Jak vybrat handsfree do ucha nebo do auta

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Jistě dobře znáte tu situaci, kdy máte plné ruce práce anebo řídíte automobil a potřebujete vyřídit důležitý hovor. Tento problém dokáže velmi elegantně vyřešit handsfree (říká se jim i hands free, či headset), díky němuž můžete telefonovat a zároveň se věnovat jakékoli jiné činnosti. A protože obliba tohoto typu přístroje stále roste, roste i nabídka. Jak se vyznat v nejrůznějších typech přístrojů a jak vybrat ten nejvhodnější, vám poradíme v následujícím článku.

Test handsfree 2023

Do našeho testu jsme zařadili celkem šest přístrojů z kategorie osobních, automobilových i motocyklových a srovnávali jsme, o kterém přístroji jde říct – tohle je nejlepší handsfree. Zajímalo nás zejména celkové zpracování, kvalita zvuku, množství funkcí, ergonomie, ovládání a výdrž.

NázevKde koupitHodnocení
celkem
1.CELLULARLINE Interphone TourZjistit cenu
96 %
2.Plantronics Voyager Legend 87300-500Zjistit cenu
91 %
3.CellularLine Easy DriveZjistit cenu
89 %
4.SUPERTOOTH BuddyZjistit cenu
87 %
5.JABRA Speak 510Zjistit cenu
85 %

Jabra Drive

Typautomobilové
Provedeníbezdrátové
Přenos zvukuBluetooth 3.0
Počet sluchátekbez sluchátek
Pohotovostní doba30 dní
Délka hovoru20 hod.
Automatické párováníano
Maximální počet současně spárovaných telefonů2
Přehrávání hudbyne
Ovládání hlasemne
Úsporný režimne
Potlačení okolního hluku (DSP)ano
Nabíjenímicro-USB
Rozměry (v mm)104 × 56 × 18
Hmotnost300 g

Jabra Drive je bezdrátová handsfree sada určená primárně pro použití v automobilu, ale rozhodně ne jen v něm. Velmi jednoduše a rychle se, pomocí velké a pevné kovové spony, upevní např. za sluneční clonu nebo na oblečení. Propojení s mobilním telefonem probíhá pomocí spolehlivé technologie Bluetooth. K jednomu hadsfree je možné připojit až dvě zařízení, dva telefony zároveň. To je praktické, pokud se třeba ve firemním vozidle střídají dva zaměstnanci. Bohužel, funkce není příliš použitelná v případě, kdy souběžně používáte dva telefony. Ačkoliv je k handsfree možné připojit oba telefony, Jabra Drive si vybere jen jeden a nelze je přepínat za jízdy.

Síla signálu je velice slušná, signál nevypadává. Samotné spárování se zařízením je rychlé a jednoduché, většinou i bez problémové. Jabra Drive potěší slušnou kvalitou zvuku při běžných hlasitostech. Pokud je nutné příchozí hovor výrazněji zesílit, dodávaný reproduktor začíná nepříjemně chrčet.  Zvuk samotný nabízí spíše průměrnou kvalitu a působí spíše dutě.

O dostatek energie se handsfree sadě postará dobíjecí Li-Pol baterie o kapacitě 1 100 mAh. Na jedno nabití (zabere cca 2,5 hodiny) vydrží až dvacetihodinový nepřetržitý hovor, v pohotovosti pak vydrží až 30 dnů. V tomto ohledu tak tento model patří k těm lepším, což je s ohledem na příznivou cenu hodnotíme velice kladně.

Hadsfree sada Jabra využívá technologie DSP (Digital Signal Processing, výsledky filtrace hluku v okolí ale nejsou příliš dobré. Pokud často jezdíte po městě, tj. velmi pomalu, nebo neplánujete handsfree sadu používat v autě, nemusí to být až zas takový problém. Na dálnici a rychlé jízdě ale ano. A to natolik, že může dojít až k situaci, že nebude hovor pro druhou stranu srozumitelný. Mikrofon je bohužel citlivý na těch nesprávných místech. Handsfree sada Jabra Drive tak ve výsledku potěší zejména jednoduchým používáním a nízkou cenou, má však některé neduhy, které lze bohužel jen těžko přehlédnout.

  • nízká cena
  • spolehlivá Bluetooth technologie
  • propojení až se dvěma telefony
  • pevné umístění za sluneční clonu
  • velmi dlouhá výdrž baterie
  • až příliš citlivý mikrofon
  • nelze připojit oba telefony souběžně
Zjistit cenu

Plantronics Voyager Legend 87300

Typosobní
Provedeníbezdrátové
Přenos zvukuBluetooth 2.1
Počet sluchátek1
Pohotovostní doba11 dní
Délka hovoru7 hod.
Automatické párováníano
Maximální počet současně spárovaných telefonů2
Přehrávání hudbyano
Ovládání hlasemano
Úsporný režimne
Potlačení okolního hluku (DSP)ano
Nabíjenímicro-USB
Rozměry (v mm)94 x 54 x 39 mm
Hmotnost18 g

Pokud hledáte pohodlný jednosluchátkový headset který vám doslova uvolní ruce, tak model Platronics Voyager Legend 87300-500 by mohl být pro vás tím pravým. Je ideální pro použití nejen v autě, ale i na procházkách či při práci. O spolehlivý signál se stará bezdrátová technologie Bluetooth, přičemž párování s vaším zařízením je plně automatické.

U tohoto typu výrobku, který není určen jen pro použití v autě, bychom určitě uvítali větší dosah signálu. V tomto případě už na cca dvou metrech dochází k výpadkům a znovuvyhledávání připojeného zařízení. Moc daleko se tak od telefonu nevzdálíte. Headset má pružný klip, který se nasadí za ucho a sluchátko dobře drží. Díky nastavitelným a otáčecím komponentům je jej možné využívat jak na pravém, tak na levém uchu. Ergonomie rozložení tlačítek (příjem a položení hovoru, opakování posledního volání, posun přehrávaných skladeb apod.) je velmi intuitivní a velmi rychle budete handsfree ovládat i poslepu.

Plantronics Voyager Legend nabízí i možnost hlasových příkazů, např. přijímání hovorů. V praxi to ale moc praktické není, přístroj se často „chytne“ až na několikátý pokus, někdy na něj musíte docela zakřičet.  Hlas by měl informovat i o volajícím, tato možnost ale není příliš spolehlivá, jméno bývá navíc zkomoleno špatnou výslovností.

Pochvalu si zaslouží i dlouhá výdrž baterie – zvládne až 7 hodin hovoru a 11 dnů v pohotovostním stavu. Dobíjet lze pomocí nabíjecího pouzdra (nutné dokoupit zvlášť) i přímo ze sítě pomocí standardního micro-USB kabelu. Co si ale zaslouží extra vypíchnutí, je velice funkční filtr okolního zvuku. Hovor je na straně posluchače prakticky nerušený a to i v případě, že jedete v autě nebo městské hromadné dopravě. Totéž lze i o zvuku, který jde do ucha vám. Sluchátko lze použít i pro poslech hudby z telefonu. Není to ale jeho primární účel a na zvuku je to docela znát. Pokud hledáte kvalitní zvuk pro svůj poslech a handsfree je pro vás doplňkovou funkcí, doporučujeme se poohlédnout po jiném modelu.  Svůj hlavní účel ale plní Plantronics Voyager Legend 87300-500 velice dobře a spolehlivě. Je lehký, není problém mít jej na uchu i dlouhé hodiny.

  • pohodlné nošení
  • dlouhá výdrž baterie
  • kvalitní zvuk při hovorech
  • relativně vyšší cena
  • nespolehlivé hlasové signály
  • nepříliš vhodné pro poslech hudby
Zjistit cenu

CellularLine Easy Drive

Typautomobilové
Provedeníbezdrátové
Přenos zvukuBluetooth 4
Počet sluchátekbez sluchátek
Pohotovostní doba41 dní
Délka hovoru20 hod.
Automatické párováníano
Maximální počet současně spárovaných telefonů2
Přehrávání hudbyano
Ovládání hlasemne
Úsporný režimne
Potlačení okolního hluku (DSP)ano
Nabíjenímicro-USB
Rozměry (v mm)125 x 84 x 49 mm
Hmotnost18 g

Handsfree sada CellularLine Easy Drive je určena pro použití v automobilech. Díky velké kovové sponě ji velice rychle připnete za stínítko u řidiče. S telefonem se páruje pomocí technologie Bluetooth 4.0, takže přenos signálu je naprosto bezproblémový. Dosah signálu je až 10 metrů.

Funkce multipost umožní připojení až dvou telefonů současně. Opětovné připojení již spárovaného zařízení probíhá automaticky, stejně tak i jeho odpojení, když se vzdálíte z dosahu. Zvuk na obou stranách je velice slušný, podstatný podíl na tom má i DSP procesor, který velmi dobře eliminuje okolní hluk. To oceníte zejména na dálnici, kdy hučení vozu často znesnadňuje porozumění. Naštěstí tedy ne v tomto případě.

Kromě funkce handsfree dovede CellularLine Easy Drive také přehrávat pokyny z navigace a poslouží i pro poslech hudby. V posledně jmenovaném případě ale raději nečekejte vysokou kvalitu. Reproduktor, kterým je handsfree sada osazena, si skutečně nejvíce rozumí s lidskou řečí.

Velice příjemně nás překvapila výdrž zařízení. Výkonná baterie zvládne totiž nepřetržitý hovor o délce 20 hodin, v pohotovostním režimu zůstane dokonce 41 dnů. A to jsou čísla, která u přístroje s touto nízkou cenou velice příjemně překvapí. Vítáme i velmi jednoduché ovládání, které vás nebude vytrhávat ze soustředění na jízdu. Využívá totiž jen tří základních tlačítek: Jedno společné pro příjem a položení hovoru, jedno pro zesílení a druhé pro zeslabení.

Handsfree sada CellularLine Easy Drive je skutečně užitečným pomocníkem s dlouhou výdrží a jednoduchým použitím. Je ideální pro všechny, kteří hodně času tráví na cestách a z auta si udělali pojízdnou kancelář.

  • vysoká kvalita zvuku
  • výrazná eliminace okolního hluku
  • dlouhá výdrž baterie
  • reproduktor není natolik kvalitní, aby přehrával hudbu
Zjistit cenu

JABRA Speak 510

Typosobní (konferenční)
Provedenídrátové/bezdrátové
Přenos zvukuUSB kabel/Bluetooth 3.0
Počet sluchátek0
Pohotovostní doba20 dní
Délka hovoru15 hod.
Automatické párováníano
Maximální počet současně spárovaných telefonů4
Přehrávání hudbyano
Ovládání hlasemne
Úsporný režimne
Potlačení okolního hluku (DSP)ano
NabíjeníUSB kabel
Rozměry (v mm)120 x 120 x 33 mm
Hmotnost195 g

Konferenční handsfree Jabra Speak 510 je ideální pro pořádání malých telekonferencí (o maximálně 4 účastnících), ale také pro osobní využití. Pro připojení k počítači je nutné použít USB kabel, Bluetooth funguje pouze pro propojení s mobilním telefonem.

Díky svým kompaktním rozměrům a reprezentativnímu vzhledu na stole nepřekáží, ale stává se stylovým doplňkem kanceláře. Spárování se provádí jednoduše a rychle. Ovládání je přehledné a intuitivní, v případě potřeby lehce dostupné.

Speak 510 je plně kompatibilní s Lync a Skype, které se výborně hodí pro pořádání malých videokonferencí. Přístroj lze ale samozřejmě používat také samostatně bezdrátově v rámci jediného mobilního telefonu.

Potěšila nás dostatečná hlasitost reproduktoru a vynikající citlivost mikrofonu. Díky DSP tento model navíc účinně potlačuje hluk z okolí, díky čemuž je komunikace čistá a nerušená. Kvalitu zvuku celkově považujeme ze nadprůměrnou. Překvapivý je také dosah Bluetooth signálu, a to až v okruhu 100 m. Kromě toho potěšila i dlouhá výdrž baterie, i když je reálná délka hovoru nižší než udává výrobce (okolo 10 hodin). Chválíme také praktické pouzdro, v němž je možné přístroj bezpečně přepravovat.

Speak 510 rozhodně patří mezi nadprůměr. Pokud vás neodradí vyšší pořizovací cena, rozhodně vám jej můžeme doporučit.

  • vynikající přenos zvuku
  • univerzální využití
  • podporuje přehrávání hudby
  • dlouhá výdrž baterie
  • snadné ovládání
  • elegantní vzhled
  • vyšší pořizovací cena
  • v současné době jsou na trhu vyšší modely téže řady
Zjistit cenu

SUPERTOOTH Buddy

Typautomobilové
Provedeníbezdrátové
Přenos zvukuBluetooth v2.1
Počet sluchátek0
Pohotovostní doba42 dní
Délka hovoru20 hod.
Automatické párováníano
Maximální počet současně spárovaných telefonů2
Přehrávání hudbyne
Ovládání hlasemano
Úsporný režimne
Potlačení okolního hluku (DSP)ano
NabíjeníCL/USB kabel
Rozměry (v mm)129 x 49 x 14,6 mm
Hmotnost261 g

SuperTooth Buddy je oblíbené automobilové Bluetooth handsfree na stínítko, jehož velkou přednostní je nízká pořizovací cena a atraktivní vzhled.

Díky svým kompaktním rozměrům, klipu a magnetu navíc na sluneční cloně velmi dobře drží (i při silnějším brzdění nebo prudkých manévrech). Také první spárování je opravdu snadné. Poté už není potřeba párovat, jelikož disponuje funkcí automatického párování, kdy jen stačí nastoupit do auta a po zapnutí se oba přístroje (mobilní telefon i handsfree) v momentě propojí.

Buddy disponuje zabudovaným mikrofonem a reproduktorem (mono). Kromě telefonních hovorů s ním lze poslouchat také příkazy z GPS navigace v mobilním telefonu. Poslech hudby ale primárně nepodporuje a kvůli nižší kvalitě zvuku se ani nedoporučuje. Kvalita odchozího i příchozího hovoru je ale dostatečná. Chválíme také DSP procesor, který účinně potlačuje okolní hluk a šum.

Hůře však v testování dopadlo ovládání. Tlačítek je až zbytečně příliš, navíc vyžadují silnější stisk. Jejich umístění je také poměrně neintuitivní. V noci nebo za šera je pak ovládání téměř nemožné, jelikož na tlačítka není vůbec vidět (nejsou podsvícená). Vše je proto potřeba nastavit již před jízdou.

Ačkoli se nejedná o bezchybný model, Buddy může být elegantním řešením pro všechny řidiče, kteří do svého vozu shání levný a spolehlivý přístroj.

  • dobrý poměr cena/kvalita
  • nízká pořizovací cena
  • užitečné funkce
  • obtížné ovládání
  • nepodporuje přehrávání hudby
  • není v českém jazyce
Zjistit cenu

CELLULARLINE Interphone Tour

Typmotocyklové
Provedeníbezdrátové
Přenos zvukuBluetooth 4.2
Počet sluchátek1
Pohotovostní doba42 dní
Délka hovoru20 hod.
Automatické párováníano
Maximální počet současně spárovaných telefonů4
Přehrávání hudbyano
Ovládání hlasemano
Úsporný režimano
Potlačení okolního hluku (DSP)ano
NabíjeníUSB kabel
Rozměry (v mm)86,9 x 50,4 x 22 mm
Hmotnost55 g

CellularLine Interphone Tour patří mezi top motocyklové přístroje. Na první pohled zaujme elegantním designem a vysoce kvalitním zpracováním.

Je kompatibilní se všemi smartphony (vybavenými technologií Bluetooth) a umožňuje komunikaci až čtyř osobám současně v okruhu až 1,5 km (pouze v rovném terénu). Samozřejmostí je také přenos instrukcí z GPS navigace, poslech hudby nebo rádia. Příjem signálu FM rádia je ale trochu slabší.

Instalace na helmu je otázkou několika minut. Navíc je tento přístroj kompatibilní se všemi helmami (otevřenými i uzavřenými). První spárování s mobilním telefonem je rychlé a bezproblémové, každé další párování pak probíhá automaticky po zapnutí interphonu. Ovládání je intuitivní a snadné.

Potěšil čistý a dostatečně hlasitý zvuk. Interphone Tour disponuje DSP, možností hlasového ovládání (příjem hovoru hlasovým povelem), funkcí intercom (stabilní hovor ale umožňují pouze přístroje značky Interphone), funkcí automatického obnovení hovoru (v případě, že se komunikace přeruší), opakovaného vytáčení nebo rychlého volání.

Chválíme také voděodolnost a vynikající výdrž baterie, která se blíží výrobcem udávaným 20 hodinám hovoru. Potěšilo také rychlé nabíjení pomocí USB kabelu. Úplného nabití je možné dosáhnout již po 1,5 hodině.

Interphone Tour potěší každého milovníka dvou rychlých kol, kterému nevadí si za kvalitu připlatit. Vaše cesta s ním bude nejen bezpečnější, ale také daleko zábavnější.

  • vynikající přenos zvuku
  • kvalitní zpracování
  • mnoho užitečných funkcí
  • podporuje přehrávání hudby
  • hlasové ovládání
  • voděodolnost
  • dlouhá výdrž baterie
  • snadné ovládání
  • elegantní vzhled
  • přehledný návod
  • vysoká pořizovací cena
  • slabší příjem FM signálu
Zjistit cenu

Výhody handsfree

Ať už si pořídíte náhlavní zařízení pro běžné použití nebo do automobilu, můžete si být jisti, že se vám tento přístroj vyplatí. Handsfree totiž:

  1. výrazně zvyšuje komfort,
  2. při řízení s ním neporušujete zákon,
  3. jízda je mnohem bezpečnější,
  4. můžete s ním pracovat rukama, běhat a vykonávat nejrůznější činnosti,
  5. umožňuje kvalitní poslech hudby (platí jen za předpokladu, že má přístroj dobrý reproduktor),
  6. je zdravější (mobilní telefon nemáte přímo u hlavy).


Důležité otázky

Při výběru a orientaci ve velkém množství přístrojů vám může pomoci, pokud si nejdříve zodpovíte několik základních otázek:

  1. Budete handsfree používat pouze v autě (na motocyklu) nebo také mimo vozidlo při běžných činnostech?
  2. Chcete pomocí něj pouze telefonovat nebo také poslouchat oblíbenou hudbu?
  3. Jak často budete přístroj používat?
  4. Dáváte přednost bezdrátovému (Bluetooth) nebo drátovému připojení?
  5. Kolik chcete do náhlavní soupravy investovat?

Základní dělení

Handsfree (náhlavní soupravu, headsety) je možné rozdělit podle několika kritérií. Nejčastěji se dělí podle způsobu využití:

  • osobní,
  • do auta,
  • na motocykl.

Pokud vezmeme v potaz všechny výše uvedené typy, je možné je rozdělit také podle mobility na:

  • přenosné – většina zařízení, vhodné pro osobní využití, ale i do automobilů a motocyklů,
  • nepřenosné – zpravidla pouze automobilové modely zabudované do interiéru vozu.

Další rozdělení se týká přítomnosti nebo absence kabelu. Dělíme je na:

  • drátové – zajišťuje vysokou kvalitu zvuku (i hudby), kabel ale může překážet,
  • bezdrátové horší kvalita zvuku, bez kabelů, nutný telefon s Bluetooth.

A poslední způsob dělení zohledňuje skutečnost, kolika sluchátky je přístroj opatřen. Odtud lze snadno dovodit, že jde o náhlavní soupravy:

  • handsfree s jedním sluchátkem – vhodné pro telefonní rozhovory, když potřebujete slyšet také zvuky z okolí, vhodné pro osobní využití i do auta,
  • headset se dvěma sluchátky – ideální pro telefonování i poslech hudby, okolní zvuky jsou potlačené.

Typy handsfree

V této kapitole se budeme obsáhleji věnovat základnímu rozdělení náhlavních souprav podle způsobu použití na osobní, automobilové a motocyklové.

Osobní handsfree

Handsfree do ucha nebo na stůl jsou určeny pro univerzální využití. Ty přenosné tak s sebou můžete vzít v podstatě kamkoli. Základní dělení těchto přístrojů se obvykle zakládá na tom, zda jsou drátové či bezdrátové.

Drátové osobní handsfree

Pokud dáte přednost drátovému handsfree, vzájemné propojení s mobilním telefonem bude zprostředkováno pomocí kabelu, jehož součástí je také mikrofon opatřený tlačítkem (pomocí něhož přijímáte a ukončujete hovor, případně můžete aktivovat opakované nebo hlasové vytáčení) a jedno nebo dvě sluchátka.

Tento typ handsfree je nejstarší, nejjednodušší a zároveň nejlevnější, kromě toho také umožňuje nejlepší přenos zvuku do vašich uší. Velkou výhodou je možnost připojit jej ke všem typům telefonů (tedy i k těm, které nejsou vybaveny technologií Bluetooth). Nevýhodu je přítomnost drátu, který může překážet.

Déle lze tento typ rozdělit podle počtu sluchátek.

Přístroje disponující pouze jedním sluchátkem jsou vhodné pouze pro uskutečňování telefonických hovorů. V některých případech sluchátko nahrazuje reproduktor (což je typické např. pro konferenční modely).

Naopak drátové handsfree se dvěma sluchátky je možné využít také pro poslech hudby. U mikrofonu proto obvykle najdete také tlačítka, jimiž lze posouvat skladby a měnit hlasitost. Pokud se navíc stane, že vám někdo při poslechu hudby zavolá, u většiny modelů jste o příchozím hovoru informování pomocí zvukového signálu a přehrávání hudby je automaticky přerušeno. Většina modelů také umožňuje výměnu sluchátek.

Bezdrátové (Bluetooth) osobní handsfree

Do skupiny bezdrátových přístrojů spadají tzv. headsety a bezdrátová stereo sluchátka.

Headset je tvořen jedním sluchátkem se zabudovaným mikrofonem a je určen zejména pro bezdrátový přenos telefonních hovorů.

Bezdrátová sluchátka tvoří samostatnou kategorii a jsou určena především pro poslech hudby, handsfree je pouze doplňkovou funkcí.

Výhodou bezdrátových Bluetooth handsfree je nízká pořizovací cena a absence drátu, který by vedl od ucha k mobilnímu telefonu, a mohl tak snadno překážet. Mezi nevýhody patří nutnost vlastnit technologii Bluetooth v mobilním zařízení a nutnost náhlavní sadu dobíjet.

Při výběru headsetu se zaměřte zejména na výdrž na jedno nabití (dávejte přitom pozor na rozdíl mezi pohotovostní dobou a maximální délku hovoru), ergonomii uchycení, hmotnost přístroje a kvalitu zvuku (přenášeného hovoru).

Bluetooth handsfree do auta

Do této skupiny se řadí handsfree, které jsou určeny (a navrženy) primárně pro použití v automobilech (u některých modelů ale není vyloučeno také univerzálnější využití). Zpravidla se dělí na dvě základní kategorie: klasické handsfree a přístroje s FM transmitterem.

Klasické automobilové handsfree

Klasické přenosné Bluetooth handsfree sady s mikrofonem a reproduktorem se umisťují do auta na palubní desku, ale mnohem častěji na stínítko (sluneční clonu) nebo do zapalovače. Výhodou je, že tento typ nevyžaduje složitou instalaci a není potřeba zasahovat do interiéru vozu.

Zvuk je ale při příchozím hovoru slyšet často pouze z mono (případně stereo) reproduktoru hands free sady, reproduktor navíc nemívá příliš vysokou kvalitu a akumulátor je potřeba dobíjet. Pokud navíc při hovoru posloucháte rádio, musíte ho ručně ztlumit.

Handsfree na stínítko

Tento typ přístroje vypadá jako malá krabička, která se pomocí klipu upevňuje na sluneční clonu. Sluneční clona je přitom ideální místo pro umístění, jelikož umožňuje velmi dobrý přenos zvuku. Akumulátory těchto modelů jsou navíc často vysokokapacitní, a není tedy potřeba je často dobíjet.

Kromě běžných funkcí některé přístroje umožňují např. propojení s více telefony najednou, předčítání SMS, hlasové přijetí hovoru nebo jsou opatřeny displejem, na němž je možné zobrazit důležité informace (kontakty, informace týkající se hovorů, nabídku apod.).

Tento typ můžete využít kromě automobilu také v kanceláři, případně v domácím prostředí (např. při sedavé práci).

Handsfree do cigaretového zapalovače

Přístroje do cigaretového zapalovače (CL) stačí pouze zasunout do zdířky a zapnout (a při prvním připojení spárovat s mobilním telefonem). Velkou výhodou je napájení přímo ze zapalovače, díky čemuže se nemusíte starat o nabíjení. Nevýhodu je větší vzdálenost od uživatele, což se negativně odráží na kvalitě hovoru. V některých vozech navíc nemusí být okolo zapalovače potřebné místo.

Automobilové Bluetooth handsfree s FM transmitterem

Druhou variantou jsou Bluetooth handsfree s FM transmitterem, díky němuž dochází k propojení mobilního telefonu a autorádia, díky čemuž lze přenášet zvuk z mobilu (telefonní hovor, ale i skladby v mp3) přímo do reproduktorů vozu. Velkou výhodou je v tomto případě také možnost přenosu hlasových pokynů do reproduktorů z autonavigace v mobilu. Samozřejmou funkcí je také automatické ztišení hudby ve chvíli, kdy někdo zavolá. Abyste však mohli používat FM transmitter potřebujete najít volné FM pásmo, což nemusí být vždy snadné.

Bluetooth handsfree zabudované do interiéru automobilu

Zabudovaná hands free sada v rámci GPS navigace v autě se v současné době stává běžným standardem většiny moderních vozů. Mikrofon může být v tomto případě ukryt v palubní desce, nebo dokonce ve volantu, což zaručuje velmi kvalitní přenos zvuku. Zvukový výstup zajišťují reproduktory vozu.

Po otočení klíčkem a nastartování automobilu navíc dojde k automatickému zapnutí sady, nemusíte se tedy o nic starat a na nic myslet. Obvykle je také možné propojit přístroj hned se dvěma mobilními telefony současně. Samozřejmostí je snadné ovládání a možnost poslechu hudby z mobilního telefonu. Nevýhodou je, že tento typ přístroje vyžaduje zásah do interiéru vozu a jeho pořizovací cena je pochopitelně výrazně vyšší.

Autorádio s Bluetooth handsfree

V některých případech však nemusíte pořizovat speciální handsfree sadu do auta, ale stačí si pořídit autorádio, jež je touto funkcí přímo vybaveno. Hovor je pak standardně po spárování s telefonem automaticky přenášen do reproduktorů. Do některých autorádií je možné dodatečně dokoupit modul, který funkci handsfree umožní.

Bluetooth handsfree na motorku

Samostatnou skupinu tvoří headsety, které jsou primárně určeny pro motorkáře. I v tomto případě je handsfree složeno z mikrofonu a reproduktoru, které jsou umístěny do helmy, ovládání je snadno přístupné zvenčí. K dostání jsou přitom modely jak pro otevřený, tak i uzavřený typ helmy (případně univerzální).

Náhlavní soupravy pro motorkáře jsou navrženy tak, aby bylo snadné je ovládat také v motorkářských rukavicích. Samozřejmostí je voděodolnost i odolnost vůči mechanickému poškození (zejména vůči pádům). Lze se setkat i s modely, které disponují funkcí intercomu mezi řidičem a spolujezdcem nebo mezi řidiči různých motocyklů v okruhu obvykle 500 m (někdy ale až 2 000 m).

Jak vybrat handsfree

Při výběru handsfree je důležité se zaměřit také na nejdůležitější parametry. Mezi které patří zejména:

  • pohotovostní doba,
  • délka hovoru,
  • kvalita zvuku,
  • ergonomie a rozměry,
  • hmotnost,
  • pokročilé funkce.

Pohotovostní doba

Pohotovostní doba udává dobu, po kterou je zapnutý přístroj schopen vydržet na jedno nabití (to se samozřejmě týká pouze bezdrátových modelů). Při výběru přitom nejvíce závisí na tom, k jakému účelu budete náhlavní set používat. Pro použití v domácím prostředí můžete vybírat i mezi modely s krátkou pohotovostní dobou, pokud ale plánujete brát přístroj ven, do automobilu nebo s ním chcete cestovat, pak doporučujeme volit dlouhou pohotovostní dobu.

Nejnižší pohotovostní doba se pohybuje okolo jednoho týdne. Nejdelší se uvádí v rámci mnoha týdnů (dokonce až neuvěřitelných 26 a více), což může být pro osoby, které se s tímto typem elektroniky teprve seznamují, překvapivé.

Délka hovoru

Doba hovoru je maximální doba hovoru, kterou lze uskutečnit na jedno nabití. I v tomto případě se doba hovoru pohybuje v poměrně vysokých číslech, obvyklým standardem je deset hodin. U dražších modelů to může být ale i okolo dvaceti hodin na jedno nabití. Velkou výhodu pak představuje úsporný režim, který šetří baterii při nečinnosti.

Pohotovostní dobu i délku hovoru však berte vždy s rezervou a myslete na to, že se jedná pouze o orientační údaj.

Kvalita zvuku

Kvalita zvuku hraje u hands free sad zásadní roli, jelikož na ní závisí, jak bude rozumět vám a jak vy budete rozumět protistraně. Bohužel kvalitu příchozího zvuku nikde nezjistíte a musíte se spoléhat na štěstí, recenze ostatních uživatelů, případně si handsfree v některé prodejně na vlastní uši vyzkoušet.

Jaká bude kvalita odchozího zvuku (hovoru) ale částečně zjistit můžete. Podstatně ji zvyšují například filtry okolního šumu a hluku (musí být vybaveno DSP procesorem).

Zajímejte se také o to, zda je přístroj vybaven funkcí Full Duplex, která znamená, že můžete současně přijímat i vysílat zvukový signál, tedy že můžete mluvit a zároveň slyšíte to, co říká protistrana. Důležité také bude zda se jedná o mono nebo stereo zvuk. Stereo je samozřejmě lepší varianta.

Ergonomie a rozměry

Velmi důležitá je také celková ergonomie přístroje. Nebude-li vám na uchu sedět, rozhodně ho nebudete chtít používat. Mini Bluetooth handsfree jsou určeny pouze k zasunutí do ucha (podobně jako jednoduchá špuntová sluchátka). Proto je důležité, aby bylo v balení několik velikostí špuntů, a mohli jste si tak vybrat vyhovující velikost.

Větší náhlavní sady jsou opatřeny nejrůznějšími klipy pro uchycení za ucho. V tomto případě vybírejte zejména s ohledem na velikost a tvar vašeho ucha.

Hmotnost

Důležitá je také hmotnost. Těžší přístroje na uchu více ucítíte, což může být při déletrvajícím používání nepříjemné. Na duhou stranu nízká hmotnost se obvykle negativně odrazí na nedostatečné výdrži baterie. Nejtěžší jsou zpravidla motocyklové headsety opatřené funkcí intercom.

Pokročilé funkce

Mezi zajímavé funkce, které patří mezi nadstandard řadíme zejména podporu hlasového vytáčení nebo všeobecně hlasových pokynů, vytočení posledního hovoru (tzv. redial), případně již zmiňované připojení dvou mobilních telefonů současně či funkci intercom.

Design

Pro některé uživatele je důležitý také design náhlavní soupravy, zejména pokud se s ní pohybují ve společnosti. Je třeba podotknou, že výrobci jsou si toho velmi dobře vědomi. Především mezi dražšími modely proto můžete narazit na skutečně luxusní a špičkové handsfree sady.

Příslušenství

Snazší obsluhu a vyšší komfort při používání zajišťuje celá řada doplňků, které bývají součástí balení, ale lze je dokoupit také zvlášť. Patří sem zejména:

  • síťový adaptér,
  • USB kabel,
  • náhradní baterie,
  • pouzdro,
  • náušníky,
  • gelové a pěnové nástavce.

Síťový adaptér je vynikající pokud chcete svůj přístroj dobíjet přímo ze zásuvky. Pomocí USB kabelu jej můžete připojit k počítači, stáhnout potřebné aplikace atp.

Náhradní baterii je dobré mít po ruce zejména v případě, že náhlavní sadu používáte velmi často nebo na cestách.

Pouzdro ochrání přístroj ve chvílích, kdy jej nepoužíváte. Pouzdra pro některé dražší modely jsou navíc dokonce dobíjecí.

Pomocí vhodně zvolených náušníků a gelových nebo pěnových nástavců můžete výrazně zvýšit komfort při používání headsetu. Kromě toho účinně potlačují vnější rušivý šum a hluk, díky čemuž umožňují také kvalitní poslech vaší oblíbené hudby.

Cenové relace

Pořizovací cena handsfree se pohybuje od několika stokorun až po několik tisíců. Vždy záleží na tom, k jakému účelu a jak často budete toto zařízení používat a zda se vám vyšší cena vyplatí. Pro běžné telefonování obvykle postačí přístroj za několik stokorun.

Pro snazší orientaci jsme vyčlenili několik základních cenových kategorií:

  • do 1 000 Kč,
  • od 1 000 do 3 000 Kč,
  • od 3 000 do 5 000 Kč,
  • nad 5 000 Kč.

Nejnižší cenová kategorie

Kategorie do 1 000 Kč zahrnuje základní drátové i bezdrátové modely určené zejména pro osobní použití, případně do automobilu (obvykle na sluneční clonu). Najdete zde ale dokonce i nejlevnější motocyklové modely. Některé přístroje umožňují kromě přenosu hovoru také přehrávání hudby. Obvykle se lze setkat ale pouze se základními funkcemi a málo propracovanou ergonomií.

Střední cenová kategorie

Při investici od 1 000 do 3 000 Kč již můžete získat velmi kvalitní zařízení obvykle osobní nebo automobilové. Kromě běžných funkcí některé modely disponují také účinným potlačením okolního šumu, spárování se dvěma mobilními telefony současně nebo ovládání hlasem. Také ergonomie a designové zpracování je již na vyšší úrovni.

Vyšší cenová kategorie

V cenové kategorii od 3 000 do 5 000 Kč najdete vysoce kvalitní osobní, automobilové i motocyklové přístroje. Kromě běžných i nadstandartních funkcí se objevuje také vysoce kvalitní a citlivý LCD displej. Samozřejmostí je propracovaná ergonomie a velmi zdařilý design.

Nejvyšší cenová kategorie

Top kategorie od 5 000 Kč výše patří špičkovým, luxusním a nej motocyklovým handsfree. Samozřejmostí bývá propracovaná ergonomie, design a funkce intercom (v otevřeném terénu až do vzdálenosti 2 000 m).

Tipy na závěr

  1. Ve výjimečných případech se může stát, že náhlavní sada jedné značky nekomunikuje s mobilním telefonem odlišné značky. Není to však chybou Bluetooth, ale výrobce. V takovém případě proto žádejte vrácení peněz.
  2. Při telefonování za jízdy se chováte stejně, jako byste měli v krvi 0,8 promile alkoholu, navíc je vysoce pravděpodobné, že jednou nebo později dostanete tučnou pokutu. Pořízení handsfree se vám proto mnohonásobně vyplatí.
  3. Většina zařízení je vybavena funkcí automatického párování, která zajistí, že kromě prvního spárování headsetu s mobilním telefonem, všechna ostatní párování po zapnutí sady proběhnou automaticky.
  4. Ať už sháníte nejlepší handsfree do auta, pro osobní použití nebo na motocykl, rozhodně doporučujeme věnovat pozornost také uživatelským recenzím, z nichž se můžete dozvědět, jak daný model funguje v praxi, případně vybírat mezi vítězi nezávislých spotřebitelských testů (např. dTest).

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.3/5 69 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo