Jak vybrat flash disk

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

V dnešní době je velké množství online cloudových úložišť jako je Dropbox, Onedrive, nebo Google Drive, na které můžete pohodlně nahrát velké množství dat. Mají flash disky stále smysl? Pro nás ano. A řekneme vám, proč.

Test flash disků 2023

V rámci testu jsme se zaměřili na nové modely, které podporují USB 3.0 a mají kapacitu 64 GB. Většina z nich je na trhu k dostání i v menších nebo větších kapacitách a pozor na to, že naměřené hodnoty se mohou u modelu s jinou kapacitou lišit. I když by tomu nemělo být o mnoho. Rychlost čtení a zápisu jsme zkoušeli na velkých souborech o velikosti jednotky GB a menších souborech, které měly okolo 100 MB.

Hodnocení jako ve škole, 1 nejlepší, 5 nejhorší.

Kingston DataTraveler Locker + G3

Kingston je v oboru flash disků velmi dobře známou značkou a tento model se mu opravdu povedl. Rozměry jsou 61x19x10 mm a váha 25 gramů, ta je způsobena kovovým tělem. Nemá sice klasické poutko na víčku, ale ve spodní části těla flash disku je otvor, kterým můžete provléct třeba kroužek, na kterém nosíte klíče. Flešku tak budete mít vždy po ruce. Její obal je poměrně pevný a nemusíte se obávat, že se rozbije po prvním pádu.

Teď k rychlostem, které potěší každého uživatele. Čtení velkých souborů ještě žádný zázrak není, jde o cca 150 MB za sekundu. Zápis už je příjemných 50 MB za sekundu. U malých souborů je čtení 120 MB a zápis luxusních 50 MB za sekundu. Je to skvělá volba pro přenášení menších souborů, jako jsou kancelářské dokumenty, které se na disk velmi rychle nahrají.

Bonusem je možnost zaheslování disku za pomoci připraveného softwaru, světelná dioda oznamující aktivitu disku a synchronizace s cloudovým úložištěm, takže máta data jištěna na dvou místech. Nedovolujeme si tvrdit, že se jedná o nejlepší flash disk na světě, ale rozhodně je extrémně povedený.

Celkové hodnocení 1,4
Design a výbava1,4
Rychlost1,4

Najít nejlevnější cenu

SanDisk Cruzer Extreme

Další výrobce, který se v oblasti flash disků pohybuje již delší dobu. Tenhle kousek má elegantní černé tělo, 2 GB v cloudovém úložišti pro zálohování a software pro šifrování. Vytvoříte si na disku složku, která je chráněná heslem a do té se dostanete pouze vy. Ostatní obsah může být dostupný i bez hesla. Pokud máte Mac, musíte software stáhnout, pro uživatel Windows je již na disku připravený.

V rychlostech čtení a zápisu dosahuje krásných čísel. Podívejte se sami. Velké soubory 180 MB čtení a 95 MB za sekundu zápis. U menších souborů je čtení 130 MB a zápis 20 MB za sekundu. A proto je vhodný, když potřebujete z USB disku přímo spouštět aplikace. Rychlosti a pohodlí jako u pevného disku nedosáhnete, ale výsledek je snesitelný a uspokojivý. Rozměry jsou 71x22x12 mm a váha pouhých 10 gramů.

Celkové hodnocení 1,45
Design a výbava1,4
Rychlost1,5

Najít nejlevnější cenu

Kingston DataTraveler 50 128 GB

Hledáte fyzickou velikostí malou flashku, ale s velkou kapacitou? Přitom velmi příjemnou cenou? Hned v úvodu musím říct, že mě mrzí, že nemá „poutko“. Flash disk této velikosti si dovedu přestavit připnutý ke svazku klíčů a můžete ho mít pořád po ruce.

Kapacita je příjemných 128 GB, z kterých máte reálně k dispozici asi 115 GB. Výrobce slibuje rychlost čtení 100 MB/s a to disk opravdu splňuje. Data z provozu tuto hodnotu dokonce ještě překračují a dosahují cca 110 MB/s. U zápisu už to taková sláva není a dosáhnete maximálně rychlosti 30 MB/s. Toto jsou průměrné hodnoty pro kopírování velkého adresáře, který obsahoval jak pár opravdu velkých souborů, tak větší množství malých souborů. Pokud budete kopírovat jen velké soubory (typicky 4K filmy pro vaši televizi), bude rychlost o něco vyšší.

Kdybych to měl na závěr shrnout, tak:

  • Výhody: stylový hliníkový design, velikost a hmotnost
  • Nevýhody: výkon je průměrný a hodně se zahřívá
Celkové hodnocení 1,6
Design a výbava1,6
Rychlost1,6

Najít nejlevnější cenu

LACIE RuggedKey

Už i pouhý pohled na tvar těla flešky, který připomíná granát, dává tušit, že něco vydrží. A skutečně je to nejodolnější disk v testu, který si poradí s horkem, chladem, prachem a do jisté míry i vůči vodě. Tím pádem je ideálním společníkem do terénu, pokud potřebujete mít data u sebe. Váha je slušných 30 g a rozměry 53x27x21 mm. Potěší poutko, takže si ji snadno připnete ke klíčům.

Při čtení velkých souborů se rychlost pohybovala okolo 180 MB za sekundu, jejich zápis na disk probíhal rychlostí cca 35 MB za sekundu. U menších dat byl zápis těsně přes 10 MB za sekundu a čtení 105 MB za sekundu. Z toho vidíte, že zápis je jeden z nejpomalejších v testu, soubor o velikost 4 GB se na disk kopíroval zhruba dvě minuty.

Bonusem je možnost zaheslování složek na disku, za pomoci software dostupného na disku od výrobce. V nabídce je také volný prostor na cloudovém úložišti o velikost kapacity disku. Svoje data tak můžete mít na dvou místech současně. Varování pro zapomnětlivce jako jsem já, pokud ztratíte nebo zapomenete víčko, tak přicházíte o většinu její odolnosti a výdrže.

Celkové hodnocení 1,6
Design a výbava1,8
Rychlost1,4

Najít nejlevnější cenu

Transcend JetFlash 780

Neutrální kostičkovaný vzhled, drobné rozměry 70x21x8 mm a váha 7 gramů. Zároveň s koupí získáte možnost stáhnout si balík aplikací, které vám pomohou se správou disku, zálohováním a šifrováním. Máte možnost nejen si na disku vytvořit zaheslované složky, ale i zamknout počítač, pokud někdo odpojí flešku z USB portu.

Z pohledu výkonu je to fantazie při čtení dat, ale zápis je bohužel horší, zejména u menších souborů. Velké soubory dokáže číst s rychlostí skoro 200 MB a zapisovat 80 MB za sekundu. U menších souborů je čtení 150 MB, ale zápis pouhých 5 MB za sekundu. S tím, že hodnota rychlosti zápisu se dále snižuje, pokud se zmenšuje velikost kopírovaných souborů. Pokud ji plánujete používat na přehrávání velkých video souborů v televizi, jde o dobrou volbu. Pro pravidelné kopírování velkého množství menších dokumentů se radši podívejte jinde.

Celkové hodnocení 1,65
Design a výbava1,8
Rychlost1,5

Najít nejlevnější cenu

ADATA UE700

Tvarem naprosto klasický flash disk od známého výrobce. Takže jdeme rovnou na výkon. Čtení velkých souborů slušné, okolo 180 MB za sekundu, zápis už je pomalejší a to 40 MB za sekundu. U menších souborů je to rozumných 150 MB za sekundu čtení, ale pouhých 8 MB za sekundu zápis. Díky velké rychlosti čtení není problém z disku spouštět například HD video, ale mít na něm uložený třeba systém si nedokážeme představit.

Fleška má i indikační diodu, takže vidíte, zda a kdy pracuje. Váha je nicotných 11 g a rozměry 63x21x7 mm. Poutko je velmi drobné, ale svůj účel plní. Pro běžné použití se jedná o dostatečný produkt, který je atraktivní zejména svojí cenou.

Celkové hodnocení 1,8
Design a výbava1,6
Rychlost2,0

Najít nejlevnější cenu

Může se stát, že nemáte připojení k internetu, anebo máte, ale je pomalé. A nahrávat po něm 3 GB velké video z dovolené, není zrovna příjemné. Nebo data považujete za důvěrné a nechcete je pustit do hlubin internetu. Právě v takovýchto chvílích oceníte malý a rychlý flash disk, pomocí kterého data snadno přenesete.

Myslete ale na to, že flash disky nejsou zamýšleny jako nástroj pro dlouhodobé uchování dat. Nemají takovou životnost jako klasické pevné disky a jsou určeny pro přenos souborů mezi jednotlivými zařízeními.

Jak vybrat flash disk

Při výběru nové „flešky“ si stačí dát pozor na několik základních parametrů. Jak si v nich vybrané flash disky stojí, se můžete podívat v našem testu níže. Pak si vyberte flešky za nejlepší ceny.

Rychlost zápisu a čtení

Většina nových flash disků podporuje USB 3.0, které dosahuje velmi slušných hodnot jak při zápisu, tak i při čtení dat z disku. Při koupi staršího USB disku s podporou pouze USB 2.0, budete svého rozhodnutí u kopírování velkých souborů litovat. Jsou totiž násobně pomalejší.

Kapacita disku

V testu jsme se zaměřili na disky s kapacitou 64 GB, které představují rozumný kompromis mezi cenou a dostatečnou kapacitou na přenos jakýchkoliv běžných dat. V dnešní době rozhodně nemá smysl kupovat disky s kapacitou 16 GB a nižší. Naopak 128 GB a více je většinou zbytečný luxus.

Design

V tomto případě nejde ani tolik o vzhled, který bude většině uživatelů jedno. Ale dejte si pozor na disky, které jsou tzv. otevřené. Jejich USB konektor není chráněn a může tak snáze dojít k jeho poškození. Problematický může být i vyklápěcí USB konektor, má pak větší sklony k fyzickému poškození. Druhou věcí je fyzická velikost disku. Dnešní technologie umožňují udělat tyto zařízení relativně malé, ale pak se může stát, že ho budete pořád jen hledat a někam vám zapadne. Pozor i na gumové „outdoorové“ flešky. Ty vypadají, že vydrží hrubší zacházení, ale většinou je opak pravdou. Jsou mnohem citlivější na nošení v kapsách a riziko ohnutí je výrazně vyšší.

Jak naformátovat flash disk

Sešlo se nám tu pár dotazů k tomuto tématu a proto je vhodná doba na rozšíření článku. Rozhodně se nejedná o nejpodrobnější a nejhlubší vysvětlení na toto téma (pokud takové hledáte tak stačí použít google), ale pro většinu běžných uživatelů by měl stačit. Jen pro upřesnění, tento článek je věnován počítačům s operačním systémem Windows.

Nejsnadnějším postupem je kliknout na ikonu „Počítač“, poté pravý tlačítkem na disk, který chcete formátovat a vyberete parametry formátování. Zde se nachází důležité rozhodnutí a to, jaký typ souborového systému zvolit. Měli byste (aspoň v posledních verzích Windows 7 a 10) mít k dispozici následující možnosti:

  • FAT32 – zkratka z anglického File Allocation Table, pokud vás zajímají podrobnější informace, můžete přes odkaz přejít na wikipedii. Nicméně důležité je, že maximální možná velikost souboru v tomto systému jsou 2 GB. Není tedy vhodný na přenášení například videa ve 4K nebo dalších datově náročných souborů. Jeho zásadní výhodou je jeho rozšířenost a stáří. I když máte 15 let starou televizi, tak bude schopna takto zformátovanou flashku načíst.
  • NTFS – zkratka z New Technology File System. Tento souborový systém je založený na tzv. žurnálování. To zjednodušeně řečeno není vhodný systém pro flash disky, protože má na fyzicky neměnných místech disku systémové soubory, do kterých zapisuje veškerou činnost s diskem. A flash disky nejsou stavěné na takový počet změn (zápisů) jako klasické disky a proto, s ním dochází ke snižování jejich životnosti. Nicméně v něm už de facto není (aktuálně dosažitelný) limit pro velikost souboru a jeho podpora je také velmi slušná.
  • exFAT – posledním z trojice je také nejmladším z nich. Zkratka znamená Extended File Allocation Table, který je také nejvhodnějším pro flash disky. Stejně jako NTFS v podstatě nemá limit pro velikost souboru, ale přitom pracuje na jiném principu, takže nedochází ke snižování životnosti disku. Nevýhodou je, že ho některá starší zařízení nemusí podporovat.

Nastavení velikosti alokační jednotky doporučuji nechat předvolené. Hodně zjednodušeně řečeno je větší nastavení alokační jednotky vhodné, pokud máte na disku velké soubory. V takovém případě může dojít k rychlosti čtení i zápisu. Naopak pokud budete mít na takovém disku, velkou hromadu malých souborů, tak budou na disku zabírat více místa, než kolik skutečně obsahují. Pro podrobnější vysvětlení doporučuju tento odkaz . Každopádně pro 99% uživatelů nemá smysl toto vůbec řešit, případné zrychlení je v řádu pár sekund.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 83 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo