Jak vybrat antiparazitika a obojky proti klíšťatům pro psy

Klíšťata a blechy jsou strašákem pro lidi i zvířata a je potřeba se proti nim účinně chránit. Jak se však dá proti těmto škůdcům bojovat? A co vnitřní parazité našich mazlíčků? Už dávno nemusíte kupovat nepřeberné množství přípravků, abyste ochránili vaše psy i jejich pelíšky. Udělejte si proto obrázek o nejdostupnějších produktech na trhu a vyberte si ze zástupu variant svou ideální.

Recenze nejlepších antiparazitik pro psy

Jak už je u nás zvykem, zaměřili jsme se hned na několik alternativ produktů, které se specializují na likvidaci psích parazitů. Jelikož mají antiparazitika pro psy velmi široký výběr, do rádce jsme vybrali jak oblíbený psí obojek, tak repelent proti vnějším parazitům, tabletku a perorální pastu proti těm vnitřním.

Dále jsme se podívali na přehled nejdostupnější ochrany všech různých značek i alternativ a nezapomněli jsme ani na to, jak si pejska pohlídat preventivně.

Bayer Foresto obojek pro malé psy do 8 kg

Typ přípravkuobojek
Doba účinnostiaž 8 měsíců
Ochrana proti klíšťatůmano
Ochrana proti blechámano
Ochrana proti vnitřním parazitůmne
Účinné látkyImidakloprid, Flumetrin

Kombinovaná ochrana proti blechám a klíšťatům s účinností až 8 měsíců – takto prezentují výrobci obojek Bayer Foresto. Zatímco látka imidakloprid působí na dospělé blechy, bleší larvy i všenky, flumetrin zase odpuzuje i hubí dospělá klíšťata, larvy a nymfy. V kombinaci jsou látky účinnější a intenzivnější.

Účinné látky obojku jsou obsaženy v polymerové matrici, ze které se použité látky uvolňují a v malých dávkách přecházejí do lipidové vrstvy kůže a srsti zvířete. Obojek je voděodolný, tím pádem můžete psa s klidem koupat. Tomuto zástupci nevadí ani ušpinění, stačí, když jej setřete vlhkým hadříkem a je zase jako nový.

Určitě doporučujeme, abyste obojek pravidelně kontrolovali u malých štěňat, která poměrně rychle rostou, a obojek je může začít postupem času škrtit.

Ačkoli na trhu panuje všeobecná spokojenost s produktem, je potřeba se mít na pozoru a zakoupit pouze originální a osvědčenou verzi. V případě, že jste obojek ještě nikdy na zvířeti neměli, svého mazlíčka několik dní kontrolujte. Stejně jako u všech lidí se také u zvířat může projevit alergická reakce. Zvíře může zvracet, případně se osypat. Pokud tak na svém pejskovi zpozorujete divné chování či projevy alergické reakce, neváhejte a obojek okamžitě sundejte.

Projevy silné alergie jsou však vzácné. S čím jsou majitelé psů spokojeni, je dlouhá životnost a účinnost proti vnějším škůdcům jak u krátkosrstých, tak u dlouhosrstých plemen s téměř okamžitým nástupem účinnosti. Nevýhodou je bohužel vyšší pořizovací cena.

 • spolehlivost
 • téměř okamžitý nástup účinku
 • vysoká pořizovací cena
Zjistit cenu

Bioveta BioKill 450 ml

Typ přípravkuRepelent
Doba účinnosti3-4 týdny
Ochrana proti klíšťatůmne
Ochrana proti blechámano
Ochrana proti vnitřním parazitůmne
Účinné látkyPermethrin

Insekticidní postřikový přípravek je určen zejména proti blechám, mouchám, komárům i roztočům. Slouží jako aktivní složka při výskytu některého z výše uvedených škůdců.

Pokud se u vašeho psa vyskytnou blechy, vystříkejte tímto přípravkem jeho pelech. V žádném případě však neaplikujte na zvíře. Pokud máte doma nejen psy, ale chováte i kočky, neměli byste přípravek používat, jelikož účinná látka Permethrin je pro kočky odpudivá, v některých případech až toxická.

Díky tomu, že přípravek není nikterak parfémovaný, lze jej použít i v obytných prostorách. Další velkou výhodou je jednoduchá aplikace i to, že přípravek nezanechává skvrny na žádném povrchu. Pokud potřebujete stříkat větší plochu, jsou dostupná i větší balení (1 000 a 5 000 ml), stejně jako menší (100 a 200 ml).

Stříkanou plochu je nutné rovnoměrně navlhčit, aby se repelent mohl účinně vstřebat. Navíc je nutné postřik aplikovat více než jednou, pokud chcete, aby byl opravdu stoprocentní. Na druhou stranu, přípravek je dodáván v praktickém rozprašovači, který zajistí rovnoměrnou aplikaci.

 • vysoká účinnost
 • dostupné ve velkých baleních
 • nesmí se používat v domácnosti, kde žije kočka
 • nutná vícečetná aplikace    
Zjistit cenu

Caniverm perorální pasta 10 ml

Typ přípravkuperorální pasta
Doba účinnosti3 měsíce
Ochrana proti klíšťatůmne
Ochrana proti blechámne
Ochrana proti vnitřním parazitůmano
Účinné látkyFenbendazolum, Praziquantelum, Pyranteli embonas

Caniverm je antiparazitikum ve formě pasty, která se soustředí na hubení škrkavek, tenkohlavců i tasemnic – tedy na tzv. vnitřní parazity, a to u psů i koček.

I tady je ale potřeba dát si zvlášť pozor, pokud váš domácí mazlíček trpí na oční onemocnění či poškození jater, pak byste po pastě neměli vůbec sahat.

Jestliže je váš pes v pořádku, pak si vypočítejte správnou dávku látky a aplikujte ji zvířeti do tlamy. Pes musí spolknout celou dávku najednou. Následně by látka měla účinkovat po dobu tří měsíců.

Velké plus představuje samotná aplikace pasty, kterou pes vnímá jako pamlsek, protože tak opravdu voní. Kýžené výsledky se dostaví do několika dnů.

Pro některé chovatele zvířat může být odrazující cena přípravku, avšak mnohdy je Caniverm jedinou alternativou, kterou psí kamarádi snesou. Známe ty případy, kdy pes odhalí odčervovací tabletku i v pečlivě zabalené šunčičce. 🙂

Taktéž chválíme, že se přípravky mohou podávat už malým štěňatům od 3. do 12. týdne v intervalu tří týdnů. Následně pak stačí upravit dávku jako dospělému psovi, tedy každé 3 měsíce v případě potřeby.

 • lze podávat štěňatům
 • psi pastu považují za pamlsek
 • možnost nežádoucích vedlejších účinků
Zjistit cenu

Frontline Combo Spot on Dog S (2-10kg) 1x 0,67 ml

Typ přípravkupipety
Doba účinnostiaž 8 týdnů
Ochrana proti klíšťatůmano
Ochrana proti blechámano
Ochrana proti vnitřním parazitůmne
Účinné látkyRůstový inhibitor hmyzu

Výrobce slibuje, že obsah jedné pipety dokáže zabít dospělé blechy už do 24 hodin od aplikace. Navíc se zaměřuje také na jejich vajíčka i larvy, které jsou ukryté hlavně v psím pelechu, případně i v kobercích, polštářích apod. Za tuto eliminaci je zodpovědný právě růstový inhibitor hmyzu neboli IGR. Co se týká klíšťat, tam se účinek dostaví během 48 hodin od použití.

Jelikož je pipeta k dostání hned v několika velikostech, musíte se orientovat podle váhy vašeho psa. Přípravky jsou prodávány ve velikosti S-XL, které si poradí s parazity psů, jež váží od 2 do 60 kg. Důležité je, aby váš pes byl starší osmi týdnů!

U samotné aplikace si dávejte pozor, abyste přípravek nanesli přesně mezi lopatky, tedy tam, kde si vaše zvíře nedosáhne, aby se olízlo.

Vždy je nutné, abyste si pořídili pipetu přesně na váhu vašeho mazlíčka. V žádném případě si nekupujte velkou pipetu, abyste ji rozdělovali mezi několik malých psů! Dávku nikdy neodhadnete a psovi akorát tak uškodíte.

Po zaschnutí účinné látky se zvíře může koupat ve vodě, jelikož přípravek je po 48 hodinách voděodolný.  Pozitivně hodnotíme zejména jednoduchost aplikace a minimum vedlejších účinků. Přípravek psy nijak neomezuje, nezapáchá a je bezpečný i v případě, kdy máte doma malé dítě, což se tak úplně nedá říct například o obojku.

Pozor si dejte, pokud máte psa s dlouhou srstí, tam se opravdu důkladně přesvědčte, že se obsah balení dostal až na kůži psa a nezůstal pouze na srsti.

 • neomezuje psa
 • minimum vedlejších účinků
 • nesmí se aplikovat na štěňata mladší 8 týdnů
Zjistit cenu

Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg

Typ přípravkutablety
Doba účinnosti3 měsíce
Ochrana proti klíšťatůmne
Ochrana proti blechámne
Ochrana proti vnitřním parazitůmano
Účinné látkyFebantelum, Pyrantelum, Praziquantelum

Posledními zástupci jsou tablety s masovou příchutí, které tak připomínají nejen svou vůní, ale i tvarem kostičky psí pamlsek.

Drontal Dog Flavour je přípravek, který hubí především vnitřní parazity jako škrkavky, tasemnice, tenkohlavce i měchovce.

Jelikož má tableta uprostřed dělící rýhu, dávkování se může rozdělit podle aktuální váhy psa. Psům, jež mají 2–5 kg stačí ½ tablety. Na každých dalších 5 kg váhy připadá další půlka tablety, takže pes s váhou 5–10 kg potřebuje 1 tabletu atd.

Jestliže je vaše fenka březí, tabletu používejte pouze po poradě s vaším veterinářem, rozhodně se nepouštějte do indikace sami.

Porcování tabletky není nikterak náročné a u většiny psů nezpůsobuje zažívací problémy. Cena je úměrná kvalitě, pozitivně hodnotíme i „šalamounské“ řešení, že samotný přípravek vypadá jako pamlsek. Pro některé psy však může být až nápadně „převoněný“ a přípravek vám nesní ani tak. Tohle je velmi individuální u každého psa, a proto je potřeba vyzkoušet, jestli právě vašemu mazlíkovi bude tahle alternativa vyhovovat.

 • snadné dělení
 • voní a chutná jako pamlsek
 • nevhodné pro březí fenky 
Zjistit cenu

Co znamená pojem „antiparazitikum“?

Ne všichni znají tento pojem, proto je dobré jej obecně specifikovat před tím, než se pustíme do samotného rádce.

Jedná se o přípravky, které chrání vaše domácí mazlíčky před blechami, klíšťaty a jinými vnitřními i vnějšími parazity. Alternativu proti ektoparazitům neboli vnějším škůdcům mohou vaši pejsci pozřít ve formě pamlsku, anebo jim je aplikujete přímo na kůži.

Tzv. odčervující přípravky působí na endoparazity neboli vnitřní škůdce, a není jiná možnost, než je psím kamarádům podat ve formě, kterou polknou.

Obojky proti blechám a klíšťatům nejen pro malé psy

Tento typ ochrany proti vnějším parazitům jako jsou blechy a klíšťata působí několik měsíců v kuse. Dají se sehnat jak malé obojky pro malá plemena, tak velké pro největší zástupce psů. Pozvolné uvolňování látek je k vašemu čtyřnohému kamarádovi mnohem šetrnější než jiné farmaceutické alternativy. Obojky jsou voděodolné, takže se nemusíte bát svého mazlíčka vzít v létě na procházku k řece.


Přední výrobci obojků proti klíšťatům:

Foresto

Nejznámější výrobce, který si zakládá na dlouhodobé účinnosti. Foresto dokáže odpuzovat a hubit blechy i klíšťata až po dobu 7-8 měsíců, a to i v jejich nedospělých stádiích.

O pozvolné uvolňování se starají látky Imidakloprid a Flumetrin, které jsou bezpečné jak pro lidi, tak i jiná zvířata, navíc nijak nezapáchají.

Kiltix

Produkty této značky slibují účinnost proti blechám i klíšťatům po dobu 7 měsíců. Účinné látky se nedostávají do krevního oběhu a jsou šetrné k psí kůži, avšak nejsou zcela bez zápachu.

Scalibor

Účinkuje nejen proti klíšťatům a blechám, ale také proti komárům i pakomárům. Životnost tohoto obojku se pohybuje mezi  5-6 měsíci. Deltamethrin obsažený v obojku se šíří rovnoměrně po celém těle psa. Ačkoli nijak nezapáchá a je voděodolný, musíte si dát pozor, aby nepřišel do styku se šamponem – účinek obsaženého přípravku se pak rapidně snižuje.

Sergeantś Dual

Poslední zástupci v této řadě existují jak ve variantě pro psy, tak i pro kočky. Aktivní látky (Propoxur, Phenothrin, Dikarboximid) hubí blechy i klíšťata celých 6 měsíců, a to i jejich nedospělé jedince.
Obojek se skládá z horní vrstvy, která působí jako repelent a z vrstvy spodní, která se vstřebává přímo do podkoží zvířete. U tohoto produktu se setkáte s typickým vanilkovým aroma.

Pipety pro psy

Vynikají hlavně svou jednoduchou aplikací. Sahají po nich zejména majitelé psů, jejichž psům vadí obojky, nebo nejsou na nošení obojků příliš zvyklí. Jejich nevýhodou je krátká doba účinku – zhruba 1-2 měsíce, a proto se musí během roku několikrát obnovovat, to se může finančně prodražit.

Pipety jsou však vhodné také do rodin s malými dětmi, kde právě malé dítě může přijít do kontaktu s látkami v obojku.

Často se u nich setkáte s označením Spot on a nejideálnější místo k aplikaci představuje kůže na krku zvířete.

Přední výrobci

Advantix

Její aktivní látky působí pouze jeden měsíc, ale dokážou ochránit proti klíšťatům, blechám, komárům i bodavým mouchám. Jedinou nevýhodu představuje látka Permethrin, kterou kočky přímo nesnášejí, a tak pokud máte doma psy i kočky, sáhněte po jiné alternativě.

Frontline

Účinkují po dobu 1-2 měsíců a dokážou vašeho psího kamaráda ochránit nejen před klíšťaty, ale i blechami a všenkami. Obsahuje látku Fipronilum, proti které však začínají být mnozí škůdci imunní, proto se na trhu objevila nová řada Frontline Combo, která obsahuje také Methoprenum. Na tuto látku si parazité zatím ještě nezvykli a účinně je tak hubí.

Sergeantś Green

Působí sice pouhých 3-6 týdnů, ale mají jednu obrovskou výhodu – jsou vyrobeny jako přírodní antiparazitikum. Účinná látka Geraniolu je obsažena například v růžovém oleji či v palmovém oleji.

Trixie

Opět se jedná o přírodní variantu odpuzující mimo klíšťat a blech také roztoče, která je založena na účincích nimbového oleje (o jeho dalších skvělých účincích se můžete dozvědět zde).
Účinnost látky se odhaduje na 2-4 týdny.

Repelenty a spreje pro psy

Mají velmi rychlý nastupující účinek. Úplně stačí, když sprej nastříkáte těsně před procházkou a máte vystaráno. Na druhou stranu je nutné, abyste jej aplikovali denně.

Přední výrobci antiparazitních sprejů

Arpalit Neo

Účinný proti blechám i klíšťatům i vším, a to na všechna jejich vývojová stádia

Biokill

Díky tomu, že je netoxický, je vhodný na ochranu domácích zvířat. Ale pozor, neaplikuje se na zvířata, nýbrž pouze na jejich pelíšky a okolní prostředí.

Fitprex

Vhodný pro psy i kočky. Chrání proti blechám, klíšťatům a všenkám.

Fitpron

Ideální pro psy, kteří trpí na alergie.

Tablety pro psy

Na našem trhu nejsou až takovou novinku, ale stále o nich málokdo ví. Je to zejména z toho důvodu, že nejsou volně prodejné, ale můžete je zakoupit pouze u veterináře.

Tento druh antiparazitik působí až 12 měsíců a psi jej velmi dobře snášejí. Ve své podstatě jim je podáte jako pamlsek, jelikož přesně tak vypadají i voní.
Nejoblíbenějšími zástupci v této kategorii jsou:

Bravecto

Disponuje vysokou mírou bezpečnosti, je neinvazivní a účinkuje až 12 týdnů. Zabíjí jak klíšťata, tak blechy, má rychlý nástup i účinek, odolává vodě i mycím přípravkům.

Nexgard

Jeho účinek je menší než u předchozího zástupce – zhruba 5 týdnů. Usmrcuje blechy (do 8 hodin) i klíšťata (do 48 hodin po přichycení).

Elektrické odpuzovače

Jsou stejně jako tablety novinkou na trhu a působí tak, že se zabudují do obojku psa. Ultrazvukové impulzy, které vydávají, jsou pro lidi i čtyřnohé mazlíčky neslyšitelné. Dokážou však odpudit parazity až na tři metry.

Tyto odpuzovače nijak nezapáchají, avšak na koupání či při procházce okolo řeky je vždy sundávejte.

Další preventivní opatření

Ačkoli mnohdy neslouží jako stoprocentní ochrana, je dobré mít doma šampony, které působí jako dočasná prevence proti parazitům. Někteří výrobci slibují krátkodobý účinek, avšak není možné očekávat, že po jednom umytí pejska se na něj na procházce nepřisaje žádné klíště.

Jednou za čas myslete na hygienu psího pelíšku, který důkladně vyčistěte, případně použijte některý z antiparazitických sprejů. Psům to neublíží a možné záškodníky, kteří by ve psím pelechu mohli mít zárodky, to zahubí.

Přípravky proti vnitřním parazitům

Nejčastější vnitřní parazity představují tasemnice a škrkavky. Oba typy endoparazitů přebývají v tenkém střevě zvířete a jsou nebezpečné také pro člověka, který k nim může přijít velmi jednoduše třeba na nechráněném dětském pískovišti či při obyčejné hře se zvířetem.

Z výše uvedených důvodů je potřeba zvířata pravidelně odčervit, odborníci doporučují minimálně čtyřikrát ročně, a to zejména u zvířat, která loví a požírají myši, u štěňat i koťat a zvířat, která mají pravidelné problémy s blechami – blechy jsou totiž mnohdy nakaženy larvami tasemnic.

U štěňat nezáleží, zda přišla do kontaktu s vnějším prostředím. Vše začíná už v lůně fenky, která samotná mohla své štěně nakazit už v děloze. Dávejte si ale velký pozor, aby přípravky podávané štěňatům byly určovány na základě přesného stáří zvířete!

Odčervení si hlídá buď každý majitel sám, anebo mu jej připomene jeho veterinář. Ten také zvolní nejvhodnější variantu přípravku – dají se aplikovat perorální pasty, tablety, případně spot-on ampule.

Jak poznám, že má můj pes vnitřní parazity?

Klasický příznak nákazy je tzv. „sáňkování“ psa zadkem po zemi. Dále se může objevit zvracení, průjem, nechutenství, ztráta energie i snížená kvalita srsti.

Pokud se u svého domácího mazlíčka potřebujete zbavit vnitřních parazitů, vždy se poraďte se svým veterinářem a nedávejte na rady svého okolí. Musíte mít totiž na paměti, že své zvíře chcete vyléčit nejen kvůli němu samotnému, ale také kvůli vám. Většina vnitřních parazitů zvířete je přenosná a nebezpečná pro člověka.

Jak vybrat to nejlepší pro vašeho mazlíčka?

Nejjednodušší variantou je zeptat se vašeho veterináře, avšak základem jsou tyto aspekty:

 1. Délka srsti – jiné přípravky používáme pro krátkosrsté psy, jiné pro dlouhosrsté.
 2. Doba účinnosti – šampony působí pouze velmi omezenou dobu, spreje několik týdnů, obojky několik měsíců. Zatímco spreje a repelenty působí okamžitě, u obojků můžete očekávat nástup účinku až zhruba za týden.
 3. Druh parazitů – některé přípravky účinkují pouze proti blechám, jiné proti klíšťatům, další jsou zase kombinované.
 4. Domácí prostředí – je váš pes raději venku? Pak byste mohli sáhnout po antiparazitickém obojku. Pokud však přebývá raději doma, sáhněte po spreji, pipetě nebo tabletce.
 5. Rasa psa – tady záleží především na váze a velikosti zvířete. Obojky jsou dostupné v několika velikostních variantách. U pipet a žvýkacích tablet si musíte ohlídat váhu psa. Jestliže máte ještě malé štěně, určitě nezapomeňte na informaci, od jakého věku je přípravek vhodný.

Obecné rady na závěr

 • Používejte přípravky preventivně (jistou prevenci představuje i šampon).
 • Nezapomínejte jednou za čas vyčistit i psí pelíšek.
 • O zdravou a krásnou srst se postarají nejen kvalitní psí granule, ale také pravidelné kartáčování – i to zamezí parazitům udržovat se ve psím kožichu.
 • Pokud máte doma psa i kočku dohromady, poraďte se s veterinářem, jakou ochranu zvolit.
 • Nekoupejte psa 2 dny před nasazením obojku ani týden po jeho sundání.
 • Jednu dávku nikdy nerozdělujte na dvě menší, vždy kupujte pipety na přesnou váhu vašeho mazlíčka. Antiparazitika pro malé psy jsou běžně k dostání.
 • Pečlivě čtěte příbalové letáky daných produktů.
 • Nikdy nekumulujte více účinných přípravků najednou!
 • V případě, že se u vašeho psa objeví blechy, vyberte nejlépe sprej s okamžitým účinkem, v tomto případě se zaměřte také na okolí jeho pelechu.
 • Pokud narazíte na přisáté klíště, vždy jej bezpečně vytočte a postižené místo desinfikujte.

V neposlední řadě nezapomínejte také na to, že zdravý pes je šťastný pes. Jeho celkovou vitalitu a zdraví podpoříte jak životem bez otravných vnějších parazitů, tak dobrým zažíváním bez parazitů vnitřních. Top špici představují v péči o velké i malé chlupáče doplňky stravy, jež zajistí celkovou pohodu psí i vaši, protože jaký pán, takový pes. Packu na to, hračku za to! 🙂

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 74 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo