Jak vybrat infračervený bezdotykový teploměr

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Nemocní můžeme být všichni prakticky v kterékoliv roční době. Jsou však období, kdy nejrůznější virová a další respirační onemocnění řádí jako zběsilá, a je proto vhodné mít v lékárničce alespoň nějaký teploměr. S ohledem na rychlé šíření virů blízkým tělesným kontaktem či přes infikované povrchy je vhodný bezdotykový infračervený teploměr.

Rtuťové, dnes častěji lihové, jsou ověřenou klasikou, ale poslouží prakticky jen pro rychlou informaci. Navíc vyžadují odbornější zacházení (např. při sklepávání v nich obsažené kapaliny) a nezbytně jsou v kontaktu s potenciálně infekčním pacientem. Pro svou funkci totiž vyžadují přímý dotyk s pokožkou nemocného. A s trochou smůly se tak může nakazit i ten, kdo se jen ze stupnice snaží odečíst naměřenou teplotu. Všechny tato rizika řeší infračervené bezdotykové teploměry. V našem článku se zaměříme na to, jak vlastně fungují a na jaké parametry se při jejich výběru zaměřit. 

Recenze infračervených teploměrů

Teploměr je nezbytnou součástí každé domácí lékárničky. Nejen na podzim a v zimě, tedy v období, kdy řádí chřipky a další respirační onemocnění, jsou situace, kdy je potřeba změřit tělesnou teplotu coby indikátor onemocnění. Moderním, rychlým a přesným způsobem měření tělesné teploty jsou bezdotykové infračervené teploměry. Jak se v nich ale vyznat, čeho si všímat a jakým produktům se raději vyhnout. Aby bylo vaše hledání toho nejlepšího infračerveného bezkontaktního teploměru co nejjednodušší, níže najdete srovnání a testy infračervených teploměrů. Celkem jsme jich pro vás vybrali pět.

V našem výběru se zaměřujeme pouze na digitální infračervené teploměry určené pro použití pro měření tělesné teploty člověka. Jak totiž píšeme níže, infračervené teploměry se využívají i v průmyslu a potravinářství. Zároveň jsme pětici vybraných teploměrů omezili jejich použitím v domácnosti. Neuvádíme proto primárně profesionální teploměry určené pro zdravotnická zařízení, byť i takové, které by v profesionálním provozu bez problémů obstály, zde uvádíme rovněž.

Zaměřili jsme se na přístroje z rozdílných cenových hladin, které se liší schopnostmi, přesností, rychlostí měření i doplňkovými funkcemi. Jsou tak dobrými ukázkami toho, s čím se v současnosti můžete na trhu setkat.

CEM DT-8806H

Rozsah měření v °C32,2 - 42,5
Vzdálenost měření v cm1-15
Rychlost odezvy0,5 sekund
Napájení2 AA baterie
Hmotnost205 g

Infračervený teploměr boduje svou univerzalitou. Je primárně určen pro měření tělesné teploty, velice dobře ale poslouží i v kuchyni, např. pro měření teploty pokrmů, vodní lázně či teploty povrchů. Je tedy báječným a široce použitelným pomocníkem do domácnosti. Z tohoto důvodu je vybaven dvěma režimy měření, tělesné teploty a povrchů. Pokud jde o měření tělesné teploty, CEM DT-8806H potěší svou přesností a rychlostí, jež se neztratí ani v profesionálním lékařském užití.

Zkušenosti uživatelů vyzdvihují zejména poctivé dílenské zpracování a odolnost výrobku. Displej je umístěn na zadní straně teploměru a výsledek měření se zobrazuje skutečně velkými číslicemi. Konec měření – podle údajů výrobce zabere jenom půl sekundy – indikuje i zvukový signál, což je velice praktická schopnost. LCD displej je navíc podsvícený. Mohlo by to působit jako drobnost, ale pokud si představíme situaci, kdy chceme zkontrolovat teplotu spícímu dítěti a nechceme jej budit rozsvěcením, přijde tahle vlastnost skutečně k duhu.

Naměřené hodnoty se ukládají do paměti teploměru. Děje se tak automaticky, není nutné nic potvrzovat. Najednou může být uloženo až 32 hodnot. Energii teploměru dodává dvojice AA baterií. To považujeme za významné plus, neboť dvě tužkové baterie se v domácnosti najdou skoro vždycky, takže teploměru jen tak energie nedojde. Navíc jsou dvě baterie „do začátku“ již součástí balení. Za kvalitu provedení, přesnost i schopnosti se nicméně platí, infračervený teploměr CEM DT-8806H patří v našem výběru k nejdražším.

  • přesnost
  • podsvícený displej
  • univerzálnost
  • vyšší cena
Zjistit cenu

Hetaida HTD8813

Rozsah měření v °C34-43
Vzdálenost měření v cm1-5
Rychlost odezvy1 sekund
Napájení2 AAA baterie
Hmotnost90 g

Infračervený teploměr Hetaida HTD8813 představuje výborný příklad produktu s dobrým poměrem ceny a výkonu. Za své peníze toho dostanete skutečně hodně, zejména vysokou přesnost a spolehlivost měření, dlouhou výdrž a spoustu drobných pomocníků, které vám ušetří práci. Velice potěší svými rozměry a nízkou hmotností: 14 × 10 × 4 cm a 90 g bez baterií je skutečně málo a teploměr je tak ideální pro to, aby se stal součástí cestovní výbavy. Nikdy nevíte, kdy se může hodit.

Zkušenosti uživatelů prakticky nic teploměru nevyčítají. Jediná výtka nicméně směřuje k tomu, že se teploměr dá celkem snadno „ošálit“ okolní teplotou, např. při měření na slunci nebo blízko topení. To jsou nicméně situace, kterým je možné se snadno vyhnout.  Pro domácí účely je více než dostatečný. Jeho použití je vyloženě intuitivní, obejdete se bez složitého nastavování, nejmenší problém nebude ani odečtení výsledku měření. Displej má zelenou barvu, velké číslice bez zbytečných doplňujících údajů jsou kontrastní a tedy i snadno čitelné. Teploměr dobře padne do ruky, výrobce pamatoval i na příjemnou ergonomii.

V čem však bezdotykový infračervený teploměr exceluje, je řada drobných funkcí, které vám jeho používání výrazně ulehčí. Je to zejména zvuková  a světelná indikace ukončení měření. Přístroj sám vás – pomocí tři různobarevných diod – rychle upozorní, v jaké oblasti se teplota pohybuje: Zda je pacient s mírnou teplotou (do 37,3 °C), teplota je zvýšená (do 38 °C) nebo se už jedná o vysokou horečku a je třeba zvýšené pozornosti. Hodí se i funkce automatického vypnutí, která šetří baterii.

  • LED indikace teploty
  • kontrastní displej
  • malé rozměry a nízká váha
  • poměrně snadno se nechá ovlivnit zdroji tepla v okolí
Zjistit cenu

TrueLife Care Q7

Rozsah měření v °C32-42,5
Vzdálenost měření v cm5-8
Rychlost odezvy0,8 sekund
NapájeníDC9V
Hmotnost150 g

Infračervený teploměr TrueLife Care Q7 je dalším modelem, který nabízí velmi slušný poměr ceny a výkonu. Pokud budete dodržovat podmínky měření (viz níže), stane se spolehlivým a přesným pomocníkem, který se v domácí lékárničce rozhodně neztratí.

Vypíchnutí si zaslouží zejména dlouhá výdrž baterie – výrobce deklaruje až 40 000 měření – a také jednoduchost použití. Prakticky stačí namířit na čelo měřené osoby a ani ne za sekundu už můžete na přehledném displeji zjistit výsledek. Displej slouží i pro úpravu základního nastavení (jednotky měření, vypínání a zapínání zvukové signalizace) a procházení paměti výsledků.

Nicméně, oproti jiným cenovým souputníkům jej poněkud diskvalifikují některé drobnosti, které nás při dlouhodobém používání přinejmenším poněkud štvaly. Například výměna baterie, která vyžaduje trochu šikovnosti a pečlivosti a rozhodně není snadná či snad intuitivní. Navíc při neopatrné manipulaci hrozí poškození krytu baterie. Teploměr je také poměrně citlivý na vzdálenost od měřeného objektu. Pokud se totiž netrefíte do onoho třícentimetrového rozptylu, teploměr vyhodí chybu. Jako problematické se nám jeví i jisté rozdíly (v řádech desetin stupně) při opakovaných měření. Výrobce to klade na vrub rychle se měnící teplotě čela a doporučuje zprůměrovat 2 až 3 měření. V každém případě, pokud vám infračervený teploměr stačí pro orientační představu, TrueLife Care Q7 poslouží dobře. Výsledky našeho dlouhodobého testování jsme pro vás sepsali zde.

  • rychlost
  • jednoduchost používání
  • kompaktní rozměry
  • nepříliš intuitivní výměna baterie
  • kolísání hodnot měření
  • úzký rozsah vzdálenosti od měřeného objektu
Zjistit cenu

Cloc SK-T008

Rozsah měření v °C32-42,9
Vzdálenost měření v cmcca 5 cm
Rychlost odezvy1 sekund
NapájeníAlkalická baterie 9 V
Hmotnost125 g

Univerzální a profesionální. To jsou dvě slova, která docela dobře vystihují infračervený bezdotykový teploměr CLOC SK-T008. Dle zkušeností uživatelů je jeho největší výhodou kombinace malých rozměrů, nízké hmotnosti a široké použitelnosti. Stane se zdatným pomocníkem zejména pro všechny maminky malých dětí. U těch bývá přece více nemocí a nachlazení, přesný a rychlý teploměr se v každém případě hodí.

Měření lidské teploty je jeho primárním úkolem, zvládá to spolehlivě a rychle, do 1 s budete znát výsledek. Přečtete ho na jednoduchém displeji s podsvícením a slušným kontrastem. Naměřená hodnota se automaticky ukládá do paměti, celkem jich je možné uložit až 32. Veškerá ovládací tlačítka (prohlížení výsledků měření, vypnutí a zapnutí podsvícení displeje apod.) jsou příhodně umístěná pod displejem, což je velice praktické. Jsou tak snadno k dosažení palcem jedné ruky. Zapomnětliví ocení funkci automatického vypnutí. Pokud se teploměr více než 30 vteřin nepoužívá, automaticky se vypne. Výrazně to prodlužuje jeho životnost.

Oproti ostatním modelům, které se pohybovaly v podobné cenové hladině, však poněkud schází nějaká indikace ukončení měření, či snad upozornění na zvýšenou teplotu. Není tu ani zvuk, ani výrazné blikající diody, fakt, jestli je již naměřeno, či zda se jedná o zvýšenou teplotu, je třeba odvodit pouze z čísel na displeji. Možná drobná výtka, ale tato funkce schází. Poněkud nejasná je i vzdálenost, z které měřit. Na druhou stranu je třeba kvitovat, že teploměr se sám sebe prezentuje jako univerzální pomocník pro maminky. Bez problémů s ním totiž změříte i teplotu vody ve vaničce nebo mléka v lahvičce.

  • vysoká univerzálnost
  • jednoduché a intutivní použití
  • funkce automatického vypnutí
  • nejasná vzdálenost měření
  • bez akustické a vizuální indikace
Zjistit cenu

Beurer FT 90

Rozsah měření v °C34-42,2
Vzdálenost měření v cmcca 5 cm
Rychlost odezvy2 sekund
NapájeníAAA baterie
Hmotnost82 g

Beurer FT 90 na první pohled zaujme svým netradičním tvarem. Neužívá totiž obvyklého pistolového designu, pohodlnému užívání to nicméně nebrání. Hned pod přehledným, podsvíceným displejem je umístěno velké tlačítko SCAN, které celé měření spouští. Teploměr cíleně myslí na rodiče s dětmi a ještě dříve, než se na displeji zobrazí číselná hodnota, objeví se rozesmátý, nebo smutný smajlík. Děti tak snadno zapojíte do procesu měření, zobrazení smajlíku se může stát motivací k tomu, aby vydržely v klidu po dobu měření. Ne že by trvalo dlouho, do dvou vteřin je hotovo.

Čím teploměr Beurer FT 90 dále potěší? Zejména skutečně štědrou pamětí – ukládá se posledních 60 měření, což je dvojnásobek obvyklé kapacity. Praktická je řada indikátorů, kromě alarmu při zvýšené teplotě je to i indikátor stavu baterie (typ AAA dodávaná s ochranným obalem). Baterie vám vydrží celkem dlouho, při několika vteřinách nečinnosti se infračervený teploměr sám vypne.

Teploměr má obvyklý teplotní rozsah od 34 do 42,2 °C. Bohužel, ze zkušenosti uživatelů vyplývá, že z recenzovaných teploměrů se jedná o přístroj nejméně spolehlivý. Odchylky měření jsou, i při opakovaných pokusech, poměrně velké – a to v řádech stupňů. Teploměr totiž výrazně reaguje na teplotu okolí, která výsledek ovlivní. Jako schůdné řešení se jeví nechat teploměr alespoň půl hodiny před měřením adaptovat na teplotu v místnosti.

  • dobře čitelný modrý displej
  • paměť na 60 měření
  • smajlík za odměnu
  • nepřesné měření
  • výsledek ovlivní teplota okolí
Zjistit cenu

Jak funguje bezkontaktní teploměr?

 

Na začátek nám dovolte malou lekci z fyziky. Objasníme si princip infračervených bezdotykových teploměrů. Tyto přístroje využívají skutečnosti, že každé těleso, které má vyšší teplotu, než je absolutní nula (tj. -273°C), vyzařuje energii, přičemž tato energie roste přímo úměrně se vzrůstající teplotou tělesa. Každá energie s sebou nutně nese i jisté množství světelné energie, vč. infračerveného záření. A přesně toho tento typ teploměru využívá. Způsob použití teploměru i jeho další vlastnosti probereme konkrétněji níže.

Konstrukční prvky infračerveného teploměru

Infračervený bezdotykový teploměr se obecně řečeno, bude skládat z následujících součástí, jež jsou pro jeho chod nezbytné:

  • optika soustřeďuje energii, již vyzařuje měřený objekt a soustředí ji směrem ke snímači,
  • snímač převádí energii na elektrický signál,
  • elektrické obvody zpracovávají elektrický signál,
  • displej ve finále zobrazí výslednou teplotu.

Tato charakteristika nezbytných součástek spojuje oba typy infračervených teploměrů, tj. průmyslové a osobní. V dalším textu se budeme soustředit na teploměry osobní, které jsou určeny pro použití v domácnostech a ve zdravotnictví. Jejich parametry totiž odpovídají tomu, že jsou navrženy pro měření tělesné teploty osob. Již dříve jsme pro vás sepsali článek o ostatních osobních teploměrech.

Kromě zdravotnictví se infračervené teploměry využívají např. v elektrotechnice, kde může zvýšená teplota součástky indikovat problém, v automobilovém průmyslu, potravinářství či stavebnictví, kde slouží i k odhalování nechtěných úniků tepla z budov.

Na co se při výběru infračervených teploměrů zaměřit

Infračervené bezdotykové teploměry určené pro měření teploty lidí, zkráceně je můžeme nazvat jako teploměry osobní, mají řadu výhod. Kromě toho, že je jejich použití velmi jednoduché – stačí namířit (nejčastěji na čelo) měřené osoby a prakticky okamžitě máte přesný výsledek na displeji – tak nevyžadují spolupráci pacienta. Hodí se tak pro použití s novorozenci, malými dětmi i nepohyblivými seniory.

Ergonomie a způsob ovládání

Infračervené bezdotykové teploměry mají nejčastěji tvar, který by se dal nejsnáze přirovnat k pistoli. Na vodorovně umístěnou „hlaveň“, v níž se nachází snímač záření a řídicí elektronika, pak přibližně kolmo nasedá „pažba“, resp. rukojeť s tlačítkem, které spouští samotné měření. Zadní strana obrácená směrem k osobě, která měří, je vyhrazena displeji pro zobrazení naměřených hodnot. U dražších modelů zde najdeme další ovládací prvky, např. pro procházení uložených měření apod. Rukojeť může být opatřena ergonomicky tvarovanými výstupky pro pohodlnější držení.

Materiál

Z pohledu materiálu rozhodně dominuje plast. Ten infračerveným bezdotykovým teploměrům poskytuje dostatečnou odolnost, je lehký, vyhovuje i z hygienického hlediska. U dražších modelů se můžeme setkat s pogumovanou rukojetí, která umožňuje pevnější uchopení, a tím i do jisté míry přesnější měření.

Napájení

Infračervené teploměry jsou zařízení, která pro svůj provoz vyžadují energii. Tu jim dodávají buď baterie (nejčastěji malé knoflíkové nebo klasické tužkové), případně dobíjecí akumulátor. Varianty s akumulátorem bývají obvykle dražší a většinou tak bývají vyhrazeny profesionálním modelům učeným pro použití ve zdravotnických zařízeních.

Doplňkové funkce

Základem je samozřejmě měření teploty a její zobrazení na displeji, nicméně, další funkce se hodí. To, jaké funkce jsou k dispozici nejčastěji, závisí na ceně teploměru. Nejčastěji se tak setkáváme s následujícími:

  • Paměť – Do interní paměti si teploměr ukládá dříve naměřené hodnoty. Snadno tak můžete       porovnat, jak se tělesná teplota pacienta vyvíjí v čase. Velikost paměti se liší podle modelu        od jednotek až po desítky položek.
  • Automatické vypnutí – Automatické vypnutí po měření šetří baterii teploměru. Akumulátorové články jsou schopny vydržet až tisíc měření. V časovém horizontu to může být tři roky používání.
  • Indikátor stavu baterie – Teploměr vás bude informovat o snižující se kapacitě baterie.  Tento indikátor má buď podobu série barevných diod, nebo jej najdeme na displeji teploměru.
  • Zvuková signalizace – Zvuk vám dá vědět ve chvíli, kdy je měření dokončené. Některé            teploměry navíc upozorní v případě, že člověku naměří zvýšenou teplotu.

Základní parametry infračervených teploměrů

Kromě obecných vlastností, které jsme uvedli výše, je při výběru infračervených teploměrů nutné sledovat další důležité parametry. Jsou to zejména následující:

Rozsah měřených hodnot

Jak již název napovídá, tato informace nám dává odpověď na otázku, jaké teploty je daný model schopný změřit. U běžných zdravotnických teploměrů se tento rozsah pohybuje od 33 do 42 °C. V obou případech se jedná o krajní, život ohrožující hodnoty. Větší teplotní rozsah (od záporných až po stovky stupňů) pak zvládají teploměry určené pro průmyslové použití nebo např. v kuchyni.

Rychlost měření

Čím rychlejší teploměr bude, tím méně času musí zůstat měřená osoba nehybná. To je vhodné v případech, kdy třeba měříme neklidné batole. Moderním infračerveným teploměrům stačí doslova pár vteřin, tato hodnota se liší jen na základě místa měření. Na čelo tak budete potřebovat cca 3 sekundy, v uchu bude hotovo za vteřinu.

Distance to stop

Distance to stop je nejčastěji udávaným parametrem infračervených teploměrů. Jedná se o poměr mezi vzdáleností a průměrem měřené plochy označovaný jako D:S. Pomůžeme si příkladem: Představte si infračervený teploměr s optikou 12:1. To znamená, že ze vzdálenosti 12 metrů budete schopni změřit teplotu z plochy 1 metr. Na trhu se nejčastěji setkáváme s poměrem od 1:1 po 50:1. Posledně jmenované zvládají měření i venku.

Jak správně měřit teplotu

Při měření byste měli postupovat následovně.

Na co si dát pozor

Tělesnou teplotu obvykle měříme ve chvíli, kdy máme pocit, že je nemoc poblíž. Nicméně, zvýšená tělesná teplota nemusí být pouze indikátorem počínající nebo probíhající nemoci. Nad normální hodnotu ji může zvýšit i tělesná aktivita, konzumace potravin nebo okolní teplota.

Měření by tak mělo probíhat minimálně 30 minut po tělesné aktivitě či po jídle. Důležité je pochopitelně i místo měření. Tělesnou teplotu proto doporučujeme měřit v interiéru, ideálně ve stínu, co nejdál od zdrojů tepla, tedy např. oken nebo radiátorů. Infračervené teploměry bývají velmi citlivé a výsledek by teplota okolí mohla ovlivnit, což pochopitelně není žádoucí.

Samotné měření

Měření pomocí infračerveného teploměru je velmi jednoduché. Bezkontaktní teploměr stačí pouze namířit na čelo, není nutné jej přikládat na pokožku, a stisknout tlačítko, které měření aktivuje. Proběhne měření, většina teploměrů na skončení měření sama upozorní. Na displeji se zobrazí výsledná teplota, kterou pak stačí pouze přečíst a vyhodnotit. Některé pokročilé teploměry navíc přidávají indikaci toho, zda je teplota v normálu, nebo zvýšená. Děje se tak buď zvukovým signálem, nebo v podobě barevných diod.

Cena infračervených teploměrů

V každém případě je jasné, že vás pořízení infračerveného bezdotykového teploměru bude stát více než u běžných digitálních či rtuťových teploměrů. Nicméně, není to nic, co by vaši domácí pokladnu zruinovalo a navíc se jedná o věc, která vám bude sloužit celkem dlouho. Jejich ceny začínají na cca 500 korunách.

Základní modely pro rychlou informaci (do 700 Kč)

V této cenové hladině pořídíte základní variantu infračervených teploměrů. Displej bývá pouze základní, nepodsvícený, přístroje už mají vnitřní paměť pro ukládání měření, pamatuje si jich cca posledních dvacet.

Zlatá střední cesta (do 1 500 Kč)

Teploměry v této cenové relaci, jež už jsou velice spolehlivé a nabízejí některé nadstandardní funkce, např. automatické vypnutí nebo zvuková signalizace. Představují tak střední část pomyslného startovního pole a nejlepší poměr ceny a výkonu.

Top modely (nad 1 500 Kč)

V této kategorii najdeme nejlepší infračervené teploměry, jež jsou určeny pro profesionální použití. Nabídnou vysoce přesné výsledky a nadstandardní funkce.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 25 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo