Jak vybrat hrací deku + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Malé miminko ke svému životu potřebuje celou řadu věcí. Kromě nezbytných plen, oblečení, odsávaček a hraček se vám jistě bude hodit hrací deka pro miminka. Někdy se jí také říká dětská hrazdička nebo dětská podložka. Rozhodně ji nepovažujte za zbytečnost. Kromě toho, že děťátko na čas zabaví, což jistě oceníte, také rozvíjí jeho motorické schopnosti. V našem průvodci hracími dekami jsme pro vás sepsali jejich výhody a poradíme vám také, jak vybrat tu nejlepší hrací deku pro vaše mimi.

Recenze hracích dek

Do našich recenzí jsme vybrali hrací deky s mantinely nebo zvýšeními okraji i ty, které toto vybavení nemají. Zjistili jsme, že cena je většinou odrazem toho, kolik aktivit dokáže deka nabídnout. Také jsme zjistili, že je určitě lepší si pořídit hrací deku, kterou je možné zvětšit. Děti rostou jako z vody a při tom dečku mohou využívat mnohem déle než třeba jen do šesti měsíců. Zároveň je také vhodné s používáním začít až v prvním měsíci. V recenzích jsme se zaměřili zejména na funkce a hry, které deka nabízí, ale také na možnost údržby. Ne všechny výrobky jsou totiž určeny pro praní v pračce. A to vám může údržbu řádně zkomplikovat.

Bayo Hrací deka s piánkem růžová

Vhodné pro děti3 měsíce+
Ochranné mantinelyano
Zvednuté okrajeano
Možnost zvětšeníano
Zvuk a melodieano
Hrazdičkaano
Zrcátkoano
Více látkových materiálůano
Světelné efektyne

Za poměrně nízkou cenu můžete koupit tuto deku, která je určena pro kojence zhruba od 3 měsíců, můžete ji ale používat i pro miminka od 1 měsíce. Je měkoučká, vysoká 35 cm, proto na pohovení si, jak na zádech, tak později i při pasení koníčků bude pro děti velice příjemná a vhodná. Součástí je i malý polštářek.

Deka nemá zvednuté okraje, ani mantinely, a tak u dětí, které se již otáčí, musíte být trošku ve střehu, aby se vám neodkutálely mimo ni. Také rozměry 92 x 71 cm jsou spíš pro raný věk.

Co se nám na dece líbí, je spousta hraček a doplňků, které rozvíjí smysly dítěte. Najdete zde velkou hrazdu, na které jsou zavěšené chrastící hračky a také malé zrcadlo, které se dětem velmi líbí. Hrazdičky se dají odepnout, stejně jako hračky.  Hrací pianko, které je také odnímatelné, rozvíjí sluchové smysly dítěte. Může na něj později “hrát”, funguje jako klavírek nebo může hudbu sám přehrávat.

Deka je polstrovaná, měkká, ale spotřebitelé uvádí, že nebrání pohybu vašeho miminka. Najdete ji buď v jemné růžové barvě, nebo v pastelové modré, proto si vybere každý. Opět je zde důležité podotknout, že jasnější barvy by byly vhodnější.

Pro miminko je velice důležité, aby se cítilo bezpečně a neustále se rozvíjelo. To deka splňuje. Na trhu najdete i kvalitnější výrobky, pokud však nechcete či nemůžete investovat vyšší částku a budete počítat s tím, že deka je jen pro menší děti, koupi můžeme doporučit.

 • více materiálů
 • dostatečné polstrování
 • zvedací okraje
 • zvětšení hrací plochy
 • hrazdička s hračkami
 • melodie, zvuky, zrcátko
 • vyšší pořizovací cena
 • primárně není určena pro praní v pračce
Zjistit cenu

Taf Toys Hrací deka I Love Pastelové barvy

Vhodné pro děti0+
Ochranné mantinelyne
Zvednuté okrajene
Možnost zvětšeníne
Zvuk a melodiene
Hrazdičkane
Zrcátkoano
Více látkových materiálůne
Světelné efektyne

Tato extra měkká hrací deka je určena pro děti od narození, respektive od 1. měsíce. Její výhodou je velký rozměr, a to 100 x 150 cm. Proto, pokud máte dvojčátka nebo k vám chodí kamarádka, která má také miminko, vejdou se tam pohodlně obě děti. Ty si na dece budou díky její měkkosti lebedit, nepůjde na ně zima od podlahy, ale pohybovat se jim na ní bude už hůře.

Deka je pošita mnoha veselými obrázky. Najdete zde různé tvary, zvířátka, autíčko a další. Jsou vyhotovené v jemných pastelových barvách. I když jsou pastelové barvy příjemné, ze zkušenosti víme, že vhodnější pro rozvoj zraku jsou jasnější barvy, které děti více zaujmou. Obrázky se budou podílet na rozvoji zraku vašeho miminka a různorodé textury zase rozvinou jejich hmatové vnímání.

V jednom rohu deky najdete sundavací bezpečné zrcátko, a na okraji deky napevno přišité plastové kousátko, kroužky a hračku ananas. Tím ale veškerá výbava končí. Hrací deka nemá ani hrazdičku, nenajdete zde ani žádné zvukové efekty.  Nevýhodou tohoto výrobku je také fakt, že se jeho okraje nedají zvednout. Nezabrání tak tomu, že se miminko při překulení dostane mimo deku.

Deka je ideální na cestování. Je lehká a skladná. Její složení je jednoduché, převést ji můžete v přiloženém igelitovém obalu a můžete pak použít pro vaše děťátko třeba na návštěvách.

U této deky doporučujeme spíše ruční praní, schne rychle. Zkrátka, tento výrobek si pořiďte, pokud potřebujete deku velkou, měkkou, budete ji chtít převážet a pokud si ji sami dovybavíte vhodnými hračkami.

 • velký rozměr
 • dostatečné polstrování
 • vhodné pro cestování
 • příjemný design
 • nízká cena
 • menší výbava
 • absence zvedacích okrajů
 • primárně není určena pro praní v pračce
Zjistit cenu

Fisher Price Hrací dečka do tašky FXC15

Vhodné pro děti0-4 měsíce
Ochranné mantinelyne
Zvednuté okrajene
Možnost zvětšeníne
Zvuk a melodieano
Hrazdičkaano
Zrcátkone
Více látkových materiálůne
Světelné efektyne

Malý mořský svět připomíná hrací deka Fisher Price. Svými menšími rozměry 70 x 58 x 90 cm, a také kvůli absenci bočních mantinelů či zvednutých okrajů, je určena jen pro miminka, která se ještě nenaučila obracet či lézt.

Deka zaujme děti svou veselou barevností a vkusně vyvedenými obrázky – želvy, kraba, ryby a chobotničky.  Na “hrazdičkách” jsou umístěna 4 chrastítka, hračky mořských zvířátek, 3 z nich jsou přišité napevno.

Děti se na ně nejdříve jen dívají, a jakmile maličko povyrostou, budou se snažit na ně dosáhnout, chytit je svými ručičkami a plácnout do nich. Rozvíjí tak jejich zrakové, hmatové i sluchové smysly. Mořští kamarádi se stanou pro děti jejich každodenními společníky, užijí si s nimi spoustu zábavy, zatímco vy si můžete chviličku odpočinout. Tato deka je velmi skladná, je vhodná na cesty, vleze se do tašky nebo do kapsy kočárku.

Cena tohoto výrobku není vysoká, deka vám ale bude sloužit jen na krátkou dobu, nemá velkou výbavu, přesto svou službu určitě udělá.

Díky skladnosti a nízké váze si ji můžete vzít kamkoliv s sebou a tak i na cizím místě zajistit pro děti pocit známého a bezpečného prostoru. Textilní materiály se vám budou dobře udržovat a jsou pro děti velmi příjemné.

 • výrazné barvy a obrázky
 • dostatečné polstrování
 • lehké, skladné
 • hrazdička s hračkami
 • nízká cena
 • malé rozměry
 • chybí zvednuté okraje a mantinely
 • menší výbava
Zjistit cenu

PlayTo Hrací deka s melodií lvíče Žlutá

Vhodné pro dětiod 3 měsíců
Ochranné mantinelyne
Zvednuté okrajene
Možnost zvětšeníne
Zvuk a melodieano
Hrazdičkaano
Zrcátkoano
Více látkových materiálůne
Světelné efektyne

PlayTo hrací deka s melodií a motivem lvíčete je spíše průměrnou hrací dekou. Nemá žádné zvednuté okraje nebo jinou ochranu, aby se dítko po přetočení neocitlo na zemi. Také nemáte možnost deku zvětšit. Jej velikost je zhruba 80 cm, což není mnoho ještě vzhledem k tomu, že je určená až pro děti od 3 měsíců.

Deska je ušitá z plyše, který je na dotek velmi příjemný, ale žádný jiný látkový materiál použitý nebyl. Obrázky na dece jsou na látce našité, takže jsou na pohmat vystouplé. Celkově je deka laděna spíše do světlejších barev a nenabízí mnoho obrázků a prvků, které by upoutaly dětskou pozornost. Celkový vzhled je příliš střídmý a máme za to, že se dětem brzy omrzí. To je ovšem pouze náš předpoklad. Hrazdička je odnímatelná. Hračky je možné odepnout a používat i samostatně.

Na dece najdete zrcátko, dále šustící prvky, plyšovou hračku s pískátkem, s kousátkem a rolničkou. Ve květince najdete hrací modul, který po stisknutí hraje melodie. K dece se dodává i plyšová hračka lvíčka, který má chrastící i kousací části a další zajímavé prvky, které rozvíjí dětské vjemy. Na výšku měří zhruba 44 cm, na šířku 24 cm.

Velkou nevýhodou této podložky je to, že se nesmí prát v pračce, případné skvrny se doporučují otírat vlhkým hadříkem. Deska se nesmí ani žehlit ani sušit v sušičce. Polstrování podložky se nám zdá zbytečně silné, nicméně děti si na ní dobře lebedí, takže s pohybem na ní by neměl být problém. Nemusíte se ani bát, že by snad děťátko nachladlo od země.

 • příjemný materiál
 • melodie, zvuky, zrcátko
 • odnímatelná hrazdička
 • přijatelná pořizovací cena
 • spíše mdlé barvy
 • malý rozměr
 • žádné mantinely nebo zvednuté okraje
 • nelze prát v pračce
Zjistit cenu

FISHER PRICE Hrazdička pro aktivní dítě 3v1 Rainforest

Vhodné pro děti0+ měsíců
Ochranné mantinelyne
Zvednuté okrajene
Možnost zvětšeníne
Zvuk a melodieano
Hrazdičkaano
Zrcátkoano
Více látkových materiálůne
Světelné efektyne

Fisher Price Hrazdička Rainforset pro aktivní dítě 3v1 je spíše malou hrací dekou, se kterou můžete pohodlně cestovat. Její rozměry jsou 81 x 50 x 41 cm. Z některých zdrojů se můžete dočíst, že deku využijí i 18měsíční batolata, ale na to bychom my moc nespoléhali. Zejména kvůli menším rozměrům a absenci mantinelů či alespoň zvednutým okrajům bychom dečku doporučili spíše menším dětem (4-5 měsíců).

Polstrování podložky je tak akorát, takže se na ní děťátku dobře leží a dovolí mu se i pohodlně pohybovat. Hrazdička není řešená typicky do kříže, ale jedná se o dva oblouky opřené o sebe. Je možné na ně zavěsit celkem 5 hraček, které jsou součástí balení. Plastový lvíček hraje 2 melodie v délce kolem 10 minut. Pro jeho provoz jsou zapotřebí 2 AA baterie, které si musíte přikoupit zvlášť.

Kromě kousátek na dečce najdete i zrcátko. To je součástí papouška visícího v nejvyšším bodu hrazdičky. Hračky jsou na poutka připevněná pomocí C-kroužků, takže je můžete sundávat, měnit jejich zavěšení nebo je použít do kočárku či postýlky. Deka doslova hýří barvami, takže děťátko určitě zaujme. Její velkou předností je možnost praní v pračce. Doporučujeme však jen jemné praní maximálně na 40 °C.

 • přijatelná pořizovací cena
 • možnost prací v pračce
 • melodie
 • zrcátko
 • dostatečné množství hraček
 • malé rozměry
 • chybí zvednuté okraje nebo mantinely
Zjistit cenu

Bright Starts Deka na hraní Spots&Stripes Safari 2016

Vhodné pro děti0+ měsíců
Ochranné mantinelyne
Zvednuté okrajene
Možnost zvětšeníne
Zvuk a melodieano
Hrazdičkaano
Zrcátkoano
Více látkových materiálůne
Světelné efektyano

Bright Starts Deka na hraní Spots&Stripes Safari 2016 je poměrně malá, už zhruba 6měsíčnímu miminku bude tak akorát. Její rozměry jsou 81,3 x 81,3 x 45,7 cm. Nemá také žádné ochranné mantinely nebo zvýšené okraje, takže ji doporučujeme položit třeba ještě na větší deku. V případě, že by se miminko překulilo, neskončí na chladné podlaze.

S hrací dekou se zároveň dodává hrazdička a také měkký polštář ve tvaru žirafy, který slouží k podepření miminka během ležení na bříšku. Dejte však pozor, ať si děťátko na tento komfort příliš nezvykne, ztratilo by poté motivaci držet hlavičku samo.

V balení najdete tygříka, který je zavěšený na nejvyšším bodě hrazdy tam, kde se kříží nebo dotýká. Tygřík hraje melodie a zvuky zvířat (jsou za potřebí 3 AAA baterie, které nejsou součástí balení). Zvukové složky hrají přes 20 minut a jsou doplněny světelnými efekty. Zvuky vydávané tygříkem jdou spustit i na základě tlesknutí, což ocení zejména starší děti. Trochu nás zamrzelo, že světlo není možné vypnout a zvuky pouštět bez něj. Mezi další hračky patří bezpečnostní zrcátko a 5 hraček: zvonkohra tygr, chrastítko zebra, kousátko vážka, kokusátko lístky a 8 kroužků.

Hračky jsou k hrazdičcce připevněny pomocí C-kroužků, takže je můžete sundávat, zaměňovat nebo používat v kočárku či postýlce. Poutka na hračky najdete i na samotné podložce, takže miminko motivujete k tomu, aby se pro ně natáhlo nebo se k nim připlazilo. Hrazdičku z dečky můžete úplně odstranit a deku využívat, i když bude vaše děťátko sedět. Deku je možné prát v pračce. Na dece najdete i dostatečné množství černobílých prvků, které miminko vnímá již v raném věku.

 • slušná pořizovací cena
 • melodie, zvuky, zrcátko
 • světelné efekty
 • množství hraček
 • poutka na hračky i na podložce
 • možnost praní v pračce
 • malé rozměry
 • chybí mantinely nebo zvýšené okraje
 • zvuk a světlo není možné pouštět separátně
Zjistit cenu

Co je to hrací deka

Během prvních měsíců je samozřejmě nejdůležitější, abyste miminku poskytli co nejvíce fyzického kontaktu zejména s vaší hrudí. Buduje se tím váš vzájemný vztah. Miminko však během prvního roku života prochází velmi rychlým psychomotorickým vývojem, kdy se seznamuje nejen samo se sebou, ale také s okolím. Správnému psychomotorickému vývoji můžete pomoci dětskou hrací dekou. Navíc děťátko zabaví i ve chvílích, kdy si potřebujete třeba uvařit nebo obstarat domácnost.


 

Hrací deka je speciální podložka s hračkami a dalšími herními prvky, které slouží jako nové podněty pro vývoj miminka a rozvoj smyslových a motorických vjemů.

Každá hračka nebo prvek nacházející se na podložce děťátko pobízí ke hře, aktivitě a pohybu. Díky nim dochází k rozvoji zraku, sluchu a hmatových vjemů. Tím stimuluje rozvoj myšlení, představivost a tvoření.

Rozvojové podložky se liší tvarem, výrobním materiálem, tím zda jsou s nebo bez mantinelu, mohou a nemusí mít hrazdičku, některé mohou disponovat hudebním nebo světelným panelem. Aby se schopnosti vašeho drobečka co nejlépe rozvíjely, je vhodné, aby byla deka ušita z látek různých textur, měla hračky různých tvarů a velikostí a vydávala nejrůznější zvuky jako je šustění, pískání nebo chrastění.

Výhodou hraček z podložky je to, že je můžete zavěsit třeba do kočárku nebo nad postýlku. Při výběru se tedy podívejte, zda je možné je z hrazdičky sundat a také zda umožňují nastavení výšky zavěšení.

Proč je dobré mít hrací deku doma?

Pořízením top dětské hrací deky určitě nebudete vyhazovat peníze oknem. Musíte však počítat s tím, že finanční náklady nejsou zrovna malé. Rozhodně se však nevyplácí na hrací dece pro miminka šetřit, nejlevnější výrobek totiž nemusí splňovat normy o nezávadnosti. Níže jsme pro vás vypsali důvody, proč by hrací deka u vás doma rozhodně neměla chybět.

Hrací deka je bezpečným místem

Rodiče se často rozhodují mezi pořízením houpacího křesílka a hrací dekou. Sezení není pro nevyvinuté miminko zdravé, ležení na podložce však ano. Miminko nic neomezuje v pohybu a klouby ani svaly nejsou zatěžovány nepřirozenou polohou. Deka je navíc položená na zemi, takže se nemusíte bát pádu.

Podporuje motorický vývoj

Dítě se na dece učí koordinaci v pohybu a také orientaci v prostoru. Navíc, díky hračkám, zvukům, barvám a obrázkům je motivované k pohybu. Za hračkami se natahuje, snaží se je uchopit, zjišťuje, jaký vliv na ně má a tím zároveň dochází i k trénování jemné motoriky. Na dece se navíc, kvůli podnětům okolo, začne miminko otáčet a uvidíte i pokusy o plazení či lezení.

Rozvíjí smysly

Díky pestrým barvám a různým hračkám dochází u miminka k rozvoji vizuálního i hmatového vnímání. Barvy, tvary a zrcátka působí na rozvoj zraku a také poutají pozornost. Hrací deka s melodiemi a zvuky zase rozvíjí sluch. Pokud je ušita z látek různých textur, dochází i k rozvoji hmatové citlivosti. Většinu hraček děťátko prozkoumá i ústy. Rozvoj smyslů je v raném věku dítěte velmi důležitý.

Zabaví děťátko

Čas od času potřebuje každý z nás chvilku jen pro sebe. Ať už se chcete věnovat partnerovi, dalším dětem nebo domácnosti, hrací deka pro kojence vašeho drobečka může zabavit i na dlouhou chvíli, čímž se pro vás stává nepostradatelným pomocníkem.

Je vhodná i pro cestování

Hrací deka jde díky své struktuře velmi snadno složit, takže ji můžete vozit prakticky kamkoliv s sebou. Pokud byste podložku chtěli využívat převážně venku, rozhodně by měla mít spodní stranu opatřenou fólií nebo jiným materiálem, který půjde snadno očistit.

Podle čeho hrací deky vybrat

O hrací podložky pro děti je v současné době velký zájem. Proto je trh doslova zaplavený různými typy. Abyste se ve výběru hracích dek snadno zorientovali, sepsali jsme pro vás několik základních parametrů, na které je dobré se zaměřit.

Velikost hrací plochy

Rozměry deky se bude odvíjet od toho, jak velký prostor na ni doma budete mít. Záležet bude i na tom, zda s ní budete chtít cestovat, nebo bude položená na stále stejném místě. Pokud nejste prostorem limitováni, určitě sáhněte po velké hrací dece, která miminku nabídne prostor pro plazení, lezení a přetáčení. Navíc větší hrací deku využijete mnohem déle (třeba i pro batole) a při přetáčení se nemusíte bát, že váš drobek skončí na podlaze.

Výrobní materiál

Hrací deka by rozhodně měla být pohodlná a na dotek příjemná. Určitě by však neměla být příliš měkká a „vypolstrovaná“, to děťátku ztěžuje pohyb. Nejčastěji se pro výrobu používají směsové materiály obsahující bavlnu a polyester. Důležité je, aby byla látka pevná a neobsahovala žádné toxické látky. Počítejte s tím, že často přijde do kontaktu s dětskými ústy.

Nejčastěji se setkáte s těmito výrobními materiály:

 • bavlna a bio bavlna patří k nejpoužívanějším materiálům. Její předností je prodyšnost, dobrá absorpce vlhkosti, odolnost proti světlu, je možné ji prát v pračce, je odolná proti povětrnostním vlivům, netrhá a nesráží se. Bavlna je oblíbená pro svou měkkost, savost a pevnost. Nevýhoda je mačkavost, náchylnost ke žmolkování při praní a omezená ochrana proti chladu.
 • Polyester je po bavlně druhou nejoblíbenější tkaninou zejména pro své funkční vlastnosti. Polyesterová vlákna jsou odlehčená a prodyšná, jsou odolná proti větru, světlu i teplu. Výhodou polyesteru je nemačkavost a rychlé schnutí.
 • Flanel se nejčastěji pořizuje kvůli příjemnému a uklidňujícímu teplu, které vydává při kontaktu s tělem. Zároveň je však dostatečně prodyšný. Deka z flanelu je jemná a hebká na dotek.
 • Kombinace polyesterových a přírodních vlněných nebo bavlněných vláken umožňuje odolnost proti mačkání a zároveň je materiál velmi příjemný na dotek.

Údržba

Miminka budou na dece papat, určitě se stane, že si sem tam ublinknou a rozhodně na ni budou slintat. Proto by mělo být možné prát podložku v pračce.

Barevné zpracování

U hracích dek neplatí pravidlo, že růžová je pro holčičky a modrá pro kluky. Spíše se řiďte úslovím čím více, tím lépe. Dostatečné množství pestrých barev je základním atributem podložky. Barvy totiž poutají dětskou pozornost a tím stimulují vývoj zrakového vjemu. Čím barevnější deka je, tím lépe.

Hračky a hrazda

Co by to bylo za hrací deku, kdyby neměla dostatek hraček. Hračky by měly být z různých materiálů, různě barevné a mohou vydávat i zvuky. Mezi oblíbené patří měkká nerozbitná zrcátka, visící hračky a chrastítka. Hračky by mělo být možné z podložky oddělat, abyste je mohli umýt nebo vyprat v pračce.

Nejlepší je, pokud jsou tyto věci zavěšené na hrazdičce. K dostání jsou hrací deky s hrazdou, ale i bez ní. Rozhodně bychom vám doporučili pořídit model s hrazdičkou, která se osvědčí zejména u dětí do 6 měsíců. V půl roce totiž miminko ještě většinou nesedí a ani neleze, takže si hraje vleže na zádech. Pokud miminko přetočíte na bříško a necháte ho „pás koníky“, můžete mu hračky dát před obličej, což ho bude stimulovat k lepšímu držení hlavičky. Hrazdička je zpravidla odnímatelná, takže můžete hrací deku využívat i bez ní.

Mantinely

Při vybírání hrací deky se zaměřte také na ochranné mantinely. Jedná se o zvýšené okraje hrací deky, které mohou tvořit ohrádku pro děti. Díky nim se miminko nedostane mimo vyčleněný prostor. Neocenitelným pomocníkem jsou zejména u batolat snažící se o své první pohyby. Ochranné mantinely je možné i rozložit, tím dojde ke zvětšení plochy na hraní.

Nároky na hrací deku

Nejlepší hrací deka pro miminka by měla splňovat následující nároky:

 • hrazdička by měla být stabilní,
 • hračky by měly být upevněny v takové výšce, aby na ně dítě dosáhlo,
 • základem by měla být látková a ne příliš polstrovaná deka,
 • hračky musí jít vyprat nebo vyčistit,
 • velikost deky by měla být taková, aby se z ní dítě po překulení neocitlo na zemi,
 • hrací deka by neměla obsahovat žádné předměty nebo malé části, které by miminko mohlo spolknout či vdechnout.

Přílišné polstrování a měkké polštáře nejsou pro děti vhodné proto, že jim brání v pohybu. Polstrované polštáře děti nestimulují k dohlédnutí na hračky nacházející se na druhém okraji.

Rozdělení hracích dek podle věku dítěte

Děti mají v každém věku jiné potřeby. Proto je vhodné deku pořizovat podle toho, jak je miminko staré. Děti do 3 měsíců budou na dece jen ležet, starší děti se na podložce budou otáčet a učit se lézt, proto pro ně bude lepší větší rozměr deky.

Deky pro děti od 0 do 3 měsíců

Přesto, že na většině dek najdete doporučení prodejce pro děti od 0+, raději počkejte, až si miminko zvykne na domácí prostředí, na vás a až trošku zesílí. Hrací deku proto začněte využívat raději až od 1 měsíce dítěte.

Dětem od 1 do 2 měsíců bude vyhovovat menší rozměr deky v jemných barevných tónech. Určitě bude vhodné, pokud bude opatřená hrazdičkou s hračkami. Děti v těchto měsících jen leží na zádech, proto se jim bude líbit, když nad nimi budou hračky zavěšeny. Protože se pro zavěšení používá suchý zip, je možné hračku sundat a dát dětem do rukou. Hračky musí být dostatečně velké, aby je děťátko nemohlo spolknout.

Ve třech měsících už dítko začíná být aktivnější a po hračkách se natahovat ručičkama i nožičkama. Proto by hračky měly být v takové výšce, aby na ně dítě pohodlně dosáhlo a mohlo je uchopit dlaněmi.

Deky pro děti od 4 měsíců

Děti se kolem 4. měsíce začínají otáčet na bříško, takže svoji pozornost od hraček zavěšených na hrazdičce přesouvají spíše na povrch rozvojové deky. Ležení na zádech už je nebaví. Hračky jim můžete položit na deku. Rozvoj jejich zrakových a hmatových smyslů posílíte tím, že bude deka ušita z tkanin různých textur a bude mít pestrobarevný povrch.

V tomto věku děti ocení i zrcátko, které by mělo být připevněné na podložce. Začnou se tak seznamovat se svým obrazem, budou se učit komunikaci a díky tomu držet hlavičku vzhůru. Hračky s různým povrchem jsou důležité nejen pro rozvoj hmatových vjemů, ale budou dětem sloužit i jako kousátka.

Deky pro starší děti

Zhruba od šestého měsíce se děti začnou plazit. V tom případě je dobré hračky posunou na kraj hrací deky a dítě tak stimulovat k pohybu. Ochranné mantinely už pro ně nebudou nepřekonatelnou překážkou, takže je při hraní bedlivě sledujte.

Hraní na dece můžete dětem zpříjemnit zvukovými nebo světelnými prvky, které mohou být součástí rozvojové deky. Stlačování tlačítek, melodie nebo blikání světélka pomůže miminku začít chápat vztah mezi činností a výsledkem.

Pokud budete vybírat deku se zvukovým nebo světelným panelem, zaměřte se na to, aby šel kdykoliv vypnout. Hudba by neměla být příliš hlasitá a světla příliš oslňující. Mohlo by to být obtěžující nejen pro vás, ale zejména pro vaše nejmenší.

Pěnové podložky pro batolata

Pěnové podložky jsou dobrou volbou pro větší děti a batolata, která ochrání před tvrdými pády. Výhodou pěnových hracích podložek je izolační funkce, takže neumožní, aby děti od země prochladly. Většinou jsou skládací, takže ji můžete složit do menšího rozměru a v přenosné tašce s ní třeba cestovat.

Pěnová podložka má multifunkční využití. Používat ji můžete ve stanu místo karimatky nebo jako podložku na cvičení. Je nepromokavá a zároveň se snadno udržuje. Dokáže ochránit i podlahu, na které je položená. Certifikované výrobky se často používají pro alergické děti jako alternativa látkových hracích podložek. Oproti pěnovým čtvercům známým jako puzzle mají tu výhodu, že je děti nemohou rozebrat na malé části.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.6/5 38 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo