Nejlepší granule pro psy

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

To, že zdravý jídelníček výrazně ovlivňuje celkové zdraví, je známý fakt. A platí nejen u lidí, ale i u zvířat, a to zejména těch domácích. Aby byl váš pes zdravý, potřebuje komplexní a vyváženou stravu. Pokud chcete krmit vašeho mazlíčka kvalitními granulemi, rádi vám poradíme s výběrem těch nejlepších, které mu budou nejen chutnat, ale zajistí mu také pevné zdraví a vitalitu.

Nezávislý test granulí pro psy 2023

Do recenzí jsme zahrnuli trojici granulí pro štěňata a dva typy granulí pro dospělé psy. Všech pět produktů přitom patří mezi uživatelsky oblíbené. Zajímalo nás především složení a jeho jednotlivé složky, srozumitelnost, s níž je výrobce uvádí, to, zda je krmivo vhodné i pro alergické jedince a jaké jsou jeho chuťové i aromatické vlastnosti (jak pejskům chutná).

NázevKde koupitUrčeníHypoalergenníDruh masaBez lepkuHodnocení
celkem
1.BRIT Care Grain-free Puppy Salmon & Potato 12 kgZjistit cenuštěňataanorybíano
86 %
2.TASTE OF THE WILD Pacific Stream Puppy 13 kgZjistit cenuštěňataanorybíano
85 %
3.BRIT Care Grain-free Adult Salmon & Potato 12 kgZjistit cenudospělí psianorybíano
82 %
4.Calibra Dog Life Adult Medium Breed Lamb 12 kgZjistit cenudospělí psianojehněčíne
78 %
5.MAGNUSSON Meat Biscuit Junior 10 kgZjistit cenuštěňatanehovězí, vepřovéne
71 %
6.EMINENT Adult 15 kgZjistit cenudospělí psinekuřecíne
70 %
NázevSušené masoBílkovinyTukyVlákninaSacharidyPopelovinyVitamíny a stopové prvkyMinerály
1.BRIT Care Grain-free Puppy Salmon & Potato 12 kg35 %30 %18 %2,5 %29 %7,7 %A, D, E, C, B, H (biotin), kyselina listováCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se
2.TASTE OF THE WILD Pacific Stream Puppy 13 kgvýrobce neuvádí27 %15 %5 %30 %7,9 %A, D, E, omega 3 a 6 mastné kyseliny, DHACa, P, Fe, Cu, Mn, I
3.BRIT Care Grain-free Adult Salmon & Potato 12 kg35 %26 %15 %2,5 %36,5 %7,5 %A, D, E, C, B, H (biotin), kyselina listováCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se
4.Calibra Dog Life Adult Medium Breed Lamb 12 kg38 %27 %16 %3 %výrobce neuvádí7 %vitamin A, D3, E , C, B1, B2, B6, B122Zn, Fe, Mg, Cu, I, Se, cholin-chlorid
5.MAGNUSSON Meat Biscuit Junior 10 kg13,8 %26 %14 %3 %41,8 %6,2 %A, D, E, C, B, kyselina pantotenová a listováCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se
6.EMINENT Adult 15 kgvýrobce neuvádí26 %15 %3 %výrobce neuvádívýrobce neuvádíA, D, E, B, H (biotin), kyselina listováCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se, Co

MAGNUSSON Meat Biscuit Junior 10 kg

Určeníštěňata
Velikost plemenevšechna
Hypoalergenníne
Druh masahovězí, vepřové
Bez lepkune
Hmotnost10 kg
Sušené maso13,8 %
Bílkoviny26 %
Tuky14 %
Vláknina3 %
Sacharidy41,8 %
Popeloviny6,2 %
Vitamíny a stopové prvkyA, D, E, C, B, kyselina pantotenová a listová
MinerályCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se

Štěněcí granule MAGNUSSON Meat Biscuit Junior o hmotnosti 10 kg jsou určeny pro všechna plemena psů od 8 týdnů. Jedná se o komplexní krmivo, které obsahuje většinu potřebných látek, vitamínů a minerálů. Mezi základní suroviny patří grahamová mouka, vejce, sušené maso, rostlinný olej (řepkový za studena lisovaný), mrkev a sušená bramborová dřeň. Samozřejmostí jsou také vitamíny, stopové prvky a minerály. Bohužel toto krmivo postrádá kloubní výživu (tzv. chondroprotetika), a je proto vhodné doplňovat chybějící látky (chondroitin, glukosamin, MSM apod.) z dalších zdrojů.

Co se týče obsahu masa, údaj na obale je uveden v čerstvém stavu, tedy 46 % masa (hovězí a vepřové), což je matoucí. Skutečný obsah (po odečtení vody) je totiž podstatně nižší, a to pouze 13,8 %. Celkový obsah bílkovin je ale dostatečný (26 %), počítat však musíte s tím, že většinu tvoří vaječná bílkovina a bílkoviny rostlinného původu. Kvůli vyššímu obsahu sacharidů navíc štěně může být mírně hyperaktivní. Chválíme absenci zbytečných umělých stabilizátorů a barviv.

Vůně a chuť je velmi příjemná, díky čemuž psům skutečně chutná. Přechod na tuto stravu je proto snadný. Mezi nevýhody počítáme především obal, který není uzavíratelný. Doporučujeme proto granule ihned po zakoupení přesypat do uzavíratelné nádoby nebo pytle. Tyto granule lze doporučit, a to zejména majitelům štěňat malých plemen, které nemají speciální nároky na stravování. Je ale třeba doplňovat kvalitní kloubní výživou.

 • velmi příjemná vůně i chuť
 • nižší podíl masa
 • vysoký podíl sacharidů
 • neobsahuje kloubní výživu
 • neuzavíratelný obal
Zjistit cenu

TASTE OF THE WILD Pacific Stream Puppy 13 kg

Určeníštěňata
Velikost plemenevšechna
Hypoalergenníano
Druh masarybí
Bez lepkuano
Hmotnost13 kg
Sušené masovýrobce neuvádí
Bílkoviny27 %
Tuky15 %
Vláknina5 %
Sacharidy30 %
Popeloviny7,9 %
Vitamíny a stopové prvkyA, D, E, omega 3 a 6 mastné kyseliny, DHA
MinerályCa, P, Fe, Cu, Mn, I

Taste of the Wild Pacific Stream Puppy o hmotnosti 13 kg jsou granule pro štěňata všech plemen. Podíl masa je uveden v čerstvém stavu, díky čemuž se maso nachází v obsahu surovin na prvním místě, bohužel ve skutečné (sušené) podobě je ho obsaženo daleko méně. Vzhledem k tomu, že výrobce neuvádí procentuální zastoupení masa v čerstvém stavu, není možné se dopátrat ani konečného množství v sušeném stavu. Jde však o kombinaci masa z lososa a rybí moučky. Bohužel v případě rybí moučky je uvedeno pouze „maso z mořských ryb“, a nikoli tedy konkrétní druh ryb, z nichž moučka pochází. Většina bílkovin z celkového množství 27 % pochází z rostlinných zdrojů (batáty, brambory, hrách). Kromě uvedených surovin je součástí tohoto krmiva také řepkový olej, vedlejší produkty z rajčat, přírodní aromata a lososový olej. V malém množství je zastoupena i sůl, sušený kořen čekanky, extrakt z juky, borůvky, maliny a probiotika, která pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru. Obsah všech látek včetně sacharidů je vyvážený a dostatečný.

Bohužel chybí kloubní výživa (zdroj chondroitinu). Kladně však hodnotíme především chuť, která je pro valnou většinu psů velmi přitažlivá. Díky obsaženým laktobacilům a absenci lepku jsou tyto granule vhodné i pro štěňata s trávícími potížemi. Mezi pozitiva této výživy patří kromě pravidelné a pevné stolice také kvalitní, hebká a lesklá srst a znatelný nárůst vitality. Vhodné jsou spíše pro štěňata malých plemen, jelikož velikost granulek je opravdu miniaturní. Výhodou je, že toto krmení konzumují i skutečně vybíraví pejsci. Doporučujeme ale doplňovat kvalitní kloubní výživou.

 • velmi příjemná chuť
 • probiotika
 •  vyvážené složení
 • podíl masa není uveden
 • neobsahuje kloubní výživu
Zjistit cenu

BRIT Care Grain-free Puppy Salmon & Potato 12 kg

Určeníštěňata
Velikost plemenevšechna
Hypoalergenníano
Druh masarybí
Bez lepkuano
Hmotnost12 kg
Sušené maso35 %
Bílkoviny30 %
Tuky18 %
Vláknina2,5 %
Sacharidy29 %
Popeloviny7,7 %
Vitamíny a stopové prvkyA, D, E, C, B, H (biotin), kyselina listová
MinerályCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se

Brit Care Grain-free Puppy Salmon & Potato (hmotnost 12 kg) je komplexní krmivo pro štěňata malých a středních plemen od 4 týdnů do 12 měsíců a velkých plemen od 4 týdnů do 3 měsíců věku. Tento výrobek obsahuje skutečně vše potřebné pro vývoj štěněte včetně kloubní výživy (chondroitin), což rozhodně nebývá běžné. Velmi chválíme výrobce, jelikož uvádí podíl sušeného masa (losos), který činí dokonce až 35 %. Samozřejmostí je absence lepku, díky čemuž je tento typ krmiva vhodný i pro jedince s citlivým zažíváním. Ve složení jsou zastoupeny také brambory, lososový protein, kuřecí tuk, lososový olej, sušená jablka, přírodní aroma, pivovarské kvasnice, schránky mořských korýšů, extrakt z chrupavky, ovocný a bylinný extrakt, juka a mnoho dalších zdraví prospěšných složek.

Chválíme nižší obsah sacharidů. Díky vyváženému složení si můžete být jistit, že štěně získá všechny potřebné živiny. Mezi pozitivní efekty patří výrazné zlepšení trávení i vyprazdňování, kvality srsti (lesk, hustota, zmírnění vypadávání), podpora imunity, zlepšení vitality a mozkových funkcí. Mezi další pozitiva se počítá i příjemná vůně a chuť, díky čemuž nemusíte mít strach z toho, že psovi nebudou chutnat. V našem testu dopadly tyto granule velmi dobře. Můžeme je proto vřele doporučit zejména pro štěňata malých a středních plemen.

 • velmi příjemná vůně i chuť
 • obsahuje kloubní výživu
 • vyvážené složení
 • vysoký podíl masa
 • vyšší pořizovací cena
Zjistit cenu

BRIT Care Grain-free Adult Salmon & Potato 12 kg

Určenídospělí psi
Velikost plemenemalá a střední plemena
Hypoalergenníano
Druh masarybí
Bez lepkuano
Hmotnost12 kg
Sušené maso35 %
Bílkoviny26 %
Tuky15 %
Vláknina2,5 %
Sacharidy36,5 %
Popeloviny7,5 %
Vitamíny a stopové prvkyA, D, E, C, B, H (biotin), kyselina listová
MinerályCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se

BRIT Care Grain-free Adult Salmon & Potato (12 kg) je stejné krmivo jako výše uvedené granule pro štěňata s tím rozdílem, že tyto granule jsou určeny pro dospělé psy malých a středních plemen (od 1 do 25 kg). Složení je totožné jako u krmiva Brit Care Grain-free Puppy Salmon & Potato, liší se pouze procentuálním zastoupením některých surovin. Granule pro dospělé psy obsahují stejné množství sušeného lososího masa (35 %), liší se ale větším podílem brambor (34 %), čímž se zvyšuje také obsah sacharidů. Mírně odlišné je zastoupení tuků a dalších doplňků. A to přesně v takových poměrech, jaké vyhovují dospělým psům. Tento typ je vhodný i pro citlivé psy, nenajdete v něm totiž žádný lepek.

Při déletrvající konzumaci se zlepšuje kvalita srsti, která je hustší, lesklejší a méně vypadává. Zlepšení je patrné také v normalizaci trávení, vyprazdňování i v nárůstu vitality. Pro velmi příjemnou vůni i chuť jsou navíc skvěle přijímány i mlsnými pejsky. Vzhledem k tomu, že se jedná o menší granule, však nedoporučujeme pro velká plemena, u nichž může hrozit vdechnutí. Pro malé a střední čtyřnohé kamarády jsou naopak velmi vhodné.

 • velmi příjemná vůně i chuť
 • vyvážené složení
 • vysoký podíl masa
 • vyšší pořizovací cena
Zjistit cenu

EMINENT Adult 15 kg

Určenídospělí psi
Velikost plemenemalá a střední plemena
Hypoalergenníne
Druh masakuřecí
Bez lepkune
Hmotnost15 kg
Sušené masovýrobce neuvádí
Bílkoviny26 %
Tuky15 %
Vláknina3 %
Sacharidyvýrobce neuvádí
Popelovinyvýrobce neuvádí
Vitamíny a stopové prvkyA, D, E, B, H (biotin), kyselina listová
MinerályCa, P, Fe, Cu, Mn, Zn, I, Se, Co

Suché komplexní krmivo pro dospělé psy malých a středních plemen Eminent Adult (15 kg) patří mezi cenově přijatelné. Bohužel výrobce neuvádí přesné složení výrobku. V obsahu je uvedeno „kuřecí maso (27 %)“, není však specifikováno, zda se jedná o maso v čerstvém nebo sušeném stavu. V takovém případě výrobce často klame a uvádí hodnotu v čerstvém stavu, což by odpovídalo i nižší ceně. Pokud by šlo o čerstvé maso, skutečné procento (sušeného masa) by v tomto krmivu bylo pouhých 8 %. Zbytek složení tvoří kukuřice, rýže a ostatní (blíže nespecifikované) obiloviny, drůbeží tuk, kokosový olej, lněné semínko, řepná dužina a řada vitamínů a minerálů.

Toto krmivo není hypoalergenní, jelikož obsahuje poměrně vysoké procento lepku. Z tohoto důvodu na ně mohou vznikat alergie a problémy s trávením (nadýmání, průjmy, obtížné trávení). Mlsnějším psům nemusí chutnat (vůně skutečně není příliš lákavá). Problematické je také uchovávání granulí, jelikož originální pytel není možné neprodyšně zavřít. Proto doporučujeme po otevření krmivo přesypat do nejlépe vzduchotěsné nádoby. Ovšem v případě, že váš pes nemá speciální požadavky a citlivé trávení, lze tyto granule považovat za dostačující.

 • nízká pořizovací cena
 • nižší kvalita
 • lze předpokládat nízký podíl masa
 • lze předpokládat vysoký podíl sacharidů
 • neuzavíratelný obal
Zjistit cenu

Granule, nebo konzervy?

Správná výživa je pro vašeho čtyřnohého kamaráda naprosto zásadní, jelikož přímo ovlivňuje zdraví, vitalitu i spokojenost. Vždy byste proto měli svému psovi nebo kočce nabídnout co nejkvalitnější krmivo. Často však vyvstává otázka, zda zvolit granule (suché krmivo), konzervy nebo kombinovat obojí.zdroj

Granule

Kvalitní granule pro psy obsahují komplex veškerých živin, vitamínů a minerálů, a mohou se proto stát jediným zdrojem psí potravy. Obsahují minimum vody, jelikož jsou při výrobě vysoušeny vysokými teplotami, díky čemuž se zamezí pozdějšímu růstu plísní. Žluknutí suchého krmiva je bráněno přidáním stabilizátorů. Výhodou je dlouhá doba expirace, snadné skladování i dávkování. Naprosto zásadní předností granulí je vysoká energetická hodnota při malém objemu. Obvykle navíc obsahují vyvážené množství všech potřebných živin ve správném poměru a jejich žvýkání posiluje chrup zvířete. Jsou podstatně levnější než konzervy a jedná se také o vynikající řešení pro případ, že musíte psa nechat doma několik dní samotného. Je ale potřeba dávat pozor na kvalitu a způsob zpracování. Levné komerční granule totiž mohou našim čtyřnohým mazlíčkům naopak uškodit (často způsobují alergie, obezitu, nadýmání, průjmy apod.). Další nevýhodou granulí je horší stravitelnost a oproti konzervám slabší vůně i chuť. Některým psům proto jednoduše nemusí chutnat. Vždy by se také měly podávat s dostatkem čerstvé vody.zdroj

 • levnější než konzervy
 • obsahují vyvážený komplex všech živin, vitamínů a minerálů
 • vysoká energetická hodnota
 • posilují chrup
 • snazší skladování i dávkování
 • vydrží déle
 • obsahují stabilizátory
 • horší stravitelnost
 • levné granule mohou škodit zdraví
 • psům nemusí chutnat

Konzervy pro psy

Krmivo z konzervy je pro psa přirozenější, stravitelnější a také daleko lákavější, jelikož vydává velmi silnou vůni a lépe chutná. Konzervy se navíc liší technologií výroby, jsou totiž sterilizovány za vysokých teplot, díky čemuž do nich nemusí být přidávány žádné konzervační látky (což bohužel neplatí vždy). Některé konzervy obsahují kompletní vyváženou krmnou dávku (nemusíte tedy nic doplňovat), jiné jsou pouze doplňkové (zpravidla čistě masové), a je tedy potřeba k nim přidat další suroviny (nejčastěji rýži, strouhanou mrkev apod.). Vzhledem k tomu, že konzerva obsahuje přibližně 75 % vody (!), je vhodná i pro mazlíčky kteří málo pijí. Na druhou stranu zaplatíte daleko více, jelikož tento typ potravy nemá dostatečnou energetickou hodnotu, a k dosažení stejné nutriční hodnoty, kterou mají granule, je potřeba mnohem většího objemu (hlavně u velkých plemen). Z tohoto důvodu se proto jedná o finančně nákladnější řešení. Další nevýhodou je nutnost rychlé spotřeby. Po otevření konzervy je potřeba obsah co nejdříve spotřebovat, jinak může dojít k jeho zkažení.zdroj

 • psům přirozeně chutnají
 • nemusí obsahovat stabilizátory
 • lepší stravitelnost
 • dražší než granule
 • nízká energetická hodnota
 • otevřené vydrží krátce

Je možné granule a konzervy kombinovat?

Existuje více názorů. Podle toho prvního psí zažívací trakt funguje jinak než lidský a na změnu ve stravování se musí přizpůsobit. Pokud proto svého psa krmíte delší dobu pouze granulemi, a najednou mu dopřejete konzervu, bakterie ve střevech nejsou uvyklé na nový typ krmiva, což se nejčastěji projeví zvracením nebo průjmem. Časté střídání granulí a konzerv proto žádnému zvířeti nesvědčí, bakterie se totiž nedovedou přizpůsobit, následkem čehož dochází ke zmíněným problémům. Pro všechny psy je proti mnohem vhodnější a přirozenější, pokud je krmíte pouze granulemi nebo konzervami, případně granule i konzervy mícháte v poměru 1:1. Při krmení vždy dodržujte určitý řád. Někdy se ale může stát i to, že je daný pes na určitou formu krmiva citlivý. V takovém případě se v dlouhém časovém období pravidelně objevují průjmy, zvracení a alergie. Vhodné je vyzkoušet jiný typ potravy (např. jinou recepturu nebo jinou formu krmiva).zdroj

Podle druhého, který zastupuje např. bastito.cz, jsou granule kompletní krmivo, které psům poskytuje všechny potřebné živiny, ale není vůbec špatné přidávat ke granulím další krmiva, jako maso nebo masové konzervy. Kombinovaná strava může mít svoje výhody. Veterináři někdy tuto metodu nedoporučují kvůli možným trávicím problémům a narušení rovnováhy živin v granulích. Psi s citlivým trávením by totiž neměli mít příliš pestré kombinace krmiv. Je důležité dodržet určité zásady, nepřekrmovat psa a zajistit správné vyvážení celkové dávky.

Kombinace granulí s masem a dalšími složkami obvykle psům dlouhodobě navyklým na tento způsob krmení trávicí problémy nezpůsobuje. Přidávání masa může obohatit krmnou dávku o kvalitní bílkoviny, ale je třeba zajistit doplnění vápníku, pokud se přidává větší množství masa nebo masové konzervy. Důležité je také pamatovat na to, že pokud ke granulím přidáme další složky, musíme část granulí z původní dávky ubrat, aby nedošlo k překrmování a obezitě. Kombinované krmení může být vhodné a výživné, pokud pes dobře snáší tuto stravu a nezpůsobuje mu trávicí problémy.

Jak vidíte všechno má dvě strany samozřejmě ani zde neplatí, že je jeden způsob vždy lepší než druhý. Doporučuji vyzkoušet a pozorně sledovat reakci vašeho psího miláčka.

Důležité otázky pro výběr granulí pro psy

Jak vybrat nejlepší granule pro psa? Před samotným výběrem je vhodné položit si několik základních otázek, které vám výrazně usnadní rozhodování.

 1. Kolik let je vašemu psovi?
 2. Jak je velký a o jaké plemeno se jedná?
 3. Jaký je jeho životní styl a s tím související energetický výdej?
 4. Má váš čtyřnohý společník nějaké specifické požadavky (např. březí fena)?
 5. Trpí zdravotními problémy (obezita, cukrovka, alergie, špatné trávení apod.)?
 6. Kolik peněz chcete a můžete do kvalitních granulí investovat?

Nejdůležitější kritéria výběru

V této kapitole podrobně rozebereme zásadní kritéria jak vybrat nejlepší granule, s nimiž byste se měli při výběru granulí pro svého psa vždy setkat a vzít je v úvahu. Jedná se o:

 • složení granulí,
 • věk psa,
 • velikost plemene psa,
 • individuální požadavky,
 • značka.

Složení granulí

Pro zdraví a vitalitu psa je důležitá kvalitní strava a správné vyvážení všech jejích složek včetně minerálů a vitamínů. Budeme se proto podrobně věnovat všem podstatným složkám, které by měly být součástí správného složení granulí pro psy, což úzce souvisí s otázkou, jak poznat kvalitní krmivo. S validací této sekce mi pomohl výtečný článek od krmeni.cz.

Bílkoviny

Nejdůležitější složkou psí potravy jsou bílkoviny (proteiny). Díky kvalitním bílkovinám je u našich chlupatých přátel zajištěna správná funkce vnitřních orgánů, bezproblémové trávení a normální krvetvorba. Podstatnou roli hraje dostatek bílkovin i při procesu hojení, při růstu svalové hmoty, laktaci i rozmnožování. Ideální procentuální zastoupení v potravě se liší zejména podle věku psa. Příjem bílkovin dospělého jedince by měl být minimálně 18 %, pro štěňata a psy v zátěži by ale mělo jít minimálně o 28 %. Maximální hranice přitom není stanovena, většinou ale v granulích nenajdete více než 40 % bílkovin. U proteinů je ale potřeba dávat pozor na kvalitu (způsob zpracování) a původ bílkovin (tedy zda se jedná o živočišné nebo přírodní zdroje). Výše uvedené procentuální zastoupení se totiž týká pouze kvalitních živočišných zdrojů bílkovin. Naopak většina rostlinných zdrojů bílkovin může vyvolávat alergie, zatěžovat ledviny, játra a jinak škodit zdraví vašeho domácího mazlíčka. Při jejich zpracování se totiž uvolňují škodlivé látky (hlavně amoniak). Výrobci se bohužel často snaží pomocí levných zdrojů rostlinných bílkovin (sója, hrách, kukuřice, pšenice apod.) šetřit a nahrazují jimi bílkoviny živočišného původu (maso). Obvykle proto ve složení najdete luštěniny nebo obiloviny. Tento typ bílkovin je ale špatně stravitelný a například sója obsahuje látky, které dokonce snižují využitelnost důležitých minerálů a vitamínů z potravy.

Co jsou tzv. proteinové posilováky

Pokud mluvíme o bílkovinách, je důležité zmínit také tzv. proteinové posilováky. Jedná se o bílkovinné koncentráty (nejčastěji kukuřičný lepek, rýžový nebo hrachový protein), které navyšují celkový obsah bílkovin v granulích, čímž nahrazují kvalitní bílkoviny z masa. Po nutriční stránce jsou však prázdné a často naopak škodí (špatná stravitelnost, alergie). Někdy se lze ale setkat i s proteinovými koncentráty živočišného původu (nejčastěji tzv. kuřecí hydrolyzát, dehydrovaná kuřecí bílkovina apod.). I v tomto případě se ale jedná o protein, který se svojí kvalitou nevyrovná bílkovině z masa, jelikož jde o koncentrované proteinové výtažky často nejasného původu. Živočišné hydrolyzáty ovšem mohou najít své opodstatnění při léčbě alergií na klasickou potravu, jelikož tělo nedokáže rozeznat zdroj této látky, a díky tomu nespustí alergickou reakci. Pokud ale živočišné hydrolyzáty objevíte v obsahu klasických granulí, rozhodně si ověřte i obsah skutečného masa.

Maso

Přestože je pes všežravec, spřízněnost s vlkem nezapře, a v jeho potravě by proto mělo převládat maso (což potvrzuje i American Kennel Club), což platí i pro suchá krmiva. Maso je nejlepším zdrojem bílkovin, tuků a dalších potřebných látek. Při kontrole složení by proto mělo být uvedeno vždy na prvním místě (daný produkt by jej měl obsahovat nejvíce). I v případě masa ale platí, že by mělo pocházet z kvalitních zdrojů (chovů), čímž lze minimalizovat obsah nežádoucích látek, mezi které patří zejména antibiotika a hormony. Samozřejmostí by mělo být šetrné zpracování, které zajišťuje uchování maxima všech potřebných látek. Výrobce by měl navíc vždy uvádět, jaký druh masa a v jaké podobě je v krmení obsažen. Tedy například pokud si ve složení výrobku přečtete „vepřové maso a ostatní produkty živočišného původu“ bez dalšího upřesnění (např. 100 % kuřecí játra), takové granule neberte. Velmi často jde totiž o odpad z masné výroby (kůži, kosti, rohy, kopyta, srst, štětiny apod.), který ale nemá žádnou výživovou hodnotu. Na druhou stranu může jít i o vnitřnosti, cévy, šlachy apod., které mohou být naopak přínosem. Tento obsah by proto měl být co nejvíce upřesněn. Důležitá je také podoba masa obsaženého v psích granulích. Setkat se můžete se dvěma základními typy: čerstvé nebo sušené maso.

Čerstvé maso

Pokud na etiketě narazíte na procentuální uvedení obsahu masa v čerstvém stavu, uvědomte si, že se jedná o trik výrobců, jak ošálit zákazníky. V granulích jakožto koncovém produktu totiž samozřejmě není přítomno maso v čerstvém stavu, nýbrž již zpracované maso, které ztratilo většinu vody. Čerstvé maso přitom obsahuje přibližně 70–80 % vody. Pokud proto uvidíte například „kuřecí maso 60 %“, znamená to, že skutečný obsah masa v daném výrobku (po odečtení obsahu vody) je přibližně 18 %. Podobné je to i s množstvím bílkovin. Čerstvé maso obsahuje přibližně 20 % bílkovin, pro náš příklad proto platí skutečný obsah bílkovin pouze asi 11 %.

Sušené maso

Sušené neboli dehydrované maso nebo masová moučka se na rozdíl od čerstvého masa udává ve svém skutečném procentuálním zastoupení v krmivu. Pokud proto v obsahu uvidíte „kuřecí masová moučka 20 %“, jedná se 20 % reálného masa. Navíc i obsah bílkovin je v sušeném mase vyšší (zpravidla 60 %). Na 20 % masové moučky je to přibližně 12 % bílkovin. Rozhodně se vyplatí kupovat granule s obsahem sušeného masa nebo moučky alespoň 20–25 %. Vysoce kvalitní výrobky obsahují dokonce více než 30 % moučky nebo masa v sušeném stavu. Pokud můžete, dejte ale raději přednost sušenému (dehydrovanému) masu před masovou moučkou. Ta je totiž upravována dvakrát – nejdříve z masa, a poté v rámci směsi, z níž se vyrábí suchá krmiva. Při první úpravě navíc dochází ke konzervaci. Bohužel většina krmiv na trhu obsahuje právě masovou moučku.

Jak rozeznat čerstvé a sušené maso

Z výše uvedeného je zřejmé, že se vyplatí kupovat výrobky s obsahem sušeného masa nebo masové moučky. Jak ale rozeznat čerstvé maso od sušeného? Není to nic složitého. Jakmile na obalu uvidíte označení „kuřecí maso“ nebo „kuřecí“, vždy se bude jednat o surovinu v čerstvém stavu. Naopak „kuřecí moučka“, „sušené kuřecí maso“ nebo „dehydrované kuřecí maso“ je označení pro maso v sušeném stavu.

Tuky

Tuky představují největší zdroj energie, podporují správnou funkci ledvin, reprodukčních orgánů a pomáhají vstřebávat vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E). Navíc jsou tuky nepostradatelnou stavební látkou buněčných stěn, izolují nervová vlákna, podporují transport živin, výrazně zvyšují chuťové vlastnosti potravy a jsou dobře stravitelné. Kvalitní tuky jsou navíc zdrojem esenciálních mastných kyselin. Nevhodnější formou jsou tuky živočišné (rybí, kuřecí). Ideální obsah tuku v potravě se pro dospělého psa pohybuje okolo 5–15 %. Při nadbytku se může snáze objevit obezita, nedostatek se zase projevuje hrubou srstí a suchou šupinatou kůží, pes může navíc nezdravě hubnout.zdroj

Sacharidy

Ve vyváženém poměru jsou sacharidy (cukry) vynikajícím zdrojem rychlé energie a jsou zapotřebí pro správnou funkci srdce a nervů. Je u nich ale nutné dávat dvojnásob pozor na příliš vysoký obsah. Vysoká konzumace má totiž na zdraví psa nepříznivý vliv (nadbytek se ukládá jako tuk) a obtížně se tráví. Obsahují také poměrně vysoké množství antinutričních látek, které snižují využitelnost některých minerálů a vitamínů. Rozhodně se proto vyplatí nekupovat granule s příliš vysokým obsahem cukrů (maximálně 20–30 % dobře stravitelných sacharidů). Nejčastějším zdrojem sacharidů pro výrobu psích granulí jsou obiloviny (pšenice, oves, kukuřice, rýže), luštěniny (sója) a brambory. Především pšenice a sója mohou způsobovat alergie, kukuřice je zase hůře stravitelná. Při výběru krmiva se proto zajímejte nejen o obsažené množství, ale – pokud je to možné – i o přesný zdroj sacharidů. Jejich důležitost zmiňuje na svém webu i výrobce Purina.

Vláknina

Přestože to na první pohled nemusí být zřejmé, důležitou složkou psí potravy je také vláknina, jelikož zajišťuje dobrou průchodnost a činnost střev. Právě nedostatek vlákniny často způsobuje průjem. Ideální obsah vlákniny se pro většinu psů pohybuje okolo 2–5 %. Množství vlákniny ale roste s hmotností zvířete. Pro obézní psy (ale například i jedince s diabetem) se doporučuje obsah vlákniny v granulích až 20 %. Vláknina jako taková má totiž nulovou kalorickou hodnotu, ale zvětšuje objem potravy a navozuje pocit sytosti, čímž pomáhá efektivně snižovat váhu. Naopak u štěňat by měl být její obsah nižší (okolo 3 %). Ale ani s příliš vysokým obsahem vlákniny se to nevyplatí přehánět. Její nadbytek v potravě totiž snižuje její stravitelnost, vstřebatelnost živin, vitamínu a minerálů. I v tomto případě platí, pokud je to možné, ověřte si původ vlákniny. Opět zcela nevhodná je vláknina z obilovin (pšenice), která může vyvolat alergie a způsobovat další zdravotní problémy.zdroj

Vitamíny, minerály a stopové prvky

Podobně jako organismus člověka, tak i organismus psa si mnoho vitamínů (s výjimkou C a K) a minerálů (vápník, fosfor, sodík, draslík) neumí vytvořit samo, a tudíž mu musí být ve stravě dodávány. Vždy proto vybírejte krmivo s vyváženým poměrem těchto složek. Součástí všech granulí by měly být vitamíny A, D, E, H (biotin), B, případně C. Vitamín A je zodpovědný za správný růst a zdravý zrak. Vitamín D je důležitý pro kvalitní srst, silné kosti a zuby. Vitamín E zajišťuje zdravé nervy, svaly, chrání buňky organismu a podporuje plodnost. Vitamín H (biotin) podporuje funkci jater, kvalitní srst a kůži. Vitamíny skupiny B jsou důležité pro normální zažívání a vitamín C lze v menším množství dodávat pro podporu imunitního systému. Z minerálů a stopových prvků na etiketách sledujte především zastoupení tzv. makroprvků: vápníku (Ca), fosforu (P), hořčíku (Mg), draslíku (K), sodíku (Na), chlóru (Cl) a síry (S). Vápník a fosfor podporují růst kostí a zubů, hořčík je důležitý pro růst kostí a správnou funkci nervů, draslík odbourává tuky, cukry a posiluje trávení, sodík pozitivně ovlivňuje nervový systém a hospodaření s vodou, chlór přispívá ke správné funkci trávení a síra posiluje chrupavky a kosti. Tyto minerály by měly být zastoupeny ve větším množství. Pro správný vývoj jsou potřebné ale také tzv. mikroprvky: měď (Cu), jód (I), železo (Fe), mangan (Mn), selen (Se) a zinek (Zn). Více o vyváženém poměru vitamínů, minerálů, stopových prvků a vhodných doplňků stravy se dočtete ZDE.

Popel

Mnoho uživatelů se mylně domnívá, že popel (popelovina) je levný produkt spalování, který se do krmiva přidává pouze jako výplň. Jak potvrzuje Zoe Russell, ve skutečnosti se ale jedná o soubor důležitých anorganických minerálních látek, které by zůstaly po spálení granulí. Rozhodně se nejedná o klasický popel, který vzniká spalováním. Mnohem spíše jde o zavádějící termín. Určitý obsah popela (popelovin) v granulích je kvůli nezanedbatelnému přínosu pro psí zdraví nezbytný. V ideálním případě by se měl obsah pohybovat v rozmezí 5–8 %. Pokud je udávaný obsah nižší, s největší pravděpodobností jej výrobce zamlčel (mnoho lidí popel při přečtení etikety odradí od koupi). Obecně také platí, že čím nižší je obsah popelovin v krmivu, tím lépe pes využije ostatní látky v něm obsažené. Jestliže je uváděno výrazně vyšší množství než 8 % popela, není to dobře a takovému výrobku se raději vyhněte. S největší pravděpodobností jsou v popelu nežádoucí příměsi (např. velký podíl obilných slupek, mletých kostí nebo jiných odpadních produktů), které mohou být karcinogenní.

Co jsou holistické granule pro psy

Termín holistický (celostní) u granulí znamená, že jde o komplexní produkt, u něhož si můžete být jisti vyváženým složením všech důležitých látek. Jak vysvětluje Natalie Stilwell, od běžných komerčních krmiv se holistické granule liší vysokým obsahem kvalitního masa, ovoce, zeleniny a bylin. Typická je absence přísad s vysokým obsahem škrobu (pšenice, kukuřice), které jsou nahrazeny zdravějšími alternativami (brambory, proso). Pro výrobu jsou použity čerstvé suroviny v nejvyšší kvalitě. Tyto výrobky by neměly obsahovat alergenní složky, umělé konzervanty, barviva ani ochucovadla, díky čemuž jsou vhodné i pro alergické jedince nebo psy s citlivým zažíváním. Tento typ granulí se navíc úspěšně využívá i ve výživě koček.

Tabulka zastoupení jednotlivých složek v potravě

Pro lepší přehlednost jsme shrnuli všechny základní složky potravy i s jejich vhodným procentuálním zastoupením v přehledné tabulce:

Složka potravyIdeální zastoupení v %
Dospělý pesŠtěněPes seniorObézní pesKojící fenaAktivní pesZávodní saňový pes
Bílkoviny1822-2820-3019-3022-282535
Tuky5-158-177-135-108-1710-2050
Sacharidy20-30 20-30 20-30 20-30 20-30 20-30 20-30
Vláknina2-52-52-59-202-52-52-5
VitamínyA, D, E, H, B, (C)A, D, E, H, B, (C)A, D, E, H, B, (C)A, D, E, H, B, (C)A, D, E, H, B, (C)A, D, E, H, B, (C)A, D, E, H, B, (C)
Minerály a stopové prvkyCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, ZnCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, ZnCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, ZnCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, ZnCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, ZnCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, ZnCa, P, Mg, K, Na, Cl, Si, Cu, I, Fe, Mn, Se, Zn

Věk psa

Při výběru granulí musíte zohlednit věk vašeho domácího mazlíčka. Každý pes má totiž v různých životních obdobích odlišné výživové nároky. Výrazně specifické jsou hlavně potřeby štěňat a psů seniorů.

Granule pro štěňata

Štěnětem je pes přibližně od narození do 12. měsíce věku. U velkých plemen ale štěněcí období trvá až do 18. měsíce věku, krmivo pro štěňata by proto měla dostávat déle (ideální jsou granule pro štěňata velkých plemen). Často se štěňata speciálními granulemi krmí až do doby, kdy dorostou výšky dospělého jedince. V tomto období je nutné zvýšit zejména příjem masa, důležitých vitamínu a minerálů (především vápníku). Přitom dejte přednost kvalitním masovým granulím pro psy s vysokým obsahem sušeného (dehydrovaného) masa a nikoli masové moučky.

Obsah bílkovin by se měl pohybovat v rozmezí 22–28 %, tuků 8–17 %, vlákniny a sacharidů pouze minimální množství. Štěňata také vyžadují zvýšený příjem energie. Dávejte ale dobrý pozor, aby zdrojem energie ve větší míře nebyly právě sacharidy. Krmivo by mělo obsahovat také kvalitní kloubní výživu (chondroprotetika). Tento typ granulí pro psy bývá většinou označen slovy „puppy“ nebo „junior“. Kromě odlišného složení se navíc od ostatních krmiv odlišují velmi dobrou chutí a i vůní a menší velikostí, což usnadňuje kousání.

Granule pro dospělé psy

Suchá krmiva pro dospělé jedince se výrazně liší, jelikož závisí především na velikosti plemene, životním stylu a aktivitách konkrétního chlupáče. Pochopitelně by měla být strava bohatá na bílkoviny, ale i tuky, vitamíny, minerály a antioxidanty. Obvykle jsou tato krmiva označena slovem „adult“.

Granule pro psy seniory

Období stáří začíná u malých a středních plemen přibližně okolo 7. roku, u velkých psů pak již okolo 5. roku. Seniorskému věku je samozřejmě nutné přizpůsobit krmivo. A to zejména proto, že klesá fyzická aktivita a hrozí nebezpeční přibírání na váze. Granule by proto měly mít nižší energetickou hodnotu, dostatek vitamínů a minerálů. Navíc by krmivo mělo obsahovat chondroitin a glukosamin (kloubní výživu), které brání opotřebení pohybového aparátu. Samozřejmostí by měla být dobrá stravitelnost a vyšší obsah vlákniny, která podporuje správnou funkci střev a vyprazdňování. Pro staré psy se špatnou funkcí chrupu jsou vhodné i tzv. měkké granule. Granule pro starší psy nesou označení „senior“.

Velikost plemene psa

Výběr granulí byste měli vždy uzpůsobit velikosti vašeho psa, která je zpravidla závislá na tom, o jaké plemeno jde. V tomto ohledu se zaměřte zejména na velikost granulí a jejich energetickou hodnotu (většinou se liší také množství minerálních látek a stopových prvků). Někdy se dokonce můžete setkat s informací na obalu, která uvádí, pro jaká konkrétní plemena je dané krmivo určeno.

Granule pro malé psy

Malí psíci (např. čivava, jorkšír, bišonek, foxteriér) nemají dostatečně silné čelisti, proto je krmte pouze malými granulemi, které se jim budou snadno kousat. Nejlepší je kupovat granule, které jsou přímo určeny pro mini a malá plemena psů, případně štěňata malých plemen. Tento typ krmiva by měl mít vyšší energetickou hodnotu, jelikož malá plemena mají rychlejší metabolismus (ale malý žaludek, čemuž je nutné přizpůsobit velikost dávky). Typický bývá vyšší obsah bílkovin, tuků a snadno stravitelných sacharidů. Výjimkou nebývá ani vyšší obsah vitamínů B.

Granule pro středně velké psy

Středně velká plemena (např. kolie, buldok, bígl) tvoří nejpočetnější skupinu. Tito psi mají pevné čelisti, které zpracují běžnou velikost granulí a spotřeba energie je průměrná. Z tohoto důvodu je možné krmit speciálními granulemi pro střední plemena, klidně ale můžete zvolit klasické granule, které nejsou specifikovány.

Granule pro velké a obří psy

Také skupina velkých a obřích psů (např. vlkodav, malamut, chrt, doga, bernardýn) má své specifické požadavky. Tato plemena vyžadují zvýšený příjem kvalitních bílkovin a dostatek vitamínů a minerálních prvků. Vzhledem k pomalejšímu metabolismu by krmivo mělo obsahovat méně sacharidů, aby nedocházelo k nežádoucímu ukládání v podobě tuků. Velcí a obří psi bohužel mají tendenci potravu hltat. Vyvarujte se proto malých granulí, které by mohli vdechnout. Vhodné je rozdělit krmnou dávku do dvou menších v průběhu dne než do jedné velké.

Individuální požadavky

V některých případech je ale kromě složení, věku a rasy pejska potřeba zohlednit i další kritéria. Jedná se zejména o nutriční potřeby, které jsou závislé na aktivitě, specifickém stavu (nejčastěji březost, kastrace) nebo zdravotních problémech (obezita, cukrovka, alergie, špatné trávení apod.).

Granule pro aktivní psy

Podle animalwellnessmagazine.com je vyšší aktivita je typická pro mladší jedince nebo chlupáče věnující se sportu či vykonávající speciální činnost (služební, lovečtí, tažní psi). Při vysokém výdeji energie je nutné ji opět doplnit. K tomu jsou vhodné granule s vyšším obsahem bílkovin a tuků. Tyto produkty se obvykle označují slovy „active“ nebo „sport“. Nikdy ale tuto potravu nepodávejte psům, kteří nejsou ve vysoké zátěži. Mohlo by dojít k rychlému rozvoji obezity. Tento typ krmiva je všeobecně vhodnější pro podzimní a zimní období, kdy se zvyšuje energetický výdej.

Granule pro březí a kojící feny

Protože březí a kojící feny potřebují stejnou péči jako štěňata, složení pro ně určených granulí se podobá složení štěněcího krmiva. Mělo by se jednat o hypoalergenní granule s vysokým obsahem bílkovin, minerálů a vitamínů.

Granule pro kastrované psy

I kastrovaní psi potřebují speciální výživu. Granule by měly obsahovat méně tuků, sacharidů a více kvalitních bílkovin a vlákniny. Základem je nižší energetická hodnota krmiva a více pohybu. Bez těchto opatření hrozí zvýšené riziko nadváhy.zdroj

Granule pro nemocné psy

Výživa by se měla přizpůsobit také zdravotnímu stavu vašeho čtyřnohého mazlíčka. Mezi nejčastější zdravotní problémy, které jsou ovlivněny potravou, patří obezita, cukrovka, onemocnění ledvin, pankreatitida a potravinové alergie. U každého z uvedených zdravotních problémů je potřeba odlišný způsob stravování. Ve většině případů je vhodné do jídelníčku zařadit i doplňky stravy. O výběru vhodných granulí se ale vždy poraďte s veterinářem. Granule pro obézní psy se často označují slovem „light“.

Hypoalergenní granule pro psy

Alergie jsou u psů asi nejčastějším zdravotním problémem souvisejícím s potravou. Vzhledem k tomu, že alergická reakce je odpovědí na určitou složku krmiva, pokuste se (pomocí eliminační diety) vysledovat, která z nich pejskovi vadí. Řešením totiž není jednoduše koupit jakékoli granule pro psy (např. bez obilovin), které se označují jako hypoalergenní, ale pokaždé si musíte ve složení zkontrolovat přítomnost, nebo nepřítomnost dané látky. V případě silné alergické reakce je potřeba navštívit veterináře a pro svého psa zakoupit speciální veterinární granule. Mezi nejčastější alergeny patří: obiloviny, sója, lepek a chemické konzervanty. Alergenem ale může být i určitý druh masa (např. kuřecí) nebo tuk, který může obsahovat nepatrné množství bílkovin.zdroj

Granule pro psy lisované za studena

Při výrobě suchých krmiv lisovaných za studena nedochází ke znehodnocení bioaktivních látekzdroj a nejsou v nich použity umělé konzervanty, barviva apod. Vitamíny, minerály i stopové prvky bývají zachovány v nejvyšší možné kvalitě, což podstatně prospívá zdraví vašeho čtyřnohého společníka. Tento typ produktů ale bývá dražší a má krátkou expirační lhůtu (zpravidla pouze 6 měsíců), je tedy potřeba je co nejdříve spotřebovat a nepořizovat je do zásoby.

Značka psích granulí

Při výběru se doporučujeme orientovat i podle značky. Existují totiž léty prověření výrobci, kteří používají kvalitní suroviny. V žádném případě se proto nenechejte ovlivnit reklamou, líbivým obalem apod. Vysoce kvalitní granule pro psy se vyrábí ve většině zemích v EU.

Na co dát při výběru granulí pozor

Ve velkém množství nabízených produktů je poměrně snadné sáhnout vedle a pořídit méně kvalitní krmivo. Aby se vám to dělo co nejméně, připravili jsme pro vás seznam doporučení(inspirací byl i článek v časopise Svět psů), na která chovatelé při výběru granulí nejčastěji zapomínají:

 1. Vždy se zajímejte především o konkrétní složení každého produktu a pokuste se ignorovat lákavou reklamu, obrázky a další informace na obalu. V ideálním případě by mělo být na prvním místě uvedeno sušené (dehydrované) maso (ideálně konkrétní druh).
 2. Každá surovina ve složení musí být co nejkonkrétnější a co nejlépe upřesněna. Místo „masové moučky“ nebo „drůbeží moučky“ hledejte na obalu „kuřecí moučka“. Podobně je pochybné označení „živočišný tuk“ nebo „drůbeží tuk“, mnohem přesnější je „kuřecí tuk“. Pokud se výrobce má s čím pochlubit, věřte, že to udělá.
 3. Pokud ve složení budou obsaženy vedlejší produkty živočišného nebo rostlinného původu, takovému výrobku se raději vyhněte.
 4. Hledejte co nejjednodušší popis složení. Pokud narazíte na nepřehledné popisy, kdy je více položek rozepsáno jednotlivě (např. „pšenice“, „pšeničná mouka“, „pšeničné klíčky“), složky sečtěte a zjistěte si, zda není (v uvedeném případě) obsah sacharidů z pšenice příliš vysoký.
 5. Vyhněte se chemickým konzervantům a barvivům. Kvalitní granule jsou konzervovány pomocí rozmarýnu a vitamínu E. Pokud na výrobku uvidíte konzervováno antioxidanty nebo doplňkovými látkami povolenými EU, s velkou pravděpodobností jde o chemické látky (sorban draselný apod.). Důležité je se vyhnout konzervantům BHA a BHT, které jsou toxické a karcinogenní.
 6. Krmivo by nemělo obsahovat příliš vysoký obsah sodíku, ten můžete zjistit podle obsahu soli, který by neměl překročit 0,5 %.
 7. Vždy kupujte pouze čerstvé krmivo a pečlivě kontrolujte datum expirace.
 8. V žádném případě nevěřte marketingovým názvům výrobců, kteří své produkty označují jako „prémiové“, „superprémiové“, „ultraprémiové“ a někdy dokonce neprávem používají i označení „hypoalergenní“ nebo „holistické“. Neexistuje totiž žádný právní předpis, který by použití těchto názvu upravoval. Výrobce proto může použít libovolný název, který bohužel nemá žádnou vypovídající hodnotu.

Jak uchovávat granule

Jak zmiňuje Diane Vuković, skutečnost, že granule patří mezi suchá krmiva ještě neznamená, že se nemohou zkazit. Vzhledem k tomu, že obsahují poměrně vysoké procento tuku, po určité době žluknou. Vždy je proto uchovávejte v originálním obalu nejlépe se vzduchotěsným uzávěrem na chladném a tmavém místě. Granule spotřebujte do 6 týdnů od otevření. Navíc nikdy nekupujte krmivo v porušeném obalu nebo krmivo prodávané na váhu z otevřených pytlů. V úvahu vezměte také velikost psa a jeho spotřebu, a kupujte pouze tak velké balení, které bez problémů do 6 týdnů spotřebuje.

Cenové relace

Podobně jako u lidských potravin, také u granulí pro psy platí, že produkt za nízkou cenu může vyjít v konečném důsledku dráž, jelikož pes jej spotřebuje větší množství (má totiž nízkou výživovou hodnotu). Navíc může dojít ke vzniku zdravotních potíží a s tím spojených výdajů za návštěvy veterináře (příp. léčení). Z tohoto důvodu se vyplatí do kvalitních granulí skutečně investovat. Vložené peníze se vám totiž vrátí v dobré kondici a celkové spokojenosti vašeho čtyřnohého mazlíka. Tím ale rozhodně nechceme tvrdit, že musíte investovat majlant do nejkvalitnějších granulí pro psy. Raději než podle ceny se proto orientujte podle složení. Kromě kvality granulí pro psy se na jejich pořizovací ceně samozřejmě odráží také hmotnost, v níž si můžete pytle zakoupit (nejčastěji seženete balení o obsahu 1 kg, 10 kg, 12 kg a 15 kg). Pro snazší orientaci jsme pro váš připravili přehled základních cenových kategorií:

 • do 100 Kč,
 • od 100 do 500 Kč,
 • od 500 do 1 000 Kč,
 • nad 1 000 Kč.

Levné granule pro psy

Nejlevnější granule pro psy samozřejmě seženete i v několikakilovém balení za méně než 100 Kč, často se ale jedná o komerční krmivo ze supermarketu, které svým složením nevyhovuje požadavkům vyvážené stravy. Přesto je do 100 Kč možné zakoupit i poměrně kvalitní granule (a to dokonce pro starší psy, štěňata nebo alergické jedince). V takových případech jde ale téměř bez výjimky o malá balení (cca 0,5 kg), která jsou vhodná pouze pro malá plemena (pro velká plemena je koupě malého balení neekonomická).

Běžné granule

V rozmezí od 100 do 500 Kč se nachází většina běžně dostupných suchých krmiv. Do této cenové kategorie proto spadají jak kvalitní, tak méně kvalitní produkty. Proto je potřeba si dávat pozor na obsah surovin a pečlivě číst informace uvedené výrobcem. Tento typ krmiv je vhodný také pro střední plemena a hmotnost jednoho balení často dosahuje až 8 kg.

Kvalitní granule pro psy

Při investici od 500 do 1 000 Kč už se pohybujeme mezi vysoce kvalitními granulemi pro psy (často se jedná o bezobilné, hypoalergenní, dietní aj.), případně běžnými krmivy o vysoké hmotnosti (15 kg, 20 kg i více). V této kategorii si proto vyberou i majitelé velkých a obřích plemen. I zde je však potřeba dbát na kvalitu. Ne všechny produkty totiž splňují nutriční požadavky.

Top granule pro psy

Od 1 000 Kč se nachází nej granule pro psy špičkové kvality (často bio, za studena lisované, superprémiové apod.) často ve velkých baleních (17 kg). To ale neznamená, že jsou pro vašeho mazlíčka tím nejlepším. Pokud je pes zdravý a ve formě, je zbytečné utrácet za speciální krmivo. V případě nemoci a dalších zdravotních problémů se ale rozhodně vyplatí investovat. Kvalitní hypoalergenní nebo podobná speciální strava totiž výrazně podporuje léčbu nebo dokonce přímo zbavuje problémů.

Kolik a za kolik pes sežere

Pro základní orientaci v cenách krmiva vzhledem k velikosti plemene vašeho psa, přinášíme přehlednou tabulku. Mějte na paměti, že se jedná pouze o orientační údaje.

Velikost (hmotnost)Spotřeba krmiva (1 měsíc)Přibližná cena (1 měsíc)
Mini plemena (2 kg)1,5 kg150 Kč
Malá plemena (10 kg)5 kg500 Kč
Střední plemena (20 kg)8 kg800 Kč
Velká plemena (40 kg)15 kg1 500 Kč
Obří plemena (70 kg)20 kg2 000 Kč

Často kladené otázky

Nejlepší granule pro psy – Kdo je vítěz testu?

Nejlepší granule se liší pro různé stáří a velikosti psů. Zde najdete test granulí, abyste je mohli srovnat mezi sebou. Pro středně staré psy i štěňata se v testu nejlépe umístily granule od BRIT CARE – více v testu.

Kolik toho pes sní? A kolik stojí měsíční dávka granulí?

To se samozřejmě různí podle velikosti, plemena, aktivity a stáří psa. Nahrubo to jde ale odhadnout asi takto. S odhadem ceny granulí kolem 100 Kč/kg (to může být kdekoliv na stupnici od 50 do 200 Kč):

 • Mini plemena (2 kg) – spotřebuje cca 1,5 kg granulí měsíčně, což stojí asi 150 Kč / měsíc.
 • Malá plemena (10 kg) – spotřebuje cca 5 kg granulí měsíčně, což stojí asi 500 Kč / měsíc.
 • Střední plemena (20 kg) – spotřebuje cca 8 kg granulí měsíčně, což stojí asi 800 Kč / měsíc.
 • Velká plemena (40 kg) – spotřebuje cca 15 kg granulí měsíčně, což stojí asi 1500 Kč / měsíc.
 • Obří plemena (70 kg) – spotřebuje cca 20 kg granulí měsíčně, což stojí asi 2000 Kč / měsíc.

Samozřejmě – když si koupíte velmi velké balení v akci, tak se dostanete na nižší ceny za kilogram granulí.

Jak poznám, že psovi granule vyhovují?

Vyhovující krmivo poznáte podle pevné a tmavé stolice. Po delší době (cca 6 týdnech) uvidíte také zlepšení kvality srsti, kůže a celkové vitality zvířete.

Můžu psa krmit pouze granulemi nebo by měl mít pestřejší stravu?

Vzhledem k tomu, že psi mají odlišné nároky na pestrost výživy než lidé, pokud mu granule vyhovují a přitom obsahují potřebný komplex živin, vitamínů i minerálů, může celý život přijímat pouze jednu značku.

Jaká je ideální dávka krmiva a jak často krmit?

Odpověď závisí na stáří, velikosti, zdraví i energetickém výdaji vašeho čtyřnohého kamaráda. Velikost dávky většinou bývá uvedena na obalu. Štěňata jsou krmena přibližně 5x denně, dospělí jedinci 1–2x denně. Pečlivé dávkování krmiva přitom nezanedbávejte. Je důležité především proto, že pocit nasycení u psů přichází později, a tudíž mají tendenci sežrat víc, než je zdravé.

Co dělat, když pes nežere?

Odmítání potravy může mít více příčin. Zaprvé může jít o zdravotní problém. To zjistíte podle stavu stolice, srsti i celkové vitality. V takovém případě je dobré poradit se s veterinárním lékařem. Dalším důvodem může být příliš velký přísun pamlsků během dne. Pes je díky nim dostatečně nažraný, a pravidelnou krmnou dávku pak odmítá. Důvodem ale může být také to, že doma máte mlsouna, kterému nabídnuté granule jednoduše nechutnají.

Co dělat, když má pes hlad, ale samotné granule mu nechutnají?

Pokud váš čtyřnohý společník odmítá žrát granule jednoduše proto, že je mlsný (nejedná se o zdravotní problém), zkuste vynechat jednu krmnou dávku, případně zvyšte aktivitu (zkuste ho tzv. utahat). Možným řešením je také vhodné ochucení granulí (ideální je lososový olej, vlažný masový vývar bez soli, případně konzerva nebo kapsička). Vyzkoušet můžete ale i měkké nebo poloměkké granule.

Co dělat, když pes nechává v misce zbytky?

V takovém případ misku vezměte a vraťte mu ji až při dalším krmení. Zároveň doporučujeme maximálně omezit podávání pamlsků.

Co dělat, když pes hltá a po sežrání krmné dávky má nadále hlad?

V takovém případě nikdy nezvyšujte krmnou dávku a psa nepřekrmujte. Pokud krmíte jen 1x denně, rozdělte žrádlo do dvou dávek a krmte 2x denně (ráno a večer). Mějte také na paměti, že pocit sytosti po pozření granulí přichází později. Pes proto může mít těsně po nažrání hlad, ale za půl hodiny ho přejde.

Je vhodné krmit psa v pravidelnou denní dobu?

Pravidelné krmení má své opodstatnění v tom smyslu, že si trávící trakt podobně jako u lidí zvykne a lépe pracuje. Na druhou stranu někteří odborníci naopak doporučují nepravidelné krmení (které posunete i v rámci několika hodin). Pes si totiž nezvykne na určitý čas, a nemůže si tak krmení vynucovat např. štěkotem.

Co dělat, když pes po granulích zvrací, má průjem nebo jiné zdravotní obtíže?

V takovém případě jde s největší pravděpodobností o nesnášenlivost na některou ze složek potravy (alergii). Vyzkoušejte proto jiný typ granulí. Doporučujeme pečlivě si sepsat složení a pokusit se tak přijít na složku, která vašemu mazlíkovi vadí.

Jak postupovat při přechodu na jiný typ krmení?

Při změně granulí je vhodné postupovat pomalu, aby si trávící trakt zvířete měl čas zvyknout. Nikdy proto nevolte extrémy – nepřecházejte z výrazně masových granulí na granule s vysokým obsahem obilovin apod. Totéž platí i při přechodu např. z granulí na konzervy, vařenou stravu apod. Kromě toho je vhodné míchat staré krmivo s novým (obvykle v poměru 80 % původního a 20 % nového). Poměr v rámci 2 týdnů postupně zvyšujte, až přejdete zcela na nový typ.

Co dělat, když pes odmítá žrát a nic nepomáhá?

V případě, že jste vyzkoušeli všechny výše uvedené rady, poslední možností je zkusit krmení hrou. Můžete například naplnit míček granulemi, misku schovat apod. Jedná se však o krajní řešení.

Je třeba upravit velikost krmné dávky podle roční doby?

Ano, a to zejména, pokud psa chováte venku v kotci. V zimním období se zvyšuje spotřeba energie, je proto důležité zvýšit její příjem právě prostřednictvím krmiva. V letním období naopak příjem energie omezte.

Čeho se při krmení vyvarovat?

Naprosto zásadní je nekrmit psa od stolu, nedávat mu nažrat před vámi a dávat mu potravu až poté, co všichni dojí. Myslete také na to, že i velký objem pamlsků nikdy nenahradí krmnou dávku. V žádném případě psovi nedávejte čokoládu, cukrovinky, vařené kuřecí kosti a některé ovoce (rozinky, hrozny, třešně nebo avokádo).

Tipy na závěr

 1. Občasným střídáním receptur (přibližně po 3 až 6 měsících) dosáhnete nejen toho, že se vašemu domácímu mazlíčkovi granule neomrzí, ale můžete tak účinně předejít vzniku alergie. Právě dlouhodobě podávaná jednostranná strava alergie často vyvolává (to ale neplatí pro kvalitní krmivo).
 2. Doporučujeme před koupí zkontrolovat, zda je daný výrobce členem AAFCO (Association of American Feed Control Officials). Pokud ano, znamená to, že produkt splňuje základní nutriční požadavky.
 3. Dříve než zakoupíte velký pytel granulí, je vhodné ověřit chutnost na malém vzorku. Naštěstí většinu produktů lze koupit v různě velkém balení, případně přímo jako vzorky.
 4. Velmi výhodné je při výběru nejlepších granulí pro psy věnovat pozornost také recenzím a hodnocení ostatních uživatelů, navštívit specializovaná fóra, srovnat žebříčky vítězů a nejlepších produktů z hlediska kvality nebo se zorientovat podle výsledků nezávislých spotřebitelských testů.
 5. Mnoho lidí si přeje sehnat kvalitní granule pro psy levně, a proto nakupují pytle krmiv s prošlou expirací ve slevě, akci nebo výprodeji. Tento přístup bohužel nelze zcela doporučit. Pokud se jedná o překročení minimální doby trvanlivosti a krmivo bude spotřebováno rychle, je možné takový produkt zakoupit, pokud však dojde k překročení data spotřeby, může docházet ke žluknutí obsažených tuků, které jsou poté zdravotně závadné a pro krmení zcela nevhodné.
 6. Pokud se rozhodnete podpořit českou výrobu, můžete sáhnout po českých psích granulích, které bývají vyrobeny z tuzemských surovin. Mezi ověřené značky patří např. Calibra.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 306 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

33 Comments
 1. Odpovědět
  Zora Želechovská 20/04/2023 at 17:55

  Dobrý den,
  děkuju za článek i diskuzi, taky se ráda dozvím něco nového, už delší dobu pokukuji po granulích sestavených přímo pro pejska, mám středního knírače, 6 let a občas mi špatně tráví některé složky, koukala jsem na Rawbark, máte někdo zkušenost?

  • Zdravím
   my u nich také necháváme sestavovat pro našeho čtyřletého vlčáka, taky trpěl na průjmy a i vyrážky na kůži a tohle mu sedí a nedráždí ho, za sebe teda můžu doporučit, ale každému pejskovi sedí něco jiného, proto se vyplňuje dotazník, kde uvádíš veškeré aspekty týkající se pejska a oni ti pak na jeho základě připraví vhodné krmivo.

 2. Dobrý den, jaké jsou nejlepší granule pro štěně border collie? Děkuji za radu.

  • Dobrý den,

   osobně doporučuji zkusit menší balení od několika různých značek a pozorovat (stolice, chování ..) co pejskovi nejvíc vyhovuje. Můžete začít klasikou v podobě: Brit, Yoggies, Bardog …

 3. Mám huskouna a z n&d a taste of the wild měl bohužel problémy. Po té co jsme přešli na primordial tak všechno super a zustali jsme na nich do teď.

 4. Podle čeho prosím vybíráte granule? hlídáte si nějakým způsobem složení?

 5. rad se vzdy neco dozvim, jsem rad ze tyto diskuse existuji.

 6. hele ono jak krmis svoje psy a chovas se k nim tak se ti to jednou vrati na jejich zdravi a problemech v dospelosti 🙂

 7. Granule je treba vybírat dle kvality a ne podle ceny 🙂

  • Dobrý den,

   v ideálním případě rozhodně ano, ale pro některé je cena více důležitá než pro jiné. Tak už to na světě je 🙂

   • To ano, ale i někdy né přiliš drahé granule či krmivo je špatné 🙂

    • Souhlasím, na ceně v dnešní době nezáleží..

    • Covybrat.cz 15/10/2019 at 21:51

     Dobrý den,

     máte pravdu. Díky za nahlášení, opraveno.

    • Super přehledné, přesně tohle jsem dlouho hledala, ale máte tam chybu. Chemická značka síry je S, ale vy tam máte Si a to je křemík.

    • tezky se v tom zorientovat.. neznam nektery veci a radeji se zeptat veterinarky.

    • to máš pravdu, zkus si pročíst suroviny 🙂

 8. Dobrý den, jakou stravu pro onkologického pacienta-Bigl by jste doporučili?Někde jsem četl, že by to měla být krmiva s nízkým obsahem jednoduchých sacharidů a středním obsahem vysoce kvalitní bílkoviny, tuku a vlákniny.
  Co by jste doporučili? Děkuji

  • Dobrý den,

   v takovém případě je za mě nejlepší volba krmiva ve spolupráci s veterinářem. Ten dokáže nejlépe posoudit, jaké krmivo je s ohledem na zdravotní stav psa to nejlepší.

 9. granule vybirame jak dle ceny, tak dle toho jak jsou kvalitni a nasemu pejskovi chutnaji.. z toho nam vysly nejlepsi brit fresh, ktere ma uz 2 mesice a je jak blazen 😀

 10. já psovi dávám granule od Britu, ty Brit Care a střídám to s Carnilove, at pořád pes nedostává to samé a nemá problém ani s jedním

 11. Zdravím, srovnávvala jsem granule a došla jsem k tomu že kvalitou jsou srovnatewlné Amanovy kterými krmím s těmi které máte tady na prvních příčkách… je tomu tak?nikde o nich moc nevidím info…

  • já zvažovala zda se mi více vyplatí Brit Fresh nebo Care, nakonec jsem psovi dala oboje a více mu jsou k chuti ty Fresh, tak je delší dobu dávám

  • Hezký večer, zkušenost s nimi nemáme, ale do budoucna zkusíme doplnit. Jestli se s ostatními čtenáři chcete podělit o váš názor na ně, budu moc ráda když ho do komentáře napíšete.

   • Dobrý den, to jsem ráda 🙂 ráda bych si o nich něco početla, na českém internetu o nich moc zmínek není přitom složením by se dostaly na první příčky vašeho seznamu. Krmím granulemi Amanova (Optimanova) Active a Amanova Sensitive svoji rok a půl starou xborderku a tříletou shibu. Krásně prospívají a chutná jim, nikdy jsem nepozorovala žádné problémy 🙂

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo