Jak vybrat dron

Rádi byste si koupili dron za účelem pořizování unikátních fotografií či videí, závodění anebo jednoduše pro radost z létání? Pomůžeme vám s orientací v široké škále jednotlivých modelů, poradíme, na co se zaměřit a jak vybrat dron přesně pro vás.

Test dronů 2020

Rozděleno do tří cenových kategorií, ať má srovnání aspoň trochu smysl. Hodnocení je bráno z pohledu „obyčejného uživatele“, takže rozdíl mezi dronem pro pokročilé a tím profi není extra zásadní.

Pro pokročilé

NázevCelkem
1.DJI Mavic Air Fly More ComboZjisti cenu
78%
Recenze
2.Yuneec BreezeZjisti cenu
71%
Recenze
3.Forever LUNA DR-400Zjisti cenu
63%
Recenze

Pro začátečníky

NázevCelkem
1.SYMA X5CZjisti cenu
48%
Recenze
2.Skywalker MiniZjisti cenu
44%
Recenze
3.TALI 50Zjisti cenu
41%
Recenze

Profi drony

NázevCelkem
1.DJI INSPIRE 2Zjisti cenu
82%
Recenze
2.DJI Inspire 1 RAW Zjisti cenu
81%
Recenze
3.Yuneec Tornado H920 Plus Zjisti cenu
80%
Recenze

Parametry

NázevPočet vrtulíMaximální doba letu (minut)Dosah ovladače (m)Kapacita akumulátoru (mAh)BaterieHmotnost (g)
1.DJI INSPIRE 2420700042802x dobíjecí Li-Pol3290
2.DJI Inspire 1 RAW 41720004500Li-Pol3460
3.Yuneec Tornado H920 Plus 62416004000Li-Pol4990
4.DJI Mavic Air Fly More Combo418400023753x dobíjecí Li-Ion430
5.Yuneec Breeze4128011503x Li-Pol385
6.Forever LUNA DR-4004102001800Li-Pol600
7.SYMA X5C481505004x Li-Pol200
8.Skywalker Mini4550200Li-Pol20
9.TALI 5065501802x AAA22

NázevDálkový ovladačOvládání chytrým zařízenímKameraRozlišení kameryOnline přenosGPSKompasBarometrAkrobatický režim
1.DJI INSPIRE 2anoanoano5,2 Kanoanoanoanone
2.DJI Inspire 1 RAW anoanoano4 Kanoanoanoanone
3.Yuneec Tornado H920 Plus anoanoano4 Kanoanoanoanone
4.DJI Mavic Air Fly More ComboanoanoanoUHDanoanoanoanone
5.Yuneec Breezeano (lze dokoupit)anoanoUHDanoanoanoanone
6.Forever LUNA DR-400anoanoanoHDanoneneanoano
7.SYMA X5CanoneanoHD readyneneneneano
8.Skywalker Minianoneneneneneneneano
9.TALI 50anoneneneneneneneano

zpět nahoru ↑

Na co se při výběru zaměřit

Před samotným výběrem je vhodné si položit otázku, kolik zkušeností jste již jako piloti dronů (nebo tzv. kvadroptér) nasbírali – zda jste úplní začátečníci, kteří si chtějí pořídit svůj první stroj, anebo jste se základy létání již dobře obeznámeni a chtěli byste se posunout na vyšší úroveň?

Pro začátečníky

Pokud patříte mezi úplné začátečníky a s drony se zatím seznamujete, rozhodně vám doporučujeme pořídit si pro začátek levnější a menší model. Ačkoli se může zdát ovládání dronu jednoduché, ve skutečnosti vyžaduje určitou míru zkušeností.

Menší modely s nižším počtem vrtulí se lépe ovládají a hodí se pro trénování v interiérech. Nižší cena vás zase nebude tak mrzet, pokud v začátcích svůj stroj zničíte.

Pokud chcete jako začátečníci dron využívat především pro snímání videozáznamu z ptačí perspektivy, doporučujeme vám raději nejdříve zainvesntovat pár tisíc do jednoduchého modelu bez kamery. Tento typ dronů je totiž o poznání lehčí, lépe se s ním ve vzduchu manipuluje a snadněji se s ním naučíte základům létání.

Levné drony s kamerou navíc disponují velmi nekvalitním záznamem, jsou těžší a kamera pochopitelně také zbytečně zkracuje výdrž baterie. Předpokládáme také, že trénovat budete zejména v krytých prostorách, které nabízejí pro létání ideální podmínky (pro snímání však nejsou příliš atraktivní).

Naopak jako začátečníka by vás mělo zajímat, zda jsou vrtule dronu opatřeny kryty a jaká je dostupnost levných náhradních dílů k vašemu modelu.

Pro středně pokročilé

Patříte mezi středně pokročilé uživatele, kteří již s jistotou ovládají základy létání? Pokud ano, pak pro vás bude zásadní si zodpovědět otázku, jaký druh létání vás nejvíc baví.

Jednotlivým typům dronů z hlediska způsobu použití se budeme věnovat v následující kapitole, každopádně vždy vybírejte tak, aby stroj maximálně vyhovoval vašim požadavkům.

Většina dražších modelů také disponuje několika režimy ovládání. Jako středně pokročilý uživatel si tedy daný stroj nejdříve můžete osahat v pomalejším režimu, a potom bez problémů přejít do rychlejšího.

Ani vy však nezapomínejte na kryty vrtulí, dobrou odolnost a snadnou dostupnost levných náhradních dílů. Předpokládáme totiž, že běžně budete létat venku také za mírného větru, což nebývá i pro pokročilejšího uživatele vždy snadné a snadno může dojít ke kolizi.

Pokuste se také zachovat co nejnižší hmotnost dronu, díky tomu bude při letu lépe ovladatelný. A pokud vás baví natáčení, zainvestovat můžete také do kvalitnějšího modelu s kamerou.

Pro pokročilé

Pokročilí uživatelé si již budou vybírat dron s konkrétním zaměřením. Také již není potřeba kupovat pouze RTF sadu, ale lze si vyhrát se stavbou vlastního stroje. Samozřejmostí je kvalitní vysílač, díky němuž je možné nastavit jednotlivé parametry a křivky, vysokokapacitní akumulátory či střídavé motory.

Pokud navíc patříte mezi skutečné fajnšmekry, předpokládáme, že nebudete chtít vlastnit jeden dron „na všechno“, ale pořídíte si třeba dva nebo tři pro různá použití.

zpět nahoru ↑

Typy dronů podle použití

Zjednodušeně můžeme říci, že běžný uživatel si dron nejčastěji pořizuje pro zábavu, možnost pořizovat neobvyklé záběry z ptačí perspektivy nebo kvůli adrenalinu ze závodění. Drony však lze rozdělit podle primárního způsobu použití ještě podrobněji na:

 • univerzální
 • akrobatické
 • závodní
 • pro natáčení a focení
 • pro pořizování selfie

Univerzální drony

Univerzální dron by měl zvládat od všeho trochu, ve skutečnosti se však jedná o přístroj, od kterého nelze očekávat stoprocentní výkon v žádném ohledu. Vhodný je pro pokročilejší začátečníky, kteří již zvládají základy létání a chtějí poznat jednotlivé možnosti, které drony nabízí. U dražších dronů se často setkáme s GPS, základní softwarovou výbavou a schopností unést jednoduchou kameru.

Akrobatické drony

Stroje tohoto typu jsou vhodné pro všechny, kteří milují vzdušnou akrobacii. Díky přepínání režimů 6G a 3D umí létat také vzhůru nohama. Režim 3D také nebývá stabilizovaný, proto máte naprostou svobodu. Nejčastější diagonála je 500 mm, což zaručuje dobrou stabilitu. Tento typ však samozřejmě také vyžaduje vysokou míru zkušeností a zručnosti.

Závodní drony

Závodní drony jsou velmi populární kategorií. Často se jedná spíše o stavebnice, které si můžete přizpůsobit podle svých potřeb. Velmi důležitým parametrem je rychlost a agilita. Ačkoli ve skutečnosti nejde ani tak o rychlost (většina dronů létá přes 140 km/h), ale zejména o míru zrychlení.

Nejčastěji se používají stroje s diagonálou 250 mm. Typické pro závodní drony je také použití integrované kamery FPV (First-Person-View), z níž je obraz v reálném čase přenášen do virtuálních brýlí, s nimiž lze dosáhnout prožitku, jako byste seděli v kokpitu daného stroje.

Drony určené pro natáčení a focení

Další skupinou jsou stroje primárně určené pro natáčení a focení. V této kategorii se také nachází nejvíce modelů, je tedy velmi snadné sáhnout vedle a pořídit si něco, co nakonec nebude odpovídat vašim požadavkům.

Velmi důležitá je u těchto strojů samozřejmě kamera a její parametry. Kamera může být jak integrovaná, tak externí, která se připevňuje na speciální stabilizovaný závěs (tzv. gimbal). Výhodou integrované kamery je skutečnost, že bývá lépe uzpůsobena pro použití na dronu. Externí kameru však zase můžete měnit podle vaší potřeby, případně ji použít i na zemi (což však výjimečně umožňují i některé modely s kamerou integrovanou).

Drony vhodné pro pořizování selfie

Poslední kategorií jsou moderní lifestylové modely určené k pořizování selfie, a to zejména na těžce přístupných místech (např. skalní stěna). Při výběru tohoto typu dbejte hlavně na kompatibilitu s vaším mobilním zařízením, přes které se přístroj velmi často ovládá a na jehož displeji se zároveň zobrazuje náhled z kamery. Důležitá je také softwarová výbava a samozřejmě také rozměry a hmotnost. Jelikož se jedná o přístroj vhodný pro nejrůznější outdoorové aktivity, na trhu lze najít dokonce i skládací drony.

zpět nahoru ↑

Rozdělení dronů podle počtu vrtulí

Z konstrukčního hlediska můžeme drony rozdělit také podle počtu vrtulí, přičemž je zřejmé, že počet rotorů má zásadní vliv na letové vlastnosti daného stroje.

 • trikoptéry
 • kvadrokoptéry
 • hexakoptéry
 • oktokoptéry

Trikoptéry

Jedná se o stroje se třemi vrtulemi. Výhodou tohoto typu je vysoká míra obratnosti, nevýhodou je však nestabilita a výrazná náchylnost k poryvům větru. Kvůli nízkému počtu rotorů také neunesou dodatečnou kameru, u tohoto typu tedy nelze počítat s možností natáčení či fotografování.

Trikoptéry proto najdou své uplatnění především jako vynikající akrobatické stroje a jsou vhodné také pro technické létání.

Kvadrokoptéry

Kvadrokoptéry jsou nejpoužívanějším typem dronu. Disponují čtyřmi vrtulemi, což je ideální počet pro univerzálnější využití. Dokážou unést kameru a zároveň si zachovávají poměrně vysokou míru obratnosti, jsou také odolnější vůči poryvům větru. Ideální jsou tedy pro standardní venkovní i vnitřní využití.

Hexakoptéry

Šest vrtulí sice ubírá hexakoptérám na obratnosti, na druhou stranu se však mohou pochlubit již velmi dobrou odolností vůči poryvům větru. Vysoká výkonnost také umožňuje použití těžší dodatečné kamery. Doporučujeme je proto pro všechny, kteří chtějí dron využívat primárně pro účely natáčení a fotografování.

Oktokoptéry

Oktokoptéry jsou díky osmi vrtulím ze všech typů nejstabilnější. Mají také největší tah motoru, což je předurčuje k nošení velmi těžkých kamer. Jsou také nejodolnější vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám, a lze s nimi díky tomu pořídit velmi kvalitní záznam i za silnějšího větru.

Osm vrtulí také zaručuje, že pokud se vám jeden z rotorů ve vzduchu porouchá, je velmi vysoká pravděpodobnost, že se vám se strojem podaří bezpečně přistát.

Musíte u nich však počítat s výraznou neobratností, nedoporučujeme proto s tímto typem dronů létat ve vysoce členitém terénu.

zpět nahoru ↑

Indoorové a outdoorové drony

Dalším kritériem, podle kterého lze drony dělit, je prostředí, v němž budete nejčastěji létat. Podle něj se také odvíjí konstrukční řešení daných modelů a samozřejmě i jejich cena.

Indoorové létání

Pro létání uvnitř budov jsou určeny menší a lehčí drony, které si vystačí s méně odolnou konstrukcí a minimem funkcí. Také pořizovací cena je přirozeně nižší. Využijí je všichni začátečníci a děti jako zajímavou hračku.

Outdoorové létání

Pro venkovní létání je určena většina modelů. Disponují většími rozměry, odolností a stabilitou než indoorové stroje. Standardně nabízejí také celou řadu funkcí, jakými mohou být zejména GPS, automatická regulace rychlosti či třeba schopnost zmapovat terén.

Jedná se o sofistikovanější přístroje s vyšší pořizovací cenou, které jsou určeny pro všechny, kteří to s létáním myslí vážně.

zpět nahoru ↑

Co znamenají zkratky RTF, BNF, ARF

Pokud s drony teprve začínáte, určitě jste si všimli nebo si všimnete, že u každého modelu se běžně objevují zkratky RTF, BNF nebo ARF. Tyto zkraty označují, zda je dron po zakoupení připraven ihned k letu, nebo je potřeba jej spárovat s mobilním zařízením, nebo dokonce teprve sestavit.

RTF – Ready to Fly

RTF v překladu znamená „připraven k letu“, v praxi tedy nejde o nic jiného, než že z krabice vytáhnete stroj, který je již kompletně sestaven a připraven vzlétnout. Také příslušenství většinou není potřeba shánět, vše najdete v balení. Jediné, na co je potřeba myslet, jsou baterie, které musíte nabít nebo případně dokoupit.

RTF modely jsou ideální pro všechny začátečníky, ale i pokročilé, kterým jde primárně o létání.

BNF – Bind and Fly

Modely BNF („spáruj a leť“) jsou většinou také kompletně sestaveny, ale chybí jim ovladač, který je potřeba buď dokoupit nebo použít kompatibilní zařízení (nejčastěji smartphone či tablet), kterým lze ovladač nahradit. Dávejte však pozor, aby obě zařízení byla skutečně vhodná pro vzájemné spárování.

Tento typ je vhodný pro ty, kteří již vlastní ovladač nebo chtějí létat s více modely.

Většina modelů je dostupná jak v RTF variantě, tak i v BNF, což je samozřejmě mnohem praktičtější a nelimituje vás to tolik při výběru.

ARF – Almost Ready to Fly

Na rozdíl od dvou výše uvedených, modely ARF („téměř připraven k letu“, můžete se setkat také s označením „Kit“) jsou určeny výhradně pro pokročilé piloty, kteří mají zálibu ve stavbě dronů. Tento typ totiž vyžaduje částečnou nebo úplnou montáž.

Obvykle se jedná o části modelu, které je nejdřív nutné kompletně složit a to od kostry až po motory. Je třeba počítat s tím, že v balení také často chybí důležité komponenty (například motory, řadič apod.), které je nutné dokoupit zvlášť.

Do kategorie ARF spadá celá řada nejrůznějších modelů, při výběru proto doporučujeme velmi důkladně pročíst veškeré informace k výrobku.

zpět nahoru ↑

Důležité parametry

 • kompatibilita
 • dosah dálkového ovládání
 • rychlost
 • délka letu
 • materiál
 • tvar
 • dostup
 • dolet
 • hmotnost
 • počet vrtulí
 • kryty vrtulí

Kombatibilita

Především, pokud budete dron ovládat pomocí smartphonu či tabletu (a nikoli pouze pomocí originálního ovladače), dbejte vždy o to, aby spolu byly oba přístroje plně kompatibilní.

Dosah dálkového ovládání

Dosah dálkového ovládání je maximální vzdálenost pilota a dronu, při níž lze ještě stroj ovládat (tzn. nedochází ke ztrátě signálu). Nejkratším dosahem (cca 20 m) disponují přístroje ovládané přes Wi-Fi či Bluetooth pomocí smartphonu či tabletu. Takový dosah je v praxi využitelný zejména při létání v interiérech.

Běžnější je rádiově řízené ovládání (odtud velmi časté označení RC drony), které má dosah nejčastěji od 2 do 5 km.

Rychlost

Přestože často není maximální dosažitelná rychlost u konkrétních modelů specifikována, průměrná rychlost se pohybuje okolo 30 km/h. U závodních strojů se situace samozřejmě liší – ty dosahují rychlosti i 100 km/h.

Hodnotu maximální dosažitelné rychlosti ale kromě konstrukčního řešení stroje ovlivňuje i řada dalších faktorů, mezi které patří zejména dodatečné zatížení (například při použití externí kamery či krytů vrtulí).

Obecně se doporučuje pořizovat drony s minimální rychlostí alespoň 15 km/h.

Délka letu

Průměrně se dron udrží ve vzduchu zpravidla 10 až 30 minut. Výsledný čas samozřejmě závisí nejen na typu zvolené baterie, ale také na rychlosti a způsobu letu, zatížení či daných povětrnostních podmínkách.

Materiál

Drony jsou nejčastěji vyráběny z plastu, duralu, karbonu či laminátu.

Plast

Plast se používá při výrobě trupu nejlevnějších modelů. Mezi jeho pozitiva patří nízká váha, což se příznivě odrazí na rychlosti a výdrži baterie. Je však velmi křehký, proto nelze počítat s vysokou odolností proti pádům. Z tohoto důvodu vám doporučujeme investovat do pevnějších materiálů.

Dural

Dural je poměrně levný materiál, který podobně jako plast vyniká lehkostí, ale na rozdíl od něj se můžete spolehnout na lepší odolnost a tvrdost, díky níž vydrží daleko více.

Karbon

Tento materiál umožňuje vyrobit velmi lehké konstrukce, které nacházejí své uplatnění především u závodních dronů, kde je váha zcela zásadním kritériem. Mezi nevýhody karbonu však patří vyšší cena a poměrně vysoká křehkost. Pokud chcete dron využívat k běžným aktivitám, pak karbon nedoporučujeme.

Laminát

Ačkoli je laminát těžší než karbon, i přesto se nejedná o nejtěžší materiál využívaný pro výrobu dronů. Mezi jeho vynikající vlastnosti patří odolnost vůči nepřízni počasí i případným pádům. Díky tvárnosti jej lze zase s trochou šikovnosti využít i k podomácku vyráběným náhradním dílům. Jedná se tedy o jeden z lepších cenově dostupných materiálů.

Můžete se setkat s řadou dalších materiálů, případně jejich kombinacemi. Pokud si však vyberete model, jehož konstrukce je vyrobena z méně používaného materiálu, vždy si raději ověřte, jaké zkušenosti s ním mají další uživatelé.

Tvar

V současnosti dostupné modely lze podle tvaru konstrukce rozdělit do dvou základních kategorií:

 • X drony
 • H drony

X drony

S tímto typem konstrukčního řešení se setkáte nejčastěji. Při pohledu shora tvar stroje připomíná písmeno „X“. Jedná se o jednoduše řešenou a lehkou konstrukci. Nevýhodou jsou však delší ramena, která jsou při pádu dronu náchylnější na polámání.

H drony

H drony svým tvarem připomínají písmeno „H“, díky čemuž jsou pevnější a méně náchylné na rozbití při kolizích. Jejich konstrukční řešení je však mnohem složitější než u prvního typu.

Dostup

Podle pravidel, která platí pro létání s drony v České republice, vám postačí dostup do 300 metrů, u menších modelů je to pak pouze 100 metrů.

Dolet

Jelikož pro Česko platí také zákaz létání pouze podle obrazu kamery, povolený dolet běžně používaných dronů je dán vzdáleností, na kterou pilot dohlédne.

Hmotnost

Maximální povolená hmotnost stroje, aniž byste jej museli zaregistrovat, je stanovena na 20 kg.

Počet vrtulí

Méně rotorů znamená vyšší obratnost stroje, ale menší odolnost vůči povětrnostním vlivům. Více rotorů naopak zaručuje vyšší odolnost vůči větru a lepší stabilitu i tah, díky čemuž unese větší zatížení (např. kameru).

Kryty vrtulí

Kryty vrtulí jsou nezbytné především, pokud budete létat v interiérech. Každopádně jsou vhodné i pro venkovní létání (zejména, pokud se v okolí vyskytuje více lidí).

zpět nahoru ↑

Kamera

Protože jsou drony v současnosti využívány především k natáčení či fotografování za letu, věnovali jsme tématu kamery samostatnou kapitolu.

Modelů vybavených kamerou existuje velké množství, od nejlevnějších za několik tisíc až po profesionální RC drony s vynikajícím UHD obrazem, stabilizátorem obrazu, GPS a množstvím dalších užitečných funkcí. Tyto přístroje lze využít uvnitř i vně budov pro natáčení nejrůznějších sportů, krajiny, vlastních sportovních výkonů či pořizování selfie z netradičních míst.

Drony s kamerou lze rozdělit do dvou skupin – na ty, které mají kameru již vestavěnou a na přístroje opatřené držákem, tzv. gimbalem, který je určen na zavěšení externí kamery.

Drony s vestavěnou kamerou

Pokud se rozhodnete pro kameru, která je zabudovaná přímo do těla dronu, nebudete si muset lámat hlavu s kompatibilitou obou přístrojů a přitom budete mít jistotu, že vše bude fungovat tak, jak má. Tuto variantu proto doporučujeme všem začátečníkům.

Za tento komfort si však také budete muset připlatit, jelikož drony s vestavěnou kamerou bývají dražší.

Drony s externí kamerou

Pokud však vlastníte kvalitní a lehkou akční kameru, je pro vás ideální model uzpůsobený pro připojení externí kamery. Tyto outdoorové kamery však bývají z důvodu maximální odolnosti těžší než do těla dronů zabudované přístroje. Je tedy potřeba počítat s vyšším výkonem samotného dronu nebo zkrácenou dobou letu. Nespornou výhodou však je, že je lze použít v případě potřeby i pro natáčení na zemi.

Při koupi tohoto typu si ale dávejte velký pozor na vzájemnou kompatibilitu obou přístrojů. Dbejte také na to, aby byl dron opatřen gimbalem vhodným pro daný typ kamery. Jestli tomu tak není, počítejte s tím, že si ho budete muset dokoupit.

Audiozáznam

Na rozdíl od pořizování běžného videa, nejsou kamery používané na dronech zpravidla uzpůsobené k nahrávání audiozáznamu. A to z prostého důvodu – ve výšce není většinou slyšet nic jiného než nárazy větru a vysokofrekvenční bzučení rotorů. Pořízený záznam je proto často doplněn zvukovou stopou (např. komentářem či hudbou) až dodatečně.

Pokud byste však i přesto chtěli zaznamenat také zvuk, na trhu lze najít modely, které to umožňují. Počítejte však s tím, že výběr vhodného modelu v takovém případě nebude tak snadný.

Rozlišení kamery

Rozlišení je zřejmě nejdůležitějším technickým parametrem při výběru kamery. Vždy volte alespoň hodnotu 1 280×720 px (HD). Doporučujeme vám však raději 1 920×1 080 px (Full HD), musíte však počítat také s vyšší cenou.

Nejvyšší kvality obrazu však dosáhnete s rozlišením 2 704×1 520 px (2,7 K), 3 840×2 160 px (UHD či 4K), nebo dokonce 5,2K. Kamery s nejvyšším rozlišením najdete u dronů, které jsou určeny pro profesionální natáčení, běžný uživatel takové rozlišení nevyužije.

Ať už budete pořizovat kameru s jakýmkoli rozlišením, vždy si ověřte (např. z uživatelských recenzí) kvalitu samotné kamery. Pouze hodnota rozlišení totiž může být zavádějící a vždy je třeba brát v potaz i jiné parametry. Důležitá je například také snímková frekvence, u níž platí, že čím je vyšší, tím lépe.

Mnoho kamer si také nedokáže poradit se špatným osvětlením za letu, video potom může být roztřesené či rozostřené. Proto natáčejte především za jasného počasí.

FPV kamera

Lze se setkat také s označením FPV kamera (First Person View). FPV je doplňkové snímací zařízení, kterým lze doplnit některé drony, méně často jsou jím přímo vybaveny. Obraz z této kamery je přenášen buď přímo k očím pilota pomocí virtuálních brýlí, nebo na zobrazovací zařízení.

Termokamera

Na drony s termokamerou narazíte především v profesionálním segmentu, který se orientuje na záchranné akce, lokalizace požárů, ostrahu, nejrůznější analýzy či například průzkum terénu.

Jedná se o vynikající ukázku toho, že drony nejsou pouze zábavnou hračkou, ale řadí se mezi praktické pomocníky v mnoha odvětvích lidské činnosti.

Přenos videa

Většina modelů umožňuje přenos videozáznamu přímo na dálkový ovladač, smartphone či tablet. Některé drony s kamerou však nabízejí dokonce přímý online přenos a sdílení obrazu pomocí WiFi v reálném čase (na YouTube nebo Facebook Live). Ovládání funguje pomocí chytrých zařízení a příslušné aplikace. Nevýhodou je poměrně nízký dosah signálu, nelze tedy natáčet na větší vzdálenosti.

Drony, které lze pořídit řádově za desetitisíce, však mohou disponovat speciálními datalinkami pro přenos obrazu. Dosah signálu je v jejich případě několikanásobně větší.

zpět nahoru ↑

Gimbal

Jak již bylo zmíněno výše, abyste u dronů s kamerou docílili kvalitního obrazu, neobejdete se bez tzv. gimbalu. Jedná se o závěsné zařízení, které kameru stabilizuje v několika osách, a to nezávisle na aktuálním náklonu dronu. Další důležitou funkcí gimbalu je schopnost tlumit vibrace, což oceníte především při silných nárazech větru.

Gimbal bývá běžnou součástí výbavy většiny modelů, případně jej lze dokoupit.

Pro dosažení maximální kvality snímání, dbejte také na to, aby měla kamera možnost aktivní optické stabilizace obrazu.

zpět nahoru ↑

Baterie

Při výběru se vyplatí věnovat pozornost také vhodným bateriím do dronu, a to zejména jejich kapacitě, která je zásadní pro délku samotného letu. Méně důležitý je daný typ.

Kapacita baterií

Mezi klíčové parametry při výběru dronu patří výdrž baterií. Vždy počítejte s tím, že výrobcem udávaný čas platí pro bezvětří a pouhou levitaci, reálná výdrž baterie je vždy nižší.

Levnější modely se udrží ve vzduchu okolo 7 minut, ty dražší však mohou na jedno nabití létat až 20 minut. Narazit lze ale i na stroje, které mohou létat přes hodinu. Mezi jejich nevýhody však patří nižší nosnost, jelikož každých několik gramů navíc znamená vyšší spotřebu energie.

Podobný vliv na výdrž baterie má kromě hmotnosti dronu také styl letu (plynulý pohyb za dobrých větrných podmínek šetří kapacitu baterie daleko víc než let plný akrobatických manévrů za větrného počasí).

Doporučujeme také zakoupit více náhradních baterií. Je totiž lepší mít v záloze další zdroj energie, než být závislí na jediné baterii, kterou je třeba neustále nabíjet.

Typ baterií

Do dronů se nejčastěji používají dva typy baterií: Li-Ion a Li-Pol. Ačkoli mezi těmito dvěma bateriemi najdeme rozdíly, ve skutečnosti ani s jednou z nich nešlápnete vedle. Pro pořádek ale uvádíme krátký přehled základních charakteristik:

Li-Ion

Pokud sáhnete po lithium-iontových bateriích, nebudete je muset před každým nabíjením zcela vybít. V porovnání s Li-Pol bateriemi jsou levnější a netrpí tak vysokou mírou samovybíjení.

Snadněji se ale opotřebí (a to i v případě, že je nepoužíváte, kvůli vysoké reaktivnosti lithia se totiž článek sám od sebe rozkládá). A po cca 300 až 500 nabíjecích cyklech kapacita těchto baterií poklesá. Také pokud budete chtít nabíjet jen chvíli, baterie se opotřebí stejně, jako byste nabíjeli celý cyklus. Hůře také funguje v extrémních teplotách.

Li-Pol

Lithium-polymerové baterie mají tu výhodu, že se vyrábějí ve velmi tenkém a plochém provedení, váží tedy méně než Li-Ion baterie. Také tento typ můžete nabíjet při neúplném vybití a lépe snáší teploty pod bodem mrazu. Časem však ztrácí kapacitu o něco málo rychleji než lithium-iontové baterie a jsou také o něco dražší.

zpět nahoru ↑

Užitečné funkce

Především u dražších modelů se lze setkat s řadou užitečných funkcí, mezi něž patří zejména:

GPS

Ačkoli jsou modely se zabudovaným GPS podstatně dražší, rozhodně se do této výbavy vyplatí investovat. Nejenže se s nimi létá mnohem snadněji (což se hodí především začátečníkům), ale uživateli nabízejí také řadu užitečných doplňkových funkcí (např. nejrůznější inteligentní letové režimy, kompas a další).

Bez GPS najdeme buď levné modely, s nimiž většinou nelze letět příliš daleko (a využijí je především děti a úplní začátečníci), nebo stroje určené pro indoorové létání či případně také závodní drony, u nichž je funkce satelitní navigace nadbytečná.

Letové režimy

U většiny dronů se setkáme se třemi základními letovými režimy: automatickým, manuálním a režimem, při němž se stroj vznáší na místě. Automatické režimy jsou předprogramované módy, které fungují pomocí GPS. Mezi základní z nich patří:

Follow me

Aktivujete-li tento režim, dron je schopen vás automaticky následovat, aniž byste jej museli ovládat (pokud se například pohnete o dva kroky doprava, stroj vás ve stejné trajektorii následuje). Jedná se o velmi oblíbenou funkci například mezi sportovci.

Musíte však dávat pozor na možné překážky v dráze, po které vás stroj doprovází. Ideální je proto zkombinovat tento režim s funkcí, díky níž dron dokáže rozpoznat nerovnosti terénu či nejrůznější překážky a vyhnout se jim či před nimi zastavit.

Point of interest

S touto funkcí bude stroj kroužit okolo jednoho zadaného bodu (např. určitého atraktivního místa), díky čemuž ho prozkoumá či zdokumentuje ze všech úhlů.

Watch me

Jedná se o podobný režim, při němž je ale z různých úhlů pozorován pouze člověk, který drží ovladač.

Return home

Je-li stroj vybavený touto funkcí, pomocí jediného tlačítka je možné se s ním vrátit na místo, odkud vzlétl.

Home lock

Opět se jedná o podobnou funkci, při jejíž aktivaci se však dron nevrací na místo vzletu, ale na místo, kde se aktuálně vyskytuje pilot s ovladačem.

Tlačítko automatického návratu oceníte především tehdy, pokud se vám přístroj ztratí z dohledu, při ztrátě signálu, slabé baterii nebo pokud nad ním ztratíte plnou kontrolu.

Hower mode

Tato funkce stroji umožňuje volně se vznášet na určitém místě.

Course lock

S touto funkcí můžete předem stanovit kurz, po kterém má dron letět.

Way points

Jedná se o téměř totožný režim, při němž se dron pohybuje po určené trase podle záchytných bodů.

Journey

V tomto režimu se dron vznese do určité výšky, a poté se k vám konstantní rychlostí přibližuje. S touto funkcí můžete vytvořit jedinečné selfie (například z lezecké stěny či vodní hladiny).

Geofencing

Další užitečnou vychytávkou je tzv. geofencing, který vás chrání před vletem do zakázaných zón (např. v blízkosti letiště). Pokud byste se strojem chtěli vlétnout do takové zóny, jednoduše se před ní zastaví ve vzduchu. V případě, že byste chtěli s přístrojem v zakázané zóně vzlétnout, nepodaří se vám ho odlepit od země.

Mezi další užitečné funkce patří kompas, výškoměr, schopnost doletět na předem stanovené souřadnice, automaticky přistát, ovládání jen pomocí manuálního naklápění ovladače či ovládání pomocí gest, v případě, že v ruce nemůžete ovladač držet.

Existují ale i modely se zabudovaným nouzovým padákem. Ten je ideální pro případ nehody či selhání baterie. Můžete tak předejít škodám na majetku nebo dokonce zdraví, pokud létáte v oblasti s větším výskytem lidí (například na nejrůznějších sportovních akcích).

zpět nahoru ↑

Ovládání

Každý dron je opatřen tzv. řadičem, což je vlastně počítač, který mimo jiné zodpovídá také za dobré letové vlastnosti (stabilitu, agilnost apod.). Řadiče jsou nastaveny podle typu daného stroje – například pokud se jedná o závodní dron, zcela jistě bude upřednostněna agilita.

Kvalita letových vlastností většinou roste úměrně s cenou. Čím kvalitnější je řadič a čím více senzorů pro let má, tím lépe se se strojem létá.

Drony lze ovládat:

 • pouze pomocí chytrého zařízení
 • pouze pomocí dálkového ovladače
 • pomocí chytrého zařízení i dálkového ovladače
 • pomocí dálkového ovladače a virtuálních brýlí

Chytré zařízení

Především levnější modely je možné ovládat pouze pomocí chytrého zařízení (smartphonu či tabletu). To je velmi praktické především v případě, že již vlastníte chytrý telefon nebo tablet a nechcete investovat do samostatného ovladače.

Myslete však na to, že připojení přes Wi-Fi či Bluetooth nemá takový dosah jako rádiový signál vysílaný ovladačem, budete tak moci létat na výrazně kratší vzdálenosti (v řádech pár desítek metrů). Telefon vám také nenabídne tak širokou škálu možností ovládání jako je tomu u dálkových ovladačů. Navíc také chybí hmatová odezva (necítíte, co mačkáte), což pilotování dronu výrazně znesnadňuje.

Dálkový ovladač

Pokud nejste majitelem chytrého zařízení, můžete vybírat mezi množstvím modelů, které jsou dodávány s klasickým dálkovým ovladačem. Ten je nezbytný pro pokročilejší létání, jelikož vám zajistí daleko přesnější a jednodušší ovládání než připojený telefon či tablet.

Většina ovladačů disponuje dvěma analogovými páčkami, které zaručují také příslušnou hmatovou odezvu. A díky rádiovému vysílání lze s dronem komunikovat i na vzdálenost několika kilometrů.

Začátečníci také ocení tzv. bezhlavý režim (často se lze setkat také s anglickým Headless Mode) což znamená, že pokud zmáčknete páčku ovladače doleva, dron se bude z vašeho pohledu pohybovat daným směrem.

Některé dražší modely jsou opatřeny také ovladačem s dotykovým displejem.

Chytré zařízení i dálkový ovladač

Nejlepším řešením je dálkový ovladač, ke kterému je možné dodatečně připojit také chytré zařízení. Tento typ ovládání umožňuje maximálně využít pozitiva obou technologií. V praxi to znamená, že samotné pilotování probíhá na ovladači, zatímco připojené chytré zařízení slouží k přenosu videozáznamu či zobrazování letových dat.

Virtuální brýle

Při pilotování za pomocí virtuálních brýlí, které se používají k přenosu záznamu z kamery dronu, je nutné používat výhradně dálkový ovladač. Těžko byste při nasazených brýlích zvládli ovládat chytré zařízení.

Každopádně však mějte na paměti, že ačkoli jsou virtuální brýle pro mnohé piloty obrovským lákadlem, v České republice je zakázáno létat pouze podle záběrů z kamery. Paradoxně byste proto potřebovali dalšího člověka, který by stroj pilotoval, zatímco vy byste mu podle záběrů z kamery dávali příkazy, jak má letět.

zpět nahoru ↑

Cenové relace dronů

Ačkoli se jedná o poměrně mladou technologii, existuje obrovské množství dronů v nejrůznějším cenovém rozpětí. Pro usnadnění výběru uvádíme čtyři základní cenové kategorie a charakteristiky strojů, které se do nich řadí:

 • do 10 000,-
 • do 20 000,-
 • do 50 000,-
 • nad 50 000,-

Kategorie do 10 000,-

V této cenové relaci najdeme zejména jednoduchá, často plastová zařízení se základním vybavením. Většinou jde také o stroje, které jsou určeny především pro indoorové létání nebo létání za dobrých podmínek. Obecně platí, že disponují minimem funkcí, horší kamerou a nepříliš kvalitními letovými vlastnostmi.

Nejmenší a nejjednodušší drony pro zábavu lze pořídit již od sedmi set korun. Ve vzduchu však vydrží pouze okolo 5 minut, maximální vzdálenost doletu je pak cca 50 metrů.

Přibližně kolem 1 200,- se objevují také stroje s kamerou, výsledný obraz u nich však často nedosahuje ani HD kvality a většinou bývá roztřesený, jelikož drony této kategorie postrádají víceosou stabilizaci. Nenajdeme zde ani žádné pokročilé funkce, avšak objevuje se již jednoduchý dálkový ovladač. Jedná se tedy stále spíše o dětské hračky, než regulérní drony v pravém slova smyslu.

Nad 2 000,- lze nalézt odolnější modely, které jsou vhodné pro začátečníky a nadšence, kteří se s létáním chtějí teprve seznámit. Lze u nich najít již zjednodušené ovládání pomocí automatických režimů.

Kategorie od 6 000,- je velmi oblíbená. Obecně se zde nachází drony vhodné pro zkušenější uživatele, kteří létají častěji. Hodí se jak pro vnitřní, tak pro venkovní použití. Součástí bývá také kamera, která již dokáže pořídit relativně kvalitní záznam. Setkáváme se zde také s větším množstvím automatických režimů a poměrně dobrým manuálním ovládáním.

Počítejte však s tím, že v kategorii do 10 000,- jde vždy o kompromis mezi cenou a kvalitou. Nejvíce je to patrné na špatné kvalitě kamerového záznamu.

Kategorie do 20 000,-

Třída od 10 000,- do 20 000,- zahrnuje solidní stroje, které mají téměř vždy v základní výbavě obsaženu i kameru či gimbal. Většinou je lze ovládat pomocí dálkového ovladače i chytrého zařízení a také baterie se může pyšnit již poměrně slušnou výdrží. Standardem bývá obraz ve Full HD (případně vyšší) a víceosá stabilizace obrazu. Lze u nich nalézt také některé užitečné funkce (GPS, automatický návrat či barometr), to však nebývá vždy pravidlem.

Stále se však jedná o přístroje určené pro zábavu.

Kategorie do 50 000,-

Kategorie od 20 000,- do 50 000,- zahrnuje poloprofesionální drony s perfektní výbavou, množstvím letových režimů, výborným výkonem motorů, vynikajícím kamerovým systémem (se špičkovým rozlišením až 4K) a dlouhou výdrží baterie. Naprostým standardem je také množství doplňkových funkcí (GPS, živý náhled obrazu či víceosá stabilizace). Konstrukce těchto modelů bývá vyrobena z vysoce odolných a zároveň lehkých materiálů.

Ovládání či případná montáž těchto strojů však již vyžaduje zkušenosti, jsou proto určeny výhradně pro pokročilé piloty.

Kategorie nad 50 000,-

Zde je již řeč o zcela profesionálních strojích, které ve všech ohledech dosahují špičkových výkonů. Některé modely také umožňují ovládání pomocí dvou ovladačů, přičemž jeden z nich ovládá letovou dráhu a druhý kameru. Díky tomu lze získat vynikající záběry z jakéhokoli směru.

Nejdražší segment (nad 100 000,-) pak umožňuje montáž dronu na míru, ten pak dokáže unést klasickou kameru či zrcadlovku. Tyto stroje jsou výsadou převážně filmových studií a profesionálních společností.

zpět nahoru ↑

Nezapomínejte na pravidla

Ať se již rozhodnete pro jakýkoli model, myslete na to, že při létání se stáváte účastníky leteckého provozu, a musíte proto dodržovat několik základních pravidel. Některá z nich jsou vázána na technické parametry dronu, z tohoto důvodu je dobré se s nimi seznámit již před samotným nákupem.

Pro létání s drony na území České republiky platí tato pravidla:

 • zákaz létání nad lidmi bez jejich souhlasu
 • zákaz létání v blízkosti letiště
 • zákaz létání ve výšce nad 300 metrů
 • zákaz létání nad zastavěnými oblastmi
 • zákaz létání nad zakázanými, vojenskými a dalšími nebezpečnými zónami
 • zákaz natáčení na soukromých pozemcích
 • zákaz létání v noci
 • zákaz riskování srážky s jinými letadly
 • povinnost ovládající osoby při letu dodržovat vizuální kontakt s dronem
 • povinnost provádět vzlety pouze s písemným souhlasem vlastníka vzletové plochy

Při nedodržování pravidel hrozí pokuta až 5 milionů korun.

Při dodržení všech pravidel naopak není zakázáno létat nad cizími pozemky.

Pokud však dron budete využívat pro komerční účely nebo jeho hmotnost přesáhne 20 kg, je nutné se zaregistrovat a vyřídit si licenci, což vás dohromady vyjde přibližně na 26 000,-.

zpět nahoru ↑

Tipy na závěr

 1. Podrobnou mapu zón, kde je zakázáno s drony létat, můžete najít na internetových stránkách Řízení letového provozu.
 2. K mnoha modelům lze dokoupit také ochranné pouzdro šité přímo na míru. Usnadní vám nejen transport, ale získáte také úložný prostor pro náhradní baterie, díly či příslušenství.
 3. Při koupi dronu vám doporučujeme nevyužívat zahraničních mimoevropských e-shopů, ale vsadit raději na české kamenné prodejny a pořídit si model vždy od většího a zavedeného výrobce.
 4. Investice do kvalitního ovladače se v případě dronů skutečně vyplatí. Kromě snazšího ovládání na rozdíl od chytrých zařízení vydrží i desítky let.
 5. Spolu s dronem vám doporučujeme zakoupit také kvalitní nabíječku, která dokáže nabíjet více než jeden akumulátor zároveň.
4.3/5 6 hodnocení
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]

   Covybrat.cz