Jak vybrat ohrádku pro děti a miminka

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Názory na používání ohrádky pro děti se liší. Používat? Ano či ne? Jako u všeho je dobré se řídit radou všeho s mírou. Ohrádka může být pro maminky nenahraditelným pomocníkem, jenž jim dodá pocit klidu, pokud si potřebují odskočit na toaletu nebo připravovat dobroty v kuchyni. O tom, jaké typy ohrádek existují a jak je vybrat, jsme se rozepsali v našem článku.

Recenze na dětské ohrádky

Do testu ohrádek pro miminka a starší děti jsme vybrali zástupce skládacích textilních a také dřevěných ohrádek. Zajímal nás především výrobní materiál, ale zohlednili jsme i to, jak se děti v prostoru ohrádky cítí. U skládacích hraje prim jednoduchost složení, u dřevěných zase stabilita. Podívejte se, jak dopadly testované výrobky.

Scarlett Branko buk přírodní

Typohrádka na hraní
Barvapřírodní
Výrobní materiálbuk
Dnone
Kolečkane
Dvířkaano
Délka200 cm
Šířka140 cm
Hloubka70 cm
Příslušenství v baleníne

Už z názvu je jasné, že je vyrobena z buku. Bukové dřevo je velmi tvrdé, takže výrobky z něj se mohou pyšnit opravdu dobrou odolností a dlouhou životností. Rozhodně se nemusíte bát, že by na šprlení byly vidět otisky od zubů nebo jste zde našli známky po hraní s tvrdými hračkami. Pokud se rozhodnete pro tuto ohrádku, budou ji moci používat ještě i děti vašich dětí.

Je opravdu velká. Dítě bude mít pro hru dostatek prostoru a rozhodně se nebude cítit jako ve vězení. Pro malé děti je ideální, když se učí stoupat. Větší děti, které mají už i větší sílu ji však mohou snadno posunout, proto je lepší ji dodatečně ukotvit. Ukotvení však budete muset vymyslet „podomácku“. Rozměry ohrádky umožňují, aby si v ní hrály klidně i dvě děti nebo jedno dítě a jeden dospělý.

Nemá dno, takže výrobce doporučuje přikoupit skládací žíněnku Dáša, která není ani tvrdá ani zbytečně měkká a lze ji využít i mimo postýlku. Nepříjemně vás však překvapí její pořizovací cena, která přesahuje hranici 4 000 Kč. Když k tomu přičtete pořizovací cenu postýlky, tak už se dostanete na poměrně vysoké náklady. Už sama o sobě je ohrádka poměrně drahá a to k ní není ani žádné příslušenství.

Důležité však je, že se děti v ohrádce cítí dobře a mají zde dostatek prostoru jak pro pohyb, tak hraní. Jakmile děti vyrostou, mohou využít dvou průchodů na dvou bočnicích. Z ohrádky je totiž možné vydělat na dvou stranách po třech šprleních.

 • kvalitní materiál
 • velikost
 • nízká hmotnost
 • průchody
 • vyšší pořizovací cena
 • větší děti ji mohou přesunout
 • drahé příslušenství
Zjistit cenu

Scarlett Honzík borovice

Typohrádka na hraní i spaní
Barvapřírodní
Výrobní materiálborovice
DnoMDF materiál, molitan, PVC
Kolečkapo přikoupení ano
Dvířkane
Délka98 cm
Šířka78 cm
Hloubka61 cm
Příslušenství v baleníne

Je vyrobena z borovicového dřeva. Borovicové dřevo se řadí mezi dřeva měkká, takže počítejte s tím, že každý větší náraz nechá na ohrádce nesmazatelnou stopu. Ať už se bude jednat o úder hračkou nebo otisk zubů, budou tam. U výrobků z měkkého dřeva dochází k dřívějšímu vyviklání šroubů.

Cena postýlky je díky měkčímu dřevu nižší, než kdyby byla vyrobena z tvrdého buku. Získáte tak přírodní produkt za méně peněz. Ohrádka se kvůli svým skromnějším rozměrům hodí spíše do menších místností a pohodlně si v něm bude hrát jen jedno dítě. Dvě by pro hru neměly dost prostoru. Je také škoda, že se dovnitř nevleze dospělák, který by si s malým pohrál.

Je poměrně vysoká, což je dobře, dítě z ní jen tak nevyleze. Díky dnu je dítě izolované od země, takže se nemůže nachladnout. Dno je měkčené a potažené PVC, takže se snadno udržuje třeba v případě, že na něj dítě vylije vodu. Pokud budete chtít ohrádku využívat i na spaní doporučujeme přikoupit kvalitní matraci. Výstelka dna není určená pro spaní. Je trochu škoda, že při objednání si nemůžete zvolit barvu dna, nebo se dno nedodává v univerzální barvě. Může se tedy klidně stát, že přijde ohrádka s růžovým dnem a vy doma přitom budete mít chlapečka.

Docela nepříjemně nás překvapilo, že součástí balení nejsou kolečka. Ohrádka pro ně přitom má předvrtané dírky. Kolečka je potřeba si přikoupit zvlášť. Jejich pořizovací cena se pohybuje kolem 150 Kč. K Honzíkovi z borovicového dřeva není možné přikoupení ani přimontování mechanismu polohovacího lůžka. To je možné přikoupit jen k Honzíku z buku. Sestavení ohrádky je snadné, zvládnou ho i maminky.

 • přírodní materiál
 • možnost koleček
 • polstrované dno
 • malý rozměr
 • kolečka nejsou součástí balení
 • vyrobeno z měkkého dřeva
Zjistit cenu

Caretero Quadra zelená

Typskládací ohrádka
Barvazelená
Výrobní materiáltextil, síťovina
Dnoano
Kolečkane
Dvířkaano
Délka93 cm
Šířka93 cm
Hloubka77 cm
Příslušenství v balenípřenášecí vak, kroužky

Caretero Quadra je skládací ohrádka, kterou je možné využít i jako cestovní postýlku. Snadno se skládá, takže tato činnost nezabere mnoho času. Konstrukce je pevná, což se podepíše i na celkové větší hmotnosti ohrádky. Nicméně prázdnou ji maminky dokážou přenést do jiné místnosti, nebo kam je potřeba.

Nemá žádné ostré části, vše je schované za textilním povlakem. Stěny jsou měkké, takže se nemusíte bát, že by se dítě při pádu uhodilo. Na druhou stranu se tento typ ohrádky příliš nehodí jako podpora ke vstávání a to i přes to, že disponuje pevnými kruhy, které mají vstávání podporovat.

Síťku tvoří malá očka, nemusíte se tedy bát, že by jimi dítě snad prostrčilo prstík, to rozhodně ani náhodou. Přes síťku je také dobře vidět, dítě tedy uvidí dobře svoji mámu a maminka zase dítě. Je však pravda, že větší oblibě se z důvodu lepší kontroly dění v postýlce těší spíše ohrádky dřevěné.

Velikostně je poměrně malá. Je ideální maximálně pro jedno dítě. Dětem se v ní většinou líbí. Jediné, co bychom vytkli, je dno, které je potaženo jakoby šusťákovým materiálem, který klouže. Dítěti si tak po dně špatně leze. U dna však musíme pochválit, že se nachází několik centimetrů nad zemí, takže vaše malé neprochladne. Dno je polstrované. Je možné ho využít na občasné spaní, ale pro pravidelné rozhodně doporučujeme přikoupit kvalitní dětskou matraci.

Jedna stěna je opatřena dvířky, která se otvírají pomocí zipu. Jezdec zipu je umístěný na venkovní straně, takže nehrozí, že by si dítě otvor samo otevřelo zevnitř.

 • přijatelná cena
 • otevírání otvoru zvenčí
 • dobrá viditelnost přes síťku
 • snadné skládání
 • kluzké dno
 • v ohrádce se dětem těžko staví na nožičky
Zjistit cenu

Ludi hrací ohrádka

Typohrádka na hraní
Barvabílá, červená, oranžová
Výrobní materiálplast, textilie
Dnoano
Kolečkane
Dvířkane
Délka90 cm
Šířka90 cm
Hloubka44 cm
Příslušenství v balení50 ks balonků

Hrací ohrádka Ludi s míčky “Králíček “je určena pro malé děti, téměř od narození. Její výška je pouhých 44 cm, jde o menší čtverec o rozměrech 90 x 90 cm a proto vám bude sloužit pouze na kratší dobu. Je jednoduchá, bez dvířek a koleček.

Má nízkou hmotnost, váží jen něco přes 1 kg. Dá se složit do přiložené textilní tašky, a proto ji oceníte hlavně na cesty.  Balení bude mít rozměry jen cca 46 x 36 x 12 cm. Jdete na kafe k sousedce a ta ohrádku nemá? Ludi je raz dva složená, a tak si snadno poradíte.

Pokud potřebujete vaši ratolest na chvíli pustit z očí, ohrádka vám na kratší dobu postačí i doma.

Dvě síťové stěny jsou průhledné, takže je přes ně vidět a další dvě jsou potištěné krásnými veselými obrázky, které se dětem budou líbit. Navíc je k ohrádce v balení dodáno 50 ks barevných plastových kuliček a ty vaše malé hezky zabaví. 

Tento výrobek má dno, ale není v žádném případě určen na spaní. Co se týká materiálu, ze kterého je ohrádka vyrobena, oceníte jistě to, že se vám bude dobře udržovat a tím budete chránit vaše malé z hlediska hygieny. Také oblé hrany a příjemný textilní materiál přispívají k bezpečí. Na druhou stranu opravdu myslete na to, že ohrádka je určena jen pro velmi malé děti, které leží nebo sedí. Větší děti ji snad přelezou a převrhnou.

Cena toho modelu není vysoká, a pokud potřebujete ohrádku na kratší dobu a k účelu, který jsme popsali, můžeme ji doporučit.

 • lehce složitelná, vhodná na cesty
 • nízká hmotnost
 • příslušenství
 • nízká pořizovací cena
 • nízká výška, jen pro velmi malé děti
Zjistit cenu

Joie Cheer ohrádka Little Explorer

Typohrádka na hraní
Barvažlutá, šedá
Výrobní materiálplast, textilie
Dnoano
Kolečkane
Dvířkaano
Délka96 cm
Šířka96 cm
Hloubka76 cm
Příslušenství v balení2 hračky

S výrobkem od od firmy Joie Cheer neuděláte chybu, pokud potřebujete kvalitní cestovní ohrádku, kterou využijete samozřejmě také doma. Anglická společnost je sice na trhu jen pár let, ovšem její výrobky jsou velmi oblíbené a dodávají se téměř do celého světa. Jsou oceňovány hlavně kvůli bezpečnosti a také praktičnosti a to je to, co jistě oceníte i vy.

Tento konkrétní model je určený pro děti od narození až do zhruba 15 kg jejich hmotnosti. Poté už mohou ohrádku převrhnout. Starší děti už v této ohrádce neudržíte, bude na ně příliš malá.

Když se podíváme na její konkrétní výhody, můžeme jich najít několik. Tuto cestovní ohrádku, velmi lehce a pohodlně složíte a to pomocí tlačítek. Po složení má tvar obdélníku o kompaktní rozměry 25x25x80,5 cm. Není sice příliš lehká, váží zhruba 13 kg, pomocí držadla se však dá lehce přenést do auta, na cestování vlakem už potřebujete trochu víc síly.

Ohrádka je schválena dle EN 12227:2010, je bezpečná, disponuje rámem s přiznanou konstrukcí. Oblé tvary zajistí, aby se vaše dítě o ni nezranilo a bylo mu v ní příjemně. Vyčistit ji můžete houbou a mýdlovou vodou.

Má velmi vydařený stylový design, který se bude vám doma ladit v každé místnosti. Samozřejmě nejdůležitější je to, jak se v ní bude vaše malé cítit. Síťové výplně zajistí jak bezpečnost, tak prodyšnost ohrádky.  I když, jak už jsme řekli, dívat se přes síťovinu dlouho, není moc příjemné. Matrace jsou pro děti pohodlné, ať už při hraní nebo při odpočinku. Dají se z ohrádky snadno vyjmout. Nevýhodou je dno ohrádky, které by mohlo být pevnější.

Boční vlez, který je určen pro větší děti, je na zip, samozřejmě z vnější strany, aby váš potomek nevylezl z ohrádky v nestřeženou chvíli.

K výrobku jsou přibaleny dvě hračky, letadlo a mráček, které se dají lehce připevňovat na jednu ze stěn ohrádky, kde je zachycený obrázek siluety hor. Rozvíjí tak fantazii vašeho malého, které si s nimi může hrát na malého dobrodruha a cestovatele.

Pokud s dítětem často cestujete a chcete, aby se cítilo jako doma i v jiném prostředí, tato ohrádka vám to usnadní.  Když ho naučíte doma tomu, aby v ní bylo spokojené, bude pro vás jednodušší použít ohrádku i na cestách.

 • lehce složitelná pomocí tlačítek, vhodná na cesty
 • pevná konstrukce
 • prověřený výrobce
 • vkusný design, rozvíjí fantazii
 • menší rozměry
 • vyšší cena
Zjistit cenu

Jak vybrat dětskou ohrádku

Před tím, než se pustíte do vybírání nejlepší dětské ohrádky, je dobré se zamyslet nad několika parametry, které vaše úvahy nasměrují správným směrem.

Bezpečnost a bezpečnostní norma

Aby ohrádka splňovala všechny bezpečnostní normy, měla by být označená zkratkou EN12227. Tím výrobce dává na vědomí, že vybraná ohrádka splňuje její požadavky. Na postýlce byste měli najít i údaje o maximální hmotnosti dítěte a také jméno nebo značku výrobce.

   

Ohrádka má dítě ochraňovat, takže i sama o sobě musí být bezpečná. Proto si všímejte každého detailu. U dřevěné a kovové konstrukce by vzdálenost mezi šprlením neměla být větší než 5-7 cm. Nehrozí tak, že by si dítě do mezery zaklínilo ruku, nohu nebo hlavu. Všechny ostré hrany musejí být zaoblené nebo zakryté.

Ohrádka musí být dobře stabilní. Dobrou stabilitu mají ohrádky se širokou základnou. Nezapomeňte na to, že děti rok a půl až dva roky staré už dokážou vyvinout velkou sílu a ohrádku snadno převrátí.

V případě, že pořizujete rozkládací variantu, vždy po složení mechanismus zablokujte. Jinak by mohlo dojít k tomu, že by se ohrádka pod dětskou váhou nebo při pohybu dítěte mohla sama složit. U ohrádek s kolečky dbejte na to, aby byla při vkládání dítěte vždy zabrzděná.

Některé ohrádky mají síťové stěny. V tomto případě, by oka sítě neměla být větší než 7 mm. Dítě jimi nesmí protáhnout prstíky. V případě, že je ohrádka opatřena šňůrkami, jejich volná délka by neměla být delší než 22 cm, smyčky nesmějí mít vnější rozměr větší než 36 cm.

U dřevěných dětských ohrádek sledujte to, zda není dřevo napadeno hnilobou nebo hmyzem, také nesmí být poškozeno. Dřevěnou konstrukci si osahejte rukou, abyste zjistili, zda nikde nejsou nebezpečné třísky. Kovové konstrukce musí být odolné proti korozi. Nátěry musejí být odolné a v žádném případě toxické.

Rozměry

Dítě by v ohrádce rozhodně mělo mít dostatek místa. Mezi menší ohrádky pro děti počítáme ty, které mají velikost 100×100 cm. O něco lepší jsou dětské ohrádky o rozměrech 120×120 cm a vůbec nejlepší ty s délkou a šířkou 150×150 cm.

Obecně platí, že čím větší, tím lepší. Vaše maličké potřebuje dostatek prostoru pro pohyb i hraní. Na druhou stranu však také nezapomínejte na velikost vašeho bydlení. Někdy vám zkrátka nezbude nic jiného, než sáhnout po menším provedení. Před nákupem si tedy prostor, kam ji umístíte, dobře změřte.

Výška dětské ohrádky

Výška je důležitým parametrem z hlediska bezpečnosti. Dítě přes ni totiž rozhodně nesmí přepadnout. K dostání jsou tedy ohrádky vysoké 70, 75, 80 a 110 cm. Za optimální výšku se z hlediska pohodlí a bezpečnosti považuje 80 cm. Vše se však odvíjí od výšky vašeho drobečka.

Hmotnost

Otázka hmotnosti je na místě v případě, pokud budete chtít s dětskou ohrádkou cestovat. V tom případě sáhněte po provedení s lehčí konstrukcí a snadným způsobem skládání. Naopak pokud víte, že ohrádka bude mít svoje pevné místo, zvolte raději těžší model. Bude stabilnější, což je pro dítě vhodnější.

Vzhled

Na vzhledu se podepisuje barva, tvar a také materiál. Z hlediska tvaru máte na výběr z několika možností. Opět však záleží na velikosti prostoru, v němž bude ohrádka umístěna. Zvolit můžete kruhové provedení nebo rohovou variantu, která naplno využije roh místnosti, jež funkčně vyplní. Rohové provedení je ideální volbou pro malé byty.

Pokud máte dostatek prostoru, rozhodněte se pro čtvercovou nebo šestiúhelníkovou dětskou ohrádku, jež dětem nabídne možnost vytvořit si z rohů úkryt.

Barevných provedení je na trhu celá řada. Růžová či modrá odpovídá pohlaví dítěte, za neutrální se považuje bílá – tu můžete využít jak pro kluka, tak pro holku. Navíc si bude i lépe prodávat na bazaru. Při výběru barvy myslete i na dítě. Pamatujte, že příliš jasné barvy budou dráždit zrak dítěte a mohou negativně ovlivňovat jeho nervový systém (může být rozmrzelé a hodně plakat). Proto je lepší zvolit spíše neutrální a pastelové barvy. Naopak pestrost barev vyžaduje hrací deka, která má podněcovat rozvoj jemné motoriky a vjemů vašeho nejmenšího. O tom, jaká hrací deka je pro dítě nejlepší jsme se rozepsali v článku Jak vybrat hrací deku.

Materiálové provedení

O materiálu jsme se více rozepsali ve speciální kapitole, kterou najdete níž. Ve zkratce zde jen napíšeme, že se můžete rozhodnout pro dřevo, plast nebo kov, přičemž každý má své výhody a nevýhody.

Doporučený věk

Bedlivě sledujte, pro jak staré dítě je ohrádka určena. Ve většině případů je možné ji používat od 6 měsíců do 3-4 let. Spíše než na stáří však záleží na výšce a hmotnosti dítěte. Jakmile vaše dítě vyroste a bude schopné ohrádku přelézt nebo se přes ni předklonit, přestaňte ji používat, hrozí totiž pád dítěte na zem. Evropská norma určuje maximální nosnost ohrádek do 15 kg. Čím těžší dítě je, tím větší je pravděpodobnost, že ohrádku převrhne.

Složení

I způsob skládání ovlivní vaši volbu. Některé dětské ohrádky můžete složit naplocho, takže je v pohodě schováte pod postel nebo za skříň. Nezaberou tedy příliš mnoho prostoru. Jiné se mohou skládat podobně jako deštník a i ve složeném stavu zaberou velký prostor. Skládání je dobré si vyzkoušet přímo na prodejně a vybraný model poté koupit na internetu. Pamatujte na to, že zejména v případě, kdy budete ohrádku často stěhovat, je jednoduchost skládání naprosto zásadní. Navíc nesprávným způsobem skládání můžete ohrádku i poškodit.

Dno ohrádky

Dítě bude v ohrádce nejen ležet, ale také sedět a stát. Proto by dno mělo být pevné a snadno omyvatelné. Důležité také je, aby bylo na dotek příjemné. Mělo by i izolovat, aby vaše maličké neprochladlo. Pro dítě je zřejmě nejlepší volbou textilní dno, ale z hlediska údržby se vám nejlépe bude pracovat s omyvatelným PVC.

Kdy a proč začít používat dětskou ohrádku

Dětská ohrádka se většinou začíná používat ve chvílích, kdy děťátko začíná lézt nebo chodit. Samozřejmě ho tam nesmíte nechávat celý den. Ohrádka by měla být bezpečným prostorem pro hraní, který budete využívat pouze v případech, kdy dítěti nemůžete věnovat plnou pozornost. Typicky se hodí při vaření, kratším úklidu nebo v momentě, kdy si potřebujete odskočit na toaletu nebo si umýt vlasy.

Dítě si navíc naučí hrát samo a je chráněno před elektrickými zásuvkami, skříňkami, rohy, židlemi a podobně. Také je to pro něj trénink do budoucna, až ho z ložnice přesunete do vlastního pokojíčku. Rovněž se zde rozvíjí jeho trpělivost v tom smyslu, že maminka není neustále na blízku. Když se dítě začne dožadovat pozornosti, zkuste mu říct: „Už jdu!“ nebo „Chvilku počkej, maminka hned přijde.“.

Z názorů zkušených maminek vyplývá, že je lepší zvolit dřevěnou ohrádku než síťovanou. Děti se v ní nemohou postavit, takže je to v ní nebaví. Také nevidí tak dobře skrze síťku ven. Dítěti můžete „pobyt“ zpříjemnit tak, že mu dovnitř dáte takové hračky, které mu nebudete dávat, když bude mimo ohrádku. Budou pro něj více vzácné, a tak se mu bude v ohrádce více líbit.

Jak dítě na ohrádku zvykat?

Před tím, než vaše maličké do ohrádky vložíte, ho nechte si vedle ní hrát. Ohrádku tak bude moct prozkoumat zvenku a zároveň do ní i nakukovat. Je dobré do ní umístit známou hračku, která upoutá jeho pozornost. Jakmile se začne za hračkou natahovat, můžete jej do ohrádky vložit. Zůstaňte však u něj, na nové prostředí si musí zvyknout.

Pokud malý v ohrádce být nechce, nenuťte ho. Pobyt v ní se pro něj může stát traumatický. Za pár dní to můžete vyzkoušet znovu.

Toho se držte: Vaše dítě v ohrádce nikdy nenechávejte zbytečně dlouho. Ohrádka slouží jako hlídací pomůcka pro nezbytně dlouhou dobu. Vaše malé potřebuje prozkoumávat okolí a přílišně dlouhý pobyt by mohl zpomalit jeho vývoj!

Typy dětských ohrádek podle materiálu

Na trhu jsou dostupné ohrádky z různých materiálů a také ty, které mají multifunkční využití. Mohou plnit zároveň funkci postýlky nebo být cestovní. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, které si nyní blíže představíme.
Podle použitého materiálu se dělí na:

 • dřevěné,
 • kovové,
 • se síťkou,
 • s textilem,
 • plastové,
 • nafukovací z PVC.

Dřevěná dětská ohrádka

Dřevěné ohrádky patří mezi klasiku, která se velké oblibě těší již několik desítek let. Obvykle se skládá z vertikálně umístěného šprlení a má tvar čtverce. Dno je opatřeno matrací. Jak vybrat vhodnou matraci pro děti se dozvíte v tomto článku. Na trhu však můžete narazit i na ohrádky bez dna a tvary obdélníku nebo mnohoúhelníku. Varianty bez matrace slouží pouze pro hraní. Kvalitnější ohrádky se vyrábějí z tvrdého bukového dřeva, méně odolné pak z dřeva borovicového. Na tvrdém dřevě nepůjdou tak snadno vidět otisky zubů nebo stopy po tvrdých hračkách. Šrouby v měkkém dřevě se rychleji vyviklají.

Výhody

 • Přírodní materiál nezatěžuje životní prostředí,
 • díky mezerám mezi šprlením dítě dobře vidí na rodiče a rodiče na něj,
 • bytelnost a stabilita propůjčuje ohrádce bezpečnost, takže se nepřevrátí, ani když bude dítě v ohrádce stát.

Nevýhody

 • Velká hmotnost,
 • komplikované přesouvání,
 • ve složeném stavu zabírá dost místa,
 • skládání je většinou složité a i ve složeném stavu zabere hodně místa,
 • při pádu se dítě může bouchnout o dřevěné části,
 • vyšší pořizovací cena.

Dětská ohrádka kovová

Kovová dětská ohrádka funguje spíše jako multifunkční zábrana. Tu využijete v takových případech, kdy chcete dítěti omezit pohyb třeba jen na určitou místnost nebo jej ochránit před nástrahami domu a bytu. Často se využívá jako zábrana ke krbu, protože krb je v současnosti velmi rozšířenou alternativou k vytápění třeba plynem či elektřinou. Ohrádku však využijete i pro děti, které rády chodí na schody. Nebudou z nich moci spadnout.

Kovová zábrana je typově podobná dřevěné ohrádce. Skládá se z kovového šprlení a součástí jsou i brány. Je možné ji tedy postavit do dveří nebo ke schodišti. Pro výrobu se většinou používá ocel, takže je výrobek velmi pevný a odolný. K sehnání je v bílém i černém provedení.

Výhody

 • Variabilní využití, můžete ji použít kdekoliv v bytě v jakémkoliv tvaru a velikosti,
 • je kompaktní a multifunkční,
 • snadno se udržuje a má dobrou stabilitu.

Nevýhody

 • Připravte se na vysokou pořizovací cenu,
 • je těžká,
 • dítě se při pádu může zranit, toto riziko je možné eliminovat ochranným hnízdem.

Dětská ohrádka se síťkou

Tento typ má kovovou konstrukci, čalouněné dno (některé modely ho nemají) a síťovinové stěny. Kvůli nízké pořizovací ceně patří k oblíbeným modelům. Kromě toho se nemusíte obávat ani úrazů, protože dítě se nemůže udeřit o tvrdé stěny. Tyto dětské ohrádky jsou skládací a většinou se skládají naplocho, takže je možné je uložit pod postel nebo za skříň, nezaberou mnoho místa. Na druhou stranu však dítěti neposkytují přílišnou stabilitu, třeba když se učí vstávat. Stěny jsou totiž měkké. Hodí se tedy spíše pro děti, které leží nebo se začínají plazit. Pokud byste chtěli, aby skládací ohrádka dítěti poskytla oporu při vstávání, poohlédněte se po takovém typu síťových ohrádek, které mají kruhové úchyty/držáky.

Výhody

 • Ohrádky se síťovinou je možné pořídit za relativně nízkou cenu,
 • složené nezaberou mnoho prostoru,
 • snadno se dá přemístit z místa na místo,
 • díky měkkým stěnám se nemusíte bát o poranění dítěte v případě, že by spadlo.

Nevýhody

 • Síťový materiál není vhodný pro dětský zrak, díváním přes něj totiž dítě oči velmi namáhá. Pokud chcete eliminovat zrakové napětí, neměly by být na síťovině dětské ohrádky obrázky. Dítě v síťované ohrádce nenechávejte bez přestávky déle než 30 minut, nejvíce by v ní mělo trávit maximálně 1,5 hodiny denně.
 • Materiál se špatně udržuje, dbejte na to, aby oka v síti byla malá, dítě jimi nesmí prostrčit prsty.

Textilní dětská skládací ohrádka

Základ tvoří kovová konstrukce, která je potažena textilií (většinou kombinace látky a síťoviny). V dnešní době se těší velké oblibě, a to zejména kvůli nízké pořizovací ceně, bezpečnosti a snadné montáži. Dostupné jsou půdorysy čtverce i obdélníku. V případě nutnosti je možné tento typ ohrádky využít i jako cestovní postýlku.

Vybírat můžete z velkého množství barevného provedení, tato dětská ohrádka pro miminka může být i na kolečkách, což usnadní její přemísťování. Dejte si však pozor na to, aby kolečka měla brzdu! V příslušenství mohou být hračky, hrací oblouky i sítě proti hmyzu. Často se vyrábí i s dvířky nebo spíše otvorem na zip. Větší děti si tak do ohrádky mohou samy bezpečně vlézt nebo z ní odejít.

Výhody

 • Díky nízké hmotnosti se ohrádka snadno přenáší a je možné s ní i cestovat,
 • je možné ji složit do kompaktního tvaru, takže při uložení zabere jen minimum místa,
 • některé modely jsou opatřeny kolečky,
 • díky měkkému provedení se nemusíte bát zranění dítěte,
 • otvor pro vcházení/odcházení dítěte,
 • přijatelná pořizovací cena bohatá nabídka provedení,
 • doplňky (dětský kolotoč, hračky, vibrace, sluneční clona).

Nevýhody

 • Starším dětem neposkytuje dostatečnou stabilitu,
 • dítě si pozorováním okolí přes látku nebo síťovinu unavuje oči.

Plastová ohrádka

Tento typ se netěší tak velké oblibě jako síťová, skládací nebo dřevěná. Skládá se ze samostatných dílů do velikosti a tvaru, které vám a vašemu dítěti nejlépe vyhovuje.

Výhody

 • Má velmi nízkou hmotnost,
 • snadno se udržuje,
 • můžete ji používat třeba i venku na zahradě nebo na písku.

Nevýhody

 • Je velmi nestabilní a jde snadno převrhnout,
 • má velmi krátkou životnost.

Dětská nafukovací ohrádka z PVC

Měla by se používat jen krátkodobě. Její používání je ideální zejména v létě, kdy chtějí rodiče s dítětem trávit nejvíce času venku na čerstvém vzduchu. Ohrádky na nafukování jsou dostupné v různých variantách. Oblíbené jsou ty s nafukovacím dnem, takže v nich může dítě skákat jako na trampolíně, po napuštění vody je snadno změníte na bazének, nebo můžete dětskou ohrádku naplnit i míčky.

Nafukovací ohrádku doporučujeme používat jen dětem do jednoho roku, maximálně roku a půl, protože je nízká. Nafukovací dno navíc není vhodné pro děti, které se učí chodit. Před tím, než dítě do nafukovací ohrádky dáte, nechte ji nafouknutou několik dní vyvětrat.

Výhody

 • Nízká pořizovací cena a jednoduchá údržba,
 • snadné používání,
 • kompaktní rozměry, po vyfouknutí ohrádka nezabere téměř žádný prostor,
 • snadná manipulace díky nízké váze.

Nevýhody

 • Snadné poškození propíchnutím a s tím se pojící krátká životnost,
 • dítě musíte neustále sledovat, protože může snadno ohrádku převrhnout.

Dělení ohrádek podle účelu použití

Ohrádky se dají dále rozdělit podle toho, k čemu je chcete primárně používat na:

 • ohrádky na hraní,
 • na postýlky s ohrádkou,
 • jako zábrana.

Ohrádky na hraní

Jsou to všechny ty, ve kterých si děti budou hrát. Nabízí pro ně bezpečný prostor. Nezapomeňte, že by v ní dítě mělo pobývat jen krátkodobě. I tak se však děťátko naučí nezávislosti, naučí se hrát samo a navíc bude při hře rozvíjet své motorické schopnosti.

Tyto klasické ohrádky můžete najít v různých barevných, ale i materiálových provedení. Mohou být skládací i skákací, se dnem nebo bez. Ani půdorysem nejste omezeni jen na klasický čtverec či obdélník. Můžete zkrátka vybrat takovou, která bude odpovídat vašim nárokům a prostorovým možnostem.

Postýlky s ohrádkou

Na trhu jsou dostupné i postýlky, které slouží zároveň jako ohrádka. Většinou mají kovovou skládací konstrukci a dno je tvořeno látkou nebo síťovinou. Pokud do ní vyberete kvalitní matraci, můžete ji využívat již od narození dítěte. Později ji můžete používat jen jako ohrádku.

Odborníci však doporučují, aby byl prostor pro hraní a spaní rozdělen. Děťátko se totiž v postýlce pak může cítit zmatené a ani když bude unavené, nebude moci usnout. Dítě by od malička mělo vědět, že v postýlce se spinká a na dětské dece nebo v ohrádce se hraje.

Výhody

 • Největší výhodou je nízká hmotnost, jednoduché skládání a rozkládání,
 • díky konstrukci ji můžete přenášet,
 • provedení je většinou látkové, takže se nemusíte bát, že by se dítě při pádu poranilo o tvrdou stěnu,
 • nabízí výhodné řešení pro opravdu malé místnosti.

Nevýhody

 • Propojení prostoru pro spánek i hru může vést k problematickému usínání,
 • pestrobarevné provedení může vést k narušování klidného spánku,
 • dno je velmi nízko, takže se pro děťátko budete muset zohýbat dost hluboko, je proto lepší využít závěsné lůžko,
 • nutnost přikoupení kvalitní matrace pro zdravý vývoj dětské páteře.

Ohrádka jako zábrana

Zábrana je dětské ohrádce velmi podobná, protože se skládá ze šprlení. Liší se však tím, že nemá dno. Jedná se tedy spíše o univerzální ploty neboli zábrany. Díky nim můžete vytvořit uzavřený prostor. Dítě si tak bude moci hrát třeba jen v pokojíčku a nedostane se do kuchyně.

Zábrany se většinou umisťují mezi dveře, před schody nebo krby. Pořídit je můžete v dřevěném, kovovém nebo plastovém provedení. Plastové provedení bychom však příliš nedoporučovali, protože ději mohou snadnou převrhnout.

S dětskou ohrádkou se můžete setkat i u saní. Zabraňují dítěti v pádu a navíc do nich můžete dítě pohodlně posadit i v zimním fusaku. U některých saní jsou ohrádky součástí, u některých je potřeba je dokoupit zvlášť. O výběru dětských sání a bobů jsme se rozepsali zde.

Ceny dětských ohrádek

Cena zřejmě bude jeden z parametrů, který při nákupu budete zohledňovat. Odpovídá tomu, jak kvalitní ohrádka bude a také tomu, jaký výrobní materiál byl použitý. Kromě toho cena vypovídá i o tom, jaké doplňkové vybavení u ohrádky najdete, pod jakou značkou se prodává a jaká je její velikost. Velké budou dražší než ty menší.

Mezi nejlevnější ohrádky patří ty plastové, které je možné pořídit již od 300 Kč, nepočítejte však s přílišnou kvalitou ani dlouhou životností. Dražší ohrádky se většinou vyrábí ze dřeva nebo kovu. Získáte však kvalitní výrobek, který dlouho vydrží a obklopí vaše dítě bezpečím.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4/5 56 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo