Jak vybrat chemické WC / záchod Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Obliba chemických záchodů v poslední době roste. Tento typ toalet se totiž výborně hodí na cesty (do karavanů, na lodě), na chaty a chalupy nebo pro imobilní osoby a seniory, doslova nutností jsou v místech, kde chybí přípojka k odpadu. Vlastně se jedná o takové mobilní wc. V následujícím článku vám proto přinášíme podrobné informace o tom, jak správně vybrat chemický záchod, jakou chemii zvolit a kam s odpadem z tohoto typu WC. Navíc se podělíme o recenze nejoblíbenějších chemických toalet na trhu.

Test chemických WC/záchodů 2023

V našem testu jsme se zaměřili na pět modelů oblíbených chemických WC. Zajímala nás nejen kvalita zpracování či parametry, ale také snadnost obsluhy a údržba. Kromě toho jsme se zaměřili také na vhodnost pro konkrétní použití (na cesty, pro imobilní osoby, na chalupu apod.).

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Dometic 972Zjistit cenu
90 %
2.Dometic 976Zjistit cenu
90 %
3.Thetford Porta Potti Qube 365Zjistit cenu
89 %
4.Thetford Porta Potti Qube 345Zjistit cenu
87 %
5.Campingaz 20L Portable ToiletZjistit cenu
86 %

Věříme, že jsme vám naše postřehy usnadní výběr.

THETFORD Porta Potti Qube 345

Objem nádrže na vodu15 l
Objem sběrné nádrže12 l
Maximální nosnostvýrobce neuvádí
Výška sedáku32,4 cm
Pístový splachovací mechanismusano
Ukazatel stavu odpadní nádržeano
Barvabílá/šedá
Rozměry (Š x V x H) v cm33 x 38,3 x 42,7
Hmotnost3,8 kg

Přenosné chemické WC Thetford Porta Potti Qube 345 je menší variantou oblíbeného záchodu Thetford Porta Potti Qube 365. Díky menší velikosti a výšce sedáku (pouze 32,4 cm) není vhodný pro seniory (příp. osoby s omezenou hybností). Více se hodí pro občasné či nouzové použití v menších karavanech, lodích, na zahradách či chatách.

Pochvalu zaslouží kvalitní provedení vzhledem k nízké pořizovací ceně. Díky nízké hmotnosti, malým rozměrům a madlu na každé ze dvou rozložitelných částí jej můžete snadno přenášet nebo převážet, zabere totiž minimum místa.

Podobně jako další chemické toalety Thetford, i model Porta Potti Qube 345 lze velmi snadno rozdělit na dvě části: nádrž na vodu a na odpad. Obsluha je přitom velmi jednoduchá. Odpadní nádrž odejmete a snadno vyprázdníte díky speciální pohyblivé výpusti, aniž byste museli přijít do kontaktu s obsahem.

Přestože výrobce neuvádí maximální nosnost, Porta Potti Qube 345 rozhodně unese osoby s hmotností do 110 kg. Plastová konstrukce působí bytelně a zpracování je kvalitní. Chválíme také pístový splachovací mechanismus (na rozdíl od měchového mechanismu řady 1).

Na sběrné nádobě najdete ukazatel stavu obsahu nádrže. Bohužel tento ukazatel upozorní na potřebu vylít obsah až ve chvíli, kdy je nádrž plná. Nelze jej tedy považovat za spolehlivý. Množství odpadní tekutiny v nádobě je navíc možné odhadnout pouhým okem. Pochválit však musíme těsnící klapku, která brání unikání případného zápachu do okolí toalety.

Thetford Porta Potti Qube 345 lze proto považovat za velmi dobré chemické WC pro všechny, kteří bojují s místem a nevadí jim nižší sedák. Hodí se ale pouze pro občasné využití (objem sběrné nádoby je pouze 12 l). Pro usnadnění vstávání doporučujeme tuto toaletu postavit na vyvýšené místo.

 • nízká pořizovací cena
 • poměr cena/kvalita
 • kvalitní zpracování
 • snadná obsluha
 • přehledný návod
 • nízká výška sedáku
 • ukazatel stavu odpadní nádrže
 • menší objem sběrné nádoby
Zjistit cenu

THETFORD Porta Potti Qube 365

Objem nádrže na vodu15 l
Objem sběrné nádrže21 l
Maximální nosnostvýrobce neuvádí
Výška sedáku40,8 cm
Pístový splachovací mechanismusano
Ukazatel stavu odpadní nádržeano
Barvabílá/šedá
Rozměry (Š x V x H) v cm41,4 x 38,3 x 42,7
Hmotnost4 kg

Porta Potti Qube 365 patří do oblíbené řady chemických přenosných WC značky Thetford. Na rozdíl od modelu 345 je vyšší (podobně jako klasické WC), díky čemuž se hodí pro častější a širší využití. Oceníte jej proto jak majitelé karavanů, lodí, chat, chalup, mobilních domů, tak i senioři a imobilní lidé, kterým se z něj bude snadno vstávat. Je to obzvláště populární chemické wc na chatu.

Kvalita zpracování je v poměru k nízké pořizovací ceně vynikající. Chválíme také poměrně nízkou hmotnost (pouze 4 kg), menší rozměry a pohodlná madla na vodní i sběrné nádobě. Díky těmto vlastnostem lze WC snadno přenášet a umístit téměř kamkoli. Přestože výrobce neuvádí maximální hmotnost, ta se pohybuje zhruba do 110 kg.

Porta Potti Qube 365 se velmi snadno rozkládá. Vylévání odpadu, doplňování chemie a čištění je proto snadné. Tento model disponuje pístovým splachovacím mechanismem (oproti řadě 1, která je vybavena horším mechanismem měchovým). Poruchovost je proto minimální.

Jako nadbytečný však hodnotíme ukazatel upozorňující na přeplnění nádrže. Tento ukazatel uživatele upozorní totiž skutečně až za pět minut dvanáct, tedy až ve chvíli, kdy je nádrž plná. Hladinu odpadní tekutiny lze navíc přes plastovou nádobu vidět pouhým okem. Více negativ jsme však na tomto modelu nenašli.

Thetford Porta Potti Qube 365 můžeme proto vřele doporučit všem, kteří si chtějí pořídit kvalitní chemický záchod za přijatelnou cenu. Tento model vám bude bez větších problémů sloužit dlouhá léta, ať už jej s sebou budete brát na cesty nebo jej využijete na chalupě, případně v domácnosti.

 • nízká pořizovací cena
 • poměr cena/kvalita
 • velký objem sběrné nádoby
 • dostatečná výška sedáku
 • kvalitní zpracování
 • snadná obsluha
 • univerzální využití
 • přehledný návod
 • ukazatel stavu odpadní nádrže
Zjistit cenu

CAMPINGAZ 20L Portable Toilet

Objem nádrže na vodu15 l
Objem sběrné nádrže20 l
Maximální nosnost130 kg
Výška sedáku41 cm
Pístový splachovací mechanismusano
Ukazatel stavu odpadní nádržene
Barvabílá/šedá
Rozměry (Š x V x H) v cm42 x 38 x 44
Hmotnost4,4 kg

Přenosný záchod Campingaz 20L Portable Toilet patří mezi velmi oblíbené modely. Díky vysokému a širokému sedáku je velmi pohodlný a hodí se nejen na chaty, ale vynikající bude i pro imobilní osoby. Díky velkému objemu sběrné nádoby jej lze používat pravidelně.

Zpracování je poměrně kvalitní. Bohužel při splachování je manipulace obtížnější (zejména v případě, pokud je nádrž na vodu téměř vyčerpaná). Píst je obvykle nutné stlačit mnohokrát za sebou, aby došlo k dostatečnému spláchnutí.

Pochválit však musíme speciální antimikrobiální ošetření toalety, díky němuž se nemusíte bát nedostatečné hygieny. Vynikající je také stabilita toalety, což je dáno také vyšší hmotností. Bohužel vyšší hmotnost zároveň zhoršuje manipulaci. A přestože jsou obě části WC vybaveny pohodlnými madly na přenášení, počítejte s tím, že při naplnění odpadní nádoby budete muset uzvednout zhruba 24 kg.

Zamrzelo nás také užší plnící hrdlo nádrže na vodu. Běžná údržba je proto o něco složitější než u výše uvedených modelů Thetford. Na druhou stranu se jedná o velmi dobré chemické WC s širokými možnostmi využití.

 • komfortní sezení
 • antibakteriální ošetření
 • nosnost 130 kg
 • velký objem sběrné nádoby
 • zvýšený sedák
 • perfektní stabilita
 • univerzální využití
 • vyšší pořizovací cena
 • vyšší hmotnost
 • horší zpracování splachovacího mechanismu
 • užší plnící hrdlo nádrže na vodu
Zjistit cenu

DOMETIC 972

Objem nádrže na vodu8,7 l
Objem sběrné nádrže9,8 l
Maximální nosnostvýrobce neuvádí
Výška sedáku35 cm
Pístový splachovací mechanismusano
Ukazatel stavu odpadní nádržeano
Barvabílá/šedá, bílá/béžová
Rozměry (Š x V x H) v cm33,3 x 31,7 x 38,7
Hmotnost5,4 kg

Dometic 972 je přenosný chemický záchod vyšší cenové kategorie. Tento model je menší než podobné zařízení Dometic 976 a objem sběrné nádoby činí pouze necelých 10 litrů. Vhodný je proto spíše pro občasné použití na cestách (např. karavanech), případně pro víkendové pobyty na chatách a chalupách.

Samozřejmostí jsou madla na obou nádobách pro snadné přenášení. Splachování se provádí pomocí otočného pístu. Součástí WC je také zabezpečení proti přetečení a ukazatel stavu odpadní nádrže. Odpad se vylévá pomocí dlouhé otočné trubky.

Toaleta je díky menším rozměrům snadno přenosná. Vyrobena je z kvalitního ABS plastu v lesklém provedení. Celkové zpracování je vynikající. Bohužel výrobce neuvádí maximální hmotnost ani výšku sedáku. Každopádně pro seniory a osoby s omezenou hybností není tento model vhodný.

Dometic 972 rozhodně patří mezi kvalitní chemická WC, počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.

 • kvalitní zpracování
 • malé rozměry
 • snadná obsluha
 • vysoká pořizovací cena
 • nedostatečný český návod
Zjistit cenu

Dometic 976

Objem nádrže na vodu8,7 l
Objem sběrné nádrže18,9 l
Maximální nosnostvýrobce neuvádí
Výška sedáku38 cm
Pístový splachovací mechanismusano
Ukazatel stavu odpadní nádržeano
Barvabílá/šedá, bílá/béžová
Rozměry (Š x V x H) v cm33,3 x 38,7 x 38,7
Hmotnost5,9 kg

Chemický záchod Dometic 976 spadá do vysoké cenové kategorie. Pokud si jej budete chtít pořídit, rozhodně se za něj připlatíte. Jedná se o větší variantu modelu Dometic 972. Objem sběrné nádoby je tedy vyšší, a to 18,9 litrů, objem nádrže na vodu však zůstal stejný (8,7 l). Tuto toaletu proto lze používat také pravidelně, počítat však musíte s častějším doplňováním vody.

Pro snadné přenášení jsou obě části WC vybaveny madly. Samozřejmostí je pístový splachovací mechanismus, zabezpečení proti přetečení i ukazatel množství odpadu ve sběrné nádobě. Zpracování je kvalitní. Pro výrobu byl použit ABS plast v lesku.

Díky poměrně malým rozměrům je tato toaleta vhodná i pro využití na cestách. Pro imobnilní osoby proto doporučujeme umístit záchod na vyvýšené místo.

Pokud vám nevadí vyšší pořizovací cena, můžeme vám Dometic 976 doporučit. Jedná se o univerzální chemickou toaletu.

 • kvalitní zpracování
 • snadná obsluha
 • univerzální využití
 • vysoká pořizovací cena
 • nedostatečný český návod
Zjistit cenu

Jak funguje chemické WC

Chemický záchod se skládá ze dvou základních částí: nádrže na odpad a zásobníku na oplachovou vodu, jejíž součástí je standardně také speciální saponát. V některých případech (zabudovaná WC) mohou být připojeny také k odpadní síti.

Jak tedy funguje chemiký záchod? Základním principem je rozklad fekálií v odpadní nádrži, v níž je odpad zároveň také uskladněn. Aby chemické WC fungovalo, musí se do něj před použitím nalít/vložit speciální chemická složka (nejčastěji tablety, gel, prášek nebo rozložitelné sáčky). Chemická látka přitom způsobí rozklad fyziologického odpadu, čímž zabrání šíření zápachu, bakterií a virů i nechtěnému procesu přirozeného rozkladu.

Toaletu je potřeba pravidelně vylévat a po vylití obsahu propláchnout vodou. Manipulace s odpadem je přitom maximálně pohodlná a bezpečná.

Kde lze chemické WC použít

Mobilní (přenosné) chemické WC je ideálním řešením všude tam, kde není možné využít klasický záchod – na chalupy, chaty, chatky, zahrady, zahrádky nebo do karavanů, lodí, stanů, mobilních domů nebo klasických domácností (které nemohou toaletu připojit na odpad). Přenosné chemické WC je ale vhodné také pro seniory, imobilní osoby a invalidy, kteří mají problémy s docházením na běžný záchod. Toto zařízení také velmi dobře poslouží na cestách všeho druhu (tedy jako cestovní záchod).

 

Chemické WC na chatu

Češi jsou bezpochyby národem chatařů a chalupářů. Kdo by si taky nepřál hodit starosti za hlavu a vyjet si na víkend z města? Bohužel i stále v dnešní době není do některých oblastí zavedena kanalizace a přívody vody nebo elektřiny. V tom případě je koupě chemického WC tou správnou volbou.

Vybrat si můžete mezi přenosnými nebo bytelnějšími toaletami. Obě dvě varianty s sebou samozřejmě přináší výhody i nevýhody. Přenosný záchod je lehký, dobře se s ním manipuluje a je cenově přijatelný. Využijete je proto nejen na chatu, ale také na cestování. Ty nejlevnější modely můžete sehnat už od 1 500,-. Nezapomínejte na to, že levnější varianty nejsou často moc kvalitní, hůře se na nich sedí a musí se častěji vylévat. Bytelnější toalety mohou stát samostatně nebo být vestavěné. Na první pohled vypadají podobně jako klasické WC. Disponují velkou nádržkou i zásobníkem a jsou proto vhodné pro pravidelné a časté používání. Nevýhodou kromě vyšší ceny, která se pohybuje zhruba od 10 000,-, je také složitější likvidace odpadu. Při vypouštění zásobníku je nutné mít u sebe velký kýbl nebo jinou nádobu s větším obsahem.

Suchý záchod na zahradu

Na rozdíl od klasického záchodu funguje suchý záchod bez použití vody. V souvislosti se suchými záchody mluvíme nejčastěji o kadibudkách neboli latrínách. Zásobníkem je předem vykopaná jáma, nad kterou se postaví záchod. Sedátko může mít podobu kulatého otvoru, někdy na něm může být i klasické plastové záchodové prkénko. Jednodušší varianta obsahuje jen dřevěné prkno, na které se sedá stehny nad otevřenou jámu. Seženete kadibudky různých tvarů a velikostí. Nejčastěji jsou vyrobené ze dřeva nebo plastu. K dostání jsou i různé druhy kadibudek. Při malém provozu stačí suchý záchod čas od času zasypat. Můžete použít třeba pálené vápno, hrabanku, rašelinu, piliny, řezanku, plevy apod. Nasáknou tekutý obsah a pohltí nepříjemné pachy. Při větším provozu je vhodné udělat betonovou odizolovanou jímku, kterou je nutné po naplnění nechat odvézt.

O suchý záchod není třeba se nějak extra starat, ale počáteční investice může být vyšší. Suchý záchod může navíc časem začít smrdět nebo se přímo v něm nebo jeho okolí mohou zdržovat mouchy. Chemický záchod seženete o mnoho levněji, ale počítejte s pravidelnou investicí do rozkladové a udržovací chemie a rychleji rozložitelného toaletního papíru. Při správném používání se nemusíte obávat nepříjemného zápachu.

Přenosné WC pro seniory

Pokud máte doma seniora nebo osobu se sníženou pohyblivostí, můžete jim pomoci usnadnit úkony spojené s hygienou. Určitě proto oceníte mobilní záchod. Nejčastěji se můžete setkat s toaletním křeslem nebo toaletním vozíkem, který přistavíte vedle postele dotyčné osoby. Volte vždy mobilní toalety se stabilní pohodlnou konstrukcí a s madly.

Výhodou těchto mobilních záchodů pro imobilní osoby je, že nemusí překonávat delší vzdálenost do koupelny a mohou tak vykonat potřebu v místnosti, ve které se nachází. S tím však bohužel souvisí logicky i nevýhody. Osoba může mít pocit ztráty soukromí, zejména pokud toaletní křeslo nebo toaletní vozík musí používat v pokoji, který sdílí s jinými lidmi. Po vykonání potřeby je nutné na místě vyřešit intimní hygienu a omytí rukou. Navíc přímo v místnosti pobytu vzniká po použití záchodu zápach. Po každém použití je proto nutné okamžitě vynést nádobu s obsahem, vylít do klasického záchodu a důkladně nádobu vymýt. Při nepoužívání zakryjte nádobu deskou, která je součástí sedátka.

Chemické WC s budkou

Chcete mít dostatečné soukromí, ale na druhou stranu se nechcete vzdát výhod chemického záchodu? V tom případě bude pro vás vhodná varianta s budkou neboli kabinou. Vzhledově připomínají klasické kadibudky, které disponují otvory pro odvětrávání nebo malými okénky. Díky kabině můžete záchod umístit téměř kamkoliv. Jsou vhodné na chaty, chalupy, na stavby, festivaly, parkoviště, zahrádky a jiné. Vzhledem k většímu objemu nádrže jsou vhodné pro častější použití nebo větší počet osob, které ho budou používat. Frekvence vylévání obsahu nádrže se u chemických WC s budkou pohybuje mezi 2 – 6 týdny. Opět samozřejmě záleží na frekvenci používání, ročním období, použití chemických přípravků nebo velikosti vyjímatelné kazety.

Dva základní typy chemických toalet

První otázku, kterou byste si měli při výběru položit, je, zda si pořídíte přenosný nebo pevně zabudovaný chemický záchod. Jedná se o základní typy, z nichž každý má odlišné charakteristiky a hodí se pro trochu jiné využití.

Přenosné chemické WC

Přenosný chemický záchod je vysoce mobilní zařízení, jež lze využít téměř kdekoli. Jedná se tedy o častější a všeobecně žádanější variantu chemických toalet. Tento typ zpravidla nedisponuje přípojkou na pevný odpad (a není tedy potřeba jej k odpadu připojovat), ale jeho součástí je vlastní sběrná nádoba. K jeho provozu budete obvykle potřebovat vodu na splachování.

Vzhledem k tomu, že přenosný chemický záchod lze bez větších problémů přemisťovat, je ideální také jako přenosné WC pro seniory, za zahrady, případně na stavby, nejrůznější dočasné akce (festivaly, závody) apod.

Zabudované chemické WC

Zabudované chemické záchody bývají nejčastěji součástí karavanů, mobilních domů apod. Tento typ může fungovat buď na stejném principu jako přenosná toaleta (nádobu na odpad je nutné vyprazdňovat), nebo jej lze připojit na běžný odpad (pokud je k dispozici). Může tak fungovat podobně jako klasický záchod. Výhodou tohoto typu je zejména vyšší kapacita sběrné nádoby (pokud je přítomna) a snazší údržba. Zabudované toalety však pořídíte za vyšší cenu.

Srovnání – výhody a nevýhody přenosných a zabudovaných chemických WC

Přenosné WCZabudované WC
VýhodyUniverzální využití, není nutná přípojka k odpadu, nižší pořizovací cena.Snadná údržba, větší objem sběrné nádoby.
NevýhodyNižší objem sběrné nádoby, obtížnější údržba.Vyšší pořizovací cena, obvykle nutná přípojka k odpadu.

Důležité parametry

Při výběru chemického WC se vyplatí myslet také na základní parametry, které vám pomohou s výběrem toho nejlepšího modelu pro vás. Mezi tato kritéria řadíme:

 • rozměry WC a výšku sedátka,
 • objem odpadní nádrže,
 • hmotnost a nosnost,
 • technologii splachování.

Rozměry WC a výška sedátka

Velikost chemické toalety se různí podle způsobu využití – menší zpravidla bývají přenosné záchody, větší pak zabudované. Výběr vždy přizpůsobte tomu, kam WC umístíte nebo zda jej budete často přenášet.

Vyplatí se myslet také na výšku chemického záchodu, a to zejména pokud jej budou používat vyšší osoby nebo staří lidé. Výška totiž přímo souvisí s pohodlím při užívání WC. Výšku sedátka se ale bohužel u řady výrobků nedozvíte, jelikož bývá na obalu málokdy uvedena. Pro zjištění tohoto údaje tak nezřídka budete muset kontaktovat prodejce (případně výrobce).

Výška sedátka se ale zpravidla pohybuje okolo 40 cm, a u některých výrobků je možné dokonce dokoupit speciální nástavec, který přidá několik centimetrů navíc. Jednoduše vypomoci si lze také umístěním toalety na pevný podstavec.

Objem odpadní nádrže

Tento údaj určuje, kolik odpadu je schopna toaleta pojmout (a to včetně splachovací vody). Odpadní nádrž má přitom přirozeně vždy větší objem než nádrž na vodu. Nejčastěji se lze setkat s objemem odpadní nádoby okolo 18 litrů, sehnat lze samozřejmě ale i modely s nižší nebo vyšší kapacitou.

Hmotnost a nosnost

Hmotnost je důležitým kritériem zejména pro výběr přenosných toalet pro pravidelné používání. Nejlehčí chemické záchody váží dokonce méně než 4 kg, nejtěžší pak okolo 6 kg. K celkové hmotnosti však vždy připočítejte také hmotnost odpadu. Při pravidelném vylévání se tak nejspíš zapotíte (větší sběrné nádoby mohou po naplnění vážit i přes 25 kg).

Nosnost je obvykle přímo úměrná hmotnosti – tedy čím těžší záchod, tím vyšší nosnost. Nemusíte mít však obavy, i nosnost těch nejlehčích zařízení začíná zhruba na 110 kg. Nosnost nejkvalitnějších toalet je pak značně naddimenzovaná a může dosahovat až 300 kg.

Technologie splachování

Chemická WC jsou obvykle ovládána manuálně (včetně manuálního systému splachování). Nejluxusnější (a pochopitelně nejdražší) modely však mohou disponovat také speciální elektronickou pumpou, která se o splachování postará za vás.

Manuální systém splachování bývá dvojí – měchový a pístový. Měchový mechanismus využívá k vytlačení vody z nádrže speciální měch v podobě plastové harmoniky. Mezi jeho hlavní nevýhody patří obtížnější ovládání (při mačkání je potřeba vynaložit větší sílu) a nižší životnost měchu (sehnat náhradní díly je ale naštěstí snadné). Tímto systémem jsou osazeny levnější chemické záchody.

Pístový splachovací mechanismus najdeme u kvalitnějších a dražších toalet. Ovládá se snáze (není potřeba vyvíjet takovou sílu), je výkonnější a vydrží mnohem déle. Pokud proto budete chemickou toaletu používat často, rozhodně doporučujeme volit tento typ.

Náhradní díly a další příslušenství

Před koupí konkrétní chemické toalety se vždy zajímejte také o dostupnost náhradních dílů (popř. servisu) a možnost jejich výměny (ne všechna zařízení je možné opravit výměnou nefunkčního dílu). Chemická WC přeci jen stále patří mezi nestandardní druh zboží a u některých modelů proto nemusí být dostupnost náhradních dílů samozřejmostí. Vedle nešlápnete se značkami chemických WC Thetford, Fiamma, Rulyt nebo Campingaz.

Mezi náhradní díly, které jsou často zapotřebí patří zejména: čerpadlo, hadice, plovák, ukazatel stavu či ventilek.

Nejžádanějším příslušenstvím k chemickým WC je kabina (budka), kterou lze zakoupit ke všem typům záchodů (a vytvořit tak zařízení výrazně podobné klasické kadibudce). Díky této kabině je možné WC umístit kamkoli je potřeba.

Toaletní papír do chemického WC

Pokud si pořídíte chemický záchod, nevyhnutelně vás čeká také výměna toaletního papíru za speciální rozkladový WC papír. Klasický papír je totiž hůře rozložitelný, a může tak způsobit nepříjemné ucpávání chemické toalety. Cena rozkladového papíru se pohybuje zhruba od 70 Kč do cca 200 Kč za čtyři role.

Pokud byste se přeci jen nechtěli vzdát klasického toaletního papíru, můžete k jeho vyhazování používat speciální nádobu. Tento postup však – vzhledem k špatnému  udržování hygieny – spíše nedoporučujeme.

Chemie/chemické náplně do chemického WC

Jak jsme zmínili již v úvodu, chemický záchod nemůže fungovat bez speciálních chemických prostředků, které se postarají o rozklad výkalů a odstranění zápachu. Důležité jsou také z hlediska dezinfekce a eliminace případných zdravotních rizik, které vyplívají z nedostatečné hygieny. Existují dva základní typy chemických prostředků: rozkladová chemie a údržbová chemie. Rozkladová chemie je nutná, zatímco údržbová je pouze doporučena.

Rozkladová chemie

Druhů rozkladové chemie je na trhu celá řada. Nalévá se do nádrže na odpadní vodu a její hlavní úlohou je rozpouštění odpadu, zabránění šíření zápachu a plynování splašků. Dávkování se řídí podle velikosti nádrže (potřebné údaje vyčtete na obalu konkrétního přípravku).

Na otázku, jak často vylévat chemické WC, není snadná odpověď. Interval se různí podle typu chemie (např. ekologickou je nutné vyměňovat častěji) či ročního období (v zimně je interval pro výměnu delší, v létě kratší). Obvykle se však výměna rozkladové chemie provádí zhruba po 4 až 14 dnech.

Údržbová chemie

Údržbová chemie slouží jak k provonění toalety, případně pro vytvoření speciální ochranného filmu na povrchu místy a pro dezinfekci. Údržbová chemie se přidává do nádržky na vodu.

Čistící chemie

Důležitým čistícím prostředkem pro chemické záchody je také chemie pro čištění kazety, která rozpouští usazeniny. Tento chemický prostředek doporučujeme používat pravidelně 3–4x do roka (podle frekvence používání toalety i častěji).

Ceny chemie

Cena přibližně 10 dávek chemického přípravku se pohybuje okolo 100–200 Kč. Cena ale samozřejmě závisí také na typu (zda jde o tablety, gel, prášek nebo rozložitelné sáčky) a množství (k mání jsou i cenově výhodná balení 5 l a více).

Jak dlouho vydrží chemické WC

Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Zatímco někomu stačí obsah z chemického WC vylévat jednou za deset dní, jiní tento proces musí dělat každé tři dny. Obecně se však doporučuje obsah chemické toalety vyprazdňovat zhruba jednou za 5 – 14 dní. Záleží však na více faktorech. Intervaly se odvíjí podle frekvence používání, ročním období, použití přípravků nebo velikosti vyjímatelné kazety. Pokud WC používáte častěji nebo jej dokonce využívá více osob, doporučujeme interval zkrátit. Také v letních měsících nebo v teplém počasí byste měli obsah vylévat častěji než v zimě nebo v chladném počasí. V dnešní době se stále více lidí uchyluje k používání ekologických přípravků. Ty ale bohužel vyžadují častější vyprazdňování nádoby než přípravky chemické. Menší vyjímatelné kazety musíte vylévat častěji.

Kam vylít obsah z chemického WC

Kam s odpadem z chemických záchodů? Tuto otázku si položí většina majitelů chemického WC. Dopátrat se odpovědi přitom není vůbec snadné.

V žádném případě však obsah chemického záchodu nevylévejte do volné přírody (do potoka, na zahradu, do lesa apod.), a to ani v případě použití ekologické chemie. Vzhledem k obsahu chemických látek dochází k nebezpečné kontaminaci vody nebo půdy!!!

Obsah chemického WC nikdy nevylévejte na pozemek nebo kompost a nepoužívejte ho ani na hnojení. Modrá chemie, která se většinou na tento typ záchodu používá, totiž není šetrná k životnímu prostředí. Obsah proto vylévejte nejlépe na jiném WC, které se dá klasicky spláchnout (pokud cestujete, tak např. na benzínové stanici, v restauraci, kempu apod.). Dávejte si samozřejmě veliký pozor na to, abyste tento proces dělali s co největší opatrností a aby WC pak bylo bezpečně použitelné pro další zákazníky, kteří přijdou na záchod po vás. Řada kempů již v současné době poskytuje speciální výlevky, které jsou přímo určené pro chemická WC. Často je u nich také hadice s vodou, abyste mohli WC kazetu po vylití rovnou vypláchnout.

V opravdu nouzových případech lze obsah vylít i do hluboké vyhloubené jámy, kterou posléze důkladně zasypete vykopanou zeminou. Samozřejmě co nejdále od místa, na kterém se pohybují jiní lidé. Snažte se ale v prvé řadě takovým situacím předcházet.

Jak vyprázdnit chemické WC

Aby chemické WC správně fungovalo, musí se pravidelně vynášet a čistit. Jedině při důsledné péči a správném dávkování chemie nebude zapáchat a bude správně fungovat. Chemické WC je vybavené tzv. vyjímatelnou kazetou. Jak už název napovídá, tu z toalety vyjmete a její obsah vylijete do určeného místa. Nezapomeňte následně kazetu důkladně vypláchnout vodou. Skvěle také poslouží například wapka. Poté nalijte do WC trochu vody a potřebnou chemii. Poměr je však většinou 1 dcl chemie (u koncentrované zhruba o půlku méně) na 2 l vody. Nicméně konkrétní informace o správném dávkování se dozvíte vždy na etiketách vámi vybraných čistících prostředků nebo v manuálu pro použití chemického WC.

Rozkladová chemie je tedy pro chemický záchod naprostou nutností. Ačkoliv tato chemie udržuje záchod čistý, je vhodné jej zhruba jednou za čtvrt roku důkladně vyčistit pomocí chemie údržbové, která má za úkol usnadnit péči o WC a prodloužit jeho životnost. Dokáže například záchod příjemně provonět, odstranit usazeniny, které snižují účinnost rozkladové chemie, usnadnit splachování apod. Záleží na tom, jaký druh prostředků zvolíte. Vždy používejte speciální čistící prostředky, které jsou určené pro péči o chemické WC. Běžné prostředky totiž nemusí být k materiálům nebo jednotlivým součástkám chemického WC šetrné a pravidelným používáním by mohly jeho životnost dokonce snižovat. Je také vhodné používat speciální toaletní papír, který se rozpustí rychleji než běžný toaletní papír. Pokud budete dodržovat tyto zásady, bude vyprázdnění toalety rychlé a jednoduché.

Zkušenosti s chemickým WC

Bez záchodu se na chatě, chalupě, na lodi nebo v karavanu obejdete jen stěží. Chemická toaleta proto tou nejlepší volbou. Je nutné si uvědomit, že na komfort klasického záchodu prostě nic nemá. Vykonáním potřeby péče o chemický záchod zkrátka nekončí. Na závěr si proto shrňme pár důležitých parametrů, které je nutné vzít před koupí chemického záchodu v potaz. Pokud si ujasníte předem, co od chemického záchodu očekáváte, lépe si vyberete ten pravý a budete s ním ve finále spokojeni.

Pokud máte přípojku na odpad, více prostoru s odvětráváním, neplánujete toaletu přenášet a nevadí vám vyšší invetice, poohlédněte se po vestavných nebo samostatně stojících variantách. Pokud naopak často cestuje, máte málo prostoru, menší rozpočet a nevadí vám častější vylévání obsahu, pořiďte si přenosné chemické WC. Nejdříve se odpíchněte od hmotnosti toalety. Lehké jsou sice lepší na přenášení, ale mají zároveň menší sběrné nádoby. A čím menší nádoba, tím častěji ji budete muset vynášet. Navíc toalety mají nižší nosnost. Chcete-li mít co možná největší komfort, pořiďte si vyšší sedátko nebo speciální nástavec, které vám ho o pár centimetrů zvýší. To ocení zejména starší lidé nebo osoby s omezenou pohyblivostí.

Zamyslete se také nad systémem splachování. Měchové manuální je sice levné, ale má obtížnější ovládání. Pístové manuální je kvalitnější, jednodušší, ale dražší. Elektrické je komfortnější, dražší a ke svému provozu potřebuje napojení na elektrický obvod, který však stále není na mnoha místech k dispozici.

Jak funguje WC v karavanu

Vykonávání potřeby na cestách s sebou přináší různá úskalí. Ne vždy máte možnost odskočit si na záchod do restaurace nebo na benzínovou pumpu. Sdílené záchody v kempu zase neposkytují dostatek soukromí a vykonávání potřeby v přírodě je dlouhodobě zase značně neetické a nehygienické. Proto je chemický záchod v karavanu rozhodně tím nejlepším řešením.

Přenosné WC má dvě části. Horní je tvořena mísou a splachovací nádrží, spodní část tvoří odpadní nádrž. Tyto části jsou odděleny záklopkou, aby nedocházelo k šíření zápachu. Vyjímatelná nádoba obsahuje chemii a pomocí ní se vylévá nahromaděný odpad.

Můžete ale zainvestovat a pořídit si také robustnější chemické WC. Svým vzhledem připomíná klasický záchod, je napevno ukotven uvnitř karavanu (případně uvnitř lodi, chaty apod.) a proto ho nelze přemisťovat. Můžete ho napojit na běžný odpad. Pokud přípojku nemáte, počítejte, že je vyprazdňování sběrné nádoby poněkud obtížnější. Sběrná nádoba má u tohoto typu WC totiž často větší objem, proto počítejte s tím, že nádoba s obsahem bude těžší. Pokud se s ní nechcete příliš nadřít, doporučujeme ji vyprazdňovat častěji. K robustnímu chemickému WC je také třeba mít větší prostor. Abyste ho v karavanu ušetřili, volte záchod s otočnou mísou. Nezapomeňte také v karavanu na správné odvětrávání.

Kolik stojí chemické WC

Nejen výše uvedené parametry, ale také cena chemického záchodu mnohdy rozhoduje o koupi daného produktu. Pravdou přitom je, že ceny chemických toalet jsou poměrně přijatelné (za nejlevnější modely zaplatíte méně než 2 000 Kč). Existuje přitom poměrně široké spektrum internetových obchodů, kde lze chemické WC zakoupit.

Pro přehlednost jsme vyčlenili čtyři základní cenové kategorie:

 • do 1 000 Kč,
 • od 1 000 Kč do 4 000 Kč,
 • od 4 000 Kč do 12 000 Kč,
 • od 12 000 Kč.

Nejlevnější chemická WC

V cenové relaci do 1 000 Kč se nachází levná chemická WC. Jedná se o lehká přenosná zařízení nižší kvality, která jsou ideální pro méně časté použití (např. na zahradu). Pokud proto sháníte WC pro občasné použití, můžete se poohlédnout v této kategorii.

Chemická WC pro běžné použití

Zhruba od 1 000 do 4 000 Kč můžeme mluvit o toaletách pro běžné použití (na chaty a chalupy, do karavanů apod.). Jedná se o kvalitnější modely s vyšší nosností, snazší obsluhou a údržbou. V této cenové kategorii si vybere většina běžných uživatelů.

Kvalitní chemická WC

Při investici mezi 4 000–12 000 Kč získáte vysoce kvalitní chemické záchody, které jsou určeny pro každodenní použití (ideální jsou proto do mobilních domů, karavanů a pro osoby se sníženou mobilitou). Velmi často jde přitom o vestavěné varianty, z nichž některé lze připojit na odpad. Kvalita provedení je na velmi vysoké úrovni. V této kategorii je možné narazit i na speciální ekologické suché (pilinové) toalety, které se po použití zasypávají organickým materiálem (pilinami, hoblinami nebo rašelino) a jejichž obsah lze poté použít ke kompostování.

Top chemická WC

V top cenové kategorii nad 12 000 Kč se nachází nej chemické záchody na trhu. Obvykle jde o vysoce kvalitní kazetová WC a kompostovací toalety, které jsou vhodné pro použití v domech, chalupách a karavanech, kde není kanalizační ani vodovodní přípojka. Často se jedná o keramické modely s elektrickým splachováním a vynikajícím systémem separace odpadu. Nejdražší modely mohou přesáhnout i hranici 20 000 Kč.

Tipy na závěr

 1. Před tím, než si pořídíte chemickou toaletu, si pečlivě promyslete, jak naložíte s odpadem a zda máte v blízkosti vhodnou odpadní výlevku.
 2. Při výběru nejlepšího chemického WC dávejte pozor také na minimální provozní teplotu. Většině toalet totiž hrozí v zimních měsících zamrznutí a v nejhorším případě i roztržení. Vždy se proto pokuste předcházet poničení tak, že toaletu umístíte v dobře zateplené místnosti.
 3. Při výběru vhodné chemie pro chemické WC platí, že nemusíte používat výrobky stejné značky. Chemii tedy můžete použít od jakéhokoli výrobce.
 4. Zakoupit chemický záchod můžete nejen v klasickém obchodě, ale i v bazaru (a to často ve velmi dobrém stavu).
 5. Mnoho informací ohledně výběru nejlepšího chemického záchodu najdete také v uživatelských recenzích.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.2/5 164 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
 1. Máme koupený nový WC Therford a neumím ho rozdělat a vylít spodní kazetu. Neumím oddělit hořejní díl od spodního

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo