Dalekohled je vynikajícím pomocníkem jak na výlety do přírody, tak i pro ochránce přírody, mořeplavce, myslivce, ornitology či návštěvníky sportovních nebo kulturních akcí. Pokud uvažujete o jeho koupi, ale nevíte si rady s výběrem, rádi vám v následujícím článku poradíme. Dozvíte se vše o jednotlivých typech, parametrech a funkcích dalekohledů.
Test dalekohledů 2023
Olympus 10X50 DPS I
- Použití: lovecký
- Typ: binokulár
- Zvětšení: 10x
- Průměr objektivu: 50 mm
- Šířka zorného pole: 114 m
- Hmotnost: 855 g
- Voděodolnost: NE
- Plnění dusíkem: NE
Tento model je vynikající volbou ve své cenové kategorii. Ačkoli jej výrobce řadí do kategorie loveckých dalekohledů, jedná se o univerzální binokulár vhodný pro mnohem širší využití (turistiku, sport, cestování, ornitologii atp.).
Disponuje až 10x přiblížením, dobrou světelností, vysokou ostrostí obrazu a dioptrickou korekcí. Je dodáván spolu se základním polstrovaným pouzdrem. Uživatelé si také chválí jednoduché nastavení a ovládání. Výrazným pozitivem je také na omak příjemná povrchová úprava, která zároveň zabraňuje klouzání v rukou.
Mezi nedostatky patří především vyšší váha a krytky, které nejsou pevně spojeny s tělem přístroje, a hrozí tedy větší nebezpečí jejich ztráty. Uživatelům se také nelíbí popruh na zavěšení dalekohledu kolem krku. Ten je příliš úzký a pro delší nošení nevhodný. Drobným mínusem je také fakt, že k přístroji není dodáván hadřík na čištění optiky.
Žádné z těchto nedopatření se však přímo netýká funkčnost přístroje. Pokud tedy sháníte dalekohled spíše pro obecné využití, požadujete vysoký výkon za slušnou cenu a nemáte příliš mnoho zkušeností, ale chcete kvalitní přístroj, doporučujeme vám tento model.
Zjistit cenu
Celestron Upclose G2 10×25
- Použití: univerzální
- Typ: monokulár
- Zvětšení: 10x
- Průměr objektivu: 25 mm
- Šířka zorného pole: 100 m
- Hmotnost: 312 g
- Voděodolnost: ANO
- Plnění dusíkem: NE
Nejlevnější z testovaných modelů. Tento univerzální monokulární dalekohled 10×25 s sebou můžete vzít jak do přírody, tak na sportovní akci atp. Základními přednostmi tohoto přístroje jsou jeho cena, hmotnost a rozměry. Z tohoto důvodu je ideální do batohu na cesty nebo na procházky přírodou, kdy jej jednoduše schováte do kapsy.
Výrazným nedostatkem jsou však skla, od nich se odráží světlo tak nešikovně, že pokud chcete sledovat obraz na větší vzdálenosti, je velmi špatně viditelný. Dalekohled tak ztrácí svůj účel. Nevýhodou je také to, že nemá krytky na objektiv a okulár, může tedy snáze dojít k poškrábání či znečištění prachem.
Tento model je proto vhodný snad jen pro ty uživatele, kteří upřednostňují skutečnost, že jej mohou schovat do kapsy a příliš jim nezáleží na kvalitě obrazu.
Levenhuk Strike 50 NG
- Použití: hvězdářský
- Typ: monokulár
- Zvětšení: 200x
- Průměr objektivu: 50 mm
- Hmotnost: 3 600 g
- Voděodolnost: NE
Tento hvězdářský dalekohled je vhodný jak pro začátečníky z řad dospělých, tak pro děti. Jedná se o achromatický refraktor, s nímž lze poměrně kvalitně sledovat objekty noční oblohy, ale i pozemní cíle.
Je opatřen antireflexní vrstvou a hledáčkem, pomocí nějž nejdříve vyhledáte objekt, který chcete pozorovat, a až následně jej zaostříte. Samozřejmostí je kovový stativ. Součástí balení je pak také sada plakátů s tematikou sluneční soustavy, kniha Vidět vše, mapa hvězdné oblohy, kompas a manuál v českém jazyce.
Jedinou nevýhodou je materiál, z něhož je zhotovený tubus hledáčku, který může být náchylný k poškození.
Ovládání je velmi snadné, proto pokud nemáte žádné zkušenosti se sledováním oblohy nebo hledáte zajímavou dětskou hračku, je tento teleskop dobrou volbou.
Zjistit cenu
Meopta MeoStar B1 8×56
- Použití: lovecký
- Typ: binokulár
- Zvětšení: 8x
- Průměr objektivu: 56 mm
- Šířka zorného pole: 111 m
- Hmotnost: 1 120 g
- Voděodolnost: ANO
- Plnění dusíkem: ANO
Tento binokulár se pohybuje již ve střední cenové kategorii, čemuž odpovídá i kvalita a přidané funkce. Primárně je určen pro lov a myslivost. Poskytuje totiž vynikající výkon při pozorování ve zhoršených světelných podmínkách.
Může se pochlubit mimořádně dobrou světelností, vodotěsností, tělem z pevné hliníkové slitiny či plněním dusíkovou atmosférou, která zabraňuje vnitřnímu rosení optiky. Samozřejmě nechybí ani dioptrická korekce a několikanásobná antireflexní vrstva. Mimo to se velmi pohodlně drží v ruce.
Jedinou nevýhodou je vyšší váha a vysoká cena, která však odpovídá kvalitě. Pokud tedy hledáte kvalitní lovecký dalekohled a nevadí vám vyšší investice, je tento model velmi dobrou volbou.
Zjistit cenu
Pulsar Helion XQ38F
- Použití: lovecký
- Typ: monokulár
- Zvětšení: variabilní (3,1–12,4x)
- Průměr objektivu: 32 mm
- Šířka zorného pole: variabilní
- Hmotnost: 450 g
- Voděodolnost: ANO
Tento přístroj se řadí do kategorie velmi drahých dalekohledů, jeho funkce a kvalita obrazu tomu však plně odpovídají. Ideální je pro všechny lovce či milovníky zvířat. Díky zabudované termovizi dokáže zprostředkovat vysoce kvalitní tepelné rozložení pozorovaného obrazu. Je také vybaven Wi-Fi a je plně kompatibilní s mobilními zařízeními s operačními systémy Android či iOS.
Zvětšení i zorné pole jsou variabilní, lze je tedy podle potřeby přizpůsobit. S přístrojem můžete také ve vysoké kvalitě fotografovat či natáčet video (disponuje pamětí 8Gb). Data můžete následně přenést buď pomocí USB či Wi-Fi. Zajímavou funkcí je také možnost přenosu snímaného obrazu v reálném čase s využitím bezplatné mobilní aplikace Stream Vision.
Přístroj je také vybaven dálkoměrem a bezdrátovým dálkovým ovladačem, samozřejmostí je vodotěsnost. Uživatelé si chválí jednoduchou obsluhu, výdrž baterie, hmotnost, velikost a především vynikající kvalitu obrazu.
Jedinou nevýhodou může být vysoká cena. Pokud si však potrpíte na vynikající kvalitu a mnohé zajímavé funkce (foto, video, termovize a další), rozhodně vám přístroj doporučujeme.
Zjistit cenu
Základní rozdělení podle konstrukce
Nejjednodušší rozdělení dalekohledů vychází z jejich konstrukčního řešení, konkrétně zda jsou určeny pro dvě či pouze pro jedno oko, podle toho se dělí na přístroje:
- binokulární
- monokulární
Další dělení pak vychází ze způsobu, jakým je konstruován objektiv. Jedná se o:
- refraktory
- reflektory
Binokulární dalekohledy
Jedná se o přístroje, které jsou určeny pro pozorování oběma očima, což je také jejich velkou předností. Při sledování obrazu totiž využijete obě mozkové hemisféry, výsledný obraz je proto přirozeně plastický a získáte také lepší odhad vzdálenosti.
Většinou však přístroje tohoto typu umožňují menší přiblížení (než tzv. monokuláry). To lze však vnímat také jako výhodu. Malé přiblížení totiž eliminuje třes obrazu a poskytuje také větší zorný úhel, což se hodí především při pozorování pohyblivých cílů.
Výhody a nevýhody
- plastický obraz
- lepší odhad vzdálenosti
- větší zorný úhel
- menší přiblížení
Monokulární dalekohledy
Na rozdíl od binokulárů jsou monokuláry určeny pro pozorování pouze jedním okem a vyznačují se velkým přiblížením. Ideální jsou tedy pro sledování obrazu ve velké vzdálenosti. Trpí však všemi nedostatky, které jsme již uvedli výše: třesem obrazu (který je již od přiblížení 12x a více v rukou neudržitelný), nízkou světelností a menším zorným úhlem. Velmi často jsou také vybaveny stativem nebo se doporučuje je při pozorování alespoň používat s pevnou oporou (například opřené o strom).
Některé monokuláry umožňují výměnu okulárů, které jsou uzpůsobeny pro nejrůznější použití (například focení pod vodou). Velkou výhodou je poměrně široká nabídka nejrůznějších předsádek a adaptérů umožňujících propojení dalekohledu s nejrůznějšími fotoaparáty či zrcadlovkami.
Protože monokuláry umožňují pozorovat obraz na velké vzdálenosti, používají se zpravidla pro nějakou konkrétní činnost: sledování noční oblohy, fotografování přes teleskop, u ozbrojených složek, policie apod.
Výhody a nevýhody
- větší přiblížení
- není potřeba nastavovat dioptrickou korekci
- možnost připevnit fotoaparát
- nezprostředkují prostorový vjem
- nevhodné pro použití bez stativu
- vyšší hmotnost
Refraktory
Jedná se o čočkové dalekohledy, což znamená, že vnitřní optiku tvoří soustava čoček. Tyto přístroje však trpí barevnou vadou, která se vyrovnává použitím dalších čoček (nazývají se achromatické). Najdeme je proto především mezi hvězdářskými dalekohledy.
Reflektory
Zde jde o zrcadlové dalekohledy, které používají místo čoček soustavu zrcadel. Jsou na rozdíl od refraktorů lehčí, levnější a menší, netrpí také barevnou vadou. Setkáváme se s nimi proto mnohem častěji.
Důležité parametry jak vybrat dalekohled
Výběru správného typu přístroje by mělo předcházet seznámení se základními parametry, které úzce souvisejí se způsobem využití. Jsou jimi:
- zvětšení
- světelnost
- zorné pole
- typ skel
- hmotnost
- materiál
Zvětšení
Zvětšení (či přiblížení) je základní parametr, kvůli kterému si přístroj pořizujeme především. Tuto hodnotu reprezentuje první číslice v označení dalekohledu, tedy v označení například 7×50 pozorovaný obraz vidíme zvětšený sedmkrát, objekt vzdálený 700 metrů se jeví, jako bychom jej pozorovali ze 100 metrů.
Existuje jak zvětšení pevné (fixní), reprezentované pouze jednou číslicí (např. 12x), tak variabilní, které nalezneme u dalekohledů se zoomem (to se označuje dvěma číslicemi v daném rozmezí, například 8–20x).
Pro běžné použití je dobré zvolit zvětšení 6x až 9x, maximálně však 12x. Ačkoli si lidé často myslí, že čím větší je zvětšení, tím lépe, není to pravda. Při větším přiblížení než je 12x, je nutné použít stativ, z důvodu přirozeného chvění rukou totiž nelze udržet stabilní obraz.
Kromě toho také velké zvětšení zmenšuje zorný úhel, snižuje kvalitu obrazu (kvůli nízké světelnosti) a zbytečně unavuje oči. Pro běžné použití je tedy zbytečné pátrat například po dalekohledu 20×50.
Doporučujeme vám si před nákupem rozmyslet, co budete nejčastěji pozorovat, a podle toho zvolit hodnotu zvětšení. Pro horší světelné podmínky (ráno, večer či za nepříznivého počasí) doporučujeme zvětšení 7x nebo 8x.
Světelnost
Světelnost souvisí s průměrem předních čoček objektivu v milimetrech a jedná se o druhé číslo v označení dalekohledu (například z hodnoty 20×60 můžeme vyčíst, že průměr čoček činí 60 mm). Přitom čím větší je průměr čočky, tím vyšší bude míra světelnosti, a tím vyšší bude viditelnost a kvalita obrazu (především za zhoršených světelných podmínek například za šera, mlhy či v hlubokém lese).
Ani v tomto případě však neplatí, že čím vyšší je míra světelnosti, tím lépe. Velké průměry čoček dalekohledu totiž výrazně zvyšují jeho váhu. Pro běžné použití proto zcela dostačuje průměr objektivu v rozmezí 46–55 mm.
Zorné pole
Zorné pole je obraz, který přehlédneme najednou beze změny směru pohledu. Šířka zorného pole se uvádí v metrech na vzdálenost 1000 m (například 110/1000 m).
Čím větší je zvětšení, tím menší je zorný úhel, a tím menší je tedy velikost prostoru, kterou nám je schopen dalekohled najednou zprostředkovat. Například u přístroje se zvětšením 8x je zorné pole široké 110–140 m, avšak při zvětšení 10x již pouze 90–120 m.
Širokoúhlé dalekohledy se nazývají všechny přístroje, které mají velké zorné pole. Tyto modely najdou své uplatnění nejčastěji při nejrůznějších sportech, v přírodě nebo myslivosti. Často se také tyto přístroje označují zkratkou Ww (Weitwinkel).
Typ skel
Použitý typ skla má samozřejmě vliv na kvalitu zobrazení pozorovaného obrazu, je proto dobré při výběru zohlednit i tento parametr. Na trhu najdete dva základní druhy skel:
- borokřemičité sklo
- baryové korunové sklo
Borokřemičité sklo (BK7) najdeme u levnějších modelů. Ideální je pro použití za dobrých světelných podmínek (nejlépe ve dne za slunečného počasí).
Barylové korunové sklo (BaK4) zprostředkuje vynikající obraz celého zorného pole, používají se proto u dražších přístrojů, které jsou často opatřeny také antireflexní úpravou pro ještě lepší obraz i za zhoršených světelných podmínek.
Hmotnost
Především pro využití v přírodě, sportu či turistice je tento údaj důležitý. Hmotnost malých kapesních dalekohledů se pohybuje mezi 200–300 g. Klasické modely s průměrem objektivu 30 mm však váží již kolem 500 g (s objektivem 40 mm pak 650 g a objektivy 50 mm již dokonce kolem 800 g).
Avšak výslednou hmotnost přístroje neovlivňuje pouze velikost objektivu, ale také kvalita použité optiky a mechaniky. S kvalitou v tomto případě roste také váha dalekohledu. Je však třeba podotknout, že tyto modely se běžně nevyužívají v přírodě či při sportu, a není tedy potřeba s nimi často manipulovat.
Materiál
Ačkoli se nám to na první pohled nemusí zdát, velmi podstatný je i materiál, z něhož je daný model zhotoven. Jednotlivé materiály totiž mají výrazný vliv na kvalitu obrazu, a to proto, že každý z nich má jinou tepelnou roztažnost.
Dříve bylo možno narazit na kvalitní mosazné dalekohledy, dnes je však kvůli úspoře hmotnosti ideálním řešením například slitina hliníku a umělé hmoty či moderní druh umělé hmoty s plnivy (jakými jsou granit či keramika).
Použití dalekohledu
Před nákupem si vždy ujasněte, k jakému účelu jej budete dalekohled nejčastěji používat. Je zřejmé, že odlišný typ přístroje využije ornitolog, jiný turista či amatérský astronom. Níže proto najdete doporučení, jaké typy dalekohledů jsou nejvhodnější pro nejrůznější zájmové oblasti, v nichž je můžete využít:
- turistické
- ornitologické
- myslivecké
- divadelní
- sportovní
- námořní
- vojenské
- hvězdářské
- dětské
Turistické dalekohledy
Dalekohled vhodný pro turistiku by měl být kompaktní, lehký, malý a odolný. Většinou se jedná o modely binokulární o zvětšení 7–10x s průměrem objektivu 21–42 mm. Velmi důležitým parametrem je také odolnost proti otřesům i jinému mechanickému poškození, je proto dobré volit pogumovaný povrch. Praktická může být také voděodolnost.
Pokud byste chtěli skutečně malý kapesní dalekohled, budete muset snížit své nároky na zvětšení a průměr čoček.
Ornitologické dalekohledy
Pozorovat ptactvo můžete i kvalitním turistickým binokulárem – budete díky němu mnohem pohotovější a díky malým rozměrům a nízké váze jej můžete nosit třeba zavěšený na krku.
Problém turistického dalekohledu je však v malém přiblížení a špatné viditelnosti za šera. Proto pokud jsou pro vás tyto parametry důležité, pořiďte si raději monokulár se stativem. Díky němu si budete moci dopřát o mnoho větší zvětšení i kvalitní pozorování ptactva za horších světelných podmínek. Doporučujeme varianty dalekohledů: 7×35, 10×50 či 12×50.
Myslivecké dalekohledy
Podobně jako turistické bývají dalekohledy pro myslivce častěji binokulární (lze ale také najít monokulární se stativem). U tohoto typu je důležitá především světelnost a přiblížení. Je proto lepší zvolit větší průměr čoček (nejlépe v rozmezí 46–63 mm) a větší zvětšení (8–11x). Ideální varianty dalekohledů jsou tyto: 8×50, 8×56, 9×63 nebo 10×50.
Dalším důležitým kritériem je odolnost přístroje. V této kategorii proto najdete zpravidla pogumované voděodolné přístroje, vyhotovené nejčastěji v krycích barvách (často zelené či černé).
Divadelní dalekohledy
I v tomto případě si můžete vybrat mezi variantou monokulární a binokulární. Vždy se ale jedná o malé a kompaktní přístroje, které snadno schováte do kapsy či kabelky. Protože vzdálenost v divadle není nijak závratná, u tohoto typu přístroje postačí přiblížení zpravidla 3–4x. Vhodné jsou například varianty 4×21 či 4×30.
Sportovní dalekohledy
Nejčastěji se jedná o binokulární přístroje, které vám umožňují lepší přehled a jsou také pohotovější. Přiblížení volte podle toho, co budete pozorovat. Pro halové sporty postačí přiblížení pouze 4x, kdežto u venkovních sportů se může hodit i přiblížení 20x.
Námořní dalekohledy
Přístroje, které využijete při vodních sportech případně při cestování po vodě, by měly být vodotěsné (nebo alespoň voděodolné). A protože jsou tyto přístroje určeny do špatných světelných podmínek, které na vodě často panují (mlha, šero apod.), měly by být opatřeny velkými čočkami (o průměru 50–63 mm). Zvětšení pak volte nejlépe mezi 7–10x.
Je dobré myslet také na užitečné doplňkové funkce. Můžete si pořídit dalekohled s dálkoměrem či kompasem. Zvolte také výraznou barvu přístroje. Žlutá je ideální, při pádu do vody jej totiž vždy dobře uvidíte. Pro tento případ si můžete pořídit model opatřený plovoucím pásem, který přístroj udrží na hladině.
Vojenské dalekohledy
Vojenské dalekohledy najdou své využití v armádě, u bezpečnostních složek, ale také mezi adrenalinovými nadšenci či turisty. Mezi jejich výhody totiž patří velmi nízká váha, odolnost proti pádům, pogumované tělo a často také doplňkové funkce, jakými mohou být noční vidění, dálkoměr, vodotěsnost a další.
Hvězdářské dalekohledy
Ačkoli narazíte i na binokulární varianty, vyrábí se především monokulární se stativem. Kvůli velkému přiblížení, které je pro astronomické dalekohledy typické, totiž není možné udržet je v ruce.
Dětské dalekohledy
Zcela specifickou kategorii tvoří dětské dalekohledy, které jsou používány buď pouze jako hračka (tj. nejsou opatřeny příslušnou optikou), nebo jsou uzpůsobeny jako pozorovací (tj. jsou opatřeny standardní skleněnou optikou).
Do druhé skupiny patří například velmi oblíbené hvězdářské dalekohledy pro děti. Tyto přístroje jsou výrazně levnější a jednodušší než běžné teleskopy. Dětské hvězdářské dalekohledy však mohou posloužit také úplným začátečníkům z řad dospělých, kteří nechtějí do takového přístroje investovat příliš mnoho peněz.
Příslušenství a výbava
Při výběru se zaměřte také na příslušenství a doplňkové funkce, které vám mohou velmi ulehčit manipulaci a práci s dalekohledem. Připravili jsme proto pro vás přehled základních doplňků a funkcí, které některé modely nabízejí:
- pouzdro
- krytky objektivů a okulárů
- anatomická očnice
- dioptrická korekce
- antireflexní úprava
- zoom
- permafokus
- plnění dusíkem
- noční vidění
- filtry
Pouzdro
Kvalitní pouzdro na dalekohled oceníte zejména, pokud jej budete používat v přírodě, na cestách či při sportu. Ideální je voděodolné a pevné pouzdro, které lze snadno připevnit k oděvu či batohu a má šňůrku pro pověšení na krk.
Krytky na objektivy a okuláry
Existuje velké množství krytek na objektivy i okuláry. Ochráníte je tak před deštěm, prachem, ale některé slouží také jako sluneční či dešťová clona.
Anatomická očnice
Anatomická gumová očnice slouží jako ochranná clona, která zamezuje vniku nežádoucího světla do okuláru, a zároveň udržuje správnou vzdálenost oka od okuláru.
Dioptrická korekce
Dioptrická korekce je vynikající a nezbytnou funkcí pro všechny, kteří nosí brýle. S její pomocí lze obraz doostřit tak, aby byl pro oči konkrétního pozorovatele příjemný. Obvykle lze obraz regulovat v rozsahu 2–5 dioptrií.
Antireflexní úprava
Antireflexní úpravu tvoří tenká vrstva fluoridu magnesia, která zabraňuje odleskům, dokáže odfiltrovat značnou část nežádoucího ultrafialového záření, chrání před poškrábáním a zároveň umožňuje větší průnik světla sklem čočky.
Zoom
Dalekohledy se zoomem umožňují tzv. variabilní zvětšení, nezvětšují tedy například pouze 8x, ale třeba v rozmezí 8–14x. Přiblížení větší než 12x se však projevuje silným třesem obrazu, a je tedy vždy potřeba použít stativ. Proměnlivé přiblížení (zoom) je proto obvykle typické pro monokuláry (teleskopy) se stativem.
Samozřejmě lze sehnat také binokulár se zoomem, zde se však jedná spíše o marketingový tah, jak přilákat další zákazníky. Pomineme-li totiž hlavní přednost, a totiž možnost sledovat objekt jak nablízko, tak i v dálce, najdeme spíše nevýhody. Proměnlivé přiblížení totiž výrazně snižuje kvalitu obrazu a světelnost, přístroj je také mnohem dražší, těžší a náchylnější na poškození při pádu. Navíc při stejném přiblížení dokáže zobrazit zorné pole menší až o 30% než dalekohled s fixním přiblížením.
Permafokus
Permafokus znamená, že přístroj nelze zaostřit, cíleně mu tedy chybí zaostřovací kolečko a také dioptrická korekce. Najdeme jej pouze u binokulárů, které jsou určeny pro akční aktivity (například stadionové sporty, moře atp.). Hodí se jednoduše všude tam, kde na neustálé zaostřování není čas či kde je přístroj používán více lidmi.
Tyto modely jsou většinou trvale zaostřeny od 20 m do nekonečna. Ačkoli u nich nemůžeme počítat s dokonalou ostrostí obrazu, pro výše uvedené aktivity jsou ideální.
Plnění dusíkem
Dusík zabraňuje optice dalekohledu vnitřnímu mlžení. Tyto přístroje jsou tedy velmi vhodné pro využití i v extrémnějších podmínkách.
Noční vidění
Pro všechny, kteří potřebují používat dalekohled také v noci, jsou určeny přístroje s nočním viděním, jež jsou založeny na principu práce se zbytkovým světlem v okolí (například z měsíce, hvězd apod.). Hojně se využívají například mezi myslivci či u bezpečnostních složek.
Filtry
Pokud chcete při pozorování zvýraznit detaily určitého objektu a zároveň potlačit nežádoucí vlivy, sáhněte po některém z filtrů. Jedná se především o filtry vhodné k pozorování noční oblohy, využijí je tedy především majitelé hvězdářských dalekohledů.
Nabídka je poměrně široká:
Měsíční filtr snižuje jas Měsíce, a to především v jeho pokročilejší fázi.
Sluneční filtr je při sledování Slunce naprosto nezbytnou pomůckou. Při sledování Slunce bez něj se totiž vystavujete nebezpečí vážného poškození zraku. A opět obdobně jako Měsíční filtr výrazně snižuje sluneční jas.
UHC filtr je druh mlhovinového filtru, který propouští pouze vlnové délky, které vyzařují emisní mlhoviny, přičemž ostatní vlnové délky (veřejné osvětlení a další rušivé vlivy) potlačí. Mlhovina tedy na obloze krásně vynikne.
OIII filtr funguje podobně jako UHC filtr, propouští však ještě méně vlnových délek (pouze kolem spektrální čáry OIII). Maximálně tedy zvyšuje kontrast emisních a planetárních mlhovin.
Filtr H-Alfa je dalším typem mlhovinového filtru, který propouští záření kolem spektrální čáry H-Alfa. Využívají se hlavně při fotografování či při pozorování Slunce.
Filtr H-Beta umožňuje pozorovat i velmi slabé mlhoviny. Tento typ propouští pouze světelné záření H-Beta, obloha se tedy při pozorování jeví jako velmi tmavá, díky čemuž lze spatřit i mlhovinu, jakou je třeba Koňská hlava.
Širokopásmový filtr je ideální pro pozorování vzdáleného vesmíru, dokáže totiž velmi dobře odfiltrovat umělé osvětlení a zároveň zachovat jas hvězd a mlhovin.
Nejrůznější barevné filtry zase využijete při pozorování planet a jejich detailů. Barvy vybírejte vždy podle toho, co budete pozorovat (pro rudé skvrny na Jupiteru je například vhodný zelený filtr atp.).
Polarizační filtr se hodí při pozorování nejrůznějších jasných objektů (Měsíc, velké planety, případně denní obloha), snižuje totiž celkové množství světla vnikajícího do okuláru.
Fotografické filtry jsou ideální k fotografování noční, ale i denní oblohy. Velmi účinně potlačují světelné znečištění, fotografované objekty jsou proto ostřejší a jasnější.
Dalekohledy podle ceny
Níže přinášíme tři základní cenové kategorie, z nichž můžete vybírat:
V nejnižší cenové kategorii dalekohledů do 10 000 Kč se nacházejí jak přístroje za pár stokorun, které jsou vhodné především pro ty, kteří je používají jen občasně a nepotřebují kvalitní obraz ani viditelnost v horších světelných podmínkách, tak také přístroje za několik tisíc.
Obecně lze říci, že nejčastěji zde narazíte na lovecké, turistické a kapesní dalekohledy, tedy přístroje pro běžné uživatele. Zvětšení se u nich pohybuje přibližně do hodnoty 10x, průměr pak kolem 42 mm.
Od 10 000 do 30 000 Kč seženete již velmi kvalitní přístroje. Jedná se především o modely určené pro lov, pozorování zvěře či noční oblohy, najdete zde však také digitální dalekohledy, s nimiž můžete pozorovaný obraz dokonce přímo natáčet.
Můžete si být jisti, že kvalita optiky bude vždy na vynikající úrovni. Zároveň vám tyto přístroje nabídnou mnoho funkcí – od voděodolnosti či plnění dusíkem až po noční vidění. Často se zde setkáváme s větším průměrem objektivu (nad 52 mm), což s sebou bohužel nese také větší hmotnost (od 700 g až do 3 000 g).
V této kategorii se již pohybujeme v cenové relaci od 30 000 Kč výše. Najdete zde vysoce kvalitní a specializované přístroje pro lov, pozorování oblohy atp. Patří sem také velmi kvalitní digitální dalekohledy, s nimiž můžete při pozorování zároveň natáčet ve vysokém rozlišení či 3D. Tyto digitální přístroje se pyšní také funkcí optické stabilizace, kvalitním zoomem či funkcí automatického ostření.
Počítejte však s tím, že mnohé z těchto přístrojů (kromě digitálních) mají průměr objektivu až 80 mm, zvětšení 20x, a jsou tedy mnohem těžší (klidně i přes 4 000 g). U většiny z nich je tedy nutnou pomůckou stativ.
Tipy na závěr
- Některé modely dalekohledů se chlubí ultra lehkými plastovými čočkami. Ačkoli díky nim ušetříte na hmotnosti přístroje, vždy mějte na paměti, že plast se nikdy v kvalitě nemůže rovnat čočkám skleněným.
- Při nákupu filtru na dalekohled dávejte pozor na jeho průměr. Většina z nich je určena na okulár, některé (například sluneční filtry) se však většinou nasazují na objektiv. Vždy tedy vybírejte takový, který je kompatibilní s okulárem/objektivem vašeho přístroje.
- Vždy také vybírejte raději přístroj s gumovou povrchovou úpravou, což zaručí, že vám nebude při pozorování klouzat v rukou.
- Pokud stativ není součástí balení, vždy dbejte na to, aby byl uzpůsobený pro daný model dalekohledu (způsob připevnění, nosnost atp.).

Vystudoval jsem filosofii a bohemistiku na Palackého Univerzitě v Olomouci, což mi pomohlo zdokonalit kritické myšlení, rozšířit si obzory a vybrousit psaný projev. Živím se jako copywriter a příležitostný grafik. Ve volném čase jsem obyčejně na treku v přírodě – i v dešti, mlze a sněhu. Skvěle se vyznám v moderním, lehkém a komfortním outdoor vybavení. Kromě toho si rozumím také s moderními technologiemi, ale rád se věnuji i vybavení domácnosti, zdravému životnímu stylu a věcem pro kutily. Sám si kupuji málo věcí, které však musí perfektně plnit svůj účel a být maximálně kvalitní.
Sledujte nás na sociálních sítích
Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.