Jak vybrat nejlepší hrábě Recenze a Test

Zahrádka je úžasná radost, ale zároveň taky starost – jarem začínaje a podzimem konče. To potvrdí určitě každý zahrádkář. Proto většina z nich hledá nějaký nástroj, který by mu dřinu alespoň trochu usnadnil. Dnes ale v našem hledáčku nebudou různé smart hi-tech výrobky. Zaměříme se na něco mnohem jednoduššího. Na nástroj, který používali už Keltové a zároveň i kosmonauti na Měsíci. Na to jak vybrat nejlepší hrábě.

Možná vás ani nenapadlo, že koupit kvalitní hrábě na zahradu je takový oříšek. Existuje spousta typů hrábí z různých materiálů podle druhů zahradních prací, na kterou jsou hrábě určené. Přečtěte si naše recenze a rady, podle čeho vybrat ty správné hrábě, abyste se s nimi nemuseli na zahradě moc dřít a mohli si co nejdříve na ní dopřát relax a pohodu z dobré práce. 

Zahradní hrábě Test

Fiskars Solid 135715
Fiskars Xact L 1027037
Gardena NatureLine 17106-20
Fiskars Ergonomic 1000652
Gardena vějířová metla 3022
Gardena 3024-20
Cellfast ERGO PH na listí
M.A.T. Group Hrábě 14z, 35cm kov
Levior 160cm 16z
Flo 114 cm 16 zubů
Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu
Typ hrábíuniverzálnína hrabání listíuniverzálníuniverzálnína hrabání listíuniverzálnína hrabání listíuniverzálnívertikutačníuniverzální
Použitízáhony, půda, listí, tráva, mulčovánílistí, trávazáhony, půda, listí, tráva, mulčovánízáhony, půda, listí, tráva, mulčovánílistí, trávazáhony, půda, listí, tráva, mulčovánílistí, trávazáhony, půda, listí, tráva, mulčovánívertikutacezáhony, půda, listí, tráva, mulčování
Šířka záběru (cm)35,8543636503052,5353543,5
Počet zubů14251414221224141616
Délka hrábí (cm)154176130153130130177140160114
Hmotnost (g)67080010808101450120081091017101150
Materiál násadytvrzený hliníktvrzený hliníklakované bukové dřevohliníkdřevodřevohliníksklolaminátdřevodřevo
Materiál pracovní částikalená karbonová ocelplastocelnerezpozinkovaná ocelocelplastkovkovkov
Kvalita zpracování90 %85 %90 %80 %80 %80 %60 %60 %50 %40 %
Hodnocení používání80 %85 %70 %80 %70 %70 %75 %75 %70 %60 %
Hodnocení
celkem
86 %
85 %
82 %
80 %
76 %
76 %
66 %
66 %
58 %
48 %
 Zjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenuZjistit cenu

Nejlepší hrábě Recenze

Fiskars Solid 135715 (1016036)

Typ hrábíuniverzální
Použitízáhony, půda, listí, tráva, mulčování
Šířka záběru35,8 cm
Počet zubů14
Délka hrábí154 cm
Hmotnost670 g
Materiál násadytvrzený hliník
Materiál pracovní částikalená karbonová ocel

Jedná se o víceúčelové univerzální hrábě v antracitové barvě s oranžovými prvky, které využijete od jara až do podzimu. Jsou totiž vhodné pro přípravu půdy před setbou, kultivaci záhonů, mulčování nebo také pro shrabování listí. Snadno však s nimi rozhrabete i nevzhledné krtince. 

Hrábě Fiskars Solid 135715 (1016036) mají tvrzenou hliníkovou násadu. Tenké a špičaté hroty na pracovní části jsou vyrobeny z kalené karbonové oceli. S hráběmi se vám bude snadno pracovat. Budete příjemně překvapeni, že jsou oproti jiným hrábím lehké, ale přitom dostatečně pevné. Váží jen něco málo přes půl kilogramu! Součástí násady je navíc praktické očko, které je ideální pro zavěšení. 

Fiskars Xact L 1027037

Typ hrábína hrabání listí
Použitílistí, tráva
Šířka záběru54 cm
Počet zubů25
Délka hrábí176 cm
Hmotnost800 g
Materiál násadytvrzený hliník
Materiál pracovní částiplast

Tyto hrábě v černo stříbrné barevné kombinaci jsou určené pro shrabávání listí nebo trávy. Díky pružným lehce zahnutým prstům, které jsou blízko u sebe, a jejímu širokému záběru celé pracovní části, vám tato aktivita půjde snadno a rychle. A to dokonce i na větších plochách. 

Násada je vyrobena z lehkého tvrzeného hliníku, pracovní část je pak plastová. Hrábě se příjemně drží, protože v místě úchopu mají povrch v materiálu SoftGrip. Součástí konce násady je otvor, který slouží k pověšení hrabí. Podobně jako u jiných výrobků značky Fiskars počítejte však s vyšší počáteční investicí.

FLO hrábě se 16 zuby

Typ hrábíuniverzální
Použitízáhony, půda, listí, tráva, mulčování
Šířka záběru43,5 cm
Počet zubů16
Délka hrábí114 cm
Hmotnost1150 g
Materiál násadydřevo
Materiál pracovní částikov

Tyto menší univerzální hrábě mají kovovou pracovní částí v lahvově zelené nebo černé barevné variantě. Ta je namontována do dřevěné masivní násady. Využijete je při shrabování listí, trávy nebo při práci s půdou. Při manipulaci s těmito hráběmi doporučujeme použití pracovních rukavic, abyste si nezadřeli do rukou kvůli násadě ze dřeva třísku.  

FLO hrábě se 16 zuby jsou oproti předešlým typům kratší a těžší, ale na druhou stranu je seženete levněji. Hrábě postrádají závěsné očko nebo ergonomickou rukojeť. Musíte si proto ujasnit, jestli dáváte raději přednost kvalitě nebo nízké ceně. 

Cellfast hrábě Ergo PH

Typ hrábína hrabání listí
Použitílistí, tráva
Šířka záběru52,5 cm
Počet zubů24
Délka hrábí177 cm
Hmotnost810 g
Materiál násadyhliník
Materiál pracovní částiplast

Tyto stříbrno antracitové hrábě ve světle tyrkysové barvě s oranžovými prvky jsou určené na shrabávání listí, trávy  a dalšího zahradního odpadu. Díky širokému záběru je využijete na menších i větších plochách. Rukojeť je z lehkého, ale pevného hliníkového materiálu, pracovní plocha pak z plastu. Zuby mají lehce zahnutý tvar, takže se tolik neucpávají zahradním odpadem. Práce s nimi je tedy více efektivnější. 

Cellfast hrábě Ergo PH mají na rozdíl od předešlých modelů zajímavou vychytávku. Jejich hřeben můžete jednoduše pomocí tlačítka vycvaknout a použít ho jako ruční shrabku při přepravě listí, trávy nebo jiného zahradního odpadu do kompostu nebo na kolečka. Hrábě mají navíc univerzální adaptér, který zajišťuje rychlou výměnu různých hlav podle momentální potřeby. Na násadu tedy můžete připevnit nejen hrábě, ale třeba i rýč, motyku apod. Součástí násady je očko na jejím konci, které slouží k zavěšení hrábí. 

Gardena NatureLine 17106-20

Typ hrábíuniverzální
Použitízáhony, půda, listí, tráva, mulčování
Šířka záběru36 cm
Počet zubů14
Délka hrábí130 cm
Hmotnost1080 g
Materiál násadylakované bukové dřevo
Materiál pracovní částiocel

Tyto univerzální hrábě s antracitovou pracovní plochou jsou určené k hrabání různých zahradních odpadů, vyrovnávání záhonů nebo jejich přípravě k setbě nebo kultivaci půdy. Hroty těchto hrábí jsou vyrobené z oceli, aby vydržely velkou zátěž při práci. Násada je vyrobená z lakovaného bukového dřeva, pracovní část hrábí je vyrobena z oceli a obsahuje povlak Duroplast, který chrání nářadí před korozí. Obě části jsou pevně spojené, aby nedošlo k nežádoucí deformaci nástroje nebo viklání jeho jednotlivých částí. 

Vítěz testu 

Jaké jsou tedy nejlepší univerzální hrábě? Z recenzí na internetu si nelze nevšimnout ovací na hrábě Fiskars Solid 135715 (1016036). Fiskars prostě umí, o tom není pochyb. Hrábě obsadily první místo díky svojí lehkosti a univerzálnímu použití.

Nejlepší hrábě na listí jsou Fiskars Xact L, ale na záda jim dýchají Gardena 3022. 

Z jakých částí se hrábě skládají? 

Hrábě jsou léty osvědčený nástroj, který je dokonalý právě ve své jednoduchosti. Skládá se prakticky jen ze dvou částí – z násady (hrabiště) a pracovní části (hrabice). Hrabice jsou pak složené z kolíků (zubů), které mohou být různého tvaru, velikosti nebo hustoty podle toho, na jakou činnost jsou hrábě určené. Některé promakanější modely mohou mít různé vychytávky jako třeba očko na zavěšení hrábí, pogumovanou rukojeť pro pohodlnější úchop apod.

Můžete si ale koupit jen samotnou násadu, na kterou můžete nasazovat různé zahradní nástroje jako jsou nejen hrábě, ale i třeba motyčka, smeták, hrablo na sníh apod. To vám ve výsledku ušetří spoustu prostoru.

  

Jak vybrat hrábě? 

Mysleli jste si, že vybrat hrábě není žádná věda? Omyl. Existuje totiž velké množství hrábí, které se liší podobou, velikostí, hmotností a hustotou kolíků podle účelu, ke kterému hrábě slouží. Čím blíže jsou zuby u sebe, tím více zahradního odpadu proberou na jedno shrábnutí. Před samotným výběrem si budete muset na začátek ujasnit, k čemu budete chtít hrábě používat. Některé se totiž hodí jen na určitý druh prací. Ve výsledku se tedy může stát, že budete potřebovat více než jedny hrábě.

Typy hrábí podle účelu

Věděli jste, že neexistuje pouze jeden typ hrábí? Seznamte se s těmi základními.

1) Švédské hrábě na listí

Švédské hrábě je označení pro hrábě s doširoka rozevřenými prsty. Takovéto hrábě s vějířovitým tvarem jsou určené primárně na shrabávání listí. U některých modelů švédských hrábí lze prsty variabilně rozevírat a měnit tak záběr pracovní plochy. Jak to funguje v praxi?  Pokud potřebujete zabrat co největší plochu nebo veliké spadané listy, rozevřete prsty na maximum až k násadě. Hrabání vám půjde snáz. Protože jsou ale prsty dál od sebe, poberou méně zahradního odpadu. Jedno místo budete muset tedy pohrabat vícekrát. Sevřené prsty se dostanou i do užších problémových míst jako jsou třeba uličky mezi keři. Poberou sice odpadu více, ale je třeba hrabat větší silou. 

Na rozdíl od hrábí klasického rovného tvaru se listí nebo jiný zahradní odpad u hrábí vějířovitého tvaru nenapichuje přímo na zuby, ale mezi ně. Odpad tak proto shrabete rychleji. 

Násada bývá nejčastěji hliníková s poplastovanou rukojetí. Pracovní plocha může být vyrobená z plastu nebo kovu. Který materiál tedy zvolit? Pokud chcete shrabávat jen listí, zvolte plastovou variantu. Plast bývá obecně lehčí než kov. Nemusíte se ale bát, že by byl tento materiál méně odolný. I když s ním budete shrabávat vší silou, tak se prsty nezlomí. Stejně tak vydrží, i když na ně omylem šlápnete. Navíc by mu neměl vadit mráz ani déšť. 

Pokud chcete mimo shrabávání listí využít hrábě i na úklid trávníku po vertikutaci, je lepší zvolit pracovní plochu z kovu. Při takovém procesu je totiž třeba na hrábě více tlačit. 

2) Ploché nebo mírně zahnuté plastové hrábě na trávu a listí 

Oba druhy těchto hrábí svým vějířovitým tvarem připomínají švédské hrábě. Hodí se na shrabávání listí nebo trávy na větších plochách. Ploché varianty hrábí jsou více pružnější a proto se hodí na vyhrabávání listí z trávy. Listí jakoby vystřelí z půdy ven a je snazší je pak shrábnout. Mírně zahnuté prsty jsou pak pevnější. Hodí se spíše na razantnější vyhrabávání odpadu z trávníku. 

3) Vertikutační hrábě na mech 

Aby byl váš trávník krásně zelený a bez nežádoucího mechu, je třeba se o něj patřičně starat. Ke kultivaci trávníku a vyhrabávání mechu vám poslouží provzdušňovací hrábě (tzv. vertikutační). Někdy se jim říká také hrábě řezací, protože oproti klasickým hrotům mají zahnuté ostré nože, pomocí nichž se vám podaří mech lépe vydloubnout. Tyto hrábě mohou být doplněné o pojezdová kolečka, aby byl usnadněný zpětný pohyb. Jiné modely mohou mít hroty po obou stranách, ale s rozdílnou hustotou. Váš trávník bude po zásahu těchto hrábí bude působit svěže a načechraně.

4) Celodřevěné nebo plastové hrábě na seno a trávu 

Velké hrábě využijí nejen majitelé pozemků o větší rozloze, ale také chovatelé domácích zvířat. Co se materiálů týče, můžete vybírat mezi celodřevěnými hráběmi nebo plastovými. Tento typ hrábí se hodí na shrabování trávy a sena nebo na jeho obracení. Na rozdíl od jiných typů hrábí jsou tyto mnohem delší. Jejich délka totiž může dosahovat až 190 cm! 

5) Kovové hrábě pro přípravu záhonů k vysévání a práci s půdou

Pro kovové hrábě jsou typické hrabice vyrobené nejčastěji z oceli s dřevěnou násadou. Nejsou příliš vhodné na shrabování zahradního odpadu z trávníku, protože by ho mohly poškodit. Mají vyšší hmotnost, kterou však oceníte při přípravě záhonů k vysévání nebo k práci s půdou. Pomocí nich ji můžete vyrovnávat, kypřit nebo hrabat. Hravě s nimi rozbijete i krtince. Díky pevnosti pracovní plochy je využije dokonce i ve stavebnictví. Poradí si totiž i s rozhrnutím různého druhu materiálu do roviny. 

6) Lopatové hrábě na sbírání a prosévání

Tyto hrábě jsou skvělým víceúčelovým pomocníkem na zahradě. Můžete s nimi samozřejmě hrabat jako s klasickými hráběmi zahradní odpad. Využijete je také při sběru spadaného ovoce. Jak už název napovídá, můžete ho následně nabrat jako na lopatu a přenést třeba na kolečka nebo kompost. Lopatové hrábě mají husté zuby, které se do třetice všeho dobrého hodí na prosívání plevele, větviček nebo jiného nežádoucího odpadu ze zeminy. Vylovíte s nimi také listí z bazénu či jezírka.

7) Ruční hrabičky

Jak už zdrobnělina názvu napovídá, jedná se o jakousi zmenšeninu hrábí. Mají krátkou rukojeť, takže vám jednoduše padnou do ruky, a malou pracovní plochu se zahnutými zuby. Nejčastěji jsou k dostání hrabičky s kovovou hrabicí a dřevěným hrabištěm. Pokud dáváte přednost pohodlí při práci, můžete si připlatit i za variantu s měkčenou rukojetí.

Hrabičky se hodí na drobnější zahradní práce. Využijete je například při práci s truhlíky nebo na menších záhoncích. Hodí se na kypření nebo provzdušnění půdy. 

8) Univerzální hrábě 

Tyto hrábě využijete téměř na cokoliv. Shrabete s nimi listí, trávu i jiný zahradní odpad, využijete je při přípravě záhonů i na jiné práce. Je nutné si však uvědomit, že ačkoliv ušetříte prostor a peníze, nikdy s jedněmi hráběmi nebude výsledek vždycky ideální. 

Délka násady hrábí

Důležité je zvolit vhodnou délku násady s ohledem na výšku člověka, který bude hrábě používat. Tak bude mít práci s hráběmi značně ulehčenou. Pokud je vás doma více a navíc máte ve vašich výškách značné rozdíly, kupte si hrábě dvoje. Zajímavou alternativou jsou hrábě s teleskopickou násadou. Její výšku můžete upravit podle toho, kdo zrovna hrábě používá. Vybrat si správnou délku hrábí je celkem jednoduché. Horní konec násady by totiž měl být v úrovni vašich očí – cca 10 centimetrů pod temeno hlavy.

Vhodná délka hrábí:

výška postavydoporučená minimální délka hrábí
160 cm150 cm
170 cm160 cm
180 cm170 cm
190 cm180 cm
200 cm190 cm

Drobná nevýhoda teleskopických hrábí je v tom, že v místě nastavování délky hrábí může tlak vést až ke zlomení hrábí, případně vrzání, atp.

Pokud to lze, vybírejte vždy hrábě tak, že si je v prodejnách tzv. „osaháte“. Zjistíte tam, jak se vám s náčiním manipuluje a jestli vám vyhovuje délka násady, hmotnost, vzhled apod. Před koupí se vždy ujistěte, že jsou spoje jednotlivých částí skutečně pevné a hrábě se neviklají.

Dávejte si také pozor, abyste kupovali hrábě od ověřených prodejců. U méně kvalitního nářadí totiž mohou jednotlivé zuby vypadávat, hrábě se tím pádem stává méně kvalitní a práce s ním je více složitá, nebo skoro nemožná. 

Materiál hrábí 

Násada

Nedá se říci, který materiál hrábí je lepší nebo horší. Každý má totiž svoje výhody a nevýhody. Tradičně se násada vyráběla ze dřeva.

 • Dřevěné hrábě koupíte i dnes, nicméně už se moc nevidí a spousta výrobců vsází čím dál častěji na jiné materiály. Nejčastěji se používají na hrabání trávy a sena, ale dřevěná násada často vydrží hodně. Pokud je násada z málo opracovaného dřeva, pak je lepší pracovat v rukavicích a neriskovat třísku, mozoly a suché ruce.
 • Ocelové hrábě jsou oblíbená kvůli svojí pevnosti a dlouhé životnosti. Vydrží i drsné zacházení a těžkou práci na zahradě.
 • Hliníkové hrábě patří mezi lehké modely, ale zároveň vcelku hodně pevné. Hodí se na těžší práce na zahradě – protože násada vydrží i drsnější zacházení.
 • Plastové hrábě jsou odolné a lehké zároveň. Plast může být vyztužený skleněnými vlákny, aby byl výrazně pevnější. Navíc na nich nemá co korodovat a jsou prakticky bezúdržbové. Nevyztužené se hodí na všechny lehčí práce, ty vyztužené (skleněnými vlákny například) jsou vhodné i na těžší práci – vyhrabávání kamenů, provzdušňování, atp.

Obecně platí, že čím lehčí materiál hrabiště zvolíte, tím méně se při používání hrábí nadřete. 

Hrabice

Materiál hrabice se volí podle toho, k jakému účelu hrábě potřebujete.

 • Kovové hrabice se hodí ve stavebnictví na rozhrnování stavebního materiálu, na zahradě je využijete při přípravě záhonů a práci s půdou.
 • Plastové hrabice jsou spíše na hrabání lehkého zahradního odpadu jako je listí, tráva, spadané ovoce apod. 
 • Dřevěné hrábě jsou na rozdíl od jiných materiálů háklivé na údržbu, proto doporučujeme alespoň 1x ročně ošetřit pomocí speciálních nátěrů na dřevo. 

 

Nejznámější výrobci zahradního hrábí

Na trhu působí spousta značek s nářadím a zahradním vybavením. Můžete samozřejmě koupit i no name výrobky. My jsme se zaměřili na představení tří známých společností, se kterými jste se jistě jako zahrádkáři setkali nebo jistě brzo setkáte. 

Určitě vás zajímá, která ze značek je nejlepší. Na tuto otázku ale neexistuje jednoznačná odpověď. Všechny zmíněné společnosti nabízí lepší i horší výrobky. Když budete vybírat nějaký konkrétní výrobek dané značky, nejlepší bude, když se budete řídit zkušenostmi vašich známých nebo nezávislými recenzemi na internetu. 

Gardena

Gardena pochází z německého Ulmu a byla založena už v roce 1961 obchodníky Wernerem Kressem a Eberhardem Kastnerem. Za tu dobu se rozšířila do více než 80 zemí po celém světě. Gardena nabízí širokou škálu produktů od zavlažovacích systémů přes smart výrobky až po klasické zahradní nářadí. Jejich výrobky jsou kvalitní, ale zároveň i v rozumné cenové relaci. 

Hecht

Hecht Motors, s.r.o. byla založena v roce 1994 v České republice. Jistě jste už někdy narazili na jejich pobočku, protože se jedná o největšího distributora profesionální zahradní techniky ve střední Evropě. Společnost Hecht nejprve začala vyrábět elektrické plotostřihy a pily, posléze svůj sortiment rozšířila o nářadí, zahradní nábytek, bazény apod. V dnešní době se věnují i vlastnímu vývoji elektrokol a čtyřkolek.   

Fiskars 

Fiskars vznikla už v roce 1649 ve Finsku. Momentálně se řadí mezi společnosti působící po celém světě. Firma se zabývá prodejem výrobků pro práci v domácnosti i na zahradě. Jejich cena se může zdát na první pohled vyšší, ale rozhodně se do nich vyplatí investovat. Jejich výrobky jsou skutečně kvalitní a mají dlouhou životnost. Mezi zahrádkáři jsou opravdu oblíbené a vychvalované.

Fiskars má několik různých řad podle druhu zahradních prací, ke kterým jsou výrobky určené. Zaměříme se detailně opět na hrábě. V řadě Fiskars XACT najdete hrábě s lehkou hliníkovou násadou. Na výrobky v této řadě je poskytována záruka 25 let. Násady hrábí z řady ERGONOMIC mají ergonomický tvar, takže padnou dobře do ruky a pohodlně se s nimi pracuje. Řada WHITE nabízí hrábě v čisté bílé barvě. V řadě SOLID najdete hrábě s plastovou nebo kovovou hrabicí. Zároveň mají praktické očko na zavěšení nástroje. Řada QuikFit se vyznačuje násadami, na které lze pomocí jednoho pohybu měnit hlavice. Navíc má dvojitý zamykací systém proti posunu při práci. Řada LIGHT se vyznačuje nízkou hmotností nástrojů, takže práce na zahrádce vám s nimi půjde hladce.

Jak pečovat o hrábě?

Výběrem správného nářadí starost o něj nekončí. Aby vám vydrželo co možná nejdéle a vy si kvůli špatné péči o něj nemuseli nové kupovat každou sezónu, je třeba ho také vhodně čistit a skladovat. Pečovat je třeba o celé hrábě a věnovat se nejen hrabici, ale i hrabišti. 

Největším problémem bývá rez, která nářadí nenávratně poškozuje. Po každé práci s hráběmi je proto vždy pečlivě očistěte, aby mezi zuby nástavce nezbyl žádný zahradní odpad. Nečistoty totiž přitahují vlhkost a drží ji v sobě, což vede právě k šíření rzi. Nečistoty odstraňte pomocí drátěného kartáče nebo drátěnky. Velmi ztvrdlou rez odstraníte pomocí ocelové vlny nebo brusného papíru o střední hrubosti. Můžete obrousit i dřevěnou násadu. Obroušení odstraní třísky a zbaví ji zhoršené povrchové úpravy. Následně celé nářadí důkladně otřete, abyste ho zbavili prachu z broušení.

Poté hrábě umyjte roztokem z octa a vody nebo vodou mýdlovou. Můžete použít například tzv. kastilské mýdlo. Jedná se o přírodní rostlinné mýdlo, které je jemné svým složením. Poradí si s nečistotami a dokonce i s mastnotou, takže ho ve finále využijete také v domácnosti. Nezapomeňte hrábě pečlivě vysušit.

Poté naneste na hrábě speciální přípravek, který je bude chránit před vlhkostí a rzí. Tento přípravek seženete ve specializovaných prodejnách. Na kovové části můžete čas od času nanést i obyčejný olej, vazelínu nebo petrolej. Na dřevěné části hrábí se hodí nejlépe olej lněný, který je spolehlivě impregnuje. Jednou ročně byste měli dřevěné části ošetřit pomocí speciálních nátěrů na dřevo. 

Důkladnému očištění hrábí se pověnujte především před a po skončení zahrádkářské sezóny. Nezapomeňte je následně uložit na suché místo jako je třeba sklep nebo kůlna. Nikdy nářadí nestavte na jejich hrany. Místo toho je položte nebo zavěste za očko. 

Jak hrabat listí

Hrabat či nehrabat listí na podzim? Tato pozměněná hamletovská otázka by se dala aplikovat i na zahradničení. Existují totiž dva protichůdné tábory. Zastánci jednoho totiž pravidelně shrabávají spadané listí, ti druzí naopak nikoliv. Jaké jsou výhody obou přístupů?
Spadané listí chrání půdu před mrazem, vlhkem i prudkým zimním sluncem. Hlavně rostliny jsou chráněné před vlivy počasí, protože listí zahřívá je i jejich kořeny. U spadaného listí zároveň dochází postupně k procesu tlení, což působí na půdu jako přirozené hnojivo.
Nechat listí na zemi má ale svoje úskalí. Pod jejich nánosem se na trávnicích mohou tvořit nevzhledné lysiny nebo fleky. Tomu se vyhnete tak, že tenčí nános listí na konci podzimu rozmělníte sekačkou. Po zimě zbytky listí shrabejte. Dalším problémem mohou být výtky sousedů, kteří nejspíš nebudou nadšení z toho, že jim vítr sfoukává listy z vaší zahrady na tu jejich. 

Jestliže jste milovníkem upravené zahrady, nejspíš zvolíte variantu shrabávání listí. Jenže tentokrát vyvstává pro změnu nerudovská otázka. Kam s ním? Listy z ovocných stromů, javorů, lísky apod., jsou vhodné ke kompostování. Naopak listy z ořešáků, dubů nebo jírovce obsahují velké množství tříslovin, které způsobuje pomalé tlení a proto nejsou ke kompostování vhodné. Přebytečné listí odvezte do sběrného dvora nebo jej vhoďte do kontejneru na bioodpad. Na zahrádce můžete nechat několik malých hromádek listí pro ježčí kamarády, kteří si v nich udělají pelíšek. 

Jak hrabat trávu 

Zahrádkáři většinou používají při sekání trávy sekačky se sběrníkem na posečenou trávu, kterou lze jednoduše vyprázdnit. Někdy však zbytky trávy přece jen zůstanou na zemi. Máte několik možností, jak se přebytků zbavit. Můžete je samozřejmě shrabat pomocí hrábí. V případě velkého pozemku to však může být zdlouhavý a vyčerpávající proces. Práci si můžete ulehčit použitím tzv. pročesávače trávníku. který vypadá jako klasická sekačka na trávu. Někdy se mu taky říká tzv. motorové hrábě. Při pročesávání trávníku sbírá trávu, jehličí, kamínky a spoustu dalšího nežádoucího odpadu do sběrného koše, který se pak jednoduše vysype. 

A co pak s nepotřebnou trávou? Využití je mnoho. Čerstvě posekanou trávou obložte rostliny, na které jste zvyklí dávat mulčovací kůru. Udrži zeminu vlhkou, zabrání růstu plevele a bude působit jako hnojivo, protože se časem sama rozloží. Skvěle vám poslouží také při přípravě záhonů, protože funguje jako hubič plevele. Na místo budoucího záhonu dejte pořádnou vrstvu trávy. Po pár týdnech ji shrábněte a můžete připravit záhon. Nebo trávu v menším množství zaryjte přímo při zakládání záhonu. Pokud máte dostatek prostoru, můžete ji sušit pro hospodářská zvířata nebo domácí mazlíčky. Také můžete někomu trávu nabídnout právě pro tyto účely. Jestli vás nezaujala žádná z rad, dejte ji do kompostu, popelnice na bioodpad nebo do sběrného dvora. 

Jak hrabat seno 

Ačkoliv se dá seno pro hospodářská zvířata jednoduše koupit, stále existuje spousta lidí, která si ho ráda suší sama. Trh nabízí různé moderní obraceče, které vám při sušení sena ulehčí spoustu času. Obracení sena je totiž fyzicky a také časově náročná práce. Pokud ale máte malé políčko, určitě pro jeho hrabání využijete hrábě. Vždy však používejte takové, které jsou na seno přímo určené. 

Sušení sena a skladování je prostě věda. Neexistuje nějaký univerzální návod, každý zemědělec má svůj postup, který vyladil postupem času k dokonalosti. Vše začíná ještě před samotným sečením trávy. To je třeba pořádně naplánovat v závislosti na počasí. Teploty by měly být vysoké a srážky naopak minimální. Pokud vám totiž do procesu sušení sena zaprší, řádně se vám celý proces zkomplikuje.
Po sečení trávy je třeba stébla rovnoměrně rozprostřít, aby mohly dostatečně proschnout. Důležité je seno pravidelně obracet a to zhruba 2x denně po dobu minimálně dvou až tří dnů v případě, že je suché a teplé počasí a porost nebyl příliš hustý. V opačném případě je lepší nechat seno proschnout ještě minimálně o den déle. 

Dejte pozor na to, aby bylo seno skutečně dobře proschnuté. Pokud bude seno vlhké, hrozí, že v něm vznikne plíseň, která se začne šířit. Fermentace ve vlhkém seně může dokonce způsobit samovznícení sena. 

Máte několik možností, jak seno skladovat. V ideálním případě je dobré mít seno pod střechou na suchém místě. Po řádném proschnutí proto shrňte seno do kupek nebo ho sbalte do balíků a následně svezte do seníku, stodoly apod. Jestliže máte v plánu ho skladovat pod širým nebem, utvořte stoh z malých balíků sena. 

Možná jste dříve nad výběrem hrábí příliš nepřemýšleli. Možná jste si v obchodě pořídili první lepší anebo vybírali čistě jen podle ceny. A pak jste zjistili, že práce s nimi není vůbec efektivní a naopak vám dá hodně zabrat. Pokud se při výběru těch správných hrábí budete řídit našimi radami, pořídíte si kvalitní hrábě, které vám s trochou péče vydrží klidně i celý život. 

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.9/5 9 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo