Jak vybrat horkovzdušnou fritézu?

Aktualizováno v dubnu 2023

Máte vůči klasickým fritézám předsudky, ale zároveň se nechcete vzdát smaženého jídla? V tom případě vsaďte na horkovzdušnou fritézu! Jak už název napovídá, k přípravě jídla totiž využívá horký vzduch a místo litrů oleje vám ho bude stačit jen minimum nebo dokonce vůbec žádný. Ve výsledku bude jídlo mnohem zdravější a přitom si zachová výbornou chuť. Navíc za velice krátkou dobu. Obliba horkovzdušných fritéz je zkrátka na vzestupu. Jak si ale z toho velkého množství horkovzdušných fritéz na trhu vybrat tu pravou? V tomto článku jsme jich pro vás otestovali 5 a mimo jiné také sepsali cenné rady a tipy, kterými se řídit při výběru.

Philips Airfryer XXL HD9650/90
Concept FR 5000
Xiaomi MI Smart Air Fryer 3.5L
Tefal EY 201815
Delimano Touch
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Přibližná cena (Kč)70003000200020003000
Příkon (W)22501700150015001500
Rozsah teploty (⁰C)60 - 20080 - 20040 - 20080 - 20060 - 200
Hmotnost (kg)85,844,54,6
Počet programů58848
Rozměry produktu - h x š x v (v cm)43,3 x 32,1 x 31,536 x 29 x 3433,5 x 25,2 x 30,433 x 33 x 3935 x 26 x 30
Objem nádoby (l)7,353,54,25
Vyjímatelná nádobaanoanoanoanoano
Mytí v myčceanoanoanoanoano
Časovač anoanoanoanone
Displejanoanoanoneano
Regulace teplotyanoanoanoanoano
Hodnocení
celkem
95 %
91 %
88 %
81 %
77 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Recenze 2023

Philips Air Fryer XXL HD9650/90

Přibližná cena7000 Kč
Příkon2250 W
Rozsah teploty (⁰C)60 - 200
Hmotnost8 kg
Počet programů5
Rozměry produktu - h x š x v (v cm)43,3 x 32,1 x 31,5
Objem nádoby7,3 l
Vyjímatelná nádobaano
Mytí v myčceano
Časovačano
Displejano
Regulace teplotyano

Philips Air Fryer XXL HD9650/90 je horkovzdušná fritéza zaobleného tvaru, která je k dostání v černé barvě se stříbrnými prvky. Počítejte s vyšší investicí. Seženete ji kolem 7 000 Kč. Vzhledem k vysokému příkonu také počítejte s vyšší spotřebou elektřiny během jejího používání.

Fritéza má disponuje 5 základními přednastavenými programy pro přípravu jídla, z nichž si jeden zvolíte na digitálním displeji. Kromě klasického smažení umí tento přístroj i grilovat, opékat, ohřívat a péct. Po zvolení jednoho z programů se na displeji objeví časový údaj o době přípravy. Zvukový signál vás bude informovat o tom, že je jídlo hotovo. Jak už název napovídá, fritéza je určena pro větší domácnosti. Ve velkém koši o objemu 7,3 l můžete připravit až 6 porcí jídla, což odpovídá třeba celému kuřeti nebo hranolkám o maximální hmotnosti 1,4 kg.

Philips Air Fryer XXL HD9650/90 má spoustu zajímavých funkcí. Jídlo je hotové rychleji než ve troubě a navíc se přístroj nemusí před použitím zahřívat. Stačí ho jen zapnout a můžete se hned vrhnout do kuchtění. Určitě není k zahození ani funkce udržování teploty, která udrží stálou teplotu po dobu 30 minut.

K fritéze si také můžete dokoupit bohaté příslušenství jako například formičky na muffiny, oddělovač potravin na přípravu více pokrmů současně, pekáč na pizzu a spoustu dalšího. Tyto vychytávky vám usnadní přípravu vašich oblíbených jídel. Počítejte zhruba s cenou 1 000 Kč za jeden druh příslušenství.

Pokud často tápete, co vařit, oceníte kuchařku, která je součástí balení. Najdete v ní zajímavé recepty na rychlé svačiny i obědy a večeře. Můžete si také zdarma stáhnout aplikaci NutriU, ve které najdete tipy a návody, které využijte při obsluze horkovzdušné fritézy. Spoustu videonávodů pro tento model najdete i na YouTube. Mohlo by se zdát, že je Philips Air Fryer XXL HD9650/90 dokonalá. Nějaké mouchy přece jen má. Působí robustním dojmem, je těžší a na lince zabírá více místa. Kromě vyšší pořizovací ceny počítejte také s vyšší spotřebou během jejího používání. Počítáme-li s průměrnou cenou 10 Kč/kWh, provoz vás bude stát zhruba o 350 Kč více za rok (pro tento modelový příklad počítáme s provozem v průměru jednu hodinu týdně) než u fritézy s výkonem 1 500 W. Reálná cena přitom pochopitelně záleží na vaší sazbě za elektřinu. Ta může mít v současné době opravdu velký rozptyl.

Zjistit cenu

Xiaomi MI Smart Air Fryer 3.5L

Přibližná cena2000 Kč
Příkon1500 W
Rozsah teploty (⁰C)40 - 200
Hmotnost4 kg
Počet programů8
Rozměry produktu - h x š x v (v cm)33,5 x 25,2 x 30,4
Objem nádoby3,5 l
Vyjímatelná nádobaano
Mytí v myčceano
Časovačano
Displejano
Regulace teplotyano

Xiaomi MI Smart Air Fryer 3.5L také patří mezi horkovzdušné fritézy, se kterými připravíte jídlo bez tuku nebo s minimálním množstvím. Její menší rozměr, hranatý tvar a minimalistický vzhled v bílé barvě se bude hodit do moderní i klasické kuchyně každé velikosti. Jistě vás potěší i nízká cena, které se pohybuje okolo 2 000 Kč. Díky nízkému příkonu navíc ušetříte peníze i za elektřinu.

Fritéza funguje na principu 360° cirkulace ohřátého vzduchu pro rovnoměrné rozložení teploty, díky čemuž je pokrm dobře usmažený a má na povrchu křupavou vrstvu, zatímco vnitřek si zachovává svou šťavnatost. Široký teplotní rozsah a 2 nastavení rychlosti ventilátoru dělají z přístroje multifunkčního pomocníka. Má připraveno 8 přednastavených programů. Kromě smažení na horkém vzduchu umí mimo jiné fritéza i rozmrazovat, kvasit, péct nebo třeba sušit ovoce. Zvládne dokonce i fermentovat jogurt. Ovládá se pomocí dotykového OLED displeje, na němž si snadno navolíte požadovanou teplotu a dobu přípravy pokrmu.

Proč má fritéza v názvu slovo Smart (= chytrý)? Jedná se totiž o chytrý spotřebič, který můžete na dálku ovládat přes aplikaci či Google Assistant nebo Amazon Alexa. Což využijete třeba když jste v práci a chcete mít po příchodu domů jídlo už hotové. Pokud si nevíte rady při jaké teplotě a jak dlouho jídlo připravovat, stáhněte si v Google Play nebo Apple Store aplikaci MI Home/Xiaomi Home, která nabízí více než 100 receptů. Ale nebojte se, dá se ovládat i bez nutnosti stahování aplikací.

Zaměřme se nyní na nevýhody. Jedná se o menší fritézu, proto zvládne připravit jen omezené množství pokrmu najednou. Nebude tedy moc vhodným společníkem v domácnosti s větším počtem členů. Ne vždy je součástí balení manuál v češtině. Nicméně je volně ke stažení na internetu.

Zjistit cenu

Delimano Touch

Přibližná cena3000 Kč
Příkon1500 W
Rozsah teploty (⁰C)60 - 200
Hmotnost4,6 kg
Počet programů8
Rozměry produktu - h x š x v (v cm)35 x 26 x 30
Objem nádoby5 l
Vyjímatelná nádobaano
Mytí v myčceano
Časovačne
Displejano
Regulace teplotyano

Delimano Touch je v celočerném nebo červenočerném barevném provedení. Ačkoliv má zaoblený tvar, není moc robustní a nebude vám tudíž na kuchyňské lince překážet. Pokud ji nebudete zrovna používat, můžete navíc do vnitřku smotat kabel. Seženete ji okolo 3 000 Kč.

Fritéza má k dispozici přehledný dotykový displej, který nabízí 8 přednastavených programů. Pokud vám však žádný z nich nevyhovuje, můžete si nastavit čas přípravy a teplotu podle vašeho gusta díky funkci DIY až na dobu 90 minut. Kromě klasického smažení umí fritéza třeba taky rozmrazovat nebo sušit.

V balení jsou k dispozici dva koše o velikosti 3,2 l a 5 l, které můžete díky snadno odnímatelné rukojeti střídat. Pokud chystáte dělat více jídla, využijete větší nádobu zatímco menší se hodí i pro domácnosti s menším počtem členů. A to vše jedním kliknutím. Po uplynutí poloviny požadované doby přístroj třikrát zapípá a na displeji se objeví nápis „turn“ (= otočit). V této chvíli vytáhněte fritovací koš a potraviny v něm obraťte nebo je promíchejte a následně koš vraťte zpátky do fritézy. Po úplném uplynutí času přístroj jednou zapípá a po chvíli se automaticky vypne, aby se zabránilo spálení potravin nebo poškození spotřebiče.

Nevýhodou je horší čištění spotřebiče, protože žádné jeho části nejsou vhodné pro mytí v myčce. Po každém použití budete muset fritézu mýt ručně za použití jemného čisticího prostředku a vody.

Zjistit cenu

Tefal EY 201815

Přibližná cena2000 Kč
Příkon1500 W
Rozsah teploty (⁰C)80 - 200
Hmotnost4,5 kg
Počet programů4
Rozměry produktu - h x š x v (v cm)33 x 33 x 39
Objem nádoby4,2 l
Vyjímatelná nádobaano
Mytí v myčceano
Časovačano
Displejne
Regulace teplotyano

Tefal EY 201815 patří mezi horkovzdušné fritézy se zaobleným tvarem, kterou seženete v černém provedení. Díky většímu objemu nádoby můžete pohostit více lidí nebo můžete zpracovat větší pokrmy. Jednou z hlavních výhod je jeho nízká spotřeba i cena. Seženete ji okolo 2 000 Kč.

Na rozdíl od předešlých Tefal EY 201815 nemá displej. Teplotu a dobu přípravy si volíte pomocí kolečka. Můžete si zvolit mezi 4 přednastavenými programy. Kromě smažení v ní můžete péct maso, zeleninu, pečivo nebo grilovat. Pokud vám žádný z předem nastavených programů však nevyhovuje, nastavíte si čas a teplotu podle připravovaného pokrmu.

Fritéza má praktický 60minutový časovač, který vás bude pomocí zvukového signálu upozorňovat na uplynutí doby. Poté se automaticky vypne, aby nedošlo ke spálení připravovaného pokrmu nebo ke zničení samotného přístroje. Určitě oceníte také jednoduché čištění. Koš i mřížka se dají vyjmout a lze je mýt v myčce na nádobí.

Podívejme se na nevýhody této fritézy. Ačkoliv je ovládání sice jednoduché a intuitivní, na rozdíl od ostatních fritéz je návod k použití této hodně strohý a skládá se většinou jen z obrázků nebo symbolů. Pokud vám i přesto bude dělat problémy fritézu obsluhovat, podívejte se na video návod na YouTube. Mínusem také pro někoho může být absence kuchařky s recepty. Počítejte také s tím, že tělo přístroje je robustnější, takže vám na kuchyňské lince zabere více místa.

Zjistit cenu

Concept FR 5000 FAMILY

Přibližná cena3000 Kč
Příkon1700 W
Rozsah teploty (⁰C)80 - 200
Hmotnost5,8 kg
Počet programů8
Rozměry produktu - h x š x v (v cm)36 x 29 x 34
Objem nádoby5 l
Vyjímatelná nádobaano
Mytí v myčceano
Časovačano
Displejano
Regulace teplotyano

Concept FR 5000 FAMILY je horkovzdušná fritéza zaobleného tvaru v elegantní černo stříbrné barevné kombinaci. Díky 5l koši se hodí především do rodin s více členy domácnosti. Cenově patří do střední třídy; stojí zhruba 3 000 Kč.

Kromě zdravějšího smažení také griluje a peče. Nastavení probíhá přes LED displej, přičemž fritéza má 8 přednastavených programů. Pokud vám žádný z nich nevyhovuje, můžete si zvolit i teplotu od 80 do 200 °C. Časovač za vás ohlídá dobu přípravy pokrmu. Údržba samotné fritézy je velice jednoduchá. Velký koš na potraviny je vyjímatelný a lze ho mýt v myčce na nádobí. Vnější část stačí jen otřít navlhčeným hadříkem s trochou jemného čisticího prostředku.

Nemusíte si lámat hlavu nad tím, co zrovna vařit. Stáhněte si aplikaci Concept Vaření do svého mobilu nebo tabletu a vyberte si z ní recepty, které jsou přímo určené pro přípravu pomocí horkovzdušné fritézy Concept. Jak už název napovídá, je určená pro rodiny nebo domácnosti s více členy, Nevýhodou je její robustní vzhled, větší rozměry a tím pádem horší skladnost na kuchyňské lince.

Zjistit cenu

Vítěz testu

Určit vítěze testu není v tomto případě jednoduché, stojí proti sobě přístroje různé cenové úrovně i schopnosti. Na základě zkušeností spokojených zákazníků i technických parametrů a výbavy vychází jako vítěz Philips Air Fryer XXL HD9650/90. Pokud máte velikou rodinu a nevadí vám vyšší cena a robustnější vzhled, bude pro vás tato fritéza tou správnou volbou. Domácnostem s menším počtem členů nebo domácnostem s omezeným rozpočtem bude vyhovovat Xiaomi MI Smart Air Fryer 3.5L, která disponuje spoustou zajímavých funkcí a vychytávek. Ale ani ostatní spotřebiče v našem testu nejsou vyloženě špatné. Záleží, co od fritézy konkrétně očekáváte a jaký máte rozpočet.  

Jak vybrat horkovzdušnou fritézu?

1) Typ fritéz

Před tím, než se pustíte do výběru samotné fritézy, je důležité si ujasnit, jaký typ byste chtěli. vybírat můžete ze 4 základních typů horkovzdušných fritéz.

a) Halogenová horkovzdušná fritéza

Halogenová horkovzdušná fritéza funguje na principu halogenového topného tělesa, které produkuje infračervené světlo. Hlavní nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

b) Statická horkovzdušná fritéza

Ve statické fritéze koluje horký vzduch okolo potravin a tím dochází k jejich zahřívání. Tento typ fritéz bývá cenově dostupnější (většina těch co si můžete běžně koupit je právě tohoto typu), ale přináší s sebou řadu nevýhod. Potraviny bývají osmaženy nerovnoměrně a je někdy třeba je během přípravy promíchávat. Některé přístroje to řeší sofistikovanějším prouděním vzduchu.

c) Dynamická horkovzdušná fritéza

Součástí dynamické fritézy je rameno nebo lopatka, která během přípravy potraviny promíchává. Potraviny jsou pak rovnoměrně osmažené a nemusí se míchat ručně. Nevýhodou je však to, že jednotlivé potraviny musí být nakrájené na menší kousky, aby se mohly během míchání otáčet.

d) Multifunkční horkovzdušná fritéza

Multifunkční horkovzdušná fritéza dokáže nahradit i jiné spotřebiče v domácnosti. Kromě smažení v ní můžete třeba péct, ohřívat, rozmrazovat, grilovat (viz naše výše recenzované fritézy) apod. Za tohoto multifunkčního pomocníka si však musíte často připlatit.

2) Velikost fritézy

Velikost fritézy je jedním z klíčových parametrů, kterým byste měli při výběru věnovat pozornost. V tomto případě máme na mysli nejen celkovou velikost spotřebiče, ale především velikost koše. Pokud plánujete fritézu přenášet, zaměřte se na váhu spotřebiče a volte takovou s menší hmotností.

Co se týče výběru fritézy z hlediska objemu koše, vycházejte z toho, pro kolik lidí hodláte nejčastěji jídlo ve fritéze připravovat. Jelikož se bavíme o objemu nádoby, udává se tento parametr nejčastěji v litrech. Můžete se ale také setkat s kilogramy, které udávají, kolik jídla v nádobě připravíte. Běžné fritézy pro domácí použití mívají objem nádoby v rozmezí 0,5 – 6,5 l (samozřejmě existují i fritézy s větším objemem, ale ty se hodí spíše do různých typů restauračních zařízeních). Pokud má vaše domácnost 4 členy, bude vám stačit objem okolo 3 l, což odpovídá množství zhruba 1,5 kg hranolek.

3) Výkon

Výkon je další z neméně důležitých parametrů nejen při výběru horkovzdušných fritéz. Výkon se standardně pohybuje mezi 1 400 – 1 800 W. Rozhodně byste si neměli kupovat fritézu s menším výkonem, jelikož by příprava potravin nemusela přinést vámi očekávaný výsledek (např. příprava potravin by mohla trvat déle, trojobal by nemusel být usmažený do křupava apod.). Fritézy s vyšším výkonem zvládnou jídlo připravit rychleji, ale počítejte s vyšší spotřebou energie během jejího používání. Za používání horkovzdušné fritézy s výkonem 1 500 W při frekvenci 1 hodiny týdně a tarifu 10 Kč/kWh zaplatíte cca 800 Kč ročně. U přístroje s výkonem 2 000 W při stejné frekvenci a se stejným tarifem je to cca o 200 Kč více. Pokud tento typ přístroje nepoužíváte příliš často, na spotřebu skoro hledět nemusíte. Naopak, pokud je to několikrát do týdne, tak spotřeba může hrát důležitou roli při výběru.

4) Cena

Důležitým parametrem při výběru je pro většinu lidí rozhodně cena. Pokud vybíráte levnou horkovzdušnou fritézu (do 2 000 Kč) počítejte s tím, že mohou mít omezené množství funkcí, příslušenství, menší velikost apod. Kvalitní fritézy (do 4 000 Kč) bývají vybavené displejem, jsou určené na různé druhy přípravy potravin apod. Nejlepší fritézy (nad 4 000 Kč) bývají vybavené nejvíce. Samozřejmě i nejlevnější modely zvládnou usmažit základní potraviny jako jsou hranolky, řízek, nugety apod. Pokud ale hledáte schopnější fritézu, vybírejte nějakou ze střední nebo vyšší cenové třídy.

5) Údržba

Všímejte si, jestli jsou části horkovzdušné fritézy (jako například vyjímatelná nádoba nebo košík) vhodné do myčky na nádobí nebo zda je třeba je mýt ručně. Možnost mytí těchto částí v myčce vám ušetří spoustu času a energie. Taky se ujistěte, jestli se vám vůbec tyto části do myčky vejdou. Některé nádoby s větším objemem mají problém se do myček menších velikostí naskládat a ve finále je tak stejně musíte mýt v ruce.

6) Příslušenství

Pokud už máte vybranou horkovzdušnou fritézu, zajímejte se také o to, jaké příslušenství je součástí balení a jestli je případně možné nějaké dokoupit. V tomto případě záleží na nabídce k jednotlivým modelům a samozřejmě vašich preferencích v oblasti stravování. Můžete si pořídit například pekáč na pizzu, formu na pečení koláče nebo chleba, grilovací rožně, napařovací košík pro zdravější přípravu potravin a mnoho dalších. Tyto vychytávky dokážou přípravu jídla ulehčit i ozvláštnit. Cena se liší v závislosti na druhu příslušenství, modelu přístroje, její velikosti, značky a samozřejmě i prodejci. To nejlevnější příslušenství seženete už od 300 Kč (např. grilovací mřížka) až po zhruba 3 000 Kč (sady příslušenství). Většinou však počítejte s cenou v rámci vyšších stokorun za jeden kus příslušenství.

7) Funkce

Funkcí může mít horkovzdušná trouba spoustu. Pamatujte, že čím více jich bude mít, tím více do ní budete muset investovat. Zvažte ale, jestli skutečně některé z funkcí ve finále využijete. Pochopitelně mají vliv na cenu a obecně platí, že čím lepší vybavení, tím vyšší je i cena. Jaké funkce může mít a k čemu jsou?

a) Regulace teploty

Tato funkce (termostat) je vlastností snad každé fritézy. Pomocí ní můžete nastavit požadovanou teplotu manuálně nebo digitálně pomocí displeje.

b) Časovač

Pomocí časovače nastavíte čas přípravy konkrétních pokrmů. Časovač vás upozorní na uplynulou dobu nejčastěji pomocí zvukového signálu. Některé časovače se dají z fritézy dokonce sundat. Můžete si ho vzít s sebou a od přístroje se vzdálit.

c) Přednastavené programy

Díky této šikovné funkce se vyhnete manuálnímu nastavování teploty a času. Nemusíte proto hledat v kuchařkách, jak dlouho jaké jídlo připravovat. Přednastavené programy jsou nejčastěji pojmenované podle druhu připravované potraviny (hranolky, řízky, kuře apod.) nebo podle typu přípravy (smažení, grilování, pečení apod.). Po zmáčknutí požadovaného programu se automaticky nastaví ideální teplota i čas.

d) Odložený start

Díky této funkci nemusíte fyzicky být u zapnutí fritézy. Například ráno nastavíte čas zapnutí a odpoledne přijdete z práce k hotovému jídlu. Touto funkcí však disponují modely vyšších tříd.

e) Bezpečnostní funkce

Horkovzdušné  často disponují bezpečnostními prvky jsou například protiskluzové nožičky, pojistka proti přehřátí, automatické vypnutí apod. Také správná izolace patří u fritéz k bezpečnostním prvkům. Části přístroje by neměly být při používání horké, aby se zamezilo riziku popálení. Za tuto funkci si nemusíte připlatit, protože jsou jim většinou vybaveny i modely nižších tříd.

f) Průhledové okénko

Díky průhledovému okénku můžete sledovat proces přípravy potraviny bez toho, aniž byste museli fritézu otevírat a tento proces tak narušovat.

g) Pachový filtr

Úkolem pachového filtru je eliminovat nežádoucí zápach, který se může během přípravy potravin objevit.

h) Automatické míchání

Díky automatickému míchání budou potraviny rovnoměrné připraveny bez toho, aniž byste museli do procesu zasahovat.

8) Další parametry

Berte v potaz mimo jiné také design výrobku. Některé horkovzdušné mají zaoblený tvar, jiné svým vzhledem připomínají spíše malé trouby. Některé modely navíc můžete pořídit v různých barevných provedeních.

9) Známí výrobci

Zvažte, od jakého výrobce si budete chtít horkovzdušnou fritézu pořídit. V současné době se výrobci předhání, který z nich udělá vychytanější model za lepší cenu. Nelze obecně říci, který výrobce je nejlepší, protože záleží na konkrétním typu modelu a požadavcích spotřebitele. Snažili jsme se vám však přiblížit koncept jednotlivých výrobců. Seřadili jsme je podle abecedy.

a) Delimano

Slovinská značka Delimano se specializuje na kuchyňské spotřebiče, nádobí, kuchyňské náčiní, doplňky do domácnosti apod. U horkovzdušných fritéz Delimano platí pořekadlo, že za málo peněz dostanete spoustu muziky.

b) DeLonghi

Italská značka DeLonghi je na trhu známá především díky výrobě kávy, kávovarům a jejich příslušenství. Poslední dobou se ale její nabídka rozšířila o kuchyňské spotřebiče a potřeby pro domácnost. Většina z nich má robustnější vzhled.

c) DOMO

Belgická značka DOMO se specializuje především na výrobu malých elektrospotřebičů a pomocníků do kuchyně. Jejich horkovzdušné fritézy jsou charakteristické zaobleným tvarem a jednoduchým designem. Jejich horkovzdušné fritézy seženete už od 2 500 Kč.

d) ETA

Původně česká značka se zabývá výrobou elektrických spotřebičů do domácnosti. ETA nabízí horkovzdušné fritézy různých tvarů, přičemž vyjímatelné nádoby mají většinou dostatečně velký objem, takže v ní uděláte jídlo pro celou rodinu najednou.

e) Klarstein

Německá značka Klarstein nabízí širokou škálu produktů. Vybrat si můžete od spotřebičů do domácnosti přes klimatizace až po chytré květináče. Jejich horkovzdušné fritézy mají nejčastěji zaoblený nebo moderní design ala menší trouba.

f) Philco

Původně americká značka Philco se zaměřovala na automobilový průmysl. Teprve postupem času svoji výrobu rozšířila o klimatizace a poté se zaměřila na distribuci spotřebičů do domácnosti. Jejich horkovzdušné fritézy mají nejčastěji zaoblený nebo moderní design ala menší trouba. Jejich horkovzdušné fritézy seženete už od 2 000 Kč, vestavné modely stojí cca 10 000 Kč.

g) Philips

Značku Philips není třeba představovat. Tato nizozemská značka ovládla svět domácích spotřebičů a elektroniky. Pokud vás netrápí finance, můžete si od této značky pořídit také nějakou z jejich opravdu sofistikovaných přístrojů s bohatými funkcemi.

h) Rohnson

Řecká značka Rohnson se zaměřuje na výrobků různých pomocníků do domácnosti. Jejich horkovzdušné fritézy se vyznačují zaobleným tvarem nebo se vzhledově podobají menším troubám. Jejich nejlevnější horkovzdušné friťáky seženete dokonce i do 2 000 Kč.

i) Sencor

Původně japonská značka v současné době nabízí spotřebiče domácnost, kanceláře, zdravý životní styl apod. Horkovzdušné fritézy jsou v černé nebo stříbrné barvě společně s jablkově zelenou, což je barevná kombinace typická právě pro tuto značku. Jejich nejlevnější výrobky této kategorie seženete i do 2 000 Kč.

j) Tefal

Mezi jednoho z nejznámějších výrobců kuchyňských a domácích spotřebičů patří francouzská značka Tefal. Co se týče horkovzdušných fritéz, od této značky koupíte fritézy od cca 2 000 Kč. K modelům této značky můžete navíc často dokoupit i bohaté příslušenství od zhruba 700 Kč.

k) Tesla

Původně československá značka Tesla není na trhu žádným nováčkem. Je známá pro své kvalitní domácí spotřebiče. Od této značky můžete zakoupit horkovzdušné fritézy od cca 2 000 Kč.

Jaký je rozdíl mezi horkovzdušnou a olejovou fritézou?

a) Zdravější příprava potravin

Základním rozdílem mezi olejovou a horkovzdušnou fritézou je styl přípravy surovin. Zatímco u olejové vkládáte potraviny do rozpáleného oleje, který následně pokrm usmaží, horkovzdušné ohřívají potraviny prostřednictvím horkého proudění vzduchu. Při jejím používání se u mnoha modelů obejdete zcela bez tuku nebo jen s jeho malým množstvím. Při jejím použití tak nevzniká nepříjemný zápach ze smažení který je mnohdy těžké odvětrat.
Většinu spotřebitelů zajímá, jaká je výsledná chuť smaženého jídla. Rozdíl v chuti mezi jídlem z olejové a horkovzdušné fritézy zkrátka poznáte. Jídlo z horkovzdušné je zdravější, protože není totiž tak nasáklé olejem. Někomu však může vadit, že jídlo z horkovzdušné bývá sušší než z fritézy olejové. Pokud vám jde o autentickou chuť smažených potravin, sáhněte po olejové.

b) Rychlejší nahřátí

Horkovzdušná je navíc rychleji připravena k použití. Zatímco u olejové trvá nahřátí oleje zhruba 15 minut, horkovzdušná je připravena zhruba za 1-5 minut.

c) Snadnější údržba

Oproti olejové fritéze potřebujete k přípravě potravin v horkovzdušné fritéze jen minimum tuku nebo vůbec žádný. Nemusíte proto řešit, jak se zbavit velkého množství použitého oleje. Navíc za olej ušetříte spoustu peněz.

d) Multifunkční pomocník

Většina horkovzdušných fritéz umí toho dnes už víc než jen smažit. Umí také péct, grilovat, sušit apod. Dokáže tak nahradit jiné domácí spotřebiče.

e) Menší spotřeba oleje

Teď si dáme trochu matematiky. Dejme tomu, že máte jako čtyřčlenná domácnost olejovou fritézu, která pojme 2 litry oleje. Olej by se v ní měl měnit po 8 – 10 použitích. Pokud smažíte jednou do týdne, tak za olej při dnešní průměrné ceně cca 70 Kč za litr zaplatíte jen na oleji cca 600 Kč ročně. K horkovzdušné fritéze ale nepotřebujete olej žádný nebo jen jeho minimum (cca 1 polévková lžíce oleje). Při stejné frekvenci smažení by vám litr oleje vystačil skoro na rok a čtvrt. A to je celkem rozdíl, nemyslíte?

Jak na smažení horkým vzduchem?

Abyste měli jídlo dokonalé, je třeba znát pár základních rad a tipů, jak s horkovzdušnou troubou zacházet. Na úvod je třeba říct, že byste měli vždy postupovat podle instrukcí výrobce, které se vztahují k vámi vybranému modelu fritézy. Některé rady se mohou totiž mezi různými modely fritéz lišit. Před prvním použitím si proto důkladně přečtěte manuál, který bývá součástí balení.

Pokud nemáte nastavený odložený start nebo přednastavený program, před použitím přístroj na cca 1-5 minut předehřejte a až pak do ní vložte jídlo. Lépe si zachová svoji šťavnatost, ale zároveň bude křupavé na povrchu.
Na rozdíl od olejové fritézy nepotřebuje horkovzdušná tuk žádný nebo ho potřebuje jen minimum. Abyste si vychutnali autentické smažené jídlo, použijte jednu polévkovou lžíci oleje. Do horkovzdušných fritéz je vhodný třeba olej sojový, řepkový, slunečnicový, kokosový a dokonce i olivový. Horkovzdušná totiž potřebuje na smažení nižší teplotu a proto můžete použít oleje i s nižším kouřovým bodem (teplota při které se začnou tuky přepalovat, což je zdraví škodlivé).

Fritovací nádobu nepřeplňujte. Když do ní dáte více surovin, než je doporučeno, mohlo by se stát, že bude mezi jednotlivými potravinami málo místa a nebude moci mezi nimi správně proudit vzduch. Důsledkem toho nebudou rovnoměrně usmažené.

Zvolte vhodný program pro danou potravinu. Pokud si nevíte rady při jaké teplotě a jak dlouho jídlo připravovat, podívejte se do manuálu, který je součástí balení nebo vyhledejte recepty na internetu. Aby vaše pokrmy byly co možná nejchutnější, nepřesahujte délku smažení a ani nezvyšujte teplotu, než je uvedeno v návodu nebo receptu. Vaše jídlo by se totiž mohlo spálit nebo vysušit.

Jak čistit horkovzdušnou fritézu?

Jedině správná a pravidelná údržba fritézy zajistí skvěle chutnající potraviny a dlouhou životnost přístroje. Na rozdíl od olejové vám u horkovzdušné fritézy odpadá starost likvidaci přepáleného oleje, protože ke svému použití nepotřebuje žádný tuk nebo jeho naprosté minimum. Aby se však ve fritéze nebo na jejich částech neusazovaly nečistoty, věnujte se jejímu důkladnému čištění po každém použití.

Před každým čištěním se ujistěte, že je fritéza odpojena od elektrické sítě. Ujistěte se také, že jsou všechny její části dostatečně vychladnuté. Teprve poté se můžete vrhnout na její čištění. Pokud není možno mýt vyjímatelné části v myčce na nádobí, použijte k čištění jemný mycí prostředek a jemnou houbičku. Vnější části horkovzdušných fritéz se nikdy do myčky nedávají. Nikdy také neumývejte topné těleso, ovládací panel, elektrické součástky apod. Také nepoužívejte drátěnky nebo houbičky, které by mohly přístroj poškrábat. Mohlo by dojít k jeho nenávratnému poškození. Všechny vnější části jednoduše otřete vlhkým hadříkem s trochou jemného čisticího prostředku. Poté nechte všechny části přirozeně uschnout.

Pokud je vaše horkovzdušná vybavená pachovým filtrem, dbejte na jeho pravidelnou výměnu. Měl by se měnit po cca 80 hodinách používání a to i za předpokladu, že z něj necítíte žádné pachy. Samozřejmě ho vyměňte i dříve, když máte pocit, že se z něj line nepříjemný zápach.

Recepty

Následné recepty vychází z obecných rad pro používání horkovzdušných fritéz. Teploty a časy jsou pouze orientační! Pokud je to možné, řiďte se pokyny výrobce v manuálu, které jsou součástí balení.

1) Hranolky

Hranolky v horkovzdušné fritéze patří mezi klasiku. Jestliže vám nevadí mražené hranolky, vybírejte takové, které jsou vhodné do klasické trouby. Hranolky do olejové fritézy by byly v horkovzdušné měkké a nekřupavé. Milovníci zdravější stravy mohou vyzkoušet domácí hranolky. Krájejte brambory na cca 1 cm široké hranolky. Snažte se o to, aby byly zhruba stejně široké i veliké, aby se rovnoměrně usmažily. Pro tyto účely si můžete pořídit speciální kráječ na hranolky. Vložte je následně do fritovacího koše a zvolte program vhodný pro hranolky. Pokud nemáte přednastavený program, zvolte teplotu 200 °C a smažte cca 6 minut. V polovině smažení doporučujeme hranolky promíchat, aby byly usmažené rovnoměrně. Aby byly hranolky z fritézy chutnější, můžete je jemně pokapat olejem nebo okořenit. Zajímavou alternativou jsou i batátové hranolky, jejichž příprava je stejná jako u bramborových hranolek. Na rozdíl od nich ale batátové chutnají více sladce.

2) Řízky

Řízky naklepejte, osolte, opepřete a obalte v trojobalu, který se skládá z hladké mouky, vajíčka a strouhanky. Pokud nemá vaše fritéza přednastavený program speciálně na řízky, nastavte teplotu na 200 °C a časovač na 10 – 15 minut. V polovině smažení doporučujeme řízky otočit, aby byly usmažené rovnoměrně.

3) Smažený sýr

Nejprve zvolte vhodný sýr ke smažení. Mezi tradiční sýry určené ke smažení patří rozhodně Eidam. Eidam 30% je určený k okamžité spotřebě, kdo má rád sýr v tahavé podobě, měl by zvolit tučnější sýr s obsahem minimálně 40 % tuku v sušině. Nicméně ke smažení můžete použít také jiné druhy sýrů jako například nivu, olomoucké tvarůžky, hermelín apod. Následně sýr obalte v trojobalu, který se skládá z hladké mouky, vajíčka a strouhanky.
Zvolte přednastavený program na smažený sýr nebo smažené potraviny. Pokud takovým programem vaše horkovzdušná fritéza nedisponuje, nastavte teplotu na 180 °C a smažte cca 5 minut. V polovině smažení doporučujeme smažený sýr otočit, aby byl usmažený rovnoměrně.

Chcete zabránit vytékání sýru z trojobalu? Máme pro vás hned několik tipů. Před samotným obalováním dejte sýr na cca 30 minut do mrazničky. Nebo zkuste sýr po obalení v mouce obalit ve vajíčku, pak znovu v mouce a vajíčku a až poté jednou ve strouhance. Pokud chcete smažit hermelín a nechcete, aby vytekl, zvolte hermelín určený na gril.

4) Smažený květák

Natrhejte květák na růžičky a ty následně povařte cca 10 minut v osolené vroucí vodě. Poté je obalte v trojobalu, který se skládá z hladké mouky, vajíčka a strouhanky. Pokud nemá vaše fritéza přednastavený program speciálně na smažené jídla, nastavte teplotu na 200 °C a časovač na 15 – 20 minut. V polovině smažení doporučujeme řízky otočit, aby byly usmažené rovnoměrně.

5) Brambory

Brambory důkladně omyjte a nakrájejte na čtvrtky. Poté je smíchejte s olejem, solí a kořením (např. s chilli, mletou paprikou, rozmarýnem apod.). Zvolte přednastavený program na americké brambory. Pokud vaše fritéza takový program nemá, nastavte teplotu na 200 °C a časovač na cca 30 minut. V polovině smažení doporučujeme brambory promíchat, aby byly usmažené rovnoměrně.

6) Karbanátky

K mletému masu přidejte na jemno nakrájenou cibuli, vejce, sůl, pepř, kmín, majoránku, prolisovaný česnek, hladkou mouku a strouhanku. Směs dobře zpracujte rukama nebo vařečkou a vytvarujte z ní karbanátky. Následně je obalte v troše strouhanky. Pokud vaše horkovzdušná fritéza nemá přednastavený program na karbanátky, nastavte teplotu na 180 °C a smažte cca 15 minut.

7) Losos

Lososa důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a usušte. Nakrájejte ho na rozměrově stejné filety. Následně ho potřete trochou oleje se solí a bylinkami. K lososovi skvěle pasuje kopr, bazalka, citronový tymián apod. Zvolte přednastavený program na ryby. Pokud vaše fritéza takový program nemá, nastavte teplotu na 200 °C a časovač na cca 7 minut. V polovině smažení doporučujeme lososa otočit, aby byl usmažené rovnoměrně.

Pokud milujete smažené jídlo, ale dali byste raději přednost jeho zdravější verzi, rozhodně ve vaší domácnosti nesmí chybět horkovzdušná fritéza. Můžete si tak pochutnat na různých smažených jídlech bez výčitek a obav o vaše zdraví.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 11 hodnocení

Zdroje:

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo