Jak vybrat hoverboard

Aktualizováno v říjnu 2021

Hoverboard je stejně jako snowboard nebo skateboard „prkýnko“, na kterém se jezdí. Obecně můžeme říct, že se považuje za nástupce Segway, ale s určitým „prototypem“ jste se mohli setkat již v kultovním filmu Návrat do budoucnosti II. V Návratu do budoucnosti se hoverboard skutečně vznášel (hover = vznášet se), což ty z reálného světa bohužel neumí, ale všem příznivcům gadgetů jistě přinese spoustu zábavy. Chcete si ho pořídit taky? Poradíme vám, jaký hoverboard vybrat!

Recenze hoverboardů 2021

Do našeho testování jsme zahrnuli dětský, offroadový i klasický hoverboard. Obecně můžeme říci, že ovládání všech gyroboardů je stejné, proto jsme se zaměřili na výbavu a možnosti, které výrobky nabízí. V každé recenzi se zmiňujeme o baterii, která je pro výrobek velmi důležitá. Důležitost hraje i velikost kol, protože právě od té se odvíjí to, jak náročný terén dokáže vozítko zdolat.

NázevKde koupitCelkem
1.VeGA VIRON GPX-04 CARBONZjistit cenu
84%
2.Kolonožka Offroad černýZjistit cenu
79%
3.Future board G21 PRO WhiteZjistit cenu
75%
4.GOCLEVER City Board S6 LGZjistit cenu
68%
5.Kolonožka Standard černýZjistit cenu
68%

Parametry

NázevMaximální rychlost (km/h)Maximální dojezd (km)Typ baterieVýkon (W)Maximální sklon (°)
1.VeGA VIRON GPX-04 CARBON1520Li-Ion, 36 V2x 400 neuvedeno
2.Kolonožka Offroad černý1520Shi hani, lithiová, 36 V35015
3.Future board G21 PRO White1620Samsung, Li-Ion, 36 V35025
4.GOCLEVER City Board S6 LG1520Li-Ion, 36 V35030
5.Kolonožka Standard černý1512Samsung, lithiová, 24 V35015

NázevNosnost (kg)Hmotnost výrobku (kg)Velikost kol (“)OsvětleníBluetooth
1.VeGA VIRON GPX-04 CARBON120148,5anoano
2.Kolonožka Offroad černý1001410anone
3.Future board G21 PRO White120128anoano
4.GOCLEVER City Board S6 LG10010,256,5anoano
5.Kolonožka Standard černý100126anone

GOCLEVER City Board S6 LG – hoverboard s Bluetooth

Maximální rychlost15 km/h
Maximální dojezd20 km
Typ baterieLi-Ion, 36 V
Výkon350 W
Maximální sklon30 °
Nosnost100 kg
Hmotnost výrobku10,25 kg
Velikost kol6,5 “
Osvětleníano
Bluetoothano
Taška na hoverboardano

Tato kolonožka se řadí mezi levnější produkty, takže byste od ní možná neočekávali nic extra, ale nenechte se mýlit. V základní výbavě totiž najdete i vestavný reprák s možností připojení přes Bluetooth. Jednoduše jej tedy spárujete se svým telefonem a můžete si vychutnat jízdu za zvuku vaší oblíbené music.

Kvůli malým kolům je vhodná jen na ježdění po cyklostezkách nebo jiných místech, kde je dokonale rovný povrch. Rozhodně nepočítejte s tím, že by zvládla přejet i velmi nízký profil obrubníku. Nezvládne to a zůstane stát, takže si člověk musí dát opravdu velký pozor, aby neletěl dopředu.

Velkou výhodou hoverboardu je vysoká výdrž baterie a jeho hmotnost jen 10,25 kg. Řadíme jej proto mezi lehčí gyroboardy, které se při přenášení tolik nepronesou. Můžete ho tedy pohodlně přenášet v tašce, která je z lehkého a přitom odolného materiálu a dobře se vejde do kapsy. V ceně gyroboardu je i dálkové ovládání, pomocí kterého můžete hoverboard uzamknout nebo odemknout.

Nízká pořizovací cena s takovými vychytávkami se vám může zdát atraktivní, ale po několika jízdách zjistíte, že povrch GOCLEVER City Board S6 LG není příliš kvalitní a snadno se poškrábe. Proto bude lepší zainvestovat do ochranných obalů nebo kvalitnějšího materiálu.

Na horní desce najdete indikátor baterie a z přední strany jsou dva modré světlomety. Nabíjení trvá zhruba 4 hodiny a na jedno nabití dokáže prkno ujet zhruba 20 km. Výrobce uvádí, že maximální rychlost je 15 km/h ve skutečnosti je však toto číslo nižší, takže počítejte spíše se 12 km/h. Z hlediska bezpečnosti má hoverboard protiskluzovou úpravu v té oblasti, na kterou dáváte podrážky. Na nízký stav baterie vás upozorní signál.

Tento hoverboard bychom doporučovali spíše pro zábavu. Kvůli malým kolům a potřebě dokonale rovného terénu se příliš nehodí na cestování na delší vzdálenosti. Navíc mu dělá problém sebemenší nerovnost.

 • dobrá výdrž baterie
 • nízká hmotnost
 • dálkové ovládání
 • Bluetooth
 • světlomety
 • nevhodný na nerovný terén
 • nekvalitní horní úprava povrchu
Zjistit cenu

Future board G21 PRO White

Maximální rychlost16 km/h
Maximální dojezd20 km
Typ baterieSamsung, Li-Ion, 36 V
Výkon350 W
Maximální sklon25 °
Nosnost120 kg
Hmotnost výrobku12 kg
Velikost kol8 “
Osvětleníano
Bluetoothano
Taška na hoverboardne

Tento hoverboard je vhodný jak pro začátečníky, tak pro pokročilé vyznavače netradičního cestování. Jako jeden z mála nabízí dva režimy jízdy. Pomalejší pro začátečníky a sportovní pro pokročilé. Rozdíl je v tom, že maximální rychlost u začátečníků je omezená na 10 km/h a u sportovního programu na 16 km/h. Režim se mění hlavním vypínačem tak, že jej stisknete 2x za sebou rychle.

Cenově spadá Future board G21 PRO White do střední cenové kategorie, která nabízí velký výběr designů a vychytávky navíc. Tento hoverboard tedy můžete pořídit nejen v bílé, ale také v černé a červené nebo v kombinaci těchto barev. Gyroboard je vybavený reproduktorem a možností připojení přes Bluetooth, takže s ním pohodlně spárujete svůj telefon a budete moct poslouchat hudbu, jakou budete chtít. Indikátor stavu baterie najdete v prostřední části.

Hoverboard má i funkci ochrany, která vás v případě nebezpečí nebo chyby upozorní. Ozve se hlasový signál. Budete tedy upozorněni na docházející „šťávu“ v baterii nebo na příliš rychlou jízdu. Přesto, že značku G21 vlastní česká společnost, jsou všechny její produkty vyráběny v Číně. Proto nás potěšilo, že je uvnitř značková baterie Samsung, což je poměrně dobrá záruka kvality, typ Li-Ion odkazuje k dlouhé životnosti baterie.

Trochu nás zamrzelo, že pořizovací cena, která není nikterak nízká, nezahrnuje cestovní tašku, která většinou v této cenové kategorii bývá dodávána společně s příslušenstvím. Velkou výhodou této kolonožky jsou větší 8“ kola, díky kterým snadno zdoláte i nerovný terén, ovšem rozhodně nedoporučujeme jezdit po výrazně nezpevněném terénu. Nerovným terénem myslíme drobné kamínky na cestě. Výrobce uvádí, že děti, které budou na kolonožce jezdit by měly vážit nejméně 35 kg.

 • systém ochrany
 • světlomety
 • Bluetooth
 • dálkové ovládání
 • lepší zdolávání terénu
 • značková baterie
 • dva režimy jízdy
 • absence tašky na přenášení
 • vyrobeno v Číně
Zjistit cenu

VeGA VIRON GPX-04 CARBON

Maximální rychlost15 km/h
Maximální dojezd20 km
Typ baterieLi-Ion, 36 V
Výkon2x 400
Maximální sklonneuvedeno
Nosnost120 kg
Hmotnost výrobku14 kg
Velikost kol8,5 “
Osvětleníano
Bluetoothano
Taška na hoverboardano

VIRON GPX-04 CARBON patří do střední třídy hoverboardů. Tomu odpovídá i vybavení, kde vedle základních figurují i nadstandardní funkce. Stroj pohání dvojice 400wattových motorů, které zvládnou rozjet prkénko maximální rychlostí 15 km/h. To platí pro rovný asfalt silnic a cyklostezky i lehčí terén.

O bezproblémový pohyb na nerovnostech se starají 8,5” kola s terénním vzorkem. Proto nemusíte mít strach z menších kamínků nebo výmolů. Ty sice v chodidlech ucítíte, ale nijak vás nevykolejí z rovnováhy. Takže si zachováte autentický pocit z podloží, ale zároveň můžete bezpečně frčet krajinou klidně po lesní cestě nebo polňačce.

Hoverboard pohání Li-Ion baterie s kapacitou 4 400 mAh, která prkénku zvládne dávat šťávu až na 20 km. V praxi určitě postačí aspoň na 15kilometrovou vyjížďku. Záleží taky na složitosti terénu, převýšení a váze jezdce. Ta je ale limitovaná až nadstandardním číslem 120 kg. Takže skoro každý dospělák se pohodlně sveze.

Cestou si můžete pravidelně ověřovat stav baterie díky světelnému indikátoru nahoře na desce. Až přístroj pohodovou jízdou vybijete, zpátky na 100 % baterie postačí 2–3 hodiny nabíjení. Kdyby se vám nechtělo čekat tak dlouho, stačí obětovat 30 minut a baterie se doplní cca na 80 % kapacity. To určitě oceníte při příznivém počasí, kdy by byl hřích sedět doma za oknem.

Ovládání se naučíte i bez předchozích zkušeností s hoverboardy během půl hodinky. Nemusíte se bát, protože o pevnost kontaktu podrážky s ovládacími nášlapy se starají pogumované protiskluzové povrchy, oceníte je třeba při vyjížďce do lesa, kde bývá vlhko. Citlivost ovládání si navíc můžete nastavit po připojení telefonu pomocí Bluetooth.

Při zhoršených světelných podmínkách zvýší bezpečnost LED osvětlení. Zadní obrysová světla fungují vždy, ale můžete jim společně se zapnutím předních světlometů přidat na intenzitě. To má samozřejmě mírný vliv na výdrž baterie. Na druhou stranu dobře uvidíte i v šeru při západu slunce.

Jak už jsme zmínili, VIRON GPX-04 CARBON můžete propojit s aplikací v mobilu pomocí Bluetooth. Cestou si můžete pustit hudbu uloženou v telefonu. Hoverboard má totiž zabudované reproduktory. Stejně pohodlně si přepnete mezi kilometry a mílemi v měření, upravíte maximální povolenou rychlost nebo citlivost ovládání při sklonu nášlapů. Rychlost i ujetou vzdálenost můžete sledovat i během jízdy.

V balení společně s prkénkem dostanete také přenosnou tašku. Ta se vám bude hodit spíš na převážení v kufru auta, když budete chtít vyrazit na hoverboardu někam do přírody. Samotný přístroj totiž váží 14 kg, takže se dost pronese. Kromě tašky v balení najdete také nabíječku a návod k obsluze.

VIRON GPX-04 CARBON je výkonný univerzál, který si poradí ve městě i ve středně náročném terénu. Uveze až 120 kg rychlostí až 15 km za hodinu a díky protiskluzovým nášlapům a možnosti nastavení citlivosti ovládání má od nás plusové body. Palec nahoru zaslouží i za světla, integrované reproduktory a ovládání mobilem přes Bluetooth. Bude se hodit středně náročným uživatelům.

 • výkon motorů
 • dojezd až 20 km
 • nosnost 120 kg
 • terénní kola 8,5”
 • protiskluzové nášlapy
 • integrované reproduktory
 • ovládání telefonem přes Bluetooth
 • až příliš nápadný design
 • vyšší váha
Zjistit cenu

Kolonožka Offroad černá

Maximální rychlost15 km/h
Maximální dojezd20 km
Typ baterieShi hani, lithiová, 36 V
Výkon350 W
Maximální sklon15 °
Nosnost100 kg
Hmotnost výrobku14 kg
Velikost kol10 “
Osvětleníano
Bluetoothne
Taška na hoverboardne

Do našich recenzí jsme zahrnuli i offroad hoverboard od prodejce Kolonožka.cz. Největší rozdíl oproti standardním kolonožkám je patrný hned na první pohled. Celkově je kolonožka mnohem větší a masivnější. Svůj podíl na tom nesou velká 10“ kola, která jsou nafukovací a před použitím je nutné je dofouknout. Huštění se doporučuje na 1,1 bar.

Díky velkým kolečkům můžete vyrazit i na ne úplně rovný terén. Během jízdy zvládnete překonat praskliny a výmoly na cestě, poradíte si i na lesní cestě. Nepočítejte však s extrémy. Cesta by měla být více méně rovná a rozhodně zpevněná. Abyste si jízdu dokázali představit, uvádíme příklad, kdy jsme jeli na cestě z dlažebních kostek, kterou kolonožka zvládla, ale jen při opravdu velmi nízké rychlosti. Maximální rychlost 15 km/h bychom tu rozhodně nedoporučovali. S Kolonožkou Offroad rozhodně nepřekonáte přejezd přes patníky.

Co se týče maximálních údajů, které uvádí výrobce, tak těch jsme nikdy nedosáhli. Jeli jsme maximální rychlostí 10-12 km/h a kapacita baterie také nevydrží 20 km, ale spíše o něco méně. Pokud přesáhnete maximální povolenou rychlost, ozve se poměrně hlasitý zvukový signál, takže nedoporučujeme povolenou rychlost překračovat zejména kvůli bezpečnosti.

Kapacitu baterie můžete sledovat na indikátoru, který se nachází na horní straně hoverboardu. Pokud je kapacita dostačující, indikátor svítí zeleně, v případě, že kapacita klesne pod bezpečnou hranici, rozsvítí se červeně. V tomto okamžiku je nutné z prkna slézt a nechat ho nabít. To se nám zdá trochu nepraktické. Ocenili bychom ještě jeden barevný mezistupeň, který by signalizoval, že se blížíte ke kritické hranici, ale ještě můžete dojet domů. Rádi bychom také upozornili na to, že baterie v tomto vozítku nepochází od výrobců jako LG nebo Samsung, její označení je Shi hani a o žádnou konkrétní značku se nejedná. Jak už jsme napsali v našem rádci, baterie je velmi důležitá, a proto je lepší si vybírat spíše prověřené značky než ty neznámé.

Celkově větší rozměry mají také vliv na celkovou hmotnost, která je 14 kg, a to je docela dost. V ruce se vám tedy gyroboard rozhodně pronese. Proto je lepší si dokoupit na přenášení tašku.

Pozor si dávejte při jízdě z kopce, kde kolonožka sice brzdí motory, ale v případě, že z ní spadnete, nedokáže sama zastavit, rozkutálí se a dojde k odření blatníků. Poslední bod, který bychom zmínili, je ten, abyste si na cestě dávali pozor na psí bobky. Mezera mezi blatníkem a kolem je poměrně malá a čištění je o to složitější.

 • hoverboard do terénu
 • odolná
 • indikátor baterie
 • velká nafukovací kola
 • snadno se poškrábou blatníky
 • nepřekoná obrubníky
 • je těžká
 • neznámá značka baterie
Zjistit cenu

Kolonožka Standard černý

Maximální rychlost15 km/h
Maximální dojezd12 km
Typ baterieSamsung, lithiová, 24 V
Výkon350 W
Maximální sklon15 °
Nosnost100 kg
Hmotnost výrobku12 kg
Velikost kol6 “
Osvětleníano
Bluetoothne
Taška na hoverboardano

Kolonožka Standard černý je dobrou volbou pro všechny začátečníky. Je velmi citlivá na ovládání, ale ovládat se ji naučíte snadno. Má jen 6“ kolečka, takže rozhodně nedoporučujeme jízdu v nerovném terénu, nehodí se ani pro jízdu na dlažebních kostkách. Ideální je, pokud se rozhodnete na něm jezdit po cyklostezkách nebo v halách a na jiných dokonale rovných podlahách. Jeho profil je nízký, takže je opravdu potřeba si dávat pozor, abyste nenajeli na hrbol.

Rozhodně je pro tuto kolonožku velkým přínosem, že všechny díly jsou velmi kvalitní a značkové. Baterii dodává Samsung, motory jsou od Changhong, což už dnes také není zcela neznámá značka. Maximální dojezd výrobce uvádí 7-12 km a rychlost 15 km/h. Maximální rychlost bychom nepřekračovali, protože potom se gyroboard hůř ovládá. Nabíjení baterie trvá zhruba 2 hodiny, což je standardní doba.

Pokud dojde k překročení rychlosti, poklesu kapacity baterie a dalším situacím, které by ohrožovaly vaši jízdu, kolonožka vydá světelný nebo zvukový signál. Při příliš nízké baterii se může sama vypnout, což nemusíte čekat a dokončení jízdy nemusí být úplně „eňo ňuňo“. Proto je dobré si situaci s automatickým vypnutím vyzkoušet, ať jste připraveni v případě nouze.

Blatníky hoverboardu na sobě mají černý pogumovaný pásek, což je velmi praktické. Právě blatníky jsou totiž poměrně dost namáhanou částí, která se snadno odře, a právě tyto ochranné pásky tomu dokážou zabránit. Ostatně, hodily by se i na zadní část, kde je zdířka pro nabíječku a tlačítko Power. Tato část se totiž odírá velmi snadno a rychle.

Přední stranu poznáte podle modrých světel, které se rozsvítí, a následně blikají podle toho, na kterou stranu zatáčíte. Indikátor stavu baterie je na horní straně. Nášlapové části jsou protiskluzové.

 • černý ochranný pásek proti odření
 • snadné ovládání
 • rychlé nabíjení baterie
 • kvalitní komponenty
 • není vhodná do terénu
 • zadní strana se snadno odře
Zjistit cenu zpět nahoru ↑

Co je to hoverboard neboli kolonožka

Český jazyk je velmi barvitý a bohatý, takže ke spoustě anglických výrazů dokáže najít ekvivalenty nebo je počeštit. Vzpomeňte si třeba na slovo „vygůglit“. Stejně tak je tomu se slovem hoverboard (čte se hůvrbord), které Češi nahradili výrazem kolonožka a dnes už všichni vědí „vo co gou“. Kromě kolonožky se také používá výraz gyroboard. Kolonožka je tu s námi už od roku 2015, ale k masivnímu rozšíření došlo zhruba až o dva roky později, kdy ji proslavily mediální hvězdy jako Justin Bieber, Nick Jonas a další.

Gyroboard se skládá z těchto částí:

 • gyroskop – pomáhá vám s vyrovnáním stroje a shromažďuje informace o náklonu desky,
 • motor – pomáhá udržet balanc „prkýnka“ a umožňuje vám se rozjet,
 • mikroprocesory – starají se o výkon kol a sledují směr, kterým se pohybujete,
 • baterie – jsou pohonnou jednotkou kolonožky.

Díky spolupráci všech těchto prvků můžete jezdit vzpřímeně a ovládat směr a rychlost jízdy. Jezdec stojí na prkně mezi koly a pomocí zatížení nohou kolonožku ovládá.

Předností gyroboardu je, že na něm jezdíte vzpřímeně a od Segway se liší v tom, že nemá žádný opěrný mechanismus na ruce.

Výhody a nevýhody kolonožek

 • kompaktní rozměry
 • průměrná rychlost 15 km/h
 • výběr z modelů na silnice i do terénu
 • maximální dojezd může být až 20 km
 • vyšší hmotnost
 • nepraktické pro přenášení
 • minimální hmotnost jezdce je 25 kg
zpět nahoru ↑

Typy hoverboardů

Na trhu existují 3 typy hoverboardů, takže se nejdříve zamyslete nad tím, kde budete jezdit a poté se rozhodněte pro typ.

1. Klasický hoverboard

Pro tento typ se rozhodněte v momentě, když víte, že s ním budete jezdit jen po dokonale rovném terénu. Má nízký profil a je tedy ideální na cyklostezky, do měst, do hal nebo kanceláří. Silniční gyroboardy jsou menší a mají menší kola, v prodejně je hledejte pod označením hoverboard 6,5“, což jsou kola zhruba o průměru 17 cm. Kvůli menším kolům hůř zvládají nerovný terén a z rovnováhy je může vyvést i menší kamínek. Maximální rychlost se pohybuje kolem 10 km/h a dojezd je v rozmezí 10-12 km na jedno nabití. Díky menším rozměrům kolonožka váží „jen“ 12 kg, takže se lépe přenáší.

 • velikost kol 6,5“
 • hůř zvládají nerovný terén
 • ideální na rovný povrch
 • maximální rychlost 10 km
 • dojezd na jedno nabití 10-12 km
 • váží 12 kg

2. Terénní hoverboard pro offroad (10″)

Jak již název napovídá, tento model dobře zdolá i nerovný terén. Svou zásluhu na tom má vyšší profil a větší kola, takže v prodejně hledejte hoverboard 10“ (nebo hoverboard 10 inch, 10 palců). V převodu na centimetry má tento terénní hoverboard průměr kol v rozmezí 21-26 cm (tj. cca 10 palců). Díky klasickým pneumatikám s duší offroadový model z rovnováhy nevyvede ani menší kamínek.

Celkově je provedení robustnější, takže počítejte i s větší hmotností, která dosahuje 25 kg. Maximální rychlost se pohybuje kolem 15 km/h a na jedno nabití vydrží jet 20-22 km.

 • vhodné do těžšího terénu / offroad
 • má větší kola a vyšší profil
 • váží kolem 25 kg
 • dosahuje maximální rychlosti 15 km/H
 • na jedno nabití dokáže jet 20-22 km

Mrkněte, jak vypadá ježdění v terénu:

3. Hoverboard premium

Tyto kolonožky v sobě spojují výhody obou dvou výše zmíněných typů. Ocení je především zkušení a nároční jezdci. Za jejich největší přednost se považuje zvýšený výkon, který se odrazí ve vyšší rychlosti a dojezdové vzdálenosti. Jejich zpracování je velmi precizní a mají lepší stabilitu. Jejich maximální dojezd se pohybuje kolem 20 km a rychlost kolem 20 km/h.

 • kombinují výhody offroad a standardních hoverboardů
 • mají lepší stabilitu a celkové zpracování
 • maximální dojezd na jedno nabití je 20 km
 • mohou dosáhnout rychlosti až 20 km/h

Konstrukční řešení

Z hlediska konstrukce jsou na tom všechny hoverboardy dost podobně. Mají dvě kola a prostor pro nohy, který je vybavený gyroskopickým systémem. Ten se stará o stabilitu řidiče.

Pro začátečníky, ale i náročné jezdce je možné také zvolit kolonožku s prostřední tyčí, kterou někteří rádci označují jako sedátko na hoverboard, ale o sedátko se nejedná. Ploché zakončení tyčky končí zhruba tam, kde má jezdec kolena. Díky ergonomickému tvarování kolena dobře zapadnou do jamky, takže touto tyčí můžete ovládat směr jízdy, tedy jestli chcete zatočit doleva nebo doprava (princip ovládací tyče je podobný jako na kolotočích labutí, kde si tyčí ovládáte, zda „poletíte“ nahoru nebo dolů).

V e-shopech, ale i v kamenných prodejnách můžete narazit na hoverboard se sedátkem. V tomto případě se ale nejedná o námi popisovaný výrobek, ale o konstrukci, která má 3 kola, řidítka a sedátko. Jezdec sedí těsně u země podobně jak na motokárách.

Celý výrobní materiál by měl být velmi kvalitní. Bude se od něj totiž odvíjet odolnost proti poškrábání a také nosnost kolonožky, která se pohybuje v rozmezí od 60 kg do 120 kg. Hoverboard pro děti má nosnost kolem zmiňovaných 60 kg. Určité omezení, na které výrobci upozorňují je to, že by osoba, která bude na gyroboardu jezdit měla vážit více jak 25 kg, protože i od váhy se odvíjí pohodlné ovládání vozítka. Kolonožka je vhodná pro děti od 12 let.

Jak se liší hoverboard od segwaye

Segway má na rozdíl od hoverboardu řídítka. Ta jsou pro ovládání klíčová, protože pětice zabudovaných gyroskopů měří právě vychýlení řídítek a na základě toho ovládá dvěma samostatnými motory pohyb dvou kol. To platí jak pro pohyb vpřed a vzad, tak pro zatáčení, případně točení se na místě. Segway je v jistém slova smyslu předchůdcem hoverboardu, jak ho známe dneska. Může být zajímavou variantou pro lidi, kteří mají problémy s rovnováhou nebo pohybové omezení. Jeho ovládání je ještě jednodušší než v případě kolonožky a díky řídítkům je snazší naučit se na něm jezdit.

Jak jezdit na hoverboardu

Na začátek vás můžeme uklidnit, že se nemáte čeho bát. Jezdit na kolonožce se naučí každý. I když nepatříte mezi sportovce nebo pohybově nadané lidi, zvládnete základy za pár minut. Za půl hodinky nebo hodinu už si to budete štrádovat ulicemi, jako byste vozítko měli odjakživa.

Začněte zapnutím hoverboardu. Tím budete mít jistotu, že gyroskop v přístroji automaticky vyrovná nerovnováhu způsobenou vaším nástupem a nakláněním. První pokusy doporučujeme dělat na rovném chodníku bez výmolů, nejlépe poblíž plotu, kterého se můžete při nástupu na prkénko přidržet.

Když máte zapnutý hoverboard, jste na rovném chodníku a na dosah ruky máte plot, sloup nebo značku, ať se můžete přidržet, můžete nastoupit na nášlapy. Na kolonožku se nastupuje vždy zezadu a postupně jednou a pak druhou nohou. Váhu přeneste plynule před nadměrné opatrnosti. Jinak byste gyroskopy vyrovnávající změnu zátěže mohli zmást.

Jakmile máte jednu nohu na nášlapu, snažte se držet váhu uprostřed chodidla. Nepřevažujte se ke špičce ani k patě. Pak se můžete přidržet plotu a nastoupit i druhou nohou. Opět platí, že držíte váhu vprostřed šlapky nohy. Když to uděláte správně, máte to nejtěžší za sebou. Gratulujeme, stojíte na kolonožce a můžete se pustit do pomalé jízdy.

Při jízdě držte tělo rovné jako prkno. Pokud budete chtít popojet dopředu, nakloňte celé do desky zpevněné tělo mírně dopředu. Správný pohyb poznáte tak, že převážíte těžiště směrem ke špičkám. Raději buďte opatrní a nepřehánějte to s náklonem. Stejný princip funguje pro brždění, případně jízdu vzad, akorát se mírně nakloníte dozadu a přenesete váhu směrem k patám.

Zatáčení je podobné jako na lyžích nebo bruslích. Pokud chcete zatočit doprava, levou nohou přenesete váhu mírně blíž ke špičce. Zatáčení doleva je stejné, akorát tentokrát změníte váhu na pravé noze. Pokud se chcete točit na místě, jednou nohou přenesete váhu na špičku, druhou na patu. To ale raději ze začátku nedělejte, ať se vám nezamotá hlava.

A to je ze základů ovládání kolonožky všechno. Zbytek už je jen o praxi a zkoušení svižnější jízdy, případně ostřejších zatáček a změn směru pohybu. Nebojte se, po pár vyjížďkách budete na hoverboardu jako doma.

Jezděte bezpečně

Pro jistotu si ze začátku vezměte přilbu a chrániče na kolena a ruce. Snad je nebudete potřebovat, ale vždycky je lepší být připravený na nečekaný pád nebo ztrátu rovnováhy. Je to podobné jako počátky na bruslích nebo lyžích. Kromě chráničů a přilby doporučujeme opatrnost a nedivočit. Jasně, každý by chtěl předvést okolí, že jízdu zvládá jako pán. Na to ale bude dost času později. Ze začátku buďte pokorní a těžší prvky přidávejte postupně. Pokud udržíte ego na uzdě, zvládnete za chvíli i působivé kousky, aniž byste si před tím odřeli kolena. A nezapomeňte dávat pozor na chodce a další lidi kolem sebe.

Baterie

Je to zdroj pro motory, které pohánějí hoverboard. Drtivá většina kolonožek má uvnitř těla Li-Ion baterii, která funguje na stejném principu jako baterie v další zábavní elektronice. Zásadní je samozřejmě zejména kapacita baterie. Ta má vliv na délku provozu hoverboardu. Mezi další faktory ovlivňující délku provozu patří taky váha jezdce, styl jízdy a náročnost terénu. V každém případě vyšší kapacita baterie znamená lepší základ pro delší projížďky na hoverboardu.

Kapacita baterie kolonožky se obvykle pohybuje kolem 3 000 – 4 000 mAh. Pokud je vám jednotka miliampérhodin povědomá, není to náhoda. Stejně se označuje například kapacita baterie mobilních telefonů. Na štěstí v případě hoverboardu nevadí, když baterie přidá vozítku pár deka na váze, protože tím kolonožka získá sílu i výdrž. Důležité je to zejména pro náročnější terén.

Li-Ion baterie má velkou výhodu v možnostech dobíjení. Určitě víte, která bije, protože často nabíjíte smartphone jen částečně, když čas kvapí. Stejně to můžete dělat i s kolonožkou. I když bude mít vysokokapacitní baterii, můžete ji bez problémů za pár desítek minut dobít na provozuschopnou hranici 50 – 80 %. Nebojte se, tím se baterie nezničí. Už dávno neplatí, že se má baterka úplně vybíjet a opět nabíjet do 100 %.

Pokud se nechcete držet zkrátka a vozit se jen na hladkých městských chodnících, vybírejte hoverboard s kapacitou baterie aspoň 4 000 mAh. Budete mít jistotu, že vás nezastaví ani náročnější kopec, ani složitější písčitý nebo travnatý terén. Vozítko si poradí s nadstandardním odporem prostředí a baterie neklekne už po pár kilometrech.

Vysoká kapacita baterie hoverboardu je klíčová taky pro správnou funkci silnějších motorů. Pokud vybíráte model s dvojicí motorů o výkonu 400 W, baterie pod 4 000 mAh nemá smysl. Stačilo by párkrát vytočit motor do plného běhu a slabší baterie by dostaly řádnou pecku ve výdrži. Pokud možno, snažte se u výkonnějších kolonožek vybírat model s kapacitou baterie kolem 4 400 mAh nebo vyšší

Nabíjení

Nabíječka na hoverboard vypadá podobně jako ta k notebooku. Při koupi si ověřte, zda má ochranu proti přebíjení. To znamená, že se nabíjení po úplném nabití přeruší a nedochází k přebíjení baterie, což by vedlo ke zkracování její životnosti.

Doba nabíjení se může lišit. Standardně se pohybuje kolem 2-3 hodin, ale u některých modelů to může trvat i 24 hodin. Čím větší kapacita baterie v hoverboardu bude, tím lépe pro vás. Kvalitní hoverboard poznáte mimo jiné tak, že má kvalitní baterii ideálně typu Li-Ion, zaměřte se také výrobce baterie. Mezi ty nejspolehlivější patří Samsung a LG.

Víte, že: V roce 2015 zakázalo USA převážení hoverboardů v letadle, protože nebylo nic neobvyklého, že hoverboardy z číny s levnými bateriemi explodovaly.

Na jedno nabití byste měli ujet maximální vzdálenost, kterou uvádí výrobce. Vždy však počítejte s o něco menším číslem, protože výdrž baterie se odvíjí také od vaší hmotnosti a terénu, po kterém jedete. Pro náročné terény by baterie měla mít sílu utáhnout 800 W motor. Čím výkonnější motor máte, tím těžší váš elektrický hoverboard bude. Standardně by baterie měla být schopná utáhnout 350 W motor.

Výkon

Výkon motoru je důležitý pro rozhýbání prkýnka a také pro dosáhnutí odpovídající rychlosti. Nebuďte překvapení, pokud se nesetkáte s celkovým výkonem. Standardně se totiž uvádí výkon u každého kola zvlášť. V technické dokumentaci tak můžete narazit na údaj 2×350 W. To znamená, že na každém kole je výkon 350 W.

Hoverboard pro děti má výkon 250 W na jednom kole. Pro běžnou jízdu dospělého postačí výkon 350 W na jednom kole. Ty nejlepší hoverboardy pro náročné mají výkon 800 W, pro osoby s vyšší hmotností je k sehnání i výkon odpovídající 1 750 W.

Maximální rychlost

Maximální rychlost se odvíjí od toho, jak výkonný motor máte. Ve většině případů rychlost přesahuje 16 km/h. Větší rychlost by mohla být nebezpečná nejen pro vás, ale také pro chodce na chodníku nebo jinde.

Zákon a kolonožky

Některé země pohyb na těchto vozítkách upravují zákonem. Ve Velké Británii je dokonce tato přeprava na veřejnosti zakázána pod pokutou. Zajezdit si tedy můžete jen na zahradách nebo jinak ohraničených pozemcích, a to se svolením majitele. Další země, které tuto přepravu legislativně upravují, jsou tyto:

 • Německo
 • Wales,
 • Nizozemí,
 • Mecca (není země 🙂 ),
 • Skotsko,
 • Austrálie,
 • Hongkong,
 • Kanada, konkrétně Toronto.

Pokud tedy plánujete, že si s sebou vozítko budete chtít vzít na dovolenou, vždy si zkontrolujte, co o něm říkají tamější zákony.

Česká legislativa pohyb na hoverboardech omezuje stejně, jako při jízdě na Segway. Tyto samovyvažovací zařízení nazývá osobním přepravníkem. Zákon ustavuje, že jezdec se na něm může pohybovat na chodníku, ale pouze s rychlostí chůze, na cyklostezce může jezdit stejně rychle jako cyklisté. Lidé využívající osobní přepravník však musí dávat pozor, aby svým pohybem neohrozili ani neomezili ostatní účastníky provozu.

Víte, že: Ať už jezdí na hoverboardu kdokoliv, měl by určitě mít helmu a chrániče. Dospělí se mohou svobodně rozhodnout, zda tyto prvky budou využívat, ale pro děti by měly být nezbytností.

Překonávání stoupání

Údaje o stoupání jsou pro vás velmi důležité. Čím výkonnější stroj máte, tím větší stoupání zvládne. Levnější gyroboardy zvládnou stoupání jen 15°, dražší pak i 25°. Myslete na to, že stoupání znamená pro motory kolonožky daleko větší zátěž než jízda po rovině. To znamená, že potřebují pro zvládnutí kopce víc energie a rychleji vyčerpají baterii. Pokud se chystáte na projížďku na kopeček, počítejte s tím, že se vám dojezd hoverboardu může zkrátit o 30 – 50 %. Záleží na sklonu kopce, terénu a váze jezdce. Stejně tak do kopce pravděpodobně vozítko nezvládne jet maximální uváděnou rychlostí. Opět to souvisí s větší náročností kvůli sklonu podloží. Nicméně kvalitní gyroboardy si poradí i s ostrým stoupáním, i když nahoru pojedete pomalu, neunavíte se náročnou chůzí.

zpět nahoru ↑

Vychytávky a příslušenství hoverboardu

Kromě praktických věcí, jako kapacita baterie, výkon motoru a podobně, se můžete zaměřit na další vychytávky, které výrobci ke kolonožce nabízí.

Hoveboard s dálkovým ovladačem

Dálkový ovladač nemusí být součástí vašeho hoverboardu, ale pokud má vaše vozítko zabudovaný dálkový přijímač, můžete si dálkové ovládání klidně přikoupit. Většinou obsahuje tlačítka pro zamykání, takže vám na gyroboardu nikdo neodjede, dále může mít tlačítko alarmu a kontrolu. Jako dálkové ovládání může sloužit i váš chytrý telefon, který přes Bluetooth spárujete s deskou a stáhnete si potřebnou aplikaci. Pak můžete kontrolovat stav baterie, najeté kilometry a podobně.

Přepravní taška na hoverboard

Je podobná sportovním taškám do posilovny a její velikost se odvíjí od velikosti hoverobardu. Má dvě uši pro snadnou manipulaci. I tak se však kolonožka poměrně pronese.

Přehrávač hudby

Desky, které jsou vybaveny Bluetooth technologií umožňují přehřátí hudby.

Osvětlení

Může, ale nemusí být součástí vámi vybrané kolonožky. Světla jsou praktická, protože jdete na cyklostezkách a chodnících dobře vidět. Většinou bliká pravé nebo levé, podle toho, na kterou nohu přenášíte váhu. Pokud jedete rovně, světla svítí nepřerušovaně.

Ochranné obaly

V nejrůznějších e-shopech si můžete na váš hoverboadr koupit kryt. Ocení ho především začátečníci. Jedná se o většinou o obal vyrobený z ohebného silikonu, který připevníte do otvorů na šroubky. Kromě toho, že si prkno nepoškrábete, můžete si vybírat mezi mnoha barevnými provedeními, takže změníte i celkový vzhled vašeho vozítka.

Nálepky

Pokud si chcete vylepšit design, můžete si koupit speciální nálepky na hoverboard, které se lepí na blatníky, horní i spodní stranu a také na strany boční.

Kolonožky vypadají z obou stran stejně. Přední poznáte podle toho, že na ní jsou většinou umístěna světla. Některé kolonožky mohou mít na chodidlové ploše vyznačenou patu a špičku.

zpět nahoru ↑

Ceny kolonožek

Při výběru se zaměřte na recenze a testy hoverboardů, určitě vám pomohou s rozhodováním. Tyto osobní transportéry můžete pořídit v několika cenových hladinách. Nepočítejte však s tím, že nejlevnější hoverboardy budou patřit k těm nejkvalitnějším. Důrazně doporučujeme se vyhnout no name značkám z Číny. Dívejte se po výrobcích jako je Eljet, GoClever, Eswing, Segway, Nilox a další.

Hoverboardy cena do 6 000 Kč

Nejlevnější hoverboardy je možné pořídit kolem 4 000 Kč. Připravte se na základní kvalitu zpracování, dojezd 15 km a rychlost 16 km. K některým modelům z této cenové kategorie můžete dostat tašku zdarma.

Hoverboardy cena od 6 000 Kč do 7 000 Kč

V této cenové kategorii je na výběr více barevných variant a motivů, které mohou nabídnout i přehrávání hudby. Jejich do jezd může být až 15 km a uvezou osobu s hmotností 100-120 kg.

Hoverboardy cena od 7 000 Kč do 10 000 Kč

Do této cenové kategorie se již řadí i offroadové modely, které si mnohem lépe poradí s náročnějším terénem. Jejich zpracování je mnohem kvalitnější a výkon je 350 W. Tyto vozítka budete nabíjet 2-3 hodiny a na jedno nabití můžete ujet 20 km.

Hoverboardy překlepy a čeština

Mnoho lidí napíše slovo „hoverboard“ špatně – typicky někdo starší – otec, nebo máma – moc netuší, jak se tohle slovo píše. Tak si uděláme takový seznam slov, které nepoužívat, abyste nebyli out a k smíchu.

Správně: hoverboard, hoverboardy

Nesprávné varianty: howerboard, haverboard, hoveboard, hover board, havrbord, havrboard, hooverboard, hawerboard, havrbort, haverbord, hoverbord, hower board, howeboard, hawrboard, havebord, havr bord, haver board, hawrbord, havbord, havbort, hawebord, havr bort, howerbord, hoverboar, hawerbord, howboard, haverboart, hovebord, haverbort, hoover board, havlboard, havebort, havboard, haveboart, hawboard, howebord.

Tyhle varianty jsou špatně – typicky fonetické přepisy toho, co rodiče slyšeli, když jim dítka říkaly, co chtějí na Vánoce, narozeniny, za vysvědčení, nebo prostě jenom tak.

Alternativy k hoverboardům

Kolonožky přirozeně nejsou jedinou variantou vozítek. Už jsme zmiňovali segway, který je předchůdcem hoverboardů. Není ale ani zdaleka jedinou variantou moderní městské osobní dopravy. Stále častěji potkáte lidi prakticky na všech možných dopravních prostředcích s elektrickým motorem. Tady je jejich přehled.

Jednokolka s elektrickým motorem

Tohle je hitovka poslední doby. Je jako dělaná do města, protože má větší a jen jedno kolo, jak už název napovídá. Obvykle zvládne frčet ještě rychleji než hoverboard, ale nehodí se do terénu. Nicméně na rovné asfaltové cyklostezce nebo chodníku je to skvělá vychytávka, která vás zvládne rychle přepravit po celém městě. Princip fungování i ovládání je velmi podobný hoverboardu.

Elektrická koloběžka

Fenomén posledních let, který mezi obyvatelé často rozšiřují přímo města samotná. V Praze a v Brně jsou elektronické koloběžky stejně běžné jako stánky s kávou. Princip pohybu je podobný jako u skútru. Elektrický motor vás ušetří nepohodlného odrážení se nohou, které byste museli zvládnout na klasické koloběžce. Elektrickou koloběžku si ve městě můžete pronajmout stejně jako městské kolo. Je rychlá a spolehlivá.

Skateboard s motorkem

Elektrické vylepšení pohonu se nevyhnulo ani skateboardům, nebo spíš longboardům. Fanoušci prken na kolečkách si přišli na své poměrně nedávno, tak vás možná postava na skateboardu řítící se do kopce bez námahy překvapí, ale věřte tomu, že je to příjemný upgrade, který stojí za vyzkoušení. Speciálně pokud patříte mezi příznivce prken, ať už sněhových, nebo na kolečkách.

Elektrické brusle

Ano, správně. Ani bruslaři nepřijdou zkrátka. Existuje hned několik variant, jak vylepšit boty o kolečka, která vás dovezou až do cíle. Princip pohybu je stejný jako u hoverboardu, opět gyroskopy hlídají náklon a váhu těla, které kompenzují pohybem, abyste nepřepadli.

Elektrické kolo

Posledním a známým vozítkem je elektrokolo. To vám většinou pomáhá při šlapání do kopce, takže s minimální námahou vyjedete i krpál v těžkém terénu. Městská elektrokola také nejsou od věci., Můžete se snadno přepravit, kam chcete, ať už využijete klasický pohon šlapáním, nebo se necháte svézt díky elektrickému motoru.

zpět nahoru ↑

Často kladené otázky

1️⃣ Nejlepší hoverboard – Který je vítěz testu?

Porovnali jsme několik hoverboardů, abychom vybrali ten nejlepší. Který to je se ale liší podle toho, co potřebujete – jestli jen hračku pro děti, dopravovat se po městě, pravidelně jezdit na offroad výlety, atp. Podívejte se na výsledek testu a do recenzí, pomůže vám to vybrat ten správný.

2️⃣ Jaké jsou typy hoverboardů?

 • Klasické hoverboardy – na jízdu do města – bývají to konzervativní modely v základních barvách, dobrou rychlostí a výdrží baterie.
 • Hoverboardy pro děti – ty jsou spíše pro zábavu, vyplnění volného času a frajeřinu před kamarády – mívají více barev (třeba i graffiti vzor), vestavěný reproduktor a některé i svítí
 • Terénní hoverboardy – odolnější, bytelnější modely s většími koly (10 palců a více) do terénu

Naučím se i já na hoverboardu jezdit?

Hoverboard se ovládá pohybem těla vpřed, vzad a do stran. To může být složité pro starší osobu, nebo dospěláka s větším břichem. Ale pokud jezdíte na kole, bruslích, skateboardu, paddleboardu, nebo něčem jiném, co vyžaduje udržení rovnováhy a pevný střed těla, tak se to naučíte za pár minut. Ostatní se to mohou naučit do jedné, nebo dvou hodin zkoušení. Ale musí chtít a zkoušet.

Jaký je obvyklý dojezd?

To se samozřejmě liší dle kapacity baterie a příkonu elektromotoru – to je model od modelu různé. Podstatnou roli hraje i terén (když jedete do kopce, vybíjí se rychleji) a váha jezdce (je rozdíl vozit 60 a 100 kg). Naprostá většina hoverboardů ujede na plnou baterii mezi 12 až 20 km v ideálních podmínkách.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.1/5 120 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran

Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo