Jak vybrat nejlepší chemii do bazénu

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Pořídili jste si bazén a chcete, aby v něm voda zůstala křišťálově čistá během celé sezony? V tom případě jí budete muset věnovat pravidelnou péči. Údržba bazénové vody není náročná, pokud ji provádíte pravidelně a víte jak na to. Zpravidla vám postačí několik přípravků, o kterých se dozvíte v následujících řádcích. Podíl na kvalitě vody má i správné zazimování bazénu. V našem rádci zjistíte, s jakou bazénovou chemií se na trhu setkáte a jak ji správně používat. Kromě toho se také dozvíte, jaká bazénová chemie bude pro vás ta nejlepší.

Test bazénové chemie

Do našeho testu jsme vybrali bazénovou chemii, která je mimo jiné na bázi chlóru. Chlórovanou totiž uživatelé používají častěji než chemii bezchlórovou. Do výběru jsme zařadili multifunkční tablety, chlór šok, regulátor pH, regulátor tvrdosti vody a přípravek proti růstu řas. Zaměřili jsme se především na dávkování a jednoduchost použití.

MARIMEX 11301208 AquaMar Komplex 5v1 1kg

Formatablety
Na bázi chlóruano
Typ bazénůnadzemní, zapuštěné, vířivky
Množství1 kg
Účel použitíprůběžná údržba
Objem bazénu30 m3
Desinfekce bazénuano
Proti řasámano
Vločkováníano
Stabilizace tvrdosti vodyano
Stabilizace pHano
Dávkování1-2 tablety každých 5-8 dní

Aquamar Komplex 5v1 je přípravek na bázi chlóru, který slouží pro průběžnou údržbu vody. Před použitím je tedy nutné provést prvotní zachlórování a dosažení optimální hladiny pH. Pokud zjistíte, že voda v bazénu začíná třeba zarůstat řasou, bude potřeba použít další speciální prostředek pro zničení řas.

Chemie je ve formě tablet, jež jsou k sehnání ve dvou velikostech, standardní a mini. Podle velikosti si zvolte i vhodný plovák, který je určený buď pro standardní, nebo mini tablety. Tablety je možné nadávkovat i do dávkovače vestavěného do cirkulačního potrubí.

Do bazénu o velikosti 30 m3 se vkládá 1 nebo 2 tablety, vše záleží na teplotě vody. Pokud je teplota vody nižší než 25 °C, postačí jedna tableta, pokud je teplota vody vyšší, používají se tablety dvě. Do bazénu se vkládají každých 5-8 dní. Nezapomeňte průběžně testovat hladinu pH a chloru.

Mějte na paměti, že přípravek nesnižuje vápenatou tvrdost, ale stabilizuje ji. Díky tomu omezuje tvorbu vodního kamene.

Účinnost tohoto výrobku si uživatelé chválí. Voda při pravidelném používání vydrží průzračně čistá během celé koupací sezony. Prakticky žádnou jinou chemii navíc není potřeba používat. Důležitá je však pravidelná kontrola pH vody a obsahu chlóru. Přípravek je vyroben v ČR.

Aquamar Komplex je sice podle rad výrobce možné použít i do vířivek, ovšem pokud má menší objem, než pro který jsou tablety určeny, bude dávkování obtížné. Tablety byste museli lámat, abyste odhadli správné množství. Za nás je tento způsob příliš komplikovaný a výsledky nejisté. Proto bychom volili spíše přípravky pro menší objem vody, případně vhodné přímo do vířivých bazénů.

 • k dostání ve dvou velikostech
 • 5v1 – není potřeba další chemie
 • účinný i při vysokých teplotách
 • potřeba zakoupit plovák o správné velikosti
Zjistit cenu

PROBAZEN pH mínus 1,5 kg

Formagranule
Na bázi chlóruneuvádí se
Typ bazénůpouze bazény
Množství1,5 kg
Účel použitísnížení hodnoty pH
Objem bazénu190 m3
Desinfekce bazénune
Proti řasámne
Vločkováníne
Stabilizace tvrdosti vodyne
Stabilizace pHano
Dávkování80 g na 10 m3 vody v případě potřeby

Probazen pH minus je přípravek na bázi granulí. Používá se v momentě, kdy je nutné upravit hladinu pH ve vodě. Optimální hodnota pH ve vodě se pohybuje v rozmezí 6,8 – 7,5. Pokud pomocí testu zjistíte, že je pH příliš vysoké, je nutná jeho redukce. V tom případě sáhněte po výrobku Probazen pH minus. Vysoký obsah pH ve vodě způsobuje minerální základy, jež mohou ucpat filtraci. Navíc dochází ke snižování účinků použité dezinfekce.

Při nižší hodnotě pH je ovšem potřeba použít přípravek pro jeho zvýšení. Příliš nízké pH způsobuje rezivění kovů a blednutí barev. Kvůli uvolňování chlóru více trpí pokožka koupajících se, dochází také k pálení očí.

Roztok se rozpouští v nádobě s vodou a následně lije do nejhlubší části bazénu. Na každých 10 m3 je potřeba 80 g přípravku. Při aplikaci musí docházet k cirkulaci vody. Jakmile se veškerá voda přecirkuluje a směs s vodou dobře promíchá, je nutné provést kontrolní měření pH. Podle jeho výsledků je buď nutné proces zopakovat, nebo ne.

Přípravek se rychle a bezvadně rozpouští a také jeho aplikace je snadná. Výsledky jsou znatelné a velmi přijatelná je také pořizovací cena. Kromě toho je přípravek dostupný i v 3, 5 a 10 kg balení.

 • dobrá cena
 • snadné rozpouštění
 • na výběr více hmotností
Zjistit cenu

PROBAZEN stabilizátor tvrdosti 1 l

Formaroztok
Na bázi chlóruneuvádí se
Typ bazénůpouze bazény
Množství1 kg
Účel použitíprevence proti usazování vodního kamene
Objem bazénu40 m3
Desinfekce bazénune
Proti řasámne
Vločkováníne
Stabilizace tvrdosti vodyano
Stabilizace pHne
Dávkovánípočáteční dávkování 250 ml na 10 m3

Probazen Stabilizátor vody je přípravek, který udržuje optimální tvrdost vody. Je vhodné ho používat v případě, že bazén napouštíte vodou ze studny. Ještě předtím, než začnete bazén napouštět, je vhodné zjistit tvrdost vody. Pokud vám tester ukáže, že je voda příliš tvrdá, nalijte do vody přípravek ihned po napuštění.

Díky použití výrobku předejdete minerálním usazeninám, zabarvením či zákalům způsobeným některými minerálními látkami, obvykle solí vápníku, hořčíku nebo manganu. Stabilizátor na sebe váže ionty vápníku, hořčíku, manganu a dalších látek, takže blokuje jejich nežádoucí účinky.

Na počátku se do vody lije 250 ml na 10 m3 vody. Pokud je však tvrdost vody vyšší a její teplota přesahuje 15 °C, dávkuje se na 10 m3 vody 500 ml roztoku. Pokud již v bazénu máte viditelné známky způsobené tvrdou vodou, je potřeba dávkovat také 500 ml roztoku na 10 m3 vody. Potřebné množství se lije do skimmeru. Nezapomeňte mít při aplikaci zapnutou cirkulaci vody, aby došlo k dobrému a celistvému promíchání vody s roztokem. Stabilizátor můžete používat s chlórovými i bezchlórovými přípravky.

Aby byla aplikace ještě snazší, mohl by Stabilizátor obsahovat návod, kolik ml použít na aktuálně naměřené hodnoty podle daného testu. Každý test tvrdosti totiž vyhodnocuje v různých stupnicích.

 • snadná aplikace
 • viditelné výsledky
 • mohl by být uveden druh testeru
Zjistit cenu

LAGUNA Algicid blue 1l

Formaroztok
Na bázi chlóruneuvádí se
Typ bazénůpouze bazény
Množství1 kg
Účel použitílikvidace řas
Objem bazénu167 m3
Desinfekce bazénune
Proti řasámano
Vločkováníne
Stabilizace tvrdosti vodyne
Stabilizace pHne
Dávkováníudržovací dávka 6 ml na 1 m3

Laguna AGL blue je přípravek bojující proti růstu řas. Jedná se o roztok, který se dávkuje přímo do vody. Během dávkování musí být zapnutá filtrace, aby došlo k dostatečnému promíchání s vodou.

Přípravek by se měl do vody použít ideálně ihned po napuštění bazénu. Pokud jsou již v bazénu patrné známky růstu řas, je potřeba vodu ošetřit šokově, tedy šokovými dezinfekčními prostředky (a to jak chlórovými tak bezchlórovými). Po 48 hodinách od mechanického odstranění řas do vody nadávkujte počáteční dávku.

Počáteční dávka, která se do vody lije ihned po napuštění bazénu, činí 15 ml na 1 m3 vody. Udržovací dávka je 6 ml na 1 m3 vody a do bazénu se lije preventivně 1x za 7 dní. Pokud jsou však dny velmi teplé, je možná častější aplikace. Roztok v udržovacím množství byste do bazénu měli nalít i po ukončení koupací sezóny. Předejdete tak růstu řas během doby, kdy bazén nebudete využívat.

 • pořizovací cena
 • snadná aplikace
 • kombinace s chlórovými i bezchlórovými přípravky
 • nelikviduje již vzrostlé řasy
Zjistit cenu

LAGUNA Chlor šok 1 kg

Formagranule
Na bázi chlóruano
Typ bazénůvšechny typy bazénů
Množství1 kg
Účel použitíšoková dezinfekce
Objem bazénu200 m3
Desinfekce bazénuano
Proti řasámano
Vločkováníne
Stabilizace tvrdosti vodyne
Stabilizace pHne
Dávkováníudržovací dávka 5 g na 1 m3 vody každých 4-6 dní

Laguna Chlor šok je granulátová bazénová chemie, která se používá před začátkem sezóny, ale i během ní. Stará se o rychlou desinfekci vody. Kvalitu vody je po ošetření chlor šokem stabilně udržovat za pomocí tablet. Ideální jsou multifunkční tablety spojující několik funkcí v jedné tabletě.

Před začátkem koupací sezóny nebo po napuštění bazénu vodou je vhodné přidat tento čisticí přípravek. Během toho, co ve vodě „pracuje“ se v bazénu nesmí koupat. Tudíž je nejlepší toto ošetření provádět na večer při zapnuté cirkulaci. Rozpuštěný roztok se lije buď do skimmeru nebo přímo do bazénu.

Po napuštění bazénu je nejdůležitější upravit pH vody, jež by se mělo pohybovat v rozmezí 6,8-7,6. Počáteční dávka chlor šoku činí 10 g na 1 m3 vody. 10 g odpovídá zhruba 1 zarovnané polévkové lžíci. Po počáteční dávce je vhodné do bazénu vložit udržovací chlórové tablety.

Průběžná dávka každých 4-6 dní činí 5 g na 1 m3 vody. Pokud jsou venkovní teploty příliš vysoké nebo je v bazénu zvýšený provoz, je možné aplikovat zvýšenou dávku chlor šoku o objemu 8-12 g na m3.

Nezapomeňte pravidelně kontrolovat obsah aktivního chlóru, který by se měl pohybovat v rozmezí 0,3-0,8 mg/l. pH by mělo být v rozmezí 6,8-7,6.

Chlor šok se používá i v případě, že bazénová voda začne vykazovat známky řas. Poté je důležitá aplikace prostředku, která preventivně působí proti růstu řas.

Přípravek se snadno aplikuje, ale jeho rozpouštění trvá o trochu déle, než byste předpokládali. Toto je však pouze subjektivní názor. Vyčištění vody je okem pozorovatelné již za 24 hodin. Na bazén o průměru 3,6 m vydrží jedno balení Chlor šoku s přehledem na celou sezónu. Pro udržování kvality vody je vhodné používat i multifunkční tablety. Při dodržování všech zásad byste měli s těmito dvěma prostředky dostatečně vyjít během celé letní sezony.

 • cena
 • účinnost
 • déle se rozpouští
Zjistit cenu

Úprava bazénové vody

Správná péče o vodu vyžaduje používání správné chemie a dodržování náležitých postupů.

1. Regulace pH v bazénu

Abyste v bazénu měli čistou vodu, je nezbytné mít vyváženou hodnotu pH. Hodnota pH popisuje, jaké je množství vodíkových iontů ve vodě. Podle toho se určuje, zda je voda zásaditá či kyselá. Čím je hodnota nižší, o to kyselejší je. Se stoupající hodnotou se pojí tvrdost vody.

  

Ideální hodnota pH v bazénu se zjišťuje pomocí bazénového testeru pH a pohybuje se v rozmezí 7,0-7,4. V případě, že naměříte hodnotu větší či menší, použijete pro srovnání hodnot bazénovou chemii s označením pH+ (plus) nebo pH- (mínus). Vyvážená hodnota podporuje správné účinky dalších desinfekčních prostředků, jež jsou pro provoz bazénu nezbytné. Náklady na údržbu bazénu i pořízení bazénové chemie se vám výrazně sníží. Správné dávkování je vždy uvedeno na obalu nebo na stránkách výrobce.

Jak změřit pH v bazénu

Pro měření hodnot se používají bazénové pH testery. K dostání jsou ve variantě 5v1, takže umožňují nejen měření pH, ale také dalších neméně důležitých hodnot. Řadí se mezi ně: chlór, alkality, brom a tvrdost vody. Další variantou je měření pomocí kapičkových testerů vody nebo zcela nejpřesnější měření použitím elektronického zařízení.

Po zjištění hodnoty následuje úprava za pomoci přípravků pH plus a mínus.

Snížení pH v bazénu

Pokud by byla hladina pH v bazénu příliš vysoká, docházelo by k vysušování pokožky. Dalším nežádoucím vlivem u tvrdé vody by bylo vysrážení vodního kamene, jenž by se usazoval ve filtraci a potrubí bazénu. To by mohlo vést k opticky zakalené vodě. Kromě toho má nízké pH vliv také na snížení účinků desinfekčních prostředků.

Přípravky pro snížení jsou k dostání v tekuté formě, ale také v podobě granulátů. Balení mají různé velikosti od malých až po velké využívající se v komerčním prostředí.

Zvýšení pH v bazénu

Pokud je hodnota pH příliš nízká, může docházet k nepříjemnému zápachu a tvorbě slizu dráždícího kůži a sliznici. Dochází totiž k tvorbě chloraminu, tedy vázaného chlóru. Nízké pH také způsobuje korozi kovových zařízení a také materiálů, jež obsahují vápník (to jsou převážně spáry).

Stejně jako u přípravků snižujících hodnoty, jsou přípravky pro zvýšení hodnoty pH dostupné v tekuté nebo granulátové podobě. Podle velikosti bazénu jsou k sehnání v různé gramáži.

V případě, že máte problémy se stabilizací pH, je k dostání speciální produkt pro stabilizování této hodnoty. Přípravek, jenž nese název Stabilizátor pH sníží uhličitanovou tvrdost vody a postará se o stabilizaci pH v bazénové vodě.

Tabulka hodnot pH

Hodnota pHProblémy a rizika
8,5Může dojít ke zničení ochranného filmu lidské pokožky.
8,0Dojde k vytvoření vápenného květu při středně tvrdé a tvrdé vodě, dojde tak k zanesení filtru a zakalení vody.
7,5Dochází k oslabení účinků dezinfekčních prostředků
6,6-7,0Ideální hodnota pro bazénovou vodu.
6,5Chlór bude silně zapáchat a dráždit sliznici, dochází totiž k uvolnění vázaného chlóru.
6,0Dojde k rezivění materiálů z kovů a malty (spáry, vodiče z nerezové oceli atd.).

2. Dezinfekce vody

K samotné dezinfekci vody přejděte až v okamžiku, kdy má vaše bazénová voda správnou hodnotu pH. Přípravky pro dezinfekci vody zabraňují růstu řas a množení bakterií. Bazénová chemie proti řasám a bakteriím je nejčastěji chlorová, jedná se tedy o chlorovou desinfekci bazénové vody. Je však možné se rozhodnout i pro bezchlórovou chemii do bazénů.

Chlórová dezinfekce

Chemie pro bazény na bázi chlóru se prodává v podobě tablet, granulí nebo koncentrátu. V přiměřeném množství není chlór zdravotně nezávadný, existují však osoby, jež jsou na chlór alergické. V tomto případě je nutné sáhnout po bazénové chemii bez chlóru, o které si povíme více na následujících řádcích.

Přípravy na bázi chlóru se dělí do dvou kategorií: šokové nestabilizované a stabilizované.

 1. Nestabilizovaný chlór šok
  Způsobuje šokové zvýšení obsahu chlóru ve vodě. Tento způsob desinfekce vody je jednorázový. Používá se zejména při silném znečištění vody po bouřkách nebo při uvedení bazénu do provozu. Chlor šok je nestabilizovaný anorganický 70% granulát. Slovo nestabilizovaný znamená, že po rychlém nástupu účinku také rychle vyprchá. Mezi jeho výhody patří možnost vyššího dávkování, aniž by hrozilo předávkování. Účinná látka, kterou obsahuje je chloran vápenatý.
 2. Stabilizovaný chlór
  Je určen pro dlouhodobé používání v bazénové vodě. Oproti chlór šoku obsahuje menší množství dezinfekčních látek (zhruba 60 %), ale je stabilní, takže ve vodě vydrží dlouho a dlouho účinkuje, je odolný proti vyšším teplotám a slunci. Protože z vody nevyprchává, je důležité dodržet správné dávkování, jinak by mohlo dojít k předávkování. Pokud by k předávkování došlo, je nutné použít přípravky pro snížení chlóru ve vodě. Dlouhodobé předávkování by vedlo k vybělení bazénu, zničení schodů a zdravotním problémům plavců. Stabilizovaný chlór by se měl použít ihned po prvním napuštění bazénu.

Použití chlór šoku

Předtím, než se rozhodnete přípravek použít, změřte hladinu pH, alkalinitu i hladinu chlóru v bazénu. Použití je vhodné zejména při velké zátěži, za kterou se považuje bouřka nebo zarostení větším množstvím řas.

Přípravek se rozpouští v kyblíku a následně se rovnoměrně rozlívá podél okrajů bazénů. Dejte si pozor, aby byl přípravek zcela rozpuštěn, jinak může dojít k vybělení skvrn. Nejvhodnější je aplikace na noc. Nezapomeňte nechat běžet filtraci. Další možností je však i dávkování přes skimmer nebo zapnutou pískovou filtraci.

Dávkování probíhá dle návodu, který najdete na etiketě. Obecně se u nestabilizovaných produktů doporučuje použití 70-90 g na 10 m3 v případě, že uvádíte bazén do provozu. Stejné množství je možné dávkovat po silných bouřkách nebo při viditelně znečištěné vodě (řasy, mazlavá voda, mléčná nebo kalná voda). Chlór šok se doporučuje používat jednou za 2-3 týdny.

Pro průběžnou dezinfekci vody doporučujeme používat chlorové tablety do bazénu. Do malých bazénů a vířivek se používají mini chlorové tablety. V tomto případě se obvykle dávkuje 1 tableta na 10 m3 vody. Potřebné informace se dozvíte z pokynů výrobce. Rychlost rozpouštění je možné regulovat plovákem na tablety. Velké tablety se používají do velkých bazénů. 1 tableta je schopná ošetřit 20-30 m3 vody. Stejně jako malé tablety se i ty velké vkládají do plováku neboli dávkovače bazénové chemie, kde se rozpouští.

Díky pravidelnému používání tablet se zbavíte starostí s dávkováním chemie, výdrž přípravku je zhruba týden. Tablety je možné také pořídit v provedení triplex, což znamená, že se tato bazénová chemie stará o vodu celkově. Triplex tablety totiž obsahují kromě chlóru i vločkovač (průzračná voda) a algicid (zamezuje růstu řas).

3. Odstranění řas

To, že se v bazénu začíná tvořit řasa, poznáte podle mazlavých stěn. Dalším typickým znakem je zelené až hnědé zabarvení vody. V případě, že má vaše voda vyrovnané pH i dostatečné množství chlóru, je možné k likvidaci řas použít algicid. Jedná se o speciální prostředek, který zamezuje růstu řas. Algicid funguje jako prevence proti vzniku, pokud je váš bazén řasy již zarostlý, je potřeba šokové ošetření a mechanické očištění. Poté je vhodné do vody aplikovat algicidní přípravek.

Algicid vybírejte s ohledem na to, jaký typ bazénu máte. Pokud vlastníte vířivku nebo bazén s protiproudem, používejte pouze algicid nepěnivý.

4. Rozjasnění vody

I přesto, že ve vodě nevidíte žádné nečistoty, může se vám zdát voda „nejiskřivá“. Je to proto, že obsahuje mikroskopické částečky nečistot, které nezachytí filtrace. Proto se používá bazénová chemie s označením vločkovač. Způsob aplikace najdete popsaný na obale. Vločkovač způsobí to, že se nečistoty vysráží do kompaktního shluku, se kterým si poradí buď filtrace, nebo je možné je vysávat speciálním vysavačem. O vysavačích do bazénu se zmiňujeme v našem článku na robotické vysavače Jaký robotický vysavač vybrat.

Dobrá rada: Pokud máte v bazénu kartušovou filtraci a použijete tekutý vločkovač, filtraci vypněte na tak dlouhou, dokud se nečistoty neusadí na dně bazénu. Shluk nečistot vysajte bazénovým vysavačem.

Příčinou kalné vody však může být i zkažená voda, nedostatečná filtrace, nedostatečná dezinfekce nebo problémy s tvrdostí vody a vysrážením minerálních látek.

Důležitá je hodnota pH, pokud není optimální, nefunguje správně vámi používaná dezinfekce vody. Pokud je dezinfekční látky ve vodě málo, dochází k jejímu zkažení, tím pádem se ve vodě tvoří optimální podmínky pro vznik mikroorganismů, bakterií a řas, jež způsobují kalnou až mléčnou vodu. Při předávkování však může dojít k vysrážení chloranu vápenatého z chlór šoku. Proto je velmi důležité dodržovat doporučené dávkování chemie do bazénů tak, jak je uvedeno na obalu přípravků.

Nezapomeňte zkontrolovat také pískovou či kartušovou filtraci. U pískové může docházet k zanášení písku, což vede ke špatné kvalitě vody. Proto nezapomeňte písek každý rok měnit. S čistým pískem se vám sníží náklady na bazénovou chemii. Stejný postup je i u kartušové filtrace. Nezapomeňte ji vyčistit, případně koupit novou.

K zakalenosti může vést i tvrdost vody. Proto si nezapomeňte vyžádat rozbor vody. V případě, že bazén napouštíte ze studny, udělejte si test na měření tvrdosti vody a alkality. Postačí vám k tomu tester ve formě papírku. Pokud je voda tvrdá, používejte přípravky pro snížení tvrdosti, jež vážou minerální i železité prvky (vápník, hořčík, železo, mangan, měď.) Předejdete tak zakalení vody i usazování vodního kamene a železa na stěnách a dalšího příslušenstvím bazénu.

Čistá voda v bazénu bez chemie

Pokud trpíte alergií na chlór je možné bazén udržovat i bez chemie. Bezchlórová bazénová chemie, jež se někdy označuje také jako kyslíková je sice šetrnější, ale její účinky jsou slabší. Tento typ chemie funguje na bázi aktivního kyslíku. Stejně jako chlórová odstraňuje řasy i další nečistoty ve vodě, ale její nástup je delší a působení kratší. I kvůli tomu je důležité si do bazénu vybrat kvalitnější filtrační systém. Při používání kyslíkové chemie se musíte smířit s vyššími pořizovacími náklady.

Pro běžné domácí bazény je však dezinfekce kyslíkovou chemií dostatečná. Její výhodou je to, že nedráždí pokožku a v bazénu se mohou koupat i kojenci a batolata. I při pravidelném používání kyslíkové chemie se doporučuje při odstávce do skimmeru čas od času vložit chlórovou tabletu.

Vícesložková bazénová chemie

Bazénovou chemii můžete pořídit ve variantě 3v1 nebo i 5v1. Většinou se jedná o chlorové tablety, jež se pomalu rozpouštějí, jsou stabilizované a používají se k dlouhodobé dezinfekci bazénové vody. Stabilizátor se stará o to, aby chlór vyprchal co nejpomaleji. Na vypaření chlóru má největší vliv sluneční záření, povětrnostní podmínky a také teplota vody. Čím teplejší je, tím rychleji chlór vyprchává. Na druhé straně existují i rychlorozpustné tablety, které slouží k šokovému zvýšení hladiny chlóru v bazénech.

Multifunkční tablety většinou obsahují kromě chlóru ještě další účinné látky, mezi které patří vločkovač a algicid. Vločkovač rozjasňuje vodu a algicid zabraňuje tvorbě řas a mikroorganismů. Díky této kombinaci by údržba vody měla být téměř bezproblémová.

Často se z etiket tablet můžete dozvědět ještě o dalších funkcích tablet. Většinou se však jedná jen o marketingový tah, jak tablety prodat za co nejvyšší cenu. Rozhodně bychom doporučili se poradit s odborníky či výrobci. Dobré a přínosné rady ohledně bazénové chemie získáte i z recenzí a nezávislých testů.

Forma: tekutá, granulát, tablety

Forma odpovídá tomu, co vyrábí výrobce.

 • Roztok – jeho největší výhodou je rychlé použití, musíte však dodržovat dávkování, které doporučuje výrobce. V některých situacích je nutné roztok aplikovat i několikrát týdně, pokud nemáte automatický dávkovač bazénové chemie.
 • Tablety – udržují vodu v dobré kvalitě až několik dní, čímž vám šetří starosti s údržbou. Jejich aplikace je snadná. Mohou se rozpouštět na hladině v plováku, v chlorinátoru nebo ve skimmeru. Rozpouštějí se 5-10 dnů. Na rychlost rozpouštění má vliv teplota vody i průtok.
 • Granulátpoužívá se spíše nárazově zejména při řešení problémů a v případě, kdy bazén uvádíte do provozu. Jeho předností je snadná skladovatelnost i rychlé rozpouštění.

Dávkovač bazénové chemie

Pro bazénovou chemii existují automatické nebo poloautomatické dávkovače. Automatika je velmi jednoduchá a výrazně vám ušetří čas i náklady na provoz bazénu. Dávkovací automatika je schopná měřit i dávkovat takové množství chemie, které vyhodnotí jako potřebné vzhledem ke stavu vody. S kanystry s chemií je spojena za pomoci hadiček. Můžete díky ní pohodlně upravovat pH, chlor nebo bezchlorovou chemii. Do automatických dávkovačů se používá tekutá chemie, jež je vhodná pro dávkovací čerpadla.

Poloautomatické dávkovače rovnoměrně rozpouští a dávkují chlorové nebo multifunkční tablety. Sáhnout můžete i po klasických plovácích, jež umožňují manuální dávkování. Plovák plave po hladině a tableta v něm se rovnoměrně rozpouští.

Další možnosti údržby bazénové vody

Kromě chlórových přípravků je možné vodu udržovat i jinými způsoby. Ty zpravidla nejsou tolik účinné, takže se chemie čas od času musí použít.

Desinfekce vody solí

Slaná voda dokáže rovněž udržet bazénovou vodu „zdravou“. Nemusíte se přitom bát, že by vás koupání ve slané vodě vysušovalo nebo pálilo do očí. Koncentrace soli v bazénové vodě je zhruba 0,4-0,5 %, což je sedmkrát méně, že je v mořské vodě.

Do bazénů se slanou vodou je nejvhodnější nainstalovat solonizační jednotku, která funguje na principu elektrolýzy. Dochází tak k přeměňování slané vody na potřebné látky pro boj se znečištěním. Ze slané vody se vytvoří plynný volný chlór, který nezapáchá jako ten tradiční, nemění chuť vody a je šetrný k lidskému organismu. Solonizační jednotka hlídá optimální slanost vody a v případě potřeby vás upozorní na úpravu.

Solonizační zařízení je možné umístit do již postaveného bazénu a také do již napuštěného bazénu. Není tedy potřeba jej vypouštět. Instalace probíhá buď pomocí bazénových trubek z PVC nebo pomocí bazénových hadic. Připravte se však na to, že ve slané vodě rychleji korodují kovové části. Kovové části bazénu pro slanou vodu by měly být vyrobeny z kvalitnější oceli označené jako nerez AISI-316 nebo AISI-416. Základní typ nerezu pro bazény s klasickou vodou najdete pod označením AISI-304.

Desinfekce pomocí UV lampy

Další možností desinfekce vody je UV lampa, přes kterou protéká voda. UV paprsky pak vodu zbavují mikroorganismů. Údržba UV lampy není náročná, stačí ji čas od času otřít hadříkem. Používání chlóru se však nevyhnete, jeho využití ovšem bude daleko efektivnější. Díky UV lampě totiž bude spotřeba chlóru o 70-80 % nižší.

UV lampa nedokáže okysličovat a vodu dezinfikuje jen v případě, že voda cirkuluje. Do vody je proto nutné přidávat okysličovací přípravky, dále přípravky pro udržení pH, algicid, vločkovač (flokulant) a maskovače tvrdosti.

Ionizace

Při ionizaci dochází k elektrolytickému rozpouštění elektrody obsahující měď a stříbro. Do vody se tak dostávají ionty těchto kovů. Měď působí proti vzniku řas, stříbro ničí bakterie. Tato metoda se využívá zejména v rodinných bazénech. Není však nejúčinnější, takže je potřeba vodu dočišťovat přidáním chlóru. Měď ani stříbro nedokážou dokonale odstranit viry a nemají ani oxidační účinek. Do vody budete muset přidávat ještě okysličovací přípravky, chemii ovlivňující pH, vločkovač a maskovač tvrdosti.

Nejčastější problémy bazénové vody a jejich řešení

ProblémCo způsobujeJak jej vyřešit
Voda je čirá, ale zelenáJedná se o stopy mědi z měděného vedení, dochází k tyrkysovému zabarvení vody.Snažte se hodnotu pH udržet v rozmezí 7,0-7,4. Vodu ošetřete šokovým chlórem ve formě granulátu nebo tablet. Hodnotu pH regulujte, přidávejte vločkovací přípravek i čerstvou vodu, nezapomeňte nechat běžet oběhové čerpadlo nepřerušovaně. Použijte stabilizátor tvrdosti vody.
Voda s obsahem mědi nebo železa nese hnědé skvrnyNa vině jsou stopy železa z napuštěné vody, jedná se o žlutohnědé zabarvení.Snažte se hodnotu pH udržet v rozmezí 7,0-7,4. Vodu ošetřete šokovým chlórem ve formě granulátu nebo tablet. Hodnotu pH regulujte, přidávejte vločkovací přípravek i čerstvou vodu, nezapomeňte nechat běžet oběhové čerpadlo nepřerušovaně. Použijte stabilizátor tvrdosti vody.
Voda v bazénu je kalná a hnědáNapouštěná voda obsahuje příliš železa.Snažte se hodnotu pH udržet v rozmezí 7,0-7,4. Vodu ošetřete šokovým chlórem ve formě granulátu nebo tablet. Hodnotu pH regulujte, přidávejte vločkovací přípravek i čerstvou vodu, nezapomeňte nechat běžet oběhové čerpadlo nepřerušovaně. Použijte stabilizátor tvrdosti vody.
Voda je zakalená a černáVe vodě je vysoký obsah manganu.Snažte se hodnotu pH udržet v rozmezí 7,0-7,4. Vodu ošetřete šokovým chlórem ve formě granulátu nebo tablet. Hodnotu pH regulujte, přidávejte vločkovací přípravek i čerstvou vodu, nezapomeňte nechat běžet oběhové čerpadlo nepřerušovaně. Použijte stabilizátor tvrdosti vody.
Voda je zakalená a mléčnáPříčinou může být za a) koloidní organické nečistoty – jemný zákal, za b) anorganická tvrdila.Řešením bodu a) chlorování, přidání vločkovacího přípravku a stále pracující oběhové čerpadlo. Řešení bodu b) upravení pH, přidání vločkovacího přípravu a stále pracující oběhové čerpadlo.
Kluzké stěny bazénuŘasyChlórujte a přidejte přípravek na hubení řas.
Drsné stěny bazénuUsazování vodního kamene.Usazeniny je potřeba odstranit tak, že vypustíte bazén, použijete hloubkový čisticí přípravek a hodnotu pH budete udržovat v rozmezí 7,0-7,4.
Chlórový zápach a podráždění očíVe vodě se nachází vázaný chlór.Zkontrolujte hladinu chlóru, případně upravte a zvyšte přívod čerstvé vody.
Silně pěnící voda u bazénu s protiproudemDo vody se s největší pravděpodobností dostaly algicidy nebo zbytky přípravků na zazimování bazénů.Zvyšte přívod čisté vody a vyhněte se používání čisticích prostředků pro domácnost.
RezHodnota pH je příliš nízká.Upravte hodnotu pH na rozmezí 7,0-7,4.

Čištění a údržba bazénu

Aby byl bazén ve skvělé kondici co nejdéle, je potřeba o něj pravidelně pečovat. Proto se doporučuje jej nejméně 1x za rok vypustit a důkladně vyčistit speciálními přípravky. I přesto, že je voda průzračně čistá, je dobré stěny a dno zbavit vápenatých usazenin a nečistot. Zbavíte se tak mikroorganismů a řas. Díky vločkovacímu přípravku se zbavíte i těch nejmenších nečistot, které nezachytí ani filtr.

Rozhodně se nedoporučujeme používání čisticích přípravků do domácnosti. Vždy sáhněte jen po těch určených do bazénů. Přípravky do domácnosti by mohly vést k zakalení a zpěnění vody. Navíc by mohly poškodit bazénovou fólii.

 • Hloubkově čisticí přípravky – odstraňují vápník, zbytněné vrstvy, řasy a zabarvení dohněda.
 • Stabilizátor tvrdosti – bojuje proti usazování vápníku, chrání filtrační zařízení, výměníky tepla a vedení. Jeho použití je příznačné v případě, že bazén napouštíte podzemní vodou nebo vodou ze studny.
 • Startovací sady – obsahují vše, co potřebujete pro optimální péči o vodu.
 • Tekutý vločkovač – je možné ho používat se všemi systémy dávkování v bazénech, jež fungují na základě hydroxid-chloridu hlinitého.
 • Vločkovací kartuše – jedná se o pevný přípravek pro pískové filtry.
 • Flock Bock – gelové bloky, které fungují jako vločkovací přípravky. Rozpouštěním dochází ke spojení nečistot do velkých vloček, které následně zachytí pískový filtr.

Dobrá rada: U kartušových filtrací se vločkovače nedoporučují, protože mohou slepovat papírové kartuše.

Důležité otázky a odpovědi

S pořízením bazénů často vyvstávají otázky, zda je potřeba filtrace a zda je v případě přítomnosti filtrace potřeba používat i chemii do bazénu nebo se voda obejde i bez ní. Otázek je však více, takže vám na ty, které souvisí s bazénovou chemií, přinášíme odpovědi.

Musí mít bazén i filtraci?

Filtrace bazénu je důležitá pro jeho bezproblémový chod. Voda by přes filtraci měla projít alespoň 2x denně. Doba cyklu by přitom neměla být delší než 4-5 hodin. Nejvhodnější filtraci tedy vybírejte podle objemu bazénu a výkonu filtru. Rozhodně je lepší, aby filtrační stanice byla spíše lehce předimenzovaná než poddimenzovaná.

Jaký je rozdíl mezi kartušovou a pískovou filtrací?

Kartušová filtrace je vhodnou volbou pro malé nadzemní bazény. Výkony filtrů obyčejně odpovídají bazénům o objemu do 5 m3. Větší bazény však vyžadují filtraci pískovou, která zajišťuje dokonalou cirkulaci a odfiltrování nečistot.

Je nutné používat bazénovou chemii, i když je v bazénu filtrační zařízení?

Aby voda v bazénu byla vždy a dlouhou čistá, je potřeba kombinovat oba dva udržující prostředky. Tedy filtraci a bazénovou chemii. Důležitá je správná hladina chlóru i pH.

Během horkých letních dní nezapomeňte používat vhodné opalovací přípravky, a to nejen, když se nacházíte u bazénu. O tom, jak vybrat ten nejvhodnější jsme se rozepsali zde.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 56 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo