Nejlepší fotomobily

Mobilní telefon už dávno neslouží jen na telefonování a psaní SMS zpráv. Můžete na něm sledovat filmy a seriály, číst knihy v elektronické formě a mnoho dalších činností. Jednou z nejčastěji využívaných funkcí u mobilu je fotoaparát. Mnoho uživatelů vybírá telefon podle toho jak dobře fotí. A právě pro takové milovníky mobilní fotografie jsme připravili tento článek.

Ty nejlepší fotomobily pořizují výborné snímky, které se snadno mohou rovnat těm z klasických kompaktů. Profesionální zrcadlovky dokáží samozřejmě pořídit lepší fotky, ale odpovězte si s námi v duchu na otázku, jak často u sebe máte zrcadlovku a jak často mobilní telefon. Díky tomu, že mobil nosí většina z nás skoro stále u sebe, tak můžeme zachytit krásy okamžiku kdykoliv během dne. Protože ve většině případů platí, že ty nejlepší fotky dělají ty nejdražší telefony, brali jsme v potaz několik cenových úrovní a pro každou z nich vybrali vítěze.

Které parametry jsou u mobilního fotoaparátu důležité

Parametry jsou popsány pro uživatele, kteří nemají s fotografováním příliš zkušeností a proto jsou popsány jednoduše a nezacházíme do přílišných detailů.

Světelnost (clonové číslo)

Určuje, kolik světla se dostane k čipu. Jeho hodnota se udává jako clonové číslo a platí, že čím je clonové číslo menší, tím více světla se dostane k čipu. Má vliv také na délku expozice záběru. Za velmi slušnou u mobilních telefonů považujeme hodnotu světelnosti f/1,9 , za výbornou f/1,6.

Rozlišení

Se udává v megapixelech a jedná se vlastně o počet pixelů (obrazových bodů), ze kterých je složená výsledná fotografie. Výsledné rozlišení je tedy počet pixelů na šířku x počet pixelů na výšku. U fotoaparátu schopného zaznamenat rozlišení 4 290 x 2 800 pixelů je výsledné rozlišení 12 megapixelů.

Možná jste už zaslechli, že rozlišení není tak úplně vypovídající a že telefon s nižším rozlišením fotoaparátu může být schopen vytvořit lepší fotografie, než ten, který disponuje vyšším rozlišením. Důvod je rozměr senzoru fotoaparátu. Představte si, že shodné rozlišení 10 megapixelů budete mít v mobilním telefonu, který má senzor o velikosti 6 x 4,5 mm. To stejné rozlišení může mít u digitální zrcadlovky, která má senzor o velikosti 25 x 17 mm. Je samozřejmé, že na menším senzoru jsou pixely více nahusto a nejsou schopny zachytit světlo tak dobře, jako ty na větším senzoru. A tak dochází ke vzniku šumu.

Pro zajímavost, FullHD televize má rozlišení cca 2 megapixely, 4K televize pak 8 megapixelů.  Druhý pohled na počet megapixelů je když chcete fotky tisknout. Možná jste se setkali s pojmem počet pixelů na palec (označovaný anglickou zkratkou ppi). Obecně se má za to, že lidské oko je schopno rozlišit detaily do hodnoty 300 ppi. Aby jste vytiskli A4 fotografii v této kvalitě, musí mít zdrojová fotografie 9 megapixelů. Pro A3 potřebujete megapixelů 18 a pro fotku vytištěnou na formátu A2 je to už 36 megapixelů.

Autofocus

Aby fotografie vypadala ostře a byla dostatečně detailní, je nutné čip zaostřit (anglický výraz je focus, proto autofocus – něco jako samozaostření). To vlastně znamená, že svazek paprsků dopadá přímo na čip. Autofocus automaticky zaostřuje poté co stisknete spoušť. Chvilku (v závislosti na jeho kvalitě u daného telefonu) trvá než zaostří a poté dojde k pořízení fotografie. U mobilních telefonů je ve většině případů použit tzv. pasivní autofocus. Funguje tak, že porovnává kontrast scény a na jeho základě zaostřuje. Má problémy zaostřit, pokud jsou horší světelné podmínky nebo pokud scéna není dostatečně kontrastní. Další technologií je aktivní autofocus, který funguje na principu světelného paprsku.

Zoom

Všichni jsme se setkali s pojmy digitální a optický zoom. Jaký je mezi nimi rozdíl a který z nich je lepší? Optický zoom funguje na principu přiblížení obrazu za pomoci změny polohy čoček fotoaparátu. Výsledná kvalita obrazu je stejná, ať máte objekt zazoomovaný nebo ne. Naproti tomu digitální zoom funguje tak, že si fotoaparát „ořízne“ část obrazu a pak ji zvětší (dopočítá pixely) do požadované velikosti. Takto zazoomovaný obraz má výrazně horší kvalitu. Čím větší je míra zvětšení za pomoci digitálního zoomu, tím větší je zkreslení fotografie a obsahuje méně detailů.

Blesk

Na výběr jsou dvě technologie. Klasický LED blesk, který má obvykle výkon v řádu stovek luxů. A pak xenonový blesk, který dokáže scénu osvětlit až několika statisíci luxy. Jak vidíte, tak rozdíl je propastný. V naprosté většině telefonů najdete LED blesk. Ten má kromě svojí ceny ještě další výhodu a to, že dokáže osvětlit scénu na delší dobu. To se hodí například při natáčení videa v noci, kdy LED blesk soustavně svítí a přisvětluje scénu. Záblesk xenonového blesku má mnohonásobně větší výkon, ale trvá jen zhruba 100 milisekund.

Shrnutí

 • Světelnost chcete alespoň f/2,0 (čím menší je to druhé číslo, tím lepší)
 • Vybírejte přístroj vybavený autofocusem.
 • Rozlišení chtějte minimálně 8 megapixelů.
 • Pokud vám to rozpočet dovolí, chcete mobil s optickou stabilizací obrazu.

Test fotomobilů 2017

V nejvyšší kategorii máme schválně dva modely. Prvním je zástupce operačního systému Android.

Samsung Galaxy S8

Rozlišení fotoaparátu12 megapixelů
Světelnost fotoaparátuf/1,7
Optická stabilizace obrazuano
Optický zoomne
Bleskdvojitý
Sekundární fotoaparát8 megapixelů
Rozlišení videa4K

Parametry telefonu:
5,8 palců, 155 gramů, 4 GB RAM, 64 GB paměti, 3 000 mAh kapacita baterie, voděodolný, čtečka otisku prstů

 • 4K rozlišení videa
 • super fotky v noci
 • top kvalita pro náročné

Oproti staršímu modelu Galaxy S7 toho na první pohled nenabízí mnoho nového, ale naštěstí tomu tak není. Rozlišení fotoaparátu zůstalo na 12 megapixelech. Taktéž světelnost má stále f/1,7 a beze změny je optická stabilizace obrazu. Ale k výrazným změnám došlo na poli softwarového zpracování fotografie za pomoci technologie HDR. Další výhodou je přidání samostatného procesoru, který snímá několik snímků za sebou a poté je sloučí do jediné fotky. Díky tomu dochází k redukci šumu a finální fotografie je mnohem ostřejší. Zorný úhel čočky je 77°, je vybavena technologií Dual Pixel. Přístroj má dvě fotodiody, a díky tomu rychleji a přesněji ostří než přístroje, které mají k dispozici pouze jednu.

Galaxy S8 je v současné době nejlepší mobilní telefon pro focení v noci. K tomu mu napomáhá dvojitý LED blesk. Dokáže zachytit více detailů, bohatší barvy a ostřejší obraz něž konkurence. Jak se od špičkového modelu očekává, můžete nahrávat video buď ve fullHD a 60 snímcích za vteřinu nebo ve 4K a 30 snímcích za vteřinu. Kvalita obrazu i zvuku je fantastická. Fotografie lze ukládat i v bezztrátovém RAW formátu, aby jsme je mohli editovat v počítači v maximální možné kvalitě. Z pohledu bezpečnosti je milé, že čočka foťáku skoro nevyčnívá z těla telefonu a je chráněna odolným sklem Gorilla Glass 3. Galaxy S8 je voděodolný, takže se nemusíte bát natáčení či focení za deště. Můžete natáčet i pod vodou (telefon by měl vydržet až 30 minut v hloubce 1,5 metru), ale tam narazíte na to že tlak vody občas simuluje dotyk na obrazovku a natáčení se vám vypne.

Výtečný je i přední fotoaparát, který má širokoúhlou čočku. Má 8 megapixelů a opravdu se ho nemusíte bát používat, protože snímky z něj jsou více než použitelné. Má zorný úhel 80° a na přední kameru skvělou světelnost f/1,7. Dále má autofocus i optickou stabilizaci videa. Proto vám bude skvěle sloužit, pokud ji připevníte na selfie tyč. Obraz bude ostrý a přechody u videa plynulé.

Ačkoliv rozdíly v kvalitě fotek u high-endových telefonů nejsou příliš velké, je podle nás Galaxy S8 aktuálně ten nejlepší fotomobil na trhu.
Zjistit cenu

Nejvyšší kategorie se dělí na zastánce platformy Android a příznivce Applu. Musíme proto nabídnout zhodnocení pro zástupce obou kategorií. Androidí Galaxy S8 máme za sebou a nyní je čas na nakousnuté jablko.

Apple iPhone 7 Plus

Rozlišení fotoaparátu(2x) 12 megapixelů
Světelnost fotoaparátuf/1,8
Optická stabilizace obrazuano
Optický zoomano
Blesk(2x) dvojitý
Sekundární fotoaparát7 megapixelů
Rozlišení videa4K

Parametry telefonu:
5,5 palců, 188 gramů, 3 GB RAM, 32 – 256 GB paměti, 2 900 mAh kapacita baterie, voděodolný, čtečka otisku prstů

 • Optický zoom
 • Skvělý obraz i zvuk u videa
 • Výborný portrétovací mód

Přední kamera má 7 megapixelů a vzadu jsou kamery dokonce dvě. Každá z nich má 12 megapixelů. Světelnost je f/1,8 u hlavní zadní čočky a f/2,8 u druhé. Standardně se používá hlavní čočka. Pokud chcete využít optického dvojnásobného zoomu, pořídí se snímek druhou čočkou. Jak vidíte ze světelnosti druhé čočky, za horšího světla příliš kvalitní snímek nedostanete. V praxi to znamená, že můžete fotografovaný objekt fotit jakoby z dvojnásobné blízkosti a to bez ztráty kvality (za denního světla). Pozor na to, že při dvojnásobném optickém zoomu nefunguje optická stabilizace obrazu a proto musíte mít pevnou a klidnou ruku.

Dost možná jste už slyšeli o funkci portrét, kterou tento iPhone nabízí. Ten za vás zaostří na objekt na popředí a pozadí naopak rozostří. Výsledek vypadá výborně. Podobného efektu můžete docílit i ostatními telefony, chce to ale manuální nastavení, jak jsme si vysvětlili v úvodu u popisu toho, jak funguje clona. S iPhonem to jde samo a automaticky. Stejně jako špičkový model od Samsungu je i iPhone 7 voděodolný a splňuje certifikaci IP 68. Focení za deště či pod vodní hladinou proto není žádný problém. Nově umí i ukládání do RAW formátu pro následnou editaci na počítači bez ztráty kvality.

Používání fotoaparátu během noci dává slušné výsledky, Samsung má ale za těhle podmínek navrch. Přesto jsou takto pořízené snímky či video použitelné a poměrně detailní i ostré. I tento přístroj je vybaven duálním LED bleskem. Přesnější by bylo říct, že je vybaven dvěma duálními blesky. Oba mají rozdílnou hodnotu svítivosti a telefon se sám rozhodne, který z nich použije s ohledem na množství okolního světla. I zde můžete video nahrávat ve 4K při 30 snímcích za vteřinu, či 60 snímcích ve fullHD. Kvalita obrazu i zvuku je i v tomto případě na výbornou.

iPhone 7 Plus je vynikající fotomobil, který jen těsně zaostává za S8. Upřímně ten rozdíl není tak výrazný, aby donutil příznivce Applu přejít na Android. Pokud vám vyhovuje iOS, tak si stejně koupíte iPhone. Nebude mít tak dobré fotky za horšího osvětlení, ale zase máte k dispozici optický zoom. A ten se taky hodí 🙂 IPhone 7 jsme recenzovali v základní verzi bez Plus. Foťák je ale u obou verzí stejný, takže se i z recenze iPhone 7 dozvíte, jaký ten telefon je.
Zjistit cenu

Huawei P9

Rozlišení fotoaparátu(2x) 12 megapixelů
Světelnost fotoaparátuf/2,2
Optická stabilizace obrazune
Optický zoomne
Bleskdvojitý
Sekundární fotoaparát8 megapixelů
Rozlišení videafullHD

Parametry telefonu:
5,2 palců, 144 gramů, 3 GB RAM, 32 GB paměti, 3 000 mAh kapacita baterie, čtečka otisku prstů

 • Výborné fotky za dne
 • Rychlý autofocus
 • Nemá optickou stabilizaci obrazu

Zástupcem střední třídy je loňský model, který v době svého uvedení na trh soupeřil s Galaxy S7 nebo iPhonem 6 Plus. Huawei P9 jsme už porovnali s Sony Xperia XA Ultra, můžete si o něm přečíst více ve srovnávacím článku. Cena u něj klesla více než u jeho konkurence a proto ho můžeme zařadit do střední třídy. Čočky pro tenhle model dodal na foto poli známý výrobce Leica a na kvalitě fotografií to lze poznat. Zadní fotoaparát má 12 megapixelů v každé ze svých dvou čoček. Světelnost je f/2,2 a bohužel chybí optická stabilizace obrazu. To se negativně projeví hlavně při snímání videa. A čím si teda P9 zasloužila svoje místo na výsluní mezi foto mobily? Je to tím, že má vlastně v zadní části telefonu fotoaparáty dva. První z nich má za úkol zachytit věrně barvy a ten druhý je černobílý a snaží se o maximální možné zachycení detailů. Software v telefonu oba snímky spojí a výsledek má  mítvěrné barvy, velkou ostrost a plno detailů. Funguje to ale v praxi? Musíme přiznat že velice slušně. Benefitem je i rychlý autofocus, který pracuje na principu laserového ostření.

Z hodnoty světlosti, je vám jasné, že parádní fotografie si užijete jen za dobrého světla. Za šera či v noci jde kvalita obrazu rychle dolů a objevuje se šum. I tenhle přístroj umí ukládat fotografie do bezztrátového RAW formátu. Video lze nahrávat jen ve fullHD a to v 30 nebo 60 snímcích za vteřinu. V obou případech je obraz detailní, ale kvůli nepřítomností optické stabilizace obrazu je trochu roztřesený. Jak moc to, záleží na pevnosti a klidu vaší ruky. Přední selfie fotoaparát má 8 megapixelů a dokáže nahrávat video v HD. Pro video hovory a občasné selfie fotky je dostatečný.

Je podporován HDR mód, musíte ho vždy zapnout manuálně. Na rozdíl od třeba Samsungu nejde nastavit HDR mód na „auto“. Zde může být jen zapnutý nebo vypnutý. Ačkoliv má k „dokonalosti“ Galaxy S8 nebo iPhone 7 Plus ještě nějaký ten kousek, tak vám zhruba za poloviční peníze poskytne velmi slušné fotografie. Za hlavní výtku vůči němu považujeme nepřítomnost stabilizace obrazu. Na druhou stranu se tento nedostatek dá překonat, jen musíte mít při focení pevné a klidné ruce. 4K video zásadním problémem není. Pro koho je důležité, ten nejspíš stejně sáhne po některém z výše uvedených telefonů a fullHD je pro většinu uživatelů více než dostatečné. A navíc zabere mnohem méně místa.
Zjistit cenu

Nubia Z11 mini

Rozlišení fotoaparátu16 megapixelů
Světelnost fotoaparátuf/20
Optická stabilizace obrazuano
Optický zoomne
Bleskdvojitý
Sekundární fotoaparát8 megapixelů
Rozlišení videafullHD

Parametry telefonu:
5 palců, 138 gramů, 3 GB RAM, 32 GB paměti, 2 800 mAh kapacita baterie, čtečka otisku prstů

 • Kvalitní fotografie
 • Optická stabilizace obrazu
 • Starší verze Androidu

Hned v úvodu je nutno říct, že ačkoliv je to nižší třída mezi fotomobily, bude vás stát okolo 5 000 Kč. V ceně mezi 2 000 – 3 000 Kč prostě dobrý fotoaparát nenajdete. A co umí Nubie? Neznalého uživatele zaujme především rozlišení fotoaparátu, které je 16 megapixelů. My však víme, že rozlišení není všechno a proto jdeme k dalším parametrům. Máme tu velmi slušnou světelnost f/2,0, autofocus, dvojitý LED blesk a možnost ukládat snímky do RAW formátu. Přední fotoaparát má 8 megapixelů a rozšířený úhel záběru 80°. To proto, aby se vám do záběru vešlo co nejvíce lidí a mohli se vyfotit i ve větší skupině přátel. V této cenové kategorii příjemně překvapí optická stabilizace obrazu. Samozřejmostí je možnost natáčet video ve fullHD 30 nebo 60 snímků za vteřinu. Podobně jako Huawei P9 má dobré snímky hlavně za denního světla. Za horších světelných podmínek dochází k výraznějšímu zhoršení kvality fotografií. Přesto však výsledek patří k nadprůměru.

Čočka fotoaparátu je chráněná safírovým sklíčkem, které snižuje riziko poškrábání. Pořízení snímku je rychlé, autofocus pracuje dobře. Mezi levnými telefony je to ten nejlepší pokud je vaším primárním zájmem mít ty nejkvalitnější fotografie. Při výběru zvažte, zda vám nebude vadit starší verze systému Android nebo zda si nechcete připlatit pár tisíc na Huawei P9, který dokáže udělat lepší fotky a i po stránce výkonu je o kus dále. Pokud chcete o tomto mobilu vědět ještě více, tak si přečtěte naši detailnější recenzi Nubia Z11 Mini.
Zjistit cenu

 

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 45 hodnocení

2 komentáře
 1. Díky za článek, konečně vím podle čeho se orientovat při výběru telefonu na focení.

 2. Ani fotky z nejlepších fotomobilů se nemohou zdaleka rovnat těm z kompaktů (pokud nemluvíme o kompaktu za 1500 – 2000 Kč). Pokud jde o zrcadlovku, tak i u těch nejhorších je kvalita několik světelných let nad fotomobily.

  Napište svou recenzi