Jak vybrat gymnastický míč

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Rozhodli jste se, že začnete cvičit doma, nebo konečně ulevíte bolavým zádům s gymnastickým míčem? Tak teď už zbývá jen vybrat ten správný přesně pro vás. Dnes si povíme, jaký je rozdíl v průměrech gymballu a proč je důležité zvolit správnou velikost, který typ míče se hodí pro těhotné, a který pro rehabilitace nebo osoby s nadváhou? Je lepší zainvestovat do dvouplášťového balónu se závažím, nebo stačí cvičební pomůcka za pár set korun? Přidáme i tipy na cvičení, údržbu a správné nafukování, aby vám gymball vydržel co nejdéle. Tak se pojďte začíst do kompletního nákupního rádce a vybrat ten nejlepší gymnastický míč!

Recenze gymnastických míčů

Fitball je skvělá pomůcka, která je vhodná skutečně pro každého. Dokáže nechat odpočinout zádům u lidí se sedavým zaměstnáním nebo těm, kteří tráví hodiny v autě. Zacvičí si s ním děti i dospělí. Pomáhá udržet v kondici seniory i nastávající maminky. Vybrali jsme pro vás pětici cvičebních balónů, které si zaslouží podrobnější recenzi. Zaměřili jsme se hlavně na kvalitu materiálu, nosnost a pohodlí při cvičení. Jste zvědaví, který gymnastický míč bude vítězem testu?

Ledragomma Gymnastik Ball Maxafe 65cm

Typklasický gymnastický
Rozměry65 cm
Materiálflexton silpower
Speciální příslušenstvíne
Protiskluzová ochrana povrchune
Anti-burstano
Nosnost400 kg

Mezi nejoblíbenější gymnastické míče na trhu můžeme zařadit model Gymnastik Ball od značky Ledragomma. V naší recenzi posuzujeme gymnastický míč o průměru 65 cm, výrobce ale nabízí celou řadu balónů s rozličnými průměry, proto můžete vybrat velikost dle vašich preferencí. Značka je na trhu dlouho a na její výrobky je spolehnutí. Dle zkušeností uživatelů víme, že životnost gymballů Ledragomma pravidelně překonává 10 let. Model od Ledragomma je určený k běžnému cvičení, ale můžete ho využít i pro rehabilitace, pro těhotenské cvičení nebo jako náhradu židle. Je vyrobený ze směsice materiálů zvanou flexton silpowerm, která zajišťuje cvičícímu vysokou bezpečnost.

Na povrchu je hebký, sametový, nepatří tedy mezi klasické PVC gymbally. Díky tomu je nejen příjemný na cvičení, ale také se na něho nelepí nečistoty, prach nebo vlasy ze země a při tréninku neklouže a nestudí. Rozhodně potěší, že tento model je dvouplášťový. Víte tak, že mnoho vydrží, jeho používání je příjemné a v případě, že by se vám podařilo gymball propíchnout, můžete ho zalepit, jelikož vzduch z něho uniká postupně. Nosnost balónu je 400 kg, takže se skutečně nemusíte bát, že byste ho přetížili. Model je vyroben dle standardů Evropské unie a neobsahuje ftaláty ani těžké kovy. Dle uživatelských recenzí víme, že tento míč po rozbalení většině příjemně voní, i když to samozřejmě záleží na preferenci jednotlivých uživatelů. Určitě vás ale po vybalení nečeká zápach typický pro PVC balóny. Vybírat můžete i ze spousty barevných odstínů tak, aby se vám cvičební pomůcka hodila do interiéru. V ceně okolo 500 Kč můžete získat skvělého pomocníka, se kterým se vám bude cvičit opravdu dobře. Bohužel součástí balení není žádná pumpička, proto se budete muset spolehnout na vlastní zdroje. Jinak se ale jedná o perfektní volbu.

  • skvělý materiál
  • dvouplášťový
  • vysoká nosnost
  • ověřená značka
  • žádný nepříjemný zápach po rozbalení
  • vyšší cena
  • pumpička není v balení
Zjistit cenu

Acra Overball 26 cm

Typoverball
Rozměry26 cm
Materiálsměs materiálů
Speciální příslušenstvíano
Protiskluzová ochrana povrchune
Anti-burstne
Nosnost100 kg

Mezi nejoblíbenější overbally, které můžete zakoupit, patří určitě model Acra. Protože hodnotíme overball, nemůžeme samozřejmě čekat typické vlastnosti, které mají větší gymnastické míče. To se týká hlavně nosnosti, která je u tohoto modelu pouhých 100 kg. Ta ale bohatě postačí pro běžné užívání. Dále balón nedisponuje systémem Anti-Burst, takže po jeho propíchnutí může vzduch uvnitř rychle vyjít ven. Nicméně se jedná o míč s průměrem 26 centimetrů, proto není třeba se tohoto nějak zvlášť obávat. Acra overball využijete pro klasické cvičení nebo trénink pilates, stejně tak dobře poslouží jako úleva bederní páteře pro všechny, kteří mají sedavé zaměstnání a trápí je bolest zad.

Výrobce bohužel neuvádí přesné složení materiálu, víme ale, že neobsahuje latex. Pokud jste tedy na tuto látku alergičtí, můžete si s klidem pomůcku zakoupit. V balení najdete mimo samotný míč i trubičku, se kterou ho můžete nafouknout. Není třeba tak shánět pumpičku. Nafukování je poměrně snadné a jde dobře. Až budete mít balónek nafouknutý do požadované velikosti/hustoty vzduchu, dírku zacpete zátkou. V balení najdete i náhradní zátku na gymnastický míč, v případě, že by se vám podařilo původní ztratit. Vybrat si můžete z několika různých barev. Co se struktury povrchu týká, nečekejte nic speciálního, overball je hladký, ale při cvičení neklouže. S cenovkou pod 100 Kč se jedná o výborný produkt, který si může dovolit skutečně každý.

  • nízká cena
  • trubička na nafouknutí a náhradní špunt v balení
  • neobsahuje latex
  •  výrobce neuvádí přesné složení materiálu
Zjistit cenu

inSPORTline Top Ball 85 cm

Typklasický gymnastický
Rozměry85 cm
MateriálPVC
Speciální příslušenstvíano
Protiskluzová ochrana povrchuano
Anti-burstne
Nosnost600 kg

Dalším gymnastickým míčem, který jsme pro recenzi vybrali, je model od značky inSPORTline s názvem Top Ball. Pokud upřednostňujete kvalitu, kterou nabízí léty ověření výrobci, bude tento gymball patřit mezi vaše favority. Na rozdíl od modelu Ledragomma má tento fitball pouze jeden plášť. Vyrobený je z kvalitního a odolného PVC materiálu, který skvěle pruží. Na povrchu balónu najdete úzké vystouplé drážky, díky kterým se vám bude balón lépe držet a nebude při cvičení vyklouzávat.

Fitball od inSPORTline je vhodný pro běžné cvičení, rehabilitaci nebo jako sedací podložka místo židle. Pokud by vám nepasovala velikost 85 cm, můžete si samozřejmě vybrat průměr dle vlastních preferencí. V porftoliu má společnost inSPORTline několik velikostí i barev. Každopádně má tento gymball největší nosnost ze všech recenzovaných balónů, a to celých 600 kg. To svědčí o velmi pevném plášti, který bude náročné jakkoliv poškodit. Součástí balení je také pumpička pro nafouknutí.

  • ověřená značka
  • vysoká nosnost
  • odolný materiál
  • pumpička v balení
  • vyšší cena
Zjistit cenu

Lifefit Anti-Burst 65 cm

Typklasický gymnastický
Rozměry65 cm
MateriálPVC
Speciální příslušenstvíne
Protiskluzová ochrana povrchuano
Anti-burstano
Nosnost200 kg

Pokud nechcete do této cvičební a rehabilitační pomůcky příliš investovat, máme pro vás skvělého favorita. Gymnastický míč Lifefit Anti-Burst 65 cm vás vyjde na necelé dvě stovky, přesto získáte dobrého parťáka pro sezení, rehabilitaci i trénink. Tento kousek je vyrobený z PVC materiálu a má pouze jeden plášť. Ku prospěchu je systém Anti-Burst, který zaručí, že v případě poškození bude vzduch z míče vycházet postupně a vy si tak neublížíte. Povrchová úprava je klasická, po obvodu najdete v rozestupech PVC drážky, které usnadňují manipulaci s balónem a zajišťují, aby vám při cvičení neklouzal. Ze zkušeností víme, že materiál není příliš kvalitní.

Mnozí uživatelé si stěžují, že míč nepruží, je příliš tvrdý a dokonce se nedá nafouknout na požadovanou velikost. Pokud máte tu možnost, raději si  vyberte jinou značku nebo si fitball vyzkoušejte v kamenné prodejně. Zákazníci si také stěžují na výrazný zápach, který se z míče po vybalení line. Vzhledem k jeho nízké ceně ale nečekejte vysokou nosnost. Ve srovnání s ostatními míči má tento nosnost pouze 200 kg, což samozřejmě unese i silnějšího člověka. Prozrazuje nám ale menší odolnost a méně tuhý materiál. U tohoto gymballu nemůžete očekávat stejnou životnost, jako u dražších modelů. Stejně jako u jiných gymballů i tento kousek můžete zakoupit v různých průměrech a barvách, tak, aby vyhovoval přesně vašim potřebám. V balení bohužel nenajdete pumpičku, takže bude třeba sehnat nějakou vlastní. Součástí jsou ale dva špunty, což se určitě hodí, pokud byste jeden ztratili.

  • nízká cena
  • anti-burst a protiskluzová povrchová úprava
  • nepříliš kvalitní materiál
  • pumpička není v balení
  • zápach po vybalení
Zjistit cenu

LIFEFIT NUTS 90×45 cm

Typklasický gymnastický
Rozměry65 cm
MateriálPVC
Speciální příslušenstvíne
Protiskluzová ochrana povrchuano
Anti-burstano
Nosnost200 kg

Poslední z recenzovaných modelů je LIFEFIT NUTS, zástupce physio rollů. Tento typ se vyznačuje speciálním tvarem, který připomíná bramboru a vzniká spojením dvou míčů dohromady. Využívá se hlavně na rehabilitace nebo cvičení s osobami, které mají problémy s koordinací pohybů a s rovnováhou, své využití ale najde i při běžném tréninku. Gymnastický míč Lifefit nuts je opět vyrobený z odolného PVC materiálu dle norem EU, takže neobsahuje těžké kovy ani ftaláty.

Nosnost má „jen“ 200 kg. Naštěstí je model také vybaven systémem Anti-Burst, takže v případě poškození se bude vzduch uvolňovat postupně a nebezpečí cvičícím nehrozí. Váleček Physio roll se může pochlubit protiskluzovou úpravou, která zajišťuje vyšší bezpečnost při cvičení. Protože se pro jeho výrobu použil PVC materiál, připravte se, že po rozbalení bude chvíli zapáchat. Po určité době by ale měl výrazný zápach zmizet, takže vás při tréninku nebude obtěžovat. Bohužel nemáte ani na výběr z více barev, k dispozici je pouze zelená varianta. Jako velkou výhodu považujeme i fakt, že tuto cvičební pomůcku zakoupíte už za pár set korun. V porovnání s konkurencí, kterou představuje například Physio roll od společnosti Gymnic, ušetříte téměř tisíc korun. Ten se však může pyšnit také kvalitnějším a odolnějším materiálem.

  • nízká cena oproti konkurenci
  • Anti-burst systém
  • protiskluzová úprava
  • malá nosnost
Zjistit cenu

Na co všechno je gymnastický míč dobrý?

Málokdo v dětství neskákal na gymnastickém míči. Jako děti jsme na něm milovali hopsat po bytě nebo venku. Velký míč nás přitahoval a vždycky jsme si našli novou hru nebo způsob, jak se s ním báječně zabavit. Tato velká gumová koule ale umí víc, než rozptýlit znuděné ratolesti. Využívat ji můžeme na cvičení i jako pomoc při rehabilitaci. Bohužel ale spousta z nás takovou pomůcku koupí, a ta se pak smutně válí zaprášená v koutě, doma zavazí, nebo leží vyfouknutá a zapomenutá ve skříni. To je ale obrovská škoda. Má totiž úžasné spektrum využití! Dokáže zatočit se spoustou zdravotních problémů i posílit vaše svaly.

Pojďme se dnes věnovat více této trochu opomíjené gymnastické a posilovací pomůcce. V článku se zaměříme na to, proč vůbec míč pořizovat. Povíme si, jak správně vybrat gymnastický míč přesně pro vaši postavu, výšku a váhu, a řekneme si, na co všechno ho můžeme využívat. Podrobně se podíváme na různé typy míčů, jejich materiál a odolnost. U gymnastického míče se můžeme setkat s dalšími názvy, kterými tohoto šikovného pomocníka můžeme pojmenovat. Říká se mu také gymball, fitball nebo skákací míč. Všechny ale poukazují na totéž. Proto se nezalekněte, když na internetu narazíte na některé z těchto pojmenování. Jak můžete míč využít?

  • Cvičení v pohodlí domova – velkou výhodou gymballu je možnost cvičení doma. A to kdykoliv. Nemusíte tak chodit v určitou hodinu na pravidelné cvičební lekce do fitka. Ušetříte i spoustu času, protože nestrávíte drahocenné minuty cestou. S balónem zvládnete posílit valnou většinu tělesného svalstva, od břicha přes nohy a zadek až po ruce. Pokud si nevíte rady s volbou cviků, mrkněte na YouTube nebo internet, kde najdete hromadu inspirace.
  • Trénink správného sezení – oproti ostatním cvičebním pomůckám má fitball ještě další skvělou funkci, kterou mohou využít lidé trpící problémy se zády i ti, kteří se hrbí a spoustu času denně prosedí. Velký nafouknutý míč totiž může krátkodobě nahradit židli, přičemž vás nutí sedět vzpřímeně a s rovnými zády. Ke správné metodě sezení na gymnastickém míči se ještě později vrátíme.
  • Zlepšení kondice a dýchání – i když budete na míči jen pohopsávat, budete si vylepšovat fyzičku. Popoháníte tím srdeční aktivitu a podporujete správné dýchání.
  • Rehabilitační pomůcka a prevence před artrózou – zajímavou možnost využití představují i rehabilitační cvičení. A to nejen pro osoby, které už problémy trpí, ale také jako prevence před onemocněním kloubů. V případě prevence můžete vyzkoušet cvičení podle internetu, ale pokud máte obtíže, raději se o správných cvicích poraďte se svým ortopedem. Velká výhoda fitballu spočívá v tom, že nezatěžuje klouby.
  • Cvičení pro těhotné a maminky s dětmi – nastávající maminky by se měly věnovat cvičení ideálně každý den. Bohatě postačí pár minut. A právě cviky na gymnastickém míči jsou ideální pro všechny těhotné ženy, které chtějí být zdravé a cítit se lépe. Míč dokáže perfektně ulevit namáhaným zádům, které v těhotenství dostávají zabrat. Cvičení nemusí probíhat jen vsedě, ale vhodné je například vložit balón mezi záda a zeď a dělat lehké dřepy nebo drobné výpony. Díky tomu se ženy udrží fit i během těhotenství a mnohem snáze se po porodu vrátí zpět do formy. Cvičení na gymballu je možné i s miminkem. Můžete ho na něj položit na záda a jemně pohupovat, přičemž je děťátko spokojené a uvolněné. Starší kojenci už zvládnou i polohu na bříšku. Tipy na cvičení najdete jak na internetu, tak vám je jistě rád sdělí i váš pediatr.
  • Relaxační pomůcka – opomíjet bychom neměli ani poslední možnost, jak gymball využívat, a to jako skvělou pomůcku pro uvolnění mysli. Pohupovat se na míči můžete jen tak, a nechat u toho své myšlenky volně plynout. Poslouží i jako zábava pro děti nebo posezení pro návštěvu, na kterou nevyjdou židle.

Mezi největší výhody posilovacích míčů tedy patří hlavně tyto:

  • Ušetříte peníze za lekce a posilovnu.
  • Pořízení této pomůcky není drahá záležitost.
  • Posílíte celé tělo.
  • Cvičení doma vám ušetří čas.

Typy míčů podle tvaru a použití

Ač vás to možná překvapí, setkat se můžeme s celou řadou různých gymnastických míčů, které můžeme rozdělit dle použití. Nejčastěji můžete zakoupit tyto typy:

Klasický gymnastický míč

Mívá průměr mezi 40-85 cm a jeho využití je obrovské. Nejčastěji se používá pro cvičení nebo jako náhrada židle při sezení. Jedná se o nejoblíbenější druh, který se prodává nejčastěji. Cvičit s ním můžeme jak doma, tak při specializovaných lekcích v tělocvičně. Dobrá rada: Nemyslete si, že vás čeká jen nějaké nudné posilování. Dnes existuje spousta zábavných cvičebních programů, kdy se cvičí při hudbě nebo se všelijak skáče. Cvičení s ním zkrátka může být skvělá zábava.

Extra velký míč

Gymball s průměrem 85-120 cm je opravdu velmi rozměrný. Nejčastěji se využívá u rehabilitačních cvičení. Najde ale uplatnění pro klasické posilování nebo sezení u lidí, kterým příroda nadělila vyšší výšku a dlouhé nohy. Těm by standardní míč nestačil.

Overball

Důkazem toho, že cvičební míče nemusí mít jen velké rozměry je overball – balónek s průměrem obvykle v rozmezí 20-26 cm, který má hromadu praktického využití. Uplatnění najde v posilovacích cvicích a stabilizačních trénincích, kde se často kombinuje s velkými gymbally. Sedět na něm u počítače nemůžeme, přesto ale tuto pomůcku najdeme v mnoha kancelářích. S oblibou ho totiž lidé se sedavým zaměstnáním vkládají mezi bederní páteř a židli. Dokáže skvěle ulevit od bolesti namáhaným zádům. Dobrá rada: Pozor si však dejte na jeho nosnost. Na rozdíl od klasického gymballu mívá overball nosnost pouze 100 kg. Pokud by na něho sedla statnější osoba, mohla by ho poškodit. Zajímavé je také jeho používání při logopedii a foniatrii. V ordinacích pomáhá dětem, které hůře slyší nebo těm s poruchami řeči lépe artikulovat a vyslovovat.

Physio roll

Pod prazvláštním názvem se skrývá pomůcka se speciálním tvarem, který připomíná bramboru (a někdy se mu tak i přezdívá). Často může být v podobě dvou propojených míčů, válce nebo elipsy. Hlavní využití tohoto oválného gymnastického míče najdeme v oblasti fyzioterapie, protože umožňuje usednutí dvou osob zároveň, tedy pacienta i terapeuta. Využívá se i pro cvičení s lidmi, kteří mají potíže s koordinací nebo se seniory či malými dětmi. Jedinečný tvar míče totiž zajišťuje lepší stabilitu, než by mohl poskytnout klasický gymball.

Masážní terapeutický gymnastický míč

Drobný míček obvykle kulatého tvaru s rozměrem 5-15 cm se používá pro speciální cvičení nebo masáže. Někdy mívá na povrchu výstupky, které pomáhají prokrvit tělo nebo stimulují reflexní zóny. Používají se pro relaxační cvičení i lymfatickou drenáž.

Gymnastický míč s úchyty pro děti

Posledním typem je spíše než cvičební pomůcka dětská hračka. Velký nafukovací míč může být opatřený dvěma gumovými držáky/uchy, za které se děti mohou chytnout a skákat s balonem napříč bytem nebo třeba na zahradě. I když tato zábava může dráždit dospělácké nervy, děti tyto hry milují, a zároveň s nimi trénují svou fyzičku a držení rovnováhy (tu budou potřebovat při jízdě na odrážedle a následně kole). Setkat se můžeme i s pojmem hopsadlo, ale s gymnastickým míčem už tato hračka nemá mnoho společného.

Parametry pro výběr

Jaké parametry je třeba prostudovat k tomu, abyste si koupili gymnastický míč přesně podle vašich představ? V první řadě je třeba odpovědět si na otázku, k čemu budeme míč používat. Typy gymballů jsme si popsali výše, stejně tak jejich možnosti využití. Pojďme se teď zaměřit na další důležité vlastnosti.

Velikost

Nejdůležitější parametr ze všeho je rozhodně velikost. Možná vám přijde, že je celkem jedno, jestli bude mít průměr 60 nebo 70 centimetrů, ale nenechte se mýlit. Díky správně zvolenému gymballu zvýšíte efektivitu cvičení a jeho vliv na vaše zdraví. Na otázku, jaká je nejlepší velikost gymnastického míče, neexistuje správná odpověď. Musíte vybírat podle daných parametrů. Jakou velikost gymnastického míče tedy vybrat? Pro výběr vhodného průměru můžete vycházet ze dvou údajů:

  • délka paže od ramene až ke konečkům prstů,
  • výška vaší postavy.

Na pomoc vám přijde vhod určitě i tato tabulka, ve které najdete přesná rozmezí:

Výška postavyDélka paže od ramene ke konečkům prstůVelikost míče
80 – 110 cmdo 45 cm35 cm
110 – 135 cm45 – 55 cm45 cm
135 – 155 cm56 – 65 cm55 cm
155 – 175 cm66 – 80 cm65 cm
175 – 185 cm81 – 90 cm75 cm
185 cm a více85 cm

Extra velké míče (od 90 cm) a další speciální podoby gymballu (typu physio roll) v tabulce neuvádíme. Tyto pomůcky jsou vhodnější spíše pro rehabilitace. Nejčastěji se tedy setkáváme s gymnastickými míči o průměru 55, 65, 75 a 85 cm. Mimo výšku a délku horních končetin je tu samozřejmě ještě váha, která hraje při výběru gymnastického míče roli. Nemusíte se bát, že byste ho zničili, pokud máte vyšší hmotnost. Většina má totiž nosnost okolo 300 kg, přesto je ale v případě statnější postavy lepší zakoupit fitball o větším průměru. Lépe na něm zvládnete rozložit váhu a bude se vám snadněji udržovat rovnováha. Pokud máte nadváhu, oceníte větší míč i pro výraznější prosednutí. Dobrá rada: Pokud budete nakupovat fitball v kamenné prodejně a budete mít možnost si ho vyzkoušet, soustřeďte se na to, aby při vzpřímeném sedu byla vaše kolena malinko níže, než pánev. Když bude váš trup a stehna svírat úhel o něco větší než 90°, našli jste ideálního kandidáta. Každý člověk má totiž jinak dlouhé nohy, proto je důležité vzít v potaz tuto hodnotu, ne jen celkovou výšku postavy.

Odolnost a materiál

Další důležitou vlastností každého gymballu je jeho odolnost a výrobní materiál. Na výběr máte nejčastěji tyto možnosti:

  • PVC materiál, vinyl – nejčastěji využívaný u levnějších míčů střední cenové kategorie. Je lesklý, hladký a dobře pruží. Jeho velkou nevýhodou je však skutečnost, že při propíchnutí se nedá zalepit.
  • ABS efekt – míče tohoto typu se vyznačují matným vzhledem, sametovým povrchem a hlavně se mohou pochlubit dvoupláštovým provedením. Když se vám podaří gymball mechanicky poškodit, díky silné stěně se nevyfoukne tak rychle jako balóny z předchozí kategorie a můžete ho zalepit. Tyto míče jsou vhodné hlavně pro těhotné ženy, seniory nebo lidi po úrazu či se sníženou motorikou. Díky speciální technologii hrozí minimální riziko úrazu. Jejich sametový povrch uvítají i děti.
  • Latex – některé cvičební míče mohou být vyrobené z látky s obsahem latexu. To může způsobit problémy u lidí s citlivou kůží a alergií. Proto si vždy ověřte, jestli vámi vybraný favorit tuto látku neobsahuje.

Dobrá rada: Nejlevnější gymnastické míče mohou sice nalákat na nízkou cenu, ale jejich materiál už tolik nepotěší. Může obsahovat ftaláty a těžké kovy, které jsou pro člověka nebezpečné.

Nosnost

Některé se pyšní nosností až 400 kilogramů, většina z nich však dosahuje nosnosti “jen” 300 kg. Takový balón zvládne unést i půlroční slůně, proto se nemusíte bát, že byste ho zničili, pokud trpíte nadváhou. Platí však pravidlo, že čím vyšší nosnost, tím dražší balón. Velmi levný kousek může mít nejen nekvalitní materiál, ale skutečně malou nosnost, proto si tento údaj vždy ověřte, abyste předešli úrazu. Pokud máte vyšší tělesnou hmotnost, vždy volte balón z kvalitního a silného materiálu s větším průměrem, než vyčtete z tabulky velikostí. Vyšší hmotnost totiž logicky gymball víc prosedne. Jak postupovat v konkrétním případě? V tabulce se dočteme, že osoba s váhou 50 kg a výškou 150 cm by měla zvolit míč o velikosti 45 cm. Pokud ale měříte 150 cm, přičemž vážíte celých 80 kg, vyberte si gymball o průměru 55 cm.

Barva a textura

Gymnastické míče mohou mít spoustu různých barev. Jejich zbarvení ale většinou nemá žádný zvláštní vliv na jejich celkovou funkci. Zkrátka si můžete vybrat, jaká se vám líbí, popřípadě výběr uzpůsobit podle toho, jaký odstín se vám bude hodit do interiéru. Gymnastický balón totiž po každém použití určitě nebudete vyfukovat, a bude tedy u vás doma poměrně viditelným “doplňkem”. Na trhu seženete míče v pestrých tónech jako je růžová, oranžová či zelená, najdete tu ale i zlaté nebo stříbrné. Zajímavou alternativou je průhledný gymball, který tak působí skoro elegantně. Co se textury týká, ta už může při cvičení hrát roli. Nejčastěji můžete narazit na dva druhy:

  • Hladká – míč nemá žádné vroubky nebo jinou texturu, je čistý a hladký. Při cvičení a zvedání může takový gymball víc klouzat, nebo se snadněji kutálet po podlaze.
  • Strukturovaná – setkat se můžete s vystouplými pásky po celém obvodu, které usnadňují manipulaci s balónem. Nebo jsou na trhu míče, které mají hrubší, lepivější strukturu. Nevýhodu ale mají také. Díky textuře se na něho mohou chytat vlasy nebo chuchvalce prachu.

Speciální vybavení a funkce

I u tak jednoduchého produktu, jakým gymnastický míč bezesporu je, se můžeme setkat se specialitami, které nemá každý model. Které jsou ty nejběžnější?

  • Závaží – zajímavou vychytávkou na některých gymballech je závaží, které se umisťuje do spodní části balónu. To se postará o to, aby se vám při cvičení držela lépe rovnováha a míč se nekutálel po tělocvičně. Zátěž může mít i podobu malých kuliček. Na druhou stranu ale taková specialitka mírně ulehčuje trénink, a to se nemusí každému zamlouvat.
  • Expandéry – některé gymbally mají po stranách poutka, kterými jsou provlečené expandéry, tedy pružné gumy s úchyty. Díky nim se zvyšuje množství a variabilita cviků, které můžete s míčem provádět.
  • Anti-burst, Burst-proof – tyto pojmy najdete téměř u každého míče. Výrobce jimi deklaruje, že při propíchnutí balón neexploduje, ale pomalu se vyfoukne.

Příslušenství

I ke gymballům existuje příslušenství, které někdy bývá součástí balení a které se vám bude hodit. Mezi nejčastější patří tyto:

  • Pumpička – protože je míč vyrobený z velmi pevného materiálu, samozřejmě nebudete schopni nafouknout ho ústy. I to je důvod, proč jej pravděpodobně po každém cvičení nebudete vyfukovat. Budete proto potřebovat pumpičku. Speciální pumpičky ke gymnastickému míči bývají v balení, nebo je můžete koupit samostatně. U levnějších fitballů se můžete setkat s nekvalitní pumpou, která nemá valnou konstrukci a nafukování je zdlouhavé.
  • Skladovací stojany a sítě na gymnastické míče – toto vybavení si pořizují hlavně posilovny a tělocvičny, kde se gymnastických balónů skladuje několik najednou. Pro běžného uživatele mají význam pouze tehdy, když si sbírku gymballů chce rozšířit.
  • Základna pro gymnastický míč – alternativou ke stojanům je celá základna, která mimo funkci stojanu může mít i další výhody. Například k ní bývají připojeny expandéry, a dovoluje vám tak cvičit další cviky, a to i v případě, že váš fitball tyto popruhy nemá v základní výbavě.
  • Potah na gymnastický míč – skvělá možnost, jak udělat z gymballu hezký bytový doplněk. Obaly seženete různých velikostí a barev. Pokud nechcete, aby vám v elegantním obýváku svítil zelený balón, potah tento problém rychle vyřeší.

Cena gymnastických míčů

Fitbally nejsou příliš drahou záležitostí. Rozdělit je můžeme do několika cenových skupin.

Nejlevnější gymnastické míče

S cenou okolo 200 Kč máte v nabídce míče spíše menších rozměrů. Vyrobené bývají z PVC materiálu. Doporučujeme pohlídat si jejich nosnost. Patří sem i speciální overbally, které mají průměr okolo 25 centimetrů. U nich není třeba očekávat speciální vlastnosti, a tak si klidně některý za nízkou cenu pořiďte.

Střední třída

Do této kategorie můžeme zařadit balóny s cenovkou okolo 500 Kč. Za tuto cenu máte jistotu kvalitní cvičební pomůcky, která vám vydrží a jejíž materiál neobsahuje žádné škodlivé látky.

Top gymnastické míče

Za cenu okolo 800 Kč a výš už nakoupíte ty nej gymnastické míče. Ve valné většině jsou dvouplášťové, často od ověřených značek. Součástí bývá nafukovací pumpička. Balóny se mohou pyšnit závažím a do této kategorie patří i většina physio rollů. Na některých z nich můžete najít vyobrazení cviků, takže samotná pomůcka poslouží jako inspirace pro cvičení.

Jak nafouknout gymnastický míč?

Když si fitball koupíte, přijde vám samozřejmě vyfouknutý. Abyste si mohli zacvičit, musíte ho naplnit vzduchem. Jak už jsme psali výše, kvůli jeho tuhému materiálu absolutně není možné nafouknout ho ústy. A kdybyste se o to chtěli pokoušet, odradit by vás měla ještě další skutečnost. Lidské sliny obsahují spoustu vlhkosti a bakterií. Ty se tak dostanou dovnitř balónu a mohly by narušit jeho povrch nebo způsobit vznik plísní. Navíc, když byste potom míč vyfoukli, mohly by se jeho vnitřní strany stěn slepit k sobě.

Raději tedy volte pumpičku. Jakou? Použít můžete pumpu na kolo s vhodným nástavcem, speciální pumpičky na gymbally, pumpu na matraci nebo také příruční kompresor. Až budete cvičební pomůcku nafukovat, měla by mít pokojovou teplotu. Poté můžete začít s nafukováním a přestaňte v momentě, kdy má balón o 10 cm menší obvod, než je jeho doporučená velikost. Pak nechejte fitball jeden den odpočívat a teprve poté dofoukněte kompletně. Díky tomu prodloužíte životnost materiálu. Dobrá rada: Při běžném používání se doporučuje mít balón podhuštěný o 5 cm méně než je jeho velikost. To zejména proto, abyste předešli ztrátě tuhosti.

Jak správně na gymnastickém míči sedět?

Sezení na gymnastickém míči má spoustu výhod, ale samozřejmě na něm není vhodné sedět celý den. Bohatě vám bude stačit 15 minut denně. Díky tomu, že musíte držet balanc vás fitball donutí sedět rovně a zabrání tak nezdravému hrbení. Navíc si díky rovnému sezení i posilujete břišní a zádové svaly a prakticky zpevňujete celý střed těla. Důležité je ale na gymballu sedět správně. Musíte sedět vzpřímeně, ramena tlačit hezky dolů od uší a obě mít ve stejné výšce. Nohy musí být pevně opřené o zem. Ze začátku se nesnažte na balónu sedět déle než čtvrt hodinku. Intervaly můžete časem prodlužovat, ale pokud byste si určili delší dobu hned z kraje, brzy byste zjistili, že po delší době se hrbíte. Proto skutečně stačí jen malá chvilka.

Jak se o míč starat?

I když na něm můžeme cvičit, zatěžovat ho a poskakovat na něm, není gymball nesmrtelný. Proto, aby vám vydržel co nejdéle, je potřeba o něho náležitě pečovat. I když se to nezdá, nosnost může být až 400 kilogramů. Obava z poškození kvůli nadměrné hmotnosti tak není na místě. Pohlídat si musíte jiné věci. Gymball nikdy neumisťujte do blízkosti zdroje vysokého tepla. I obyčejné topení mu může ublížit a narušit odolný materiál, pokud by blízko něho byl umístěný delší dobu.

To samé platí o přímém slunečním záření. Raději ho ukládejte do stínu. Dále je nutné vyhnout se ostrým předmětům, které by mohly jeho strukturu narušit. Pokud se vám stane, že gymball píchnete nebo jinak poškodíte, můžete ho samozřejmě opravit. Existují speciální náplasti nebo spreje, které si dokážou s defektem poradit. Vždycky je ale lepší preventivně těmto úskalím předcházet. Pokud se vám ale zdá, že z něho uniká vzduch, bude pravděpodobně čas na výměnu. Opravit tento defekt je prakticky nemožné. Co se údržby týká, vždy před použitím zkontrolujte, jestli nejsou na povrchu nějaké oděrky. Pokud budete chtít míč umývat, volte vždy vlažnou vodu a jemné mýdlo. Nejrůznější chemické prostředky by mohly narušit strukturu materiálu.

Jak cvičit na gymnastickém míči?

Informace k výběru nejlepšího gymballu máte, teď už zbývá pustit se do cvičení. Rozdělit jej můžeme na dvě skupiny. Buďto máme cviky rehabilitační, které pomáhají od bolesti a nejsou náročné, anebo tu máme posilovací cvičení, které už dává pořádně zabrat. Na téma cviků s gymballem bychom mohli sepsat samostatný a dlouhý článek, ale nebojte, tím vás teď nebudeme zatěžovat. Nabídneme vám ale pětici nejoblíbenějších cviků, které můžete na balónu pro začátek vyzkoušet.

Hyperextenze – cvik na záda

Skvělá možnost, jak posílit bederní část zad. Lehněte si na míč na břicho, nohama se zapírejte o zem. Ruce napněte před sebe a malým kmitáním vypínejte tělo směrem nahoru. Myslete na to, aby byla záda rovná a neprohýbali jste se v bedrech.

Sklapovačky

S gymballem můžete skvěle zefektivnit klasické sklapovačky. Protože je nebudete provádět na rovném povrchu, ale balón vám dovolí jít pod osu vašeho těla, a břišní svaly tak ještě víc natáhnout a následně smrštit.

Zvedání míče

Ke cvičení s balónem nepatří pouze trénink, při kterém na míči sedíte. Můžete ho využít i jinak. Spodní břicho skvěle posílíte tak, že si lehnete na záda na podložku, gymball stisknete mezi kotníky nebo lýtka a nataženýma nohama ho zvedáte a pokládáte zpět na podložku.

Kliky

S fitballem si můžete opepřit klikování. Dlaně položíte na míč a provedete klik. Těžší varianta je pak opačná, kdy na balónu spočívají chodidla a ruce jdou do kliku na zemi.

Rotace páteře

Velmi jednoduchý způsob, který vám pomůže od bolesti beder a zvýší stabilitu páteře. Cvik probíhá tak, že si lehnete na podložku, nohy dáte nahoru na balón a rotujete jimi z jedné strany míče na druhou. Pro efektivní cvičení je třeba dodržovat pár zásad:

  • Nezapomeňte myslet na správné dýchání.
  • Cvičte vždy naboso.
  • Dodržujte správnou techniku cviků.
  • Pokud jste těhotná, vždy se poraďte s lékařem, jaké cviky jsou pro vás vhodné.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.7/5 21 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo