Jak vybrat fotopast

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Kdyby ježibaba ze známé pohádky o Jeníčkovi a Mařence měla fotopast, nemusela by se ptát, kdo mi to tu loupe perníček. Jednoduše by se podívala na snímek a měla by jasno. Fotopasti ale neslouží jen v lese. Naopak, jejich využití je rozmanité. Než si vyberete konkrétní model, pojďme se společně podívat na to, k čemu všemu se dá tento speciální digitální snímač použít.

Test fotopastí 2023

Vybrali jsme pro vás nejlepší pětku mezi fotopastmi. Hodnocení vychází nejen z našeho pečlivého uvážení, ale i z pozitivní zpětné vazby zákazníků, kteří už doma fotopasti mají. Tím pádem získáte komplexní obrázek o tom, které modely se drží na špičce. Samozřejmě si můžete vybrat i jakýkoliv jiný model fotopasti. Ale pokud se rozhodnete pro některý z pěti níže uvedených, je to zaručená trefa do černého. Na to vezměte jed.

Bunaty Mini Full HD

Rozlišení16 Mpix
Max. dosvit12 m
Infra přísvit v nm940 (neviditelný)
Speciální funkcečasosběr, praktické režimy

Malá, ale šikovná. To by mohl být s klidem titul této mini fotopasti.  Díky přírodně působícímu maskovacímu odstínu šedo-zelené barvy skvěle zapadne jak do lesa, tak na skalnaté povrchy nebo na kmen listnatého buku. Kromě toho ale jistojistě načape každého, kdo by se chtěl přes plot podívat na váš pozemek. Bunaty Mini Full HD je jednou z nejprodávanějších fotopastí na českém trhu. Proto jsme ji nemohli vynechat a v našem výběru si zaslouženě našla hned první místo. Se svým zorným úhlem 55°a Full HD optikou zvládne skvěle zaznamenat pohyb do vzdálenosti až 12 metrů. Infra přísvit má ve spektru, které je pro oko člověka i zvěř méně viditelné.

Ale přesto je v noci malinko znát, že si připravuje podmínky ke snímku. Velkou devízou tohoto oblíbeného modelu fotopasti je intuitivní ovládání, o které se stará hned šest tlačítek. Můžete si tak snadno a rychle nastavit například časosběr, video, sekvenci snímků a podobně. Dokonce můžete vsadit na sériové snímání až tří fotek ihned po sobě. Tak budete mít větší šanci, že na snímku najdete vše potřebné. Je celkem jedno, jestli to bude detail zvířete nebo obličej zloděje. Bunaty Mini Full HD je velká asi jako krabička cigaret, takže na sebe nestrhává přílišnou pozornost. Teda pokud k jejímu připevnění nepoužijete stříbrný držák, který je součástí balení.

Ten je totiž kvůli své barvě docela viditelný a trochu sráží celkový bezvadný dojem přístroje. Kromě toho ale tato fotopast neskrývá žádné problémy. Výhodou je naopak vysoká odolnost vůči mechanickému poškození, vlhkosti a nečistotám. Konkrétně se tato fotopast pyšní certifikátem IP 67. Další pozitivní věcí je ryze české menu. Přístroj tak nastaví kdokoliv i bez znalosti cizího jazyka. Za to od nás dostává palec nahoru. I když jde spíš o základní fotopast, která nabízí základní kvalitu snímků a malinko ztrácí v kategorii výdrže baterie, nemá ve své cenové relaci pořádnou konkurenci. Pokud potřebujete mít jistotu, že vám po lese neběhá zvíře, které tam nechcete, nebo potřebujete pohlídat chatu či chalupu, je to správná volba. Navíc s příjemnou cenou kolem 3 000 Kč.

 • skvělá cena
 • české menu
 • pohodlné ovládání
 • výrazný držák
 • nižší výdrž
 • absence GSM
Zjistit cenu

Bunaty FULL HD GSM

Rozlišení12 Mpix
Max. dosvit18 m
Infra přísvit v nm940 (neviditelný)
Speciální funkceFull HD video, časovač

Všímavý přítel na telefonu se jmenuje Bunaty Full HD GSM. Hlavní předností ve srovnání s předchozím modelem je nepochybně GSM modul. Protože kvůli tomu může fotopast na dálku posílat pořízené snímky a videa. I když nejste nablízku, budete mít stálý přehled o dění kolem fotopasti. Přístroj umí snímat v rozlišení 12 Mpix, což je na fotopast střední třídy velmi pěkné číslo. Fotky pořízené v šeru i v noci jsou díky rozlišení velmi ostré a nabízejí dostatek potřebných detailů. Když už je objekt v zorném poli příliš tmavý, přichází na řadu přisvícení s méně viditelnou frekvencí 940 nm. Takto snímat zvládne přístroj až na 15 metrů.

Fotopast má dostatek paměti (až 16 GB na paměťové kartě), takže hravě zvládne až 60sekundová videa. To se vám může hodit při pilnějším a podrobnějším pozorování zvěře, ale i bezpečnostním záznamu kolem budov. Vždy ke snímku dostanete i přesné datum a čas. Tím pádem budete moct archivovat záznamy chronologicky. Obrovskou výhodou je přední odklopná stěna. Ta je vyvedená v zelené maskovací variantě a dokonale kryje všechny důležité součásti přístroje. Kromě toho po jejím odklopení můžete na displeji přesně vidět, jaký prostor fotopast sleduje. Díky tomu si snadno nastavíte přesnou oblast, kde budete mít prvotřídního hlídače. Fotopast si poradí s velkými výkyvy počasí a pokud teplota neklesne pod -15 °C, funguje naprosto spolehlivě. Při vysokých mrazech ovšem trpí baterie, kterým tak klesá výdrž.

Proto je dobré mít vždy po ruce náhradní sadu, kterou v případě potřeby nahradíte vybité kousky. Nabíjecí baterie můžete použít taky, ale opět volte takové, které vydrží výkyvy tepot. Podle nás nabízí tato fotopast velmi pěknou škálu funkcí za příjemnou cenu okolo 7 500 Kč. Je sice jednou z dražších mezi střední třídou, ale protože svými funkcemi spadá mnohdy do vyšší střední třídy fotopastí, rádi ji pořizovací cenu odpustíme. Pro úplně nenáročného člověka tato fotopast nejspíš bude příliš drahá, ale pro nadšence a ty, kdo chtějí skvělý poměr ceny a kvality, je to kousek k pohledání.

 • kvalitní GSM
 • české menu
 • kvalitní provedení
 • nižší výdrž při mrazu
 • vyšší cena
 • užší pole přisvícení
Zjistit cenu

Solight FP01

Rozlišení16 Mpix
Max. dosvit18 m
Infra přísvit v nmneuvedeno
Speciální funkceČasosběr, kamufláž

Vojákem mezi fotopastmi je jednoznačně tento model. Malý, nenápadný a nenáročný sluha starající se o dohled nad určeným místem je spolehlivý a se svou pořizovací cenou rozzáří úsměv na tváři každému, kdo nečeká od fotopasti zázraky. O noční přísvit na snímání prostoru se stará 42 LED diod, které si dokáží jakž takž poradit i s tmou. Menší bolístkou tohoto modelu je ale levnější provedení, které v sobě ukrývá slabší optiku snímače. Z toho vyplývá i nižší kvalita fotek. Takže pokud chcete ostré snímky, sáhněte raději po pokročilejším modelu. Na základní přehled o hlídaném prostoru ale beze zbytku postačí i tenhle kousek. Zmíněné rozlišení 5 Mpix patří opravdu spíš na chvost mezi fotopastmi.

Výrobce sice nižší dispozice optiky dohání softwarovým vylepšením až na 16 Mpix, ale jak známe z levných kompaktních fotoaparátů, software většinou ve srovnání s lepší optikou dostává na frak. Tady tomu bohužel není jinak. Abychom je nehanili, fotopast si v této recenzi zaslouží i chválu. Vedle zmíněné nízké ceny, která zůstává hlavní předností, je to bezesporu dosah snímaného pole. Přístroj bezchybně sleduje vše do vzdálenosti až 18 metrů, a to je dost nadprůměrná vzdálenost. Protože má možnost pojmout paměťovou kartu s kapacitou až 32 GB, není pro něj problém zaznamenávat video. Dokonce zvládne dlouhé záznamy – až desetiminutové.

Opět plusové body ve srovnání s konkurenčními modely. Video při tom umí nahrávat i ve Full HD. Ovládání je tradičně v češtině, takže si s ním poradí každý. Bohužel chybějí nějaké nadstandardní funkce, které by částečně vyvážily nižší kvalitu snímače. I tak si ale podle nás tato fotopast zaslouží pochvalu. Je to totiž klasický model do začátku, na kterém se dá stavět a posouvat se výš. Pokud máte v plánu pořídit jednoduchou fotopast, která vydrží na jedny baterie 3–6 měsíců a bude spolehlivě snímat ve dne i v noci, tato je dobrou volbou. Jen budete muset oželet pokročilejší funkce a kvalitnější snímky. Na druhou stranu vás přístroj nebude skoro nic stát.

 • skvělá cena
 • české menu
 • daleký záběr
 • lehčí konstrukce
 • nízká kvalita snímků
 • nemá další funkce
Zjistit cenu

Bentech 3.0CG

Rozlišení12 Mpix
Max. dosvit15 m
Infra přísvit v nm940 (neviditelný)
Speciální funkceČasosběr, odolnost, USB

Šedivý lovec s extra dlouhým dohledem se postará o precizní hlídku v lese i v okolí budov. Díky své nenápadné maskovací barvě se skvěle hodí na skálu, kmen buku ale i zeď budovy. A pokud někdo naruší jeho zorné pole v nejbližších 20 metrech (v noci 15 m), vyfotí snímek nebo nahraje videosekvenci, kterou si nastavíte. Čočka fotopasti s rozlišením 12 Mpix patří ke střední třídě a podle toho také vypadají snímky. Jsou dostatečně kvalitní na to, aby byly zřejmé i detaily. Zblízka jsou rozeznatelné rysy obličeje člověka, který kolem fotopasti projde v noci. Takže ať už máte spadeno na lidi nebo zvěř, obrázky a videa dostanete parádní. A když už ty obrázky fotopast zaznamená, díky GSM funkci vám je může rovnou předat.

Jednou z možností je MMS zpráva na telefon a druhou e-mail. V každém případě počítejte s tím, že budete potřebovat SIM kartu, kterou do přístroje vložíte. Jinak vám nic posílat nebude. Zorné pole 110° je poměrně široké a je ideální na hlídání zahrady nebo pole před budovou. I když pravděpodobně nepokryje větší zahradu, nejbližší okolí budovy pohlídá na jedničku. Uvidíte, že se širší záběr bude hodit i v lese na zvěř. Budete mít pestřejší sbírku snímků. O přisvícení v horších světelných podmínkách se stará hned 56 LED diod v méně viditelné frekvenci 940 nm. Tím pádem můžete být daleko úspěšnější ve snímání plachých zvířat a šelem, které často odhalí viditelnější frekvence přísvitu včas.

Na 32GB paměťovou kartu se leccos vejde, takže nemusíte mít starosti ani s nahráváním videosekvencí. Fotopast je zvládne levou zadní a ve velmi slušné kvalitě. Výhodou je také schopnost pracovat v extrémních teplotách -30 až 60 °C. Pokud hledáte fotopast střední třídy, která je spolehlivá, ale zároveň nesází jen na dlouhý seznam mnohdy nepotřebných funkcí, máte před sebou vítěze. Tento model bychom doporučili každému, kdo chce kvalitní snímky za dobrou cenu.

 • pohodlné ovládání
 • daleký dohled
 • škála provozních teplot
 • nižší rozlišení displeje
 • hůře dostupný vypínač
 • pomalejší sepnutí focení
Zjistit cenu

ScoutGuard SG520 PRO

Rozlišení12 Mpix
Max. dosvit15 m
Infra přísvit v nm940 (neviditelný)
Speciální funkceČasosběr i nastavení frekvence

Špičkový model nižší střední třídy se jmenuje ScoutGuard SG520 PRO. Světle hnědé provedení zapadne prakticky do libovolného prostředí naprosto přirozeně a nechá vetřelce bez povšimnutí přijít až do sledované maximální vzdálenosti 15 metrů. Pak nemilosrdně zaznamená zvířata i lidi v dohledu. Nastavení přístroje provedete snadno a rychle za pomocí menšího, ale přehledného LCD displeje. Malou bolístkou této fotopasti je přetahování fotek z paměťové karty. Musíte ji vyjmout z přístroje a vsunout do jiného zařízení. Jedinou alternativou je Wi-Fi přenos, který ale nedosáhne příliš daleko a musíte nejdřív ručně zapnout Wi-Fi připojení na fotopasti.

To je trochu škoda, protože jinak můžete přístroj ovládat dálkově. To znamená, že není problém fotopast umístit i vysoko mimo dosah, protože na ni jednoduše namíříte ovladač a nacvakáte, co je potřeba. Pří použití ovladače počítejte s dosahem cca 5 metrů a musíte mířit přesně na okénko přijímače na přístroji. Při horších světelných podmínkách si fotopast přisvítí v méně viditelné frekvenci 940 nm. O svícení se ale starají jen 4 LED diody. V některých případech tak přisvícení nemusí stačit. I tak ale dokáže tento model vykouzlit působivé snímky ve dne i v noci. Akorát nesmíte počítat s exkluzivní kvalitou. To ale v této cenové relaci není překvapení.

Rozlišení 12 Mpix je dostačující a pro snímky ve dne úplně stačí. Snímky jsou přesné, ostré a nevykazují skoro žádný šum. Jednoznačně rozeznáte i menší detaily a uvidíte, co je potřeba. Na noční snímání je sice rozlišení také dostatečné, ale nedostatek diod způsobuje tmavší fotky, případně zrnitější obrázky. Přesto bychom tuto fotopast s klidem doporučili všem, kteří hledají spíše denního hlídače. Určitě není nutné na základní přehled o sledovaném prostoru pořizovat dražší modely, pokud tedy nepotřebujete posílání snímků do mobilu. Tento model totiž nemá GSM. Jinak plně pokrývá základní potřeby a s cenou kolem 2 400 Kč je dobrou volbou do začátku. Jen škoda těch nočních snímků.

 • příznivá cena
 • Wi-Fi
 • dálkové ovládání
 • slabší přísvit
 • absence GSM
 • horší kvalita nočních snímků
Zjistit cenu

Jak vybrat fotopast?

Klíčovou otázkou, kterou byste si měli vždy položit před výběrem konkrétního modelu fotopasti, je „Co budu chtít fotopastí snímat?“. Existují dva základní účely, proč si fotopast pořídit.

  

Pro sledování zvířat

Prvním je sledování zvířat. V takovém případě vám bude stačit model s nižším dosahem a jednoduššími funkcemi. Ve své podstatě jde o jednoduchý digitální fotoaparát v odolnějším balení, který reaguje na pohyb a dovede fotit i v noci – aspoň trochu obstojně. V tomto případě pravděpodobně pořídíte fotopast levně.

Fotopast na ochranu majetku

Fotopast samozřejmě můžete použít také na ochranu majetku, a to jako pasivní prvek, který případného lupiče nachytá na švestkách. Pro tento účel volte sofistikovanější modely, které dokáží precizně zachytit rysy obličeje i v noci. Budete tedy chtít přístroj s větším dosahem, zorným úhlem a kvalitnější optikou. Jinak byste výtržníka na snímku jen těžko rozeznali od jakéhokoliv náhodného kolemjdoucího. Pojďme se podívat na parametry fotopastí na zloděje i na zvířata.

Jak funguje fotopast?

Představte si klasický kompaktní digitální fotoaparát, který připevníte napevno na konkrétní místo. Tento fotoaparát má navíc hned několik vylepšení.

 • Předně je to čidlo pohybu. To se stará o to, aby fotopast udělala snímek přesně ve chvíli, když je v dosahu optiky přístroje zaznamenaný pohyb. Typicky jde o situaci, kdy kolem projde v lese zvěř, nebo když vám někdo nepovolaný v noci vleze na pozemek.
 • Každá fotopast je vybavená PIR čidlem (pasivním infračerveným čidlem), které sleduje pohyb v dané vzdálenosti. Konkrétní model fotopasti proto vybírejte podle toho, na jakou vzdálenost chcete pořizovat snímky. Kromě dosahu sledování pohybu se čidla mezi sebou nijak zásadně neliší.

Kam až oko optiky dohlédne

Aby fotopast byla schopná kvalitně vyfotit původce pohybu, potřebuje k tomu výhodný zorný úhel. Ideální je umístění ve výšce přibližně dvou metrů nad zemí, odkud má skvělý předpoklad pořídit kvalitní snímek na vzdálenost deseti či dvanácti metrů. V takovém případě hledejte přístroj se zorným úhlem přibližně 45–60°. Ten nejlépe zachytí vzdálenější pohyb a fotka bude dostatečně ostrá. Pokud patříte mezi lovce snímků plachých zvířat, můžete vsadit na modely s širším pozorovacím úhlem. Ideálně kolem 100°. V takovém případě ale počítejte s tím, že budete mít narušitele pole fotopasti vyfoceného velmi zblízka. Proto je podle nás tento typ vhodný na snímání zvířat, případně jako fotopast na ochranu majetku u vstupu do budovy.

Viditelná, nebo neviditelná fotopast

Když padne noc, probouzejí se k životu nejen některá přes den odpočívající zvířata, ale svůj prime time mají také zloději a lupiči. Obě skupiny se snaží využít toho, že ve tmě nejsou tolik vidět. Proto noční dravci mají tolik úspěchu a noční drobná zvířata nejsou téměř slyšet, aby k sobě dravce nepřilákala. U zlodějů tomu obvykle není jinak. Ať už se ale před fotopast dostane sebevětší profesionál, nemá šanci utéct její optice. V zorném poli čidla fotopasti si totiž přístroj svítí infračerveným spektrem světla, které je pro oko člověka i mnohých zvířat neviditelné. To ve výsledku znamená, že narušitele pole fotopast vyfotí, aniž by o ní předem věděl.

Existují dva druhy infračerveného přisvícení. V prvním případě je vlnová délka světla kolem 850 nm. Tyto diody pozná člověk i většina zvířat na první pohled. Vydávají totiž slabounké červené světlo. Můžete ho znát například ze starších televizních ovladačů. Toto světlo se hodí především pro fotopasti s dalekým dosahem (nad 12 metrů) a je důležité v takovém případě fotopast umístit mimo normální zorné pole zvířat – takže aspoň dva metry vysoko. Na kratší vzdálenosti je daleko vhodnější fotopast s vlnovou délkou 940 nm. To je spektrum světla, které oko člověka nezachytí a většina zvířat si ho také nevšimne. Malou nevýhodou je, že na větší vzdálenosti nepořídí tak kvalitní snímky. Proto se doporučuje zejména na snímání blízkých pohyblivých cílů, takže pokud máte zájem o snímky na vzdálenost okolo pěti nebo maximálně deseti metrů, je to dobrá volba. Výhodou je zmíněná „neviditelnost“, takže fotopast můžete umístit, jak je vám libo.

Čím víc pixelů, tím lépe

Každý snímek, nebo dokonce video, které fotopast zaznamená, se skládá z bodů. Je to úplně stejné jako u klasických digitálních fotoaparátů. To teoreticky znamená: čím víc bodů, tím kvalitnější snímek. Samozřejmě také záleží na optice a době expozice. Ale první hodnotu má fotopast napevno danou typem čočky a druhou si řídí sama. To znamená, že se vyplatí zaměřit na megapixely. Stejně jako u jakýchkoliv jiných digitálních fotoaparátů se totiž rozlišení udává i u fotopastí v megapixelech. U levnějších modelů najdete optiku s 5 Mpix a u nejdražších kolem 20 Mpix. My doporučujeme nesázet na nejlevnější fotopasti, protože pak pravděpodobně nebudete spokojení s kvalitou snímků.  Ideální variantou je střední cesta kolem 10 Mpix, kdy ještě pořídíte poměrně levnou fotopast, ale současně získáte odpovídající kvalitu snímků.

Mějte to na paměti

S rozlišením snímků úzce souvisí také paměť fotopasti. Nejčastěji se do fotopasti dají vložit paměťové karty. To všichni dobře známe z digitálních fotoaparátů i mobilních telefonů. Počítejte s tím, že čím větší rozlišení vaše fotopast bude mít, tím více místa bude každý snímek zabírat. Proto se nebojte investovat o nějakou stovku navíc i do paměťové karty, pokud se rozhodnete pro fotopast s kvalitnější optikou. Tradiční paměťové karty mívají kapacitu od 8 do 128 GB. Je dobré vybrat kartu s kapacitou aspoň 32 GB, především pokud vám bude fotopast pořizovat více než desítky snímků, než se dostanete k vyčištění paměťové karty. Jinak paměťové karty samozřejmě můžete vyměňovat. Takže pokud už doma máte nějakou nepoužívanou, nebojte se ji zapojit.

Bez energie to nepůjde

Fotopasti jsou samozřejmě lidově řečeno na baterky. Není možné, aby přístroj takového typu dostával energii kabelem. Nejčastěji jde o sadu lithiových akumulátorů, které vydrží řádově měsíce až rok. Velmi záleží na tom, jak často bude fotopast aktivní. Pokud budete mít fotopast na budově jako zabezpečení, pravděpodobně baterie vydrží klidně celý rok. Leda by se vám před čidlem pravidelně někdo procházel. U fotopasti na krmelci v lese, kde přicházejí zvířata třeba i několikrát za noc, počítejte s výměnou baterií za měsíc nebo dva. Naštěstí baterie do fotopasti obvykle nejsou speciální, a tak je pořídíte za poměrně zanedbatelné peníze.

Na první pohled by neměla být vidět

Je sice pravda, že na vzhledu fotopasti skoro nesejde, ale přece je velmi důležité dodržet pár základních pravidel. Předně, fotopast by z povahy své funkce neměla být vidět na první dobrou. Pokud byste ji například polepili reflexní barvou, pravděpodobně budete mít snímků jako šafránu. To samozřejmě může být záměr v případě ostrahy budov, ale v lese to určitě není dobrá strategie. Nejčastěji pořídíte fotopast v barvách a odstínech, které se běžně vyskytují v přírodě. Jsou to především hnědá, zelená a šedá. Kromě toho nejsou neobvyklé ani kombinace zmíněných barev, nebo dokonce maskovací styl. Proto před pořízením konkrétní fotopasti zvažte, kam ji budete chtít umístit.

Fotopasti s GSM

Existuje hned několik způsobů, jakým získáte z fotopasti vyfocené snímky. Podle toho, jak jsou náročné na energii, pak ovlivňují rychlost přenosu a celkovou výdrž baterií fotopasti. Velmi často můžete v obchodech narazit na tak zvané gsm fotopasti. To znamená, že jsou schopné navázat spojení přes signál mobilní sítě. Funguje to tak, že do fotopasti dáte SIM kartu a nastavíte, kterou cestou se do vašeho telefonu budou snímky posílat. Buď si můžete nechat posílat MMS zprávy, nebo třeba e-mail, pokud budete mít k SIM kartě zaplacená mobilní data. Pokud nepotřebujete snímky z fotopasti dostávat na dálku, můžete využít hned několik způsobů připojení. Všechny můžeme shrnout pod známé technologie: můžete pořídit fotopast s Wi-Fi, Bluetooth i USB. Ať už se rozhodnete pro bezdrátovou nebo drátovou komunikaci s fotopastí, vždy budete mít příležitost vedle přenosu dat i nastavit přístroj.

Funkce fotopastí, které by vás mohli zajímat

Už jsme zmiňovali možnost připojení, takže se k němu nebudeme sáhodlouze vracet. V každém případě i toto ale může být rozhodující vlastností, která vás nasměruje k výběru konkrétního modelu. Nebo se můžete zaměřit na funkce a doplňky. Mezi ty nejzajímavější patří:

 • externí napájení. To využijete hlavně tam, kde máte možnost připojení k elektřině, takže třeba pro ostrahu chaty nebo chalupy. Výhodou je, že nebudete muset hlídat životnost baterií. Jednoduše budete mít budovu pod dohledem nonstop.
 • Zajímavou vychytávkou je funkce časosběru. To znamená, že v nastaveném časovém úseku fotopast automaticky snímá zorné pole. Je vcelku jedno, jestli se rozhodnete pro snímky nebo video. Počítejte však s tím, že fotopast má omezenou kapacitu a většinou i výdrž energie. To znamená, že se časosběr hodí spíš na kratší časové úseky. Navíc tuto funkci mají velmi kvalitní spíš pokročilejší modely. Za to však dokáží nabídnout zajímavou podívanou.
 • Další funkcí, která především usnadňuje obsluhu, je dálkové ovládání. Díky tomu nemusíte ručně nastavovat fotopast nebo spouštět čidlo snímání. Tato funkce vám umožní dělat snímky na dálku a hodí se skvěle například při pozorování zvěře z posedu, kdy fotopast visí na stromě pod vámi.
 • V neposlední řadě je dobré myslet i na pohodlné uchycení a zabezpečení fotopasti. Proto vás bude zajímat zámek na fotopast a držák na fotopast. Oba doplňky se starají o to, aby byl přístroj neustále v optimální pozici a nebylo možné ho jen tak sundat. Obvykle jde o doplňky, které se dokupují zvlášť. Ale pokud nemáte napjatý rozpočet, vyplatí se do nich investovat.

Cena fotopasti je předzvěstí kvality

Levné fotopasti

Jednoduché fotopasti se základními funkcemi a bez nadstandardních vychytávek pořídíte do 3 000 Kč. Sice vás nejspíš neoslní kvalitou snímání, ale pro pokrytí bezpečnostní funkce, případně na snímání zvířat při lepších podmínkách (nižší vzdálenost, lepší světlo), jsou plně dostačující. Pokud nemáte na fotopast speciální nároky, je to pro vás jasná volba.

Kvalitní fotopasti

Střední třída, až poloprofesionální, pokrývá cenové rozpětí přibližně od 3 500 do 9 000 Kč. Tady už můžete vybírat i podle nadstandardních funkcí, rozhodovat mezi lepším přisvícením a nenápadností, spoléhat na vyšší rozlišení snímků a podobně. Modely, které se cenově blíží horní hranici rozmezí, snesou srovnání se špičkovými stroji. Jsou to kvalitní fotopasti, které sice něco stojí, ale budete se na ně moct dlouhodobě spolehnout. Ideální volba pro pokročilé uživatele, nebo pokud jste nároční.

Profesionální fotopasti

Nad 9 000 Kč pak pořídíte skutečně špičkové přístroje, které v mžiku vyfotí narušitele zorného pole a díky dostatečnému osvětlení nabídnou ostré snímky i v temné noci. Můžete se těšit na fotopasti s celou plejádou užitečných funkcí, dlouhou výdrží a velkou pamětí, ale i snadným ovládáním na dálku. Kvůli pořizovacím nákladům jde ale o kategorii, kterou bychom doporučili spíš profesionálům. Na běžné účely si vystačíte s levnějšími modely.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 23 hodnocení

Použité zdroje:

 • PESATURO, Janet. Camera Trapping Guide: Tracks, Sign, and Behavior of Eastern Wildlife. 2018. ISBN 9780811768047.
 • Susan Young. CCTV for Wildlife Monitoring: An Introduction. 2016. ISBN 9781784270988.
 • Peter Fleming, Paul Meek, Peter Banks, Guy Ballard, Andrew Claridge, Jim Sanderson, Don Swann. Camera Trapping: Wildlife Management and Research. 2014. ISBN 9781486300402.
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
 1. Dobrý den, prosím o zkušenost nebo názor na tuto fotopast – Fotopast HD-300. Rádi bychom jí pořídili. Díky

  • Dobrý den,

   s tímto konkrétním modelem nemám žádnou zkušenost. Podle parametrů nevypadá vůbec špatně.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo