Jak vybrat nejlepší elektronickou cigaretu

Elektronická cigareta neboli e-cigareta se pomalu stala součástí běžného života stejně jako ta klasická. Většina ji vnímá jako zdravější alternativu, jiní se s její pomocí snaží zbavit kouření nadobro a mnohé další si e cigareta získala svými typickými oblaky páry (vapování) a zejména absencí zápachu. Dnes již trh nabízí nepřeberné množství nejrůznějších typů elektronických cigaret, výběr proto vůbec není snadný. Pokud si nevíte rady, jakou e-cigaretu vybrat a jak se zorientovat v nejrůznějších parametrech, v následujícím článku vám poradíme, na co se zaměřit a který typ nakonec dokonale uspokojí vaše potřeby.

Test e-cigaret 2021

NázevKde koupitCelkem
1.ARAMAX PowerZjistit cenu
85%
Recenze
2.ELEAF iJust SZjistit cenu
80%
Recenze
3.SMOK Vape Pen 22Zjistit cenu
75%
Recenze
4.JOYETECH eGo AIO startovací sadaZjistit cenu
75%
Recenze
5.Joyetech eRoll MAC Vape Pen elektronická cigareta Zjistit cenu
75%
Recenze

Parametry

NázevVhodné pro začátečníkyTyp přístrojeZpůsob kouřeníKapacita baterie (mAh)Kapacita zásobníku (ml)Maximální výstupní výkon (W)Odpor žhavící hlavy (Ω)
1.ARAMAX Poweranomechanický modDL (přímo do plic)50005550,14
2.ELEAF iJust Sanomechanický modDL (přímo do plic)300041000,18 / 0,3 / 0,5
3.SMOK Vape Pen 22anomechanický modDL (přímo do plic)16502400,3
4.JOYETECH eGo AIO startovací sadaanomechanický modDL (přímo do plic) MTL (z úst do plic)15002280,6
5.Joyetech eRoll MAC Vape Pen elektronická cigareta anoelektronická cigaretaMTL1800,55111,5
NázevNabíjení pomocí USBNabíjení ze zásuvkyIndikátor stavu baterieFunkce pass-troughRegulace vzduchu (Air Flow)Regulace výkonu (napětí)Dětská pojistka
1.ARAMAX Poweranoano (nutno dokoupit)anoanoanoneano
2.ELEAF iJust Sanoano (nutno dokoupit)anoanoanonene
3.SMOK Vape Pen 22anoano (nutno dokoupit)anoanonenene
4.JOYETECH eGo AIO startovací sadaanoano (nutno dokoupit)anoanoanoneano
5.Joyetech eRoll MAC Vape Pen elektronická cigareta anoanoanoneanonene
NázevVyměnitelná baterieDélka (mm)Průměr (mm)MateriálBarvaZpůsob plnění
1.ARAMAX Powerne15028nerezová ocel, skločernávrchní
2.ELEAF iJust Sne13924,5nerezová ocel, skločerná/stříbrnávrchní
3.SMOK Vape Pen 22ne11022nerezová ocel, skločerná/stříbrnávrchní
4.JOYETECH eGo AIO startovací sadane11819nerezová ocel, skločerná / stříbrná / bíločervená / černobílá / černošedávrchní
5.Joyetech eRoll MAC Vape Pen elektronická cigareta ne1009,2kovčerná, červená, stříbrnáhorní
zpět nahoru ↑

Co je e-cigareta

První e-cigareta byla patentována již v roce 1965, její masová výroba a prodej však začaly až v roce 2006 v Číně, odkud se rozšířila do celého světa. Základním charakteristickým rysem tohoto vynálezu je přitom skutečnost, že využívá ohřevu tekutiny, čímž dochází k uvolňování páry, kterou uživatel vdechuje. Ve skutečnosti se tedy jedná o malý vaporizér (přístroj, který mění kapalné skupenství na plynné).

Složení e-cigarety

Každá e-cigareta se skládá ze čtyř hlavních částí:
 • náustku,
 • atomizéru (žhavící spirálky),
 • patrony s náplní,
 • baterie.

Škodlivost e-cigarety vs. klasické cigarety

Vysoké procento odborné i laické veřejnosti se domnívá, že škodlivost elektronické cigarety je oproti klasickým mnohonásobně nižší – tzn. lze říct, že e-cigarety jsou oproti klasickým zdravější. Spíše to znamená, že jsou méně škodlivé. Zcela zásadním argumentem je skutečnost, že v elektronické cigaretě nedochází ke spalování, pára tudíž neobsahuje tolik škodlivin, jako je tomu u klasické cigarety. Tato technologie však s sebou přináší mnoho dalších výhod, e-cigarety totiž:
 • neobsahují dehet ani další škodlivé látky (amoniak, arzen, formaldehyd, DDT…),
 • bývají v konečném důsledku levnější,
 • pára je bez zápachu,
 • zuby ani prsty nežloutnou,
 • dech, vlasy ani oděv nezapáchá,
 • pasivní kouření je zdravotně nezávadné,
 • obsah nikotinu lze nastavit,
 • umožňují výběr z pestré škály nejrůznějších příchutí náplně,
 • lze kouřit i na některých místech, kde je klasické kouření zakázáno,
 • nepotřebujete zapalovač ani popelník.
Velkou výhodou je také skutečnost, že při pořízení e-cigarety samozřejmě nemusíte skončit s kouřením klasických, ale můžete oba způsoby kombinovat či postupně přejít pouze k elektronickému vapování. Mnoho začínajících uživatelů si například nejdříve vychutnává elektronickou variantu doma, v autě či mezi přáteli nekuřáky – jednoduše všude tam, kde by klasický cigaretový kouř mohl vadit. zpět nahoru ↑

Slovníček pojmů

Dříve než se pustíte do čtení, měli byste se seznámit s pojmy, kterým se při výběru e-cigarety nevyhnete.

Atomizér

Atomizér (někdy také cartomizér či clearomizér) je nejdůležitější součástí každé e-cigarety, jelikož slouží k odpařování e-liquidu. Skládá se z jedné nebo více žhavících spirálek (cívek) a savého materiálu (často například organické vaty), který přivádí liquid ke spirálce. Zahřátím drátku ve spirálce následně dojde k přeměně e-kapaliny v páru. Platí, že čím kvalitnější atomizér je, tím chutnější je i samotné vapování.

Cartomizér, clearomizér

Cartomizér a clearomizér jsou jiná označení pro atomizéry, které se však od klasického atomizéru mírně liší. Cartomizér je typ atomizéru, který tvoří jeden celek s cartridgí (e-cigareta se pak místo běžných tří částí – atomizéru, cartridge a baterie – skládá pouze ze dvou). Obecně jde o nejprodávanější typ, jelikož umožňuje dobrý přehled o množství zbývající e-kapaliny a snadné plnění. A pod pojmem clearomizér se chápe jakýkoli atomizér s průhlednou nádržkou na liquid, díky němuž lze snadno kontrolovat hladinu e-liquidu v nádržce.

Žhavící hlava

Jako žhavící hlava se často nesprávně označuje celý atomizér. Ve skutečnosti je žhavící hlava pouze jednou z jeho nejdůležitějších součástí. Jedná se zpravidla o kovový váleček (trubičku), uvnitř níž se nachází žhavící spirálka (odporový drát) a organická vata (příp. knot), která saje e-liquid. Elektrický proud z baterie pak způsobí rozžhavení spirálky a následné odpaření e-kapaliny. Existují dva základní typy žhavících hlav, lišící se odporem spirálky. Čím nižší je odpor, tím více páry spirálka vyprodukuje, což jej typické pro DL přístroje (pro potahování přímo do plic). Vysoký odpor je zase vhodnější pro náplně s vyšším obsahem nikotinu a způsob potahování z úst do plic (MTL). Žhavící hlavy mohou být již hotové z výroby (což je nejčastější) nebo v nich můžete sami vyměňovat spirálky i savý materiál (tzv. RBA hlavy).

Baterie

Všechny elektronické cigarety obsahují většinou integrovanou, v případě gripů však také vyjímatelnou baterii.

Grip/mod

Grip (nebo jinak řečeno mod) je na rozdíl od klasické e-cigarety složitější zařízení s širokými možnostmi nastavení (např. výkon, napětí, teplotu žhavení apod.), větší výdrží a často také displejem, na které se šroubuje atomizér. Od běžných e-cigaret se gripy liší také velikostí – obvykle jsou větší s hranatým tělem. Vhodné jsou spíše pro pokročilé uživatele, kteří preferují vlastní nastavení.

Tank

Jako tank se označuje cartridge (zásobník nebo nádržka) na e-liquid, která není vyplněna savým materiálem. Někdy se tak označuje tělo clearomizéru, případně celý clearomizér.

E-liquid

Zkráceně liquid nebo také e-kapalina je náplň používaná v elektronických cigaretách. Jedná se o roztok složený zejména z určitého poměru VG (rostlinného glycerolu) a PG (propylenglykolu), příchutě a dalších složek. Obsahuje také volitelné množství nikotinu.

Báze

Báze je základní složka e-liquidu s různým poměrem VG a PG a různým obsahem nikotinu (od 0 mg). Typické je, že báze nemá sama o sobě žádnou chuť, před použitím je proto nutné do ní v doporučeném poměru příchuť přimíchat.

Příchuť

Příchuť neboli aroma je určené k ochucení e-liquidu, a tedy i vdechované páry. Základní dělení zahrnuje tabákové a netabákové příchutě, vyrábí se ovšem v nespočtu nejrůznějších variací.

Hit

Tzv. hit je označení pro „kopnutí“ v krku, které ucítíte pří šlukování. Jedná se o podobný efekt jako u klasických cigaret. Výraznější hit bývá typický pro náplně s vyšší obsahem PG. zpět nahoru ↑

Podle čeho vybírat

Kritérií, podle nichž je možné vybírat elektronickou cigaretu, je hned několik. Každý uživatel má navíc odlišné preference – některý upřednostňuje design před kapacitou baterie a pro jiného je zásadní, jakým způsobem je pára inhalována. Nabízíme vám proto přehledný seznam základních kritérií, která vám usnadní výběr té nejlepší e-cigarety. Elektronické cigarety dělíme podle:
 • složitosti obsluhy,
 • způsobu potahování,
 • kapacity baterie.

Složitost obsluhy

E-cigarety lze v první řadě rozdělit podle toho, kolik času vám zabere příprava přístroje před samotným e-kouřením. Velmi všeobecně proto můžeme říci, že existují dvě základní skupiny přístrojů s:
 • jednoduchým ovládáním (modely „All in One“, sety),
 • složitým ovládáním.
Modely „All in One“ Do kategorie e-cigaret „All in One“ („vše v jednom“) patří všechny modely, jež v balení obsahují vše potřebné pro běžný provoz (nemusíte se tedy starat například o výběr baterie nebo jiného příslušenství). Kromě velmi jednoduchých přístrojů do této kategorie spadají také připravené sady (sety)-mody, které můžete začít ihned používat. Ovládání těchto přístrojů je zpravidla velmi snadné – stačí pouze zmáčknout tlačítko a vše ostatní si přístroj nastaví sám. Myslet je potřeba pouze na dobíjení baterie, plnění e-liquidem a výměnu žhavící hlavy, která se provádí přibližně jednou za 14 dní. „All in one“ modely lze doporučit zejména začátečníkům. Často je však volí i mnoho pokročilých uživatelů, kteří oceňují především:
 • jednoduchost ovládání,
 • snadnou údržbu,
 • kompaktnost,
 • spolehlivost,
 • dobrý poměr ceny a výkonu.
Ostatní modely Pokud však chcete vlastnit sofistikovanější přístroj, který vám umožní nastavovat nejrůznější parametry, nebo dokonce výměnu jednotlivých částí, vybírejte z tzv. gripů (modů). Díky tomuto druhu elektronických cigaret můžete vapování pozvednout na vyšší úroveň, ovlivnit intenzitu či chuť páry apod. Musíte však počítat se složitější obsluhou a náročnější údržbou. Tento typ modelů proto doporučujeme pokročilejším uživatelům, kteří již s vapingem mají zkušenosti.

Způsob potahování

Při výběru elektronické cigarety je velmi důležité udělat si jasno v rozdělení podle způsobu potahování (tzv. vapování). Existují tři typy:
 • do plic (DL),
 • z úst do plic (MTL),
 • univerzální (DL i MTL).
Potahování přímo do plic Za zkratkou DL (Direct Lung) nebo také DTL (Direct to Lung) se skrývá styl potahování, při němž je pára vdechována přímo do plic podobně jako u vodní dýmky. U tohoto typu najdeme vícespirálkové žhavící hlavy s nižším odporem (přibližně 0,6–0,15 ohm). Typický je velký objem páry, s čímž však souvisí také větší spotřeba liquidu. Obvykle disponují vyšší kapacitou baterie (na časté celodenní DL vapování jsou vhodné baterie s kapacitou minimálně 2 000 mAh). Doporučujeme se také volit menší obsah nikotinu (vhodná dávka se pohybuje mezi 2–6 mg). Potahování z úst do plic Potahování z úst a odtud až do plic (MTL, Mouth to Lung) je typické pro klasické cigarety. U těchto modelů se používají žhavící hlavy s vyšším odporem (nejčastěji v rozmezí 0,6 až 3 ohm). Při kouření vzniká menší objem páry, chuť je však výraznější a spotřeba e-liquidu je nižší. Tyto přístroje jsou také vhodnější pro náplně s vyšším obsahem nikotinu. Setkáte se u nich s nižší kapacitou baterie, která je však pro tento typ dostačující (modely s baterií minimálně 1 500 mAh při častém používání vydrží až jeden den). Univerzální typ Pokud se nemůžete rozhodnout, který typ přístroje zvolit, můžete sáhnout po univerzálním modelu, který umožňuje jak potahování přímo do plic (DL), tak i z úst do plic (MTL).

Kapacita baterie e-cigarety

Kapacita baterie hraje při výběru e-cigarety naprosto zásadní roli. Ve skutečnosti je srdcem celého přístroje, jelikož napájí atomizér, který při potáhnutí přetvoří náplň na páru. Všichni vášniví kuřáci si jistě dokážou barvitě představit, jak nepříjemná je situace, kdy si sice chtějí zakouřit, ale jednoduše nemohou, jelikož se jim vybila baterie. Kapacita baterie je přímo závislá na dvou základních faktorech: množství času, který kouření věnujete a designu (přesněji konstrukčním řešení) elektronické cigarety. Jak často kouříte Kapacita baterie samozřejmě přímo souvisí s tím, jak často kouříte (potažmo kolik toho vykouříte v průměru za jeden den). Samozřejmě čím silnější jste kuřák, tím vyšší kapacitu baterie budete potřebovat. Pokud nevíte, podle kterého parametru se při výběru rozhodnout, doporučujeme zvolit právě kapacitu baterie. Níže vám přinášíme přehledný seznam, podle něhož se můžete velmi snadno zorientovat při výběru vhodné baterie.
 • Příležitostný kuřák (méně než 5 cigaret denně) – kapacita baterie cca 650 mAh,
 • středně silný kuřák (5–10 denně) – kapacita baterie od 1 100 do 1 500 mAh,
 • silný kuřák (10–20 denně) – kapacita baterie od 1 500 do 2 000 mAh,
 • velmi silný kuřák (nad 20 denně) – kapacita baterie až 5 000 mAh.
Standardem je přibližně 1 500 mAh. Taková kapacita baterie vydrží přibližně jeden den běžné zátěže. Jedná se však o údaj pouze orientační, jelikož výdrž e-cigarety je velmi individuální záležitostí. Zejména řidiči nebo lidé pracující s počítači také jistě ocení skutečnost, že ve stále větším množství trh nabízí i modely, které je možné nabíjet pomocí micro USB kabelu. To umožňuje uživateli dle libosti vapovat na odpočívadlech u silnice nebo třeba při práci s počítačem. Pokud to daný model umožňuje (což je typické pro gripy), můžete si pořídit také náhradní baterii, kterou jednoduše v případě potřeby vyměníte.

Typy baterií

Pochopitelně ne všechny baterie používané v elektronických cigaretách jsou stejné. Neliší se pouze kapacitou, ale například i způsobem, jakým dochází k jejich zapnutí. Rozdělujeme je proto na:
 • automatické baterie,
 • manuální baterie.
Automatická baterie Jak již název napovídá, automatická baterie se zapíná sama vlivem podtlaku způsobeného potáhnutím z e-cigarety. Automaticky se tímto způsobem začne rozehřívat atomizér, který tekutou náplň přetvoří v páru. Výhodou je, že se tento způsob velmi podobá kouření klasických cigaret. Z tohoto důvodu jej také upřednostňuje většina uživatelů a bývá typický pro vysoké procento modelů. Zejména v dřívější době však docházelo ke vzniku zpoždění mezi potáhnutím a příjmem par v ústech (potřebný interval délky žhavení dosahoval až 7 sekund). V současnosti se však s tímto efektem již téměř nesetkáváme. Manuální baterie Naproti tomu manuální baterie se zapíná tlačítkem umístěným na těle přístroje. Zásadní výhodu přitom představuje skutečnost, že atomizér je možné díky tomu rozehřívat libovolně dlouho, tedy přesně tak, jak daný uživatel potřebuje. Tímto způsobem je možné regulovat intenzitu páry na jedno vdechnutí. Protože jsou manuální baterie používány téměř výhradně u gripů, vzhled těchto e-cigaret se nepodobá vzhledu klasických cigaret. Je však nutno říci, že manuální baterie jsou mnohem méně spolehlivé než baterie automatické. Jsou dokonce známy případy, kdy tento typ baterie způsobil výbuch e-cigarety a zranění uživatele. Baterie je možné rozdělit také podle toho, zda jsou určeny k opakovanému nabíjení či pouze k jednorázovému použití:
 • nabíjecí baterie,
 • jednorázové baterie.
Nabíjecí baterie Tento typ najdeme u většiny přístrojů. Životnost takové baterie se většinou pohybuje okolo 300 nabití, poté je nutné ji vyměnit za novou (samozřejmě pouze, pokud se jedná o výměnnou baterii). Průměrně je tedy nutné zainvestovat do nového zdroje přibližně jednou za půl či tři čtvrtě roku. Nabíjecí baterie lze rozdělit ještě na integrované a výměnné. Integrované se nabíjí pomocí USB podobně jako mobilní telefon. Výměnné potřebují externí nabíječku. Na rozdíl od integrovaných nabíjecích baterií, mají výměnné nabíjecí baterie tu nespornou výhodu, že je možné jich nakoupit více a podle potřeby nabíjet a vyměňovat, aniž by tento proces narušil samotné užívání e-cigarety. Jednorázová baterie Poměrně často se však lze setkat také s baterií na jedno použití (tedy takovou, kterou nelze dobíjet). Jednorázové elektronické cigarety se velmi podobají klasickým tabákovým cigaretám. Kapacita těchto baterií vystačí přibližně na stejnou dobu, jakou vám trvá vykouření jednoho balíčku cigaret. Jelikož není možné baterii vyměnit, po vybití je nutné celý přístroj vyhodit. Je také nutné podotknout, že se rozhodně nejedná o levnou záležitost. Vybitou baterii (jakýkoli typ) lze velmi snadno poznat podle slabší chuti e-liquidu a velmi slabé tvorby páry. Na co si dát při výběru baterie pozor Při výběru vhodné baterie mějte na paměti, že reálnou délku výdrže baterie neovlivňuje pouze způsob vapování, ale také výrobce a kvalita dané značky. Může se tak snadno stát, že dva modely se stejnou výdrží (např. 1 200 mAh), ale od různých výrobců, ve skutečnosti vydrží na jedno nabití v provozu různou dobu. Vždy proto vybírejte pouze výrobky kvalitních a zavedených značek. Podobně vás může překvapit nižší výdrž u přístrojů, u nichž nastavíte vyšší výkon a zároveň nižší odpor. Dojde tak k rapidnímu zvýšení objemu par, ale zároveň s tím také k rychlejšímu vybíjení baterie.

Design

Vzhled může být pro některé uživatele tím nejdůležitějším kritériem, podle něhož se při výběru rozhodují. A není divu – cigaretu lze vnímat podobně jako módní doplněk, zejména tu elektronickou. Výrobci proto již dávno upustili od trendu věrného kopírování vzhledu klasických cigaret a začali experimentovat s pestrostí tvarů i barev. Ačkoli v současnosti většina e-cigaret připomíná svým tvarem kubánský doutník nebo malý box, lze se stále častěji setkat také s novinkami, které překvapí svojí extravagancí. Podle designu můžeme elektronické cigarety rozdělit do tří základních skupin:
 • mini e-cigarety,
 • klasické e-cigarety,
 • gripy/mody.
Mini e-cigarety Ze všech typů se mini e-cigarety svým vzhledem i rozměry nejvíce podobají klasickým cigaretám. Jsou malé a elegantní, bohužel však u nich nelze počítat s dlouhou výdrží baterie (její kapacita se nejčastěji pohybuje od 90 do 280 mAh). Produkují také poměrně malý objem páry. Nízká výdrž je v současné době řešena pomocí speciálních dobíjecích pouzder. Tato pouzdra jsou vybavena záložní baterií, z níž se elektronická cigareta po uložení do pouzdra začne automaticky dobíjet. Tento typ je ideální zejména pro příležitostné kuřáky, kteří upřednostňují zejména vzhled a malé rozměry. Jsou také vhodné pro všechny, kteří chtějí mít v záloze náhradní e-cigaretu. Klasické e-cigarety Tato kategorie je mezi uživateli nejoblíbenější. Jedná se o určitý kompromis mezi zbývajícími dvěma typy a patří sem nepřeberné množství modelů, jejichž tvar většinou připomíná doutník. Tyto přístroje jsou větší než mini e-cigarety a disponují také vyšší kapacitou baterie (od 650 do 1600 mAh), díky čemuž vydrží déle v provozu. Z tohoto důvodu je volí většina e-kuřáků. Jsou také nejvhodnější pro plynulý přechod z klasických cigaret. Gripy/mody Gripy (mody)patří do kategorie složitějších přístrojů, které často vypadají jako malé boxy (případně široké trubice) s náustkem. Ačkoli kvůli tomu ztrácejí na eleganci, nabízejí velmi slušnou kapacitu baterie (od 2000 do 3400 mAh) a velká oblaka dýmu. Gripy také umožňují široké možnosti nastavení (například výkon, napětí, teplotu žhavení atd.). Často je  možné si do těchto přístrojů dokoupit nejen baterii, ale také další součásti podle vlastních preferencí. Při nastavování však musíte dávat dobrý pozor a zejména mít přehled o dané problematice, jelikož gripy nemívají bezpečnostní prvky. Velmi snadno lze tedy přístroj nastavit tak, že se stane uživateli potenciálně nebezpečným. Gripy ocení v neposlední řadě také ti, kteří do e-cigaret používají vlastnoručně vyrobené cívky (tzv. DIY – Do It Yourself). Kategorii modů je možné dále rozdělit na mechanické a elektronické přístroje. Mezi mechanické e-cigarety se řadí takové přístroje, které neobsahují žádné elektronické součástky. Proud je v nich z baterie přiváděn přímo do odpařovače a není možné jej regulovat. Možnosti nastavení jsou tedy velmi omezené, často vůbec žádné. Naproti tomu skvělou vlastností mechanických modů je jejich velmi dlouhá životnost a téměř absolutní bezporuchovost. Mechanické mody vyhledává stále více e-kuřáků. Tzv. startovací sady jsou ideální pro začínající uživatele a pro všechny, kteří chtějí přejít z klasických cigaret na elektroniku. Naproti tomu mody elektronické disponují rozsáhlými možnostmi nastavení díky zabudované elektronice. Doporučujeme je pro velmi zkušené e-kuřáky, kteří vědí, jak takový přístroj správně nastavit. Pochopitelně se však také poměrně výrazně liší od mechanických přístrojů svojí pořizovací cenou. Gripy jsou obecně ideální pro velmi silné kuřáky uvyklé celodennímu pokuřování. Díky silné baterii vydrží i časově náročný provoz. Zakoupit můžete samostatný grip, případně kompletní sadu. Tento typ ocení v neposlední řadě také ti, kteří do e-cigaret používají vlastnoručně vyrobené cívky (tzv. DIY – Do It Yourself).

Typ žhavení

Velmi důležité je zohlednit při výběru také typ žhavení, který byl v e-cigaretě použit. Ten má totiž přímý vliv na množství uvolněné páry a zejména také na intenzitu chuťového prožitku při vapování. O správné odpaření e-liquidu se stará žhavící spirálka (cívka), ta je součástí tzv. atomizéru s cartridgí, clearomizéru nebo cartomizéru. Atomizér je nejstarším způsobem žhavení, přesto se stále hojně používá. Nejčastěji se však lze při výběru setkat s clearomizéry. Ty mají (podobně jako cartomizéry, u nichž se používá vata) atomizér pevně spojen s cartridgí (jedná se tedy o jeden celek). Velkou výhodou je snadné plnění a zejména dobrý přehled o množství zbývající kapaliny, protože clearomizéry bývají vyrobeny z průhledných materiálů. Jsou nejvhodnějším řešením pro středně silné a silné kuřáky. Setkat se však můžete také s tzv. tankovými systémy. V jejich případě se liquid z uzavřené cartridge na žhavící spirálku přenáší pomocí speciální jehly, kapalina proto tolik nevytéká. Tento typ se doporučuje spíše slabším kuřákům. Pro všechny systémy však platí stejné pravidlo – přibližně 1x za dva týdny je nutné žhavící spirálku vyměnit, jelikož při spalování e-kapaliny dochází k jejímu postupnému zanášení a snižování kvality výkonu. Správnou žhavící spirálku vyberete podle stylu kouření, který preferujete. Pokud upřednostňujete způsob potahování:
 • do úst, a poté do plic (MTL), volte odpor hlavy stejný a vyšší než 0,6 ohm,
 • ihned do plic (DL), volte tzv. subohmové žhavící hlavy s odporem pod 0,6 ohm.

Jak dlouho vydrží žhavící hlava

Výdrž žhavících hlav e-cigaret se pohybuje od jednoho do čtyř týdnů a závisí na více faktorech. Mezi jeden z nich patří typ e-liquidu – čím sladší a tmavší je, tím rychleji a více bude spirálku zanášet. Životnost spirálek výrazně snižuje také vyšší obsah VG (rostlinného glycerolu) v e-kapalině (paradoxně je však pro některé typy tanků vyšší procento VG vhodnější) či nastavení baterie (výkonu přístroje). Čím více páry e-cigareta produkuje, tím rychleji se spirálka zanese a přestane fungovat. Posledním činitelem je také samotný uživatel – pokud necháváte před potáhnutím žhavící hlavu dostatečně nasáknout e-kapalinou, prodlužujete tak její životnost. zpět nahoru ↑

Výběr e-liquidu

Tak jako výběr samotné elektronické cigarety je důležitá i volba náplně (e-liquidu, zkráceně liquidu). Kvalita a typ zvoleného liquidu totiž přímo ovlivňuje požitek z kouření. Ve hře je ale také zdravotní stránka – některé levné a nekvalitní náplně totiž mohou být zdraví škodlivé. Z tohoto důvodu je dobré věnovat výběru náležitou pozornost. V následující kapitole vám přinášíme pouze základní informace o e-kapalinách. Připravili jsme pro vás ale také samostatný článek, v němž se dozvíte vše potřebné pro výběr vhodného e-liquidu. Podle čeho vybrat e-liquid Hlavními složkami náplní do elektronických cigaret je propylenglykol (PG), rostlinný glycerin (VG), nikotin a příchuť (aroma). Kromě složení je důležitá také typ, výkon a značka e cigarety. Při výběru byste se proto měli vždy zajímat o:
 • obsah nikotinu,
 • typ a výkon e cigarety,
 • složení (poměr VG/PG),
 • příchuť,
 • značku.

Obsah nikotinu

Obsah nikotinu v náplních do elektronických cigaret je volitelný a pohybuje se obvykle od 0 (bez nikotinu) do 20 mg/ml. Pokud přecházíte z klasických cigaret, měli byste volit takovou koncentraci nikotinu, která odpovídá dosavadnímu příjmu této látky. Zorientovat se můžete podle následující tabulky:
 • začínající kuřák (bez zkušeností s klasickými cigaretami) – obsah nikotinu 0–3 mg,
 • příležitostný kuřák (méně než 5 denně) – obsah nikotinu 3–6 mg,
 • středně silný kuřák (5–10 denně) – obsah nikotinu 6–12 mg,
 • silný kuřák (10–20 denně) – obsah nikotinu 12–18 mg,
 • velmi silný kuřák (nad 20 denně) – obsah nikotinu až 24 mg.

Typ a výkon e-cigarety

Typ a výkon přístroje také zásadně ovlivňuje výběr liquidu. Obecně platí, že čím výkonnější e-cigareta je, tím slabší by měl být obsah nikotinu. Vysoký výkon totiž znamená větší produkci páry, a tedy i vyšší spotřebu nikotinu. Klasické modely s nízkým výkonem určené pro vaping z úst do plic (MTL) snesou vyšší obsah nikotinu, a to obvykle od 12 do 20 mg. Středně výkonné MTL přístroje pak od 6 do 12 mg. E-cigarety s vysokým výkonem (obvykle gripy) jsou určeny pro DL kouření (potahování přímo do plic) a koncentraci nikotinu 3–6 mg. A pro nejvýkonnější gripy (s tzv. subohmovými žhavícími hlavami) je vhodné volit obsah od 0 do 3 mg.

Poměr VG a PG

VG (rostlinný glycerin) a PG (propylenglykol) jsou dvě hlavní složky e-liquidu. Poměr, v němž jsou zastoupeny, ovlivňuje chuť a množství produkované páry. Obecně lze říci, že VG se stará o tvorbu velkého objemu páry, ale potlačuje chuť e-liquidu. PG naopak zvýrazňuje chuť, ale tvoří málo páry. Protože je VG hustší, náplně s vyšším procentem rostlinného glycerinu se používají v nízkoodporových atomizérech pro kouření stylem DL, při němž je produkováno velké množství páry. Naopak vyšší procento PG se hodí spíše pro přístroje s menšími žhavícími hlavami určené pro kouření z úst do plic (MTL). Obvykle se tyto dvě látky míchají v různých poměrech VG/PG (20/80, 30/70, 70/30 nebo 80/20, případně se používají ve 100% koncentraci). Velmi oblíbená je však také univerzální směs 50/50, která zaručuje dobré podání chuti i uspokojivou tvorbu páry.

Příchuť

Výběr příchutí e-liquidů je skutečně široká. Trh nabízí jak klasické tabákové, tak netabákové příchutě, mezi nimiž lze narazit např. na kokos, mentol, čokoládu, espresso, whisky, vanilku, nejrůznější ovocné příchutě atp. Protože je velmi obtížné určit, která příchuť pro vás bude při kouření elektronické cigarety nejlepší. Doporučujeme vybírat pouze mezi značkami prověřených výrobců a kupovat nejdřív pouze malé balení. Zkušenější vapeři si navíc mohou namíchat e-liquid podle vlastních nejen chuťových preferencí.

Značka

Podobně jako při výběru e-cigarety, také při výběru náplně hraje svoji roli značka. Dávejte proto dobrý pozor, kde a jaký liquid budete kupovat. Na českém trhu existuje velké množství prověřených značek, kterých se doporučujeme držet (Dekang, Liqua, Joyetech, Aramax, Hangsen, Ecoliquid atd.). Tito výrobci vlastní certifikáty kvality a jejich výrobky podléhají přísným normám. Levné liquidy obvykle obsahují toxické látky a často více nikotinu, než je uvedeno na obalu. Škodlivost elektronické cigarety s nevhodnou náplní tak může být dokonce podobná jako kouření klasické cigarety. zpět nahoru ↑

Na co si dát při výběru pozor

Při výběru e-cigarety vás mohou nemile překvapit některé zavádějící informace nebo můžete narazit na padělané výrobky. Na co si při výběru pozor dát pozor nejvíce?
 • Neexistující generace,
 • typové označení,
 • obsah balení,
 • vyobrazení,
 • podezřele nízká cena,
 • šedý dovoz.

Neexistující generace e-cigaret

Pokud se vás prodejce bude snažit nalákat na stále vyšší generace e-cigaret, vypovídá to pouze o jeho neserióznosti. Ve skutečnosti totiž existují pouze dvě generace elektronických cigaret. Za první generaci jsou označovány modely, které ovládly trh po roce 2006 a několik let poté. Ty se vyznačují designem velmi podobným klasickým cigaretám. Později však nastal vývojový skok, který je označován jako druhá generace. S touto vlnou se objevily e-cigarety, které se již nepodobají klasickým a nabízejí řadu funkcí navíc. Ačkoli je proto v současnosti na výběr z mnoha rozdílných modelů, nejedná se o další vývojový skok (jde pouze o vylepšování designu a funkčnosti přístrojů typických pro druhou generaci), a proto také tyto přístroje nelze nazývat další generací. Úsměvný je také fakt, že prodejci v honbě za zákazníky zapomněli na třetí generaci, a setkáte se tedy jen se čtvrtou či pátou vlnou.

Typové označení

Stejnému modelu e-cigarety různí prodejci přiřazují různá kódová označení (stejný model může být označen např. EC518/5G i DSE 103). Potřebujete-li proto zakoupit příslušenství či náhradní díly, může nastat problém, jelikož daný prodejce nemusí podle označení zjistit, o jaký přístroj se jedná. Z tohoto důvodu je dobré znát typové označení konkrétního modelu, které přístroj získá ve výrobě, a je tedy vždy stejné (např. RN4081 nebo KR808). Typové označení je platné celosvětově a mají je všechny přístroje druhé generace.

Obsah balení

Zejména levnější přístroje v balení často neobsahují všechno potřebné příslušenství. Dokoupení dalšího potřebného vybavení se může následně velmi prodražit. Vždy se proto pečlivě informujte o obsahu balení. Standardní balení zahrnuje dvě dobíjecí baterie, nabíječku, atomizér s náustkem, patrony s náplní, český návod a záruční list.

Vyobrazení

Při nákupu na e-shopech dávejte dobrý pozor na obrazovou prezentaci elektronických cigaret. Mnoho prodejců bohužel používá stejnou fotografii u více rozdílných modelů. Nejčastěji se jedná o detaily přístroje, přičemž může chybět vyobrazení celého modelu. V lepším případě najdete na stránkách poznámku, že fotografie je pouze ilustrativní, často však tato informace chybí. Vždy proto srovnávejte fotografie z více webů, a pokud můžete, nejlépe si zajděte do kamenné prodejny e-cigaretu prohlédnout.

Podezřele nízká cena

Vybíráte-li vhodnou e-cigaretu, v rámci ceny si dávejte pozor na zdánlivě velmi výhodné a levné nabídky. Často se jedná o kusy, které mají s kvalitou jen velmi málo společného. Nízkou cenu totiž umožňuje fakt, že se jedná o:
 • šedý dovoz,
 • výrobky podřadné kvality z neautorizovaných továren,
 • prodejce, který nevydrží na trhu déle než dva roky.
E-cigarety bohužel patří do kategorie výrobků, které se velmi často padělají. Při výběru proto dávejte  dobrý pozor na to, co kupujete. Zaměřte se především na kvalitní a prověřené značky, případně na délku záruční doby či interval, v němž je možné výrobek vrátit. V ideálním případě nakupujte pouze originály od zavedených prodejců. Určitým vodítkem vám může být také design, kvalita zpracování a použité materiály. Padělky se totiž mimo jiné vyznačují právě levným a nekvalitním provedením. U těchto přístrojů na sebe velmi špatně doléhají některé součásti celého systému, z clearomizéru či cartridge pak může unikat e-liquid, případně dochází k přepalování žhavící hlavy apod. Nízká pořizovací cena se zejména u e-cigaret skutečně nevyplatí. zpět nahoru ↑

Cenové relace e-cigaret

Elektronické cigarety patří mezi typ zboží, u něhož platí, že vysoká cena je úměrná kvalitě produktu. Anebo přesněji: E-cigaretám, které se pyšní podezřele nízkou cenou, je nejlepší se velkým obloukem vyhnout. Dobrým ukazatelem kvality je délka záruční doby. Pokud je příliš krátká, znamená to, že výrobci, který zboží na trh uvedl, jde pouze o zisk a na trhu se dlouho neudrží. Takový produkt nemá smysl kupovat. Velmi důležité je brát v potaz také dlouhodobé náklady, které utratíte za provoz e-cigarety. Daný model se vám totiž může velmi prodražit. Vždy si proto nejdříve kromě samotného přístroje zkontrolujte také dostupnost a cenu náhradních dílů a příslušenství. Níže vám přinášíme přehled několika základních cenových kategorií. V každé z nich najdete obecné vlastnosti přístrojů, jež se do ní řadí. Srovnejte proto své požadavky s každou kategorií. Rozhodnete-li se pro některou z nich, výběr dostupných modelů se velmi zúží a bude snazší se pro jeden konkrétní rozhodnout.
 • do 500 Kč,
 • do 1 000 Kč,
 • do 1 500 Kč,
 • do 2 500 Kč,
 • do 3 500 Kč,
 • nad 3 500 Kč.

Do 500 Kč

V nejnižší cenové kategorii do 500 Kč lze najít převážně jednoduché elektronické cigarety zejména pro začátečníky či nenáročné uživatele. Často se jedná o jednorázové e-cigarety či startovací sady, které nabízí vše potřebné (a není tedy potřeba již další komponenty dokupovat). Obecně jde o velmi jednoduché přístroje, u nichž není možné nastavovat jednotlivé parametry. Co se použitých materiálů týče, převažují plasty. Designově však často mile překvapí. Případné příslušenství však bývá velmi chudé. Přesto je možné i v této cenové relaci najít kvalitní a vyhovující model. Musíte však počítat s nižším objemem vytvořené páry, což však kompenzuje možnost zvolit vyšší obsah nikotinu.

Do 1 000 Kč

Kategorie přístrojů, jejichž pořizovací cena dosahuje maximálně 1 000 Kč, nabízí poměrně široký sortiment elektronických cigaret. Nejčastěji se jedná o malé kapesní modely, které produkují přibližně stejný objem páry jako klasické cigarety. Vyznačují se tím, že jsou velmi vhodné pro náplně s vysokým obsahem nikotinu. Pokud budete vybírat v této cenové hladině gripy, počítejte s tím, že získáte pouze základní sadu, k níž bude nutné dokoupit minimálně náplň, baterii atp. Může se tak stát, že se vám výsledná investice nevyplatí a lepší volbou by bylo sáhnout rovnou po dražším modelu. Také možnosti nastavení jsou stále velmi omezené. Množství páry však již získáte stejné jako s dražšími modely. Každopádně i zde je možné najít přístroje, které mnoha uživatelům naprosto vyhovují. A pokud vám nevadí sáhnout hlouběji do kapsy, investovat do příslušenství a spokojíte se s jednoduchými přístroji, které nelze nastavovat podle osobních preferencí, pak může být tato kategorie vhodná právě pro vás.

Do 1 500 Kč

Modely do 1 500 Kč se velmi podobají předchozí kategorii. Nabízejí však již základní možnosti nastavení a jejich provedení na první pohled vypadá lépe (perfektní a stylový design byste zde však hledali marně). Kapacita baterie těchto elektronických cigaret také není příliš ohromující, a proto musíte počítat s častějším nabíjením nebo výměnou. Na rozdíl od předcházejících kategorií jsou však spolehlivější a jejich konstrukce působí kvalitnějším dojmem. Najdeme zde také již poměrně kvalitní mini e-cigarety, které vypadají a fungují velmi podobně jako klasické cigarety. Na své si tedy přijdou i ti uživatelé, kteří se nechtějí vzdát klasické cigarety, ale zároveň by rádi zkusili zdravější způsob kouření.

Do 2 500 Kč

V této cenové relaci se již nachází modely, které disponují poměrně širokými možnostmi nastavení a některými moderními funkcemi (např. změnou výkonu či teploty žhavení). Stále zde však nenajdete modely s velmi vysokým výkonem, programovatelným firmwarem nebo takové, které jsou vyrobeny z exkluzivních, neobvyklých nebo vysoce odolných materiálů. Tato kategorie se snaží nalákat jak začátečníky, kteří mají v oblibě složitější a dražší přístroje, tak zejména pokročilé uživatele, kteří od elektronické cigarety očekávají přidanou hodnotu v podobě rozšířeného nastavení a volně vyměnitelných součástí. Mody (gripy) do 2 500 Kč se pyšní vysokou produkcí páry a dlouhou výdrží baterie. Stále se však jedná o kategorii o dva stupně nižší, než do které spadají nejlepší e-cigarety.

Do 3 500 Kč

Do této kategorie spadají elektronické cigarety velmi vysoké kvality. Pokud však patříte mezi náročné uživatele, můžete zde ještě stále narazit i na modely, které nedokáží zcela splnit vaše požadavky (např. disponují nižším výkonem či životností baterie). Často však jde o e-cigarety, které se liší například pouze nižším výkonem baterie oproti nejlepším modelům za nejvyšší cenu. Každopádně se jedná o velmi zdařilé kousky, na které se rozhodně můžete spolehnout. Požitek z vapování je na velmi vysoké úrovni, podobně jako možnosti nastavení či kvalita konstrukčního zpracování. Jedná se o předstupeň nejvyšší třídy, a je to znát.

Nad 3 500 Kč

V cenové kategorii top e-cigaret se nachází přístroje, které se pyšní nejen velmi kvalitním zpracováním a luxusními použitými materiály, ale také vynikajícím výkonem, který přináší nezapomenutelný prožitek při vapování. Modely této kategorie disponují extrémně vysokým výkonem, rychlým ohřevem atomizéru a přesnou detekcí teploty. Bývají naprosto spolehlivé a lehce ovladatelné. Jsou také velmi variabilní a lze podle vlastních potřeb měnit jejich parametry či konstrukci. Navíc zpravidla každý výrobce poskytuje velmi kvalitní servis i dlouhou záruční dobu. zpět nahoru ↑

Příslušenství

Zejména dražší modely se prodávají s poměrně širokou škálou příslušenství. U levnějších elektronických cigaret je většinou nutné některé z potřebných komponent dokoupit samostatně. Většinou se neobejdete bez USB nabíječky, náhradních náplní či náhradních spirálek (cívek). Velmi praktické však může být i přenosné nabíjecí pouzdro nebo nabíječka do automobilu. Podívejme se na nejčastěji používané příslušenství elektronických cigaret trochu podrobněji.
 • USB nabíječka,
 • nabíječka do zásuvky,
 • nabíječka do automobilu,
 • přenosné (nabíjecí) pouzdro,
 • šňůrka na krk,
 • kazety s náhradní náplní,
 • e-liquid,
 • žhavící spirálka.
USB nabíječka patří v současnosti mezi běžný standard. Ocení ji zejména všichni uživatelé, kteří si práci na počítači rádi zpříjemňují e-kouřením. Pokud však nemáte přístup k USB portu, vyplatí se vlastnit také běžnou nabíječku do zásuvky. Výrobci však mysleli i na uživatele cestující často automobilem. Pro ně je určena nabíječka do auta, která umožňuje pohodlně nabíjet e-cigaretu přímo z cigaretového zapalovače. Velmi praktickým doplňkem každé e-cigarety je také přenosné nabíjecí pouzdro. Nejenže umí nabíjet baterie elektronické cigarety, ale zároveň ji ochrání před případným poškozením, usnadní transport a v neposlední řadě je také samo o sobě bezesporu velmi stylovým doplňkem každého e-kuřáka. Abyste měli e-cigaretu stále po ruce a zároveň minimalizovali možnost ztráty, můžete si pořídit šňůrku na krk. Jedná se o speciální, obvykle designově zdařilý náhrdelník, na který je možné e-cigaretu snadno zavěsit. Pokud to váš přístroj umožňuje, můžete si pořídit také kazety s náhradní náplní. Protože je součástí kazety také žhavící hlava, odpadne vám starost s její výměnou – jednoduše vyměníte celou kazetu. Nevýhodou je skutečnost, že tyto žhavící hlavy jsou poměrně malé, nemůžete tedy od nich očekávat vysoký výkon a velký objem páry. Také výběr příchutí e-liquidu je v případě kazet dosti omezený. Mezi zcela samozřejmou výbavu každého e-kuřáka by měla patřit náhradní e-kapalina. Pokud vám v přístroji dojde, budete ji moci velmi rychle vyměnit. Vždy je dobré mít v záloze také několik žhavících spirálek (cívek). zpět nahoru ↑

Tipy na závěr

 1. Před nákupem konkrétního modelu si vždy zjistěte dostupnost a ceny náhradních dílů. Ty mohou být u některých výrobců vyšší, než byste čekali. Výsledná investice se vám tak může výrazně prodražit.
 2. Pokud již máte s e-cigaretami zkušenosti a jste zároveň manuálně zruční, můžete si žhavící spirálky vyrobit sami doma, díky čemuž velmi ušetříte. Mnoho e-shopů nabízí spolu s běžným sortimentem také veškerý potřebný materiál.
 3. Při výběru nejlepší elektronické cigarety doporučujeme pročíst maximum recenzí (případně kuřácké diskuze a fóra) či se informovat o vítězích spotřebitelských testů. Zkušenosti druhých vám mohou výrazně usnadnit rozhodování.
4.4/5 182 hodnocení
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

5 Comments
 1. Hlavně ty náplně to je pech..

 2. Joyetech eGo AIO (1500mAh) startovací sadu už kouřím rok je super,ale chtěl bych přejít na něco jiného s větší kapacitou baterie co by jste doporučily Děkuji

  • Dobrý den,

   pokud jste s Joytechem spokojený tak můžete zkusit Joyetech eGo AIO D22 XL 2300mAh. Jestli je to pro vás stále malá kapacita baterie, tak je tu Aramax Power 5000mAh s opravdu obří kapacitou.

 3. Dobrý večer,

  Potřeboval bych prosím poradit s výběrem,chtěl bych něco jednoduchého a hlavně na šlukování.

  Cena nerozhoduje, děkuji a přeji pěkný večer

  • Dobrý den,

   pokud je to vaše první e-cigareta, zkusil bych Joyetech eGo AIO (1500mAh) startovací sadu. Odkaz na recenzi je výše v článku. Je levná, jednoduchá a hodně oblíbená mezi prvo uživateli.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo