Jak vybrat Hi-Fi systém

Kdo neposlouchá hudbu pro radost či relaxaci, jako kulisu při běžných domácích pracích anebo si neužije pořádnou domácí party, jako by nebyl. Hudba jednoduše patří k lidskému životu. Její poslech ale vyžaduje kvalitní zařízení – Hi-Fi systém. Jak se zorientovat v nepřeberné nabídce HiFi věží a jak vybrat tu správnou, která bude splňovat všechny vaše požadavky, se dozvíte v následujícím článku.

Test Hi-Fi systémů 2021

Do testu jsme zahrnuli celkem pět HiFi systémů. Zajímala nás zejména kvalita zvuku, konektivita, množství funkcí, ovládání, celkové zpracování a design.

PANASONIC SC-PM250EC

Typ Hi-Fi systémumikro
Typ reproduktorůširokopásmové
Výkon zesilovače20 W
CD přehrávačano
DVD přehrávačne
Připojení gramofonune
Displejano
Dálkový ovladačano
Podpora MP3ano
Rádioano
Automatické laděníano
RDSano
DAB/DAB+ne
Ekvalizérano
Bass Boostano
Sleep Timerano
Hodinyano
Budíkano
Karaokene
Jack 3,5 mmne
USBano
HDMIne
AUX vstupne
Bluetoothano
Wi-Fine
Dokovací stanicene
Slot pro paměťovou kartune
Rozměry hlavní jednotky (Š x V x H) v cm18,4 x 12,3 x 22,8
Rozměry reproduktoru (Š x V x H) v cm13,9 x 22,4 x 13,6
Mikrosystém Panasonic SC-PM250EC se řadí mezi levné audio věže. A přestože disponuje pouze jednopásmovými reproduktory, nabízí poměrně kvalitní zvuk. Tento model je k dostání v černé a stříbrné barvě hlavní jednotky se dvěma reproduktory černé barvy. Jedná se o menší a lehčí zařízení, můžete je proto bez obav umístit například na poličku. Součástí věže je CD přehrávač, který je určen pro nosiče CD-R/RW. Bohužel CD mechanika je při práci hlučnější, pokud proto posloucháte tichou hudbu, může poslech rušit. Díky USB vstupu můžete využít i přehrávání skladeb z externích disků (ve formátu MP3). Technologie Bluetooth zase umožňuje propojení s mobilním telefonem nebo tabletem, z něhož následně můžete poslouchat své oblíbené skladby. Přestože zařízení SC-PM250EC disponuje radiopřijímačem, anténa je slabá a příjem je rušen, což se projevuje šuměním. Pokud o příjem rádia stojíte, můžete vyměnit anténu za kvalitnější. Chválíme ale RDS funkci, díky níž se na displeji zařízení zobrazují aktuální názvy radiostanic a další informace. Potěšila také přítomnost všech základních funkcí. Nechybí hodiny, časovač, budík, ekvalizér či Bass Boost. Funkce budík je přitom obsažena ve funkci Časovač přehrávání. Zařízení totiž můžete nastavit tak, aby se nejen v určitou dobu vypnulo, ale také, aby se v danou hodinu zapnulo, a to jak vybranou skladbou, tak rádiem. Věž bude v tomto případě hlasitost zvuku postupně zesilovat až do předem nastavené úrovně. Bohužel ekvalizér je nastaven pouze do základních předvoleb, a zvuk tudíž nelze upravit zcela podle vlastních preferencí. Zapojení i ovládání tohoto audio systému je intuitivní a snadné. Totéž ale nelze říci o dálkovém ovladači, který je nepřehledný a zpočátku k němu budete potřebovat návod. Přestože displej neoslňuje, je hůře čitelný při pohledu z boku. Velkou nevýhodou je chybějící Jack 3,5 mm, tedy konektor pro připojení sluchátek. K tomuto mikrosystému proto nelze připojit sluchátka (a to ani přes Bluetooth). Zamrzely také krátké kabely k reproduktorům i nedostatečná dálka hlavního síťového kabelu. Co se týče zvuku, vedl si tento audio systém s přihlédnutím k nízké pořizovací ceně překvapivě dobře. S výbornou kvalitou ale počítat nemůžete, zvuk je spíše zastřený, bez detailů, sykavky jsou nezřetelné. Naopak potěší výrazné basy. Pokud patříte mezi nenáročné uživatele, kteří shání především levný HiFi systém například do dětského pokojíčku, kuchyně nebo na chatu, rozhodně vám můžeme SC-PM250EC doporučit.
 • nízká pořizovací cena
 • výrazné basy
 • snadné ovládání
 • slabá anténa
 • dálkový ovladač
 • chybí Jack 3,5 mm
 • hůře čitelný displej
 • krátké kabely
Zjistit cenu

PANASONIC SC-HC200EG

Typ Hi-Fi systémumikro
Typ reproduktorůširokopásmové
Výkon zesilovače20 W
CD přehrávačano
DVD přehrávačne
Připojení gramofonune
Displejano
Dálkový ovladačano
Podpora MP3ano
Rádioano
Automatické laděníano
RDSano
DAB/DAB+ne
Ekvalizérano
Bass Boostano
Sleep Timerano
Hodinyano
Budíkano
Karaokene
Jack 3,5 mmne
USBano
HDMIne
AUX vstupne
Bluetoothano
Wi-Fine
Dokovací stanicene
Slot pro paměťovou kartune
Rozměry hlavní jednotky (Š x V x H) v cm40 x 19,7 x 10,7
Rozměry reproduktoru (Š x V x H) v cm-
Mikrosystém Panasonic SC-HC200EG spadá do kategorie levných HiFi věží. Na první pohled zaujme jedinečným moderním designem. Prodává se v černé nebo bílé barvě. Hlavní jednotka je spojena se dvěma jednopásmovými reproduktory, a tvoří tedy jediný celek. Díky nízké hmotnosti a kompaktním rozměrům lze tento model snadno umístit téměř kamkoli, nehodí se však pro zavěšení na stěnu. Tento model je vybaven CD přehrávačem, rádiem, USB konektorem i technologií Bluetooth. Můžete proto přehrávat nejen CD-R/RW, ale i skladby z externích disků ve formátu MP3 a po spárování věže s vaším chytrým telefonem nebo tabletem přes Bluetooth, můžete streamovat oblíbenou hudbu do HiFi i z těchto zařízení. Poslouchat můžete také rádio, kvalita příjmu je ale slabší. Pokud patříte mezi méně náročné uživatele, kteří nepotřebují pokročilé funkce, může vám SC-HC200EG vyhovovat. Disponuje totiž pouze základními funkcemi, mezi které patří zejména hodiny, časovač, budík, ekvalizér nebo funkce zvýrazňující basové tóny Bass Boost (v tomto případě pod názvem Bass Reflex). Tento Hi-Fi systém proto můžete využít i místo budíku, jelikož lze nastavit jak čas, kdy se automaticky vypne, tak hodinu, kdy se opět zapne. Součástí je také ekvalizér, který zahrnuje čtyři základní předvolby. Bohužel při změně těchto režimů se ukázalo, že mezi nimi nejsou patrné téměř žádné (na první poslech slyšitelné) rozdíly. Zvuk se tedy v podstatě nemění. Instalace je snadná. Podobně ovládání bez problémů zvládne i méně zdatný uživatel začátečník. Samozřejmostí je také klasický dálkový ovladač. Displej je poměrně dobře čitelný. Díky funkci RDS se na něm navíc při poslechu rádia zobrazuje název aktuální stanice a další informace. Zásadním negativem je chybějící konektor pro připojení sluchátek (Jack 3,5 mm), jejich připojení přitom není možné ani přes Bluetooth. Pochválit bohužel nemůžeme ani to nejdůležitější, a to zvuk. Ten je na úkor líbivého útlého těla nevýrazný a plochý (tzv. plechový), čemuž nepomohou ani výraznější basy. Pokud proto sháníte HiFi systém s kvalitním zvukovým výstupem, SC-HC200EG vám nedoporučujeme.
 • nízká pořizovací cena
 • snadné ovládání
 • jedinečný design
 • špatná kvalita zvuku
 • nevýrazný ekvalizér
 • slabá anténa
 • chybí Jack 3,5 mm
Zjistit cenu

PANASONIC SC-PMX80EG

Typ Hi-Fi systémumikro
Typ reproduktorůtřípásmové
Výkon zesilovače120 W
CD přehrávačano
DVD přehrávačne
Připojení gramofonuano
Displejano
Dálkový ovladačano
Podpora MP3ano
Rádioano
Automatické laděníano
RDSano
DAB/DAB+ne
Ekvalizérano
Bass Boostano
Sleep Timerano
Hodinyano
Budíkano
Karaokene
Jack 3,5 mmano
USBano
HDMIne
AUX vstupano
Bluetoothano
Wi-Fine
Dokovací stanicene
Slot pro paměťovou kartune
Rozměry hlavní jednotky (Š x V x H) v cm21,1 x 11,4 x 26,7
Rozměry reproduktoru (Š x V x H) v cm16,1 x 23,8 x 26,2
Panasonic SC-PMX80EG patří mezi dražší HiFi věže s výkonným zesilovačem a třípásmovými reproduktory. Vzhled je elegantní. Hlavní jednotku lze pořídit buď ve stříbrném nebo černém provedení. Dílenské zpracování je na velmi vysoké úrovni. Hlavní jednotka má hliníkový kryt a kvalitní ovládací knoflíky. Reproduktory jsou ze dřeva. Na tomto modelu proto najdete jen opravdové minimum plastových částí. Hmotnost hlavní jednotky je 2,8 kg a reproduktoru 2,6 kg. Díky kompaktním rozměrům se vejde téměř kamkoli. Samozřejmostí je CD přehrávač, anténa pro příjem rádia, USB konektor pro připojení externích zařízení a technologie Bluetooth. Navíc můžete využít také AUX vstup (např. pro připojení gramofonu s předzesilovačem). Připojit lze také sluchátka (klasicky přes Jack 3,5 mm), bezdrátová sluchátka přes Bluetooth ale připojit nelze. Bez problémů však můžete bezdrátově připojit chytrá zařízení a streamovat oblíbenou hudbu. Toto zařízení přehraje velké množství formátů: MP3, AAC, WAV, FLAC, CD-DA, DSD nebo AIFF. Dodaná FM anténa bohužel nedosahuje příliš vysoké kvality. Pokud proto posloucháte rádio každý den nebo žijete v oblasti se špatným signálem, doporučujeme zainvestovat do dražší antény, kterou následně k zařízení připojíte. Displej je přehledný, dostatečně velký a dobře viditelný ze všech úhlů. Tomuto modelu nechybí ani základní a některé pokročilé funkce. Samozřejmostí je časovač, budík, hodiny, ekvalizér (se čtyřmi předvolbami: Heavy, Soft, Clear, Vocal). Nechybí ani funkce zesilující basové tóny D-Bass. Kromě basů jsou regulovatelné i výšky. Instalace je poměrně snadná, ovládání se ale v některých směrech ukázalo být komplikovanější. Zejména některé funkce na dálkovém ovladači jsou zbytečně složité, neintuitivní. Dosah dálkového ovladače je ale dostatečný. Zamrzely ale krátké kabely k reproduktorům, které mají cca 1 m, což je skutečně málo, pokud je chcete umístit dál od sebe. Co ale musíme pochválit, je kvalita zvuku, která je na velmi vyoské úrovni (zejména vzhledem k velikosti celého zařízení). Vynikající je zejména plné vyznění basů. Hlasitost je přitom dostatečná i na větší obývací pokoj, pro skutečně velké místnosti (např. společenské sály) ale pořád nestačí. Model SC-PMX80EG můžeme bez zaváhání doporučit pro všechny náročnější milovníky hudby, kteří shání cenově dostupnou, ale kvalitní HiFi věž.
 • dobrá kvalita zvuku
 • vynikající basy
 • Jack 3,5 mm
 • podpora mnoha formátů
 • konektivita
 • kvalitní zpracování
 • krátké kabely k reproduktorům
 • složitější dálkový ovladač
 • slabší anténa
Zjistit cenu

SONY MHC-V81D

Typ Hi-Fi systémumini
Typ reproduktorůtřípásmové
Výkon zesilovače-
CD přehrávačano
DVD přehrávačano
Připojení gramofonune
Displejano
Dálkový ovladačano
Podpora MP3ano
Rádioano
Automatické laděníano
RDSano
DAB/DAB+ne
Ekvalizérano
Bass Boostano
Sleep Timerano
Hodinyne
Budíkne
Karaokeano
Jack 3,5 mmne
USBano
HDMIano
AUX vstupano
Bluetoothano
Wi-Fine
Dokovací stanicene
Slot pro paměťovou kartune
Rozměry hlavní jednotky (Š x V x H) v cm44,5 x 106 x 42,7
Rozměry reproduktoru (Š x V x H) v cm-
Domácí audiosystém Sony MHC-V81D patří mezi dražší HiFi věže vybavené jak CD, tak DVD mechanikou, mnoha funkcemi a bohatou konektivitou. Jedná se o model přímo předurčený pro domácí party s přáteli nebo rodinou. Na první pohled zaujme neobvyklým designem a barevným nasvícením. Vzhledem k tomu, že se jedná o větší a těžší zařízení (26,5 kg) je opatřeno rukojetí a kolečky, jež usnadňují přesun. Vzhledem k větším rozměrům se také raději dopředu ujistěte, že se bez problémů vejde na vámi určené místo. Bohužel výrobce u tohoto modelu neuvádí výkon zesilovače. V některých zdrojích se ale lze setkat s hodnotou 130 W. Samozřejmostí je CD i DVD mechanika, která je ale při používání hlučnější. Přehrávat proto můžete audiodisky CD, CD-R/RW, DVD a videodisky DVD, DVD-R/-RW/+R/+RW/+R DL nebo VCD. Nechybí ani zabudovaná anténa pro příjem rádia a USB konektor, pomocí něhož lze připojit externí zařízení. Samozřejmostí je i technologie Bluetooth, pomocí níž lze Hi-Fi věž spárovat s chytrým zařízením (telefon, tablet apod.). Samozřejmostí je také poměrně velké množství funkcí. Samozřejmostí je Sleep Timer, RDS, Bass Boost (v tomto případě pod názvem Mega Bass) nebo karaoke. Využít můžete také ekvalizér, a to jak při poslechu hudby, tak při přehrávání filmů nebo sledování televize. Video ekvalizér můžete přepínat ve čtyřech režimech (Movie, Game, Drama, News). Při změně režimu bohužel dochází ke krátkodobému výpadku hudby, což kazí celkový dojem. Potěší i bohatá konektivita. Kromě již zmiňovaného konektoru USB, můžete využít i AUX vstup, nechybí ani vstup pro mikrofon (Jack 6,3 mm). Pohodlně můžete připojit i televizor (pomocí HDMI nebo AUDIO IN). Věž lze navíc propojit i s jinými reproduktory. Bohužel chybí sluchátkový Jack 3,5 mm. Ovládací panel i displej se nachází na vrchní straně přístroje, displej je proto čitelný pouze shora, což může být nepraktické. Hlavní ovládací panel se obsluhuje pomocí podsvícených tlačítek, jeho ovládání je ale poměrně komplikované. Bohužel dálkový ovladač neobsahuje všechny funkce, které najdete na ovládacím panelu, a jeho ovládání není příliš intuitivní. S největší pravděpodobností proto budete potřebovat návod. Barevné podsvícení bohužel nebliká do rytmu hudby. Kvalita zvuku je na vysoké úrovni. Iluze prostorového zvuku je téměř dokonalá a basy jsou dostatečně syté, zvuku nechybí hloubka a spousta detailů. Pro některé osoby ale mohou být mírně nepříjemné výšky. Tento model doporučujeme spíše pro taneční hudební žánry (EDM, Techno, Trance apod.). Vážná hudba a podobně příliš nevyzní. Vynikající je také dosah zvuku. Model MHC-V81D proto můžete využít i ve velkých místnostech a sálech. Pokud jej ale budete chtít postavit do středu místnosti, narazíte na problém, a to krátkou síťovou šňůru. HiFi systém MHC-V81D je stvořený pro domácí party. Pokud vám však jde o kvalitní poslech klasické hudby, případně ozvučení televizoru, sáhněte raději po jiném modelu.
 • vysoká kvalita zvuku
 • konektivita
 • funkce
 • kvalitní zpracování
 • vyšší pořizovací cena
 • krátký síťový kabel
 • složitější ovládání
 • chybí Jack 3,5 mm
 • velikost a hmotnost
Zjistit cenu

ONKYO CS-N1075

Typ Hi-Fi systémumini
Typ reproduktorůdvoupásmové
Výkon zesilovače140 W
CD přehrávačano
DVD přehrávačne
Připojení gramofonuano
Displejano
Dálkový ovladačano
Podpora MP3ano
Rádioano
Automatické laděníano
RDSano
DAB/DAB+ano
Ekvalizérano
Bass Boostano
Sleep Timerano
Hodinyne
Budíkne
Karaokene
Jack 3,5 mmano
USBano
HDMIne
AUX vstupne
Bluetoothano
Wi-Fiano
Dokovací stanicene
Slot pro paměťovou kartune
Rozměry hlavní jednotky (Š x V x H) v cm27,5 x 8,8 x 28,3
Rozměry reproduktoru (Š x V x H) v cm17 x 28,3 x 26
Hi-Fi systém Onkyo CS-N1075 patří mezi drahé soustavy. Nabízí možnost připojení pomocí Wi-Fi, připojení gramofonu, podporu mnoha formátů a velmi dobrou kvalitu zvuku z dvoupásmových reproduktorů Onkyo D-175. Přesto se jedná o poměrně kompaktní zařízení nižší hmotnosti (3,8 kg). Hlavní jednotku je možné zakoupit ve stříbrné a černé barvě, reproduktory jsou v klasickém černém provedení. Celkové zpracování je na špičkové úrovni (hlavní jednotka je vyrobena z 1,6 mm silného hliníkového plechu), potěší také zdařilý design. Hlavní jednotka je tvořena dvěma samostatnými částmi (receiveru R-N855 a CD přehrávače C-755), které je možné buď postavit na sebe nebo vedle sebe. CD přehrávač si poradí s disky CD, CD-R/RW nebo MP3 CD. Skladby přehrávané z externích disků pomocí USB konektoru mohou být ve formátech MP3, WAV nebo DSD. Vzhledem k tomu, že tento model podporuje také připojení přes Wi-Fi, lze takto přehrávat skladby ve formátech: MP3, WMA, WMA Lossless, FLAC, WAV, Ogg Vorbis, AAC, Apple Lossless, DSD či LPCM. Podpora v tomto ohledu je tedy skutečně široká. Samozřejmostí je také spárování chytrých zařízení pomocí technologie Bluetooth, možnost připojení gramofonu, sluchátek (Jack 3,5 mm) nebo poslech rádia. Co se týče funkcí, toto zařízení nabízí RDS, Bass Boost, ekvalizér (možnost nastavit basy a výšky), automatické vypnutí (Sleep Timer) a možnost zvolit jas displeje (ve třech stupních). Co ale potěší je funkce DAB+, umožňující příjem digitálního rozhlasu. Ovládání je snadné a intuitivní, a to i pomocí dálkového ovladače. K ovládání můžete využít také chytré zařízení (smartphone nebo tablet). Kvalita zvuku je úměrná vyšší pořizovací ceně. Nechybí hloubka, vyvážené basy a dostatek detailů. Tento systém je přitom vhodný pro poslech všech žánrů. Pokud proto sháníte kvalitní Hi-Fi systém a nevadí vám vyšší pořizovací cena, rozhodně můžete tento model zahrnout mezi své favority.
 • vysoká kvalita zvuku
 • DAB+
 • vysoce kvalitní zpracování
 • Jack 3,5 mm
 • podpora mnoha formátů
 • jedinečný design
 • vysoká pořizovací cena
Zjistit cenu zpět nahoru ↑

Základní typy Hi-Fi systémů

První otázkou, kterou byste si ohledně výběru správného Hi-Fi systému měli položit je, zda zvolíte mikro nebo mini věž. Každý z těchto typů se liší jak svojí velkostí, tak i kvalitou zvuku a množstvím funkcí. Tyto dva typy se obvykle vydělují jako dvě samostatné kategorie. Pokud se proto s těmito termíny setkáváte poprvé, seznámíme vás s nimi blíže.

Mikro Hi-Fi systémy

Mikro (někdy také micro) HiFi systémy bývají menší než mini audio věže, zaberou proto minimum prostoru a váží méně. Vhodné jsou proto především pro ozvučení menších místností (např. ložnice, kuchyně, dětský pokoj). Jedná se také o energeticky úspornější a levnější typ. Mezi negativa patří nižší výkonnost, a tedy horší audio výstup (což je znatelné hlavně u levnějších modelů). U mikro systémů najdete i méně pokročilých funkcí. Výhody a nevýhody mikro HiFi systémů
 • nižší pořizovací cena
 • menší rozměry a nižší hmotnost
 • energeticky úsporné
 • horší kvalita zvuku (nižší výkon)
 • méně pokročilých funkcí
 • pouze pro malý pokoj

Mini Hi-Fi systémy

Jak již název napovídá, jsou mini Hi Fi věže větší a robustnější než mikro systémy. Zaberou tudíž více místa, na druhou stranu se ale mohou pochlubit také vyšším výkonem a lepším zvukem. Typické jsou také větší reproduktory. Počítat můžete také s větším množstvím pokročilých funkcí (např. DAB+), ale i vyšší pořizovací cenou a spotřebou elektrické energie. S HiFi minisystémy ale bez problémů ozvučíte i větší prostory. Výhody a nevýhody mini HiFi systémů
 • kvalita zvuku (vyšší výkon)
 • pokročilé funkce
 • ozvučí i větší prostory
 • vyšší pořizovací cena
 • větší velikost
 • vyšší spotřeba
zpět nahoru ↑

Nejdůležitější části Hi-Fi systémů

Audio věže tvoří dvě základní části: zesilovač a reproduktory. Kvalita těchto částí do vysoké míry odpovídá i kvalitě audio výstupu, rozhodně se proto vyplatí při výběru těmto částem věnovat náležitou pozornost.

Zesilovač a jeho výkon

U HiFi zesilovače si všímejte zejména jeho výkonu. Ten se udává ve wattech (W) a souvisí s tím, jak hlasitá a kvalitní hudební produkce bude (jak velkou místnost ozvučíte). Minimální hodnota výkonu zesilovače by se měla pohybovat v rozmezí 20–30 W. Pro větší prostory volte zařízení s výkonem alespoň 50 W. Přestože zjednodušeně lze říci, že čím vyšší je výkon, tím vyšší je hlasitost, nemusí to být vždy pravda. Výkon zesilovače totiž souvisí také s kvalitou a účinností reproduktorů. Nespoléhejte proto pouze na počet wattů, ale vždy si informaci o síle věže prostudujte také v technické dokumentaci daného výrobku.

Reproduktory a počet pásem

Při výběru audio soustavy je rozhodující především kvalita reproduktorů, ty jsou totiž často jejím nejslabším článkem. Reproduktory by proto měly být tím prvním, čemu se budete přednostně věnovat. Obecně lze říci, že zvuk z menších reproduktorů je horší a naopak. Velikost souvisí také s výkonem reproduktorů, který se pohybuje od 4 W až do cca 3 500 W. Důležitý je ale i počet pásem reproduktorů. Nejčastěji se lze setkat se dvěma pásmy reproduktorů, a to u mikro i mini soustav. Přitom ale neplatí, že čím více pásem, tím lepší zvuk. V některých případech lze jak mini, tak i mikrosystémy zakoupit pouze jako hlavní jednotku bez reproduktorů (a připojit si reproduktory podle vlastních preferencí). Často se lze setkat s tvrzením, že tato varianta je nejlepší. Podle počtu pásem se reprosoustavy dělí na tři základní skupiny:
 • širokopásmové (jednopásmové),
 • dvoupásmové
 • a třípásmové.
Širokopásmové reproduktory Širokopásmové Hi-Fi systémy, které se nazývají také jednopásmové, jsou takové, u nichž najdeme pouze jediný reproduktor (vizuálně ale může jít o dvě reprobedny s jedním repruduktorem), jenž se stará o reprodukci celého akustického spektra (tedy jak vysokých a středních tónů, tak basů). Tato univerzálnost a jednoduchost řešení se ale bohužel negativně odráží na kvalitě produkovaného zvuku. Širokopásmové reproduktory se proto ve většině případů využívají u levnějších systémů. V případě, že je vaší prioritou nízká cena, může vám takové zařízení dostačovat. Pokud vás ale zajímá vysoká kvalita zvuku, zvolte buď dvou nebo třípásmový model. Dvoupásmové reproduktory Jak již název napovídá, dvoupásmové audio soustavy jsou vybaveny dvěma různými reproduktory (pásmy), z nichž jeden se stará o produkci vysokých tónů a druhý o produkci středobasů. V některých případech mohou tyto modely využívat i tří reproduktorů (jeden pro výšky a dva pro středobasy). Kvalita zvuku je proto většinou nesrovnatelně lepší než u prvního zmiňovaného typu. Jejich pořizovací cena přitom nemusí být o mnoho vyšší než u jednopásmových. Zpravidla se proto jedná o nejčastější a nejoblíbenější variantu. Třípásmové reproduktory Modely se třemi pásmy mají nejčastěji dva reproduktory (produkující vysoké tóny a středové frekvence) a jeden subwoofer (zařízení starající se o produkci basů). Kvalita zvuku je tak nejvyšší možná (i když to nemusí být vždy pravidlem, a to zejména v případě, pokud jsou jednotlivé reproduktory menší velikosti). Každopádně se ale jedná o největší a nejdražší audio systémy na trhu.

Přehrávač

Součástí všech mikro i mini HiFi věží je přehrávač, a to jak CD nebo DVD, tak i přehrávač Blu-Ray nebo přehrávač, který umožňuje přehrávat skladby z externího disku nebo flashdisku (připojeného přes USB). Výjimečně můžete narazit také na zařízení, která umí přehrát již zastaralé audiokazety (se záznamem na magnetickém pásku) či HiFi věže s gramofonem (častěji s možností připojení gramofonu). U CD, DVD a Blu-Ray přehrávačů se setkáte s údajem, který informuje o počtu CD v měniči (obvykle jeden až tři), což zjednodušeně řečeno znamená, kolik disků můžete do HiFi věže vložit najednou. CD přehrávač HiFi systémy s CD přehrávačem patří mezi cenově nejdostupnější modely. Kromě klasické audio stopy si tato zařízení poradí zpravidla také s MP3 skladbami. DVD přehrávač HiFi systém s DVD přehrávačem nabízí vyšší kvalitu zvuku a širší možnosti využití, kromě CD tak přehraje také DVD a mnoho typů hudebních formátů. Na DVD se přitom vejde daleko více hudebních souborů. Po připojení k televizoru proto můžete věž s DVD přehrávačem používat jako domácí kino. Vždy si ale raději ověřte, jaké formáty přehraje (MP3, MPEG, MKV, WMA, XVID, WAV, DIVX, AVCHD), případně zda přečte soubory z většiny běžných vypalovacích a přepisovatelných DVD (+R/RW a DVD-R/RW). Blu-Ray přehrávač Audio systémy s Blue-Ray přehrávačem přehrají jak CD a DVD, tak i Blu-Ray disky. Blu-Ray disky jsou nejkvalitnější datové nosiče s maximální kapacitou, na které je možné uložit i videa v rozlišení 4K (Ultra HD), včetně 3D. Navíc podporují řadu formátů (mezi nimi také MPEG-2, H.264 či SMPTE VC-1). Co nepotěší je skutečnost, že tyto Hi Fi věže patří mezi nejdražší. Přehrávač audiokazet Přestože v současné době audiokazety již pomalu upadly do zapomnění, zájem o HiFi věže s kazetovou mechanikou neustává. Pokud proto i vy vlastníte hezkou sbírku audiokazet a chtěli byste si nostalgicky zavzpomínat, rozhodně se po takovém zařízení porozhlédněte. Gramofon Některé HiFi systémy umožňují také přehrávání LP desek, a to právě díky zabudovanému gramofonu na horní straně věže. Pro tyto modely bývá typický retro design.

Radiopřijímač

Většina HiFi zařízení umožňuje i poslech rádia, není to ale pravidlem. Pokud proto o poslech radiostanic máte zájem, vždy si přítomnost vestavěného radiopřijímače ověřte. Tyto audio systémy jsou obvykle vybaveny FM tunerem, případně AM tunerem. Některé modely ale umožňují také příjem digitálního rozhlasu (DAB) či internetových rádií z celého světa. Pokud si ale budete chtít pořídit mini nebo mikrosystém s internetovým rádiem, musí být toto zařízení možné připojit k internetu (buď pomocí kabelu nebo přes Wi-Fi). U radiopřijímačů se zajímejte o čtyři základní funkce: paměť, ladění, RDS a DAB+. Paměť – Do paměti radiopřijímače je obvykle možné uložit 20 až 50 radiostanic. Podle potřeby se k dané stanici dostanete stiskem jediného tlačítka. Automatické ladění – Jedná se o běžnou funkci, díky níž přístroj sám naladí stanice, které si lze následně uložit do paměti. RDS – Pomocí Radio Data System jsou přenášeny doplňkové informace z FM vysílačů (např. název rozhlasové stanice nebo přehrávané skladby, čas a datum). Tyto informace se následně zobrazují na displeji HiFi věže. DAB/DAB+ – Data Audio Broadcasting je digitální rozhlasová technologie určená pro plošné vysílání rozhlasových stanic. zpět nahoru ↑

Důležité parametry

Při výběru se vyplatí vzít v potaz několik základních křitérií. Jedná se zejména o:
 • rozměry,
 • hmotnost,
 • konektivitu,
 • ovládání,
 • displej,
 • design.

Rozměry

Velkost Hi-Fi věží bývá různá. Běžně se proto můžete setkat jak s malými sestavami, které snadno uložíte například pod televizor, ale i s velkými věžemi, které zaberou pořádný kus místa. Mikrosystémy přitom bývají menší než minisystémy. Obecně lze říci, že čím větší audio sestava (a konkrétně reproduktory) jsou, tím vyšší je kvalita zvuku. Samozřejmě myšleno při stejné kvalitě produktů. Jinak můžete mít velké a těžké reproduktory, které budou mnohem horší než ty malé.

Hmotnost

Zejména v případě, že chcete audio systém umístit na poličku, vyplatí se zvážit také jeho hmotnost. Poličky totiž mají většinou omezenou nosnost. U mini systémů počítejte zhruba se 3 kg na jeden reproduktor a se 3 kg na hlavní jednotku, u mikrosystémů pak méně. Jedná se ale o hrubý odhad, u různých modelů může být hmotnost samozřejmě různá. S hmotností ale úzce souvisí i kvalita zpracování. Platí proto, že čím těžší souprava je, tím by měla být také kvalitnější.

Konektivita

Většina systémů nejenže umí přehrávat hudbu z CD, DVD, Blu-Ray disku, případně přijímat rádiové stanice, ale disponuje i rozsáhlejší konektivitou. Díky ní lze připojit další externí zařízení a příslušenství. Mezi nejdůležitější patří:
 • USB konektor,
 • HDMI,
 • Jack 3,5 mm,
 • AUX vstup,
 • FM a AM tuner,
 • Bluetooth nebo Wi-Fi,
 • dok pro iPod nebo iPhone,
 • slot pro paměťovou kartu.
USB konektor Většina moderních Hi-Fi věží běžně disponuje USB konektorem, pomocí nějž je možné k zařízení připojit externí pevné disky, flashdisky, MP3 přehrávače nebo mobilní zařízení. Bohužel ne všechny modely audio systémů si rozumí se všemi typy pevných disků (některé přečtou např. pouze disky naformátované na starší souborový systém FAT32). HDMI HDMI konektor umožňuje připojení dalších audio nebo videozařízení (např. dodatečných reproduktorů či monitoru pro Blu-Ray disky). Jack 3,5 mm Jack 3,5 mm je klasický konektor pro připojení sluchátek. Ten je praktický zejména, pokud nechcete poslechem hudby rušit okolí. Setkat se můžete také s konektorem Jack 6,3 mm, které zajišťuje připojení mikrofonu. AUX vstup AUX je vstupní konektor, který opět slouží k připojení externích audiozařízení. FM a AM tuner Pro příjem FM či AM rádiových stanic budete potřebovat konektor pro připojení externí antény. Některá zařízení mají anténu integrovanou. Bluetooth a Wi-Fi Stále častěji se lze setkat také s Hi-Fi systémy vybavenými bezdrátovou technologií Bluetooth, kterou můžete využít pro bezdrátové přehrávání (streamování) skladeb např. z mobilních telefonů nebo tabletů, případně zařízení pomocí nich ovládat dálkově. Podobně po připojení k domácí síti přes Wi-Fi (případně LAN) můžete využít přehrávání ze všech zařízení, která mají přístup k internetu. Dok pro iPad nebo iPhone Samostatnou kapitolu tvoří Hi-Fi systémy vybavené dokovacími stanicemi. Díky doku můžete přehrávat skladby ze zařízení Apple iPod nebo iPhone a přístroj zároveň nabíjet. U tohoto typu konektivity si ale zkontrolujte konektor – starší audio systémy totiž bývají vybaveny 30pinovým konektorem, kdežto novější iPody a iPhony disponují konektorem Lightining. Slot pro paměťovou kartu Některá zařízení jsou vybavena také slotem pro paměťovou kartu, na niž lze uložit velké množství nejrůznějších skladeb, aniž byste museli připojovat externí disk. Pozor dávejte na rozměry karet (nejčastější formáty jsou SDHC, SDXC, Micro SDHC a Micro SDXC). Mezi další typy konektivity patří např. digitální optický vstup, RCA vstup, RCA výstup, případně konektor pro připojení subwooferu (u třípásmových modelů).

Ovládání

Ovládání většiny HiFi systémů je řešeno mechanickými tlačítky přímo na zařízení a dálkovým ovladačem (podobně jako u televizoru). Čím dál tím častěji jsou ale k vidění i modernější způsoby ovládání, mezi které patří zejména dotykový displej nebo ovládání pomocí mobilního telefonu či tabletu pomocí Bluetooth. Alternativou dálkového ovladače se ale může váš smartphone nebo tablet stát pouze v případě, že je přístroj vybaven operačním systémem Android nebo iOS.

Displej

Téměř všechny audio věže jsou vybaveny nějakou formou displeje, na němž se obvykle zobrazují základní informace (datum a čas, doba přehrávání, úroveň hlasitosti, název přehrávané skladby, případně rádiová stanice). U dražších zařízení nejsou výjimkou displeje barevné, nebo dokonce dotykové, u levnějších modelů se budete muset spokojit pouze s černobílými nebo monochromatickými displeji. Obecně platí, že čím větší displej je, tím lépe.

Design

Vzhled u Hi-Fi věží hraje nezanedbatelnou roli. Přeci jen se jedná o designový prvek interiéru. V nejlepším případě proto do bytu zvolte audio systém, který bude praktický (nikde vám nebude překážet) a zároveň stylově podtrhne interiér. V nabídce najdete nejrůznější provedení HiFi systémů – od imitace dřeva či hliníku, přes futuristický nebo retro design až po modely, které působí velmi extravagantně až kosmicky. HiFi věže nebývají omezeny ani barvou (mohou být bílé, stříbrné, ale i zlaté nebo třeba červené) či tvarem (vyrábí se v provedení jehlan, koule, obdélník a další tvary). Na druhou stranu existují i Hi-Fi soustavy, které jsou v podstatě skryté (většinou mají podhledové reproduktory). Tento typ je v současnosti poměrně oblíbený zejména v menších moderních bytech. Výhodu je jak skrytá kabeláž, tak minimum obsazeného místa. V každém případě je ale dobré, pokud se již dopředu rozhodnete, kam přesně audiosoupravu umístíte. zpět nahoru ↑

Praktické funkce

U většiny HiFi systémů se nachází hned několik doplňkových funkcí. Přitom obvykle platí, že čím je zařízení dražší, tím pokročilejší jsou funkce, které nabízí.
 • Ekvalizér,
 • Sleep Timer,
 • budík,
 • hodiny,
 • karaoke,
 • Bass Boost,
 • osvícení,
 • Bluetooth.

Ekvalizér

Ekvalizér umožňuje změnit zvukový projev podle žánru aktuálně poslouchané hudby. Zpravidla se mění výšky a basy, případně můžete využít některý z přednastavených režimů/předvoleb (classic, pop, rock, jazz atp.).

Sleep Timer

Časový vypínač (časovač) umožňuje nastavit časový úsek, po jehož uplynutí dojde k automatickému vypnutí Hi-Fi věže. Tuto funkci oceníte například v případě, kdy chcete před usnutím poslouchat svoji oblíbenou hudbu.

Budík

Zajímavá funkce, díky níž lze audio systém použít místo budíku. Stačí jen nastavit čas buzení, které následně proběhne za zvuku rádia či vaší oblíbené skladby.

Hodiny

Zobrazení aktuálního času na displeji umožňuje většina zařízení. Nastavení hodin je přitom buď manuální nebo automatické (k němu dochází pomocí rozhlasu nebo internetu).

Karaoke

Karaoke je zábavná funkce pro všechny, kteří se rádi baví s přáteli nebo rodinou. Tato funkce navíc umožňuje také změnu tóniny apod. tak, aby hudební podkres maximálně vyhovoval zpěvákovi.

Bass Boost

Funkce Bass Boost zvýrazní basy v každé skladbě. Proto pokud patříte mezi milovníky sytých basových tónů, rozhodně se poohlédněte po této funkci. Nevýhodu je, že ji výrobci nazývají různě (obvykle ale v názvu najdete slovo Bass) a často se může tato funkce trochu lišit.

Osvícení

Čtete správně – skutečně myslíme osvícení, a nikoli podsvícení. Ve skutečnosti jde o světelné efekty, které vytvoří světelnou show. Většinou jde o různě barevné paprsky světla pulsující v rytmu přehrávané hudby.

Bluetooth

Jak již bylo řečeno výše, pokud je mini nebo mikrosystém vybaven bezdrátovou technologií Bluetooth, lze přehrávat soubory či věž ovládat pomocí spárovaných zařízení (obvykle chytrý telefon nebo tablet). zpět nahoru ↑

Cenové relace

U HiFi systémů hraje cena poměrně podstatnou roli, jelikož na ní zpravidla závisí kvalita zpracování, množství funkcí, a především kvalita reprodukovaného zvuku (i když to nemusí být pravidlem vždy). Každý uživatel ale preferuje něco jiného – jednomu tak bude stačit základní model, kdežto jiný raději sáhne po nejmodernější plně vybavené HiFi věži. Pro snazší orientaci jsme vyčlenili čtyři základní cenové kategorie:
 • do 4 000 Kč,
 • od 4 000 Kč do 10 000 Kč,
 • od 10 000 Kč do 20 000 Kč,
 • nad 20 000 Kč.

Levné Hi-Fi systémy

Nejlevnější Hi-Fi systémy pořídíte již za zhruba 1 500 Kč, vždy se ale jedná o mikro systémy (obvykle jednopásmové), u nichž musíte očekávat reprodukci zvuku nevalné kvality. Hodí se například pro připojení k počítači (notebooku) nebo pro ozvučení malých místností. Od 1 500 Kč do 4 000 Kč se můžete těšit i na některé mini systémy. Zpravidla jde o širokopásmové (jednopásmové) nebo dvoupásmové reprosoustavy, které nabízejí základní výbavu (USB, CD přehrávač, Bluetooth), počítat můžete s podporou MP3 a rádiem. Typický je nižší výkon zesilovače (většinou méně než 40 W).

Kvalitní Hi-Fi systémy

V kategorii od 4 000 Kč do 10 000 Kč se nachází mikro i mini HiFi věže, které poskytují vysokou kvalitu zvuku. Kromě širokopásmových a dvoupásmových můžete vybírat i z třípásmových modelů. Samozřejmostí je podpora řady formátů, vyšší výkon (zhruba 120 W), Bluetooth, USB konektor, CD a DVD přehrávač a FM tuner. Nechybí ani některé klasické funkce (Sleep Timer, Bass Boost, RDS). V této kategorii si proto vybere většina běžných uživatelů s vyššími nároky.

Špičkové Hi-Fi systémy

Při investici od 10 000 Kč do 20 000 Kč získáte vysoce kvalitní dvou anebo třípásmová zařízení s vysokým výkonem zesilovače (až 400 W), Blu-Ray přehrávačem, Wi-Fi a často velkým OLED displejem. Běžné je ovládání pomocí mobilního telefonu a množství zajímavých funkcí. V této kategorii se můžete setkat také s HiFi systémy, které jsou tvořeny pouze jedním velkým reproduktorem (s integrovaným přehrávačem). Tyto modely jsou obvykle designově velmi zdařilé.

Top Hi-Fi systémy

Nej Hi-Fi systémy získáte za více než 20 000 Kč. Do této kategorie spadají ty nejlepší Hi-Fi systémy s vysokým výkonem a kvalitní reprodukcí hudby. Samozřejmou součástí je bohatá výbava, množství vstupů a výstupů, velký displej a anti-vibrační konstrukce. Nespornou výhodou těchto zařízení je, že umí pracovat v podstatě s jakýmkoli formátem. Nejdražší Hi-Fi systémy běžně přesahují hranici 100 000 Kč. zpět nahoru ↑

Tipy na závěr

 1. Při výběru doporučujeme upřednostnit HiFi systémy s robustní konstrukcí. Nejenže jsou tyto modely odolnější, ale při reprodukci hudby se nerozkmitají a nestávají se tak zdrojem drnčení a dalších nežádoucích zvuků. Kvalitní skříně se proto zevnitř opatřují speciálními výztuhami.
 2. Rozhodování vám mohou usnadnit také recenze ostatních uživatelů či rady, které najdete na nejrůznějších fórech týkajících se Hi-Fi systémů. Zajímavé informace ohledně Hi-Fi systémů mohou přinést i nezávislé spotřebitelské testy (např. dTest), které stanovují žebříčky vítězů a poražených, řeší kvalitu zvuku, zpracování (např. reproduktorů) apod.
 3. Pokud chcete při pořizování Hi-Fi věže ušetřit, doporučujeme se porozhlédnout také v bazarech, kde můžete za příznivou cenu pořídit kvalitní mini i mikrosystémy, které nebyly téměř používány.
3.6/5 27 hodnocení
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Napište svou recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na [email protected]

   Covybrat.cz