Jak vybrat kvalitní kancelářské křeslo nebo židli k PC

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Ať už uvažujete o koupi kancelářského křesla pro občasné využití nebo sháníte herní či ergonomickou kancelářskou židli určenou pro mnohahodinové směny, rádi vám s výběrem pomůžeme. Správně zvolený model vás může nejen zbavit bolesti zad, ale zároveň zvýší efektivitu vaší práce.

Test kancelářských židlí a křesel 2023

Testování jsme podrobili celkem pět kancelářských židlí a křesel, z toho také jeden herní model. Zajímala nás především kvalita provedení, ergonomie, pohodlí při sezení či možnosti nastavení. Zohlednili jsme také dobu sezení, která se ukázala být pro každou z testovaných židlí optimální.

ANTARES Tennessee

Typkancelářská židle
Nosnost120 kg
Mechanismushoupací
Typ kolečektvrdá, pogumovaná
Područkyano
Potahový materiálsíťovina, čalounění
Hmotnost13 kg

ANTARES Tennessee je výrazně levná (pořídíte ji za cenu mírně nad 1 000 Kč) kancelářská židle vhodná pouze pro krátkodobé sezení.

Ergonomie tohoto modelu je velmi špatná a možnosti nastavení se omezují pouze na nastavení výšky sedáku od země. Tennessee je standardně vybavena houpacím mechanismem. Pro sezení pouze 1–2 hodiny denně ji lze využít, pro dlouhodobější sezení se ale nehodí.

Doporučujeme ji vyšším a štíhlejším osobám (okolo 175 cm). Pohodlí ale rozhodně nepatří mezi přednosti tohoto modelu. Sedák je nekvalitně polstrovaný a po čase výrazně ztratí objem. Při sezení pak konstrukce může tlačit, což je samozřejmě i při krátkodobém sezení nepříjemné.

Model se dodává s tvrdými kolečky, která však mohou poškrábat podlahu. Používejte je proto pouze na měkkých podlahových krytinách (koberce). Pogumovaná kolečka je možné dokoupit zvlášť. Oba typy koleček se ale bohužel dosti často zasekávají, což komplikuje pohyb na židli.

Zamrzelo nás také celkové zpracování, které není příliš kvalitní. Konstrukce při pohybu vrže. Také píst bohužel po čase přestane plnit svoji funkci na 100 % a židle začne sjíždět (což je obecně problém většiny levných modelů).

Pokud sháníte výrazně levnou židli pro občasné použití, může být Tennessee dobrou volbou. Budete se ale muset smířit s horší kvalitou a nižší mírou pohodlí. Rozhodně ji nedoporučujeme pro dlouhodobé sezení.

  • nízká pořizovací cena
  • nízká kvalita zpracování
  • nevhodná pro dlouhodobé sezení
  • nedisponuje možnostmi nastavení
  • kolečka se zasekávají
Zjistit cenu

RELAX Halmar

Typkancelářské křeslo
Nosnost130 kg
Mechanismushoupací, TILT
Typ kolečekzátěžová univerzální
Područkyano
Potahový materiálsyntetická kůže
Hmotnost16,4 kg

Robustní kancelářské křeslo Halmar polské značky Relax upoutá na první pohled svým luxusním vzhledem, přesto se jedná o poměrně levný model.

Jde se o typického zástupce kancelářských křesel. Nedisponuje propracovanou ergonomií ani možnostmi natavení. Samozřejmostí je však houpací mechanismus a TILT mechanismus, který přináší krátkodobou úlevu zádům.

Zcela zásadním kladem křesla Halmar je jeho vzhled a pohodlí při sezení. Pozitivně hodnotíme také polstrované područky. Při sezení je ale nutné dávat pozor na správné držení těla. Doporučujeme také nevyužívat křeslo déle než čtyři hodiny denně.

Výhodou je také poměrně vysoká nosnost (až 130 kg) a speciální zátěžová kolečka. Halmar proto mohou bez problémů používat také osoby vyšších váhových kategorií.

Velkou nevýhodou tohoto modelu je poměrně obtížná montáž. Otvory pro šrouby nejsou vedeny rovně, pro připevnění područek je proto potřeba mnoho trpělivosti. Pokud navíc patříte mezi méně zručné osoby, při montáži se skutečně zapotíte.

Halmar je velmi hezké a komfortní křeslo, které pro občasné sezení zcela postačí.

  • pohodlí
  • luxusní vzhled
  • vysoká nosnost
  • obtížná montáž
  • nevhodné pro celodenní sezení
  • nedisponuje možnostmi nastavení
Zjistit cenu

SEDIA Prezident

Typkancelářská židle
Nosnost120 kg
Mechanismushoupací
Typ kolečektvrdá, pogumovaná
Područkyano
Potahový materiálsíťovina, čalounění, syntetická kůže
Hmotnost15 kg

Sedia Prezident patří mezi levnější kancelářské židle.

Mezi jeho přednosti patří prodyšnost. Opěradlo je potaženo síťovinou a sedák prodyšnou čalouněno látkou. Ani v případě tohoto modelu však nečekejte propracovanou ergonomii. Nastavitelná je pouze výška a úhel náklonu celé židle (a to jen o několik málo stupňů). Bohužel ani při nejnižší poloze sedáku, nemusí chodidla menších osob dosahovat na podlahu. To lze vyřešit vhodně zvolenou podložkou. Problém (zejména pro vyšší osoby) může nastat v momentě, kdy se posunete blíže k desce stolu, jelikož nohama i v nejnižší poloze sedáku můžete narážet do desky stolu.

Udávaná maximální nosnost 120 kg je nadsazená. Model Prezident je nevhodný pro osoby vážící více než 80 kg. I při dodržení tohoto doporučení však může dojít k poměrně rychlému prosezení sedáku, který následně spíše tlačí. Nepříjemné jsou i vrzavé zvuky, které konstrukce při pohybu vydává.

Chválíme možnost dokoupit speciální pogumovaná kolečka určená pro tvrdé podlahy. Potěšila také snadná montáž. Šrouby je však nutné čas od času dotáhnout, jinak riskujete, že se židle pod vámi jednoduše rozpadne.

Ačkoli se na ní sedí pohodlně, při déletrvajícím sezení (cca nad 2 hodiny) obvykle pocítíte bolest v zádech. Přitom ani houpací mechanismus neposkytne dostatečnou úlevu. Z tohoto důvodu nedoporučujeme tento model pro déletrvající sezení (např. v kanceláři). Pro občasné využití v domácím prostředí je však vhodný.

  • nízká pořizovací cena
  • prodyšnost
  • nízká kvalita zpracování
  • nevhodná pro dlouhodobé sezení
  • nedisponuje možnostmi nastavení
  • příliš vysoký sedák
Zjistit cenu

C-TECH Phobos GCH-01G

Typherní židle
Nosnost150 kg
Mechanismussklopný
Typ kolečekpogumovaná
Područkyano
Potahový materiálsyntetická kůže
Hmotnost25 kg

Masivní herní židle C-Tech Phobos GCH-01G nepatří mezi nejlevnější, ale stále je její cena v porovnání s konkurenčními modely přijatelná.

Jedná se o model vhodný pro hráče, kteří u PC stráví mnoho hodin denně. Oceňujeme vysokou míru pohodlí a kvalitu zpracování. Výška područek je nastavitelná. Phobos GCH-01G navíc umožňuje sklopení opěradla až o 170°, tedy téměř do vodorovné polohy. Potěší také líbivý vzhled podobající se sedačkám závodních vozů.

Ocelová konstrukce je dostatečně pevná, aby unesla osoby s hmotností do 150 kg. Sezení se ale ukázalo být problematické pro osoby s širšími stehny a hýžděmi. Šířka sedáku je totiž nedostačující a područky mohou tyto osoby po stranách tlačit.

Použité potahové materiály (PU kůže) jsou příjemné, ale neprodyšné. V letních měsících proto dochází k nadměrnému pocení.

Pokud ovšem patříte mezi štíhlejší osoby a rádi byste si pořídili kvalitní a pohodlnou herní židli, Phobos GCH-01G může patřit mezi vaše favority.

  • kvalita zpracování
  • vysoká nosnost
  • pohodlí
  • výškově nastavitelné područky
  • vhodná pro dlouhodobé sezení
  • vyšší pořizovací cena
  • pouze pro štíhlé postavy
Zjistit cenu

RACING PRO ZK-010

TypKancelářská/ herní židle
Nosnost120 kg
Mechanismushoupací
Typ kolečektvrdá, pogumovaná
Područkyano
Potahový materiálsyntetická kůže, čalounění
Hmotnost15 kg

Otočnou kancelářskou židli Racing Pro ZK-010 pořídíte už do 2 000 Kč, čímž se řadí do nejnižší cenové kategorie. Na první pohled zaujme svým designem, jelikož byla navržena tak, aby se podobala sedačce do závodních aut.

Výhodou tohoto modelu je, že jej můžete použít klasicky (pro práci u stolu), ale také při hraní PC her. Vzhledem k nepříliš propracované ergonomii a absenci nastavení, však tuto židli příliš nedoporučujeme pro dlouhodobé sezení. Nastavit lze pouze výšku, opěrka hlavy a područky nastavit nelze. ZK-010 ale disponuje houpacím mechanismem, který poskytuje krátkodobou úlevu zádům.

Tento typ je určen pro menší a drobnější osoby (ideálně ženy a větší děti). Nejlépe pro postavu do výšky 175 cm (raději 170 cm). Vyšší jedince potrápí kratší sedák a především opěrka hlavy, která se u těchto osob nachází v oblasti krku, nikoli týlu. Menším uživatelům ovšem nebudou vyhovovat vyšší područky, které se tak stávají nepoužitelnými. A ačkoli je lze odmontovat, nedoporučujeme to, jelikož tak dojde k narušení pevnosti opěradla.

Pomineme-li ale tyto nedostatky, jedná se o pohodlnou židli se zajímavým designem a množstvím barevných provedení. Chválíme také možnost zakoupit pogumovaná kolečka, která jsou ideální pro všechny typy tvrdých podlah.

U této cenové kategorie nepřekvapil koženkový potahový materiál kombinovaný s textilním čalouněním. Sestavení je snadné, zamrzely nás jen méně kvalitní šrouby. Otázkou tedy je, jak dlouho ZK-010 vydrží.

Model ZK-010 je pohodlný a levný, což jsou jeho hlavní přednosti. Pokud proto patříte mezi osoby s drobnější postavou, můžete jej vyzkoušet. Nedoporučujeme ho ale pro dlouhodobé sezení.

  • nízká pořizovací cena
  • pohodlí
  • zajímavý design
  • lze využít i pro hraní her
  • pouze pro drobné postavy
  • nevhodná pro dlouhodobé sezení
  • nedisponuje možnostmi nastavení
  • nižší kvalita zpracování
  • nevhodná výška područek
Zjistit cenu

Lze sedět zdravě?

Hned na začátek bychom si měli říci, že zdravé sezení neexistuje. Protože dlouhodobé sezení jednoduše není pro člověka přirozené. Vyvstává otázka: Když je to tak, vyplatí se vůbec pořizovat ergonomickou nebo zdravotní kancelářskou židli? Odpověď je jednoduchá: Pokud sezením trávíte více hodin denně, nemáte dostatek kvalitního pohybu nebo trpíte bolestmi zad, pak určitě ano.

Důležité je si uvědomit, že při sezení jsou meziobratlové ploténky vystaveny tlaku, který je dvakrát tak velký jako při stání. Vznik zdravotních problémů je tedy jen otázkou času. Kvalitní židle však pomáhá těmto negativním vlivům předcházet, čímž kromě jiného minimalizuje únavu, a zvyšuje tak pracovní výkon.

Typy křesel a židlí

Ačkoli mnoho lidí i prodejců zaměňuje termín křeslo a židle, rozdíl mezi nimi je velký. Navíc existuje více kategorií židlí. Obvyklé dělení je následující.

Kancelářská křesla

Tento typ nábytku na první pohled zaujme mohutnějším provedením a stylovým designem. Pořízení kancelářského křesla je proto spíše otázkou vkusu, jelikož se jedná o kus nábytku, který by měl být luxusní a reprezentativní součástí interiéru. Obvykle jej proto najdete v domácích i firemních pracovnách, kancelářích apod. Křeslo je však vhodné pouze pro občasné využití a rozhodně se nehodí pro celodenní sezení.

Pro kancelářská křesla je typický také tzv. houpací mechanismus, díky němuž při aktivaci funguje podobně jako houpací křeslo. Možnosti individuálního nastavení jsou však velmi omezené. Úhel mezi sedákem a opěradlem je pevně dán a nelze nastavit ani výšku opěradla, bederní opěrku, hloubku sezení, opěrku hlavy či výšku područí. Typickým znakem je také výrazněji zakloněné opěradlo, které pak při práci v mírném předklonu zůstává nevyužito za zády.

Výhody a nevýhody kancelářských křesel

+ nižší pořizovací cena
+ elegantní a stylový design
+ pohodlí při odpočinku

– nevhodné pro dlouhodobé sezení
– neposkytují dostatečnou oporu tělu
– nedisponují možnostmi nastavení

Kancelářské židle

Kancelářské židle mívají obvykle dobrou ergonomii (podporují správné držení těla), díky čemuž jsou vhodné pro dlouhodobé sezení (okolo 8 hodin denně). Hodí se do domácností i kanceláří – jednoduše všude tam, kde už křeslo nestačí.

Levnější typy není možné nastavit, ale občas mají zabudovaný houpací mechanismu, vhodný pro chvilkový odpočinek. Tyto modely však rozhodně nelze doporučit pro dlouhodobé sezení, které přesahuje čtyři hodiny denně.

Dražší modely (často označované jako ergonomické kancelářské židle) jsou nastavitelné (obvykle lze nastavit opěradlo, sedák, područky, příp. bederní a hlavovou opěrku) a zpravidla bývají polohovací. Podle délky a způsobu sezení volte typ mechaniky (synchronní, asynchronní, houpací apod.).

Výhody a nevýhody kancelářských židlí

+ vhodné pro běžnou pracovní dobu
+ poskytují oporu tělu
+ disponují možnostmi nastavení a polohování
+ součástí jsou ergonomické doplňky

– levnější modely nevhodné pro sezení delší než 8 hodin

Zdravotní židle

Zdravotní židle (výjimečně také křesla) se od běžných kancelářských liší tím, že jsou určeny pro osoby pracující déle než osm hodin denně a osoby trpící bolestmi zad. Jedná se o speciální modely, které jsou vyvíjeny za spolupráce terapeutů a lékařů. Velmi účinně tak podporují správné držení těla a dovedou efektivně předcházet negativním následkům dlouhodobého sezení na pohybový aparát.

Obvykle umožňují velmi široké možnosti nastavení, polohování a mechanik, abyste je mohli přizpůsobit přesně vašim potřebám.

Při výběru zdravotní kancelářské židle dávejte dobrý pozor, aby se skutečně jednalo o zdravotní model. Někteří výrobci bohužel jako zdravotní označují i modely, které tato kritéria nesplňují.

+ vhodné pro sezení déle než 8 hodin
+ pomáhají eliminovat bolesti pohybového aparátu
+ poskytují vynikající oporu tělu
+ disponují širokými možnostmi nastavení a polohování

– vyšší pořizovací cena

Herní židle

Také hráči počítačových her obvykle sezením za klávesnicí a monitorem tráví mnoho hodin denně. Právě pro ně jsou určeny herní židle. Ty se od těch kancelářských odlišují ergonomií, jež je uzpůsobena právě pro potřeby hraní. Další odlišností je výrazný design a robustní zpracování. Tyto židle proto připomínají spíše sedadla závodních aut.

Herní modely kromě běžného nastavení umožňují také sklopení, a to až do vodorovné polohy (úhlu 180°).

Výhody a nevýhody herních židlí

+ vhodné pro dlouhodobé sezení u PC her
+ poskytují vynikající oporu tělu
+ disponují možnostmi nastavení a sklopení
+ výrazný design

– vysoká pořizovací cena

Dětské rostoucí židle

Zcela specifickou kategorií jsou dětské rostoucí školní židle, které lze podle potřeby přizpůsobit výšce dítěte a to v poměrně širokém rozsahu. Jedná se o otočné kolečkové dětské kancelářské židle určené převážně pro dlouhodobější sezení a práci u stolu nebo počítače.

Tento typ umožňuje nastavení hloubky i výšky sezení, díky čemuž je možné sedák, opěradlo i područky posouvat, a přizpůsobovat tak rychle rostoucímu dětskému tělu.

Protože se dětské tělo neustále vyvíjí a je náchylnější k nejrůznějším deformacím, vždy dbejte především na to, aby měl daný typ vhodnou ergonomii a podporoval správné držení těla. Navzdory tvrzením některých výrobců se na trhu nacházejí i modely, které svojí ergonomií dětskému tělu nevyhovují.

Výhody a nevýhody dětských rostoucích židlí

+ rostou spolu s dítětem
+ podporují správné držení těla
+ nemusíte kupovat více židlí

– ne všechny modely jsou vyhovující

Jak vybírat

Typ mechaniky

U většiny kancelářských židlí se setkáte s nějakým typem mechanismu. Pokud pracujete více než osm hodin denně, doporučujeme zvolit model se synchronní, asynchronní, Body Balance Tec nebo Move and Stop mechanikou. Trávíte-li však sezením jen pár hodin denně, postačí vám židle s permanentním kontaktem nebo křeslo vybavené houpací mechanikou.

Synchronní mechanika

Modely s tímto typem mechaniky umožňují současný pohyb opěradla i sedáku, díky čemuž se konstrukce neustále přizpůsobuje vašim pohybům. Opěradlo lze nastavit v určitých pozicích, a zvolit tak vyhovující polohu. Zpravidla je možné nastavit také sílu přítlaku či výšku sezení. Synchronní mechanika bývá obecně považována za velmi kvalitní a je určena pro dlouhodobé sezení.

Asynchronní mechanika

Tento typ na rozdíl od výše jmenovaného umožňuje nastavit opěradlo i sedák nezávisle na sobě do několika pozic. To například znamená, že zatímco opěradlo se může volně pohybovat, sedák je zajištěn v určitém úhlu. Typické jsou tři samostatné ovládací páky. Určit lze výšku sedu a někdy také přítlak.

Permanentní kontakt

V případě této základní mechaniky je opěradlo v nepřetržitém kontaktu s vašimi zády nebo je lze vůči zádům pod určitým úhlem nastavit. Permanentní kontakt se zády přitom podporuje správné držení těla. Tento typ mívají obvykle levnější typy židlí.

Houpací mechanika

Houpací mechanika bývá nejčastější u levnějších kancelářských křesel. Úhel svírající opěradlo a sedák se nemění, lze se ale zhoupnout dozadu, což uleví zádovým svalům. Jedná se ale o velmi jednoduchý mechanismus, který není příliš efektní pro dlouhodobé sezení.

Nastavit můžete také sílu protiváhy či výšku sedu, samozřejmostí je možnost zablokování v základní poloze.

TILT mechanika

TILT mechanika je obdobou klasického houpacího mechanismu. Umožňuje jednoduché uzamčení a odemčení houpacího mechanismu, díky čemuž můžete sedět klasicky nebo ulevit zádům pomocí houpání.

Multilock mechanika

Multilock systém nabízí kromě houpací mechaniky a uzamknutí ve standardní poloze, také možnost uzamknout nebo odemknout křeslo v již zhoupnuté poloze (čímž se liší od TILT mechaniky). Díky tomu si můžete opěradlo nastavit do většího záklonu či jiného, vašim potřebám vyhovujícího úhlu.

Mechanika Extrem

Mechanika Extrem disponuje velmi širokými možnostmi polohování (např. úhel záklonu může být až 116°) a jako jediná umožňuje nastavit negativní sklon sedáku nezávisle na polohování.

Jedná o typ vhodný pro robustnější jedince (do 150 kg), kteří tráví v sedavém zaměstnání i více než osm hodin denně.

Mechanika Hard

Již podle názvu lze odvodit, že tento typ mechaniky patří mezi ty nejodolnější. Bývá součástí kancelářských židlí a křesel s vysokou nosností určených pro robustnější osoby s hmotností od 110 do 160 kg. Typická je vyšší síla přítlaku (dokonce vyšší než u mechaniky Extrem), která je potřeba ke zhoupnutí se. Modely s touto mechanikou ale neumožňují nastavení sklonu sedáku.

Mechanika Body Balance Tec

Kancelářské židle vybavené mechanikou Body Balance Tec (označované často také jako tzv. Sitness, příp. balanční židle) se mění v tréninkové stroje. Sezením ve třech dimenzích totiž zároveň trénujete zádové i břišní svalstvo. Tato mechanika proto patří mezi nejvýraznější v oblasti dynamického sezení.

Move and Stop mechanika

Pro tento typ mechanismu je typický pohyb sedáku všemi směry, podobně, jako byste seděli na gymnastickém míči. Díky tomu aktivně cvičíte břišní, pánevní i zádové svaly. Samozřejmě lze tento pohyb zablokovat a sedět jako na běžné židli.

Move and Stop mechanika se doporučuje i pro dlouhodobé sezení, jelikož umožňuje dynamický pohyb, a předchází tak nebezpečnému strnulému sezení.

Výška opěradla

Výška opěradla a automatická lama. S jejich pomocí si můžete nastavit optimální výšku opěradla a tuto výšku navíc zaaretovat ve vybrané pozici. Automatická lama znamená, že se vybraná výška zaaretuje sama díky systému Up down.

Nastavitelná výška područek

Správná kancelářská židle nabízí i možnost nastavení výšky a délky područek a dokonce i úhel područí.

Plynový píst

Slouží pro ovládání výšky židle.

Co je dynamické sezení: Dynamické sezení umožňují ergonomické modely vybavené synchronní, asynchronní, Body Balance Tec a Move and Stop mechanikou. Díky tomuto způsobu sezení je zaručena neustálá změna vaší polohy (např. díky změně úhlu opěradla i sedáku). Jednoduše řečeno – nesedíte v jedné strnule pozici, ale neustále namáháte břišní i zádové svalstvo, díky čemuž lze efektivně předcházet problémům pohybového aparátu.

Účel využití

Nejdůležitější roli hraje při výběru účel, kvůli kterému si kancelářskou židli či křeslo pořizujete. Jde vám o komfort při sezení nebo spíše o stylový doplněk do zasedačky? Kolik času denně strávíte sezením? Budete se o židli s někým dělit?

Občasné využití

Všude tam, kde budete židli využívat přibližně jednu až dvě hodiny denně, můžete zvolit některé z kancelářských křesel, která bývají zpravidla designově velmi zdařilá, a přitom levnější než židle (pořídíte je cca do 5 000 Kč). Nabízí se také možnost zvolit běžnou konferenční židli.

Do 4 hodin denně

Pokud netrpíte zdravotními problémy spojenými zejména se zády a sedíte maximálně čtyři hodiny denně, můžete zvolit téměř jakýkoli model (často s houpací mechanikou). Pokud však máte problémy se zády, rozhodně volte speciální zdravotní nebo kancelářské židle se synchronním mechanismem.

Přibližně 8 hodin denně

Pokud máte sedavé zaměstnání a sezením strávíte přibližně osm hodin denně, doporučujeme volbu kvalitní pracovní židle. Takový model by měl disponovat alespoň základními funkcemi (nastavitelným opěradlem zad i beder a nastavitelnými područkami). Cena začíná obvykle na 4 000 Kč.

Více než 8 hodin denně

Jestliže musíte sedět na židli více než osm hodin denně a chcete si maximálně zachovat zdraví, doporučujeme vám investovat do špičkové ergonomické židle, jejíž cena začíná cca na 8 000 Kč. Úlevu vašim zádům může poskytnout kromě synchronní také správně zvolená asynchronní mechanika nebo Body Balance Tec.

24 hodin denně

Pokud se na jedné židli celodenně střídají různé osoby (což je typické pro nepřetržité provozy), a ta je zatěžována nonstop, budete potřebovat velmi kvalitní zátěžovou židli. Tu musí být možné snadno přizpůsobit (sedák, opěrka zad, beder i hlavy, područky) a měla by být přímo určena pro 24hodinové provozy. Pro tyto účely je vhodná synchronní mechanika a speciální zátěžová kolečka. Pohlídejte si také maximální nosnost, která prodejci bývá často nadsazována.

Typ postavy

Výběr správného kancelářského křesla nebo židle naprosto zásadně ovlivňuje také výška postavy a především délka nohou člověka, pro něhož je určena. Často i stejně vysocí lidé mívají jiný poměr délky nohou a trupu. Z tohoto důvodu jim bude vyhovovat také odlišný typ židle.

Pro všechny typy postav by měla být židle vybavena kvalitním opěradlem zad. To může být pevné nebo nastavitelné. Samozřejmostí by měla být také opěrka v bederní oblasti (ta je totiž při dlouhodobém sezení nejvíce namáhána). Ve většině případů je opěrka bederní oblasti pouze naznačena (např. tvarováním či pěnovou výplní), v ideálním případě se však jedná o samostatnou a nastavitelnou bederní opěrku.

Zejména pokud máte postavu vyšší než 175 cm, vybírejte kancelářské židle, které umožňují jak nastavení zádového opěradla, tak toho bederního.

Správná zádová opěrka by měla vaši páteř kopírovat po celé její délce. Úhel mezi sedákem a opěradlem by nikdy neměl být menší než 90°. Díky tomu nebude docházet k zatěžování dýchacích a trávicích orgánů, srdce a cév.

Podobně pokud máte delší nohy, dbejte o to, aby židle disponovala možností nastavení (posunutí) sedáku směrem dopředu. V tomto případě však dávejte pozor – přílišné (a poměrně oblíbené) vysunutí sedáku nejenže škrtí přívod krve do nohou, ale lidé mají obvykle tendenci vysouvat zadek směrem dopředu. Při tomto sedu ale dochází k výraznému přetěžování bederní oblasti.

Ergonomie

Pokud je výrobek označen jako ergonomický, výrobce tak dává najevo, že sezení na takové židli pomůže předejít zdravotním komplikacím, které jsou spojeny se sedavým zaměstnáním. Kromě toho by měla pomáhat sedět vzpřímeně, což mimo jiné snižuje únavu zádových svalů, a tak zvyšuje produktivitu práce.

Podle tohoto kritéria lze také rozlišit mezi kancelářskou židlí a křeslem. Křeslo sice může být na první pohled pohodlnější, ale rozhodně nenabízí takovou oporu jako kvalitní kancelářská židle.

Parametry

Mezi základní parametry, s nimiž je dobré se seznámit patří zejména nosnost, potahový materiál a případně také design.

Nosnost

Křeslo či židle by měla co nejlépe odpovídat vaší tělesné váze. Rozmezí se pohybuje mezi 70 a 180 kg. Protože však výrobci tento údaj rádi nadsazují, nechejte si raději rezervu (cca 20 kg). Přestože většina modelů v praxi vydrží zátěž o něco větší, přetěžování se rozhodně nevyplatí (obvykle dojde ke zničení pístu či plastových částí). Volbou vyhovující nosnosti výrazně prodloužíte životnost výrobku.

Potahový materiál

Při rozhodování zvažte také potahový materiál židle či křesla. Každý materiál má jiné vlastnosti a hodí se pro jiné využití.

Síťovina

Zejména kancelářské židle bývají velmi často síťované. Mezi přednosti síťoviny patří hlavně vynikající prodyšnost. Síťovaný sedák vaší kancelářské židle oceníte hlavně v létě či v přetopené kanceláři. Má však horší izolační vlastnosti.

Čalounění

Poměrně často se lze setkat také s látkovými čalouněnými kancelářskými křesly a židlemi. Čalounění vypadá atraktivně a vyrábí se v mnoha provedeních. Výhodou je také velmi dobrá izolační schopnost, díky čemuž se hodí na chladnější místa. Nevýhodou je náročná údržba a omezená životnost.

Pravá kůže

Pravou kůži najdete zpravidla u luxusních kožených kancelářských křesel. Křeslu dodá exkluzivní vzhled, díky čemuž ji najdete nejčastěji v ředitelských kancelářích apod. Výhodou pravé kůže je velmi snadná údržba a dlouhá životnost. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Syntetická kůže

Kancelářské židle a křesla ze syntetické kůže (koženkové či z tzv. eko kůže) se snaží napodobit vlastnosti i design pravé kůže. Vyznačují se však výrazně nižší životností a nejsou vhodné pro celodenní provozy. Jsou ale podstatně levnější.

Design

Vzhled může být při výběru také důležitý, a to především, pokud vybíráte kancelářské křeslo. Nabídka nejrůznějších barev a provedení je v současné době skutečně široká. Díky tomu si můžete vybrat kancelářské křeslo nebo židli jak v tradičních elegantních barvách (nejčastěji černé, hnědé, bílé, béžové nebo šedé), tak dokonce i v extravagantní růžové nebo fialové.

V tomto případě nemusí být od věci zamyslet se také nad psychologií barev. Zelená a modrá kancelářská židle či křeslo podpoří soustředění, kdežto oranžová nebo červená je stimulační pro kreativce všeho druhu.

Jednotlivé části

Ačkoli se model od modelu liší počtem částí, uvedeme zde popis všech částí, jež mohou být součástí kancelářské židle nebo křesla. Přitom obvykle platí, že čím více částí židle má, tím je ergonomičtější, jelikož ji můžete nastavit přesně podle potřeb svého těla.

Opěrka hlavy

Opěrka hlavy je vhodným doplňkem v případě, že pracujete déle než čtyři hodiny denně. Poskytne vám potřebnou oporu a úlevu krční páteři. Často bývá posuvná, a některé dokonce poskytují oporu nepřetržitou.

Opěradlo

Opěradla bývají ergonomicky tvarovaná a kopírují tvar lidské páteře. Důležitou součástí každého opěradla by měla být bederní opěrka.

Bederní opěrka

Bederní opěrka patří mezi nejdůležitější součásti každé kancelářské židle, na které uživatel sedí déle než čtyři hodiny denně. Pokud ji nemá, dochází k nepřirozenému držení těla, kvůli němuž dřív nebo později dojde k deformaci páteře.

Vždy vybírejte modely s výškově nastavitelnou bederní opěrkou, abyste ji mohli přizpůsobit vaší výšce. Někdy lze opěrky posouvat také dopředu a dozadu.

Pokud vámi vybraná židle nedisponuje bederní opěrkou, informujte se o tom, zda ji nelze dokoupit zvlášť.

Područky

Podpěry pro ruce jsou nezbytné při dlouhodobé práci u stolu (např. psaní na klávesnici). Díky nim je možné odpočinout nejen unaveným rukám a pažím, ale i šíji a ramenům. Područky by měly být vždy nastavitelné.

Existují čtyři typy, s nimiž se můžete setkat:

  • stavitelné područky – lze nastavit pouze výšku,
  • 2D područky – umožňují nastavit výšku a lze rotovat vrchní částí,
  • 3D područky – je možné nastavit výšku, rotaci i horizontální posun dopředu a dozadu,
  • 4D područky – disponují stejnými možnostmi jako 3D a navíc horizontálním posunem nahoru a dolů.

Područky je také často možné dokoupit k určitému modelu zvlášť.

Sedák

Doporučujeme volit anatomicky tvarovaný sedák, který vám poskytne maximální pohodlí. Vždy by měl být výškově nastavitelný. V některých případech ho lze posouvat také dopředu a dozadu, díky čemuž se lépe přizpůsobí délce vašich nohou.

Ploché sedáky kancelářských židlí a křesel je možné opatřit dodatečně dokoupeným zdravotním podsedákem. Pokud vám nevyhovuje výška sedáku od země, lze použít také opěrku pod nohy.

Otáčecí mechanismus

Téměř naprostá většina kancelářských židlí a křesel je otočná. Vždy, když se potřebujete otočit, nemusíte vytáčet trup, ale otočíte se s celou židlí. Díky tomu si šetříte krční i zádové svaly.

Mechanismus UP-DOWN

Díky této funkci lze lépe a hlavně snáze nastavit jak výšku opěradla, tak područek. Modely, které tento mechanismus nemají, musíte nastavovat většinou pomocí šroubu. Systém UP-DOWN umožňuje nastavení v několika krocích směrem nahoru, po dosažení maximální pozice, lze opěradlo nebo područku spustit dolů do výchozí pozice.

Píst

Většina modelů disponuje pístem, který slouží ke spojení spodní (kříž s kolečky) a horní (sedák) částí kancelářské židle. Díky němu lze nastavit výšku sedáku od země.

Kříž

Kříž tvoří obvykle pětiramennou základnu židle nebo křesla. Cenově dostupnější modely mívají kříž vyrobený z plastu, ty dražší pak z oceli, hliníku či chromu. Jeho součástí jsou kolečka.

Protože kříž nese veškerou váhu, volte jej s ohledem na zatížení židle. Plast vydrží nejméně a vhodný je pro nižší váhové kategorie uživatelů. Ocel je vhodná pro větší zatížení a zátěžový provoz.

Kolečka

Existuje několik typů koleček, které se liší podle povrchu podlahy, na které bude umístěna. Vždy volte správný typ, aby byl pohyb snadný a přitom jste nepoškodili povrch, po němž se pohybujete.

Tvrdá kolečka

Kolečka z tvrdých materiálů (zpravidla plastů) jsou vhodná pro měkké typy podlahových krytin (koberce, měkké PVC podlahy apod.). Tento typ je nejčastější.

Měkká kolečka

Měkká kolečka jsou určena pro všechny typy tvrdých povrchů (parkety, linoleum, dlažba, plovoucí podlaha). Jsou vyrobena z měkké gumy, která nepoškrábe povrch a nezanechá na něm nežádoucí šmouhy.

Univerzální kolečka

Tento typ je vhodný pro použití na všech typech podlah, a to díky tvrdému okraji a měkkému středu.

Zátěžová kolečka

Zátěžová kolečka bývají součástí zátěžových kancelářských židlí a křesel. Jsou buď pogumovaná nebo bez pogumování. Ta první jsou vhodná pro tvrdé podlahy, bez pogumování pak pro měkké povrchy.

Bržděná kolečka

Pokud židle s tímto typem koleček není zatížená, kolečka se zabrzdí, a s židlí tedy není možné pohybovat. Jakmile si sednete, kolečka se opět odbrzdí.

Kolečka s brzdou

Na rozdíl od předchozího typu, tato kolečka se zbrzďují manuálně pomocí páčky, a v případě potřeby proto lze sedět na zabrzděné židli.

Kluzáky

Pokud dáváte přednost modelům bez koleček, můžete zvolit kancelářskou nebo PC židli, případně křeslo s tzv. kluzáky. Jedná se o gumové špunty, které křeslo zajišťují proti nežádoucímu pohybu.

Cenové relace

Při výběru kancelářské židle pro dlouhodobé sezení myslete na to, že investuje také do svého zdraví. V případě těchto výrobků proto nikdy nevybírejte podle ceny, ale primárně podle toho, nakolik daný model vyhovuje zdravému sezení. Mnozí výrobci navíc neváhají nabízené židle (příp. i křesla) označovat jako zdravotní či ergonomické, přestože kritéria pro tento typ nábytku nesplňují. Vždy se proto zajímejte o kvalitu, příp. certifikaci.

Ačkoli dobrou kancelářskou židli do 1 000 Kč najdete jen stěží, na druhou stranu pamatujte také na to, že nejdražší neznamená automaticky nejlepší. Pokud navíc sháníte židli pro občasné sezení, může vám vyhovovat i levnější model.

Připravili jsme pro vás tři základní cenové kategorie, které vám pomohou s orientací:

  • do 4 000 Kč,
  • od 4 000 do 8 000 Kč,
  • nad 8 000 Kč.

Nejlevnější cenová kategorie

Ceny nejlevnějších kancelářských židlí a křesel obvykle začínají na 2 000 Kč (do cca 4 000 Kč). Jedná se o jednoduché modely, které většinou nedisponují žádnou speciální mechanikou ani kvalitní ergonomií a lze je jen výškově nastavit. Tyto kancelářské židle a křesla jsou často bez područek a hlavového i bederní opěrky. Proto jsou určeny pro krátkodobé sezení (do 3–4 hodin denně). V této kategorii se nachází také levné dětské kancelářské židle a křesla k psacímu stolu nebo PC.

Střední cenová kategorie

Pokud investujete od 4 000 do 8 000 Kč, získáte kvalitní kancelářskou židli, která splňuje kritéria zdravého sezení pro dlouhodobé sezení (obvykle 8 hodin denně). U těchto modelů by měla být samozřejmostí možnost upravit výšku sedáku a podle potřeby nastavit područky. Součástí mnoha výrobků je také opěrka hlavy či beder. Běžně se lze setkat se synchronním nebo asynchronním mechanismem. Maximální nosnost těchto kancelářských křesel a židlí je do 150 kg.

Nejvyšší cenová kategorie

Nad 8 000 Kč se nachází výrobky určené pro dlouhodobé pracovní zatížení i více než osm hodin denně. Jedná se o ty nej kancelářské židle (křesla), které zajišťují maximální oporu. Samozřejmostí bývá možnost nastavení zádové, bederní i područní opěrky, ergonomicky tvarovaný sedák, pevná a stabilní konstrukce či nastavitelná opěrka hlavy. Běžná bývá synchronní mechanika či speciální typy mechanik (Body Balance Tec apod.).

Ceny špičkových zdravotních a zátěžových židlí se však mohou pohybovat od 15 000 do přibližně 30 000 Kč.

Zásady správného sezení

Sedět správně na židli není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jaké jsou nejčastější chyby a jak na zdravé sezení?

Mezi nejčastější chyby při sezení patří:

  • posunování zadku k okraji sedáku (tzv. hroucení se), čímž je přetěžována bederní páteř,
  • strnulé sezení v jedné poloze,
  • podkolenní jamky se dotýkají okraje sedáku, a stlačuje se tak krevní oběh v nohou.

Zásady správného sezení zahrnují:

  • hýždě se dotýkají opěradla,
  • mezi podkolenní jamkou a okrajem sedáku je mezera 5–10 cm,
  • záda jsou o opěradlo opřena po celé délce,
  • celá chodidla se dotýkají země a svírají úhel 90–110° (lze použít podložku pod chodidla),
  • při psaní na klávesnici paže svírají úhel 90–110°,
  • monitor je umístěn v úrovni vašich očí (hlavu neskláníte ani nezvedáte),
  • vzdálenost očí od monitoru je 40–75 cm,
  • zorný úhel při pohledu na monitor je 20–50° pod úrovní očí,
  • na židli seďte také s odblokovanou mechanikou (tj. seďte dynamicky).

Co může ovlivnit výběr správné židle

Na závěr vám přinášíme nejčastější zdravotní problémy, jimž můžete výběrem kvalitní kancelářské židle efektivně předcházet. V případě, že některým z uvedených problémů již trpíte, lze jej správným sezením zmírnit, nebo dokonce zcela eliminovat.

Bolesti bederní páteře

Při sezení na nevhodně zvolené židli je přetěžována zejména oblast pánevního dna a bederní páteře. Statické sezení vytváří jednostranný tlak na obratle a meziobratlové ploténky, čímž dochází ke vzniku bolesti vystřelující do pánve nebo nohou. Zároveň nastává postupné ochabování zádových a břišních svalů a při chybějící nebo nevhodné bederní opěrce dochází také k vychýlení páteře z přirozeného a optimálního lordotického prohnutí.

Bolesti hrudní páteře

Špatné zakřivení bederní páteře má přitom za následek také špatné zakřivení páteře hrudní. Ta je při sezení na nekvalitní židli s nedostaečnou oporou často deformována.

Jedním z nejčastějších nešvarů je sezení se zakulacenými zády (nahnutím blíž k monitoru se odlepují záda od opěradla). Při shrbeném sezení ovšem dochází k útlaku vnitřních orgánů a mělkému dechu. To může mít za následek nejen řadu zdravotních potíží (např. trávící problémy), ale i zvýšenou únavu a vznik nejrůznějších bolestí, které nemají zdánlivě žádnou příčinu.

Bolesti krční páteře a hlavy

Pro kulatá záda je typické předsunutí hlavy. V této poloze bohužel většina lidí sedí téměř bez pohnutí několik hodin. Naše svaly ale nejsou k takové zátěži uzpůsobené. Pokud je proto narušena lordóza bederní páteře, automaticky se hroutí také bederní páteř a vychyluje se páteř krční. Dochází tak k tzv. kyfotickému postavení páteře.

Jednostranné přetěžování horní krční páteře a krátkých svalů pod lebkou nutí povrchové svaly (např. trapézový sval) k vyšší aktivitě, čímž dochází k zatuhnutí těchto svalů. Tento stav se nejčastěji projevuje bolestmi a motáním hlavy, bolestí za očima, zhorším zraku, hučením v uších, vznikem blokád krční a hrudní páteře, bolestmi mezi nebo pod lopatkami, ostrou bolestí na hrudní kosti, bolestmi v oblasti ramenních kloubů, brněním nebo pálením paží a rukou, vznikem syndromu karpálního tunelu atd. Nevhodné sezení může mít vliv ale i na pravidelnou činnost srdce.

Jak správně vybraná židle pomáhá

Správně zvolená zdravotní židle s podporou celé páteře, výkyvným sedákem, případně dalšími účinnými konstrukčními prvky, může mnoha výše zmíněných zdravotních problémů zbavit nebo je alespoň zmírnit.

Například židle s výkyvným sedákem aktivuje svaly pánevního dna i páteře, čímž dochází k prokrvení pánve a zpevnění hlubokého svalstva zádového a břišního. Tím lze předcházet kromě jiného například také vzniku hemoroidů nebo tak podpořit jejich léčbu. Záda jsou navíc díky kvalitní bederní opěrce správně prohnutá, čímž je zmírněn tlak na jednotlivé obratle. Narovnání bederní páteře přitom rovná i páteř hrudní. Vzpřímené držení těla zlepšuje funkci vnitřních orgánů a prohlubuje dýchání.

Kvalitní opora zad nutí k rovnému sedu a přirozenému držení hlavy (ramena se posunou dolů a vzad, krční páteř se napřímí). Správným sezením dojde k odlehčení krčních svalů i drobných svalů pod lebkou a zátěž je efektivně rozložena po celé délce páteře.

Tipy na závěr

  1. Úlevu tělu při dlouhodobém sezení a práci na počítači může přinést také vhodně zvolená klávesnice s područkou, která uleví zápěstí, loktům i ramenům.
  2. Při výběru vhodné dětské židle či křesla vybírejte vždy pouze z nabídky určené přímo dětem. Ergonomie těchto modelů je totiž uzpůsobena speciálně dětskému tělu a jeho váze.
  3. I ta nejlepší kolečka při častém pohybu mohou způsobovat otlaky v podlaze či otírání podlahové barvy. V takovém případě je ideálním pomocníkem speciální podložka pod kancelářské židle a křesla. Tyto výrobky jsou cenově dostupné a často také hezky vypadají.
  4. Některé modely kancelářských křesel a židlí jsou opatřeny potahem, který je možné snadno prát. V některých případech se jedná také o designovou záležitost (potah může být vyroben z umělé kožešiny apod.).
  5. Pokud potřebujete vybavit celou kancelář, případně zakoupit levně větší množství kancelářských židlí či křesel, můžete využít nejrůznější akce (často 1+1 zdarma) či výprodeje.
  6. Jestliže vám chybí dostatek financí na nové kvalitní kancelářské křeslo nebo herní židli k PC a o levné modely nemáte zájem, můžete se porozhlédnout také v bazarech.
  7. V případě, že nechcete investovat do kvalitní kancelářské židle anebo pracujete více než osm hodin denně, můžete zvážit také střídání stání se sezením. Za tímto účelem lze pořídit polohovatelné pracovní stoly.
  8. Při výběru doporučujeme věnovat pozornost také uživatelským recenzím na internetu či výsledkům nezávislých testů (např. dTest), jež zahrnují také top produkty a vítěze nejlepších kancelářských židlí a křesel.
  9. Ať už zvolíte jakýkoli typ židle či křesla, při sezení doporučujeme dělat pravidelné pauzy. Nejlépe každých 30 minut vstát a krátce se projít nebo si zacvičit. Rozproudíte tak krev a rozhýbete ztuhlé svaly.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 51 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

9 Comments
  1. Dobrý den,

    mohu Vás poprosit o tip, která židle by odpovídala informaci k židli pro 8 hodinové sezení – „špičková ergonomická židle, jejíž cena začíná cca na 8 000 Kč“. Hledám už delší dobu, ale zatím se mi podařilo najít pouze židle výrazně dražší. Děkuji Vám

    • Dobrý den,

      kancelářskou židli vždy doporučuji vyzkoušet, jelikož každý z nás má jiné preference. Za zkoušku v této cenové hranici dle mého určitě stojí:

      Halmar President
      Rauman Salvador
      LD Seating Stream 285-SYS

  2. Z těch tady se mi líbí tak Antares a Sedia, akorát mi připadají na jedno brdo. Zaujala mě poznámka na Ordinaci.cz, kde jeden člověk odkazuje na tento článek s tím, že tu nejsou zmíněné židle Spinalus a Adaptic. No je fakt, že o těch se jinak všude jinde lidi přetahují. Ale já to chápu tak, že tamto jsou zdravotní židle a tenhle test testoval běžné židle do kanceláře? Btw neotestujete i ty zdravotní? Stálo by to za to 😉

    • Dobrý den,

      děkujeme za zpětnou vazbu, reakce pod textem vždy potěší. Článek byl koncipován spíše pro „běžné kancelářské“ židle a za druhé se sami nemáme ke všem zajímavým značkám přístup, nebo možnost si je osahat. Pokud se někdo z redakce k zmíněných Spinalus a Adaptic nachomýtne, milerádi je do porovnání přidáme. Případně zkusíme vytvořit další článek, když to bude dávat smysl. Budeme rádi, když vám tento text pomůže pokročit v představě jakou židli/křeslo si pořídit a určitě není nutné vybírat jen z těch pár co jsou uvedeny tady 🙂 Přejeme při výběru šťastnou ruku a ať máte z nákupu radost.

  3. Strrrašně dlouhý! Ale dočetl jsem až do konce, zrovna včera jsem si koupil za šestnáct tisíc židli Adaptic. Ta cena mě trochu zarazila, ale i můj fyzioterapeut mi řekl, že při věčném vysedání v kanclu budu ve 40 mrzák. Tak jsem ho poslechl, ostatně dal jsem ji do nákladů 🙂 Jen si podle srovnání říkám, jestli jsem nekoupil až moc draho, když v článku se píše, že nejdražší židle jsou kolem 8000 Kč?

    • To neva, Richarde, že je to dlouhý. Když jsou informace užitečný, ráda si je přečtu. Celý listopad trávím výběrem zdravotní židle, tenhle článek mi taky pomohl. Sice jsem byla už rozhodnutá pro Spinalis, vůbec jsem netušila, že je nějaká nová značka Adaptic, ale protože nejste jediný, kdo ji vychvaluje, a mně se opravdu zdá i hezčí, rozhodla jsem se pro ni a dneska si ji přivezla domů. Teda manžel ji přivezl 🙂 Spokojenost byla na obou stranách, Lukáš ocenil, že jsme i ušetřili. Tak teď doufám, že se mým zádům uleví. První pocit je nezvyk, ale učím se na ní sedět.

    • Dobrý den,

      snažili jsme se dát co nejvíce informací pro výběr dohromady, takže je článek opravdu docela dlouhý. Nemyslím si, že jste cenou nějak ustřelil. V odstavci o cenách píšeme, že nad 8 000 se dají sehnat velmi solidní židle s tím, že „Ceny špičkových zdravotních a zátěžových židlí se však mohou pohybovat od 15 000 do přibližně 30 000 Kč.“. Samozřejmě lze koupit i židle výrazně dražší. Tam už to není ale tolik o funkčnosti, jako o značce si prestiži. Pokud sedíte za počítačem hodně často, tak vám kvalitní židle pomůže. Ale i tak můžeme doporučit sedavou práci alespoň trochu kompenzovat pohybem 🙂

      • Moc díky za reakci a omlouvám se za nepozornost, nakonec jsem to tam našel, že ceny můžou být i vyšší. Zatím investice nelituju, sedí se mi na nové židli fakt dobře. A jsem rád, že jsem objevil tenhle web, budu ho sledovat i v případě jiných nákupů. Hodně zdaru!

        • Covybrat.cz 18/11/2018 at 18:10

          Dobrý den,

          děkujeme za pochvalu a přejeme, ať jste s židlí spokojen i nadále.

    Přidejte váš dotaz nebo recenzi

    Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

    Covybrat.cz
    Logo