Jak vybrat antiparazitika a obojky proti klíšťatům pro psy

Aktualizováno v červnu 2023

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Klíšťata a blechy jsou strašákem pro lidi i zvířata a je potřeba se proti nim účinně chránit. Jak se však dá proti těmto škůdcům bojovat? A co vnitřní parazité našich mazlíčků? Už dávno nemusíte kupovat nepřeberné množství přípravků, abyste ochránili vaše psy i jejich pelíšky. Udělejte si proto obrázek o nejdostupnějších produktech na trhu a vyberte si ze zástupu variant svou ideální.

Recenze nejlepších antiparazitik pro psy

Jak už je u nás zvykem, zaměřili jsme se hned na několik alternativ produktů, které se specializují na likvidaci psích parazitů. Jelikož mají antiparazitika pro psy velmi široký výběr, do rádce jsme vybrali jak oblíbený psí obojek, tak repelent proti vnějším parazitům, tabletku a perorální pastu proti těm vnitřním.

Dále jsme se podívali na přehled nejdostupnější ochrany všech různých značek i alternativ a nezapomněli jsme ani na to, jak si pejska pohlídat preventivně.

Bayer Foresto obojek pro malé psy do 8kg
Caniverm perorální pasta 10 ml
Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg
Frontline Combo Spot on Dog S (2-10kg) 1x 0,67 ml
Bioveta BioKill 450 ml
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Typ přípravkuobojekperorální pastatabletypipetyRepelent
Doba účinnostiaž 8 měsíců3 měsíce3 měsíceaž 8 týdnů3-4 týdny
Ochrana proti klíšťatůmanoneneanone
Ochrana proti blechámanoneneanoano
Ochrana proti vnitřním parazitůmneanoanonene
Účinné látkyImidakloprid, FlumetrinFenbendazolum, Praziquantelum, Pyranteli embonasFebantelum, Pyrantelum, PraziquantelumRůstový inhibitor hmyzuPermethrin
Hodnocení
celkem
88 %
87 %
85 %
80 %
77 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Bayer Foresto obojek pro malé psy do 8 kg

Typ přípravkuobojek
Doba účinnostiaž 8 měsíců
Ochrana proti klíšťatůmano
Ochrana proti blechámano
Ochrana proti vnitřním parazitůmne
Účinné látkyImidakloprid, Flumetrin

Kombinovaná ochrana proti blechám a klíšťatům s účinností až 8 měsíců – takto prezentují výrobci obojek Bayer Foresto. Zatímco látka imidakloprid působí na dospělé blechy, bleší larvy i všenky, flumetrin zase odpuzuje i hubí dospělá klíšťata, larvy a nymfy. V kombinaci jsou látky účinnější a intenzivnější.

Účinné látky obojku jsou obsaženy v polymerové matrici, ze které se použité látky uvolňují a v malých dávkách přecházejí do lipidové vrstvy kůže a srsti zvířete. Obojek je voděodolný, tím pádem můžete psa s klidem koupat. Tomuto zástupci nevadí ani ušpinění, stačí, když jej setřete vlhkým hadříkem a je zase jako nový.

Určitě doporučujeme, abyste obojek pravidelně kontrolovali u malých štěňat, která poměrně rychle rostou, a obojek je může začít postupem času škrtit.

Ačkoli na trhu panuje všeobecná spokojenost s produktem, je potřeba se mít na pozoru a zakoupit pouze originální a osvědčenou verzi. V případě, že jste obojek ještě nikdy na zvířeti neměli, svého mazlíčka několik dní kontrolujte. Stejně jako u všech lidí se také u zvířat může projevit alergická reakce. Zvíře může zvracet, případně se osypat. Pokud tak na svém pejskovi zpozorujete divné chování či projevy alergické reakce, neváhejte a obojek okamžitě sundejte.

Projevy silné alergie jsou však vzácné. S čím jsou majitelé psů spokojeni, je dlouhá životnost a účinnost proti vnějším škůdcům jak u krátkosrstých, tak u dlouhosrstých plemen s téměř okamžitým nástupem účinnosti. Nevýhodou je bohužel vyšší pořizovací cena.

 • spolehlivost
 • téměř okamžitý nástup účinku
 • vysoká pořizovací cena
Zjistit cenu

Bioveta BioKill 450 ml

Typ přípravkuRepelent
Doba účinnosti3-4 týdny
Ochrana proti klíšťatůmne
Ochrana proti blechámano
Ochrana proti vnitřním parazitůmne
Účinné látkyPermethrin

Insekticidní postřikový přípravek je určen zejména proti blechám, mouchám, komárům i roztočům. Slouží jako aktivní složka při výskytu některého z výše uvedených škůdců.

Pokud se u vašeho psa vyskytnou blechy, vystříkejte tímto přípravkem jeho pelech. V žádném případě však neaplikujte na zvíře. Pokud máte doma nejen psy, ale chováte i kočky, neměli byste přípravek používat, jelikož účinná látka Permethrin je pro kočky odpudivá, v některých případech až toxická.

Díky tomu, že přípravek není nikterak parfémovaný, lze jej použít i v obytných prostorách. Další velkou výhodou je jednoduchá aplikace i to, že přípravek nezanechává skvrny na žádném povrchu. Pokud potřebujete stříkat větší plochu, jsou dostupná i větší balení (1 000 a 5 000 ml), stejně jako menší (100 a 200 ml).

Stříkanou plochu je nutné rovnoměrně navlhčit, aby se repelent mohl účinně vstřebat. Navíc je nutné postřik aplikovat více než jednou, pokud chcete, aby byl opravdu stoprocentní. Na druhou stranu, přípravek je dodáván v praktickém rozprašovači, který zajistí rovnoměrnou aplikaci.

 • vysoká účinnost
 • dostupné ve velkých baleních
 • nesmí se používat v domácnosti, kde žije kočka
 • nutná vícečetná aplikace    
Zjistit cenu

Caniverm perorální pasta 10 ml

Typ přípravkuperorální pasta
Doba účinnosti3 měsíce
Ochrana proti klíšťatůmne
Ochrana proti blechámne
Ochrana proti vnitřním parazitůmano
Účinné látkyFenbendazolum, Praziquantelum, Pyranteli embonas

Caniverm je antiparazitikum ve formě pasty, která se soustředí na hubení škrkavek, tenkohlavců i tasemnic – tedy na tzv. vnitřní parazity, a to u psů i koček.

I tady je ale potřeba dát si zvlášť pozor, pokud váš domácí mazlíček trpí na oční onemocnění či poškození jater, pak byste po pastě neměli vůbec sahat.

Jestliže je váš pes v pořádku, pak si vypočítejte správnou dávku látky a aplikujte ji zvířeti do tlamy. Pes musí spolknout celou dávku najednou. Následně by látka měla účinkovat po dobu tří měsíců.

Velké plus představuje samotná aplikace pasty, kterou pes vnímá jako pamlsek, protože tak opravdu voní. Kýžené výsledky se dostaví do několika dnů.

Pro některé chovatele zvířat může být odrazující cena přípravku, avšak mnohdy je Caniverm jedinou alternativou, kterou psí kamarádi snesou. Známe ty případy, kdy pes odhalí odčervovací tabletku i v pečlivě zabalené šunčičce. 🙂

Taktéž chválíme, že se přípravky mohou podávat už malým štěňatům od 3. do 12. týdne v intervalu tří týdnů. Následně pak stačí upravit dávku jako dospělému psovi, tedy každé 3 měsíce v případě potřeby.

 • lze podávat štěňatům
 • psi pastu považují za pamlsek
 • možnost nežádoucích vedlejších účinků
Zjistit cenu

Frontline Combo Spot on Dog S (2-10kg) 1x 0,67 ml

Typ přípravkupipety
Doba účinnostiaž 8 týdnů
Ochrana proti klíšťatůmano
Ochrana proti blechámano
Ochrana proti vnitřním parazitůmne
Účinné látkyRůstový inhibitor hmyzu

Výrobce slibuje, že obsah jedné pipety dokáže zabít dospělé blechy už do 24 hodin od aplikace. Navíc se zaměřuje také na jejich vajíčka i larvy, které jsou ukryté hlavně v psím pelechu, případně i v kobercích, polštářích apod. Za tuto eliminaci je zodpovědný právě růstový inhibitor hmyzu neboli IGR. Co se týká klíšťat, tam se účinek dostaví během 48 hodin od použití.

Jelikož je pipeta k dostání hned v několika velikostech, musíte se orientovat podle váhy vašeho psa. Přípravky jsou prodávány ve velikosti S-XL, které si poradí s parazity psů, jež váží od 2 do 60 kg. Důležité je, aby váš pes byl starší osmi týdnů!

U samotné aplikace si dávejte pozor, abyste přípravek nanesli přesně mezi lopatky, tedy tam, kde si vaše zvíře nedosáhne, aby se olízlo.

Vždy je nutné, abyste si pořídili pipetu přesně na váhu vašeho mazlíčka. V žádném případě si nekupujte velkou pipetu, abyste ji rozdělovali mezi několik malých psů! Dávku nikdy neodhadnete a psovi akorát tak uškodíte.

Po zaschnutí účinné látky se zvíře může koupat ve vodě, jelikož přípravek je po 48 hodinách voděodolný.  Pozitivně hodnotíme zejména jednoduchost aplikace a minimum vedlejších účinků. Přípravek psy nijak neomezuje, nezapáchá a je bezpečný i v případě, kdy máte doma malé dítě, což se tak úplně nedá říct například o obojku.

Pozor si dejte, pokud máte psa s dlouhou srstí, tam se opravdu důkladně přesvědčte, že se obsah balení dostal až na kůži psa a nezůstal pouze na srsti.

 • neomezuje psa
 • minimum vedlejších účinků
 • nesmí se aplikovat na štěňata mladší 8 týdnů
Zjistit cenu

Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg

Typ přípravkutablety
Doba účinnosti3 měsíce
Ochrana proti klíšťatůmne
Ochrana proti blechámne
Ochrana proti vnitřním parazitůmano
Účinné látkyFebantelum, Pyrantelum, Praziquantelum

Posledními zástupci jsou tablety s masovou příchutí, které tak připomínají nejen svou vůní, ale i tvarem kostičky psí pamlsek.

Drontal Dog Flavour je přípravek, který hubí především vnitřní parazity jako škrkavky, tasemnice, tenkohlavce i měchovce.

Jelikož má tableta uprostřed dělící rýhu, dávkování se může rozdělit podle aktuální váhy psa. Psům, jež mají 2–5 kg stačí ½ tablety. Na každých dalších 5 kg váhy připadá další půlka tablety, takže pes s váhou 5–10 kg potřebuje 1 tabletu atd.

Jestliže je vaše fenka březí, tabletu používejte pouze po poradě s vaším veterinářem, rozhodně se nepouštějte do indikace sami.

Porcování tabletky není nikterak náročné a u většiny psů nezpůsobuje zažívací problémy. Cena je úměrná kvalitě, pozitivně hodnotíme i „šalamounské“ řešení, že samotný přípravek vypadá jako pamlsek. Pro některé psy však může být až nápadně „převoněný“ a přípravek vám nesní ani tak. Tohle je velmi individuální u každého psa, a proto je potřeba vyzkoušet, jestli právě vašemu mazlíkovi bude tahle alternativa vyhovovat.

 • snadné dělení
 • voní a chutná jako pamlsek
 • nevhodné pro březí fenky 
Zjistit cenu

Co jsou to „antiparazitika“?

Ne všichni znají tento pojem, proto je dobré jej obecně specifikovat před tím, než se pustíme do samotného rádce.

Jedná se o přípravky, které chrání vaše domácí mazlíčky před blechami, klíšťaty a jinými vnitřními i vnějšími parazity. Fungují tak, že před parazity zabijí, odpuzují je nebo se jedná o kombinaci obou. Antiparazitika mohou být cílená na širokou škálu parazitů nebo mohou být cílené na konkrétní typ parazitu.zdroj

Alternativu proti ektoparazitům neboli vnějším škůdcům mohou vaši pejsci pozřít ve formě pamlsku, anebo jim je aplikujete přímo na kůži.

Tzv. odčervující přípravky působí na endoparazity neboli vnitřní škůdce, a není jiná možnost, než je psím kamarádům podat ve formě, kterou polknou.

Obojky proti klíšťatům

Obojky proti klíšťatům se od sebe liší složením a dobou účinnosti. Dostupné jsou v různých velikostech. Nejlepší antiparazitní obojek proti klíšťatům vám poradí veterinář. Ostatně antiparazitika jsou veterinární přípravky, které podléhají kontrole státních orgánů. To znamená, že je mohou prodávat pouze veterináři, lékárny a specializované prodejny s proškoleným personálem.

Jak fungují obojky proti klíšťatům?

Obojky jsou napuštěny účinnou látkou, která se postupně uvolňuje do srsti s kůže zvířete. Parazit mnohdy zemře ještě dříve, než se do vašeho miláčka zakousne. Stačí určitá doba kontaktu s účinnou látkou.zdroj

Obojek obvykle začíná fungovat po 24 hodinách od nasazení. Doba účinnosti je různá. Nejlepší antiparazitní obojek pro psy je účinný až 8 měsíců. Nejkratší doba jsou 3 měsíce. Je jasné, že se po určité době obojek zašpiní a umastí. V takovém případě se snižuje jeho účinnost, a proto je potřeba jej očistit. Postačí omytí v mýdlové vodě.

Je dobré vědět:

 • obojky nenasazujte psům, kteří mají poraněnou kůži nebo jsou nemocní,
 • s obojkem by si neměly hrát děti,
 • po manipulaci s obojkem si umyjte ruce.

Účinné látky

Obojky proti klíšťatům pro psy mohou obsahovat různé účinné látky. Mezi nejpoužívanější patří:

 • Deltamethrin – jde o syntetický pyrethroid, který působí jako repelent a insekticid. Působí proti klíšťatům a jiným hmyzím parazitům.
 • Flumetrin – taktéž se jedná o syntetický pyretroid, který se často používá v obojcích proti klíšťatům. Má repelentní účinky a zabíjí klíšťata. Často se kombinuje s propoxurem.
 • Imidakloprid – neurotoxin, který je účinný proti různým parazitům, včetně klíšťat. Pro lepší účinnost se kombinuje s látkou permethrin. Výrobky, které obsahují tyto látky, bývají zpravidla dražší.
 • Amitraz – látka je akaricidním a repelentním přípravkem. Je známá svou schopností zabíjet klíšťata a zabraňovat jejich přichycení.

Je důležité si uvědomit, že složení obojků proti klíšťatům se může lišit v závislosti na značce a typu obojku. Vždy pečlivě čtěte etiketu a dodržujte pokyny výrobce ohledně použití a bezpečnosti obojku. Pokud máte jakékoliv obavy nebo otázky ohledně účinných látek, poraďte se s veterinářem, který vám může poskytnout další informace a doporučení.

Výhody

 • Dlouhodobý účinek
 • Vysoká účinnost
 • Snadná aplikace
 • Odolnost vůči vodě

Nevýhody

 • Potenciální toxicita – některé obojky pro psy mohou obsahovat látky toxické pro kočky a děti. 
 • Nutnost neustálého nošení – obojek musí pejsek nosit po celou dobu (i při koupání), což může způsobit zčervenání kůže.
 • Potenciální kontakt během spánku: pokud s vámi váš chlupatý přítel spí v posteli, můžete s ním přijít do kontaktu.

Správné použití obojku

Obojek nasaďte kolem krku psa a utáhněte tak, aby se mezi jeho krk a obojek vešly vaše dva prsty. Utažení průběžně kontrolujte. Například při plavání se může obojek povolit.

Dospělému psu upevněný obojek zastřihněte zhruba 3–5 cm od konce. U štěněte nechte konec volný. Štěňata rychle rostou, a tak budete obojek povolovat.

Cena za používání obojku

Cena za obojek pro menšího nebo většího psa se zásadně neliší, takže zda máte malého nebo velkého mazlíčka nehraje výraznou roli.

V potaz je pochopitelně nutné brát pořizovací cenu obojku a to jak dlouho ho pes používá. Cena u levnějších obojků začíná u sto až dvě stě korun u těch levných, až po ceny blížící se tisícovce u těch nejlepších.

Z vlastní zkušenosti doporučuji používat již začátkem března, kdy začínají klíšťata být aktivní. A zlobit vás můžou až někdy do konce října. Teoreticky existují obojky (pochopitelně jsou to ty dražší), které budou působit po celou tuto dobu. Ale v praxi poslední měsíce účinek klesá a ani ony nezaručí skoro stoprocentní účinnost.

Moje doporučení je na září a říjen (pokud už u pejska začínáte nacházet klíšťata navzdory faktu, že má oboje) vyměnit obojek klidně za levnější variantu co nevydrží tak dlouho, ale pořád to bude lepší než prémiový obojek ke konci své životnosti.

Ať už budete kupovat více levnějších, nebo jeden dražší (+ levnější na konec), tak se za sezonu můžete pohybovat okolo částky ve výši jednoho tisíce korun.

Nejlepší obojky proti klíšťatům pro psy

Mezi nejznámější výrobce obojků pro psy proti klíšťatům patří:

 • Foresto – obojky proti klíšťatům a blechám parazity hubí dotykem. Účinnost je okolo 8 měsíců. S obojkem může váš chlulpáč i plavat. Obsahuje imidakloprid a flumethrin.
 • Kiltix – je účinný proti klíšťatům a všem jeho vývojovým stádiím. Působí až 7 měsíců. Vhodný pro štěňata od 3 měsíců věku. Obsahuje propoxur a flumetherin.


Pipety pro psy

Při výběru nejlepší pipety pro psy je potřeba zvážit podobné faktory jako při výběru jiného antiparazitika. Na co se zaměřit?

 1. Věk a váhu psa.
 2. Účinnost proti klíšťatům včetně těch, které mohou přenášet například klíšťovou encefalitidu.
 3. Délka účinku, která může být měsíc, ale také delší nebo naopak kratší. V praxi spíše kratší.
 4. O bezpečnosti a vedlejších účincích si přečtěte v příbalovém letáku. Zajímejte se o vedlejší účinky. Pamatujte, že některé přípravky mohou být vhodné pouze pro určitá plemena nebo věkové skupiny psů.
 5. Vždy je dobré konzultovat výběr pipety s veterinářem. Veterinář vám může doporučit přípravek, který je nejvhodnější pro vaše konkrétní plemeno, a to na základě důležitých ukazatelů (věk, zdravotní stav).

Je také důležité si uvědomit, že ne všechny přípravky proti klíšťatům bezpečné pro kočky. Některé přípravky obsahují látky, které jsou toxické pro kočky -> viz náš přehled účinných látek. Proto vždy pečlivě čtěte návod k použití a ujistěte se, že vybíráte přípravek specificky určený pro psy a že neobsahuje látky, které by mohly ohrožovat vaše další domácí mazlíčky.

Jaké účinné látky obsahují pipety pro psy?

Spot-on neboli pipety pro psy obsahují různé účinné látky. Najdete je například i v obojcích nebo tabletách proti klíšťatům. Jedná se o:  

 • Fipronil působí jako insekticid a akaricid. Ovlivňuje nervový systém klíšťat a parazitů, což vede k jejich smrti.
 • Permetrin – látka s akaricidním účinkem. Používá se k ovlivňování nervového systému klíšťat a odhánění a zabíjení parazitů.
 • Imidakloprid – působí jako neurotoxin a je účinný proti klíšťatům a blechám. Působí na nervový systém parazitů, čímž je zabíjí.
 • Selamectin – účinná širokospektrální látka. Používá se k léčbě a prevenci klíšťat, blech a dalších parazitů.
 • Fluralaner –  relativně nová účinná látka, která působí jako akaricid a insekticid. Tato látka je účinná proti klíšťatům, blechám a dalším parazitům.

Výhody

 • Relativně dlouhodobý účinek
 • Bezpečné pro děti.

Nevýhody

 • Trochu složitější aplikace ve srovnání s obojky. 
 • Kratší účinek ve srovnání s obojky. Navíc musíte vědět kdy naposled jste pipetu použili, právě kvůli kratší době účinku.
 • Omezení hmotností – některé spot-on přípravky nejsou vhodné pro psy vážící méně než 2 kg.
 • Celková cena může vyjít dráž než obojek.

Cena za pipety

Asi nebude žádným překvapením, že cena za používání pipety může být výrazně vyšší než u obojku. Důvod je jednoduchý, naprostou většinu pipet je potřeba aplikovat alespoň jednou za měsíc. V praxi je to většinou o něco méně, než kolik uvádí výrobce.

Na druhou stranu výpočet není jednoduchý, protože:

 • cena pipet je různá od stovky po vyšší stovky korun
 • některé pipety mají v balení dvě dávky, jiné deset
 • některé mají vydržet dva týdny, jiné měsíc

Takže pipety vás mohou vyjít stejně tak na 700 Kč za rok, jako na několik tisíc. Opravdu se zde vyplatí důkladně myslet na všechny výše uvedené faktory co ovlivňují celkovou cenu. 

Nejlepší pipeta pro psy

Stejně jako u jiných antiparazitik, pokud chcete vybrat tu nejlepší pipetu, vybírejte podle plemene, ale také jeho hmotnosti. Nezapomeňte na kontraindikace. Pipeta by měla být účinná co nejdéle, abyste na ochranu vašeho chlupáče nemuseli neustále myslet.

Mezi nejoblíbenější výrobce pipet patří:

 • Frontline – pipety obvykle vydrží 4 až 8 týdnů. Některé jsou vhodné i do vody. Mohou chránit nejen před blechami a klíšťaty, ale také před bodavým hmyzem. Obsahuje fipronil a podle druhu pipety i další látky.
 • Advantix – účinek pipety jsou jen 4 týdny. Obsahují účinnou látku imidaclopridum, permethrinum.

Zajímá vás, co je nejlepší proti klíšťatům pro psy? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, jelikož každému psu vyhovuje něco jiného. Co všechno ovlivňuje výběr vhodného antiparazitika?

 • Hmotnost psa,
 • stáří psa,
 • rasa,
 • délka chlupů,
 • zdravotní problémy,
 • alergie,
 • to, zda rád plave,
 • zda je v domácnosti s dalšími mazlíčky, případně dětmi atd.

Proto je nejlepší se o antiparazitiku vždy poradit s odborníkem.

Spreje (repelenty) pro psy

Mají velmi rychlý nastupující účinek. Úplně stačí, když sprej nastříkáte těsně před procházkou a máte vystaráno. Na druhou stranu je nutné, abyste jej aplikovali denně.

Repelent z principu funguje tak, že odrazuje parazita od přichycení se na psa. Některé z nich mohou parazity i zabíjet.

Výhody

 • Rychlá a jednorázová aplikace

Nevýhody

 • Krátkodobý účinek a z toho plynoucí nutnost časté aplikace

Cena za používání sprejů

Přesný výpočet dle mého nejde udělat. Záleží na velikosti psa (spotřebě spreje) a toho jak často se koupe. Pokud vám každý den skočí do rybníka, tak sprej prostě nevydrží několik dní, ať si výrobci tvrdí co chtějí.

Každopádně jejich cena se pohybuje od nižších po vyšší stovky korun a pokud máte většího nebo často se koupajícího se psa, tak vám jeden na celou sezonu rozhodně nevydrží. Cena tedy nijak zajímavější než u ostatních druhů a zároveň je náročnější aplikace. 

Přední výrobci antiparazitních sprejů

Arpalit Neo

Účinný proti blechám i klíšťatům i vším, a to na všechna jejich vývojová stádia

Biokill

Díky tomu, že je netoxický, je vhodný na ochranu domácích zvířat. Ale pozor, neaplikuje se na zvířata, nýbrž pouze na jejich pelíšky a okolní prostředí.


Fitprex

Vhodný pro psy i kočky. Chrání proti blechám, klíšťatům a všenkám.

Fitpron

Ideální pro psy, kteří trpí na alergie.

Tablety pro psy proti klíšťatům

Tablety jsou ideálním řešením pro psy, kteří nesnášejí obojky nebo látku z pipet, která se aplikuje za krk. Ostatně, aby byly obojky účinné, měly by být kůži co nejblíže. Některým pejskům, ale může pod obojkem začít vypadávat srst. Pipety neboli spot-ony nejsou vhodným přípravkem, pokud se váš pejsek rád koupe. Spreje a pěny jsou pracné na aplikaci, a ne vždy jsou účinné.

Jak fungují tablety proti klíšťatům?

Tablety pro psy proti klíšťatům obsahují účinnou látku, která se po požití uvolňuje do krve psa. Jakmile se na psa klíště přisaje a začne se živit jeho krví, dostane se mu do těla zmiňovaná účinná látka, která působí na nervový systém klíštěte. Látky obvykle fungují tak, že v těle parazita vyvolají zvýšenou nervovou stimulaci, což jej zabije.

Pro jakou tabletku se rozhodnout?

Tablety svým psím miláčkům podávejte až poté, co se poradíte s veterinářem. Ten dokáže určit, který typ je psa nejvhodnější. Zváží jeho věk, zdravotní stav, hmotnost i alergie, případně intolerance. Některé tablety chrání po dobu jednoho měsíce, zatímco jiné působí až čtvrt roku.

Pamatujte, že tablety proti klíšťatům nezabrání klíšťatům v přisání. Klíště se sice přisaje, ale poté, co se začne „krmit“, účinná látka obsažená v tabletě začne klíště zabíjet. Proto nezapomínejte psa pravidelně kontrolovat.

Výhody

 • Široké spektrum
 • Vysoká účinnost

Nevýhody

 • Složitější aplikace – individuální, pro některé psy

Cena za tablety

Do jisté míry hraje roli i váha psa (větší potřebují větší dávku) ale větší roli cena přípravku a množství účinné látky. Obvykle je to tak, že dražší přípravky mají více účinné látky – a proto i vydrží déle. Ne vždy je to však pravdou a proto doporučuji složení kontrolovat.

Opět lze hůře dopočítat nějakou přesnou částku – právě kvůli výše uvedeným faktorům. Navíc některé balení obsahuje 3 tablety co vydrží každá až dva měsíce, jiné může obsahovat čtyři tablety co každá vydrží až měsíc.

Obvykle se však jedná spíše o dražší formu ochrany, kdy se s náklady jen stěží vejde do tisíce korun. Reálná částka bude spíše dvojnásobná.

Jaké účinné látky tablety pro psy obsahují?

Existuje několik různých účinných látek, které se v tabletách používají. Mezi nejčastější patří:

 • Fluralaner – působí jako neurotoxin a účinně zabíjí klíšťata a blechy. Má dlouhou dobu působení a může chránit psa po dobu několika týdnů. Stejně jako jiné látky i tato funguje tak, že paralyzuje centrální nervovou soustavu hmyzu, čímž ji usmrtí. Tato účinná látka se nachází v tabletkách Bravecto.
 • Afoxolaner – zabíjí klíšťata rychle po jejich přisátí na psa. Je obvykle dostupný ve formě tablet. Kromě toho dokáže usmrtit i blechy, a to ještě před tím, než nakladou vajíčka. Ochráníte tak svoji domácnost před kontaminací.
 • Sarolaner – ochromí nervovou soustavu hmyzu, čímž ho zahubí. Lépe než u savčích receptorů funguje u blokování receptorů hmyzu a roztočů. Chrání psa před dospělými blechami a nově vylíhlé blechy zabíjí dříve, než nakladou vajíčka.

Je důležité poznamenat, že konkrétní účinné látky a přípravky se mohou lišit v závislosti na regionu. Proto se poraďte s veterinářem, který vám doporučí nejvhodnější a nejúčinnější látky pro vašeho psa a váš region, ve kterém žijete.

Výhody tabletek pro psy

Sama mám doma australského ovčáka, který váží asi 20 kg. Z počátku, a to zejména kvůli ceně, jsme používali pipetku Frontline. Ta ovšem neměla téměř žádný účinek. Pes si nosil domů klíšťata jako na běžícím páse.

Obojek jsme mu dávat nechtěli kvůli obavě z toho, aby mu v této oblasti nezačaly padat chlupy. Veterinářka nám navíc řekla, že pro psy s tak bohatou srstí nejsou obojky vhodné, jelikož se nedostanou na kůži. Právě přes kůži se totiž účinná látka dostane na celého psa.

Doporučila nám psí tabletky Bravecto. Bereme typ, který je určený psy s váhou okolo 20 kg a nemůžeme si ho vynachválit. Je účinný zhruba 3 měsíce. Čas od času na psovi klíště najdeme, ale většinou je už vysušené. S blechami nemáme problém vůbec, a to je pes většinu dne venku.

Největší výhodou tabletky je její vůně. Náš pes ji vždy zhltne jako malinu a ještě má radost, že dostal pamlsek. 🙂  A co když by náhodou „ofrňoval“? Prostě mu tabletku zabalte do šunky.

Jak jsem postupovala, když jsem na našem australákovi objevila blechy?

 • Vykoupala jsem ho,
 • nasadila Bravecto,
 • pelíšek vyprala a vystříkala inskticidem Bio Kill. Tento přípravek NEPATŘÍ na srst, to znamená, že jím nemůžete nastříkat psa. Používá se pouze pro zneškodnění blech a hmyzu.

Jak vybrat nejvhodnější tablety proti klíšťatům pro vašeho psa?

Při výběru se rozhodně poraďte s veterinářem. Pomůže vám vybrat vhodný lék na základě potřeb vašeho chlupatého kamaráda. Existuje totiž několik typů tablet proti klíšťatům.

Jak postupovat při výběru?

 1. Konzultujte s veterinářem –  ví, jaký lék na klíšťata je nejvhodnější pro vašeho psa. Může vzít v úvahu věk, velikost, zdravotní stav a alergie vašeho psa.
 2. Účinnost přípravku –  existuje mnoho různých přípravků proti klíšťatům, které se liší v účinnosti a spektru působení. Vyberte takový lék, který je účinný proti klíšťatům a také chrání před dalšími parazity, jako jsou třeba blechy.
 3. Bezpečnost – zkontrolujte, zda je lék pro psa bezpečný, případně jaké vedlejší účinky se mohou objevit. Některé tablety mohou mít pro určitá plemena, případně onemocnění určité kontraindikace. Je důležité dbát na to, aby lék byl vhodný pro vašeho konkrétního psa.
 4. Délka působení –  některé tablety působí po dobu1 měsíce, zatímco jiné mohou poskytovat ochranu až po 3 měsíce.

Nejlepší tablety pro psy proti klíšťatům

Mezi nejznámější výrobce tablet pro psy proti klíšťatům patří:

 • Bravecto – proti blechám působí až 12 týdnů, proti klíšťatům 8 až 12 týdnů. Obsahuje účinnou látku fluralaner. Jde o ochucenou tabletku, která je pro psy velice atraktivní.
 • Frontpro – působí proti blechám i klíšťatům. Před blechami psa chrání 5 týdnů, před klíšťaty 4 týdny. Žvýkací tableta má hovězí aroma. Obsahuje účinnou látku afoxolanerum.
 • Yoggies – značka, která vyrábí tabletky bez chemie a konzervantů. Před klíšťaty psa chrání bylinami, ovocem a pivovarskými kvasnicemi.

Elektrické odpuzovače

Jsou stejně jako tablety novinkou na trhu a působí tak, že se zabudují do obojku psa. Ultrazvukové impulzy, které vydávají, jsou pro lidi i čtyřnohé mazlíčky neslyšitelné. Dokážou však odpudit parazity až na tři metry.

Tyto odpuzovače nijak nezapáchají, avšak na koupání či při procházce okolo řeky je vždy sundávejte.

Další preventivní opatření

Ačkoli mnohdy neslouží jako stoprocentní ochrana, je dobré mít doma šampony, které působí jako dočasná prevence proti parazitům. Někteří výrobci slibují krátkodobý účinek, avšak není možné očekávat, že po jednom umytí pejska se na něj na procházce nepřisaje žádné klíště.

Jednou za čas myslete na hygienu psího pelíšku, který důkladně vyčistěte, případně použijte některý z antiparazitických sprejů. Psům to neublíží a možné záškodníky, kteří by ve psím pelechu mohli mít zárodky, to zahubí.

Paraziti u psů

Infekce způsobené parazity u psů jsou poměrně běžným jevem. Rozlišujeme mezi parazity, které žijí na povrchu těla (ektoparazité) a těmi, které obývají vnitřní orgány (endoparazité).zdroj

 • Mezi ektoparazity patří například klíšťata, blechy a roztoče.
 • Zatímco endoparazitům dominují červi, jako jsou škrkavky a tasemnice.

Je důležité si uvědomit, že mnoho z těchto onemocnění může být přenášeno na lidi a způsobit tak zoonózu – nemoc přenášenou zvířetem na člověka.

Příklady ektoparazitů

Blechy

Jsou jedním z nejčastějších ektoparazitů u psů. Jak psi, tak kočky mohou být hostiteli pro druhy blech, které mohou přeskakovat a sát krev i od lidí. Kousnutí blechou může způsobit intenzivní svědění a zánětlivé reakce, které mohou vést k tomu, že se zvíře škrábe a kouše do svých tlap. V některých případech může dokonce jediná blecha vyvolat alergickou reakci. Blechy mohou také přenášet různé patogeny, včetně tasemnic, salmonel, stafylokoků a klostridií. Obvykle je lehčí blechy detekovat ve výkalech než v srsti zvířete.zdroj

Klíšťata

Zejména během letních měsíců se jedná o velmi častého parazita. U nás jsou nejčastěji reprezentovány druhem Ixodes ricinus a v teplejších, vlhkých oblastech druhem Dermatocentor reticulatus. Tyhle potvůrky mohou způsobit záněty a u citlivých jedinců nebo mláďat mohou vyvolat hypersenzitivní reakce. Klíšťata jsou navíc přenašeči různých onemocnění, jako je meningoencefalitida, borelióza, anaplazmóza, riketsióza a babesióza.zdroj

Roztoči

U nás se můžete setkat s druhy:zdroj

 • Otodectes cynotis, který způsobuje svrab v uších,
 • Demodex spp., který postihuje kůži a srst a může způsobit demodikózu, 
 • Sarcoptes spp., který způsobuje svrab a
 • Cheyletiella spp., může způsobit svědivé a nakažlivé onemocnění známé jako „pochodující lupy„.

Příklady endoparazitů

Mezi nejběžnější vnitřní parazity patří škrkavky a tasemnice.

Škrkavky jsou u psů naprosto běžní, zejména u štěňat. Tito červi, dlouzí 6-15 cm, žijí v tenkém střevě zvířat a vylučují vajíčka, která mohou nakazit další zvířata nebo lidi. Infekce může vést k různým zdravotním problémům, jako jsou ztráty hmotnosti, zvracení a kašel. Škrkavky jsou také nebezpečné pro lidi.zdroj

Tasemnice jsou dalším druhem parazitů, které žijí v tenkém střevě u psů. Tito červi se potřebují k dokončení svého vývoje přichytit k střevu pomocí hlavičky s háčky a přísavkami. Tasemnice se mohou přenášet na lidi a způsobit bolesti v břiše, zvracení a průjem. Některé druhy tasemnic mohou u člověka způsobit vážné zdravotní problémy, jako je růst cyst v různých orgánech.zdroj

Přípravky proti vnitřním parazitům

Jak jsem zmiňovala, nejčastější vnitřní parazity představují tasemnice a škrkavky. Oba typy endoparazitů přebývají v tenkém střevě zvířete a jsou nebezpečné také pro člověka, který k nim může přijít velmi jednoduše třeba na nechráněném dětském pískovišti či při obyčejné hře se zvířetem.

Z výše uvedených důvodů je potřeba zvířata pravidelně odčervit, odborníci doporučují minimálně čtyřikrát ročně, a to zejména u zvířat, která loví a požírají myši, u štěňat i koťat a zvířat, která mají pravidelné problémy s blechami – blechy jsou totiž mnohdy nakaženy larvami tasemnic.zdroj

U štěňat nezáleží, zda přišla do kontaktu s vnějším prostředím. Vše začíná už v lůně fenky, která samotná mohla své štěně nakazit už v děloze. Dávejte si ale velký pozor, aby přípravky podávané štěňatům byly určovány na základě přesného stáří zvířete!

Odčervení si hlídá buď každý majitel sám, anebo mu jej připomene jeho veterinář. Ten také zvolní nejvhodnější variantu přípravku – dají se aplikovat perorální pasty, tablety, případně spot-on ampule.

Jak poznám, že má můj pes vnitřní parazity?

Klasický příznak nákazy je tzv. „sáňkování“ psa zadkem po zemi. Dále se může objevit zvracení, průjem, nechutenství, ztráta energie i snížená kvalita srsti.zdroj

Pokud se u svého domácího mazlíčka potřebujete zbavit vnitřních parazitů, vždy se poraďte se svým veterinářem a nedávejte na rady svého okolí. Musíte mít totiž na paměti, že své zvíře chcete vyléčit nejen kvůli němu samotnému, ale také kvůli vám. Většina vnitřních parazitů zvířete je přenosná a nebezpečná pro člověka.

Nejčastěji používané účinné látky

Všechny z níže uvedených typů látek působí na nervový systém parazitů, což vede k úmrtí parazita. Nicméně každá z druhů látek na to jde svým způsobem.

Isoxazoliny

Jedná se o relativně novou třídu insekticidů. Ta ovlivňuje nervový systém parazitů, což vede k jejich smrti. Funguje tak že parazity zabije. Nijak nezabraňuje tomu, aby se na pejska přichytili. Klíšťata na něj běžně lezou, ale po přisátí do jednoho dne umírají.zdroj

Fluralaner

Je léčivo na bází isoxazolinu a používané v veterinární medicíně k léčbě a prevenci parazitárních infekcí u psů a koček. Pomáhá bojovat proti parazitům, jako jsou blechy a klíšťata.

Funguje tak, že se dostane do těla zvířete (nejčastěji forma tablety nebo pipety). Jakmile je ve těle zvířete, začne blokovat určité nervové signály u parazitů. Tyto nervové signály jsou důležité pro to, aby parazit mohl přežívat a reprodukovat se. 

Tato látka je považována za velmi účinnou. A dovede působit hodně dlouho, až tři měsíce.zdroj

Afoxolaner

Látka fungováním a použitím velmi podobná fluralaneru. Rozdíl je v tom jak dlouho působí. U afoxolaneru je to cca měsíc.zdroj

Sarolaner

Další variace isoxazolinu. Je velmi účinný po dobu cca měsíce a půl, poté začíná jeho účinnost zvolna klesat.zdroj

Fenylpyrazoly

Patří mezi již déle známou třídu insekticidů a podobně jako isoxazoliny (i když ne zcela stejným způsobem) poškozuje centrální nervový systém parazitů, což má za následek jejich smrt. Ani fenylpyrazoly nijak nezabraňují parazitům v kontaktu s vaším mazlíčkem. Po přisátí dojde ke zmíněnému poškození nervového systému a smrti parazita. A obvykle mají i o něco kratší dobu ochrany než jejich novější konkurence. zdroj

Fipronil

Často se používá ve formě krému nebo spreje. Používá se většinou proti blechám a klíšťatům. Je vhodný pro psy i kočky. zdroj

Pyrethroidy

Jedná se o třídu chemických pesticidů, které jsou syntetickými verzemi pyrethrinů, přírodních pesticidů nacházejících se v květech chryzantémy (Chrysanthemum cinerariaefolium). Pyrethroidy jsou široce používány pro svou účinnost proti široké škále škůdců, včetně hmyzu, pavouků a jiných bezobratlých.

Pyrethroidy působí na nervový systém škůdců tím, že ovlivňují funkci sodíkových kanálů, které jsou nezbytné pro přenos nervových signálů. Toto ovlivnění vede k nadměrné aktivitě nervů, což má za následek paralýzu a smrt škůdce.zdroj

Permetrin

Většinou se aplikuje přímo na kůži zvířete. Většinou přípravky na něm založené účinkují maximálně po dobu šesti týdnů. Pozor není vůbec vhodný pro kočky, může pro ně být toxický! Užitečné však je, že nemá jen hubící, ale i odpuzující účinek. zdroj

Flumetrin

Pochopitelně také ovlivňuje funkci nervových buněk parazitů. Máme něco, co se nazývá iontové kanály, které jsou jako malé brány na membráně (stěně) nervových buněk. Tyto brány se otevírají a zavírají, aby do buňky vstoupily a z ní vystoupily různé částice, jako je sodík, který je důležitý pro přenos signálů v nervových buňkách.

Když nervová buňka přenáší signál, tyto sodíkové kanály se otevřou a poté se opět zavřou, aby se buňka mohla vrátit do svého normálního stavu, procesu, který se nazývá repolarizace. Flumetrin však tyto brány „zamkne“, aby se nemohly zavřít během repolarizace.

To znamená, že nervové buňky se nemohou vrátit do svého normálního stavu a přestanou správně fungovat. V důsledku toho se nervový signál nesprávně přenáší, což vede k nekontrolované aktivitě nervových buněk. To způsobuje paralýzu a smrt parazitů. Většinou se používá na obojky a ty většinou vydrží funkční vyšší měsíce. Je vhodný pro kočky i psy. zdroj

Deltamethrin

Principiálně (i způsobem „ničení“ parazitů) velmi podobný flumetrinu, ale na rozdíl od něj má širokospektrální použití. Například v zemědělství, proti komárům v rezidenčních oblastech i proti omezení malárie v zemích kde je nebezpečná. Pozor, není vhodná pro kočky! zdroj

Neonikotinoidy

Působí na nervový systém hmyzu. Specificky se vážou na nikotinové acetylcholinové receptory (nAChR) v nervovém systému, což vede k nadměrné stimulaci nervů a následnému úmrtí hmyzu.zdroj

Imidakloprid

Většinou se aplikuje přímo na kůži zvířete. Doba účinnosti záleží na konkrétním produktu, ale bavímě se tu maximálně o několika týdnech. Často se kombinuje s permetrinem – poté není výsledný produkt vhodný pro kočky. Samotný imidakloprid jim však nijak nevadí. Pokud je přípravek ve formě obojku, bude se jednat o měsíce.zdroj

Makrocyklické laktony

Selamectin

Má poměrně bohatý rozsah působnosti, dokáže si poradit i s vnitřními parazity. Ničí je pomocí aktivace glutamátových chlóridových kanálů na synapsích svalů. Kdy způsobuje neuromuskulární paralýzu, poškození svalové kontrakce a nakonec i smrt. Při aplikaci na kůži je absorbována do těla přes kůži a vlasové folikuly. Obvyklá účinnost je do jednoho měsíce a než začne plně účinkovat může to trvat pár dní.zdroj

Ostatní

Amitraz

Jde o unikátní pesticid, který je často označován jako formamidin. Funguje tak, že ovlivní jejich nervový systém tak, který přivede do stavu přeexcitace, což nakonec vede k jejich ochrnutí a smrti. Jde to přirovnat k tomu, že se někdo cítí tak nervózní a napjatý, že nakonec zkolabuje.zdroj

Časté dotazy

Je dobrá nápad antiparazitika kombinovat?

Kombinovat různé typy antiparazitik pro svého psa, jako jsou obojky a pipety, rozhodně nedoporučujeme. Také byste neměli dávat svému psovi více antiparazitik než je doporučeno, a to ani větší dávku, ani častěji než je doporučené dávkování. Stejně tak není dobrý nápad koupit pipetu určenou pro velkého psa a rozdělit ji mezi dva malé.

Existuje antiparazitikum se 100% účinností?

Ne, když jsme pročítali propagační materiály a vědecké studie, maximum úspěšnosti se pohybovalo okolo 98 – 99 %. A to jen po nějaký čas (většinou třeba týden) a poté začala účinnost zvolna klesat. A po dvou měsících může být účinnost třeba 75 – 80 %.

Rovněž u většiny přípravků chvíli (cca den) trvá, než začnou plně fungovat. Nemůžete se divit, pokud psovi dáte super nový obojek proti klíšťatům a hned ho pustíte do vysoké trávy. A on se vrátí s klíšťaty.

Pro maximální ochranu vašeho zvířecího kamaráda také doporučuji číst pozorně příbalový leták. Ať dodržíte přesně pokyny ohledně aplikace a případné „údržby“.

Jak vybrat to nejlepší pro vašeho mazlíčka?

Nejjednodušší variantou je zeptat se vašeho veterináře, avšak základem jsou tyto aspekty:

 1. Délka srsti – jiné přípravky používáme pro krátkosrsté psy, jiné pro dlouhosrsté.
 2. Doba účinnosti – šampony působí pouze velmi omezenou dobu, spreje několik týdnů, obojky několik měsíců. Zatímco spreje a repelenty působí okamžitě, u obojků můžete očekávat nástup účinku až zhruba za týden.
 3. Druh parazitů – některé přípravky účinkují pouze proti blechám, jiné proti klíšťatům, další jsou zase kombinované.
 4. Domácí prostředí – je váš pes raději venku? Pak byste mohli sáhnout po antiparazitickém obojku. Pokud však přebývá raději doma, sáhněte po spreji, pipetě nebo tabletce.
 5. Rasa psa – tady záleží především na váze a velikosti zvířete. Obojky jsou dostupné v několika velikostních variantách. U pipet a žvýkacích tablet si musíte ohlídat váhu psa. Jestliže máte ještě malé štěně, určitě nezapomeňte na informaci, od jakého věku je přípravek vhodný.

Obecné rady na závěr

 • Používejte přípravky preventivně (jistou prevenci představuje i šampon).
 • Nezapomínejte jednou za čas vyčistit i psí pelíšek.
 • O zdravou a krásnou srst se postarají nejen kvalitní psí granule, ale také pravidelné kartáčování – i to zamezí parazitům udržovat se ve psím kožichu.
 • Pokud máte doma psa i kočku dohromady, poraďte se s veterinářem, jakou ochranu zvolit.
 • Nekoupejte psa 2 dny před nasazením obojku ani týden po jeho sundání.
 • Jednu dávku nikdy nerozdělujte na dvě menší, vždy kupujte pipety na přesnou váhu vašeho mazlíčka. Antiparazitika pro malé psy jsou běžně k dostání.
 • Pečlivě čtěte příbalové letáky daných produktů.
 • Nikdy nekumulujte více účinných přípravků najednou!
 • V případě, že se u vašeho psa objeví blechy, vyberte nejlépe sprej s okamžitým účinkem, v tomto případě se zaměřte také na okolí jeho pelechu.
 • Pokud narazíte na přisáté klíště, vždy jej bezpečně vytočte a postižené místo desinfikujte.

V neposlední řadě nezapomínejte také na to, že zdravý pes je šťastný pes. Jeho celkovou vitalitu a zdraví podpoříte jak životem bez otravných vnějších parazitů, tak dobrým zažíváním bez parazitů vnitřních. Top špici představují v péči o velké i malé chlupáče doplňky stravy, jež zajistí celkovou pohodu psí i vaši, protože jaký pán, takový pes. Packu na to, hračku za to! 🙂

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 78 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo