Jak vybrat kvalitní gramofon

Dávno už není pravda, že gramofon je věc, která patří do starého železa. Tento hudební přehrávač zažívá velký comeback! Ať už si chcete užít hudby z kvalitního, a hlavně fyzicky hmatatelného nosiče, nebo toužíte znovu oprášit sbírku starých vinylů, bez tohoto speciálního přehrávače se neobejdete. Na trhu jich nově najdete stovky a je docela složité se v nabídce zorientovat. V čem se gramofony liší a jak vybrat kvalitní gramofon? Vyplatí se investovat do nich tisíce korun? A proč je potřeba věnovat vysokou pozornost přenosce? Vše se dozvíte v dnešním článku.

Proč mít gramofon doma

V minulém století snad neexistovala domácnost, ve které byste nenašli gramofon. Pokud jste si chtěli poslechnout oblíbenou muziku v pohodlí domova, stačilo zalovit ve sbírce vinylů a už se obývákem linul Elvis Presley nebo Vivaldiho smyčcový koncert. Postupně ale “nepraktické desky” vytlačila cédéčka. A s nástupem internetu se doba změnila dočista. Youtube, Spotify a další platformy servírují kvanta hudby do našich telefonů a notebooků ihned, za minimální peníze a v perfektní kvalitě.

A přece si gramofony zvládly znovu vydobít své místo na slunci. Lidé totiž milují retro, kvalitu a fyzické nosiče. Pokud jste se také rozhodli, že si vychutnáte své oblíbené interprety z vinylu a pořídíte si gramofon, budete si muset něco o těchto přístrojích nastudovat. Protože nabídka je opravdu široká, a navíc jsou mezi jednotlivými gramofony obrovské rozdíly. Jinak bude volit ten, kdo si chce poslechnout jednu desku měsíčně, jinak audiofil, který si bez hudby nedovede představit jediný den.

Recenze gramofonů

Rádi byste zase oprášili svou sbírku vinylů, nebo chcete začít podporovat umělce a poslouchat opět hudbu na fyzickém nosiči? Pak jste přesně vy adepty na pořízení gramofonu. Ale jaký gramofon vybrat? Které jsou nejlepší značky gramofonů? Abychom vám usnadnili výběr toho nej gramofonu, připravili jsme pro vás recenze a srovnání některých vybraných typů. V naší recenzi najdete pětici modelů z různých cenových kategorií. Věříme, že zvolit ten správný typ pak nebude tak složité. Soustředili jsme se na zástupce pro domácí použití. Gramofony z dnešní recenze se vejdou do částky 10 000 Kč.

Najdete mezi nimi jak modely pro nenáročné posluchače, tak kvalitnější gramofony určené pro vášnivé milovníky hudby. Nezapomínejte však, že dobré gramofony můžete koupit i v bazaru. Jedině tam například najdete tolik oblíbené české gramofony Tesla, které dodnes patří mezi špičkové kousky. Profesionální gramofony a gramofony pro dýdžejing v recenzi zahrnuty nejsou, protože předpokládáme, že ti z vás, kteří by si chtěli některý z daných modelů pořídit, zabrousí na speciální, odborná fóra. Dále zde nenajdete ani recenze na gramofonové přenosky (vložky).

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.Teac TN-180BTZjistit cenu
93 %
2.Pro-Ject debut IIIZjistit cenu
89 %
3.Lenco L-3808Zjistit cenu
88 %
4.Sencor STT 212UZjistit cenu
85 %
5.Roadstar HIF-1899Zjistit cenu
82 %

Roadstar HIF-1899

Rychlost otáček33/45/78
Náhonřemínkový
Typ raménkarovné
Typ ovládánípoloautomatické (autostop)
Integrované reproduktoryano
Předzesilovačano
Přenoskaintegrovaná
USBano
CD mechanikaano
FM rádioano
Displejano
Dálkové ovládáníano
Hmotnost4,65 kg

Gramofon Roadstar HIF-1899 je typickým příkladem multifunkčního hudebního zařízení, které se dá sehnat za lidové peníze. Je to vlastně takové retro rádio s gramofonem s cd a přehrávačem na kazety. Zároveň s deskami si na něm totiž můžete poslechnout hudbu z CD, a dokonce i starých audiokazet. Zalíbí se hlavně všem milovníkům starých časů, protože designově kopíruje původní hudební přehrávače z 60. let. Retro gramofon Roadstar přetéká technikou a množstvím vychytávek, proto mu sedne na lep spousta nenáročných posluchačů. Za poměrně nízkou cenu totiž nezískáte pouze gramofon, ale možnost přehrávání i dalších typů hudebních nahrávek. Samozřejmě nechybí USB výstup a slot na SD kartu, takže můžete do MP3 formátu převést nejen muziku z vinylů, ale také CD, a dokonce audiokazet, což považujeme za velké plus.

Bohužel však tento model má i spoustu negativ. Předně ho vůbec nemůžeme doporučit náročnějším posluchačům. Zvuk z integrovaných bedniček je plochý a nevýrazný, nejhorší je však skutečnost, že tento přístroj nepodporuje připojení externích reproduktorů. Pokud byste tedy chtěli zvuk vylepšit vlastními reprobednami, nemáte šanci. Dobrému zvuku nenahrává ani rovné raménko s integrovanou přenoskou, kterou taktéž nemůžete vyměnit. Je možné, že časem bude vaše cenné desky poškozovat. Bohužel také nikde nenajdete jack 3,5 mm ani jiný port pro připojení sluchátek. Gramofon s CD přehrávačem je poloautomatický, s funkcí autostopu.

Ovládání usnadňuje dálkový ovladač, na kterém ale dost nelogicky chybí ovládání hlasitosti. Dle uživatelských recenzí víme, že přívodní šňůra je poněkud krátká, což může znesnadňovat umístění přístroje. Co určitě potěší je krásný retro vzhled, který nebude dělat ostudu v žádném starožitně laděném obýváku. Zpracování je opravdu vkusné. Kombinaci černého a zlatého plastu s dřevěným motivem hodnotíme velmi pozitivně. Stejně jako předchozí model nabízí gramofon možnost přehrávání i starších desek. Disponuje rychlostí 33, 45 i 78 ot./min. Pokud si tedy chcete pustit staré gramodesky z dob vašeho mládí, a nejste nároční na kvalitu zvuku, v tomto retro krasavci to půjde jedna radost.

  • retro design
  • CD mechanika
  • možnost přehrávání audiokazet
  • USB port a slot na SD kartu
  • FM rádio
  • přehraje i staré desky
  • dálkové ovládání
  • nemožnost připojit vlastní reproduktory
  • rovné raménko s integrovanou přenoskou
  • plochý zvuk
  • nevhodné pro náročnější uživatele
Zjistit cenu

Lenco L-3808

Rychlost otáček33/45
Náhonpřímý
Typ raménkazahnuté
Typ ovládánímanuální
Integrované reproduktoryne
Předzesilovačano
Přenoskaelektromagnetická MM
USBano
CD mechanikane
FM rádione
Displejne
Dálkové ovládáníne
Hmotnost5,36 kg

S modelem od společnosti Lenco už se pohybujeme v poloprofesionálních vodách. Na první pohled je gramofon Lenco L-3808 kvalitní, solidní přístroj s nádherným čistým designem a velmi dobrým technickým zpracováním. Srdce milovníků kvalitní hudby mohou začít plesat! To, že máme, co dočinění s kvalitním kouskem nám prozradí už základní technikálie. Na rozdíl od výše zmíněných modelů má tento gramofon přímý náhon, díky kterému minimálně kolísají otáčky a zvuk je stabilní a čistý. Skvělou práci s přehráváním desek odvede také zahnuté kovové raménko s kvalitní elektromagnetickou přenoskou. Pokud by vám nevyhovovala, můžete ji vyměnit za kvalitnější model.

Pak máte také možnost nastavit tlak přenosky na gramodesku. Součástí gramofonu je i prostor na umístění náhradní přenosky a redukce na malé desky. Krásný bílý gramofon samozřejmě nepřetéká zbytečnými funkcemi, ale najdete v něm USB port, který umožňuje převod zvuku z desek do mp3 formátu. Někoho může zklamat dvojí možnost rychlosti otáček – 33 a 45 ot./min., takže velmi staré desky, které potřebují 78 ot./min. na něm nepřehrajete. Stejně tak nemá tento model vestavěné reproduktory, s čímž se na této úrovni počítá. Proto je třeba k němu pořídit i kvalitní reproboxy a ideálně také dobrý zesilovač (pomocí výstupu na cinch). Výborný stereo předzesilovač je součástí gramofonu. Co se funkcí týká, chybí autostop, takže počítejte s plně manuálním ovládáním. Těšit se ale můžete na jiné pokročilé funkce.

Gramofon disponuje funkcí anti-skating, která omezuje vliv odstředivé síly v hrotu jehly přenosky, čímž rovnoměrně rozkládá třecí sílu a zamezuje přeskakování desky. Další specialitou je funkce pitch control, která plynule upravuje rychlost otáček na +/- 10 %. Naší recenzi neuniklo ani skvělé zpracování celého modelu. Gramofon je stabilní, čemuž přispívají i výškově nastavitelné nožky, které poskytují deskám možnost stoprocentní rovnováhy. Snadno ho tak umístíte na váš stolek pod gramofon. Použité materiály jsou kvalitní, i když některé z odolného plastu. Potěší také kovový disk na desky. Ochranné víko zakrývá celou desku a můžete ho bez obav přiklopit i během poslechu, čímž snížíte prašnost. Celkově je jasné, který gramofon je vítěz testu. Model Lenco L-3808 je perfektní gramofon v poměru cena/výkon a výbornou volbou pro středně náročné posluchače. Při kvalitních reprobednách a dobrému zesilovači nabídne opravdu skvělý zvuk, který bude těšit i zarputilého hudebního znalce. Troufáme si tvrdit, že s cenou do 5 000 Kč je to nejlepší gramofon na trhu.

  • přímý náhon
  • skvělý zvuk
  • zahnuté přenoskové raménko
  • možnost vyměnit přenosku
  • integrovaný předzesilovač
  • funkce pitch control a antiskating
  • krásný design
  • USB port
  • chybí autostop
  • nenabízí rychlost otáček 78/min. pro přehrávání starých desek
Zjistit cenu

Pro-Ject debut III

Rychlost otáček33/45
Náhonřemínkový
Typ raménkarovné
Typ ovládánímanuální
Integrované reproduktoryne
Předzesilovačne
Přenoskaelektromagnetická MM
USBne
CD mechanikane
FM rádione
Displejne
Dálkové ovládáníne
Hmotnost5,1 kg

Gramofon Pro-Ject debut III patří do kategorie tzv. Hi-Fi gramofonů, což jasně říká, že není určený běžným a nenáročným posluchačům, kteří by pravděpodobně nedokázali docenit jeho kvality. Je trochu škoda, že má řemínkový pohon a rovné přenoskové raménko, přesto je ale, co se zvuku týká, jednoznačně nejlepší ze srovnávaných modelů. Není to asi ten nejlepší gramofon na světě, ale opravdu se povedl. Firma Pro-Ject je odběratelem gramofonů, které vyrábí česká společnost SEV Litovel. Ta se dříve věnovala výrobě gramofonů Tesla, které jsou stále považované za jedny z nejlepších českých gramofonů. Proto zapomeňte na nekvalitní Čínu, tady máte co dočinění se špičkovou středoevropskou výrobou. Gramofon je vylepšenou verzí klasického modelu Pro-Ject, pyšní se pevným akrylátovým talířem s plstěnou podložkou a kvalitním raménkem s rubustním pantem s výbornými ložisky.

Motor gramofonu je velmi tichý a tlumený. Řemínek pohánějící talíř je vyroben ze silikonu, měl by proto mít poměrně vysokou životnost. Veškeré nežádoucí rezonance z přenosky jsou převedené do solidní základny raménka a následně do tuhé a odolné dřevotřískové desky, která tvoří gramofonové šasi. Pro ještě lepší zvuk je možné vyměnit přenosku. Pyšní se stabilními otáčkami a samozřejmostí je i možnost navolit si přítlak přenosky na desku. Ovládání gramofonu je plně manuální. Dřevěný gramofon Project Debut III nenabízí žádné rozšíření typu USB portu, slotu na SD kartu nebo rádia. Dokonce nemá ani zabudovaný předzesilovač.

Je to čistý a jednoduchý přístroj, který se plně soustředí na kvalitu základních prvků, které jsou potřeba pro skvělé fungování a výsledky klasického gramofonu. Jeho stylový a krásný design bude pastvou pro oči každému milovníkovi minimalismu a čistých linií. Vybírat můžete mezi klasickou a elegantní černou barvou nebo vkusnými barevnými variantami. Pokud to s vinyly myslíte vážně a chcete přístroj, který tu s vámi bude dlouhá léta, budete si muset připlatit. Zde za cenu necelých 7 000 Kč získáte základní gramofon, ke kterému bude potřeba dokoupit gramofonový předzesilovač a kvalitní reprobedny. Výsledná částka proto bude mnohem vyšší. Přesto se jedná o špičkový gramofon za dobrou cenu. Můžete se těšit na opravdu křišťálový zvuk, který se vyrovná i mnohem dražším modelům. Navíc vás čeká skvělá česká kvalita, která určitě neudělá ostudu ani v porovnání s dnes již nevyráběnými gramofony Tesla.

  • Hi-Fi gramofon za dobrou cenu
  • křišťálově čistý zvuk
  • možnost výměny přenosky
  • bytelný gramofon ze dřeva
  • krásný a jednoduchý design
  • český výrobek
  • nutné dokoupit předzesilovač
  • řemínkový pohon
  • nemá USB port
  • nenabízí rychlost otáček 78/min. pro přehrávání starých desek
Zjistit cenu

Sencor STT 212U

Rychlost otáček33/45/78
Náhonřemínkový
Typ raménkarovné
Typ ovládánípoloautomatické (autostop)
Integrované reproduktoryano
Předzesilovačano
Přenoskaelektromagnetická MM
USBano
CD mechanikane
FM rádioano
Displejano
Dálkové ovládáníano
Hmotnost1,9 kg

Kombinovaný gramofon (gramorádio) Sencor STT 212U je určen pro nenáročné posluchače, kteří kouzlu vinylu teprve čerstvě podlehli, nebo snad hledají něco, na čem přehrát sbírku alb nalezenou třeba na půdě. Přístroj patří k těm levnějším na trhu, přesto, pokud nejste nároční posluchači s potřebou zvuku úrovně hi-fi, budete spokojeni. Kvalitě odpovídá i levnější magnetodynamická přenoska.

Gramofon nabízí tři rychlosti přehrávání – 33, 45, 78 otáček za minutu – je tedy vhodný pro všechny typy vinylů. Velmi chválíme i funkci autostop, která je pro začátečníky docela důležitá a čas od času se hodí, když vás příjemná hudba ukolébá až ke spánku.

Gramofon je vybaven dvojicí integrovaných reproduktorů s výkonem pouze 5 W, které pro běžné přehrávání bohatě postačí. Nehrají špatně nicméně, pokud chcete využít kvalitu, které v sobě desky skrývají, doporučujeme přístroj připojit do zesilovače pomocí RCA konektorů a odtud k reproduktorům. Rozhodně nebudete litovat. K dispozici je i běžné FM rádio se slušnou citlivostí příjmu signálu. V balení ke gramofonu dostanete také dálkový ovladač, vstávání z křesla při otáčení desky na druhou stranu se ale pochopitelně nevyhnete.

Pokud chcete gramofon využít i pro archivaci LP desek, tzv. grabbování, budete spokojeni. Umožňuje totiž přímé nahrávání na připojenou USB flashku nebo SD kartu. Nahrávat můžete nejen z desek, ale i rádia a připojeného Bluetooth zařízení. Ostatně funguje to i obráceně, oblíbené skladby přehrajete i z SD karty nebo flash disku.

Design gramofonu je tradiční, za praktické považujeme, že výrobce Sencor nezapomněl ani na víko. To je plně průsvitné, takže se můžete oddat hypnotickému točení desky na talíři bez toho, aniž by na ni sedal nechtěný prach. Velké šedé kolečko umožní snadnou regulaci zvuku, modře podsvícený displej poslouží zejména ve chvíli, kdy si pouštíte rádio. V detailech působí gramofon bohužel docela plastově, takže s ním mnoho parády neuděláte. Podstatná je ale funkčnost, a ta je v tomto případě spolehlivá. A navíc s příjemně nízkou cenovkou.

  • nízká cena
  • přehrávání všech tří rychlostí desek
  • nahrávání
  • kombinace gramofon – rádio
  • autostop
  • integrované reproduktory nejsou nic moc
Zjistit cenu

TEAC TN-180BT

Rychlost otáček33/45/78
Náhonřemínkový
Typ raménkarovné
Typ ovládánípoloautomatické (autostop)
Integrované reproduktoryne
Předzesilovačano
Přenoskaelektromagnetická MM
USBne
CD mechanikane
FM rádione
Displejne
Dálkové ovládáníne
Hmotnost4,9 kg

Gramofon TEAC TN-180BT je krásnou ukázkou toho, jak vyrobit gramofon lahodící oku, za dobrou cenu a hlavně ve výborné kvalitě. Nejedná se o plně profesionální stroj, je určen spíše pro mírně pokročilé začátečníky, kteří už dostatečně ochutnali kouzlo černých desek a jejich drážek a chtějí svůj hudební koníček i nadále rozvíjet. Tento model jim k tomu dá ideální podmínky.

Už ten design: Gramofon TEAC TN-180BT působí masivním dojmem. Jeho základ tvoří antivibrační MDF deska, která umožní stabilní uložení třiceticentimetrového talíře gramofonu. Nechtěným vibracím brání i zkosené nožky gramofonu, které podporují jeho pevné postavení. Výrobce nezapomněl ani průhledný plastový kryt. Design gramofonu je nadčasový a jen tak se neokouká, navíc je k dispozici hned ve třech barevných variantách – černé, bílé a vínově červené. Ostudu si s ním rozhodně neutrhnete. Raménko je černé, vyrobené z plastu a již z výroby je osazené magnetodynamickou přenoskou, což může být z uživatelského hlediska plus. Po rozbalení tak stačí pouze připojit reproduktory (integrované tento model nemá), položit desku na talíř a můžete si užívat tónů oblíbené hudby. Pokládání raménka na desku je čistě v režii uživatele, zvedání je automatické.

Gramofon jde v každém případě s dobou a našlo se místo i na moderní Bluetooth technologii. Díky ní přístroj rychle spárujete se všemi Bluetooth reproduktory i sluchátky a můžete si tak vychutnat bezdrátovou svobodu. Pokud chcete zachovat analogový řetězec (při připojení Bluetooth totiž signál prochází digitálním převodníkem), k dispozici je klasický RCA výstup, kterým gramofon připojíte k zesilovači a reproduktorům. Předzesilovač už je integrovaný.

Přehrávání je podporováno ve všech třech rychlostech, tedy 33, 45 a 78 otáček za minutu. Přístroj je soustředěný pouze na jednu funkci, tj. co nejlepší a nejpohodlnější přehrávání vinylových desek. Nenajdeme tak na něm žádné přidané funkce, jako je rádio, displej, nahrávání atd. Ty ostatně ani většina zkušenějších posluchačů desek nevyhledává.

Cenově spadá gramofon TEAC TN-180BT spíše do levnější střední třídy. I tak ale udělá hodně parády. Pokud tedy hledáte gramofon, který má skvělé vlastnosti, bude se šetrně chovat k vašim drahocenným deskám a zároveň dobře vypadá, tenhle model rozhodně zahrňte do svého užšího výběru.

  • kvalitní provedení
  • Bluetooth
  • design
  • žádné funkce navíc
Zjistit cenu

Z čeho se gramofon skládá?

Gramofony nejsou zrovna nejlevnější. Pakliže nechcete své koupě litovat, důrazně doporučujeme nejdříve se v tomto odvětví trochu dovzdělat. Ale nemějte obavy, náš článek vám s tím pomůže! Koupit top gramofon právě pro vás proto nebude tak složité. Pojďme se nejdřív podívat, z čeho všeho se tento přístroj vlastně skládá. Pro každý běžný gramofon:

  • je základem šasi (rám, tělo), které je vyrobeno většinou z plastu nebo dřevěného masivu.
  • V těle se může nebo nemusí skrývat integrovaný předzesilovač, který se postará o dostatečně silný zvuk.
  • V případě, že si pořídíte gramofon s předzesilovačem, na jeho těle většinou najdete množství ovládacích prvků pro nastavení hlasitosti a dalších vlastností zvuku.
  • Dále se uvnitř těla nachází elektromotor, který se stará o chod gramofonu a rotaci gramodesek.
  • Aby našim vinylům nekolísaly otáčky a talíř na desky se rovnoměrně točil, mají gramofony dva různé typy náhonů/pohonů – řemínkový nebo přímý. Ve většině případů se setkáme s prvním jmenovaným, proto můžeme na gramofonu vidět řemínek (pokud není ukrytý pod šasi), který je připevněný k talíři s podložkou.
  • Právě na tu pokládáme desky.
  • Pro zvukový výstup pak využíváme raménko, na kterém je připevněna přenoska s jehlou.

To jsou základní části každého moderního gramofonu.

Jak gramofon funguje?

V dřívějších dobách existovaly dnes už starožitné gramofony s troubou, a později kufříkové gramofony. U obou mechanických přístrojů bylo třeba točit klikou, aby vydávaly zvuk. Zvukové kmity ze zanesených drážek v desce snímala jehla, která toto chvění přenášela do membrány. Ta se rozkmitala a vydala zvuk, který byl zesílený troubou. Staré gramofony na kliku už jsou dnes historickými kousky. Dnešní elektrické gramofony už fungují trochu jinak než staré gramofony. Jehla je upevněna v přenosce, ve které se mechanické kmity přeměňují na elektrické, které se dále zesílí v zesilovači. Pro slyšitelný zvuk jsme vyměnili troubu za reprobedny, a místo kliky je součástí gramofonu motor, který se stará o točení gramodesky. I když se zdálo, že ve 21. století nebude o tyto přístroje zájem, opak je pravdou a přibývá stále více lidí, kteří si chtějí užít kvalitní zvuk z vinylu.

Typy gramofonů

Rozhodli jste se, že si uděláte radost gramofonem? Než zainvestujete do tohoto přístroje, měli byste si pár věcí promyslet. Předně musíte vybrat správný typ. Gramofony rozdělujeme do tří základních skupin, které se odlišují jak kvalitou zvuku a provedení, tak cenovým rozpětím. Vybrat vhodný typ pak záleží na vaší finanční situaci a také četnosti přehrávání. Obecně platí, že čím složitější, funkcemi nabitější a techničtější přístroj, tím menší kvalitu od něho lze očekávat. Milovníci kvalitního zvuku si totiž raději přikoupí reproduktory, zesilovače a další techniku zvlášť. Protože jedině tak docílí perfektního výsledku. Na trhu se můžete setkat se třemi základními typy:

  1. Gramofon s reproduktory – doporučujeme spíše pro nenáročné posluchače.
  2. Hi-Fi gramofon – vhodný pro náročné uživatele, kteří si rádi dopřávají muziku každý den.
  3. DJ gramofon – přístroj pro profesionální využití.

Gramofon s reproduktory

Velká většina levných gramofonů má zabudované reproduktory, nebo je najdete jako součást balení. Výhodou těchto přístrojů je fakt, že nemusíte zdlouhavě vybírat a utrácet za nové bedničky. V zařízení často najdete i další techniku – vestavěné FM rádio, přehrávač CD a audiokazet, budík a displej. Bohužel ale také nemůžete očekávat kvalitní zvuk. Tento typ gramofonů se proto hodí hlavně pro nenáročné a běžné posluchače, kteří si pustí desku párkrát do měsíce.

Hi-Fi gramofon

Tento typ už bude po chuti i náročným hudebním posluchačům. Od HiFi gramofonu můžete očekávat perfektní kvalitu a dokonale čistý zvuk, který potěší každého audiofila. Tyto přístroje dělíme do dalších dvou podskupin, a to na Hi-Fi gramofon se zabudovaným předzesilovačem s linkovými výstupy a na zařízení vybavené pouze phono výstupy, ke kterým je nutné další techniku dokoupit. Pokud si vyberete typ se zabudovaným předzesilovačem, čeká na vás krásný přístroj atraktivního designu, který poskytne čistý zvuk bez vibrací. Tyto gramofony se pyšní solidní a pevnou konstrukcí, která zajišťuje skvělou stabilitu točícímu se disku. Důraz je kladen i na kvalitní zpracování raménka. Celkově bývá tento typ gramofonu kvalitní po všech směrech, protože i sebemenší přešlap u kterékoliv součástky by se nemilosrdně podepsal na zkreslení zvuku.

DJ gramofon

Posledním typem jsou DJ gramofony, které určitě nejsou vhodné na domácí používání. Tyto modely jsou určené profesionálním dýdžejům, kteří rádi muziku skrečují a mixují. Pokud si budete chtít DJ gramofon pořídit, na výběr máte mezi klasickým analogovým DJ gramofonem nebo USB gramofonem. Druhý jmenovaný nabízí možnost zvukovou stopu z vinylů digitalizovat a zanést do počítače, kde ji následně můžete všemožně mixovat.

Parametry, které se vyplatí znát

Vypadalo to, že gramofony a vinylové desky budeme vídat už jen v muzeu nebo na babiččině půdě. Ale před pár lety nastal obrat. Všechno, co je retro je dnes populární a kvalitní. A zřejmě i s tímto trendem gramofony znovu pronikají do našich domácností. Navíc je vidno, že lidé mají rádi hmatatelné věci. A pustit si muziku z oblíbeného “elpíčka” je mnohem větší zážitek, než rychle naklikat skladby ve Spotify. Jak ale zvolit nejlepší gramofon, který vydrží a nebude ničit vaše desky?

Předzesilovač

Důležitým prvkem v gramofonu pro dobrý zážitek z přehrávané muziky je předzesilovač. Ten zajišťuje zesílení a úpravu signálu elektrických kmitů tak, aby byl výsledek dostatečně hlasitý a silný. Problematika předzesilovačů pro gramofony je poměrně náročná, a proto se jí nebudeme v tomto článku podrobně zabývat. V rámci předzesilovačů můžeme rozdělit gramofony na dva typy:

  • Gramofon s integrovaným předzesilovačem – levnější varianta a taky praktičtější možnost pro všechny, kteří nepotřebují zvuk všemožně upravovat. Stačí jim, že nahrávka hraje dostatečně nahlas a v automatickém nastavení.
  • Gramofon bez předzesilovače – paradoxně dražší přístroje, u kterých počítejte s další investicí. Pokud gramofon nemá předzesilovač, budete nuceni dokoupit externí phono předzesilovač, popřípadě zesilovač pro gramofon, který má toto zařízení zabudované. Výsledkem ale bude perfektní zvuk, u kterého můžete libovolně a manuálně upravovat výšky, basy, středy a další parametry. Tento gramofon je vhodný pro náročnější uživatele.

Jaký je rozdíl mezi předzesilovačem a zesilovačem? Abychom se dočkali krásného zvukového výstupu, není možné, aby gramofon přehrával zvuk již z prvního výstupu. Proto je nutné zapojit do gramofonu předzesilovač, který vylepší kvalitu signálu a nám dovolí zvukový signál dále upravovat. Bez předzesilovače zkrátka není možné gramofon využívat. Většina gramofonů, hlavně těch levnějších (do 10 000 Kč), má předzesilovač integrovaný a není nutné ho dokupovat. Abyste mohli zvukový signál lépe upravovat a zvyšovat jeho sílu, je dobré pořídit si zesilovač. S tím můžete podle svých preferencí upravovat basy, středy, výšky a další vlastnosti zvuku.

Náhon

Dalším z parametrů, na které je vhodné se při výběru nového gramofonu zaměřit, je náhon. Polopaticky řečeno tedy pohon a mechanismus, který uvádí desku do otáčivého pohybu. U gramofonů rozlišujeme dva základní typy:

  • Řemínkový – modely s řemínkovým náhonem mají na trhu největší zastoupení. Otáčení talíře zajišťuje gumový nebo silikonový řemínek a synchronní motor. Jedná se o cenově dostupnější řešení, které má však i své nevýhody. Mezi největší určitě patří kolísání rychlosti otáček, a s tím související stabilita přehrávání, která negativně ovlivňuje zvuk desky. U těchto modelů navíc může dojít k opotřebení řemínků a nutnosti výměny za nový kus.
  • Přímý – sice dražší, ale za to mnohem spolehlivější, je gramofon s přímým náhonem, neboli direct drive. Funguje na principu statoru a rotoru, který se nachází na středové ose gramofonového talíře. Ten je poháněný silným magnetem. O jeho řízení se starají krystaly, které navíc zabraňují kolísání otáček. Otáčky jsou přesně řízené, rychlost perfektně konstantní a zvuk špičkový. Tyto gramofony uvítají hlavně nároční posluchači a diskjockejové.

Přenoskové raménko

Důležitou součástí každého gramofonu je raménko, na kterém je umístěna přenoska s jehlou. Přenoskové raménko může být dvojího typu:

  • Rovné raménko – setkáme se s ním u levnějších modelů. Rovné raménko sice snadněji kopíruje drážku přehrávané desky, ale zvukově nenabízí tak dobrou kvalitu jako raménko zahnuté.
  • Zahnuté – lepší gramofony bývají vybavené zahnutým raménkem. To umožňuje lepší nastavení snímacího úhlu a přesnější kopírování drážky vinylu. Výsledkem je lepší a kvalitnější zvuk. Zahnuté raménko je buďto obyčejně prohnuté nebo má podobu písmene “S”.

Dobrá rada: Pro nejlepší výsledky je třeba, aby bylo raménko pevné a lehké. Jedině tak nebude docházet k poškození desek. Vybírejte nejlépe raménka z karbonu nebo duralové a kompozitové trubky.

Přenoska

Poslední důležitou součástkou, kterou musíte při výběru nového gramofonu brát v potaz, je přenoska s jehlou. Toto drobounké zařízení je umístěno na konci raménka a stará se o to, aby se mechanické kmity z jehly přeměnily na kmity elektrické, které potom putují do předzesilovače, a nakonec skrze reproduktory do našich uší. Přenoska má velký vliv na výslednou kvalitu zvuku, proto je potřeba věnovat jí obzvlášť velkou pozornost. Gramofonové přenosce se někdy říká také gramofonová vložka. Známe dva typy gramofonových přenosek:

  • Piezoelektrická přenoskalevnější ze dvou typů je přenoska piezoelektrická. Tento druh přenosky pracuje s frekvencí zvuku v nepříliš velkém rozsahu 50 až 10 000 Hz, což způsobuje horší kvalitu výsledného zvuku. Další nevýhodou je fakt, že tento druh přenosky působí vyšším tlakem na přehrávanou gramodesku, zvyšuje její opotřebení a snižuje tak životnost vinylu. Piezoelektrická přenoska navíc u některých gramofonů bývá pevně spojena s raménkem (tento typ mívá pojmenování krystalová nebo keramická přenoska). Pokud byste ji chtěli vyměnit nebo vám dosloužila, budete spolu s ní nuceni zakoupit i nové raménko.
  • Elektromagnetická přenoska – pokud toužíte po perfektní zvukové kvalitě, vsaďte na elektromagnetickou přenosku. Je to sice trochu dražší varianta, nicméně čistota zvuku z vinylů se s touto přenoskou vyrovná zvuku z CD. Tento typ přenosky už nabízí širší rozsah frekvence zvuku, a to 20 až 20 000 Hz.

Rozlišujeme dva druhy. Elektromagnetickou přenosku MM s pohyblivým magnetem, která je nejrozšířenější, a méně užívaný typ MC. Elektromagnetickou přenosku dokážou ocenit skuteční zvukoví nadšenci, pro průměrného uživatele může být zbytečnou investicí. Nicméně prokazatelně prodlužuje životnost gramodesek, které nejsou levnou záležitostí, proto se její koupě vyplatí. Dobrá rada: Pokud vám nebude vyhovovat původní gramofonová přenoska, není problém si dokoupit jinou. Nejlevnější přenosky pořídíte okolo 1 000 Kč, ale setkáte se i se špičkovými přenoskami s cenou přes 10 000 Kč. Dobré informace získáte i z testů gramofonových přenosek, které najdete na internetu.

Gramofonové jehly

Pokud máme hovořit o jehlách do gramofonu, je samozřejmě žádoucí, aby nepoškozovaly vinylovou desku. Nekvalitní jehly mohou výrazně zkrátit životnost vašich desek, a to při dnešních cenách vinylů určitě nikdo nechce. Proto není špatným nápadem, pokud si s gramofonem rovnou zakoupíte i kvalitní jehlu. Nejlepší materiál je určitě diamant, který bývá broušený sféricky nebo elipticky. Sféricky broušená jehla má hrot se zakulacenou kónickou špičkou. Proto nejsou schopné dokonale zapadnout do drážky desky a výsledný zvuk bude méně detailní. Hodí se pro běžné použití. Elipticky broušená jehla dokonale kopíruje tvar drážky a zvládne reprodukovat i jemnější zvuky a detaily. Hodí se pro klasickou hudbu a citlivější uši hudebních znalců.

Otáčky a formát gramodesek

Každá vinylová deska podporuje určitou rychlost otáček, kterou musí zároveň splňovat i daný gramofon. Většina dnešních gramofonů mají rychlost přehrávání 33 nebo 45 otáček za minutu. Tento údaj pokryje veškeré současné gramodesky. Pozor si musíte dát u desek s rychlostí přehrávání 78 otáček za minutu. Tuto rychlost mívají staré desky, které byly vyrobeny okolo 60. roku a pro jejich přehrávání budete potřebovat gramofon, který tuto rychlost nabízí. I takové jsou ale na trhu k dostání.

Typy vinylových desek

Gramofonové desky můžeme rozdělit do dvou skupin:

  1. Standardní desky – vyráběné do 60. let, starý typ těžší a křehčí desky s širokou drážkou, který byl vyroben z šelaku (přírodní látka pocházející z výměšků samičky červce lakového).
  2. Desky s úzkou drážkou – vyvinuty po 2. světové válce, používají se dodnes. Materiálem je vinyl (plast). Vinylové gramofonové desky mají jemnější strukturu, díky které mohou být drážky v desce užší, což zvyšuje stabilitu přehrávání. S tím se snížila frekvence otáčení, díky čemuž se na desku vejde delší zvuková stopa.

Co znamenají zkratky LP, EP, SP nebo GL? S některými z těchto názvů se určitě setkal každý fanoušek muziky. Víte, co ale přesně znamenají? Vinylové desky s úzkou drážkou můžeme rozdělit do 3 různých podskupin, označenými zkratkami pocházejícími z anglických pojmenování:

  1. SP (Single play) – nejmenší deska s nejkratší zvukovou stopou. Průměr má 17 cm a rychlost otáček 45/min. Tomuto typu se také přezdívá “single”, protože na každé straně desky mají jen jednu písničku.
  2. EP (Extended play) – neboli prodloužená doba hraní. Deska s rychlostí 45 ot./min., velikostně odpovídající SP s tím rozdílem, že na každé straně najdeme jednu až tři skladby.
  3. LP (Long play) – elpíčko je nejrozšířenější typ vinylové desky. Takzvaně dlouhá doba hraní napovídá, že na desce je nahrané již celé album (v průměru 6-14 skladeb). Rychlost otáček je u tohoto typu 33 za minutu. Průměr desky bývá standardně 30 cm.

Gramodesky nejsou nejlevnější. Běžná cena gramofonové desky se pohybuje okolo 500 Kč, narazit ale můžete na některé s cenou několika tisíců korun. Staré gramofonové desky jsou opravdu sběratelskými kousky a dokonce existují speciální aukce, burzy a bazary gramofonových desek. Gramofonové desky vykupují i některé antikvariáty. I tam můžete narazit na luxusní kousky. Než se tedy rozhodnete nějakou starou desku znehodnotit levným přístrojem, zkuste si nejprve zjistit, jestli nemáte v ruce opravdový poklad. Cena staré gramofonové desky může být závratná a vydělat na prodeji těchto sběratelských kousků dnes není nic neobvyklého.

Další přidané funkce a příslušenství gramofonů

Jako jiné elektrické přístroje, i moderní gramofony mohou oplývat dalšími funkcemi, které se mohou uživateli hodit. Které jsou ty nejčastější?

USB a slot pro paměťové karty

Gramofony s USB jsou poměrně vyhledávanými přístroji. Nejen, že tato funkce umožňuje přehrávání vlastních písniček z karty nebo flash disku, ale funguje i opačně. Protože vinyl si s sebou na procházku nebo do auta nevezmete, můžete si oblíbenou muziku z desky transformovat na tyto externí nosiče nebo gramofon přímo propojit s počítačem a nahrávky digitalizovat. Převádět na MP3 formát můžete nejen desky, ale také CD nebo audiokazety, pokud váš gramofon má tyto mechaniky zabudované. Tento proces se nazývá ripování (funkce RIP)

Přehrávač CD a audiokazet

Jak už vyplává z výše uvedeného, některé gramofony jsou spíše multifunkčními přehrávači, na kterých si můžete užít muziku i z vašich CD nebo starých audiokazet.

FM tuner

Některé modely nabízejí i možnost poslechu rádia.

Bluetooth

Modernější přístroje disponují možností propojení přes Bluetooth. Ke gramofonu s bluetooth můžete snadno bezdrátově připojit například sluchátka nebo váš mobilní telefon, a užívat si muziku z hudebních platforem s kvalitním zvukovým výstupem z gramofonových reprobeden. Vybrat si můžete i přímo bluetooth reproduktor ke gramofonu.

Další porty

Standardně se setkáte s konektorem cinch připojením audia, videa nebo digitálního přenosu. Tento dvojitý konektor budete potřebovat pro propojení s kvalitními reprobednami. Některé modely nabízejí i AUX vstup (pro připojení externího audio zdroje), nebo klasický 3,5 mm audio jack (pro sluchátka, mobil či menší reprobedničky).

Reproduktory

Hlavně levnější modely mají integrované reproduktory, které však většinou znamenají špatný hudební výstup. Pokud toužíte po kvalitním zvuku, budete muset pořídit kvalitnější reproduktory, nebo rovnou koupit lepší typ gramofonu.

Dálkový ovladač

Pokud vlastníte multifunkční přehrávač na gramofonové desky, CD nebo kazety, většinou bude součástí balení také dálkový ovladač, který vám zjednoduší poslouchání muziky. Můžete přepínat mezi různými funkcemi a pohodlně kontrolovat hlasitost.

Ovládání gramofonu

U gramofonů se můžeme setkat se třemi různými druhy ovládání. Vždy záleží na daném typu přístroje.

  1. Manuální ovládání – přehrávání desky ovládáme naprosto manuálně. Po dohrání desky se talíř točí dál a musíme ho sami vypnout. Manuální ovládání mají lepší gramofony typu Hi-Fi, které volí hudební nadšenci. Setkat se s nimi můžeme v nahrávacích studiích nebo u DJů.
  2. Poloautomatické ovládání – pro začátek přehrávání musíme ručně položit raménko na desku. Jakmile ale nahrávka dohraje, gramofon se vypne. Toto nazýváme funkcí autostop. U některých typů se i samo nadzvede přenoskové raménko. To se hodí, protože tak zbytečně neopotřebováváme desku.
  3. Plně automatické ovládání – plně automatické gramofony zvládnou udělat veškeré přehrávací úkony samostatně. Stačí jen zmáčknout příslušné tlačítko. Některé modely jsou nastavené tak, že po skončení přehrávání začnou desku přehrávat od začátku.

Údržba gramofonu

Jak se starat o to, aby vám váš gramofon vydržel co nejdéle? Nemějte obavy, i když gramofon působí jako složitý přístroj, jeho údržba je poměrně snadná. Dbejte hlavně na to, aby se na něho zbytečně neprášilo – pokud má kryt, vždy ho po skončení přehrávání přiklopte. Může se stát, že bude potřeba vyměnit přenosku, jehlu nebo řemínek. Pokud máte jednoduchý a levnější přístroj, zvládnete to i sami. Jestli si ale nejste jisti, raději odneste gramofon do servisu nebo opravny. Zde vám taky provedou složitější opravy gramofonu nebo poradí se seřízením. Podobnou péči byste měli věnovat i vašim vinylovým deskám.

Zásadně na ně nesahejte víc, než je nutné, a snažte se s nimi manipulovat vždy tak, abyste se dotýkali jejich hran, nikoli plochy. Protože lidské prsty jsou mastné a špína z nich může snadno ulpět na drážkách. Určitě dbejte i na to, aby se desky nepoškrábaly, jinak bude zvuková stopa přeskakovat. Pro čištění gramofonových desek si můžete pořídit speciální čistící kartáček, který jich zbaví prachu. Právě ten totiž způsobuje praskání. A jak vyčistit gramofonovou desku? Je to jednoduché. Desku vložíte na gramofon a zapnete otáčení. Poté jemně přitlačíte kartáček na povrch vinylu, a prach vám na něm sám ulpí.

Vhodné je taky pořídit si speciální stojany na gramofonové desky, kde budou vaše poklady v bezpečí. Desky jsou cenné a docela křehké, proto si vždy zaslouží jedinečnou péči. Skříňky na gramofonové desky nejsou drahou záležitostí a vaše sbírka si určitě některou zaslouží. Taky doporučujeme pořídit plastové obaly na jednotlivé gramofonové desky, které je budou chránit před vlhkostí a prachem. Je opravdu důležité se o vinyly dobře starat. Poškozené kousky můžete umělecky zpracovat, třeba z nich vyrobit oblíbené vyřezávané hodiny z gramofonových desek.

Cena

Protože gramofony nejsou zrovna nejlevnější záležitostí, při vybírání nového kousku je v první řadě potřeba uvědomit si, kolik do daného přístroje chcete investovat. Ceny gramofonů se totiž velmi různí. S cenou jde samozřejmě ruku v ruce kvalita přístroje i výsledného zvuku. Záleží také na tom, jak často budete gramofon používat, a jak moc je pro vás dobrý zvuk důležitý.

Nejlevnější gramofony

Do této kategorie řadíme gramofony s cenovkou okolo 2 000 Kč. Tyto modely jsou určené nenáročným posluchačům, kteří nevyhledávají kvalitní zvuk. Patří sem gramofony s reproduktory a multifunkční přehrávače.

Zlatá střední cesta

Pro náročnější posluchače, kteří si rádi sami nastaví basy a výšky zvuku, či další zvukové parametry, slouží gramofony do 10 000 Kč. Tyto modely mají buďto zabudovaný předzesilovač, nebo ho budete muset dokoupit zvlášť, stejně jako reprobedny. Přístroje z této kategorie už jsou hodně kvalitní a hodí se pro domácí použití. Tyto modely většinou nabízí i funkci digitalizace starých desek, které si tak budete moct dopřávat v prémiové kvalitě v moderním MP3 formátu.

Gramofony s cenou do 20 000 Kč

V této cenové relaci najdete modely, které vám předvedou opravdu krásně křišťálový zvuk. Za tyto peníze už pořídíte téměř profesionální přístroj, většinou typ Hi-Fi, který je radost poslouchat. Počítejte s přímým náhonem a kvalitními přenoskami, které navíc můžete měnit.

Profesionální a DJ gramofony

Hudební fajnšmekři a opravdoví audiofilové neváhají za gramofony utrácet horentní částky. Přístroje s cenou několika desítek tisíc korun už nabízejí tu nejvyšší možnou kvalitu. Gramofony specializovaných značek stojí i 40 tisíc korun, ale za investované peníze se odmění perfektním zvukem, nadstandardním zpracováním i materiály a vysoce kvalitní přenoskou, která bude vaše desky hýčkat. Gramofony z této kategorie jsou vhodné jak pro DJ a zvuková studia, tak pro domácí použití.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 50 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

2 Comments
  1. Dobrý den. Ve Vašem článku jsem našel spoustu užitečných informací. Rád bych si pořídil svůj první gramofon. Našel jsem tento : Soundmaster PL905 Rád bych se touto cestou poradil, zda tělo gramofonu (dřevo) ještě něčím ošetřujete a co používáte na údržbu čistoty desek? Děkuji za odpovědi.

    • Dobrý den,

      na tělo gramofonu může využít utěrku z mikrovlákna kombinovanou s jemnou dávkou dětského oleje. Rovněž stlačený vzduch ve spreji je užitečným pomocníkem. Na desku pak karbonový kartáček, Určitě nečistěte desky pod obyčejnou tekoucí vodou, která obsahuje minerály. Ty se mohou usazovat v drážkách desky.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo