pozitivní dechové zkoušce měření po pěti a více minutách zopakujte. Koncentrace zbytkového alkoholu může po čase kolísat (dokonce i směrem nahoru).
 6. Přístroj pravidelně kalibrujte, a to v intervalech doporučených výrobcem.

Jaké je povolené množství alkoholu v krvi za volantem v České republice

Přestože se stále častěji objevují diskuze o povolení určité hladiny alkoholu při řízení (včetně jízdy na kole nebo zvířeti), stále platí, že ČR je jednou z mála zemí, kde platí nulová tolerance řízení pod vlivem alkoholu. Přitom nejvyšší povolená hodnota, kterou lze považovat za přirozenou nebo způsobenou odchylkou v měření, je 0,24 promile.

Z tohoto důvodu některé alkohol testery prodávané v ČR počítají s hraniční dolní hodnotou 0,2 ‰ (pozor – přístroje prodávané v jiných zemích mohou mít odlišné spodní hranice, a to podle místní legislativy!).

Hodnota 0,24 ‰ se tedy vždy automaticky odečítá od naměřené hodnoty. Pokud tedy policista při dechové zkoušce naměří 0,6 ‰, výsledkem měření je 0,36 ‰ (0,6 – 0,24).

Podle české legislativy vám při řízení pod vlivem alkoholu hrozí:

Množství naměřeného alkoholu v krvi (v ‰)do 0,3od 0,3 do 1nad 1odmítnutí dechové zkoušky / lékařského vyšetření
označení činupřestupekpřestupektrestný činpřestupek (výjimečně trestný čin)
počet stržených bodů0777
co vás čekásprávní řízenísprávní řízenísoudsprávní řízení (výjimečně soud)
výše pokuty (v Kč)2 500–20 0002 500–20 00025 000–50 00025 000–50 000
zákaz řízení6–12 měsíců6–12 měsíců1–2 roky1–2 roky

Hodnoty uvedené v tabulce jsou však pouze orientační. Míra závažnosti konkrétního činu samozřejmě závisí na dalších faktorech, proto je každý čin posuzován zcela specificky.

Povolené množství alkoholu v krvi za volantem v Evropě

Pokud vás zajímá, kolik alkoholu v krvi můžete mít při řízení automobilu v různých zemích Evropy, přinášíme vám krátký přehled. Ve většině zemí se přitom liší hranice pro běžné řidiče a pro profesionály i začátečníky.

Kromě České republiky je nulová tolerance zavedena také například na Slovensku, v Maďarsku nebo Rumunsku. Naopak vysokou toleranci (a to až 0,8 ‰) mají ve Velké Británii.

ZeměBěžný limit (v ‰)Limit pro profesionální řidiče (v ‰)Limit pro řidiče-začátečníky (v ‰)
Belgie0,50,20,5
Bulharsko0,50,50,5
Česká republika0,00,00,0
Dánsko0,50,50,5
Estonsko0,20,20,2
Finsko0,50,50,5
Francie0,50,5 (0,2 pro řidiče autobusů)0,2
Chorvatsko0,50,00,0
Irsko0,50,20,2
Itálie0,50,00,0
Kypr0,50,20,2
Litva0,40,00,0
Lotyšsko0,50,50,2
Lucembursko0,50,20,2
Maďarsko0,00,00,0
Malta0,50,20,2
Německo0,50,00,0
Nizozemsko0,50,50,2
Polsko0,20,20,2
Portugalsko0,50,20,2
Rakousko0,50,10,1
Rumunsko0,00,00,0
Řecko0,50,20,2
Skotsko0,50,50,5
Slovensko0,00,00,0
Slovinsko0,50,00,0
Španělsko0,50,30,3
Švédsko0,20,20,2
Švýcarsko0,50,10,1
Velká Británie (s výjimkou Skotska)0,80,80,8

Uvedené údaje jsou platné od prosince 2018.

Cenové relace

Cena alkohol testerů zajímá mnoho uživatelů. Pravdou však je, že cenové rozpětí je velmi široké, a to od několika desítek korun za jednorázové detekční trubičky po několik desítek tisíc korun, které dáte za top elektrochemické alkohol testery.

V případě tohoto zboží ale nelze podle vysoké ceny vždy usuzovat také na vysokou kvalitu. Přesto lze s jistotou říci, že nejlevnějším modelům je dobré se vyhnout, jejich spolehlivost je totiž více než diskutabilní.

Dobrým ukazatelem kvality jsou prověřené značky. Doporučujeme proto vybírat mezi alkohol testery značek: Alkohit, Dräger, Sencor, Sentech, Solight, V-net a další.

Pro přehlednost jsme stanovili pět základních cenových kategorií:

 • do 500 Kč,
 • od 500 Kč do 1 000 Kč,
 • od 1 000 Kč do 3 000 Kč,
 • od 3 000 Kč do 8 000 Kč,
 • nad 8 000 Kč.

Nejlevnější alkohol testery

Nejlevnější přístroje získáte do 500 Kč. Vždy se jedná o zařízení s polovodičovým senzorem a nízkou spolehlivostí měření. V podstatě lze říci, že tyto modely vám ukáží pouze velmi orientační hodnoty, kterým nelze příliš důvěřovat.

Levné alkohol testery

V rozmezí od 500 Kč do 1 000 Kč najdete levné přístroje, jejichž kvalita je stále sporná, ale přeci jen se pohybuje už o trochu výše než u první skupiny. Opět však převládají modely s polovodičovým senzorem a jen výjimečně lze narazit na levné alkohol testery s elektrochemickým čidlem. Vzhledem k tomu, že jde opět spíše o orientační hodnoty, ani tyto přístroje nemůžeme pro relativně přesné měření doporučit.

Běžné alkohol testery

Střední cenová kategorie se pohybuje zhruba mezi 1 000 Kč až 3 000 Kč. V této kategorii najdete jak polovodičová, tak elektrochemická zařízení. Všechna disponují displejem a přesností měření okolo 10–5 %. Jedná se o přístroje, u nichž si můžete být jisti poměrně dobrou spolehlivostí, a hodí se tedy pro běžné osobní využití.

Kvalitní alkohol testery

Pokud se rozhodnete zaplatit od 3 000 Kč do 8 000 Kč vybírat budete moci v široké nabídce zejména elektrochemických testerů, které jsou určeny jak pro osobní, tak poloprofesionální, nebo dokonce profesionální využití. Jedná se o zařízení s dlouhou životností a přesností okolo 5 %. Hodí se pro časté osobní nebo méně časté profesionální využití.

Profi alkohol testery

Více než 8 000 Kč zaplatíte za profesionální (často policejní) alkohol testery, které obvykle velmi dobře měří i v podmínkách, kde ostatní zařízení selhávají. Přesnost měření se pohybuje okolo 5–0 %. Pro běžné osobní použití jsou však zbytečné.

Tipy na závěr

 1. Připravte se na to, že i v případě, pokud jste před jízdou nepožili žádný alkohol, můžete si naměřit určitou hladinu alkoholu. Zvýšená hodnota může být kromě žvýkačky, rumové pralinky nebo třeba sirupu proti kašli, také důsledkem cukrovky nebo jiných onemocnění slinivky.
 2. Pokud chcete mít svůj alkohol tester v bezpečí, doporučujeme k němu přikoupit také ochranné pouzdro. Do něj lze obvykle uložit také náhradní náustky a další příslušenství.
 3. Většina přístrojů je kalibrovaných tak, aby ukazovala o něco vyšší hodnotu (zpravidla na úrovni desetinných míst). A to za tím účelem, aby nedošlo ke zobrazení příliš nízkých falešných hodnot.
 4. Jestliže se ptáte, kde koupit kvalitní tester na alkohol, kromě mnoha specializovaných online prodejen najdete alkoholtestery také v řadě lékáren.
 5. Bohužel ne všechny certifikované alkoholtestry jsou kvalitní, proto spíše než certifikátům věřte parametrům.
 6. Při výběru alkohol testeru vám mohou výrazně pomoci také uživatelské recenze a výsledky nezávislých testů (např. oblíbeného dTestu), které pravidelně zveřejňují vítěze a poražené modely.
 7. Na internetu je možné najít tzv. alkohol tester kalkulačku online, která slibuje dopočítání zbytkového alkoholu v krvi po zadání několika parametrů (obvykle vaší hmotnosti, začátku a konce pití alkoholu, typu a jeho množství). I přesto, že jsou tyto alkoholové online kalkulačky velmi populární, rozhodně nejsou přesné, a nelze se na ně tedy spoléhat.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.9/5 21 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo