Jak vybrat digitální piano pro začátečníky

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Ať už je hra na piano vaším dlouholetým koníčkem, chcete s ní teprve začít nebo se jí věnujete profesionálně, digitální piano je vynikající alternativou ke klasickému akustickému klavíru. Mezi jeho přednosti patří zejména malé rozměry a nízká hmotnost. Pro mnohé je důležitou prioritou také možnost hrát se sluchátky, díky čemuž nerušíte sousedy ani své okolí. Volba toho správného digitálního piana ale nemusí být snadná. Na co si dát při výběru pozor, vám poradíme v následujícím článku.

Test digitálních pian 2023

Testování jsme podrobili celkem pět digitálních pian z různých cenových kategorií. Zajímala nás především kvalita zvuku a dynamika vnitřní mechaniky, sledovali jsme však také celkové zpracování, uživatelský komfort (podobnost s akustickým nástrojem), funkce a další vlastnosti.

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Yamaha P-515Zjistit cenu
98 %
2.KORG G1 AirZjistit cenu
95 %
3.YAMAHA P-45Zjistit cenu
91 %
4.ROLAND FP-30Zjistit cenu
90 %
5.Casio CDP-S100Zjistit cenu
87 %

Casio CDP-S100

Počet kláves88
Polyfonie64
Metronomano
Doprovodyne
Funkce Duone
Funkce Splitne
Funkce Dualne
Funkce Key-offne
Bluetoothne
MIDIano
USBano
Připojení sluchátekano
Hmotnost10,5 kg
Odstupňovaná klaviaturaano
Počet zvukových rejstříků10

Digitální elektrické piano je vhodné pro začínající a mírně pokročilé hráče, kteří jej využijí ideálně na cvičení doma. Nabízí praktické funkce i možnost propojení s chytrou aplikací. Má tradiční černý design, jednoduché ovládací prvky, tvarově je štíhlé a dobře se s ním manipuluje.  Váha přes 10 kg je tak akorát, aby při hraní piano neputovalo po stole.

Klávesy mají standardně velkou, přirozeně vyváženou kladívkovou mechaniku se třemi stupni nastavení citlivosti. Plný rozsah 88 kláves navodí pocit hraní jako na klasickém klavíru. Ten podpoří i matná struktura černých klapek a bílé klapky, které jsou lesklé, napodobující slonovinu. Ve výbavě nechybí nožní sustain pedál. Tyto klávesy nabídnou klaviaturu, která je přirozeně a rovnoměrně vyvážená, kladívková. Dále můžete nastavit tři stupně citlivosti, pokud budete chtít. 

64hlasá polyfonie není nic extra, (podobné nástroje mívají i 128notové polyfonie), ale začátečníkům bohatě vystačí pro hraní klasických i moderních skladeb.

Nahoře nad klávesami jsou tři ovládací tlačítka a jeden otočný regulátor. Těmi se ovládá zapnutí, vypnutí a hlasitost. Další funkce potom kombinací tlačítka a kláves. Nad klávesami jsou natištěná označení a ideální bude nastudovat návod.

Nastavit lze celkem 10 zvuků a efekty chorus a reverb. Zvuky zní čistě a jejich rozmanitost se bude hodit pro různé žánry od baroka až třeba po jazz.

Cvičíte a nechcete rušit sousedy? Využijete možnost napojení sluchátek. Naopak, pokud chcete uspořádat koncert, oceníte možnost cca 10hodinového provozu na 6 AA baterií a vestavěné reproduktory. Piano jinak funguje se síťovým adapterem, který je součástí balení.

Nahlas vychází zvuk ze dvou celkem 16W reproduktorů, které jsou umístěné vzadu což je praktické, pokud je klavír položen na stole.

Hlavními funkcemi jsou metronom, transpozice a Master tuning pro úpravy centrálního ladění.

Piano se dá propojit se smartphonem a pouštět z něj doprovody. Pro více profi ozvučení nebo propojení se zesilovačem, bude třeba využít 3,5mm výstup.

Výstup typu USB-B využijete také k připojení k počítači, kde může Casio CDP-S100 sloužit jako midi klávesnice.

Piano nemá Bluetooth, proto bude UBS výstup vhodný také pro propojení s aplikací Chordana Play for Piano. Aplikace nabízí výukové programy a lze jí vykompenzovat absenci obrazovky nebo jí ovládat některé funkce.

Piano sice nemá vyspělejší funkce obvyklé u dražších modelů, ale hraje a zní dobře, praktická je možnost hrát do sluchátek i na zabudované reproduktory, a provoz na baterie. Rozměr, váha a celkově provedení nadchne začátečníka a potěší i mírně pokročilé hráče. Můžete vybírat z více zvuků a efektů, propojením s aplikací se učit hrát doma, nebo klidně ve zkušebně, do které el. piano snadno přemístíte.

 • dostupné finančně
 • ideální pro domácí použití
 • možnost připojení sluchátek
 • snadno přenosné
 • nemá Split režim ani Duet
 • žádné speciální konektory pro linkový výstup
Zjistit cenu

Yamaha P-515

Počet kláves88
Polyfonie256
Metronomano
Doprovodyano
Funkce Duoano
Funkce Splitano
Funkce Dualano
Funkce Key-offano
Bluetoothano
MIDIano
USBano
Připojení sluchátekano
Hmotnost22 kg
Odstupňovaná klaviaturaano
Počet zvukových rejstříků538

Digitální piano Yamaha P515 je ideální pro pokročilejší a profesionální hráče, kteří hledají kvalitní přenosný nástroj se solidním zvukem a moderními funkcí. Váží přes 20 kg, což není ideální pro každodenní přesuny z místa na místo, ale občasné přemístění do zkušebny nebo na pódia nebude problém.

Jeho silnou stránkou je perfektně zpracovaná klaviatura NWX s bílými klapkami z opravdového dřeva a povrchem imitujícím slonovinu a 6úrovňovou dotykovou citlivostí. Černé klávesy jsou strukturované (syntetický eben). V základní výbavě nechybí základní nožní sustain pedál.

Nad klávesami naleznete řadu přehledných ovládacích tlačítek a také malý LCD displej s rozměry 128 x 64 mm. Tlačítka se nemusí při nastavování funkcí kombinovat s mačkáním kláves.  Piano lze propojit s aplikací Yamaha Smart Pianist chytrým telefonem, a to i přes Bluetooth. Přes aplikaci se také dají nastavovat zvuky a efekty.

Celkem nabízí Yamaha P515 mnoho různých zvuků klavírů vhodných pro rozmanité hudební žánry. Jeho esem v rukávu je Yamaha CFX grand evokující zvuk koncertního křídla Bösendorfer 290. Zvuk je bohatý, hutný, jasný a krásně plný, a to nahlas i ve sluchátkách. Kromě zvuků klavírů a varhan je k dispozici dalších 480 zvuků různých hudebních nástrojů.

Nechybí funkce VRM, která přesně replikuje zvuky u akustických klavírů (tlumení, podtóny, rezonance strun a těla) pro realistický požitek z hraní.

Polyfonii s 256 notami není co vytknout a rozhodně uspokojí i profesionální hráče. K dispozici jsou doprovodné zvuky a rytmy (bicí, basa) a své hraní můžete i nahrávat ve formátu SMF.

Pro docílení prostorového zvuku má piano 6 typů efektů Reverb a 3 druhy Chorusů. Díky grafickému ekvalizéru můžete tyto zvuky ještě upravit dle potřeby konkrétní místnosti, ve které hrajete. Praktická je funkce Piano Room umožňující úpravu zvuků jako u piana (rezonance tlumiče, hluk kladívka, otevření víka piana).

Na pravé a levé horní straně jsou reproduktory složené z 1 5W ovladače a 5W výškového reproduktoru, které zní dobře i při vysokých hlasitostech. Ideální budou pro použití doma nebo ve zkušebně, ne však na velká koncertní podia. K hraní na podiu je na zadní straně dost otvorů pro propojení a nazvučení (aux in, oux out, USB, midi vstup a výstup, aux pro pedály).

Kdo hledá profesionální přenosné elektrické piano, bude s tímto modelem určitě spokojen. Jeho výbavě nic nechybí. Snad jen dobrý stojan, který bude třeba k němu pořídit. Na pouhé cviční doma, nebo pro učení pro začátečníky je nástroj zbytečně převybavený a drahý. Začátečníkům postačí něco z nižších sérií této značky.

 • luxusní provedení klaviatury
 • zvuk k nerozeznání od klasického piana
 • 480 zvuků nástrojů
 • LCD diplej
 • vyšší cena
 • zbytečné pro začátečníky
 • vyšší váha
Zjistit cenu

YAMAHA P-45

Počet kláves88
Polyfonie64
Metronomano
Doprovodyne
Funkce Duoano
Funkce Splitne
Funkce Dualano
Funkce Key-offne
Bluetoothne
MIDIano
USBano
Připojení sluchátekano
Hmotnost11,5 kg
Odstupňovaná klaviaturaano
Počet zvukových rejstříků10

Yamaha P-45 patří mezi poměrně levná přenosná stage digitální piana, jejichž pořizovací cena se pohybuje okolo jednoho tisíce korun. Ocení ji jak začátečníci, tak středně pokročilí, pro které může být vhodným nástrojem v rámci pravidelného cvičení.

Samozřejmostí je plný rozsah kláves (tj. 88) a kvalitně zpracovaná, ale slabší kladívková mechanika. Samozřejmostí je odstupňovaná klaviatura, což znamená, že klávesy zodpovídající za různou výšku tónu jsou různě těžké (podobně jako je tomu u akustických klavírů).

Zvuk nás mile překvapil – s ohledem k nízké pořizovací ceně je nadstandardní. Model P-45 navíc nabízí čtyři stupně dynamiky úhozu. Potěšilo také 64 hlasů, což je dostačující výbava pro poměrně kvalitní hudební reprodukci.

K tomuto modelu můžete připojit sluchátka, a nerušit tak cvičením okolí. Konektor pro připojení je však poměrně nelogicky na zadní straně piana. Připojení sluchátek je proto nepraktické. A ačkoli je P-45 vybaveno reproduktory, jejich výkon je slabší, do větších prostor je proto nutné přikoupit externí ozvučné zařízení.

S ohledem k nízké pořizovací ceně je celkové zpracování přístroje na překvapivě vysoké úrovni. Jednoduché provedení navíc usnadňuje ovládání a i menší děti se s ním rychle naučí pracovat. Pokud ale upřednostňujete pestrost funkcí, tento model vás zklame. Nabízí pouze základní vybavení, které zahrnuje deset zvukových rejstříků, pouze dva efekty (Reverb, Chorus), případně funkci Duo, které umožňuje rozdělit klaviaturu na dvě identické zóny se stejným rozsahem (díky čemuž je ideální jako výukový nástroj).

Tento model je vybaven klasickými konektory MIDI a USB. Nahrávání skladeb je však možné pouze po připojení k počítači, P-45 totiž nedisponuje interní pamětí.

Součástí balení je sustain pedál a notový stojan. Stojan na klaviaturu je potřeba dokoupit v případě potřeby zvlášť.

Toto digitální piano vyniká dobrým poměrem ceny a výkonu a jedná se o jeden z nejlepších modelů v dané cenové relaci. Přestože jde spíše o začátečnický nástroj, při trénování může být užitečný také pro středně pokročilé hráče.

 • nízká pořizovací cena
 • poměr cena/výkon
 • vysoká kvalita provedení
 • dobrý zvuk
 • slabší mechanika
 • slabé reproduktory
 • málo funkcí
Zjistit cenu

ROLAND FP-30

Počet kláves88
Polyfonie128
Metronomano
Doprovodyne
Funkce Duoano
Funkce Splitano
Funkce Dualano
Funkce Key-offne
Bluetoothano
MIDIano
USBano
Připojení sluchátekano
Hmotnost14,1 kg
Odstupňovaná klaviaturaano
Počet zvukových rejstříků35

Digitální piano Roland FP-30 již spadá do střední cenové kategorie, nabízí více funkcí a je vhodné i pro středně pokročilé a pokročilé hráče.

Klaviatura je tvořena 88 klávesami s kvalitní kladívkovou mechanikou. Je nutno podotknout, že celkové zpracování klaviatury je na vysoké úrovni a podobá se klaviatuře klasického klavíru. Samozřejmostí je její odstupňování a celkem čtyři stupně dynamiky úhozu. Překvapením je neuvěřitelných 128 hlasů, což je v této cenové kategorii výjimečné.

Zvuk je velmi zdařilý. Musíte ale počítat s hrubším a razantnějším zabarvením tónů a silnějšími basy, což FP-30 předurčuje spíše pro skladby rockové a popové než pro klasiku.

K tomuto modelu lze připojit dvoje sluchátka, poslouchat tak může zároveň jak učitel, tak žák, aniž by hra rušila okolí. Reproduktory mají nadstandardně silný výkon, proto jsou dobře slyšitelné i ve větších místnostech. Nevýhodou je, že směřují k zemi, což je nejen neobvyklé, ale i méně praktické (v místnosti s kobercem může být zvuk tlumenější).

Celkové zpracování je solidní. Ovládání překvapí svojí jednoduchostí (každá funkce má své tlačítko). Mezi negativa patří pouze nepraktické ovládání hlasitosti zvuku pomocí dvojice tlačítek, mnohem praktičtější by bylo otočné kolečko nebo posuvné tlačítko.

Samozřejmostí je také 30 zvukových rejstříků, několik funkcí souvisejících s rozdělením klaviatury (Duo, Split) a se zvukem (Dual, Whole), efekty (Ambience a Brilliance) nebo osm typů rytmu. Model je vybaven konektory MIDI a USB a umožňuje nahrávání a úpravu skladeb po připojení k počítači. Navíc lze jednu skladbu nahrát také přímo do interní paměti. Kromě toho je možné propojit FP-30 také pomocí Bluetooth s chytrým zařízením (což je praktické zejména s tabletem).

Součástí balení je notový stojan a sustain pedál, jehož kvalita je nižší. Výhodou však je, že po podlaze neklouže. Zvlášť můžete dokoupit stojan (KSC 70). Bohužel k tomuto modelu chybí český návod.

FP-30 je velmi dobré digitální piano vhodné i pro pokročilé hráče. S ohledem na jeho drsnější zvuk je ale doporučujeme spíše těm, kteří se specializují na rockové a popové skladby.

 • poměr cena/výkon
 • vysoká kvalita provedení
 • silné reproduktory
 • 128 hlasů
 • reproduktory směřující k zemi
 • nepraktické ovládání hlasitosti
 • chybí český návod
Zjistit cenu

KORG G1 Air

Počet kláves88
Polyfonie128
Metronomano
Doprovodyne
Funkce Duoano
Funkce Splitano
Funkce Dualano
Funkce Key-offano
Bluetoothano
MIDIano
USBano
Připojení sluchátekano
Hmotnost41 kg
Odstupňovaná klaviaturaano
Počet zvukových rejstříků32

Digitální piano Korg G1 Air patří mezi nástroje z vyšší cenové kategorie a je vhodné zejména pro pokročilé klavíristy, kteří si potrpí na kvalitu. Hodí se však i pro velmi náročné začátečníky nebo středně pokročilé hráče. Prodává se i se stojanem se třemi pedály v bílé, černé nebo hnědé barvě.

Samozřejmostí je citlivě odstupňovaná klaviatura s 88 klávesami a vysoce kvalitní kladívková mechanika, která se snaží maximálně napodobit klaviaturu klasického klavíru. Tuhost kláves je možné upravit podle vlastních preferencí (v režimu Light, Normal, Heavy, Stable a Fixed). Potěší také 128 hlasů a vynikající dynamika, díky níž vzniká dokonalá iluze pocitu hry na skutečný klavír.

Zvuk je vynikající. Vybírat navíc můžete z nahrávek tónů tří špičkových koncertních křídel z Německa, Rakouska a Japonska. Realistický zvuk je dán také vícevrstvými samply. Při hře dochází k průběžné analýze herní dynamiky, díky čemuž je automaticky vybrán nejlepší tón z různých sad samplů. Nechybí ani 32 zvukových rejstříků a tři základní efekty (Brilliance, Reverb a Chorus). Reproduktory jsou kvalitní a dostatečně výkonné i pro velké sály.

Připojit můžete dvoje sluchátka. Nechybí ani konektory MIDI a USB. Do interní paměti navíc můžete nahrát až 99 skladeb. Využít lze také technologie Bluetooth, pomocí níž piano snadno propojíte s chytrým telefonem nebo tabletem.

Model G1 Air patří mezi vynikající digitální piana vhodná pro opravdu náročné hráče. Nabídne všechny základní funkce, ale oslní především vynikajícím zvukem a pocitem při hře, který věrně kopíruje hru na klasický klavír.

 • vysoká kvalita provedení
 • vynikající zvuk
 • reálná dynamika
 • silné reproduktory
 • 128 hlasů
 • dostatek funkcí
 • vysoká pořizovací cena
 • chybí doprovody
Zjistit cenu

Rozdíl mezi digitálním pianem, digitálním křídlem, stage pianem, keyboardem, syntezátorem, workstationem a klasickým pianem

Dříve než se budeme věnovat výběru digitálního piana, vysvětlíme základní rozdíly mezi několika dalšími blízkými příbuznými tohoto hudebního nástroje. Každý typ je přitom vhodný pro jiné použití a pro uživatele s odlišnými požadavky.


 

Digitální piana

Digitální (někdy také elektrické klavíry) piana se nejvíce podobají klasickým (akustickým) pianinům, a to jak svými vlastnostmi (pocit při hraní), tak zvukem. Oproti klasickým pianinům a klavírům jsou však lehčí, skladnější, nabízejí více zvuků, zabudovaný metronom, možnost nahrávání a při použití sluchátek není hra slyšet. Z tohoto důvodu jsou ideální do malých bytů a všude tam, kde by hra mohla rušit okolí.

Přesto pocit ze hraní nikdy nebude stejný jako při hře na klasický akustický nástroj a ani zvuk nebude mít takovou autentičnost a hloubku.

Digitální křídla

Digitální křídla napodobují klasická křídla, která patří především mezi koncertní nástroje a vynikají skvělým podáním zvuku. Digitální i akustické modely jsou proto primárně určeny pro profesionály. Kromě toho vás odradí zřejmě také vysoká pořizovací cena.

Stage piana

Stage piana se velmi podobají digitálním a jedná se spíše o jednu z kategorií digitálních přístrojů a často se také považují za synonyma. Zpravidla disponují větším rozsahem kláves a vylepšeným kladívkovým mechanismem, díky němuž se pocit ze hry více podobá klasickému pianu.

Nejdůležitějším rozdílem těchto nástrojů však je, že obvykle nemají zabudované reproduktory, a musí být proto připojeny k externímu zesilovacímu systému. Oproti digitálním bývají také vybaveny širší škálou vysoce kvalitních zvuků a zvukových efektů, které suplují více hudebních nástrojů. Typická je také vyšší pořizovací cena.

Keyboardy

Keyboard je hudební nástroj ideální pro hru s kapelou, jelikož nabízí skutečně velmi širokou škálu zvuků (rejstříků) a zvukových efektů. Můžete si na něm navolit také podkres nebo doprovod. Pro většinu keyboardů je typická nízká hmotnost (nástroj pohodlně unesete v podpaží), měkká klaviatura (pocit ze hry se nepodobá hře na klasický klavír) a menší počet kláves (než je standardních 88). Keyboard se proto nehodí pro osoby, které se chtějí naučit hrát na klavír.

Přestože je pořizovací cena keyboardů většinou nízká, nedoporučujeme kupovat příliš levné modely (za tři nebo čtyři tisíce), ty totiž neodpovídají ani požadavkům výuky na ZUŠ.

Syntezátory

Syntezátor je hudební nástroj, který umožňuje modelovat zvuk v reálném čase, a vytvořit tak zvukový efekt přesně podle vašich představ. Analogové nebo virtuální analogové syntezátory umožňují provádět mnoho úprav zvuku již během hry, digitální syntezátory je nutné předem naprogramovat.

Workstationy

Skládat a psát hudbu přímo do nástroje je možné s workstationem. V podstatě se jedná o pokročilý syntezátor, jelikož umožňuje vytvářet a nahrávat celé skladby i s doprovodem. Ideální je tedy pro domácí studia, producenty, živá vystoupení apod.

Klasická piana

Přesněji pianina (případně větší křídla) jsou varianty akustického hudebního nástroje, který v porovnání s digitálními nástroji vyniká nesrovnatelným podáním zvuku a skvělou dynamikou kláves. Výhodou je také delší životnost těchto nástrojů. Musíte však počítat s hlukem, který může rušit sousedy, mnohonásobně vyšší hmotností a rozměry a nutností alespoň jednou ročně nechat nástroj naladit.

Výhody a nevýhody digitálního piana oproti klasickému klavíru

Pro lepší porozumění digitálnímu hudebnímu nástroji je dobré vyčlenit základní pro a proti, a to nejlépe v porovnání s klasickým klavírem (křídlem nebo pianinem).

Klady a zápory digitálních pian:

 • zvuk neruší okolí
 • nevyžadují ladění
 • nabízejí širší škálu zvuků a zvukových efektů
 • nízká hmotnost a rozměry
 • možnost připojení k PC a přímého nahrávání
 • nižší kvalita zvuku
 • slabší autenticita provedení
 • nikdy se nevyrovnají akustickým nástrojům

Klady a zápory klasických klavírů:

 • autentické podání zvuku
 • dlouhá životnost
 • klasický vzhled
 • zvuk může rušit okolí
 • vysoká hmotnost a rozměry
 • vyžaduje pravidelné ladění
 • nelze připojit k PC a přímo nahrávat

Důležité otázky

Před samotným výběrem digitálního piana je vhodné položit si několik základních otázek. Ty vám pomohou se lépe zorientovat v široké nabídce jednotlivých modelů.

 1. Kdo na něj bude hrát (začátečník, pokročilý, kapelový pianista nebo celá rodina)?
 2. K jakému účelu bude sloužit (jako náhražka klasického klavíru, k nahrávání skladeb, jako nástroj do rockové kapely nebo na společenské události)?
 3. Které funkce potřebujete a využijete (postačí vám pouze základní zvuk klavíru nebo oceníte také další zvuky, zvukové efekty, doprovod apod.)?
 4. Budete nástroj často přenášet (jak těžký a velký může být a jak snadno se skládá)?
 5. Kolik chcete a můžete investovat (cena samozřejmě souvisí s kvalitou, ale také množstvím funkcí, z nichž pro vás mohou být některé nadbytečné)?

Na co se při výběru zaměřit

Protože výběr vhodného nástroje není snadný, je důležité vědět, na které parametry se zaměřit přednostně, a podle kterých se orientovat až druhotně. Pomíjíme proto méně podstatná kritéria, mezi která se řadí zejména celkový design, barva nebo třeba hmotnost. A naopak přinášíme přehled těch nejdůležitějších parametrů. Jedná se o:

 • klávesy,
 • klaviatura,
 • zvukový procesor,
 • polyfonie,
 • připojení.

Mezi naprosto zásadní prvky přitom patří podání zvuku, který by měl být co nejautentičtější, a komfort při hraní. Dobrý pozor při výběru proto dávejte zejména na kvalitu a citlivost klaviatury, zvukový procesor a provedení a počet kláves.

Klávesy

Klávesy patří mezi nejdůležitější součást každého piana, jejich zpracování totiž zásadně ovlivňuje komfort při hraní, a tím i kvalitu samotné hudební reprodukce. U kláves si proto všímejte hlavně materiálu (respektive povrchové úpravy) a rozsahu klaviatury (počtu kláves).

Materiál kláves

Nejčastěji se setkáte se dvěma základními materiály (přesněji povrchovými typy úprav) kláves – s matovými a lesklými. Kromě vzhledu se liší i svými vlastnostmi. Přesto se jedná spíše o záležitost osobních preferencí.

Matové klávesy zpravidla najdeme u levnějších nástrojů. Jedná se o úpravu, která eliminuje klouzání prstů po klávesách. To může lidem, kterým se hodně potí ruce, vyhovovat. Naopak pro jedince se suchou kůží na prstech může být matná úprava spíš na obtíž.

Lesklé klávesy jsou vyrobeny z porézního materiálu vzhledem připomínajícího slonovinu, které lépe saje pot. Díky této úpravě je hra pohodlnější i pro osoby se suchou kůži, jelikož prsty mnohem lépe kloužou po klávesách. Musíte ale počítat s vyššími pořizovacími náklady.

Počet kláves

Rozsah klaviatury určuje počet kláves, které je možné při hře využít. Někomu může stačit rozsah ve třech oktávách a jinému více vyhovuje pětioktávové provedení. Pro vážné zájemce o hru na klavír je nezbytností plný rozsah klaviatury (tedy od 76 do standardních 88 kláves).

Méně kláves se nachází u keyboardů, dětských pian a některých základních digitálních modelů.

Klaviatura

Velmi důležité je si uvědomit, že klaviatury digitálních (i stage) pian používají jinou kladívkovou mechaniku než klasická pianina nebo klavíry. V případě digitálních pian totiž kladívko nenarazí do struny, ale spustí předem nahraný zvuk tónu, který by měl být co nejvěrnější zvuku skutečného úderu do konkrétní struny. Celkový počet nahraných tónů vyjadřuje tzv. Sampling Banks. Čím více tónů, tím lépe.

Podle hmotnosti jednotlivých kladívek lze rozdělit klaviaturu (přesněji mechaniku klaviatury) na lineární a odstupňovanou. Lineární klaviatury mají všechna kladívka stejně těžká, pocit ze hry se proto nejméně podobá hře na klasický klavír. Odstupňovaná klaviatura využívá různě těžkých kladívek, jejichž hmotnost je odstupňována podle výšky tónu, čímž se blíží pocitu, který zakouší hráč na akustický nástroj.

O klaviatuře lze také říci, že je buď lehká (bez dynamiky) nebo s různými stupni odporu. Lehké klaviatury se v současné době používají minimálně (nejčastěji u keyboardů a levných modelů), naopak je často možné si sílu úhozu nastavit podle vlastních preferencí. Pro dokonalý pocit ze hry se vyrábí lehce, polo nebo plně vyvážené klávesy.

Pro získání co nejrealističtějšího tónu najdete u digitálních pian hned několik funkcí:

 • Key-off – imituje tlumený dozvuk, který zazní při zvednutí prstu z klávesy u klasických klavírů.
 • Escapement – při slabém stisknutí klávesy uslyšíte tón v odpovídající intenzitě nebo jej neuslyšíte vůbec.
 • Dynamika úhozu – podle intenzity stisku klávesy se liší hlasitost i průběh tónu, čím více stupňů dynamiky, tím lépe.
 • Stereo Sustain – někdy také Stereo Sustain Samples nebo Damper Resonance simuluje protažení tónů při sešlápnutí pravého pedálu.
 • Smooth Releasevytvoření dozvuku, který vznikne při jemném zvednutí kláves.

Zvukový procesor

Nejdůležitější součástí každého digitálního piana je zvukový procesor, který se stará o kvalitu produkovaných tónů, a tedy i samotné hry. Právě ve zvukovém procesoru jsou totiž nahrané zvuky skutečného klavíru, které nástroj vydá při stisku klávesy.

U levných modelů však nebývá nahraná celá klaviatura, ale pouze vybrané tóny, které jsou doplněny počítačově vygenerovaným snížením nebo zvýšením nahraného tónu. Také dozvuky a ostatní zvukové efekty bývají řízeny počítačově a nejedná se o reálné a autentické zvuky.

Naopak drahé digitální nástroje (zejména koncertní modely) jsou vybaveny kompletní nahrávkou všech tónů a přídavných zvuků (která může pocházet z koncertních křídel špičkové kvality), a to dokonce v několika různých stupních pro autentickou simulaci dynamiky úhozu.

Většina moderních digitálních pian pak kromě základních klavírních tónů disponuje také databází zvuků (rejstříků) dalších nástrojů (varhany, bubny, flétna apod.). A to obvykle od 3 do přibližně 500 zvuků. Tuto specifickou výbavu je navíc možné zajímavým způsobem využít také díky některým funkcím, z nichž nejoblíbenější jsou:

 • Dual Tone (Leyer) – možnost vytvořit duální zvuk, tedy zahrát dva zvuky téhož tónu, ale různých hudebních nástrojů pomocí jedné klávesy,
 • Split – jde o rozdělení klaviatury na dvě části, z nichž každá může mít úplně jiné nastavení (např. jedna skupina tónů bude znít jako klavír, zatímco druhá jako varhany),
 • Duo – opět se jedná o rozdělení klaviatury na dvě části, tentokrát se ale jedná o identické zóny se stejným rozsahem (ideální pro učitele a žáka nebo duety),
 • Pitch Bend (Pitch kolečko) – jedná se o kolečko, díky němuž je možné zvyšovat, snižovat a ohýbat tón,
 • modulační kolečko – podobně jako Pitch Bend slouží k ohýbání a modulaci tónů,
 • metronom – digitální metronom je samozřejmou součástí snad všech digitálních pian.

Polyfonie

Kvalitu hry na digitální nástroj výrazně ovlivňuje také tzv. polyfonie, která udává, kolik tónů současně je možné na daném nástroji zahrát. Samozřejmě platí – čím více zvuků, tím komplexnější je výsledná melodie.

Polyfonie bývá mnoha uživateli při výběru digitálního piana často opomíjena, což je velká chyba. Levnější modely nabízejí pouze 48 hlasů, to je ale málo a negativně se to projeví na kvalitě produkovaných skladeb. Za minimum a ideál považujeme 64 hlasů. Náročným hráčům doporučujeme sáhnout po dražších modelech s až 128 hlasy. Profesionálové pak ocení 192 až 264 hlasů.

Připojení

Digitální piana mají oproti klasickým jednu obrovskou výhodu a tou je konektivita, tedy možnost připojení k počítači nebo jinému chytrému zařízení. Za tímto účelem je nástroj vybaven řadou konektorů (obvykle MIDI nebo USB). Nahrávat tak můžete přímo do počítače, databázi rejstříků navíc lze (pokud to daný model podporuje) tímto způsobem rozšířit o další zvuky nebo celé skladby. Samozřejmostí je také připojení sluchátek a reproduktorů.

Pro přehlednost shrneme nejčastější typy konektorů, s nimiž se u digitálních pian můžete setkat:

 • MIDI – umožňuje propojení s počítačem, do něhož můžete nahrávat skladby, a následně je upravovat, pomocí speciálních programů je lze ovládat také jako samotný nástroj,
 • USB – podobně jako MIDI propojuje nástroj s počítačem nebo chytrým zařízením, umožňuje ukládání skladeb a rozšiřování možností piana,
 • 6,3 mm stereo jack (2 mono 6.3 jack) – zajišťuje připojení sluchátek,
 • Stereo RCA (Cinch) – pro připojení dalších přístrojů (např. mixážního pultu),
 • XLR – slouží k připojení mixážního pultu nebo ozvučovací soustavy.

U některých modelů se lze setkat také se čtečkou paměťových karet nebo interní pamětí.

Příslušenství

Digitální piana se prodávají samostatně nebo s celou řadou praktických doplňků (toto příslušenství samozřejmě lze koupit také zvlášť). Jedná se zejména o:

 • stoličku,
 • pedály,
 • stojan,
 • sluchátka,
 • reproduktory,
 • obal.

Stolička

Stolička patří mezi nejdůležitější vybavení. Vždy volte pohodlnou a výškově nastavitelnou stoličku, která vám bude vyhovovat. Kromě komfortu myslete také na to, že při hraní na piano je nutné udržovat správnou polohu těla i rukou.

Pedály

Součástí zejména levnějších modelů je často pouze tzv. sustain (damper) pedál, které mění charakter tónu. Ten často nebývá příliš kvalitní. Často je proto potřeba zvlášť dokoupit zbývající dva pedály (soft a sostenuto).

Stojan

K nejlevnějším digitálním (elektrickým) pianům, které tvoří pouze klaviatura (klávesy) je někdy nutné dokoupit také vyhovující stojan. Oblíbený je například lehce složitelný a cenově dostupný stojan ve tvaru písmene „X“, případně dřevěný stojan, který vzhledem připomíná malé pianino.

Sluchátka

Sluchátka jsou vynikajícím doplňkem, díky němuž při hře nebudete rušit své okolí. Vybírejte raději uzavřená sluchátka, ať ani vás při hře neruší okolní zvuky a hru si naplno vychutnáte. Sluchátka jsme pro vás otestovali v tomto článku, který zahrnuje i rady, jak vybrat ta nejlepší.

Reproduktory

Některé modely nejsou vybaveny zabudovanými reproduktory, je proto nutné přikoupit kvalitní externí reproduktory nebo rovnou klávesové kombo.

Obal

Žádnému hudebnímu nástroji nesvědčí prach, vlhkost ani další negativní vnější vlivy. Proto se vyplatí zainvestovat také do ochranného obalu, který je ideální pro převoz nástroje a jako ochrana proti prachu.

Cenové relace

Digitální piana patří do kategorie zboží, za jehož kvalitu si musíte připlatit. A to bohužel platí i v případě, že sháníte nástroj pro začátečníka, který se bude učit hrát a není jasné, zda u toho vydrží. Nekvalitní nástroj by totiž mohl v takovém případě začínajícího klavíristu demotivovat, nejlevnější modely navíc většinou nesplňují požadavky výuky na ZUŠ.

Abychom vám usnadnili orientaci, vyčlenili jsme několik cenových kategorií i s charakteristikou nástrojů, které do nich spadají:

 • do 10 000 Kč,
 • od 10 000 do 30 000 Kč,
 • od 30 000 do 60 000 Kč,
 • nad 60 000 Kč.

Nejnižší cenová kategorie

Do 10 000 Kč najdete základní a nejlevnější elektrická piana, z nichž většina nedosahuje příliš vysoké kvality a hodí se spíše jako hračka pro děti. Obvykle se jedná o lehce přenosná piana, jelikož jde v podstatě o samostatné klaviatury (elektrické klávesy) bez pedálů a dalšího vybavení. Levnější modely mají často nižší počet funkcí, kláves a hlasů (většinou okolo 48). Digitální piana, jejichž cena se pohybuje již okolo 10 000 Kč, však již postačí pro základní výuku hry na klavír a začátečníky.

Střední cenová kategorie

Pro většinu dospělých a opravdových zájemců o hru na klavír je určena cenová kategorie od 10 000 do 30 000 Kč. Samozřejmostí bývá vysoký počet kláves (zpravidla 88), počet hlasů (polyfonie) v rozmezí od 64 do 128 hlasů, více funkcí a kvalitnější podání zvuku. Navíc se již obvykle nejedná o samostatné klaviatury, ale piana připomínající skutečné pianina, což znamená, že je jejich součástí také tělo a pedály. V této cenové relaci si vybere většina běžných uživatelů.

Vyšší cenová kategorie

Jestliže patříte mezi pokročilé klavíristy, máte kapelu nebo si potrpíte na kvalitu, doporučujeme investovat od 30 000 do 60 000 Kč. V této kategorii najdete vysoce kvalitní značková digitální piana, která nabízejí řadu pokročilých funkcí, vynikající podání zvuku, kvalitní doprovod, celou řadu doplňkových zvuků a efektů, bohatou konektivitu a praktické příslušenství. Samozřejmostí bývá také až 256 hlasů.

Nejvyšší cenová kategorie

Investice nad 60 000 Kč se týká profesionálních klavíristů, kteří vystupují v koncertních halách nebo vytváří profesionální nahrávky. Digitální piana nebo křídla v této cenové relaci totiž patří mezi top modely a jedná se zejména o renomované značky, které obsahují nahrávky tónů z nejlepších akustických koncertních křídel.

Tipy na závěr

 1. Pokud si stále nejste jisti, jaké digitální piano vybrat, často se vyplatí vzít v potaz také značku – mezi prověřené patří Yamaha, Roland, Korg, Kawai, Kurzweil nebo levnější Casio.
 2. S orientací v široké nabídce digitálních pian vám mohou pomoci recenze uživatelů, kteří mají s daným typem osobní zkušenosti, užitečné ale mohou být také výsledky nezávislých spotřebitelských testů (např. dTest), které se zaměřují na kvalitu a vytvářejí žebříčky nej modelů (vítězů) a propadáků.
 3. V případě, že zatím nechcete investovat do vlastního digitálního piana, můžete využít některou z půjčoven. Díky zapůjčení navíc zjistíte, zda se hře na klavír chcete skutečně věnovat a stojí za to tento hudební nástroj zakoupit.
 4. Pokud nemáte peněz nazbyt a chcete si pořídit kvalitní digitální piano levně, můžete se po vhodném klavíru poohlédnout v bazarech, které často nabízejí také stage piana nebo keyboardy. Využít můžete i nejrůznější internetové bazary, na nichž lidé prodávají použitá digitální piana se slevou. Řešením může být také koupě digitálního piana na splátky nebo ve výprodeji.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 75 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo