Jak vybrat nejlepší BCAA

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Nejen ti, kteří svoje tělo pravidelně trápí v posilovnách, kruhových tréninzích nebo při jakémkoliv jiném sportu, již nejspíš slyšeli o přípravku s trochu tajemnou zkratkou BCAA. Povíme si, co se pod touto zkratkou skrývá, na co si dát při jeho výběru pozor a zda jsou z lékařských studií zřejmá nějaké rizika.

Co je to BCAA

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Reflex Nutrition BCAA 500 tabletZjistit cenu
92 %
2.Nutrend Amino BCAA Mega StrongZjistit cenu
85 %
3.Myprotein BCAA 500gZjistit cenu
84 %
4.Prom-in BCAA synergyZjistit cenu
81 %
5.Amix BCAA MegaFuel 6000Zjistit cenu
60 %

BCAA je suplement, který slouží k regeneraci a ochraně svalové hmoty a také působí jako stimulant pro svalový růst. jejich zraktka znamená Brained Chains Amino Acids aneb aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. To znamená, že jednotlivé aminokyseliny jsou mezi sebou propojeny. Naopak volné aminokyseliny, stojí vždy samostatně bez spojení s ostatními. Konkrétně se jedná o tyto větvené aminokyseliny:

 1. L-leucin – podporuje výkonnost a zvyšuje rychlost regenerace svalových vláken
 2. L-isoleucin – za krátkou dobu se transformuje na glukózu a slouží jako zdroj energie
 3. L-valin – slouží k rychlejšímu vstřebání předešlých látek a má s nimi další synergické reakce

Test BCAA 2023

Prom-in BCAA synergy

Formaprášková
Poměr aminokyselin2:1:1
L-leucin (ve 100g)22 g
L-isoleucin (ve 100g)11,6 g
L-valin (ve 100g)11,4 g
Obsah BCAA ve 100 g45 g

Jedná se o jedny z nejoblíbenějších BCAA u nás. Možná za to může i velmi široká nabídka příchutí:

 • kola
 • pomeranč
 • meloun
 • malina
 • višeň
 • zelené jablko
 • grep
 • broskev
 • citron/máta

To která by vám mohla vyhovovat je značně individuální a musíte to vyzkoušet. Obecně bývá oblíbený pomeranč a malina, některým uživatelům hodně vyhovuje i kola. U ní je drobná nevýhoda a to že po čase zabarvila šejkr a do původní podoby už se nám ho dostat nepodařilo.

Možná jste si všimli o něco vyšší ceny. Ta je trochu nepříjemná a někoho by mohla od koupě odradit. Obsah účinných látek nepatří mezi nejvyšší, ale běžným uživatelům může v pohodě stačit. Navíc obsahuje i glutamin, který slouží k podpoře imunity.

V balení najdete i odměrku, která má obsah 11 gramů. Což je právě doporučený obsah pro jednu dávku. Co zaslouží pochvalu je rychlá a výborná rozpustnost. Hrudky tvoří jen výjimečně a ani moc nepění. Takže chvíli po přípravě můžete konzumovat. Když k tomu přidáme množství příchutí, tak tu máme slušný poměr kvality a ceny. Jestli hledáte jaké BCAA je to pravé, tak ho zkuste. Je velká šance, že vám bude vyhovovat.

Zjistit cenu

Myprotein BCAA 500g

Formaprášková
Poměr aminokyselin2:1:1
L-leucin (ve 100g)40 g
L-isoleucin (ve 100g)20 g
L-valin (ve 100g)20 g
Obsah BCAA ve 100 g80 g

Nabídka příchutí je opět docela velká:

 • bez příchutě
 • broskev mango
 • lesní plody
 • třešeň
 • malina
 • tropické ovoce

Už když se podíváte na složení, tak je jasné, že se jedná o velmi silné BCAA. To se bohužel projevuje na jeho chuti, která je cítit lehkou chemií. Nejoblíbenější je asi varianta bez příchutě. Ale opět platí, že chuť je subjektivní a to co ostatní odsuzují, vám může vyhovovat.

Prášek se výborně rozpouští, stačí chvíle v šejkru a můžete pít. Jen balení může být pro někoho trochu nepraktické. Já třeba radši vždycky přesypu do volné nádoby. Někomu by mohlo vadit využití E950 (Acesulfam draselný) a E129 (potravinářská červeň). Ani v jednom případě se nejedná o nijak extrémní množství, ale někdo je na to citlivý.

Cenově jsou velmi zajímavé, a proto se jedná o hodně populární výrobek zejména mezi studenty nebo uživateli, kteří mají opravdu náročný tréninkový režim a ocení jeho silné složení.

Zjistit cenu

Nutrend Amino BCAA Mega Strong

Formatablety
Poměr aminokyselin2:1:1
L-leucin (ve 100g)38,5 g
L-isoleucin (ve 100g)19,2 g
L-valin (ve 100g)19,2 g
Obsah BCAA ve 100 g77 g

Na rozdíl od předchozích rozpustných variant se jedná o tablety. Pokud vám z nějakého důvodu rozpustná forma nevyhovuje, můžete je zkusit. V balení jich je 150 a doporučená dávka jsou tři tablety před tréninkem a tři tablety po tréninku. Když toto dávkování dodržíte, máte dost tablet na 25 dní (tréninků). Což není zrovna mnoho, a i když cena na první pohled vypadá hodně lákavě, může se aktivním uživatelům nakonec prodražit.

Když poprvé otevřete poměrně velkou krabičku, tak zjistíte, že z větší části je prázdná a tablety jsou jen do cca 1/3. Ale to se týká většiny takto balených produktů. Větší obal působí psychologicky a my tak máme pocit, že toho za danou cenu dostaneme více. Tablety jsou docela velké a jejich polykání není úplně příjemné. Nemají žádnou příchuť. Na druhou stranu se snadno přenáší a není problém si jich sebou pár vzít, ať je můžete hned po cvičení aplikovat.

Možná vás zajímá, zda je nějaký rozdíl mezi rychlostí vstřebání mezi práškem a tabletami. Prášek se v žaludku rozpustí hodně rychle, obvykle v řádech sekund. Tablety jsou pomalejší, tam se bavíme o rozmezí 5-10 minut. Jestli aplikujete hned po cvičení, tak je to jedno. Jen v případě, že aplikujete až po delší době od cvičení, tak u tablet počítejte s delší potřebnou dobou k rozpuštění. Obsah BCAA je na velmi dobré úrovni a pokud vám nevadí forma tablet, klidně vyzkoušejte.

Zjistit cenu

Reflex Nutrition BCAA 500 tablet

Formatablety
Poměr aminokyselin2:1:1
L-leucin (ve 100g)48 g
L-isoleucin (ve 100g)24 g
L-valin (ve 100g)24 g
Obsah BCAA ve 100 g96 g

Jedny z nejčistších BCAA na trhu. Bohužel jsou také výrazně dražší. Jsou v podobě želatinových kapslí. To je právě důvod, proč je obsah BCAA tak vysoký. Není potřeba tolik pojiv jako u konkurenčních výrobků. Pro vegany, či vegetariány tu mám smutnou zprávu a to, že kapsle jsou vyrobeny z chrupavek a kloubů.

V balení najdete 500 kapslí. Doporučené dávkování je šest tablet před a šest tablet po tréninku. Takže nám vystačí na nějakých 40 dní/tréninků. Pochopitelně mluvíme o doporučeném dávkování. Velikost kapslí je malá, problémů s polykáním se nemusíte bát.

Pro ty, kteří hledají maximální množství BCAA a mají opravdu náročný tréninkový režim, se může jednat o dokonalý přípravek. Jeho cena je však poměrně vysoká. Pokud nechcete nebo nemůžete tolik investovat, tak je pravdou, že jiné přípravky jsou jen o málo horší a přitom výrazně levnější. Zvlášť pro lidi, kteří cvičí spíše rekreačně nebo ne příliš často, nemusí být nutné utrácet tolik. Ale v případě, pokud vám vyšší částka nevadí, tak se jedná o jedny z nejlepších BCAA.

Zjistit cenu

Amix BCAA MegaFuel 6000

Formatekutá
Poměr aminokyselin2:1:1
L-leucin (ve 100g)1,5 g
L-isoleucin (ve 100g)0,75 g
L-valin (ve 100g)0,75 g
Obsah BCAA ve 100 g3 g

Jak možná víte, tak tekuté BCAA je obvykle kritizována za malý poměr BCAA. Ani zde to bohužel není jinak. V balení dostanete 12 ampulí po 150 ml. Každá ampule tedy obsahuje necelých 5 g BCAA. Když si vezmete cenu přes 500 Kč za celé balení, tak vás jedna dávka vyjde na skoro 50 Kč. To je cca 5x více než u průměrné práškové nebo tabletové varianty.

Jedinou výraznou výhodou je snadné užívání. Nemusíte nic rozpouštět ani polykat tablety. K dispozici jsou dvě příchutě citron a pomeranč. Osobně bych si je kvůli vysoké ceně nevybral, ale jestli peníze nehrají roli a snadné užívání je pro vás příjemné, tak proč ne. Ale většina kupujících asi šáhne po jiné variantě.

Zjistit cenu

Pomohl vám náš test vybrat ten správný produkt? Chybí vám v nákupním rádci nebo testu nějaká informace? Chcete doplnit vaši zkušenost pro ostatní? Podělte se o svoje názory a připomínky v diskuzi pod článkem, pomůžete tak ostatním lidem, kteří vybírají.

Název BCAA je pak tvořen prvními písmeny ze slov „branched chain amino acids„, což jsou přeloženo do češtiny větvené aminokyseliny. Aby jste věděli jak vybrat to nejlepší BCAA, rozebereme si BCAA aminokyseliny trochu více do hloubky, ať víte k čemu slouží a jak je používat. Jde o takzvané esenciální aminokyseliny, které lidské tělo nedokáže produkovat samo a musíme je příjímat ve formě potravy nebo doplňků stravy.

BCAA aminokyseliny a jejich forma

 1. Tekuté BCAA
 2. BCAA v prášku (instantní BCAA)
 3. BCAA tablety

Nejčastěji se setkáte s BCAA 2:1:1 nebo BCAA 4:1:1. Čísla vyjadřují poměr jednotlivých aminokyselin a to konkrétně leucin:isoleucin:valin. 2:1:1 je považován za optimální poměr, což prokázalo i mnoho klinických studií. Poměr 4:1:1 je určen zejména pro kulturisty, kteří touží po maximálním růstu svalové hmoty. V poslední době se na trhu objevily i BCAA 8:1:1, ale tento dosud nebylo vědecky prokázáno, zda je takový poměr smysluplný a má kýžený efekt. V tuto chvíli se tedy jedná nejspíš o marketingový tah výrobců BCAA a doporučujeme se těmto produktům raději vyhnout. Většině lidí vyhovuje BCAA 2:1:1, takže pokud s BCAA nemáte zkušenost, doporučujeme tuto variantu.

BCAA a růst svalové hmoty

Svaly v našem těle jsou zhruba z jedné třetiny tvořeny právě z BCAA a při náročné fyzické aktivitě dochází ke snižování jejich zásob. Z mnoha klinických testů bylo prokázáno, že užívání BCAA suplementů má kladný vliv na zvyšování výkonu i objemu svalů. Výhodou BCAA je rychlé vstřebávání, po pozření se do svalů dostanou někdy okolo deseti až patnácti minut.

BCAA také působí jako zdroj energie a při tréninku díky němu vaše svaly tvoří méně kyseliny mléčné a díky tomu je možné dosáhnout vyššího výkonu, protože vás svaly tolik „nepálí“. Také omezuje pocit únavy a to díky tomu, že blokuje triptofan, což je aminokyselina, která je v našem těle zodpovědná za tvorbu únavy.

Účinky BCAA

 1. pro zvýšení svalové hmoty
 2. pro zvyšování fyzické síly
 3. pro spalování tuků a redukci hmotnosti
 4. pro regeneraci po náročné fyzické aktivitě
 5. pro ochranu svalové hmoty před náročným fyzickým výkonem
 6. pro ochranu množství svalové hmoty v průběhu snižování hmotnosti

Přirozené zdroje BCAA

BCAA aminokyseliny jsou dostupné i v běžné stravě a to zejména v mléčných výrobcích a červeném mase. Takto získané BCAA je dostatečné pro většinu lidí. Pro většinu sportovců je ale takovýto příjem BCAA nedostatečný a používají synteticky vyrobené BCAA.

Pro koho jsou BCAA vhodná

Nelze rozhodně říct, že BCAA jsou pro každého úžasná. Každý člověk je unikát a to platí i pro jeho tělo. Ideální způsob je koupit menší balení a vyzkoušet ho. Uvidíte, jak se budete cítit. Většina lidí co znám říká, že jsou po tom, co si vezmou BCAA po tréninku mnohém méně unaveni a rychleji regenerují. Ale je mezi nimi i pár, kteří říkají, že necítí žádný zásadní rozdíl. Nic prostě nenahradí osobní zkušenost. Také myslete na fakt, že BCAA nejsou všemocné a je potřeba mít vyváženou stravu s dostatečným obsahem vitamínů a minerálů, případně je doplnit ve formě suplementů. O tom bude kratší zmínka v závěru článku.

Dávkování BCAA

Doporučená denní dávka BCAA je cca 6g leucinu, 4g isoleuicinu a 3 g valinu, pro 100 kilogramů vážícího člověka, tedy celkem cca 13 g účinné látky. A to ideálně ve dvou dávkách, jedna cca 30-60 minut před sportovní aktivitou (ochrana svalové hmoty a dostatek energie) a druhá po sportovní aktivitě (kvůli lepší regeneraci). V jedná dávce by jste tedy měli dostat do těla cca 6g čistého BCAA (dávka opět platí pro člověka o váze 100 kg). A co konzumace BCAA v den, kdy nemáte žádnou větší sportovní aktivitu? V první řadě je to otázka peněz, protože každodenní dávkování už ve své peněžence poznáte. Jestli to není problém, tak zkuste a uvidíte, jak bude vaše tělo reagovat a jak se bude cítit. Za sebe si myslím, že každodenní dávkování není nutné, ale znám pár lidí, kteří takto fungují už několik let.

BCAA aminokyseliny a vedlejší účinky

Nejsou známé žádné nežádoucí účinky BCAA. Rozhodně však nijak dramaticky nepřekračujte doporučenou dávku. Když si ji pět krát zvýšíte, tak k 5x rychlejší regeneraci rozhodně nedojde, utratíte zbytečně mnoho peněz a teoreticky se už můžete vystavit potenciálním nepříjemnostem. Typicky to mohou být alergické reakce či poruchy zažívání. Řešením je snížit dávky a v případě absolutní nesnášenlivosti přípravek zcela vysadit.

Jak vybrat to správné BCAA

Když vybíráte BCAA, měli by jste se podívat kolik je účinné látky v balení přípravku. Například jedna tableta může obsahovat třeba 1000 mg čistého BCAA v poměru 2:1:1, tedy 500 mg leucinu, 250 mg isoleucinu a 250 mg valinu. Stejně velká tableta u jiného výrobce může mít pouze 500 mg čistého BCAA. To pochopitelně znamená velký rozdíl v účinku. To stejné platí i u ostatních forem, tedy prášku i tekutého BCAA.

U práškových BCAA si dejte pozor na příchuť. Zde je to opět velmi individuální, pro někoho je BCAA bez příchuti nepoživatelné, pro jiné jsou zase nevábivé chemicky upravené příchutě. Tabletové BCAA jsou vhodné pro snadnou konzumaci, pokud např. v práci nemáte čas na přípravu nápoje z BCAA v prášku, také se snadněji převáží pokud cestujete. Tekuté BCCA je asi nejsnadnější na užívání, ale i to má svoji nevýhodu a tou je cena. V přepočtu na obsah čistého BCAA, jsou suplementy v tekuté podobě většinou ty nejdražší.

Můžete se setkat i s BCAA s glutaminem nebo argininem, to rozhodně není na škodu, glutamin i arginin podporuje účinky BCAA. Ve většině případů je ale finančně výhodnější koupit oba přípravky samostatně.

Sportovci a vitamíny / minerály

Nejen BCAA a proteiny živ je sportovec a proto nemůžeme zapomínat ani na vitamíny a minerály. Co si budeme nalhávat, kvalita potravin obecně za posledních několik desítek let poklesla. Intenzivní hospodářství sice přináší obří produkci za nízké náklady, ale s „kvalitou“ takových potravin už je to diskutabilní. Kvalitou v tomto případě myslím právě na obsah tolik potřebných vitamínů a minerálů. Možnosti jak tuto situaci řešit a dostat do těla více těchto látek jsou dvě. Snažit se do jídelníčku začlenit více organických jídel. Další možností jsou doplňky stravy. Z nich jsou ve většině případů vhodnější kapslové produkty, které obsahují menší množství pojiv než tabletky. Ty jsou často z více než poloviny tvořeny právě pojivy.

U vitamínu i minerálů platí stejně jako vždycky, že všeho je potřeba s mírou. Předávkování může mít negativní dopad na váš organismus, ale při rozumném dávkování (doporučené denní dávky jsou ze zákona vždy uvedeny na krabičce) budou pro tělo přínosem. Jen málo z nás běžnou stravou dostane do těla všechny potřebné živiny. Mimochodem můžete se také setkat s pojmem RHP, to znamená referenční hodnota příjmů a je to stejné jako DDD – doporučená denní dávka. Tyto hodnoty jsou normované na „průměrného“ člověka, nicméně každý je trochu jiný. Důležitý je tady pocit jak se cítíte, než to, abyste přesně dodržovali RHP. Snížit nebo zvýšit ji o 50% vám velice pravděpodobně nic špatného neudělá, ale dal bych si pozor na několikanásobné nebo řádové překračovaní těchto hodnot.

Pro představu vám přinášíme doporučené denní dávky pro nejznámější vitamíny a minerály:

(zdroj informací https://www.wikipedia.org/)

Vitamíny

NázevDDDPříkladů přirozených zdrojů
A800 μgzelenina, citrusy, vejce, mléčné výrobky
D5 μgmléčné výrobky, ryby, vejce
E12 mgzelenina, vejce, semena a ořechy
C80 mgcitrusy, zelenina, ovoce
K75 μgzelenina, mléčné výrobky
B11 mgmaso, luštěniny, vnitřnosti
B21,5 mgmléčné výrobky, vnitřnosti
B316 mgmléčné výroby, vajíčka, maso, ořechy
B56 mghovězí vnitřnosti, vejce, zelenina
B61,5 mgzelenina, maso, drůbež, ryby a mořské plody, luštěniny
B750 μgvejce, mléčné produkty, ryby, vnitřnosti
B9200 μgzelenina, luštěniny, semena, vnitřnosti
B122,5 μgmaso, mléčné výrobky, ryby, vejce

Minerály

NázevDDDPříkladů přirozených zdrojů
Vápník800 mgmléčné výrobky, ryby, luštěniny, zelenina
Draslík2 000 mgmléčné výrobky, maso, luštěniny, zelenina a ovoce
Hořčík375 mgmořské plody, čokoláda, luštěniny, ořechy
Fosfor700 mgmléčné výrobky, maso, ryby, vejce
Železo15 mghovězí maso, drůbež, vejce, luštěniny, mořské plody
Jód150 μgsůl (většina se jí prodává s jódem), mořské plody, mořské ryby
Zinek10 mgryby, drůbež, maso, zelenina
Měď1 mgmaso
Chlorid800 mgsůl
Sodík500 mgsůl
Selen55 μgmořské plody a ryby, maso, obiloviny
Mangan2 mgzelenina, vejce
Chrom40 μgmaso, rostlinné oleje
Molybden50 μgluštěniny

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 148 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo