Jak vybrat nejlepší zrcadlovku + Test

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Baví vás fotit a rádi byste své snímky posunuli o pár úrovní výš? V tom případě se vám bude hodit kvalitnější foťák. Ideální volbou pro začínající i pokročilé fotografy a fotografky je digitální zrcadlovka. Ale jak si vybrat takovou, která pozvedne úroveň vašich fotek a zároveň nezruinuje vaši peněženku? Nebojte se, určitě se nám povede najít tu pravou přesně pro vás. Pojďme na to.

Test zrcadlovek 2023

NázevKde koupitVýbavaKvalita fotek a videaHodnocení
celkem
1.Nikon D850Zjistit cenu90 %100 %
96 %
2.Nikon D750Zjistit cenu80 %80 %
80 %
Recenze
3.Canon EOS 80DZjistit cenu70 %80 %
76 %
4.Canon EOS 6DZjistit cenu60 %80 %
72 %
Recenze
5.Canon EOS 1300DZjistit cenu60 %50 %
54 %
Recenze

Parametry

NázevMax. rozlišení (Mpix)Formát snímačeRozlišení videa (pixelů)Min. čas expozice (sekundy)Max. čas expozice (sekund)Počet snímků za vteřinuMinimální ISOMaximální ISO
1.Nikon D85045,7Full Frame / FX3840 x 21601/80003096425600
2.Nikon D75024,3Full Frame / FX1920 x 10801/400030610051200
3.Canon EOS 80D24,2APS-C1920 x 10801/800030710016000
4.Canon EOS 6D20,2Full Frame / FX1920 x 10801/4000304,510025600
5.Canon EOS 1300D18APS-C1920 x 10801/40003031006400
 
NázevHDMIBluetoothVýklopný displejVestavěný bleskSamospoušťWi-FiPaměťová kartaUSB
1.Nikon D850anoanoanoneanoanoanoano
2.Nikon D750anoneanoneanoanoanoano
3.Canon EOS 80Danoneanoanoanoanoanoano
4.Canon EOS 6Danoneneneanoanoanoano
5.Canon EOS 1300Danoneneanoanoanoanoano

Připravili jsme pro vás přehled 10 nejoblíbenějších digitálních zrcadlovek. Vybrali jsme modely ze základní, pokročilé i (polo)profesionální kategorie, abyste si přišli na své, ať už hledáte cokoliv. Určitě si můžete vybrat i jiný model, ale když si vyberete jeden z deseti testovaných, zaručeně nešlápnete vedle. Digitální zrcadlovky jsme pro vás rozdělili do tří kategorií: základní, střední a profesionální třída.

Nejlepší základní digitální zrcadlovky z našeho testu

Základní třídu zrcadlovek doporučujeme začínajícím fotografům, kteří už by chtěli své snímky posunout na vyšší úroveň. V každém případě nemusíte hned ze začátku investovat statisíce do výbavy. Pro kvalitní fotografickou průpravu – nastavení clony, rychlosti závěrky a citlivosti světla – vám základní digitální zrcadlovka poslouží víc než dobře.

Vybrali jsme pro vás čtyři nejlépe hodnocené modely. Při našich testech se dostaly nejvýš modely Nikonu a Canonu. To ale neznamená, že byste nemohli sáhnout třeba po Sony nebo Pentaxu. Rozdíly v kvalitě u základní třídy fotoaparátů nejsou zásadní. Volba je na vás.

Nejlepší digitální zrcadlovky střední třídy z našeho testu

Střední třída zrcadlovek už zahrnuje o něco pokročilejší modely. Cenově se připravte na investici mezi 20 a 40 tisíci korun. Je sice pravda, že jsou v průměru skoro dvakrát dražší než modely základní řady, ale za to nabízejí něco navíc.

Modely v ceně na hranici 20 000 Kč lze někdy jen stěží zařadit mezi střední třídu. Jak funkcemi, tak konstrukcí spadají ještě spíš mezi základní modely, ale na opačném pólu cenové škály už najdeme přístroje, které dokáží pracovat s rychlostí závěrky 1/8000 sekundy. Top modely střední třídy se dokonce chlubí Full frame snímačem, a to už je zásadní rozdíl oproti základním zrcadlovkám.

Profesionální zrcadlovky

Dámy a pánové, dostáváme se k nejvyšší třídě digitálních zrcadlovek. Tyto přístroje nabízejí to nejlepší vybavení a funkce, které jsou v současnosti na trhu k mání. Je pravda, že cenově začínají (polo)profesionální zrcadlovky hodně vysoko a budete muset rozbít nejedno prasátko, abyste si mohli nějakou pořídit, ale nebojte se. Vyplatí se to.

A čím že tyhle TOP modely vynikají? Především mají v podstatě výhradně Full frame snímače a zvládají rozlišení daleko přes 24,2 Mpix. Díky tomu můžete z fotky vyříznout i malou část a vytvořit plnohodnotný nový snímek. Nebudeme vás tady déle napínat obecnými přednostmi. Pojďme se spolu podívat na tři zástupce, které jsme měli tu čest testovat osobně.

Nestačí mi pro focení telefon?

Během posledních deseti let se vyrábějí smartphony s lepšími a lepšími fotoaparáty. Určitě vám postačí, pokud si chcete sem tam udělat „selfíčko“ s kamarády, nebo „cvaknout“ obrázek z výletu, který chcete nasdílet na sociální sítě.

Není však technicky možné, aby fotoaparáty v telefonech předběhly ty klasické. Důvod je prostý, do telefonu výrobci nikdy nedostanou tak velký čip a takové čočky objektivů, jako jsou ve foťácích. Pokud tedy toužíte po dokonale ostrých fotkách bez zašumění a s pěknou reprodukcí reálných barev, raději sáhněte po klasickém fotoaparátu.

Co je vlastně zrcadlovka

Princip zrcadlovky je v základu velmi jednoduchý. Podobně jako každý další typ fotoaparátu i zrcadlovka zachycuje obraz reality pomocí světla dopadajícího na snímač. Snímač světlo „přeloží“ na body, ze kterých pak vnitřní procesor fotoaparátu složí snímek. To je obecný princip digitální fotografie u kompaktních fotoaparátů i zrcadlovek.

Zrcadlovka je unikátní v tom, že v hledáčku uvidíte tentýž výsek reality, který se dostane objektivem do těla foťáku. Systém zrcadel totiž světlo vcházející do fotoaparátu částečně odráží do hledáčku. Ve výsledku budete mít stále 100% jistotu, že na fotce bude přesně to, co vidíte.

Proč zrcadlovku, a ne kompakt

Určitě není pravda, že kvalitní fotky vyfotíte jen zrcadlovkou. Ale měli bychom dodat, že ty nejkvalitnější snímky, které pořizují profesionální fotografové, jsou takřka výhradně cvaknuté právě zrcadlovkou.

Kvalitní kompaktní fotoaparáty vám vystačí na běžné a středně pokročilé použití. Obvykle nabízí pestrou škálu přednastavených režimů, ty dražší pak i částečně manuální nastavení. Přečtěte si Jak vybrat kompaktní digitální fotoaparát. Kouzlo zrcadlovky je právě v manuálním nastavení.

Sice je zrcadlovka ve srovnání s ostatními fotoaparáty obrovská, ale díky tomu můžete na tělo zrcadlovky umístit objektivy s větším průměrem. To ve výsledku znamená, že optika, skrze kterou prochází při focení světlo, méně zkresluje snímky.

Zrcadlové fotoaparáty se nejčastěji prodávají v kombinaci s objektivem. V balení tedy budete mít tělo a objektiv. Samozřejmě máte i možnost si objektiv dokoupit zvlášť. Ideální je, pokud víte, co chcete fotit a podle toho si zvolit nejvhodnější objektiv. Začátečníkům bude z počátku stačit ten objektiv, který dostane v sadě, jakmile však zjistí, který objektiv mu sedí nejlépe, může si ho dokoupit.

I u kompaktů si můžete vybrat ten, který umožňuje výměnu objektivů, jenže jejich výběr je podstatně omezenější. Objektivy pro kompakty, co se kvality týče, se nedají srovnat s objektivy pro zrcadlové fotoaparáty.

Díky lepší optice u zrcadlovek se při focení můžete soustředit na podstatnější věci, jako je hloubka ostrosti, clona, citlivost na světlo (tzv. ISO) a rychlost závěrky. Kombinací těchto čtyř parametrů vniká kouzlo fotografie. A i když je pravda, že ze začátku asi většina z vás v manuálním nastavování zrcadlovky bude plavat, po určité době zjistíte, že je to nevyčerpatelné množství kombinací, kterými lze vyjádřit mnohem víc, než je jen prosté zachycení obrazu reality.

Zrcadlovky mají většinou větší snímače (čipy). To znamená, že dokážou lépe pracovat se světlem, které skrz objektiv projde do těla fotoaparátu. Výsledný snímek pak při stejných podmínkách není tak zrnitý jako při focení aparátem s malým čipem.

Rozlišení a velikost snímače

ROZLIŠENÍ

Na trhu většinou nenajdete foťák (kompakt), který by měl menší rozlišení než 10 Mpix. V tomto rozlišení v pohodě vytisknete fotku do fotoalba, ale i fotku větších rozměrů, kolem A3. Pokud však chcete tisknout větší rozměry, billboardy nebo výřezy z fotografií, budete potřebovat větší rozlišení, které vám kompakt nenabídne. V tomto okamžiku je dobré sáhnout po zrcadlovce.

Čím vyšší je rozlišní snímače, tím více můžete fotografovaný objekt přiblížit, aniž by došlo ke ztrátě kvality. U digitálních zrcadlovek není rozlišení tak podstatné, protože jak amatérské, tak profesionální nabízí dostatečné rozlišení, takže hodnoty se od sebe příliš neliší.

Rozlišení se u zrcadlovek pohybuje od 18 Mpix do 24 Mpix, což je dostačující a ve výsledku je rozdíl opravdu minimální. Můžete se setkat i s rozlišením 36 Mpix, které je však vhodné pouze v okamžiku, kdy potřebujete fotku vytisknout na velký formát typu billboard, a ani tady není tak velké rozlišení nutností.

Jednoduše můžeme říct, že rozlišení o počtu 24 Mpix je dostačující a vyšší bude zbytečně zabírat velkou část paměti.

VELIKOST

Podle velikost snímače se zrcadlovky dělí do dvou kategorií:

 1. Full Frame
 2. Crop-sensor (APS-C)

1. Full Frame

Toto označení můžeme použít pro zrcadlovky, které mají senzor o rozměru plného políčka kinofilmu – 34×24 mm. Jejich výhodou je, že při stejných podmínkách dokážou zachytit 1,6x více světla, při stejném nastavení ISO má senzor 1,6x vyšší citlivost a hloubka ostrosti je u výsledných fotografií 1,6x menší.

Fotoaparáty s Full Frame mají kvalitnější výstupní fotografie a lépe si poradí i s náročnějšími světelnými podmínkami. Jejich nevýhodou však může být poměrně vysoká pořizovací cena, protože tělo se pohybuje v řádech tisíců korun a více. Jedná se totiž o profesionální modely.

2. Crop-sensor (APS-C)

Je označení pro čip, který je 1,6x menší než Full Frame, ale i tak dokáže předvést solidní výkon, který bude neprofesionálním fotografům bohatě stačit. Díky novým generacím senzorů, dokážou dnes zrcadlovky s Crop-sensor podat dokonce i lepší výstup než velikost Full Frame.

Ve srovnání s průměrnými kompakty jsou čipy zrcadlovek podstatně větší. Základní třída zrcadlovek se může chlubit čipy APS-C o velikosti plochy 3,73 cm2. Ve srovnání s tím jsou základní kompakty pozadu, protože disponují čipy o ploše pouhých 0,28–0,5 cm2.

Skutečnou extratřídou, pokud jde o velikost čipů, jsou poloprofesionální a profesionální digitální zrcadlovky. Ty mají ve výbavě snímač o velikosti klasického políčka klasického kinofilmu. Pyšní se tedy tzv. Full frame formátem čipů o ploše 8,6 cm2. I proto dokážou profi zrcadlovky zachytit mnohem jemnější škálu detailů i v horších světelných podmínkách. Hlavně bez nadměrného zrnění.

To znamená, že zrcadlovky dokážou mnohem věrněji a detailněji prokreslit jemné rozdíly v barvách, jasu i kontrastu celého snímku. Profesionální zrcadlovky v tomto směru v současné době nemají ve focení konkurenci.

Typ senzoru bude mít vliv i na výběr objektivu. Pokud se rozhodnete pro objektiv, který je vhodný na APS-C senzor, nebudete ho moc použít na fotoaparát s Full Frame tělem. Na výsledné fotce byste viděli silný černý kruh po obvodu. Světlo, které prochází přes objektiv, by totiž nedokázalo osvětlit celou plochu senzoru.

Při koupi objektivu na Full Frame tělo je možné ho použít i na tělo s APS-C senzorem. Počítejte však s tím, že focený objekt bude 1.6x přiblížený, protože tento objektiv je přizpůsoben tak, aby osvětlil 1.6x větší senzor. Žádných jiných vedlejších účinků se však bát nemusíte.

Pro Full Frame se používá zavedená značka FX, pro Crop senzor DX. Ovšem na objektivech tyto parametry označuje každý výrobce jinak.

Víte, že: Kromě kompaktu a zrcadlovky jsou na trhu k mání také tzv. bezzrcadlové fotoaparáty neboli DSLM (digital single lens mirrorless, CSC – Compact Systém Camera). Jedná se o takové fotoaparáty, které v sobě spojují něco z kompaktu a něco ze zrcadlovky. Bezzrcadlovky mají výměnné objektivy, ale jsou bez zrcadlové konstrukce. Od kompaktů se odlišují tím, že mají výměnné objektivy a vyšší kvalitu pořizovaných fotografií. Od zrcadlovek je odlišuje absence sklopného zrcátka, ale také menší rozměry a váha těla i objektivů. DSLM neobsahuje zrcadlo ani hledáček, takže se k náhledu používá obrazovka na zadní straně foťáku.

Výhody zrcadlových fotoaparátůNevýhody zrcadlových fotoaparátů
Výměna objektivůMnohem vyšší pořizovací cena
Vysoká výdrž bateriePodstatně větší váha a rozměry
Focení v manuálních i polomanuálních režimech
Velikost a citlivost senzoru
Schopnost rozlišení více barev
Kvalitnější mechanické zpracování
Rychlost a přesnost ostření

Výhod je samozřejmě mnohem více, v tabulce uvádíme jen vybrané.

Jak nakupovat zrcadlovku

U objektivů i fotoaparátů platí, že výrobci nejčastěji nabízejí jeden nejnovější model v dané cenové kategorii. Při výběru se vám však vyplatí i sledování modelu, který je starší a levnější. Co se ceny týče, všichni výrobci se v dané třídě pohybují ve velmi podobných částkách, takže si před koupí určete cenový strop, a poté porovnejte nabídky jednotlivých výrobců v dané cenové kategorii.

Jaká zrcadlovka pro mě bude ta pravá

Při výběru fotoaparátu je nutné porovnávat parametry, což je poměrně složitá záležitost, která vyžaduje, nejen znalost focení, ale také znalost fotoaparátů samotných. Rovnou zapomeňte na to, že existuje jeden objektivní parametr, podle kterého by bylo možné foťáky seřadit. Zrcadlovky se liší ve kvalitě obrazového výstupu, velikosti snímače, v množství funkcí i ovládacích prvků.

RADA CO VYBRAT: Investujte raději do kvalitnějšího objektivu, než do dražšího těla fotoaparátu a slabého objektivu.

Je jasné, že pokud s focením začínáte, pravděpodobně nebudete chtít investovat do zrcadlovky za 100 000 Kč. A máme za to, že by to v 99 % případů bylo zbytečné. Pro začátečníky určitě bude stačit model z nejnižší třídy zrcadlovek.

Ty sice mají o něco menší snímač světla než střední, nebo dokonce profi třída, ale pro běžné focení a naučení základních principů focení bohatě stačí. Pokud si budete pořizovat zrcadlovku z této kategorie, počítejte s investicí okolo 10 000 Kč. Střední třída se pohybuje kolem 20 000 až 40 000 Kč a profesionální zrcadlovky i nad 100 000 Kč.

Základní zrcadlovky

Vyznačují se jednodušším ovládáním. Mají samozřejmě i základní škálu automatických režimů. Tu zpravidla doplňuje poloautomatické nastavení, které upřednostňuje například clonu nebo rychlost závěrky (čas snímání fotografie).

Pro úplného začátečníka je poloautomatický režim ideální. Fotoaparát totiž udržuje stálou hodnotu jednoho parametru a nechá vás nastavovat ostatní hodnoty. Když vystřídáte více režimů, rychle si osvojíte základní principy práce s clonou i rychlostí závěrky.

Samozřejmě nechybí ani možnost manuálního nastavení všech parametrů focení, ale s tím budete ze začátku asi dost bojovat. Nicméně ho určitě nezatracujte, protože je jedním z hlavních důvodů, proč vůbec zrcadlovku kupovat.

Střední třída zrcadlovek

Jde o jakýsi kompromis mezi základními modely a profi přístroji. Ale v drtivé většině případů bohužel střední třída stojí výrazně blíže modelům z té základní. Vše vypovídající už je jen fakt, že skoro všechny modely střední třídy mají stejně velký snímač světla jako modely základní třídy.

Ale abychom jen nehanili, digitální zrcadlovky střední třídy mají na těle přístroje více možností nastavení. U základních zrcadlovek většinu těchto funkcí můžete použít taky, ale budete je muset hledat v menu. V tom je střední třída o velký krok napřed.

Další výhodou, i když přímo nesouvisí s focením, je kvalita výrobního materiálu. Zatímco fotoaparáty základní třídy mají venkovní plášť z ne příliš odolného plastu, střední třída už má „obleček“ o něco odolnější, a tak ho tak snadno nepoškrábete, nebo dokonce nezničíte.

Profesionální zrcadlovky

Profesionální digitální zrcadlovky jsou svatým grálem a často nedosažitelným snem každého zapáleného fotografa a fotografky. Nejen že nabízí celou škálu manuálního nastavení, ale navíc se pyšní vyprecizovanou konstrukcí a vynikajícími snímači světla, které jedině v této kategorii dosahují i velikosti políčka kinofilmu.

Mohlo by se zdát, že na velikosti políčka tolik nezáleží, a pro běžné focení je to i pravda, ale pokud hodláte sbírat ceny Czech press photo nebo oslňovat dechberoucími odstíny při slunce východu, bude profesionální zrcadlovka váš nejlepší kamarád.

Nevýhodou je už zmíněná pořizovací cena, která se šplhá o řád výš, než jsme uváděli u základních zrcadlovek. Ale je potřeba říct, že pokud jste fenomenální fotograf, rozhodně se vyplatí jednoho krásného dne profi zrcadlovku pořídit, abyste mohli naplno ukázat, co ve vás je.

Které parametry jsou důležité pro krásný obraz

Našim hlavním cílem při focení je dosáhnout krásné fotky, tedy dobrého a kvalitního obrazového výstupu. Na výsledný obrazový výstup má vliv několik parametrů, podle kterých můžeme určit, která fotografie je z technického hlediska kvalitnější. Mezi tyto parametry se řadí:

 • šum,
 • dynamický rozsah,
 • barevný rozsah.

Šum

Šum na fotografii pozná snad i laik. Lidově můžeme říct, že na výsledné fotce vidíme drobounká zrníčka, takže fotka není čistá a ostrá. Šum vzniká tehdy, pokud používáme vysokou citlivost senzoru ISO. Ideálním příkladem zašuměné fotografie je ta, kterou pořídíme večer při umělém osvětlení naším smartphonem. Každý fotoaparát má určitou hodnotu ISO, při které se již šum začne objevovat. Proto je dobré si vyzkoušet, jak vysoké ISO můžeme použít, dokud se na fotce neobjeví zrnění.

ISO označuje citlivost senzoru na světlo. Čím vyšším číslem ISO foťák disponuje, tím více světla dokáže zaznamenat. To znamená, že kvalitní fotku vyfotíte i při tmavších světelných podmínkách nebo při kratším čase si vyšší cloně.

V praxi budete nejčastěji používat hodnoty do 3 200, u vyšších modelů s Full Frame i více. Ovšem každá zrcadlovka má dnes hodnotu ISO vyšší než 3 200. Čím větší nativní ISO tělo nabízí, tím méně šumu na fotkách uvidíte při stejných hodnotách ISO.

Dynamický rozsah

Představte si, že chcete vyfotit svou drahou polovičku, která je ve stínu pod stromem a jejího psa, který pobíhá na trávě na přímém slunečním světle. Vašim cílem pravděpodobně je dosáhnout takové fotografie, na které jsou oba objekty vidět přirozeně tak, jak je vidíme okem. Na fotografii však zjistíte, že stín je mnohem intenzivnější, než ve skutečnosti.

Obrazové body senzoru ve fotoaparátu dokážou zaregistrovat jen určitý rozsah světelné intenzity, který je však menší, než ten, který dokáže zachytit lidské oko. Tento rozsah se označuje za dynamický rozsah. Díky modernějším technologiím se dynamický rozsah postupně zvyšuje, takže dokážou reálněji reprodukovat výslednou fotografii.

Počet barev

Počet barev je důležitý pro přirozené a plynulé barevné přechody od světlých ke tmavým a obráceně. U foťáků, které mají menší počet barev, bude tento přechod trhaný a méně plynulý, výsledná fotografie tak nebude působit přirozeně. Vyšší počet barev ocení zejména fotografové přírody, kteří fotí modré nebe nebo moře. Tento parametr je možný porovnávat podle počtu barev, ale při výběru si dejte pozor, protože počet barev displeje není to samé, co počet barev, které dokáže zachytit senzor.

Fotka ostrá jako břitva

Rychlost a přesnost ostření je z velké části starostí objektivu, ale svůj podíl na něm má také tělo fotoaparátu. Podíl těla na ostření je v tom, že máte možnost volby ostřících režimů a počtu zaostřovacích bodů.

Ostřící body

Počet zaostřovacích bodů se liší podle modelů. Základní jich mají 9, vyšší kategorie až 61. Počet ostřících bodů nám pomáhá při komponování fotografie. Ostřící bod si můžete vybrat, takže ostříte přesně tam, kam potřebujete a nemusíte přitom měnit kompozici fotky.

Základní dělení ostřících bodů:

 1. single,
 2. cross-type.

Tyto dva typy od sebe odlišuje technologie měření vzdálenosti. Zjednodušeně můžeme říct, že ostřící body cross-type jsou rychlejší a přesnější a dokážou zaostřit i v takové situaci, kdy by to single ostřící body už nedokázaly.

Nižší řady fotoaparátů, které nabízí menší počet ostřících bodů, mají většinou jen jeden bod typu cross-type, který je umístěný ve středu.

Ostřící režimy

Každá zrcadlovka má 3 ostřící režimy:

 1. jednorázové zaostření,
 2. kontinuální zaostření,
 3. automatický režim, který střídá předchozí dva.

Fotoaparáty z vyšších řad mají k těmto ostřícím režimů další přidružené funkce, a to zejména v režimu kontinuálního ostření. Jedná se o funkci sledování objektu, sledování může být úplně nebo částečné.

Úplné sledování objektu se provádí tak, že si na začátku při ostření umístíte objekt do ostřícího bodu a zostříte. Fotoaparát si pak sám bude volit další ostřící body tak, aby se objekt vždy nacházel v ostřícím poli.

U částečného režimu si vybereme jeden ostřící bod, na který ostříme, ale pokud se objekt mírně vychýlí z ostřícího pole, použije fotoaparát další ostřící body, které se nachází kolem. Okolí bodu, na který ostříte, si můžete nastavit, a pokud se objekt z tohoto okolí vzdálí, přeostří foťák automaticky na další objekt.

Lepší modely nabízí i možnost si nastavit, po jak dlouhé době, má aparát přeostřovat, pokud se objekt ztratí ze zorného pole. Tuto funkci oceníte především v momentě, kdy se vám v ostřícím poli na krátkou dobu mihne neočekávaný objekt, na který ostřit nechcete.

Praktické ovládání pro pružnou reakci fotografa

Ovládací prvky na těle fotoaparátu

Aby se fotograf dokázal rychle a pružně přizpůsobit situaci, která nastala (zejména u focení dětí, ale i oslav nebo zvířat) je dobré, aby měl ovládací prvky i hned „po prsty“. Pokud bude mít foťák na těle nejrůznější tlačítka a nastavovací kroužky pro úpravu důležitých parametrů, nebude nutné je zdlouhavě hledat v menu nastavení.

Displej

Pro komfortnější focení jistě uvítáte, když bude mít zrcadlový fotoaparát výklopný displej. Většinu focení sice strávíte tím, že budete mít oko přilepené na optickém hledáčku, ale určitě nastane situace, kdy budete muset fotit z nadhledu (koncert oblíbené světové hvězdy) nebo podhledu (rozvětvěná koruna stromu), a tam už oko na hledáčku nemusí být úplně nejkomfortnější poloha.

Výklopný displej můžete vyklápět buď směrem nahoru a dolů, nebo i libovolně. Pokud si chcete s displejem otáčet libovolně, dívejte se po takovém fotoaparátu, který má displej na levé straně upevněný na kloubu. Tuto variantu oceníte třeba v momentě focení zepředu, když si budete chtít udělat selfie. Pamatujte ovšem na to, že častým otáčením se kloub rychleji opotřebovává.

Víte, že: Při focení na displej myslete na to, že foťák bude fotit i zaostřovat pomaleji.

Vyšší třídy digitálních zrcadlových fotoaparátů mají na horní pravé straně těla ještě malý stavový displej, na kterém se zobrazují všechny potřebné údaje, které k focení potřebujete znát (čas závěrky, clonu, ISO, režim ostření atd.). Je to černobílý displej, který můžeme přirovnat k tomu na kalkulačkách.

Normální displej spotřebovává poměrně dost energie a při focení ve tmě fotografa dost oslňuje. Stavový displej, naproti tomu, nespotřebovává žádnou energii a přesto, že sám nesvítí, má funkci podsvícení, takže se na něj můžete dívat za jakýchkoliv světelných podmínek. Sekundární displej má největší přínos v tom, že jsou na něm všechny parametry přehledně zobrazeny. Většinou ho najdete na poloprofesionální a profesionální technice.

Co všechno má vliv na rychlost snímání

U fotoaparátu hraje svou roli také počet snímků, které je schopný vyfotit za vteřinu (sekvenční focení). Jedná se o počet obrázků, které foťák vyfotí na jeden delší stisk spouště. Modely, které se řadí k těm nižším, jsou logicky pomalejší a zvládají vyfotit 3 až 5 snímků za vteřinu. Ovšem modely, které spadají do vyšší třídy, jich za vteřinu dokážou cvaknout i 6 až 14.

Buffer

Tento pojem neoznačuje žádnou anglickou zkomoleninu slova motýl (butterfly). Buffer je vyrovnávací paměť, která slouží pro uložení fotografií i hned poté, co se odfotí. Na buffer se ukládají dříve než na paměťovou kartu.

V praxi to vypadá tak, že po určitém nepřetržitém focení se buffer zaplní a nějakou dobu není možné pořizovat další snímky. U fotoaparátů, které patří do nižší třídy, je buffer schopen pojmout jen pár snímků, kvalitnější foťáky mají buffer, který dokáže uložit až 100 snímků ve formátu JPEG při vysoké kvalitě.

Fotoaparáty, které mají menší buffer, nedokážou fotit tak rychle, jako ty, které mají buffer větší.

Procesor

S procesorem u fotoaparátu je to stejné, jako u počítače. Čím rychlejší je, tím rychleji dokáže přístroj ukládat fotografie a rychleji reagovat na pohyby v menu. Procesory, které patří k těm novějším, přinášejí také vylepšené funkce při focení, a to zejména v oblasti měření barev, ostření a digitálních funkcích.

Nejen tělem živ je fotoaparát

Zrcadlovka jako taková velkou díru do světa neudělá. I když má kvalitní tělo, bez základní sady objektivů těžko vyfotíte úžasné snímky. Abyste mohli na veřejném promítání oslnit hosty nejen vydařenými krajinkami, ale i povedenými portréty, budete potřebovat kromě základního objektivu ještě další dva.

Obecně můžeme říct, že základní zrcadlovky z nejnižší cenové kategorie kolem 10 000 Kč se prodávají s objektivem, který kvalitou fotek rozhodně nenadchne. Sice s tímto nejčastěji 18-55mm objektivem zvládnete pochytit základy focení, ale opravdu kvalitní fotky, které vám budou závidět ostatní, nevyfotíte. Na to budete potřebovat aspoň jeden širokoúhlý a jeden tele objektiv. K zahození nebude ani macro objektiv.

Parametry pro výběr objektivu

Pokud se rozhodnete pro dokoupení objektivu, najdete v jeho názvu všechny parametry, které potřebujete znát. Pojmenování obsahuje: výrobce, značku pro interní/externí ostření, typ bajonetu, ohniskovou vzdálenost, clonu a další. Jednotliví výrobci používají pro parametry vlastní zkratky, stejné označení je u všech výrobců pouze pro zoom a clonu.

Výrobce

Na tento údaj se podívejte opravdu velmi pečlivě. Objektivy od Sony nebudou pasovat na tělo Canon a podobně. Předpokládáme, že si asi domů nechcete přinést objektiv za desítky tisíc, který pak nebudete moci využít.

Dobrá rada: Při rozhodování o koupi fotoaparátu se podívejte také na foťáky, které mají kamarádi ve vašem okolí. Pokud si pořídíte stejnou značku, budete si moc půjčovat objektivy a můžete tak ušetřit spoustu peněz.

Interní a externí ostření

Tento parametr už v současné době není tak důležitý, protože většina objektivů má ostřící motorek vestavěný v sobě. Starší objektivy ostřící motorek neměly, takže automaticky jste mohli ostřit jen s tělem, které podporovalo externí ostření. Pokud si však koupíte objektiv, který byl vyrobený během posledních deseti let, je jen opravdu malá pravděpodobnost, že by neměl zabudovaný ostřící motorek. Proto tomuto údaji nemusíte věnovat velkou pozornost.

Ohnisková vzdálenost

Toto označení odkazuje ke vzdálenosti optického středu objektivu od roviny senzoru. Určuje se při tak zvaném zaostření na nekonečno, tento údaj se zapisuje v milimetrech (mm). Čím větší je číslo ohniskové vzdálenosti, tím menší je zorný úhel objektivu. Tento objektiv vám tedy nabízí větší možnost přiblížení.

Podle ohniskové vzdálenosti dělíme objektivy do 2 kategorií:

 1. pevné (single/prime) objektivy,
 2. zoom objektivy.

1. Pevné objektivy

S tímto typem není možné měnit ohniskovou vzdálenost, to znamená, že nemůžete přibližovat nebo oddalovat. Mívají většinou nižší clonové číslo a pořídíte jimi ostřejší záběry. Nevýhodou je, že pomaleji ostří. Poznáme je podle ohniskové vzdálenosti, která je uvedena jen jedním číslem např.: 35 mm.

2. Zoom objektivy

Můžeme je označit také za objektivy s proměnlivým ohniskem, které nám umožňují přibližovat a oddalovat focený objekt nebo scénu. Můžeme jím tedy měnit zorný úhel. Jejich výhodou je větší variabilita a rychlejší ostření při focení. To ovšem nemusí být pravda u levných foťáků.

Jak poznám, na co je který objektiv

Objektivy můžeme v základu rozdělit na  tři kategorie: širokoúhlý, univerzální a teleobjektiv. Každý typ je samozřejmě vhodný pro jiný typ snímku. Jestli chcete své snímky zasvětit krajinám, určitě sáhněte po širokoúhlém.

Typ objektivu určuje ohnisková vzdálenost. To je vzdálenost mezi středem čočky a rovinou, ve které se protínají všechny paprsky soustředěné do objektivu. Zjednodušeně, čím nižší číslo (číselné rozmezí), tím širší záběr snímku. Širokoúhlé objektivy mají rozmezí od 8 až po cca 35 mm, střední mezi 50 a 100 mm a teleobjektivy nad 100 mm.

Širokoúhlý objektiv

Ten lidově řečeno oddaluje záběr. V praxi to znamená, že do kompozice snímku dostanete daleko širší záběr, než byste mohli s univerzálním, nebo dokonce teleobjektivem. Širokoúhlý objektiv využijete i k focení velkých skupin lidí v menších prostorech. V extrémním případě – tzv. rybí oko –dokáže vyfotit téměř 360° záběr, který je ale po okrajích velmi zkreslený.

Sice nebudete moct fotit 20x přiblížené křídlo motýla, ale zase se vám na jeden snímek vejdou všichni na rodinné oslavě, i když budete sedět v obýváku. Širokoúhlý objektiv využijete také ke snímkům noční oblohy, panoramatickým fotkám hor apod.

Širokoúhlé objektivy poznáte podle číselného rozmezí od 30 níže. Třeba 15-24 mm, 25-34 mm apod.

Univerzální objektiv

Tento typ objektivu se nejvíce blíží šíři záběru lidského oka. Dalo by se říct, že univerzálním objektivem vyfotíte všechno, ale nic na jedničku. Tam, kde se specializované objektivy začínají pouštět do práce, přestává rozsah středového univerzála stačit. Ale pokud s focením začínáte nebo nevíte, co budete zrovna fotit, poslouží dobře.

Na fotky z výletů nebo momentky z oslavy určitě v základu postačí i univerzální objektiv. Akorát je trochu škoda investovat přes 10 000 korun, abyste ve výsledku nemohli pořádně přiblížit babiččin úsměv, když bude při oslavě sedmdesátin krájet dort.

Jak už jsme uvedli, středový objektiv bývá nejčastěji rovnou na zrcadlovce, když ji kupujete. Většinou s rozsahem 18-55 mm. Patří sem ale veškeré objektivy s ohniskovou vzdáleností od 50 do 100 mm.

Teleobjektiv

Teleobjektivy určitě všichni znáte z nejrůznějších významných akcí. Ať už jde o očekávaná sportovní utkání nebo tiskovou konferenci nově zvoleného politika, vždy se kolem vyskytuje kupa fotografů s dlouhými objektivy, aby vyfotili detailní výraz hlavního hrdiny na scéně.

Teleobjektivy jsou pověstné tím, že dokážou mnohonásobně přiblížit i velmi vzdálený objekt. Proto sportovní fotografové snadno vyfotí detail střílejícího fotbalového útočníka. A i když jsou ve skutečnosti desítky metrů daleko, na snímku se zdá, že fotbalistovi leželi půl metru od nohou.

Teleobjektiv poznáte podle vyššího čísla – vyšší ohniskové vzdálenosti. Typicky přes 100 mm. Například 150-600 mm.

TIP CO VYBRAT: Pokud to s focením krajin a portrétů myslíte vážně, měli byste uvažovat také o koupi stativu. Ten zajistí, že bude snímek ostrý, i když expozice snímku potrvá několik vteřin.

Další typy objektivů

 • Ultraširoké
  Můžete s nimi fotit jak přírodu a architekturu, tak interiéry, ve kterých není dostatek místa. Na fotografii díky nim dokážete zachytit opravdu velkou plochu. Připravte se však na to, že tento typ objektivů zkresluje proporce objektů. V rozích fotek se může objevit vinětace (ztmavení rohů). Ohnisková vzdálenost tohoto typu objektivů je 11-22 mm a zorný úhel 114°- 94°.
 • Krátké objektivy
  Jsou ideálním pomocníkem, pokud chcete fotit přírodu a výřezy z krajiny, detaily nebo portréty. Díky krátkému objektivu můžete osoby fotit v přirozené vzdálenosti, kdy nejste ani moc blízko ani moc daleko. Za pomoci velké světelnosti (malé clonové číslo) můžete jednoduše pracovat s hloubkou ostrosti. Fotografovaný objekt bude ostrý, ale pozadí za ním bude rozmazané. Ohnisková vzdálenost krátkých objektivů je 85 – 135 mm a zorný úhel se pohybuje v rozmezí 28° – 18°.

Clonové číslo

Najdete ho uvedené za označením ohniskové vzdálenosti jako f/(číslo). Tento parametr označuje, jak velkým průřezem objektivu bude světlo přes objektiv procházet. Ovlivňuje především hloubku ostrosti a množství světla, které dopadá na senzor.

Menší clonové číslo využijete v případě, kdy fotíte za zhoršených světelných podmínek nebo při kratším čase. Světlo prochází větším průřezem a na senzor tak dopadá více světla. Fotografie bude mít menší hloubku ostrosti. Na hloubku ostrosti však působí i jiné vlivy. Celkově nejostřejší fotografii dosáhnete v hodnotách kolem f/4 a f/5.6.

Velké clonové číslo využijte v případě, že požadujete celkovou ostrost fotografie. Pokud však bude číslo až příliš vysoké, projeví se na fotografii optické vady objektivu (drobné škrábance a prach). Ideální je používat clonová čísla v rozsahu f/11 až f/16.

Příklad: Pokud budete mít na objektivu uvedeno toto označení f/3.5-5.6, znamená to, že minimální ohnisková vzdálenost je f/3.5 a maximální je f/5.6.

Počet lamel clony

Jedná se o parametr, který ovlivňuje kvalitu rozmazání pozadí. Čím víc lamel, tím bude rozmazání jemnější a hezčí. Toto číslo ovlivňuje kvalitu Bokeh-u. To je označení pro tvar a rozmazání pozadí.

Příslušenství k digitální zrcadlovce

Samotná digitální zrcadlovka s objektivy je pěkná věc, ale většina z vás ji asi bude chtít využívat i jinde než doma v ateliéru. Na přenos se vám bude hodit kvalitní brašna. A aby fotoaparátu na cestách nedošla paměť, přihoďte si do košíku i paměťovou kartu. Špatnou volbou určitě není ani náhradní baterie nebo externí blesk.

Brašna aneb půl zdraví

Nezapomeňte, že samotný foťák je velmi křehký. Proto vám doporučujeme investovat peníze také do kvalitní brašny. Ta ho ochrání před pádem z menší výšky nebo nárazy při převozu. Ale vždy myslete na to, že potřebujete mít v brašně uložené i objektivy. Ty jsou ve výsledku daleko náchylnější na mechanické poškození.

Brašny najdete v obchodech s fotoaparáty zcela běžně a jejich cena se pohybuje od několika set korun nahoru. Z našeho pohledu je lepší nejít v případě nákupu brašny primárně po nízké ceně. Hlavně pokud jste do foťáku s objektivy investovali desítky, nebo dokonce stovky tisíc. Chtějte kvalitu. Vyplatí se to.

Paměťová karta se vždycky hodí

Zapomínáte? Každý asi občas na něco zapomeneme. Ale jsou i situace, kdy už prostě na nové informace nemáme kapacitu. Stejně tak vaše zrcadlovka má paměť jen tak velkou, jako je její paměťová karta.

Proto vám doporučujeme za pár set korun přikoupit k zrcadlovce paměťovou kartu. Sice vždycky můžete nějaký snímek smazat, aby se vešel ten vodopád, ke kterému jste celý den šli, ale lepší je mít rezervu.

Paměťové karty se dělí podle typu, rychlosti přenosu a kapacity. Před nákupem se přesvědčte, že daný typ paměťové karty vaše zrcadlovka podporuje, abyste pak nebyli nemile překvapeni. Nejčastěji půjde pravděpodobně o SD a SDHC karty.

Pokud bude mít váš fotoaparát 2 sloty na paměťové karty, výrazně tím zvýšíte kapacitu pro ukládání fotek. Navíc máte možnost fotky ukládat na obě karty zároveň, takže si vlastně děláte zálohu. Můžete také využít možnost fotografie ukládat na každou kartu v jiném formátu.

Pokud jde o rychlost přenosu a kapacitu karty, záleží na vás, kolik fotek běžně za jedno focení pořídíte a jak dlouho se vám chce čekat při kopírování snímků do počítače. Tady necháváme rozhodnutí na vás. Obecně samozřejmě platí, že s rostoucí kapacitou, roste cena. Totéž v bleděmodrém o rychlosti přenosu dat.

Další příslušenství

Pokročilí fotografové s sebou často nosí také druhou baterii, kterou používají v momentě, kdy nabíjejí tu primární. Nemusí mít samozřejmě tak velkou výdrž, ale je fajn, když zrcadlovku zvládne utáhnout, než se nabije původní baterie.

Průměrná kapacita baterie se pohybuje mezi 1 000 – 2 000 mAh. Někteří výrobci uvádí kapacitu baterie v počtu snímků na jedno nabití. Tento způsob uvádění kapacity je však ošemetný, protože jinou spotřebu energie bude mít fotografie pořízená při 20 °C na čas 1/200 sekund a jinou při -5 °C na čas 15 vteřin v RAW formátu. Velkým žroutem energie je také LCD displej.

Externí blesk je pro většinu začínajících fotografů a fotografek zbytečný luxus, ke kterému se třeba časem dostanou. Z našeho pohledu to není první věc, kterou byste měli k zrcadlovce pořizovat.

Fotograf a kameraman v jedné osobě

Kromě focení můžete s digitální zrcadlovkou také natáčet videa. Důležitým parametrem je přitom rozlišení. K dnešnímu standardu patří rozlišení FullHD (1 920 x 1 080), ovšem objevuje se i menší rozlišení v HD (1 280 x 720). Ta nejlepší „děla“ se postarají o záznam v kvalitě 4K (4 096 x 3 112).

Dalším parametrem pro točení videa je framerate (počet snímků za vteřinu). Pokud chcete dosáhnout plynulého obrazu, neměli byste pořizovat přístroj s nižší hodnotou než je 24 fps. Často se setkáte s modely, které nabízejí rychlost 60 fps a dokonce i 120 fps. Při vysoké hodnotě můžete kvalitně zaznamenávat i zpomalené sekvence. Už při hodnotě 60 fps můžete video zpomalit téměř na poloviční rychlost, a i přes to bude plynulé a bez sekání.

Funkce navíc

Některé vymakanější zrcadlovky nabízejí i možnost přesnějšího nastavení různých parametrů. Setkat se můžete s pojmy intervalové snímání, vícenásobná expozice a bracketing. Tyto funkce jsou si velmi podobné, ale každá z nich je určena pro jiný výsledek fotografií.

Intervalové snímání

Využijete především pro časosběrné video, ve kterém chcete rychle sledovat pomalu se pohybující jevy. Typicky se tyto záběry objevují třeba v dokumentech o Africe, kde sledujete zapadající slunce nebo rychle se pohybující mraky na obloze. Slouží také pro zaznamenávání pohybů na hvězdné obloze.

Abyste z fotografií mohli seskládat pohybující se video, musíte nechat fotoaparát snímat jeden záběr při stejném nastavení během delší doby, kterou si nastavíte v určitých intervalech. Nastavíte si tedy, kolik fotek má být vyfotografováno a jak často.

Abyste ze statických obrázků udělali pohyblivé, je nutné fotky postprodukčně upravit v některém z programů, který je určený pro stříhání videí.

Vícenásobná expozice

Slouží k vyfocení rozdílných scén, které pak fotoaparát převede do jedné fotografie, do takové, kterou by nebylo možné nijak jinak vyfotit. Spojení různých scén do jedné fotografie je možné udělat i v postprodukci, ale pokud foťák tuto funkci nabízí, vytvoříte tak fotku, která už nebude potřebovat další zpracování.

Braketing

Tento pojem se pojí spíše s technikou než režimem fotografování. Jde o to, že fotograf nasnímá jednu scénu v různém nastavení. Výsledné fotografie budou mít každá jiný jas. Abychom dostali vyvážený snímek, spojí se fotografie digitálně do jedné. Z prosvětlené fotky se vyberou tmavá místa z podexponované zase ta světlejší. Na výsledné fotce tedy dobře uvidíme jak světlé, tak tmavé části. Výsledného efektu bychom dosáhli i úpravou parametrů v některém z fotografických programů. Ovšem pokud si tuto funkci můžete nastavit i na fotoaparátu, usnadníte si tím práci.

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo