Jak vybrat autochladničku

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Jezdíte v létě na výlety a dovolenou autem? Pokud chcete, aby vaše svačinka na cestu vydržela chutná a čerstvá i v letním parnu, měli byste uvažovat o koupi autochladničky. Jak ale vybrat tu správnou a co by měla všechno umět? Vše důležité si povíme stručně a jasně. Jdeme na to!

Test autochladniček 2023

Aby se vám lépe vybíral konkrétní model, připravili jsme pro vás oblíbených ledniček do auta z různých cenových kategorií i různých typů.

Compass Chladící box kompresor 50l (07092)
G21 C&W 45 l
G21 C&W 33 l
Campingaz Powerbox Plus 36L
Guzzanti GZ 24A
Sencor SCM 2224BL
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Přibližná cena (Kč)1000035002600280015002000
Hmotnost (kg)15,1965,25,18
Objem (l)504536362424
Připojení skrze 230 Vanoanoanoneanoano
Připojení skrze 12 Vanoanoanoanoanoano
Typ chlazeníkompresorovátermoelektrickátermoelektrickátermoelektrickátermoelektrickátermoelektrická
Hodnocení
celkem
97 %
92 %
89 %
83 %
81 %
80 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Sencor SCM 2224BL

Hmotnost8 kg
Objem24 l
Připojení skrze 230 Vano
Připojení skrze 12 Vano
Typ chlazenítermoelektrická
Přibližná cena2000 Kč

Osmikilová termoelektrická lednice o objemu 24 l se vám bude hodit při stanování, na grilovačce nebo jakékoliv zahradní oslavě. Do tohoto objemu se vám dle výrobce pohodlně vejde 6 PET lahví o objemu 1,5 l, nebo 5 PET lahví o objemu 2 l. Toto ovšem úplně neodpovídá, a to kvůli chladícímu systému, který se nachází zespodu víka a ubírá prostor, takže PET lahve tam naskládáte maximálně 3. Samotné víko je nejtěžším prvkem lednice, takže si musíte dávat pozor a dobře ledničku uchytit, aby se vám celá nepřeklápěla.

Ve vnitřním prostoru lednice najdete jeden velký prostor, do kterého potraviny vložíte a můžete je rozdělit přepážkou. Tato přepážka má bohužel občas tendenci vypadávat ze své drážky.

Sencor SCM 2224BL dokáže zchladit vaše potraviny a nápoje o 18 °C pod teplotu okolí. Naleznete u ní také ECO režim, který dokáže udržet teplotu pod 10 °C. Využít ji můžete ale také k ohřevu jídla až do 60 °C. Jedná se ale spíše o funkci k udržení teploty již ohřátých potravin a jídel.

Výhodou je možnost připojení skrze 230 V i 12 V. Každý z těchto kabelů je dlouhý asi 2 m. Není problém si doma tuto chladničku nechat dopředu vychladit, vložit do ní potraviny z lednice a pak ji pouze přepojit do auta. Ovládání je velmi jednoduché a najdete ho zvenku na víku. Praktické je také dvojité zabezpečení proti náhodnému otevření a rukojeť pro snadný přesun nebo případné podepření víka při manipulaci s potravinami. Potěšit vás může atraktivní černobílý design s modrými prvky. Její cena se pohybuje okolo 2 000 Kč.

Pokud by vám připadalo, že má tento model malý objem, mohla by vás zaujmout velmi podobná termoelektrická chladnička Sencor SCM 4233BL, která má objem 33 l a přitom pouze 7 kg. Navíc pro její přesun například z auta do domu nebo na piknik můžete využít zabudovaná kolečka a rukojeť. Ve finále to vypadá jako takový chladící kufr plný jídla a pití. Navíc se na jejím víku nachází 3 držáky na pití, takže lednička může posloužit i jako takový menší stoleček. Za všechny tyto výhody si připlatíte oproti Sencor SCM 2224BL asi 500 Kč.

Zjistit cenu

Campingaz Powerbox Plus 36L

Hmotnost5,2 kg
Objem36 l
Připojení skrze 230 Vne
Připojení skrze 12 Vano
Typ chlazenítermoelektrická
Přibližná cena2800 Kč

Termoelektrická chladnička Campingaz Powerbox Plus o objemu 36 l váží pouhých 5,2 kg. To je oproti jiným termoelektrickým ledničkám jedna z nejnižších hodnot. Jeho vložky jsou vybaveny také antimikrobiální složkou, která by měla zabránit tvorbě plísní a zápachu.

Nachází se zde pouze kabel na 12 V, takže pokud ji budete chtít připojit i k 230 V, musíte koupit přechod. Pokud ale děláte během cesty pauzu a na chvíli vypnete motor, musíte ji zkontrolovat, jelikož má tendenci se po opětovném nastartování již sama nezapnout a je potřeba kabel ze zásuvky vytáhnout a znovu zapojit. Je schopna udržet uvnitř teplotu o 22 °C nižší oproti okolní teplotě.

I když v popisu od výrobce nalezneme zmínku o snížené hlučnosti, při jejím provozu jde občas slyšet nepříjemné hučení či pískot. Přenášet ji z místa na místo můžete pomocí sklopných uch po stranách boxu. Tady si ale musíte dávat pozor, jelikož pokud ji donesete do vyhrazeného místa v již naloženém kufru, nemáte poté jak ucha sklopit, pokud není kolem místo navíc. Víko je uchyceno panty, ale je dobré ho při otevření držet, popřípadě o něco opřít, jelikož jinak může dojít až k vylomení. Její povrch je také velmi náchylný k poškrábání. Její cena se pohybuje kolem 2 800 Kč.

Celá jejich řada Powerbox Plus se zaměřuje na omezení tepelných ztrát skrze víko a základnu boxu, proto mají v těchto místech zesílenou izolaci. Pokud vám objem 36 l připadá moc, můžete si pořídit Campingaz Powerbox Plus 28L nebo Campingaz Powerbox 24L. Liší se oproti sobě navzájem prakticky jen objemem, který je uveden již v názvu. Dále je tam rozdíl asi 2 stupně ve schopnosti chlazení oproti okolní teplotě.

Zjistit cenu

Compass Chladící box kompresor 50l (07092)

Hmotnost15,1 kg
Objem50 l
Připojení skrze 230 Vano
Připojení skrze 12 Vano
Typ chlazeníkompresorová
Přibližná cena10000 Kč

Tento kompresorový chladící box s objemem 50 l a hmotností 15,1 kg využijete jak jako chladničku, tak i jako mrazák. Jako chladnička dokáže držet teplotu mezi 0–10 °C, jako mrazák potom při okolní teplotě 25 °C drží teplotu až k –20 °C.

Tento chladící box disponuje také režimem ECO, který spoří elektrickou energii. Navíc má také speciální mód pro rychlé zchlazení. Nechybí ani automatický systém ochrany před vybitím autobaterie či jiného akumulátoru. Najdeme zde přípojku jak na 12 V, tak i na 230 V. Umožňuje jak podélné, tak i příčné otevírání dvířek. Jeho ovládací panel najdete na vrchní části víka a skládá se z tlačítek a displeje zobrazujícího aktuální teplotu.

Z místa na místo ho přenesete pomocí madel na obou stranách, které dále nijak nepřekáží. Jeho povrchová úprava není z plastu, ale z lakovaného hliníku, který ještě lépe udržuje vnitřní teplotu, takže dokáže i po vypnutí zařízení nadále chladit, a taky je odolnější proti opotřebení. Na víku se nachází také 4 stojánky na plechovky či kelímky.

Jeho cena se pohybuje okolo 10 000 Kč. Vzhledem k jeho hmotnosti i ceně je vhodnější spíše pro kontinuální užívání oproti příležitostnému. Hodí se ale jak na zahradu místo lednice či chladničky, tak i třeba na loď nebo do kamionu. Pokud byste potřebovali chladicí box s větším či menším objemem, výrobce ho nabízí také v modelech Compass Chladící box kompresor 30l nebo Compass Chladící box kompresor 60l.

Zjistit cenu

Guzzanti GZ 24A

Hmotnost5,1 kg
Objem24 l
Připojení skrze 230 Vano
Připojení skrze 12 Vano
Typ chlazenítermoelektrická
Přibližná cena1500 Kč

Ochladit, nebo ohřát? Této autochladničce je to jedno. Přesněji bychom měli říct termoelektrickému boxu. Výrobce tvrdí, že přístroj dokáže potraviny zchladit o cca 20 °C oproti teplotě okolí. Z návodu se však dozvíte, že tento údaje je milný a autochladnička potraviny ochladí jen o 15 °C. Spotřebič dokáže potraviny udržet také teplé, popřípadě je dokonce ohřeje, a to až na 55 °C. Pokud budete chtít v sychravém počasí teplý čaj nebo horkou polévku, určitě vám je dokáže udržet v příjemné teplotě. Zahřívání je poměrně rychlé a dostačující je i chlazení.

S váhou 5,1 kg je tento termoelektrický box poměrně snadno přenositelný. Velkou výhodou je duální připojení k elektřině. Takže tento model využijete nejen přímo v autě, ale klidně i doma, na chatě, na dovolené, apod. Kapacita 24 litrů je dostačující na 8 PET lahví s vodou nebo menší jídlo pro 4člennou rodinu. Sice dovnitř nenaskládáte nic velkého, ale například na dlouhé cestě k moři v klidu udrží choulostivé potraviny ve správné teplotě. Oblibě se těší pro pečlivou izolaci víka a termostat s automatickou regulací teploty.

Délka přívodního kabelu k elektřině je 2 metry. To je spíš méně, takže z palubní desky do kufru kabel nedosáhne a tento nedostatek budete muset řešit prodlužovacím kabelem. Elektrická šňůra pro 12 V se nedá odpojit a úložný prostor pro tento kabel je poměrně malý. Motor se nachází ve víku, které je kvůli této skutečnosti o něco těžší, a tak se lednice při naplňování převažuje dozadu. Ovšem je to logické, a tak se nejedná o až tak velký nedostatek.

Zjistit cenu

Sencor SCM 4800BL

 • Hmotnost – 3, 1 kg
 • Objem – 8 l
 • 230 V – ano
 • 12 V – ano

„Mrňous na to nejnutnější“ je trefné shrnutí toho, co nabízí tato multifunkční autochladnička. Kromě klasického chlazení potravin nabízí i jejich ohřátí, a to až na velmi pěkných 65 °C. Samozřejmostí je pak pasivní udržování aktuální teploty potravin a nápojů díky pokročilé izolaci. Se svým objemem 8 litrů se dovnitř vejde jen to nejnutnější. Nepočítejte s tím, že do ní uložíte litrové PET lahve s pitím. Je vhodná spíše na menší objemy. Ale na malou svačinku na cestu nebo teplý oběd pro fanoušky rybaření vystačí bohatě. Navíc díky malé hmotnosti jen 3,1 kg ani nepoznáte, že autochladničku přenášíte, bude-li to nutné.

Připojení k elektřině je možné standardně do zdroje 12 V. Model podporuje i klasickou zásuvku na 230 V, ale k takovému připojení je nutné dokoupit měnič napětí, který bohužel není součástí balení.  Velkou výhodou je, díky rozměrům a rafinované konstrukci, možnost využít termoelektrický box i jako středovou opěrku na středovém zadním sedadle. Model má zvenku na víku dokonce dva držáky na kelímky s pitím.

Součástí balení je i fixační popruh, který se postará o bezpečné umístění na zadním sedadle automobilu. Ramenní popruh vám zase usnadní přenos do auta. Ve víku chladničky je úložný prostor pro napájecí kabel, abyste o něj při přenosu nezakopli.
U tohoto modelu Sencor SCM 4800BL si pochvalujeme kompaktní rozměry a nízkou váhu. Na druhou stranu si už tolik pochval nezaslouží poměrně vysoká hlučnost při chlazení i ohřívání potravin.

Zjistit cenu

Sencor SCM 2025

 • Hmotnost – 4, 1 kg
 • Objem – 20 l
 • 230 V – ano
 • 12 V – ano

Velkou výhodou tohoto modelu je nízká váha. S hmotností 4,1 kg si poradíte, i když se rozhodnete chladicí box vzít s sebou třeba na piknik. Dvacetilitrová kapacita postačí na malou svačinu i s pitím nebo šest litrových PET lahví. Navíc do ní můžete naskládat dózy, takže maximálně využijete místo a budete mít přehled o jednotlivých potravinách.

Další předností autochladničky Sencor SCM 2025 je nepochybně možnost dvojího napájení. Nejen že ji zapojíte v autě do zdroje 12 V, ale poradí si i se standardními 230 V. Proto se výborně hodí třeba na chalupu nebo chatu. Ve 40 °C přestane být použitelná, ale to i člověk sám o sobě. Potěší také automatické vypnutí chlazení v případě, že by hrozilo vybití autobaterie. Pokud chcete mít jistotu dobře chlazených potravin, začněte s nachlazováním lednice už doma.

Sencor SCM 2025 chválíme i proto, že dokáže udržet potraviny v chladu po dalších 12 hodin po odpojení od elektřiny.  Menší nevýhodou je nižší stabilita způsobená vysokým profilem a malou váhou. Kromě toho je docela hlučná. Měli byste také počítat s tím, že se uvnitř autoledničky kondenzuje voda, která stéká na dno, a kvůli tomu potraviny vlhnou. Neuškodilo by, kdyby měla chladnička lepší izolaci a ovládání se nenacházelo uvnitř.

Výrobce uvádí, že model dokáže obsah zchladit o 20 °C oproti okolní teplotě, čehož se nám však nepodařilo dosáhnout. Vyšší hlučnosti přístroj dosahuje při zapnutí na maximální chlazení, pokud nechcete, aby vás lednice rušila během spánku, zapněte ji na režim ECO. Horní otočný kryt, pod kterým se skrývají kabely, nejde v zavřené poloze zacvaknout a jistě by se hodilo, pokud by se kabely daly odpojovat, což bohužel nelze. Horní víko těsní pouze vlastní vahou a nemá žádný jiný mechanismus pro pevnější uzavření.
Zjistit cenu

G21 C&W 45 l

Hmotnost9 kg
Objem45 l
Připojení skrze 230 Vano
Připojení skrze 12 Vano
Typ chlazenítermoelektrická
Přibližná cena3500 Kč

Pokročilá autochladnička, která překvapí štědrým úložným prostorem. Díky kapacitě 45 litrů se dovnitř bez problémů vejde například: 72 plechovek o objemu 0,33 l nebo 33 půllitrových PET lahví nebo 16 PET lahví o objemu 1,5 l nebo 9 dvoulitrových PET lahví nebo celá pivní přepravka (20 piv). G21 C&W 45 l dokáže vaše jídlo a pití zchladit až o 23 °C oproti venkovní teplotě. Na příklad pokud je venku 36 °C, v lednici je mezi 13-15 °C. To se bude hodit v létě, abyste měli dostatek chlazeného pití i čerstvého jídla. Na zimu vás potěší teplými nápoji i jídlem o teplotě až 55 °C.

Se svou hmotností 9 kilogramů sice není vhodná na časté přenášení a na piknik do lesa s vámi půjde asi těžko, ale jinak si svou práci odvede na jedničku. Kromě toho tento model nebudete muset tahat v rukou, protože se na pevném podkladu snadno pohybuje na kolečkách. Praktickým madlem autochladničku odvezete kamkoliv, bude-li kvalitní cesta. Výhodou je také možnost dvojího zapojení do elektřiny. Jednak klasických 12 V v autě a jednak 230 V v zásuvce. Proto se skvěle hodí na dovolenou, kde třeba nebudete mít po ruce klasickou lednici. Měli byste však vědět, že kabel na 12 V, je příliš krátký a provoz autolednice je poměrně slyšitelný (přirovnat jej můžeme k hlučnosti ventilátoru v koupelně).

Velmi kladně hodnotíme její velký objem a schopnost chladit až o 23 °C oproti okolní teplotě. Víko se po zavření zaklapne, takže se nemusíte bát, že by se snad samo otevřelo, a to ani při transportu v jiné poloze. Uvítáte také variabilní použití vnitřní přepážky a díky hladkému vnitřku snadnou údržbu. Kolečka určená k přesouvání jsou sice super, ale lepší volbou by byla gumová kolečka, protože tato tvrdá nejsou tak praktická. Plastové madlo není příliš dlouhé, takže je nevodné pro vyšší osoby.
Může se stát, že pokud chladničku necháte týden běžet, budou vodní páry namrzat na vnitřní straně výměníku, a tak budete muset přístroj nejméně 2x odmrazit. Navíc, při namrzlém výměníku se lednička stává docela hlučnou.

Zjistit cenu

G21 C&W 33 l

Hmotnost6 kg
Objem36 l
Připojení skrze 230 Vano
Připojení skrze 12 Vano
Typ chlazenítermoelektrická
Přibližná cena2600 Kč

Šestikilová a kompaktní autochladnička, kterou můžete přesouvat stejně snadno jako cestovní kufr. Má totiž hned dvě kolečka, na kterých dojede takřka kamkoliv. S objemem 33 litrů je ideální na středně velkou nálož potravin. U vybraného prodejce si však ověřte, zda vámi vybraný model kolečky opravdu disponuje. Víme totiž, že designy jednotlivých chladniček jsou velmi podobné, ale jen některé typy kolečky opravdu disponují.

Dovnitř můžete najednou umístit například: 50 plechovek s pitím o objemu 0,33 litru nebo 20 půllitrových PET lahví nebo 9 1,5litrových PET lahví. Určitě vás potěší, že tato autochladnička nejen chladí, ale také ohřívá.  Potraviny uvnitř dokáže ochladit až o 18 °C oproti vnější teplotě okolí. Ohřívá dokonce až na 55 °C. Samozřejmě můžete tento model bez problémů zapojit jak do 12V tak do 230V zdroje.

Nízká váha – jen 6 kilogramů – je zároveň výhodou i nevýhodou. Autochladnička se díky své malé hmotnosti sice snadno přepravuje, dokonce ji můžete bez problému odnést, ale kvůli lehčí konstrukci nedokáže ochladit potraviny na nižší teploty. Proto ji nedoporučujeme, pokud hledáte model na extrémní letní vedra.  Přístroj sice na první pohled vypadá, že je z poměrně laciného plastu, ale svými funkcemi a spolehlivostí si získa obrovskou oblibu. Provoz je o něco hlučnější, takže pokud ji budete mít v místnosti, kde spíte, asi vás bude rušit.

Je ideálním doplňkem toho z vás, kdo často cestujete, potřebujete lednici, ale nechcete se s ní při manipulaci příliš nadřít. Díky hladkému vnitřku se snadno udržuje a dělící mřížku je možné vysunout a celkový prostor ponechat bez rozdělení. To oceníte především, pokud chcete do lednice naskládat jen lahve s nápoji, nebo jen jídlo. Pokud se rozhodnete pro oboje (jídlo i pití) můžete pro lepší přehlednost prostor rozdělit mřížkou.

Zjistit cenu

Indel B TB51A

 • Hmotnost – 18,5 kg
 • Objem – 50 l
 • 230 V – ano
 • 12 V – ano

Její míry jsou: V x Š x H: 53 x 35 x 53 cm. Má 18,5 kilogramů, a protože je kompresorová, dokáže potraviny bez problémů zchladit hluboko pod bod mrazu. Ano, je to tak řečená miss autochladniček. Se svou kapacitou 50 litrů zvládne uchovat jídlo na několik dní. Připojíte ji snadno ke všem typům zdrojů v autě i do klasické zásuvky. Podporuje napájení 12, 24 i 230 V. Uvnitř najdete dva samostatné prostory. Menší (asi 9,5 l) je určený ke zmrazení i pod -10 °C. Větší pak zvládne bez problémů nahradit klasickou lednici, kterou všichni známe z kuchyně.

Automatická pojistka navíc v případě nízkého napětí autobaterie vypne chlazení, takže se nemusíte bát, že byste kvůli nadměrnému chlazení nemohli odjet. Vnitřní drátěné koše jsou velmi praktické pro přenášení potravin z lednice a její opětovné plnění, díky nim také potraviny nepřimrzají ke stěnám spotřebiče. Pochválit můžeme její sílu chlazení i tichý provoz. Buďte připraveni na občasnou sraženou vlhkost uvnitř, ale to je u všech ledniček běžný jev a stačí ji jen vytřít.
Zjistit cenu

Typy autochladniček

Cestovní ledničky do auta rozdělujeme na 4 základní typy podle technologie chlazení. Ale nebojte se. Nebudete muset používat rozpočítávadlo, abyste si vybrali tu, která vám sedne nejlépe. Každý typ má své přednosti a nedostatky, o něž se s vámi rádi podělíme. Rozhodnutí, kterou koupit, necháme samozřejmě zcela na vás.

Pasivní aneb termotaška

Cenově nejpřívětivější kategorie. Určitě vás potěší, že pasivní autochladničku pořídíte už za 100–1000 Kč. V této kategorii najdete jak klasické tašky ze speciální izolační fólie (chladící termotašky), tak nádoby z plastu s dvojitou dutou stěnou (chladící boxy do auta). Specifickou vlastností, jak už název napovídá, je pasivní chlazení. To znamená bez elektřiny či jiného zdroje energie. Nádoba (ať už taška nebo plastový box) udržuje teplotu dovnitř vložených potravin. Pokud chcete potraviny uvnitř zchladit, přidávají se do pasivních autochladniček vymražené panely (nádobky se zmraženou chladící kapalinou).

Velkou předností termotašek a chladících boxů je nezávislost na elektřině. Můžete je navíc používat i na jiné věci než chlazení. Dobře poslouží jako zavazadlo na dovolenou, na pláž, apod. Díky praktické rukojeti, popřípadě uším tašky, můžete pasivní autochladničku snadno přenášet. Největším nepřítelem této levné chladicí nádoby je čas. Zvládne totiž udržet potraviny v konstantní teplotě jen velmi omezenou dobu. Nejdéle několik hodin. Velký rozdíl teploty uvnitř termotašky a teploty vnějšího okolí samozřejmě stálou teplotu potravin uvnitř ovlivňuje.

 • bezkonkurenčně nejnižší cena mezi autochladničkami
 • snadná manipulace a multifunkční využití (chlazení, zavazadlo, apod.)
 • nezávislost na elektřině
 • omezená doba chlazení potravin
 • nedokáže zchladit, jen udržuje teplotu
 • spíš menší kapacita

Absorpční – ta, která odvádí teplo

Pomocí plynu nebo kapaliny dokáže efektivně odvádět teplo z vnitřku chladničky. Funguje na bázi rozpuštění plynu v chladné vodě. Během cirkulace totiž plyny při rozpouštění do chladicí kapaliny spotřebovávají teplo. Tím chladí vnitřek autochladničky.

Absorpční chladničky, na rozdíl od pasivních, potřebují zdroj elektřiny. Sice nejsou schopné potraviny hluboce zmrazit, ale v porovnání s termotaškami umějí vykouzlit nižší teplotu. I přesto jsou vhodné jen pro dočasné uchování jídla.

Pokud si říkáte, kde je háček, přemýšlíte správně. Tento typ chladniček je sice energeticky nenáročný, ale systém chlazení potřebuje kvalitní odvětrávání, takže se uplatní spíš v obytných vozech a karavanech než v klasických osobních autech. Takže tento typ lednice na baterky doporučujeme spíš pokročilým cestovatelům, kteří mají karavan nebo jiné vozítko s dostatečným větráním. Absorpční chladničku pořídíte už kolem 6000 Kč, ale samozřejmě jsou k dispozici i modely za dvojnásobek.

 • energeticky nenáročné
 • účinnější než pasivní termotašky
 • udrží potraviny při přijatelné teplotě
 • náročné na provoz (odvětrávání)
 • nevhodné do uzavřeného vozidla
 • vyšší cena

Chladnička do auta s kompresorem

Kompresorová chladnička do auta funguje na stejném principu jako lednička, kterou máme všichni doma v kuchyni. To znamená, že se s měnícím se tlakem mění skupenství chladící směsi. Jako kapalina vchází dovnitř do výparníku lednice, kde se vlivem nižšího tlaku vypařuje na plyn. Tím odebírá teplo, zevnitř lednice, které potřebuje kapalina na změnu skupenství. Celý cyklus pak pokračuje do trubicového systému na zadní straně cestovní lednice do auta, kde plynná chladící směs vlivem vyššího tlaku opět kondenzuje na kapalinu. Přebytečné teplo přitom odvádí do okolí. Takhle kompresor tlačí chladící směs stále dokola. Jde prakticky o malou cestovní ledničku do zásuvky.

Obrovskou výhodou tohoto typu chlazení je výkon. Kompresorová lednice do auta dokáže bez problémů chladit i v 50 stupňových vedrech. Navíc některé modely mají zabudované baterie, aby udržely chlazení v chodu, i když přístroj odpojíte od elektřiny. Takové chlazení je samozřejmě jen dočasné. Většinou vydrží kolem 15 hodin, než bude potřebovat opět elektrický zdroj 12V, nebo 230V. Nevýhodou  je především velikost a váha přes 10 kg. Takže nepočítejte s tím, že byste ji brali s sebou na piknik. Na druhou stranu udrží potraviny klidně pod bodem mrazu i v horkých letních dnech. Kompresorová lednice do auta 12v/230 vás bude stát asi 10 000 Kč, ale jsou i modely za dvojnásobnou cenu.

 • velmi efektivní chlazení
 • vydrží chladit asi 15 hodin bez elektřiny
 • funguje i při horkých letních dnech
 • vyšší cena
 • není přenosná – hlavně kvůli hmotnosti
 • zabírá hodně místa

Termoelektrická – ochladí i ohřeje

Nejmladší typ autochladniček. Jasně odlišitelná od ostatních typů je hlavně svou schopností potraviny nejen zchladit, ale i ohřát. Termoelektrická chladnička sice nedokáže jídlo zmrazit, když bude venku 35 °C ve stínu, ale spolehlivě udrží polévku teplou, než si ji po pár hodinách cesty budete chtít dát. Princip fungování je založený na Peltierově článku.

Počítejte s tím, že tento typ autochladničky umí uvnitř udržet teplotu cca o 30 °C nad, nebo naopak pod teplotou okolí. V praxi to znamená, že v létě zvládne chladit na přibližně 5 °C nad nulou, ale také ohřát k 65 °C. Právě tato univerzálnost je její nepochybnou předností. Ve srovnání s kompresorovou lednicí navíc nezabírá tolik místa a můžete ji poměrně snadno přenášet s sebou. Bohužel jí ochlazení/ohřátí vnitřního prostoru trvá až 6 hodin, takže určitě nezachrání situaci, pokud se spontánně rozhodnete jet hned teď na výlet.

Vnitřní teplotu si ale dokáže i bez elektřiny pár hodin udržet, takže když si dáte svačinu chladit přes noc, určitě během dopoledne nebude nechutně teplá od sluníčka. Výhodou je i velmi příznivá pořizovací cena. Termoelektrickou autochladničku totiž můžete mít už za tisícovku. Dražší modely se pak prodávají i za 5-6 tisíc korun.

 • dokáže chladit i ohřívat
 • má kompaktní rozměry i váhu
 • dá se koupit za příznivou cenu
 • neumí chladit/ohřát o víc než 30 °C
 • má vyšší spotřebu elektřiny
 • dlouho trvá, než zchladí/ohřeje vnitřní prostor

TIP COVYBRAT: Pokud si v létě chcete rychle zchladit pití, zabalte lahev do mokrého ručníku a vystrčte ven na sluníčko. Voda se vypaří a přitom spotřebuje teplo. Tím se vaše pití ochladí raz dva.

Jak velkou lednici do auta potřebuji?

Určitě byste neměli opomenout zjistit rozměry autochladničky, aby se vám pohodlně vešla do auta. S tím souvisí také její objem. Obecně platí, že plnější (ostatně stejně je tomu i u klasické kuchyňské ledničky) funguje efektivněji. Proto nemá smysl kupovat autoledničku s obří kapacitou, když v ní budete převážet pár plechovek s limonádou nebo pivem.

Aby se vešla do auta

Při výběru podle rozměrů si nechte ve výpočtech z každé strany rezervu pár centimetrů. S ledničkou budete potřebovat manipulovat (vyndávat ji z auta ven a dávat ji dovnitř). Pokud byste měli místo na milimetry přesně, mohla by se vám v kufru vzpříčit, nebo poškrábat. Navíc v případě kompresorové autoledničky ani není žádoucí, aby byla ze všech stran těsně obklopena. Aby dobře fungovala, potřebuje odvádět přebytečné teplo. Na to jí postačí cca 5 cm místa z každé strany.

Kam ledničku v autě umístit

Pasivní chladničky umístíte do auta na místo, kde nemohou nikomu přivodit zranění nebo fyzickou škodu. Můžete je dát klidně do kufru, připnout pásem nebo zaklínit za sedadlo řidiče nebo spolujezdce. U elektrických autochladniček je to už ale složitější, jelikož se přece jen jedná o elektrické zařízení. Musíme si uvědomit, že u nich může nastat zkrat, můžou nám vybít autobaterii atd. V případě, že nastane zkrat, může dojít k poruše samotného auta či dokonce k požáru. Je tedy důležité zkontrolovat, zda má daný spotřebič pojistku proti zkratu a přetížení nebo systém ABS, který zabrání vybití baterie. U kompresorových chladniček se navíc nachází mnoho pohyblivých částí, proto jejich umístění věnujte pečlivou pozornost.

Kabel k lednici do auta

Pokud chcete lednici vézt v kufru auta, nemusí vám její kabel dosáhnout ke zdroji napájení. Proto na mnoha e-shopech s autochladničkami seženete také prodlužovací kabely. Dostupné jsou také tzv. podpěťové ochrany. Ty fungují tak, že vaši autochladničku odpojí od zdroje ve chvíli, kdy rozezná pokles napětí od stanovené hodnoty. Ochraňuje tak vaši autobaterii a je to taková alternativa pro případ, že vaše lednička nemá systém ABS ochraňující autobaterii před vybitím. Seženete také různé přechody mezi 12V a 230V zdroji nebo síťové adaptéry na střídavý proud.

Lednice na chatu

Možná sháníte lednici na chatu a přemýšlíte, zda není lepší pořídit si místo ní cestovní lednici do zásuvky, kterou využijete také do samotného auta při jiných cestách. Autochladničku využijete i mimo chatu a vychladit si ji už můžete během cesty. Stejně tak si do ní už předem nabalíte potraviny, které potřebujete vzít na celý víkend, a potom ji pouze přemístíte z budovy do auta či naopak. U klasické lednice byste jen řešili, zda ji nechat zapnutou, nebo ji při odjezdu vypnout. Zároveň pokud byste přijeli v létě do vyhřáté chaty, trvalo by vám dlouho, než by se lednice vychladila na tolik, abyste do ní mohli vkládat potraviny a nezkazily se vám. Ideální jsou pro tuto příležitost termoelektrické a kompresorové lednice uzpůsobené na 12 V i 230 V.

Lednice do stanu

Pokud si s sebou chcete vzít lednici pod stan, zvažte, na jak dlouho pojedete. Pokud jedete pouze na krátký výlet přes noc, vystačíte si s chladicím boxem s dvojitou stěnou či termotaškou. Pokud ale jedete na více dní a víte, že budete mít přístup k elektřině, pořiďte si radši termoelektrickou nebo kompresorovou, která má navíc lepší účinnost. Ideálním řešením je pořídit takovou variantu, kterou zapojíte jak na 12 V, tak i na 230 V. Chladničku si tedy zapojíte již v autě a potom pouze přepojíte do sítě v kempu. Vaše potraviny tak budou chlazené nonstop už od chvíle, kdy opustíte domov. Je dobré si s sebou vzít prodlužovací kabel, jelikož nikdy nevíte, jak daleko od zdroje budete.

Jaký objem využiji?

Jste nadšení cestovatelé a léto trávíte převážně v autě, karavanu nebo pod stanem? V tom případě s sebou potřebujete vozit více potravin a vyplatí se vám auto chladnička s objemem kolem 50 i více litrů. Dovnitř v pohodě schováte jídlo na pár dní, takže se můžete beze strachu vydat do přírody.

Zlatá střední cesta, pokud jde o objem, je kolem 25–30 litrů. Do takové se vám vejde přibližně 8–9 lahví o objemu 1,5 litru. Případně jídlo odpovídajícího objemu. Na víkendový výlet mimo civilizaci vám určitě dobře poslouží, ale na delší pobyt mimo zdroj elektřiny už by kapacitně ztrácela.

Obě výše zmíněné kapacity auto ledniček mají jasnou výhodu v tom, že se do nich vejde obstojné množství potravin, ale ztrácejí v mobilitě. Jen si to představte, jak byste nesli 50 litrový spotřebič, který navíc často váží kolem 10 kilogramů. Pokud z té představy máte ruce až na zem, nejste daleko od pravdy.

Naštěstí existují i šikovné malé autochladničky a termotašky, které sice neudrží potraviny dlouho při stálé teplotě (většinou jen pár hodin), ale zato jsou plně a snadno přenosné i pro děti. Pokud máte v úmyslu ledničku někam nosit s sebou, doporučujeme objem maximálně 20 litrů, klidně méně. Do 20 litrové autochladničky se vám vejde cca 30 plechovek o objemu 0,33 litru.

TIP COVYBRAT: Pokud se nechcete tahat s autochladničkou ručně, vyberte si model s kolečky a madlem. Některé modely se v tomto nápadně podobají cestovním kufrům a usnadňují převoz.

ObjemCo se do ní vejdeVyužiji ji na
8 – 20 litrůpár drobnostíKratší výlety a jednorázové ochlazení.
21 – 50 litrůjídlo na víkendDvoudenní výlety do přírody, na cestu na dovolenou k moři, apod.
51 a více litrůjídlo na několik dníIdeální na týdenní dovolenou pod stan.

Jak funguje autochladnička

Napájení a připojení autochladničky

Pokud si zvolíte autolednici s aktivním chlazením (kteroukoliv kromě termotašky nebo boxu s pasivním chlazením), budete potřebovat připojení k elektřině. Většina osobních aut má přípojku na 12V zdroj (typický zapalovač). Některé dodávky a prakticky všechna nákladní auta umějí i 24 V. Než se rozhodnete pro konkrétní model autochladničky, vždycky si ověřte, že ji budete moct připojit ve svém autě. Pokud podporuje jen 24 V, s největší pravděpodobností ji v osobním autě nezapojíte.

Kromě toho některé autochladničky zvládnou i napájení z klasické zásuvky (230 V). Tím pádem se vám bude hodit třeba na chatu. Velká výhoda je v tom, že takový typ autochladničky můžete nechat vychladit už doma a během jízdy autem ji zapojit, aby udržovala správnou teplotu potravin uvnitř. Na chatě nebo chalupě ji jednoduše opět zapojíte do zásuvky a jídlo bude mít stále optimální podmínky.

Myslete na to, že když budete chtít autochladničku umístit do kufru auta (to bude pravděpodobně nejčastější varianta), potřebujete dostatečně dlouhý kabel. Pokud nemáte výstup přímo v kufru. Většina autochladniček má přívodní kabel dlouhý 2-3 metry. To by sice ve většině případů mělo stačit, ale pro jistotu si dostatečnost délky ověřte. Samozřejmě se problém dá řešit prodlužovacím kabelem. Ale ten nebývá součástí balení.

Spotřeba

Jak je to s autochladničkou a spotřebou při vypnutém motoru? Pokud vyndáte klíčky ze zapalování a z auta si na chvíli odskočíte, lednička na tu chvilku teplotu v pohodě udrží. Lépe a déle ji samozřejmě udrží při nižších venkovních teplotách, proto je potřeba si dávat pozor v případě, že máme vrcholné léto a venku je 30 °C. V takovém případě může dojít k narušení vnitřní teploty chladničky již během 10 minut. Pokud byste se rozhodli pro ponechání klíčků v autě pro zajištění neustálého chlazení, měl by v autě někdo zůstat a hlídat toto zařízení. To byste ale měli dělat pouze v případě, že máte systém ABS, který funguje u autochladniček tak, že v případě detekování klesajícího napětí lednici odpojí a nenechá vás tak vybít si baterii a uvíznout někde na parkovišti. Bez tohoto systému nemůžete sami vědět, jak dlouho by vám vydržela lednice na autobaterii při vypnutém motoru a kdy byste ji už měli vypojit. U pasivních chladniček se v případě odpojení ze sítě nic nemění. Co se spotřeby kompresorové autolednice týče, část z nich mívá zabudovanou samostatnou baterii. Po nabití této baterie tedy mohou chladit asi 10–15 hodin bez připojení k elektřině.

Je autochladnička bezpečná?

Lednička do auta je elektrický přístroj, a tím pádem je potřeba s ní podle toho zacházet. Pokud ale máte strach, že by vám při používání lednice na autobaterii hrozilo nějaké nebezpečí, nemáte se čeho bát. Lednice na cesty mají klasickou bezpečnostní pojistku, která zabraňuje elektrickému zkratu nebo přetížení. Jestli chcete mít jistotu, že vám chladnička (či chladicí box do auta 12V) nevybije baterku, zvolte pokročilejší model s bezpečnostním systémem ABS. Ten hlídá napětí autobaterie. Když zjistí, že napětí klesá k 11 voltům, automaticky nabíjení vypne, abyste nezůstali s autem někde viset.

Jaké příslušenství k autochladničce existuje?

K autochladničce, ostatně jako k většině ostatních spotřebičů, existuje celá řada doplňků. My jsme pro vás vybrali ty nejčastěji používané.

Ochranný obal – V kufru auta převážíte určitě mnohem víc věcí než jen autochladničku. Ochranný obal zajistí, že se během pohybů nákladu za jízdy autochladnička 12V nepoškrábe, nebo dokonce mechanicky nepoškodí. Navíc ochranný obal může vkusně změnit její vzhled.

Třídicí koše – Pokud se rozhodnete pro větší chladící box do auta, bude se vám hodit způsob, jak potraviny třídit. Drátěné koše vám vytvoří několik samostatných prostorů, ve kterých se rychle a snadno zorientujete.

Upevňovací sada – Spolehlivě zajistí upevnění během cesty. Zabrání nechtěnému převrhnutí v prudkých zatáčkách nebo posouvání v celém prostoru kufru. Pokud budete mít autochladničku v prostoru zadních sedadel, existují také pásy, které ji udrží v bezpečné pozici, aby ani v případě nehody neohrozila cestující.

Uzamykatelná zásuvka – Speciální příslušenství, které pohlídá stálý a ničím nerušený přívod elektřiny. Zejména pomůže předejít kolísání proudu, které může být způsobeno dlouhodobými otřesy při cestování.

Výběr typu ledničky do auta

Abyste si mohli vybrat správný model, který bude nejlépe vyhovovat vašim potřebám, odpovězte si na tyto otázky:

1. Jak často budu autochladničku využívat?

 1. výjimečně – stačí levnější varianta
 2. několikrát ročně – pokud nemáte speciální nároky na prostor, volte nižší nebo střední třídu
 3. často – vyplatí se investovat do špičkové

2. Kolik jídla/pití potřebuju v autochladničce převážet?

 1. pár plechovek s pitím/krajíc chleba – stačí malá do 20 litrů
 2. svačinu pro 2 na celý den – ideální je středně velká autochladnička s objemem 25–40 l
 3. vozím s sebou hostinu pro celou rodinu – pořiďte si aspoň 50 litrovou autochladničku

3. Na kolik stupňů a na jak dlouho potřebuju jídlo zchladit?

 1. stačí jen na pár hodin kolem 5–8 °C – vystačíte si s termotaškou, případně absorpční autochladničkou
 2. potřebuju potraviny zmrazit – sáhněte po kompresorové autochladničce
 3. chci, aby uměla jídlo udržet teplé – jednoznačně vybírejte z termoelektrických

4. Budete potřebovat autochladničku přenášet s sebou pěšky?

 1. ano, na piknik, apod. – vybírejte z termotašek a chladicích boxů
 2. ne, autochladničku budu vozit jen v autě – vybírejte ze všech typů
 3. jen z auta na chalupu, než ji zapojím do zásuvky – zvolte model, který podporuje 15 i 230 V

5. Kolik máte na cestovní lednici do auta peněz?

 1. nechci za ní moc utratit, maximálně 1 000 Kč – vybírejte z termotašek a chladicích boxů
 2. když bude umět i ohřívat, dám cca 3–5 tisíc – sáhněte po termoelektrické
 3. zaplatím klidně 10 000 Kč, když bude mrazit – jednoznačně volte kompresorovou

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 193 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo