Věrným pomocníkem každého člověka, který trpí cukrovkou je glukometr. Jak ale vybrat ten kvalitní, na jaké parametry se zaměřit a na co si dát pozor? To vám vysvětlíme v našem článku, stejně jako pojmy, které s tímto onemocněním bude slýchat asi dost často.
Test glukometrů 2023
Připravili jsme pro vás krátké recenze nejlepších glukometrů za rok 2018. Ve výběru se nachází přístroje ze všech cenových kategorií.
Diamond Prima Glukometr
- Codefree – ano
- Výška x šířka x hloubka v mm – 86 x 53,6 x 19,5
- Hmotnost – 53,4 (bez baterie)
- Maximální počet údajů v paměti – 450
- Vystřelení proužku – ano
- Měřící rozsah – 1,1 – 33,3 mmol/l
- Velikost vzorku – 0,5 µl
- Doba měření – 5 s
- Možnost připojení k PC – ano
Tento glukometr se hodí především pro starší pacienty a pacienty v produktivním věku. Z ryze praktického hlediska oceňujeme, že má přístroj přisvícený vstup pro vkládání testovacích proužků, takže pokud si musíte krev měřit i v noci nebo za horších světelných podmínek, jistě tuto funkci uvítáte. Stejně tak ji ocení starší lidé, kteří mají problémy se zrakem. Displej je dostatečně velký, podsvícený a výsledné hodnoty zobrazuje dostatečně velkými číslicemi.
Další praktickou částí je možnost nastavení 4 alarmů, které vás upozorní na měření. Nezapomenete si tedy ve stejnou hodinu každý den změřit glykémii. Na druhou stranu musíme říct, že pokud se někdo měří vícekrát, než jen 4x denně, rozhodně by nevadilo, pokud by bylo možné nastavit alarmů více.
Díky codefree modelu se nemusíte zdržovat s kódováním nové várky proužků, protože o to se přístroj postará sám. Paměť na 450 záznamů je průměrná stejně jako doba pro zpracování výsledků, která činí 5 s. Praktické je vystřelování použitého proužku, kterého se nemusíte dotýkat, stačí jen stisknout příslušné tlačítko a testovací proužek vystřelí z přístroje do koše.
Přístroj funguje na jednu 1,5V alkalickou baterii velikosti AAA. Na displeji se zobrazuje stav baterie, takže jakmile uvidíte, že se stav baterie snížil, je potřeba ji vyměnit. Pokud se k symbolu vybité baterie objeví ještě text E-b a výstražný trojúhelník LOW, není možné provést další měření a baterii je potřeba okamžitě vyměnit. Výměna baterií nijak neovlivní uložené výsledky.
Při úplně prvním použití nebo při výměně baterií je nutné zkontrolovat nastavení přístroje. Velmi důležité je, abyste měli nastavený správný čas, datum a pokud využijete i upozornění, tak i to. Nastavení se provádí, když je přístroj vypnutý a slouží k němu tlačítko SET, které se nachází uvnitř přístroje. Čas, datum a další veličiny se nastavují hlavním oválným tlačítkem pod displejem.
Celkově můžeme říct, že se přístroj snadno ovládá a je k dostání za rozumnou cenu. Navíc je součástí balení i odběrové pero a 10 testovacích proužků.
Zjistit cenu
Beurer Glukometr GL 50
- Codefree – ano
- Výška x šířka x hloubka v mm – 123 x 28 x 16
- Hmotnost – 36 g
- Maximální počet údajů v paměti – 480
- Vystřelení proužku – ne
- Měřící rozsah – 1,1 – 35,0 mmol/l
- Velikost vzorku – 0,6 µl
- Doba měření – 5 s
- Možnost připojení k PC – ano
Tento glukometr je velmi kompaktní. Můžeme ho označit za 3v1, protože v sobě kombinuje glukometr, testovací pero i připojení k PC přes USB, takže máte všechny důležité části vždy po ruce a nepotřebujte žádné příslušenství navíc, jako je třeba kabel pro připojení do PC. Praktickým ho shledáváme v jeho velikosti, dobře se drží v ruce a v tašce nezabere příliš mnoho místa. Na úkor kompaktních rozměrů je však menší displej, takže lidem se zhoršeným zrakem se mohou čísla hůř číst.
Glukometr se zapíná tak, že do něj vložíte proužek. Pokud ho chcete vypnout, využijte tlačítko on/off, které se nachází zepředu přístroje. Pomocí tlačítek + a – nastavíte nutné veličiny a svoji volbu potvrdíte krátkým stisknutím tlačítka pro zapnutí/vypnutí. Pro nastavení stiskněte po dobu 5 vteřin tlačítko + a tlačítko on/off. V nastavení si můžete nastavit nejen čas a datum, které jsou klíčové pro správné uchovávání naměřených hodnot, ale také podsvícení displeje a zvukový signál. Tento měřicí přístroj, přesto, že nepatří k nejlevnějším, neumožňuje nastavení několika upozornění, která by vás mohla upozornit na správný čas měření.
Zapomnětlivé hlavy jistě potěší, že se přístroj sám, po 2 minutách nečinnosti vypne. Přístroj funguje na dvě malé kulaté baterie typu CR 2032 3V. Jakmile je na čase baterie vyměnit, uvidíte symbol téměř prázdné baterie na displeji. Pokud se na displeji zobrazí hlášení LP, jsou baterie natolik vybité, že nepůjde provést další měření. Baterie by měly vydržet až 1 000 měření.
Přístroji chybí možnost vystřelování po dokončení měření. Některé glukometry proužky po měření vystřelí do koše, takže na ně nemusíte sahat. Tento princip se nám zdá hygieničtější, ale záleží na nárocích každého. LCD displej je modře podsvícený, takže na něm hodnoty uvidíte i za zhoršených světelných podmínek.
Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena. Proužky a jehly se obtížně shánějí a je nutné je předem objednat. Určitě vás nepotěší ani to, že pojišťovny neproplácejí kompatibilní testovací proužky. Všimli jsme si také, že do glukometru se kvůli jeho menším rozměrům vejde jen jedna lanceta. Což může být docela otravné, protože byste ji měli po každém odběru vyhodit. Lépe jsou na tom odběrová pera s bubínkem, kam je možné uložit až 6 lancet, což vám výrazně usnadní celý proces měření glykémie.
Zjistit cenu
GlucoLab Glukometr
- Codefree – ano
- Výška x šířka x hloubka v mm – 81 x 51 x 20
- Hmotnost – 42 g
- Maximální počet údajů v paměti – 365
- Vystřelení proužku – ano
- Měřící rozsah – 0,6 – 33,3 mmol/l
- Velikost vzorku – 0,1 µl
- Doba měření – 5 s
- Možnost připojení k PC – ano
Tento přístroj má svoje přednosti, ale také nedostatky. Glukometr se zapíná vložením testovacího proužku do příslušeného otvoru. Vypnutí probíhá automaticky po vyjmutí proužku. Pro vstup do menu musíte stisknout tlačítko on/off a držet ho stisknuté po dobu 5 vteřin. Při prvním použití si nezapomeňte nastavit přesný datum a čas, dále si můžete nastavit funkci aktivita, uživatelské ID, jednotky měření, jednotky teploty a budík. Můžete si nastavit až 5 alarmů v různých časech, což je víc, než nabízejí konkurenční modely. U některých si můžete nastavit jen 4 alarmy. V menu se pohybujete šipkami nahoru, dolů a volbu potvrzujete krátkým stisknutím tlačítka on/off.
Pro uvolnění proužku slouží tlačítko v horní části nad displejem. Proužek se vystřelí, takže při jeho likvidaci není potřeba na něj sahat rukou. Do odběrového pera se vejde jen jedna lanceta, což je docela málo. Rozhodně by nezaškodil větší počet, díky kterému by se vám celý proces měření značně ulehčil.
Přístroj si dokáže zapamatovat jen 365 výsledků, což je oproti konkurenčním modelům opravdu málo. Ty mohou tuto paměť přesahovat o 100 výsledků a více. Na druhou stranu tento model k měření potřebuje opravdu malou kapku krve a má širší měřící rozsah než jeho konkurenti.
Měřicí přístroj funguje na jednu 3V Li baterii (CR2032). Jeho předností je velký displej a dobře čitelné číslice. Na druhou stranu displej není podsvícený, takže se vám měření bude v noci provádět hůř.
Co vás jistě potěší je velmi nízká pořizovací cena a základní funkce, které jsou srovnatelné i s dražšími výrobky. Velmi prakticky se nám jeví, že součástí balení je i odběrové pero a také lancety a testovací proužky. Ovládání je snadné, takže přístroj mohou používat i starší osoby. Nenechte se odradit poněkud zmatečným návodem, protože samotná obsluha je velmi snadná.
Zjistit cenu
Wellion CALLA LIGHT Glukometr set
- Codefree – ano
- Výška x šířka x hloubka v mm – 62,6 x 69,6 x 23
- Hmotnost – 68 g
- Maximální počet údajů v paměti – 500
- Vystřelení proužku – ne
- Měřící rozsah – 1,1 – 33, 3
- Velikost vzorku – 0,6 µl
- Doba měření – 6 s
- Možnost připojení k PC – ano
Tento model glukometru má velmi kompaktní rozměry. Funguje na dvě alkalické AAA baterie, takže je o něco těší než jiné modely, ale nejedná se o žádnou hrůzu, kvůli které byste s glukometrem nemohli cestovat nebo podobně. Stav baterie se zobrazuje na displeji.
Při prvním zapnutí glukometru je potřeba v něm přesně nastavit čas a datum, aby byl přehled vašich výsledků přesný. Nastavit si můžete také alarm, který vás upozorní na to, kdy se máte změřit. Počet nastavení alarmů jsou jen 3, což je méně než u konkurenčních modelů. Kromě toho si však můžete nastavit hranice hyper a hypoglykemie na základě vašich vlastních měření. Zvukový signál si můžete zapnout nebo vypnout.
Pokud se rozhodnete některé funkce naprogramovat později (tedy kromě času a data), stiskněte dlouze tlačítko OK, dokud se neobjeví hlášení FunC. Poté se již jen stačí pohybovat šipkami a vybrané veličiny uložit potvrzením tlačítka OK.
Glukometr je kompaktní svými rozměry, ale malá velikost se rozhodně nepodepsala na velikosti displeje, protože ten je dostatečně velký, a navíc podsvícený, takže si hladinu cukru v krvi pohodlně změříte i za zhoršených světelných podmínek. Musíme také zmínit, že číslice naměřených hodnot jsou sice dostatečně velké, to samé se však nedá říci o ostatních parametrech. Tam bychom uvítali velikost číslic a písmen větší. Nemůžeme také opomenout zmínit, že vstup pro USB je krytý krytkou, takže se nemusíte bát, že by se do glukometru dostal prach nebo jiné nečistoty.
Opravdu monstrózní je paměť přístroje, která umožňuje uchovávat až 500 záznamů. Vybrat si můžete z několika barevných provedení, takže vaši smutnou nemoc můžete rozveselit hravou barvou. Je škoda, že glukometr nemá funkci vystřelování testovacího proužku. Díky této funkci se nemusíte použitého proužku dotýkat, protože ten „vypadne“ přímo do koše bez lidského zásahu. Tedy, stačí jen stisknout tlačítko.
Glukometr je dodávaný společně s odběrovým perem, lancetami a testovacími proužky. U odběrového pera bychom ocenili, pokud by mělo zásobník na více než jednu lancetu. Tu totiž musíte po každém použití vyměnit a to člověka zdržuje, obzvlášť pokud se měříte více, jak 3x denně. Co se týče doby vyhodnocení výsledku a velikosti vzorku, tyto veličiny jsou o něco vyšší než u konkurenčních modelů, ale nejedná se o žádnou tragedii.
Zjistit cenu
Beurer Glukometr GL 50 EVO
- Codefree – ano
- Výška x šířka x hloubka v mm – 123 x 29 x 16
- Hmotnost – 36 g
- Maximální počet údajů v paměti – 480
- Vystřelení proužku – ne
- Měřící rozsah – 1,1 – 35 mmol/l
- Velikost vzorku – 0,6 µl
- Doba měření – 5 s
- Možnost připojení k PC – ano
Glukometr má jednu obrovskou výhodou. Má integrovanou baterii, kterou nabíjíte přímo z počítače, takže nemusíte kupovat baterky. Na druhou stranu, pokud by se stalo, že by se vám přístroj vybil v prostředí, kde není možné připojení k PC, může to být docela problém.
Další výhodou jsou kompaktní a praktické rozměry. Přístroj je jen o něco větší než zvýrazňovač, a navíc ho můžeme označit za 3v1. Skládá se totiž z pera, glukometru a USB. Všechny části tedy máte vždy po ruce a nemusíte se bát, že byste některou z částí zapomněli doma. Díky integrovanému USB nemusíte mít pro připojení na PC po ruce kabel, protože ten není potřeba.
Kvůli menším rozměrům je i displej menší, ovšem pozitivně hodnotíme, že prvních pár sekund po měření se na displeji zobrazuje jen číselná hodnota a nic jiného. Takže číslice jsou dobře čitelné. Až poté, se na displeji zobrazí i další hlášení, takže velikost číslic výsledku se zmenší. Praktické je modré podsvícení displeje, takže měření se pohodlně provádí i za zhoršených světelných podmínek.
Přístroj se před prvním použití nabíjí 2 hodiny, po nabití se doporučuje počkat 30 minut, a až poté začít s měřením. Před úplně prvním použitím je nutné nastavit přesný čas a datum. Jen tak si do paměti přístroje uložíte přesné výsledky. Přístroj dále umožňuje nastavení časovače a budíku. Můžete si nastavit 4 možné časy, ve kterých se budete pravidelně měřit. Dále si můžete nastavit zvukovou signalizaci, bluetooth, varování před ketony, můžete si otočit displej a vybrat ovládací jazyk.
V nastavení se pohybujete kolečkem na boční straně přístroje, volbu potvrzujete jeho krátkým stisknutím. Pro zapnutí bez proužku slouží tlačítka on/off. Pokud často zapomínáte, jistě vás potěší, že se glukometr sám vypne po 2 minutách nečinnosti. Po vložení proužku, dojde k automatickému zapnutí. Do paměti přístroje je možné uložit až 480 výsledků, což není málo. Přístroj nabízí široký rozsah měření glukózy od 1,1 do 35 mmol/l.
Je trochu škoda, že tomuto modelu chybí k dokonalosti vystřelování proužku. Po použití ho musíte ručně vyndat a vyhodit do koše. Některé konkurenční přístroje nabízejí možnost vystřelení proužku, takže se ho při likvidaci nemusíte dotýkat. Praktické by také bylo, pokud by se do pera vešla více, než 1 lanceta, což bohužel není možné. Nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena.
Zjistit cenu
Strážce hladiny glykémie v krvi – glukometr
Glukometry pro selfmonitoring používají laici, kteří nemají medicínské vzdělání. Proto je nutné, aby byl přístroj co nejjednodušší na ovládání.
Jeho hlavním úkolem je téměř okamžitě zjistit hodnoty glykémie ve vaší krvi. To zjistíte tak, že kapku krve nasajete na testovací proužek, který vložíte do glukometru a na displeji se dozvíte téměř přesnou hodnotu. Odchylka pro koncentraci nižší, než 4,2 mmol/l by měla být maximálně +/- 0,8 mmol/l. Při koncentraci vyšší +/- 20 %.
Nejpřesnějších výsledků samozřejmě dosáhnete v laboratoři, kde se chyba při měření pohybuje jen mezi 1,25-2,2 %, ale pokud budete váš domácí glukometr správně používat, dosáhnete i tak dostatečně přesných hodnot.
Jak glukometr funguje a další informace s ním spojené
Glukometrem měříme hodnotu cukru v krvi. Hodnoty u zdravého člověka by se měly pohybovat v rozmezí 3,5-6,5 mmol/l, pokud přesáhnou 7 mmol/l začíná se hovořit o cukrovce.
Inzulín
Na regulaci glykémie v těle má vliv hormon inzulín. Podle toho, jak moc se tvoří, nebo jestli se vůbec tvoří, se rozlišují 2 typy cukrovek. Při vzniku cukrovky se inzulínu v těle tvoří buď nedostatečné množství, nebo na něj tělo reaguje neadekvátně.
Inzulín produkuje slinivka břišní hned potom, co sníte sacharidy, které vám zvedají hladinu cukru v krvi (tedy krevní glukózu). Jakmile slinivka pozná, že jste snědli sacharidy, začne vylučovat inzulín, který tělu pomáhá glukózu zpracovat. Buňky, které na sebe navážou inzulín, aktivují receptory, které glukózu absorbují z krve do buňky a využijí ji na přeměnu v energii.
Principy měření
Glukometry mohou fungovat na dvou principech: elektrochemické nebo fotometrické stanovení glukózy.
Glukometry, které využívají elektrochemické stanovení, se nazývají glukometry druhé generace. Jedná se o modernější metodu, která hladinu glukózy měří na základě vzniku kyseliny glukonové a peroxidu vodíku. Ten je elektrochemicky redukovaný na vodu a elektrický proud, který vznikne, nebo prošlý elektrický náboj, který je úměrný koncentraci glukózy. Tento princip měření hladiny cukru v krvi je v současné době nejrozšířenější metodou.
U fotometrického stanovení glukózy vzniká chemickou reakcí barevný produkt (chromogen tmavě červené barvy), který absorbuje světelné záření. Množství tohoto chromogenu pak odpovídá tomu, kolik glukózy je v krvi. Glukometry, které stanovují hladinu cukru v krvi tímto způsobem, se nazývají glukometry první generace a v současnosti se příliš často nepoužívají. S tímto měřením se můžete setkat v případě, kdy se stanovuje glukóza v moči za pomoci indikátorových papírků.
Z čeho se skládá testovací proužek
Testovací proužek, který nasává kapku krve, se skládá z těchto vrstev:
- vrchní krycí vrstva, která zjednodušuje manipulaci a snižuje riziko infekce,
- vnitřní vrstva s kapilárou obsahuje 1,2 µL mikrokapilára pro aspiraci krve, dochází zde ke kapilárnímu efektu,
- vnitřní vrstva se čtyřmi měrnými komůrkami, probíhá zde měření glukózy a interferencí, měření pouze interferencí, měření hematokritu, poslední komůrka je spouštěčem měření,
- spodní pozlacená vrstva odstraňuje problémy s kalibračními kódy a stará se o převod elektrického signálu do glukometru.
Jak správně používat glukometr a postup při měření?
- Vyberte si dva prsty, které pro měření budete pravidelně používat. Ideálně by to měl být 3. a 4. prst nedominantní ruky (tedy pravák si vybere levou a levák pravou). Zvolení dvou prstů je vhodné proto, že po určité době se stanou na bolest rezistentní a vy nebudete mít rozpíchané všechny prsty.
- Před vpichem ruku umyjte teplou vodou a mýdlem (nepoužívejte dezinfekci, protože by mohla zkreslit výsledky).
- Teplá voda zlepšuje prokrvení prstů, takže je tu větší šance, že získáte dostatečně velkou kapku krve.
- Před měřením prst osušte.
- Testovací proužek zasuňte do glukometru (ten se buď automaticky zapne sám, nebo jej zapněte manuálně).
- Odběrovým perem proveďte vpich.
- Testovací vzorek naneste na proužek a proveďte testování podle výrobce glukometru.
- Jakmile zjistíte výsledek, zapište si jej do deníku.
- Použitý testovací proužek vyhoďte.
Krev nikdy neodebírejte z bříška prstu. Je to zbytečně citlivé a bolestivé místo. Ideálně se prst napichuje v přední části prstu nebo zboku prstu prvního článku. Pokud jste se trefili špatně a z ranky nevytéká krev, zbytečně ji nevytlačujte a vpich proveďte znovu.
Víte, že: Vzorek by se měl odebírat až z druhé kapky krve. Po vpichu tedy lehce vytlačíte první kapku, tu otřete a vzorek odebíráte až z druhé. Pokud však máte ruce čisté a umyté, je možné vzorek odebírat hned z první kapky.
Pro získání testovacího vzoru můžete využít i alternativních míst na těle, která nejsou tak bolestivá jako na ruce (samozřejmě ani na ruce se nejedná o bolest, kterou byste nepřežili, a navíc si na ni zvyknete). Krev můžete odebírat z paže, lýtka, malíčkové i palcové strany dlaně, z prstů na nohou a u dětí i z patičky nebo ušního lalůčku. Podle typu kůže i místa odběru můžete využít speciálních nástavců, které mění hloubku vpichu.
Při odběru krve z jiného místa než prstu pamatujte na to, že naměřené hodnoty mohou být o něco nižší. Pokud máte podezření na hypoglykémii, je nutné provést měření z prstu.
Podle doporučení lékařů by se lanceta měla po každém použití vyměnit. Ze zkušeností od praktikujících osob (diabetiků) však víme, že kvůli snížení finančních nákladů se lanceta používá třeba celý den, a až poté vyměňuje. Samozřejmě odběrové pero se nikomu nepůjčuje!
Aby si testovací proužky zachovaly své vlastnosti, je nutné je uchovávat při pokojové teplotě v originální uzavřené tubě. Nedojde tak k jejich zvlhnutí. Rozhodně se nedoporučuje používat proužky s prošlou exspirací, protože mohou zkreslovat výsledky. Proužky se ani nesmějí používat dvakrát. Po každém použití je nutné je vyhodit.
Co může měření zkreslit?
- Velikost testované kapky.
- Pokud se kapilárního kanálku dotknete prsty před tím, než nanesete krev.
- Prsty, které jsou mokré nebo špinavé.
- Špatná kvalita proužků (prošlá exspirační doba, zvlhnutí, přehřátí).
- Chybně zadaný nebo načtený kód při kalibraci proužků.
- Některé glukometry mohou negativně reagovat na nízké nebo příliš vysoké teploty nebo na nadmořskou výšku, přístroj správně funguje při teplotách 10-40 °C. Proužky ani glukometry byste neměli vystavovat silným zdrojům tepla.
Důležité: Při chybných výsledcích nejdříve vylučte chybu lidskou. Až poté se dá uvažovat o technické chybě glukometru nebo testovacích proužků.
Jak vybrat a jaký glukometr koupit
Při výběru se zaměřte především na to, aby byl glukometr co nejpřesnější. Maximální povolená odchylka je 0,8 mmol/l. Důležité také je, aby měl přístroj certifikát a byl zdravotní pomůckou. Nezapomeňte si zjistit rozsah měření, tedy jakou nejvyšší a jakou nejnižší hodnotu dokáže přístroj zaznamenat. Důležitá je také reakční doba vyhodnocení výsledku, to znamená, za jak dlouho po vložení testovacího proužku se dozvíte výsledek.
Hned po přesnosti se zaměřte také na praktickou stránku věci. Glukometr by měl dobře padnout do ruky a měl by mít dostatečně velký displej. Nezáleží na tom, jestli ho používá senior nebo mladší osoba. Jen na dostatečně velkém displeji se nemůžete přehlédnout. Zjistěte si také, zda se přístroj zapíná tím, že do něj stačí vložit testovací proužek, nebo má speciální tlačítko pro zapnutí a vypnutí. Zeptejte se také na typ baterií do vybraného glukometru, nechte si ukázat, jak se vyměňují, a zjistěte si, jak často by se vyměňovat měly.
Důležitým faktorem je také pořizovací cena a dostupnost a cena testovacích proužků, protože ty budete dokupovat velmi často. Mějte na paměti, že každý přístroj má specifické proužky a není možné sehnat proužky univerzální.
Spoustu času vám ušetří, pokud si pořídíte glukometr s označením „codefree“ což znamená, že nebudete muset přístroj kódovat kódovacím čipem vždy, když rozbalíte nové balení testovacích proužků. Pokud si pořídíte výrobek, který není „codefree“ budete muset na glukometru nastavit číslo, které najdete na balení testovacích proužků. Číslo se může načíst buď samo, nebo je potřeba jej do přístroje manuálně zadat.
Rozhodně není od věci, pokud je glukometr možné připojit k počítači a stáhnout si naměřené hodnoty, které se ukládají v jeho paměti. Při výběru se tedy zaměřte i na kapacitu paměti.
U odběrového pera se zajímejte o to, kolik lancet pojme bubínek, jakým způsobem se bubínek mění a zda je možné si nastavit hloubku vpichu. Velmi často jsou na trhu pera, která pojmou jen jednu lancentu. Jak už víme, lancety by se měly po každém měření vyhodit, takže jejich výměnou strávíte za celý den poměrně dost času. Proto je praktičtější mít bubínek se zásobou lancet.
Na co si dát pozor: Při pořizování glukometru se rozhodně zajímejte o to, zda je překalibrován z plné krve na plazmu. Pokud není, může při měření docházet až ke 14% chybě (protože glykémie je u plné krve zhruba o 14 % nižší než u plazmy), která může být chybou glukometru navýšena až na hodnotu 35 %!
Při měření glykémie se v České republice používá jednotka mmol/l (milimol na litr). Chybné je nastavení, které měří hodnoty v mg/dl (miligram na decilitr), které se používají v zahraničí, proto se na jednotky při koupi dobře informujte. Pokud byste chtěli jednotky převádět, hodnoty naměřené z mg/dl se dělí 18. Příklad: 180 mg/dl=10 mmol/l.
Pokud ke svému životu potřebujete peritoneální dialýzu, měli byste při výběru glukometru zohlednit i tento fakt. Dialyzační roztok obsahuje maltózu, která ovlivňuje glukometr a výsledky glykémie jsou vyšší než ve skutečnosti. Ne všechny značky glukometrů na měření cukru v krvi je možné používat, pokud váš život ovlivňuje peritoneální dialýza.
Věděli jste, že: Na trhu jsou k dostání tzv. smart glukometry, které je možné spárovat s vaším mobilním telefonem, a to buď přes bluetooth nebo přes speciální Jack. Pokud používáte bluetooth je váš glukometr spárovaný s vaším telefonem. Při použití speciálního Jacku se měření provádí přes něj. Je totiž opatřený vstupem pro testovací proužek a hodnoty se zobrazují jen ve vašem telefonu.
Pořizovací cena glukometru a pojišťovna
Nárok na glukometr a diagnostické proužky zdarma do pojišťovny má diabetik, který má předpis od svého diabetologa. Diabetolog musí mít smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta. Úhrada pomůcek je možná, pokud pacient splní indikační kritéria a pokud úhradu schválí i revizní lékař.
Nárok mají diabetici, kteří se léčí tzv. intenzifikovaným inzulínovým režimem (to znamená, že si inzulín aplikují 3x denně, nebo používají inzulínovou pumpu) a také ti, kteří se léčí s tzv. labilní cukrovkou a inzulín si aplikují 2x denně.
Zdravotní pojišťovny hradí glukometry do výše 1 000 Kč a pacient si o něj může zažádat jen 1x za 10 let. Ovšem je možné, že pokud se obrátíte přímo na výrobce, že vám nový za starší vymění dříve, než jen 1x za 10 let. Diagnostické proužky se hradí v závislosti na zdravotním stavu.
Jaký je nárok na proužky do glukometru
- 100 ks/rok se hradí pacientům, kteří se léčí perorálními antidiabetiky (do celkové výše 800 Kč).
- 400 ks/rok se hradí pacientům, kteří si inzulín aplikují 1-2x denně (do celkové výše 3 200 Kč).
- 400-1 000 ks/rok se hradí pacientům s intezifikovaným inzulínovým režimem (aplikace inzulínu 3x a vícekrát denně), pacientům s inzulínovou pumpou, těhotným diabetičkám s aplikací inzulínu 1-2x denně.
- 1 000 – 1 800 ks/rok se hradí pacientům do 18 let a těhotným diabetičkám s intenzifikovaným režimem nebo inzulínovou pumpou.
Zažádat si můžete na základě potvrzení od vašeho diabetologa a po získání schválení od revizního lékaře.
Věděli jste, že: Na trhu existují i laserové glukometry, které pro vpich nepotřebují lancety. Laser na špičce prstu dokáže stimulovat proud krve a hned pod pokožkou udělat jen malou ranku, ze které je možné odebrat vzorek. Výrobci uvádí, že tento typ glukometrů nezanechává téměř žádná poranění.
Jak pečovat o glukometr
Aby vaše měření přinášelo vždy ty nejpřesnější výsledky, doporučuje se kalibrace glukometru 1-2x ročně. Výsledky z přístroje byste měli 1x ročně srovnávat s laboratoří a odchylka by neměla být vyšší než 15 %.
Glukometr, testovací proužky, lancety i odběrového pero noste v pouzdře, které je pro tyto pomůcky speciálně určeno. Testovací proužky a lancety noste v originálním obalu. Díky těmto opatřením chráníte výrobky před nárazy, změnami teplot, před vlhkostí a také nečistotami zvenku.
Měřicí přístroj je možné otírat navlhčenou utěrkou. Dbejte na to, aby se žádná tekutina nedostala do glukometru třeba přes vstup pro proužky nebo v části, kde se přístroj připojuje k počítači.
Slovníček pojmů
Glykémie
Glykémie označuje hladinu cukru v krvi. Hladina u zdravého člověka se pohybuje mezi 3,5 – 6,5 mmol/l. Pokud hladina cukru klesne pod tyto hodnoty, dostanete se do stavu, kterému se říká hypoglykémie. Pokud je však hladina vyšší, přivodíte si stav zvaný hyperglykémie. Hodnota glykémie se stanovuje z kapky kapilární krve.
Odběrové pero
Abyste mohli provést test, je nutné se píchnout do prstu. Pro vpich se dnes už téměř vůbec nepoužívají jehly do glukometru, ale tzv. lancety. Jedná se o malé jehličky, které můžete používat buď samostatně, nebo si pořídíte odběrové pero, do kterého se vkládá tzv. bubínek s několika lancetami. Po každém vpichu byste lancetu měli vyměnit. U odběrového pera k tomu stačí jen stisknout správné tlačítko. Při pořizování glukometru bývá toto pero součástí balení.
Kapilární krev
Jedná se o krev, kterou získáte z bříška prstu a je z ní možné zjistit koncentraci glukózy v krvi.
Testovací proužek
Jedná se o tenké a úzké proužky do glukometru, na které se nanáší kapka krve. Testovací proužek kapku krve musí nasát kapilárním kanálkem, takže ho k tekutině musíte přiložit ze správného úhlu a kapku jakoby proužkem podebrat.
Glukometr
Jedná se o přístroj, který provádí vyhodnocení glykémie v krvi. Má jen kapesní formát, takže se s ním snadno manipuluje. Těmito osobními glukometry provádíte samovyšetření, kterému se říká selfmonitoring, což znamená, že vám při procesu neasistuje lékař.
Mám glukometr Extracare Excelent prý z USA,a zanedlouho jsem chtě po prodejci hroty a papírky,odpověď byla,že to přestali vyrábět a hotovo.Poradí někdo.Děkuji
Dobrý den,
s touto značkou bohužel nemám žádnou zkušenost a ani se mi nepovedlo k ní dohledat žádného prodejce.
Dobrý den,existuji glukometry,které nepoužívají testovací proužky.Po přiložení ke kapce krve můžete odečíst příslušnou hodnotu glykemie.Prosím o typy těchto glukometru,připadne kde se dají koupit.Děkuji.Zdraví Ing.Jiří Podpiera.
Dobrý den,
vybavuji si například lgm601b, ale vypadá to že už se neprodává. Zatím se stále čeká na uvedení několika výrobků, které byly v rámci EU schváleny k prodeji, nicméně vlastní prodej dosud nenastal. Např. SugarBEAT.
Co znamená označení e 3
Dobrý den. Kde se dá prosím sehnat laserový glukometr? Případně jaké značky jsou na trhu?
Děkuji, Josef
Dobrý den,
většina diabetiků používá elektrochemické glukometry, které jsou běžnější a méně nákladné. Tudíž nabídka tohoto typu není tak bohatá. Ale můžete se podívat např. na tyto:
GlucoMen LX Plus
FREESTYLE LIBRE 2
Moc díky za podrobné info.
Z těch dvou uvedených se v ČR aktuálně prodává jen FreeStyle Libre 2.
FreeStyle Libre 2 (popisy)
https://www.freestylelibre.cz/
Najdete tam popisy i odkaz do eshopu, ve kterém se to prodává.
Je to systém založený na senzorech pro kontinuální měření cukru.
Senzor se aplikuje na zadní stranu horní části paže jednorázovým aplikátorem, který je součástí balení. Během aplikace senzoru dochází k zavedení tenkého, ohebného vlákna do podkoží. Na paži pak senzor drží díky malé přilnavé náplasti.
Senzor neustále monitoruje a ukládá data o hladině cukru. Hodnoty koncentrace aktualizuje každou minutu a ukládá data až za 8 hodin v patnáctiminutových intervalech. Senzor funguje až 14 dní a pak je potřeba jej vyměnit za nový.
Ke čtení a zobrazování dat stačí mobilní telefon s nainstalovanou aplikací FreeStyle LibreLink, která je zdarma.
Diabetici 1. typu to mohou získat na předpis a v takovém případě to mají aktuálně bez poplatků plně hrazené zdravotní pojišťovnou. Pro ostatní je to za plnou cenu a roční náklady vycházejí na 45 tisíc Kč.
Kromě zmíněného se v ČR aktuálně prodávají i další obdobné senzory pro kontinuální měření cukru.
Dexcom G6 (popisy)
https://www.aimport.cz/dexcom-g6
Roční náklady okolo 60 tisíc Kč.
Poctech (popisy)
https://www.senzorcgm.cz/senzor
Roční náklady okolo 39 tisíc Kč.
Dobrý den,
nevím co přesně máte na mysli. Na jaký přístroj/značku se ptáte?