Každý na cestách, chalupě či se svými nejbližšími jistě ocení malý a lehký fotoaparát, s nímž lze pořídit kvalitní snímky. Při jeho výběru však můžete z neznalosti sáhnout vedle, a pořídit si tak přístroj, který nesplní vaše požadavky. V tomto článku se proto dozvíte, jak se při výběru zorientovat, které parametry jsou zásadní a které z nich jsou naopak pouze marketingovým trikem.
Test kompaktů 2023
Nikon Coolpix A10
- Rozlišení: 16 Mpx
- Optický zoom: 5x
- Digitální čip: 1/2,3
- Světelnost objektivu: 3,2–6,5
- Napájení: AA baterie
- HD video: ANO
- Hledáček: NE
- Optický stabilizátor obrazu: NE
- Hmotnost: 160 g
Tento model je nejlevnějším z testovaných digitálních kompaktů. Uživatelé si jej pořizují především kvůli napájení pomocí AA baterií. Mezi další klady patří také snadné a intuitivní ovládání a samozřejmě nízká cena.
Od tohoto přístroje však nelze očekávat příliš kvalitní fotografie, velký problém mu dělá zejména ostření nablízko (v režimu makro) a neporadí si s detaily. Baterie se také poměrně rychle vybíjejí, je tedy na zvážení každého, zda je tento typ napájení skutečně výhodou. Výrazným negativem je také potřeba instalace speciálního softwaru pro stahování fotografií do počítače. Bez tohoto softwaru je možné stahovat pouze přímo z paměťové karty po vyjmutí z přístroje.
U tohoto fotoaparátu převažují spíše zápory. Pro svou skutečně nízkou hmotnost (160 g) jej lze doporučit na cesty ovšem pouze pro ty, kterým příliš nesejde na kvalitě výsledných snímků. V tomto případě také zvažte, zda přeci jen raději nezvolíte fotomobil, kvalita fotografií bude totiž minimálně stejná (s velkou pravděpodobností však lepší).
Zjistit cenu
Canon IXUS 185
- Rozlišení: 20 Mpx
- Optický zoom: 8x
- Digitální čip: 1/2,3
- Světelnost objektivu: 3,2–6,9
- Napájení: akumulátor
- HD video: ANO
- Hledáček: NE
- Optický stabilizátor obrazu: ANO
- Hmotnost: 126 g
Tento model také patří do nízké cenové kategorie. Vyniká svým elegantním designem, lehkostí (pouze 126 g!) a útlým tělem. Snadno se tedy vejde do kapsy, což je také jeho největší předností. Nabízí také značný optický zoom a jako jeden z mála v této cenové kategorii umožňuje fotografování v režimu makro už od 1 cm.
Kvalita fotografií však není příliš dobrá. Ovládání je sice poměrně snadné, ale některá nastavení jsou příliš komplikovaná (např. středové ostření). V režimu makro také správně nefunguje ostření při použití zoomu. Velkým mínusem je chybějící USB kabel, dříve než budete chtít přesunout fotografie do svého počítače, musíte si jej prostě dokoupit.
Pro nenáročné amatérské fotografy, kteří upřednostňují minimální hmotnost a rozměry před kvalitou snímků, může být tento přístroj poměrně dobrou volbou.
Zjistit cenu
Panasonic Lumix DMC-FT30
- Rozlišení: 16 Mpx
- Optický zoom: 4x
- Digitální čip: 1/2,33
- Světelnost objektivu: 3,9–5,7
- Napájení: akumulátor
- HD video: ANO
- Hledáček: NE
- Optický stabilizátor obrazu: ANO
- Hmotnost: 144 g
Tento kompakt patří do kategorie odolných přístrojů, které jsou vhodné především pro všechny fotografy, kteří vyznávají nejrůznější sporty. S tímto přístrojem se tedy nemusíte bát otřesů, prachu nebo dokonce vody. Výrobce deklaruje možnost ponoru až 8 m. Výdrž baterie je dobrá, ovládání je přehledné. Nabízí také mnoho zajímavých režimů – od časosběrného snímání, přes panorama, až po režim hvězdná obloha. Uživatelé si chválí především kvalitní stabilizátor obrazu a možnost fotografování pod vodou.
Podle výrobce je však pro udržení vodotěsnosti potřeba každoročně vyměnit těsnění dvířek fotoaparátu. A našli se také uživatelé, kterým i do zcela nového přístroje voda při potápění zatekla. Některým uživatelům také vadí trochu nešťastné umístění objektivu, které lze při nepozornosti snadno zaclonit prsty.
Celkově se však jedná o poměrně kvalitní přístroj, který stojí za to vyzkoušet v tom případě, pokud potřebujete odolný kompakt za nízkou cenu.
Zjistit cenu
Sony Cyber-Shot DSC-HX60
- Rozlišení: 20,4 Mpx
- Optický zoom: 30x
- Digitální čip: 1/2,3
- Světelnost objektivu: 3,5–6,3
- Napájení: akumulátor
- HD video: ANO
- Hledáček: NE
- Optický stabilizátor obrazu: ANO
- Hmotnost: 246 g
Tento model se nachází ve střední cenové kategorii, z tohoto důvodu nabízí mnohem více pokročilých funkcí a kromě mnoha automatických režimů jej můžete nastavit také manuálně. Pyšní se velkým optickým zoomem (až 30x), při kterém je však nutné použít stativ. Mezi další klady patří dlouhá výdrž baterie, možnost přenosu fotek pomocí WiFi, zabudovaný GPS modul či možnost připojení externího blesku.
Uživatelům se však nelíbí zbytečně vysoké rozlišení (20,4 Mpx) a špatná světelnost objektivu (pouze 3,5). Mezi další negativa patří nevhodně umístěné tlačítko pro zapnutí videa, stává se tak, že jej uživatelé při manipulaci nechtěně stlačí. Přístroji také chybí hledáček či formát RAW, který lze v této cenové kategorii očekávat. Jako nevýhodu mnozí označují také nabíjení přímo přes fotoaparát. Výrobci lze také vytknout nepřehledný přiložený manuál.
Celkově se tento model vyznačuje velmi dobrým poměrem ceny a kvality. Každému amatérskému fotografovi tak nabídne výrazně kvalitní snímky. Vhodný je zejména pro běžné použití (např. rodinné fotografie či dovolené).
Zjistit cenu
Nikon Coolpix B700
- Rozlišení: 20,3 Mpx
- Optický zoom: 60x
- Digitální čip: 1/2,3
- Světelnost objektivu: 3,3–6,5
- Napájení: akumulátor
- HD video: ANO
- Hledáček: ANO
- Optický stabilizátor obrazu: ANO
- Hmotnost: 570 g
Jedná se o fotoaparát z vyšší cenové kategorie, čemuž odpovídá i kvalita a množství nabízených funkcí (v našem testu se jednalo o nejlepší digitální kompakt). Vyznačuje se snadným ovládáním a díky ergonomickému tvaru přirozeně padne do ruky. Lze jej bez problémů použít i za zhoršených světelných podmínek, lze s ním natáčet také video ve vysokém rozlišení a samozřejmostí je formát RAW.
V automatickém režimu je však problematické zaostření na blízké objekty (pod 50 cm), podobný problém vzniká také při horším osvětlení. Některým uživatelům se také nelíbí LCD displej, který lze vyklopit pouze do strany, kvůli čemuž může překážet při další manipulaci. Přístroj je bohužel opět opatřen také zbytečně vysokým rozlišením, které při špatném osvětlení velmi snižuje kvalitu výsledného snímku. Mínusem je také absence ochrany proti prachu či vodě.
Tento kompakt si však zasluhuje především kladné hodnocení a ocení jej jistě i pokročilí a profi-fotografové nejen pro širokou nabídku manuálního nastavení, ale i pro vysokou kvalitu výsledných snímků.
Zjistit cenu
Jak vybrat fotoaparát
Digitální fotoaparáty lze rozdělit podle jejich konstrukčního řešení na tři základní kategorie:
- kompakty
- kompakty s výměnným objektivem
- digitální zrcadlovky
Kompakt nebo zrcadlovka
Nejdříve si povíme, jaký je rozdíl mezi kompaktem a zrcadlovkou a který z těchto přístrojů se hodí právě pro vás. Tuto důležitou otázku je vhodné si položit ještě před výběrem konkrétního kompaktu, může totiž zásadně ovlivnit, zda si jej vůbec pořídíte (nebo dáte nakonec raději přednost zrcadlovce).
Pokuste se co nejpřesněji odpovědět na následující otázky:
- Jak často a co nejčastěji budete fotit?
- Je pro vás důležitá skutečně vysoká kvalita fotek?
- Přejete si lehký a malý fotoaparát nebo vám nevadí vyšší váha a větší rozměry?
- Potrpíte si na jednoduchý přístroj nebo rádi používáte také příslušenství (objektivy, externí blesk, stativ aj.)
- Kolik peněz chcete do fotoaparátu investovat?
Mezi výhody kompaktních fotoaparátů patří především:
- nízká hmotnost a malé rozměry
- množství automatických režimů
- jednoduchost použití
- nízká cena
Kompaktní velikost však s sebou nese také nevýhody, mezi které patří především:
- nižší kvalita fotografií
- omezené možnosti manuálního nastavení
Pokud potřebujete zejména dokumentovat zážitky z dovolené či nejrůznějších rodinných akcí, nepotřebujete výrazně vysokou kvalitu fotek a cena přístroje by se měla pohybovat do deseti tisíc, jednoznačně zvolte digitální kompakt.
S kompaktem však nikdy nepořídíte takové fotografie jako se zrcadlovkou. To jednoduše není možné právě kvůli konstrukčnímu řešení těchto přístrojů. Jejich tělo je podstatně menší než u zrcadlovek, což znamená, že i velikost snímacího čipu je menší. A s velikostí čipu (potažmo foťáku) přímo souvisí hloubka ostrosti, která u malých kompaktů nikdy nebude taková jako u podstatně větších zrcadlovek.
Těžší rozhodnutí proto může nastat v případě, kdy nevíte, zda by pro vás byl vhodnější opravdu kvalitní kompakty nebo levná zrcadlovka (cenově totiž mohou být tyto přístroje srovnatelné).
Zrcadlovky v porovnání s kompakty mají tyto přednosti:
- vysoká kvalita fotografií
- vysoká rychlost fotografování
- snazší a komfortnější ovládání
- možnost manuálního nastavení
- vyšší odolnost (z konstrukčního hlediska)
- širší nabídka příslušenství
Mezi negativa pak jednoznačně patří:
- vyšší cena (těla a setového objektivu i příslušenství)
- vysoká hmotnost a velikost
- nutnost měnit objektivy (filtry) podle fotografovaného objektu
Každá digitální zrcadlovka je díky svému konstrukčnímu řešení výkonnější a při použití příslušenství také univerzálnější (lze velmi kvalitně fotit například jak portréty, tak krajiny) než běžné kompakty. Ne všichni ale chtějí tahat na dovolenou těžký přístroj se spoustou příslušenství. Zrcadlovky také nabízejí velké množství nastavení a funkcí, je však pouze na vašem uvážení, zda všechny využijete.
Pokud se stále nemůžete rozhodnout, zkuste si jednoduchý test, který vám pomůže. Na následující otázky odpovězte buď „ano“, nebo „ne“:
- Přenesete se přes větší hmotnost a rozměry fotoaparátu?
- Očekáváte od přístroje vysoký výkon a mnoho možností nastavení?
- Používáte manuální nastavení (ISO, režimy expozice, clony apod.)?
- Rádi pracujete s více objektivy i v terénu?
- Počítáte s vyššími investicemi?
Jestliže jste na všechny otázky odpověděli „ano“ nebo „spíše ano“, pak rozhodně zvolte digitální zrcadlovku. Pokud jste ale odpověděli „ne“ nebo „spíše ne“, bude pro vás vhodnější digitální kompakt.
Kompakt s výměnnými objektivy
Pokud stále nejste rozhodnuti, můžete zvolit střední cestu a pořídit si digitální kompakt s výměnnými objektivy (neboli systémový kompakt). Tento přístroj dovoluje podle potřeby vyměňovat objektivy a zachovává přednosti jak kompaktů (nižší hmotnost a rozměry), tak i zrcadlovek (vysoká kvalita fotografií, všestrannost užití, široké možnosti nastavení).
Mezi pozitiva patří:
- nižší hmotnost a menší rozměry
- vysoká kvalita fotografií
- širší nabídka nastavení
- všestranné využití
Naopak negativy jsou především:
- vyšší cena (především objektivů)
- nutnost měnit objektivy
Tento typ fotoaparátů si pořizují stále častěji také profesionální fotografové. Je však nutno podotknout, že kvalita výsledných fotografií není na tak vysoké úrovni jako u digitálních zrcadlovek. Jako jejich lehčí a menší alternativa však naprosto dostačuje.
Důležité parametry
Pokud jste se již rozhodli pro konkrétní typ fotoaparátu, může se vám výběr zúžit na třeba jen několik velmi podobných modelů. Přichází proto na řadu porovnávání jednotlivých parametrů, které jsou pro kvalitní fotografování zásadní:
- rozlišení
- digitální čip
- zoom
- ohnisková vzdálenost
- světelnost
- stabilizátor obrazu
Rozlišení
Přestože hodnota rozlišení je zpravidla to první, co uživatele zajímá, v dnešní době není tak podstatná, jak se může zdát. A výrazně vysoké rozlišení foťáků, které nabízejí někteří výrobci, je spíše pouze marketingovým tahem. Rozlišení snímače ve skutečnosti vypovídá pouze o tom, jak velkou fotografii můžete vytisknout.
Důvodem, proč by pro vás rozlišení nemělo být tím hlavním parametrem, je fakt, že v současnosti na trhu většinou nenajdete přístroje s rozlišením nižším než je 10 Mpx. Přitom ale již 3 Mpx vám stačí pro tisk fotografií do rodinného alba (tj. formát 10×15 cm) a například 8 Mpx postačí ke kvalitnímu tisku formátu A3. Pro běžného uživatele tedy zmíněných 10 Mpx bohatě postačí.
Nižší rozlišení má také tu výhodu, že snímky uložené na paměťové kartě nebo v počítači zaberou méně místa a technické požadavky na prohlížení mohou být také mnohonásobně nižší. U výrobků se samozřejmě udává vždy maximální rozlišení, které lze vždy podle aktuální potřeby snížit.
Pokud však chcete tisknout výřezy fotografií nebo skutečně velké formáty, pak zvolte větší rozlišení. Kompaktní fotoaparáty jsou však v tomto případě kvůli své optice nedostatečné (velikost rozlišení musí být vždy ve vhodném poměru k velikosti digitálního čipu), a budete tedy muset sáhnout po digitální zrcadlovce.
Digitální čip
Daleko víc než rozlišení se na kvalitě fotografií podílí velikost digitálního čipu (neboli obrazového snímače či chceme-li senzoru). Jeho velikost se udává v palcích (např. 1/3“). Čím větší je jeho úhlopříčka, tím kvalitnější bude výsledný snímek. Větší snímač totiž dokáže shromáždit větší množství dat, díky čemuž bude výsledný snímek méně zatížen obrazovým šumem.
Například s fotoaparátem o rozlišení 10 Mpx a snímačem o úhlopříčce 1/2,5“ získáme méně kvalitní fotografie než s přístrojem o stejném rozlišení ale úhlopříčce 1/2,3“.
U většiny digitálních kompaktů najdeme čip 1/2,5“ nebo 1/2,3“, na trhu se ale objevují i modely s větším snímačem (např. 1/1,7“).
Zoom
Podobně jako rozlišení zajímá také většinu uživatelů zoom, funkce, s níž lze plynule přiblížit vzdálené objekty v záběru. Zoom dělíme na optický a digitální.
- První z nich (optický zoom) nemění kvalitu snímaného obrazu. Čím více ale přibližujeme, tím více bude obraz rozostřený přirozeným třesem ruky. Pro přiblížení 6x a více se proto doporučuje fotografovat ze stativu.
- Digitální (elektronický) zoom je ve skutečnosti pouze výřez z fotografie, výrazně tedy ubírá na kvalitě. Jde o naprosto totéž, jako kdybyste na počítači zvětšili pouze část fotografie (při maximálním přiblížení se tedy obraz rozpadne na kostičky). Často také při zvětšení pomocí počítačového programu docílíte lepšího výsledku než při zvětšení pomocí digitálního zoomu. Údaj o digitálním zoomu, kterým se někteří výrobci dokonce chlubí, proto můžete naprosto ignorovat.
Ohnisková vzdálenost
Mezi další důležité parametry patří ohnisková vzdálenost, jejíž hodnota se obvykle vyjadřuje přepočtena na kinofilm, mluvíme pak o ní jako o ekvivalentní ohniskové vzdálenosti. K přepočítávání se přistupuje z toho důvodu, protože digitální čipy mají různé velikosti, a ke zobrazení stejného přiblížení tudíž potřebují různá ohniska.
Podle ohniskové vzdálenosti lze objektivy rozdělit na širokoúhlé, normální a teleobjektivy. Proměnlivá ohnisková vzdálenost je pak vlastní přístrojům s funkcí zoomu. Objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností najdeme u téměř všech současných foto kompaktů. Začínají nejčastěji na hodnotách 38–35 mm (nebo dokonce 28 mm).
Základní ohnisková vzdálenost (normální objektiv) má hodnotu 50 mm a svou perspektivou víceméně odpovídá pohledu lidského oka. Ohniskovou vzdálenost pod 50 mm mají širokoúhlé objektivy, nad 50 mm (příp. až nad 70 mm) pak teleobjektivy.
Kompakty se širokoúhlými objektivy s ohniskovou vzdáleností nižší než je 50 mm, jsou vhodné pro fotografování krajiny, architektury, větších skupin lidí apod. V tomto případě se totiž fotografovaný objekt jeví vzdálenější, než ve skutečnosti je, a nepotřebujeme od něj proto takový odstup. Ideální je ohnisko 28 mm a méně.
Vysoká ohnisková vzdálenost (kolem 300 mm) fotografovaný předmět naopak jakoby přiblíží, hodí se proto především pro fotografování portrétů, květin, divoké zvěře či sportovních aktivit.
Světelnost
Světelnost neboli schopnost objektivu propouštět světlo je dalším důležitým údajem. Udává se spojením písmena „f“ a čísla (např. f/2,8). Přitom čím nižší je číslo, tím více světla objektiv propouští a tím lépe a rychleji bude fotoaparát fotit (především pak za horších světelných podmínek).
U zoomových objektivů se setkáváme s označením rozsahu světelností pro široké a dlouhé ohnisko (např. f/3,5–5,6).
Přestože vysoce světelnými objektivy se pyšní především digitální zrcadlovky, stále častěji se lze na trhu setkat také s kvalitními vysoce světelnými kompakty.
Stabilizátor obrazu
Pomocí funkce stabilizace obrazu je možné do jisté míry předcházet rozostření snímků, jelikož částečně kompenzuje přirozený třes rukou. Ani zdaleka však neplatí, že foťákem bez stabilizátoru nelze pořídit ostrý snímek. Jeho použití je vhodné především při větším přiblížení či horších světelných podmínkách.
U nejlevnějších kompaktů se často setkáváme se stabilizací elektronickou (digitální), která je méně účinná a pracuje na principu elektronické úpravy snímku (např. zvýšení citlivosti snímače, zkrácení expozičního času apod.). To s sebou však nese také jistá negativa, jelikož u takto upravené fotografie dochází k snížení rozlišení a ostrosti a zvýšení šumu.
Mechanická (optická) stabilizace obrazu u dražších přístrojů bývá účinnější, jelikož kompenzuje chvění pohybem snímače (či optického systému) v jeho protisměru.
Doplňkové funkce
Při fotografování se mohou hodit také mnohé další funkce, mezi které patří například:
- přednastavené režimy
- detekce obličeje
- korekce expozice
- panoramatické záběry
- 3D fotografie
- formát RAW
- GPS modul
Přednastavené režimy
Automatický režim, který je součástí každého kompaktu, ocení zejména fotografové-začátečníci. Výrazně usnadňuje práci, jelikož odvede vše (od nastavení clony až po vyvážení barev) za vás.
Pro specifické podmínky se hodí zase tzv. scénické režimy. Ačkoli je každý výrobce nazývá jinak, jejich podstata zůstává stejná. Najdete mezi nimi například režim vhodný pro focení krajiny, portrétů, sportu, makra apod.
Detekce obličeje
Elektronika fotoaparátu dokáže také pomocí funkce detekce obličeje rozpoznat obličej či obličeje v popředí snímku a zaostřit na ně.
Podobnou funkcí je také detekce úsměvu. V rámci této funkce přístroj rozpozná úsměv a v tomto momentě buď snímek ihned vyfotí, nebo jen graficky zvýrazní a zmáčknutí spouště nechá na uživateli.
Korekce expozice
Korekci expozice využijí všichni uživatelé. V důsledku velkých kontrastů (světlé a tmavé plochy na snímku) se totiž může stát, že přístroj špatně odhadne expozici dané scény. Pomocí korekce expozice lze tyto nepřesnosti upravit.
Panoramatické záběry
Většina digitálních kompaktů také disponuje funkcí panoramatického focení, které umožňuje fotografovat více snímků, které na sebe navazují, čímž vzniká jediná široká fotografie. V tomto režimu také nedochází ke změně expozice snímku, díky čemuž nebude každá část výsledné fotografie jinak tmavá či světlá.
3D fotografie
Poměrně neobvyklou funkcí je možnost fotografovat 3D snímky. V tomto režimu je potřeba vyfotit sérii snímků z různých stran (s odchylkou asi 10 cm). Software v přístroji následně vybere dvě, které jsou pro prostorový efekt ideální. Finální 3D fotografii je možné si prohlédnout pomocí 3D televize. Ačkoli je výsledek velmi působivý, nelze takto fotit pohyblivé objekty a ne vždy se i statická fotografie zdaří.
Formát RAW
RAW formát (digitální negativ) využijí všichni, kteří si rádi hrají s úpravou fotek v počítači. RAW je totiž ve skutečnosti nekomprimovaný soubor, který obsahuje mnohem více dat než běžně používané formáty (např. JPEG), a je proto také mnohem flexibilnější pro následné úpravy.
Formát RAW
RAW formát (digitální negativ) využijí všichni, kteří si rádi hrají s úpravou fotek v počítači. RAW je totiž ve skutečnosti nekomprimovaný soubor, který obsahuje mnohem více dat než běžně používané formáty (např. JPEG), a je proto také mnohem flexibilnější pro následné úpravy.
GPS modul
Některé modely v sobě mají také zabudován GPS modul, díky němuž můžete snímky doplnit o GPS souřadnice jejich pořízení, což umožňuje jejich zobrazení na mapě.
Paměťové karty
Všechny digitální kompakty mají z výroby instalovanou vnitřní flash paměť či přiloženou nízkokapacitní paměťovou kartu. Pokud však chcete fotografovat plnohodnotně, musíte počítat s dokoupením kapacitně větší karty. Při jejím výběru vždy dbejte, aby byla kompatibilní s vaším fotoaparátem.
Nejčastějším typem jsou SD karty (příp. micro-SD karty), ale lze se setkat také s kartami MMC, xD, CompactFlash či Memory Stisk. Nespornou výhodou SD karet je možnost jejich multifunkčního využití pro vícero přístrojů (MP3 přehrávač, mobilní telefon, GPS navigace apod.). Lze je tedy z jednotlivých zařízení vyjmout a využít pro jiné, které zrovna aktuálně potřebujete.
Ačkoli platí, že čím vyšší je kapacita karty, tím lépe, není vhodné kupovat vyšší kapacitu (obvykle nad 6GB) bez předchozího ověření, zda karta ve fotoaparátu skutečně funguje.
Napájení
Při výběru vyhovujícího kompaktu dbejte také na způsob jeho napájení. Nejčastěji narazíte na dva základní zdroje energie:
- alkalické baterie nebo tužkové dobíjecí akumulátory
- akumulátory Li-ion nebo Li-pol
Alkalické baterie nebo tužkové dobíjecí akumulátory
Tento zdroj energie využívají zpravidla pouze nejlevnější kompakty. Hodí se především na daleké cesty, kde nebudete mít přístup k elektrické síti. Výhodou také je, že je lze koupit kdekoli na světě. Vydrží však kratší dobu než Li-ion akumulátory a nákup klasických AA baterií vás nejen vyjde dráž, ale je také velmi neekologický.
- bez nutnosti přístupu k elektrické síti
- dostupnost po celém světě
- nižší kapacita
- vyšší hmotnost
- neekologické
- většinou nebývají součástí fotoaparátu
Akumulátory Li-ion nebo Li-pol
Častěji se však setkáte s přístroji, které využívají Li-ion či Li-pol akumulátory. Ty jsou zpravidla prodávány i s nabíječkou v základním balení spolu s fotoaparátem. Mezi nesporné výhody patří nižší váha, vyšší kapacita a poměrně krátká doba nabíjení. Neseženete je však tak snadno jako klasické baterie, jelikož se prodávají jen ve specializovaných obchodech. Musíte také počítat s tím, že se akumulátory i nabíječky model od modelu liší.
- vysoká kapacita
- nižší hmotnost
- většinou bývají součástí fotoaparátu
- nutnost přístupu k elektrické síti
- vyšší cena
- horší dostupnost
Příslušenství
Běžně v základním balení společně s fotoaparátem najdete USB kabel a základní AV kabel, software pro zpracování a archivaci fotografií a šňůrku na nošení foťáku. Ostatní příslušenství (např. YUV či HDMI kabel a u levnějších modelů také paměťová karta a akumulátor s nabíječkou) je potřeba dokoupit.
Mezi další příslušenství, které se vám může hodit, ale není nezbytně nutné, patří:
- stativ
- pouzdro
- brašna
U většiny digitálních kompaktů najdeme na spodní straně přístroje závit na stativ. Ten je vynikajícím pomocníkem pro všechny, kteří chtějí fotit za zhoršených světelných podmínek nebo skupinové fotografie či autoportréty. Vybírat pak můžete v široké nabídce od malých kapesních trojnožek až po skutečně profesionální stativy.
Každopádně vám doporučujeme pořídit si na kompakt ochranné pouzdro. To alespoň částečně ochrání váš přístroj před otřesy, nepříznivými vlivy vnějšího prostředí (prach, vlhko, prudké změny teplot) a nebezpečím poškrábání. Navíc pouzdra bývají často opatřena šňůrkou a nejrůznějšími očky, což je velmi praktické (například pro připevnění k opasku apod.).
Budete-li však přístroj přenášet na delší vzdálenosti (např. na dovolenou či delší výlety), lépe než pouzdro vám v tomto případě poslouží brašna. V ní totiž můžete pohodlně kromě fotoaparátu uschovat také veškeré příslušenství (např. náhradní akumulátor, další paměťovou kartu, kabeláž či kapesní stativ). Brašny bývají opatřeny pohodlným a nastavitelným popruhem, který je ideální k nošení na rameni.
Cenové relace kompaktů
Cena je samozřejmě také důležitým parametrem, podle něhož se mnozí z nás rozhodují, připravili jsme proto pro vás přehled tří základních cenových kategorií i s popisem funkcí, které jsou pro přístroje do nich patřící typické:
- do 4 000,-
- od 4 000,- do 10 000,-
- nad 10 000,-
Nejlevnější cenová kategorie
V cenové relaci do 4 000,- najdete kousky pro nenáročné uživatele. Možnosti vlastního nastavení jsou často velmi omezené a musíte se tedy spolehnout na základní předvolené režimy. Kvalita fotografií také není nejlepší, ale pokud vám jde především o dokumentaci, pak pro vás tento nedostatek nemusí být až tak významný.
Přístroje z této cenové relace však v posledních letech stále více vytlačují kvalitní fotomobily, jejichž zabudované fotoaparáty dosahují velmi dobré kvality snímků (jedinou nevýhodou je nemožnost zoomování). Mnozí uživatelé proto dávají přednost raději chytrému mobilnímu telefonu, který splňuje vše, co od levného digitálního kompaktu očekávají (malé rozměry, nízká hmotnost, automatický režim fotografování) a přitom nabízí množství dalších funkcí.
Střední cenová kategorie
Mezi fotoaparáty od 4 000,- do 10 000,- již lze najít i modely schopné velmi kvalitních snímků (některé se dokonce blíží kvalitě nejlevnějších zrcadlovek, které se objevily na trhu před několika lety). Obecně o této kategorii platí, že čím vyšší cena, tím lepší model získáte.
Digitální kompakty z této kategorie většinou splňují požadavky fotografů, kteří od přístroje očekávají široké možnosti nastavení, mezi které patří například kvalitní zoom, množství přednastavených režimů, manuální nastavení, stabilizátor obrazu, video záznam, nebo dokonce i režim 3D fotografie, vodotěsnost a další.
Zároveň je většina těchto přístrojů poměrně lehká a vyznačuje se malými rozměry, tedy splňuje kritérium, pro které si většina z nás kompakt pořizuje.
Nejvyšší cenová kategorie
Nad 10 000,- seženete většinou profesionální kompakty, jejichž snímky dosahují velmi vysoké kvality (často se téměř rovnají kvalitě některých zrcadlovek). Kromě funkcí, které najdete v nižší kategorii, nabízejí často také formát RAW, GPS modul či LCD monitor.
Funkce digitálních kompaktů v této kategorii se však značně liší model od modelu, často podle toho, k čemu je daný přístroj primárně určen – od vodotěsných kompaktů, s nimiž lze bez problému fotit jak za běžných podmínek, tak pod hladinou, až po přístroje vhodné do extrémních podmínek, které jsou vysoce odolné vůči pádu či mrazu. V této kategorii si tedy vybere i opravdu náročný uživatel.
Tipy na závěr
- Ne vždy dražší znamená lepší. U některých drahých modelů totiž platíte za funkce, které nevyužijete. Nejdřív si proto dobře promyslete, které z funkcí jsou pro vás nezbytně nutné.
- Výrobci i někteří neznalí uživatelé se vás mohou snažit nalákat nejen na zbytečně vysoké počty megapixelů, ale také na vysoký počet snímků za sekundu či počet ostřících bodů. Pokud se nechystáte fotit především sport, to, kolik snímků za sekundu umí váš fotoaparát, není podstatné. Podobně ani počet megapixelů či ostřících bodů nemá výrazný vliv na kvalitu snímku.
- Přestože se dnes již mnozí uživatelé při fotografování orientují zásadně podle displeje, některé digitální kompakty jsou vybaveny také hledáčkem, s nímž lze fotografovat při silném slunečním světle či v případě, když potřebujete ušetřit elektrickou energii (velké displeje jsou totiž doslova jejími žrouty). Počítejte však s tím, že hledáček nikdy nevystihuje přesně obraz, který je ve skutečnosti pořízen.
- Pokud od fotoaparátu požadujete také kvalitní video záznam, přikupte si raději ještě videokameru. Ačkoli se některé modely pyšní nápisy jakými jsou Dolby Digital & AVCHD či HD Video, kvalita obrazu ani zvuku nebude nikdy srovnatelná se záznamem z kamery.
- Rozdíl v odolnosti mezi kovovým a plastovým tělem přístroje je zanedbatelný, přestože jsou mnozí uživatelé přesvědčeni o opaku. Jediný rozdíl je v designu a samozřejmě také v ceně.

Vystudoval jsem filosofii a bohemistiku na Palackého Univerzitě v Olomouci, což mi pomohlo zdokonalit kritické myšlení, rozšířit si obzory a vybrousit psaný projev. Živím se jako copywriter a příležitostný grafik. Ve volném čase jsem obyčejně na treku v přírodě – i v dešti, mlze a sněhu. Skvěle se vyznám v moderním, lehkém a komfortním outdoor vybavení. Kromě toho si rozumím také s moderními technologiemi, ale rád se věnuji i vybavení domácnosti, zdravému životnímu stylu a věcem pro kutily. Sám si kupuji málo věcí, které však musí perfektně plnit svůj účel a být maximálně kvalitní.
Dobrý den,
bohužel se mi zdá, že žádný digitální kompaktní fotoaparát s pevným objektivem, který by měl ohnisko 14-16 mm a přepočet na 35 mm (kinofilm), momentálně není na trhu k dispozici. Tyto specifikace jsou poměrně neobvyklé pro kompakty, proto je pravděpodobné, že budete muset hledat mezi modely s výměnnými objektivy.
Pokud byste chtěl hledat mezi nimi, doporučuji se podívat na bez-zrcadlovky s menšími těly a širokoúhlými objektivy, jako například Sony Alpha a6000 s objektivem Sony E 10-18 mm f/4 OSS, nebo Fujifilm X-T30 s objektivem Fujinon XF 10-24 mm f/4 R OIS. Tyto fotoaparáty nabízejí velmi kvalitní výsledky, a to v kombinaci s velmi širokoúhlými objektivy.
Vážení, mám zájem o digitální kompaktní fotoaparát s ohniskem 14-16 mm, přepočet na 35 mm (kinofilm). Zatím se mi nepodařilo najít fotoaparát, který by splňoval výše uvedené požadavky. Za vaší odpověď a nabídku vhodného zboží vám předem moc děkuji. Vladimír Zbytek.