Jak vybrat PC gamepad, herní ovladače na PC a mobil

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Chcete si užít dokonalý zážitek z hraní gamesek? Vyměňte klávesnici za gamepad. Jedná se o zařízení, pomocí kterého můžete hrát hry na PC nebo herních konzolích. Při výběru je nejdůležitější to, na jaké platformě budete chtít hrát, tedy jestli na počítači nebo na herní konzoli. V našem rádci vás provedeme těmi nejdůležitějšími informacemi, které potřebujete znát před tím, než si vyberete ten nejlepší gamepad pro hraní na PC, mobilu, nebo konzoli.

Recenze gamepadů

Do testu gamepadů jsme zařadili výrobky všech cenových kategorií. Můžeme potvrdit, že cena v drtivé většině odpovídá tomu, jaké funkce gamepad nabízí. Rovněž odpovídá jeho zpracování, které se velkou měrou podílí na hráčském zážitku. Přečtěte si, jak testované výrobky dopadly!

Ovladač na PS4 – Sony DualShock 4 V2

Vhodné proPS4, PC
Vibraceano
Ovládací prvky10 tlačítek, kříž, 2 páčky, touchpad
Připojení sluchátekano
Reproduktorano
Vizuální efektyano
Možnost sdíleníano
Snímač pohybuano
Touchpadano
Bezdrátové připojeníano
Typ baterievestavná Li-Ion
PortyUSB, prodlužovací port, konektor pro sluchátka

Tento typicky PS4 ovladač hravě využijete jak na paření u PS4, tak na hraní her na PC. Se zařízeními je možné propojení buď pomocí kabelu, nebo bezdrátově. V případě bezdrátového připojení si hlídejte stav baterie – gamepad začne svítit žlutě, to poznáte. Baterie se dobíjí buď pomocí USB kabelu přiloženého v balení s herní konzolí, nebo můžete použít i nabíječku na telefon. Pokud si herní ovladač kupujete separátně, nabíjecí kabel není součástí balení, což je trochu škoda.

Všechna tlačítka i páčky jdou dobře a snadno ovládat. Příjemné je i ovládání za pomocí touchpadu. Spousta zuřivých hráčů jistě ocení zabudovaný akcelerometr a gyroskop, takže naklánění ovladače vám při hře může skutečně pomoct.

Těšit se samozřejmě můžete i na vibrace, možnost připojení sluchátek, vestavěný reproduktor i 4 barevná rozlišovací podsvícení. Gamepad nabízí i možnost okamžitého sdílení na sociální sítě. Přijde nám trochu škoda, že tlačítka Share a Options jsou až příliš zapuštěná do ovladače a pro připojení k PC je občas nutné použít program DS4 Windows. Výhodou může být větší výběr z barevného provedení.

 • vibrace a světelné efekty
 • připojení k PS4 i k PC
 • je to bezdrátový gamepad (USB kabel je odnímatelný a potřebujete ho jen na nabíjení)
 • několik barevných provedení
 • okamžité sdílení
 • reproduktor
 • možnost připojení sluchátek
 • někdy se hned k počítači nepřipojí
 • vysoká pořizovací cena
 • v případě zakoupení samostatného ovladače chybí nabíjecí USB kabel
Zjistit cenu

Microsoft Xbox One Wireless Controller

Vhodné proPC a zařízení s Windows 10, Xbox One
Vibraceano
Ovládací prvky2 páčky, kříž, 11 tlačítek
Připojení sluchátekano
Reproduktorne
Vizuální efektyne
Možnost sdíleníne
Snímač pohybune
Touchpadne
Bezdrátové připojeníano
Typ baterietužkové
Portypro připojení sluchátek, USB

S tímto Xbox ovladačem si dobře zahrajete nejen na Xboxu, ale také na počítači. Rozmístění tlačítek je ideální a jejich ovládání velmi snadné. Také s páčkami se bez problémů manipuluje. Z hlediska rozmístění není na ovladači žádná mrtvá zóna. Také ergonomika přístroje je dobře vyřešená, takže vás ruce nebudou bolet ani po hodině hraní.
Z funkcí navíc má jen vibrace, které velmi vkusně doplňují zážitek ze hry. Je možné k němu připojit i sluchátka. Nic víc nenabízí.

Spárování gamepadu přes Bluetooth je bezproblémové, tedy alespoň s výrobky mající Windows 10. Využít ho můžete i na Androidu. Většina her ovladač ihned rozpozná, takže není nutná žádná další aplikace nebo jiné pomůcky. Dosah bezdrátu je až 10 metrů.

Velmi se nám líbí, že je nabíjení řešeno přes tužkové baterie. Gamepad běží na 2 baterie, ale doporučujeme koupit 4, ideálně nabíjecí. Během paření na jedněch můžete nabíjet druhé. Ocenili bychom možná jen jiné materiálové provedení na částech, na kterých se potí ruka.

 • bezdrátové připojení
 • kompatibilita s PC
 • ergonomie
 • sluchátka
 • vibrace
 • vyšší pořizovací cena
Zjistit cenu

Logitech F310

Vhodné proPC (Windows XP, 10 a novější) a televize Sony s Androidem
Vibracene
Ovládací prvky12 tlačítek, kříž, 2 páčky
Připojení sluchátekne
Reproduktorne
Vizuální efektyne
Možnost sdíleníne
Snímač pohybune
Touchpadne
Bezdrátové připojeníne
Typ bateriekabelové připojení
PortyUSB

Logitech F310 je gamepad vizuálně vycházející z ovladače pro Xbox. Je možné s ním hrát hry na PC nebo jej připojit k televizi s Androidem.

Jedná se o základní model, který nenabízí žádné funkce navíc. Jeho výhodou je komunikace přes rozhraní XInput – pro novější hry i přes DirectInput, díky kterému si pohodlně zapaříte i starší gamesky. Pro přepnutí mezi rozhraními slouží přepínač vespodu.

Páčky disponují zdrsnělými kloboučky a jsou umístěny hned vedle sebe. D-pad se nachází vlevo nahoře. Celkově tedy rozložení odpovídá Dualshocku. Musíme však upozornit na větší mrtvou zónu. Páčky je potřeba poměrně silně mačkat, D-pad má rozvolněnou kruhovou základnu, což působí dost laciným dojmem. Triggery jdou mačkat velmi ztuha, takže předpokládáme, že vás z nich po čase začnou bolet prsty.

Celkové rozložení ovládací prvků se nám zdá dost nahuštěné směrem k hráči. Ovládací páčky se kvůli tomu mohou o něco hůře ovládat lidem s delšími palci. Za cenu, za kterou se gamepad prodává, bychom očekávali alespoň vibrace, které však ve výbavě chybí.

Tlačítka jsou programovatelná, takže jim můžete přiřadit stejné funkce, jako mají šipky na klávesnici, tlačítka můžete naprogramovat i tak, že budou fungovat jako myš. Celkově se ovladač drží v ruce dobře a v některých částech má protiskluzovou úpravu. K PC nebo TV se připojuje pomocí 1,8 m dlouhého kabelu.

 • dobrá ergonomie
 • programovatelná tlačítka
 • dobrý poměr cena výkon
 • možné připojit i k Xboxu
 • křehký kabel
 • D-pad vratký
 • triggery jdou těžko stisknout
Zjistit cenu

Evolveo Fighter F1

Vhodné proPC, PS3, Android box nebo smartphone
Vibraceano
Ovládací prvkykříž, 2 páčky, 13 tlačítek
Připojení sluchátekne
Reproduktorne
Vizuální efektyne
Možnost sdíleníne
Snímač pohybune
Touchpadne
Bezdrátové připojeníano
Typ baterieLi-Ion
PortyUSB

Evolveo Fighter F1 je univerzální PC gamepad, ale také PS3, Android box nebo smartphone. Součástí balení je držák na smartphone, takže svoji konzoli můžete mít neustále při sobě. Držák je vhodný pro telefony s maximální šířkou 8 cm. Ovladač je kompatibilní s Windows, 7, 8.1 i 10 (X-input). Jeho připojení je možné buď přes USB kabel, nebo bezdrátově pomocí Bluetooth.

Baterie ovladače je vestavná a nabíjecí. Pro nabíjení slouží přiložený USB kabel. Gamepad je vybaven baterií typu Li-Ion s kapacitou 600 mAh. Pokud jej chcete nabít, je nutné výrobek připojit k počítači nebo přenosné baterii. Spárování se všemi podporovanými výrobky je snadné a nezabere příliš mnoho času.

Výtku si však zaslouží rozložení tlačítek, které je závislé na velikosti ovladače. Ovladač má poměrně malé rozměry, takže i tlačítka jsou na sobě dost nahuštěná. Ovládací páčky se ne příliš příjemně ovládají zejména dospělákům nebo lidem s většíma rukama. Pro dítě nebo osoby s menšíma rukama je ovládání snadné.

Celý ovladač je v plastovém provedení, což není hráčsky příliš příjemné. Po delší době hraní, kdy se vám začnou potit ruce, ovladač nepříjemně klouže. Rozhodně by si zasloužil, aby měl některé části pogumované. Také tlačítko Turbo se nám zdá zbytečné a při hraní jsme ho příliš nepoužívali.

Gamepad nefunguje při propojení s iPhone, protože se nahlásí jako klávesnice, pro hraní ho tedy nevyužijete.

 • vibrace
 • příznivá pořizovací cena
 • držák na telefon
 • spárování možné s různými zařízeními
 • bezdrátové připojení
 • špatně se drží v ruce a ovládá
 • chybí pogumované prvky
 • zbytečné tlačítko Turbo
Zjistit cenu

Esperanza EG102

Vhodné proPC (Windows ME, XP, 2000 SP4, Vista, 7, 8, 10)
Vibraceano
Ovládací prvkykříž, 2 páčky, 11 tlačítek
Připojení sluchátekne
Reproduktorne
Vizuální efektyne
Možnost sdíleníne
Snímač pohybune
Touchpadne
Bezdrátové připojeníne
Typ bateriekabelové připojení
PortyUSB

Gamepad Esperanza EG102 je ideální levnou náhradou za ovladač pro PS3. Díky USB kabelu je však možné ho spárovat i počítačem. Ovladač na sobě nemá tlačítko pro vstup do herní konzole, takže je možné jej využít i jako sekundární ovladač. K vybraným zařízením není možné gamepad připojit pomocí Bluetooth, pro propojení slouží 1,8 m dlouhý USB kabel.

Vzhled ovladače je inspirovaný Dualshockem od firmy Sony, takže se v ruce drží dobře. Navíc je velmi lehký (okolo 250 g) ani z dlouhého hraní vás tedy nebudou bolet ruce. Celý ovladač je plastový, což je nepříjemné po delší době hraní, kdy se vám začnou potit ruce. Ovladač v nich totiž může klouzat. Rozhodně by se hodilo, kdyby alespoň některé části byly pogumované.

Největší výhodou je nízká pořizovací cena a zároveň kvalita, kterou ovladač poskytuje. Je vhodný snad pro všechny hráče, kromě těch nejnáročnějších. Dobře reaguje a je možné s ním hrát téměř každou hru. Je však možné narazit na hry, které vyžadují originální zařízení na PS3, takže u nich ovladač nefunguje. Tlačítka jdou zpočátku ztuha ovládat, ale časem se poddají.

 • vibrace
 • nízká pořizovací cena
 • nízká hmotnost
 • ne příliš kvalitní provedení
 • nefunguje na hry vyžadující originální zařízení
Zjistit cenu

Jak vybrat gamepad, herní ovladač

Před tím, než začnete pokukovat jaký gamepad je nejlepší, měli byste znát odpověď na tyto otázky:

 • Na čem budete hrát? PC, XBOX, PS atd.
 • Jaký operační systém by měl gamepad podporovat? Windows, Linux, iOS, Android atd.
 • Budete potřebovat funkce navíc a personalizovat si tlačítka?
 • Máte dobrou hráčskou nebo kancelářskou židli? Článek jak vybrat tu nejvhodnější, najdete zde.

Gamepad pro XBOX, k PC nebo k čemu?

To, na čem budete hrát (nebo k čemu gamepad připojíte) se nazývá platforma. Je to jedno ze základních vodítek, které vás nasměruje do správné kategorie. Herních platforem může být hned několik:

 • počítač,
 • XBOX,
 • PS (PlaySation Sone, PS2, PS3),
 • Nintendo Wii.

Některé gamepady mohou být kompatibilní s více platformami, v tom případě však musí být vybaveny Dual systémem. Tento fakt si ale doporučujeme ověřit u výrobce. Ideální je však zvolit ovladač, který je přímo určený pro vaši platformu. Může se totiž stát, že jiná platforma neumožní gamepad využívat v plném rozsahu, který nabízí.

   

Gamepady pro PC

Pro hráče na počítačích je nabídka gamepadů nejširší. Nejsou totiž omezeni specifikami, které vyžadují jiné herní konzole. K PC zkrátka připojíte všechny výrobky, které disponují USB portem. Pokud byste chtěli ovladač připojit ke „staříkovi“, který USBčkem nedisponuje, je na trhu k dostání speciální řadič, využít můžete také tzv. gameport. V případě hraní na starších počítačích si dejte pozor, zda váš výrobek podporuje starší operační systémy, jakým může být třeba stařičký Windows 98 (to už se moc nevidí, ale najdou se).

Xbox

Xbox je herní konzole z dílny Microsoftu. Stejně jako PC je vybavená USB a funguje na operačním systému Windows. Zpravidla k němu tedy lze připojit i ovladače určené pro PC, podporující daný operační systém. Samozřejmě se vyrábí i speciální gamepad určený přímo pro Xbox. V tomto případě si dávejte pozor na generaci konzolí. Xbox One totiž nepodporuje herní ovladače určeny pro starší verze operačních systémů.

PlayStation

I u Sony PlayStationu najdete USB port. V tomto případě však většinou PC ovladače není možné k PS připojit a naopak. Na trhu je však možné sehnat gamepady s Dual systémem, který umožňuje napojení na PC nebo PS. PlayStation má několik generací. Pro generaci PSone a PS2 je možné gamepady zaměňovat. Musíte však počítat s tím, že PSone nebude schopný využít veškeré možnosti, které PS2 nabízí. U generace PS3 je velmi pravděpodobné, že jeho ovladače se staršími verzemi nebudou kompatibilní vůbec.

Nintendo Wii

Tato herní konzole je navržena pro jiný druh hraní. Tomu odpovídá i specifický tvar herního ovladače. Klasický gamepad připojit nelze a vzhledem k typu her, by zde postrádal i svůj smysl.

Operační systém: Gamepad pro Windows, iOS nebo Android?

Operačním systémem se zabývejte ve chvíli, kdy si pořizujete gamepad k PC. Vždy vyberte pouze takový, který podporuje váš operační systém. V případě, že pořizujete gamepad k herní konzoli, tato starost vám odpadá.

Ideálním stavem je, pokud vlastníte operační systém Windows, protože ten podporuje většina výrobků. Značně omezený až téměř žádný je výběr hracích ovladačů pro OS jiných firem, než je Microsoft. Třeba pro MAC výrobci nedodávají žádné ovladače.

Gamepady na Android mobil existují, ale není jich mnoho. Jejich největší výhoda je, že mají i držák na mobil a ovladač je s mobilem pevně spojený. Hraní na jich je jednoduché a velmi pohodlné. Pokud často hrajete na mobilu akční, nebo sportovní hry, tak jej určitě zkuste.

Bezdrátový gamepad, ano či ne?

Napájení ovladače může být buď bateriové, nebo nabíjecí. Každé z nich má svoje výhody i nevýhody. Pojďme si je představit.

Přenos informací mezi gamepedem a konzolí či PC probíhá za pomoci signálu o frekvenci 2,4 GHz. Výhodou bezdrátu je to, že se nám nikde po místnosti nepovaluje kabel, takže nehrozí, že byste o něj zakopli. Navíc nejste limitování vzdáleností. Signál obvykle dosahuje až 10 metrů, takže můžete klidně hrát z postele. Přenos signálu je plynulý, dojem ze hry tedy není oproti drátové verzi nijak zhoršený. Problém by mohl nastat v případě, že doma používáte více věcí na bázi bezdrátového přenosu signálu. V tomto případě by se mohly jednotlivé výrobky rušit.

Aby bezdrát spolehlivě fungoval, potřebuje zdroj energie. Zdrojem mohou být buď:

 • klasické tužkové AA baterie,
 • nebo baterie vestavná.

Klasické baterie mají výdrž zhruba 50 hodin, potom je dobré je vyměnit. U vestavné je však výdrž menší. Počítejte tím, že energii „žerou“ i vibrace, takže je nutno počítat s menší výdrží. Gamepad s bateriemi je v ruce také mnohem těžší než klasický ovladač. To však pro dospěláka není problém. Komplikace to může být pro děti.

Co se týče kompatibilnosti, tak je situace na trhu momentálně taková, že pokud máte bezdrátový gamepad k XBOXU 360, je možné jej ke klasickému PC připojit jen za pomoci speciálního zařízení, jinak ne.

Hráčský komfort: Počet tlačítek

Na trhu můžete narazit na ovladače s různým počtem tlačítek. Nejméně jich je 6 a nejvíce průměrně 14. Tlačítka mohou mít buď pevnou funkci, nebo jsou programovatelná, což zpříjemní hráčský komfort. Obecně platí, že čím více tlačítek, tím lépe. Zvládnete jimi totiž více úkonů. V případě, že jsou vaší vášní spíše jednodušší hry, je zbytečné mít na těle ovladače mnoho tlačítek. Budou vám jen překážet.

U tlačítek se zaměřte také na rozmístění. Každému hráči totiž může vyhovovat jiné uspořádání. Před nákupem je tedy vhodné si pořádně prohlédnout obrázek produktu, ale ideální je si ovladač vyzkoušet a chytnout přímo do rukou. Jakmile máte vybráno, doporučujeme nákup přes internet, kde bývá pořizovací cena mnohem příjemnější.

Které ovládací prvky mají na gamepadu svoje místo?

 • směrový kříž (D-pad),
 • různý počet tlačítek,
 • 4 barevně nebo číselně označená tlačítka,
 • postranní tlačítka triggery – označují se zkratkou LT (levé) a RT (pravé),
 • tlačítko startu a výběru,
 • analogové směrové páčky (joysticky),
 • setkat se můžete i s touchpadem a dalšími prvky.

Důležité je si uvědomit, jaké úkony budete ve hrách provádět a podle toho si zvolit ovladač. Joysticky využijete především ve 3D hrách kvůli snadnému otáčení, nebo při pilotování, kdy potřebujete ovládat úhly náklonu a podobně. Počítejte však s tím, že čím lépe bude ovladač vybaven, tím vyšší bude jeho pořizovací cena.

Funkce navíc

Pro zintenzivnění zážitku ze hry, nabízejí gamepady funkce navíc. Nejběžnější jsou vibrace (Vibration Feedback, Dualshock), které se spustí v případě, že ve střílečce dostanete zásah nebo při automobilových závodech vyjedete mimo trasu. Intenzitu vibrací je možné si nastavit. Připravte se však na to, že u bezdrátového provedení ovladače se vibrování podepisuje na výdrži baterie.

Další funkcí navíc může být možnost připojení headsetu (sluchátka s mikrofonem). Pro připojení se buď využívá bezdrátový Bluetooth nebo 3,5mm Jack. Ovladač může mít také funkci podsvícení, která umocní atmosféru. Kromě funkcí nabízí ovladače také specifické provedení. Některé z nich mají pogumované rukojeti nebo vroubkované joysticky, takže vám z ruky nevyklouznou ani tehdy, když se zapotíte.

Na trhu se můžete setkat také s ovladači pro dotykové telefony využívající přísavky pro připevnění k telefonu. Výjimkou však nejsou ani specifické drážky (kolébky) pro chytré telefony, které se připevňují ke gamepadu. Do držáku stačí vložit telefon a hrací konzole je na světě!

Nejlepší hry pro gamepady

Abyste si na ovladači mohli zapařit i nové hry, je nutné, aby podporoval protokol XInput. Díky tomu vám budou ve hrách vyskakovat různá okénka s nápovědami a dalšími upozorněními. Starší verze gamepadů mohou podporovat přenos přes DirectInput, se kterým by však mohl být problém. Spuštěná hra by totiž váš nový gamepad nemusela rozeznat. Rozhodně je lepší si pořídit ovladač s protokolem XInput, ale ten je dnes součástí snad všech gamepadů. Některé mohou mít navíc i DirectInput, ale ten využijete spíše na hraní hodně starých her.

Na ovladači nejlépe zapaříte:

 • závodní hry – umožní vám lépe dávkovat plyn, citlivěji mačkat brzdu a plynuleji projíždět zatáčkami (pro tyto hry je však nejideálnější volbou volant),
 • sportovní hry,
 • RPG hry.

Cenové kategorie gamepadů

Cenových kategorií je několik a právě u těchto produktů platí, že čím více peněz do něj investujete, tím kvalitnější výrobek si pořídíte. Kvalitou myslíme nejen celkové zpracování, ale i uživatelský komfort během hraní.

Cenová kategorie do 400 Kč

Do nejlevnější cenové kategorie se řadí gamepady vhodné pro PC a starší generace PlayStation 3 a XBOX 360. V této kategorii můžete sehnat jak drátové, tak bezdrátové modely. Průměrně jsou osázeny 12 tlačítky, ale nemají vibrace ani další funkce navíc.

Cenová relace od 400 Kč do 800 Kč

Ve střední cenové kategorii již naleznete ovladače kompatibilní s novějšími konzolemi. Pochlubit se mohou dobrou ergonomií i pogumováním částí, na kterých se ruce mohou nejvíce potit.

Cenová kategorie nad 800 Kč

Tyto nejdražší výrobky se hodí k nejnovějším konzolím a PC. Těšit se můžete na precizní ergonomii, dostatečný počet tlačítek, která si můžete i naprogramovat a součástí jsou i vibrace. K některým z nich můžete připojit i sluchátka. Narazit můžete i na rozebíratelné modely, takže část, která vám odešla, snadno nahradíte novou.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 92 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo