Jak vybrat infrasaunu + Recenze

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Chcete si dopřát skutečné uvolnění po náročném dni v pohodlí vašeho domova? Zbožňujete relaxaci v sauně, ale nemáte potřebný prostor, vybavení a další nezbytnosti? Ideálním řešením je domácí infrakabina. Vyzkoušejte sami na sobě její blahodárné účinky a pořiďte si ji domů. Poradíme vám, jak správně vybrat kvalitní infrasaunu, která splní všechny vaše požadavky. Přečtěte si následující článek, v němž jsme přehledně shrnuli nejdůležitější kritéria výběru a testování podrobili několik vybraných modelů.

Test infrasaun 2023

Testovány byly pouze kabiny pro dvě osoby spadající do střední cenové kategorie, jelikož se jedná o nejprodávanější typ na trhu. U každého modelu jsme se zaměřili na design, použité materiály, počet, typ a rozmístění infrazářičů, vybavení a doplňky, kvalitu zpracování a obtížnost montáže.

France La Provance 2

Maximální počet osob2
Výkon1920 W
Typ infrazářičůkarbonové
Počet infrazářičů7
Materiáltmavý hemlock, sklo
Výška190 cm
Šířka120 cm
Hloubka105 cm
Hmotnost120 kg
Ovládací panelvnější i vnitřní
Světelná terapieano
Střešní odvětráníne
Audio vstupano
Rádioano
Ionizátorano
Vyhřívaná podlahaano

Infrasauna France La Provance 2 je určena pro dvě osoby a je vyrobena z tzv. hemlocku (Jedlovce kanadského) v tmavém odstínu, který doplňují dveře z tvrzeného skla o tloušťce 8 mm. Chválíme velmi elegantní provedení, které vkusně doplní každý interiér. La Provance 2 je vhodná do každého (i menšího) bytu nebo domku, jedná se totiž o malou kabinu o rozměrech pouze 190 x 120 x 105 cm.

Tento model disponuje celkem 7 karbonovými zářiči a podlahovým vytápěním, díky čemuž teplo přichází i zespodu, a kabina se tak lépe prohřeje. Ostatní infrazářiče jsou umístěny po obvodu kabiny včetně lavic. Teplotu uvnitř (tj. teplotu vzduchu) lze nastavit v rozmezí 18–60 °C. Celkový výkon je 1 920 W, spotřeba elektrické energie tedy není nijak závratná.

Vlnová délka karbonových zářičů se však pohybuje pouze v rozmezí IR-C (příp. IR-B), prohřívá se tedy zejména vnější vrstva kůže. Můžete tedy dosáhnout hluboké relaxace a uvolnění, výrazné léčebné účinky však nečekejte. Za tímto účelem byste si museli pořídit některý z výrazně dražších modelů disponujících širokospektrálními infra halogenovými zářiči (a tedy i vlnovou délkou IR-A).

Potěšila nás však přítomnost vnějšího i vnitřního ovládacího panelu, ionizátoru, světelné terapie se sedmi odstíny barev, Bluetooth technologie, čtecí lampy, audio vstupu pro připojení externího přehrávače a zabudovaného rádia. Rádio však při spuštění vykazovalo horší signál, což se projevovalo nepříjemným šuměním.

Podle našich zkušeností k vyhřátí na maximální teplotu 60 °C z běžné pokojové teploty, dojde v průměru až za 35 minut, což je poměrně dlouhá doba, která může některé uživatele od saunování dokonce odradit. Uvítali bychom také, kdyby podlahový panel hřál o něco méně.

Mile nás však překvapilo kvalitní dílenské zpracování a velmi snadná montáž. Celková hmotnost kabiny je 120 kg, avšak sestavit ji pohodlně zvládnou dvě dospělé osoby, jelikož je rozložena na několik dílů. Jejich spojení se provádí pomocí spojovacích přezek, které stačí jednoduše zacvaknout. Jediné nářadí, které proto budete potřebovat je šroubovák. A za půl hodiny budete mít hotovo. Bohužel nebyl přiložen návod v českém jazyce.

 • design
 • kvalitní zpracování
 • vnější i vnitřní ovládání
 • vyhřívaná podlaha
 • snadná a rychlá montáž
 • Bluetooth
 • prohřívá pouze kůži
 • dlouhá doba nahřátí
 • chybí střešní odvětrání
 • nekvalitní rádio
 • chybí český návod
Zjistit cenu

Belatrix Universo 2

Maximální počet osob2
Výkon1900 W
Typ infrazářičůkarbonové
Počet infrazářičů7
Materiálhemlock, sklo
Výška190 cm
Šířka120 cm
Hloubka105 cm
Hmotnost125 kg
Ovládací panelvnitřní
Světelná terapieano
Střešní odvětráníano
Audio vstupano
Rádioano
Ionizátorano
Vyhřívaná podlahaano

Belatrix Universo 2 patří mezi top infrasauny ve své cenové kategorii na trhu. Jedná se o zařízení určené pro dvě osoby. Svým vzhledem se výrazně blíží designu klasické finské sauny, s tím rozdílem, že disponuje prosklenými dveřmi, které prosvětlují její interiér.

Vyrobena je ze světlého Jedlovce kanadského (tzv. hemlocku) a se svými rozměry (190 x 120 x 105 cm) se vejde do každého malého bytu. Pokud vám nebude vyhovovat orientace dveří, je možná jejich změna. Jednoduše dveřní panel vyjmete a přemístíte na vámi preferovanou stranu. Tato změna je samozřejmě vratná a lze ji provádět opakovaně.

Universo 2 disponuje celkem 7 karbonovými zářiči (a podlahovým vytápěním) o celkovém výkonu 1 900 W. Velmi pozitivně hodnotíme možnost upravit na ovládacím panelu s LCD displejem teplotu každého infrazářiče zvlášť, a to konkrétně ve třech úrovních (33 %, 66 % nebo 100 % výkonu). Nemusíte se tedy obávat, že by vás některý z topných panelů pálil. Bohužel se však jedná pouze o vlnovou délku IR-C (a částečně IR-B), prohřívána je tedy pouze kůže, což sice vede k hluboké relaxaci, avšak léčebný efekt je minimální.

Pro postupné snižování teploty je určeno regulovatelné střešní odvětrání, které lze nastavit podle potřeby. Odchod z infrakabiny je díky tomu přirozenější a příjemnější.

Universo 2 také disponuje velmi širokou nabídkou vybavení a doplňků. Kromě světelné terapie (se sedmi barevnými tóny), ionizátoru a ozónového generátoru, audio vstupu, rádia, čtecí lampy, mile překvapil také stojan na noviny, věšák na ručník či držák nápojů. Tyto vychytávky maximálně zpříjemňují pobyt uvnitř.

Montáž této infrasauny je velmi snadná a rychlá, vyžaduje však dvě dospělé osoby, jednoduše ji složíte jako stavebnici. Kabinu lze instalovat kdekoli, kde je dostatek prostoru a elektrická zásuvka.

Potěšilo nás kvalitní dílenské zpracování a velmi pozitivně hodnotíme také ukryté spoje stěn. Universo 2 díky tomu působí mnohem kompaktnějším dojmem, přitom montáž není o nic složitější než s klasickými spojovacími přezkami.

 • poměr cena/výkon
 • kvalitní zpracování
 • tři úrovně nastavení teploty
 • změna orientace dveří
 • vybavení a doplňky
 • střešní odvětrání
 • vyhřívaná podlaha
 • ukryté spoje
 • snadná a rychlá montáž
 • prohřívá pouze kůži
 • chybí vnější ovládací panel
Zjistit cenu

Marimex Elegant 3001 L

Maximální počet osob2
Výkon2000 W
Typ infrazářičůkarbonové
Počet infrazářičů7
Materiálhemlock, sklo
Výška194 cm
Šířka113 cm
Hloubka103 cm
Hmotnost158 kg
Ovládací panelvnitřní
Světelná terapieano
Střešní odvětráníano
Audio vstupano
Rádioano
Ionizátorano
Vyhřívaná podlahaano

Marimex Elegant 3001 L patří mezi velmi oblíbený model a jednu z nejprodávanějších infrasaun na českém trhu, mezi uživatelskými recenzemi se v současnosti jedná o vítěze.

Prostorná kabina o rozměrech 194 x 113 x 103 je určena pro dvě osoby a je vyrobena z tzv. hemlocku (Jedlovce kanadského) a čirého tvrzeného skla. Designově se jedná o velmi zdařilý kousek, který se stane klenotem každého pokoje.

Elegant 3001 L využívá 7 karbonových infrazářičů a vyhřívané podlažní topidlo. Teplota vzduchu v kabině se při nastavení na maximum pohybuje v rozmezí 45–60 °C. Úplného nahřátí lze dosáhnout většinou do 30 minut, často však rychleji (rychlost je závislá na teplotě okolního vzduchu).

Podobně jako ostatní modely využívající karbonových topných panelů, ani Elegant 3001 L nedosáhne vlnové délky IR-A, která se dostává hlouběji do tkání, čímž spouští řadu léčebných procesů. Každopádně dokáže navodit velmi silný pocit relaxace a uvolnění.

Chválíme přítomnost střešního odvětrání, díky němuž lze regulovat teplotu v kabině a při ukončení saunování postupně vyrovnávat teploty uvnitř a vně.

Montáž je poměrně snadná, jen některé části nedosedly zcela hladce a bylo potřeba jim silou pomoci. Zamrzel také méně podrobný montážní návod.

Co však hodnotíme velmi pozitivně je systém 3S („Skryté Spojení Stěn“), který nahrazuje tradiční kovové zacvakávací přezky. Infrakabina tak ve výsledném stavu působí velmi úhledně a kompaktně.

Při používání jsme bohužel zjistili, že dveře dostatečně netěsní, což mělo za následek vnikání chladného vzduch zvenčí. Tento nedostatek sice lze vyřešit dodatečným přidáním obyčejného dveřního těsnění, přesto nás však zamrzel.

Ztracené body však tento model nedohnal ani co se týče pestrosti vybavení a doplňků. Nabízenou výbavu totiž považujeme spíše za běžný standard (vnitřní ovládací panel, ionizátor, světelná terapie, vestavěné rádio a vstup pro audio přehrávač). V této cenové kategorii jsme očekávali více.

 • design
 • střešní odvětrání
 • vyhřívaná podlaha
 • ukryté spoje
 • prohřívá pouze kůži
 • doplňky a vybavení
 • dveře špatně těsní
 • chybí vnější ovládací panel
 • málo podrobný návod
Zjistit cenu

France Apollon 2

Maximální počet osob2
Výkon1820 W
Typ infrazářičůkarbonové
Počet infrazářičů6
Materiálhemlock, sklo
Výška190 cm
Šířka120 cm
Hloubka105 cm
Hmotnost140 kg
Ovládací panelvnější i vnitřní
Světelná terapieano
Střešní odvětráníne
Audio vstupano
Rádioano
Ionizátorano
Vyhřívaná podlahaano

France Apollon 2 patří mezi infrasauny určené pro 2 osoby. Vyrobena je z Jedlovce kanadského (tzv. hemlocku) v kombinaci s čirým tvrzeným sklem. Na první pohled zaujme velmi zajímavým designem, jelikož i boční stěny jsou částečně prosklené. Díky těmto prvkům vniká do kabiny více světla.

Apollon 2 se svými rozměry 190 x 120 x 105 cm nijak nevybočuje z řady ostatních testovaných modelů a je také velmi vhodný i do menších bytů, v nichž není volného místa nazbyt.

Uvnitř kabiny se nachází celkem 6 karbonových infrazářičů a nechybí ani podlahové topné těleso. Tyto panely dokáží rozehřát okolní vzduch v rozmezí 18–60 °C. Bohužel dochází pouze k zahřívání vrchní části kůže, jelikož zářiče produkují zejména vlnění typu IR-C. Přesto lze i s tímto způsobem saunování dosáhnout velmi hlubokého uvolnění.

Bohužel tento model nedisponuje střešním odvětráním. Za účelem větrání je tedy nutné použít dveře. Uvnitř kabiny se však nachází vstup pro audiozařízení, rádio a ionizátor. Kromě čtecí lampy však v kabině žádné další příslušenství nenajdete. Ovládací panely se nacházejí jak uvnitř, tak vně sauny, což výrazně zjednodušuje obsluhu.

Prohloubit relaxaci je možné také pomocí světelné terapie, která využívá všech odstínů základního barevného spektra (postupně přechází z červené do žluté, zelené, modré a fialové).

Montáž je velmi jednoduchá a dvě dospělé osoby si s ní snadno poradí. Dílenské zpracování hodnotíme také pozitivně. Při skládání do sebe všechny díly ihned zapadly. A samotná montáž byla otázkou necelé půlhodiny.

 • kvalitní zpracování
 • vnější i vnitřní ovládání
 • vyhřívaná podlaha
 • snadná a rychlá montáž
 • prohřívá pouze kůži
 • doplňky a vybavení
 • chybí střešní odvětrání
Zjistit cenu

HealthLand Standard 2002

Maximální počet osob2
Výkon1955 W
Typ infrazářičůkarbonové a keramické
Počet infrazářičů6
Materiálhemlock, sklo
Výška190 cm
Šířka120 cm
Hloubka115 cm
Hmotnost128 kg
Ovládací panelvnější i vnitřní
Světelná terapieano
Střešní odvětráníano
Audio vstupano
Rádioano
Ionizátorano
Vyhřívaná podlahaano

Infrasauna HealthLand Standard 2002 se pyšní nejlepším poměrem ceny a výkonu z testovaných modelů. Opět se jedná o saunu pro dvě osoby vyrobenou z Jedlovce kanadského (tzv. hemlocku) a s dveřmi z tvrzeného čirého skla. Ačkoli lze její designové zpracování považovat za jednodušší, rozhodně má své kouzlo. S rozměry 190 x 120 x 115 cm se pohodlně vejde do každého bytu.

Jako jediný testovaný model disponuje kombinací karbonových a keramických infrazářičů. Celkem se jedná o 6 topných panelů a jeden, který se nachází v podlaze. Vzhledem k tomu, že keramické zářiče se zahřívají rychleji než karbonové, vyhřátí prostoru kabiny je rychlejší než u ostatních modelů (přibližně do 15–20 minut).

Teplotu v rozmezí 20–55 °C lze nastavit pomocí vnějšího i vnitřního digitálního panelu. Můžete tak velmi pohodlně ovládat jak samotné nahřívání, tak provádět nejrůznější změny již v průběhu samotného saunování. Jedinou nevýhodu spatřujeme v umístění těchto ovládacích panelů. Nacházejí se totiž poměrně vysoko, ovládání proto může být pro menší osoby méně komfortní. Práce s digitálním panelem je však velmi snadná a intuitivní.

Standard 2002 je vybaven střešní ventilací, světelnou terapií, audio vstupem, rádiem a ionizátorem. Umožňuje také odložit svůj oblíbený nápoj na speciální poličku určenou právě k tomuto účelu.

Montáž je velmi jednoduchá a rychlá. Je však nutné ji provádět ve dvou osobách. Manipulaci usnadňuje také poměrně nízká hmotnost (128 kg). Zamrzel nás však chybějící český návod v balení.

 • poměr cena/výkon
 • krátká doba nahřátí
 • vybavení a doplňky
 • kvalitní zpracování
 • vnější i vnitřní ovládání
 • vyhřívaná podlaha
 • střešní odvětrání
 • snadná a rychlá montáž
 • prohřívá pouze kůži
 • chybí český návod
Zjistit cenu

Jak infrasauna funguje

Na rozdíl od jiných typů saunování (např. sauny finské, římské, turecké či biosauny), infrasauny využívají zářiče produkující paprsky infračerveného (tepelného) záření, které se velmi podobají slunečnímu záření. Tyto paprsky pohlcují především okolní objekty, což znamená, že není primárně vyhříván vzduch (to je typické např. pro finskou saunu), ale přímo lidské tělo. Díky tomu dochází k rychlejšímu a účinnějšímu prohřátí, čímž se účinky na vaše zdraví mnohonásobně znásobí.

Teplota okolního vzduchu přitom zůstává stále snesitelná (pohybuje se v rozmezí 40–60 °C), díky čemuž je tento způsob saunování ideální pro osoby s dýchacími či kardiovaskulárními obtížemi. Na rozdíl od finské sauny, kde je pobyt v sauně potřeba 2–3x zopakovat, stačí proceduru provést pouze jedenkrát.

Výhody infrasauny oproti jiným typům saunování:

 • výrazné léčebné a regenerační účinky,
 • snesitelná teplota okolního vzduchu,
 • teplotu lze libovolně nastavit,
 • velmi snadná obsluha a údržba,
 • úsporný provoz,
 • velmi rychlé nahřátí,
 • krátký čas saunování,
 • rozměry a skladnost,
 • ideální také do malých bytů,
 • připojení do klasické zásuvky,
 • bez dalších investic,
 • bezpečnost.

Zdravotní přínosy infrasaunování

Blahodárný vliv infračerveného záření byl objeven v roce 1965 v Japonsku. Nejdříve se toto záření používalo v nemocnicích za účelem zlepšení zdravotního stavu pacientů, později bylo s úspěchem využito také v oblasti saunování. Oproti jiným typům je infračervené záření účinnější, jelikož proniká hluboko do těla a tam přímo působí.

Při dlouhodobém a pravidelném vystavování účinkům infrazáření byly prokazatelně zjištěny pozitivní účinky na lidské zdraví. Infrasauny mají velmi příznivý vliv například při nejrůznějších formách běžného nachlazení. V nezanedbatelné míře však tento typ saunování také:

 • posiluje imunitní systém,
 • zlepšuje krevní oběh,
 • uvolňuje od bolestí zad, kloubů a svalů,
 • přináší úlevu při menstruačních bolestech,
 • pomáhá při léčbě ekzému, lupénky, artritidy, vysokého krevního tlaku, nespavosti a kvasinkové infekce,
 • působí proti celulitidě,
 • detoxikuje organismus,
 • navozuje psychickou pohodu.

Pravidelné používání infrasauny má však přímý pozitivní dopad nejen na zdraví, ale i krásu, jelikož pomáhá prokrvovat kůži, a ta se stává pevnější a čistší. Prokazatelně také zlepšuje stav pleti při akné, ucpaných pórech či v případě, že vás trápí ekzém.

Navíc má infrasaunování vliv také na odbourávání tuků. Pravidelný pobyt v sauně totiž vede k celkové regeneraci těla, posílení obranyschopnosti a zahřátí metabolismu, díky čemuž se zrychlí. To vede k lepšímu a zejména zdravějšímu spalování tuků. Ideální je však propojit tuto činnost také s aktivním pohybem (např. plaváním).

Spekulace o škodlivosti infrasaun vyvrátily názory lékařů, kteří se shodují na jejích blahodárných účincích. Každopádně podobně jako jiné druhy saunování, i pobyt v infrakabině má svá omezení, a ne pro všechny osoby je vhodný. Vyvarovat by se ho měly zejména těhotné ženy a děti do šesti týdnů života.

Kritéria výběru

Nevíte, jak vybrat nejlepší infrasaunu a podle čeho se při výběru orientovat? Nezoufejte, prozradíme vám několik základních kritérií, které vám pomohou si rychle udělat přehled v poměrně široké nabídce.

Nejdříve si položte následující otázky:

 • Kolik osob současně bude saunu používat?
 • Jak velký je prostor, do něhož infrakabinu umístíte?
 • Přejete si infrasaunu do bytu nebo raději venkovní model?
 • Co od saunování očekáváte? Chcete se s jeho pomocí léčit nebo pouze relaxovat?
 • Jaké jsou vaše finanční možnosti a kolik chcete do infrakabiny investovat?

Pokud neznáte odpovědi na všechny otázky, nevěšte hlavu. V následujícím článku vám poradíme a na jeho konci již budete znát vše potřebné k výběru infrasauny přesně podle vašich představ.

Velikost a kapacita osob

Rozměry sauny jsou vždy závislé na kapacitě osob, pro kterou je kabina určena. V žádném případě se při výběru neorientujte pouze podle fotografií daného modelu, ale vždy si ověřte, zda udávané rozměry odpovídají prostoru, v němž bude nakonec sauna umístěna.

Nejčastěji lze sehnat zařízení pro jednu až tři osoby, existují však i kabiny pro šest a více osob. Ty jsou však většinou určeny pro specializovaná wellness zařízení, a nikoli do běžných domácností.

Nejmenší infrasauny pro jednu osobu jsou skutečně miniaturní, jelikož mohou měřit pouze 90 x 90 x 190 cm. Největší běžná zařízení dosahují velikosti 2 x 2 metry. Výška všech typů se většinou pohybuje okolo 2 metrů.

Myslete však také na to, že velikost sauny je přímo úměrná spotřebě elektrické energie. Volte proto vždy kabinu pro takový počet lidí, kteří ji budou skutečně využívat.

Umístění

Oproti běžným saunám mají infrakabiny velkou výhodu v tom, že je lze umístit do bytu v podstatě kamkoli, aniž byste museli zasahovat do zdi nebo samotné budovy. Jelikož infrasauny nevyzařují teplo, jsou nejlepším řešením také do menších bytů, a to v podstatě do jakékoli větratelné místnosti s přívodem elektrické energie.

Existují jak vestavěné, tak volně stojící infrasauny, rohové či obdélníkové, některé jsou navíc určeny také do exteriéru, například na zahradu.

Materiál

Použitý materiál by měl mít zejména dobré izolační vlastnosti, měl by být maximálně odolný a samozřejmě by neměl chybět ani atraktivní design.

V tomto případě můžete vybírat ze dvou základních materiálů: dřeva (nebo jeho imitace) a skla. Narazit však můžete také na imitaci kovu.

Při volbě materiálu zohledněte kromě jeho vlastností také to, aby vkusně zapadl do vašeho interiéru. Myslete na to, že se stane jeho stálou součástí, proto barvy, materiál i velikost vybírejte obezřetně.

Pokud budete chtít infrasaunu umístit do venkovních prostor (např. na zahradu), dbejte také na to, aby měla speciální povrchovou úpravu odolávající vnějším vlivům, kvalitní střechu a silnou izolaci.

Dřevo

U nejlevnějších saun se nejčastěji setkáváme s imitací dřeva nebo s velmi levnými typy dřeva. Bohužel tyto materiály nemají dostatečné izolační vlastnosti, odolnost ani dlouhou životnost.

Klasické dřevěné infrasauny jsou nejčastější a také nejoblíbenější. Jejich vlastnosti se však liší s ohledem na druh použitého dřeva. Při výběru záleží především na vašich požadavcích a finančních možnostech.

Hemlock (Tsuga, Jedlovec kanadský)

Hemlock (Tsuga) je název pro dřevo Jedlovce kanadského, což je druh kanadské borovice. Vyniká svojí velmi dobrou odolností, pevností (nekroutí se) a výraznou strukturou. Má světlou až narůžovělou barvu, velmi nízkou smolnatost, vynikající izolační vlastnosti a nenajdete na něm suky. Díky tomu je pro stavbu sauny ideální a používá se nejčastěji. Zároveň nevydává pryskyřičnou vůni, a je tedy vhodné i pro uživatele s alergiemi na dřevo. V poměru cena/kvalita vychází ze všech ostatních druhů nejlépe.

Skandinávský smrk

Tento druh dřeva také patří mezi klasiku a jeho největší předností je nízká cena. Má světlou barvu a husté dřevo s drobnými suky.

Osika

Osika se řadí mezi velmi světlá a hladká dřeva. Může se pochlubit velkou hustotou a prakticky neobsahuje suky, díky tomu je odolná a velmi trvanlivá. Sauně navíc dodá zajímavý exkluzivní vzhled.

Abachi

Abachi je druh exotického dřeva s velmi nízkou tepelnou vodivostí (při doteku nepálí), díky čemuž je ideální pro výrobu všech dotykových ploch v sauně (lavic, opěrek, podlah apod.). Jedná se o nejkvalitnější typ dřeva pro výrobu infrakabin.

Cedr

Cedr patří mezi nejdražší druhy dřeva, které jsou určeny pro výrobu nejluxusnějších infrasaun. Jedná se o exkluzivní materiál s krásnou kresbou bez suků a velmi širokou barevnou škálou (od světlé až po tmavě hnědou). Toto dřevo vyniká odolností a dlouhou trvanlivostí, navíc je odolné také vůči vlhkosti a má vynikající izolační vlastnosti. Navíc přirozeně obsahuje vysoké procento esenciálních olejů, čímž zpříjemňuje pobyt v sauně. Ne každému však může tato vůně vyhovovat.

Sklo

Celoprosklené sauny jsou většinou designovými skvosty, čemuž však odpovídá i jejich vysoká pořizovací cena. Vybírat můžete většinou mezi sklem kouřovým nebo čirým.

Infrazářiče

Kvalita saunování je přímo závislá na typu zvoleného infrazářiče neboli topného infračerveného panelu (zkráceně topidla) – ten je obrazně řečeno srdcem každé infrasauny, a vyplatí se proto věnovat jeho výběru velkou pozornost. Vhodný infrazářič lze vybírat podle několika parametrů. Mezi nejdůležitější patří použitý materiál a vlnová délka záření.

Materiál zářiče

Nejdříve se podívejme na rozdělení podle materiálu, z něhož je daný infrazářič zhotoven. V tomto případě se bude lišit zejména doba nahřátí, intenzita a efektivita záření.

V současnosti se lze setkat se třemi typy:

 • karbonové (uhlíkové) infrazářiče,
 • keramické infrazářiče,
 • světelné keramické infrazářiče.

Karbonové (uhlíkové) infrazářiče

Nahřátí karbonových zářičů v infrasauně trvá déle než u zbývajících typů a výsledná teplota je nižší – pohybuje se od 70 °C do 170 °C. Vydrží však dokonce až 90 let a jejich výhodu je rovnoměrnější a efektivnější výdej tepelného záření do celé kabiny. Vzhledem k náročnější výrobě je však jejich cena vyšší. Velmi vhodné jsou pro časté saunování. V současnosti se jedná o nejčastěji používaný typ. Ideální jsou také do větších saun.

 • nižší spotřeba energie
 • dlouhá životnost
 • efektivnější vyhřívání
 • vyšší cena
 • pomalé zahřátí

Keramické infrazářiče

Tento typ se nahřívá na 250 °C až 300 °C, proto bývají kryté ochrannou mříží. Jsou levnější a nahřívají se velmi rychle, díky čemuž jich v prostoru bývá méně než například zářičů karbonových. Spotřebovávají však větší množství energie. Životnost je také velmi dobrá (při běžném používání vydrží i 60 let). V současnosti se s nimi setkáváme nejčastěji v kombinaci se zářiči karbonovými. Vhodné jsou do menších saun.

 • nízká cena
 • rychlé zahřátí
 • vyšší spotřeba energie
 • nižší životnost

Světelné keramické infrazářiče (tzv. Red Light topidla)

Zásadní rozdíl oproti ostatním zářičům je zejména v teplotě, jelikož ta se pohybuje v rozmezí 300–500 °C. Z tohoto důvodu jsou však také náročnější na spotřebu. Prostor však dokáží vyhřát do několika málo minut, jsou tedy nejúčinnější. Jejichž životnost je přibližně 60 let, a kromě tepla vyzařují také příjemné červené světlo, které pozitivně působí na lidské zdraví (odtud název Red Light). Nejčastěji se umisťují jako doplňkové zářiče k ostatním typům topných panelů.

 • vysoká teplota
 • rychlé zahřátí
 • produkují také světlo
 • vysoká spotřeba energie
 • nižší životnost

Počet zářičů se odvíjí od velikosti infrasauny a počtu osob, které ji budou najednou používat. Největší zařízení mohou disponovat až 12 infrazářiči.

Vlnová délka zářiče

Při výběru infrasauny sledujte také vlnovou délku zářičů neboli spektrum záření. Každý typ záření totiž působí na lidskou pokožku jinak, některé pouze na její povrch, kdežto jiné až do hloubky. Obecně lze říci, že dlouhá vlnová délka (IR-C) působí relaxačně a na povrchu, zatímco krátká vlnová délka (IR-A) má intenzivní, hlubší a déle trvající účinky.

Rozdělujeme tři základní spektra:

 • IR-C, které zahřívá pouze povrch kůže,
 • IR-B, které již prostupuje do horní kůže,
 • IR-A, které proniká až do podkoží.

Nejlepší volbou jsou širokospektrální zářiče, u nichž lze nastavit jakékoli spektrum infračerveného záření podle potřeb uživatele. Kvalitní širokospektrální zářiče pronikají tkání až do hloubky 4 cm, díky čemuž mají mnohonásobně silnější ozdravný účinek na organismus, zároveň prohřívají také povrch kůže, což umocňuje relaxační účinek.

Každopádně širokospektrální typ infrasaun (většinou s infra halogenovými lampami) je spíše vzácný a mnohonásobně dražší než častější sauny s keramickými nebo karbonovými infrazářiči, které produkují pouze spektra IR-C a IR-B.

Spotřeba

Samozřejmě velmi důležitým parametrem, který hraje při výběru infrasauny nezanedbatelnou roli, je příkon, který určuje spotřebu elektrické energie. Ta však u tohoto typu zařízení obecně není příliš vysoká. Průměrně výkonná infrakabina pro dvě až tři osoby vaše měsíční náklady na elektřinu zatíží přibližně jako běžná pračka (cca 1 500,-/rok). Mrkněte na recenze praček.

S příkonem (potažmo spotřebou) úzce souvisí také výkon. Čím vyšší je, tím rychleji se kabina rozehřeje. Výkon velmi úsporných infrasaun se pohybuje okolo 750 W, průměrných pak okolo 1 700 W, vysoce výkonné jsou nastaveny od 2 000 W. Kupodivu i sauny určené pro více osob (zpravidla 3–6) mohou mít spotřebu pouze cca 2 250 W.

Pro běžné využití (dvě až tři osoby) vám však doporučujeme nejít do extrémů a volit hodnotu okolo 1 700 W. Modely pod tuto hodnotou se déle nahřívají a mají také nižší výkon, zařízení nad 1 700 W jsou zase pro běžné využití zbytečně výkonné, což se také samozřejmě výrazněji projeví na spotřebě energie, a tedy i vaší peněžence.

Všechny domácí infrasauny jednoduše připojíte do běžné zásuvky ve vaší domácnosti.

Vybavení a doplňky

Při výběru si nezapomeňte položit otázku, jakou výbavu a doplňky byste uvítali ve své budoucí infrasauně. Výrobci nabízejí celou řadu nejrůznějšího vybavení, od zcela nezbytného, až po takové, jehož účelem je spíše zvýšení vašeho komfortu.

Doporučujeme se při výběru zaměřit zejména na:

 • ovládací panely,
 • osvětlení.

Mezi volitelné doplňky řadíme:

 • dálkové ovládání,
 • střešní odvětrání,
 • přehrávač hudby či rádio,
 • ionizátory a ozónové generátory,
 • police a věšáky,
 • opěrky zad a tvarované lavice,
 • vyhřívanou podlahu.

Ovládací panely

Při výběru dávejte dobrý pozor na umístění ovládacího panelu. U některých modelů lze potřebné parametry nastavovat pouze zvenčí, a nelze tedy měnit například teplotu zevnitř přímo při saunování. U jiných pro změnu najdete pouze vnější ovládací panely. Některé modely však disponují ovládacími panely jak vnějšími, tak vnitřními, což je uživatelsky nejkomfortnější.

Osvětlení

Důležitý je také typ osvětlení, jelikož saunování má mít především relaxační a ozdravný účinek. Při výběru jsou nejdůležitější vaše osobní preference. Některé sauny mají zabudováno i vnější osvětlení.

Velmi příjemná může být také funkce světelné terapie, která využívá osvětlení jemnými tóny barevného spektra, které se postupně mění, případně imituje například hvězdné nebe, čímž výrazně posiluje celkovou relaxaci. O světelné terapii neboli chromoterapii jsme se rozepsali v článku Jak vybrat vířivku.

Dálkové ovládání

Pro všechny, kteří si nechtějí prožitek ze saunování kazit vstáváním k ovládacímu panelu, výrobci nabízejí dálkový ovladač.

Střešní odvětrání

Střešní odvětrání je ideálním řešením pro regulaci teploty při samotném saunování a také v případě, že chcete na konci pobytu v sauně pomalu snižovat teplotu. Přechod do běžného života tak bude mnohem snazší.

Přehrávač hudby či rádio

Relaxaci prohloubí také vhodně zvolená hudba. Za tímto účelem je možné doplnit vaši infrasaunu také MP3 přehrávačem či rádiem. Některé modely nabízejí zabudované přehrávače, případně disponují audio vstupem, který umožňuje připojení vlastního zařízení.

Ionizátory a ozónové generátory

U některých modelů můžete narazit také na tzv. ionizátory a ozónové generátory. Jedná se o přístroje, které čistí vzduch a také výrazně zlepšují jeho kvalitu. Ionizátory navíc v infrasauně ničí mikroorganismy a odstraňují plísně. Obzvlášť je proto ocení alergici či astmatici.

Váš komfort mohou zvýšit také police, na něž můžete odložit třeba oblíbený nápoj, věšáky na ručníky, ergonomické opěry zad či tvarované lavice. Velmi příjemná je také vyhřívaná podlaha.

Montáž

Samotná montáž infrakabiny není nic složitého a v průměru vám ve dvou osobách zabere zpravidla méně než hodinu. Většina modelů se totiž skládá z několika dílů, které jednoduše složíte dohromady pomocí běžného nářadí, které se nachází v každé domácnosti.

Trochu složitější je však správně vyřešit cirkulaci vzduchu, odvětrání či dodržet doporučenou vzdálenost od stěn. Doporučujeme vám proto velmi pečlivě číst přiložený návod, případně si zavolat odborníka.

Hmotnost

Ačkoli se jedná o spíše okrajový parametr, celková hmotnost kabiny také hraje svou roli, a to zejména při montáži či stěhování. Pokud proto plánujete montáž infrasauny svépomocí, rozhodně vezměte v potaz i tento údaj.

Nejlehčí infrasauny pro 1 osobu váží zpravidla okolo 75 kg, modely určené pro více osob však mohou mít až 400 kg.

Údržba

Každá infrasauna potřebuje pravidelnou údržbu. Jinou péči je však nutné věnovat vnějším povrchům a jinou vnitřnímu prostoru. Jelikož jsou vnější stěny většiny modelů ošetřené vrstvou laku, můžete je očistit obyčejným vlhkým hadříkem nebo přípravky speciálně určenými pro údržbu lakovaného dřeva.

Jelikož vnitřní prostor nebývá chráněn vrstvou laku, je vhodné jej ošetřit parafínovým olejem, který dřevo ochrání proti vlhkosti. Nanáší se houbou nebo měkkým hadříkem minimálně jedenkrát za čtyři měsíce na celý interiér kabiny včetně sedacích ploch apod. Samozřejmě můžete použít také speciální přípravky pro ošetření saun, které je třeba nanášet přibližně jednou týdně.

Dřevo však zásadně nikdy nemořte, nenatírejte barvou ani nelakujte. Při čištění také nikdy nepoužívejte prostředky obsahující chlor a zároveň se vyvarujte všech přípravků, které nejsou pro čištění saun přímo určeny.

Jak správně používat infrasaunu

O pozitivních účincích na zdraví a krásu při vystavování se infračervenému záření jsme se již zmiňovali na začátku. Avšak jak na správné saunování v infrasauně, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků?

Před saunováním

Než vstoupíte do infrakabiny, doporučuje se nejdříve zlehka rozehřát (například protahovacími cviky), vypít sklenici čisté vody, osprchovat se a osušit. Následně si do sauny připravte několik osušek, do nichž budete utírat přebytečný pot. Doporučuje se také používat hrubší ručník na obličej. Pomocí něj odstraníte přebytečné odumřelé kožní buňky, díky čemuž vaše pleť doslova omládne.

V průběhu saunování

Do sauny můžete vstoupit jak před jejím úplným zahřátím, tak i po jejím úplném rozehřátí (záleží na vašich preferencích). Pocení nastává přibližně po 15 minutách a je vhodné mít nastavenou nejvyšší možnou teplotu, abyste docílili maximálních účinků (samozřejmě vždy myslete na své zdraví a orientujte se především podle svého aktuálního stavu).

Výrobci předpokládají, že většina uživatelů bude při saunování sedět. Z tohoto důvodu umisťují topné panely tak, aby byly nejúčinnější právě pro polohu v sedě. Proto není příliš vhodné při saunování ležet, ačkoli to samozřejmě není zakázáno. Doporučená doba pobytu v infrasauně je 30 až 40 minut.

Po saunování

Až budete chtít skončit, využijte ke snížení teploty střešní odvětrání nebo jednoduše otevřete dveře, a ještě v kabině chvíli setrvejte.

Následně je vhodné vypít větší sklenici čisté vody, kterou doplníte ztracené tekutiny a dejte si vlažnou sprchu, kterou spláchnete přebytečný pot. Nikdy však ihned po saunování nepoužívejte sprchové gely a šampóny. Póry na vaší kůži jsou vlivem tepla otevřené a mohlo by dojít k jejich zanesení.

Kdy a jak často

Nejvhodnější doba pro saunování je ráno a večer. Ráno vám dodá půlhodina strávená v infrasauně potřebnou energii pro celý den. Večer zase pomůže zrelaxovat po náročném dni v práci.

Se saunováním to však nepřehánějte. Maximální doporučená frekvence je jednou za dva až tři dny.

Cenové relace

Infrasauny rozhodně nepatří mezi nejlevnější zboží. Jejich cena se zpravidla odvíjí od velikosti (kapacity), kvality materiálu, z nichž je zhotovena a celkového provedení. Cena nejlevnějších modelů se pohybuje okolo 16 000,-, nejdražší však seženete řádově za několik desítek tisíc korun.

Pro lepší orientaci jsme pro vás připravili několik základních cenových kategorií s popisem vlastností a funkcí, které můžete od daných modelů očekávat.

 • do 20 000,-
 • od 20 000,- do 30 000,-
 • od 30 000,- do 50 000,-
 • nad 50 000,-

Nejnižší cenová kategorie

Do 20 000,- většinou seženete infrakabiny určené pro jednu až dvě osoby. Zpravidla jsou vyrobeny z tzv. hemlocku či imitace dřeva a využívají keramických, ale i karbonových topných panelů. Příkon se pohybuje nejčastěji od 1 100 W do 1 400 W, lze však narazit také na modely s více než 1 900 W. Obecně se však jedná o jednodušší modely, které zpravidla nedisponují bohatým vybavením a přemírou doplňků, přesto můžete narazit i na zařízení s podlahovým topením či ionizátorem. To je však spíše výjimkou.

Střední cenová kategorie

Pro mnoho uživatelů bývá právě kategorie od 20 000,- do 30 000,- nejvíce atraktivní. Jedná se totiž o sauny určené pro dvě až tři osoby. Ačkoli jsou také nejčastěji vyrobené ze dřeva Jedlovce kanadského (tzv. hemlocku), jejich vybavení bývá bohatší, než je tomu u nejlevnějších modelů. Zpravidla běžnou součástí je podlahové topení, ionizátor či ozónový generátor, audio systém, rádio nebo světelná terapie.

Vyšší cenová kategorie

Pokud do infrasauny investujete od 30 000,- do 50 000,-, získáte modely pro celou rodinu (zpravidla pro 4 a více osob). Některá zařízení v této kategorii jsou vyrobena z dražších materiálů (např. z cedrového dřeva) a potěší luxusním provedením. Také pokročilé vybavení je již samozřejmostí – kromě běžných doplňků je možné narazit například na čtecí lampu nebo praktickou polici na nápoje, případně jiné vychytávky.

Nejvyšší cenová kategorie

V cenové kategorii nad 50 000,- se nacházejí zejména kabiny pro komerční využití (do wellness center apod.), případně velmi luxusní zboží pro domácí využití. Svojí kapacitou jsou tyto infrasauny určeny pro 2, 3, 4, ale i 6 a více osob. Zpravidla jsou vyrobeny z cedrového dřeva, případně jiných dražších materiálů. Můžete zde narazit například i na exkluzivní modely se stěnami z kaleného skla.

Tipy na závěr

 1. Zvýšeného pocení, a tak i lepšího účinku saunování, můžete docílit pečlivým otíráním potu do ručníku. Vaše tělo tak totiž vyšle signál k dalšímu ochlazení, a tedy i produkci potu.
 2. Při výběru dávejte pozor na vlnovou délku infrapaprsků, které zářiče produkují. Může se vám totiž stát, že si místo léčivé sauny pořídíte pouze drahou „ohřívárnu“. Nejlepší jsou v tomto ohledu širokospektrální infrazářiče.
 3. Vyvarujte se koupi příliš levných infrasaun se spoustou doplňků a vybavení. Je velmi pravděpodobné, že se jedná o nepříliš kvalitní modely a výrobce se vás snaží pouze nalákat. Případně si ověřte kvalitu dané infrasauny v uživatelských nebo odborných recenzích či diskusích, které vám s výběrem mohou velmi pomoci.
 4. Zejména u levnějších modelů může doba nahřátí trvat i déle než 30 minut, což pro někoho může být velmi nepříjemné. Rozhodně proto od prodejců žádejte i tento typ informací.
 5. Pokud vašim požadavkům neodpovídá žádný dostupný model, někteří výrobci nabízejí také zhotovení infrasauny na míru. Cenově vás však takové zařízení samozřejmě přijde mnohonásobně dráž.
 6. Vždy upřednostňujte raději velké a zavedené značky, u nichž je kvalitní servis a prodej náhradních dílů samozřejmostí.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.7/5 49 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

5 Comments
 1. Díky za reakci, rozhodujeme se mezi těmito:

  INFRASAUNA PROWELL R11 REDLIGHT+ PRESTIGE LINE

  Infrasauna Belatrix Vista 1

  A zřejmě vyhraje Belatrix, nabídli nám:
  Dobrý den, 
  každá infrasauna má nějaké „léčivé“ účinky. Nejlepší jsou plně spektrální zářiče. Ve Vistě 1 jsou dva kusy. 
  Kdybyste chtěl účinek co nejvyšší, tak doporučuji vyměnit je za Vitae, které používají i ty nejdražší sauny..

  Měníme je zdarma jen za cenu samotného zářiče..

 2. Dobrý den, měl bych dotaz na infrasauny, kterou pánujeme pořídit, jen se doma s otcem nemůžeme shodnout. On si vyhlédl firmu Physiotherm, je to Rakouská kvalita, ale to je nad naše finanční možnosti, je o moc drahé za 60 000 kč, z firmy mu pak napsali, že jsou mu schopni dodat jen zářič bez kabiny za 18 000 kč, který si může přenášet a nahřívat se, což se mi zdá nesmysl za ty peníze.On tvrdí, že jiné infrasauny nejsou léčivé a je to jen teplo a nemá to význam. Já si vyhlédl saunu Belatrix Vista 1 (budeme brát asi je n pro 1 osobu, jsem doma sám a rodiče v důchodu) nebo saunu INFRASAUNA PROWELL R11 REDLIGHT+ PRESTIGE LINE. Otec bude mít pravdu, a to vím i já, že saunu za 15 000 Kč z Mountfieldu apodobně určitě nebrat, tam nebudou opravdu žádné léčivé účinky, ale tyto mnou vyhlédnuté již nějaké účinky mají ne? Děkuji

  • Dobrý den,

   primárním činitelem je v případě infrasauny teplo které poskytuje. To má příznivé účinky, které souvisí primárně s pocením (škodlivé látky se dostávají z organismu) a lepším prokrvením organismu. Takže i levnější infrasauna vám může v tomto ohledu pomoci. Samozřejmě jsou mezi jednotlivými saunami rozdíly a pokud vám to finanční možnosti dovolí, je vhodné vybrat ty, které mají širokospektrální infrazářiče, které pronikají hlouběji do tkáně.

  Přidejte váš dotaz nebo recenzi

  Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

  Covybrat.cz
  Logo