Jak vybrat zelený, černý, bílý a ovocný čaj

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Čaj patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě, a většina populace mu dokonce dává přednost před hrnkem kvalitní kávy. Pokud však mluvíme o čaji, máme na mysli nepřeberné množství druhů – od klasiky, jakou je zelený nebo černý, přes bílý či oolong až po tzv. nečaje bylinné a ovocné. Pokud byste proto rádi vyzkoušeli něco nového, pořídili stylový dárek nebo využili léčivých vlastností přírody, nemusí být vůbec snadné se v široké škále nejrůznějších druhů vyznat. V následujícím článku vás proto seznámíme se všemi typy, prozradíme, co od nich můžete očekávat a na co si dát při výběru pozor a pomůžeme vám vybrat kvalitní čaj pro sebe nebo vaše blízké.

Test čajů 2023

Testování jsme podrobili velmi oblíbený černý Earl Grey, dva zelené práškové mleté Matcha čaje a dva ovocno-bylinné produkty. Zajímala nás především chuť, vůně, kvalita a složení (to zejména z hlediska přidaných aromat). Zohlednili jsme však také design, způsob balení a pořizovací cenu.

AHMAD TEA Earl Grey Tea

Formaporcovaný
Druhčerný
Hmotnost balení200 g
Gramáž nálevového sáčku2 g
Dárkové baleníano
BIO kvalitane
Aromatizovanýano
Země původuSpojené arabské emiráty

Earl Grey patří mezi vůbec nejoblíbenější čaje konzumované jak u nás, tak v celé Evropě. Jedná se o směs různých odrůd černého čaje aromatizovaného bergamotovou silicí.

V balení Earl Grey Tea najdete 100 kusů nálevových sáčků, z nichž každý obsahuje přibližně 2 g čajové drti. Ty nejsou zvlášť baleny do ochranných obalů, rychleji tedy ztrácejí své aroma. Bohužel také postrádají šňůrku se štítkem, kvůli čemuž je komplikovanější čajový sáček z hrníčku vyjmout.

Nálev má krásnou, pro černý čaj typickou, tmavě zlatou barvu a velmi výraznou vůni. Chuť je vynikající, silná, plná s jemnými citronovými tóny a silným bergamotovým aromatem. Čím déle necháte čajový sáček louhovat, tím silnější nálev získáte (doporučuje se však maximálně 5 minut).

Vzhledem k vyššímu obsahuj teinu, je šálek Earl Grey ideální podávat ke snídani. Zjemnit ho lze smetanou či mlékem a vynikající je také oslazený. Hodí se také ke sladkým dezertům.

Earl Grey Tea můžeme doporučit pro celou rodinu, kromě menších dětí. Vyniká skvělou chutí i vůní a potěší také nízká cena. Jedná se prostě o klasiku, která nikdy nezklame.

 • nízká cena
 • velké balení
 • vynikající chuť i vůně
 • poměr cena/kvalita
 • nálevové sáčky nejsou zabaleny zvlášť
 • hůř se vyndávají z hrníčků
Zjistit cenu

ČAJOVÁ KVĚTINA Matcha Tea Harmony

Formaporcovaný
Druhzelený mletý
Hmotnost balení60 g
Gramáž nálevového sáčku2 g
Dárkové baleníano
BIO kvalitaano
Aromatizovanýne
Země původuJaponsko

Matcha Tea Harmony je práškový zelený čaj Matcha původem z Japonska v BIO kvalitě. Jedinečný je zejména způsobem balení, jelikož v něm najdete 30 sáčků, z nichž každý obsahuje přibližně 2 g jemně mletého čaje (celkem tedy 60 g). Díky tomu si jednotlivé porce zachovávají své aroma, je možné si je vzít kamkoli a také příprava je velmi snadná. Jednoduše obsah sáčku přelijete studenou nebo horkou vodou (250 ml) a rozmícháte. Protože nemusíte nic odměřovat, nápoj je téměř ihned připraven ke konzumaci.

Nálev má světle zelenou barvu a jemně nasládlou, spíše však mdlou, lehce trpkou až nahořklou a také poměrně výraznou „brčálovou“ chuť, která připomíná zápach stojaté vody. Tato pachuť se u vysoce kvalitních tříd nevyskytuje, někteří lidé si na ni však zvyknou, a některým dokonce zachutná. Přesto je však třeba mít na paměti, že je známkou méně kvalitního čajového prášku. Nižší kvalitu také prozrazuje poměrně světlá barva nápoje.

Chuť lze vylepšit přidáním citronu (nebo limetky), medu či jakékoli ovocné šťávy nebo džusu (vynikající je ananas nebo pomeranč), případně ji můžete zkusit našlehat s teplým mlékem. Jelikož se jedná o velmi jemný zelený prášek, lze Matchu využívat také jako zdravé přírodní barvivo, například při pečení (do buchet, bábovek, rolád), do zmrzliny nebo pudinků.

Vyšší cena bohužel neodpovídá kvalitě. Pro mnoho lidí (zejména těch, kteří se nesetkali s vysoce kvalitní japonskou Matchou) však může být Matcha Tea Harmony zcela vyhovující. Lze ji také věnovat jako zajímavý a netradiční dárek. Jistě ji mnozí ocení jako zdravější náhražku běžné kávy.

 • praktické balení
 • BIO kvalita
 • japonská produkce
 • vysoká cena
 • nižší kvalita
Zjistit cenu

GREŠÍK Velká čajová kolekce

Formaporcovaný
Druhvíce druhů
Hmotnost balení180 g
Gramáž nálevového sáčku2 g
Dárkové baleníano
BIO kvalitane
Aromatizovanýano
Země původuČesko

Velká čajová kolekce obsahuje 9 druhů čaje balených zvlášť v nálevových sáčcích se šňůrkou pro lepší manipulaci při přípravě. Výběr je tedy velmi pestrý – najdete zde směsi bylin a ovoce, ale i pravý černý čaj, zelený Gunpowder nebo Rooibos. Přičemž každý druh je zastoupen 10 x, celkem se tedy jedná o 90 porcí.

Chválíme krásné dárkové provedení krabice i designově velmi zdařilé obaly, v nichž jsou čajové sáčky uzavřeny. Jednotlivé druhy jsou v krabici přehledně rozděleny do devíti úseků, při manipulaci s krabicí se proto nestane, že by se sáčky mezi sebou promíchaly.

Jednotlivé příchutě nás také mile překvapily. Na rozdíl od mnoha čajů na trhu, které často obsahují především květy ibišku, a chuťově jsou tedy fádní, ovocné čaje Velké čajové kolekce se chuťově výrazně liší. Podobně jako u čokoládových bonboniér, proto můžete ochutnávat a nechat se překvapit (navíc, pokud vám některý druh zachutná, není problém ho zakoupit také zvlášť).

Avšak vzhledem k tomu, že některé z čajů neobsahují ani přírodní aroma, ale pouze byliny a plody, může se jejich chuť jevit slabší. V takovém případě je možné nápoj dosladit medem.

Velkou čajovou kolekci jednoznačně doporučujeme, zejména jako praktický dárek, k čemuž přímo vybízí i svým krásným dárkovým provedením. Potěšil nás kvalitní český výrobce, velmi dobrý poměr ceny a kvality, a především pestrý výběr chuťově nadprůměrných čajů. Zamrzelo nás jen, že výrobce nenabízí více čajových kolekcí.

 • nadprůměrná chuť
 • vysoká kvalita
 • pestrý výběr
 • krásné a praktické dárkové balení
 • poměr cena/kvalita
 • český výrobce
 • méně výrazná chuť některých druhů
Zjistit cenu

BIOGENA Maxi Majestic Tea

Formaporcovaný
Druhvíce druhů
Hmotnost balení120 g
Gramáž nálevového sáčku2 g
Dárkové baleníano
BIO kvalitane
Aromatizovanýano
Země původuČesko

Maxi Majestic Tea je řada 6 druhů ovocno-bylinných porcovaných čajů v krásném dárkovém balení. Krabice obsahuje celkem 60 nálevových sáčků se šňůrkou a štítkem zabalených po jednom v pevných obalech, které pomáhají uchovat aroma po dlouhou dobu a zároveň chrání před vlivem vlhkosti.

Víko krabice lze odklopit, čímž získáte přehled o jejím obsahu. Čajové sáčky jsou řazeny do tří řad, přičemž jednotlivé řady jsou rozděleny papírovými přepážkami. Navíc pokud vám jeden z druhů zachutná více než ostatní, je možné jej zakoupit také v samostatném menším balení.

Vybírat můžete ze zajímavých směsí u nás obvyklých plodů a bylin s exotikou. Ochutnat tak můžete například ostružinu s Aloe vera nebo bílý čaj s granátovým jablkem. Chuť i vůně je velmi výrazná a silná. Na jeden nálevový sáček proto doporučujeme volit větší objem vody či kratší dobu louhování.

Ačkoli většina druhů obsahuje květ ibišku (který barví nálev do typické tmavě růžové), chuť jednotlivých druhů se výrazně liší. Není nepříjemně kyselá, ale naopak překvapí plnými a sladkými tóny. Z tohoto důvodu není potřeba nápoj dodatečně doslazovat. Velmi osvěžující je také vychlazený v horkých letních měsících.

Zamrzelo nás však, že skutečný obsah směsí jednotlivých druhů nedostává příliš názvu, a tak například Goji a limetka obsahuje především sušené jablko a místo plodů Goji, pouze koncentrát z těchto bobulí. Výsledná chuť je tedy dána spíše přidaným aromatem (případně extraktem či koncentrátem).

Maxi Majestic Tea potěší všechny, kteří upřednostňují velmi výraznou chuť i lahodnou vůni ovocného čaje. Aroma si navíc jednotlivé čajové sáčky dlouho podrží díky pevným vzduchotěsným obalům. Chválíme také českého výrobce a nálevové sáčky bez kovových spon. Bohužel však směs ovoce a bylin obsahuje přidaná aromata. Také cena tohoto balení je vyšší.

 • velmi výrazná chuť a vůně
 • exotické kombinace
 • pestrý výběr
 • krásné a praktické dárkové balení
 • pevný a vzduchotěsný obal
 • český výrobce
 • přidaná aromata
 • nízký podíl některých složek
 • vyšší cena
Zjistit cenu

ALLNATURE Matcha Tea Premium

Formaprášek
Druhmletý
Hmotnost balení250 g
Gramáž nálevového sáčku
Dárkové baleníne
BIO kvalitane
Aromatizovanýne
Země původuČína

Druhý zástupce testovaného Matcha čaje – Matcha Tea Premium je balení mletého zeleného čaje o hmotnosti 250 g původem z Číny.

Ačkoli výrobce slibuje vysokou kvalitu tohoto produktu, je potřeba se mít na pozoru. Jde totiž o čínskou produkci, která se pouze pokouší napodobit kvalitní japonskou Matchu, a uspokojit tak zvýšenou poptávku po tomto nápoji ve světě. Kvalitou se však japonskému práškovému čaji rovnat nemůže, jelikož Čína disponuje zcela odlišným typem půdy a nepřesnými postupy zpracování.

Skutečnost, že se jedná o napodobeninu japonské Matchy, je zřejmá již při prvním pohledu. Místo smaragdově zelené barvy má prášek nevýraznou žlutozelenou barvu. Vůně je spíše nepříjemná, brčálová (podobně jako stojatá voda v rybníce). Chuťově nás čaj bohužel také zklamal – nálev je trpký a mdlý, téměř bez náznaku sladkosti, která je pro kvalitní Matchu typická. Chuť lze však částečně vylepšit kombinací s výraznými džusy (např. pomerančový či grapefruitový).

Na tomto produktu chválíme pouze znovu uzavíratelný obal, který pomáhá uchovat aroma a zároveň brání zvlhnutí, což je u takto velkého balení důležité. Naše hodnocení však nevylepšila ani přijatelná cena.

Matcha Tea Premium můžeme doporučit pouze těm, kteří chtějí ušetřit a nevadí jim nižší kvalita, která zahrnuje i typickou „brčálovou“ pachuť.

 • nižší cena
 • velké balení
 • vzduchotěsný obal
 • velmi nízká kvalita
 • nevábná chuť a vůně
 • čínská produkce
Zjistit cenu

Druhy čaje

Sypaný nebo porcovaný

Většinu čajů lze pořídit buď ve formě sypané nebo porcované. Mnozí však často nedají dopustit na sypanou formu a nálevovými sáčky (nebo chcete-li pytlíky) obvykle pohrdají.

Jaké jsou však výhody a nevýhody těchto dvou variant a pro kterou z nich se rozhodnout?

Sypané čaje

Sypaný je takový čaj, jehož lístky (květy, plody nebo jiné části rostlin) se prodávají volně. Zákazník si tedy zvolí gramáž, kterou mu následně prodejce zabalí zpravidla do papírových uzavíratelných sáčků. Obecně se má za to, že sypaná varianta je kvalitnější než porcovaná, nemusí tomu tak však být vždy. Pravdou ovšem zůstává, že u tohoto typu si lze kvalitu snáze ověřit pohledem nebo přivoněním.

Mezi hlavní výhody patří:

 • vidíte, co kupujete
 • libovolně volitelné množství
 • většinou neobsahují barviva ani potravinářská aditiva
 • obvykle lze připravit více nálevů

Nevýhody jsou:

 • složitá a časově náročná příprava
 • vyšší cena
 • vyšší nároky na skladování
 • nepraktické na cesty apod.

Porcované čaje

Pro porcované čaje je typické, že je určité množství čajové směsi uzavřeno v samostatných nálevových sáčcích, což výrazně usnadňuje přípravu (na rozdíl od sypaných, které musíte cedit). Jak jsme již zmínili výše, obsah nálevových sáčků nemusí mít nutně horší kvalitu než sypané čaje. Je však pravdou, že drcením čajových listů dochází nejen k rychlejšímu louhování, ale bohužel také rychlejšímu stárnutí a ztrátě aromatu. Doporučujeme proto volit nálevové sáčky jednotlivě uzavřené v ochranných obalech. Platí také, že čím vyšší je gramáž jednotlivých čajových pytlíků, tím lépe.

Na rozdíl od sypaných čajů, které lze zalít opakovaně, totéž nelze říci o porcovaných, které lze připravit pouze jedenkrát. V neposlední řadě spolu s čajovými lístky louhujete také materiál, z něhož je sáček vyroben. Ve většině případů jde o speciální papír, který sám o sobě vylučuje do nápoje nežádoucí látky, čímž jej znehodnocuje. Pokud se toho budete chtít vyvarovat, volte sáčky hedvábné, které na výslednou chuť nemají vliv. Budete však také muset sáhnout hlouběji do peněženky.

Pozor dávejte na produkty pocházející z čajových plantáží na Srí Lance (konkrétně z ostrova Cejlon). Tyto obvykle nebývají příliš kvalitní, ačkoli se bohužel jedná o jednoho z největších dodavatelů. Naopak vysokou kvalitou se mohou pochlubit porcované čaje původem z Japonska.

Mezi hlavní výhody patří:

 • snadná a rychlá příprava,
 • nižší cena,
 • nízké nároky na skladování,
 • velmi praktické na cesty apod.

Nevýhody jsou:

 • nevidíte, co kupujete,
 • často obsahují barviva či potravinářská aditiva,
 • lze připravit pouze jeden nálev.

Když se řekne „čaj“, každý z nás si představí jiný druh, nejspíš právě takový, který patří mezi jeho nejoblíbenější. Ve skutečnosti však existuje nepřeberná škála nejrůznějších druhů. A každý z nich obsahuje další obrovské množství variací, které se od sebe liší zejména odlišným způsobem zpracování.

Abychom vám usnadnili orientaci, přinášíme nejčastější rozdělení základních druhů:

Pravé čaje

O tzv. pravých čajích mluvíme, pokud jsou výchozí surovinou pro zpracování listy čajovníku čínského (Camellia sinensis). Podle způsobu zpracování se pravé čaje dělí na:

Nečaje

Do rozsáhlé skupiny čajů se obvykle řadí i tzv. nečaje. Nazývají se tak proto, že s čajovníkovým keřem nemají nic společného.

V této skupině najdeme (ne)čaje:

 • rostlinné,
 • bylinné,
 • a ovocné.

Ostatní

Jako speciální skupinu vydělujeme čaje, které nelze s jistotou zařadit ani do jedné z výše uvedených skupin, anebo naopak patří do několika z nich. Jedná se o:

 • ajurvédské,
 • kvetoucí,
 • pečené
 • a dětské čaje.

Nejlepší zelené čaje

Zelený čaj patří mezi tzv. pravé čaje (listy, které se k výrobě používají, totiž pocházejí z keře čajovníku), považuje se za nejzdravější a obsahuje také poměrně velké množství kofeinu (teinu). Je pro něj typické, že prochází pouze minimální oxidací, jelikož ihned po zavadnutí lístků dochází k jejich tepelnému ošetření.

Pije se už téměř 5 000 let (je tedy nejstarší) a původně pochází z Číny. V minulosti se však pěstování rozšířilo do mnoha dalších zemí jihovýchodní Asie. Obvykle se proto zelené čaje dělí podle oblasti, v níž byly vypěstovány, zejména na:

 • čínské,
 • japonské
 • a vietnamské.

Mezi další producenty však patří také Indie, Nepál, Tchaj-wan, Indonésie, Keňa, Korea, Malawi, Nový Zéland nebo Srí Lanka.

Čínské zelené čaje

Jelikož má v Číně tento druh nápoje tisíciletou tradici, výběr nejrůznějších druhů je obrovský. Jednotlivé typy se přitom dělí podle provincií, v nichž jsou pěstovány. Dalším rozdílem oproti ostatním typům je odlišný způsob tepelného ošetření lístků. Číňané tradičně lístky po zavadnutí krátce opraží na pánvi nebo v kotli, následně je svinou a opět krátce opraží. Přičemž tento postup několikrát opakují. Čínské čaje díky tomu získávají své nezaměnitelné a výrazné aroma.

Mezi nejoblíbenější patří:

Lung Ching (Dračí studna)

Dračí studna se řadí mezi nejproslulejší a v samotné Číně se těší obrovské oblibě (používá se například k uctění nejvýše postavených státníků). Celý proces zpracování by měl probíhat ruční cestou a být velmi přísně kontrolován. Nálev má krásnou nefritovou barvu a velmi lahodnou, svěží a nasládlou chuť s kaštanovými tóny.

Zhu Cha (Gunpowder, Střelný prach)

V překladu z čínštiny „perlový čaj“, jelikož se vyznačuje lístky svinutými do kuliček, které se při přelití horkou vodou rozvinou. Díky tomuto tvaru čajové lístky déle vydrží a nepohlcují tolik pachy z okolí. Je proto ideální pro export zejména na Západ, kde se těší velké popularitě (kromě Číny se proto pěstuje například i na Tchaj-wanu nebo v Indonésii).

Nálev je žlutozelený s velmi silnou a poměrně trpkou chutí. Má však výrazné povzbuzující a léčivé vlastnosti, jelikož obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. V kombinaci s mátou a velkým množstvím cukru získáte velmi osvěžující nápoj Tuareg. Název získal podle pouštních kočovníků, kteří jej v hojné míře popíjeli.

Chun Mee (Vzácné obočí)

Lístky jsou svinuty do obloučků, které připomínají obočí, nálev je sytě žlutý s výraznou chutí a sladkými švestkovými tóny. Při delším louhování se stává velmi trpkým. Jedná se o osvěžující nápoj vhodný pro celodenní popíjení.

Lü Mao Hou (Zelená opice)

Zelená opice má lístky svinuté do spirálek čistě zelené barvy. Nálev je světle zelený, velmi jemné nasládlé chuti s oříškovými a květinovými tóny. Jedná se o příjemně osvěžující nápoj lehké chuti vhodný pro všechny, kteří se se zelenými čaji teprve seznamují.

Bai Mao Hou (Bílá opice)

Tento typ se vyznačuje lístky šedozelené barvy. Nálev je světle žlutozelený a má hustší konzistenci. A na rozdíl od Zelené opice vyniká výraznější, plnou nasládlou chutí a silnějším květinovým aromatem. Chuťově se proto podobá bílým čajům. Ideální je pro všechny, kteří dávají přednost výrazným a bohatým chutím.

Lu An Gua Pian (Melounová semínka)

Velmi známý a oblíbený je také Lu An Gua Pian, jehož lístky jsou svinuty do tvaru připomínají drobná tmavá semínka. Nálev má tmavě zelenou barvu, chuť je výrazná a sladká s květinovými tóny. Jedná se o velmi rozšířený nápoj, který si pro vynikající a velmi osvěžující chuť oblíbilo velké množství lidí.

Song Luo

Song Luo dostal svůj název podle hory, na níž je tradičně pěstován. Poznáte ho podle lehce stočených listů tmavě zelené barvy. Nálev je jiskřivě žlutý s plnou, lehce uzenou chutí, přesto není těžký, ale příjemně osvěžující. Typický je vysoký obsah léčivých látek, doporučuje se proto při redukci váhy, vysokém krevním tlaku, onemocnění ledvin, kardiovaskulárních onemocněních či nejrůznějších kožních problémech.

Japonské zelené čaje

Také Japonsko se řadí mezi významné producenty zeleného čaje. Na rozdíl od pražení, který je typický pro Čínu, Japonci využívají k zastavení oxidace v listech čajovníku starého čínského postupu pomocí napařování horkou párou. Po napaření se lístky svinou a usuší.

Jednotlivé typy se dělí nikoli podle provincií, ale podle kvality rostlin, které byly k výrobě použity. Mezi základní kategorie patří: Bancha (základní kvalita), Sencha (střední kvalita) a Gyokuro (nejlepší kvalita). Kvalitu daného druhu poznáte také podle barvy listů (čím tmavě zelenější a lesklejší jsou, tím vyšší je kvalita) a vůně (čím intenzivnější a svěžejší, tím lépe). Doporučujeme také věnovat pozornost období sklizně. Nejvyšší kvalitu mají čaje z první sklizně, která probíhá od konce dubna do poloviny května.

Ze všech zelených čajů jsou japonské nejjemnější a zároveň obsahují velmi vysoké procento zdraví prospěšných látek. Může se však snadno stát, že vámi zakoupený „japonský“ produkt bude ve skutečnosti pocházet z jiného státu, jelikož Japonsko exportuje do světa příliš malé množství, které nemůže uspokojit poptávku. Většinou se proto jedná o napodobeniny japonských čajů, které naprosto věrně kopírují postup pěstování i zpracování. V porovnání s originály jsou také levnější.

V této skupině patří mezi nejoblíbenější:

Sencha

Co se oblíbenosti týče, jednoznačným vítězem mezi japonskými zelenými čaji je Sencha. Svým tvarem lístky připomínají zelené nudle. Chuť výrazně ovlivňuje období sběru tohoto druhu a také samotná teplota vody, jíž lístky přelijete. Při dodržení všech pravidel je nálev světle zelený s nasládlou jemně svíravou trávovou chutí. Lze rozpoznat také tóny práškového čaje Matcha, květů, bylin a mořských řas. Velmi vhodná je Sencha ke sladkým dezertům nebo k sushi.

Genmaicha

Genmaicha je ve skutečnosti Sencha obohacená o zrnka pražené hnědé rýže. Nálev je zlatozelený, nasládlé, ořechovo-chlebové chuti. Genmaichu doporučujeme ochutnat všem, kteří mají rádi zajímavé a netradiční chutě.

Guricha

Tento typ patří mezi nejlepší, bohužel je obtížné jej sehnat. Jeho produkce je totiž velmi nízká, tudíž (pokud na něj náhodou narazíte) vás nemile překvapí velmi vysoká cena. Nálev je světle zelený, chuťově delikátní, jemný a plný, připomínající Gyokuro.

Gyokuro

Gyokuro je nejdražší a nejkvalitnější japonský zelený čaj, který se podává pouze nejvzácnějším hostům při výjimečných událostech. Při pěstování se čajovníkové keře přistiňují speciálními bambusovými rohožemi, díky čemuž jsou lístky tmavší a typická zlatavě zelená barva nálevu má výrazně sladkou chuť bez náznaku svíravosti.

Shincha

Tento typ se sbírá i třídí výhradně ručně, k jeho výrobě jsou totiž používány pouze mladé nerozvinuté výhonky (tzv. tipsy), díky čemuž se jedná o vysoce kvalitní produkt. Barva nálevu je světle zelená velmi jemné chuti s lehce trávovými tóny. Tento typ je vynikající volbou pro všechny, kteří potřebují povzbudit.

Bancha

Bancha patří mezi nejběžnější typ, který se obvykle podává k jakémukoli jídlu. K výrobě jsou používány větší lístky či větvičky čajovníku, které se praží a po usušení vytvářejí tyčinky. Běžně se lze setkat se třemi typy: Hojicha (která se vyrábí pouze z lístků čajovníku), Kukicha (která se vyrábí pouze z větviček) a Hira Bancha (která se vyrábí z lístků i větviček).

Pro tento typ čaje je typický nižší obsah teinu (je proto vhodný k celodennímu popíjení) a naopak vyšší zastoupení tříslovin a železa. Vyznačuje se jasně žlutým až zeleným nálevem, lehce zemité silnější chuti.

Matcha

Matcha znamená v překladu mletý čaj. Jedná se skutečně o velmi jemný prášek z dužiny mladých čajových lístků, které jsou podobně jako Gyokuro zastiňovány, což podporuje zvýšenou tvorbu chlorofylu. Podle barvy prášku proto můžeme zjistit mnohé o kvalitě produktu – čistě smaragdově zelená znamená vysokou kvalitu, žlutý až hnědý odstín vypovídá o nižší až nízké kvalitě, případně může být projevem nevhodného skladování.

Barva se pak výrazněji nemění ani při přelití vodou. Kvalitu podávaného čaje proto můžete poznat i pokud si jej objednáte třeba v některé z čajoven.

Kvalitní Matcha má velmi jemnou, svěží a lehce sladkou chuť. Rozhodně by neměla být trpká či hořká. Pokud zaznamenáte hořkou chuť, s velkou pravděpodobností jde o Green Tea Powder, tedy rozemleté celé čajové listy, které s pravou Matchou nemají nic společného.

Matchu lze dochutit medem, limetkou, mlékem anebo ji přidat do ovocných koktejlů. Netradičně ji lze využít také při pečení (například do sušenek) či při přípravě sladkých omáček. I velmi malé množství prášku dokáže potraviny zabarvit do sytě hráškově zelené.

Tento typ lze doporučit jako vynikající a zdravý zdroj energie. Velmi vhodná je Matcha pro sportovce a všechny, které sužuje nadměrné pracovní tempo. A kromě výrazného vlivu na fyzické zdraví a povzbuzujícího efektu, navozuje také psychickou pohodu.

Vietnamské zelené čaje

Také Vietnam patří mezi významné světové producenty zeleného čaje. Na rozdíl od čínského a japonského se však tento typ vyznačuje velmi silnou a výraznou chutí a pro vysoký obsah teinu také vynikajícími povzbuzujícími účinky. Chuť je typicky trávová s tóny mořských řas. Specifické je také ovonění čajových lístků jasmínem nebo lotosem.

Mezi nejoblíbenější patří:

Che Thai Nguyen

Che Thai Nguyen patří mezi nejlepší z vietnamské produkce. Jedná se o vysoce kvalitní lehce svinuté stříbřitě zelené lístky výrazné travnaté vůně. Zelený nálev má jemnou travnatou, lehce nasládlou a zároveň natrpklou chuť. Vyznačuje se silnými povzbudivými účinky.

Suoi Giang

Tento typ se také řadí mezi vysoce kvalitní. Pochází z čajovníků pěstovaných ve vysokých horách v provincii Yen Bai. Listy jsou stejnoměrně a volně svinuté. Světle žlutý nálev nabízí bohatou, nasládlou chuť s typickými trávovými tóny. Opět je velmi vhodný pro povzbuzení těla i mysli.

Che Nhai

Che Nhai je typickým představitelem jasmínových zelených čajů se svým tmavě žlutým nálevem velmi silné jasmínové vůně. Chuť je nahořklá, jemně svíravá, dominuje jasmínový základ, ale rozpoznat lze i jemné sladké květinové i trávové tóny. Velmi vhodný je pro všechny, kteří upřednostňují výraznější chuťový zážitek.

Che Ngon So

Tento typ patří mezi dobře dostupné a cenově přijatelné. Vyznačuje světle zeleným, ale vysoce aromatickým nálevem plné, výrazné a lehce svíravé chuti. Má velmi silné povzbuzující účinky, díky čemuž je vhodný ke konzumaci brzy po ránu například místo kávy.

Pozitivní účinky zeleného čaje

Ačkoli se jednotlivé druhy svými účinky na lidský organismus mírně liší, obecně lze říci, že pravidelné pití:

 • pomáhá při hubnutí (podporuje spalování tuků),
 • působí proti stárnutí,
 • posiluje imunitní systém,
 • působí protizánětlivě,
 • předchází kardiovaskulárním onemocněním,
 • snižuje riziko vzniku rakoviny,
 • působí jako prevence vzniku roztroušené sklerózy,
 • napomáhá správné funkci trávícího traktu,
 • posiluje a čistí cévy a žíly,
 • brání tvorbě zubního kazu,
 • posiluje kosti a zuby,
 • pozitivně působí na růst a kvalitu vlasů a nehtů,
 • pomáhá při cukrovce (snižuje hladinu glukózy v krvi),
 • normalizuje hladinu cholesterolu,
 • zrychluje metabolismus,
 • harmonizuje vysoký krevní tlak,
 • zmírňuje astmatické a dýchací obtíže,
 • pomáhá odbourávat stres,
 • povzbuzuje nervový systém,
 • zvyšuje soustředěnost, výkonnost
 • a odstraňuje únavu.

Pravidelnou konzumací je tedy možné snížit riziko vzniku takových strašáků, mezi které patří zejména infarkt, onemocnění srdce, rakovina či cukrovka. Případně lze pitím tohoto nápoje podpořit jejich léčbu.

Na co si dát při výběru pozor

Pokud dáte přednost porcovanému typu před sypaným, výběr bude více věcí náhody, jelikož jednoduše není možné zkontrolovat jednotlivé nálevové sáčky uvnitř balení. V tomto případě proto doporučujeme volit pouze prověřené a kvalitní značky čajů, sledovat výsledky uživatelských a nezávislých testů (např. dTest), číst recenze a samozřejmě zkoušet, který typ vám bude nejvíce vyhovovat (ideální jsou například nejrůznější degustační balíčky).

Zvolíte-li porcovaný zelený čaj dostupný ve velkých nákupních řetězcích a nespecializovaných prodejnách, může se snadno stát, že půjde o lístky nižší kvality, které jsou staré nebo doplněné rozemletými větvičkami, což se samozřejmě negativně odrazí na jeho chuti i pozitivních účincích.

Na druhou stranu však můžete narazit (zejména ve specializovaných prodejnách) na vynikající porcovaný čaj, který dosahuje stejné či lepší kvality než sypaný. Oceníte jej zejména v případě, že nemáte čas anebo chuť věnovat se složité přípravě.

Podobně jako u všech ostatních druhů, je vhodné sledovat datum expirace, množství čajových lístků (gramáž) v jednotlivých sáčcích (což by mělo být uvedeno na krabičce) a složení. Bohužel se může stát, že vybraný produkt může obsahovat nejrůznější aromata, i přestože obal působí dojmem, jako by se jednalo pouze o čisté lístky čajovníku. Vždy proto velmi pečlivě čtěte veškeré informace uvedené na obalu.

V případě sypaných čajů je větší pravděpodobnost, že nesáhnete vedle (tedy za předpokladu, že nakupujete v kamenných prodejnách). Lístky si totiž můžete prohlédnout a většinou bývá tento typ také čerstvější (i když to samozřejmě nemusí být pravidlem). Při výběru proto vždy zkontrolujte, zda je barva lístků sytá, případně stříbřitá. Vyplatí se také rozemnout několik čajových lístků mezi prsty a přivonět. Čím silnější je vůně, tím čerstvější a kvalitnější produkt před sebou máte. Pokud lístky nevoní, rozhodně je nekupujte.

Jak připravit dokonalý šálek

Na rozdíl od ostatních druhů čajů, ten zelený vyžaduje odlišný postup přípravy. Ideální je měkká, před vařením vždy studená voda, která prošla varem a jejíž teplota se obvykle pohybuje od 75 do 85 °C. Avšak ideální teplota pro čaje z první sklizně se pohybuje dokonce pouze mezi 55 a 60°C. A například Banchu je vhodné přelít vodou ohřátou na 60 až 75 °C. Použití příliš horké vody způsobí uvolnění velkého množství tříslovin, a tedy zhořknutí čaje. V příliš studené vodě se z listů zase neuvolní chuťové složky, nálev je proto mdlý a vodový.

Pokud chcete skutečně dodržet správný postup, použijte nejlépe keramické nebo porcelánové nádoby, které nejdříve naplníte horkou vodou, čímž je předehřejete. Tento postup má velmi pozitivní vliv na chuťové vlastnosti nálevu. Poté konvičku naplňte čajovými lístky – na 0,5 l vody použijte přibližně 5 až 7 g, což se rovná přibližně jedné zarovnané polévkové lžíci. Nakonec přelijete vodou o správné teplotě.

Kvalitní typy je možné louhovat vícekrát za sebou (obvykle dvakrát až třikrát). Čím je kvalita vyšší, tím déle jej lze v rámci prvního nálevu louhovat. Svou roli hraje také velikost listu, čím větší je, tím delší je doba louhování. Listy z první sklizně proto můžete nechat louhovat přibližně 50 až 80 vteřin, u ostatních se doba výrazně liší obvykle od 15 vteřin do jedné až dvou minut. Nikdy však nepřekračujte tři minuty. U druhého a třetího nálevu je potřeba trochu zvýšit teplotu vody a prodloužit dobu louhování. Chuťově nejlahodnější přitom bývá druhý nálev.

Podrobný postup přípravy i délka louhování konkrétního typu by měla být vždy uvedena na etiketě balení.

Pokud chcete dostát tradičnímu způsobu přípravy zeleného čaje, vyhraďte si pro tento účel nádoby (nejlépe speciální konvičky a šálky, které zakoupíte ve specializovaných čajových prodejnách), které již nebudete používat pro přípravu jiných typů nápojů. Mohlo by tak totiž velmi snadno dojít k narušení chuťových vlastností. Také se doporučuje tyto nádoby neumývat čistícími přípravky, ale pouze opláchnout vlažnou vodou. Vzniklé usazeniny nejsou na závadu, naopak podle odborníků dodávají nálevu výjimečnou chuť.

Správné skladování

Správné skladování samozřejmě začíná ihned po dokončení procesu výroby a důležité je samozřejmě také při převozu i u samotného prodejce. Tyto okolnosti bohužel neovlivníme (maximálně tím, že si daný produkt jednoduše nekoupíme), co však ovlivnit můžeme, je způsob skladování u nás doma.

Sypaný zelený čaj skladujte vždy v neprůsvitných boxech, do nichž nevniká světlo ani vzduch. Ideální jsou kovové nebo keramické dózy, které samy nevydávají žádný zápach (tj. v nichž nebyly předtím skladovány aromatické potraviny). Naprosto nevhodné jsou nádoby z plastu, které mají svůj vlastní typický pach. Lístky čajovníku mají totiž velmi dobrou absorpční schopnost a rychle do sebe přijímají okolní pachy. Z tohoto důvodu je neskladujte ani na místech spolu s kořením a jinými aromatickými potravinami. Ideální je suché, chladné a dobře větrané místo.

Dobrá rada: Velmi vhodné je pořídit si větší a menší krabičku. Do větší nasypete veškeré množství, a stane se tak jakousi zásobárnou, z níž, pokud obsah malé nádoby vyčerpáte, opět dosypete. Tímto způsobem minimalizujete frekvenci otevírání velké nádoby, čímž předejdete ztrátě čajové chuti a aromatu.

Co se trvanlivosti týče, obvykle postačí, když zásoby spotřebujete do jednoho roku, při dobrém uskladnění však vydrží i dva roky. Některé velmi kvalitní druhy je však potřeba zužitkovat během několika měsíců. Řešením v takovém případě může být koupě menšího množství.

Nejlepší černé čaje

Černý čaj patří mezi nejoblíbenější druh na Západě (až 90 % poptávky). Podobně jako zelený i černý patří mezi tzv. pravé čaje, jelikož je vyráběn z listů Camellia sinensis. Postupem výroby se však výrazně odlišuje, jelikož prochází delším procesem oxidace, díky čemuž získává velmi silné aroma a vyšší obsah teinu. Délka oxidace je přitom úměrná kvalitě (čím déle, tím lépe).

Čajové lístky se nejdříve nechají zavadnout, poté jsou strojově či ručně zpracovány (nařezány, stočeny či rozdrceny), čímž se naruší jejich struktura a snáze oxidují. Nakonec se usušením zabrání další oxidaci a konečný produkt je roztřízen (na celolistové, zlomkové, práškové).

Výsledný produkt vydrží až několik let bez ztráty chuti, vůně a léčivých látek. Z tohoto důvodu byl v minulosti oblíbeným obchodním artiklem, díky čemuž se velmi rychle rozšířil do celého světa. Na Západě se navíc dlouhou dobu jednalo o jediný známý čaj. V Číně jej zase používali jako levné barvivo na textil a na Sibiři si jím platilo.

Podobně jako u kategorie zelených čajů se i v rámci těch černých přidržíme rozdělení podle země a místa původu. Produkce z různých oblastí se totiž liší nejen celkovou kvalitou, ale i specifickými chuťovými vlastnostmi či množstvím zdraví prospěšných látek. Mezi nejznámější pěstitelské oblasti patří:

 • Ásám,
 • Darjeeling,
 • Nilgiri,
 • Sikkim,
 • Nepál,
 • Cejlon,
 • Čína,
 • Keňa.

Ásám

Ásám je severovýchodní stát na území Indie a jedná se o jednoho z nejznámějších producentů černého čaje, tzv. Assamu. Charakteristický je tmavý nálev a velmi plná, výrazná a svěží chuť se sladkými medovými tóny. Jedná se o velmi kvalitní typ, vhodný pro milovníky silného nálevu.

Vysoké procento produkce Assamu je určeno pro směsi, velmi známý je například pod názvem English Breakfest.

Darjeeling

Darjeeling se nachází v oblasti himálajského předhůří Západního Bengálska v Indii. Pěstuje se zde černý čaj stejnojmenného názvu, který patří mezi celosvětovou špičku. Například produkce z první sklizně je natolik ceněná, že se za ni na světových burzách platí neuvěřitelné sumy.

Sklizeň probíhá ručně a je zpracovávána pomocí tradičních metod, Darjeeling proto dosahuje vynikající kvality a nemá obdoby. Barva nálevu a chuťové vlastnosti se liší podle období sklizně (první, druhá, monzunová a podzimní). Obvykle má však světle zlatavou až tmavě měděnou barvu nálevu velmi příjemné plné chuti s ovocnými a oříškovými tóny s velmi silnými povzbuzujícími účinky.

Obecně lze říci, že první sklizeň se vyznačuje světlým nálevem a velmi lehkou a jemnou chutí, kdežto pro poslední, podzimní sklizeň je typický velmi tmavý nálev plné a těžké chuti. Nejméně kvalitní je monzunová sklizeň, jež nachází své využití většinou v čajových směsích.

Vyjma dělení podle období sklizně lze Darjeeling rozdělit také do čtyř tříd podle kvality. Nejžádanější je Třída 1, jelikož se jedná o čajové lístky pocházející z nejstarších vysazených keřů přímo z oblasti Darjeelingu. Třída 2 je obvykle směsí dvou a více keříků první třídy. Třída 3 již není tak kvalitní, jelikož se jedná o hybrid druhé třídy a ásámského čajovníku. A Třída 4 patří mezi nejméně kvalitní. Přestože se jedná o stejné čajové keře jako u Třídy 2, nejsou pěstovány v Darjeelignu, ale v jiných oblastech Indie.

Bohužel pro běžného Evropana je téměř nemožné dostat se k Darjeelingu nejvyšší kvality. Ten je totiž exportován především na ruský a německý trh.

Nilgiri

Nilgiri patří mezi další indické černé čaje, konkrétně pochází z horských oblastí jižní Indie (Nilgiri v překladu znamená „modrá hora“). Jedná se o méně známý, ale velmi silný a aromatický typ, který pro velmi nízký obsah tříslovin nehořkne a je velmi lehce stravitelný. Vyznačuje se červenohnědým nálevem a většina produkce končí v čajových směsích či nálevových sáčcích.

Sikkim

Sikkim pochází z vysokohorských čajovníků východní Indie a velmi se podobá Darjeelingu, nedosahuje však tak vysoké kvality. Barva nálevu je spíše světlá, zlatá s nádechem do oranžova. Chuť je výrazná, lehce kořeněná s ovocným a květinovým nádechem. Sklízí se ve třech sklizních, které jsou totožné se sklizněmi v Darjeelingu. Obvykle lze Sikkim nalézt pod obchodní značkou Tevi Tea.

Nepál

Nepál se nachází ihned vedle oblasti Darjeeling, díky čemuž se nepálská produkce velmi blíží té z Darjeelignu. Vyniká velmi silnou chutí se sladkými ovocnými tóny. Nálev bývá zbarvený světle oranžově až medově. Sklízí se celkem ve třech sklizních stejně jako Sikkim.

Bohužel však, jelikož je tento typ vyhlášený a celosvětově velmi žádaný, může být poměrně složité jej (ve vyšší kvalitě) sehnat. Rozhodně však stojí za ochutnání.

Cejlon

Cejlonské černé čaje patří mezi klasiku, Srí Lanka totiž patří mezi čtvrtého největšího producenta tohoto artiklu. Velmi často se s ním setkáme v porcované formě a jen výjimečně v sypané. Nálev má typickou zlatooranžovou barvu a plnou chuť s kořeněným nebo medovým aroma. Občas bývá i lehce svíravý a natrpklý s ovocnými a citrusovými tóny.

Cejlon nesmí chybět u klasické anglické snídaně, jedná se totiž o jeden z nejsilnějších a výrazně povzbuzujících typů. Také u nás je velmi dobře dostupný.

Při výběru však dbejte na to, aby byl produkt vždy označen ochranným logem s vyobrazením lva s mečem. Cejlon totiž patří mezi druhy, které jsou velmi často napodobovány a prodávány pod tímto názvem.

Čína

V Číně je černý čaj označován podle barvy nálevu spíše jako červený a obecně se netěší příliš velké oblibě. Většina produkce je proto určena na export. Pravdou však je, že díky pestrosti nejrůznějších druhů a vysoké kvalitě jde o velmi žádané zboží. Nejznámější odrůdy pocházejí z provincií Jün-nan a Anhui.

Z oblasti Jün-nan (Yunnan) také pochází stejnojmenný druh černého (ale i zeleného) čaje, který patří mezi nejlepší. Světle červený nálev vynikající plné lehce nasládlé a jemně pikantní chutí si získal velkou oblibu po celém světě.

Keňa

Mnohé možná překvapí fakt, že Keňa je jedním z největších producentů čaje na světě, a to i černého. Kvalita však není příliš vysoká, proto většina produkce končí zpracována v nálevových sáčcích. Chuťově se keňská produkce blíží Assamu a Cejlonu, typická je pro něj výraznější zemitost a exotický nádech. Vyzkoušet můžete například Milimu, která vyniká vyšší kvalitou a zajímavou chutí.

Mezi další producenty černého čaje patří zejména Vietnam, Gruzie, Jáva, Sumatra, Turecko, Brazílie či Argentina.

Kromě oblasti, z níž daný druh pochází, lze černé čaje dělit také podle nadmořské výšky, v níž byly vypěstovány. Nadmořská výška má vliv na výslednou chuť nálevu – čím výše se pěstuje, tím jemnější je výsledná chuť. Na obalu by tato informaci měla být vždy uvedena. Jedná se o tři označení:

 • Low, což znamená nížiny, a tedy nejméně vytříbenou chuť.
 • Medium jsou střední polohy.
 • High znamená produkci z vysokohorských plantáží vynikající jemné chuti.

Vybírat však můžete také podle jakosti, tedy podle toho, zda byly při výrobě použity pouze listy, anebo třeba drť lístků i větviček. Pokud se proto do krabičky nemůžete podívat, dávejte dobrý pozor na tato označení, která byste měli také najít na obale:

 • PS – znamená drť listů a větviček podprůměrné kvality.
 • P – je většinou používáno do porcovaných čajů, jedná se o průměrnou kvalitu lístků.
 • OP – jedná se zpravidla o lístky poměrně dobré kvality.
 • FOP – nejvyšší stupeň, obsahuje pouze celé listy vysoké kvality, ale i ceny.

Pozitivní účinky černého čaje

Přestože se obvykle mluví zejména o pozitivních účincích zeleného čaje, ani ten černý nezůstává pozadu. Obsahuje přes 400 prospěšných látek (vitamíny, enzymy, minerální látky, stopové prvky, tein, polyfenoly, flavanoly či flavonoidy) a je prokázáno, že:

 • zpomaluje stárnutí pleti,
 • posiluje kosti,
 • napomáhá správné funkci trávícího traktu,
 • snižuje riziko vzniku rakoviny,
 • pomáhá při cukrovce (snižuje hladinu glukózy v krvi),
 • normalizuje hladinu cholesterolu,
 • zrychluje metabolismus,
 • posiluje srdce a plíce,
 • harmonizuje vysoký krevní tlak,
 • zmírňuje astmatické a dýchací obtíže,
 • pomáhá odbourávat stres,
 • povzbuzuje nervový systém,
 • zvyšuje soustředěnost, výkonnost
 • a odstraňuje únavu.

Vynikajícím startem do nového dne je zejména Assam a Darjeeling. S konzumací to však příliš nepřehánějte, ve velkém množství může černý čaj způsobovat zácpu, překyselení žaludku či barvit zuby.

Na co si dát při výběru pozor

Při výběru kvalitního černého čaje platí podobná pravidla jako při výběru zeleného. S tím rozdílem, že nekvalitní sypaný produkt poznáte podle příliš silné karamelové, chlebové až spálené vůně. Pokud se s tímto jevem setkáte, znamená to, že lístky byly při procesu sušení vystaveny příliš vysoké teplotě a přepálily se. Chuť takového nápoje pak získává nežádoucí mírně spálenou karamelovou chuť.

Mnohem častěji je však prodáván v nálevových sáčcích, a je tedy obtížnější zjistit jeho kvalitu. Vyplatí se proto pečlivě studovat etikety, často se totiž může jednat o méně kvalitní směsi zbytků ze sklizní nejrůznějších koutů světa.

Jak připravit dokonalý šálek

Příprava černého čaje je oproti zelenému výrazně jednodušší. Zvolíte-li sypanou variantu, připravte si ideálně dvě konvice – jednu na spařování a louhování a druhou na servírování. První konvici nejdříve doporučujeme nahřát horkou vodou. Po chvíli vodu vylijte a nasypte do ní přibližně 3 až 4 čajové lžičky čajových lístků (jedná se o množství určené na 1 litr vody). Přelijte horkou vodou o teplotě 98–99 °C (tzn. těsně po ukončení varu). Teplota 90 °C nestačí, jelikož by se do nálevu neuvolnily všechny důležité látky.

Délka louhování se liší podle druhu, obvykle od 3 minut do 6 minut. Pokud jde o porcovaný či zlomkový čaj, volte kratší dobu, naopak pokud jde o celé listy, bude zapotřebí delší louhování. Z každé dávky lze přitom připravit pouze jediný nálev. K dochucení je vhodné využít cukr, med, citron či mléko.

Správné skladování

Na rozdíl od zelených čajů byly ty černé již v průběhu své výroby záměrně vystaveny oxidaci, při jejich skladování proto není potřeba dodržovat tolik pravidel a vydrží také déle (bez výraznějších změn až dva roky). Navíc jej není potřeba uchovávat ve vzduchotěsných nádobách, jelikož tolik neabsorbuje pachy z okolí a sám neztrácí aroma. Přesto vždy volte raději suché a chladné, dobře větrané místo.

Nejlepší Oolongy

Oolongy nebo také polozelené, modrozelené či žlutozelené čaje se svým způsobem zpracování nacházejí mezi zelenými a černými. Lístky čajovníku totiž procházejí oxidací, stupeň oxidace se přitom velmi různí (od 8 % do 85 %), můžete se proto setkat i s názvem polooxidované (případně polofermentované) čaje. Sbírají se pouze lístky v době plné zralosti. Nejdříve jsou ponechány na prudkém slunci, kde zavadnou, a následně jsou přetřásány v bambusových válcích, díky čemuž se jejich struktura naruší, což umožňuje lepší oxidaci. Po požadovaném stupni zoxidování následuje sušení.

Jedná se o druh pěstovaný pouze na několika místech v Číně a na Tchaj-wanu. Chuť se podle daného typu velmi různí, pohybuje se však od sladké s ovocnými a medovými tóny přes lehkou osvěžující květinovou až po těžkou a plnou dřevitou s praženými tóny. Většinou však převládá velmi příjemná nasládlá chuť. Barva nálevu se obvykle pohybuje od světle žlutozelené až po tmavě oranžovou.

Čínské oolongy

Mezi nejoblíbenější čínské oolongy patří:

Tie Guan Yin (Železná bohyně)

Jedná se o nejslavnější čínský oolong, který prochází poměrně složitou technologií zpracování. Barva nálevu je sytě žlutozelená až oranžová (podle místa sklizně). Ceněn je zejména pro své mimořádné chuťové vlastnosti – silné nasládlé aroma se zemitými a ořechovými tóny.

Tie Guan Yin je velmi vhodný také pro úplné začátečníky, jelikož tento oolong nelze přelouhovat a vydrží mnoho nálevů.

Shui Hsien (Narcis nebo také Vodní víla)

Shui Hsien patří mezi obyčejnější, ale chuťově velmi kvalitní oolongy. V Číně jej popíjejí téměř denně v rámci pozdní snídaně. Peče se v elektrických pecích, díky čemuž je cenově dostupnější. Nálev je bronzově hnědý s velmi jemnou nasládlou a jemně oříškovou chutí, patrné jsou také kouřové tóny.

Shui Hsien je velmi vhodný pro střední zrání (tzn. uložení po dobu jednoho až dvou let). Výsledkem je velmi kvalitní nálev plné chuti bez kouřových tónů.

Huang Zhi Xiang (Vůně zlaté větve)

Huang Zhi Xiang patří mezi nejlepší cenově dostupné čínské oolongy. Barva nálevu se mění od zlatorůžové až po jantarovou. Chuť je sladká, výrazně ovocná a květinová s jemnými broskvovými, citrusovými a medovými tóny. Jedná se o velmi osvěžující a skutečně delikátní oolong. Opět bez ztráty chuti vydrží velmi mnoho nálevů.

Tchaj-wanské oolongy

Právě na Tchaj-wanu se zpracovává především oolong, a je mu proto věnována náležitá péče. Díky tomu se jedná o velmi kvalitní a chuťově vynikající typ. Potěší jak znalce, tak i začátečníky.

Dong Ding

Dong Ding patří mezi tradiční tchaj-wanské oolongy. Jedná se o ručně sbírané čajové lístky vysoké kvality a nezapomenutelné chuti. Vyznačuje se čirým, světle žlutým nálevem převládající sladké květinové chuti s nádechem tropického ovoce. Rozhodně jím potěšíte každého, a to dokonce i znalce oolongů. Velmi vhodný je pro více nálevů.

Jin Xuan

Jin Xuan je tzv. mléčný oolong, který byl vyvinut ve speciálních laboratořích v roce 1980. Přestože tento oolong neobsahuje umělá aromata, dominuje u něj sladká mléčná chuť s lehkým karamelovým nádechem. Podobně také nálev žlutozlaté barvy vyniká neobvyklou mléčnou vůní a jakoby krémovitou konzistencí.

Formosa oolong

Dříve ostrov Tchaj-wan nazývali Portugalci „Formosa“, což v překladu znamená „krásný“. Termín přetrval do současnosti a velmi hojně se používá pro označení nejrůznějších typů tchaj-wanských oolongů.

Formosa oolong má velmi tmavý hnědočerný nálev silné jemně květinové a kořeněné chuti. Nálev lze několikrát opakovat.

Pozitivní účinky oolongu

Oolong je podobný zelenému a černému čaji nejen způsobem zpracování a chutí, ale i pozitivními účinky, které má na lidské zdraví. Je velmi bohatý na antioxidanty, vitamíny, minerály a další látky (např. tein, kyselinu listovou či polyfenoly). Pravidelná konzumace oolongu proto:

 • výrazně pomáhá při hubnutí (podporuje spalování tuků),
 • zpomaluje stárnutí pleti,
 • posiluje imunitní systém,
 • působí protizánětlivě,
 • předchází kardiovaskulárním onemocněním,
 • snižuje riziko vzniku rakoviny (zejména rakoviny kůže),
 • napomáhá správné funkci trávícího traktu,
 • brání tvorbě zubního kazu,
 • posiluje kosti (prevence osteoporózy),
 • pozitivně působí na kvalitu kůže, vlasů a nehtů,
 • pomáhá při cukrovce (snižuje hladinu glukózy v krvi),
 • normalizuje hladinu cholesterolu,
 • zrychluje metabolismus,
 • pomáhá odbourávat stres,
 • povzbuzuje nervový systém,
 • zvyšuje soustředěnost, výkonnost
 • a pomáhá při únavě.

Na co si dát při výběru pozor

Jelikož oolong spolu se zelenými a černými patří mezi pravé čaje, a při jeho zpracování byla použita tatáž výchozí surovina (listy čajovníku), při výběru se řiďte pravidly, která jsme nastínili výše. Pokud se navíc jedná o sypaný oolong, zkontrolujte, zda ve směsi nejsou velké a dlouhé dřevité stopky, případně prach a drobné částice. Pokud ano, svědčí to o tom, že se jedná o méně kvalitní oolong, u něhož byl vynechán proces třídění, případně byl proveden nedostatečně.

Sledujte také velikost listu. Čím drobnější lístky, tím jemnější a kvalitnější oolong máte před sebou. Listy však musí být křehké (což zjistíte rozemnutím mezi prsty), sytých barev a po rozvinutí v horké vodě by měly mít lehce načervenalé okraje se zachováním zeleného středu, což je typický rys částečné oxidace.

Jak připravit dokonalý šálek

Na rozdíl od zeleného a černého čaje lze oolongy podle jejich kvality louhovat až 10x, v průměru však 4–7x. Za nejlepší se přitom považuje třetí a čtvrtý nálev. Nikde také není uvedeno, kolikrát můžete oolong z jedné dávky připravit maximálně. Řiďte se proto jednoduchým pravidlem a připravte si ho tolikrát, aby vám i poslední nálev chutnal.

Pro přípravu oolongu se tradičně používá čajový obřad Kung Fu Cha. Jedná se o poměrně složitý způsob přípravy, který však můžete napodobit i u vás doma a zažít tak jedinečný zážitek. Budete potřebovat konvici na čaj (nejlépe porcelánovou nebo keramickou, rozhodně nepoužívejte smaltovanou), šálek (nebo šálky – podle počtu konzumentů) a konvici s horkou vodou. Zahřívejte pouze studenou (ideálně měkkou) vodu, která musí projít varem a ochladnout na teplotu od 93 do 96 °C.

Nejdříve konvičku na čaj zalijte horkou vodou zevnitř i zvenku, poté vodu z ní vylijte do připraveného šálku, čímž nádoby prohřejete. Následně do konvičky nasypte čajové lístky (na 150 ml asi 4–5 g), opět zahřejte vodu na výše uvedenou teplotu a zalijte lístky čaje. Tento nálev však okamžitě vylijte – je totiž určen pouze pro „probuzení“ čajových lístků. Druhý nálev o stejné teplotě vody nechejte louhovat okolo 50 sekund, poté jej slijte do připraveného šálku. Každé další louhování prodlužujte o 10 až 15 sekund.

Oolongy se obvykle popíjejí nedochucené. Poměrně často se ale prodávají aromatizované či ve směsi s nejrůznějšími bylinami, sušeným ovocem apod.

Správné skladování

Oolongy jsou velmi náročné na skladování, jelikož velmi rychle ztrácejí chuť i vůni. Dodržujte proto všechny zásady skladování zeleného čaje, s tím rozdílem, že oolong je nutné spotřebovat již do několika měsíců od zakoupení.

Nejlepší bílé čaje

Ačkoli bílý čaj pochází také z lístků čajovníku, na rozdíl od předchozích druhů se velmi mladé lístky (tipsy) pouze suší na slunci, a neprocházejí tedy oxidací, svinováním ani jinými procesy zpracování. Výjimečně se však keře při pěstování zastiňují, aby se docílilo zvýšení obsahu chlorofylu v listech.

Dříve patřil mezi velmi vzácné a mohli ho pít pouze čínští císaři. Jedná se o nejjemnější a nejsladší typ s nejnižším obsahem teinu.

Pravý bílý čaj se pěstuje na jediném místě na světě, a to v provincii Fujian v Číně. A přestože se pěstitelé pokouší jej pěstovat i jinde (např. ve východním Nepálu, na Tchaj-wanu, v severním Thajsku, na Srí Lance či v Indii), chuťově se původnímu čínskému nevyrovná.

Mezi nejznámější čínské bílé čaje patří:

Bai Hao Yin Zhen (Bílý vlas nebo Stříbrná jehla)

Jedná se o jeden z dvaceti nejlepších čínských čajů vůbec. Sbírají se pouze mladé výhonky čajových lístků (tipsy), a to pouze ve velmi krátkém období. Nálev má světle žlutou až pomerančovou barvu velmi osvěžující, jemné, čisté a sladké chuti.

Rozhodně jej doporučujeme vyzkoušet. Při výběru však dávejte dobrý pozor, abyste zakoupili pravý Bai Hao Yin Zhen, bohužel totiž můžete poměrně snadno narazit na padělky.

Bai Mu Tan (Bílá pivoňka)

Bai Mu Tan je velmi známý a oblíbený i u nás v České republice. Zachovává si vysokou kvalitu, ale zároveň je cenově dostupnější. Světle žlutý nálev potěší jemnou lehce nasládlou květinovou chutí.

Shou Mei (Starcovo obočí)

Shou Mei je vhodný pro každodenní konzumaci. Nabízí sytě žlutý nálev plné lehce nasládlé chuti s vanilkovými a bambusovými tóny.

Spekuluje se, že Shou Mei nebo také čaj dlouhověkosti, získal svůj název nikoli pro svůj pozitivní vliv na lidské zdraví, ale spíše proto, že jej lze dlouho skladovat, a získávat tak vyzrálý archivní čaj (Lao Bai Cha). Ten překvapí velmi příjemnou plnou chutí se sytými ovocnými tóny a zajímavým nádechem starobylosti. Velmi proto potěší nejen všechny znalce.

Pozitivní účinky bílého čaje

Také tento druh má velmi blahodárné účinky na naše zdraví, obsahuje totiž celou řadu antioxidantů, vitamínů a dalších látek. Díky nižšímu obsahu teinu je vhodný také pro děti a těhotné či kojící ženy. Jeho popularita v Evropě stále stoupá.

Mezi hlavní blahodárné účinky patří, že:

 • výrazně pomáhá při hubnutí (podporuje spalování tuků),
 • zpomaluje stárnutí pleti,
 • posiluje imunitní systém,
 • působí protizánětlivě,
 • předchází kardiovaskulárním onemocněním,
 • snižuje riziko vzniku rakoviny,
 • brání tvorbě zubního kazu a vzniku paradentózy,
 • posiluje kosti (prevence osteoporózy),
 • normalizuje hladinu cholesterolu,
 • pomáhá odbourávat stres,
 • povzbuzuje nervový systém
 • a bojuje proti únavě.

Na co si dát při výběru pozor

Jelikož se produkce pravého bílého čaje omezuje pouze na tři lokality v čínské provincii Fujian, největším nebezpečím je zakoupení padělku z jiné oblasti. V takovém případě se často jedná o speciálně zpracovaný zelený čaj s větším podílem stříbrných tipsů (nerozvinutých vrcholových pupenů). Vždy se proto od obchodníků dožadujte garance pravosti.

Pravý bílý čaj by měl mít i po usušení velké, široké a stříbřité bílé listy, jež jsou typicky hustě ochmýřené jemnými bílými vlásky.

Jak připravit dokonalý šálek

Příprava je velmi snadná. Vodu přivedenou k varu necháte vychladnout na přibližně 90 °C a poté lístky přelijete (na 100 ml použijte zhruba 3–4 g). Pro lepší aroma je vhodné nádoby nejdříve předehřát. Délka louhování se liší podle typu, zpravidla od 1 minuty do 5 minut.

Z velmi kvalitních typů je možné připravit až deset nálevů znamenité chuti. Obvykle se však počet nálevů pohybuje okolo pěti. Doporučujeme nálev nijak nedochucovat, jen tak totiž nejlépe vynikne jeho velmi příjemná nasládlá chuť.

Správné skladování

Pro bílé čaje je typické, že delším skladováním získávají jemnější chuť a zároveň se zvyšují jejich blahodárné účinky. Pokud zajistíte vhodné podmínky, můžete jej proto skladovat i několik let. Uzrálé archivní čajové lístky je možné také zakoupit, musíte však počítat s vyšší cenou. Svojí výraznou chutí jsou však nenapodobitelné.

Nejlepší žluté čaje

Mezi žluté čaje patří buď polooxidované, které procházejí velmi speciálním postupem zpracování (nejedná se však o oolongy) nebo jde o nejvyšší třídu zeleného čaje dané čínské provincie (tyto jsou označovány jako císařské). Ať už však mluvíme o prvním nebo druhém typu, vždy se jedná o velmi kvalitní a specifický produkt, který se vyrábí pouze v malém množství, kvůli čemuž bývá drahý a obtížně se shání.

Zpracování žlutého čaje probíhá podobně jako u zeleného, lístky se však suší pomaleji v silnějších vrstvách a přikrývají se vlhkou lněnou látkou. Díky tomu získávají velmi výraznou chuť i vůni, která je nejčastěji jemně kořeněná s medovými tóny a obvykle zcela postrádá trávovou příchuť.

Nejčastěji se můžete setkat s těmito typy:

Meng Ding Huang Ya

Meng Ding Huang Ya patří mezi nejvyšší dostupnou třídu a je velmi slavný a oblíbený. Podléhá velmi přísným postupům od samotného sběru až po zpracování, při němž se například zahřívá na pánvích a balí do speciálního papíru. Jeho žlutozelený nálev se vyznačuje velmi zajímavou květinovou a lehce ořechovou chutí.

Huoshan Huang Ya

Huoshan Huang Ya patří mezi poměrně dostupný typ. Typický je světlý nálev, který překvapí vyváženou a silnou chutí se sladkými, kořeněnými a květinovými tóny.

Huang Da Cha

Tento typ patří mezi cenově dostupnější varianty. Sytě žlutý nálev nese stopy pražených ořechů, kávy a kakaa. Nabízí proto velmi nevšední a lahodný gurmánský zážitek.

Pozitivní účinky žlutého čaje

Účinky žlutého čaje se velmi podobají účinkům zeleného, obsahují také podobné látky a prvky důležité pro lidské zdraví. Bylo dokázáno, že:

 • posiluje imunitní systém,
 • působí protizánětlivě,
 • pomáhá odbourávat stres,
 • povzbuzuje nervový systém,
 • pomáhá udržet bdělost a koncentraci,
 • odstraňuje únavu,
 • normalizuje hladinu cholesterolu,
 • napomáhá správné funkci trávícího traktu,
 • posiluje chuť k jídlu,
 • a má výrazný pozitivní vliv na lidskou psychiku.

Na co si dát při výběru pozor

Při výběru tohoto typu čaje se řiďte stejnými pravidly jako při výběru zeleného. Jelikož se však jedná o raritní typ, vždy si navíc ověřte jeho původ i kvalitu.

Jak připravit dokonalý šálek

Jelikož žluté čaje patří mezi velmi kvalitní a obvykle také velmi drahé, je nutné věnovat přípravě více času a nezanedbat ji.

Voda by měla být před ohřátím studená, velmi měkká a kvalitní (např. neperlivá balená, lépe však čistá pramenitá). Po uvaření ji nechejte chvíli ochladit na teplotu pohybující se okolo 80 °C. Za účelem louhování používejte výhradně předehřáté nádoby. Na 150 ml připadne přibližně jedna vrchovatá lžička čajových lístků. Doba louhování se pak pohybuje od 3 minut do 5 minut, přičemž je možné nálev opakovat přibližně 3x až 5x.

Doporučujeme jej však nedochucovat, ať už slazením či například mlékem.

Správné skladování

Vhodné podmínky pro skladování žlutého čaje jsou totožné se zeleným. Jeho životnost je také pouze cca 1,5 roku, přičemž postupně ztrácí aroma i prospěšné látky. Ve vzduchotěsné nádobě jej lze uchovávat po krátký čaj i v lednici. Před použitím je však nutné jej vždy ohřát na pokojovou teplotu (aby se lístky zbavily kondenzace). V žádném případě nesmí být vystaven slunečnímu světlu, vlhku či vysokým teplotám.

Nejlepší tmavé čaje

Pro takzvané tmavé čaje je typické, že lístky čajovníku prošly velmi vysokým stupněm oxidace. Do této skupiny spadá i tzv. Pu-erh. Traduje se, že technologie výroby Pu-erhu je nejstarší na světě a vznikla na území dnešní provincie Jün-nan. Proto pouze tmavý čaj vyprodukovaný v této provincii je označován jako Pu-erh. Produkty ostatních provincií (přestože využívají stejnou technologii výroby) nesmějí být označovány jako Pu-erh, ale pouze jako tmavé čaje.

Pu-erh

Pu-erh dělíme na zelený a tmavý. Zelený Pu-erh prošel přirozeným pomalým procesem zrání na rozdíl od tmavého Pu-erhu, u něhož byl proces zrání uměle urychlen. Na typu zpracování však závisí kvalita výsledného produktu.

Původní způsob zpracování se nazývá Sheng Cha. Čajové lístky se nejdříve nechají zavadnout, následně se zahřejí na pánvi, a poté se rolují. Mezi další kroky patří sušení na slunci, opětovné napaření a lisování, což nastartuje proces dlouhodobé přirozené fermentace. Chuť takto zpracovaného Pu-erhu je příjemně ovocná až medová, při dalším zrání pak začínají převládat zemité tóny. Zelené Pu-erhy jsou velmi drahé a ceněné také mezi sběrateli.

Méně kvalitní tmavý Pu-erh vzniká způsobem zpracování nazývaným Shou Cha. Ten byl vynalezen teprve v roce 1971, aby se celý proces zrání urychlil a bylo možné vyhovět zvyšující se poptávce. Výroba trvá pouze 60 dní a zahrnuje fermentaci čajových lístků v hromádkách za speciálních podmínek (vlhkost, zvýšená teplota apod.). Čajové lístky se poté protřídí, usuší a buď zůstávají v sypané formě nebo se lisují do koláčů, hnízd, cihel a jiných tvarů.

Tmavý Pu-erh patří mezi tzv. Hei Cha čaje a na světovém trhu převládá. Proto pokud mluvíme o tmavém čaji, máme na mysli obvykle právě tento typ. Pro tmavý Pu-erh je typická barva nálevu podobná černé kávě, nižší třídy či delší louhování má za následek velmi tmavý až černý neprůhledný nálev. Chuť vyšších tříd bývá nasládlá, kdežto nekvalitní třídy se vyznačují hrubou chutí se silnými zemitými tóny. Doporučuje se nechat Pu-erh zrát, čas totiž chuť zjemňuje a tříbí.

Jelikož je chuť výsledného šálku velmi závislá nejen na procesu zpracování, ale také způsobu uchovávání a délce dodatečného zrání, nemá smysl uvádět konkrétní typy Pu-erhu, jelikož je velmi pravděpodobné, že se od sebe budou velmi výrazně lišit i dva názvem, místem sběru i výroby zcela totožné čaje.

Pozitivní účinky Pu-erhu

Možná mnohé překvapí, že Pu-erh se považuje za nezdravější typ čaje. Díky velmi vysokému obsahu přírodních antibiotik dokonce může dosahovat lepších výsledků při léčbě chorob než například velmi kvalitní zelené druhy. Bylo také prokázáno, že:

 • velmi výrazně pomáhá při hubnutí,
 • zpomaluje stárnutí,
 • posiluje imunitní systém,
 • působí protizánětlivě,
 • napomáhá správné funkci trávícího traktu,
 • posiluje chuť k jídlu,
 • snižuje riziko vzniku rakoviny,
 • předchází kardiovaskulárním onemocněním,
 • normalizuje hladinu cholesterolu,
 • zvyšuje odolnost proti ozáření,
 • pomáhá při zácpě,
 • zrychluje metabolismus,
 • podporuje cirkulaci krve,
 • brání tvorbě zubního kazu,
 • pomáhá odbourávat stres,
 • povzbuzuje nervový systém
 • a bojuje proti únavě.

Na co si dát při výběru pozor

Každý Pu-erh je označen jak názvem, tak místem sběru a rokem výroby (např. Pu-erh Meng Hai 2010 Zhuan Cha byl vypěstován v provincii Meng Hai a vyroben v roce 2010).

Zajímejte se také o to, zda se jedná o zelený (Sheng Cha) nebo tmavý (Shou Cha) typ. Mnohé vám napoví už cena – obvykle čím dražší, tím starší a kvalitnější produkt získáte. Výběr kvalitního Pu-erhu se však často podobá spíše ruské ruletě.

Jak připravit dokonalý šálek

Šálek Pu-erhu lze připravit několika způsoby. Pokud jde o častější tmavý typ Shou Cha, existují dva nejčastější postupy:

Pro jediný nálev použijte jednu až pět lžiček čajových lístků, kterou přelejte přibližně 0,5 litrem převařené vody o teplotě 90 °C. Louhuje se přibližně 2 minuty až 4 minuty (čím déle, tím silnější nálev získáte). Pokud si přejete dosáhnout lepší chuti, je vhodné spíše zvětšit množství čajových lístků než prodlužovat dobu louhování.

Druhým způsobem je vaření. Využijte k němu stejné množství vody i čajových lístků jako v prvním případě, ale místo přelévání vodou jej ve vodě přímo povařte. Získáte tak velmi trpký a tmavý nálev s velmi vysokým obsahem teinu.

Zelený Pu-erh Sheng Cha si však zasluhuje šetrnější přípravu, a to čajový rituál Kung Fu Cha, který se používá pro přípravu oolongů. Při něm se velké množství Pu-erhu přelévá malým množstvím vody (100 až 200 ml) o teplotě 100 °C a nechává jen velmi krátce louhovat.

Správné skladování

Pokud se rozhodnete zakoupený Pu-erh nespotřebovat ihned, ale budete jej chtít déle skladovat a tím podpořit jeho fermentaci (zrání), je nutné dodržet správnou teplotu a vlhkost vzduchu.

Protože v slisovaných čajových lístcích je stále přítomna bakterie, je nutné udržovat vzdušnou vlhkost mezi 70 % až 80 %. Ideální teplota se pak pohybuje od 20 °C do maximálně 30 °C, nikdy ne více! Pu-erh také nikdy neskladujte ve vzduchotěsné nádobě, ale není vhodné jej mít také uložený volně. Z tohoto důvodu doporučujeme používání čistých kartonových krabic. Také není vhodné vystavovat Pu-erh jakémukoli typu světla a rozhodně by nemělo dojít k jeho vyschnutí.

Čím déle necháte Pu-erh zrát, tím chutnější a cennější bude.

Nejlepší kouřové čaje

Kouřový nebo také uzený čaj prochází speciální úpravou, při níž jsou lístky černého čaje sušeny v kouři doutnajícího borového dřeva. Traduje se, že tento postup vznikl při průchodu armád čínskou krajinou, kvůli čemuž se zpozdila doba sušení, a bylo potřeba sušení čajových lístků urychlit. Tento druh je velmi oblíbený na Západě, v samotné Číně se téměř nekonzumuje. Vzhledem k nižšímu obsahu teinu, ale velmi silné chuti, je velmi vhodný také pro popíjení v odpoledních či večerních hodinách.

Lapsang Souchong

Nejtypičtějším zástupcem tohoto druhu je Lapsang Souchong. Ten obsahuje množství látek, které se získávají pouze z borového kouře. Typický je tmavší červenohnědý nálev zajímavé kouřové (uzené) vůně a překvapivě nasládlé a lehce kořeněné chuti s dřevitými a ovocnými tóny.

Lze připravit až 5 slabších nálevů či jeden velmi silný nálev. Poměr volte vždy přibližně 5 g sušených lístků na 100 ml. Vždy se zalévá vodou o teplotě 100 °C a ideálně se připravuje v předehřátých nádobách. Při vícenálevové přípravě je potřeba nechat při prvním nálevu čajové lístky louhovat pouze přibližně 30 sekund a následný interval vždy trochu prodloužit až na cca 5 minut při posledním pátém nálevu.

Lapsang Souchong skladujte podobně jako ostatní druhy. Velmi vhodné jsou uzavřené nádoby uložené na chladném a temném místě.

Nejlepší ovocné, aromatizované, ovoněné a ochucené čaje

Jelikož lístky čajovníku vynikají velmi dobrou schopností absorpce nejrůznějších vůní a chutí, již od pradávna byly v Číně doplňovány plody, květy či listy jiných aromatických rostlin. Velmi často se jednalo o okvětní lístky jasmínu, růže nebo lotosu. V současnosti rozdělujeme tři základní typy:

 • aromatizované,
 • ovoněné,
 • a ochucené.

Aromatizované čaje jsou takové, které byly doplněny přírodními či chemickými esencemi.

Mezi ovoněné se řadí takové, které absorbovaly vůně přírodního původu (např. listy čajovníku, které byly sušeny spolu s květy jasmínu, ibišku, pomerančovníku apod.).

Ochucený je naopak směs pravého čaje s jinými rostlinami, plody či kořením (přičemž jejich obsah nesmí přesáhnout 50 %).

Velmi často přitom bývají všechny tři metody kombinovány, čímž vzniká nespočet variant.

Aromatizovaný, ovoněný nebo ochucený čaj je velmi vhodný pro všechny milovníky pestrých a příjemně sladkých či kyselých chutí, kterým nálev pouze z čajových lístků jednoduše nechutná, přitom ale chtějí využít jeho zdravotních benefitů.

Výběr však není vůbec snadný. Pro inspiraci jsme proto vybrali několik nejoblíbenějších:

Earl Grey

Earl Grey je nejspíš vůbec nejoblíbenějším aromatizovaným čajem na světě. Jedná se o směs několika druhů černého čaje, který je doplněn bergamotovou silicí. Má velmi silnou povzbuzovací schopnost, díky čemuž je ideální pro pravidelnou konzumaci ke snídani. Poměrně výraznou a silnou chuť je možné zmírnit cukrem či mlékem.

Wuyuan Jasmin

Mezi velmi oblíbené ochucené čaje patří jasmínové, které se velmi často kombinují se zelenými. Mírně kyselá jasmínová chuť se skvěle doplňuje s ovocnými tóny zelených čajových lístků, jedná se proto o nejčastější kombinaci. Kromě jedinečné chuti a vůně získáte také nálev s řadou léčivých účinků, protože nejen čajovník, ale i jasmín dokáže léčit. Velmi účinný je například při depresích, trávících či gynekologických potížích a zmírňuje také příznaky chřipky či nachlazení.

Kašmír

Kašmír je směs černého čaje s pomerančovou kůrou, skořicí, hřebíčkem, zázvorem a kardamomem. Jedná se o velmi oblíbenou kombinaci výrazně kořeněné chuti, která v zimně zahřeje a v létě po vychlazení naopak osvěží.

Černý čaj s čokoládou a mátou

Naprosto jedinečnou chuť získáte kombinací černého čaje, lístků máty peprné a čokoládového aromatu. Tento produkt nabízí mnoho výrobců pod různými názvy a jedná se o jeden z nejlepší dezertních nápojů.

Pu-erh brusinka

Velmi zajímavou kombinací je také tradiční zemitá chuť Pu-erhu a sladké brusinky. Obě chutě se až překvapivě harmonicky doplňují a vytvářejí jedinečný gurmánský zážitek. Takto ochucený Pu-erh je vhodný také pro všechny, kterým tento nápoj samostatně nechutná.

Na co si dát při výběru pozor

Při výběru aromatizovaných, ovoněných nebo ochucených čajů je potřeba dávat pozor zejména na údaje uvedené na obalu. Přidávat aroma nebo nejrůznější vůně k pravému čaji je povoleno, tyto produkty však musí být viditelně označeny jako „aromatizované“ nebo „ovoněné“. Ochucený čaj navíc musí vždy obsahovat více než 50 % podílu pravých čajových lístků.

Nejlepší Nečaje

Rostlinné čaje

Ačkoli rostlinné čaje nejsou příliš známé, patří mezi ty, které by bylo škoda opomenout. Vynikají zajímavou chutí a obsahují velké množství vitamínů, minerálů a dalších léčivých látek. Vhodné jsou k příležitostné i každodenní konzumaci a jako alternativa k zavedené klasice.

Nejčastěji se do této skupiny řadí:

 • Rooibos,
 • Honeybush,
 • Lapacho,
 • a Maté.

Rooibos

Rooibos jsou ve skutečnosti sušené listy Čajovce kapského, keře vyskytujícího se pouze v Jižní Africe. Po sběru listy procházejí procesem oxidace, díky čemuž získají svoji typickou červenohnědou barvu (Rooibos se proto nazývá také červený čaj). Na trhu se však objevuje i varianta zeleného Rooibosu, který oxidací neprošel.

Barva nálevu je zlatohnědá, chuť velmi příjemná, nasládlá. Tradičně se Rooibos konzumuje dochucený mlékem a cukrem, lze jej ale popíjet také bez dalších úprav, jelikož je sám o sobě již dostatečně sladký a chuťově vyvážený.

Protože neobsahuje žádný kofein, je velmi vhodný ke každodenní konzumaci také pro děti, těhotné ženy či seniory. Navíc se může pochlubit značným množstvím zdraví prospěšných látek. Obsahuje vitamín C, antioxidanty, železo, měď, vápník, hořčík, draslík a mnoho dalších minerálních látek. Díky tomu:

 • posiluje imunitní systém,
 • působí protizánětlivě,
 • pomáhá předcházet Parkinsonově a Alzheimerově chorobě,
 • posiluje nervový systém,
 • podporuje metabolismus,
 • pomáhá vstřebávat železo,
 • posiluje zuby a kosti,
 • chrání před některými druhy rakoviny,
 • zmírňuje žaludeční potíže,
 • zlepšuje krevní oběh,
 • odstraňuje některá kožní onemocnění (při zevním použití),
 • pomáhá při nespavosti,
 • a navozuje psychickou pohodu.

Příprava: Jednu vrchovatou lžičku Rooibosu zalijte 250 ml vroucí vody a nechejte louhovat minimálně 5 minut, případně déle.

Honeybush

Honeybush se velmi podobá Rooibosu a má s ním mnoho společného. Kromě velmi podobné chuti, jde také o lístky keře rostoucího pouze v Jižní Africe (avšak keře Honeybush). Zajímavé však je, že z botanického hlediska se jedná o dva zcela odlišné druhy.

Lístky se získávají ručním sběrem v divokých horských oblastech, tento keř totiž nelze uměle pěstovat. Díky tomu je zaručeno, že Honeybush neobsahuje žádné pesticidy.

Barva nálevu je zlatavá a vyznačuje se velmi lahodnou medovou vůní a sladkou chutí – odtud také název „medový keř“. Podobně jako Rooibos i Honeybush lze dochutit mlékem, medem nebo cukrem, vynikající je však také bez jakéhokoli dochucení.

Velmi často se vyskytuje také ve směsích (např. s citronovou trávou) či nejrůznějších aromatizovaných kombinacích. Vynikající je vychlazený v horkých letních měsících.

Pro nulový obsah kofeinu a kalorií je vhodný pro každodenní popíjení. Jedná se o velmi zdravou alternativu ke slazeným nápojům pro děti, které si charakteristicky nasládlou chuť rychle zamilují.

Pravidelná konzumace čaje Honeybush:

 • posiluje imunitní systém,
 • působí protizánětlivě,
 • chrání před některými druhy rakoviny a alergií,
 • pomáhá při kardiovaskulárních potížích,
 • posiluje a čistí cévy a žíly,
 • snižuje riziko infarktu,
 • harmonizuje vysoký krevní tlak,
 • a normalizuje hladinu cholesterolu.

Příprava: Jednu vrchovatou lžičku čaje zalijte 250 ml vroucí vody a nechejte louhovat minimálně 5 minut.

Lapacho

Lapacho se na rozdíl od ostatních rostlinných čajů nezískává z listů, nýbrž z vnitřní kůry stromu Tecome Lapacho, který roste v Jižní Americe. Občas se proto můžete setkat také s označením „červená kůra“.

Nálev je tmavě červenohnědý s výraznou nasládlou zemitou chutí, která může připomínat dubovou kůru. Lze ochutit medem nebo citronem, vynikající je však i neochucený (teplý nebo studený).

Lapacho patří mezi velmi zdravé čaje, které je vhodné užívat v kůrách. Po každých třech týdnech používání by však měla následovat týdenní pauza. Jeho užívání se nedoporučuje těhotným ženám a dětem. Nepřekračujte také doporučenou denní dávku, která se rovná 2 litrům tohoto nápoje denně.

Mezi základní zdravotní přínosy patří, že:

 • posiluje imunitní systém,
 • detoxikuje,
 • posiluje a čistí játra a ledviny,
 • podporuje látkovou výměnu,
 • normalizuje hladinu krevního cukru,
 • působí proti bolestem různého charakteru,
 • podporuje léčbu chronických onemocnění a migrén,
 • zlepšuje stav kůže (včetně akné),
 • používá se při léčbě kvasinkových a plísňových infekcí,
 • působí preventivně proti rakovině,
 • uklidňuje nervy,
 • navozuje psychickou pohodu.

Příprava: Čtyři vrchovaté lžičky čaje 5 minut povařte v 1 litru vody, nechejte 15–20 minut odstát a sceďte.

Lapacho také nedoporučujeme uskladňovat v plastových nádobách a při přípravě není vhodné používat hliníkové nebo pozinkované nádobí. Dodržováním těchto zásad se vyhnete zbytečné ztrátě léčivých látek.

Maté

Maté (někdy také Yerba Maté) je tradiční energetický nápoj pocházející z Jižní Ameriky. Jedná se o sušené listy stromu Cesmíny paraguayské. Oproti ostatním rostlinným čajům obsahuje vysoké množství teinu, díky němuž patří mezi výrazně povzbuzující nápoje. Ideální je jako zdravá náhražka energetických nápojů nebo kávy. Pozitivní je, že Maté na rozdíl od kávy není návykové.

Na trhu lze sehnat jak zelené nepražené Maté (tzv. Maté Rancho), tak pražené Maté, pro které je typická výraznější chuť. Někdy se také kombinuje s nejrůznějšími druhy koření, kakaovými boby nebo citronovou trávou.

Nálev se vyznačuje typickou zlatohnědou barvou. Chuť kvalitního Maté je silná, zemitá, lehce natrpká s kouřovým aromatem. Mnoha lidem, kteří tento nápoj popíjejí poprvé, chuť nejdřív nevyhovuje. Často si však rychle zvyknou a na Maté nedají dopustit.

Velmi často se konzumuje ochucené mlékem či medem, případně limonádou nebo džusem, lze je však popíjet i bez dochucení. Tradičně se k pití používá tzv. kalabasa, což je nádoba vydlabaná z tykve a tzv. bombila, brčko, které při pití slouží zároveň k cezení nápoje (tradičně se totiž Maté podává nescezené). Takto připravený nápoj se obvykle po malých doušcích popíjí celý den.

Maté obsahuje velké množství vitamínů (A, B, C, E), minerálů (hořčík, vápník, draslík a křemík) a antioxidantů. Kromě jiného také:

 • dodává velké množství energie,
 • harmonizuje trávení,
 • působí protizánětlivě,
 • snižuje pocit hladu (a tak přirozeně redukuje váhu),
 • stabilizuje vysokou hladinu cholesterolu,
 • preventivně působí proti rakovině tlustého střeva.

Příprava: Dvě až tři vrchovaté lžíce zalijte vodou o teplotě 80 °C, nechejte minimálně 5 minut louhovat, a poté přeceďte.

Bylinné čaje

Bylinné čaje jsou vyráběny z čerstvých nebo sušených listů, květů, plodů, semen, stonků, případně kořenů rostlin. Podle vyhlášky musí obsahovat minimálně 50 % bylin.

Velmi často se připravují zejména pro své silné léčebné účinky. Z tohoto hlediska je však většinou (až na výjimky) není vhodné konzumovat dlouhodobě. Při výběru je také potřeba dbát zvýšené opatrnosti, jelikož některé z nich jsou určeny pouze ke specifickým léčebným kůrám a při nevhodném použití mohou být nebezpečné.

Existuje nepřeberná škála bylinných čajů – ty se dělí do svou základních skupin, a to na jednodruhové (např. lipový, kopřivový či mátový) a směsné, které jsou většinou určeny pro podporu léčby nejrůznějších neduhů.

Jednodruhové bylinné čaje

Jednodruhové bylinné čaje byly člověkem využívány od nejstarších dob k léčbě a prevenci nejrůznějších onemocnění. Účinky některých bylin jsou všeobecně známé, velké procento lidí proto při nachlazení ihned automaticky sáhne po receptu na zázvorový, lipový nebo šípkový čaj.

A od našich babiček také moc dobře víme, že kopřivový čaj zase skvěle pročistí krev, heřmánkový a meduňkový pomáhá uklidnit nervy a navodit klidný spánek, mátový podporuje trávení, šalvějový působí při kloktání proti zánětům dutiny ústní, cibulový je vynikajícím pomocníkem proti kašli, ibiškový snižuje krevní tlak a brusinky pomohou při urologických potížích.

Mezi méně známé bylinné čaje patří například kontryhelový, který se doporučuje při potížích gynekologického charakteru, fenyklový je vynikající pro kojící ženy, jelikož přirozeně zvyšuje produkci mateřského mléka, kotvičník zase patří mezi bylinu vyhledávanou spíše mužskou částí populace, jelikož kromě jiného zvyšuje potenci, rakytníkový působí jako všelék, rozemletý plod ostropestřce mariánského výborně pročistí a posílí játra a například řepíkový při vnějším užívání pomáhá při akné či ekzémech, při vnitřním pak léčí žaludeční vředy.

Mezi další méně známé byliny, které rozhodně stojí za povšimnutí, patří:

Rýmovník

Čaj z rýmovníku vyniká specifickou vůní, která je směsí eukalyptu, mentolu, kafru a meduňky a názvem ledasco napoví o svých léčivých účincích. Tato bylina se však velmi osvědčuje nejen při rýmě a nachlazení, ale také při ekzémech, vysokém krevním tlaku, trávících potížích nebo potížích psychického původu. Velkou výhodou je, že ji můžete celoročně pěstovat také v truhlíku u sebe doma.

Ženšen

Ženšenový čaj (také Ginseng Tea) patří mezi klenoty mezi bylinami, jelikož obsahuje až 180 léčivých látek a působí doslova jako životabudič a často je označován jako čaj dlouhověkosti (v kombinací s Jujubou se nazývá Kobe). Kromě jiného zvyšuje mentální i fyzickou výkonnost a podporuje paměť i proces učení.

Vynikající je tedy zejména pro studenty, seniory, ale i jako velmi zdravá náhrada kávy. Při výběru dávejte přednost kořenu Ženšenu pravého, který byl vypěstován v Koreji. Na trhu se totiž nachází velké množství méně účinného japonského, amerického či sibiřského kořene.

Tymián

Tuto bylinu známe především jako vynikající středomořské koření, málokoho proto napadne z ní uvařit tymiánový čaj. To je ovšem škoda – uvádí se totiž, že čerstvý tymián obsahuje nejvíce antioxidantů ze všech bylin. Díky tomu je vynikajícím prostředkem při léčbě chřipky, nachlazení či kašle. Výrazně také podporuje imunitu, snižuje krevní tlak, zabraňuje zubnímu kazu, zlepšuje stav pleti při akné a podle studií z roku 2012 a 2015 dokonce působí proti rakovině prsu a tlustého střeva.

Konopí

Konopný čaj se využívá již tisíce let, jeho léčebné účinky však ocení zejména moderní stresovaný člověk, jelikož má silné uvolňující a relaxační účinky, pomáhá při usínání, ale také zpomaluje růst nádorových buněk, posiluje kosti (pomáhá při léčbě osteoporózy), působí silně protizánětlivě, zmírňuje třes rukou, a podle některých zdrojů dokonce pomáhá při léčbě roztroušené sklerózy.

Pampeliška

Pro mnohé bude možné překvapením, že velmi léčivý je také pampeliškový čaj. Ten lze připravit jak ze sušených listů, tak i z kořenů obyčejné Smetanky lékařské. Kromě jiného blahodárně působí na celou trávící soustavu, podporuje činnost jater, čistí ledviny, detoxikuje, zlepšuje kvalitu pleti, normalizuje hladinu cholesterolu a snižuje vysoký krevní tlak. Velmi vhodný je při konzumaci tučných jídel, jelikož výrazně usnadňuje trávení.

Klitorie (Modrý čaj)

Zajímavou a v současnosti nejvyhledávanější bylinou je modrý čaj – dílem pro svůj nádherný jiskrně tyrkysový nálev, dílem pro mnohé léčivé účinky. Obsahuje totiž množství antioxidantů, působí proti stárnutí, léčí kašel, nachlazení a astma, podporuje trávení, má vliv na správnou funkci ženských reprodukčních orgánů, zmírňuje únavu a pomáhá při bolestech hlavy, zlepšuje paměť a schopnost učení, působí antidepresivně, snižuje hladinu glukózy v krvi a mnohé další.

Pro přípravu tohoto čaje se využívají sušené modré květy, které nálevu propůjčují jeho typickou barvu. V chuti převládají spíše zemité a dřevité tóny, Klitorie se proto svojí chutí velmi podobá některým druhům zeleného čaje.

Směsné bylinné čaje

Nejrůznějších čajových směsí najdete na trhu obrovské množství. Obvykle se prodávají pod názvem, který charakterizuje účel použití takové směsi. Narazit proto můžete na čaje redukční, ledvinové, urologické, lymfatické, jaterní, uklidňující, žaludeční, průduškové nebo třeba na odvodnění či hubnutí. Případně také nesou přímo název orgánu, na který pozitivně působí (Močový měchýř, Játra, Plíce apod.). Často se ale můžete setkat také s poetickými názvy, mezi které patří například Čepice plná spánku, Alpský vánek nebo Anděl strážný.

Mezi některé nejoblíbenější a nejvyužívanější patří:

Průduškový čaj

Jedná se o směs fenyklu, natě nátržníku, mateřídoušky a slézu, která je vynikající při podpoře léčby nachlazení a nejrůznějších infekcí dýchacích cest. Velmi účinně podporuje odkašlávání a odhlenění. Nálev má příjemnou nasládlou vůni a jemně svíravou chuť.

Detoxikační čaj

Směs kořene nátržníku, proskurníku, listu vrby, břízy, čekanky, vřesu, řepíku a hluchavky je velmi účinná při detoxikaci celého organismu, redukci hmotnosti či průjmech. Vhodný je spíše pro ženy. Svíravou a lehce natrpklou chuť je možné vylepšit přidáním medu.

Žlučníkový čaj

Při problémech se žlučníkem můžete sáhnout po směsi čekanky, meduňky, průtržníku a řepíku. Tyto byliny kromě akutních stavů také podporují trávení, léčbu zánětu žlučníku či průjmů. Chuť je opět spíše nepříjemná, nahořklá.

Domácí příprava

Směs bylin si však můžete namíchat také sami. Stačí se přidržet několika základních pravidel, mezi které patří zejména dobrá znalost účinků jednotlivých bylin. Některé bylinky se k sobě hodí více a vzájemné užití posiluje jejich účinky, u dalších je však jejich kombinace vhodná méně či naprosto nevhodná, jelikož jsou svými účinky protikladné. Velmi důležité je také znát chuť a vůni jednotlivých bylin, v ideálním případě je nejdřív vyzkoušejte zvlášť.

Níže uvádíme několik vhodných kombinací:

 • Uklidňující čaj: 2 díly mateřídoušky, meduňky a levandule na 1 díl heřmánku,
 • Čistící čaj: 2 díly měsíčku a listu jahodníku na 1 díl kopřivy a třezalky,
 • Chřipkový čaj: 1 díl květu bezu, lípy, divizny a šípků.

Na co si dát při výběru pozor

Ať už dáte přednost jednodruhovému čaji či směsi různých bylin, ve formě sypané nebo porcované, vždy se zaměřte na kvalitu. Některé druhy totiž mohou obsahovat pesticidy, dusičnany, plísně nebo další jedovaté látky či části nežádoucích (někdy také jedovatých) druhů rostlin.

Výše zmíněné riziko minimalizujete, pokud budete nakupovat zejména jednodruhové čaje nebo směsi, které obsahují co nejméně druhů bylin. Snížíte tak pravděpodobnost, že budou obsahovat také nežádoucí rostliny.

Pokud zvolíte formu nálevových sáčků, dejte přednost těm jednotlivě baleným ve speciálních obalech, které zamezují přístupu vzduchu a vlhkosti.

Obecně také doporučujeme nakupovat bylinné čaje pouze u prověřených výrobců, kteří mají s výrobou dlouholeté zkušenosti. Ideálně dávejte přednost čajům zakoupeným v lékárnách.

Jak připravit dokonalý šálek

Příprava jednotlivých bylinných čajů se velmi liší zejména podle typu a množství použitých druhů bylin. Mezi základní postupy patří nálev, odvar a macerování.

Nejčastější je příprava pomocí nálevu, kdy bylinky jednoduše přelijeme vroucí vodou a necháme potřebnou dobu louhovat.

Bylinný odvar připravíme přelitím bylin studenou vodou, kterou přivedeme k varu a povaříme.

Macerování (výluh) je nejméně častý způsob, při němž jsou byliny po několik hodin louhovány ve studené vodě, která nesmí přesáhnout teplotu 40 °C.

Pokud si budete chtít výsledný šálek ochutit citronem, buďte velmi opatrní, protože specifické citronové aroma může velmi nepříjemně změnit příjemnou bylinkovou chuť.

Dobrá rada: Citron přidávejte až na závěr, pokud byste jej totiž přidali v počáteční fázi, zabránil by dostatečnému vylouhování všech důležitých látek.

Správné skladování

Bylinné čaje nikdy neskladujte na přímém slunci či v blízkosti aromatických potravin (velmi dobře totiž přejímají jejich vůně). Ideální je skleněné dóza uložená na temném a suchém místě. Nikdy byliny neskladujte ani v plastových sáčcích, mohlo by totiž dojít k rychlému růstu plísní.

Nedoporučuje se také příliš dlouhá doba skladování. Byliny totiž poměrně rychle ztrácí své léčivé vlastnosti. Z tohoto důvodu je nekupujte ani do zásoby.

Ovocné čaje

Ovocné čaje jsou na Západě hned po černých druhé nejoblíbenější. A podobně jako bylinné patří mezi tzv. nečaje, jelikož neobsahují listy čajovníku. Nenajdete u nich ani tein, proto jsou velmi vhodné i pro těhotné a kojící ženy či děti. Ocení je také všichni milovníci jemných a přirozeně sladkých ovocných chutí.

Aby bylo možné mluvit o ovocných čajích, musí podle vyhlášky obsahovat minimálně 50 % sušeného ovoce – velmi často se jedná o jablka, hrušky, lesní plody, brusinky, jeřabiny, citronovou nebo pomerančovou kůru (u většiny ovocných čajů také cca ze 40 % převládá květ ibišku). Zbytek pak tvoří byliny, koření (zejména skořice, lékořice a hřebíček) a další ingredience. Občas bývají používány také ořechy (nejčastěji kokosový ořech a mandle).

Zdravotní účinky jsou velmi rozmanité a odvíjejí se od konkrétního druhu obsaženého ovoce, bylin či koření. Vysoké množství vitamínu C, který je v ovoci přirozeně obsažen, je však bohužel při zalití horkou vodou zničeno. Teplé i vychlazené ovocné čaje jsou však ideální pro každodenní popíjení. Pro všechny, kteří nemají rádi obyčejnou vodu, se proto může jednat o vynikající zdravou alternativu, s níž je snazší během dne dodržovat pravidelný pitný režim.

Podobně jako u bylinných čajů, také u těch ovocných jsou názvy jednotlivých směsí spíše nahodilé a obvykle jde jen o to, vymyslet co nejlákavější název.

Pro inspiraci vám přinášíme několik ovocných směsí, které lze v současné době na trhu najít:

Tropické pokušení

V této ovocné směsi se snoubí sušený ananas, mango, jablko, pomeranč, jahody, višně, ibišek a šípek. Světle žlutý nálev překvapí velmi vyváženou sladkou ovocnou chutí. Doporučujeme jej popíjet vychlazený s několika kostkami ledu, čerstvou mátou nebo kousky čerstvého ovoce. Není potřeba jej doslazovat.

Dračí osvěžení

Jedná se o směs sušeného jablka, rozinek, mrkve, červené řepy, ibišku, ostružin, červeného rybízu a sladkého popcornu. Součástí je také přírodní aroma, které vytváří silnou a lahodnou ostružinovou vůni i chuť. Květ ibišku dodává nálevu typickou sytě růžovou barvu a nakyslou chuť, která se příjemně doplňuje se sladší chutí ostatních ingrediencí.

Sluneční čaj

Sluneční čaj je směsí sušeného pomeranče, jablka a mrkve. Základní chuťovou složku vytváří pomerančovo-meruňkový koncentrát a přírodní aroma. Žlutooranžový nálev se vyznačuje jemnou nasládlou pomerančovou příchutí.

Domácí příprava

Vynikající ovocný čaj si však můžete velmi snadno také sami připravit. Pokud vlastníte domácí sušičku, příprava s ní bude velmi jednoduchá a rychlá – stačí pouze na kostičky (přibližně o průměru 0,5 x 0,5 cm) nakrájet vybrané druhy ovoce, nechat asi 10 hodin sušit a po usušení smíchat. Díky tomu budete mít naprostou kontrolu nad kvalitou použitých ingrediencí.

Pro sušení lze využít také troubu zapnutou na nejnižší stupeň. Pokud však nemáte sušičku nebo nechcete ovoce vlastnoručně sušit, můžete zakoupit samostatně jednotlivé druhy (např. sušená jablka, lesní ovoce či květy ibišku), které poté jednoduše podle vlastní chuti smícháte. Ibišek dodá nálevu krásnou růžovou barvu a nakyslou chuť a například sušená jablka či hrušky vykouzlí potřebnou sladkost.

Na co si dát při výběru pozor

Při výběru ovocného čaje mějte na paměti, že vysoká cena nemusí být zárukou kvality. Nezávislé testy totiž bohužel velmi často i u dražších produktů odhalují zvýšený výskyt pesticidů, nadužívání umělých aromat či konzervantů.

Příjemná ovocná vůně a chuť nálevu také bohužel často není způsobena obsaženým ovocem, ale mnohem spíše přidaného umělého aromatu. Velmi často se tak stává, že například malinový čaj sušených malin obsahuje třeba jen desítky procent (nebo dokonce nejsou obsaženy vůbec) a za výslednou malinovou chutí stojí ve skutečnosti aroma. Při výběru je proto potřeba vždy pečlivě číst přesné složení výrobku.

Pozor dávejte také v případě, pokud jste náchylní k alergiím. Ovocné čaje totiž mohou velmi snadno alergické reakce vyvolávat. Dlouhodobé popíjení některých druhů může také způsobit pálení žáhy a překyselení organismu.

Jak připravit dokonalý šálek

Příprava ovocných čajových směsí je velmi snadná. Obvykle stačí sušenou směs pouze přelít vroucí vodou a nechat 5 až 10 minut louhovat. Přesné dávkování bývá uvedeno na obale, jelikož se u jednotlivých druhů obvykle liší.

Výhodou je, že ovocné směsi nelze přelouhovat. Pokud je proto náhodou zapomenete scedit, získáte pouze nálev silnější chuti, barvy i vůně.

Správné skladování

Skladování sypkých ovocných čajů se neliší od správného skladování bylinných či zelených. Doporučuje se nejlépe skleněná uzavřená nádoba uložená na suchém, chladném a temném místě. Dbejte u nich však na rychlou spotřebu, poměrně rychle totiž ztrácejí své aroma.

Ostatní čaje

Ajurvédské čaje

Do rozsáhlé skupiny tzv. nečajů řadíme také čaje ajurvédské, které vycházejí z postupů starověké indické medicíny (Ajurvéda v překladu znamená „nauka o životě“), jejímž základem jsou směsi bylin a koření. Jedná se o vůbec nejstarší systém péče o lidské zdraví.

Podle Ajurvédy je lidský organismus spojitý a je potřeba se na něj dívat jako na celek složený z těla, ducha a mysli. Každý člověk je přitom tvořen specifickým poměrem tří základních energetických charakteristik, tzv. dóš. Velmi zjednodušeně lze říci, že pokud dojde k narušení vzájemné harmonie těchto energií, přichází nemoc. Znovunastolení harmonie pak neduh přirozeně vyléčí. Za tímto účelem jsou kromě jiného využívány také nejrůznější směsi bylin známé jako ajurvédské čaje.

Velmi oblíbené jsou například himálajské ajurvédské čaje, které obsahují více než padesát druhů divoce rostoucích léčivých bylin vhodných pro posílení organismu a jako doplněk léčby mnoha chorob. Nevhodné jsou však pro těhotné či kojící ženy a děti do tří let.

Existuje nepřeberné množství nejrůznějších ajurvédských čajových směsí, které se obvykle dělí podle svých blahodárných účinků na lidský organismus.

Vybrali jsme tři oblíbené směsi, které stojí za to ochutnat:

Ajurvédská směs harmonie s Tulsi

V této ajurvédské směsi převažuje bylina Tulsi, příbuzná bazalce, kterou v Orientu považují za posvátnou a jejíž léčivé vlastnosti využívá Ajurvéda po tisíciletí. Najdeme zde také zelený Rooibos, zázvor, skořici, sporýš, heřmánek, okvětní lístky růže a levanduli.

Vyvážená slabě pikantní chuť světle žlutého nálevu je zvýrazněna přírodním aromatem. Doporučuje se při horečce, dýchacích problémech (včetně astmatu), kardiovaskulárních potížích, při bolestech hlavy, zápachu z úst, při stresu, problémech se zrakem či jako prevence diabetu.

Regenerační ajurvédská směs

V této výrazně kořeněné směsi najdete lékořici, skořici, zázvor, hřebíček a černý pepř. Nálev je světle oranžový s výrazným, ale jemným aromatem lehce peprné chuti.

Navozuje pohodu a je vynikající pro zahřátí. Pomáhá také při boji s infekcemi (především dýchacích cest), také při kardiovaskulárních potížích, problémy s pamětí, redukcí hmotnosti, chronických střevních obtížích, při nespavosti apod.

Udana

Udana patří mezi velmi kvalitní himálajské ajurvédské čajové směsi. Mezi její hlavní složky patří zázvor, skořice, černý pepř a římský kmín. Světle hnědému nálevu dominuje výrazná kořeněná vůně a silná zemitá jemně štiplavá chuť.

Udana velmi výrazně zvyšuje psychickou i fyzickou výkonnost, pomáhá při únavě či vyčerpání a přispívá k uvolnění dýchacích cest.

Na co si dát při výběru pozor

Při výběru ajurvédských bylinných směsí vybírejte vždy raději produkty známých a velkých značek, budete mít totiž větší jistotu, že byly při výrobě použity kvalitní suroviny. Vždy se také zajímejte o složení dané směsi a vybírejte přednostně ty, které neobsahují aromata či konzervační látky.

Jak připravit dokonalý šálek

Vhodná příprava ajurvédských čajových směsí se obvykle liší podle jednotlivých druhů. Pokud však nebude uvedeno jinak, přelijte jednu čajovou lžičku směsi přibližně 250 ml vroucí vody a nechejte 5 až 10 minut louhovat. Po uplynutí této doby sceďte a ihned konzumujte.

Správné skladování

Skladování ajurvédských čajových směsí se podobá skladování ostatních čajů. Okolní teplota by přitom neměla přesáhnout 25 °C.

Kvetoucí čaje

Velmi oblíbenou skupinou jsou čaje kvetoucí, které lze věnovat také jako velmi originální a netradiční dárek. Původně vznikly v Číně a údajně byly vyráběny pro potěchu císařů a členů císařského dvora. V současnosti jsou velmi oblíbené také v Evropě.

Název vychází ze skutečnosti, že tento typ čaje po zalití horkou vodou předvede nádhernou podívanou, jelikož se rozvine, a tedy jakoby rozkvete. Čajové lístky a sušené květy jsou proto pečlivě poskládány tak, aby byl výsledný efekt co nejkrásnější. Často proto nejde ani tak o výslednou chuť, ale spíše o estetický zážitek.

Obvykle se při výrobě používají lístky zeleného nebo bílého čaje z provincie Jün-nan. Doprostřed lístků se vloží sušený květ (nejčastěji jasmín, chryzantéma, laskavcovka, lilie nebo ibišek), vše se ručně sváže bavlněným provázkem a nakonec usuší, čímž vznikne pevná čajová kulička.

Názvy těchto čajů se většinou odvíjí od vzhledu a barvy výsledného čajového květu. Můžeme se tak setkat například se Slunečním paprskem, Kráskou v růžovém apod. Mezi další patří například:

Božská lilie

Svinuté kuličky Božské lilie jsou tvořeny čajovými lístky, červeným květem laskavcovky, jasmínu a oranžové lilie. Při rozvinutí vytváří nádhernou barevnou podívanou. Světle žlutý nálev má mírně trpkou sladce květinou chuť i vůni.

Vycházející slunce

Tento typ je kromě zelených čajových lístků tvořen také květy růžové laskavcovky a oranžové lilie. Při rozevření proto vytváří dojem vycházejícího rudého slunce. Světlý nálev má příjemně osvěžující jemnou chuť.

Černá perla

Černá perla je výjimečná tím, že je pečlivě svázána z lístků černého čaje, které jsou doplněny květem růžové laskavcovky. Květ je po rozvinutí díky tmavým čajový lístkům netradiční, ale velmi krásný. Nálev je tmavší příjemné velmi mírné květinové chuti.

Na co si dát při výběru pozor

Kromě kvality dbejte při výběru kvetoucího čaje také na strukturu svinutých kuliček. Přestože je každá vyráběna velmi pečlivě, při transportu může dojít k mechanickému poškození. Pokud jsou lístky či provázek porušené, nemusí se kulička správně rozvinout, čímž budete ochuzeni o nádhernou podívanou. Z tohoto důvodu doporučujeme nakupovat raději v kamenných prodejnách, kde si můžete jednotlivé kuličky prohlédnout.

Jak připravit dokonalý šálek

Pro přípravu kvetoucího čaje je žádoucí volit objemnější skleněné nádoby (např. džbánky či konvice), aby byl efekt dobře viditelný.

Ideální teplota vody se pohybuje okolo 80 °C. Délka louhování se mění podle typu zvoleného čaje – u zeleného je vhodné zvolit kratší dobu, bílý můžete nechat déle. Je však žádoucí počkat až do úplného rozvinutí květu, které může trvat i déle než 5 minut, proto počítejte s trpčím nálevem.

Jelikož je květ vyroben z velmi kvalitních lístků, je možné jej zalévat opakovaně. Obvykle snese 2 až 3 nálevy. Pokud vám po vylouhování posledního nálevu bude líto květ vyhodit, můžete jej umístit do studené vody a jeho krásou se kochat ještě několik následujících dní, dokud nevybledne.

Správné skladování

Většinou se kvetoucí čaje prodávají uzavřené ve vzduchotěsných obalech, pokud tomu tak není, pak je skladujte podobně jako obyčejné zelené nebo bílé sypané druhy.

Pečené čaje

Zejména v letním a zimním období se lze setkat s tzv. pečeným čajem (letní měsíce totiž obvykle zasvětíme jeho výrobě a zimní zase konzumaci). Řekne-li se pečený čaj, jedná se vlastně o směs ovoce, ovocné šťávy, cukru, rumu a koření, která se zapéká v troubě. Poté se obvykle ještě steriluje ve skleněných nádobách, čímž se výrazně prodlouží jeho trvanlivost.

Ačkoli se s nimi můžete hojně setkat například v kavárnách nebo čajovnách, většina lidí si je připravuje doma. Velmi efektivně lze tímto způsobem zlikvidovat zbytky ovoce v mrazáku z minulého roku či přebytky úrody z toho současného. Velmi efektivně tak můžete využít například také velmi zdravé plody arónie, rakytníku nebo jeřabin.

Kromě banánů lze použít všechny druhy čerstvého nebo mraženého ovoce. Kombinace pak volte s ohledem na preferovanou chuť. Myslete také na to, že do pravého pečeného čaje patří také koření (zejména skořice, badyán, kardamom a hřebíček), nezbytný je cukr, případně trochu rumu, který výsledné chuti dodá příjemné aroma. Přidat můžete také bylinky (např. lístky máty nebo meduňky) či vanilkový lusk. Výsledek navíc určitě zachutná nejen dětem, ale i dospělým, hodí se proto také jako milá pozornost či dárek.

Většina dostupných receptů na pečený čaj se příliš neliší, a nelze proto s jistotou stanovit, který z nich je ten nejlepší (na internetu existuje nespočet tzv. top a nej receptů), musíte proto sami vyzkoušet, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Případně jej můžete již hotový zakoupit. Přinášíme několik typů, které lze na trhu sehnat:

Bezinky se skořicí

Jedná se o směs plodů bezu, kousků jablka, malin, višní, červeného rybízu a skořice. Po zalití horkou vodou získáte tmavě růžový nálev vynikající sladkokyselé chuti.

Zázvor

Ve složení převládá zázvor, který doplňují jablka, višně a červený rybíz. Díky nim nálev získá světle růžovou barvu a ostřejší zázvorovou chuť doplní příjemná sladkokyselá. Ideální je pro popíjení v zimních měsících.

Jablko se skořicí

Tato směs patří mezi klasiku. Tvoří ji jablko, jahody, červený rybíz, maliny a skořice. Světle oranžový nálev vyniká příjemnou sladkou chutí.

Jak připravit dokonalý šálek

Příprava jakéhokoli pečeného čaje je velmi snadná: 2–4 lžičky směsi zalijete asi 250 ml vroucí vody a rozmícháte. Kousky ovoce, které v šálku zůstanou, můžete sníst.

Dětské čaje

Kategorie dětských čajů je velmi obsáhlá a pestrá. Existuje totiž velké množství vynikajících bylinných, ovocných či ajurvédských čajů vhodných nebo přímo určených pro děti.

Kvalitní ovocné či bylinné čaje obsahují cenné látky, vitamíny a minerály, potřebné pro zdravý dětský vývoj, a mají tedy zásadní význam i ve výživě pro nejmenší. Kromě zdravotních benefitů jsou dětské čaje velmi vhodné také pro doplnění potřebných tekutin během dne, případně při nemoci, horečce či dehydrataci.

V současnosti lze na trhu nalézt nepřeberné množství nejrůznějších čajů určených pro děti, a to dokonce i pro novorozeňata či kojence (těm se však doporučuje podávat tento typ nápoje pouze v případě velkého horka a pří zažívacích či jiných zdravotních obtížích, vždy se také raději nejdříve poraďte s lékařem). Tyto produkty obsahují vyvážené poměry všech potřebných látek a obsahují pouze ovoce vhodné pro určité období věku. Navíc jsou při výrobě často používány suroviny pouze v BIO kvalitě, které neobsahují nebezpečné pesticidy či podobné chemické látky.

Od ukončeného 4. měsíce věku (a v případě, že již není dítě kojeno) je možné (a žádoucí) začít dětské čaje zařazovat do výživy pravidelně. Nikdy je však neslaďte! Mohlo by dojít k rozvoji obezity, zubního kazu a dalších zdravotních potíží.

Pro nejmenší děti se doporučují pouze jednodruhové bylinné čaje, které mají zklidňující účinky a podporují trávení (např. heřmánek, fenykl, máta či meduňka). Až později je vhodné přejít na směsné a ovocné typy (a to pouze nedráždivé druhy – zejména jablka, hrušky, šípky či borůvky).

Dětské čaje lze sehnat v sypané, porcované či granulované formě. Instantní granulovaný typ příliš nedoporučujeme, ačkoli je jeho příprava velmi snadná (obvykle stačí přidat pouze kojeneckou vodu a dobře rozmíchat). Jeho chuť však není příliš atraktivní a často obsahuje také přidaný cukr, což je pro děti zcela nevhodné.

Pokud menší děti neslazený nápoj odmítají, lze zakoupit speciální dětský čaj s obsahem laktózy či dextrózy (čili hroznového cukru), případně můžete mléčný nebo hroznový cukr zakoupit v lékárně a dodatečně nápoj osladit.

Zejména vybrané bylinky působí velmi příznivě při některých dětských potížích či nemocech. Uvádíme výběr několika z nich:

Fenykl

Fenyklový čaj je velmi oblíbený zejména mezi kojícími maminkami. Nejenže podporuje tvorbu mateřského mléka, ale je velmi účinný také proti plynatosti či jiných střevních potížích. Pokud jej matka pije, dostává se přes mateřské mléko k dítěti. Vhodný je však také jako vůbec první čaj, který dítěti podáme. S přímou konzumací lze přitom začít již ve 2. měsíci života.

Heřmánek

Heřmánek patří také mezi velmi oblíbené dětské čaje, jelikož má silně zklidňující účinky a pomáhá při usínání či průjmech. Navíc je zcela bezpečný.

Máta

Podobně jako fenykl také máta pomáhá při bolestech bříška a trávících problémech. Díky obsaženému mentolu navíc dětem většinou přirozeně chutná.

Kmín a anýz

Obyčejný kmín a anýz jsou velmi vhodné při problémech s nadýmáním. Je však potřeba s nimi zacházet velmi opatrně a podávat pouze slabší nálev.

Listy Senny

Čaj z listů Senny působí jako přírodní projímadlo, a tedy primárně pomáhá při problémech se zácpou. Jeho užívání u dětí se však doporučuje pouze po předchozí poradě s lékařem, jelikož může působit velmi razantně.

Na co si dát při výběru pozor

Při výběru dětského čaje je naprosto nezbytné sledovat složení a kvalitu výrobku. Daný produkt by v žádném případě neměl obsahovat lepek, kofein, přidaný cukr a syntetické, aromatické či konzervační látky (a to ani přírodně identické aroma). Nevhodný je také přidaný vitamín C (kyselina askorbová). A to zejména pro kojence, jelikož u nich velmi často vyvolává alergické reakce. Ideální jsou čaje v BIO kvalitě.

Na obalu každého výrobku by měl být také jasně uveden doporučený věk dítěte a celé složení daného produktu.

Čaj jako dárek

Kvalitní čaj patří mezi velmi oblíbené univerzální dárkové zboží (často jej lze sehnat v luxusním dárkovém balení), které dlouho vydrží a zároveň umí potěšit více smyslů najednou. Pokud tedy nevíte, jakým dárkem potěšit, jde o ideální volbu.

Při výběru čaje pro vlastní potřebu obvykle vycházíme ze svých chuťových preferencí. Zvolit ten správný typ pro někoho jiného však může být oříšek. Při rozhodování se proto vyplatí vzít v potaz zejména to, zda dárkovým balením obdarujete muže či ženu.

Vybíráme čaj pro ženy

Co se chutí a vůní týče, jsou často ženy (na rozdíl od mužů) přístupnější experimentům a extravaganci. Doporučujeme proto spíše jemnější čaje aromatizované, ovocné, bylinkové či směsi se sušenými květy, kořením, kokosem, bambusem, karamelem nebo čokoládou.

Zcela jistě ženy potěší také kvetoucí či exotický modrý čaj, který vyniká nádherný modrým nálevem a v poslední době se těší stále větší oblibě.

Vybíráme čaj pro muže

Muži mají obvykle rádi klasiku a potrpí si na čisté drsnější chutě pravých čajů (především černého a zeleného). Uvítají také jejich povzbudivé účinky a nepopiratelné zdravotní přínosy. Z aromatizovaných čajů potěší klasický Earl Grey nebo silné kořeněné směsi.

Mezi muži (samozřejmě ale existují i ženské výjimky) také najdeme poměrně mnoho čajových odborníků či milovníků tohoto horkého nápoje. Ty můžeme potěšit exkluzivním dárkem v podobě letitého a vyzrálého Pu-erhu, který byl zpracován původní metodou Sheng Cha nebo kvalitní Matchou (zeleným čajem v prášku).

Tipy na závěr:

 1. Voda na čaj musí být před vařením vždy čerstvá a chladná, nemělo by se tedy jednat o vodu, která již v konvici nějakou dobu stála.
 2. Nálevové sáčky není potřeba před úplným vyjmutím vymačkat, všechny potřebné látky se totiž do vody již uvolnily.
 3. Před použitím čajové směsi ji vždy dobře promíchejte, její jednotlivé složky totiž obvykle nejsou stejně těžké.
 4. Přípravu sypaných čajů si můžete velmi usnadnit použitím louhovacího vajíčka či speciálních louhovacích sítek (které se vkládají přímo do hrníčku).
 5. Pokud si chcete nápoj ochutit citronem, vždy přidávejte citronovou šťávu až na závěr. Citron totiž zastavuje proces louhování.
 6. Pokud si chcete čaj připravit do termosky, doporučuje se jej vylouhovat zvlášť v konvici, a až poté přelít.
 7. Je-li na obalu uvedeno „pravý“ nebo „čaj 100 %“, znamená to, že se jedná o výrobek z čajovníku (přesněji Camellia sinensis).
 8. Výrobce na obalu nemusí udávat datum výroby. Povinným údajem je však datum minimální trvanlivosti.
 9. Ačkoli se jedná o málo známé doporučení, je vhodnější lít čaj na mléko než opačně.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 26 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo