Jak vybrat elektrický hoblík+ Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Dnešní doba, jakkoli se může zdát uspěchaná, přeje návratu k přírodě a přírodním materiálům obecně. Čím dál častěji se preferuje používání dřevěného nábytku i doplňků z něj. Jak by se ale pořádný kutil, který nedá na dřevo dopustit, obešel bez pořádného hoblíku? Pokud si chcete ušetřit práci i čas, ale nevíte, po kterém ručním elektrickém hoblíku sáhnout, stačí si přečíst našeho rádce a budete mít jasno. Z naší testované pětice si vyberete. V první části rádce jsme se zaměřili na samotný test elektrických hoblíků, v té druhé pak na praktické rady a všeobecný přehled.

Recenze elektrických hoblíků

Do našeho rádce jsme si vybrali pětici nejprodávanějších elektrických hoblíků, abychom porovnali jejich výkon, preciznost, funkčnost a také bezpečnost. Pokud vám však do oka nepadne ani jeden kandidát z naší pětky, určitě si alespoň uděláte celistvý obrázek, jak by měl ideální přístroj vypadat.

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Makita KP0800Zjistit cenu
94 %
2.Bosch GHO 6500Zjistit cenu
93 %
3.DeWALT D26500KZjistit cenu
88 %
4.Ferm FDPP 650 PPM1010Zjistit cenu
82 %
5.EXTOL Craft 409113Zjistit cenu
81 %

Extol Craft 409113

Příkon750 W
Otáčky naprázdno16500 ot/min
Šířka hoblování82 mm
Max hloubka hoblování0-2 mm
Max plátování0-7 mm
Hmotnost2,8 kg
Rozměry D x Š x V v mm200 x 170 x 300

Kdo to myslí s domácím kutilstvím vážně, výběrem nářadí značky Extol produktové řady Craft nešlápne vedle. Ta hobby kutilům nabízí nadstandardní kvalitu v přijatelné cenové relaci.
Elektrické hoblíky s přehledem zvládnou jak hoblování, tak kosení hran dřeva i vytváření polodrážek. Jejich benefitem je navíc moderní design a promyšlené tvarování, které skvěle padne do ruky.

Elektrický hoblík označen číslem 409113, na který jsme se zaměřili v této recenzi, pro amatéry dostačující 750W příkon a vyhoví jako pravákům tak i levákům. V dílně se vám bude vyjímat jeho (pro Extol Craft typická) zelená barva.

Na první pohled nás zaujal opravdu jednoduchým moderním designem. Má velké madlo a rukojeť, kterými se vám při práci dvěma rukama bude dobře ovládat. Provoz bude i bezpečný. Hoblík má ze spodní strany hlavního madla spínač, kterým se zahajuje jeho provoz, a navíc také bezpečnostní pojistku spínače. Pro ochranu očí před odlétávajícími pilinami ochrání malý sběrný plátěný pytlík, nebo možnost napojení hadice vysavače.

 Naplnění pytlíku nebo vysavače musíte hlídat, na vyčerpanou kapacitu vás neupozorní žádná kontrolka a přístroj se ani sám nevypne. Směr, kterým budou zbroušené piliny vylétávat ven se dá otočným přepínačem zvolit doleva nebo doprava.

Hloubka hoblování se reguluje otáčením předního kulového madla, pod kterým je stupnice ukazující hodnoty nastavení hloubky hoblování, a to od minimální 0, do maximální hodnoty 2 mm. Nastavovat lze také mezistupně. O tyto milimetry bude hoblík ubírat ze dřeva nebo dřevěného materiálu, na kterém budete pracovat. Pro hloubky do 2 mm nebude zapotřebí vyvíjet na hoblík extra tlak silou, takže práce by vám měla jít velmi snadno od ruky.

Pro tvorbu polodrážek se k hoblíku jednoduše dvěma šrouby a matkou připevní boční vodítko, které umístíte dle popisu a nákresu v návodu. Se správně nastaveným přístrojem rychle zvládnete tvorbu až 7 mm hluboké polodrážky. Výšku drážky určíte vodítkem nastavení hloubky polodrážky, kterou měníte povolením a utažením šroubu na pravé straně hoblíku.

S hoblíkem se i díky jeho nízké váze pod 3 kila dobře manipuluje při práci. Pokud se vám po čase bude zdát, že už nefunguje jako předtím, lze vyměnit nůž, hnací řemen hoblíku i uhlíky motoru.

Slušných 16 500 otáček, standardní 82mm šířka hoblování, V drážka pro možnost kosení hran a možnost tvorby až 7 mm hlubokých polodrážek vám do domácí dílny bohatě postačí.
Pro provoz přístroje je potřeba mít na dosah přívod elektřiny, protože hoblík nemá provoz na baterii.

 • Nízká hmotnost                                                                         
 • Možnost odvodu pilin doprava nebo doleva 
 • Třeba zapojit do zásuvky, není AKU
 • Maximální hloubka hoblování jen do 2 m
Zjistit cenu

Ferm FDPP 650 PPM1010

Příkon650 W
Otáčky naprázdno16000 ot/min
Šířka hoblování82 mm
Max hloubka hoblování0-2 mm
Max plátování0-7 mm
Hmotnost2,8 kg
Rozměry D x Š x V v mm350 x 160 x 170

Holandský výrobce nářadí Ferm má v nabídce spoustu druhů především hobby nářadí, které se hodí do domácí dílny každého kutila.

Elektrický hoblík FDPP 650 PPM1010 s příkonem 650 W A 16 000 otáčkami za minutu zvládne jak hoblování dřeva, tak srážení hran i drážkování.

Jeho profesionální vzhled bude vaší dílně slušet a při práci s ním oceníte nízkou hmotnost hoblíku, snadné nastavování a ergonomický tvar s měkkou rukojetí, která zabrání klouzání v ruce.

Od tohoto hoblíku určeného pro amatérské využití neočekávejte žádný extra příkon. Ten je spíše nižší, 650Wattový, ale pro běžné práce vám bohatě postačí.

Nastavit si můžete hloubku hoblování mezi 8 polohami od 0 až do 2 mm. Hloubka úběru se nastavuje robustním kulatým otočným madlem na přední části přístroje. Maximálně 2mm hloubka úběru je pro amatérské nářadí obvyklá. Díky ní ani při milimetrovém hoblování nebudete potřebovat vynakládat extra sílu. Díky nízké hmotnosti přístroje, která je jen 2,8 kg, se s hoblíkem dobře manipuluje a práce vám půjde pěkně od ruky.

Aby byl jeho provoz bezpečný, pod horním madlem je bezpečnostní pojistka, kterou je potřeba posunout a stlačit pro zapnutí hoblíku do provozu. Zhoblované piliny budou z hoblíku vylétávat jedním směrem, a to kulatým otvorem na pravé straně hoblíku. Pro minimalizování rizika vlétnutí pilin do očí, na otvor můžete nasadit sběrný pytlík nebo hadici vysavače. Pytlík není extra objemný a je třeba jej při delší práci pravidelně vysypávat, aby se hoblík neucpal. Směr vylétávání pilin bohužel nelze měnit, proto je tento model vhodný spíše pro praváky.

Nože, které hoblují jsou oboustranné, vyrobené z tvrdého kovu a po otupení je lze snadno vyměnit. Šířka, kterou hoblík zhobluje na jeden zátah je pro hoblíky průměrných 82 mm.

Při hoblování rovných trámů a stejně tak i při falcování vám práci usnadní paralelní vodítko, které lze opravdu velmi rychle a jednoduše upevnit do přední část. Stačí ho zasunout do určeného otvoru a dotáhnout šroubem. Pro vytvoření přesné hloubky polodrážky, musíte hoblíkem s nastaveným vodítkem po dřevu pojíždět vícekrát. Díky V drážce ve spodní patce hoblovky můžete rovnoměrně srážet ostré hrany dřeva.

Pohon je klasický elektrický a pro provoz přístroje jej musíte zapojit do zásuvky. Výhodnou je dlouhý 3m napájecí kabel, protože hoblík nemá AKU provoz.

V případě potřeby lze vyměnit želízka hoblíku i hnací řemen za nové a prodloužit tak perfektní funkčnost přístroje po opotřebení těchto součástí.

 • Nízká hmotnost
 • Paralelní vodítko
 • Dlouhý napájecí kabel
 • Není možné nastavit foukání pilin na druhou stranu
 • Nižší příkon
Zjistit cenu

Makita KP0800

Příkon620 W
Otáčky naprázdno17000 ot/min
Šířka hoblování82 mm
Max hloubka hoblování2,5 mm
Max plátování9 mm
Hmotnost2,6 kg
Rozměry D x Š x V v mm285 x 158 x 158

S jistotou můžeme říct, že společnost Makita se na světovém trhu už nějaký ten pátek pohybuje a za více než padesát let své existence tak přesně ví, co zákazníkům nabídnout.

Jakmile jsme hoblík KP 0800 vzali do ruky, překvapila nás jeho váha, očekávali jsme totiž, že bude těžší. Jeho hmotnost však činí jen 2,6 kg. Pomocí otočného kolečka a tzv. klik zarážky jsme plynule nastavili hloubku řezu, jež nám zajistila precizní výsledek. Celkové rozpětí řezu jsme změřili na 0–2,5 mm. Hřídel nástroje je tvořena z vysoce odolného hliníku, čímž je zajištěna dlouhá životnost. Tzv. V-drážka umístěna uprostřed hoblíku zaoblí i ty nejostřejší hrany.

Hoblík společnosti Makita je pohodlný a kompaktní hlavně díky své ergonomicky tvarované rukojeti, která je navíc pogumovaná, tím jsou eliminovány jak vibrace, tak riziko úrazů. Hoblík z ruky totiž jen tak nevyklouzne.

Součást balení dále tvoří přítlačná deska, šablona, 2 otočné nože a nástrčkový klíč. Spousta dalších doplňků, jako například brusný kámen, praktický vak na prach či kufřík, si můžete kdykoli bez problémů dokoupit přímo na stránkách výrobce.

Pokud už teď víte, že budete hoblovat v jiných polohách než jen před sebou, doporučovali bychom vám dokoupit koleno do výfukového otvoru, které bohužel není součástí balení. Hoblík se s jeho pomocí tolik nepřehříval a nezacpával. Postrádáme také adaptér na odvod pilin, s nímž by byla práce také daleko příjemnější. Samozřejmě si jej můžete dokoupit, ale pak se celkové náklady navýší. Rozhodně bychom doporučovali častěji měnit nože nástroje, ty se totiž rychle otupí a výsledek je pak méně kvalitní.

 • Váha
 • Lehké ovládání
 • Tichý chod
 • Rychlejší otupení nožů
 • Nutno dokoupit některé základní příslušenství
 • Úplná absence vodící lišty
Zjistit cenu

Bosch GHO 6500

Příkon650 W
Otáčky naprázdno16500 ot/min
Šířka hoblování82 mm
Max hloubka hoblování2,6 mm
Max plátování9 mm
Hmotnost2,8 kg
Rozměry D x Š x V v mm330 x 180 x 180

S příkonem 650 W se elektrický hoblík Bosh GHO 6500 může velmi snadno stát vaším hlavním pobočníkem při rychlé práci se dřevem. Už při rozbalení krabice se můžete s novým hoblíkem poměrně dobře seznámit díky zevrubnému návodu, který je plný názorných obrázků.

Hloubku hoblování jsme si nastavili otočným kolečkem snadno od 0 do 2,6 mm. Díky optimalizovanému proudu vzduchu pro odvod pilin se nám přístroj tolik nepřehříval ani nezasekával. Velkou praktičnost jsme nalezli v přídavné odsávací hadici téže firmy, která veškerý nepořádek odvedla z povrchu pryč, a nám tak žádné hobliny nepřekážely v práci. Navíc jsme nemuseli vdechovat nepříjemné malé částečky, které nepříjemně šimrají v nose.

Výrobcům z Bosche nezáleží na tom, zda jste praváci nebo leváci, protože mysleli i na praktickou aretaci spínače. Optimalizovaná odkládací opěrka zase ochrání povrch dřeva a díky robustní patce se třemi V-drážkami se vám podaří ohoblovat také ideálně zaoblené hrany.

Jestliže o zaoblené hrany nestojíte, ale raději byste uvítali drážky, ani to není problém. Elektrický hoblík Bosh umožňuje maximální hloubku drážky až 9 mm. Pomyslnou třešničkou na dortu je bezpečná ergonomická rukojeť.

Robustní konstrukce hoblíku slibuje dlouhou životnost, avšak přesto je poměrně lehký a snadno se s ním manipuluje. Jako plus vnímáme také skutečnost, že se jeho nože dají vícekrát přebrousit, a tím se snižují i vaše provozní náklady.

 • Přístroj se nezasekával a nepřehříval
 • Přídavná odsávací hadice k dokoupení
 • Aretace spínače
 • 3 V-drážky
Zjistit cenu

DeWALT D26500K

Příkon1050 W
Otáčky naprázdno13500 ot/min
Šířka hoblování83 mm
Max hloubka hoblování4 mm
Max plátování-
Hmotnost4 kg
Rozměry D x Š x V v mm320 x 82 x 180

Výkonný hoblík americké firmy DeWALT si bez větších problémů poradí i s tvrdým dřevem, a přesto stále poskytne hladkou úpravu povrch trámku. Jelikož si odvod pilin můžete dát jak na pravou, tak na levou stanu, pohodlně jej mohou obsluhovat praváci i leváci. Nepatrně znevýhodněni jsou však leváci při práci s bezpečnostní pojistkou.

Hloubkový doraz lze nastavit v přední rukojeti s přesností 0,1 mm, a proto je zajištěna maximální přesnost opracovaného výrobku.

Hlavní velká i přední pomocná rukojeť je pogumovaná, a tím eliminuje prokluzovaní a zajišťuje větší bezpečnost. Nožový válec hoblíku rotuje díky celkovému výkonu velkou rychlostí, proto jsou výsledky povrchové úpravy velmi dobré.

Jako doplněk, který hoblíku dodá punc praktičnosti, slouží tři různé velikosti drážek pro srážení hran. Ty ohoblují desky do požadovaných úhlů. Při práci s hoblíkem jsme ocenili zejména velký otvor pro odvod pilin, který zabránil sebemenšímu ucpání přístroje, a také to, že zvládl i větší zátěž a nešetrné zacházení bez větší újmy. Nicméně vaše ruce budou rády, když si po hodinové práci dají pohov. Čtyři kilogramy váhy jsou přece jen znát.

Co se příslušenství týká, je fajn, že již základní vybavení disponuje vším, co je potřeba – kufřík, nastavitelné dorazy, sběrný pytlík.

 • Český výrobce
 • Pravostranný i levostranný odvod pilin
 • Tři velikosti drážek
 • Velký otvor pro odvod hoblin
 • Problém s pojistkou u leváků
 • Hmotnost
Zjistit cenu

Před samotným nákupem

Pokud konečně máte svou vysněnou dílnu a rádi byste ji vybavili kvalitním nářadím, do kterého mimo jiné patří vrtací kladivo, aku vrtačka, svářečka a podobně spadá i elektrický hoblík, měli byste vědět, na co se při jeho výběru zaměřit:

 • napájení,
 • příkon,
 • šířka hoblování,
 • hloubka hoblování,
 • hmotnost,
 • cena.

  

Napájení

Na trhu se můžete setkat s dvěma typy napájení: elektrické a akumulátorové. Elektrické hoblíky na dřevo jsou v poslední době velmi oblíbené pro své velmi dobré výkony. Pokud se chcete vyhnout ručnímu hoblování, existují však také aku hoblíky. Ty jsou napájeny pomocí baterie, a díky tomu můžete pracovat i v prostorách, kde nemáte přístup k elektřině. Nevýhodou však je, že takové přístroje vydrží pracovat pouze několik desítek minut. Na druhou stranu jsou většinou součástí balení dvě baterie, a tak když se jedna nabíjí, druhou můžete používat.

Jestliže však potřebujete hoblík, který něco snese, raději se poohlédněte po pořádném nástroji do elektřiny.

Elektrické hoblíkyAku hoblíky
Vyšší výkonNapájení pomocí baterie
Velký výběr modelůNižší výkon
Elektrický kabel může zavazetMalý výběr modelů
Vyšší cena
Omezený provoz

Charakteristika elektrických hoblíků

Ručním hoblíkům jsme se na zoubek už podívali, jak ale fungují ty elektrické? Pracují na principu řemenového převodu. Tyto řemeny jsou buď ploché, zubové nebo klínové. Je to právě řemen, jenž přenáší výkon motoru na hoblovací hlavu.

Hoblovací nože se nacházejí na rotujícím bubínku, a právě proto je nutné, abyste opracovávaný výrobek zhoblovali dvakrát. Břit nože totiž není ve styku se dřevem po celou dobu. Avšak i přes tuto skutečnost je práce s takovým hoblíkem daleko snazší než s hoblíkem ručním.

Příkon

Je jasné, že čím vyšší příkon, tím výkonnější přístroj budete mít. O příkonu nás informují watty, které zároveň udávají také to, kolik energie přístroj spotřebuje.

Obecně platí, že levnější hoblíky disponují příkonem kolem 600 W, dražší hoblíky, které jsou zároveň výkonnější a mnohdy si je pořizují lidé do profi dílen, mají mnohdy příkon i přes 1 300 W. Do domácí dílničky vám většinou postačí hoblíky s příkonem 700–1 000 W.

Nejlevnější elektrické hoblíky disponují příkonem 600 W, profihoblíky příkonem 1 300 W.

Šířka hoblování

Výrobci se často baví také o šířce záběru, jež udává šířku, jakou vám hoblík na jeden zátah zhobluje. Menší hoblíky nabízejí většinou plochu od 65 mm, ty velké potom až 200 mm. Do domácí dílny vám opět postačí menší šířka záběru, tedy kolem 80–90 mm. Jestli plánujete s přístrojem pracovat intenzivně, doporučujeme záběr nad 100 mm.

Hloubka hoblování

Často se vyskytuje pod pojmem hloubka úběru, jež udává, jak silnou vrstvu hoblík sebere. Nastavení hloubky je možné po milimetrech, tudíž si ji určíte pohodlně sami podle potřeby. Většina hoblíků nabízí hloubku 0–3 mm, pokud se bavíme o profesionálních hoblících, pak je tato hranice posunuta až na 24 mm.

Nutno podotknout, že čím větší hloubku záběru zvolíte, tím více fyzické síly musíte vyvinout. Samozřejmě platí také to, že větší hloubka se rovná větší nepřesnost.

Hmotnost

Třebaže se tento údaj zdá docela nepodstatný, opak je pravdou. Práci s těžkým přístrojem pocítíte už zhruba po půl hodině.

Určitě však můžete sehnat hoblíky, jejichž váha dosahuje pouhých 2,7 kg a práce s nimi není nijak namáhavá. Nejtěžší zástupci pak mají až 10 kg, což na pravidelné hoblování příliš nedoporučujeme. Nejideálnějším hoblíkem je ten, který se pohybuje v rozmezí od 3,5 do 5 kg.

Cena

Zatímco ruční hoblíky nestojí téměř nic, ceny elektrických hoblíků se pohybují v různých cenových kategoriích.

Nejlevnější hoblíky

Nejlevnější hoblíky pořídíte již od 750 Kč, nicméně od nich nemůžete očekávat, že pro výrobu byl zvolen zrovna nejkvalitnější materiál. A ani jejich výkon není nijak závratný. Jejich doménou jsou většinou levnější plasty, nízká váha a příkon kolem 600 W – nic více, nic méně.

Hoblíky pro domácí kutily

Jestliže do nového kousku budete chtít investovat něco kolem 1 000 až 2 000 Kč, pak se vám otevírá poměrně pestrý výběr modelů i kvality. Průměrně můžete počítat s přístroji, které oplývají příkonem 850 W, hloubkou úběru 2–2,5 mm a šířkou hoblování do 100 mm.

Kvalitní hoblíky

Při srovnávání cen elektrických hoblíků narazíte i na cenovou kategorii v rozmezí 2 000 až 5 000 Kč. Tady už se ovšem pohybujeme v docela slušné kvalitě. Příkon 1 000 W a hloubka úběru 0–3,5 mm jsou standardním průměrem. Součástí balení je většinou také bohaté příslušenství (vak na hobliny, kufr, odsávací systém), které si u hoblíků v nižší cenové relaci stejně musíte dokoupit.

Profesionální hoblíky

Troufáme si říct, že hoblíky, jejichž cena se pohybuje nad 5 000 Kč, jsou do domácí dílny, kde se hobluje zřídkakdy, zbytečné. V této cenové relaci se totiž pohybuje hlavně profesionální nářadí pro intenzivní hoblování. Přístroje často překračují komfortní váhu – mají až 18 kg, jejich příkon není menší než 2 500 W a šířka hoblování nejde pod 300 mm. Také jejich cena až 50 000 Kč odpovídá kvalitě.

Nezapomínejte ani na elektroniku, řemen a hoblovací nože

Elektronika

Elektronika je alfou a omegou rozběhu hoblovací hlavy. Zajišťuje její postupný rozběh, a navíc tlumí nárazy, když se hlava rozběhne. Při prudkém rozeběhnutí hoblíku tak nemusíte nárazy tlumit rukama. Elektronika kontroluje i přetížení elektrické sítě a brzdí hlavu při doběhu. Při větším úběru kontroluje otáčky hoblíku natolik, aby nedošlo k jejich snížení a následnému nekvalitnímu výsledku.

U nástrojů s elektronickou regulací si můžete navolit různé stupně otáček – tím dosáhnete pozvolného záběru do dřeva. Spínač, který otáčky reguluje, můžete zablokovat aretačním tlačítkem, abyste jej při práci nemuseli neustále přidržovat.

Řemeny

Řemeny elektrických hoblíků bývají buď ploché, klínové, případně zubové, ale všechny převádějí výkon motoru na hoblovací hlavu. Navíc redukují otáčky motoru na řeznou rychlost hoblovacích nožů.

Hoblovací nože

Hoblovací nože jsou vyráběny z rychlořezné oceli či karbidů. A protože platí, že ve dvou se to lépe táhne, tak i hoblovací nože najdete v páru – vybaveny dvojitou čepelí. Tato čepel se brousí pod úhlem 45°, aby zajistila pouze ty nejlepší výsledky.

Otupení nožů zjistíte tak, že se hoblík přehřívá, klesají otáčky, práce bude obtížnější a výsledky méně kvalitní. Velký pozor si dávejte na zapomenuté hřebíky, které by nože nástroje mohly dost zničit.

Typy hoblíků

Na trhu se můžete setkat s několika typy hoblíků. Ne všechny jsou však elektrické.

Ruční hoblík

Tyto nástroje ocení zejména lidé, kteří si svou práci se dřevem chtějí náležitě vychutnat. Pod vlivem potřeby stále zdokonalovat své obydlí a okolí, vzniklo nepřeberné množství ručních hoblíků. Práce s nimi však není nejjednodušší – musíte být zruční, trpěliví a hlavně musíte mít hoblík stále řádně nabroušen.

K opracování rovných ploch slouží základní nástroje, které měl kdysi každý, kdo měl se dřevem co dočinění. K tomuto jednoduchému opracování slouží hoblíky s názvy jako uběrák, hladík, klopkař a jiné.

Tzv. žlábkovače jsou, jak už název vypovídá, nástroje, které slouží ke zhotovení žlabů. Typicky úzké želízko a plaz nejsou rovné. Takovéto hoblíky se používají i pro výrobu spoje na pero a drážku.

Člunkové hoblíky byly využívány hlavně k vyhotovení obloukových lišt a říms. Jejich tělo má tvar plazu tvarovaného do oblouku.

Naprostou lahůdkou pro fajnšmekry jsou tzv. americké hoblíky, tedy různorodé hoblíky s kovovým tělem. Nejznámější z nich byly vyrobeny pod značkou Stanley/Bailey v šedesátých letech devatenáctého století v USA. Toto nářadí dnes není ceněno jen z hlediska precizních výsledků, ale také z hlediska sběratelského.

Kompaktní hoblíky

Aneb hoblíky pro běžné domácí používání, jejichž chod je zajištěn díky řemenovému převodu – výkon motoru na hoblovací hlavu je přenesen řemenem. Otáčky motoru jsou redukovány, aby řezná rychlost byla optimální (25–30 m/s).

Mezi jejich přednosti se řadí nízká pořizovací cena, jednoduchá manipulace a možnost připevnění na speciální podstavec s gumovými podložkami, který kompaktní hoblík promění v stacionární (stojící) stroj.

Tesařské hoblíky

Jak už sám název vypovídá, tyto velkoplošné elektrické hoblíky najdeme hlavně v tesařských dílnách, kde pro ně mají to pravé využití. Šířka záběru má většinou kolem 200–300 mm, zvládají velkou zátěž díky výkonnému motoru a není potřeba je promazávat, jelikož je jejich náplň přizpůsobena natolik, aby vydržela po celou životnost hoblíku.

Mezi negativa patří jejich pořizovací cena a hmotnost. Většina takových hoblíků však již není pro jednotlivce, ale pracuje se s nimi v páru.

Rozdíly mezi ručními a elektrickými hoblíky

RučníElektrické
nastavení úběru se provádí ručně; nastavená tloušťka se fixuje přítlačným šroubembřity nožů jsou umístěny na rotující části
při dostatečném přitlačení se dřevo ve směru vláken perfektně zhoblujeúběr probíhá při kontaktu se dřevem
póry dřeva se uzavřou, a tím dosáhnete trvalejších výsledkůvyšší úběr znamená méně kvalitní výsledky; většinou je nutné hoblovat dvakrát (poprvé s vyšším úběrem, podruhé s úběrem minimálním – tak se srovnají i nejmenší detaily)

Využití elektrického hoblíku

Zatímco při hoblování jezdíte hoblíkem po celé ploše dřeva, abyste jej zbavili nerovností a případně jej připravili na konečný nátěr, falcování je obyčejné vytváření polodrážky – tedy vytváření jednoho spoje, který zapadá do druhého.

Falcování budete jistě potřebovat při vytváření různých venkovních obkladů či zhotovování štítů. Díky falcování jsou spoje volnější a lépe odolávají tvarovým změnám dřeva.

Pokud chcete s hoblíkem také falcovat, musíte se na tuto funkci u nástroje zaměřit zvlášť. Hoblík bez možnosti falcování vám materiál pouze zhobluje, kdežto hoblík s možností falcování vám vytvoří perodrážku = jak falcovací drážku, tak i její protikus (pero).

Práce s elektrickým hoblíkem

Břity elektrického hoblíku najdete na jeho rotující části. Hoblování tak probíhá v okamžiku, kdy se břit dotkne dřeva. Nepřesnosti v podobě zvlněného povrchu zaznamenáte ve chvíli, kdy na přístroji nastavíte větší úběr – břity nehoblují povrch po celou dobu. Pokud chcete mít zhoblovaný povrch bez chybičky, pamatujte si, že čím nižší úběr, tím přesnější výsledky.

Pravdou je, že většinou budete muset plochu hoblovat dvakrát. Poprvé se zbavíte hrubých nedokonalostí (např. na starých trámech), podruhé „vyšperkujete“ všechny detaily. Samozřejmostí je srážení hran, případně vzorování.

 • Před hoblováním nechte nože naplno roztočit; předejdete nebezpečnému zpětnému rázu,
 • netlačte na přístroj hned, vyčkejte, až bude celý hoblík na pracovní ploše,
 • hoblujte ve směru dřevěných vláken, aby se vám nevylamovaly třísky,
 • širší plochy hoblujte v pásech.

Péče o hoblíky

Výměna nožů

Nejen díky motoru živ je hoblík, proto pravidelně kontrolujte ostří nožů, pokud chcete zachovat precizní výsledky.

Zdá se vám, že se motor přehřívá, cítíte odpor nebo kolísají otáčky hoblíku? Pak jsou na vině právě tupé nože.

Protože jsou nože broušeny oboustranně, po ztupení jedné hrany stačí, když nůž otočíte. Jakmile se vám ztupí i druhá strana, je na řadě broušení. Dostatečnou péči nožům věnujte i tehdy, když s hoblíkem narazíte třeba na hřebík.

I ten nejlepší elektrický hoblík je potřeba po práci pořádně očistit od přebytečného prachu a zbytku hoblin (a to i v případě, že máte odsávací systém).

Následně řádně zkontrolujte všechny nože, pojistky a elektrickou šňůru. V případě, že máte přístroj, který potřebuje promazat, postupujte podle pokynů výrobce.

Bezpečnost především!

Ochranná pomůckaNa co se zaměřit
Rukavice– dostatečný cit v prstech
– pogumované dlaně
– zesílení na kloubech
Ochranné brýle– dostatečně odolné vůči úlomkům
– odolné proti poškrábání
– neměly by klouzat z kořene nosu
Špunty do uší– pokud pracujete v prašném prostředí, pořiďte si omyvatelné špunty
– pamatujte, že zvuky nad 85 dB jsou pro sluch nebezpečné!
Filtrační ochranná maska– pro krátkodobé nošení stačí zvolit jednorázovou filtrační polomasku
– pro dlouhodobou práci raději zvolte opakovaně použitelnou masku, která je vybavena vzduchovým ventilem

Příslušenství k dokonalému výsledku

Co by byl vysněný hoblík, kdyby nesloužil ke stoprocentnímu užitku? Většina příslušenství bohužel není součástí balení, proto jsme připravili malý souhrn toho, co považujeme za naprostý standard a co by vám rozhodně ve výbavě chybět nemělo.

Kufřík

Samozřejmě, že si nový přístroj neponesete domů v ruce. Řada výrobců vám jej dodá v krabici, ale řekněte, není lepší uschovat jej do praktického boxu, jehož životnost je daleko vyšší než životnost lepenkové krabice?

Vak na hobliny

Jestliže nechcete mít v dílně hned nepořádek, připevněte si k hoblíku praktický vak na hobliny, který veškerý odpad zachytí.

Odsávání hoblin

Odsávací zařízení je o třídu výš, než klasické vaky na hobliny. Hadici jednoduše připevníte k odsávání hoblíku a o zbytek je postaráno.

Vodicí lišta

Pro maximální přesnost při hoblování se tato pomůcka přimontuje k hraně desky. Pomůže vám vytvořit na milimetr přesnou drážku a vám tak usnadní další pracovní kroky.

Pokud chcete na trámu vytvořit polodrážku, využijete hlavně paralelní doraz – můžete na něm nastavit jak šířku, tak hloubku úběru. Abyste vytvořili požadovanou polodrážku, musíte úkon opakovat několikrát po sobě. Pro šikmé podrážky si zase určitě pořiďte naklápěcí paralelní vodítko.

Dostali jsme se na konec našeho článku, a proto pevně doufáme, že vám naše recenze elektrických hoblíků a následující rádce usnadnil rozhodování, případně vám pomohl určit na co se zaměřit při samotném výběru elektrického hoblíku.

A nezapomeňte, že kdo si hraje, nezlobí. Hoblovat totiž můžete i nejrůznější vzory. Na takové „hraní“ si však budete muset opatřit něco víc než klasický hoblík, jež vám srovná nerovné povrchy. Doporučovali bychom ruční drážkovací hoblík, případně žlábkovač. Pokud máte rádi práci se dřevem, s těmito pomocníky vás nový koníček jistě ještě dlouho nepustí.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.7/5 20 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
 1. Jen oprava:
  …Výkonný hoblík české firmy DeWALT
  DeWalt asi neni ceska znacka, ne? 🙂

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo