Jak vybrat čelovku + Test

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Čelovka je praktickým pomocníkem nejen domácích kutilů, ale své nezastupitelné místo má také ve výbavě turistů, kempařů, běžců, cyklistů, rybářů nebo třeba myslivců, lovců a jinde. Svítí vždy tam, kam se zrovna díváte, a navíc máte při svícení volné ruce. Při jejím výběru je ale potřeba vědět, jak se zorientovat v nepřeberném množství jednotlivých modelů a jaký světelný tok, dosvit, výdrž i další parametry požadovat. Vše potřebné vám prozradíme v našem článku, v němž najdete také test pěti oblíbených čelových svítilen.

Test čelovek 2023

Do našeho testování jsme zahrnuli celkem pět čelových svítilen ze všech cenových kategorií. Zajímal nás především výkon, výdrž, celkové zpracování a odolnost, stabilita i funkčnost (způsob a jednoduchost ovládání).

SOLIGHT WH18

Světelný tok150 lm
Dosvit100 m
Výdrž (max. výkon)3 h
Počet režimů3
Typ světlaLED
Barva světlabílá
Zoomano
Odolnostne
Typ napájení3x AAA
Umístění baterií/akumulátoruvzadu
Středový popruhano
Materiálplast
Hmotnost100 g

Čelová svítilna Solight WH18 patří do kategorie nejlevnějších modelů, přesto u ní najdeme překvapivě dobré parametry: světelný tok až 150 lumenů a dosvit až 100 metrů. Tento model nabízí celkem tři režimy svícení: plný výkon (100 %), poloviční výkon (50 %) a režim blikání. Navíc potěší nízká hmotnost, středový popruh a umístění baterií vzadu, díky čemuž je čelovka skvěle vyvážená, na hlavě je stabilní a nesklouzává ani při rychlejším pohybu (např. běh).

Zpracování však odpovídá nízké pořizovací ceně. Plasty jsou poměrně křehké, proto je potřeba dbát opatrnosti např. abyste na čelovku omylem nešlápli. Slabší je také výdrž baterií, a to zhruba 3 hodiny při maximálním výkonu. Tato čelovka navíc nedisponuje červeným světlem ani dalšími funkcemi. Pro kratší noční běh, běžnou turistiku, při kempování nebo do domácnosti pro strýčka příhodu ji ale rozhodně můžeme doporučit. Výkon i velikost světelného kuželu vám v těchto případech s největší pravděpodobností postačí.

 • velmi dobrý poměr cena/výkon
 • stabilita
 • nižší výdrž
 • nízká odolnost
Zjistit cenu

PETZL Tikkina

Světelný tok150 lm
Dosvit55 m
Výdrž (max. výkon)60 h
Počet režimů3
Typ světlaLED
Barva světlabílá
Zoomano
OdolnostIPx4
Typ napájení3x AAA
Umístění baterií/akumulátoruvepředu
Středový popruhne
Materiálplast
Hmotnost85 g

Petzl Tikkina je uživatelsky velmi oblíbená čelovka, která vyniká dobrým poměrem výkonu a pořizovací ceny. Mezi její největší přednosti patří skvělá výdrž, nízká hmotnost, voděodolnost, velmi dobrý komfort nošení i ovládání a dostatečně silné světlo (150 lm). Samozřejmostí jsou také tři režimy svícení: plný výkon (světelný tok 150 lm, dosvit 50 m, výdrž 60 h), slabší výkon (světelný tok 100 lm, dosvit 40 m, výdrž 60 h) a nejslabší výkon (světelný tok 5 lm, dosvit 10 m, výdrž 220 h).

Zpracování je poměrně dobré. Počítat ale musíte s plasty. Napájení je řešeno třemi AAA bateriemi. Výdrž je přitom překvapivě vysoká, a přestože výrobce uvádí pokles světelného toku již po 20 minutách nepřetržitého svícení, ve skutečnosti můžete očekávat daleko lepší výkon. Světlo má totiž i po 30 hodinách svícení pouze nepatrně nižší intenzitu. Počítat ale musíte s kratším dosvitem (pouze 55 m), tato svítilna proto není vhodná pro cyklisty, náročnější běžce nebo turisty, kteří potřebují vidět na velkou vzdálenost. Rozhodně se ale jedná o praktickou čelovku pro běžné použití v domácích podmínkách, při stanování, na dětské tábory nebo pro kratší vycházky přírodou.

 • dobrý poměr cena/výkon
 • vysoká výdrž
 • nízká hmotnost
 • krátký dosvit
 • méně kvalitní provedení
Zjistit cenu

CATTARA LED 570lm ZOOM

Světelný tok570 lm
Dosvit500 m
Výdrž (max. výkon)2 h
Počet režimů3
Typ světlaLED
Barva světlabílá/červená
Zoomano
OdolnostIPx4
Typ napájeníakumulátor
Umístění baterií/akumulátoruvzadu
Středový popruhano
Materiáltvrzený plast / kov
Hmotnost333 g

Čelovka Cattara LED 570lm ZOOM patří mezi všemi testovanými modely do střední cenové kategorie, v níž si vybere většina uživatelů. Tento model má velmi dobrý poměr ceny a vynikajícího výkonu. Může se pochlubit silným světlem 570 lumenů a dosvitem až 500 metrů. Samozřejmostí je také možnost regulace velikosti světelného kuželu. Zoomování reflektoru je prováděno ručně pomocí vysunutí/zasunutí čočky. Bohužel zoomování je poměrně krkolomné a je k němu zapotřebí obou rukou. Výhodou je kromě hlavního bílého světla i červené světlo, které je umístěno na zadní straně hlavového popruhu, kde najdete také dva výkonné 3,7 V akumulátory s kapacitou 2 800 mAh.

Výdrž akumulátorů při nejvyšším výkonu jsou 2 hodiny, při nejnižším výkonu 8 hodin. Bohužel nabíjení akumulátorů je velmi pomalé (zhruba 6–8 hodin). Hlavní světlo můžete přepínat ve třech režimech: plné svícení, poloviční svícení (úsporný režim) a blikání. Zadní červené světlo je praktickým doplňkem zejména při cyklistice, kdy zajišťuje vyšší bezpečnost. Zpracování je kvalitní, použity jsou jak pevné tvrzené plasty, tak i kovové díly. Kromě obvodového popruhu můžete počítat i se středovým. Čelovka dobře drží na hlavě i při běhání a prudším pohybu. Počítat ale musíte s vyšší hmotností (333 g). Výhodou je i voděodolnost (IPx4), a to proti stříkající vodě. Pokud sháníte kvalitní čelovku s vysokým výkonem i dosvitem, s největší pravděpodobností budete s tímto modelem spokojeni. Počítat ale musíte s dlouhou dobou nabíjení, slabší výdrží a vyšší hmotností.

 • velmi dobrý poměr cena/výkon
 • odolnost
 • stabilita
 • vysoká hmotnost
 • nižší výdrž
 • pomalé nabíjení
 • ovládání zoomu
Zjistit cenu

LEDLENSER SEO 5

Světelný tok180 lm
Dosvit120 m
Výdrž (max. výkon)7 h
Počet režimů3
Typ světlaLED
Barva světlabílá/červená
Zoomano
OdolnostIPx6
Typ napájeníakumulátor / 3 AAA baterie
Umístění baterií/akumulátoruvepředu
Středový popruhne
Materiáltvrzený plast / kov
Hmotnost105 g

Ledlenser SEO 5 je kvalitní univerzální čelovka z vyšší cenové kategorie, která je lehká, skladná, vysoce odolná a nabízí dobrý výkon (světelný tok 180 lumenů, dosvit 120 metrů). Výhodou je také funkce zoomu, možnost přepínání mezi bílým a neoslňujícím červeným světlem, zámek proti nechtěnému zapnutí nebo pratelný popruh. Je škoda, že tento model postrádá středový popruh, čelovka totiž sice poměrně dobře sedí na hlavě, ale při prudkém pohybu (např. běh) může sklouzávat do čela. To se děje zejména proto, že akumulátor je umístěn vepředu, a těžiště proto není zcela vyvážené. Díky nízké hmotnosti (pouze 105 g) ji ale při většině aktivit na hlavě téměř neucítíte.

Rozšíření nebo zúžení (zoom) světelného kuželu se provádí snadno plynulým otočením hlavy svítilny. To je možné provést i jednou rukou. Široký kužel využijete při svícení nablízko, úzký při pozorování vzdálených předmětů. Bohužel při nejmenším zoomu vzniká poměrně nepříjemný tzv. halo efekt. Jde o tenký prstenec mimo kužel světla, který může působit rušivě. Velkou výhodou je ale skutečnost, že svítilnu lze naklonit, a podle potřeby tak změnit směr světla. Rozhodně chválíme velmi kvalitní zpracování. Všechny použité materiály jsou dostatečně pevné a odolné. Samotná čelovka se může pochlubit odolností IPx6, která zaručuje ochranu před nárazy (až z výšky 1,5 m) a stříkající vodou až po dobu 3 minut. Výrobce tento model navíc opatřil pozlacenými kontakty, které jsou nejen skvělým vodičem, ale především nepodléhají korozi, díky čemuž je zabezpečena dlouhá životnost.

Délka záruky je 5 let. Součástí balení jsou tři baterie AAA, tento zdroj je ale podle potřeby možné nahradit také akumulátorem (což se vyplatí zejména při pravidelném využití). Výdrž svítilny je při maximálním výkonu (tj. 180 lm) 7 hodin, a při úsporném režimu (20 lm) dokonce až 25 hodin. Kapacitu ušetříte také při svícení červeným světlem. Tento model je univerzální a můžete jej používat jak v domácích podmínkách, tak i při většině outdoorových aktivit. Pro běh a extrémní sporty ale doporučujeme sáhnout po stabilnější svítilně z vyšší cenové kategorie s lepším výkonem.

 • nízká hmotnost
 • dostatečná výdrž
 • kvalita zpracování
 • odolnost
 • užitečné funkce
 • variabilita napájení
 • vyšší pořizovací cena
 • halo efekt
 • horší stabilita
Zjistit cenu

Fenix HL60R

Světelný tok950 lm
Dosvit116 m
Výdrž (max. výkon)48 min
Počet režimů6
Typ světlaLED
Barva světlabílá/červená
Zoomano
OdolnostIPx8
Typ napájeníakumulátor
Umístění baterií/akumulátoruvepředu
Středový popruhano
Materiáldural
Hmotnost167 g

Fenix HL60R je další vysoce výkonná univerzální LED čelovka, tentokrát ale z vysoké cenové kategorie. Jedná se o model s výkonem až 950 lumenů, dobrým dosvitem (116 metrů) a služnou výdrží (až 100 hodin při minimálním výkonu). Potěší také skvělé zpracování, vyšší počet režimů i funkcí a vynikající odolnost. Zpracování je na velmi vysoké úrovni. Tato svítilna je totiž vyrobena z duralu a tváří se jako naprosto nerozbitná. Tuto vlastnost ocení zejména horolezci, speleologové a všichni, kteří se pohybují v náročných podmínkách. Stupeň krytí je IPx8, díky čemuž je tento model vodotěsný (vydrží ponor do 2 metrů) a vysoce odolný i proti nárazům. Jedná se o konstrukci s akumulátorem umístěným vepředu (tedy přímo ve svítilně), bohužel kvůli tomu je čelovka méně stabilní. Naštěstí výrobce myslel na středový pásek, který celou situaci poměrně dobře zachraňuje.

Tento pásek navíc můžete podle potřeby odpojit, to ale vzhledem ke zhoršené stabilitě nedoporučujeme. I přesto není příliš vhodná pro pravidelný běh nebo dokonce běh závodní. Její hmotnost je vzhledem k výdrži a výkonu krásných 167 g (včetně akumulátoru). HL60R nabízí až 6 režimů svícení (od 1 lm do 950 lm). Kromě hlavního LED světla v přední části najdete také dvě doplňkové červené diody, které při svícení neoslňují a zároveň nepřitahují pozornost okolí. Samozřejmostí je také funkce zoomu, uzamčení čelovky proti nechtěnému rozsvícení, možnost nastavení sklonu svítilny a její aretace. Co se týče výdrže, ta se samozřejmě různí podle zvoleného režimu. Na nejvyšší výkon (950 lm) vydrží 48 minut, na zhruba poloviční výkon (400 lm) je to již 10 hodin, s 50 lumeny můžete svítit až 29 hodin a s 5 lumeny až neuvěřitelných 100 hodin.

Pro většinu běžných aktivit přitom bohatě stačí světelný tok přibližně 120–150 lumenů, pro náročnější aktivity pak 400 lumenů. Naopak 5 lumenů je ideální pro osvětlení nejbližšího okolí (mapy, uvnitř stanu apod.). HL60R navíc disponuje ochranou proti přehřátí, což v praxi znamená, že pokud se zařízení zahřeje nad bezpečnou hranici, automaticky dojde k přepnutí do nižšího režimu (a také při pohybu dochází ke chlazení akumulátoru). Všechny režimy se přitom ovládají jednoduše jediným tlačítkem, které se pohodlně ovládá i v tenkých rukavicích.

Zdrojem napájení této LED čelovky je dobíjecí akumulátor typu 18650 s kapacitou 2 600 mAh, který lze podle potřeby nahradit i akumulátorem s větší kapacitou nebo dvěma klasickými jednorázovými bateriemi CR123A. Velkou výhodou této svítilny je přítomnost microUSB portu, díky němuž ji můžete dobíjet pomocí obyčejného microUSB kabelu, a to jak ze zásuvky, z počítače, v automobilu, z powerbanky nebo třeba z fotovoltaického panelu. Dobíjení trvá zhruba 4 hodiny. Tuto čelovku můžeme vřele doporučit všem, kteří hledají dostatečně odolný a výkonný model i pro náročné sporty. Méně vhodná je jen pro pravidelný běh nebo běžecké závody. Rozhodně se ale jedná o jednu z nejlepších LED dobíjecích čelovek na trhu v dané cenové kategorii.

 • vynikající výkon
 • dostatečná výdrž
 • vynikající kvalita zpracování
 • vynikající odolnost
 • užitečné funkce
 • variabilita napájení
 • microUSB
 • vysoká pořizovací cena
 • horší stabilita
Zjistit cenu

Podle čeho čelovku vybírat

Při výběru jakéhokoli outdoorového vybavení je vždy nejdůležitější zohlednit kde, k jakému účelu a jak často je budete používat. U čelovky to platí dvojnásob. Před samotným výběrem si proto pečlivě rozmyslete zejména dvě následující otázky, od nichž se odvíjí typ i charakteristiky daného zařízení.

 1. Kde, za jakým účelem a jak často budete čelovku používat?
 2. Kolik chcete do čelovky investovat?


Rozdělení podle účelu použití

Ve valné většině případů si uživatelé čelovku pořizují za nějakým účelem, nejčastěji kvůli nějaké aktivitě či sportu. Mnoho lidí si ale svítilnu kupuje do domácnosti tzv. pro strýčka příhodu (nezávislý zdroj světla pak ocení zejména při výpadku proudu, práci na zahradě do večerních hodin, venčení psa, na cestě do sklepa, kutilství všeho druhu apod.). Jednotlivé modely se přitom výrazně liší právě, co se účelu použití týče. Na trhu proto najdete jak čelovky za několik stokorun vhodné pro občasné využití v domácnosti nebo na zahrádce, tak i vysoce specializované profi modely, které jsou určeny pro jeskyňáře, potápěče nebo extrémní sportovce. Přestože se to může zdát zbytečné, doporučujeme vám výběr podle aktivity nepodceňovat. Pokud si totiž jasně stanovíte, při jaké aktivitě budete čelovku používat, výrazně si tím zjednodušíte její výběr. Budete totiž vědět, na jaké parametry se máte zaměřit a na co si dávat pozor. V této kapitole proto uvádíme souhrn všech nejčastějších aktivit, při nichž lze čelovku využít. Jedná se o:

 • domácnost, zahrada,
 • turistika v nenáročných podmínkách, kempování,
 • vysokohorská turistika, horolezectví,
 • běh,
 • noční běh,
 • cyklistika,
 • rybaření,
 • lov a myslivost.

Čelovky pro domácnost, zahradničení

Každého čas od času potrápí výpadek elektřiny. Čelovka je v tomto ohledu neuvěřitelně praktická, jelikož nemusíte držet baterku a máte obě ruce volné. Navíc nehrozí nebezpečí požáru od zapálené svíčky. Podobně čelovku oceníte, pokud se vám práce na zahrádce protáhne až do tmy, venčíte psa brzy ráno nebo večer, případně potřebujete něco opravit (nepostradatelná je pracovní čelovka např. při opravách auta), najít nebo pro něco dojít do sklepa, kde nesvítí žárovka. Pro občasné domácí využití rozhodně nepotřebujete zbytečně drahý model, ale postačí vám jeden ze základních typů. Tyto svítilny mívají krátký dosvit, nižší světelný tok (většinou do 100 lumenů) a nízkou výdrž. Na hlavu se připevňují obvykle pouze obvodovým páskem.

Čelovky pro běžnou turistiku a kempování

Při turistice či kempování je čelovka nepostradatelným pomocníkem. Každému turistovi se totiž čas od času stane, že musí stavět stan v husté tmě nebo naopak vyrážet na túru již v brzkých ranních hodinách. Tento typ by měl být zejména lehký, skladný a s dobrou výdrží a odolností (minimálně proti vodě). Na vícedenním treku budete těžko dobíjet baterie a brát si náhradní se pronese. Jestli s sebou ale přeci jen chcete vzít pár náhradních baterií, doporučujeme volit klasické alkalické AA nebo AAA baterie.

Pokud vyrážíte do běžných nenáročných podmínek, postačí model se středním dosvitem a nižší světelný tok (od 100 do 400 lumenů, pro náročnější turistiku i nad 400 lumenů). Doporučujeme ale volit svítilny s nastavitelným úhlem světla (úhel je jiný při stavbě stanu, kdy si potřebujete svítit pod ruce, a jiný při chůzi nočním terénem) a s širokým paprskem (zoom potřebovat s největší pravděpodobností nebudete). Rozhodně se vyplatí myslet také na pohodlí a volit zařízení nejen s obvodovým, ale i se středovým páskem (tato vychytávka ale není nutná).

Čelovky pro vysokohorskou turistiku a horolezce

Pro turistiku ve vysokých horách a horolezectví potřebujete kvalitní svítilnu, na kterou se můžete spolehnout. Rozhodně proto vybírejte mezi čelovkami z vyšší cenové třídy, které vynikají velmi dobrou kvalitou a vynikající odolností, a to jak vůči vodě, tak vůči nárazu. Kromě kvality a odolnosti by tyto svítilny měly být také co možná nejlehčí a nejskladnější. Naprostou nutností je pro horolezce regulace toku světla (zoom), nastavitelný sklon, velký dosvit i širší kužel světla a velmi dobrý světelný tok (rozhodně nad 400 lumenů).

Zcela zásadní je pro výběr tohoto typu také to, jak vám drží na hlavě a naprostou samozřejmostí je středový popruh. Velmi často u těchto modelů najdete další doplňkové funkce. Tento typ může být vybaven jak akumulátorem, tak klasickými bateriemi (AA nebo AAA). Při vícedenním přechodu hor nejspíš nabíjení nebude možné, doporučujeme proto volit raději náhradní, a to konkrétně alkalické (nikoli zinkovo-uhlíkové) baterie.

Čelovky pro běh

Pokud patříte mezi vášnivé běžce, kromě kvalitních běžeckých bot budete potřebovat také čelovou svítilnu. Zvlášť v zimních měsících ji totiž rozhodně při ranním nebo večerním běhání využijete. Jelikož při běhu dochází k otřesům, měli byste se zaměřit zejména na modely, které vám skvěle sedí, jsou lehké a nekloužou, naprostou samozřejmostí je přitom středový popruh. Podobně jako u běžné turistiky, ani v tomto případě nepotřebujete regulaci toku světla ani velký dosvit, mnohem spíše volte svítilny s širokým světleným paprskem, který vám posvítí jak pod nohy, tak i do nejbližšího okolí. Nemusíte se zaobírat ani zbytečně vysokým výkonem, bohatě postačí 100–400 lumenů. V tomto případě se navíc může hodit i akumulátor, po každém běhu ho jednoduše dobijete.

Výdrž proto volte vždy s ohledem k tomu, jak dlouhé trasy běháte. Pokud běháte i po silnicích nebo vaše trasy silnice křižují, rozhodně doporučujeme čelovku s doplňkovým zadním červeným světlem, případně další bezpečnostní svítilnu, kterou si připnete zezadu tak, abyste byli dobře viditelní i z tohoto úhlu. Využít můžete zadní světlo na kolo, případně speciální běžecká světla. Klasickou cyklistickou blikačku lze například připevnit zezadu na popruh čelovky (nebo na čepici). Některé speciální běžecké blikačky se umisťují také na patu nebo kotník běžecké boty.

Čelovky pro noční běžce

Pokud běháte pouze v noci, závodíte v nočním běhu (např. noční orientační běhy) nebo se věnujete survival závodům, které se konají i ve tmě, budete potřebovat vysoce výkonnou čelovku. Základem by měl být vždy velký světelný tok (minimálně 600 lumenů, ideálně nad 1 000 lumenů), regulace paprsku světla (zoom), což předpokládá daleký dosvit (až 100 m) a zároveň možnost změny na široký paprsek. Bohužel počítat musíte s nižší výdrží, která se při nejvyšším výkonu svítilny pohybuje mezi 1 až 3 hodinami. V případě potřeby s sebou můžete mít náhradní baterie, které jednoduše vyměníte. Nevýhodou obvykle bývá také vyšší hmotnost a velikost. Technologie jde ale naštěstí pořád dopředu a díky CREE diodám už nemusí být ani tyto čelovky příliš těžké.

Čelovky pro cyklisty

Cyklistika je další ze sportů, kde je čelová svítilna nepostradatelným vybavením, opět navíc platí, že pokud jezdíte i po silnicích, je nutné myslet na vícero bezpečnostních světelných prvků. Pro čelovku na kolo platí v podstatě totéž, co pro běžecké svítilny – měla by mít především široký světelný paprsek i dostatečný dosvit. Nezapomínejte ale ani na dostatečný výkon (i nad 400 lumenů) a výdrž (opět podle délky vaší trasy). Světlo těchto svítilen by přitom nemělo oslňovat. Pokud jezdíte po rovném terénu, můžete si dovolit těžší a výkonnější model, který má baterie (případně akumulátor) umístěné v pouzdru v zadní části hlavových popruhů. Výhodou je, že tuto čelovku můžete připevnit jak na hlavu, tak na řídítka nebo rám kola, a to díky speciálnímu držáku, který bývá běžně součástí dodávky.

Čelovky pro rybáře

Zkušení rybáři vědí, že největší kusy berou v noci nebo za brzkého rána, kvalitní rybářská čelovka s dobrou výdrží je proto naprostou nutností. Charakteristika těchto čelových svítilen se podobá modelům pro běžnou turistiku, nemusíte ale dbát na nízkou hmotnost a rozměry, díky čemuž tyto svítilny pořídíte levněji. Postačí vám střední dosvit s nižší světelný tok (100–400 lumenů), nepotřebujete zoom, ale rozhodně si pohlídejte, aby u čelovky na ryby bylo možné nastavit úhel světla.

Čelovky pro lovce a myslivce

Myslivci a lovci by měli volit vysoce kvalitní čelovky s vynikající odolností, výdrží a výkonem. Tyto modely by měly mít velmi dobrý dosvit, možnost regulace světelného toku (zoom) a měly by skvěle sedět na hlavě (třetí středový popruh je nutností). Platí pro ně v podstatě totéž, co pro čelové svítilny pro vysokohorskou turistiku a horolezectví, jen si můžete dovolit vyšší hmotnost a větší rozměry. Rozhodně nezapomínejte na odolnost vůči vodě i pádům.

Účel použitíKlíčové vlastnosti
Domácnost, zahradaNemají.
Turistika v nenáročných podmínkách, kempováníStřední světelný tok, střední dosvit, široký světelný kužel, vyšší výdrž, nízká hmotnost, nastavitelný úhel svícení.
Vysokohorská turistika, horolezectvíVynikající světelný tok, vynikající dosvit, zoom, široký světelný kužel, vysoká výdrž, nízká hmotnost, nastavitelný úhel svícení, vynikající odolnost.
BěhStřední světelný tok, střední dosvit, široký světelný kužel, nízká hmotnost.
Dálkový noční běhVynikající světelný tok, vynikající dosvit, zoom, široký světelný kužel, vysoká výdrž, nízká hmotnost.
CyklistikaStřední světelný tok, dobrý dosvit, zoom, široký světelný kužel, vysoká výdrž.
RybařeníStřední světelný tok, střední dosvit, široký světelný kužel, vyšší výdrž, nastavitelný úhel svícení.
Lov a myslivostVynikající světelný tok, vynikající dosvit, zoom, široký světelný kužel, vysoká výdrž, nastavitelný úhel svícení, vynikající odolnost.

Důležité parametry

Od účelu použití se dostáváme k jednotlivým parametrům, které jsou pro každý typ různé. V této části se proto dozvíte, co jednotlivá kritéria znamenají a na které byste rozhodně neměli při výběru zapomenout. Podle důležitosti mezi ně řadíme zejména:

 • světlený tok,
 • dosvit,
 • svítivost,
 • velikost světelného kuželu,
 • dobu svícení,
 • typ světla,
 • barvu světla,
 • typ napájení,
 • hmotnost,
 • materiál,
 • kvalitu zpracování,
 • odolnost,
 • komfort nošení a jednoduchost ovládání.

Světelný tok

Velmi často se můžete setkat také s pojmem světelný výkon. Jedná se o důležitou veličinu, která vyjadřuje sílu (intenzitu) vyzařovaného světla. Zjednodušeně lze říci, že čím větší je světelný tok, tím více světla svítilna dokáže poskytnout. Jednotkou světelného toku je lumen (zkratka lm). Často je tento parametr nesprávně označován jako svítivost. Pro představu: klasická wolframová žárovka 40 W má světelný tok 400 lm a 100 W má 1 300 lm. Intenzita světla ale nebude naprosto stejná, jelikož u čelovek jde o LED svítidlo. Velikost světelného toku přitom volte vždy s ohledem k využití svítilny, ne pro všechny aktivity je totiž velký světelný tok (výkon) nutný. Nejčastěji se lze setkat s modely, jejichž světelný tok se pohybuje v rozmezí 300–950 lm. Čím vyšší je světelný tok, tím je zpravidla nižší výdrž.

Světelný tok (lm)Účel použití
20–100Stačí pro běžné využití v domácnosti nebo na zahrádce, vhodné také na přisvícení ve stanu.
100–400Pro lehčí turistiku, běh a podobné sporty.
400 a víceVysokohorská turistika, horolezectví a další extrémní sporty.

Dosvit

Další z důležitých parametrů je dosvit, který vyjadřuje, jak daleko si můžete s danou svítilnou posvítit. Jednotkou dosvitu jsou proto metry. Platí přitom, že čím je vyšší světelný tok, tím je vyšší i dosvit, a tedy i celkový výkon čelovky (avšak na úkor nižší výdrže). Vždy se proto snažte o kompromis.

Dosvit (m)Účel použití
do 50Stačí pro běžné využití v domácnosti nebo na zahrádce, vhodné také na přisvícení ve stanu.
50–100Pro lehčí turistiku, běh, cyklistiku a podobné sporty.
více než 180Vysokohorská turistika, noční orientační běh, horolezectví a další extrémní sporty.

Svítivost

Se svítivostí se obvykle nesetkáte, jelikož obvykle nebývá u čelovek uváděna. Jde o základní jednotku, která udává, jaký světelný tok svítilna vyzařuje do prostorového úhlu 1 steradián. V podstatě jde tedy o prostorovou hustotu světla ve světelném kuželu a zahrnuje v sobě jak světelný tok, tak dosvit. Jednotkou je Kandela (cd).

Velikost světelného kuželu

Při výběru je důležité dbát také na velikost světelného kuželu, který je svítilna schopna obsáhnout, a do jak velkého prostoru se tedy bude vyzařované světlo rozprostírat. Platí přitom, že čím je velikost světelného kuželu větší, tím kratší bude dosvit, a naopak. Vybírejte proto podle využití – pro kempink nebo běh je vhodný velký světelný kužel (v extrémním případě může pokrýt úhel až 180°), naopak při vysokohorské turistice, silniční cyklistice apod. využijete spíše menší světelný kužel (cca 20°), ale větší dosvit. Není ale výjimkou, že mnohé (i levné čelovky) umožňují měnit šířku světleného kuželu podle vašich aktuálních potřeb (jde o tzv. zoom). Tuto změnu je možné obvykle provést pootočením části konstrukce.

Doba svícení

Doba svícení neboli výdrž patří mezi jedno z nejdůležitějších kritérií. To, jak dlouho vydrží čelovka svítit, je totiž naprosto zásadní pro většinu outdoorových sportů (běh, cyklistika, turistika, horolezectví apod.) a zejména pro speleology. Bohužel uvedenou výdrž svítilny je potřeba brát s velkou rezervou. Tato hodnota by totiž měla vyjadřovat čas, který je čelová svítilna schopná svítit v určitém režimu až do okamžiku, než dojde k poklesu světelného toku pod určitou hranici. Bohužel někteří výrobci tímto momentem míní až úplné vybití baterie (a do doby svitu tedy počítají i čas, kdy svítilna dohasíná). U jiných výrobců je to zase stav, kdy čelovka svítí pouze na 100 % svého výkonu. Tento údaj proto může být spíše matoucí. Pozor je potřeba dávat také na dodatečné údaje o uváděné výdrži. Ve většině případů výrobce udává výdrž při minimálním výkonu, jindy zase při maximálním výkonu. Jednotlivé údaje se přitom zcela zásadně liší. Doba svitu se obvykle pohybuje od 3 do 50 hodin (a více). Platí ale, že čím je výdrž vyšší, tím je zpravidla vyšší také pořizovací cena a naopak nižší světelný tok.

Typ světla

V současné době jsou nejpoužívanějším světelným zdrojem čelovek LED diody, které nabízejí jak velmi dobrý výkon, tak současně i nízkou spotřebu energie. Mezi další pozitiva patří také dlouhá výdrž a nízká hmotnost. Navíc jsou také poměrně odolné vůči poškození. Jejich v podstatě jedinou nevýhodou je skutečnost, že kromě světla vydávají také teplo, které je potřeba odvádět (pokud se ale se svítilnou pohybujete, obvykle váš pohyb k chlazení postačuje). Klasické halogenové žárovky v čelových svítilnách již prakticky nenajdete – a pokud, pak pouze v kombinaci s LED diodami. Pro outdoorové aktivity byste měli zvážit koupi modelu s funkcí stroboskopu (bílé nebo červené světlo), který je ideální zejména pro signalizaci (záchranářům apod.).

Barva světla

Velmi mnoho čelovek nabízí kromě klasického bílého světla, také světlo červené, zelené, modré, oranžové nebo černé. Bílé světlo vás velmi snadno oslní, naopak další jmenovaná světla září na jiné vlnové délce, díky čemuž k oslepení nedochází, ale zároveň dokáže předměty ve tmě zvýraznit. Jinou barvu světla proto uvítají zejména myslivci, lovci, speleologové nebo vojáci. Nejčastější je červené světlo, které však s sebou nese i nevýhodu. Pokud byste pod ním chtěli číst mapu, vše, co bude na mapě znázorněno červeně (včetně turistických tras), pod tímto osvětlením zmizí. Řešením je pořídit si speciální mapu čitelnou pod červeným světlem (které mimochodem používá armáda) nebo jednoduše číst mapu pod klasickým bílým světlem.

Typ napájení

Svítivost a zejména výdrž je závislá na typu napájení. Nejčastěji jsou čelovky napájeny klasickými bateriemi AA (tužkové), AAA (mikrotužkové) nebo integrovaným nabíjecím akumulátorem. Pouze okrajově se lze setkat s bateriemi knoflíkovými a mincovými, které jsou součástí pouze nejlevnějších svítilen a vykazují horší vlastnosti (nízký výkon i výdrž). Baterie/akumulátor jsou ve valné většině součástí svítilny. Umístěny bývají jak na přední straně, tak v oblasti zátylku, díky čemuž čelovka lépe drží na hlavě.

Tužkové a mikrotužkové baterie

Baterie AA nebo AAA patří mezi nejčastěji používaný typ napájení. Mohou být zakomponovány buď ve svítilně, nebo jsou uloženy na opačné straně (na hlavové pásce). Mezi jejich výhody patří nízká pořizovací cena, snadná dostupnost a také skutečnost, že si je můžete zakoupit do zásoby, a nemusíte se tedy trápit s dobíjením akumulátoru. Navíc, pokud je nepoužíváte, neztrácí samy od sebe kapacitu. Oproti akumulátoru mají ale nižší výdrž i výkon. Tužkové baterie jsou proto vhodnější spíše pro běžné využití než náročné a extrémní sporty.

Integrovaný akumulátor

Akumulátor se obvykle nachází na hlavové pásce v protilehlém postavení než žárovka. Oproti tužkovým bateriím nabízí daleko lepší výdrž i výkon, mezi jeho nevýhody ale patří vyšší hmotnost, vyšší pořizovací cena (integrovaný akumulátor zvyšuje cenu čelové svítilny), nutnost dobíjení a také fakt, že postupem času akumulátor ztrácí kapacitu a slábne. Přesto je akumulátor vhodným řešením při extrémních outdoorových aktivitách i náročných sportech. Nabíjení akumulátoru může probíhat klasicky přes adaptér (do elektrické zásuvky), daleko praktičtější a oblíbenější je ale možnost nabíjení pomocí USB nebo microUSB portu.

Hmotnost

Hmotnost opět zohledněte, pokud svítilnu budete využívat při sportu a podobných aktivitách. Zejména turisté ocení lehké vybavení, které se na zádech při několikadenním treku nepronese. V tomto směru proto opět vybírejte zejména podle účelu využití. Pokud se zařízení neprodává včetně tužkových baterií, nezapomeňte je k celkové hmotnosti připočíst – jedna tužková baterie váží zhruba 25 g. Čelové svítilny můžeme z hlediska hmotnosti rozdělit do tří základních kategorií:

 • Nejlehčí – od 80 do 125 g; jde buď o nejlevnější modely, které jsou vhodné pouze pro občasné použití v domácích podmínkách, nebo o běžecké čelovky, které můžete využít i při cyklistice nebo běžkování.
 • Středně těžké – od 125 do 200 g; tyto modely nabízí vyšší výkon i světelný tok, vhodné jsou proto i při náročnějších sportech a díky své přijatelné hmotnosti je využijí i turisté.
 • Těžké – nad 200 g; v této kategorii se nachází speciální svítilny s vynikajícím výkonem i světelným tokem, často jsou určeny pro specifické využití (speleologové, myslivci, lovci apod.).

Materiál

Materiály použité při výrobě svítilny se odrazí na její odolnosti i hmotnosti. Opět proto vybírejte zejména podle účelu, za nímž si čelovku pořizujete. Nejčastějším a zároveň nejméně odolným materiálem je plast. Výrazně odolnější jsou hliníkové slitiny (např. dural), které se pyšní jak vysokou odolností, tak nízkou hmotností. U tohoto typu je ale potřeba počítat s vysokou pořizovací cenou.

Kvalita zpracování

Kromě použitých materiálů si všímejte kvality zpracování. Konstrukce by na žádném místě neměla mít ostré nebo nezahlazené hrany. Pokud můžete, zkuste s čelovou svítilnou zatřást – nikdy by neměla „štěrchat“. Obecně přitom platí, že je lepší sáhnout po prověřených výrobcích.

Odolnost

V současné době se na trhu nachází celá řada čelovek, které jsou vysoce odolné jak proti nárazu a poškrábání, tak proti vodě (voděodolné i vodotěsné). Narazit můžete ale i na modely, které jsou odolné vůči vniknutí prachu nebo písku. Míru i typ odolnosti opět volte s přihlédnutím k hlavnímu účelu použití. Pokud chcete vysoce odolný model, zaměřte se na hliníkové slitiny. V takovém případě bude vhodná také volba minerálního místo plastového skla, které je výrazně náročnější na poškrábání. V případě, že budete svítilnu vystavovat extrémním teplotám, zjistěte si (nejlépe u výrobce) i tuto odolnost, jelikož běžně nebývá uváděna. Nejen při náročných sportech a profesích, ale i při běhu a turistice oceníte odolnost proti vodě a prachu. Nikdy totiž nevíte, kdy vás potká déšť nebo se vám svítilna ve stanu nebo batohu jednoduše zapaří. Z tohoto důvodu hledejte standardizované označení IP (stupeň krytí), které vyjadřuje stupeň odolnosti. U čelovek jde nejčastěji o tyto stupně:

Stupeň krytí (IP)Odolnost
IPx4Proti nárazům, proti vodě stříkající po dobu 5 minut.
IPx6Proti nárazům, proti vodě intenzivně tryskající po dobu 3 minut.
IPx8Proti nepřetržitému potopení do vody za podmínek určených výrobcem.

Komfort nošení a jednoduchost ovládání

Čelovka nikdy nesmí tlačit a měla by perfektně sedět na hlavě. Dbejte proto na to, aby řemínky bylo možné utáhnout (nejlépe přímo na hlavě) a pro ještě lepší komfort volte modely se středovým popruhem. Volte také co nejjednodušší ovládání, aby nebylo nutné svítilnu pokaždé sudnávat. Jednotlivá tlačítka proto musí být dostatečně velká a dostatečně daleko od sebe, aby je nebylo možné zaměnit nebo stlačit omylem. Čelové svítilny naštěstí mnoho ovládacích prvků nemají, obvykle jde jen o tlačítko pro zapnutí/vypnutí a další pro změnu světelného režimu.

Vlastnosti a funkce

Při výběru čelové svítilny můžete narazit také na celou řadu zajímavých vlastností, speciálních funkcí a příjemných doplňků. S těmi nejužitečnějšími vás nyní seznámíme, jedná se o:

 • středový popruh,
 • blokovací režim,
 • naklápění/otáčení,
 • zoom,
 • SOS režim,
 • změna režimu svícení,
 • změna barvy světla,
 • senzory,
 • reflexní prvky,
 • magnet,
 • indikátor stavu nabití,
 • ochrana proti přehřátí,
 • paměť posledního nastavení,
 • USB port.

Středový popruh – najdete jej zejména u těžších modelů, zajišťuje totiž lepší stabilitu a vyšší komfort při nošení.

Blokovací režim – obvykle jde o páčku nebo tlačítko, kterým uzamknete svítilnu tak, aby nemohlo dojít k rozsvícení světla (např. v batohu nebo kapse), a tak vybití baterie.

Naklápění/otáčení – v některých případech je možné změnit úhel světla jednoduše tak, že žárovku podle potřeby vyklopíte. Toto řešení oceníte při jízdě na kole, horolezectví, rybaření, kutilství, myslivosti a mnoha dalších aktivitách.

Zoom – možnost měnit velikost světelného kužele, a tedy i dosvit svítilny pro efektviní svícení do dálky i na blízko.

SOS režim – blikající bílé nebo červené světlo (stroboskop) vám velmi pomůže v situacích, kdy potřebujete přivolat pomoc nebo na sebe upoutat pozornost (např. v případě zranění, zabloudění apod.).

Změna režimu svícení – většina čelovek disponuje více režimy svícení, obvykle jde o blikání, červené světlo, úsporný režim svícení, změnu intenzity světla apod.

Červené světlo – je vhodné pro situace, kdy nechcete oslnit sebe nebo ostatní, případně na sebe nechcete poutat pozornost. Použití červeného světla navíc šetří baterii. Senzory – dražší modely nabízí širší výběr nejrůznějších senzorů. Může se jednat o senzor, který přizpůsobí svítivost intenzitě okolního světla nebo například senzor pohybu.

Reflexní prvky – zejména při cyklistice nebo nočním běhu jsou skvělým doplňkem také reflexní prvky. Díky nim výrazně zvýšíte svoji viditelnost na silnicích a cestách.

Magnet – některé svítilny jsou vybaveny magnetem, díky němuž je lze snadno připevnit na kovový povrch, a vytvořit z nich tímto způsobem malý reflektor či lampičku.

Indikátor stavu nabití – další praktická funkce, s níž budete mít vždy jasno, jak dlouho vám ještě svítilna vydrží a kdy už bude potřeba vyměnit baterie nebo nabít akumulátor.

Ochrana proti přehřátí – při déletrvajícím provozu se mohou LED čelovky silněji zahřívat. Pro tyto případy je vhodné volit modely s ochranou proti přehřátí, které po dosažení limitní teploty začnou samy snižovat výkon a po zchlazení jej opět automaticky navýší.

Paměť posledního nastavení – pokud svítilna disponuje i touto funkcí, znamená to, že si zapamatuje poslední nastavení. Při dalším rozsvícení proto můžete počítat se stejným nastavením a například ihned vyběhnout.

USB port – zejména čelovky s většími akumulátory jsou již běžně vybaveny USB nebo microUSB porty pro snazší nabíjení.

Cenové relace

Rozptyl pořizovacích cen čelovek je velmi široký – nejlevnější modely pořídíte i méně než za 200 Kč a za nejdražší dáte okolo 11 000 Kč. Většina modelů pro běžné použití se ale pohybuje v cenové relaci od 300 Kč do 1 000 Kč. Při výběru se zajímejte také o konkrétní značku daného modelu, mezi ověřené výrobce čelovek patří: Petzl, Fenix, Ledlenser, Coleman, Emos, Black Diamond, Extol, Silverpoint a další. Pro snazší orientaci jsme vyčlenili čtyři základní cenové kategorie:

 • do 300 Kč,
 • od 300 Kč do 1 000 Kč,
 • od 1 000 Kč do 3 000 Kč,
 • nad 3 000 Kč.

Levné čelovky

Do 300 Kč seženete základní typy čelových svítilen, které jsou ideální pouze pro občasné použití v domácích podmínkách (v domácnostech, pro příležitostné kutily, zahrádkáře apod.). Najdete zde také čelovky pro děti, které mohou mít tvar nejrůznějších pohádkových postav. U těchto výrobků obvykle není potřeba složitě zkoumat parametry, jelikož pro běžné použití zpravidla postačí i nízký světelný tok a výdrž.

Běžné čelovky

Většina nenáročných uživatelů si vybere v rozmezí od 300 Kč do 1 000 Kč. V této kategorii totiž narazíte na bohatý výběr svítilen s vyšším světelným tokem, dosvitem (cca 100 m), odolností (většinou IPx4) a základními funkcemi (více režimů, červené světlo apod.). Tuto cenovou relaci proto doporučujeme i outdoorovým nadšencům (turistům, cyklistům, běžcům), kteří vyráží do nenáročných podmínek. Ocení je ale i rybáři nebo kempaři.

Kvalitní čelovky

Pokud investujete od 1 000 Kč do 3 000 Kč, zpravidla získáte vysoce kvalitní čelovou svítilnu se světelným tokem až 600 lm, dosvitem 150 m a lepší dobou svícení. Tyto modely jsou navíc dostatečně odolné a často disponují řadou praktických funkcí. Vhodné jsou pro všechny, kteří si chtějí pořídit skutečně spolehlivou čelovku i do náročných podmínek (turisté, horolezci apod.).

Nejlepší čelovky

V top kategorii nad 3 000 Kč najdete ty nej čelovky na trhu, které již lze považovat za profesionální. Zpracování je na špičkové úrovni podobně jako vynikající parametry (vysoký světelný tok i přes 1 000 lm, dosvit i více než 200 m, vynikající odolnost) a řada funkcí. V této relaci si proto vybírají obvykle extrémní sportovci, speleologové, myslivci nebo lovci.

Tipy na závěr

 1. Ne vždy vysoká pořizovací cena znamená také lepší model. Vždy se proto orientujte především podle kvality zpracování a uváděných parametrů.
 2. Pokud si při výběru čelovky nejste jisti, doporučujeme k pročtení také uživatelské recenze, případně prostudování nezávislých spotřebitelských testů.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.7/5 34 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

1 komentář
 1. Pěkně napsané srovnání. Často chodím běhat večer, kdy už se stmívá a tak čelovku používám hodně. Nedávno jsem kupovala novou a zatím jsem spokojená, svítí opravdu hodně a i když už dobíhám za úplné tmy, vidím dobře. Tento článek si však uložím, myslím, že do budoucna by se mi ještě mohl hodit.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo