Jak vybrat bidet / bidetové sedátko

Už vám přestal na toaletě stačit toaletní papír a poohlížíte se po bidetu? Jeho výhody jsou nesporné. Vyznat se ve všech typech a možnostech vám usnadní dnešní nákupní rádce. Dozvíte se, že nemusíte pořizovat klasický keramický bidet, který zabírá moc místa. Dnes můžete na trhu sehnat i bidety elektronické – nenáročné na místo, s vysoušením a množstvím funkcí, nebo speciální WC sedátka, která funkci bidetu plní také. Víte, že bidet vám může pomoci při hemeroidech, zácpě, slouží jako perfektní pomůcka při péči o seniory či hendikepované, a jeho výhodu ocení hlavně ženy? Přečtěte si, na co si při výběru dát pozor a seznamte se blíže s pěticí zástupců, na které jsme provedli recenze.

Recenze bidetů

NázevKde koupitPřibližná cena (Kč)Hodnocení
celkem
1.Geberit AquaClean Tuma Classic 146.092.11.1Zjistit cenu29000
95 %
2.Geberit AquaClean 4000 146.130.11.2Zjistit cenu12000
93 %
3.Aqualine BLOOMING EKO NB-1120DZjistit cenu9000
92 %
4.Jika Lyra Plus H8323810003041Zjistit cenu1500
85 %
5.SAPHO MT002 EASY CLEANINGZjistit cenu1000
82 %

Abychom vám usnadnili výběr toho nejlepšího bidetu, připravili jsme pro vás pětici recenzí na bidetová sedátka i mechanické či elektronické bidety. Vybrali jsme modely ze všech možných kategorií, abyste měli lepší představu, jak který z nich funguje a jestli vám bude stačit levnější varianta, nebo budete raději chtít zainvestovat do dražšího kousku.

SAPHO MT002 EASY CLEANING

Typmechanický
Materiálplast
Teplá vodane
Nastavitelná intenzita prouduano
Automatické čištěníne
Tiché sklápění/
Osvětleníne
Objem ohřívače vody/
Příkon W/
Délka el. kabelu/
Hmotnost0,95 kg

Pro všechny méně náročné uživatele, kteří si třeba chtějí používání bidetu nejprve vyzkoušet a nechtějí rovnou utrácet vysoké částky je přídavný bidet pod záchodové prkénko SAPHO MT002 naprosto perfektní. Jeho montáž sice vyžaduje trochu technického ducha, jinak je ale pro seznámení s bidetovou otázkou je ideální.

Zařízení má podobu mechanického přídavného zařízení, které se umisťuje pod stávající prkénko vaší toalety k zadní části mísy. Nemusíte tedy měnit záchodovou mísu ani sedátko. Protože je model mechanický, není třeba složitého zapojení do elektřiny. Nutné bude pouze napojení na vodu. Méně zdatní jedinci budou zřejmě potřebovat pomoct, nicméně součástí balení (popř. ke stažení na internetu) je i technický návod k připojení s množstvím obrázků, které vás povedou. V porovnání s bidety, které vyžadují instalační systém do zdi, je to však hračka.

Součástí balení je 80 cm dlouhá hadička pro přívod vody (pro někoho může být poměrně krátká), další redukce pro montáž na WC ventily či kohouty si budete muset dokoupit. Doporučujeme zeptat se v příslušném obchodě. Dle uživatelských recenzí i informací od výrobce víme, že zařízení pasuje na valnou většinu WC mís. Na některé starší toalety však mohou mít problém. Rozteč uchycení výrobce uvádí v hodnotě 136-200 mm.

Protože se jedná o zařízení mechanické, není přítomný ohřívač vody. To znamená, že sprcha bude vždy studená, a to nemusí každému vyhovovat. Co si však navolit můžete, je tlak vody a nasměrování trysky. Vše zvládnete pomocí mechanických ovladačů po straně zařízení. Trysku můžete nastavit pod úhlem 20° dopředu a dozadu. Někteří uživatelé starších záchodů však mají smůlu, protože jim okraj mísy brání naklonit trysku dle jejich preferencí. Zařízení samozřejmě postrádá automatické čištění, tryska je ale po spláchnutí toalety vždycky omyta proudem vody.

Celkově vzato patří model SAPHO mezi úplně základní zařízení, které nenabízí nic navíc. Díky tomu však máte jistotu, že se na něm nic nepokazí a určitě bude vyhovovat lidem, kteří nepotřebují mít v domácnosti všechno přetechnizované. Není náročný na finance ani místo, a mezi zákazníky patří k nejoblíbenějším řešením.

 • nízká cena
 • jednoduché používání
 • nepříliš komplikovaná montáž
 • pasuje téměř na všechna WC
 • spolehlivý produkt
 • oplach pouze studenou vodou
 • žádné přidané funkce
 • nemá automatické čištění
 • designově nenadchne
Zjistit cenu

Jika Lyra Plus H8323810003041

Typvolně stojící
Materiálkeramika
Teplá vodaano
Nastavitelná intenzita prouduano
Automatické čištěníne
Tiché sklápění/
Osvětleníne
Objem ohřívače vody/
Příkon W/
Délka el. kabelu/
Hmotnost18,5 kg

Jako zástupce volně stojícího hygienického pomocníka jsme vybrali bidet Jika Lyra Plus H8323810003041. Vzhledově se řadí mezi modely oválné, a tak se bude líbit spíše lidem tradičně založeným, než milovníkům moderních designů, kteří by pravděpodobně volili hranatější tvar.

Pokud máte ve své koupelně dostatek místa a můžete si další keramiku dovolit, dopřejte si luxus s volně stojícím bidetem, který bude vždycky vypadat lépe než všelijaká bidetová prkénka a sprchy. Cenově vychází velmi dobře, mějte však na paměti, že bude třeba investovat do dalších doplňků, bez kterých se neobejdete. Jedná se hlavně o bidetovou baterii, kterou je třeba protáhnout otvorem v keramice.

Bidetu bychom mohli vytknout poměrně úzké okraje, které mohou být nepohodlné. Pokud upřednostňujete větší pohodlí, doporučujeme poohlédnout se po jiném modelu. Vzhledem k nízké ceně také neočekávejte speciální povrchové úpravy, které brání usazování vodního kamene nebo množení bakterií. Ty hledejte u modelu vyšší cenové kategorie.

Součástí balení je návod na instalaci, který vám usnadní montáž. Na rozdíl od závěsných bidetů nebude potřeba montáže na zeď, což občas nevhodný materiál a tloušťka nenosné stěny ani neumožňuje. Výrobce navíc na tento kousek poskytuje prodlouženou záruku po dobu 10 let. Jediné, na co si při jeho nákupu musíte dát pozor je barva. Určitě totiž budete chtít, aby vám ladil s další keramikou v místnosti, proto si od výrobce vyžádejte přesný odstín bílé, ať nejste nemile překvapeni.

 • jednoduché a elegantní řešení
 • nízká cena
 • prodloužená záruka na 10 let
 • nutnost dokoupit další příslušenství
 • bez přidaných funkcí
 • užší okraje
Zjistit cenu

Aqualine BLOOMING EKO NB-1120D

Typelektronické prkénko
Materiálplast
Teplá vodaano
Nastavitelná intenzita prouduano
Automatické čištěníano
Tiché sklápěníano
Osvětleníano
Objem ohřívače vody0,83 l
Příkon W1160-1380
Délka el. kabelu1,4 m
Hmotnost4,4 kg

Pokud hledáte jednoduché řešení za přiměřenou cenu a chcete si dopřát i množství zajímavých funkcí, může pro vás být bidetové wc prkénko Aqualine BLOOMING EKO NB-1120D skvělou volbou. Umí toho dost, nezabere místo ani na stísněném prostoru a vaše intimní partie bude hýčkat.

Elektronické bidetové sedátko nevyžaduje výměnu WC, v čemž tkví jeho hlavní výhoda. Můžete ho jednoduše namontovat na stávající mísu a pohodlně používat. Dle výrobce bude pasovat na sanitární keramiku značek Gsi, Creavit, Aqualine, Cersanit, Jika, Laufen, Rocca, Vileroy Boch, Keramag a Kolo. Seznam konkrétních modelů si můžete vyžádat u prodejce. Ověřit si rozměry vaší mísy můžete podle technického výkresu výrobce, který lze stáhnout na internetu.

Pro instalaci je také nutné mít do 1,4 m od zařízení elektrickou zásuvku 230V/50Hz. Montáž provedete podle dostupného návodu. V zásadě jen vyjmete současné prkénko a do otvorů v keramice nainstalujete posuvné kolejničky, do kterých zasunete bidet. Plus je samozřejmě nutné připojit zařízení k přívodu vody.  Součástí balení jsou všechny důležité součástky, takže nebude potřeba nic dokupovat.

A jakými funkcemi vás tento model zahrne? Umí toho docela dost. Samozřejmostí je ohřátí vody na vámi zvolenou teplotu (běžná teplota, 34, 37, 40 °C). Nádržka o velikosti 0,83 l a příkon 1160-1380 W se postará o to, aby jí bylo vždycky dostatek. Na výběr pak máte z mnoha různých druhů proudů, přičemž nechybí oblíbené pulsní oplachování a také kmitání trysky nahoru a dolů. Veškeré funkce ovládáte pomocí panelu s tlačítky po straně prkénka.

Aby bylo používání co nejpříjemnější, můžete se těšit na vyhřívané Soft close sedátko, jehož teplotu si můžete sami nastavit dle vašich preferencí. Pro noční návštěvníky toalety bude skvělou vychytávkou automatické LED osvětlení WC mísy, díky kterému nebudete muset na záchodě rozsvěcovat. Údržba bidetového prkénka nebude náročná, protože disponuje automatickým čištěním trysek po každém použití. Trysky jsou navíc vyrobené ze speciální pryskyřice a umístěné v hliníkovém pouzdře, díky čemuž zajišťují perfektní hygienu.

Mezi další vychytávky patří pomalé sklápění prkénka i celého víka. Kladně hodnotíme také úsporný režim, při kterém se sníží příkon a tím i spotřeba energie, která vám zajistí nižší výdaje. Bohužel tento model nemá zabudované sušení. Tuto funkci mívají bidety vyšší cenové kategorie. Vzhledem k jeho ceně, pohodlnosti a množství funkcí však tento elektronický bidet hodnotíme jako vítěze dnešního testu.

 • velká variabilita sprchových proudů
 • pulsace
 • vyhřívané prkénko
 • osvětlení mísy
 • úsporný režim
 • nemá sušení
 • nepasuje na všechny mísy
Zjistit cenu

Geberit AquaClean 4000 146.130.11.2

Typelektronické prkénko
Materiálplast
Teplá vodaano
Nastavitelná intenzita prouduano
Automatické čištěníano
Tiché sklápěníano
Osvětleníne
Objem ohřívače vody0,9 l
Příkon W800
Délka el. kabelu2 m
Hmotnost4,1 kg

Jako další z recenzovaných bidetů jsme vybrali elektronické bidetové prkénko Geberit AquaClean 4000. Značka se věnuje tomuto odvětví už dlouho a v jejím portfoliu můžete najít modely s cenou atakující 100 000 Kč. Na její výrobky se tak můžete skutečně spolehnout. Prkénko Geberit bude vyhovovat každému, kdo si chce dopřát dokonalou anální hygienu, ale nemá doma prostor pro samostaný bidet. Tento kousek jednoduše namontujete na stávající WC.

Před nákupem se určitě ujistěte, že prkénko bude pasovat na vaši toaletu. Jinak je ale instalace poměrně snadná, stačí ho napojit na přívod vody, a také je třeba myslet na elektrickou zásuvku v blízkosti. Na rozdíl od většiny jiných disponuje tento model elektrickým kabelem o délce 2 m, proto vám stačí zásuvka v této vzdálenosti. Navíc si můžete vybrat, jestli kabel připojíte z levé, nebo z pravé strany.

Jako velké plus hodnotíme i ovládací panel na boční straně zařízení, který nečouhá do boku. Díky tomu ho můžete nainstalovat i do velmi úzkého prostoru, a navíc tento panel nepůsobí nijak rušivě, což se u produktů z této skupiny většinou nedá říct. Nenápadný design tedy chválíme. Zařízení ovládáte dotykovými tlačítky, která jsou na omak rozlišitelná. Nemusíte se tak bát, že byste nepoznali, co máte zmáčknout.

Zákazníci si velmi chválí pohodlné sezení, o které se stará ergonomicky tvarované sedátko. Materiál se zdá být velmi kvalitní a dle uživatelských recenzí vydrží dlouhá léta. Sedátko i poklop se může pochlubit technologií postupného tichého sklápění, díky speciálním pantům. Bohužel však není vyhřívané. Nečekejte ani osvětlení záchodové mísy, ačkoliv se touto vlastností pyšní i levnější produkty.

Na výběr máte z pěti různě intenzivních proudů. Bohužel se ale zdá, že nelze nastavovat úhel proudu, budete tak odkázáni na jediný směr. Nečekejte ani pulzaci. Intenzitu proudu volíte pomocí tlačítek +/- na ovládacím panelu. Poslední zvolený proud pak zůstává uložený i pro další použití. Dále na něm najdete tlačítko pro spuštění sprchy a diodu, která informuje o dostatku ohřáté vody. Pro její uchování slouží 0,9 l objemný zásobník. Trochu nás však zaráží celkem nízký příkon. 800 W je tak akorát pro jednoho člověka, pokud by vás šlo na toaletu víc za sebou, je možné, že teplé vody pro dalšího nezbude.

Teplotu vody si bohužel nemůžete volit, je automaticky nastavená na tělesnou lidskou teplotu. Veškeré informace ohledně ovládání a montáže naleznete v návodu. V balení také najdete všechno nutné k instalaci, takže není potřeba nic dalšího pořizovat. Co se týká čištění, zvládnete ho snadno a rychle. Prkénko je možné pohodlně oddělat od mísy, abyste dosáhli všude tam, kam je třeba. Jeho tryska je navíc čištěna automaticky, takže nehrozí množení bakterií nebo zápachu.

Bidetové sedátko na wc hodnotíme kladně, jeho používání je pohodlné, ovládání jednoduché a zvládne ho i nezkušený uživatel. Líbí se nám integrovaný ovládací panel, citlivě umístěný na boční straně, který nezavazí a nekomplikuje instalaci do uzoučké místnosti. Vzhledem k ceně bychom však rozhodně čekali více funkcí a větší možnost přizpůsobení proudů a teploty dle osobních preferencí. Zaráží nás i nízký příkon, který sice šetří energii, ale určitě nebude stačit pro vícero osob, které by potřebovali použít zařízení hned po sobě.

 • kvalitní materiál
 • osvědčená značka
 • jednoduché používání
 • delší elektrický kabel
 • plně integrovaný ovládací panel
 • minimum funkcí
 • nemá osvětlení
 • nelze volit teplotu
 • chybí pulzace
 • nízký příkon
 • nelze volit úhel trysky
Zjistit cenu

Geberit AquaClean Tuma Classic 146.092.11.1

Typelektronický bidet
Materiálkeramika, plast
Teplá vodaano
Nastavitelná intenzita prouduano
Automatické čištěníano
Tiché sklápěníano
Osvětleníne
Objem ohřívače vody0,9
Příkon W2000
Délka el. kabelu2 m
Hmotnost36 kg

Pokud vám nevyhovuje klasický keramický bidet a neláká vás ani instalace elektronického bidetového prkénka na současné WC, můžete si zvolit kompletně novou záchodovou mísu se zabudovaným bidetem. Takový je i závěsný model AquaClean Tuma Classic od značky Geberit, která patří mezi jedničky na trhu. Tento model toho umí opravdu hodně, takže věříme, že bude vyhovovat i náročnějším uživatelům.

Jedná se o bidet závěsný, proto bude jeho instalace trochu komplikovanější. V balení ale najdete všechno, co budete potřebovat – soupravu pro připojení vody ke splachovací nádržce, která se umisťuje pod omítku, spojovací konektor, sadu pro utlumení hluku, odpadní připojovací sadu k toaletě, plastový kryt a veškerý upevňovací materiál. Před koupí ale nezapomínejte na to, že pro instalaci závěsného bidetu je třeba sádrokarton o minimální tloušťce 5 cm. Elektrický kabel má délků 2 m a můžete si zvolit, jestli ho připojíte nalevo či napravo.

WC a bidet v jednom od Gebritu je velmi elegantní a designově povedený. Některé levnější toalety mívají oblé hrany, které jsou už dnes lehce zastaralé, proto tento kousek oceníte hlavně v moderních domácnostech či novostavbách. Jako materiál se využívá odolný duroplast a sanitární keramika se speciální úpravou odpuzující nečistoty. Potěší vás jistě i technologie Rimfree, která se vyznačuje absencí splachovacího kruhu v míse a zajistí vám dokonalou hygienu a čistotu. Samozřejmostí v této cenové kategorii je i automatické předčištění a dočištění trysky.

Co všechno tento kousek umí? Je toho poměrně dost. Zvládne omýt vaše intimní partie vodou v 5 stupních intenzity. Bohužel nezvládne pulzaci, ale lze nastavit oscilační sprchování, při kterém se rameno s tryskou pohybuje tam a zpět. Zařízení můžete dokonce propojit s aplikací Geberit AquaClean, která vám umožní nastavit teplotu vody, pozastavit průtokový ohřívač nebo nastavit polohu ostřikovací trysky v 5 různých stupních. Příkon tohoto přístroje činí 2 000 W, což je opravdu hodně a máte tak jistotu, že se s teplou vodou dostane na každého.

Chválíme také integrovaný ovládací panel, který se snadno a intuitivně ovládá a neruší celkový vzhled toalety. Samozřejmostí je i tiché sklápění a odklopení víka a prkénka, které zamezuje nepříjemným hlučným ranám či úrazům. Bohužel ani u tohoto modelu nenajdeme vyhřívání prkénka či osvětlení toaletní mísy. Ačkoliv se jedná o dražší výrobek, nečekejte ani vysoušeč či odsávání pachů. Tyto specialitky nabízejí modely v mnohem vyšší cenové kategorii.

 • krásný design
 • kvalitní materiály a spolehlivá značka
 • možnost připojení k aplikaci
 • dostatečný počet proudů
 • možnost nastavení polohy trysky
 • technologie Rimefree
 • vysoký příkon
 • nemá pulzaci
 • chybí vysoušení
 • nemá osvětlení mísy
 • vyšší cena
Zjistit cenu

K čemu je bidet dobrý?

Co je bidet? Zařízení původem z Francie, které slouží k dokonalé očistě intimních partií po vyprázdnění. Není pravdou, že by bidet byl speciálním výdobytkem západu nebo třeba východních civilizací. Ačkoliv se často hovoří o tom, že muslimové si své intimní partie po vykonání potřeby myjí častěji. Docela běžně se setkáte se situací, kdy jedni naprosto samozřejmě doma žádný bidet nemají, zatímco sousedi vedle na jeho existenci nedají dopustit. Tak jako tak si tito hygieničtí pomocníci čím dál častěji nacházejí cestu do našich koupelen. A není se čemu divit, mají totiž hromadu výhod.

Ne náhodou prodeje těchto zařízení stoupají. V čem všem vám mohou usnadnit život, a proč si některý kousek pořídit i do vaší koupelny či na toaletu?

  

Dokonalá očista intimních partií

Názor na sprchování po toaletě můžete mít jakýkoliv, pravdou však je, že žádný toaletní papír nedokáže nahradit omytí čistou vodou. Už ve středověku se východní národy podivovaly zvykům Evropanů, kteří se vodou po vykonání potřeby nemyli. Vezměte si to tak, pokud byste nešťastnou náhodou šlápli bosou nohou do exkrementu, sotva byste si ji začali pucovat papírem. Určitě byste okamžitě nohu omyli. A s bidetem je to stejné. Jakmile si zvyknete na dokonalý pocit čistoty, nebude cesty zpět.

Léčba a prevence zdravotních problémů

Každý, kdo měl někdy potíže se zácpou nebo trpěl hemeroidy, vám řekne, že by dal cokoliv za zmírnění těchto nepříjemných problémů. Bidet je velkým pomocníkem v boji proti zácpě a léčbě hemeroidů. Díky možnosti navolení různých typů proudů jsou k jemné pokožce konečníku velmi šetrné a pomáhají snížit riziko vzniku infekcí.

Senioři, hendikepovaní, lidé po úrazu, ženy

Všechny zmíněné skupiny lidí by měli nad pořízením tohoto pomocníka rozhodně uvažovat.

Pokud se v domácnosti staráte o staršího člena rodiny nebo hendikepovanou osobu, může vám bidet značně ulehčit. To platí ovšem pro model se zabudovaným sprchovým mechanismem, nikoliv bidetovou sprchu. Omývání intimních partií se děje automaticky, a navíc máte jistotu, že nedojde k úrazu pádem nebo uklouznutím, jakoby se mohlo stát ve sprše.

Dobrá rada: Zauvažujte i o přimontování menšího madla vedle bidetu, které usnadní vstávání.

Kdybychom měli doporučit bidet některému z pohlaví, určitě to budou ženy. Ať už se jedná o menstruaci, při které se každá dáma chce cítit čistě a o svou intimní hygienu dbá o to víc, nebo o těhotenství či období po porodu. S těhotenským břichem budete za nainstalovaný bidet velmi vděčné, a po narození miminka bude jemný proud vody k namoženým partiím mnohem citlivější než toaletní papír. Bidet bude vhodnou pomůckou také pro všechny ženy trpící na záněty.

Dobrá rada: Tento šikovný pomocník uvítají i lidé po úrazu či operaci. Zkrátka se hodí v každé situaci, kdy jsou intimní partie citlivé na dotek nebo těžko dostupné.

Pomocník pro děti

Zařízení si můžete pořídit i kvůli dětem. Bude pro ně mnohem snadnější naučit se správným hygienickým návykům, pokud ho budou mít doma. Když budete klasický volně stojící bidet udržovat perfektně čistý, mohou ho děti navíc využívat i pro osobní hygienu jako mytí či čištění zubů. Jeho nízké umístění je pro ně ideální.

Prevence proti bakteriím a nemocem

Protože při čištění konečníku s bidetem nedojde ke kontaktu rukou s toaletním papírem (a potažmo se stolicí), můžete s jistotou vědět, že na vašich prstech nezůstanou žádné bakterie, které by mohly způsobit nemoci nebo nevolnosti.

Snížená spotřeba toaletního papíru

V neposlední řadě výrazně snížíte množství spotřebovaného papíru. A to se jistě projeví i ve vašich rodinných financích.

Všestranné využití

Zmínit bychom měli také další možnosti využití tohoto zařízení. Pokud si pořídíte klasický keramický bidet se zátkou, budete ho moct využívat pro napouštění vody, přepírání oblečení, které nelze prát v pračce, omývání nohou nebo třeba čištění tlapek vašich domácích mazlíčků.

Jaké otázky si položit před výběrem?

Přesvědčily vás výše zmíněné výhody a rádi byste svou koupelnu o tento přírůstek obohatili? Vybrat si vhodné bidetové sedátko, prkénko nebo spršku možná nebude úplně snadné. Před koupí byste si měli položit několik otázek, které vám usnadní výběr toho nej bidetu přesně podle vašich představ.

Jsou pro mě důležité funkce a s nimi spojené pohodlí?

Pokud odpověď zní ano, doporučujeme vám sáhnout po nejmodernějších elektronických bidetech a bidetových sedátkách. Jejich výhodou jsou různé druhy proudů, vyhřívání sedátka či dálkové ovládání. Pokud preferujete jednoduchost, vyberte si bidetové spršky nebo klasické keramické bidety, které umí jen jedno – omývat intimní partie.

Jak velkým prostorem disponuji?

Než si vyberete svůj kousek, pečlivě zvažte, zda máte v koupelně či na záchodě dostatek místa. Pokud máte omezené prostory, využijete elektronické modely, které kombinují záchod a bidet v jednom. Možností je i bidetové sedátko, které se jednoduše připevní na záchodovou mísu. Dalším řešením bude sprcha, která však také nějaké místo zabere. Jestli jste majitelem větší koupelny, klidně si můžete dovolit keramickou klasiku.

Jaké jsou moje finanční možnosti?

V neposlední řadě byste měli zhodnotit i vaši finanční situaci. Nejmodernější zařízení toho sice umí spoustu, ale jejich cena se může vyšplhat až k 20 tisícům korun. Ty nejlevnější bidety v podobě bidetové spršky pak pořídíte už za 500 Kč. Keramické modely se pohybují v ceně okolo 2 000 Kč.

Druhy bidetů

Jak už vyplývá z informací výše, bidet rozhodně není jen jeden. Na trhu najdete spoustu několik typů, které se hodí pro různé zákazníky s různými požadavky. Rozdělit bychom je mohli do těchto skupin:

Mechanické bidetové prkénko

Nejjednodušší a nejlevnější řešení pro lidi, kteří nemají místo nazbyt a nechtějí pořizovat kompletně novou záchodovou mísu. Tento typ má podobu neúplného záchodového prkénka a jednoduše se připevní na váš stávající záchod pod sedátko. Výhodou je, že pasují téměř na každý druh mísy. Mezi hlavní přednosti patří nízká cena a rychlá a jednoduchá instalace, kterou zvládne každý.

U mechanického typu máte obvykle na výběr ze dvou druhůpřídavný bidet na wc pro teplou i studenou vodu, nebo zařízení pouze pro studenou vodu. Ovládání tohoto mechanismu je velmi jednoduché. Slouží k němu otočné kolečko po straně zařízení, kterým si určujete sílu proudu. Trysku můžete nastavit za pomoci drobné páčky, kterou najdete na ovládacím panelu. Většinou ji můžete sklápět dopředu či dozadu v rozmezí 20°.

Závěsné bidety

Pokud patříte mezi zastánce keramické klasiky, avšak v modernějším podání, pořiďte si závěsný bidet. Ten je třeba nainstalovat na bidetový systém pro suchou instalaci do příček sádrokartonu. Velkou výhodou je, že si můžete výšku zařízení určit podle sebe. Pokud jste vysokého vzrůstu, senior nebo pečujete o osobu s hendikepem, přijde vám to vhod. Dalším plusem je také snadnější úklid okolo a pod zařízením.

Závěsné typy můžete pořídit v různých rozměrech a tvarech. Tvarově si můžete vybrat z hranatých či oválných. Obecně platí, že silnější okraj znamená větší pohodlí a stabilitu, protože bidety nejsou opatřené WC prkénkem.

V souvislosti s tímto typem zařízení je třeba zmínit ještě dvě věci:

 • Instalační systém pro bidety – Pokud budete chtít pořídit bidet mimo záchodovou mísu, který bude závěsný, je třeba k němu nainstalovat i speciální systém. Ten se skládá z odtokového systému a systému pro upevnění. Na rozdíl od běžných instalačních modulů v tomto případě chybí nádržka. Systém je vyhrazený pro suché zazdění do sádrokartonové příčky, která musí mít tloušťku minimálně 5 cm.
 • Baterie – V případě závěsného i stojícího typu budete také řešit bidetovou baterii. Ta se svým vzhledem velmi podobá klasické vodovodní baterii, ale obsahuje pohyblivý perlátor. Protože budete nového pomocníka umisťovat na záchod nebo do koupelny, kde už určitě máte zabudované umyvadlo, vanu či sprchový kout, baterie by v ideálním případě měla ladit s tou, kterou už doma máte. Na výběr je z různých velikostí a tvarů, povrchové úpravy nebo způsobu ovládání. Další možností je využití přídavné baterie s bidetovou sprškou.

Volně stojící bidety

Nejznámější zařízení, které si většina lidí představí pod pojmem bidet, má podobu keramického umyvadla na silné noze. Tyto stacionární modely si vyberou pravděpodobně ti z vás, kteří nemají možnost instalovat závěsný typ, například kvůli nedostatečně silné příčce. Na výběr máte mezi hranatým a oválným typem.

Oproti závěsnému zařízení tento druh nevyžaduje tolik místa (nepotřebuje zazdívat instalační systém) a potěší i po finanční stránce. Ke keramické míse stačí dokoupit pouze vhodnou baterii. Navíc také ušetříte za elektrickou energii a vyhnete se riziku poškození elektroniky, která hrozí elektronickým bidetům. Klasické modely jsou proto velmi nenáročné na údržbu a vydrží vám desítky let. Občas budete muset vyměnit těsnění nebo bidetový sifon, jinak se ale nemusíte o nic starat.

Elektronické bidety a bidetová sedátka

Toto řešení patří mezi nejmodernější typy. Umí toho mnohem víc, než klasické klasické omytí intimních partií. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Elektronický bidet kombinuje záchod a bidet v jednom zařízení. Setkat se můžete i s pojmem sprchová toaleta. Oproti tomu elektronické bidetové záchodové prkénko je nutné nainstalovat na stávající záchodovou mísu a nemusíte kvůli němu měnit celé WC. Je však důležité pečlivě zařízení přeměřit – rozměry musí být shodné. Druhým kritériem je nutnost elektrické zásuvky ve vzdálenosti maximálně 1,5 m od toalety a s výkonem 230V/50Hz.

Elektronická varianta wc bidetu 2v1 patří mezi finančně náročnější, ale má spoustu výhod. Potěší majitele menších prostor, protože nezabere víc místa než běžná toaleta. Dále pak potěší variabilitou užívání – na výběr máte různé druhy proudů, nastavení teploty a tlaku, automatické čištění, možnost vyhřívání sedátka nebo dokonce ovládání dálkovým ovladačem či telefonem. Využít můžete i následné osušení fénem.

Bidetové spršky

Speciální kategorií, kterou bychom zde neradi opomenuli, jsou bidetové sprchy. Setkat se můžete i s pojmy bidetová sprcha k WC, sprcha k toaletě nebo záchodová sprcha. Ty představují skvělé řešení pro malé koupelny či toalety, kde by instalace plnohodnotného zařízení byla komplikovaná či zcela nemožná. Jejich instalace není složitá a cenově vycházejí velmi příznivě. Skládá se z bidetové sprchy, hadice a kovového držáku. Top bidetové sprchy mají krásný a velmi luxusní design. Jejich cena je ale už v řádu tisíců.

Z bidetové spršky k wc můžete připojit na přívod vody několika způsoby. Klasické připojení vám zajistí studenou vodu. Pokud byste chtěli mít vodu teplou, nebo její teplotu regulovat, můžete využít bidetovou podomítkovou baterii.

Přenosný bidet

Speciální kategorií je přenosný model, který má podobu mělké plastové vaničky, kterou jednoduše vložíte přímo na mísu. Vodu do něho ale musíte napustit předem, proto není toto řešení moc komfortní. Přenosné typy mají obvykle součástí vaničku na mýdlo, takže alespoň nějak praktické jsou. Jejich výhodou je naprosto jednoduché používání a fakt, že bude pasovat na jakýkoliv klozet.

Setkat se můžete i s cestovními neboli mobilními bidety. Ty se skládají z malého gumového či plastového váčku, do kterého napustíte vodu a našroubujete ho na plastovou trysku. Vejde se do každého zavazadla a na cestách vám bude skvělým pomocníkem. Není však příliš hygienický, protože vyžaduje aplikaci rukou přímo v toaletní míse, stejně jako v případě toaletního papíru.

Parametry pro výběr

Jaký bidet vybrat do vaší domácnosti? Odpověď není tak snadná. Musíte zvážit různé parametry, které vám k nejlepší volbě pomohou. Mezi takové patří určitě cena, velikost a tvar nebo nejrůznější funkce, bez kterých se někdo neobejde a jiný zase bez obav oželí.

Design a materiál

Vlastní koupelnu a toaletu navštěvujeme několikrát denně, proto nám určitě nebude lhostejné, jak bude bidet vypadat. Když pomineme elektrické modely a nejrůznější sedátka, máme co dočinění s větším kusem keramiky, který zkrátka bude vždy vidět. Na výběr máte mezi hranatými a oválnými tvary. Ideální určitě bude, pokud je sladíte s další keramikou v místnosti. To samé platí pro bidetové baterie a sprchy.

Na trhu se můžete setkat i s luxusními bidety, které se pyšní nejrůznější úpravou. Můžete si tak mimo klasický bílý pořídit třeba model v černé barvě, nebo bidet se speciální glazurou, která je vypálená na 1 200 °C a brání usazování nečistot, bakterií a vodního kamene.

Dobrá rada: U bílého odstínu si dávejte pozor, existuje jich totiž větší množství, a pokud bidet do koupelny instalujete později, může se stát, že jeho bílá barva vůbec nebude sedět například s odstínem vašeho umyvadla. Vše si proto dopředu pohlídejte!

Co se materiálu týká, naprostá většina modelů se vyrábí z keramiky. Novinkou je materiál zvaný litý mramor, se kterým je možné vytvořit variabilnější tvary.

Druhy sprchových ramen a proudů

U elektronických bidetů se vyplatí zaměřit pozornost na sprchová ramena. Většinou se doporučuje mít dvě. Jedno se silnějším proudem, které použijete po stolici, druhé pak s jemnějším proudem pro omytí ženských intimních partií (např. v období menstruace). Lepší bidety se mohou pochlubit i speciální sprchou pro děti nebo proudem určeným na masáž.

Určitě se vyplatí pořídit model s nastavitelnými sprchovými rameny, které vám umožní korigovat směr proudu podle vašich preferencí.

Sprchová ramena jsou tohoto typu:

 • Hlavní – Tento typ budete používat pro hygienu po stolici. Je silnější, a proto snadno odstraní všechny nečistoty. V případě, že trpíte hemeroidy nebo máte problémy s vyprazdňováním, vsaďte na bidet s přerušovanou sprchou. Ta je mnohem šetrnější a pulzující proud oceníte hlavně při zácpě. Pomůže totiž uvolnit tlusté střevo. Pokud vás spíše trápí potíže opačného charakteru, vyhledejte bidet s otáčecí sprchou. Její rameno je schopné pohybu do všech stran, což při průjmu určitě oceníte.
 • Dámská sprcha – Její doménou je jemnější proud, který se postará o citlivé omytí dámských partií při menstruaci, po porodu nebo po operaci. Obzvláště po porodu jsou intimní partie skutečně citlivé a používání toaletního papíru není žádný med. Proto tento typ sprchy každá žena velmi ocení.
 • Dětská sprcha – Pokud máte doma malé děti a rádi byste je naučili důkladné hygieně, je tato sprcha k nezaplacení. Děti často nechápou, jak důležité je po vyprázdnění pořádně zadeček utřít. Často si přejí mít celou proceduru co nejrychleji za sebou. Díky bidetu máte jistotu, že hygienu nezanedbávají. Samozřejmostí je přizpůsobení proudu tak, aby omývání nebylo bolestivé.

Způsob ohřevu vody a příkon

Než se pustíte do koupě elektrického bidetu, nezapomeňte si pořádně zjistit, jakým způsobem se v něm ohřívá voda, a jak vysoký je jeho příkon. Určitě budete chtít, aby váš model měl dostatek teplé vody během celého dne.

Příkon by měl být minimálně 850 W. Tak silný ohřívač bude schopný doplňovat vodu průběžně. Bidet s nižším příkonem nemusí být schopen pokrýt více členů domácnosti. Svou pozornost byste měli věnovat i počtu stupňů teploty. Je pravděpodobné, že každý v rodině bude mít svou představu o ideální teplotě oplachové vody.

Funkce

Tento parametr se bude opět týkat hlavně elektronických bidetů, které v dnešní době umí opravdu všechno. Jaké jsou nejčastější i speciální funkce, kterými ten váš může oplývat?

Nastavení teploty a tlaku

Jak už jsme zmínili, je fajn vybrat si model, který umožňuje volbu teplotních stupňů. Každému člověku totiž vyhovuje teplota jiná. Samostatnou kapitolou je pak volba tlaku proudu. Silnější je vhodný pro omytí po stolici, slabší pak pro intimní partie.

Vysoušeč

Důležitou součástí elektronických bidetů je vysoušeč, který vás perfektně osuší, aniž byste se museli utírat toaletním papírem nebo ručníkem. Jedná se o velmi praktickou a pohodlnou funkci, kterou si jistě rádi dopřejete i za cenu příplatku.

Diskrétní osvětlení

Určitě se vám stalo, že jste potřebovali odskočit na toaletu v noci. Není ale příjemné naplno rozsvítit světlo, které vás úplně probere. Proto mají některé modely ve výbavě jemné noční osvětlení, které vás k toaletě navede, ale zároveň úplně neprobere. Hodí se i pro případ, že po sobě chcete mísu zanechat v čistotě.

Odsávání pachů

Co si budeme povídat, jít na toaletu po člověku, který posnídal fazole a večeřel notnou dávku alkoholu, rozhodně není žádný med. A občas nejsou nutné ani tyto extrémy, aby náš čich na toaletě dostal zabrat. Nejlepší elektronické bidety a sedátka myslí i na nepříjemné pachy, které umí odsávat. Pak už vám nic nebrání dopřát si svou půlhodinku na míse s denním tiskem v klidu a pohodě. Odsávání zápachu se ovládá automaticky pomocí detekce přiblížení uživatele.

Dálkové ovládání

Množství elektronických bidetů můžete ovládat pomocí dálkového ovládání. Modernější bidety můžete dokonce připojit do Chytré domácnosti a ovládat pomocí aplikace v mobilním telefonu.

Uživatelská paměť

Nejlepší zařízení disponují vlastní pamětí, která umožňuje uložení jednotlivých uživatelů. Každý z nich má pak uložené své preference.

Plynulé sklápění sedátka

Bidety vybavené speciálními tlumiči vás nikdy nebudou rušit hlasitým bouchnutím prkénka. A minulostí budou u přiražené prsty. Sedátko i víko se zde spouští postupně a potichu.

Vyhřívané sedátko

Usednout na studené prkénko není nic příjemného. Některé modely tak nabízejí vyhřívání, které vám proceduru velmi zpříjemní.

Automatické čištění

U bidetů je čistota zvlášť důležitá. Pokud neradi myjete sanitární keramiku ručně, potěší vás funkce automatického čištění.

Bezdotykové otevírání a zavírání víka

Usnadňuje dodržování perfektní hygieny na toaletě.

Jak se používá bidet?

Spousta lidí ví, k čemu tento pomocník slouží, ale mnozí nevědí, jak ho správně používat. V prvé řadě je třeba pochopit, jak na bidetu sedět. Setkat se totiž můžete s používáním jak čelem ke zdi, tak čelem ode zdi (jako na klasickém záchodě). Ani jedna varianta není špatná, záleží čistě na vaší preferenci a pohodlí. Také na tom, jakou část těla budete potřebovat omýt. Pravděpodobně však většina z vás usedne na bidet jako na toaletu, což je praktičtější i co se týká oblečení (není nutné se zcela vysvléknout).

Ještě předtím, než na mísu usednete, byste si měli nastavit teplotu vody, ať se neopaříte nebo vás nepřekvapí příliš studená voda. Pokud nemáte k dispozici zařízení s vestavěným sušením, ujistěte se, že máte po ruce ručník. Při omývání můžete využít i mýdlo (doporučujeme používat speciální intimní kosmetiku, a to obzvláště pro ženy).

Jak udržovat bidet?

Udržovat bidet v čistotě je určitě nutné, aby mohla hygiena probíhat správně a měla smysl. Některé modely vám s údržbou pomáhají například tím, že mají v nabídce automatické čištění. Toto se týká hlavně elektronických bidetů, které mají spoustu různých trysek a sprchových ramen. Hodit se vám určitě bude zařízení, které nabízí možnost výměny sprchových hlavic nebo automaticky čistí sprchová ramena. Praktický je i antibakteriální kryt trysek nebo speciální úprava mísy pro jednodušší čištění.

Protože elektronické bidety rozhodně nejsou levná záležitost, vyplatí se zjistit si dostupnost náhradních dílů. Pokud se vám pokazí trysky, určitě bude jednodušší provést výměnu za pár tisíc, než vyměnit celé zařízení.

Cena bidetů

Cenová hladina se jako vždy odvíjí podle typu bidetu a náročnosti uživatele. Setkat se můžete se zařízeními za pár set korun, ale také s luxusními kousky, jejichž cena se může přiblížit hranici 100 000 Kč.

Nejlevnější bidety

Do této kategorie spadají i bidetové spršky, které můžete pořídit už okolo 500 Kč. Mezi levnější možnosti patří i mechanická bidetová prkénka nebo klasické keramické modely, které se pohybují cenově od 1 500 Kč až po 3 000 Kč. Speciální funkce zde ale nenajdete, budete si moct dopřát maximálně teplou vodu a zvolit sílu trysek.

Střední třída

Zlatá střední cesta pro zákazníky, kteří chtějí model s moderními funkcemi, ale nechtějí měnit celou WC mísu, představují elektronická bidetová sedátka. Jejich cena se pohybuje okolo 10 000 Kč.

Top bidety

Do této kategorie rozhodně patří elektronické bidety, které startují na 20 000 Kč. Jejich výhodami jsou mimo nabité funkce a skvělý komfort, ale také hezký design, protože jsou sestavené jako celek, tudíž máte jistotu, že prkénko i mísa budou v jedné barvě a budou společně skvěle ladit. Ty nejlepší kousky jsou však velmi drahé. Cena bidet záchodu může atakovat i hranici 100 000 Kč.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 62 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo