Jak vybrat dětskou židličku

Spokojené bříško miminka je jednou z mnoha důležitých věcí, kterou musí rodiče řešit. Když už miminku přestane stačit mléko, je potřeba zavést první příkrmy. U každého dítěte se věk zavádění příkrmů liší. Některému miminku stačí mléko až do jednoho roku, jiné je hladové už ve 4. měsíci a chce jíst víc. Tak či tak, v tuto chvíli musí rodiče řešit nákup první dětské jídelní židličky. Nabízí se tedy otázka, jak vybrat dětskou jídelní židličku, která bude pro miminko nejpohodlnější a pro rodiče co nejvíce praktická. Dětské židličky se vyrábí z plastu či dřeva, jsou polohovací i multifunkční. Která dětská židlička je pro vás ale ta pravá?

Test jídelních židliček 2020

Do testu jídelních židliček jsme vybrali především výrobky plastové, které jsou cenově nejdostupnější, ale najde se mezi nimi i židlička dřevěná. Při psaní recenzí jsme se zaměřili na nosnost, ale také celkovou hmotnost, bezpečnostní prvky a snadnou údržbu. Zjistěte, jak si jednotlivé modely vedly.

Baby Mix 2v1 modrá

Nosnost v kgdo 15 kg (cca 6-36 měsíců)
Bezpečnostní pásy5bodové bezpečnostní pásy
Polohovací funkceopěradlo a pultík lze napolohovat do 3 poloh
Hmotnost8 kg
Materiálplast
Jídelní židlička se vyrábí v několika barevných provedeních – modrá, šedá, zelená a růžová. Můžete si tak zvolit variantu, která se nejlépe hodí do vašeho interiéru. 2v1 představuje multifunkčnost (variabilitu) židličky. Dětskou jídelní židličku lze snadno a rychle přeměnit na samostatnou židličku a stoleček. Vaše ratolest si tak může pohodlně kreslit a hrát a vy nemusíte řešit nepořádek na vašem jídelním nebo pracovním stole. Tácek (pultík) je dvojitý. Horní tác lze od spodního oddělit, což oceníte zejména při jeho umývání. Židlička také disponuje měkkým omyvatelným polstrem. Pohodlné pro dítě a praktické pro údržbu. Jistě stojí za zmínku, že tato dětská jídelní židlička neprošla testem stability v rámci testování dTest. Tato konkrétní židlička, ale i ostatní židličky s podobnou konstrukcí, se mohou při zatížení převrátit dozadu. Pokud je vaše dítko hodně neposedné, její nákup důkladně zvažte.
 • multifunkčnost
 • snadno omyvatelná
 • jednoduché složení a rozložení
 • více barevných variant
 • židlička je vhodná pouze pro samostatně sedící dítě
 • dle zkušenosti zákazníků není příliš stabilní, pokud je dítě v židličce rozverné
 • nemá koš pod sedadlem na odložení drobných věcí
 • nelze nastavit výšku židličky
Zjistit cenu

Caretero Pop zelená

Nosnost v kgdo 15 kg (cca 6-36 měsíců)
Bezpečnostní pásy5bodové bezpečnostní pásy + stopka mezi nohama dítěte
Polohovací funkcevýška židličky lze napolohovat do 2 pozic
Hmotnost4,9 kg
Materiálplast
Jídelní židlička má atraktivní a zároveň jednoduchý design. Vyrábí se v několika barevných provedeních – hnědá, cappuccino, zelená, šedá, tyrkysová. Můžete si tak zvolit variantu, která se nejlépe hodí do vašeho interiéru. Židlička je potažena kvalitním čalouněním, které je snadno omyvatelné a praktické na údržbu. Nohy jídelní židličky jsou potaženy protiskluzovou gumou, která brání židličce v pohybu. Jednoduchou manipulací lze nohy židličky sklopit či rozložit, což oceníte zejména ve stísněném prostoru nebo při převážení autem. Pultík je dvojitý – lze ho rozložit na dvě části pro snadné čištění. Z pultíku je také vyvedena tzv. stopka – dodatečná ochrana dítěte před „únikem“ ze židličky, navzdory pásům. Ačkoliv nemá jídelní židlička kolečka pro snadné přemístění z místa na místo, lze ji lehce posunout klidně i s dítětem, díky nízké hmotnosti samotné židle.
 • snadno omyvatelná
 • závěsný koš pod sedadlem na odložení drobných věcí
 • více barevných variant
 • skladnost
 • nízká hmotnost
 • nelze polohovat opěrku zad
 • židlička je vhodná pouze pro samostatně sedící dítě
 • nemá kolečka pro snadné přemístění židle
Zjistit cenu

Drewex dřevěná Antonín přírodní

Nosnost v kg15
Bezpečnostní pásyne, pouze popruh mezi nohama
Polohovací funkcene
Hmotnost11 kg
Materiáldřevo
Čalounění jídelní židličky je laděno do modré, bílé a žluté barvy. Obvykle je na čalounění potisk s dětskými obrázky – medvědi, motýlci apod. Obrázky na čalounění a barevné provedení židličky se liší dle aktuální nabídky výrobce. Sedák je potažen koženkou, která se při ušpinění snadno čistí. Jídelní židlička je vyrobená z kvalitního borovicového dřeva. Dřevo je oproti plastu podstatně těžší materiál, tudíž je i hmotnost židličky větší než u předchozích výrobků. Dětská židlička je multifunkční. Lze ji snadno rozložit na samostatný stoleček s židličkou. Židlička bohužel nemá bezpečnostní pásy, což nás u tohoto typu výrobku poměrně nemile překvapilo. Během krmení tedy musíte svoji ratolest, zejména v mladším věku, neustále hlídat. Malým plusem je to, že na židličce najdete alespoň jeden popruh vedoucí mezi nohama dítěte.
 • stabilita
 • multifunkčnost
 • jednoduché složení a rozložení
 • cena
 • nelze polohovat opěrku zad
 • židlička je vhodná pouze pro samostatně sedící dítě
 • absence bezpečnostních pásů
Zjistit cenu

Milly Mally Milano Panda

Nosnost v kg15
Bezpečnostní pásy5bodové bezpečnostní pásy + stopka mezi nohama dítěte
Polohovací funkceopěrka zad, opěrka nohou, polohování pultíku
Hmotnost10 kg
Materiálplast
Jídelní židlička se vyrábí v různých barevných kombinacích a vzorech – například se slony, oblohou, pandou. Pokud ale neholdujete barevným dětským motivům, vyrábí se také v elegantní béžové barvě. Tato židlička je vhodná pro děti od narození. Opěrku zad lze snížit téměř do vodorovné polohy, stejně jako opěrku nohou. Novorozené miminko se tak bude v židličce cítit pohodlně a bude mít lepší rozhled do prostoru než z postýlky. V raném věku dítěte může židlička sloužit nejen pro krmení, ale také jako lehátko, ve kterém si může dítě zdřímnout. Rodiče si mohou dítě přisunout například k jídelnímu stolu při obědě nebo ke kuchyňské lince, když je potřeba vařit, aniž by museli neustále odbíhat a kontrolovat miminko v postýlce. Potah na židli je vyroben z prodyšného materiálu, pro maximální komfort dítěte a lze ho snadno očistit mokrým hadříkem. Pro nejmenší je tu také novorozenecká vložka. Opěradlo židle je možné nastavit do 5 poloh (od sezení po ležení). Výška židle disponuje 7 pozicemi, což umožňuje dokonalé přizpůsobení každému jídelnímu stolu a potřebám dítěte. Pultík je odnímatelný a lze ho nastavit do 3 poloh. Opěrka nohou nastavíte do 3 úhlů. Jídelní židlička lze složit „naplocho“ a nezabere moc místa, což oceníte zejména ve stísněných prostorách nebo při přepravě židličky. Model má 4 kolečka, což výrazně usnadňuje manipulaci. Dvě kolečka disponují pohodlnou pojistkou, díky které je zamknete jedním pohybem. Židlička disponuje pětibodovým bezpečnostním pásem a z pultíku je vyvedena tzv. stopka – dodatečná ochrana dítěte před „únikem“ ze židličky, navzdory pásům.
 • vhodná pro děti od narození
 • kolečka s pojistkou
 • odnímatelný pultík
 • stabilita
 • nemá závěsný koš pod sedadlem na odložení drobných věcí
 • větší hmotnost samotné židličky
 • vyšší pořizovací cena
Zjistit cenu

Coto baby STARS modrá

Nosnost v kg15
Bezpečnostní pásy5bodové bezpečnostní pásy
Polohovací funkceopěrka zad, polohování pultíku
Hmotnost7,9 kg
Materiálplast
Židlička se vyrábí v několika barvách čalounění – modré, zelené, růžové a hnědé. Konstrukce židličky je vždy šedá a působí poměrně robustním dojmem. Měkké polstrování lze snadno sejmout a vyčistit hadříkem nebo v umyvadle pod kohoutkem. Výrobce doporučuje ruční praní. Židlička je vhodná pro samostatně sedící dítě i pro menší děti. Má možnost polohování opěrky zad do 3 pozic. Nožní opěrka je sice trošku kratší než u jiných židliček, ale lze ji také napolohovat. Pultík je dvojitý a jeho vzdálenost od dítěte je nastavitelná. Dětskou jídelní židličku lze snadno a rychle přeměnit na samostatnou židličku a stoleček. Vaše dítě se tak bude cítit nezávisle a může si pohodlně samo hrát nebo jíst. Recenze této dětské židličky jsou různorodé – zákazníci si chválí zejména stabilitu a zároveň nízkou hmotnost židličky, veselý design a multifunkčnost. Naopak jim chybí například novorozenecká vložka a stěžují si na polstrování, které z židličky údajně klouže dolů.
 • možnost rozložení na samostatnou židličku a stoleček
 • stabilita
 • nízká hmotnost
 • možnost polohování
 • nemá kolečka
 • chybí závěsný koš pod sedadlem na odložení drobných věcí
 • absence novorozenecké vložky
 • krátká opěrka nohou
Zjistit cenu zpět nahoru ↑

Než půjdete do obchodu

Každý rodič chce pro svoje miminko jen to nejlepší, a to platí i při výběru dětské jídelní židličky. Požadavky pro dítě jsou jasné – maximální pohodlí. Požadavky rodičů jsou už ale trošku složitější – bezpečnost, stabilita, snadná údržba apod. Při výběru je důležité myslet na to, že děti velmi rychle rostou. Požadavky na jídelní židličku mohou být klidně každý měsíc jiné. Tudíž je velmi důležité, aby byla dostatečně variabilní a byla užitečná i praktická až do poslední chvíle používání. zpět nahoru ↑

Parametry na které se zaměřit při výběru vhodné jídelní židličky

Kde budu jídelní židličku používat a jak často?

Při výběru musíte mít jasno, zda budete židličku používat na každodenní krmení doma nebo jestli ji chcete brát také sebou na cesty. Pokud kupujete židličku pouze na doma, zvolte stabilní bezpečnou židličku s robustnější konstrukcí. Když s ní nebudete cestovat, nevadí, že je neskladná a těžší. Pokud ale plánujete, že budete s židličkou i cestovat, je dobré zvolit lehčí materiál – například plast. Před nákupem se ujistěte, že lze židličku sklopit nebo složit, aby se vlezla do auta a nezabrala moc místa v kufru.

Věk dítěte

V technických parametrech každé židličky najdete, do kolika kilogramů nebo do kolika let je židlička pro dítě vhodná. Některé židličky poslouží jen do dvou až tří let věku dítěte, ale existují i tzv. rostoucí židličky, které může dítě používat třeba až do školního věku. Ne všechny jídelní židličky jsou vhodné pro děti od narození. Pokud potřebujete koupit jídelní židličku vhodnou pro dítě, které ještě samo nesedí, pozorně si přečtěte možnosti polohování opěrky zad a opěrky nohou. Výbava dětské židličky je také velmi důležitá. Poskytuje komfort nejen vám, ale i vašemu drobečkovi.

Polstrování

Zaměřte se na tvarování pevného sedáku i polstrování. Dítě se musí v židličce cítit dobře a pohodlně. Sezení v židličce je pro něj velká změna a bude v ní zažívat spoustu nových věcí. Kvalitní a pohodlné sezení je tedy nutností. U polstrování se zaměřte i na materiál, jestli je prodyšný a snadno omyvatelný. Některé polstry jdou z židličky jednoduše sejmout a můžete je prát v pračce. Tuto možnost z vlastní zkušenosti doporučuji 🙂

Pultík

Většina židliček má i vlastní pultík. Některé jsou umístěny napevno a některé mají možnost polohování. Osobně doporučuji polohovací pultík s možností úplného odstranění z židle. Bez pultíku můžete dítě přisunout k vašemu velkému jídelnímu stolu a můžete jíst společně. Samozřejmě je to praktické i z hlediska údržby. Pultík můžete sejmout a celý ho umýt třeba ve vaně. Můžete se setkat také s tzv. dvojitým pultíkem. Jak už název napovídá, pultík se skládá ze dvou táců. Pokud si tedy dítě zašpiní horní tác, jednoduše ho sejmete a během okamžiku má před sebou čistý tác. Pultík plní také bezpečnostní funkci – brání dítěti vypadnutí z židle.

Závěsný koš

Některé modely židliček nabízí také závěsný koš pod sedadlem na odložení drobných věcí, bryndáků, kapesníků apod. Židlička může mít i síťovou odkládací kapsu na vnější straně opěrky zad.

Bezpečnostní prvky

V neposlední řadě se zaměřte na bezpečnost židličky. Velmi často se setkáte s pětibodovým bezpečnostním pásem, který dítě jistí od ramínek, přes pas až po popruh mezi nohama. Dítě musíte sice pokaždé poutat a po jídle zase odpoutat, ale jedná se o rychlou a snadnou činnost. Na trhu existují také modely židliček bez pásů. Jsou nahrazeny mezinožní zarážkou, která vede z pultíku. V takovém případě si zkontrolujte i vzdálenost pultíku od zádové opěrky – pokud by byla mezera příliš veliká, dítě by mohlo z židličky vyklouznout. Dětské jídelní židličky mohou mít na nohách kolečka pro snadnou manipulaci s brzdovou pojistkou nebo pogumované nohy, které brání židličce v pohybu. Spolehlivého a kvalitního prodejce židliček poznáte tak, že má na svých webových stránkách i na obalu produktu napsané normy, které musí tyto výrobky splňovat. Nalézt byste zde měli odkaz na evropskou normu EN 14988, ale také informace o tom, že byste dítě neměli nechávat bez dozoru, informace o používání bezpečnostních pásů a další. Zaměřte se také na to, zda židlička neobsahuje části, které by bylo možné snadno vyjmout a spolknout.

Materiál

Dětské jídelní židličky se vyrábí z plastu, dřeva, kovu nebo dřevotřísky a lamina. Záleží jen na vás, která varianta vám bude vyhovovat. Každý materiál má své výhody i nevýhody.
 • Plast je velmi lehký, snadno se umývá a je cenově dostupnější. Na druhou stranu oproti ostatním materiálům má kratší životnost, a pokud se něco pokazí, špatně se opravuje.
 • Kovové židličky jsou velmi odolné, trvanlivé, snadno omyvatelné, ale musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Design židličky bývá obvykle spíš futuristický než dětský.
 • Dřevo je přírodní odolný materiál, příjemný na dotek a židličky z něj jsou velmi pevné a stabilní. Dřevo je ekologické a zdravotně nezávadné. Na druhou stranu je náchylné k poškrábání.
 • Dřevotříska s laminem je levná, vyrábí se v mnoha barvách a snadno se čistí. Důležité je, aby židlička z dřevotřísky měla pevně slepené všechny hrany – jinak by se mohla začít odchlipovat.

Polohování, multifunkčnost

Možnost polohování židličky je velmi užitečná vlastnost pro menší i větší děti. Na trhu jsou židličky, které vám nabízejí různé možnosti:
 • polohování opěrky zad,
 • polohování nožní opěrky,
 • polohování jídelního pultíku s možností jeho úplného sejmutí,
 • polohování výšky sedadla.
Pokud židlička nabízí možnost polohování opěrky zad i opěrky nohou, je vhodná i pro malé děti, které zatím nedokážou samostatně sedět. Židličku si prostě a jednoduše nastavíte do přirozené polohy dítěte, jako by bylo v lehátku. Existují i multifunkční dětské židličky, které lze jednoduchým úkonem přeměnit na samostatný stůl s židličkou. Což má jistě své klady, ale také zápory. Při nezávislém testování v rámci dTest bylo zjištěno, že všechny židličky s takovou konstrukcí nejsou dokonale stabilní a v případě náhlého pohybu dítěte se mohou převrátit.

Design

Design každé židličky se liší v závislosti na tom, jaký materiál si zvolíte. Můžete vybírat mezi židličkami s dětskými motivy a potisky nebo můžete zvolit elegantní designovou variantu, která bude doplňovat váš dokonalý interiér. Při výběru stylu židličky mějte stále na paměti zejména bezpečnost židličky! zpět nahoru ↑

Technické parametry

Mezi technické parametry, které se sledují u dětských jídelních židliček patří:
 • rozměry – šířka, výška, hloubka,
 • váha,
 • nosnost.
Všechny tyto údaje si můžete zjistit na internetu nebo v uživatelské příručce. Pokud budete dětskou židličku převážet v autě, zjistěte si také rozměry po složení. Při montáži dětské židličky se ujistěte, že postupujete podle návodu k použití. Před prvním posazením dítěte do židličky si pro jistotu vyzkoušejte všechny možnosti polohování židličky, bezpečnostní pásy, stabilitu, zda na židličce nejsou žádné ostré hrany ani skulinky, ve kterých by si dítě mohlo nějakým způsobem ublížit. zpět nahoru ↑

Cena

Cena židliček se odvíjí zejména od použitých materiálů, ale také od značky, výrobce či designu.

Levné dětské židličky

Pokud nechcete při pořizování tohoto výrobku příliš utrácet, sáhněte po plastovém, dřevotřískovém nebo laminátovém provedení. Pořizovací cena se pohybuje již kolem 700 Kč. Připravit se však musíte na to kratší životnost i horší opravy v případě poškození. Výhodou je však snadná údržba a celá plejáda barevného a hravého zpracování.

Kvalitní dětské židličky

Kvalitní, bezpečnou a designovou židličku můžete pořídit v rozpětí od 1 000 do 4 000 Kč. Nejčastěji budou vyrobeny ze dřeva. Těšit se můžete na delší životnost a snadné opravy v případě poškození. Židličky jsou 100% zdravotně nezávadné a působí tradiční vzhledem. U dřeva je však nevýhoda v tom, že se snadno poškrábe a údržba je o něco náročnější než u plastu či lamina.

Designové dětské židličky

Pro velmi náročné uživatele tu jsou drahé designové kousky, jejichž cena hravě přesáhne 5 000 Kč a končit může až na 15 000 Kč. V této cenové kategorii najdete nejčastěji výrobky ze dřeva či kovu, které je možné přestavit na lehátko či postýlku. Většinou jsou i rostoucí, takže je využijete skutečně dlouhou dobu. Kovové židličky mají nejdelší životnost, jsou odolné vůči škrábancům a jsou vhodné i pro alergiky. Pozor si však musíte dát na to, aby byl nátěr zdravotně nezávadný. Jejich další předností je snadná údržba.
4.7/5 3 hodnocení
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]

   Covybrat.cz