Jak vybrat cyklistickou helmu

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

V našem rádci věnujícímu se výběru helmy na kolo vám prozradíme, jak vybrat správnou velikost, představíme jednotlivé helmy podle stylu jízdy a nezapomeneme ani na vychytávky a smart provedení, které přilby nabízejí. Nabídneme i krátké recenze helem na kolo. Co v článku nenajdete? Zabývat se nebudeme helmami rytířskými, pracovními ani helmami na koně. Pojďme na to!

Cyklistická helma a český zákon

Cyklistická přilba na kolo by měla být nedílnou součástí výbavy všech cyklistů. Podle zákona mají sice povinnost helmu na kolo nosit jen děti a mladiství do 18 let, ale podle statistik Ředitelství silnic a dálnic v ČR by helmu měl nosit opravdu každý, kdo na kolo sedne (samozřejmě by tuto ochranou pomůcku měli nosit také cyklisté jezdící na elektrokolech). Zranění hlavy totiž bývá při pádu z kola nejčastější. Samozřejmě, že ten, kdo helmu na hlavě nemá, dopadne daleko hůř než ten, kdo helmu při pádu měl.

  

Typy cyklistických helem

Z hlediska typu jízdy lze cyklo helmy rozdělit do těchto kategorií:

  • silniční,
  • MTB,
  • BMX,
  • integrální na sjezd a freeride,
  • speciální helmy.

Silniční helmy

Jedná se o helmy, které se používají při jízdě na silničních nebo krosových kolech. Svoje využití si najdou i u horských kol, ale je pravdou, že horská kola mají svoji specifickou kategorii, kterou popisujeme v dalším odstavečku. U helem pro silniční kola se klade největší důraz na co nejmenší hmotnost a nejlepší odvětrávání.

5 nejoblíbenějších helem

  1. Uvex I-Vo 3D green – helma vyrobena z polykarbonátové skořepiny s in-mold technologií. Ovládání přezky na bradě je díky Monomatic technologii možné jen jednou rukou. Helma disponuje 24 odvětrávacími otvory, síťkou proti hmyzu, snímatelným štítkem i snímatelnými antialergenními vycpávkami. Splňuje normu EN 1078. Je oblíbená pro svoji nízkou hmotnost 225 g.
  2. SCOTT SPUNTO JUNIOR black-yellow RC – dětskou helmu rodiče chválí především pro nízkou hmotnost (220 g), ale také kvalitní a bytelné provedení. Plusem je, že dobře kryje zátylek a zadní strana je opatřena blikačkou. Pro výrobu byla použita polykarbonátová skořepina a in-mold technologie.
  3. GIRO Aether MIPS matt White/Silver – bezpečná pánská helma s technologií MIPS, která výrazně snižuje riziko poranění mozku. Má 11 odvětrávacích otvorů, vložku z EPS a polykarbonátový plášť. Najdete na ní speciální úchytky pro sluneční brýle.
  4. Uvex RACE 1 GREEN-WHITE – unisex helma oblíbená kvůli dobré prodyšnosti (20 ventilačních otvorů) a bezpečnosti. Díky Double In-mold technologii je chráněný i váš zátylek. Horní část tvoří polykarbonátová skořapina v kombinace s EPS pěnou. Systém Monomatic vám umožní přezku na zapínání ovládat jen jednou rukou. Přínosem jsou snímatelné antialergenní vycpávky Vent pads. Hmotnost je pouhých 200 g.
  5. SCOTT ARX PLUS grey/yellow rc – bezpečná helma s MIPS technologií pro eliminaci zranění mozku. Polykarbonátová skořepina je vyplněna in-mold technologií. Plusem jsou reflexní samopalky. Hmotnost přilby činí 260 g.

MTB helmy

MTB je zkratkou pro horská kola (mountain bike). MTB helmy se od silničních helem příliš neliší. Poznáte je podle štítku proti slunci (ale také proti odlétajícím kamínkům a větvím) a o něco robustnější konstrukci. V zadní části si můžete všimnout, že její tvar více kryje týl hlavy. Rovněž se u těchto helem klade důraz na co největší odvětrávání a poměr mezi hmotností a odolností. Využijete je jak v terénu, tak na silnici.

5 nejoblíbenějších helem

  1. UVEX I-VO 3D NEON YELLOW – oblibě se těší zejména kvůli příjemnému nošení, na které má vliv nízká hmotnost 225 g. Polykarbonátová skořepina je vyplněna in-mold technologií. O jednoduché zapínání jednou rukou se postará systém Monomatic. O dobrou prodyšnost se stará 24 ventilačních otvorů opatřených síťkou proti hmyzu. Přilba disponuje také pratelnými antialergenními vycpávkami Basic pads.
  2. GIRO Fixture Matt Grey – helma na horská kola je mezi cyklisty oblíbená zejména kvůli bezpečnostní technologii MIPS, která eliminuje riziko poranění mozku. Helmu je možné používat jak při jízdě na silničkách, tak při náročném singletrailu. O ochlazování hlavy se stará 18 větracích otvorů.
  3. MET ECHO černá – ideální helma pro trail začátečníky. Má odnímatelný štítek i hypoalergenní vnitřní vycpávky. Vnitřní výstelka je tvořena in-mold technologií. Patří však k těžším helmám. Její hmotnost se pohybuje mezi 280-300 g.
  4. CRATONI ALLRIDE black-anthracite matt – helma disponuje antibakteriálními výstelkami, 13 otvory pro odvětrávání i odnímatelnou síťkou proti hmyzu. Je opatřena odnímatelným štítkem i reflexními prvky. Vnitřní část skořapiny tvoří in-mold technologie. Se svými 270 g patří k těžším modelům.
  5. CRATONI ALLRIDE orange-black matt – helma zaujme především svých stylovým vzhledem a potěší antibakteriálními výstelkami, odnímatelnou síťkou proti hmyzu a 13 větracími otvory. Pro vaši bezpečnost je opatřena reflexními prvky a disponuje také in-mold technologií. Kšilt je možné odepnout. Hmotnost helmy je 270 g.

BMX helmy

Poznáte je na první pohled. Svým designem odpovídají skate subkultuře, takže svoje uplatnění najdou i při jízdě na skateboardu, longboardu nebo kolečkových bruslích se 4 kolečky. Jsou charakteristické menším množstvím odvětrávacích otvorů, takže při jízdě na horském nebo silničním kole by se vám v nich dost potila hlava. Na druhou stranu díky větší celistvé ploše jsou odolnější, takže lépe chrání hlavu.

5 nejoblíbenějších helem

  1. UVEX QUATRO DIRT NEON YELLOW – helma s maximální ochranou i spodní týlové části (díky technologii Double Inmould). Polykarbonátová skořepina je doplněna EPS pěnou. Během jízdy jistě oceníte slušný počet odvětrávacích otvorů (17) a systém Monomatic pro upevnění na bradě jednou rukou. U snímatelného štítku lze upravit jeho sklon. Odvětrávací otvory jsou opatřeny síťkou proti hmyzu. V helmě najdete i antialergenní vycpávky a místo pro upevnění kamery nebo LED světla. Připravte se na větší hmotnost helmy 300 g.
  2. MET ROAM bílá/černá – bezpečná přilba opatřená ochranou in-mold a s možností MIPS vložky (významně eliminuje riziko poranění mozku) může podle velikosti a s MIPS vložkou vážit od 325 g do 395 g, což je poměrně hodně, ale na druhou stranu u BMX helem nic neobvyklého. Výhodou je výškově nastavitelný krycí štítek do tří poloh, hypoalergenní vycpávky a klipy pro upevnění brýlí.
  3. CRATONI C-PURE anthracite-lime matt – výrobce helmu doporučuje pro rekreační cyklisty a nenáročné výletování. Ochranu zajišťuje pevná konstrukce a prodloužená část v oblasti týla. Odvětrávání má na starosti jen 14 ventilačních otvorů. Hmotnost helmy činí 310 g. Helma je z hlediska bezpečnosti opatřená in-mold technologií a najdete v ní také antibakteriální polštářky.
  4. UVEX HLMT 5 BIKE PRO MINT Matt – cyklistická helma vhodná jak na jízdu BMX, Dirt nebo Skate. Výrobce uvádí, že je vhodná i do městského provozu. Z hlediska používání ve městě se vám však kvůli nedostatečnému množství větracích otvorů (10) může nepříjemně potit hlava. Helma je opatřena reflexními prvky. O bezpečnost se stará technologie Hardshell, kterou tvoří lehké jádro a ultralehká, ale pevná skořepina (hmotnost helmy je 395 g – vhodné na BMX, ale nepohodlné do městského provozu). Součástí je snímatelný štítek a antialergenní vycpávky. Samozřejmostí je ovládání zapínání jednou rukou Monomatic.
  5. Uvex QUATRO blackberry – bezpečná helma přináší ochranu i ze spodní části týla. Je tvořená polykarbonátovou skořepinou v kombinaci s EPS pěnou. O dobré odvětrávání se stará 17 ventilačních otvorů, které jsou opatřeny síťkou proti hmyzu. Samozřejmostí je odnímatelný štítek a snímatelné antialergenní vycpávky. Na helmě najdete přípravu na LED světlo i kameru. Hmotnost modelu je 300 g.

Integrální helmy na sjezd a freeride

Z hlediska designu se velmi podobají helmám na motorky. Chrání celou hlavu včetně čelisti, takže jsou jasnou volbou pro jízdu v náročném terénu. Celkové provedení helmy odpovídá nejvyšším nárokům na bezpečnost. Helma je robustní a ochraňuje zmiňovanou čelist, ale také hlavu z boku a v týlu. Kvůli nárokům na bezpečnost nemá tolik průduchů na odvětrávání a váha je o poznání vyšší než u předchozích modelů. Z praktického hlediska se helmy dají využít pouze na sjezd a freeride.

Speciální helmy

Za speciální helmy se považují například aerodynamické modely, jež jsou charakteristické protáhlou zadní částí a používají se při závodech na čas (časovkách) nebo triatlonech.

Helmy na kolo se dají samozřejmě rozdělit ještě na dětské, dámské, pánské a unisex.

  • Dětské helmy – jsou specifické menšími velikostmi, než které jsou dostupné ve variantách pro dospělé a samozřejmě designem. Rozhodnout se můžete pro obrázkovou variantu nebo zářivé jednobarevné provedení.
  • Dámské helmy –jsou obvykle menší než pánské, ale největší rozdíl je samozřejmě v designu. Některé dámské helmy mají mezi utahovacím kolečkem a okrajem helmy větší otvor pro provlečení culíku.
  • Pánské a unisex helmy – jedná se o helmy, které vyhovují jak mužům, tak ženám.

Jak postupovat při výběru

Při výběru se řiďte těmito 6 radami:

  1. Správná velikost – pokud nevíte, jak vybrat správnou velikost helmy (tento postup platí i u dětských helem), postupuje následovně. Použijte krejčovský metr, který by měl vést přes čelo kolem uší – nejširší část hlavy. Podle naměřené hodnoty si z převodníkové tabulky snadno vyberete svoji velikost. Pokud doma krejčovský metr nemáte, omotejte si kolem hlavy provázek, který následně přiložte k metru.
  2. Typ jízdy – vždy vybírejte helmu na kolo podle stylu jízdy. Jiná helma je vhodná pro silničky, jiná do bikeparku nebo na traily.
  3. Odvětrávání – zaměřte se na to, aby přilba byla co nejvíce odvětrávaná. Špatné odvětrávání může vést k nadměrnému pocení a následnému svědění hlavy. Hlava se vám může i přehrát. Čím více otvorů pro odvětrávání, tím lépe. Výrobci dnes pracují s důmyslnými systémy postavenými na nasávání chladného vzduchu v přední části a jeho vedení speciálními kanály kolem hlavy. Otvory vzadu se od hlavy dostává teplý vzduch.
  4. Certifikace – ve značkovém obchodě by se vám nemělo stát, že pořídíte helmu bez příslušných certifikací. Na bezpečností certifikáty se ptejte zejména u levnějších helem „noname“ značek. Pořádná a bezpečná helma musí splňovat normu ČSN EN1078. Setkat se můžete i se zahraničními či mezinárodními atesty s označením CPSC, SNELL B90A, CE a AS/NZS.
  5. Konstrukce a vybavení – kvalitní konstrukce kombinuje pevnost, ale přitom nízkou hmotnost výrobku. Z hlediska vybavení se můžete setkat se stavitelným štítkem, lepším polstrování nebo integrovanou blikačkou.
  6. Hmotnost helmy – váha by měla být co nejmenší, ale na druhou stranu to nesmí být na úkor bezpečnosti. U kvalitních lehkých helem se můžete setkat s vyztužením kevlarem nebo karbonem, které zvyšují bezpečnost lehkých přileb. Hmotnost nejlepších cyklistických helem se pohybuje kolem 200 g. Na hmotnost hleďte především při výběru helmy pro dítě. Pokud by byla příliš těžká, váš potomek ji nebude chtít nosit.

Cena dobrých helem na kolo se pohybuje v rozpětí 1 000 – 5 000 Kč. Před nákupem se tedy rozhodněte, kolik peněz chcete do výrobku investovat a seznamte se i s některými značkami, pro které jste se předem rozhodli. Mezi kvalitní výrobce se řadí např.: Rudy Project, Bell, Giro, Uvex, Specialized, Bontrager, Scott, Fox, Mango, Met, BBB, Briko, Zero RH+, POC. Limar a další.

Víte, že: Některé zdravotní pojišťovny přispívají na nákup nejen dětských, ale také dospěláckých cyklistických přileb. Pro podrobnější informace kontaktujte svoji pojišťovnu.

Některé modely jsou univerzální a dají se používat jak na letní, tak na zimní sporty. V tomto případě se dívejte po helmách s ušními krytkami. Uši na helmu jsou odnímatelné, takže je v létě sundáte a v zimě snadno nasadíte.

Čím je tvořena bytelná konstrukce nej helem

Aby vám helma při pádu poskytla maximální ochranu, je vyráběna tzv. in-mold technologií, což znamená, že se do tvrdé plastové skořepiny tvořící horní designovou část vstřikuje expandovaná polystyrénová pěna. Někteří výrobci používají pro zachování pevnosti helem kombinaci dvou druhů polystyrénové pěny s různou hustotou.

Z hlediska kvality jsou za top cyklistické helmy (v kombinaci odolnost a nízká hmotnost) považovány ty, které jsou uvnitř vyztuženy pleteninou z různých materiálů. V současnosti se nejčastěji setkáte s karbonem a kevlarem.

Dobrá rada: Pokud vám při pádu helma praskne, je nutné si pořídit novou. Prasklá helma vás při dalším pádu neochrání.

Technologie MIPS a materiál Koroyd

Tuto technologii najdete jak u nejlepších lyžařských helem, tak u helem cyklistických. Při jízdě na kole největší nebezpečí nepředstavuje samotný náraz do hlavy, ale následně vzniklé rotační síly, které působí na mozek. Tyto rotační síly zatím nejlépe eliminuje systém MIPS, jenž k pohlcení těchto sil využívá kluznou vložku nacházející se mezi dvěma vrstvami skořepiny. Tyto dvě vrstvy se při pádu vůči sobě pootočí, takže se rotační síly nepřenáší dál na mozek.

Nejbezpečnější cyklistické helmy mají výstelku z Koroydu. Jedná se o speciální materiál, který tvoří polymerové trubičky s šestiúhelníkovým průřezem. Abychom vám jeho vzhled přiblížili, můžeme jej přirovnat k plástvi medu. Devízou tohoto materiálu je schopnost plynule pohlcovat energii nárazu. Podle testů Koroyd dokáže pohltit až o 35 % více energie vzniklé při nárazu než tradičně používaný extrudovaný polystyrén (EPS) o stejné tloušťce. Tento materiál bychom doporučovali těm, kteří vyznávají adrenalinovou jízdu na kole, ale můžete se po něm ptát také při výběru lyžařské helmy.

Velikost a mechanismus upravování velikosti helmy

O tom, jak vybrat správnou velikost helmy jsme se již zmiňovali v 6 radách, kterých se držet při výběru helmy. Postačí si změřit obvod hlavy a výsledné číslo porovnat s tabulkou velikostí.

Orientační tabulka velikostí

Značení velikostiObvod hlavy v cm
XS53-54
S55-56
M57-58
L59-60
XL61-62
XXL63-64
XXXL65-66

Také dětské helmy dětem musí na hlavě dobře sedět. Rozhodně nepodléhejte nátlaku starého dobrého pravidla, že když koupíte přilbu o něco větší, bude ji dítě moci nosit o to déle. V tomto případě totiž vaše malé vystavujete nebezpečí. Pokud helma dobře nesedí, nemůže hlavu vašeho dítěte správně ochránit.

U každého výrobce se hodnoty mohou mírně lišit, proto je dobré, abyste si helmu v obchodě vyzkoušeli. Následně ji můžete levněji koupit na internetu. Pokud se vám do kamenné prodejny nechce, máte ze zákona 14 dní na vrácení zboží pořízeného přes internet bez udání důvodu.

Velikost obvodu helmy si můžete v rámci určitého rozsahu regulovat. Regulace se dělá buď kolečkem tzv. BOA – s tímto mechanismem utahování jste se mohli setkat také u kolečkových bruslí, nebo pomocí pásku. S kolečkem by se mělo snadno otáčet, vyzkoušejte si to i v rukavicích. Otočení kolečka by mělo jít slyšet, máte tak jistotu, že helmu skutečně dotahujete či povolujete.

Pokud vám v hlavě leží otázka jak vybrat správnou velikost dětské helmy, postupujte při měření stejně jako u helmy dospělácké. I velikost dětských helem můžete regulovat. Dětské helmy bývají opatřeny elastickými pásky, které se sami roztáhnou na základě obvodu hlavy vašeho potomka.

Při zkoušení by vás přilba neměla nikde tlačit a již při nasazení by měla dobře sedět.

Dobrá rada:  Udělejte si test cyklistické helmy. Po dotažení by se neměla hýbat zprava do leva ani zepředu dozadu a obráceně (zkuste předklonit hlavu – tak zjistíte, zda vám helma nesjíždí). Pokud by vám helma neseděla nebo jste se v ní necítili, zkuste raději jiný model.

Jak správně cyklo helmu nosit

Výběrem správné helmy to nekončí. Nezapomeňte, že je důležité ji také správně nosit, tedy mít ji na hlavě ve správné pozici. Přilba by tedy na hlavě měla být přibližně ve vodorovné poloze. Přední část by měla zasahovat zhruba doprostřed čela. Pokud by byla blízko obočí, zavazela by vám při výhledu.

Při nošení si nezapomínejte zapínat podbradní řemínek. Řemínek příliš neutahujte, ale ani jej nenechávejte zbytečně volný.  Mezi něj a bradu by se měly vejít maximálně dva prsty. Přezka u podbradního pásku by měla jít snadno ovládat i jednou rukou. Maximální komfort při zapínání nabízejí magnetické přezky neboli magnetické zapínání, které je vhodné i pro děti. Předejdete tak nechtěnému skřípnutí kůže, ke kterému může čas od času dojít při zapínání klasické přezky. Vliv na pohodlí nošení helmy má také měkčená výstelka, kterou můžete najít u přezkového nebo magnetického zapínání některých modelů.

Při výběru se zaměřte také na pásky kolem uší. Ty by se uší neměly vůbec dotýkat, měly by být nastavitelné a dotýkat se pod uchem. Pokud by se uší dotýkaly, hrozilo by odření uší, což není příjemné.

Na trhu se stále častěji začíná objevovat ergonomické zapínání TRI-FIX neboli Tri-Tix Webbing Splitter. Jedná se o jednoduché nastavení a přizpůsobení zapínání pod bradou a kolem uší pomocí pásků. Jeho přínosem je snížení hmotnosti helmy a také pohodlí v oblasti kolem uší. Pásky kolem uší jsou s páskem pod bradou spojeny, takže umožňují nastavení do nejpřirozenější ergonomické pozice. Na rozdíl od helem s klasickým zapínáním, kde je nutné samostatně nastavit pásky kolem uší a pásek pod bradou, u tohoto systému jen zapnete přezku pod bradou, utáhnete páskem a zároveň tak nastavíte pásky kolem uší i brady.

Odvětrávání a antibakteriální výstelky

Správné odvětrávání má vliv na komfortní nošení i během horkých letních dní. Neodvětrávaná nebo špatně odvětrávaná helma může být důvodem vašeho přehřátí. Obecně jsou průduchy u helem koncipovány tak, že ty v přední části nasávají studený vzduch, který vedou kolem hlavy a zadními otvory vyvádějí ohřátý vzduch od hlavy.

Z praktického hlediska je rozhodně přínosné, pokud je přilba vybavena vyjímatelnou vnitřní výstelkou, kterou v případě, že se zpotíte, jednoduše vyperete. K helmě většinou bývá připevněna suchým zipem. Při výběru cyklistické helmy se zaměřte i na tento fakt. Nejlepší výrobky mají výstelky vyrobeny z antibakteriálního materiálu X-static obsahující ionty stříbra, takže nedochází k tvorbě zápachu ani bakterií.

Některé modely mají větrací otvory doplněné o síťku, která zabraňuje vlétnutí hmyzu pod helmu, což se může určitě hodit.

Doplňky cyklistických helem

  • Během chladnějších dní můžete pod helmu nosit cyklistický šátek, který vaši hlavu ochrání od studeného vzduchu. Pokud jezdíte freeride využijete kuklu pod helmu. V případě, že se hodně potíte, využijete také cyklistickou čelenku, která pot pohltí, takže vám nepoteče do obličeje.
  • Některé přilby bývají vybaveny blikačkou. Její místo je především na utahovacím pásku nebo BOA. Blikačka může být buď integrovaná, nebo ji můžete k helmě připevnit. Její používání se doporučuje především u malých dětí. Hlava je nejvyšším místem cyklisty, takže je blikačka dobře vidět.
  • Každá přilba by měla být opatřena reflexními materiály, protože zejména na silnicích platí pravidlo vidět a být viděn.
  • Stejně jako to znáte z helem na lyže, také na cyklistické helmy je možné si pořídit číro v několika barvách. Zpravidla se tento „tuning“ hodí pro cyklisty vyznávající freeridové jízdy nebo jízdy v bikeparcích.
  • Pořídit si můžete i speciální smart helmy, které je možné díky Bluetooth propojit s vaším mobilním telefonem. Pro ovládání si stačí stáhnout potřebnou aplikaci. Helma tedy umožňuje poslech hudby, aniž by byl odfiltrován ruch okolí, sluchátka do helmy a integrovaný mikrofon můžete také využít jako vysílačku mezi dvěma cyklisty (dosah pouze 10 metrů). Přes speciální ovladač na řídítkách, aplikaci nebo tlačítek na helmě můžete přijmout a odmítnout hovor. Helma rovněž disponuji zařízením, které ohlásí nehodu. Při pádu se sepnou senzory s odpočítáváním. V případě, že je cyklista v bezvědomí a odpočítávání nedeaktivuje, vyšle aplikace na předem stanovený kontakt SOS hlášení s přesnou polohou zjištěnou pomocí GPS. Cena těchto helem se pohybuje kolem 4 000 Kč.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 29 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo