Jak vybrat běžecký pás

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Běhání je poslední dobou v kurzu. Ale jak se má člověk donutit pravidelně běhat, když venku lije nebo sněží? Naštěstí si můžeme pomoct běžeckým pásem. Na tom se dá běhat ať už je venku jakékoliv počasí. A pokud hledáte efektivní způsob jak zhubnout, věřte, že běháním jdou kila dolů jako na běžícím páse. Pojďme spolu vybrat ten nejvhodnější.

Test běžeckých pásů 2023

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.inSPORTline inCondi T400iZjistit cenu
100 %
Recenze
2.inSPORTline GilavarZjistit cenu
100 %
Recenze
3.inSPORTline inCondi T6000iZjistit cenu
100 %
Recenze
4.inSPORTline inCondi T50iZjistit cenu
90 %
5.inSPORTline NeblinZjistit cenu
80 %
6.inSPORTline LavisterZjistit cenu
80 %
Recenze
7.inSPORTline AkamarZjistit cenu
80 %
Recenze
8.Acra GB4000AZjistit cenu
60 %
Recenze
9.inSPORTline Excel RunZjistit cenu
50 %
Recenze
10.MASTER F-04Zjistit cenu
40 %
Recenze
NázevTypNastavení rychlosti (km/h)Nosnost (kg)Běžecká plocha (cm)
1.inSPORTline inCondi T400imotorový1-22150138 x 52
2.inSPORTline Gilavarmotorový1-22150140 x 53
3.inSPORTline inCondi T6000imotorový1-22160163 x 55
4.inSPORTline inCondi T50imotorový1-20140140 x 51
5.inSPORTline Neblinmotorový0,3-6130122 x 40
6.inSPORTline Lavistermotorový1-14120130 x 41
7.inSPORTline Akamarmotorový1-16100114 x 44
8.Acra GB4000Amotorový0,8-14,8100115 x 42
9.inSPORTline Excel Runbezmotorovýnemá100110 x 35
10.MASTER F-04bezmotorovýnemá100103 x 33

Typy běžeckých pásů

Bezmotorový (magnetický)

Běžecké pásy se dělí na dva základní typy, motorový a bezmotorový (magnetický) pás. Zatímco motorový má vlastní pohon, ten bezmotorový musíte rozběhnout a udržovat v chodu vlastními silami (během, chůzí).

Odměnou za větší úsilí je ale kromě spalování kalorií také nižší pořizovací cena (už od 5 000 Kč). Bezmotorových pásů je na trhu pomálu, takže počítejte s tím, že si nebudete moct příliš vybírat.

Motorový

V porovnání s bezmotorovým levnějším kolegou je motorový běžecký pás o krok blíž k osobnímu trenérovi. Spolehlivě totiž udržuje tempo, které si nastavíte, a nenechá vás zpomalit. Kromě toho umožňuje také upravení náklonu běžecké plochy.

Takže když budete mít pocit, že už to s vaším během jde z kopce, nastavíte si protisvah a můžete se postavit opravdové výzvě a zdolat imaginární vrchol. Samozřejmě vše navíc něco stojí. Proto počítejte s tím, že motorový pás bude potřebovat zásuvku s 220 V.

Motorové běžecké pásy vám nabídnou více možností a efektivnější cvičení, ale samozřejmě jsou o něco dražší než jejich bezmotoroví kolegové.

Výkon motorových pásů

Obecně platí, že čím větší výkon, tím plynuleji pás poběží, a to i při vyšší váze běžce. Výkon motorů běžeckých pásů výrobci udávají v koňských silách. Drtivá většina modelů se pohybuje v rozmezí od 1 do 6 koňských sil (HP).

Máte-li v plánu pás používat jen na chůzi – to je nejpřirozenější pohyb člověka, který je velmi šetrný ke kloubům – vystačíte si s pásem o výkonu 1,5–2 HP. Pokud ale chcete na pásu běhat, vybírejte raději z pásů o výkonu 4 a více HP. Takový výkon už v pohodě utáhne i 100kg člověka.

Pásy s motorem o výkonu 6 HP dosahují maximální rychlosti přes 20 km/h. Pokud chcete výzvu a běháte opravdu dobře, sáhněte po maximálně výkonném modelu.

Plocha na běhání

Velmi důležitým faktorem je plocha pásu. Když vyberete model s příliš úzkou plochou na běhání, hrozí v nejhorším případě při ztrátě koncentrace vyšlápnutí mimo pás a případné zranění kotníku. Proto vždy volte raději větší běžeckou plochu.

Standardně se plocha pro běhání pohybuje v šířce od 30 do 50 cm. Pokud plánujete pás používat jen na chůzi, vystačíte si i s minimální šířkou – tedy do 35 cm. Pro běh však volte raději šířku pásu přes 40 cm. Předejdete tím nejen vyššímu riziku úrazu, ale také se budete moci lépe soustředit na běh.

Sklon běžecké plochy

Řekněme si narovinu, že běhat neustále po rovině je dost nuda. Naštěstí většina běžeckých pásů umožňuje naklopení plochy. Tím pádem poběžíte „do kopce“. Jak všichni víme, do kopce se běží hůř, ale je to účinnější cvičení.

Běžecké pásy jsou k mání ve dvou variantách nastavitelných ploch. Levnější variantou jsou modely s ručním nastavením sklonu. U těch je nespornou předností nižší pořizovací cena. Na druhou stranu musíte sklon pásu nastavit před cvičením a během výkonu už ho nezměníte.

Dražší modely zvládnou měnit sklon pásu samy, a to i během cvičení. Tuto funkci ocení zejména pravidelní běžci, kteří potřebují zdolávat výzvy.

Nosnost

Nosnost pásu je velmi zásadní. V žádném případě nepřetěžujte svůj běžecký pás. Mohli byste poškodit vnitřní mechanismus. Vždy vybírejte model tak, abyste měli v nosnosti rezervu. Ideální kandidát by měl unést o 15-20 % více, než váží nejtěžší člověk, který ho bude používat. Ale nebojte se. Na trhu jsou běžně k dostání pásy s nosností od 90 do 220 kg, takže si určitě vyberete.

Odpružení

Pravděpodobně už jste od ortopedů, nebo jiných odborníků, slyšeli, že běhání po tvrdém povrchu není zdravé pro klouby. Totéž platí i v případě běžeckých pásů. Vybírejte proto pás podle toho, jak často ho budete využívat. Pokud budete na pásu jen chodit, vystačíte si s nejlevnějšími modely, které nemají odpružení vůbec.

Pro pravidelné cvičení však raději sáhněte po pásech, které mají odpružení. Vaše klouby vám budou vděčné. Odpružení pásů je trojího typu:

  1. Gumové vložky – jsou zasunuté pod deskou, na kterou při běhu došlapujete. Je to nejlevnější varianta odpružení, která je vhodná pro příležitostné běžce. Pokud běháte 1x týdně, postačí.
  2. Gumové bloky – střední varianta odpružení, kdy se k vložkám pod deskou připojuje také tlumení celého rámu. Počítejte s vyšší cenou než u první varianty. Ideální volba pokud běháte 2–3x týdně.
  3. Komplexní odpružení – nejdražší a nejúčinnější odpružení, které kombinuje více tlumičů. Ve výsledku snižuje nárazy při běhání na minimum. Sice si za tento typ připlatíte, ale pokud běháte denně, pomůžete svým kloubům.

Ovládání pásu

Když už si dáváte do těla, mějte to pod kontrolou. Ovládání běžeckých pásů je trojí. Základním typem je prosté zvyšování a snižování rychlosti. To zvládají i základní modely, které budete ovládat spíš tlačítkem. Dražší modely umějí rychlost měnit také, akorát si ji měníte pohodlněji na dotykovém displeji nebo madle.

Střední a vyšší třída pásů pro vás má přednastavené programy, které v průběhu cvičení mění tempo, a dokonce i sklon běžecké plochy (je-li model touto možností vybaven). Díky tomu si své cvičení užijete daleko víc a nebudete se nudit stereotypní rutinou.

Špičkové pásy reagují na základě vašeho tepu. Ano, stačí si nasadit hrudní pás, který průběžně snímá váš tep. Pak si buďte jisti, že vám pás dá do těla. Ale zároveň tak, aby to pro vás bylo bezpečné a efektivní cvičení. Bohužel takové přístroje se cenově pohybují v řádech desetitisíců korun.

Speciální funkce a doplňky

  1. Držadla – má je většina modelů (včetně těch základních). Slouží primárně k přidržování při cvičení, ale u střední a vyšší třídy jsou na madlech čidla, která dokážou jednorázově změřit aktuální tep.
  2. Větrák – v celku exkluzivní záležitost, která je zatím výjimečná a typická pro dražší modely. Ale co vám brání použít pro ochlazení vhodně umístěný pokojový ventilátor?
  3. Sportovní rádce – v podstatě jde o jednoduchý počítač, který na základě naměřených a zadaných hodnot vypočítá, kolik jste spálili kalorií, uběhli metrů, jak dlouho vám to trvalo a jaký jste při tom měli puls. Je standardní součástí středních a vyšších modelů běžeckých pásů.
  4. Bezpečnostní pojistka – většinou jde o klíč, který je připevněný k vám na jedné straně a k pásu na straně druhé. Pokud byste spadli, nebo zakopli, klíč vyškubnete a pás se automaticky zastaví.

Skladování

Existují dva typy běžeckých pásů. Sklápěcí a nesklápěcí. Sklápěcí můžete složit tak, že sklopíte běžeckou plochu do svislé polohy a celý přístroj pak můžete uklidit třeba do rohu místnosti. Nesklápěcí holt zaberou nějaké to místo, ale na druhou stranu můžete madla využít k zavěšení oblečení – pokud tedy necvičíte denně. Drtivou většinu modelů přesunete po místnosti snadno, protože mají kolečka.

Cena

Aby se vám doma dobře běhalo, nemusíte hned vybílit spořicí účet v bance. Existuje spousta plnohodnotných modelů pro rekreační běhání, které vaši peněženku nebudou bolet. I tak však počítejte, že pod 5 000 Kč se asi dostanete jen těžko.

Levné běžecké pásy

Kategorie nejlevnějších běžeckých pásů začíná přibližně na 5 000 Kč a končí kolem 10 000 Kč. Nejlevnější modely jsou vhodné spíš pro chůzi a zaručeně nebudou mít motorový pohon. Pokud máte zájem o motorový běžecký pás, počítejte s cenou spíš k 10 000 Kč. I tak budete muset dělat kompromisy, pokud jde o výbavu. Nepodceňte zejména nosnost, která se v této cenové kategorii pohybuje kolem 130 kg.

Zlatá střední cesta

Tady připravte peněženku na částku 10 až 25 tisíc korun. Ale za takovou sumu už dostanete plnohodnotný pás, který nabízí v podstatě vše co profesionální pásy. Jediným omezením zpravidla zůstává nosnost, která se u modelů z této kategorie pohybuje do 150 kg. Jinak běžecké pásy střední třídy nabízejí dostatečné pohodlí pro každodenní cvičení. Dokonce spolehlivě měří čas, uběhnutou vzdálenost a mají dost širokou běžeckou plochu.

TOP běžecké pásy

Pořizovací cenou se pohybují i nad 25 000 Kč, ale za to nabízejí veškerý možný komfort, a některé dokonce nosnost i přes 200 kg. Kromě toho samozřejmě měří veškeré hodnoty, které vás při cvičení zajímají a pomohou vám v maximálně efektivním tréninku. Díky celoodpružené konstrukci přitom šetří vaše klouby, které netrpí nárazy.

Jak správně cvičit, když chci zhubnout

Absolutním základem pro hubnutí je vyvážený příjem a výdej energie. To znamená, že pokud budete denně půl hodiny běhat na pásu, ale kromě toho přes den sníte jídlo s trojnásobnou energetickou hodnotou, než je váš denní výdej energie, selský rozum napoví, že asi nezhubnete.

Kouzlo pravidelného cvičení

Organismus je potvůrka, která myslí dopředu. Proto se snažte cvičit pravidelně, i když třeba v menších dávkách. Jinak přebytečnou energii z jídla organismus uloží na „horší časy“, do tuků.

Udržujte aerobní pásmo

Když cvičíte, nesnažte se za každou cenu hned zaběhnout světový rekord na 1 500 metrů. Naopak. Běhejte tak, abyste cítili zátěž, ale zároveň si udržovali ideální tepovou frekvenci pro aerobní cvičení – 65–75 % maximální tepové frekvence. Maximální tepovou frekvenci v aerobním pásmu si snadno vypočítáte.

Výpočet maximální tepové frekvence

  1. Ženy: 209 – (0,9 x věk)
  2. Muži: 214 – (0,8 x věk)

Pamatujte: Vaše tepová frekvence při cvičení by měla být maximálně na 75 % maximální frekvence!

Pokud překročíte aerobní cvičení (příliš vysoký tep), začnou vaše svaly pracovat na kyslíkový dluh, do těla se budou vyplavovat škodlivé látky, které zatěžují organismus a prodlužují regeneraci. Navíc při takovém maximálním výkonu moc nezhubnete, protože tělo bude místo tuku spalovat cukry, ze kterých získá energii rychleji.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 43 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo