Jak vybrat barvu na vlasy

Aktualizováno v srpnu 2023

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Jelikož podzimní čas, ve kterém je náš článek tvořen, je v plném proudu a celá příroda hýří všemi barvami, rozhodli jsme se i my zabruslit do tohoto světa. Na mušku jsme si vzali barvy na vlasy. Mnoho žen řeší, jaký odstín se k nim, a třeba i k ročnímu období hodí, zda zvolit chemickou či přírodní barvu, jaká jsou úskalí domácí aplikace a podobně. Proto jsme pro vás připravili článek, po jehož přečtení budete mít ve všem jasno.

Jakou barvu vlasů zvolit?

Správný výběr začíná určením barevného typu. Barevná typologie je velmi zajímavá. Díky našim návodům velmi jednoduše zjistíte, zda jste teplý nebo studený typ, případně jestli váš vzhled odpovídá jaru, létu, podzimu či zimě. Málokdo také ví, že se lidé mohou dělit na tzv. kontrastní typy nebo typy v souladu. Právě toto rozdělení může být vodítkem, jak vybrat správný odstín barvy na vlasy.

NázevKde koupitPřibližná cena (Kč)BarvaObjemHodnocení
celkem
1.Schwarzkopf Blondme Bond Enforcing Premium Lightener 9+Zjistit cenu700blond450
96 %
2.Voono Henna CopperZjistit cenu230měděná100
96 %
3. L'Oréal Professionnel Blond Studio 8 Multi-Techniques PowderZjistit cenu600blond500
94 %
4.Radico přírodní barva na vlasy hnědáZjistit cenu300tmavě hnědá100
94 %
5.Redken Color Gels Lacquers 9NA MistZjistit cenu240popelavá60
94 %
6.Biokap NutriColor Delicato 2.9 Dark Chestnut Chocolate Tricorepair ComplexZjistit cenu250tmavě hnědá140
93 %
7.Khadi rostlinná barva na vlasyZjistit cenu280červená100
93 %
8.L'Oréal Excellence 7,43 Zjistit cenu130blond48
91 %
9.Voono Henna na vlasy Dark BrownZjistit cenu230tmavě hnědá100
90 %
10.Henna Henné hnědá 100 gZjistit cenu90hnědá100
89 %
11.La Riché Directions SlateZjistit cenu150šedá88
89 %
12.Hairwonder BIO přírodní dlouhotrvající barva černá 1Zjistit cenu320černá100
89 %
13.Garnier Olia barva na vlasy 4.26 Růžovo fialováZjistit cenu140růžovo-fialová50
87 %
14.Pallete Intensive Color Creme světle plavá N7Zjistit cenu70blond50
86 %
15.Pallete Color Shampoo zlatavě plavý 308Zjistit cenu70blond50
86 %
16.Wella Koleston Perfect ME+ KP 12/81Zjistit cenu190blond60
85 %
17.L'Oréal Préférence Vivid Colors 8.624 MontmartreZjistit cenu170červená60
84 %
18.La Riché Directions 34 Carnation PinkZjistit cenu180růžová88
84 %
19.Londa Color barva 6,0Zjistit cenu100blond60
82 %

Jak hodnotíme

Hodnocení je průměr z hodnocení v největších e-shopech.

Teplý vs. studený typ

Určit, zda jste studený nebo teplý typ není nic složitého. Stačí, když si stoupnete k zrcadlu a připravíte oblečení či doplňky různých barev. Barvy si rozdělte na teplé (žlutá, oranžová, červená,…) a studené (fialová, modrá, tyrkysová,…). Kusy oblečení si oblékněte, nebo přiložte pouze blízko obličeje. Snažte se vysledovat, se kterou barvou jste se cítili příjemně a se kterou nikoli.

Daná barva se k vám hodí, pokud:

 • působíte svěžím dojmem
 • vaše oči jsou výrazné stejně jako obličej

Daná barva se k nám nehodí, pokud:

 • jste nevýrazní
 • křivky obličeje se zdají drsné a výrazné
 • oči zaniknou a pleť se zdá opticky povadlá

Pokud vám sluší spíše teplé barvy, pak: Blondýnky: měly by sáhnout po medových až zlatavých odstínech. Brunetky: těm budou slušet karamelové až kaštanové odstíny. Rusovlásky: ideální volbu představuje zlatavý podtón . Jestliže jste našli jistotu ve studenějších odstínech, platí pro vás: Blondýnky: platinová nebo popelavá blond bude pro vás to pravé. Brunetky: ty se jistě najdou v tmavých odstínech se studenými podtóny (např. fialovým či modrým). Rusovlásky: jistě se vám osvědčí mahagonové nebo měděné odstíny.

  

Typologie pod taktovkou ročních období

Sto lidí, sto tváří. To, že vaše kamarádka je rovněž jako vy blondýnka ještě neznamená, že vám bude slušet stejný odstín barvy, jako má ona.  Na vině je barevná typologie ročních období.

Jarní typ

 • Světlá pleť, která se dobře opaluje dohněda s červeným podtónem.
 • Světle modré, šedomodré, šedozelené nebo oříškově hnědé oči.
 • Světle hnědá až plavá barva vlasů.
 • Netrpí na kruhy pod očima.

Tomuto typu sluší světlé barvy, ať už je to světlá blond nebo světle hnědá barva. Proto by se tito lidé měli vyhnout tmavým barvám, které jim ubírají na kráse. Ideální je kombinace plavé blond s medovými tóny, případně jemným melírem.

Letní typ

 • Porcelánová pleť s růžovým či olivovým nádechem; velmi dobře se opalují dohněda.
 • Tmavě modré, šedozelené, šedomodré, modrozelené či šedohnědé oči.
 • Méně výrazná barva vlasů jako popelavá blond až středně hnědá.

Chladnější odstíny plavých barev jsou to pravé pro letní typ. Pokud však neprahnete po plavých barvách, můžete zabruslit také do světle hnědých barev, který váš tón pěkně podtrhnou. Opět platí, že ani tady není vhodné sahat po tmavých barvách, a dokonce ani po červených či měděných tónech.

Podzimní typ

 • Broskvová či zlatavá pleť, hůře se opaluje.
 • Výrazné oči modré, zelené nebo hnědé barvy.
 • Měděné, zlatohnědé až zrzavé vlasy.

Lidé s podzimním podtónem mají to štěstí, že nepotřebují k lepšímu vzhledu žádné výrazné změny. Ty jim totiž na kráse moc nepřidají, a proto by měli výběr odvodit podle typu přirozené barvy, tedy měděné, kaštanové či zrzavé. Dostatečnou změnou bude i mírné zesvětlení.

Zimní typ

 • Světlá až porcelánová pleť; typicky jižanský nebo naopak „sněhurkovský“ typ s výrazným obočím i řasami
 • Tmavě hnědé, šedé či modré oči
 • Černé, případně velmi tmavé vlasy

Ačkoli to z názvu nemusí být přímo jasné, zimním typům lichotí chladné tóny. Proto by měly zapomenout na blond odstíny, na druhou stranu je může těšit, že pouze tento jediný typ si může dovolit tmavě hnědou až černou barvu. Výborná je kombinace černé s modrým podtónem.

Soulad barev nebo naprostý kontrast?

Pokud nechcete se svou barvou nijak výrazně experimentovat, ale třeba ji pouze oživit, bohatě postačí, když si pohrajete s barevným kontrastem. V podstatě vám stačí vědět, zda jste typ kontrastní anebo tzv. typ v souladu.

Kontrastní typ

Tito lidé mají svou volbu výběru o něco pestřejší, jelikož si mohou dovolit téměř jakýkoli odstín barvy. Kontrastní typy se vyznačují:

 • Tmavými vlasy
 • Tmavými oči
 • Světlou pokožkou

     ANEBO

 • Přirozeně světlými vlasy
 • Světlými oči
 • Snědou či olivovou pletí

Typ v tzv. souladu

Aby to nebylo tak jednoduché, lidé v souladu mají buď:

 • světlou pokožku,
 • světlou barvu očí,
 • světlou barvu vlasů.

… a proto se jim říká lidé se světlým souladem barev. Naproti tomu stojí:

 • tmavá pleť,
 • tmavé oči,
 • tmavé vlasy.

… takže jde logicky i o tmavý soulad. Ať už patříte do první nebo do druhé kategorie, mějte na mysli, že byste s barvami moc experimentovat neměli. Vhodnější bude zachovat svou přirozenou barvu a jen nepatrně ji prosvětlit, případně ztmavit.

Barvy na vlasy

Tato kategorie se dá rozdělit podle několika kritérií, a to na:

Přírodní barvy na vlasy

Mají pouze velmi limitovaný počet odstínů, ale zato se jedná o barvy, které neničí vlasy. Nevýhodou je, že jsou poměrně rychle smývatelné a nelze je kombinovat s chemickou barvou. Nejznámějším přírodním barvivem je henna, která vydrží zhruba 14 dní. Henna Henna je tropická rostlina, která spadá do čeledi kyprojovitých a v přírodě dorůstá výšky 2-6 metrů. Roste převážně v tropech a subtropech v jižní Asii, Africe a Oceánii. Protože henna obsahuje hodně červených pigmentů, které se dobře vážou s proteiny, používá se pro barvení vlasů, pokožky, ale také nehtů a hedvábí. Své využití našla v kosmetice a známé jsou rovněž její léčivé účinky. Vlasy zpevňuje, regeneruje pokožku vlasů, podporuje jejich růst, má antibakteriální, ale také hojivé účinky. Rozdíl mezi barvení konvenční barvou a hennou spočívá ve způsobu, jakým tyto látky s vlasem pracuje. Klasická barva působí tak, že vlas „praskne“, čímž dojde k narušení jeho struktury, do které se pak barva dostane. Henna naproti tomu vlas barvou obalí. Barvení hennou tedy pro vlasy není tak náročné, ale na druhé straně se rychleji vymývá a nevydrží tak dlouho.

Smývatelné barvy na vlasy

Jak už název vypovídá, velmi snadno se vymývají. Dají se pořídit v různých formách jako tužidla, řasenky na vlasy atd. V nabídce jsou nejrůznější extravagantní i klasické odstíny. Dokonce i přeliv se dá řadit do smývatelných barev, jelikož se řadí k barvícím šamponům. Některé přelivy vydrží 6, jiné až 28 týdnů. Záleží na kvalitě.

Semipermanentní barvy

Přestože i tento druh můžeme zařadit do smývatelných zástupců, nikdy se zcela nevymyjí. Jsou vhodné k domácímu použití, protože aplikace je jednoduchá a obsah látek je chudší na chemické látky. Vydrží v průměru 6 umytí.

Metaloidy

Neboli metalické, kovové barvy se využívají pouze ke ztmavení. Metaloid obsahuje soli kovů, tudíž vlasům tolik neškodí. Na druhou stranu jsou toxické po požití, takže pozor, pokud máte doma malé dítě nebo zvířata. Hojně je využívají hlavně pánové, kteří si s nimi barví první šediny.

Permanentní barva na vlasy

Neboli nesmývatelné. Tady platí, že pokud si jednou vaše vlasy začnou s permanentními přípravky, pak už je třeba pokračovat navždy. Mají totiž permanentní efekt a nevymývají se. Dají se použít k obarvení celé délky vlasů. Velkou nevýhodu představují pro jemné vlasy, neboť jejich obsah peroxidu vodíku je značně poškozuje. Poslední dobou jsou zejména u mladých dívek a chlapců v oblibě vlasové pudry či barvicí pěny. Zmínění zástupci neobsahují amoniak ani peroxid vodíku, na druhou stranu většinou vydrží pouze do prvního umytí. Posledním zástupcem, který už na trhu také není žádným nováčkem, je vlasový korektor. Používá se většinou jen jako barva na krytí šedin a odrostů – slouží tedy jako jakási první pomoc, když je návštěva kadeřníka v nedohlednu. Použití je velmi jednoduché. Stačí jej rozetřít, nechat zaschnout a pročesat. Nevýhodou je, že není permanentní, a tak je nutné aplikaci obnovovat po každém umytí vlasů.

Domácí barvení vlasů

Má jistě své velké přednosti jako například to, že ušetříte poměrně velké množství peněz, nabarvíte si vlasy přesně tehdy, kdy potřebujete, a díky tomu, že drogerie jsou plné nejrůznějších odstínů, můžete také velice jednoduše experimentovat. Na druhou stranu nemáte k dispozici péči a zkušenost profesionála. Volba je na každém z nás. Výrobci si v posledních letech dávají záležet na tom, aby i domácí barvení bylo pohodlné a rychlé. Díky konkurenčnímu boji jsou jejich produkty také čím dál tím víc kvalitnější, takže i s kvalitní barvou z obchodu mohou vaše vlasy vypadat perfektně.

Permanentní barvy

Disponují maximálním krycím efektem a dlouho vydrží. Je to díky amoniaku, který zesvětlujte přirozené pigmenty vlasů. Aktivátor barvy je tak spojen s barevnými částicemi – molekuly barvy se dostanou do vlákna vlasů a díky své velikosti se nevymyjí. Permanentní barvy jsou určené zejména těm, kteří by rádi výrazně změnili svůj odstín nebo překryli šediny.

Přelivy na vlasy

Podporují vzhled přirozené barvy a jsou schopné překrýt první šediny. Oproti permanentním barvám přelivy vlasy tolik nezatěžují. Díky tomu, že se barva vymývá, nejsou viditelné žádné odrosty. S tímto druhem barvení si však bohužel nevykouzlíte žádnou překvapivou změnu ani si vlasy nezesvětlíte.

Tónovací barvy

Jestliže máte rádi experimenty a každou chvilku zatoužíte po změně barvy, zkuste tónovače. Velmi snadno se aplikují, poměrně rychle vymývají a vy si tak můžete vyzkoušet všemožné kombinace, kdykoli se vám zachce. Ačkoli jsou cenově dobře dostupné, mají kratší trvanlivost, ale dobře se aplikují – většinou ve formě pěny nebo šamponu.

Melír

I ty se dají vykouzlit doma, stačí si pořídit tzv. melírovací čepici. Určitě bychom však nedoporučovali melír aplikovat na tmavé vlasy, neboť právě v nich působí velice nepřirozeně. Vhodný je spíše pro světlejší vlasy, kterým dodá zajímavý vzhled. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli volbu, pamatujte:

 • Před barvením si vždy projděte přiložený návod a držte se jej.
 • Používejte ochranné pomůcky a vždy vyzkoušejte test citlivosti pokožky. Stačí to udělat tak, že si na kůži nanesete danou barvu a několik minut vyčkáte. Pokud se nedostaví svědění, pálení či zarudnutí, můžete se pustit do barvení.
 • K rozmíchání barvy používejte nekovové předměty, tedy ideálně plastovou misku a profesionální štětec. Pokud použijete kovové nástroje, barva vám zčerná.
 • Nikdy barvu neaplikujte na obočí nebo řasy, k tomu nejsou určeny! Pokud si barvou oči zasáhnete, důkladně je vypláchněte vodou.

Domácí barvení krok za krokem

 • V nekovové misce smíchejte barvu s oxidantem (dodržujte pokyny v příbalovém letáku),
 • začněte barvit odzadu asi tak 2 cm od pokožky (horní prameny jsou většinou více poškozené, barva na ně chytne intenzivněji),
 • vrchní prameny vlasů si nechejte až na úplný konec,
 • jakmile máte nabarvenou hlavní délku vlasů, dobarvěte také vlasy u pokožky hlavy,
 • doba působení může být odlišná u každého produktu, proto se řiďte příbalovým letákem,
 • vlasy přikryjte igelitovým sáčkem, barva v teple lépe chytne,
 • následně opláchněte vlažnou vodou a umyjte šamponem.

Při barvení se vyhněte chladnému prostředí, to naopak působí negativně. Dále doporučujeme konturu obličeje řádně promazat krémem. Díky tomu vám barva okolo obličeje půjde snadněji smýt.

Jak přežít léto

Základem jsou kvalitní přípravky na barvené vlasy. Ty totiž respektují speciální požadavky barvených vlasů a pečují o kvalitní vzhled. Nezapomínejte, že tmavé odstíny se vymývají daleko rychleji než např. blond paleta.

Pozor na namáčení vlasů

Vlasy si v léty zbytečně moc nenamáčejte. Po namočení vlasy zvětšují svůj objem, tím se zvětšují také mezery mezi buňkami na povrchu vlasu. Molekuly barev, které jsme do jejich struktury tak pracně dostali, se tak snáze vyplavují. Totéž platí, pokud hodně sportujete a hodně se potíte.

Schovejte se do stínu

Ani z UVA a UVB záření nebude váš porost na hlavě nikterak nadšen. Tohle navíc neplatí pouze o „umělé barvě“, ale také o té přirozené. Sluneční záření totiž poškozuje povrchovou strukturu vlasů, vlas ztrácí schopnost zadržovat vodu, a tak se navyšuje jeho lomivost. Tvorba buněk, které tvoří vlasové barvivo, je pozastavena a vlasy tak ztrácejí svou přirozenou barvu i lesk.

Postarejte se o řádnou výživu

Stejně jako lidský organismus potřebuje vodu, tak i vaše vlasy musejí být dostatečně hydratované. Dbejte proto na jejich výživu speciálními doplňujícími oleji.

Žádné stylingové přípravky

Mnoho žen a častěji už také mužů si svůj den bez tužidla, laku či gelu nedokáže svůj den představit. Zkuste tyto přípravky však alespoň v létě částečně eliminovat.

 • zkuste se v létě zaměřit na světlejší odstíny
 • požívejte pouze kvalitní vlasovou kosmetiku ideálně s UV filtrem
 • vyhněte se fénování i žehlení vlasů
 • u vody i na přímém slunci používejte pokrývku hlavy

Nejlepší kulmy

NázevKde koupitPřibližná cena (Kč)Hodnocení
celkem
1.Rowenta CF4310F0Zjistit cenu3000
95 %
2.Rowenta CF9540F0Zjistit cenu1900
92 %
3.Rowenta x Karl Lagerfeld CF961LF0 Pro StylistZjistit cenu2200
92 %
Recenze
4.Revlon RVDR5222AZjistit cenu900
91 %
Recenze
5.Rowenta CF4710F0 Waves AddictZjistit cenu1300
90 %
Recenze
6.Remington Ci95 PearlZjistit cenu500
89 %
7.Remington CI5538Zjistit cenu750
88 %
Recenze
8.SENCOR SHS 7551Zjistit cenu700
87 %
9.BRAUN AS 110/AS200Zjistit cenu500
86 %
10.BABYLISS C332EZjistit cenu500
84 %
11.Babyliss Curling Tong C451EZjistit cenu1000
80 %
Recenze

Závěrem několik tipů

 • Nikdy se změnou nepospíchejte, raději zesvětlujte nebo přibarvujte pozvolna. Náhlá změna barvy by nemusela být šokem jen pro okolí, ale také pro vás.
 • U domácího barvení mějte na paměti, že barva vždy nebude stejná jako na obalu. Na světlé vlasy chytá barva intenzivněji a naopak.
 • Jestliže používáte henu, většinou není možné aplikovat chemickou barvu.
 • Opravu nepovedeného barvení nechte na odbornících, doma už to většinou na druhý pokus stejně nezachráníte.
 • Nezapomeňte, že pokud zvolíte tmavou barvu na vlasy, šedé odrosty budou vidět téměř okamžitě. Proto zvažte také to, jak často své vlasy budete chtít dobarvovat a také důkladně vyživovat. Třeba by nebylo od věci zamyslet se pro začátek třeba jen nad melírem.

Alfou a omegou zdravého vzhledu barvených vlasů je jejich následná péče. Jelikož jsou mnohem více náchylné na zimu, sluneční záření i jiné vlivy prostředí, doporučujeme zaměřit se na kosmetiku vyloženě pouze pro barvené vlasy. Primárním účelem barvení je obnovení krásy vlasů, proto myslete i na zdravou strukturu. Ani nejlepší barva na vlasy totiž nezajistí jejich zdravý vzhled bez pořádné péče. A pokud byste chtěli zjistit, která barva na vlasy by vám slušela nejvíce, zkuste si stáhnout některou z chytrých aplikací, které vám na fotce upraví různé odstíny. V případě, že nemáte chytrý telefon, určitě vám s top barvou pomůže také vlasový vzorník.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 81 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

1 komentář
 1. Vlasy si odbarvuji a barvím na malinovou červenou. Pokud chcete získat sytou a neobvyklou barvu vlasů, doporučuji si prohlédnout sortiment barev na vlasy v tom e-shopu.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo