Jak vybrat elektrocentrálu + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Elektrocentrála neboli záložní zdroj energie je v současné době, kdy si bez elektřiny již nedovedeme život představit, nedocenitelným zařízením. Zachrání vás nejen při výpadku proudu, ale i na místech, kde elektřina není zavedená. Své využití najde v domácnostech, na chalupách a chatách, ale také na lodích, na stavbě, v kempech či na nejrůznějších akcích pořádaných venku (svatby, rodinné oslavy, sportovní utkání apod.). Ať už sháníte elektrocentrálu pro jakékoli využití, s výběrem vám pomůžeme v následujícím článku.

Test elektrocentrál 2023

Do testu jsme zahrnuli celkem pět elektrocentrál z různých cenových kategorií. Zajímala nás zejména kvalita zpracování, funkce, možnosti využití, spolehlivost a výkon.

NázevKde koupitPřibližná cena (Kč)Hodnocení
celkem
1.HERON EGM 65 AVR-3EZjistit cenu30000
95 %
2.SCHEPPACH SG 2000Zjistit cenu13000
92 %
3.HERON LPGG 22Zjistit cenu16000
90 %
4.FIELDMANN FZI 4010-BiZjistit cenu9000
88 %
5.HECHT GG 950 DCZjistit cenu3000
76 %

FIELDMANN FZI 4010-Bi

Palivobenzín
Typ motoručtyřtaktní
Výkon1000 W
Typ fázejednofázové
Typ krytížádné
Hladina hluku67 dB
Ochrana proti přetíženíano
AVR regulacene
Výstup pro nabíjení baterieano
Voltmetrne
Olejové čidloano
USBano
Digitální měřič motohodinne
Podvozekne
Rozměry50,5 x 31 x 43 cm
Hmotnost14 kg

Invertorová benzínová elektrocentrála FZI 4010-Bi značky Fieldmann patří mezi modely pro běžné využití za poměrně přijatelnou cenu. Jedná se o tichý stroj malých rozměrů s výrazně nízkou hmotností, který je vhodný pro připojení většiny běžných elektrospotřebičů.

Provedení je kufříkové s velkým madlem, které usnadňuje přenášení. Díky kompaktním rozměrům jej navíc můžete snadno uložit. Plastový kryt je pevný. Gumové nožky neodstávají od těla přístroje, jejich uražení proto nehrozí. Bohužel ale ani tento model není vybaven krytím IP, a není proto vhodný pro práci v prašném prostředí.

Poháněn je čtyřtaktním benzínovým motorem, který je schopný vyvinout krátkodobě výkon až 1 000 W, pro dlouhodobé napájení musíte počítat pouze s 900 W. Nádrž má objem 3 l a vystačí na přibližně 4,5 hodin nepřetržitého provozu. Jedná se o jednofázové zařízení se zásuvkou 230 V / 50 Hz.

Kromě druhé zásuvky (12 V) vhodné pro nabíjení některých typů akumulátorů (např. autobaterií), je tento model vybaven také USB konektorem. Díky tomu můžete dobíjet také mobilní telefon, fotoaparát apod. Nabíjený přístroj je však potřeba kontrolovat a včas odpojit, aby nedošlo k jeho přebytí. Tato centrála totiž není vybavena regulací napájení.

K tomuto zařízení můžete připojit většinu domácích elektrospotřebičů (počítače, tiskárny, herní konzole, většinu kuchyňských spotřebičů apod.). Pro výkonnější spotřebiče (např. sekačky) je výkon ale ještě příliš nízký.

Jedná se o jednofázový invertorový generátor, který lze využít jako zdroj energie na zahradní oslavy i pro většinu klasických domácích elektrospotřebičů.

 • tichý chod
 • výrazně nízká hmotnost
 • USB
 • nižší výkon
Zjistit cenu

HECHT GG 950 DC

Palivobenzín
Typ motorudvoutaktní
Výkon720 W
Typ fázejednofázové
Typ krytížádné
Hladina hluku91 dB
Ochrana proti přetíženíano
AVR regulacene
Výstup pro nabíjení baterieano
Voltmetrne
Olejové čidlone
USBne
Digitální měřič motohodinne
Podvozekne
Rozměry41 x 35 x 35 cm
Hmotnost18 kg

Benzínová elektrocentrála Hecht GG 950 DC patří mezi nejlevnější stroje na trhu. Jedná se o malý, lehký a skladný model vhodný například při rybaření, kempování a při pořádání nejrůznějších zahradních akcí.

Model GG 950 DC je usazen do rámové konstrukce. Celkové zpracování odpovídá nižší pořizovací ceně. Při zacházení je dobré dávat pozor na křehčí plastový kryt motoru a čtyři gumové nožky, které je při nešetrném zacházení možné poměrně snadno urazit. Tento stroj bohužel nedisponuje krytím IP, není proto vhodný do prašného prostředí.

Jedná se o dvoutaktní benzínový stroj s nádrží o objemu 4,2 l. Při plné nádrži vydrží přibližně 5,8 hodin provozu. Toto zařízení je jednofázové, což znamená, že je vybaveno klasickou zásuvkou 230 V / 50 Hz. Vhodné je pro připojení elektrospotřebičů s maximálním trvalým příkonem 650 W. Krátkodobě (obvykle rozběhovými proudy některých spotřebičů) jej lze ale zatížit až 720 W.

Stroj navíc disponuje také druhou zásuvkou s 12 V, do níž je možné připojit spotřebiče s příkonem 60 W. Tuto zásuvku lze využít pro dobíjení některých typů baterií (např. autobaterií). Stav nabití akumulátoru je ale nutné kontrolovat a nabíječku včas odpojit, tento model totiž není vybaven regulací napájení.

Startuje snadno a při chodu je elektrocentrála GG 950 DC poměrně tichá. Bez problémů zvládá připojení elektrického čerpadla (o příkonu 350 W), elektrovrtačku (500 W), ale i slabší lednici nebo mrazák. Přestože při připojení posledních jmenovaných spotřebičů může zpočátku docházet k výpadkům chodu centrály. Pro podobné využití proto doporučujeme zvolit raději silnější model.

GG 950 DC je hobby elektrocentrála určená pro uživatele, kteří chtějí zejména ušetřit. Vhodná je pro občasné využití (venku, na chalupě, vodě apod.) a ideálním pomocníkem je také pro drobné kutily. Jako záložní zdroj do domu nebo bytu ji ale pro příliš slabý výkon nedoporučujeme.

 • nízká pořizovací cena
 • nízká hmotnost a malé rozměry
 • nízký výkon
 • slabší kvalita dílů
Zjistit cenu

SCHEPPACH SG 2000

Palivobenzín
Typ motoručtyřtaktní
Výkon2000 W
Typ fázejednofázové
Typ krytíIP23
Hladina hluku71 dB
Ochrana proti přetíženíano
AVR regulacene
Výstup pro nabíjení baterieano
Voltmetrne
Olejové čidloano
USBne
Digitální měřič motohodinne
Podvozekne
Rozměry51 × 29,5 × 44 cm
Hmotnost20 kg

Invertorová benzínová elektrocentrála Scheppach SG 2000 patří mezi generátory s dostatečně vysokým výkonem 2 000 W. Přitom se ale jedná o poměrně malou, bezhlučnou a lehkou elektrocentrálu, kterou lze snadno přenášet. Hodí se proto pro téměř univerzální využití (jako záložní zdroj do domu, na zahradu, do přírody, na loď, do kempu, karavanu apod.).

Jedná se o kufříkový model s madlem pro snazší transport. Přes množství plastových dílů je celkové provedení překvapivě kvalitní a robustní. Pryžové nožky snadno přilnou k hladkému povrchu a navíc brání přenosu vibrací. Tento přístroj je vybaven krytím IP 23, což jej základní ochranný stupeň a značí přístroje odolné proti vniknutí částic o průměru nad 12,5 mm a proti vodě dopadající pod úhlem 60°. SG 2000 není vhodný do vysoce prašného prostředí (na stavby apod.).

Tento model je poháněn výkonným čtyřtaktním motorem a disponuje nádrží na benzín o objemu 3,2 l. Spotřeba paliva je cca 1,07 l/hod, což je však s ohledem na vysoký výkon velmi dobrá hodnota. SG 2000 totiž disponuje speciální technologií úspory paliva (a to až o 40 %).

Rozběh motoru je rychlý a snadný. V některých případech ale můžete narazit na vadný kus, u něhož je startování buď obtížné nebo jednoduše nemožné, případně není možné nastartovat opětovně (tedy ihned po vypnutí již zahřátého motoru). Takové přístroje doporučujeme ihned reklamovat.

SG 2000 je vybaven dvěma jednofázovými zásuvkami (230 V / 50 Hz), díky čemuž ustojí i připojení více elektrospotřebičů najednou (např. mrazáku, lednice a plynového kotle). Díky vysokému výkonu jej lze využít pro zapojení většiny domácích spotřebičů, elektrického nářadí, zdrojů světla i spotřebičů citlivých na kvalitu proudu (počítače, mobilní telefony atp.).

Elektrocentrála SG 2000 se navíc může pochlubit velmi dobrým poměrem ceny a kvality. Pokud proto sháníte záložní zdroj energie do domu, karavanu, na zahradu apod., rozhodně vám můžeme tento model doporučit.

 • dobrý poměr cena/kvalita
 • dostatečný výkon
 • nízká spotřeba
 • tichý chod
 • mohou se vyskytovat vadné kusy
 • olej je většinou potřeba dokoupit zvlášť
Zjistit cenu

HERON LPGG 22

Palivobenzín/LPG/CNG
Typ motoručtyřtaktní
Výkon2400 W
Typ fázejednofázové
Typ krytíIP23
Hladina hluku96 dB
Ochrana proti přetíženíano
AVR regulaceano
Výstup pro nabíjení baterieano
Voltmetrne
Olejové čidloano
USBne
Digitální měřič motohodinano
Podvozekne
Rozměry59 x 44 x 44 cm
Hmotnost44 kg

Univerzální benzínová a plynová elektrocentrála LPGG 22 s elektrickým startováním značky Heron je vhodná pro široké využití (domácnost, zahrada, ale i stavebnictví).

Na první pohled zaujme robustní rámová konstrukce a vysoce kvalitní zpracování jednotlivých dílů. Tento model je však vybaven nižším stupněm krytí (IP 23), tzn. že je odolný pouze proti vniknutí částic (o průměru více než 12,5 mm) a proti vodě dopadající pod úhlem 60°, nikoli tedy proti prachu. Přestože výrobce tuto centrálu doporučuje i pro použití na stavbách, vyvarujte se vysoce prašného prostředí.

Model LPGG 22 může být poháněn jak benzínem, tak propan-butanem (LPG) nebo stlačeným zemním plynem (CNG). Objem nádrže činí 15 l. Stroj přitom může dosáhnout krátkodobého maximálního výkonu až 2 400 W, při dlouhodobém zatížení však „jen“ 2 100 W.

Startuje lehce a spotřeba (všech typů paliv) je také příznivá. Vysoký výkon zaručuje připojení několika jednofázových spotřebičů najednou. Napájet můžete veškeré domácí elektrospotřebiče, elektroniku, zahradní elektronářadí, elektrická čerpadla, vodárny atp. Vzhledem k AVR regulaci jej můžete využít také pro napájení spotřebičů s kolísavým napětím.

LPGG 22 rozhodně patří mezi vysoce kvalitní elektrocentrály, jejichž pořizovací cena přitom není přemrštěná. Pokud proto sháníte univerzální a spolehlivý (záložní) zdroj energie, můžeme vám tento model vřele doporučit.

 • dobrý poměr cena/kvalita
 • univerzální využití
 • vysoký výkon
 • vysoká kvalita zpracování
 • AVR regulace
 • hlučnost
 • vyšší hmotnost
Zjistit cenu

HERON EGM 65 AVR-3E

Palivobenzín/akumulátor
Typ motoručtyřtaktní
Výkon11200 W
Typ fázetřífázové
Typ krytíIP23
Hladina hluku108 dB
Ochrana proti přetíženíano
AVR regulaceano
Výstup pro nabíjení baterieano
Voltmetrano
Olejové čidloano
USBne
Digitální měřič motohodinano
Podvozekne
Rozměry68 x 54 x 55 cm
Hmotnost98 kg

Vysoce výkonná akumulátorová a benzínová elektrocentrála EGM 65 AVR-3E značky Heron patří mezi dražší stroje a je primárně dle výrobce určena na stavby, do dílen, pro mobilní servisní střediska nebo do náročných provozů.

Kvalita zpracování je na velmi vysoké úrovni. Jedná se o těžkou a robustní rámovou centrálu s nižším stupněm krytí IP 23, díky němuž částečně odolává vodě a vniknutí větších částic, není ale vhodná do vysoce prašného prostředí.

Tento model disponuje čtyřtaktním benzínovým motorem a akumulátorem AGM 12 V / 18 Ah. Jedná se o bezúdržbovou baterii s dlouhou životností, která je dobíjena při chodu centrály. Start je ruční nebo elektrický. Startování je přitom snadné a bezproblémové. Stroj disponuje 25 litrovou nádrží na benzín. Dosahuje maximálního krátkodobého výkonu až 11 200 W, v dlouhodobém zatížení 6 500 W. Na jedno naplnění nádrže dokáže pracovat až 8 hodin vkuse.

Díky třífázovému alternátoru můžete napájet i vysoce náročné stroje používané ve stavebnictví, náročných provozech apod. Tento model navíc umožňuje také připojení elektrospotřebičů do dvou jednofázových zásuvek. Jeho využití je proto vysoce univerzální. Pro běžného uživatele je ale výkon zbytečně vysoký, a tento stroj je pro něj nevhodný.

EGM 65 AVR-3E je spolehlivý stroj, který své uplatnění najde zejména ve stavebnictví, při montážích, v dílnách, náročných provozech, mobilních servisních střediscích apod. Nedoporučujeme jej však do vysoce prašného prostředí.

 • velmi vysoký výkon
 • univerzální využití
 • vysoká kvalita zpracování
 • spolehlivost
 • vysoká pořizovací cena
 • hlučnost
Zjistit cenu

Důležité otázky

Rozhodování vám velmi usnadní, pokud si nejdříve zodpovíte několik otázek. Vaše odpovědi totiž podstatně zúží množinu modelů, z nichž můžete vybírat.

 1. Jaké elektrospotřebiče budete z centrály napájet?
 2. Jak často ji budete používat a jak dlouho bude muset vydržet fungovat v kuse?
 3. V jakých podmínkách (kde) ji využijete nejčastěji?


 

Rozdělení elektrocentrál podle typu spotřebiče

Určitě již máte jasno v tom, které spotřebiče hodláte pomocí elektrocentrály napájet. Proto si přiblížíme jednotlivé skupiny, na které lze všechny elektrospotřebiče rozdělit. Jedná se o spotřebiče:

 • odporového typu,
 • indukčního typu,
 • kapacitního typu.

Přitom příkon (spotřebovaná energie) spotřebičů je udáván ve wattech (W), výkon (vydaná energie) elektrocentrály ve volt-ampérech (VA), někdy ale také v kW (přitom platí, že 1kVA = 0,8 kW).

Spotřebiče odporového typu

Mezi odporové spotřebiče patří většina zařízení, které běžně používáme (např. klasické žárovky, varné konvice, kávovary, varné desky, topení apod.). Jejich spotřeba není nikterak vysoká, a proto nejsou náročné na výkon elektrocentrály.

Pokud je příkon spotřebičů odporového typu např. 2 kW, postačí pokud bude výkon dané elektrocentrály minimálně 2 kVA, tzn., že potřebný výkon generátoru je obvykle stejný jako vlastní příkon spotřebičů (a tedy všechnu odebranou energii přemění na teplo/světlo). Navíc v jejich případě nemusíte brát ohledy na vyšší rozběhový proud (jako je tomu třeba u čerpadel nebo lednic).

Spotřebiče indukčního typu

Tento typ spotřebičů je poháněn elektromotorem (jedná se např. o elektrická vodní čerpadla, kompresory, mixéry, kotoučové pily, vrtací kladiva a další ruční nářadí). Vzhledem k tomu, že při provozu těchto zařízení dochází k určitým ztrátám, je nutné, aby byl výkon elektrocentrály vyšší. A to konkrétně o 20–30 % než jaký je příkon napájených spotřebičů (trvalý výkon musí být alespoň 2 000 W). U výrazně náročných elektrospotřebičů s vysokou spotřebou při rozběhu (čerpadla, kompresory) je nutné počítat s výkonem i třikrát nebo čtyřikrát vyšším.

Spotřebiče kapacitního typu

Kapacitní zařízení jsou z hlediska nároků na výkon centrály nejnáročnější. Jedná se zpravidla o zářivky, výbojky, fluorescenční lampy nebo fotoblesky. Elektrocentrály pro tento typ spotřebičů by měly mít výkon minimálně 1,5x vyšší než jaký je příkon napájených zařízení. V tomto případě je navíc vhodné se o zdroji poradit s autorizovaným prodejcem či specialistou.

Rozdělení elektrocentrál podle typu konstrukce

Další způsob se zakládá na dělení podle typu konstrukce. Generátory můžeme rozdělit na dva základní typy:

 • rámové
 • a invertorové.

Rámové elektrocentrály

Rámové centrály jsou obvykle levnější než invertorové a jsou určeny pro napájení většiny motorových strojů, zdrojů světla a tepla. Svoje pojmenování získaly, protože jde jednoduše o motor vsazený do obdélníkového rámu.

Benzínové rámové elektrocentrály jsou ideální pro napájení nejrůznější zahradní techniky a nářadí, topných a osvětlovacích těles a elektromotorů. Ideální jsou jako záložní zdroj pro rodinný dům, na chatu nebo chalupu, své využití ale najdou i na stavbách, montážích a všeobecně v terénu. Disponují velmi dobrým poměrem cena/výkon, počítat však musíte s vyšší hlučností a spotřebou benzínu, který se může prodražit.

Naopak plynové rámové elektrocentrály jsou vhodné pro dlouhé a nepřetržité napájení. Ideálně se proto hodí do domácností, na zahrady, ale i při stavebních a opravárenských pracích. Využít lze tři druhy paliva (CNG, LPG a benzín), v zimě však doporučujeme CNG (LPG se při nízkých teplotách hůře odpařuje, čímž dochází k nárůstu spotřeby). Výhodou těchto modelů jsou nižší provozní náklady a šetrnost k životnímu prostředí.

 • nižší pořizovací cena
 • vysoká efektivita napájení motorových strojů a zdrojů světla a tepla
 • vyšší míra hluku
 • nelze využít pro napájení citlivých spotřebičů (např. počítač…)

Invertorové elektrocentrály

Druhým typem jsou invertorové (digitální) elektrocentrály, v nichž je motor ukryt uvnitř pláště, který obvykle připomíná kufřík. Tyto přístroje jsou primárně určeny pro napájení jemné elektroniky (např. počítač, lékařské přístroje, některé elektrické nářadí…). Hodí se do karavanů, prodejních stánků, na chaty atp. Pochopitelně mají mnohem nižší výkon než centrály rámové. Lze je ale snadno přenášet a jejich provoz je výrazně tišší. Počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.

 • nízká hmotnost a rozměry
 • nízká spotřeba paliva
 • slabší výkon
 • vysoká pořizovací cena

Rozdělení elektrocentrál podle typu paliva

Posledním způsobem podle něhož lze centrály rozdělit je typ paliva, které přístroj pohání. Vybírat můžete z těchto čtyř základních druhů:

 • benzín,
 • diesel,
 • plyn/LPG,
 • olej.

Benzínové elektrocentrály

Jedná se o nejčastěji používaný typ elektrocentrály, což je dáno mnoha výhodami, které nabízí. Mezi ty hlavní patří nízká hmotnost, malé rozměry a poměrně široké možnosti využití. Uplatní se při napájení menších jednofázových spotřebičů (ledničky, mrazáky, osvětlení a další podobné spotřebiče). Své využití najdou také jako záložní zdroje energie rodinných domů, ve stavebnictví nebo na zahradách. Vhodné jsou ale pouze pro krátkodobý a méně náročný provoz.

Dieselové elektrocentrály

Tento typ elektrocentrál využívá ke svému chodu naftu (diesel). Vyznačuje se vysokým výkonem, většími rozměry, robustní konstrukcí a vyšší hmotností. Dieselové centrály jsou ideální pro dlouhodobý provoz a zvládají i několik jednofázových i třífázových spotřebičů najednou. Vhodné jsou například pro celodenní provoz na stavbách, případně jako záložní zdroje větších podniků. Počítat ale musíte s vyšší investicí.

Plynové/LPG elektrocentrály

Plynové (LPG) centrály se svým výkonem podobají benzínovým, jsou ale ekologičtější a také méně náročné z hlediska provozních nákladů. Škála jejich využití je skutečně široká – hodí se pro běžné domácí spotřebiče, ale i zahradní techniku, pro použití v dílnách a opravárenství.

Olejové elektrocentrály

Posledním typem jsou elektrocentrály olejové, které ke svému chodu využívají speciální pohonný olej. Jedná se o okrajová, vysoce výkonná zařízení, která se primárně využívají v průmyslu (v domácnostech se s nimi setkáte pouze zřídka). Zpravidla slouží jako záložní zdroj energie pro menší objekty.

Jak vybrat elektrocentrálu?

Při výběru té nejlepší elektrocentrály se vyplatí orientovat také podle jednotlivých kritérií. Mezi ta nejdůležitější patří:

 • typ fáze,
 • výkon,
 • spotřeba,
 • typy regulace vstupního napětí,
 • typy ochrany provozu.

Typ fáze

Při výběru elektrocentrály si dobře rozmyslete, pro jaký typ spotřebičů ji budete využívat. Jednofázové obvykle postačí pro běžné provozy, třífázové budete potřebovat pro náročný provoz.

Jednofázové elektrocentrály

Většina modelů (do 5 kVA) je uzpůsobena pro připojení jednofázových spotřebičů (230 V / 50 Hz) se dvěma kolíky, které jsou určeny pro méně náročné běžné využití. Lze k nim připojit většinu domácích spotřebičů (lampu, televizor, počítač, lehčí stavební nářadí apod.).

Třífázové elektrocentrály

Výkonnější přístroje určené pro řemeslníky nebo stavební firmy jsou opatřeny třífázovým připojením (400 V / 50 Hz). K těmto centrálám se připojují stroje se čtyřmi nebo pěti kolíky, obvykle se jedná o stroje používané ve stavebnictví a průmyslu, které jsou náročnější na výkon. Třífázové modely jsou proto podstatně dražší než jednofázové.

Výkon

Podle typu nejčastěji připojovaných spotřebičů zvolte výkon centrály. Jak jsme již zmiňovali výše, výkon elektrocentrál se uvádí ve VA (volt-ampérech). U třífázových modelů se může hodit pro výpočet vzoreček 1 kVA = 0,8 KW.

Myslete také na to, že indukční a kapacitní spotřebiče (např. čerpadlo, kompresor, lednice apod.) vyžadují vyšší výkon centrály, a to až několikanásobně. Na druhou stranu se nedoporučuje pořizovat přístroje s výrazně vyšším výkonem než jaký pro svůj chod potřebují připojené spotřebiče.

Aby vám spotřebič po zapojení nevyhodil pojistky, připravili jsme tabulku s nejčastěji využívanými spotřebiči a informací, o kolik má být výkon centrály vyšší než příkon daného spotřebiče.

Typ elektrospotřebičeVýkon elektrocentrály
odporový typ (rychlovarné konvice, fén, elektrické topení…)stejně velký
stroje s elektromotoryo 30 % vyšší
audiotechnika a domácí spotřebiče (televizor, počítač, rádio, žehlička…)1,5–2x vyšší
kapacitní typ (výbojky, neonové zářivky…)1,5–2x vyšší
stroje s akumulátorovými motory (vysavače, vrtačky, řetězové pily, úhlové brusky…)1,5–2x vyšší
stroje s indukčními motory (kompresory, domácí vodárny, mrazáky, lednice…)3–5x vyšší

Spotřeba

Celková spotřeba elektromotoru samozřejmě patří mezi zcela zásadní kritéria, jelikož z ní lze vyčíst přibližné provozní náklady elektrocentrál. Spotřeba se uvádí v množství paliva na motohodinu (počet litrů na daný časový úsek). Samozřejmě platí, že čím výkonnější centrálu pořídíte, tím vyšší bude její spotřeba. Pro přehled uvádíme orientační tabulku klasických benzínových centrál s konkrétním výkonem a spotřebou:

Výkon elektrocentrálySpotřeba
0,6–1 kVA0,5 l/motohodina
2–4 kVA1–2 l/motohodina
5–6 kVA2–2,5 l/motohodina

Typy regulace výstupního napětí

Dalším podobně důležitým parametrem je způsob regulace napětí. Mezi základní typy patří:

 • kapacitní regulace,
 • AVR regulace,
 • kompaudní regulace.

Kapacitní regulace napětí

Většina elektrocentrál disponuje právě kapacitní regulací napětí, která funguje pomocí kondenzátorů. Mezi výhody tohoto typu patří, že bez problémů zvládne vyšší počáteční zatížení motoru. Příkon spotřebičů přitom může dosahovat maximálního jmenovitého výkonu zařízení s kapacitní regulací. Tento typ se obvykle používá pro zapojení běžných elektrospotřebičů.

AVR regulace napětí

Při napájení citlivých spotřebičů s kolísavým napětím (např. počítače, nářadí s elektronickou kontrolou vstupního napětí, svářecí invertory) je vhodné pořídit elektrocentrálu s regulací napětí AVR (Automatic Voltage Regulator), která vyrovnává napětí pomocí tranzistorů. Tyto přístroje jsou vybaveny automatickou regulací s tolerancí přibližně ± 2 %, díky čemuž můžete k centrále připojit i citlivou elektroniku.

Kompaudní regulace napětí

Spotřebiče s asynchronními motory (kompresory, řezačky na dlažbu, cirkulárky na dřevo apod.), které při spuštění vytvářejí vyšší zatížení (někdy až 4x více než jaký je výkon centrály). Tyto spotřebiče proto vyžadují centrálu, která je schopná dodat velký rozběhový proud. Pro toto využití jsou určeny elektrocentrály s kompaudním trafem.

Typy ochrany provozu

Při využití generátorů je nutné zvolit také vyhovující ochranu před vnějšími vlivy, díky čemuž ji ochráníte nejen před vniknutím cizorodých částic a prachu, ale zvýšíte tak její životnost. Rozlišujeme dva základní typy krytí IP: IP 23 a IP 54.

Krytí IP 23

Nižší číslo IP znamená, že je tato ochrana vhodná pro elektrocentrály, které jsou využívány v méně znečištěných prostorách. IP 23 chrání před vniknutím částic o průměru nad 12,5 mm a proti vodě dopadající pod úhlem 60°.

Krytí IP 54

Tento typ ochrany je určen do značně znečistěných prostor (např. při bourání), jelikož zaručuje maximální ochranu před prachem i vodou (dopadající ve všech úhlech). Tento typ dokonce zajišťuje bezproblémový chod centrály i v případě živelných pohrom.

Funkce a doplňky

Elektrocentrálu rozhodně vybírejte také s přihlédnutím k funkcím a celkové výbavě, kterou nabízí. Praktické doplňky mohou výrazně zvýšit pohodlí při užívání. Přinášíme vám proto výběr těch nejzajímavějších:

 • výstup pro nabíjení baterie,
 • voltmetr,
 • olejové čidlo,
 • displej,
 • digitální měřič motohodin,
 • GSM modul,
 • dálkové ovládání,
 • podvozek.

Výstup pro nabíjení baterie

Většina (i těch nejlevnějších) strojů disponuje 12 V výstupem pro nabíjení baterií (např. autobaterie). Ten se vám bude hodit zejména při déletrvajícím pobytu v přírodě nebo v kempu, kde není zdroj energie.

Voltmetr

Voltmetr se stará o to, aby nedošlo k překročení napětí elektrocentrály, což by mohlo způsobit její poškození.

Olejové čidlo

Pokud je zařízení vybaveno olejovým čidlem, dojde k automatickému vypnutí motoru záložního zdroje, jestliže se hladina oleje dostane příliš nízko. Opět takto chrání centrálu před poškozením.

Displej

Pomocí displeje bude ovládání mnohem jednodušší, zároveň z něj vyčtete veškeré potřebné informace.

Digitální měřič motohodin

Díky digitálnímu měřiči motohodin můžete snáze naplánovat servis vašeho přístroje.

GSM modul

V případě, že je elektrocentrála vybavena GSM modulem, bude vás o svém stavu informovat pomocí SMS zpráv.

Dálkové ovládání

Elektrocentrála na dálkové ovládání je praktická zejména v situacích, kdy je umístěna v obtížně přístupných místech. Dálkové ovládání totiž umožňuje zapnutí/vypnutí a kontrolu chodu na dálku.

Podvozek

U menších elektrocentrál slouží podvozek ke snazšímu transportu, u velkých modelů je nezbytností (mohou vážit i přes 200 kg).

Kam elektrocentrálu umístit

Každý generátor by měl stát na místě, které má zajištěno dostatečný přístup vzduchu (kvůli dobrému chlazení a sání motoru). Pokud nebudete na tento požadavek dbát, může se stát, že dojde k přehřátí a zničení motoru. Podobně důležité je také zajištění odchodu spalin, což vyžaduje dobře větraný prostor.

Vzhledem k tomu, že většina těchto strojů je výrazně hlučná, rozhodně nebude na škodu také efektivní odhlučnění. Toho nejlépe dosáhnete umístěním stroje do sklepa nebo dílny (jednoduše mimo obytnou plochu).

Údržba

Pravidelná péče, kterou elektrocentrále věnujete, se pozitivně odrazí na celkové spolehlivosti a dlouhé životnosti. Obvyklá životnost těchto strojů dosahuje minimálně 5 000 motohodin, správnou údržbou je ale možné výdrž ještě navýšit.

Níže najdete několik základních rad ohledně údržby, které se vyplatí dodržovat.

 1. Před nákupem stroje si zjistěte dostupnost servisu a náhradních dílů.
 2. Průběžně čistěte vzduchový filtr. Pokud pracujete v silně prašném prostředí, čistěte jej co nejčastěji.
 3. Pokud váš model vyžaduje pravidelné provozní přestávky, dodržujte je. Většina strojů je ale schopna běžet i celý den v kuse.
 4. Myslete také na pravidelnou výměnu oleje. Pokud je váš model vybaven olejovým čidlem, upozorní vás sám.
 5. Nezapomínejte na doporučení ohledně správného umístění centrály (zejména na dostatek vzduchu okolo stroje).
 6. Po 2 500 motohodinách nechejte elektrocentrálu prohlédnout v servise, kde zkontrolují opotřebení jednotlivých dílů a změří vůli stroje.

Cenové relace

Ceny elektrocentrál se pohybují v širokém rozmezí, pořídit tak můžete stroje za 2 500 Kč, ale i velké profesionální modely za více než 2 500 000 Kč. V každém případě vám ale doporučujeme volit centrály od prověřených výrobců, u nichž máte jistotu vyšší kvality i lepšího servisu a dostupnosti náhradních dílů.

Pro snazší orientaci na trhu jsme pro vás připravili několik základních cenových kategorií těchto zařízení:

 • do 3 000 Kč,
 • od 3 000 do 10 000 Kč,
 • od 10 000 od 30 000 Kč,
 • od 30 000 do 50 000 Kč,
 • nad 50 000 Kč.

Nejlevnější elektrocentrály

Nejlevnější elektrocentrály seženete okolo 2 500 Kč, jedná se však o slabé jednofázové benzínové stroje se spoustou plastových dílů, které disponují nízkým výkonem (cca 750 W) a hodí se pouze pro občasné využití (např. v kempu). Oceníte je zejména pro připojení nenáročných spotřebičů a při nabíjení baterií.

Elektrocentrály pro běžné využití

Většina běžných uživatelů si vybere v cenovém rozpětí od 3 000 do 10 000 Kč. V této kategorii totiž najdete již i poměrně výkonné (3 kW nebo dokonce až 4,8 kW) jednofázové benzínové elektrocentrály, které je možné využít k napájení většiny elektrospotřebičů odporového typu (žárovky, kávovary, topná tělesa). Většina ale zvládne také celou škálu spotřebičů indukčního typu (ruční nářadí, elektrická čerpadla). Jedná se tedy o ideální záložní zdroj energie do rodinných domů, na chalupy, chaty, do kempů, na lodě a pro občasné využití na stavbách.

Elektrocentrály s vysokým výkonem

Od 10 000 do 30 000 Kč získáte stroje s vysoce výkonným motorem všech typů (benzínové, dieselové, plynové i akumulátorové). V této kategorii se ale nachází i třífázové modely vhodné pro napájení silných spotřebičů nebo dvou a více jednofázových spotřebičů s vysokým příkonem. Velmi vhodné jsou proto jako zdroj energie na stavbě, pro větší provozy apod.

Elektrocentrály pro speciální využití

Při investici od 30 000 do 50 000 Kč získáte robustní elektrocentrály, které můžete bez obav využít pro nepřetržitý provoz. Samozřejmostí jsou nejrůznější funkce a velmi vysoký výkon (až 7,5 kW). V zastoupení se nachází jednofázové i třífázové modely všech typů (převládají však benzínové stroje). Své uplatnění najdou zejména ve stavebnictví a průmyslu, ovšem lze je využít také jako zdroj energie na lodích nebo v kempech.

Top elektrocentrály

V kategorii od 50 000 Kč výše najdete nej elektrocentrály s výkonem běžně nad 7,5 kW. Obvykle se jedná o velmi těžké a hlučné stroje, které se pro běžné využití nehodí. Poloprofesionální a profi elektrocentrály nacházejí své využití zejména v náročných provozech, ve výstavbě, v armádě nebo nouzovém, krizovém či havarijním nasazení.

Tipy na závěr

 1. Čím více, tím lépe neplatí vždy. Pokud si pořídíte zbytečně předimenzovaný stroj, nebude odevzdávat rovnoměrný výkon. Vždy proto volte zařízení s takovým výkonem, který je určen přesně pro ten typ spotřebičů, které budete nejčastěji napájet.
 2. V případě, že sháníte elektrocentrálu do chladného prostředí, nekupujte s pohonem na propan-butan. Plyn se totiž při nízkých teplotách špatně odpařuje, následkem čehož má centrála větší spotřebu. V takových případech proto zvolte raději CNG (stlačený zemní plyn).
 3. Pokud nevíte, jakou elektrocentrálu zvolit do rekreačních objektů (chata, chalupa apod.) doporučujeme benzínový stroj.
 4. Některé elektrocentrály jsou vybaveny akumulátorem a startérem podobně jako automobily, ke startu pak stačí pouze otočit klíčkem. Elektrocentrály s elektrickým startem se objevují zejména u velkých strojů a vynikají velmi snadnou obsluhou (obvykle jsou vybaveny také AGM bezúdržbovou baterií). Naopak elektrocentrály s automatickým startem bývají častěji poruchové (zvlášť při delší odstávce) a hůře se obsluhují. Vždy proto zvažte, zda startér vůbec využijete, nebo si pořídíte stroj bez něj.
 5. Pokud třífázovou elektrocentrálu (380 V, 400 V) nevyužijete, raději si pořiďte pouze jednofázovou. U třífázových modelů totiž dochází k potížím u zásuvek 230 V.
 6. Při výběru elektrocentrály se můžete orientovat také podle uživatelských recenzí, výsledků nezávislých spotřebitelských testů nebo podle žebříčků vítězů roku, které stanovují některé servery apod.
 7. Chcete-li pořídit elektrocentrálu levně, můžete se porozhlédnout také po bazarech a výprodejích (případně v půjčovnách), v nichž se prodávají sice starší, ale často kvalitní modely (někdy dokonce vojenské).

Časté dotazy

Které jsou nejlepší elektrocentrály?

V testu jsme srovnali elektrocentrály z různých cenových hladin. Zjistili jsme, které jsou nejlepší a jejich žebřícek najdete ZDE.

Podle kterých parametrů vybrat elektrocentrálu?

Hlavní parametry pro výběr kvalitních elektrocentrál jsou: druh pohonu elektrocentrály, typ fáze, výkon, spotřeba, typy regulace vstupního napětí, typy ochrany provozu. Veškeré informace k nim a jejich hodnot najdete ve rádci jak vybrat.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 122 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo