Jak vybrat nejlepší dětskou výživu

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

V našem článku se budeme věnovat dětské výživě, které se však mezi maminkami nejčastěji říká příkrm nebo kojenecká výživa. Rodiče chtějí dát svým maličkým jen to nejlepší a jinak tomu není ani u dětské stravy. Snad každá maminka si přeje svoje novorozené miminko co nejdéle kojit. Co si ale budeme povídat, není to tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Někdy se prostě a jednoduše nedaří a maminka musí sáhnout po umělé dětské výživě.

Postupem času, když už pouhé mléko nestačí, je potřeba zavést první dětskou výživu – první příkrmy. Vyvážená strava je bezpochyby jedním z klíčových prvků pro zdraví vašeho miminka. Proto je důležité se zaměřit na kvalitu potravin, které miminku dáváte. Dětské příkrmy si můžete doma připravovat sami svépomocí, budete mít jistotu, že dítěti dáváte skutečně domácí dětskou výživu, nebo můžete zajít do obchodu, kde si můžete hotové jídlo pro miminko zakoupit. V tomto průvodci se zaměříme na dětskou výživu – domácí i kupovanou, povíme si na co si dát pozor při dobrém výběru dětské výživy, zaměříme se na pitný režim a pro inspiraci uvedu pár receptů vhodných pro děti.

Recenze dětské výživy

Do testování výrobků z dětské výživy jsme zahrnuli běžné vybavení pro domácí stravování, kam patří počáteční kojenecké mléko, ovocné pyré, zeleninový příkrm, mléčnou kaši a dětské sušenky. Všechny vybrané produkty jsou běžně k dostání v obchodech či lékárnách.

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Nutricia Hami BIO Ovocný koktejl s mandarinkou 6+ 200 gZjistit cenu
96 %
2.HIPP ZELENINA BIO První dýně 125 gZjistit cenu
94 %
3.Hero Sunarka banán med 175 gZjistit cenu
93 %
4.Nutricia Nutrilon 1 Profutura 800 gZjistit cenu
90 %
5.Hero Sunarka banánová na dobrou noc 225 gZjistit cenu
87 %

Nutricia Nutrilon 1 Profutura 800 g

Vhodné od0-6. měsíce
Množství800 g
Bez lepkuano
BIO kvalitavýrobce neuvádí

Mateřské mléko je pro dítě nejlepší a nejpřirozenější způsob výživy. Pokud ale dítě není možné kojit, můžete sáhnout po Nutricia Nutrilon 1 Profutura. Počáteční kojenecké mléko je pro dítě vhodné od 0 do 6 měsíců. Obsahuje omega 3 mastné kyseliny, nukleotidy, oligosacharidy, mléčné tuky a směs prebiotik. Dávkování se odvíjí od věku dítěte. Při přípravě kojeneckého mléka vždy dbejte pokynů uvedených na obalu výrobku. Většina zákazníků je s kojeneckým mlékem velmi spokojena. Chválí si především snadné rozpuštění sušiny bez vzniku hrudek, neobsahuje palmový olej, je velmi dobře stravitelné, obsahuje mléčný tuk a je chutné. Hlavním nedostatkem je ovšem vysoká cena této dětské výživy. Dle výběru prodejce se cena pohybuje mezi 360 – 399 Kč / kus.

Zjistit cenu

Nutricia Hami BIO Ovocný koktejl s mandarinkou 6+ 200 g

Vhodné od6. měsíce
Množství200 g
Bez lepkuano
BIO kvalitaano

Chutná ovocná svačinka pro malé i velké děti. Vašemu malému ji můžete dávat jak doma, tak na cestách. Kapsička je oblíbená i díky příchuti mandarinky. Pro výrobu byly použity kvalitní suroviny, vypěstované v ekologickém zemědělství – bez použití umělých hnojiv a chemických postřiků. Proto může produkt nést hrdě označení BIO. Přesnídávka obsahuje pouze přirozeně se vyskytující cukry, je obohacena o prebiotickou složku a vitamín C. Neobsahuje žádné konzervanty, lepek, umělá barviva ani přidaný cukr. Výrobek je vhodný pro děti od ukončeného 6. měsíce.

Zjistit cenu

HIPP ZELENINA BIO První dýně 125 g

Vhodné od4. měsíce
Množství125 g
Bez lepkuano
BIO kvalitaano

Jednodruhový zeleninový příkrm vhodný při zavádění první nemléčné stravy. Produkt je vyroben v BIO kvalitě, bez přidané soli a bez lepku. Obsahuje minerální látky, vlákninu a je vyroben se sníženým obsahem alergenních složek. Pokrm má formu jemného pyré bez kousků a má vynikající chuť. Výrobek je vhodný pro děti od ukončeného 4. měsíce. Pozitivem je, že příkrm neobsahuje žádná dochucovadla, mezi které patří zmiňovaná sůl nebo cukr, ale ani barviva a aromata. Rozhodně potěší i obsah dýně v příkrmů, které je tam celých 90 %.

Zjistit cenu

Hero Sunarka banánová na dobrou noc 225 g

Vhodné od4. měsíce
Množství225 g
Bez lepkuano
BIO kvalitane

Mléčná rýžová kaše Sunarka je ideální večeře pro dítě před spaním. Obsahuje všechny důležité vitamíny a minerální látky včetně vápníku a vitamínu D, které jsou důležité pro správný růst a vývoj kostí miminka. Kaše se vyrábí z pečlivě vybraných cereálií, má vyšší podíl ovoce a vyvážený obsah mléka, což zaručuje její lahodnou chuť. Kaše neobsahuje žádná sladidla. Obsahuje naturbalance, což je kombinace zdravé výživy a přirozené mléčné chuti. Sunarka je výživná a díky speciálnímu zpracování cereálií se i dobře tráví. Neobsahuje žádné konzervační látky ani umělá barviva, je bez lepku a bez přidaného cukru. Kaše je velmi jednoduchá na přípravu, stačí přidat vodu a zamíchat. Výrobek je vhodný pro děti od ukončeného 4. měsíce.

Zjistit cenu

Hero Sunarka banán med 175 g

Vhodné od6. měsíce
Množství175 g
Bez lepkuano
BIO kvalitane

Dětské sušenky Sunarka děti milují. Mají lahodnou chuť a zároveň obsahují prebiotickou vlákninu, komplex všech důležitých vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro zdravý vývoj dítěte. Sušenky se v pusince lehce rozpouští. Neobsahují žádné konzervační látky ani syntetická barviva. V dětském jídelníčku můžete využít sušenky dvěma způsoby:

 1. Jednoduchá a rychlá svačinka do ruky, ale počítejte s tím, že se hodně drobí a také by mohly být delší, aby se v ruce lépe držely.
 2. Sušenky můžete dítěti rozdrtit do ovocného pyré nebo jogurtu, rozpustit v kojeneckém mléku nebo přidat do kaše.

Musíme přiznat, že nás trochu zarazila příliš sladká chuť, což je možná hlavním důvodem, proč dětem sušenky tak chutnají. Při konzumaci samostatných sušenek nenechávejte dítě nikdy bez dozoru. Hrozí nebezpečí vdechnutí!

Zjistit cenu

Kojení a příkrmy

Kojení je nejpřirozenější a nejlepší cesta, jak vyživovat vaše děťátko. V prvním půlroce života mu mateřské mléko dodává vše důležité pro zdravý růst a vývoj, má pozitivní vliv na imunitní systém a v některých případech dokonce snižuje riziko vzniku alergií. Pokud je miminko zdravé a dobře prospívá, světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení po dobu prvních 6 měsíců života. Po prvním půlroce života již mateřské mléko nesplňuje požadavky na přísun potřebných živin, a proto je potřeba zavést do výživy vašeho drobečka první nemléčné příkrmy. Pokud nemá maminka ani dítě žádný problém, může proces kojení trvat až do 2 let věku i déle – už ale ne jako základ výživy dítěte.

Výhody kojení pro děťátko:

 • Podporuje vývoj a zrání funkcí imunitního systému miminka,
 • podporuje rozvoj poznávacích a motorických funkcí,
 • chrání ho před různými infekcemi, například zánět středního ucha, průjmová onemocnění apod.,
 • chrání ho před rozvojem některých alergií,
 • snižuje riziko vzniku cukrovky,
 • pomáhá ke správnému vývoji kostí,
 • přispívá k nižšímu riziku možné obezity v pozdějším věku dítěte.

Výhody kojení pro maminku:

 • Kojení upevňuje citové pouto mezi matkou a dítětem,
 • při kojení se vyplavuje hormon, který podporuje zavinutí dělohy po porodu,
 • kojení snižuje riziko vzniku rakoviny vaječníků a prsu,
 • kojení je pro matku pohodlné – mléko je vždy po ruce a má správnou teplotu,
 • kojení je nejlevnější způsob výživy dítěte

Pokud matka kojí, neměla by podceňovat svoji vlastní výživu. Během kojení, je třeba do jídelníčku zařadit dostatečně vydatnou a vyváženou stravu a dodržovat pitný režim. V potravinách se raději vyhněte nadýmavým věcem jako je například čerstvé pečivo, luštěniny, zelí, knedlík, cibule apod. Nadýmavých potravin se ale nemusíte úplně vzdát, můžete jednu věc zkusit sníst a uvidíte, jak bude vaše děťátko reagovat po kojení. Pokud nebude mít žádné bolesti bříška, klidně si můžete dopřát i čerstvé pečivo. Každé miminko reaguje na různé potraviny jinak, proto si každá maminka musí vysledovat svůj jídelníček sama.

Umělá dětská výživa: Umělé mléko

Většina maminek může své miminko bez problémů kojit. Bohužel jsou ale i takové maminky, kterým se z nějakého důvodu kojit nedaří nebo ani ze zdravotních důvodů kojit nesmí, a tak musí sáhnout po kojenecké výživě od narození. Odpadne jim tak řešení problému, kdy začít s příkrmy. Ať je tomu tak či tak, rozhodně si nemusíte krmení náhradním umělým mlékem vyčítat! To, že nekojíte, neznamená, že jste horší matka. Vašemu děťátku dáte spoustu mateřské lásky, i když ho krmíte z lahvičky. Některá kojenecká mléka už mají tak kvalitní složení, že se velmi podobá složení mateřského mléka. Složení kojenecké mléčné výživy je přísně ustanoveno českou i evropskou legislativou.

 

Nemusíte se tedy ničeho bát, vaše děťátko dostane vše, co potřebuje ke zdravému vývoji a nebude nijak strádat. I když je složení kojenecké výživy upraveno českou a evropskou legislativou, neznamená to, že jsou všechna mléka na trhu stejná. Mohou navíc obsahovat různé aktivní látky, které jsou prospěšné pro zdraví vašeho dítěte. Při výběru kojenecké mléčné výživy záleží na věku dítěte a jeho zdravotním stavu. Pokud si nejste jisti, jak vybrat dětskou výživu od narození, raději se poraďte s vaším dětským lékařem.

Kojeneckou mléčnou výživu dělíme do 3 základních kategorií:

 1. Počáteční mléko – je vhodné pro děti od narození až do 6 měsíců. Obal výrobku je nejčastěji označován číslicí 1. První příkrmy, tedy počáteční mléka z hlediska jejich obsahu obvykle nejvíce kopírují složení mateřského mléka a poskytují dítěti kompletní výživu. Mléko můžete podat i staršímu dítěti, zejména v případě přechodu z kojení na umělé mléko.
 2. Pokračovací mléko – je vhodné pro děti od 6. měsíce. Obal výrobku je nejčastěji označován číslicí 2. Obvykle se mléko začíná podávat dítěti, které již přikrmujete, a má smíšenou stravu. Složení mléka je jiné než u počátečního. Je vyrobeno tak, aby vyhovovalo dítěti se zavedenými příkrmy. Obsažené látky v mléku jsou již v jiném poměru, například obsahují více železa. Zdatnější rodiče ví, že příkrmy se zavádí mezi 4. a 6. měsícem, dítěti tedy můžete mléko podat i dříve než v 6 měsících. Časnější zavedení mléka ovšem konzultujte s vaším pediatrem. Mléko již vašemu dítěti neposkytuje kompletní výživu.
 3. Batolecí mléko – je vhodné pro děti od 1 roku. Obal výrobku je nejčastěji označován číslicí 3 a následně 4. Mléko vašemu dítěti neposkytuje kompletní výživu, ale stále je pro něj mnohem přínosnější, než mléko kravské. Výživa v tomto dětské věku obsahuje mnoho aktivních látek, které vaše batole potřebuje pro zdravý růst a vývoj. Oproti kravskému mléku obsahuje méně bílkovin, které jsou pro dítě těžko stravitelné. Navíc obsahuje vitaminy, minerály, nenasycené mastné kyseliny a mnoho dalších imunitně aktivních látek, které vaše dítě potřebuje.

Zvláštní kategorií jsou různá speciální mléka, která jsou vyvinuta pro děti s určitými zdravotními problémy.

 • Na trhu najdete například hypoantigenní (HA) výrobky, které obsahují snížené množství mléčných bílkovin,
 • mléko vhodné při ublinkávání, zácpě, při alergii na bílkovinu kravského mléka apod.

Cena těchto příkrmů pro miminka je mnohdy vyšší než u mlék „obyčejných“. Z vlastní zkušenosti: Já osobně jsem měla první měsíce u syna problémy s ublinkáváním i se zácpou. Vyzkoušela jsem všechny možné babské rady, a když nic nepomohlo, zakoupila jsem speciální mléko vhodné při zažívacích problémech. Bohužel mi ani tento speciální výrobek nepomohl a problémy se zažíváním vyřešil až čas. Nicméně sto dětí, sto reakcí. Na speciální mléka mám od maminek ve svém okolí i mnoho pozitivních ohlasů, takže pokud se i vy trápíte s nějakým takovým problémem, není nic jednoduššího, než speciální mléko vyzkoušet a uvidíte sami 🙂

Jak na přípravu kojeneckého mléka

Existuje mnoho výrobců a značek kojeneckých mlék, ale dvě věci mají vždy společné:

 1. na každém obalu najdete přesný návod, jak mléko správně připravit,
 2. snad vždy se dává jedna odměrka sušiny na 30 ml vody.

Při chystání kojeneckého mléka je velmi důležitý výběr vody. Pro sotva narozené drobečky až do věku 6 měsíců, by se měla používat balená kojenecká voda nebo voda vhodná pro přípravu kojenecké stravy. Pitnou vodu tekoucí z kohoutku lze použít jen tehdy, pokud splňuje kritéria daná legislativou. Voda vhodná pro kojence má nízký obsah dusičnanů, těžkých kovů apod. Před přípravou mléka vodu vždy převařte! Nikdy nepoužívejte převařenou vodu opakovaně!

Obecný postup přípravy kojeneckého mléka a krmení v bodech:

 1. Vodu přiveďte k varu a ochlaďte ji na teplotu doporučenou v návodu na obalu (obvykle na 40 °C).
 2. Do sterilní lahvičky nalijte odměřené množství převařené vody.
 3. Do odměřeného množství vody přidejte potřebný počet odměrek sušeného mléka – odměrky se dávají vždy zarovnané. K zarovnání můžete použít okraj nádoby na mléko nebo ji zarovnejte kuchyňským nožem. Nezapomeňte používat odměrku, která je přiložena k danému výrobku.
 4. Lahvičku uzavřete a důkladně protřepejte, aby se mléko zcela rozpustilo a nevytvořilo hrudky. Pokud nemáte k lahvičce víčko, použijte kuchyňskou kvedlačku.
 5. Na lahvičku nasaďte sterilní savičku.
 6. Před podáním mléka dítěti se ujistěte, že není horké – zkuste si trošku kápnout na vnitřní stranu zápěstí. Nemělo by vás to pálit.
 7. Přidržujte dítěti lahvičku v ústech v mírném sklonu tak, aby byla hladina mléka stále dostatečná a dítě nepolykalo vzduch.

Kojenecké mléko si můžete nachystat i v předstihu. Před samotným podáváním ho stačí jen přihřát – ideálně ve vodní lázni nebo v ohřívači kojeneckých lahví. Avšak nezapomeňte, že hotové mléko se musí spotřebovat do 2 hodin! Zejména v noci je příprava mléka vcelku otrava – vstát, dojít do kuchyně, rozsvítit světlo, které vás úplně oslepí, převařit vodu ….

Z vlastní zkušenosti: Dám vám tip, jak si tento proces zjednodušit: převařenou horkou vodu nalijte do termosky, ta udrží teplo až do rána. Před spaním si už stačí jen na noční stolek nachystat termosku s vodou, lahvičku, mléko a noční krmení je mnohem snadnější. Můžete se tak rychleji vrátit k tolik potřebnému spánku 🙂

Zavádění dětských příkrmů

Pro dítě je výhodné začínat s příkrmy v období, kdy je ještě alespoň částečně kojeno. Ideální doba pro první nemléčný příkrm je nejdříve po 4. ukončeném měsíci věku a nejpozději na konci 6. měsíce věku. Toto období je odborníky nazýváno také jako tzv. okno imunologické tolerance. Dle současných odborných studií, může brzké – ale i pozdní zavedení nemléčných příkrmů, vést k častějším alergickým onemocněním. Zvláštní kategorií je lepek. Ten je potřeba dítěti podat ve 4. měsíci, nejpozději v 7. měsíci věku, ideálně v období, kdy je dítě ještě kojeno.

Jak na zavádění nových potravin do dětského jídelníčku

 • Dítěti podáváme příkrm pouze s jednou novou potravinou po dobu 2 – 3 dní. Během této doby zjistíte, že dítě není na novou potravinu alergické. Nesnášenlivost se nejčastěji projevuje červenými pupínky na těle dítěte.
 • Nově podávané potraviny před krmením tepelně upravte, a to i ovoce – ideální je příprava na páře (potraviny si udrží více vitamínů a minerálů, než uvařením ve vodě). Ovoce i zeleninu krájejte keramickými noži, které v nich zachovávají 100 % vitamínů a minerálů.
 • Ideální doba pro zavedení nové potraviny je v momentě, kdy jste doma – ne na cestách.
 • U prvních příkrmů raději podávejte potraviny, které nejsou moc nasládlé – například cuketa nebo brambora. Maminky často začínají s mrkví, která je sladká a děti ji obvykle bez problému sní. Může se ale stát, že po mrkvi dítěti nabídnete cuketu a ono ji odmítne – nechutná tak dobře jako mrkev.

Jak začít s příkrmy

Zeleninové příkrmy a maso

První nemléčný příkrm se dítěti podává většinou v poledne, v čase oběda. Začněte s jedním druhem zeleniny, který tepelně upravte a rozmixujte na hladké pyré. Mezi vhodné druhy zeleniny patří mrkev, brokolice, květák, brambor a špenát. Tato kojenecká a dětská výživa by neměla být hustá, ale ani příliš tekutá – konzistence jako přesnídávka je ideální. Na začátku stačí dát dítěti 1 – 2 lžičky příkrmu, víc vám pravděpodobně ani nesní. Dítě poté dokrmte mlékem nebo nakojte.

Z vlastní zkušenosti: Z vlastní zkušenosti doporučuji dítě dokrmit mlékem 15 – 20 minut po podání příkrmu. Vyhnete se tak nepříjemným bolestem bříška a ublinkávání.

Postupem času dítěti zvyšujeme množství příkrmu, podle jeho chuti. Jeden druh potraviny dítěti podáváme 2 – 3 dny, poté zavedeme potravinu novou. Pokud u dítěte nevznikla nesnášenlivost některé z potravin, můžeme začít kombinovat více druhy zeleniny do jednoho příkrmu. Po 2 týdnech zeleninových pyré přidáváme i maso. Začínáme s čistým bílým masem – kuřecí, králičí, krůtí a telecí. Postupem času přidáváme i hovězí, vepřové a jehněčí maso. Nejpozději od 6. měsíce by mělo dítě jíst i ryby – sladkovodní i mořské (treska), pozor na kosti! Šest dní v týdnu by mělo dítě mít maso-zeleninový příkrm a jednou týdně jídlo bez masa. Jeden den nahrazujeme maso uvařeným žloutkem z vajíčka. Bílek je pro dítě do 1 roku nevhodný! Konzistenci dětského příkrmu postupně měníme z pyré na hrubší kaši, aby si dítě zvyklo na malé kousky a učilo se kousat.

Zeleninu můžeme například pomačkat vidličkou nebo nahrubo namixovat. Každé dítě snáší malé kousky jinak – některé děti kousky plivou ven, a naopak jsou děti, kterým dokonce mixovaná strava nechutná a mají raději kousky. Mému synovi nevadí kousky zeleniny, ale s kousky masa si zatím neporadí a plive je ven. Zeleninu i maso mu tedy vařím dohromady a poté je od sebe oddělím. Maso s troškou vývaru namixuji, zeleninu pomačkám vidličkou a nakonec vše smíchám dohromady. Již do prvního dětského příkrmu lze přimíchat lžičku řepkového oleje nebo kousek másla, doporučila mi to i moje pediatrička.

Tyto ingredience mají dobrý vliv na střevní mikroflóru a děťátko má pak měkčí stolici. Osobně doporučuji spíše máslo, jídlo je s ním chutnější – tedy alespoň pro mě 🙂 Pokud miminku příkrm nechutná a nechce ho jíst, doporučuji do něj přidat trošku mateřského / kojeneckého mléka. Chuť zeleniny je pro dítě úplně nová věc, mateřské / kojenecké mléko příkrm zjemní a dítě v něm ucítí i něco známého. Zvyšuje se tak pravděpodobnost jeho přijetí.

Ovocné dětské výživy

Zhruba po měsíci masozeleninových příkrmů, můžete do jídelníčku dítěte zařadit i ovoce. Ovocné pyré podáváme dítěti v době dopolední nebo odpolední svačinky. Z počátku je lepší ovoce tepelně upravit a poté ho namixovat nebo rozmačkat vidličkou. Stejně jako u maso-zeleninových příkrmů, je i zavádění jednotlivých druhů ovoce postupné. Nové ovoce dávejte dítěti po dobu 2 – 3 dnů, pak zkuste další. Až se ujistíte, že vaše dítě netrpí žádnou alergií, můžete jednotlivé druhy ovoce začít kombinovat. Ovocné pyré dítěti v žádném případě nepřislazujte, ovoce je samo o sobě dostatečně sladké. První dětské ovocné výživy podávejte bez přidaného cukru.

Příliš cukru může u dítěte dříve či později vyvolat nepříjemné zdravotní problémy, například obezitu. Pro první ovocné příkrmy jsou vhodná jablka, hrušky, meruňky, broskev, banán. Opatrně s citrusy a ořechy, ty pro dítě představují opravdu velký alergen. Zhruba od ukončeného 6. měsíce věku můžete dítěti do ovoce přimíchat i trošku bílého plnotučného jogurtu – neslazeného. A protože je vhodná doba pro zavádění všech základních potravin včetně obilovin s lepkem (tzv. okno imunologické tolerance), můžete přidat trošku rozdrceného piškotu, kojenecké sušenky apod. Ovoce lze také přimíchat například do instantní kojenecké kaše nebo můžete dítěti připravit domácí ovesnou kaši z pšeničných vloček s ovocem.

Až bude dítě starší a povyrostou mu zoubky, můžete mu zkusit dát kousek ovoce do ručičky, například banán nebo zralou měkkou meruňku. Pokud vyrážíte na cesty nebo jednoduše nestíháte připravit svačinku doma, můžete sáhnout i po kupované ovocné přesnídávce nebo „ dětské výživě v kapsičce“. Je lepší koupit výrobky s označením BIO. Stručně řečeno BIO znamená, že je přesnídávka vyrobena z produktů ekologického zemědělství, bez použití chemických postřiků a umělých hnojiv. Dáváte dítěti tedy opravdu to nejlepší.

Obilniny

Další důležitou složkou ve stravě dítěte jsou bezpochyby také obilniny. Ty obsahují zdravé sacharidy, které jsou bohatým zdrojem energie pro kojence i batolata. V prvním půlroce života se dítě vyvíjí a roste neuvěřitelnou rychlostí, proto je pro něj přísun energie velmi důležitý. S přibývajícím věkem je pak příjem energie nepostradatelný z hlediska vysoké fyzické aktivity, kterou malé děti vyvíjí. Obilniny jsou také velmi bohatým zdrojem vlákniny, vitaminu B a minerálních látek – zejména železa a zinku. Nejvhodnější formou zavedení obilnin do dětského jídelníčku jsou kaše. Ze začátku je lepší volit bezlepkovou variantu, například rýžovou nebo kukuřičnou kaši.

Postupem času, dítěti připravte také kaši, která obsahuje i lepek. Nezapomeňte, pokud se dítě setká s lepkem nejpozději do 7. měsíce věku, snižuje se riziko vzniku celiakie! V obchodech i lékárnách můžete vybírat z opravdu pestré nabídky dětských kaší – mléčné, nemléčné, na dobrou noc i s různými příchutěmi. Při jejich výběru dbejte na označení, od kolikátého měsíce je kaše pro dítě vhodná – například „vhodná od 4. měsíce“ nebo „4+“ což znamená od 4. měsíce apod. Dítěti můžete připravit kaši i svépomocí doma, například krupici (nikoliv z kravského mléka, ale z umělého nebo mateřského mléka!), ovesnou kaši apod. Můžete ji dochutit pomačkaným nebo rozmixovaným ovocem či přesnídávkou, rozdrcenými piškoty nebo dětskými sušenkami. Uvidíte, co bude dítěti chutnat nejvíc. Pokud chcete kaši přisladit, použijte místo obyčejného cukru raději med nebo hroznový cukr.

Recepty na domácí příkrmy

Lámete si hlavu, co budete zítra vařit vašemu drobečkovi na oběd? Zkuste se inspirovat ověřenými recepty na příkrmy pro miminka, které budou milovat.

Brokolice s batátem a masem

Potřebujete: Brokolici, batát, brambor, kuřecí maso, kousek másla. Postup:

 1. Brokolici okrájejte od silných stonků na růžičky.
 2. Batát a bramboru oloupejte a nakrájejte na menší kostky.
 3. Kuřecí maso opláchněte a nakrájejte na nudličky.
 4. Všechny ingredience vložte do hrnce a vařte 20 minut.
 5. Podle věku dítěte jídlo rozmixujte s máslem do hladkého pyré nebo nakrájejte na malé kousky. Pokud je pyré příliš husté, přidejte trošku vzniklého vývaru.

Kuřecí maso můžete nahradit i masem vepřovým – obojí chutná skvěle. Batát má jemnou nasládlou chuť a děti je mají velmi rády. Osvědčila se mi i verze bez brambor, ale po finanční stránce je pak jedna porce o něco dražší.

Maso s dýní

Potřebujete: Kuřecí nebo vepřové maso, dýni, kousek másla. Postup:

 1. Maso opláchněte a nakrájejte na nudličky.
 2. Dýni zbavte tvrdé slupky i semínek a dužinu nakrájejte na kostky.
 3. Všechny ingredience vložte do hrnce a vařte 20 minut.
 4. Podle věku dítěte jídlo rozmixujte s máslem do hladkého pyré nebo nakrájejte na malé kousky. Pokud je pyré příliš husté, přidejte trošku vzniklého vývaru.

Recept můžete vyzkoušet také v kombinaci s bramborem.

Hovězí maso s mrkví

Potřebujete: Libové hovězí maso, mrkev, brambor, kousek másla. Postup:

 1. Maso opláchněte a nakrájejte na nudličky.
 2. Mrkev a brambor oloupejte a nakrájejte na menší kousky.
 3. Všechny ingredience vložte do hrnce a vařte 30 minut.
 4. Podle věku dítěte jídlo rozmixujte s máslem do hladkého pyré nebo nakrájejte na malé kousky. Pokud je pyré příliš husté, přidejte trošku vzniklého vývaru.

Smetanová omáčka s kuřecím masem

Potřebujete: ½ malé cibule, kuřecí maso, sladkou papriku, máslo, hladkou mouku, smetanu na vaření, trošku mléka, příloha houskový knedlík nebo těstoviny. Postup:

 1. Kuřecí maso opláchněte a nakrájejte na nudličky.
 2. V hrnci nechte na másle zpěnit jemně nakrájenou cibuli.
 3. Cibulku lehce zaprašte sladkou paprikou, zamíchejte, přidejte maso a nechte ho zatáhnout.
 4. Směs podlijte vodou a nechte maso dusit pod pokličkou do měkka.
 5. Hotové maso vytáhněte z hrnce a do šťávy přilijte trošku mouky rozšlehané v mléce.
 6. Chvilku povařte, přidejte smetanu a přiveďte k varu.
 7. Do hotové omáčky nakrájejte na malé kousky hotové maso.
 8. Podávejte s houskovým knedlíkem nebo těstovinami.

Tento recept je vhodný pro větší děti, zhruba od 1 roku. Syn se může po omáčce utlouct a vždycky sní vše až do poslední lžičky.

Červená čočka s masem

Potřebujete: Maso (hovězí, vepřové nebo kuřecí), červenou čočku, brambor, kousek másla. Postup:

 1. Maso opláchněte a nakrájejte na nudličky.
 2. Červenou čočku přeberte od nečistot a důkladně propláchněte vodou.
 3. Brambor oloupejte a nakrájejte na menší kousky.
 4. Všechny ingredience vložte do hrnce a vařte 20 minut.
 5. Podle věku dítěte jídlo rozmixujte s máslem do hladkého pyré nebo nakrájejte na malé kousky. Pokud je pyré příliš husté, přidejte trošku vzniklého vývaru.

Červenou čočku používám v kuchyni velmi ráda, má dvě velké výhody. Za prvé není tolik nadýmavá jako klasická čočka a za druhé je uvařená v mnohem kratší době. Doporučuji! Vaření pro děti je opravdu rychlá a jednoduchá záležitost. Není se čeho bát, povolte uzdu svojí fantazii a zkoušejte vymýšlet i vlastní recepty!

Z vlastní zkušenosti: Často se mi stává, že už nevím co malému zase připravit na oběd. Tak smíchám různé druhy zeleniny s masem, ve stylu co dům dal, a ve výsledku jsem překvapená, jak je jídlo dobré a synovi chutná 🙂 Jistě nejsem jediná, co takto někdy postupuje. Například dcera od švagrové milovala brambor s jablkem – přišlo mi to nechutné. Ale potom jsem to sama zkusila a jídlo bylo opravdu skvělé! A co nakombinujete vy?

Kupovaná dětská strava

Dosud byla řeč spíše o přípravě domácí stravy. V dnešní moderní době ale dítěti doma vařit nemusíte – dětskou výživu můžete koupit v obchodě. S přípravou jídla pak nemáte doma žádnou práci, jednoduše stačí obsah skleničky ohřát. Stejně tak jednoduchá je příprava dětské kaše – jen ji smícháte s teplou vodou. A vůbec nejjednodušší je přesnídávka – otevřete sklenici a dítě může hned jíst. Vyhnete se tak doma umývání špinavého nádobí a nemusíte řešit, jestli máte doma všechny suroviny potřebné k přípravě dětského jídla. Pokud se ale rozhodnete dítěti jídlo kupovat, počítejte i s většími finančními výdaji. Hotové produkty jsou také jako stvořené pro cestování.

Zeleninové a masozeleninové příkrmy

Výrobky jsou tepelně zakonzervovány, mají delší trvanlivost a lze je uchovávat v pokojové teplotě. To oceníte nejen doma, ale i na cestách, kde nemáte stále k dispozici lednici. Po otevření skleničky je však nutné jídlo uchovávat v chladu a spotřebovat do 48 hodin. Na obalu kojenecké výživy vždy najdete návod k užívání, skladování a zacházení s příkrmem.  Tato pravidla vždy dodržujte! Na obalu každého výrobku sledujte označení, od kolikátého měsíce je příkrm pro dítě vhodný. Dle preferencí vašeho drobečka můžete také vybírat z výrobků, které mají konzistenci jemného pyré (vhodné pro první pokusy se lžičkou) nebo příkrm s kousky, které již dítě motivuje ke kousání.

Kojeneckou výživu jen ohřívejte, nikdy ji nevařte. Jednou ohřáté jídlo dítěti nikdy nepodávejte znovu. Raději ze skleničky odeberte a ohřejte menší množství jídla, a pokud bude chtít dítě víc, přihřejte mu další část. Dětskou výživu neboli příkrm je nejlepší ohřívat ve vodní lázni – pokud použijete mikrovlnnou troubu, mohou v jídle vzniknout lokální horká místa a dítě by se mohlo popálit! Dětská výživa musí být pestrá, nutričně vyvážená a připravovaná z opravdu kvalitních surovin. Na obalu každého výrobku najdete jeho složení. Můžete si tak ověřit, že jídlo neobsahuje žádné přidané cukry, sůl, konzervační látky, aromata, barviva apod. Vybrané druhy dětské výživy mohou být navíc obohaceny o různé minerální látky a vitamíny. Na co si dát pozor při nákupu? Víčko skleničky by mělo být zapečetěno bezpečnostní fólií, nemělo by být vypouklé a při otevření byste měli uslyšet hlasité klapnutí. V obchodě vždy kontrolujte datum minimální trvanlivosti! Po tomto datu dítěti příkrm v žádném případě nepodávejte.

Přesnídávky a ovocné kapsičky

V obchodních regálech najdete nepřeberné množství výrobků s ovocným pyré. Prodává se buď v malých skleničkách, nebo v kapsičkách s bezpečným uzávěrem. Opět platí pravidlo, výrobky kupujte dle označení, od kolikátého měsíce je ovocná kojenecká výživa pro dítě vhodná. Ovocné pyré výrobci nabízí snad ze všech druhů ovoce:

 • borůvky,
 • višně,
 • banány,
 • hrušky, jablka,
 • broskve atd. + jejich kombinace.

Je dobré vybírat přesnídávky vyrobené bez přidaného cukru, ideálně obohacené o nějaký ten vitamín C a v BIO kvalitě. Budete mít tak jistotu, že dáváte dítěti opravdu to nejlepší. Přesnídávky ve skleničce mají obvykle větší gramáž než ty v kapsičce – ačkoliv už jsem v obchodě narazila i na XXL kapsičku 200g. Pokud máte skleničkovou přesnídávku, musíte sebou nosit i lžičku, možná i bryndák :). Ovocné kapsičky mají velkou výhodu, že si je děti mohou samy držet a jíst. Nevadí, když ji celou nesní. Jednoduše zašroubujete uzávěr a schováte ji na později. Výrobci různých značek kojenecké výživy nabízí nejen ovocný mix, ale také ovocno-zeleninový mix – například jablko s mrkví nebo červenou řepu s jablkem a mrkví apod. Tyto ovocno-zeleninové kombinace oceníte, když dítě prochází obdobím vzdoru a odmítá jíst zeleninu. Také můžete dítěti na svačinku koupit například rýžovou kaši s ovocem, tvaroh s ovocem nebo krupicovou kaši s ovocem. Vše bez jakýchkoliv příprav a bez špinavého nádobí, obsah stačí jen smíchat v zakoupeném kelímku.

Sušenky, keksy, křupky

Pokud jste již začali s příkrmy, můžete dítěti nabídnout i první kukuřičnou křupku nebo tyčku. Důležité je, aby byla bez lepku a bez soli. Konzistence kukuřičných křupek a tyček je velmi jemná a dítěti se v puse velmi rychle rozpustí – nemusíte se tak bát zadušení. Nicméně se při konzumaci křupek a různých sušenek nedoporučuje nechávat dítě bez dozoru. Tyčky se vyrábí i v dlouhých variantách, lépe se dítěti drží a déle se s ní zabaví. Žádnou výživovou hodnotu od nich ale nečekejte, jsou spíš pro zabavení dítěte. Držením křupky / tyčky si zároveň trénuje jemnou motoriku a učí se trefovat do pusy. Po prvních pokusech s kukuřičnými výrobky můžete vyzkoušet i jiné sušenky s lepkem – například rýžové, pohankové, víceobilné apod.

Výrobky pro dítě opět vybírejte dle věkového určení uvedeného na obalu! Velmi často jsou sušenky obohaceny o různé vitamíny, vápník, železo a minerální látky. Vše najdete na obalu konkrétního výrobku ve složení – zde si také zkontrolujte množství přidaného cukru, soli a konzervačních látek. Sušenky se prodávají v různých příchutích – mrkvové, medové, hráškové, banánové, jablečné apod. Sami musíte vyzkoušet, které vašemu dítěti vyhovují nejvíce. Keksy/sušenky můžete dítěti rozdrtit do jogurtu, ovocného pyré nebo do kaše. Jídlo tak bude chutnější a dítě na delší dobu zasytí.

Čaje a šťávy

Pokud matka dítě výlučně kojí, není potřeba dávat dítěti napít. Tekutiny začínáme podávat až se zaváděním pevné stravy. Informace o pitném režimu rozvádím níže. Z počátku je lepší dítěti připravovat bylinné čaje nebo čistou převařenou kojeneckou vodu. Dětské bylinné čaje nejčastěji obsahují:

 • Fenykl – má blahodárné účinky na zažívání a pomáhá dítěti s bolestmi bříška.
 • Heřmánek – pomáhá dítěti k lepšímu spánku a relaxaci, vhodný při nachlazení.
 • Anýz – přispívá k normálnímu trávení a má vliv na přirozenou obranyschopnost organizmu. Je vhodný nejen pro dítě, ale také pro kojící matku.
 • Meduňku – napomáhá ke klidnému spánku.
 • Kmín – vhodný při nadýmání, aj.

Postupem času můžete do pitného režimu dítěte zařadit i ovocné čaje, ty jsou obvykle vhodné až od ukončeného 9. měsíce. Na obalu každého dětského čaje najdete označení, od kolikátého měsíce je výrobek pro dítě vhodný. Mimo klasického sypaného nebo sáčkového čaje můžete dítěti připravit také granulovaný instantní nápoj. Díky jeho snadnému rozpouštění ho lze podávat v teplé i ve studené formě. Obvykle jsou výrobky obohaceny o různé vitamíny, vlákninu apod. Při výběru vždy kontrolujte množství cukru a konzervantů. Ačkoliv jsou výrobky určeny pro děti, některé nápoje jsou opravdu přeslazené.

Pokud je tedy dítěti koupíte, raději je nařeďte kojeneckou vodou. Cukr je nejen pro děti, ale i dospělé velký nepřítel. Dítěti můžete v obchodě koupit také ovocnou šťávu. Ta je stejně jako instantní nápoj obvykle obohacena o různé vitamíny a minerální látky. Tak jako u všech produktů sledujte, od kolikátého měsíce je šťáva pro dítě vhodná a nezapomeňte se podívat na složení. Je lepší vybírat z řad BIO produktů – můžete si koupit jeden produkt v BIO kvalitě, druhý obyčejný a sami ochutnejte, jaký je v chuti obrovský rozdíl. Výrobci různých značek nabízí šťávy snad ze všech druhů ovoce, v obchodech najdete i různé kombinace ovoce se zeleninou (nejčastěji ovoce s mrkví). Dle mého názoru jsou kvalitní ovocné šťávy lepší, než instantní nápoje. Samozřejmě je to můj názor, se kterým nemusíte souhlasit. Ale přeci jen se mi jeví jako lepší varianta šťáva z ovoce než rozpuštěný granulát.

Z vlastní zkušenosti: Z ovocných šťáv bych ráda vyzdvihla švestkovou šťávu, která dětem pomáhá při zácpě. Dítě nemusí vypít velké množství, mnohdy stačí pár lžiček a problém je vyřešen. Maminky v mém okolí mluví o švestkové šťávě jako o zázraku!

Kaše

Kaše bez pochyb patří do každého dětského jídelníčku a děti je milují. Můžete vybírat z mléčných i nemléčných výrobků, v různých ovocných i obilných kombinacích a příchutích. Při zavádění příkrmů je lepší zvolit kaši bez lepku. Na tom jestli zvolíte mléčnou či nemléčnou variantu až tak nezáleží, ale první kaše by měla být bez příchutě. Dítě zná zatím pouze jemnou chuť mateřského nebo umělého mléka a apetit by se měl dítěti rozšiřovat postupně, není potřeba nikam spěchat. Kaše by měly být vyráběny z těch nejlepších surovin a ve většině případů jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky, které jsou potřeba pro správný růst a vývoj vašeho dítěte.

Naopak by neměly obsahovat žádné přidané soli, cukr, barviva a konzervační látky. To vše si můžete ověřit na složení výrobku, uvedeném na jeho obalu. Tak jako u předchozích produktů, dbejte na označení výrobku, od kolikátého měsíce je pro dítě vhodný. Výrobci nabízí také tzv. kaše na dobrou noc. Pro děti jsou vhodné jako zdravá a vyvážená večeře před spaním. Kaše by měla dítě zasytit na celou noc … Z mých zkušeností to ale není pravda 🙂 Zkuste a uvidíte sami, možná mám doma jen velkého hladovce. Pro všechny kaše platí v podstatě stejný postup přípravy – potřebné množství kaše ze sáčku smícháte s ohřátou kojeneckou vodou do požadované konzistence, důkladně promícháte, aby nevznikly hrudky, necháte chvilku odstát a dítě může jíst. Před krmením raději zkontrolujte teplotu kaše, aby se dítě nespálilo. Rychlou a jednoduchou přípravu instantní kaše považuji pro rodiče za obrovské plus.

Pitný režim dítěte

Mimo správné stravy je u dítěte také velmi důležitý pitný režim. Tekutiny začínáme dítěti podávat v období zavádění nemléčné stravy, tj. mezi 4. až 6. měsícem. Do té doby je potřeba tekutin dítěte plně pokryta mlékem. Může se ale stát, že se vám dítě narodí do horkého léta, jako můj syn. Když byla tropická vedra, pediatrička mi doporučila dát novorozenému synovi i trošku převařené kojenecké vody – když se dítě potí, dochází k rychlejší ztrátě tělesných tekutin, a to je zejména pro novorozence a kojence velmi nebezpečné. Nejlepší volbou je pro dítě převařená kojenecká voda, dětský čaj nebo jiný nápoj vhodný pro děti (dle věkového určení). Snažte se vyvarovat slazeným nápojům, minerálkám a syceným nápojům. Pití můžete dítěti dát do dětské lahvičky se savičkou nebo do hrnečku s pítkem.

Z vlastní zkušenosti: Já jsem například první doušky dávala synovi z malé lžičky – ze začátku toho dítě stejně moc nevypije. Postupem času jsme přešli na lahvičku s oušky, díky kterým si syn naučil lahvičku velmi brzy držet sám. Moje dětská lékařka mi také doporučila co nejdříve používat pítko, protože dlouhodobé používání savičky může způsobit zvýšenou kazivost zubů a chybný skus.

Dostatečný příjem tekutin můžete u malých dětí sledovat podle počtu pomočených plen. Pokud jejich počet klesá a moč má tmavožlutou barvu až do hněda, je potřeba do dítěte dostat tekutin víc nebo se poradit s pediatrem. Známkou dehydratace jsou také oschlé rty, bledá pleť nebo pláč, při kterém dítě neroní slzy.

Z vlastní zkušenosti: Co se týče zavádění tekutin, ráda bych se s vámi podělila o vlastní zkušenost. Možná někomu z vás pomůžu při rozhodování, zda dítěti dát sladké pití nebo ne. Osobně jsem měla u syna se zaváděním tekutin velký problém. Musela jsem si ale velmi rychle poradit, protože trpěl na opravdu tvrdou stolicí. Byl to velký boj, neustále jsem mu nabízela čistou převařenou kojeneckou vodu ze lžičky, hrnečku, lahvičky … Nic nechtěl. Potom mi tchýně doporučila vodu trošku přisladit – sirupem, medem nebo ovocnou šťávou. Měla pravdu, syn začal bez problému pít a s tuhou stolicí byl konec. Na druhou stranu jsem si zadělala na druhý problém – syn odmítá neslazené nápoje. Kdybych to mohla vrátit zpátky, asi bych nepostupovala stejně – raději bych hledala jiný způsob, jak do něj čistou kojeneckou vodu dostat. Mám pocit, že už se sladkého pití nikdy nezbavíme – ačkoliv už jsme se dostali do fáze, kdy mu do vody přidávám opravdu jen kapku sirupu. Cukry jsou obzvláště u dětí velké zlo. Je potřeba si to uvědomit a opravdu přemýšlet nad každým novým krokem, který s dítětem uděláte, a to nemluvím jen o pití.

Časté dotazy

Jaké je nejlepší kojenecké umělé mléko?

Porovnali jsme několik umělých mlék a příkrmů, abychom zjistili, který je nejlepší. Veškeré informace k tomu najdete v článku.

Umělé mléko, nebo kojení?

Kojení je přirozeně první možnost. Pokud z jakéhokoliv důvodu není možné, pak přichází na řadu umělé mléka pro kojence. Více o tématu zjistíte v kapitole Umělé mléko.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 42 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

2 Comments
 1. Je to zdravé?

  • Dobrý den,

   dovolila bych si tvrdit, že ano. Samozřejmě nic nehradí domácí jídlo z čerstvých surovin, ale část maminek je raději nahradí za kupovanou stravu. A když se to stane, doporučuji příliš nešetřit a kupovat kvalitní výživu.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo