Jak vybrat dětskou postýlku

Každý rodič chce pro své dítko to nejlepší, a proto je pro něj důležité, aby se jeho miminko i po příchodu na svět cítilo co nejpříjemněji a hlavně v bezpečí. V prvních měsících života  je potřeba miminku zajistit zejména pohodlný a ničím nerušený spánek, ať už je to spánek na cestách či v pohodlí domova. Náš praktický rádce vám proto pomůže s výběrem správné dětské postýlky. Zaměříme se hlavně na základní parametry, jako jsou bezpečnost, materiál postýlek, rozměry, a také celkový vzhled. Samozřejmě nezapomeneme ani na alternativy postýlek a na to, jakou matraci vybrat do dětské postýlky. Ta je koneckonců v postýlce tím nejdůležitějším pro zdravý vývoj dětské páteře, proto neponechejte výběr dětské postýlky náhodě a dostatečně se inspirujte.

Recenze postýlek

Do našeho testování jsme vybrali pět dětských postýlek od různých výrobců. Zahrnuli jsme jak dětské postýlky cestovní, které ocení zejména aktivní rodiče s dobrodružným duchem, tak klasické dřevěné postýlky, které jsou pro každodenní spánek nejideálnější. Celkově jsme se zaměřili hlavně na rozměry, maximální nosnost a především na bezpečnost.

Zopa postýlka skládací Nanny

Maximální nosnost20 kg
Rozměry postýlky ve složeném stavu (VxŠxD)21 x 20 x 70 cm
Rozměry postýlky v rozloženém stavu (VxŠxD)74 x 64 x 124 cm
Vhodné pro děti0-36 měsíců
Výškově nastavitelné dnoano
Možnost demontáže šprleníčástečná
Hmotnost9,3 kg
Materiáltextilie, pevný rám

Pokud rádi cestujete, ale chcete, aby vaše dítko mělo svou vlastní postýlku i v hotelu, skládací postýlky jsou ideálním řešením. V naší recenzi jsme se zaměřili konkrétně na dvě cestovní postýlky.

První z nich je díky systému závěsného lůžka vhodná i pro rodiče s opravdu malinkými miminky. Právě rodiče tuto praktickou funkci jistě ocení, protože se nemusejí sklánět až na úplné dno postýlky, aby svého drobečka uložili ke spánku.

Závěsné lůžko je jednoduchý mechanismus převládající hlavně u cestovních postýlek, které nemají klasické polohovatelné rošty, jako tomu je u postýlek dřevěných. Tento přídavný systém se většinou pomocí úchytů zavěsí do korpusu cestovní postýlky, a tím zajistí rodičům malých dětí dostatečný komfort pro jejich záda. Nemusejí se totiž tolik ohýbat, aby svého drobečka pochovali.

Jakmile dítko povyroste, závěsné lůžko je z bezpečnostních důvodů samozřejmě nežádoucí, a proto se veškeré úchyty odstraní a matrace, která je součástí balení, se bez problémů vloží až na dno lůžka. Ale nebojte se, že na svého andílka neuvidíte. Dvě postranní síťky postýlky umožní, abyste měli dítě neustále pod dohledem ve dne i v noci.

Děti kolem 1-3 let ocení zejména otvor v čele postýlky, který je potištěn barevným obrázkem a díky němuž budou moct kdykoli ven i dovnitř. Tento otvor je na zapínání, a tak když přijde čas spánku, pomocí zipu postýlku uzavřete a dítě je v bezpečí po celou noc.

Součástí postýlky jsou dvě kolečka, která usnadní manipulaci, a cestovní taška, do které se celá postýlka poměrně rychle složí a vloží třeba do kufru auta. Vy tak nemusíte mít strach, že se postýlka při převozu zamaže, anebo že se bude někde jen tak povalovat. K dostání jsou čtyři barevná provedení, od béžové přes mentolovou, šedou až k černé.

Nevýhodou této cestovní postýlky je její matrace. Ta, kterou dodává sám výrobce, je poněkud tvrdší a tenká, a pokud vašemu dítěti nevyhovuje, nebo se nelíbí přímo vám, pak je na místě pečlivý výběr matrace do dětské postýlky. O výběru správné matrace pro děti jsme se rozepsali v našem rádci.

Před samotným používáním také doporučujeme postýlku řádně vyvětrat, jelikož její materiál poměrně zapáchá. Jako nevyhovující také shledáváme návod ke složení postýlky, který si budete muset přečíst vícekrát po sobě, abyste se sestavováním neměli problémy.

 • Rychlost a jednoduchost složení
 • Kolečka
 • Přídavné patro
 • Váha
 • Možnost omytí všech částí
 • Praktická postranní kapsa
 • Tvrdší a tenká matrace
 • Zápach
 • Návod
Zjistit cenu

Petite Mars Koot Fox Aqua

Maximální nosnost14 kg
Rozměry postýlky ve složeném stavu (VxŠxD)20 x 20 x 73 cm
Rozměry postýlky v rozloženém stavu (VxŠxD)73 x 60 x 120 cm
Vhodné pro děti0-30 měsíců
Výškově nastavitelné dnoano
Možnost demontáže šprleníčástečná
Hmotnost8 kg
Materiálkovový rám, nylonová textilie

Náš druhý zástupce ze světa cestovních postýlek je velmi podobný prvnímu. Opět je vybaven praktickými kolečky i cestovní taškou. Kolečka usnadní jakoukoli manipulaci, cestovní taška zase poskytne ochranu před nežádoucím znečištěním. Navíc budete mít postýlku kdykoli po ruce a nachystanou na cestu.

Díky nosnosti až 14 kg může v postýlce spát dítě do tří let věku. Lehká, stabilní konstrukce potažená nylonovou textilií je velmi praktická, co se údržby týče. Není problém ji otřít vlhkým hadříkem, když se vám na postýlku vylije třeba dětská výživa. Na druhou stranu – takový materiál může rušit „šustěním“, ke kterému dochází pokaždé, když se miminko v postýlce více pohne. Zejména citlivější maminky by zvuky vydávané postýlkou mohly rušit. Případně i děti by zpočátku mohly být z takového zvuku nesvé.

Mezi hlavní přednosti postýlky bychom mohli zařadit její jednoduché skládání i síťované boční strany, které zajistí ideální cirkulaci vzduchu, rodičům navíc umožní mít děti neustále na očích. Otevírací čelo na zip je praktickým doplňkem jak pro vás, tak pro vaše dítě, které může samo dovnitř i ven z postýlky, kdykoli se mu zachce a kdykoli mu to vy sami umožníte. Jakmile nastane čas spánku, zip jednoduše zapnete a vaše dítko je v bezpečí po celou dobu odpočinku.

Určitě také stojí za to zmínit, že postýlka nabízí možnost přídavného patra, které využijete zejména v prvních čtyřech měsících, kdy se miminko samo neposadí. Toto přídavné patro dodává jistý komfort také samotným rodičům, jelikož se pro svůj poklad nemusejí ohýbat hluboko do postýlky a přebytečně tak namáhat svoje záda. Jako poslední také oceňujeme tmavší barvu zvoleného materiálu, protože se jeví jako jedna z nejpraktičtějších. Poměrně snadno se totiž udržuje a čistí.

Součástí balení je i matrace, kterou bychom ale rozhodně nedoporučovali na každodenní spaní. Po častém používání můžete cítit, že je matrace složená z jednotlivých plátů, a proto je pro malé děti zcela nevyhovující.

 • Rychlost složení
 • Skladnost
 • Nízká hmotnost
 • Praktický materiál
 • Kolečka
 • Přídavné patro
 • Nevyhovující matrace
 • Šustivý materiál
Zjistit cenu

Klups Safari

Maximální nosnostneuvedeno
Rozměry postýlky ve složeném stavu (VxŠxD)/
Rozměry postýlky v rozloženém stavu (VxŠxD)120 x 60 cm
Vhodné pro dětiod narození
Výškově nastavitelné dnoano
Možnost demontáže šprleníčástečná
Hmotnost16 kg
Materiálborovice, dřevotříska

Klasická dětská postýlka polské výroby je díky třem výškově nastavitelným polohám lamelového roštu vhodná jak pro novorozence, tak i větší děti. Avšak abyste mohli rošt nastavit do požadované výšky, je potřeba poněkud náročnější rozmontování části bočnic.

Kombinace dřevotřísky a borovice zajišťuje na první pohled pevnou stabilitu, avšak absence koleček neumožňuje zcela snadnou manipulaci, jakou bychom u dřevěných postýlek rádi využívali. Naopak výhodou jsou dvě výsuvné tyče šprlení, které se dají poměrně lehce vytáhnout. Větší děti tak budou moct samy do postýlky i z postýlky ven třeba i za vámi do postele. Tvar šprlení je kulatý, takže nezapříčí žádné zranění. Mezera po odstranění bočnic je dostatečně široká na to, aby ani větší dítko neuvízlo.

Program nábytku Klups Safari je stavěn tak, abyste si sestavili celou nábytkovou soupravu od postýlky přes přebalovací pult až po skříň na dětské oblečení. Bohužel, nikde není napsáno, zda postýlka či nábytek vyhovují normám ČSN, což bychom u dětského nábytku rozhodně měli vyžadovat. Ani stránky výrobce nám k nábytku neposkytnou bližší informace. Konkrétních informací k nábytku najdeme jen velmi poskrovnu. Výrobce neuvádí ani zmínku o tom, jestli je alespoň jedna z bočnic stahovací. Proto bychom doporučovali, abyste se na konkrétní parametry daného modelu informovali u prodejců. Pokud tyto klíčové informace nebudou k dispozici, pak je jen na vašem zvážení, zda si tuto postýlku pořídit či nikoli.

 • Cena
 • Stabilita
 • Polohování roštu
 • Jednoduchá montáž
 • Možnost dokoupení celého programu
 • Absence koleček
 • Chybějící údaje o ČSN
 • Strohé informace
Zjistit cenu

Drewex Kuba II se stahovací bočnicí

Maximální nosnostneuvedeno
Rozměry postýlky ve složeném stavu (VxŠxD)/
Rozměry postýlky v rozloženém stavu (VxŠxD)84 x 60 x 120 cm
Vhodné pro dětiod narození
Výškově nastavitelné dnoano
Možnost demontáže šprleníčástečná
Hmotnost20 kg
Materiálborové dřevo

Bílá dětská postýlka jistě zaujme hned na první pohled svou barvou a oblou konstrukcí. Borové dřevo, z něhož je celá konstrukce postýlky vyrobena je ve shodě s normou ČSN EN 716-1, což je nejvyšší možné potvrzení o tom, že postýlka byla testovaná a je opravdu bezpečná.

Rošt postýlky se dá regulovat do tří poloh, tudíž s vaším dítkem nějakou dobu poroste. První, a zároveň nejvyšší stupeň je vhodný pro děti, které se ještě samy neposadí. Druhé, nižší nastavení se doporučuje u dětí, které ještě samy nestojí a třetí nastavení roštu se volí samozřejmě až tehdy, kdy již první dva stupně nejsou bezpečné. Bočnice se dá bez větších problémů stáhnout, a tak se rodiče nemusejí do postýlky pro dítě sklánět přes ni. Samotné děti později jistě ocení odnímatelnou část šprlení.

Jako nevýhodu bychom hodnotili to, že balení postýlky obsahuje pouze polský návod. Na druhou stranu na internetu najdete podrobný video návod a zjistíte, že k celému procesu sestavení vám bude stačit pouze imbusový klíč.

Matrace ani kolečka nejsou součástí postýlky, ale není problém je dokoupit. Stejně tak je možno přikoupit i uzavíratelný šuplík pod postýlku. Praktický ať už na hračky či sezónní oblečení.

 • Dodržuje normy ČSN EN 716-1
 • Regulace roštu
 • Podrobný video návod
 • Lehké sestavení
 • Možnost dokoupení prostorného šuplíku i koleček
 • Návod pouze v polštině
 • Chybějící matrace
Zjistit cenu

Postýlka Scarlett Kamila

Maximální nosnostneuvedeno
Rozměry postýlky ve složeném stavu (VxŠxD)/
Rozměry postýlky v rozloženém stavu (VxŠxD)60 x 120 cm
Vhodné pro děti0-36 měsíců
Výškově nastavitelné dnoano
Možnost demontáže šprleníano
Hmotnost14 kg
Materiálborovice

Posledním zástupcem v naší recenzi je postýlka české výroby Scarlett Kamila. Stabilní a pevná postýlka z borového dřeva, která splňuje normu ČSN EN 716 – 1 + A1:2013. Výrobce se tak zaručuje za bezpečnost a používání netoxických materiálů.

Díky unikátnímu čtyřbodovému systému firmy Scarlett jsou stahovací bočnice ještě bezpečnější, než tomu je u klasického systému stahovacích bočnic. Čtyřbodový systém totiž zajišťuje nadstandardní zabezpečení stahování, a tak by nemělo dojít k žádné nehodě. Pro ideální manipulaci se dají k celé postýlce dokoupit i kolečka, která usnadní přemístění z místa na místo.

Oproti klasickým třem polohám roštu nabízí postýlka Scarlett pouze dvě, místo třetí polohy umožňuje instalaci válendové bočnice, díky které postýlku využijete i pro děti předškolního věku. Válendová bočnice nepatří do klasického příslušenství, které lze k postýlkám dokoupit, a proto tuto přídavnou bočnici velmi oceňujeme. Jistě ji ocení i rodiče, kteří by byli rádi, aby jejich andílkům postel nějaký pátek vydržela. S válendovou bočnicí vám vydrží až do předškolního věku dítěte. Stačí jen to, abyste odstranili klasické bočnice postýlky a nahradili je bočnicemi, jež zajistí bezpečí dítěte po celou noc.

Předvrtané díry v konstrukci postýlky a podrobný návod zajistí, že celá montáž lůžka bude poměrně jednoduchou záležitostí. Jedinou nevýhodu shledáváme v tom, že výrobce nedodává záslepky na šroubky, které ruší celkový dojem postýlky. A ačkoli matrace není součástí balení, postýlka v našem rádci uspěla jako nejlepší dětská postýlka.

 • Splnění norem
 • Podrobný návod
 • Čtyřbodový systém stahování bočnic
 • Snadná konstrukce
 • Válendová bočnice
 • Absence záslepek na šroubky
 • Dvě polohy roštu
Zjistit cenu zpět nahoru ↑

Klasické dětské postýlky

Výběr dětské postýlky byste rozhodně neměli podcenit. Ať už se jedná o postýlku cestovní, nebo daleko vhodnější postýlku dřevěnou. Jen podotýkáme, že cestovní postýlka není vhodná na častější spaní, pokud není doplněna o opravdu kvalitní matraci. Ta často není součástí balení.

Při výběru klasické dřevěné postýlky se zaměřte zejména na tyto parametry:

 • bezpečnost,
 • rozměry,
 • materiál,
 • doplňky.

U klasické dřevěné postýlky byste měli také zvážit, jak dlouho ji budete vůbec potřebovat. Rodiče v posledních letech volí čím dál častěji postýlky, které rostou s dítětem a které mohou používat i následující roky. O co se vlastně jedná? Je to jednoduché. Zhruba ve dvou letech je klasická postýlka pro dítko už malá. Malý neposeda povyrostl a už potřebuje trochu více místa než malý uzlíček, který jste si donesli z porodnice. Výrobci rostoucích postýlek vědí, že čas plyne rychleji, než bychom si přáli, a proto takovým postýlkám umožňují proměnit se na postel pro předškoláka, případně i na skříň či stůl. Existuje dokonce dětská postýlka, ze které se dá udělat lavička. Samozřejmostí je, že si za takovou rozmanitost, jakou postýlka postupem času poskytne, náležitě připlatíte.

Bezpečnost

Velmi důležitým kritériem je samozřejmě bezpečnost. Podstatná je konstrukce postýlky, která musí být stabilní a pevná, dno postýlky by mělo být ideálně z příček či mřížek, aby bylo zajištěno dostatečné odvětrávání. Ideální funkcí je nastavitelná poloha roštu do tří úrovní. Tyto polohy zajistí komfort jak pro rodiče, tak bezpečí pro děti.

Dítko, které zatím jen leží, se může nacházet v nejvyšší nastavené poloze, nižší polohu zvolíme, pokud se miminko již přetáčí. Nejnižší poloha je pro malé raubíře, kteří s přehledem ovládají své malé nožky.

Dřevěná, případně kovová konstrukce postýlky nesmí být nijak vizuálně poškozena. Pokud chcete barevnou postýlku, preferujte takovou, ke které se dá doložit certifikát o zdravotní nezávadnosti. Cena dřevěné postýlky by v takovém případě neměla rozhodovat před její kvalitou.

Zvláštní pozornost věnujte také rohům, případně hrotům postýlky. Ty musí být bezpodmínečně zaobleny. Zkontrolujte také všechny šroubky, na kterých nesmějí být umístěny plastové krytky, mohlo by dojít k jejich uvolnění a dítě by je mohlo vdechnout.

Pokud se zaměříme na šprlení, jeho jednotlivé části by od sebe měly mít vzdálenost od 2,5 cm do 6,5 cm. Jedině tak si budete opravdu jisti, že vaše dítě z postýlky nevypadne a ani se nikde nezaklíní.

Zábrany postýlky jsou samozřejmostí. Minimálně jedna z tzv. bočnic by měla být posuvná, zároveň však maximálně bezpečná, co se zajištění týká. Bočnice by měla být lehce stahovatelná, ale dítě by s ní v žádném případě nemělo být schopné zacházet samo. Pokud je už vaše dítko natolik šikovné, aby si samo vylezlo z postýlky, raději si pořiďte takovou, u které se dá vyjmout několik příček šprlení.

Rozměry

Rozměry postýlky potřebujete nutně znát zejména při výběru správné matrace. Více než vnější rozměry postýlky vás však budou zajímat ty vnitřní.

Pokud dáte přednost postýlce s klasickými rozměry 120 x 60 cm, neměli byste mít problém s nákupem matrace. Tyto rozměry jsou totiž univerzálními, co se dětských postýlek týká, a proto ně bez problémů seženete jakoukoli matraci.

Druhou variantu představují postýlky s rozměry 140 x 70 cm. Matrace do takových postýlek už také nejsou nedostatkovým zbožím, jako tomu mohlo být dříve, a navíc bude mít vaše dítko dostatek pohodlí a ještě o kousek místa navíc.

Materiál

Nejpodstatnější věcí je, aby konstrukce postýlky byla pevná, stabilní a neměla po obvodu vyčnívající ostré hrany. Nejideálnějším materiálem je samozřejmě tvrdé dřevo. Výrobci dřevěných postýlek často používají buk či borovici, protože právě na tomto dřevě je eliminován výskyt třísek. Takovou vlastnost ocení každý rodič.

Pokud byste dětský pokojíček rádi oživili barvami a dětskou postýlku nechtěli přírodní, doporučujeme ověřit nátěr postýlky. Barva nesmí obsahovat žádné škodlivé látky! Proto se zaměřte zejména na certifikát postýlky. Právě na něm by měla být doložena zdravotní nezávadnost ať už barev, nebo materiálu.

Zdravotně nezávadné postýlky můžete pořídit ve všech možných barvách. Vybírat můžete od sytě hnědé po veselé pastelové odstíny.

Doplňky

K postýlce můžete přikoupit několik doplňků, které vám usnadní manipulaci a zajistí bezpečný spánek dítěte.

Kolečka

Snad nejpraktičtějším doplňkem, který si můžete pořídit, jsou kolečka. Díky nim bude manipulace s postýlkou hračka! Kolečka mnohdy nejsou součástí, ale není žádný problém si je k většině postýlek přikoupit. Mějte ale na paměti, že pokud máte kolečka na všech čtyřech stranách, potřebujte k nim také brzdu.

Monitor dechu

Ovšem nejdůležitějším doplňkem, který si můžete pořídit, je monitor dechu. Přístroj za pár set korun, díky kterému se přestanete obávat syndromu náhlého úmrtí u vašeho dítěte. Citlivé senzory monitorují dech miminka nepřetržitě po celou dobu jeho spánku. Jakmile dojde k výpadku dechu, přístroj vás velmi hlasitě upozorní a vy tak můžete zasáhnout včas.

Mantinel

Docela šikovným pomocníkem je také mantinel. Ten se povětšinou nachází na čelní straně postýlky a chrání tak miminko před průvanem. Navíc miminku v prvních měsících života poskytuje jistý pocit bezpečí tím, že mu tolik neotevírá vnější prostor, který je pro něj po příchodu na svět cizí a nepříjemný. Díky mantinelu nebudou z postýlky vypadávat hračky nebo dudlíky. Jakmile se miminko začne přetáčet, nemusíte se bát, že by se udeřilo do hlavy o šprlení nebo si zaklínilo ručku či nožku. Mantinel pořizujte spíše v neutrální barvě, aby vám vždy ladil s dětským povlečením. Mantinel se ke šprlení většinou přivazuje dekoračními šňůrkami.

Typy mantinelů

 • celopostýlkové s pevným dnem – umisťují se po obvodu celé postýlky, některé modely umožňují částečné složení. Pokud tedy máte postýlku u svojí postele, můžete jednoduše jednu bočnici mantinelu složit.
 • Částečné mantinely – v postýlce jsou instalovány na čelo a z části bočních stran. Jejich výhodou je univerzální použití pro jakýkoliv rozměr postýlky. Díky částečnému odkrytí bude mít miminko dobrý přehled o tom, co se děje v jeho okolí.
 • Hnízdečkové mantinely – jedná se o polstrovaný mantinel, který se po obvodu postýlky opře. Není tedy nutné přivazování za provázky. Díky svému pevnému provedení drží dobře sám o sobě. Jsou však vhodné pouze do postýlek o rozměru 120 x 60 cm.
zpět nahoru ↑

Která cestovní postýlka je pro mé dítě tou pravou?

Pokud i vy s dětmi rádi cestujete, určitě jste už zvážili alternativu klasické dětské postýlky, tedy postýlku cestovní. Jak by ale takové cestovní lůžko pro děti mělo vypadat?

Nemusíte se bát, že tento typ postýlky není kvalitní. Právě naopak. Cestovní postýlky podléhají, stejně jako ty klasické, přísným bezpečnostním normám. Jejich rozměry jsou většinou téměř totožné. Se svou výškou 120 cm, šířkou 60 cm a výškou bočních stěn 80 cm by měly stačit dětem do 3–4 let věku. Jestliže ale máte pocit, že by vaše dítě mohlo postýlku převrátit, zapomeňte na věkový limit a postýlku raději nepoužívejte.

Dřevo v cestovních postýlkách nehledejte. Základ cestovní postýlky tvoří hliník a textilie. Standardem jsou dnes už kolečka, která usnadňují manipulaci, matrace s roštem a přenosná taška, do které celou postýlku složíte. Výrobci se dnes snaží standardizovat také závěsné lůžko, které by mělo poskytnout jistý komfort jak dítěti, tak jeho rodičům. Nevýhodou je snad jen to, že se tyto typy postýlek nedají polohovat. Za cestovní postýlku můžeme v některých případech považovat i textilní dětské ohrádky, o kterých jsme se rozepsali ve článku Jak vybrat ohrádku pro děti a miminka.

Ale pozor! Pokud chcete cestovní postýlku využívat nejen příležitostně, rozhodně ji vybavte kvalitní matrací. Nejlepší matrace do dětské postýlky se už dávno nepohybují v nejvyšších cenových třídách.

zpět nahoru ↑

Alternativy dětských postýlek

Vedle klasických cestovních postýlek existují ještě další alternativy dřevěné postýlky, a to dětské košíky a kolébky. Jsou tyto alternativy ale vůbec praktické a vhodné?

Bohužel, ani jednu z těchto alternativ nevyužijete déle než na pár měsíců. Miminko totiž velmi rychle roste a klasické kolébky s rozměry zhruba kolem 90 x 40 cm či košíky, jejichž rozměry jsou maximálně 85 x 45 cm, vám nepřijdou moc k duhu. A přestože se říká, že miminko rádo usíná v kolébající se postýlce, pediatři tento návyk nevidí rádi. Dítě si na takové usínání zvykne, a následně vznikne problém, když jej tomuto „zlozvyku“ budete chtít odnaučit.

zpět nahoru ↑

Jaká je nejlepší matrace do dětské postýlky?

Zapomenout byste neměli ani na vhodný výběr matrace do dětské postýlky. Věděli jste třeba to, že miminko rychleji a klidněji usíná, když mu do postýlky instalujete měkkou matraci?

Na dětské matraci byste rozhodně neměli šetřit, a už vůbec byste ji neměli kupovat z druhé ruky. Ideální matrace totiž vašemu dítěti musí zajistit hlavně pohodlí a podporu páteře. Vybírejte matrace, které jsou pevné, pružné, ale zároveň prodyšné.

Typy dětských matrací

Na trhu existuje několik materiálů, jež se používají pro výrobu matrace. Každý z nich matraci propůjčuje jiné vlastnosti. Pojďme se na jednotlivé typy dětských matrací podívat zblízka.

Molitanové matrace

Klasické molitanové matrace, které v minulosti patřily mezi nejrozšířenější, nejsou do dětských postýlek vůbec vhodné. Zaprvé jsou příliš měkké a zadruhé zabraňují dostatečné cirkulaci vzduchu. Tělo se na nich lehce přehřívá a potí. Proto by takový druh matrace měl být zvolen pouze výjimečně – třeba na víkendovou chatu.

Trochu jiný materiál představuje polyuretanová matrace, jejíž kvalita je určována hlavně hustotou pěny. Čím je matrace kvalitnější, tím je hustota pěny vyšší. Takové matrace se naopak poměrně často doporučují v kombinaci s potahy matrací, jež obsahují přírodní výtažky (např. aloe vera, kokos apod.)

Pružinové matrace

V dnešní době se upouští také od matrací pružinových, jelikož se nepřizpůsobí malému tělíčku, a tak nemohou poskytnout správnou podporu páteře. Ačkoli se dobře odvětrávají a jsou prodyšné, jsou také oblíbeným útočištěm roztočů, kteří by v pozdějším věku mohli být příčinou vzniku různých nepříjemných alergií.

Pěnové matrace

Tyto typy matrací jsou vhodné zejména pro starší děti. Matrace z paměťové (chcete-li líné) pěny upravují tuhost v závislosti na teplotě lidského těla. Přestože je vzdušná i tvarově poměrně stálá, doporučuje se starším dětem zejména z toho důvodu, že už dokonale ovládají svůj svalový systém. Děti, které své první krůčky teprve trénují, tuto matraci neocení.

Bio/přírodní matrace

Nejideálnějšími matracemi do dětských postýlek jsou ty, které obsahují přírodní složky – takovou alternativu představují například kokosové matrace. Ty jsou dostatečně prodyšné a neobsahují toxické látky. Navíc jsou ekologické a hypoalergenní. Musíte však dávat pozor, aby nenavlhly, velmi obtížně se totiž čistí.

Druhou ekologickou matraci představuje kombinace kokosu a pohanky. Pohanka má velkou výhodu v tom, že odvádí vlhkost a nerozmnožují se v ní roztoči. Stále ovšem platí, že i tato kombinace materiálu se hůře čistí. Proto bychom vám doporučili nepropustnou jednostrannou podložku, která nebude obtěžovat vaše miminko, ale zároveň poskytne dostatečnou ochranu kvalitní matraci.

Závěrem bychom už jen dodali, že pediatři obecně malým dětem vůbec nedoporučují zónové matrace. Dětské tělíčko a zejména páteř (a celkově opěrný systém) ještě není zcela vyvinutá, takže zónování pozbývá smyslu. Zónová matrace navíc může vývoj dítěte také ohrozit v jeho zdravém růstu.

Pokud už máte představu, jak by ideální postýlka pro vaše dítko měla vypadat, vyšperkujte celý vzhled ještě povlečením do dětské postýlky. Cesta k dokonalému spánku pak bude nadosah. A nezapomínejte, že cena dětské postýlky a matrace by neměla rozhodovat nad kvalitami jednotlivých lůžek pro malé nezbedy. Pro porovnání vám doporučujeme projít recenze matrací i dětských postýlek.

3.5/5 13 hodnocení

Pomohli jsme vám?

Sledujte nás na Youtube, Facebook, Twitter a Instagram.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.