Jak vybrat dětskou postýlku pro miminko

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Každý rodič chce pro své dítko to nejlepší, a proto je pro něj důležité, aby se jeho miminko i po příchodu na svět cítilo co nejpříjemněji a hlavně v bezpečí. V prvních měsících života  je potřeba miminku zajistit zejména pohodlný a ničím nerušený spánek, ať už je to spánek na cestách či v pohodlí domova. Náš praktický rádce vám proto pomůže s výběrem správné dětské postýlky. Zaměříme se hlavně na základní parametry, jako jsou bezpečnost, materiál postýlek, rozměry, a také celkový vzhled. Samozřejmě nezapomeneme ani na alternativy postýlek a na to, jakou matraci vybrat do dětské postýlky. Ta je koneckonců v postýlce tím nejdůležitějším pro zdravý vývoj dětské páteře, proto neponechejte výběr dětské postýlky náhodě a dostatečně se inspirujte.

Recenze postýlek

Do našeho testování jsme vybrali pět dětských postýlek od různých výrobců. Zahrnuli jsme jak dětské postýlky cestovní, které ocení zejména aktivní rodiče s dobrodružným duchem, tak klasické dřevěné postýlky, které jsou pro každodenní spánek nejideálnější. Celkově jsme se zaměřili hlavně na rozměry, maximální nosnost a především na bezpečnost.

Caretero Medio Classic zelená slon s patrem

Rozměry postýlky ve složeném stavu (VxŠxD)76 x 26 x 25
Rozměry postýlky v rozloženém stavu (VxŠxD)124 x 65 x 74
Vhodné pro dětiod narození
Výškově nastavitelné dnoano
Možnost demontáže šprlení/
Hmotnost12,5 kg
Materiáltextil, plast, kov

V případě, že s miminkem hodně cestujete, ať už na delší výlety s přespáním, či třeba k prarodičům na návštěvy, bude se vám hodit cestovní postýlka. My se dnes podíváme na produkt od firmy Caretero. Tento dodavatel má dostatek zkušeností s širokou škálou potřebných věcí pro děti, od kočárků přes autosedačky až po postýlky. Proto věnuje velkou pozornost tomu, jaké parametry jsou pro děti i jejich rodiče zásadní. Dá se říct, že standard těchto výrobků je vysoký a ceny vyhovující.

Postýlka “Caretero Medio Classic zelená slon s patrem” je stabilní, pevná a praktická. Hodí se pro děti od narození až po dosažení zhruba 15 kg hmotnosti. Má dvě nastavitelné výšky podlahy, což je velmi praktické. Pokud máte ještě malé miminko, nemusíte se sklánět příliš hluboko a šetříte tak svoje záda. Co jistě oceníte, je malý, ale bytelný přebalovací pultík, který je součástí postýlky.

Postýlka má ve složeném stavu praktické rozměry a to jen 76 x 26 x 25 cm. Manipulace s ní je velmi snadná. Po rozložení ji uložíte do cestovní tašky ve stejné barvě a zabráníte tak i jejímu nežádoucímu znečištění. Je třeba říct, že na cestovní postýlku je docela těžká. Naštěstí taška má “prostřihy” na kolečka. Nemusíte tak složenou postýlku o váze 12,5 kg nést, ale vezete ji v pohodě na kolečkách. Se systémem Double Lock máte jistotu, že se vám samovolně nerozloží.

Postýlka má velmi příjemný moderní design. Najdete ji v zelené, modré a červené barvě. Roztomilý obrázek slona na obou bočních síťovaných stěnách se bude dětem určitě líbit. 

Mezi doplňky, které tu najdete je také síť proti hmyzu, praktická kapsa na suchý zip, která je umístěna z boku postýlky.  Čelo postýlky je vybaveno otvorem s praktickým zipem, který umožní snadný a bezpečný průlez vašeho prcka. Samozřejmě, až trochu povyroste. Jak už jsme uvedli, výrobek disponuje kolečky i s brzdou, díky kterým i doma postýlku snadno přemístíte na jiné místo. Pevná konstrukce je obalená, proto se nemusíte bát, že by se oni vaše miminko nějak zranilo.

Ovšem pokud byste chtěli, aby vaše dítě spalo v postýlce pravidelně, je nutné dokoupit matraci. Ta, která je součástí balení je velmi tenká, pouze 1cm a v žádném případě nevyhovuje delšímu spaní miminka.

Rozumná cena, jednoduchá manipulace, dostatek doplňků, hezká kombinace barev a hlavně bezpečná a stabilní konstrukce, tak by se daly shrnout výhody této cestovní postýlky.  Počítejte s přikoupením alespoň tenké matrace, potom můžete být s nákupem jistě spokojeni.

 • Snadné rozložení a složení
 • Regulace výšky
 • Dostatek doplňků
 • Kvalitní provedení
 • Výběr barev
 • Nedostatečná matrace
Zjistit cenu

New Baby Adrian přírodní buk

Rozměry postýlky ve složeném stavu (VxŠxD)výška 80 cm, zbytek neuvedeno
Rozměry postýlky v rozloženém stavu (VxŠxD)125 x 68 x 15
Vhodné pro dětinarození
Výškově nastavitelné dnoano
Možnost demontáže šprleníano
Hmotnost14 kg
Materiálbuk

Jestliže jste zastáncem klasických dřevěných postýlek, představíme vám i tuto variantu.  Postýlka českého výrobce je z kvalitního bukového dřeva, má standardní rozměry, vejde se do ní matrace o rozměru 120 x 60 cm. Ta ovšem není součástí balení. Vyberete si ji sami dle svého uvážení. V tomto rozměru je na trhu dostatečný výběr.

Výška postýlky je 80 cm. Podle toho, jak vaše miminko roste, máte na výběr z 3 poloh regulování roštu. Tato možnost u každé postýlky není. Malé miminko, které jen leží, můžete nechat v nejvýše nastavené poloze. Až trošku povyroste, a začne se otáčet, jistotou je posazení roštu do nižší polohy. Jakmile projeví chuť používat svoje nožky nebo prostě jen vyroste tak, že by mohlo vylézt či přepadnout, není tato poloha bezpečná. Proto rošt nastavíte do nejnižší úrovně.

Pevná konstrukce z dřevěného šprlení zajistí dostatečné odvětrávání. Použitým materiálem je buk, který je na výrobu dětského nábytku velmi vhodný. Pokud je správně zpracován, můžete se spolehnout na to, že se z postýlky po čase nebudou odlamovat třísky. Výrobek je ošetřený lakem, který je vhodný na dětský nábytek. A tak se nemusíte bát žádných výparů, které by vašemu malému mohly uškodit.

Výrobek má přírodní barvu, proto ho můžete doplnit jakýmkoliv barevným povlečením a hračkami, které miminku jeho malý dočasný příbytek zpříjemní a bude se mu tam krásně spinkat.

Dětská postýlka Adrian váží 13 kg, proto je vhodné ji vybavit kolečky, díky kterým ji budete přesouvat.  Výrobce uvádí, že postýlka má předvrtané díry pro kolečka New Baby 15730. Ta ovšem nejsou součástí balení a tak si je budete muset dokoupit.

Odpověď na otázku, zda koupit či nekoupit tento výrobek závisí také na tom, na jakou dobu chcete postýlku využívat. V dnešní době jsou na trhu i výrobky, které s dětmi tzv. rostou. Rodiče mohou postýlku později přestavět na klasickou postel, a tím její užívání prodloužit. Samozřejmě tyto varianty jsou cenově někde jinde. Pokud potřebujete postýlku jen na určitou dobu, nechcete s postýlkou nikam cestovat, nevyžadujete žádné doplňky a preferujete klasiku a českého výrobce, pak je tato koupě pro vás správnou volbou.

 • Přírodní materiál
 • Speciální lak pro dětský nábytek
 • 3 polohy nastavení roštu
 • Kvalitní provedení
 • Produkt české značky
 • Nutnost dokoupit matrace a kolečka
 • Žádné doplňky
 • Nevhodná na cestování
Zjistit cenu

Klups Safari

Maximální nosnostneuvedeno
Rozměry postýlky ve složeném stavu (VxŠxD)/
Rozměry postýlky v rozloženém stavu (VxŠxD)120 x 60 cm
Vhodné pro dětiod narození
Výškově nastavitelné dnoano
Možnost demontáže šprleníčástečná
Hmotnost16 kg
Materiálborovice, dřevotříska

Klasická dětská postýlka polské výroby je díky třem výškově nastavitelným polohám lamelového roštu vhodná jak pro novorozence, tak i větší děti. Avšak abyste mohli rošt nastavit do požadované výšky, je potřeba poněkud náročnější rozmontování části bočnic.

Kombinace dřevotřísky a borovice zajišťuje na první pohled pevnou stabilitu, avšak absence koleček neumožňuje zcela snadnou manipulaci, jakou bychom u dřevěných postýlek rádi využívali. Naopak výhodou jsou dvě výsuvné tyče šprlení, které se dají poměrně lehce vytáhnout. Větší děti tak budou moct samy do postýlky i z postýlky ven třeba i za vámi do postele. Tvar šprlení je kulatý, takže nezapříčí žádné zranění. Mezera po odstranění bočnic je dostatečně široká na to, aby ani větší dítko neuvízlo.

Program nábytku Klups Safari je stavěn tak, abyste si sestavili celou nábytkovou soupravu od postýlky přes přebalovací pult až po skříň na dětské oblečení. Bohužel, nikde není napsáno, zda postýlka či nábytek vyhovují normám ČSN, což bychom u dětského nábytku rozhodně měli vyžadovat. Ani stránky výrobce nám k nábytku neposkytnou bližší informace. Konkrétních informací k nábytku najdeme jen velmi poskrovnu. Výrobce neuvádí ani zmínku o tom, jestli je alespoň jedna z bočnic stahovací. Proto bychom doporučovali, abyste se na konkrétní parametry daného modelu informovali u prodejců. Pokud tyto klíčové informace nebudou k dispozici, pak je jen na vašem zvážení, zda si tuto postýlku pořídit či nikoli.

 • Cena
 • Stabilita
 • Polohování roštu
 • Jednoduchá montáž
 • Možnost dokoupení celého programu
 • Absence koleček
 • Chybějící údaje o ČSN
 • Strohé informace
Zjistit cenu

Drewex Kuba II se stahovací bočnicí

Maximální nosnostneuvedeno
Rozměry postýlky ve složeném stavu (VxŠxD)/
Rozměry postýlky v rozloženém stavu (VxŠxD)84 x 60 x 120 cm
Vhodné pro dětiod narození
Výškově nastavitelné dnoano
Možnost demontáže šprleníčástečná
Hmotnost20 kg
Materiálborové dřevo

Bílá dětská postýlka jistě zaujme hned na první pohled svou barvou a oblou konstrukcí. Borové dřevo, z něhož je celá konstrukce postýlky vyrobena je ve shodě s normou ČSN EN 716-1, což je nejvyšší možné potvrzení o tom, že postýlka byla testovaná a je opravdu bezpečná.

Rošt postýlky se dá regulovat do tří poloh, tudíž s vaším dítkem nějakou dobu poroste. První, a zároveň nejvyšší stupeň je vhodný pro děti, které se ještě samy neposadí. Druhé, nižší nastavení se doporučuje u dětí, které ještě samy nestojí a třetí nastavení roštu se volí samozřejmě až tehdy, kdy již první dva stupně nejsou bezpečné. Bočnice se dá bez větších problémů stáhnout, a tak se rodiče nemusejí do postýlky pro dítě sklánět přes ni. Samotné děti později jistě ocení odnímatelnou část šprlení.

Jako nevýhodu bychom hodnotili to, že balení postýlky obsahuje pouze polský návod. Na druhou stranu na internetu najdete podrobný video návod a zjistíte, že k celému procesu sestavení vám bude stačit pouze imbusový klíč.

Matrace ani kolečka nejsou součástí postýlky, ale není problém je dokoupit. Stejně tak je možno přikoupit i uzavíratelný šuplík pod postýlku. Praktický ať už na hračky či sezónní oblečení.

 • Dodržuje normy ČSN EN 716-1
 • Regulace roštu
 • Podrobný video návod
 • Lehké sestavení
 • Možnost dokoupení prostorného šuplíku i koleček
 • Návod pouze v polštině
 • Chybějící matrace
Zjistit cenu

Postýlka Scarlett Kamila

Maximální nosnostneuvedeno
Rozměry postýlky ve složeném stavu (VxŠxD)/
Rozměry postýlky v rozloženém stavu (VxŠxD)60 x 120 cm
Vhodné pro děti0-36 měsíců
Výškově nastavitelné dnoano
Možnost demontáže šprleníano
Hmotnost14 kg
Materiálborovice

Posledním zástupcem v naší recenzi je postýlka české výroby Scarlett Kamila. Stabilní a pevná postýlka z borového dřeva, která splňuje normu ČSN EN 716 – 1 + A1:2013. Výrobce se tak zaručuje za bezpečnost a používání netoxických materiálů.

Díky unikátnímu čtyřbodovému systému firmy Scarlett jsou stahovací bočnice ještě bezpečnější, než tomu je u klasického systému stahovacích bočnic. Čtyřbodový systém totiž zajišťuje nadstandardní zabezpečení stahování, a tak by nemělo dojít k žádné nehodě. Pro ideální manipulaci se dají k celé postýlce dokoupit i kolečka, která usnadní přemístění z místa na místo.

Oproti klasickým třem polohám roštu nabízí postýlka Scarlett pouze dvě, místo třetí polohy umožňuje instalaci válendové bočnice, díky které postýlku využijete i pro děti předškolního věku. Válendová bočnice nepatří do klasického příslušenství, které lze k postýlkám dokoupit, a proto tuto přídavnou bočnici velmi oceňujeme. Jistě ji ocení i rodiče, kteří by byli rádi, aby jejich andílkům postel nějaký pátek vydržela. S válendovou bočnicí vám vydrží až do předškolního věku dítěte. Stačí jen to, abyste odstranili klasické bočnice postýlky a nahradili je bočnicemi, jež zajistí bezpečí dítěte po celou noc.

Předvrtané díry v konstrukci postýlky a podrobný návod zajistí, že celá montáž lůžka bude poměrně jednoduchou záležitostí. Jedinou nevýhodu shledáváme v tom, že výrobce nedodává záslepky na šroubky, které ruší celkový dojem postýlky. A ačkoli matrace není součástí balení, postýlka v našem rádci uspěla jako nejlepší dětská postýlka.

 • Splnění norem
 • Podrobný návod
 • Čtyřbodový systém stahování bočnic
 • Snadná konstrukce
 • Válendová bočnice
 • Absence záslepek na šroubky
 • Dvě polohy roštu
Zjistit cenu

Klasické dětské postýlky

Výběr dětské postýlky byste rozhodně neměli podcenit. Ať už se jedná o postýlku cestovní, nebo daleko vhodnější postýlku dřevěnou. Jen podotýkáme, že cestovní postýlka není vhodná na častější spaní, pokud není doplněna o opravdu kvalitní matraci. Ta často není součástí balení.

Při výběru klasické dřevěné postýlky se zaměřte zejména na tyto parametry:

 • bezpečnost,
 • rozměry,
 • materiál,
 • doplňky.

  

U klasické dřevěné postýlky byste měli také zvážit, jak dlouho ji budete vůbec potřebovat. Rodiče v posledních letech volí čím dál častěji postýlky, které rostou s dítětem a které mohou používat i následující roky. O co se vlastně jedná? Je to jednoduché. Zhruba ve dvou letech je klasická postýlka pro dítko už malá. Malý neposeda povyrostl a už potřebuje trochu více místa než malý uzlíček, který jste si donesli z porodnice. Výrobci rostoucích postýlek vědí, že čas plyne rychleji, než bychom si přáli, a proto takovým postýlkám umožňují proměnit se na postel pro předškoláka, případně i na skříň či stůl. Existuje dokonce dětská postýlka, ze které se dá udělat lavička. Samozřejmostí je, že si za takovou rozmanitost, jakou postýlka postupem času poskytne, náležitě připlatíte.

Bezpečnost

Velmi důležitým kritériem je samozřejmě bezpečnost. Podstatná je konstrukce postýlky, která musí být stabilní a pevná, dno postýlky by mělo být ideálně z příček či mřížek, aby bylo zajištěno dostatečné odvětrávání. Ideální funkcí je nastavitelná poloha roštu do tří úrovní. Tyto polohy zajistí komfort jak pro rodiče, tak bezpečí pro děti.

Dítko, které zatím jen leží, se může nacházet v nejvyšší nastavené poloze, nižší polohu zvolíme, pokud se miminko již přetáčí. Nejnižší poloha je pro malé raubíře, kteří s přehledem ovládají své malé nožky.

Dřevěná, případně kovová konstrukce postýlky nesmí být nijak vizuálně poškozena. Pokud chcete barevnou postýlku, preferujte takovou, ke které se dá doložit certifikát o zdravotní nezávadnosti. Cena dřevěné postýlky by v takovém případě neměla rozhodovat před její kvalitou.

Zvláštní pozornost věnujte také rohům, případně hrotům postýlky. Ty musí být bezpodmínečně zaobleny. Zkontrolujte také všechny šroubky, na kterých nesmějí být umístěny plastové krytky, mohlo by dojít k jejich uvolnění a dítě by je mohlo vdechnout.

Pokud se zaměříme na šprlení, jeho jednotlivé části by od sebe měly mít vzdálenost od 2,5 cm do 6,5 cm. Jedině tak si budete opravdu jisti, že vaše dítě z postýlky nevypadne a ani se nikde nezaklíní.

Zábrany postýlky jsou samozřejmostí. Minimálně jedna z tzv. bočnic by měla být posuvná, zároveň však maximálně bezpečná, co se zajištění týká. Bočnice by měla být lehce stahovatelná, ale dítě by s ní v žádném případě nemělo být schopné zacházet samo. Pokud je už vaše dítko natolik šikovné, aby si samo vylezlo z postýlky, raději si pořiďte takovou, u které se dá vyjmout několik příček šprlení.

Rozměry

Rozměry postýlky potřebujete nutně znát zejména při výběru správné matrace. Více než vnější rozměry postýlky vás však budou zajímat ty vnitřní.

Pokud dáte přednost postýlce s klasickými rozměry 120 x 60 cm, neměli byste mít problém s nákupem matrace. Tyto rozměry jsou totiž univerzálními, co se dětských postýlek týká, a proto ně bez problémů seženete jakoukoli matraci.

Druhou variantu představují postýlky s rozměry 140 x 70 cm. Matrace do takových postýlek už také nejsou nedostatkovým zbožím, jako tomu mohlo být dříve, a navíc bude mít vaše dítko dostatek pohodlí a ještě o kousek místa navíc.

Materiál

Nejpodstatnější věcí je, aby konstrukce postýlky byla pevná, stabilní a neměla po obvodu vyčnívající ostré hrany. Nejideálnějším materiálem je samozřejmě tvrdé dřevo. Výrobci dřevěných postýlek často používají buk či borovici, protože právě na tomto dřevě je eliminován výskyt třísek. Takovou vlastnost ocení každý rodič.

Pokud byste dětský pokojíček rádi oživili barvami a dětskou postýlku nechtěli přírodní, doporučujeme ověřit nátěr postýlky. Barva nesmí obsahovat žádné škodlivé látky! Proto se zaměřte zejména na certifikát postýlky. Právě na něm by měla být doložena zdravotní nezávadnost ať už barev, nebo materiálu.

Zdravotně nezávadné postýlky můžete pořídit ve všech možných barvách. Vybírat můžete od sytě hnědé po veselé pastelové odstíny.

Doplňky

K postýlce můžete přikoupit několik doplňků, které vám usnadní manipulaci a zajistí bezpečný spánek dítěte.

Kolečka

Snad nejpraktičtějším doplňkem, který si můžete pořídit, jsou kolečka. Díky nim bude manipulace s postýlkou hračka! Kolečka mnohdy nejsou součástí, ale není žádný problém si je k většině postýlek přikoupit. Mějte ale na paměti, že pokud máte kolečka na všech čtyřech stranách, potřebujte k nim také brzdu.

Monitor dechu

Ovšem nejdůležitějším doplňkem, který si můžete pořídit, je monitor dechu. Přístroj za pár set korun, díky kterému se přestanete obávat syndromu náhlého úmrtí u vašeho dítěte. Citlivé senzory monitorují dech miminka nepřetržitě po celou dobu jeho spánku. Jakmile dojde k výpadku dechu, přístroj vás velmi hlasitě upozorní a vy tak můžete zasáhnout včas.

Mantinel

Docela šikovným pomocníkem je také mantinel. Ten se povětšinou nachází na čelní straně postýlky a chrání tak miminko před průvanem. Navíc miminku v prvních měsících života poskytuje jistý pocit bezpečí tím, že mu tolik neotevírá vnější prostor, který je pro něj po příchodu na svět cizí a nepříjemný. Díky mantinelu nebudou z postýlky vypadávat hračky nebo dudlíky. Jakmile se miminko začne přetáčet, nemusíte se bát, že by se udeřilo do hlavy o šprlení nebo si zaklínilo ručku či nožku. Mantinel pořizujte spíše v neutrální barvě, aby vám vždy ladil s dětským povlečením. Mantinel se ke šprlení většinou přivazuje dekoračními šňůrkami.

Typy mantinelů

 • celopostýlkové s pevným dnem – umisťují se po obvodu celé postýlky, některé modely umožňují částečné složení. Pokud tedy máte postýlku u svojí postele, můžete jednoduše jednu bočnici mantinelu složit.
 • Částečné mantinely – v postýlce jsou instalovány na čelo a z části bočních stran. Jejich výhodou je univerzální použití pro jakýkoliv rozměr postýlky. Díky částečnému odkrytí bude mít miminko dobrý přehled o tom, co se děje v jeho okolí.
 • Hnízdečkové mantinely – jedná se o polstrovaný mantinel, který se po obvodu postýlky opře. Není tedy nutné přivazování za provázky. Díky svému pevnému provedení drží dobře sám o sobě. Jsou však vhodné pouze do postýlek o rozměru 120 x 60 cm.

Která cestovní postýlka je pro mé dítě tou pravou?

Pokud i vy s dětmi rádi cestujete, určitě jste už zvážili alternativu klasické dětské postýlky, tedy postýlku cestovní. Jak by ale takové cestovní lůžko pro děti mělo vypadat?

Nemusíte se bát, že tento typ postýlky není kvalitní. Právě naopak. Cestovní postýlky podléhají, stejně jako ty klasické, přísným bezpečnostním normám. Jejich rozměry jsou většinou téměř totožné. Se svou výškou 120 cm, šířkou 60 cm a výškou bočních stěn 80 cm by měly stačit dětem do 3–4 let věku. Jestliže ale máte pocit, že by vaše dítě mohlo postýlku převrátit, zapomeňte na věkový limit a postýlku raději nepoužívejte.

Dřevo v cestovních postýlkách nehledejte. Základ cestovní postýlky tvoří hliník a textilie. Standardem jsou dnes už kolečka, která usnadňují manipulaci, matrace s roštem a přenosná taška, do které celou postýlku složíte. Výrobci se dnes snaží standardizovat také závěsné lůžko, které by mělo poskytnout jistý komfort jak dítěti, tak jeho rodičům. Nevýhodou je snad jen to, že se tyto typy postýlek nedají polohovat. Za cestovní postýlku můžeme v některých případech považovat i textilní dětské ohrádky, o kterých jsme se rozepsali ve článku Jak vybrat ohrádku pro děti a miminka.

Ale pozor! Pokud chcete cestovní postýlku využívat nejen příležitostně, rozhodně ji vybavte kvalitní matrací. Nejlepší matrace do dětské postýlky se už dávno nepohybují v nejvyšších cenových třídách.

Alternativy dětských postýlek

Vedle klasických cestovních postýlek existují ještě další alternativy dřevěné postýlky, a to dětské košíky a kolébky. Jsou tyto alternativy ale vůbec praktické a vhodné?

Bohužel, ani jednu z těchto alternativ nevyužijete déle než na pár měsíců. Miminko totiž velmi rychle roste a klasické kolébky s rozměry zhruba kolem 90 x 40 cm či košíky, jejichž rozměry jsou maximálně 85 x 45 cm, vám nepřijdou moc k duhu. A přestože se říká, že miminko rádo usíná v kolébající se postýlce, pediatři tento návyk nevidí rádi. Dítě si na takové usínání zvykne, a následně vznikne problém, když jej tomuto „zlozvyku“ budete chtít odnaučit.

Jaká je nejlepší matrace do dětské postýlky?

Zapomenout byste neměli ani na vhodný výběr matrace do dětské postýlky. Věděli jste třeba to, že miminko rychleji a klidněji usíná, když mu do postýlky instalujete měkkou matraci?

Na dětské matraci byste rozhodně neměli šetřit, a už vůbec byste ji neměli kupovat z druhé ruky. Ideální matrace totiž vašemu dítěti musí zajistit hlavně pohodlí a podporu páteře. Vybírejte matrace, které jsou pevné, pružné, ale zároveň prodyšné.

Typy dětských matrací

Na trhu existuje několik materiálů, jež se používají pro výrobu matrace. Každý z nich matraci propůjčuje jiné vlastnosti. Pojďme se na jednotlivé typy dětských matrací podívat zblízka.

Molitanové matrace

Klasické molitanové matrace, které v minulosti patřily mezi nejrozšířenější, nejsou do dětských postýlek vůbec vhodné. Zaprvé jsou příliš měkké a zadruhé zabraňují dostatečné cirkulaci vzduchu. Tělo se na nich lehce přehřívá a potí. Proto by takový druh matrace měl být zvolen pouze výjimečně – třeba na víkendovou chatu.

Trochu jiný materiál představuje polyuretanová matrace, jejíž kvalita je určována hlavně hustotou pěny. Čím je matrace kvalitnější, tím je hustota pěny vyšší. Takové matrace se naopak poměrně často doporučují v kombinaci s potahy matrací, jež obsahují přírodní výtažky (např. aloe vera, kokos apod.)

Pružinové matrace

V dnešní době se upouští také od matrací pružinových, jelikož se nepřizpůsobí malému tělíčku, a tak nemohou poskytnout správnou podporu páteře. Ačkoli se dobře odvětrávají a jsou prodyšné, jsou také oblíbeným útočištěm roztočů, kteří by v pozdějším věku mohli být příčinou vzniku různých nepříjemných alergií.

Pěnové matrace

Tyto typy matrací jsou vhodné zejména pro starší děti. Matrace z paměťové (chcete-li líné) pěny upravují tuhost v závislosti na teplotě lidského těla. Přestože je vzdušná i tvarově poměrně stálá, doporučuje se starším dětem zejména z toho důvodu, že už dokonale ovládají svůj svalový systém. Děti, které své první krůčky teprve trénují, tuto matraci neocení.

Bio/přírodní matrace

Nejideálnějšími matracemi do dětských postýlek jsou ty, které obsahují přírodní složky – takovou alternativu představují například kokosové matrace. Ty jsou dostatečně prodyšné a neobsahují toxické látky. Navíc jsou ekologické a hypoalergenní. Musíte však dávat pozor, aby nenavlhly, velmi obtížně se totiž čistí.

Druhou ekologickou matraci představuje kombinace kokosu a pohanky. Pohanka má velkou výhodu v tom, že odvádí vlhkost a nerozmnožují se v ní roztoči. Stále ovšem platí, že i tato kombinace materiálu se hůře čistí. Proto bychom vám doporučili nepropustnou jednostrannou podložku, která nebude obtěžovat vaše miminko, ale zároveň poskytne dostatečnou ochranu kvalitní matraci.

Závěrem bychom už jen dodali, že pediatři obecně malým dětem vůbec nedoporučují zónové matrace. Dětské tělíčko a zejména páteř (a celkově opěrný systém) ještě není zcela vyvinutá, takže zónování pozbývá smyslu. Zónová matrace navíc může vývoj dítěte také ohrozit v jeho zdravém růstu.

Pokud už máte představu, jak by ideální postýlka pro vaše dítko měla vypadat, vyšperkujte celý vzhled ještě povlečením do dětské postýlky. Cesta k dokonalému spánku pak bude nadosah. A nezapomínejte, že cena dětské postýlky a matrace by neměla rozhodovat nad kvalitami jednotlivých lůžek pro malé nezbedy. Pro porovnání vám doporučujeme projít recenze matrací i dětských postýlek.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 36 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

1 komentář
 1. Moc super článek:-) Já jsem hledala a hledala a nakonec mimo jiné jsem koupila i postýlku

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo