Jak vybrat karimatku

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Výběr spacího pytle nebo stanu obvykle podcení málokdo, výběru karimatky se ale poctivě věnuje jen hrstka outdoorových nadšenců. A to je nejen škoda, ale hlavně i hazard se zdravím. Výběr proto nikdy nesmíte podcenit. Na co si při něm dát pozor, na které parametry se zaměřit a jaký typ karimatky pro vás bude vhodný, vám prozradíme v následujícím článku. Najdete v něm také test nejoblíbenějších izolačních podložek na trhu, a to jak pěnových, tak i samonafukovacích a nafukovacích.

Test karimatek 2023

Do testu jsme zahrnuli celkem šest modelů ze všech tří nejoblíbenějších kategorií karimatek: pěnové, samonafukovací i nafukovací a zjistili jsme, které z nich jsou nejlepší a u kterých byste naopak nákup měli zvážit. Zajímaly nás použité materiály, kvalita zpracování, izolační vlastnosti, komfort, hmotnost i rozměry po sbalení.

HUSKY Felt

Typpěnová
Tepelný koeficient (R)výrobce neuvádí
MateriálEVA (ethylenvinylacetát)
Tvarobdélník
Transportní obalne
Opravná sada-
Barvašedá
Rozměry (D x Š x V) v cm190 x 60 x 1,4
Rozměry po sbalení (v cm)60 x 20
Hmotnost490 g
Délka záruky2 roky

Evazotka Husky Felt patří mezi pěnové karimatky za nízkou cenu. Nabízí ale jak nízkou hmotnost (490 g), tak i velmi dobrý komfort a dobré izolační vlastnosti, což je dáno větší tloušťkou (1,4 cm). Materiál EVA, z něhož je tento model vyroben, je voděodolný a měkký. Spánek na této podložce je pohodlný, a to i na tvrdém nebo nerovném terénu (a to zejména oproti klasickým pěnovým PE karimatkám). Velkou výhodou je přirozená protiskluzovost materiálu, díky čemuž tento model drží na svém místě. Její rozměry jsou: 190 x 60 cm. Výhodou je možnost zkrátit nůžkami rozměr přesně podle vašich potřeb. Mezi nevýhody patří zejména velké rozměry po sbalení (60 x 20 cm), připevnění na batoh proto může být problematické.

Při nevhodném zacházení navíc může snadno dojít k poškození. Přestože materiál EVA je považován za všeobecně odolnější, rozhodně doporučujeme vždy používat pod karimatku další podložku (pevný igelit apod.) a pečlivě vybírat místo ke spánku (případně z něj odstranit ostré předměty – kamínky, klacíky). Materiál se totiž poměrně snadno odře nebo propíchne. Celkově však jde o zdařilou karimatku nabízející velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Doporučujeme ji pro třísezónní použití (jaro až podzim). Rozhodně jde o lepší volbu, než jakou by byla jakákoli PE podložka. Pokud ale sháníte kvalitní karimatku do náročnějších podmínek, doporučujeme vám si připlatit.

  • dobrý poměr cena/výkon
  • dobrý komfort
  • dobrá izolace
  • rozměry po sbalení
  • nižší odolnost
Zjistit cenu

COLEMAN Touring Mat

Typsamonafukovací
Tepelný koeficient (R)výrobce neuvádí
Materiálpolyester, perforovaná PU pěna s tvarovou pamětí
Tvarobdélník
Transportní obalano
Opravná sadaano
Barvamodrá
Rozměry (D x Š x V) v cm183 x 51 x 2,5
Rozměry po sbalení (v cm)27 x 15
Hmotnost900 g
Délka záruky3 roky

Coleman Touring Mat patří mezi nejlevnější samonafukovací karimatky na trhu. Kvalita zpracování i její vlastnosti přitom nízké ceně odpovídají. Jedná se tedy o podložku zejména do nenáročných podmínek a spíše pro občasné použití. Izolační vlastnosti jsou průměrné. Tepelný koeficient výrobce bohužel neuvádí. Touring Mat je třísezónní model (jaro–podzim) s výškou 2,5 cm. Délka (183 cm) přitom dostačuje i pro vyšší osoby. Nelze zakoupit zkrácenou verzi. Bohužel šířka je menší, a to pouze 51 cm, vhodnější je proto pro hubenější osoby, případně pro ty, kteří se v noci příliš nepřevalují.

Sbalit ji lze do válce o vynikajících rozměrech 27 x 15 cm, místa v batohu proto zabere překvapivě málo. Součástí dodávky je také transportní obal a dva kompresní popruhy. Sbalení je rychlé a snadné. Nevýhodou je ale vyšší hmotnost 900 g (což může být ale s ohledem na cenu subjektivní). Vyrobena je z polyesteru, který je ze spodní strany opatřen protiskluzovou úpravou, která je zároveň pevnější, a částečně tak brání protržení či propíchnutí (doporučujeme si však dávat pozor). Bohužel z horní strany již protiskluzovou úpravu nenajdeme, spací pytel proto po karimatce klouže. Vhodnější je proto toto podložku používat pouze na rovném podkladu. Celý povrch se však velmi dobře čistí. Vzhledem k tomu, že jde o samonafukovačku, nafukování do jisté míry probíhá sama po otevření ventilu. Speciální vnitřní perforovaná pěna do sebe natáhne vzduch ale jen zčásti, zbytek je potřeba dofouknout ústy. U tohoto modelu je to o trochu více než u podobných dražších podložek.

Na rychlost nafouknutí (a vůbec celkovou životnost) má vliv také způsob skladování. Touring Mat proto vždy skladujte s otevřeným ventilem bez přeložení a přehnutí po celé ploše. Pokud byste ji skladovali ve sbaleném stavu, velmi rychle by došlo ke znehodnocení vnitřního materiálu. Bohužel se některé kusy již z výroby a jiné po určitém čase používání (obvykle v řádech měsíců) samy vyfukují. Může se vám tak stát, že v půli noci budete ležet na polovyfouknuté karimatce, a podložka se tak stává zbytečnou, jelikož neplní svoji základní izolační funkci. Je tedy otázkou, zda není lepší dát raději přednost dražšímu a spolehlivějšímu modelu. Problém s vyfukováním přičítáme nekvalitním švům. A i přestože je součástí balení opravná sada, najít mikrotrhlinku ve švu vůbec není snadné.

  • nízká pořizovací cena
  • vynikající sbalitelnost
  • dobrý komfort
  • může ucházet
  • horní strana je kluzká
  • vyšší hmotnost
Zjistit cenu

YATE Wave Alu

Typpěnová
Tepelný koeficient (R)2,2
MateriálPE (polyetylen)
Tvarobdélník
Transportní obalano
Opravná sada-
Barvamodrá, aluminiová fólie
Rozměry (D x Š x V) v cm180 x 57 x 2
Rozměry po sbalení (v cm)13 x 57 x 16
Hmotnost400 g
Délka záruky2 roky

Yate Wave Alu je skládací profilovaná pěnová karimatka s aluminiovou horní vrstvou, která zvyšuje tepelně-izolační vlastnosti. Tepelný koeficient tohoto modelu je 2,2, díky čemuž se hodí pro třísezónní použití (jaro–podzim). Velkou výhodou je nízká hmotnost, velmi rychlé rozložení a sbalení a přijatelná cena. Tento model tvoří PE pěna, aluminiová horní vrstva a netkaná textilie, která slouží zejména jako výztuha podložky a zpevňuje nejvíce namáhaná místa (v ohybu). Spodní PE strana je ale poměrně náchylná vůči propíchnutí nebo natržení, vždy je proto dobré podložku nepodkládat na holou zem, ale na pevnější igelit nebo podobnou ochrannou vrstvu, díky níž do sebe karimatka zároveň nenatáhne vlhkost. Rozdělena je do 14 segmentů o celkové délce 180 cm, šířce 57 cm a výšce 2 cm.

Podle potřeby její tvar můžete pomocí nůžek upravit. Ve sbaleném stavu je však poměrně velká (13 x 57 x 16 cm, což jsou podobné rozměry jako u klasických rolovacích podložek). Vždy ji proto musíte připevnit na batoh zvenčí. Uložit ji můžete do síťovaného transportního obalu, který je součástí dodávky. Výhodou harmonikového skládání je i to, že ji můžete využít nejen k ležení, ale rychle z ní vyrobíte i improvizovanou židli nebo závětří na vaření. Pokud ji navíc aluminiovou stranou postavíte za sebe k ohni, hliníková vrstva teplo ohně odrazí zpět, a zahřívá vám tak záda. Mezi další pozitiva patří, že materiál nešustí a lze jej snadno udržovat v čistotě (stačí jen otřít navlhčeným hadříkem). Bohužel aluminiová vrstva je poměrně hodně kluzká, při spánku v nerovném terénu proto dochází ke sklouzávání z podložky.

Komfort při spánku však není tak vysoký jako u jiných PE karimatek, který nemají tak výrazné prolisy. Struktura totiž poměrně hodně tlačí a spaní je celkově tvrdší. Na druhou stranu ale nedochází tak snadno k proležení materiálu a jeho ztenčení, což je zásadní nevýhodou PE podložek. Díky výrazným prolisům navíc tento model dokáže efektivně vyrovnat nerovnosti podkladu. Na druhou stranu při spánku na tvrdém podkladu (kámen, pevná podlaha, dřevěná lavice) se tvrdost bohužel ještě zvýrazní. Izolační schopnosti však velmi mile překvapily a Wave Alu lze doporučit i do chladnějších nocí v horách, na jaře nebo na podzim.

  • nízká hmotnost
  • dobré izolační vlastnosti
  • rychlé sbalení a rozložení
  • multifunkční využití
  • horší komfort
  • horní strana je kluzká
Zjistit cenu

Husky Fuzzy 3,5

Typsamonafukovací
Tepelný koeficient (R)výrobce neuvádí
Materiál68D Polyester Honey Comb Ripstop / TPU zátěr
Tvarobdélník
Transportní obalano
Opravná sadaano
Barvamodrá/zelená/oranžová/maskáčová
Rozměry (D x Š x V) v cm180 x 58 x 3,5
Rozměry po sbalení (v cm)28 x 20
Hmotnost990 g
Délka záruky2 roky

Samonafukovací karimatka Husky Fuzzy 3,5 patří mezi modely ze střední cenové kategorie. Hodí se pro třísezónní využití (jaro–podzim), bohužel tepelný odpor výrobce neuvádí. Potěší rychlé sbalení a rozložení a dostatečný komfort. Součástí balení je také opravná sada a transportní obal. Z vnější strany je tato podložka tvořena speciálním 68D Polyesterem Honey Comb Ripstop s TPU zátěrem, který zaručuje odolnost proti otěru a zvyšuje pevnost i pružnost materiálu. Spodní strana je opatřena protiskluzovou vrstvou, která brání klouzání karimatky po podkladu. Bohužel horní vrstva již protiskluzová není, tudíž může v nerovném terénu docházet ke sklouzávání spacáku po podložce.

Na délku měří 180 cm, na šířku 58 cm a na výšku hezkých 3,5 cm. I na členitém terénu se proto vyspíte velmi komfortně. Vždy ale dávejte pozor, abyste podložku umisťovali pouze na vyčištěný povrch (zejména odstraňte všechny ostré předměty). Po otevření ventilu se do podložky natáhne určité procento vzduchu, podložku však musíte svépomocí dofouknout, což je u samonafukovaček běžné. Nafouknutí tak zabere pár minut. Jedná se přitom o klasicky řešený ventil, který se snadno nafukuje. Vyfouknutí a srolování není náročné a po složení se bez problémů vejde do přiloženého transportního obalu. Rozměry po sbalení jsou velmi dobré – 28 x 20 cm.

Rozhodně ale zamrzela vyšší hmotnost, a to 990 g. Bohužel u tohoto modelu při pravidelném používání opakovaně docházelo k ucházení ventilu a vyboulení materiálu. Tomu lze do jisté míry předcházet správnou péčí a skladováním. Rozhodně proto podložku nenechávejte ležet na vysokých teplotách. Pokud se nelze vysokým teplotám vyhnout, vždy alespoň otevřete ventil a nevystavujte ji přímému slunečnímu záření. Podobně při skladování ji nafoukněte, povolte ventil a skladujte v nataženém stavu (bez přehnutí apod.). Vzhledem ke skutečnosti, že tento model může začít ucházet (a to nejčastěji od ventilu, kde je oprava svépomocí téměř nemožná), podložku nemůžeme doporučit. Samozřejmě je možné, že se vám podaří zakoupit model, který těmito neduhy netrpí, je to ale vždy tak trochu sázka do loterie.

  • nízká pořizovací cena
  • dobrý komfort
  • může ucházet
  • horní strana je kluzká
  • vyšší hmotnost
Zjistit cenu

THERM-A-REST Trail Lite

Typsamonafukovací
Tepelný koeficient (R)4,9 (Woman) / 3,4 (Regular, Large)
Materiál75D polyester / uretanová pěna
Tvaranatomický
Transportní obalano
Opravná sadane
Barvazelená
Rozměry (D x Š x V) v cm168 x 51 x 4,9 (Woman) /183 x 51 x 3,8 (Regular) /196 x 63 x 3,8 (Large)
Rozměry po sbalení (v cm)28 x 15 (Woman, Regular) / 33 x 16 (Large)
Hmotnost710 g (Woman) / 740 g (Regular) / 1050 g (Large)
Délka zárukydoživotní

Samonafukovací karimatka Thermarest Trail Lite Large patří mezi jeden z uživatelky nejoblíbenějších modelů, který je přívětivý jak svojí pořizovací cenou, tak i velmi dobrými vlastnostmi. Lze jej využít celoročně, tedy i v zimně při teplotách pod bodem mrazu (skvěle izoluje i při -15 °C). Díky vysoké odolnosti se navíc hodí i do náročnějších podmínek. Při výrobě této podložky byl použit 75D polyester (z vnější strany) a uretanová pěna jako výplň. Materiál je pevný, ale méně odolný vůči ušpinění. Bohužel také není opatřen žádnou protiskluzovou úpravou, při spánku ve svahu proto může docházet ke sklouzávání. Jak moc budete z karimatky sjíždět je ale do velké míry dáno také materiálem vašeho spacího pytle. Model Trail Lite je možné zakoupit ve třech různých variantách: Regular, Large a Woman Regular.

Verze Regular je dlouhá 183 cm, široká 51 cm, vysoká 3,8 cm a váží hezkých 740 g. Díky omezené šířce ji doporučujeme spíše hubeným osobám. Naopak u varianty Large můžete počítat s prodlouženou délkou 196 cm i šířkou 63 cm, bohužel vyšší je i celková hmotnost (1050 g). Pohodlná je ale i pro osoby s větší postavou. Verze Woman Regular je ideální pro ženy, má totiž zkrácenou délku 168 cm a šířku (51 cm), tloušťka je stejná (3,8 cm). Potěší u ní zejména vyšší tepelný odpor, a to 4,9. Hmotnost přitom není nikterak vysoká – váží pouhých 710 g. Rozměry po sbalení jsou velmi přívětivé, a to 28 x 15 cm pro Regular a Woman verzi a 33 x 16 cm Large. Po vyfouknutí se proto podložka do přiloženého obalu snadno vejde. Ať už jde o jakýkoli model, všechny nabízí vynikající pohodlí a překvapivě dobré tepelně-izolační vlastnosti.

Nafouknutí je ale trochu komplikovanější. Pěna uvnitř do sebe dokáže natáhnout jen poměrně málo vzduchu, je proto potřeba přifouknout ještě asi pětkrát ústy. Navíc mezi jednotlivými nádechy vám z podložky částečně uniká vzduch. Podobně jako ostatní i tato samonafukovačka vyžaduje zvýšenou péči při skladování. Naprosto zásadní je skladovat ji v rozloženém stavu s povoleným ventilem. Vyvarujete se také vystavování přímému slunci a vysokým teplotám. Všechny tři varianty Trail Lite nabízí velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Přestože se jedná o dražší model, rozhodně potěší vynikajícím komfortem, rozměry po sbalení, hmotností i schopností udržet vás v teple. Velkou pochvalu zaslouží také doživotní záruka.

  • velmi dobrý poměr cena/výkon
  • velmi dobrý komfort
  • velmi dobrá izolace
  • dobrá sbalitelnost
  • odolnost
  • komplikovanější nafukování
  • horní strana je kluzká
Zjistit cenu

Therm-a-Rest NeoAir Xtherm

Typnafukovací
Tepelný koeficient (R)5,7
Materiál30D High Tenacity Nylon / 70D Nylon Soft Grip
Tvaranatomický
Transportní obalano
Opravná sadaano
Barvastříbrná, šedá
Rozměry (D x Š x V) v cm183 x 51 x 6,3 (Regular) / 196 x 63 x 6,3 (Large)
Rozměry po sbalení (v cm)23 x 10 (Regular) / 28 x 11 (Large)
Hmotnost430 g (Regular) / 640 g (Large)
Délka záruky3 roky

Nafukovací karimatka Xtherm je nejteplejším modelem z řady Thermarest NeoAir. Vyniká kombinací několika skvělých vlastností: nízkou hmotností, dobrou sbalitelností a vynikajícími izolačními vlastnostmi. Jedná se tak o ideální čtyřsezónní podložku i do náročných podmínek a teplot hluboko pod bod mrazu. Počítat však musíte s vysokou pořizovací cenou. Při výrobě tohoto modelu byly použity kvalitní materiály: 30D High Tenacity Nylon a 70D Nylon Soft Grip. Tepelně-izolační vlastnosti byly zvýšeny reflexním aluminiovým zátěrem (stříbrná strana), na niž se pokládá spací pytel. Již na omak je zřejmé, že použité materiály jsou pevné a odolné, za což Xtherm rozhodně zaslouží pochvalu. Opravná sada je součástí balení. Vzhledem k tomu, že se jedná o nafukovačku, není vyplněna pěnou ani jiným materiálem.

Díky tomu je výrazně lehčí než samonafukovací karimatky z téže kategorie. Menší (Regular) model o rozměrech 183 x 51 cm váží pouhých 430 g, větší Large varianta (196 x 63 cm) váží skvělých 640 g. Velký model je vhodný pro vyšší a větší osoby a také pro všechny, kteří si potrpí na větší komfort. Na trhu je v nabídce také verze MAX (Regular/Large), která se oproti testovanému modelu liší pouze svým tvarem – jedná se totiž o obdélník, a je tedy komfortnější. Počítat u ní musíte samozřejmě také s vyšší hmotností a většími rozměry po sbalení. Absence vnitřní pěny ale znamená větší tepelné ztráty. Výrobce proto přichází s tloušťkou 6,3 cm, která mimo izolaci zaručuje také vynikající komfort, a se speciální technologií Triangular Core Matrix™, díky níž je uvnitř podložky vytvořeno více než 100 buněk a reflexních bariér, které drží vzduch ohřátý tělesným teplem stále na svém místě. Díky tomu se Xtherm může pochlubit velmi vysokým tepelným koeficientem 5,7 R. Určitým nedostatkem je systém nafukování. Vzhledem k tomu, že nejde o samonafukovací model a nafukování ústy není příliš vhodné (vlhký vzduch hůře izoluje), Xtherm se nafukuje pomocí vaku, který slouží také jako transportní obal.

Vak lze připevnit k ventilu a postupně do něj nabírat vzduch z okolí. Po nabrání je potřeba vzduch vytlačit dovnitř do podložky. Tento postup přitom zabere poměrně velké množství času (cca 10 minut). V náročných podmínkách ale nemusí být vždy tolik času k dispozici. Pokud zvolíte menší variantu Regular, musíte také počítat s tím, že jde o užší podložku s šířkou 51 cm, což při výšce 6,3 cm může vadit větším osobám a těm, kteří preferují spánek na zádech. Lokty a ruce vám totiž mohou sjíždět na zem, podobně se mohou chovat také okrajové části spacího pytle. Pokud proto tušíte, že by vám tato nepříjemnost mohla vadit, rozhodně doporučujeme zvolit větší variantu Large. Drobným nedostatkem je také poměrně šustivý materiál, který je při převalování v noci slyšet, což může vadit zejména spoluspáčům. Celkově se ale jedná o nejlepší model v dané cenové kategorii. Nabízí totiž vynikající poměr nízké hmotnosti, malých rozměrů po sbalení a vynikající izolace. Ideální je při použití v náročných podmínkách (doporučujeme ji i na sníh a led). Pokud vám ale nevadí vyšší cena, využít ji samozřejmě můžete i v létě v běžných podmínkách. Rozhodně ji ocení osoby trpící bolestmi kloubů nebo zad.

  • vynikající komfort
  • vynikající izolace
  • velmi dobrá sbalitelnost
  • velmi nízká hmotnost
  • velmi dobrá odolnost
  • komplikované nafukování
  • šustivý materiál
Zjistit cenu

Proč je výběr správné karimatky důležitý a nevyplatí se jej podceňovat

Dříve, než vám prozradíme, jak správně vybrat pěnovou, samonafukovací nebo nafukovací karimatku, považujeme za důležité, zmínit se také o tom, proč se výběr izolační podložky rozhodně nevyplatí podcenit. V lepším případě vás to může stát pouze probdělou noc, v horším i zdraví a v extrémních případech i život. Hned na začátek je důležité si uvědomit, že – podobně jako u spacího pytle – vás nehřeje sama karimatka, nýbrž teplo vyprodukované vaším vlastním tělem.

Důležitá je proto hlavně termo-izolační schopnost každé podložky, s níž vyrážíte do přírody. Mnoho uživatelů má přitom ve zvyku spoléhat zejména na spací pytel. Často je to z toho důvodu, že se snaží na karimatce ušetřit (není již podstatné, zda na hmotnosti, rozměrech nebo ceně). To je ale velká chyba. Po ulehnutí totiž svým tělem spodní část spacáku stlačíte, čímž výrazně snížíte jeho izolační vlastnosti. Pokud byste se spacákem leželi na holé zemi, pocit by byl asi takový, jako byste leželi na tlustší dece. Šlo by tedy o téměř nulovou izolaci. Přitom platí, že čím kvalitnější spací pytel vlastníte, tím (zdánlivě paradoxně) kvalitnější potřebujete také izolační podložku.


 

Protože i ten nejkvalitnější spacák v místě slehnutí do velké míry přestává hřát, a předpokládáme, že pokud vlastníte kvalitní kousek, vyrážíte nejspíš častěji do extrémních podmínek. Kvalitní izolace odspodu je pro vás proto naprostou nutností. Přestože tuto poučku mnoho lidí zná, při koupi izolační podložky na ni mnozí obvykle zapomínají. A tak je bohužel stále jednou z nejčastějších chyb outdoorových nadšenců podcenění jejího výběru. Vždy proto mějte na paměti, že výběr kvalitní karimatky je stejně důležitý jako výběr kvalitního spacího pytle.

Jak vybrat karimatku?

Dříve, než vás provedeme výběrem karimatky, je vhodné si ujasnit, proč si ji vůbec chcete pořídit. Doporučujeme vám proto, zodpovědět si dvě základní otázky:

V jakých podmínkách (kde a kdy) budu karimatku nejčastěji používat?

Je rozdíl, pokud pořizujete izolační podložku pro občasné nocování v kempu na letní dovolené (v takovém případě si můžete dovolit větší komfort na úkor hmotnosti) nebo potřebujete karimatku pro náročnou vysokohorskou turistiku (v tomto případě bude každý gram navíc nežádoucí). Vaše rozhodnutí by měl ovlivnit také terén, na němž budete nejčastěji spát. Na ostrých kamenech, větvičkách nebo pokosených stéblech hrozí daleko větší riziko protržení, vhodnější volba jsou proto pěnové karimatky. Naopak pro chladný podklad (země v chladných ročních obdobích, vysoké hory, sníh, led) je potřeba především dobrých tepelně-izolačních vlastností, které vám poskytnou karimatky nafukovací a samonafukovací. 

Jak často budu karimatku používat?

Pro občasné použití v nenáročných podmínkách (kempy, festivaly, interiéry chat apod.) bohatě stačí levnější pěnový model, pro časté použití volte naopak vysoce kvalitní pěnové, nafukovací nebo samonafukovací karimatky. Na trhu najdete nabídku třísezónních (jaro, léto, podzim) i čtyřsezónních (celý rok) modelů. Některé podložky jsou naopak vhodné pouze pro využití v kempech, chatách apod.

Základní typy karimatek

Při výběru je nejdůležitější se rozhodnout, jaký typ izolační podložky pro vás bude nejvhodnější, a až poté vybírat podle dílčích parametrů. Spolu s konkrétním typem jsou totiž dány jak izolační vlastnosti a odolnost, tak i hmotnost a rozměry. Nejčastějšími typy karimatek jsou:

  • aluminiové (tzv. alumatky),
  • pěnové,
  • samonafukovací,
  • nafukovací.

Aluminiové karimatky (alumatky)

Jak je již z názvu patrné, jedná se o tenké pěnové podložky, které jsou z jedné strany potaženy reflexní hliníkovou vrstvou. Jejich tloušťka se obvykle pohybuje v řádech několika milimetrů (nejčastěji 3 mm), díky čemuž jsou ze všech typů nejlehčí (zpravidla okolo 150 g), nejskladnější (lze ji sbalit do rozměrů cca 10 x 26 cm) a nejlevnější (zhruba do 100 Kč). Spacák ochrání před vlhkostí a nečistotami, v případě nouze by vás měly ochránit před umrznutím.

Tím však jejich výhody končí. Termo-izolační vlastnosti alu matek jsou špatné a v zásadě se pro samostatné použití hodí pouze do horkých letních nocí, kdy je zem dostatečně vyhřátá, případně na dovolenou u vody (tyto karimatky mohou sloužit např. místo plážových podložek). Vzhledem k jejich tloušťce také po ulehnutí cítíte doslova každý kamínek. Komfort je proto skutečně malý. Pozor: Alumatky vždy pokládejte lesklou (hliníkovou) vrstvou nahoru a pěnou dolů. Hliník totiž odráží tělesné teplo, čímž zvyšuje tepelný komfort.

  • velmi nízká hmotnost
  • skladnost
  • voděodolnost
  • neztrácí funkčnosti při propíchnutí/propálení
  • velikost lze libovolně přizpůsobit
  • nízká pořizovací cena
  • velmi špatné tepelně-izolační vlastnosti
  • velmi nízký komfort

Pěnové karimatky

Pěnové podložky jsou jak cenově dostupné, tak poměrně komfortní a mohou se pochlubit i relativně dobrými izolačními vlastnostmi (v závislosti na tloušťce). Potěší také nízká hmotnost (od 150 do 400 g). Výběr je přitom skutečně široký – narazit můžete na nejrůznější tloušťku (většinou od 5 do 20 mm), tvar i barvu. Mezi jejich přednosti patří také fakt, že pěna obvykle neklouže tolik jako materiál nafukovacích a samonafukovacích podložek, a navíc nadále bez problémů funguje i při případném propíchnutí nebo propálení. Zásadními nevýhodami jsou horší izolační vlastnosti (pro zimní použití se nehodí) a větší rozměry po sbalení.

Tip: Velkou výhodou všech pěnových podložek je skutečnost, že jejich délku i šířku můžete obyčejnými nůžkami upravit přesně sobě na míru. Tuto kategorii ale rozlišujeme ještě na dvě podkategorie pěnových podložek, a to podle materiálu, z něhož jsou vyrobeny, na podložky z:

  • PE (polyetylenu) s otevřenými póry
  • a EVA (ethylenvinylacetátu) s uzavřenými póry.

PE karimatky

Podložky z PE jsou levnější (zhruba od 80 do 200 Kč), ale kvůli otevřeným pórům nejsou voděodolné (mají vyšší tendenci k absorpci vody). Některé jsou proto ze spodní strany opatřeny vodoodpudivou a otěruodolnou vrstvou. Polyethylen je navíc méně odolný (jak vůči oděru, tak roztržení), navíc postupem času ztrácí na objemu (v průběhu používání se tloušťka rychle ztenčuje, čímž dochází ke snížení izolačních vlastností a komfortu). Přesto jsou PE podložky stále populární. Hodí se totiž pro všechny uživatele, kteří nechtějí do karimatky investovat zbytečně mnoho peněz a na výlety vyráží pouze párkrát do roka.

  • nízká hmotnost
  • neztrácí funkčnosti při propíchnutí/propálení
  • velikost lze libovolně přizpůsobit
  • nízká pořizovací cena
  • nejsou voděodolné
  • horší tepelně-izolační vlastnosti
  • nižší komfort
  • horší skladnost (větší rozměry ve sbaleném stavu)
  • dochází k proležení materiálu

EVA karimatky

Podložky z ethylenvinylacetátu (někdy také tzv. evazotky nebo evamatky) jsou sice dražší oproti PE modelům (400 – 500 Kč), ale vzhledem k tomu, že EVA materiál má uzavřené póry, jsou voděodolné, mají lepší termo-izolační vlastnosti, delší životnost (jsou odolnější a kvalitní modely v podstatě nezničitelné), snáze se udržují a nabízí lepší komfort i stabilitu (nedochází k nechtěnému posuvu). Jedná se o vynikající kompromis mezi přijatelnou cenou, výkonem, hmotností a životností. Hodí se proto i pro náročnější túry. Pozor ale na výrazně levné evamatky, které se svými vlastnostmi podobají spíše PE karimatkám. Jedná se o tzv. jednovrstvé karimatky (tj. jsou tvořeny pouze jednou vrstvou téhož materiálu), jejichž tloušťka se pohybuje v rozmezí 8–14 mm (do 10 mm se hodí spíše pro letní využití, nad 10 mm i pro chladnější noci). Mnoho osob navíc používá tenkou evazotku jako doplněk k nafukovací nebo samonafukovací karimatce, nejenže zlepšuje izolaci, ale především chrání samo/nafukovací podložku před propíchnutím.

  • dobrý poměr cena/výkon
  • nízká hmotnost
  • vynikající odolnost
  • voděodolnost
  • neztrácí funkčnosti při propíchnutí/propálení
  • nekloužou
  • velikost lze libovolně přizpůsobit
  • snesou drsnější zacházení
  • horší skladnost (větší rozměry ve sbaleném stavu)
  • horší tepelně-izolační vlastnosti (než některé samo/nafukovací modely)
  • nižší komfort (než samo/nafukovací modely)

Kromě klasických rolovacích pěnových podložek, můžeme vydělit ještě karimatky:

  • skládané (skládací)
  • a profilované.

Skládané (skládací) pěnové karimatky

Již z názvu je patrné, že jde o podložky, které se namísto rolování skládají (podobně jako harmonika). Sbalitelnost, a tak i ušetřený prostor je tedy lepší. Navíc je balení mnohem rychlejší a snazší. I v tomto případě je ale sbalená karimatka obvykle větší a musíte ji připnout na batoh zvenčí.

Profilované pěnové karimatky

Profilované nebo také žebrované podložky se vyznačují zprohýbaným, zdrsněným nebo hrubým vzorem. Důvodem profilace je zejména skutečnost, že se ve vzniklých prázdných místech udržuje vzduch, díky čemuž podložka lépe izoluje. Profilace navíc zajištuje komfortnější spánek i na nerovném nebo kamenitém povrchu.

Jaký je rozdíl mezi samonafukovací a nafukovací karimatkou

Hlavní rozdíl mezi samonafukovacími a nafukovacími podložkami je ve způsobu nafukování a ne/přítomnosti výplně (pěny). Samonafukovačky jsou uvnitř vyplněny speciálním pěnovým materiálem s otevřenými póry (Rubex, Molitan apod.), stačí otevřít ventil a počkat, až do sebe karimatka z velké části sama natáhne vzduch, a poté ji dofouknout ústy. Nafukovací modely pěnu nemají, a je potřeba je celé nafouknout ústy. Vrstva pěny u samonafukovaček přitom zároveň zajištuje lepší tepelně-izolační vlastnosti i komfort (neplatí ale, že musí mít vždy vyšší tepelný koeficient).

Samonafukovací karimatky

Díky pěně uvnitř podložky nabízí samonafukovací karimatky obvykle nejlepší tepelně-izolační vlastnosti ze všech dostupných typů. Bývají ale těžší a hůře sbalitelné (po sbalení mají větší rozměry) než nafukovací modely, ale menší než pěnové podložky. Pro samonafukovací karimatky bývá typická také větší tloušťka po nafouknutí, která se obvykle pohybuje od 2,5 do 5 cm (setkat se lze ale i se silnějšími modely se 7 cm, výjimečně i s 10 cm). Větší tloušťka ale znamená kromě skvělého komfortu také vyšší hmotnost (někdy i přes 1 kg) a horší sbalitelnost. Hmotnost tenčích samonafukovaček se podobá váze nejtěžších pěnových karimatek a rozměry po sbalení se podobají letnímu spacáku.

Teplotní určení je přitom zpravidla dáno tloušťkou samonafukovačky. Tudíž obvykle platí, že čím tlustší, tím lepší tepelný komfort. Nejlepší samonafukovací karimatky mají rozdílnou tloušťku v nejzatěžovanější oblasti (zejména oblast beder) a na zbývající ploše. Díky tomu je dosaženo skvělého tepelného komfortu po celé délce. Naopak u ultralight podložek je pěna často odlehčena výseky. Ačkoli toto opatření výrazně snižuje hmotnost, bohužel jde ruku v ruce také s nižší životností. Podobně jako u nafukovacích, i samonafukovací karimatky se od sebe mohou velmi lišit, a to jak kvalitou použitých materiálů, tak kvalitou zpracování. Celkovou kvalitu lze přitom částečně odhadnout z délky záruky, kterou výrobce pro daný model nabízí. Vzhledem k tomu, že vnější syntetický materiál samonafukovaček bývá obvykle poměrně kluzký, je vhodné, pokud jsou vybaveny protiskluzovou úpravou.

Při spánku v nerovném terénu takovou úpravu rozhodně oceníte. Velkou nevýhodou samonafukovacích i nafukovacích modelů je fakt, že pokud dojde k jejich propíchnutí nebo selže nafukovací ventil (ucpe se, netěsní apod.), pak karimatka ztrácí své tepelně-izolační vlastnosti a ve většině případů je nepoužitelná (vyjma modelů s oddělenými a uzavřenými komorami). V tomto případě jsou oproti plastovým výhodnější kovové ventily, které jsou odolnější vůči mechanickému poškození (nejčastěji rozšlápnutí). Součástí většiny modelů bývá lepící sada (obvykle kousek svrchního materiálu a lepidlo).

V případě drobného poškození je ale obtížné problematické místo najít (často nepomůže ani ponoření do vody). U levnějších podložek může být problém i v nekvalitním materiálu, který není zcela neprodyšný. V takovém případě nezbývá než karimatku reklamovat. Zabránit nechtěnému propíchnutí se výrobci snaží také pomocí odolných zátěrů nebo použitím odolných svrchních materiálů. Pokud byste ale chtěli mít 100% jistotu, doporučujeme samonafukovačku doplnit o tenčí evazotku nebo alumatku. Tip: Při výběru samonafukovací podložky si všímejte také kvality švů. Ty musí být precizně svařeny, jedná se totiž o nejnamáhanější část karimatky. V případě nekvalitních švů tak může podložka začít velmi rychle ucházet.

  • vynikající tepelně-izolační vlastnosti
  • dobrý komfort
  • dobrá skladnost
  • voděodolnost
  • nedochází k proležení materiálu
  • vhodné i do extrémních podmínek
  • vyšší hmotnost
  • nesnesou drsnější zacházení (hrozí propíchnutí, prodření, propálení)
  • při poškození ztrácejí svoji funkci
  • velikost i tvar je dán
  • vysoká pořizovací cena

Jak správně nafouknout, vyfouknout a sbalit samonafukovací karimatku

Nejdříve podložku roztáhněte a otevřete ventil. Poté vyčkejte, až do sebe karimatka natáhne vzduch. Jak v této fázi samonafukovací karimatky fungují? Nafukování probíhá jako pumpa (pěnový materiál uvnitř do sebe postupně nasává vzduch). Nikdy ale nedojde k úplnému nafouknutí, a vždy je proto potřeba podložku nakonec do dostatečné tvrdosti dofouknout ústy. Ventil nakonec ručně uzavřete. Pro vyfukování se ventil otevře a postupně se vytlačí vzduch. Poté se ventil opět uzavře a karimatku je možné srolovat. Zbytkový vzduch poté opět vypustěte ventilem, a ten nakonec uzavřete. Po sbalení lze obvykle dostáhnout dostatečně malých rozměrů tak, aby bylo možné podložku umístit uvnitř batohu.

Údržba a skladování samonafukovacích karimatek

U samonafukovacích karimatek dávejte pozor na způsob skladování. Vždy se vyvarujte skladování v teple a na přímém slunci. Vlivem horka totiž může dojít k delaminaci, která se projeví odlepením textilie od pěnové hmoty uvnitř nebo vyboulením části podložky. Nikdy proto samonafukovačku neskladujte v autě, které stojí na přímém slunci, na batohu (kde hrozí i riziko mechanického poškození), ve stanu, který stojí celý den na slunci apod. Životnost samonafukovací (i nafukovací) podložky i její schopnost nasávat vzduch naopak prodloužíte skladováním s otevřeným ventilem v nafouklé pozici, a to nejen v domácích podmínkách (kde je tento způsob skladování vyloženě nutností), ale také ve stanu (pokud nemáte na výběr a karimatku musíte nechat ve stanu, na který svítí celý den slunce, vždy otevřete ventil, jinak může snadno dojít k poškození). Při skladování podložku nepřehýbejte a nejlépe ji položte. Nejdůležitější zásady ještě jednou přehledně shrneme. Jedná se o:

  1. Podložku nenechávejte na přímém slunci a v horku (batoh, stan, automobil).
  2. Dávejte dobrý pozor, na jaký terén ji pokládáte – vyvarujte se ostrých kamenů, ostrých větviček, stébel trávy, případně dalších ostrých předmětů.
  3. Vždy s sebou mějte opravnou sadu (lepidlo a záplatu).
  4. Samonafukovačky (ale i nafukovačky) skladujte vždy s otevřeným ventilem (a to i ve stanu), což umožní odvětrání vlhkosti (která se dovnitř dostala při dofukování ústy) a zabrání roztržení švů nebo vyboulení. Při skladování je nepřehýbejte.

Nafukovací karimatky

Do kategorie nafukovacích karimatek nepatří nafukovací matrace, jak se mnoho uživatelů mylně domnívá. Jak jsme již zmínili u samonafukovaček, nafukovačky se od nich liší tím, že se uvnitř nich nenachází pěnový materiál. Díky této skutečnosti jsou výrazně lehčí (obvykle váží pouze 300–500 g), menší po sbalení, na druhou stranu ale obvykle hůře izolují (na rozdíl od samonafukovaček) a většinou jsou také málo odolné vůči mechanickému poškození (propíchnutí, prodření, propálení). Veškerý objem vzduchu je navíc nutné nafouknout ústy, což není zrovna praktické. Oproti samonafukovacím podložkám bývají zpravidla tlustší, v některých případech až 10 cm, obvykle do 7 cm. Komfort těchto modelů je proto velmi dobrý. Pro zvýšení izolačních schopností je možné nafukovačku podložit tenčí evazotkou. Co se týče údržby a správného skladování nafukovacích karimatek, platí tytéž zásady, které jsou uvedeny u samonafukovacího typu. Podobně je potřeba při výběru dávat pozor na kvalitu švů, ventilu i použitých materiálů. Tip: Některé outdoorové nafukovací karimatky mají několik komor. Při proražení jedné z nich lze proto podložku i nadále používat, a nedochází tak k jejímu úplnému znehodnocení. Jednotlivé komory navíc brání proudění vzduchu uvnitř, čímž je zaručen velmi dobrý tepelný komfort.

  • Dobré tepelně-izolační vlastnosti
  • Vynikající komfort
  • Dobrá hmotnost (oproti samonafukovacím)
  • Vynikající skladnost
  • Voděodolnost
  • Nedochází k proležení materiálu
  • Náročné nafukování
  • Horší izolační vlastnosti
  • Nesnesou drsnější zacházení (hrozí propíchnutí, prodření, propálení)
  • Velikost i tvar je dán
  • Vyšší pořizovací cena

Srovnání

V tabulce níže přinášíme srovnání všech typů izolačních podložek. Uvádíme jak nejpodstatnější klady a zápory, tak i příklady, pro koho a při jakých aktivitách je daný typ vhodný. Tato tabulka je ale pouze orientační. Levná nafukovací podložka samozřejmě nebude mít stejné vlastnosti jako nafukovačka za několik tisíc.

Klady Zápory Využití
Alumatkynízká hmotnost i cena, skladnost, funkční i po porušeníšpatná izolace i komfortpouze pro nouzové použití, na pláže, případně jako podložka pod další karimatku
PE pěnové karimatkynízká hmotnost a cena, funkční i po porušenínejsou voděodolné, horší izolace a skladnost, nižší komfort, materiál se časem znehodnocujeobčasné použití několikrát do roka v nenáročných podmínkách (léto)
EVA pěnové karimatkynízká hmotnost, přijatelná cena, vynikající odolnost, funkční i po porušení, dobrá izolace i komfortšpatná skladnostuniverzální využití, ideální pro turistiku, velmi odolné, nevhodné do extrémních podmínek (zima)
Samonafukovací karimatkyvynikající izolace, velmi dobrý komfort, dobrá skladnostvyšší hmotnost, vysoká cena, horší odolnostuniverzální využití, vhodné i do extrémních podmínek (zima), nevhodné na ostrý podklad
Nafukovací karimatkyvynikající komfort i skladnost, dobrá izolace, nižší hmotnostvyšší cena, horší odolnost, náročné nafukováníuniverzální využití, někdy vhodné i do extrémních podmínek (zima), nevhodné na ostrý podklad

Důležité parametry

Ať už budete vybírat jakýkoli typ karimatky, je vždy vhodné vzít v potaz i níže uvedené základní parametry. Jedná se zejména o:

  • teplený koeficient (odpor),
  • kvalita provedení a odolnost,
  • skladnost,
  • velikost (délka, šířka, tloušťka),
  • tvar,
  • hmotnost,
  • materiál,
  • délka záruky.

Tepelný koeficient

Vůbec nejdůležitějším kritériem výběru je tzv. tepelný koeficient (odpor). Jedná se o hodnotu, která se označuje písmenem R (případně R-value) a vypovídá o termo-izolačních vlastnostech karimatky. Zjednodušeně řečeno jde o hodnotu, která uvádí, kolik tepla podložka odrazí zpět k tělu. Platí přitom, že čím větší je tepelný odpor, tím lépe. Pohybuje se v rozmezí od 1,0 (minimální izolace) po 9,5 (vynikající izolace). Tepelný koeficient je do velké míry závislý na typu karimatky, tloušťce i materiálu, z něhož je zhotovena. Zpravidla platí, že čím je podložka tlustší, tím vyšší bude mít tepelný odpor, ale tím bude i těžší.

Kvalita provedení a odolnost

Pokud berete spánek venku vážně, nedoporučujeme vám investovat do levných a víceméně nekvalitních modelů. Nejlevnější pěnové podložky jsou proto vhodné pouze pro nouzové přespání několikrát do roka. Levné samonafukovací a nafukovací karimatky vám zase nemusí dlouho vydržet (nekvalitní švy, ventil, nízká odolnost vůči propíchnutí).

Skladnost

Skladnost, sbalitelnost neboli rozměry (objem) ve sbaleném stavu – parametr, na který by měli brát ohled zejména všichni ti, kteří nechtějí mít příliš objemný batoh (např. vysokohorští turisté). Přestože objem nemusí být pro mnoho uživatelů určující, pro některé je zcela zásadní. Pokud navíc nebudete izolační podložku připínat zvenčí na batoh, skladnost hraje o to větší roli. Každý, kdo vyrazil na několik dní do přírody, jistě ví, jak cenné je volné místo v batohu. Nejskladnější jsou alumatky, nafukovačky a samonafukovačky (často 20–60 cm x 8–16 cm), nejméně skladné jsou pak pěnové karimatky, které lze ale snadno umístit zvenčí na batoh. U všech typů jde ruku v ruce se skladností tloušťka (čím tlustší, tím větší objem po sbalení). U samo/nafukovacích modelů se zajímejte také o to, zda je možné je přeložit napůl (nebo dokonce na čtvrtiny), případně je přeložit nelze (některé materiály přeložení nesnesou).

Velikost

Velikost znamená součet všech tří veličin – délky, šířky a tloušťky. Všechny tři si proto postupně podrobně rozebereme. U pěnových a aluminiových podložek je přitom výhodou možnost vytvoření libovolné velikost (jednoduše je ustřihnete tak, jak potřebujete), u samo/nafukovacího typu je velikost již dána, a je proto potřeba vybírat model, který vám (vašim tělesným proporcím) bude vyhovovat.

Délka

Délku izolační podložky byste měli vybírat především s ohledem na výšku vaší postavy. Obecně se doporučuje přičíst k vaší výšce 15 cm, čímž získáte ideální délku podložky. Délka pěnových (PE i EVA) karimatek i alumatek je přitom obvykle 180 cm. Samo/nafukovací podložky mají různé rozměry a často se jeden model vyrábí v různých velikostech: Small, Medium, Regular, Large, Woman (verze pro ženy), někdy také Extra Small nebo Extra Large.

Velikost Small je určena pro děti, případně jako podložka pod vybavení nebo na sezení. Její délka se pohybuje do 120 cm. Velikost Medium je určena pro osoby menšího vzrůstu či větší děti (její délka se pohybuje zhruba v rozmezí 168–180 cm). Regular je nejoblíbenější verze (pro výšku postavy 183–187 cm). Nejvyšší osoby pak ocení velikost Large (pro výšku osoby až 196–198 cm). Pokud ale řešíte každý gram navíc a nevyrážíte do extrémních podmínek, je velmi pravděpodobné, že si vystačíte i se zkrácenou verzí (o délce cca 160 cm). Pod hlavu můžete v tomto případě srolovat oblečení a pod nohama nahradíte podložku batohem. Přestože není takový spánek příliš komfortní, rozměry i hmotnost těchto modelů bývají skutečně velmi příznivé.

Šířka

Podobně jako délka se šířka izolačních podložek různí, a to jak podle typu, tak podle využití. Odlehčené (tzv. ultralehké) modely často za svoji hmotnost vděčí právě zúženému tvaru. Co se šířky týče, je důležité vybírat zejména podle velikosti postavy. Obézní osoby a lidé s širokou postavou by měli volit podložky s šířkou minimálně 60 cm (ideálně okolo 70–75 cm), štíhlým a drobnějším osobám postačí šířka 50–60 cm. Standardní šířka alumatek a pěnových karimatek je 60 cm. Opět jejich nespornou výhodou je možnost zúžení svépomocí podle vlastních potřeb. Opět ale platí, že výběr šířky je především subjektivní, vždy byste proto měli zhodnotit, jakou šířku pro své pohodlí potřebujete, abyste v noci z karimatky nesklouzávali (např. při častějším převalování). Zajímavostí jsou přitom tzv. karimatky pro 2 osoby – obvykle jde o podložky samonafukovací a nafukovací.

Tloušťka

Tloušťka, síla neboli výška izolační podložky přímo ovlivňuje jak komfort, tak zejména tepelně-izolační vlastnosti. Obvykle také platí, že čím silnější, tím je karimatka těžší a má větší rozměry po sbalení. Rozhodně se proto nejedná o nedůležitý parametr, právě naopak. U různých typů se přitom tloušťka výrazně liší. Nejtenčí alumatky mají okolo 3 mm, PE podložky 5–12 mm (při častém používání se rychle slehnou), evamatky 8–14 mm, samonafukovačky 25–80 mm a nafukovačky až 100 mm.

Sílu podložky proto volte vždy velmi pečlivě, a to s ohledem na vlastní potřeby (lidé trpící na problémy s pohybovým aparátem, ledvinami, močovým měchýřem, osoby náchylné na prochladnutí a starší lidé by měli vždy volit co nejsilnější karimatky). Vezměte v potaz také potřebu komfortu – někdo se pohodlně vyspí na podložce o síle 0,5 cm, jiný pro kvalitní spánek potřebuje více než 5 cm. Neméně důležité je zohlednit také nejčastější terén, na němž budete spát (nerovnosti, tvrdost, teplotu povrchu, nebezpečí protržení apod.).

Tvar

Nejčastějším tvarem izolačních podložek je obdélník, u samo/nafukovacích modelů ale může jít i o ovál nebo anatomické tvarování (zúžení v oblasti nohou). Výhodou pěnových podložek a alumatek je opět možnost úpravy nůžkami, u ostatních typů je důležité vybírat podle podobných kritérií jako u tloušťky – vždy zohledněte zejména své pohodlí a hmotnost i rozměry po sbalení. U některých modelů komfort zvyšuje integrovaný polštářek.

Hmotnost

Naprosto zásadní údaj zejména pro všechny, kteří preferují chození nalehko. Při nocování v kempech, na zahradě apod. samozřejmě hmotnost nehraje nijak zásadní roli. Nejlehčí jsou aluminiové karimatky (okolo 100 g), v závěsu za nimi pak pěnové podložky (od 150 do 400 g), hmotnost samonafukovacích modelů se může dosti lišit podle rozměrů i použitých materiálů (zhruba 600–900 g) a u nafukovaček je tomu podobně, přestože jsou lehčí než samonafukovací, a to okolo 300–500 g.

Materiál

Již v rámci pěnových karimatek jsme zmínili, že pokud cestování myslíte vážně a chcete si pořídit pěnovou podložku, vždy volte kvalitnější EVA materiál. Pokud ale vybíráte mezi samo/nafukovacími modely, bude výběr materiálu o něco obtížnější. Vždy byste měli usilovat o co nejpevnější, nejodolnější a zároveň nejlehčí a nejskladnější materiál (přestože si tyto charakteristiky většinou odporují). Zcela zásadní je také volit modely s protiskluzovým povrchovým ošetřením (a to ideálně z obou dvou stran). Při spánku v mírně svažitém terénu totiž může bez tohoto ošetření snadno docházet ke sklouzávání z karimatky při spánku, což je dosti nepříjemné.

Délka záruky

Zejména u otudoorového vybavení vypovídá o kvalitě daného výrobku také délka záruky. Ta se může pohybovat od 2 let, přes 10–25 let až po doživotní záruku. Doporučujeme se zajímat nejen o délku záruky, ale také o možnosti opravy či reklamace.

Cenové relace

Ohledně cen jednotlivých typů karimatek jsme se již zmiňovali v úvodu tohoto článku. Pro lepší přehled se však cenovým hladinám budeme věnovat i nyní. Vyčleníme tři základní kategorie, do nichž lze izolační podložky rozřadit.

  • Do 1 000 Kč,
  • od 1 000 Kč do 3 000 Kč,
  • nad 3 000 Kč.

Levné karimatky

V nejnižší cenové kategorii se nachází všechny typy alumatek, PE položek a EVA karimatek. Najdeme zde ale už i nejlevnější samonafukovací a nafukovací karimatky. Zpravidla mají ale velmi nízkou hodnotu tepelného odporu a hodí se pouze pro letní táboření v nenáročných podmínkách.

Kvalitní karimatky

Od 1 000 Kč do 3 000 Kč již seženete kvalitnější modely, které jsou často určeny i pro třísezónní využití. Zpravidla se již jedná pouze o samonafukovací a nafukovací podložky, které mají vyšší koeficient tepelného odporu a jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů. Narazit můžete i na ultralehké modely, případně speciální velké nebo široké podložky pro skutečně komfortní spánek. Specifikem této kategorie jsou i tzv. double karimatky, což jsou podložky určené pro dva spáče (obvykle samonafukovací).

Nejlepší karimatky

V top kategorii nad 3 000 Kč najdete nej samonafukovací a nafukovací karimatky, které jsou vhodné i pro čtyřsezónní využití (tedy i v zimě a extrémních podmínkách). Jejich tepelný odpor i komfort bývá velmi vysoký. Kvalita zpracování i použitých materiálů je také na vysoké úrovni. Často se snaží také o maximálně nízkou hmotnost a rozměry ve sbaleném stavu. Co se designu týče, obvykle je však v této kategorii (oproti dvěma předcházejícím) výběr poměrně užší.

Tipy na závěr

  1. Jestliže vyrážíte do extrémních podmínek (vlhko, déšť, sníh), vždy si zajímejte o nepromokavost (vodní sloupec) karimatky i jejího obalu.
  2. Mnozí jistě znají tzv. aluminiové fólie, které se často používají u záchranných složek. Jedná se o lehkou a skladnou fólii, kterou doporučujeme mít vždy s sebou. Můžete ji totiž využít jako provizorní izolaci v případě, že samo/nafukovačku propíchnete.
  3. Zejména samonafukovací a nafukovací karimatky můžete levně pořídit také ve výprodejích či nejrůznějších akcích.
  4. Pokud si nejste při výběru té správné karimatky pro vás stále jisti, pomoci vám mohou také uživatelské recenze, případně výsledky nezávislého testování.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 29 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

  1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
  2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
  3. Rady k nakupování
  4. Nové recenze produktů
  5. Nové srovnávací testy
  6. Tyto e-maily jsou zdarma
  7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

      Přidejte váš dotaz nebo recenzi

      Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

      Covybrat.cz
      Logo