Je ideální na shození pár přebytečných kil, ale i na pravidelný kondiční trénink. Díky své důmyslné konstrukci při cvičení nepřetěžujete klouby a zapojujete větší množství svalů než třeba při obyčejném běhu. Ano. Řeč je o eliptickém trenažéru (zvaném též cross či crossový). Společně vybereme ten pravý pro vás. Pojďme na to.
Abyste při cvičení dosáhli co nejlepších výsledků, budete potřebovat vybrat model, který vám padne jako ulitý. Existuje celá řada vlastností tréninkového přístroje, které by měly odpovídat fyzickým dispozicím cvičícího člověka.
Samozřejmě počítejte s tím, že pokud na elipticalu bude v domácnosti cvičit víc lidí, měl by být uzpůsoben tomu, kdo bude trénovat nejčastěji. Je to podobné, jako když si vybíráte rotoped. Při výběru konkrétního eliptického trenažéru se můžete řídit i naší recenzí vybraných modelů. Vždy ale berte v úvahu typ konstrukce, nosnost, sklon, typ středu, ovládání zátěže, brzdný systém a možnost manipulace či skládání.
Test eliptických trenažérů 2023
Vybrali jsme pro vás pět konkrétních trenažérů, které podle nás stojí za to. Můžete si vybrat kterýkoliv z nich a určitě budete spokojení. Pokud jde o poměr ceny a výkonu, splňují očekávání. Samozřejmě ale můžete vybírat i z dalších modelů na trhu. V současnosti je nabídka pestrá a určitě najdete přesně takový trenažér, který vám bude vyhovovat. Pojďme si prohlédnout naši pětku.
inSPORTline Atlanta Black

Brzda | magnetická |
Stupně zátěže | 8 |
Hmotnost | 51 kg |
Nosnost | 150 kg |
Délka kroku | 42 cm |
Kompaktní eliptický trenažér s lehčí konstrukcí skvěle poslouží zejména začátečníkům a těm, kdo cvičí jen občas. I když váží jen 51 kg, unese podle výrobce 150 kg těžkého člověka. To bychom ale raději nedoporučovali. Pokud vážíte přes 100 kg, raději zvolte model s masivnější konstrukcí a větší vahou.
Velkou předností Atlanty Black je kvalitní konstrukce středu a setrvačníku. Všechny části jsou přesně vpraveny na svá místa a ložisko zajišťuje dokonale plynulý pohyb. Díky tomu se vám bude na stroji cvičit dobře a nebudete mít pocit závratě či přetěžování některé strany těla. To se může stát u nekvalitních modelů.
Na magnetickém brzdném systému si můžete nastavit 8 stupňů zátěže. A věřte tomu, že na osmičku se pěkně zapotíte. Dalo by se to srovnat s pořádným výšlapem na horách. Na druhou stranu je nejlehčí úroveň příjemná a připomíná odpolední procházku v parku. Určitě si tak přijdete na své, ať už hledáte pořádnou výzvu nebo klidné cvičení na relaxaci.
Délka kroku je podle výrobce 42 cm. To odpovídá a jde o zlatou střední cestu. Pro průměrně vysokého člověka je takto dlouhý krok ideální variantou. Pokud jste vyšší (přes 190 cm), počítejte s tím, že vám krok přijde kratší. Ale za to můžete cvičit s vyšší frekvencí, takže dáte cévnímu systému taky pořádně zabrat, když budete chtít.
Stroj údajně zvládne cvičence o výšce až 230 cm. Z našeho pohledu by ale pro takto vysoké lidi byla lepší volbou alternativa s masivnějším rámem a pokud možno nastavitelnou délkou kroku. Jinak nevyužijí plný potenciál délky svých paží a nohou.
Atlanta Black je spolehlivým eliptickým trenažérem za velmi příjemnou cenu. Dá se pořídit už kolem 10 000 Kč. Malou daní za nižší pořizovací investici je jednodušší konstrukce displeje a tlačítek kolem. Na těch výrobci zdá se šetřili. Kromě toho střed setrvačníku obepínají plastové spojky, které bohužel při cvičení nejsou bezhlučné. Jinak ale stroj působí kompaktně a určitě vám bude dobře sloužit.
- nízká pořizovací cena
- kvalitní konstrukce středu
- kompaktní rozměry
- hlučnost při pohybu
- levnější provedení displeje a tlačítek
- lehčí konstrukce = nižší nosnost
HOUSEFIT MOTIO 30

Brzda | magnetická |
Stupně zátěže | 8 |
Hmotnost | 44 kg |
Nosnost | 130 kg |
Délka kroku | 32 cm |
Druhým eliptickým trenažérem, který jsme si prohlédli zblízka, je Housefit Motio 30. Jde o menší stroj lehčí konstrukce, který bychom doporučili spíše drobnějším osobám, případně dětem. S tím je spojená i kratší vzdálenost kroku. Ta je jen 32 cm.
Lehká váha mezi trenažéry udělá radost hlavně při příležitostném cvičení. Pro pravidelné posilování či kondiční tréninky bychom ho spíše nedoporučili. Na druhou stranu krátkostí kroku nutí k vyšší frekvenci, a tím i k větší zátěži kardiovaskulárního systému. Takže na cvičení výdrže pro menší a lehčí lidi se hodí perfektně.
Malá je také rozteč nášlapů. Jsou od sebe vzdálené jen 19 cm. To ale považujeme spíše za výhodu. Úhel, který následně svírají nohy cvičence, totiž mnohem lépe odpovídá skutečné přirozené poloze při pohybu.
Díky kompaktním rozměrům se tenhle skladný trenažér výborně hodí do bytů, kde většinou není dost prostoru pro masivnější stroje. Kvůli nižší váze 44 kg ale počítejte s omezenou nosností. Sice výrobce uvádí, že Motio 30 unese až 130 kg, ale doporučujeme držet se do 100 kg. Jinak by nemusel sloužit dlouho.
Magnetická brzda má hned 8 úrovní odporu, takže si můžete nastavit obtížnost tréninku podle chuti. Určitě si vyberete vždy. Ať už máte chuť dát si pořádně do těla, nebo jen uvolňujete nohy a ruce po dlouhém sezení v kanceláři.
Housefit Motio 30 pořídíte za necelých 6 000 Kč, což je velmi málo. S tím ale souvisejí jistá omezení, která přístroj má. Zevní plastové kryty nejsou příliš kvalitní, takže na ně buďte opatrní. Přímý zásah by nemusely vydržet. Kromě toho střed není tichý. Při cvičení uslyšíte slabé praskání a drhnutí. Ale kvalita ani plynulost pohybu tímto naštěstí netrpí.
Nižší kvalitu mají i spojovací šrouby. Poznáte to především na jejich hlavách. Proto je pokud možno mockrát nevyšroubovávejte a nezašroubovávejte. Svou funkci plní spolehlivě, ale nejsou určené k časté a opakované montáži.
Sečteno a podtrženo, jde o lehčí stroj, který ocení začátečníci menšího vzrůstu, kteří hledají levnější cvičební náčiní, o kterého nečekají žádné nadstandardní funkce. V takovém případě je Housefit Motio 30 tou pravou volbou.
- výhodná pořizovací cena
- kompaktní rozměry
- slušná nosnost
- vhodný pro osoby do 180 cm
- délka kroku jen 32 cm
- levnější konstrukce
inSPORTline Atlanta

Brzda | magnetická |
Stupně zátěže | 16 |
Hmotnost | 51 kg |
Nosnost | 150 kg |
Délka kroku | 40 cm |
Hrdý zástupce střední třídy eliptických trenažérů. Atlanta nabízí spoustu zajímavých funkcí i kvalitní provedení, které vyhoví všem členům domácnosti. Pojďme ale pěkně popořádku. S váhou 51 kg údajně unese až 150kg člověka. Raději bychom ale doporučovali nepřekračovat 120 kg, a to hlavně proto, aby vám přístroj bezchybně sloužil dlouhá léta.
Velkou výhodou je 16 zátěžových stupňů. Jemná škála vám dovolí nastavit přístroj přesně podle vašich potřeb. Můžete tak plynule snižovat či zvyšovat odpor, který trenažér při posilování klade. Díky tomu se vám podaří rychleji nabrat výkonnost.
Délka kroku 40 cm je optimálním zlatým středem, který bude dobře vyhovovat všem, kdo na stroji chtějí cvičit. Kdyby to přece jen tak nebylo, dá se v rozmezí 30 cm upravit. Tím pádem budete moct snadno střídat trénink s vyšší frekvencí kratších kroků a nižší frekvencí kroků dlouhých.
Výhodou je také možnost nastavení sklonu pedálů. Tím si můžete nasimulovat výstup na vrchol horského masivu. Ale samozřejmě můžete zůstat u jednoduššího pohybu vodorovně, který při vyšším odporu šestnáctistupňové škály dá zabrat i trénovanému člověku.
O stabilitu stroje se postarají aretační nožičky. Ty můžete upravit tak, aby vyrovnaly případné nerovnosti podkladu. Díky tomu je trenažér při chodu zcela tichý a vy se můžete v klidu soustředit na pohyb.
Pokud budete potřebovat tento eliptický trenažér přesouvat, skvěle vám v tom pomohou kolečka v přední části přístroje. Jednoduše naklopíte celý stroj a popojedete s ním, kam potřebujete. Jedinou opravdovou překážkou tak zůstávají prahy, přes které doporučujeme stroj přenášet ve dvou lidech.
Součástí Atlanty je také hrudní pás na měření tepové frekvence. Jak jste si mohli přečíst v našem článku, je tento typ měření tepu mnohem přesnější než pomocí madel. Tím pádem budete mít přesné informace o tom, jak moc je pro vás cvičení náročné.
Atlanta je dobrou volbou pro každého, kdo to se cvičením myslí vážně a nebojí se pravidelných tréninků kondice. Díky možnostem nastavení délky kroku a sklonu, stejně jako 16 úrovním zátěže, dobře poslouží všem možným cvičencům. Podle nás je ideálním kandidátem střední třídy eliptických trenažérů.
- kvalitní konstrukce
- bohaté příslušenství
- pestrá škála nastavení
- větší rozměry
- lehčí konstrukce krytů ložisek
- při větší zátěži je slyšet
HOUSEFIT MOTIO 70

Brzda | magnetická |
Stupně zátěže | 16 |
Hmotnost | 51 kg |
Nosnost | 150 kg |
Délka kroku | 40 cm |
Moderní eliptický trenažér určený pro domácí cvičení. Může se pochlubit elektromagnetickým ovládáním zátěže s 16 stupni odporu. Vše si snadno nastavíte na displeji, který má podsvícení. Tím pádem můžete cvičit pohodlně klidně ve dne v noci.
Pokud se rozhodnete pro tento model, doporučujeme k němu dokoupit také hrudní pás na měření tepu. Řídicí jednotka eliptického trenažéru totiž dokáže snímat aktuální tep s vysokou přesností a upravit zátěž tréninku podle toho, o jaký typ cvičení zrovna máte zájem. Dokáže plynule měnit zátěž a udržovat vás v tepové zátěži 55, 75 nebo 90 % maximální tepové frekvence.
Přístroj dobře poslouží všem osobám s výškou do 200 cm a váhou do 150 kg. Ale opět doporučujeme nezatěžovat trenažér maximální váhou 150 kg pravidelně. Přece jen by takové zacházení mohlo vést ke snížení životnosti vnitřních součástek.
Motio 70 určitě s radostí přivítají lidé, kteří si potrpí na aktuální informace při cvičení. Stroj totiž na displeji zobrazuje rychlost, čas, vzdálenost i otáčky za minutu. Takže můžete jedním pohledem zjistit, kolik 40cm kroků jste už během cvičení udělali.
Rozteč nášlapů je 20 cm, což odpovídá přirozené poloze nohou při chůzi či běhu a bude sedět všem, kdo by chtěli přístroj používat. To platí pro osoby s výškou do 200 cm. Pak už by to ideální vzdálenost nebyla, chtělo by to přece jen rozteč o něco vyšší.
Motio 70 má navíc program, který vás provede pozvolným ukončením cvičení. Ve stanoveném časovém úseku postupně snižuje zátěž, takže se organismus přizpůsobuje a pomalu se vracíte do klidové tepové frekvence. To je pro tělo velmi zdravé a pro svaly uvolňující.
Housefit Motio 70 je podle nás plnohodnotným eliptickým trenažérem, který je dobrou volbou pro všechny. Díky příznivé pořizovací ceně okolo 10 000 Kč si ho může dovolit prakticky každý, kdo má zájem o domácí posilování. Sice mu chybí některé funkce profesionálních modelů, ale za to nabízí pestrou škálu nastavení obtížnosti a typů tréninku.
- podsvícený LCD displej
- programy podle tepové frekvence
- spolehlivý stroj s kompaktní konstrukcí
- ne příliš podrobný návod
- při vyšší zátěži může vrzat
- neumí zobrazit historii cvičení
Tunturi Performance C55

Brzda | magnetická |
Stupně zátěže | 32 |
Hmotnost | 73,6 kg |
Nosnost | 135 kg |
Délka kroku | 50 cm |
Pokročilý eliptický trenažér, který využijete při hubnutí, ale i nabírání kondice. Může se pyšnit vysokou stabilitou, kterou zajišťuje váha stroje. Ta se pohybuje okolo 73 kg. Díky tomu může tento trenažér používat kdokoliv s váhou až 135 kg. V tomto případě vás nebudeme nabádat, abyste raději stroj nezatěžovali často maximální nosností. Podle nás je zde norma určená adekvátně a při pravidelném cvičení 135kg osoby by trenažér snadno vydržel dlouhé roky.
Hlavním rozdíle oproti ostatním recenzovaným modelům je možnost propojení s chytrým zařízením. Když si stáhnete aplikaci na trénink, můžete si vybrat takřka jakékoliv místo na mapě, eliptický trenažér se pustí do akce a nastaví obtížnost, včetně odporu, podle navolené trasy.
Můžete tak snadno porovnávat výkonnost například s kamarády nebo kolegy s práce, kteří mají stejný přístroj a aplikaci. Případně třeba uspořádat večírek, na kterém budete soutěžit v tom, kdo rychleji obejde vytyčenou trasu. Uvidíte, že vás tento způsob cvičení bude bavit a motivovat.
Tunturi Performance C55 se může pochlubit délkou kroku 50 cm. To je o něco nad průměrem, ale za to skvěle poslouží osobám s výškou až 210 cm. Menší lidé sice nevyužijí celý rozsah pohybu přístroje, ale mohou si vyzkoušet prodloužit krok a protáhnout si končetiny.
Přístroj je dobrou investicí, pokud to s cvičením myslíte vážně, a chcete se posunout se svou kondicí. Díky přednastaveným programům dokáže nabídnout přiměřený trénink úplným začátečníkům, ale i trénovaným sportovcům. Takže se postupem času můžete vypracovat a dostat se do formy.
Během cvičení si můžete orientačně měřit tep na madlech, nebo si dokoupit hrudní pás, který tep měří podstatně přesněji. Je škoda, že u přístroje podobných kvalit není hrudní pás součástí balení. Ale za to nabízí možnost měření BMI a upravuje zátěž během tréninku podle naměřeného tepu. Budete tak mít jistotu, že cvičíte efektivně a zdravě.
Tunturi Performance C55 je pokročilý eliptický trenažér, který může být pro začátečníky nebo jen příležitostné cvičence zbytečným luxusem. Na druhou stranu nabízí efektivní cvičení, které dokáže na míru postavit každému, kdo se odhodlá jej použít. Pořizovací cena kolem 25 000 Kč dává znát, že jde o stroj nejen do domácností, ale i do posiloven a fitness center.
- špičkové materiály a konstrukce
- masivní provedení, které vydrží
- (polo)profesionální funkce
- vyšší pořizovací cena
- vyšší váha a rozměry
- poměrně velká délka kroku
Co to je eliptický trenažér a pro koho je určen
Jedná se o posilovací nebo fitness stroj, na kterém naše končetiny opisují elipsovitou křivku. Cvičením se protahuje celé tělo, protože dochází k zapojování vícero svalových partií jak v horní, tak spodní části těla. Výhodou cvičení je, že zbytečně nezatěžuje klouby.
Eliptický trenažér patří do skupiny aerobních strojů. Aerobní cvičení má dobrý vliv na srdce a cévy. Můžete pomocí něco zvyšovat nebo udržovat vaši fyzickou kondici. Pravidelným tréninkem předcházíte vzniku vysokého tlaku nebo jej můžete regulovat. Dále pozitivně působí na tepové frekvence, dýchací funkce a srdce.
Při správném cvičení spalujete v těle tuky a hubnete. Během cvičení zapojujete stejné svaly jako při běhu, jízdě na kole a výstupu do schodů. Díky možnosti nastavení zátěže na stroji mohou cvičit všechny věkové kategorie. Protože při cvičení nedochází k zatěžování kloubů, mohou jej využívat i starší osoby.
Typ konstrukce eliptického trenažéru
Existují čtyři typy konstrukce eliptických trenažérů. Při volbě typu konstrukce se zaměřte na to, jak často chcete stroj používat, jak aktivní či silový trénink budete potřebovat a kolik vážíte. Pokud se vaše váha blíží 100 kg nebo potřebujete eliptický trenažér na silové cvičení, vyhněte se nejlevnější kategorii „Pro začátečníky“.
Pro začátečníky
Nejmenší a nejlevnější stroje, kterým bychom s trochou nadsázky mohli říkat domácí eliptické trenažéry. Poznáte je podle toho, že mají setrvačník vzadu a pedály jsou přímo vedle něj. Vyrábějí se ve dvou velikostech rámu, a tím pádem i délkou kroku. Menší eliptical má délku kroku kolem 30 cm. Hodí se pro menší lidi s výškou do 175 cm. Větší varianta se může pochlubit 40cm délkou kroku a využijí ji všichni vyššího vzrůstu.
- nízká pořizovací cena 3 000 – 20 000 Kč
- kompaktní rozměry
- nepřirozený poměr délky a výšky kroku
- větší rozteč nášlapů
Střední třída
Na první pohled rozeznatelná konstrukce se setrvačníkem vpředu znamená vynikající eliptický trenažér pro začátečníky a středně pokročilé. Skvěle se hodí na cvičení doma. Ve srovnání s předchozí kategorií má odolnější konstrukci, která vydrží. Díky ložiskové konstrukci středu se pohybuje plynule a dráha pohybu je vhodná jak pro záda, tak pro kolena, kotníky a kyčle. Navíc unese i člověka s váhou kolem 100 kg.
- odolná konstrukce
- kvalitní zpracování mechaniky pohybu
- pořizovací cena kolem 20 000 Kč
- o něco větší rozměry – nevhodný do malých místností
Vyšší třída
Sem řadíme eliptické trenažéry se setrvačníkem vzadu, ale nášlapy vpředu. Často je můžete vidět v posilovnách nebo jiných fitness zařízeních. Ergonomií kroku jsou takřka na úrovni běžné chůze a minimální rozteč nášlapů je příjemná na kyčle, i když cvičíte dlouhodobě. Díky masivní konstrukci tento typ stroje spolehlivě unese i lidi s nadváhou. Byť kvůli větším rozměrům působí malinko neohrabaně, existují i skládací modely.
- vyladěná ergonomie kroku
- masivní konstrukce s vysokou nosností
- vyšší pořizovací cena od 25 000 Kč
- pokud nelze složit, zabere hodně prostoru
Špičkové eliptické trenažéry
Multifunkční přístroj, na kterém si můžete nastavit délku kroku. Navíc tento typ trenažéru zvládne imitovat chůzi na stepperu, šlapání na rotopedu i pomalý a rychlý běh. To vše umí šetrně ke kloubům a svalům. Je vhodný zejména pro profesionály a primárně není určený do domácnosti. I když i takové modly začínají pronikat na český trh.
- multifunkční použití
- profesionální ergonomie
- pořizovací cena nad 50 000 Kč
- zabere hodně místa
Nosnost
Dalším klíčovým parametrem, který s konstrukcí souvisí, je nosnost. Protože o ní rozhoduje výrobce, těžko se určuje pevná norma, podle které bychom se mohli orientovat. Naštěstí existuje praktická pomůcka, a tou je váha eliptického trenažéru.
Při výběru konkrétního modelu si zjistěte, kolik stroj váží. A berte v úvahu také cenu. Orientačně znáte rozmezí z předchozí části o typech konstrukce. V každém případě se vyhněte elipticalům, které váží pod 30 kg. Na takových eliptických trenažérech byste ani nemuseli přemýšlet, jak cvičit. Za nedlouho by na nich totiž nebylo možné cvičit vůbec.
Pokud jste drobnější postavy a hledáte přístroj pro občasné lehčí cvičení, můžete se spokojit s trenažérem vážícím kolem 40 kg.
Univerzální stroje pro celou rodinu na cvičení s přiměřenou zátěží by měl vážit kolem 60 kg. V takovém případě dobře poslouží všem členům domácnosti.
Pro silový trénink nebo těžší osoby volte modely vážící 70–80 kg. Zaměřte se také na tuhost rámu, aby vydržel silnější pohyb pažemi, pokud stroj bude používat například sportovec.
Délka a tvar kroku
Vzdálenost nášlapů i délka a výška kroků se výrazně podepisují na tom, jak pohodlně se vám bude na stroji cvičit. Setkat se můžete s několika tvary kroku. Nejběžnější je však středně dlouhý a vyšší elipsovitý krok. Konstrukčně je nejjednodušší a pohyb nejvíce připomíná běžnou chůzi či běh.
Délka kroku souvisí s velikostí rámu přístroje. Menší lidé o výšce 165 cm mají při chůzi délku kroku zhruba 50 cm, proto se jim bude na elipticalu s délkou kroku 40 cm šlapat lépe než na stroji s délkou kroku 20-30 cm. Vyšší osoby tento rozdíl pocítí ještě mnohem znatelněji.
Ideální velikost kroku se pohybuje kolem 38 cm. Tyto elipticaly také bývají i velikostně univerzálnější, takže budou vyhovovat celé rodině. Nejpřirozenější krok mají stroje se speciální konstrukcí. Krok je delší a více plochý, což z větší míry odpovídá lidskému běhu. Tohoto přirozeného pohybu je dosaženo díky excentru s pojezdem šlapky nebo umístěním celého setrvačníkového mechanismu dopředu.
Výška osoby je důležitá pro výběr správného rámu a co nejmenší vzdálenosti mezi šlapkami s ohledem na kyčle. Zejména osobám menšího vzrůstu se bude nepohodlně cvičit na strojích, jež budou mít šlapky daleko od sebe. Větší rozkročení je totiž zejména u menších osob velmi nepohodlné.
Sklon
Vybavenější modely eliptických trenažérů umožňují nastavit náklon. To znamená, že pak půjdete s pocitem, že lezete do kopce. Může se to hodit zejména pokročilým uživatelům. Navíc s různým sklonem zapojujete při cvičení různé svalové partie, takže budete moct lépe ovlivňovat, kde přesně posilujete.
Nastavení sklonu se objevilo u běžně dostupných trenažérů až poměrně nedávno. Dříve se touto funkcí mohly pyšnit jen profesionální stroje. Dnes je najdeme u vybraných modelů s pořizovací cenou okolo 25 000 Kč.
Existují dvě varianty nastavování sklonu eliptického trenažéru.
- U jednodušších a levnějších strojů je to ruční sklon. To znamená, že náklon nastavíte před samotným cvičením. Je napevno zafixovaný. Pokud chcete úhel změnit, musíte přerušit trénink a ručně sklon upravit.
- Pokročilejší modely mohou mít automatické nastavování sklonu. V takovém případě můžete podle libosti nastavovat „strmost kopce“ přímo při tréninku. O všechno se postarají motorky, které upraví pozici přístroje tak, aby vám nabídl odpovídající zátěž. Dokonce ani nemusíte slézat z trenažéru.
Konstrukce středu
Existují dva druhy konstrukce středu eliptického trenažéru. První se objevuje takřka výhradně u levnějších modelů. Je typický klikou. To znamená, že z bodu vprostřed setrvačníku vybíhá klika, na níž je uchycené šlapadlo. Jde o to, že klika je před ústím do uzavřeného systému setrvačníků ohnutá. Platí, že z hlediska životnosti nemá moc dlouho šanci na úspěch.
Pokud hledáte stroj, který by vám měl vydržet aspoň několik let pravidelného cvičení – byť jen lehkého – určitě doporučujeme vyhnout se prvnímu typu konstrukce středu, tedy klikovému. Po čase se totiž konstrukce rozhrká a začne být nekompaktní a hlučná.
Lepší modely mají střed důmyslnější konstrukce. Nášlapy jsou rovnou připevněny k ose (bez klikové části). Navíc je celá osa v ložisku, které se stará o plynulý a tichý pohyb. Vzhledem ke směru a síle zátěže, které na ukotvení nášlapů působí, je tento typ konstrukce středu ideální pro dlouhodobé používání.
Pokud vyberete stroj, který má dobrý poměr ceny a výkonu, měl by střed vydržet bez problémů i mnoho let. Navíc nebude postupně hlučnější ani rozhrkanější. Proto doporučujeme volit vždy model s ložiskovým středem.
Kloubní spoje
U levných cvičících strojů najdete v kloubních spojích jen kluzná pouzdra, která jsou u nejlevnějších výrobků dokonce jen z plastu. Tyto spoje je potřeba čas od času demontovat a promazat, jinak se nadměrně opotřebovávají a vržou.
Kvalitnější stroje mají trvanlivá a bezúdržbová pouzdra ze speciálních slitin nebo teflonu, jenž jsou bezproblémová a na domácí cvičení zcela dostačující. Nejlepší stroje mají v kloubních spojích ložiska, jejichž kvalita záleží na výrobci stejně jako přesnost jejich osazení. Při výběru je dobré sáhnout po přístroji s ložisky nejen ve šlapacím středu, ale také v kloubních spojích.
Jak nastavit zátěž
Záleží na tom, jaký model trenažéru si vyberete. Základní eliptické trenažéry určené pro rekreační použití mají nejčastěji manuální nastavení zátěže. To znamená, že si otočným kolečkem nastavíte na stupnici odpor, kterým vám stroj ztěžuje cvičení. Ale stupnice není normovaná. Takže neplatí, že by stupeň číslo 3 odpovídal trojce i na jiném přístroji.
Pokročilejší přístroje, které jsou vybavené elektronikou, zvládnou nastavovat obtížnost přes displej, tlačítky plus a mínus, nebo dokonce pomocí chytrého telefonu. Vždy ale platí totéž, co u základního manuálního nastavování. Takže se pohybujete po předem dané škále možného odporu, který je segmentovaný na určitý počet kroků. Tím si podle potřeby nastavíte náročnost tréninku.
Typy brzdných systémů
Každý eliptický trenažér má brzdný systém, pomocí kterého si můžete manuálně nebo elektronicky nastavit zátěž při tréninku. Princip brzdných systémů je dvojí.
- Prvním je magnetický pás, který se dle nastavené obtížnosti přiblíží, nebo naopak vzdálí od středu setrvačníku. Magnetické pole zesiluje, případně zeslabuje, odpor při cvičení přesně podle toho, jak ho regulujete. Výhodou magnetických eliptických trenažérů je dlouhá životnost použitých součástek a naprostá bezhlučnost.
- Druhým typem brzdných systému je indukce. Ta funguje na principu elektromagnetického pole. Součástí setrvačníku je cívka, kterou teče požadovaný elektrický proud. Dá se tak nastavit přesný odpor. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, vysoké jsou také náklady na případnou opravu.
Venkovní trénink v pohodlí domova
Pokročilé trenažéry nabízejí jednu oblíbenou technologickou vychytávku. Umožňují propojení s tabletem, do kterého si můžete stáhnout aplikaci pro cvičení. Navíc zvládnou i simulaci vybrané trasy na mapě. A to včetně stoupání.
Ve výsledku si můžete zvolit na mapě třeba výšlap na Sněžku, ale při jejím zdolávání se nehnete z obýváku. Teď trochu přeháníme, ale na standardní trasy bez extrémních převýšení software stroje stačí. Určitě zjistíte, že je to velmi zábavná vychytávka.
Měření tepové frekvence
Pokud to myslíte s tréninkem vážně, měli byste cvičit při správné tepové frekvenci. Ale na to ji budete potřebovat měřit. Naštěstí na to konstruktéři eliptických trenažérů mysleli. Tyto domácí posilovací stroje zvládnou měřit tep dvojím způsobem.
Některé modely mají čidla na měření tepu přímo na madlech. Takové měření je spíše orientační, protože se od skutečného tepu může lišit. Odchylka může dosahovat až 15 %, což je pro efektivní cvičení poměrně hodně.
Lepším a přesnějším typem měření je hrudní pás. Ten podporují modely vybavené elektronikou. Pás si před cvičením zapnete kolem hrudi pod prsními svaly a přístroj po propojení s trenažérem automaticky měří tep s vysokou přesností. Tím pádem máte dokonalý přehled o tom, jestli ještě při cvičení spalujete tuky, nebo už je tep moc vysoko a spalujete cukry.
Manipulace a skládání
Než začnete se samotným cvičením, vždy se přesvědčte, že je přístroj dokonale stabilní. K tomu vám pomohou aretační nožičky. S jejich pomocí můžete snadno vykompenzovat nerovnosti podlahy. Jakmile bude přístroj stabilní, můžete se pustit do tréninku.
Pokud budete potřebovat trenažér přemístit, pomohou vám kolečka. Většina modelů je má v přední části. Tím pádem stačí nadzvednout zadní část trenažéru a převézt ho na požadované místo. Dávejte si ale pozor, než na novém místě začnete cvičit. Vždy nejprve zkontrolujte stabilitu stroje.
Některé novější modely eliptických trenažérů je dokonce možné složit. To vám může ušetřit dost místa. Jednoduše sklopíte řídítka dolů a celý přístroj následně na kolečkách odvezete na požadované místo. Tam ho můžete postavit do svislé polohy, aby nezabíral zbytečný prostor.
Zásady správného cvičení na eliptickém trenažeru
Způsob cvičení si po čase každý nastaví sám podle svých potřeb a preferencí. V této části článku se zaměříme na obecná pravidla, která vás uvedou do tématiky cvičení a posilování na tomto stroji.
- Začátečníci by to se cvičením neměli přehánět. Je lepší cvičit méně intenzivně, ale častěji, přičemž při nabytí kondice je možné zátěž zvyšovat.
- Intenzitu cvičení byste měli udržovat v požadované míře. Jde o spalování tuků, nikoliv cukrů. Proto je důležité si hlídat tepovou frekvenci, pomoci vám s tím mohou fitness náramky.
- Ideální tepová frekvence na cvičení je 60-70 % z vaší maximální tepové frekvence. Tepovou frekvenci spočítáte tak, že od čísla 220 odečtete váš věk.
- Pro efektivní spalování tuků je nejlepší začít se cvičením hned ráno.
- Abyste efektivně spalovali tuky, je potřeba cvičit nejméně 20 minut. Pro efekt zhubnutí je potřeba cvičit 30 minut. Dobu cvičení je možné postupně protahovat až na 45 minut a více.

Textařina mě živí od roku 2016. Nejčastěji píšu o elektru, nábytku nebo financích. Ve volném čase čtu, zajímám se o kulturu a příležitostně sportuji. Mám radost, když moje texty pomáhají čtenářům se správným výběrem produktu a když se při čtení dozví něco nového.
Dobrý den,
nevím jakou cenovou úroveň, ale:
okolo 10 000 je dobrá volba HouseFit MOTIO 80
okolo 20 000 doporučujeme Nordictrack C5.5
a pokud chcete utratit hodně peněz, tak Nordictrack Commercial 14.9 za 50 000 Kč. Ale ten už je určen spíše pro využití ve fitness centrech
Dobrý den, uvažuju koupit nějaký “lepší” Orbitrek. Zatím cvičím na levném modelu, nevyhovuje mi. Vůbec ale nevím co si pořídit. Prosila by jsem o radu, tip co koupit. Měřím 173 cm a váha kolem 95 kg. Děkuju! S pozdravem Iva.