Jak vybrat čerpadlo

Dostat vodu ze studny, potoka, bazénu či nedej bože sklepa není nic jednoduchého. Naštěstí existují čerpadla, která tuto nelehkou práci udělají za vás. Možná by se mohlo zdát, že vybrat čerpadlo nebude nic složitého, ale není tomu tak. Pokud totiž chcete, aby vám dobře sloužilo, měli byste vybírat podle typu použití. Protože nám záleží na tom, abyste si vybrali co nejlépe, sepsali jsme pro vás tento návod.

Recenze čerpadel

Pojďme se společně podívat podrobněji na recenze čerpadel. Třeba se vám některé z nich bude hodit natolik, že si ho koupíte, protože vám bude připadat nejlepší. Nebo se aspoň seznámíte s konkrétními specifikacemi vybraných modelů. To vám pak poslouží jako skvělý odrazový můstek při výběru jiného modelu. Budete mít totiž s čím porovnávat.

Grundfos SCALA2

Typdomácí vodárna
Napětí230 V
Výtlak41 m
Ovládáníautomatické
Multifunkční využitíne
Vhodné pročerpání pitné a užitkové vody
Průtok3 m3
Dopravní výška27 m
Maximální tlak10 bar

Tento model patří do speciální kategorie domácích vodáren. To znamená, že kromě dopravy vody automaticky udržuje nastavený tlak v oběhu. Díky tomu ho využijete například na chalupě, ale i v domě, pokud využíváte vodu ze studny. I sám výrobce ji označuje jako univerzální řadu pro veškeré dodávky vody pro domácnosti, zvyšování tlaku, získávání dešťové vody a potřeby zavlažování zahrad.

Pokud se rozhodnete pro tento přístroj, nezapomeňte, že voda v oběhu by neměla přesáhnout 45 °C. Ale kromě tohoto lehkého omezení zvládne SCALA2 bezvadně zásobovat i více odběrných míst v domácnosti zároveň. To vše díky průtoku 3 m3/h a dopravní výšce 27 m.

Čerpadlo zvládá maximální tlak až 10 barů, ale to je stejně vysoká hodnota, kterou nebudete potřebovat využít. Díky rozsahu tlaku ale plynule vyrovnává stav v potrubí. Tím pádem voda teče stejným proudem kdekoliv v budově.

Velkou výhodou je nízká hlučnost. Vzhledem k tomu, že domácí vodárna automaticky vyrovnává případné výkyvy tlaku v potrubí, a to třeba i v noci, je příjemné, když vás při tom nebude budit.

Občas se stává, že vodárna doplní vodu do oběhu po uzavření všech kohoutků a vypne se, ale po deseti sekundách znovu na pár vteřin naskočí, aby dorovnala tlak. To je běžné. Souvisí to s délkou potrubního systému a jednotlivými spotřebiči. Ohříváte-li například vodu v bojleru, může si bojler po vyrovnání tlaku dopustit trochu vody, a tím pádem sníží tlak v potrubním systému. Ten pak okamžitě vodárna vyrovná.

Pořizovací cena tohoto čerpadla je sice poměrně vysoká (počítejte s přibližně 10 000 Kč), ale za tu cenu budete mít v celé budově stálý tlak vody a nebudete se muset o nic víc starat. Jednoduše vodárnu zapojíte do 230V zásuvky, nastavíte požadovaný tlak a je to. Za nás dobrá volba.

 • automaticky udržuje nastavený tlak
 • nízká hlučnost
 • funguje automaticky
 • voda by neměla mít větší teplotu než 45 °C
 • vysoká pořizovací cena
Zjistit cenu

Grundfos SQ 2-70

Typponorné
Napětí230 V
Výtlak87 m
Ovládáníautomatické
Multifunkční využitíano
Vhodné provoda z jezírka, sklepa, pitná, užitková
Průtok2 m3
Dopravní výška71 m
Maximální tlak7 bar

Štíhlé, nerezové a extrémně výkonné – to jsou nejčastější tři přívlastky, které se přiřazují ponornému čerpadlu Grundfos SQ 2-70. Dokáže bez problémů vyčerpat vodu z neuvěřitelné hloubky až 150 m. Při standardním nároku na tlak zvládá posílat vodu až 87 m vysoko.

Je to ideální model pro úzké a hluboké vrty. Zvládne lehce vyčerpat pitnou či užitkovou vodu, ale nezalekne se ani čerpání vody do bazénu nebo vyčerpání jezírka nebo sklepa. I když na takové úkony je zbytečně silné a drahé.

Velkou výhodou je nerezová povrchová úprava a zapouzdřený motor. Kombinace obou těchto konstrukčních předpokladů velmi prodlužuje životnost čerpadla. Do motoru se díky zapouzdření nedostanou nečistoty a vnějšek čerpadla zase nezkoroduje. A to ani při konstantním ponoru ve vodě.

Při používání je důležité, aby bylo čerpadlo zcela pod hladinou. Jinak by nefungovalo správně. I když v případě, že by se SQ 20-70 dostalo na sucho, zafunguje zabezpečení a automaticky motor vypne.

Praktická je rovněž zpětná klapka, která brání vodě v potrubí nad čerpadlem, aby se po vypnutí vracela zpět dolů. To se zejména u delšího potrubí a větší hloubky vodního zdroje vyplatí. Jednak čerpadlo snáz udrží tlak, jednak ušetříte za elektřinu.

Čerpadlo má 30 metrů dlouhý kabel, který se bude hodit. Zvládne totiž čerpat vodu i z mnohem větších hloubek. A kromě toho nemá spínač, kterým byste ho zapnuli, nebo dokonce regulovali otáčky motoru. Takže ho zapnete prostým zastrčením do zásuvky s napětím 230 V.

Menší nevýhodou může být maximální dovolená teplota čerpané kapaliny. Ta je totiž „jen“ 35 °C. tím pádem těžko vyčerpáte horkou vodu. Ale na běžné používání na zahradě i kolem domu se vám toto čerpadlo bude i tak hodit.

Výborné je také pro zavlažovací systémy. Zejména ty složitější zvládne spolehlivě zásobovat stálým tlakem vody, čímž vám možná ušetří spoustu práce se zaléváním velké zahrady nebo pole. Při běžném provozu počítejte s průtokem 2 m3/h a výškou výtlaku do 71 m.

Pořizovací cena čerpadla Grundfos SQ 2-70 je sice vysoká a přesahuje 15 000 Kč, ale za to se vám přístroj odmění nadstandardním výkonem a multifunkčním použitím. O tom, že bude sloužit dlouho a dobře pochybnosti nemáme, a to především díky zmiňované konstrukci. Takže pro náročné je toto čerpadlo dobrá volba.

 • automatický provoz
 • univerzální využití
 • vhodné do velkých hloubek
 • kvalitní povrchová úprava
 • zapouzdřený motor
 • automatické vypnutí motoru
 • nižší dovolená teplota vody
 • vysoká pořizovací cena
 • chybí regulace
Zjistit cenu

Fieldmann FVC 2001-EC

Typponorné
Napětí230 V
Výtlak6 m
Ovládáníautomatické
Multifunkční využitíano
Vhodné prozalévání zahrádek, čerpání vody ze studny
Průtok5 m3
Dopravní výškaneuvedeno
Maximální tlakneuvedeno

Klasické ponorné zahradní čerpadlo. Jeho hlavní výhodou je nízká cena, nízká váha a multifunkční použití spojené se snadnou manipulací. Hledáte-li jednoduché a nenáročné čerpadlo, které vytáhnete třeba jen párkrát do roka, máte horkého kandidáta.

Skoro bychom řekli, že je to klenot pro bazénové nadšence. Kvůli nízkému výkonu sice zvládne vytlačit vodu jen do výšky 6 metrů, ale za to má na slušný průtok až 5 m3/h. Proto se skvěle hodí k rychlému napuštění bazénu z mělké studny (má-li studna dostatečně rychlý přísun nové vody).

FVC 2001-EC není hlučné a díky čidlu v plováku se zvládne samo vypnout v případě, že by docházela voda v místě čerpání. Takže ho můžete používat také na vypouštění nádrží, nebo zalévání zahrádky například ze sudu pod okapem.

Čerpadlo si vystačí s napětím 230 V a díky nízkému příkonu nezatíží jističe, takže nemusíte dávat pozor, kolik spotřebičů zrovna bude v chodu zároveň s ním. Na druhou stranu je zvenku plastové. Tím pádem není tak odolné jako jiné modely v nerezovém kabátě.

Méně kvalitní zevnějšek čerpadla odpovídá i pořizovací ceně. Ta je okolo 700–800 Kč, což je skoro zadarmo. Tomu samozřejmě odpovídá i životnost. Proto nepočítejte s tím, že by vám tento model sloužil dlouhá léta, když ho budete používat často.

My pozitivně hodnotíme uživatelské zpracování čerpadla. Prodává se s nástavcem, na který snadno nasadíte klasickou zahradní hadici. Pak můžete rovnou začít čerpat a zalévat zahrádku, napouštět bazén nebo zjara doplňovat vodu v jezírku.

Výhodou je možnost čerpání vody včetně drobných nečistot do velikosti půl centimetru. Takže ho můžete používat i na zalévání vodou z potoka či rybníku. Ale dávejte si pozor, aby se sání umístěné vespod čerpadla nedotýkalo dna vodního zdroje. Jinak by se mohlo čerpadlo ucpat nánosy písku, bahna nebo dalších mechanických nečistot.

Pokud hledáte lehké, levné a jednoduché čerpadlo na běžné zahradní úkoly, můžete sáhnout například po tomhle. Určitě vám bude při občasném používání dobře sloužit. Ale náročnějším uživatelům raději doporučujeme vybírat z dražších a kvalitnějších modelů.

 • nízká hmotnost
 • nízká cena
 • součástí nástavec pro zahradní hadici
 • tichý provoz
 • automatické vypnutí v případě poklesu hladiny
 • možnost čerpání vody i s drobnými nečistotami
 • nekvalitní výrobní materiály
 • vhodné jen do mělčích prohlubní
Zjistit cenu

Alfapumpy Ruche 1 NG 25m

Typponorné
Napětí230 V
Výtlak63 m
Ovládáníautomatické
Multifunkční využitíano
Vhodné prozalévání zahrady, čerpání vody ze sklepa
Průtokneuvedeno
Dopravní výška40 m
Maximální tlakneuvedeno

Zástupce střední třídy ponorných čerpadel. Postačí většině běžných uživatelů. Pomůže se zaléváním zahrádek i menších zahrad. Zvládne napustit či vypustit bazén nebo třeba vyčerpat vodu ze zatopeného sklepa.

Najednou může být v provozu až 2 hodiny v kuse. Pak ho výrobce doporučuje vypnout a nechat půl hodiny odpočívat. Tím se dostatečně ochladí cívka v motoru. Díky takovým přestávkám bude čerpadlo dobře sloužit dlouhé roky.

Ruche 1 NG 25m je ponorné čerpadlo, takže ho před použitím musíme zavěsit na drát či lanko, které provlečeme očkem v horní části čerpadla. V žádném případě nesmíme čerpadlo věšet za kabel elektřiny. Tím by se mohl kabel poškodit a zkratovat celé zařízení.

Čerpadlo má výtlak 63 metrů a vodu dopraví do výšky až 40 m. Ale nepočítejte s tím, že zvládne dopravit vodu ve vysokém tlaku. Za hodinu dokáže přečerpat maximálně 1 200 l vody. Tím pádem je spíše ve spodní polovině výkonů dostupných čerpadel. Ale na běžné věci postačí.

Přístroj díky vynikající antikorozní úpravě zevnějšku vydrží i stálý ponor ve studni či nádrži. Nemusíte se bát, že by se vlivem času a vlhkosti povrch čerpadla znehodnocoval. Ale samozřejmě nesmí zůstat ve vodě přes zimu, protože by mráz poškodil vnitřní mechanismus čerpadla.

Pokud jde o použití, hodí se tento model výhradně na vodu bez mechanických nečistot. Takže se nehodí ani na vyčerpávání zatopených základů na stavbě nebo silně zakalené vody s příměsí bahna apod. Ale kromě toho si dobře poradí s jakoukoliv vodou o teplotě do 35 °C.

Cena čerpadla se pohybuje okolo 2 000 Kč. Podle nás odpovídá nabízenému výkonu i konstrukci přístroje. Ruche 1 NG 25m určitě velmi dobře poslouží všem, kdo chtějí přes rok zalévat ze studny nebo pro čerpadlo najdou jiné permanentní využití nenáročné na vysoký tlak vody.

Pokud hledáte univerzálního pomocníka nejen na zahradu, který nepodlehne působení okolí ani po několika měsících ponoření pod vodu, máte před sebou jednoho z favoritů. Jen si ohlídejte, aby ve vodě nebyly nečistoty, které by ucpaly vnitřek čerpadla.

 • kvalitní zpracování a výrobní materiál
 • stálý ponor (kromě zimy)
 • ne příliš výkonný
 • pouze pro čistou vodu
Zjistit cenu

EXTOL PREMIUM SPF 1100

TypPonorné-kalové
Napětí230 V
Výtlak8 m
Ovládáníautomatické
Multifunkční využitíano
Vhodné prozakalená i čistá voda
Průtokneuvedeno
Dopravní výška8 m
Maximální tlakneuvedeno

Ponorné kalové čerpadlo, které si poradí i s méně tvrdými mechanickými nečistotami. Vyniká velmi slušným výkonem, díky kterému zvládne za hodinu přečerpat až 18 500 litrů vody. Takže na rychlé vypuštění či napuštění bazénu je jako dělané.

Kromě toho dobře poslouží při vyčerpávání zakalené či zabahněné vody. Podle výrobce zvládne nečistoty o velikosti až 2 cm. K tomu ale musíme dodat, že vnitřní části čerpadla jsou dominantně plastové. Tím pádem ostré a tvrdé nečistoty z dlouhodobého hlediska čerpadlo znehodnotí.

Proto doporučujeme čerpat hlavně vodu znečištěnou měkkými příměsemi, například blátem, bahnem apod. Ideální není ani písek, ale s tím by si čerpadlo poradit mělo.

EXTOL PREMIUM SPF 1100 sice nevytlačí vodu do desetimetrových výšek, ale i tak zvládne až 8 metrů při maximálním ponoru 7 metrů. Takže ho můžete používat například k čerpání vody z kopané studny.

Tento model není určený k permanentnímu používání, ale můžete ho v lidu používat pravidelně, třeba jednou týdně o víkendu na zalévání zahrádky na chalupě apod.

Výhodou je podle nás multifunkční použití. Můžete čerpat jak úplně čistou, ale i znečištěnou vodu, takže se vám čerpadlo doma neztratí ani při přívalových deštích, zatopených sklepích a tak dále.

Zevní částečné krytí výraznou oranžovou barvou navíc zjednodušuje orientaci o poloze čerpadla. Proto včas odhalíte, že se blíží dno čerpaného prostoru a bude se vám lépe odhadovat, kdy čerpadlo ještě nechat běžet, a kdy už ho naopak vypnout ze zásuvky.

Z našeho pohledu jde o slušný univerzální hobby model, který se neztratí zahrádkářům, chalupářům ani občasným uživatelům čerpadel (například napouštění bazénů či okrasných rybníčků a jezírek). Cena okolo 2 200 Kč podle nás odpovídá technickému provedení a možnostem čerpadla. Pro náročné uživatele ale doporučujeme zvážení dražšího a kvalitnějšího čerpadla.

 • multifunkční využití
 • možné použít i na znečištěnou vodu
 • transparentní barvu
 • plastové vnitřní části
 • na občasné použití
Zjistit cenu

Co byste měli vědět před výběrem

Než se zamilujete do nablýskaného nerezového čerpadla s obrovským výkonem a koupíte si ho, měli byste si nejdřív ujasnit následující klíčové věci:

 1. Jakou vodu potřebujete čerpat – Existuje celá škála specializovaných čerpadel. Některá se specializují na dokonale čistou vodu, kterou svým chodem neznečišťují, jiná jsou univerzálnější a v neposlední řadě existují i čerpadla na jímky nebo vodu s většími nečistotami.
 2. Odkud kam budete čerpat – Toto je klíčové zejména z hlediska typu a výkonu čerpadla. Vyčerpat vodu z bazénu zvládnete prakticky čímkoliv, ale dostat jí z 20 metrů hluboké studny už není žádný med.
 3. Kolik vody budete nejčastěji čerpat – Je velký rozdíl, jestli budete čerpadlo používat například na zalévání dvou řádků s rajčat, na což vám postačí několik desítek litrů vody, nebo budete chtít zalít pětihektarové pole. Stejně tak je rozdíl, jestli vám stačí nízký průtok, nebo potřebujete, aby voda z hadice tryskala ďábelským tempem.
 4. Jak často budete čerpat – Frekvence čerpání by měla ideálně být přímo úměrná kvalitě vybraného modelu čerpadla. To znamená, že na denní používání byste měli sáhnout po některém z nejkvalitnějších čerpadel, zatímco na občasné vyčerpání trochy vody ze sklepa po průtrži postačí průměrné, možná dokonce základní čerpadlo.
 5. Jak budete čerpadlo ovládat – V nabídkách obchodů najdeme jednak čerpadla, která se ovládají ručně, a jednak ta, která fungují automaticky; například na základě změny tlaku. Potřebujete-li čerpat kapalinu jen občasně, týká se vás první případ, jinak hledejte automatické čerpadlo – tzv. domácí vodárnu.
 6. Kolik peněz hodláte investovat – Cena čerpadla často odpovídá kvalitě, ale není tomu tak výhradně. V každém případě počítejte s tím, že za málo peněz hodně muziky nedostanete. Na druhou stranu, pokud dvakrát ročně po přívalových deštích čerpáte vodu ze sklepa, nepotřebujete ověnčeného šampiona mezi čerpadly.

Jaké typy čerpadel existují

Existují dva základní typy čerpadel. Liší se v umístění. Každé z nich má své výhody a nevýhody. Záleží na vás a vašich potřebách, který typ čerpadla si vyberete. V každém případě ale doporučujeme předem promyslet, který z typů zvolíte.

Drtivá většina čerpadel je vodních. Proto se na ně zaměříme. Ale existují i čerpadla na benzín či jiné látky.

Ponorná čerpadla

V této kategorii najdete stroje, které se umisťují přímo do vody. Nejtypičtějším příkladem je čerpadlo ve studni. To je volně vloženo přímo ve vodě. Pracuje tak, že vodu ze studny vytlačuje hadicí nahoru ven. Samozřejmě platí, že čím větší hloubka study a delší hadice, tím výkonnější čerpadlo budete potřebovat, ale o tom si podrobněji povíme dále.

Důležité je vědět, že ponorná čerpadla musejí být zcela pod hladinou vody (například zmiňované studny). V opačném případě by čerpadlo mohlo nasát vzduch, což může přinejhorším poškodit motor, přinejlepším čerpadlo nezvládne vytlačit vodu do požadované výšky. Naštěstí mají ponorná čerpadla čidlo. Některé modely mají mechanický plovák, který svou polohou na hladině sepne kontakt, jiná mají vnitřní čidlo.

 • dokáží vodu vytlačit do obrovské výšky
 • mají stálý proud
 • nepůsobí na ně vnější vlivy
 • čerpadlo nelze jednoduše čistit
 • při poruše ho musíte vytáhnout ven
 • nemusíte na první pohled vidět jeho stav

Povrchová čerpadla

Jak už jejich název napovídá, jsou na povrchu, tedy nejčastěji zemi, skruži, břehu apod. Ve srovnání s ponornými čerpadly sice nedokážou vytáhnout vodu z takové hloubky, ale za to většinou nabízejí velký průtok a bývají levnější.

Funkčně se od ponorných čerpadel také liší. Povrchové čerpadlo má totiž hadice hned na dvou koncích. Jednou vodu nasává a druhou ji vypouští. Výhodou je, že můžete díky umístění čerpadlo ovládat pohodlně.

Protože ale vnitřní mechanismus povrchového čerpadla nepočítá s ničím jiným než čistou vodou, neměli byste takové čerpadlo používat na vodu s nečistotami, nebo dokonce vypouštění jímek. Na druhou stranu dobře poslouží k napouštění bazénu.

Speciálním typem povrchového čerpadla je čerpadlo oběhové, které se stará o cirkulaci vody v oběhu. Například rozvádí teplou vodu v radiátorech.

 • snadno se udržují
 • zvládají velký průtok
 • fungují i s ne zcela těsnící hadicí
 • nezvládají čerpat vodu z velké hloubky
 • neporadí si s mechanickými nečistotami
 • levnější modely trpí změnou okolních podmínek

Čerpadla podle typu použití

Samozřejmě můžeme kromě vnitřní konstrukce čerpadla rozdělovat také podle použití. V takovém případě existuje celá řada kategorií, které kopírují nejčastější situace, při kterých čerpadla využíváme. To ale ještě neznamená, že čerpadlo specializované na jeden účel neposlouží univerzálněji. Spíš je to informace o tom, v čem opravdu vyniká nad ostatními typy. Postupně si představíme ty nejčastější, které jsou k sehnání.

Čerpadla na pitnou vodu

Zvládnou bez ovlivňování kvality čerpat pitnou vodu – typicky ze studny či vrtu, případně z jiného zdroje. Pokud hledáte čerpadlo, kterým potřebujete do obydlí dostat pitnou vodu, určitě se nesnažte koupit za každou cenu to nejlevnější. Hledejte takový model, který má pro čerpání pitné vody atestaci. Díky tomu budete mít jistotu, že voda zůstane bez zbytkových příměsí dlouhá léta. I tak ale pro jistotu doporučujeme pravidelné kontroly její kvality a nezávadnosti.

V této kategorii můžete vybírat ze dvou typů čerpadel. Prvním je čerpadlo povrchové. Ať už takové, které ovládáte vy nebo automatické, které reaguje na změnu tlaku v potrubním systému (tzv. domácí vodárna). Oba zástupci prvního typu těchto čerpadel nasávají vodu ze zdroje umístěného hluboko pod umístěním čerpadla. Druhým typem je pak ponorné čerpadlo na pitnou vodu. To leží přímo pod hladinou zásobárny s pitnou vodou a vytlačuje ji vzhůru do potrubí.

Pamatujte, že povrchová čerpadla bývají levnější než ponorná, ale mají omezený dosah v hloubce. Speciální kategorií představují domácí vodárny, které samy reagují na změnu tlaku a okamžitě ho vyrovnávají.

Čerpadla na vodu

Do této kategorie řadíme všechny stroje, které zvládnou přepravovat vodu, která sice není pitná, ale ani příliš znečištěná. Nejčastěji tento typ využijete pro čerpání vody z potoka, sklepa, bazénu, ale i sudu či lehce zakalené vody bez mechanických nečistot. Opět můžete vybírat z ponorných i povrchových typů. Samozřejmě platí, že levnější povrchové má omezený dosah v hloubce. Tento typ čerpadel nepoužívejte na pitnou vodu, protože by mohla nepříznivě ovlivnit její kvalitu. Stejně tak nečerpejte žádnou jinou kapalinu ani výkaly.

Kalová čerpadla

Nejčastěji jde o ponorná čerpadla, která si poradí i se silně znečištěnou vodou, splašky, vodou s pískem či bahnem apod. Jejich velkou výhodou je univerzální použití. To znamená, že těmito čerpadly můžete klidně čerpat i vodu na zalévání, i když je jejich pořizovací cena vyšší a pořizovat je čistě kvůli blahu rostlin by bylo poněkud neekonomické. Pokud se rozhodnete pro tento typ čerpadla, dávejte si pozor na velké mechanické nečistoty, jako kameny, látku apod. Sání čerpadla je sice kryté mřížkou, takže by tyto nečistoty neměly proklouznout dovnitř, ale pokud by se to stalo, mohou poškodit motor.

Nejdůležitější parametry výběru čerpadla

Jaký je maximální předpokládaný odběr vody

Zamyslete se nad tím, kolik spotřebičů a míst může v cílovém místě současně potřebovat pouštět vodu. Počítejte samozřejmě s množstvím lidí v budově (pokud žijete sami, těžko budete najednou umývat nádobí a sprchovat se). Následně podle průměrných průtoků vody níže odhadněte, kolik vody potřebujete při maximální zátěži za časovou jednotku.

Příklad: pračka – 0,1 l za sekundu, myčka – 0,2 l za sekundu, toaleta – 0,1 l za sekundu, umyvadlo – 0,2 l za sekundu, dřez v kuchyni – 0,2 l za sekundu, vana 0,3 l za sekundu, sprcha – 0,2 l za sekundu apod.

Každé čerpadlo má na výrobním štítku maximální průtok. Podle toho odhadnete, jestli by čerpadlo vaši spotřebu utáhlo, kdyby nemuselo táhnout vodu z žádné hloubky. To je totiž další klíčový aspekt.

Dopravní výška

Odpovídá vzdálenosti, do které musí čerpadlo dopravit vodu, a to v požadovaném tlaku. Skládá se jednak z rozdílu nejnižší možné hladiny vodního zdroje a místa odběru vody, a jednak z délky potrubí. Jestli máte například 18 m hlubokou studnu, ale v letních suchých měsících voda klesne o další dva metry, počítejte raději 20 m. Při udržení tlaku čerpadla je nutné za každý 1 bar přičíst cca 10 výškových metrů. Navíc potřebujeme pro přesnější výpočet započítat také ztráty. Ukažme si modelový příklad:

Výškový rozdíl: 20 m
Požadovaný tlak v odběrném místě: 2 bary -> + 20 m výšky
Ztráty: obecně je to 3-5 % (záleží na délce vodovodního systému apod.)

Dopravní výška = (tlak x 10,2) + výškový rozdíl + ztráty
V našem modelovém případě: (2 x 10,2) + 40 + 1,3 = 61,7 m

Jakmile budete mít tento výpočet hotový, můžete překročit k dalšímu bodu.

Provozní bod a výtlak čerpadla

Jde o hodnoty, které vám napoví, jaký bude průtok vody při dané dopravní výšce. Samozřejmě počítejte s číslem vypočteným v předchozím bodě. Tím zajistíte, že vám bude voda téct v požadovaném tlaku. Pokud byste například počítali jen s fyzickým rozdílem výšek hladiny vodního zdroje a místa spotřeby, tekla by voda často v podstatně nižším tlaku (nepřipočítáváte ztráty ani požadovaný tlak).

Zjednodušeně: Samotný výtlak udává maximální výšku, do které čerpadlo dokáže vodu vytlačit.

Optimální zátěž pro čerpadlo

Každý model má optimální pracovní rozmezí, při němž je nejefektivnější. Navíc při práci v tomto rozmezí čerpadlo vydrží mnohem déle, než při extrémně vysokém či extrémně nízkém zatížení. Je to jako když jedete na kole po stále stejném terénu. Pokud zvolíte příliš lehký převod, pojedete zbytečně pomalu a budete muset šlapat jako šílení. Při příliš těžkém převodu se zase nadřete, nebo dokonce nebudete moci otočit šlapátky, takže zastavíte a půjdete po svých.

První případ by pro čerpadlo nebyl až takovou tragédií, protože by zvládlo vodu dopravit na požadované místo, ale zároveň pravděpodobně ve vyšším tlaku než potřebujete. To může být problém v případě, že na to není stavěný potrubní systém. Ve většině případů to ale trubkám nebude vadit. I tak ale přinejmenším v takovém případě utrácíte zbytečné peníze za příliš silné čerpadlo.

V druhém případě je problém větší. Čerpadlo totiž nezvládne dopravit vodu v požadovaném tlaku, nebo dokonce vodu nedopraví vůbec. To znamená, že bude prakticky nepoužitelné a v horším případě se může přetížit, přehřát a vypnout či poškodit.

Proto si vždy počítejte dopravní výšku a výtlak . Pokud si nebudete jistí, neváhejte se v tomto ohledu poradit se zkušeným prodejcem. Raději si nechte vše vysvětlit, než abyste sáhli po příliš slabém nebo zbytečně silném modelu čerpadla.

Pokud jste se dostali až sem, máte vyhráno. Teď už vám totiž nic nebrání tomu, abyste si vybrali konkrétní model čerpadla. Ale než se do toho pustíte, dovolte nám nabídnout pár vytipovaných modelů, u kterých určitě nešlápnete vedle. Přečtěte si jejich recenze v úvodu tohoto článku.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 30 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
 1. Dobry den, pri Domácí vodárne Grundfos SCALA2 pisete ze: „je určená výhradně k čerpání pitné nebo užitkové vody. A vzhledem k tomu, že funguje automaticky, určitě ji nemůžete využívat na jiné čerpání (vody ze sklepa, zalévání zahrady nebo třeba vyčerpávání vody z jezírka).“
  Chcel som ju vyuzivat na cerpanie vody z vrtanej studne a pouzivat vyhradne na zalievanie zahrady – hadica a postrekovac. Takto mi to odporucil vodar. Po precitani Vasej recenzie som na pochybach ci je toto riesenie spravne. Prosim o info, preco sa toto cerpadlo nehodi na zalievanie zahrady ako pisete. Alebo som to zle pochopil?

  • Dobrý den,

   kolega co psal tento článek už bohužel není dosažitelný pro účely konzultace (přijde mi, že se do té věty zamotal a nejsem si jist co jí chtěl říci), ale z toho co jsem dohledal je pro výše uvedené účely (zalévání zahrady) vhodná. Přidávám info přímo od výrobce: je to univerzální řada pro veškeré dodávky vody pro domácnosti, zvyšování tlaku, získávání dešťové vody a potřeby zavlažování zahrad.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo