Jak vybrat epilátor

Každá žena touží mít hladké nohy a další partie těla. Znáte ten pocit, když vyjdete ze sprchy, čerstvě oholené nohy ošetříte kvalitním krémem, a pak máte kůži hladkou jako mimino? Kéž by tento pocit vydržel na věky! Chcete dosáhnout dlouhodobě hladké pokožky, ale nevíte, jestli zvolit epilaci nebo depilaci? Vysvětlíme vám, jaký je v tom rozdíl.

Test epilátorů 2018

Braun Silk-expert BD 5001 IPL

Počet rychlostí2
Systém napájenísíťové

Z výsledků časopisu Dtest vyšel jako nejlepší epilátor. Mezi jeho silné stránky tohoto IPL epilátoru patří to, že dobře epiluje, jednoduše se používá a připravuje k použití, je šetrný k pokožce a je ho možné použít i na obličej. Nic bohužel není dokonalé a platí to i v případě tohoto přístroje. Je těžší a neobsahuje nástavec na pro holení v oblasti bikin. Součástí balení nejsou ochranné brýle, ale můžete použít klasické sluneční brýle, pokud vám blikání epilátoru nedělá dobře.
Nejlepší nabídka Braun Silk-expert BD 5001 IPL

Philips Satinelle HP6420/00

Počet rychlostí2
Systém napájenísíťové

Trhací epilátor, který nabízí rychlé čištění, praktičnost, malá velikost a dostupnost za přijatelnou cenu. Jako negativum můžeme brát vyšší hlučnost, delší dobu holení, kratší kabel a ne vždy dokonalé oholení. To se dá vyřešit tak, že proceduru opakujete, ale stojí to nějaký čas. Na druhou stranu se nebojí ani krátkých chloupků a cena je vyloženě příznivá. Asi nejlépe tento přístroj vystihujete sousloví „ucházející kvalita za rozumnou cenu“.
Nejlepší nabídka Philips Satinelle HP6420/00

Remington EP 7020

Počet rychlostí2
Systém napájenísíťové

Další trhací epilátor, který má k dispozici několik různých nástavců, které zpříjemní epilaci citlivých a intimních partií. Dále osvětlení, díky kterému na chloupky dobře vidíte a pokožku nechává hladkou. Jako většina trhacích epilátorů je docela hlučný a nemá baterii, takže ho můžete používat jen v blízkosti zásuvky. Vlastní epilace probíhá dobře, pokud máte silnější chloupky, budete muset některá místa projíždět vícekrát, na poprvé si s nimi neporadí. Můžete ho použít na „sucho“ i „mokro“.

Nejlepší nabídka Remington EP 7020

Rowenta IPL Derma Perfect Instant Soft (EP9600)

Počet rychlostí5
Systém napájenísíťové

IPL epilátor, který je relativně levný, ale dokáže se kvalitně zbavit chloupků. Potěší i možnost výměny lampy a vysokém počtu záblesků. Skvělé je také jednoduché ovládání a nedráždění pokožky, efekt je reálně viditelný už po několika použitích, je to rychlá a bezbolestná epilace. Negativum je nemožnost použít přístroj na obličej a delší doba epilace.
Nejlepší nabídka Rowenta IPL EP9600

Philips Lumea Prestige IPL SC2009/00

Počet rychlostí5
Systém napájeníakumulátorový

Zajímavý bezdrátový IPL epilátor. Hned v úvodu je nutné zmínit, že pokud máte na těle více chloupků, tak si budete možná dát během ošetřování pauzu, protože vám dojde baterie. Ale nejste limitováni přítomností zásuvky a můžete se epilaci věnovat třeba klidně na zahradě. Přestože vyřazované záblesky nejsou nebezpečné pro vaše oči, osvědčilo se používání slunečních brýlí, jinak nás po čase bolely oči. Skvělé je, že po pravidelném použivání ho stačí použít třeba jednou za 14 dní a máte vždy hladké a hezké nohy, které nenesou stopy žiletky. Nevýhodou je relativně vysoká cena, ale pokud vás boj s chloupky trápí, nebudete litovat.
Nejlepší nabídka Philips IPL SC2009/00

Z historie epilátorů a depilátorů

Odstraňování chloupků není záležitostí novověku:

 • Pralidé – jak uvádí některé zdroje, už i pralidé se chtěli ochlupení zbavit. Nejlepší depilátor spatřovali v podobě ostrého kamene nebo úlomků lastur.
 • Egypt – ve starém Egyptě se k depilaci používaly směsi z nehašeného vápna nebo arseniku. Jako břit posloužila měděná škrabka.
 • Řecko – staří Řekové svůj „koberec“ opalovali lampami nebo svíčkami.
 • Středověk -ve středověku nebylo výjimkou depilování za pomocí obkladů s žíravinou.
 • 18. – 20. století – svět hladké pokožky dobývá žiletka.
 • Ve 20. století se móda nese na vlně zkracování jak kalhot a sukní, tak rukávů. V roce 1915 zveřejnil Harper´s Bazaar fotografii modelky, která se chlubila hladkým podpažím, a od té doby se trend hladké pokožky rozšířil do celého světa.
 • Zbavování chloupků, ale není jen ženskou záležitostí. Přibývá stále více mužů, kteří se zbavují chloupků třeba na hrudi. Proto se začaly vyrábět epilátory i depilátory pro muže.

Epilace vs. depilace: Jaký je v tom rozdíl?

Depilace

Odstraňování chloupků depilací znamená, že se chloupky usekávají na povrchu pokožky. Za depilátory můžeme považovat: jednorázová holítka, žiletky, holicí strojky a depilační krémy. Depilátorům se věnujeme v samostatném článku.

Epilace

Epilace odstraňuje chloupky i s kořínky a zabraňuje jejich opětovnému růstu. Většina epilátorů chloupky buď trhá nebo je vypaluje laserem, jde o tzv. IPL epilátory a o nich si povíme dále v článku.

Výběr epilátoru

Při výběru epilátoru se držte 6 základních rad:

1. S epilací začínáte

 • Pokud jste v epilování teprve benjaminek, vybírejte takový epilátor, který má ve výbavě tzv. „startovací nástavec“. Ten obsahuje okolo 25 pinzet. Bolest není tak intenzivní a vaše pokožka si na ni začne pomalu zvykat. Standardní epilátory pro ženy, které již tuto metodu provozují déle, mají mezi 25 – 40 pinzetami.
 • Čím více pinzet epilátor má, tím více vytrhá chloupků, ale připravte se také na větší bolest.
 • Pokožku na epilaci připravujte pomalu. Bolest můžete zmírnit třeba studeným vzduchem, kterým jsou některé epilátory pro ženy vybaveny. Dalším pomocníkem může být masážní nástavec, který citlivou pokožku jemně masíruje.

2. Nelamte si hlavu, epilačních hlav je víc

 • Epilační hlava obsahuje různé množství pinzet, a čím více pinzet má, tím je epilace rychlejší. Epilační hlavy je možné vyměňovat. V jednom epilátoru tak můžete mít epilátor na obočí, obličej i intimní partie. Nástavec pro intimní partie a podpaží zúží šířku plochy, která se depiluje.
 • Náš tip: Z hlediska hygieny je vhodné, aby bylo možné epilační hlavy umýt pod tekoucí vodou. Epilátor je intimní věc, která se nepůjčuje podobně jako kartáček na zuby!
 • Pokud si pořídíte model, který není omyvatelný vodou, najdete u něj kartáček, který namočíte v lihu, po epilaci jím očistíte pinzetky, tím se odstraní uvízlé chloupky a přístroj je připravený pro další použití.

3. Nastavitelná rychlost

 • Nejlepší je epilátor, u kterého si můžete nastavit alespoň 2 stupně rychlosti epilace. Rychlejší se používá pro holení větší části těla, jako jsou nohy. Pomalejší epilaci uvítáte u intimních partií a podpaží.

4. Epilátor a depilátor v jednom

 • Pokud o sobě víte, že nesnesete epilaci třeba v intimních partiích, rozhodně se dívejte po takovém epilátoru, který má také holící hlavu nebo holící nástavec. Je to ekonomické řešení, díky kterému můžete ušetřit několik stovek korun.

5. Sprcha, vana, drát

 • Pokud se chcete holit ve sprše nebo vaně, pořiďte si akumulátorový model, který necháte nabít, takže k němu nepotřebujete drát. Pokud se rozhodnete pro variantu s drátem, měl by být dostatečně dlouhý, aby se s ním dobře manipulovalo. Epilátor s drátem však nepoužívejte ani ve sprše ani ve vaně!

6. Pořizovací cena

 • Základní modely epilátoru můžete sehnat už za pár set korun. Dražší modely se pohybují v rozpětí od dvou do desíti tisíc Kč. Při výběru dobře zvažte, jaké nástavce budete skutečně potřebovat, jinak budete peníze zbytečně vyhazovat oknem.

Co je to a jak vybrat IPL epilátor

IPL je zkratka anglických slov Intensive Pulse Light, jinak řečeno fotoepilace. Ta za pomocí selektivní termolýzy ničí kořínek chloupku. Jednoduše řečeno: Kořen chloupku se zahřeje na 70 °C, tím dojde k jeho zničení, ale okolní tkáně zůstanou nepoškozené.

Světelný impuls, který IPL epilátor vydává, se zaměřuje na melanin. To je pigment obsažený v chloupku, který určuje jeho zbarvení. Čím více melaninu chloupek obsahuje, tím více je tmavší a tím víc světla vstřebá.

Dobrá rada: Světlé chloupky melanin neobsahují, a proto pro ně není IPL epilace vhodná. Vyhnout by se jí měly také těhotné ženy, lidé s velmi tmavou pletí, velkými pihami, bradavicemi a lidé trpící epilepsií. Pokud si nejste jisti, jestli je pro vás tento styl holení vhodný, poraďte se s odborníkem.

Nemyslete si však, že dlouhodobé epilace dosáhnete po prvním oholení. K tomu se propracujete až po prvním roce používání. V prvním roce by se měla epilace provádět 7x až 8x, v následujících letech vám budou stačit dvě. Znatelný výsledek můžete poznat už po 4 aplikacích s dvoutýdenním rozestupem.

Časová náročnost epilace

Epilace berte jako kosmetickou proceduru, a proto si na ni vyšetřete dost času. Chcete přece, aby výsledek stál za to!

Epilace jedné nohy zabere cca 20 min. Pokud chcete vzít holení „z gruntu“ to znamená, že se vrhnete i na podpaží nebo bikinové partie, počítejte nejméně s 1 hodinou.

 Čas ušetří

 • jednoduché označení ovládacích prvků
 • větší aplikační okénko (čím větší okénko, tím rychlejší epilace, protože záblesky v jednom okamžiku zasáhnou více chloupků)
 • protiskluzová úprava

Zdrží vás

 • obtížně ovladatelná tlačítka
 • příliš dlouhý, nebo krátký kabel
 • nevhodný tvar, se kterým se špatně manipuluje např.: v oblasti bikin

Jak na úspěšnou fotoepilaci

 • prostudujte si návod a řiďte se podle něj
 • epilaci neprovádějte, pokud máte ekzém, poraněnou kůží nebo jste těsně po opalování
 • na místa po epilaci nepoužívejte deodoranty, parfémy ani jiné kosmetické přípravky

Na trhu můžete narazit i na epilátory pro muže, ty fungují na stejném principu, jako všechny epilátory. Ve většině případu jsou epilátory unisex, ale můžete narazit i na přístroj určený pouze pro muže.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 18 hodnocení
Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět, jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.