Jak vybrat klávesnici

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Klávesnice je bránou do online světa. Jejímu používání se dnes nevyhne téměř nikdo. Většina z nás používá tu, kterou jsme dostali společně s počítačem. Víte ale, že existují i speciální klávesnice, které mají svoje přesné určení? Velké rozdíly jsou mezi klávesnicemi ergonomickými, hráčskými a kancelářskými. Některé z nich dokonce nabízí řadu vychytávek jako je podsvícení nebo multimediální tlačítka, či tlačítka, která si můžete naprogramovat podle vlastní preference. V následujících řádcích vám jednotlivé klávesnice blíže přiblížíme, poradíme jak vybrat tu pravou a představíme vám klávesnice, které jsou zkrátka nejlepší.

Test klávesnic pro rok 2023

Do našeho testování jsme zahrnuli hráčské klávesnice, klávesnice pro běžného uživatele a objeví se i ty bezdrátové. Mezi vybranými modely najdete ty za pár stovek, ale otestovali jsme i ty ze střední cenové kategorie. Nejdůležitější pro nás byly funkce, celkové ovládání a také kvalita. Přečtěte si, na které klávesnici nám prsty běhaly nejlépe!

Genius GX Gaming Scorpion K10

Typ klávesnicemembránová
LayoutCZ/SK
Anti-Ghostingmaximálně 19 tlačítek
Programovatelná tlačítkaF1-F12
Předvolba osvětleníano RGB LED
Způsob připojeníUSB
Šířka450,7 mm
Výška143,5 mm
Hloubka39,5

Tato herní klávesnice patří do levnější kategorie hráčských klávesnic a svými možnostmi tomu i odpovídá. RGB LED podsvětlení nabízí sice výběr jen ze šesti barev a intenzitu si navolit nemůžete, ale můžete využít různé efekty (celkem 5), jako je problikávání, vlnění, zhasínání a rozsvícení nebo si nechat zapnutou zkrátka jen jednu barvu. Barevná podsvícení je možné nastavovat jen s přidržením klávesy Fn. Podsvícená jsou nejen písmena, ale i znaky. U této klávesnice nelze nastavit jiné podsvětlení pro mezerník, W,S,A,D a ostatní klávesy.

Programovatelných klávesnic je hned 12 a jedná se o klávesy F1 až F12. Jednotlivá nastavení si navíc můžete uložit jako profil a automaticky mezi nimi přepínat. Klávesnice má vyšší profil a zvuk jako mechanická, ale o mechanickou se nejedná. Jedná se o membránovou s přídavnými prvky. Odezva tedy nebude tak blesková jako u mechanické, ale méně nároční hráči se s ní spokojí. Při hraní jistě oceníte klávesy, pomocí kterých můžete ovládat zvuk. Pro ovládání je nutné stisknout tlačítko Fn. Samozřejmostí je Anti-Ghosting systém.

Nenechte se zmást produktovými fotografiemi, které ukazují anglicky layout klávesnice. Pro Českou republiku má klávesnice český layout zahrnující i diakritiku. Díky pogumovaným nožkám a větší hmotnosti klávesnice se na ní dobře píše, protože „necestuje“ po stole. Trochu nezvykle je řešená klávesnice Enter, kdy jsme zvyklí, že je většinou dvouřádkový, ale v tomto případě je jednořádkový, takže si na tento fakt budete muset zvyknout a smířit se s tím, že z počátku zkrátka budete mačkat i klávesnice pod nebo nad ním.

Problematické je nastavování podsvětlení, které reaguje na změnu třeba přechodu ze hry na sledování filmu tak, že se nastavené podsvětlení změní, což je docela otravné. Budete muset zapátrat v návodu a na různých fórech, kde se tento problém docela hojně řeší. Pokud klávesnice neustále problikává, a to i když není tento mód nastavený, je to důvod k reklamaci.

Zjistit cenu

Razer Ornata Chroma

Typ klávesnicemembránová
LayoutUS
Anti-Ghostingmaximálně 10 tlačítek
Programovatelná tlačítkaano
Předvolba osvětleníano RGB
Způsob připojeníUSB
Šířka460 mm
Výška30 mm
Hloubka155 mm

Klávesnice Razer Ornata Chroma paří do cenové kategorie, kde si už vybere opravdu každý. Hned na úvod by se hodilo říct, že klávesnice není mechanická, ale membránová s mechanickými prvky, takže její cena nám přijde trochu přemrštěná. Nenabízí ani samostatná mediální tlačítka, takže zvuk ovládáte přes tlačítko Fn.

Hráčům nebude pravděpodobně příliš vadit, že layout klávesnice je US, což pro uživatele, kteří na ni chtějí i psát však může být problém. Chybí totiž pro češtinu velmi podstatná písmena a znaky.

Kladně hodnotíme střední výšku klávesnic, která je něco mezi vysokými a chicletovými klávesnicemi. Pohyb prstů na klávesnici je rychlejší a přesnější. O komfort i během několikahodinového hraní se postará ergonomická podložka pod zápěstí, která je ke klávesnici připojená pomocí magnetu. Ten by mohl být o něco silnější, ale i tak je pocit ze hry opravdu dobrý.

Osvětlení klávesnice je impozantní. Díky RGB barvám si můžete navolit jakýkoliv odstín jakékoliv barvy chcete. Díky Razer Synapse si můžete i předvolit barvu pro jednotlivá tlačítka, což je zejména při hraní velmi praktické. Dalším ulehčením a zrychlením hry může být možnost navolení si tamplates herních žánrů. Módu pro změnu barevného podsvícení je na klávesnici opravdu hodně.

Nevýhodou vidíme v tom, že LED dioda neosvětluje jen klávesu, ale také její podloží. Pokud si tedy chcete navolit jen osvětlení vybraných kláves a ostatní necháte zhasnutá, musíte počítat s tím, že rozsvícené klávesy budou osvětlovat i nejbližší okolí. To může být někdy nepraktické a náročnější na oči.

Samozřejmostí je Anti-Ghosting, reakce při hraní je poměrně dobrá a díky střední výšce kláves není provoz tak hlučný. USB port zboku klávesnice zde není. Trochu nám chybí to, že intenzitu osvětlení si nemůžete regulovat.

Zjistit cenu

A4Tech Bloody B120

Typ klávesnicemembránová
LayoutUS
Anti-Ghostingne
Programovatelná tlačítkaano
Předvolba osvětleníano LED
Způsob připojeníUSB
Šířka455 mm
Výška180 mm
Hloubka32 mm

Klávesnice A4tech Booldy B120 je označena jako hráčská. Co se vybavenosti týče, nabízí podsvícení a možnost dvou programovatelných tlačítek. Jedná se spíše o slabší klávesnici v kategorii hráčských. Podle našich zkušeností si ji klidně může pořídit i člověk, který na počítači nechce primárně hrát.

Oblíbí si ji všichni ti, kdo na počítači hlavně píší. Má unikátně tvarovaná tlačítka, takže úhoz je přesnější a nedochází k tak častým překlepům. Klávesnice je membránová, ale má speciálně upravený mezerník a voděodolnou úpravu v případě nehody, jako může být nechtěné převrhnutí sklenice s vodou.

Na klávesnici se dobře píše, protože je robustní a umožňuje také nastavení sklonu, takže práce i hraní je velmi pohodlné.

Hráčská tlačítka W,A,S,D jsou ze silikonového materiálu odlišné barvy oproti zbytku klávesnice, což vizuálně vypadá atraktivně. Nevýhodou je, že písmena na těchto klávesách jdou špatně přečíst. V balení jsou naštěstí dodávaná tato písmena i v klasické úpravě, takže si je může uživatel klidně vyměnit.

Velmi ocenitelná je funkce zamknutí klávesy Windows, takže vás při hraní nic neruší. U dvou tlačítek je možné programování pro automatickou a rychlou střelbu. Výrobce udává, že klávesnice má nejrychlejší odezvu na světě, ale při hraní zjistíte, že tomu opravdu tak není. Proto klávesnici ocení především ne příliš náruživí hráči. Klávesnice nemá ani funkci Anti-Ghosting. Za multimediální tlačítka jsou označena F1-F4, která reagují až na stisknutí kombinace Fn +F (číslo). Výhodou je, že je výrobek robustní, a přitom ne těžký a také má dlouhý kabel (1,8 m).

Osvětlení klávesnice je „ledkové“ a nabízí jen červenou barvu. Zato si však můžete vybrat z 5 stupňů intenzity osvětlení. Ovšem i na maximum je vydávané světlo poměrně slabé. Osvětlení není rovnoměrné, takže některá tlačítka svítí více než jiná. Tato hráčská klávesnice má docela dost nedostatků, ale za cenu, za kterou ji pořídíte, jí to snad budete moct odpustit. Pokud jste jen příležitostný hráč a na PC potřebujete i psát, bude pro vás klávesnice dobrou volbou.

Zjistit cenu

Wireless Touch Keyboard K400 Plus

Typ klávesnicemembránová
LayoutCZ/SK
Anti-Ghostingne
Programovatelná tlačítkane
Předvolba osvětleníne
Způsob připojeníbezdrátová
Šířka354,3 mm
Výška139,3 mm
Hloubka23,5 mm

Klávesnice Wireless Touch Keyboard K400 Plus je primárně určená pro ovládání Smart TV. Její připojení je bezdrátové a provádí se pomocí zapojení miniaturního přijímače do USB. Výrobce slibuje dosah 10 m, což je opravdu bezproblémové.

Klávesnice je velmi lehounká a je celá vyrobená z plastu, což zrovna neodkazuje k nejdelší životnosti. Navíc při přenášení klávesnice trochu „hrká“. Protože se předpokládá, že s ní budete ovládat převážně televizi, není příliš vhodná pro delší psaní. Tím myslíme, že není plnohodnotnou náhradou za klasickou klávesnici k PC.

Rozměry klávesnice jsou velmi skromné, takže i jednotlivé klávesy jsou malé a nejsou příliš vhodné na psaní delších textů. Klávesnice má jen jednořádkový Enter, což vám z počátku může působit problémy a bude potřeba si na tento fakt zvyknout. Směrové šipky jsou také velmi malé, takže při jejich ovládání musíte být opatrní a zkrátka si na tento fakt zvyknout.

K400 Plus je uzpůsobená tak, aby se pohodlně držela v obou rukách. Při držení budete mít u levého palce v horní části klávesnice žluté tlačítko, které supluje levého tlačítko myši, takže se vám bude palcem snadno ovládat a docela slušně ho využijete na střílečky. Touchpad má rozměry 3,5“ a dobře se ovládá. Z počátku vás může vyvést z míry, že na dotyk vašeho prstu nereaguje. To je zapříčiněno tím, že je naprogramovaný na dotyk dvou prstů, podobně, jako to má touchpad od Apple.

Klávesnice je kompatibilní s většinou televizí. Je však důležité, aby bylo kam zasunout USB port. Mnoho uživatelů na různých fórech uvádí, že jim klávesnice nefunguje. Vždy je dobré se v obchodě zeptat, zda je kompatibilní k vaší televizi, zjistit si, zda má vaše televize vstup pro USB a na stránkách výrobce si najít programy, které by vám měly v případě nesnází pomoct klávesnici k televizoru nebo k PC snadno připojit.

Klávesnice funguje na 2 tužkové baterie, které mají životnost podle toho, jak často klávesnici používáte a také zda využíváte tlačítko pro vypnutí a zapnutí. To výrazně zvyšuje životnost baterií. Pořizovací cena je přijatelná, ale rozhodně bychom za tento modle nezaplatili více než 1 000 Kč. Provedení totiž nepůsobí úplně nejkvalitněji a pro psaní delších textů není klávesnice příliš vhodná.

Zjistit cenu

Connect IT CI-45

Typ klávesnicemembránová
LayoutCZ
Anti-Ghostingne
Programovatelná tlačítkane
Předvolba osvětleníano LED
Způsob připojeníUSB
Šířka454 mm
Výška158 mm
Hloubka27 mm

Connest IT CI-45 je klasická klávesnice kancelářská klávesnice, která má navíc modré LED podsvětlení. Bude se vám na ní dobře psát, surfovat na internetu i hrát hry. Je taková univerzální, proto na ni nemohou být kladeny vysoké nároky profíků (a to jak hráčů, tak spisovatelů). Pro nás byla velmi příjemná výška jednotlivých kláves, která se velmi podobá notebookové klávesnici, takže psaní textů není žádný problém.

Osvětlení nám přijde jako taková vychytávka navíc. I když… Písmena na klávesnicích jsou bez zapnutého podsvícení i ve dne špatně čitelná, takže podsvícení kláves tu má docela významnou roli. Nejvíce ho však oceníte, pokud pracujete večer. Trochu nás zklamalo, že podsvícení má zrovna modrou barvu, protože právě na tuto barvu je lidské oko nejvíce citlivé a při dlouhém koukání do PC vás od něj mohou začít bolet oči.

Nejideálnější barvou podsvícení je bílá, která by se hodila i tady a to i proto, že si z barevné palety stejně jinou barvu vybrat nemůžete, stejně jako si nemůžete nastavit intenzitu světla. Podsvícení můžete maximálně vypnout nebo zapnout.

Klávesnice vypadá na první pohled velmi luxusně. Černá barva je doplněná stříbrným rámováním a provedení klávesnice je lesklé. Jakmile ji však začnete používat, zjistíte, jak nepraktické lesklé provedení je. Jsou na něm totiž hned vidět veškeré otisky, bez kterých se při psaní neobejdete, že? Nicméně pokud hledáte náhradu za klávesnici, která vám po x letech odešla, může být právě tato dobrou volbou.

Zjistit cenu

Podle čeho vybrat nej klávesnici

Pokud je práce s počítačem vaším denním chlebem, je velmi důležité, abyste měli kvalitní klávesnici. Na klávesnici nemusíte jen psát, ale také programovat nebo hrát. A všichni dobře víme, že tyto činnosti zaberou spoustu času. Jak vybrat tu nejvhodnější?

 • Během činnosti na klávesnici by vás neměly bolet ruce, neměli byste v nich cítit napětí.
 • Podívejte se, zda je možné nastavit její sklon, některé tuto možnost nenabízejí, jiné nabízí jednostupňový nebo dvoustupňový sklon.
 • Zajímejte se o to, zda je ke klávesnici možné dokoupit opěru zápěstí, nebo zda je už součástí balení.
 • Zaměřte se na to, jaká poloha, výška a rozložení kláves je pro vás pohodlné a přijatelné.
 • Popřemýšlejte, zda chcete klávesnici bezdrátovou nebo se spokojíte s USB připojením.
 • Na trhu jsou k dostání klávesnice bez numerické části, s numerickou částí nebo samostatné externí numerické klávesnice.
 • Před nákupem je dobré si klávesnici osahat, je velký rozdíl mezi mechanickou a membránovou klávesnicí.
 • Stanovte si přijatelnou cenu, za kterou jste ochotni klávesnici pořídit, cenová škála je široká. Zahrnuje výrobky za pár stovek, ale i za několik tisíc.

Layout klávesnice

Layout znamená rozvržení znaků na klávesnici. V Česku se jedná o rozvržení, které se nazývá QWERTZ. Vychází z původního rozložení QWERTY, které je typické zejména pro anglicky hovořící a píšící země. Nejzásadnější rozdíl je v pozicích písmene Z a Y.

Z rozložení QWERTY, které bylo přijato v roce 1888 jako univerzální, vzniklo několik dalších národních modifikací, mezi které se řadí například již zmiňovaný QWERTZ nebo AZERTY. Rozložení znaků na české klávesnici upravuje ČSN 36 9050:1994 Rozložení znaků na české klávesnici pro textové a kancelářské systémy. Tato norma stanovuje rozložení pro 48 kláves. Svoje přesné místo na klávesnici mají jak písmena abecedy, tak další speciální znaky.

Ve 30. letech 20. století bylo speciálně upraveno rozložení klávesnice pro anglicky hovořící obyvatele. Úpravu vytvořil August Dvorak, podle kterého je také rozložení nazváno, tedy Dvorakova zjednodušená klávesnice. Klávesnice je ekonomičtější, protože znaky jsou rozloženy podle četnosti výskytu v textu, zohledněno bylo také střídání rukou, síla prstů a další pravidla. Psaní na této klávesnici má být rychlejší a bezchybnější.

Před nákupem si zjistěte, zda jsou na klávesnici české popisky. Existují totiž i takové výrobky, které, i když splňují QWERTZ rozložení, mohou mít mezinárodní nebo cizojazyčná označení.

Různými proměnami také prochází tlačítko ENTER, které může být jedno nebo dvouřádkové. Tlačítko Shift stejně jako Backspace může být dlouhé nebo krátké. Některé klávesnice mají za úsporou prostoru zkrácené šipky, takže se zamyslete také nad tím, jak moc je používáte a zda vám menší úprava bude nebo nebude vyhovovat.

Druhy klávesnic

Na trhu se můžete setkat s různými druhy klávesnic a každou z nich oceníte při jiné činnosti.

 • Numerická klávesnice,
 • kancelářská klávesnice,
 • klávesnice s podsvícením,
 • herní klávesnice,
 • klávesnice programovatelná,
 • kompaktní klávesnice k tabletům,
 • ergonomická klávesnice,
 • bezdrátová klávesnice.

Numerická klávesnice

Numerická klávesnice může být součástí klasické klávesnice, kterou máte k počítači. Obecně mají klávesnice s čísly větší rozměry a jsou kompaktnější. Pokud však doma máte menší klávesnici bez numerické části, je možné si pořídit přídavnou numerickou část, která se k počítači může připojit buď bezdrátově, nebo pomocí USB.

Numerickou periferii většinou postrádají hráčské klávesnice, protože při hraní většinou čísla nepotřebujete. Díky tomu uspoříte prostor, který bude o to větší pro pohodlnou manipulaci s myší, která je při hraní často dosti klíčová.
Numerická klávesnice je nejčastějším doplňkem k notebooku, kde výrazně ulehčuje práci s čísly. Může také sloužit jako vstupní periferie v některých aplikacích, které jsou profesionální.

Na klávesnici najdete nejen tlačítka s čísly, ale také rychlé ovládání dalších aplikací, jako je otevření mailu nebo kalkulačky. Dále obsahuje matematická znaménka a klávesu Enter. Počet tlačítek záleží na vyspělosti klávesnice, některé jich mohou mít jen 17 jiné i přes 20. Nezapomeňte, že pokud pracujete s čísly, je důležitá hlavně přehlednost a snadné ovládání. Dejte si pozor, aby vám další tlačítka navíc zbytečně nekomplikovala práci.

Kancelářská klávesnice

Jedná se o nejběžnější typ klávesnice, který se většinou prodává v setu s myší. Je možné si pořídit i bezdrátovou kancelářskou klávesnici s myší. Nejlepší klávesnici pro kancelářskou práci nelze snadno určit, protože velmi záleží na tom, jakou práci děláte. Pokud hodně píšete, může vám vyhovovat ergonomická, pokud pracujete s čísly, nezapomeňte, aby měla numerickou část.

Tento typ můžeme označit za nejuniverzálnější. Dobře se na ní píše a je vhodná i pro občasné hraní her. Nenároční uživatelé si na ni většinou rychle zvyknou. Je vhodná především na psaní jak textu, tak čísel (pokud tedy zahrnuje numerickou periferii). Tyto klávesnice většinou nemají multimediální prvky navíc ani žádná jiná tlačítka pro otvírání aplikací nebo rychlejší přístup k souborům.

Podsvícená klávesnice

Podsvícení většinou mají hráčské klávesnice, u kterých si můžete nastavit barvu osvětlení, ale třeba i intenzitu. Vychytávky těchto klávesnic se většinou odvíjejí od pořizovací ceny. Základní modely vám nabídnou jen základní výběr barev, jiné nabízí výběr z RGB barev, takže uživatel má možnost si vybrat, jakou barvu chce, protože je jich dostupných celá řada. Hráči si většinou světelnými efekty mohou atmosféru hry vychutnat mnohem intenzivněji.

Kromě hráčských klávesnic mohou podsvícením disponovat i klávesnice pro uživatele, kteří raději pracují za šera nebo v noci. Samozřejmě, že rozsvícení stolní lampičky je neocenitelným pomocníkem, ale v lepší a rychlejší orientaci na klávesnici může být podsvícení přínosným pomocníkem.

Při výběru si dejte pozor na intenzitu podsvícení. Nejlepší klávesnice s podsvícením by ho měly mít rovnoměrně rozvržené. Nemělo by se stávat, že některá klávesa bude svítit víc a druhá skoro vůbec. Světlo by také nemělo extrémně prosvítat mezi mezerami jednotlivých kláves nebo tlačítek.

Obecně se tvrdí, že podsvícené klávesnice jsou náročnější na oči, takže vás mohou začít dřív bolet. Pokud jste pisálci, kterým se nejlépe pracuje zejména v noci, rozhodněte se pro bílou barvu, která je pro oči nejvhodnější. Červené podsvícení ocení zejména hráči, modrá barva je agresivní, protože na tu je lidské oko nejvíce citlivé.

Při výběru se zaměřte na to, zda je možné osvětlení zapnout i vypnout, případně regulovat jeho intenzitu. Vůbec nejlepší by bylo si osvětlení klávesnice vyzkoušet v temnějším prostředí, nebo si na podscívené klávesnice k PC přečíst recenze. Podsvícená klávesnice většinou není bezdrátová, protože má větší spotřebu, takže by se při práci nebo hraní na ní rychleji vybíjely baterie. Můžete se však rozhodnout pro pořízení notebooku s herní podsvícenou klávesnicí a připojení k PC ani spotřebu baterek nemusíte nijak řešit.

Herní klávesnice

Výběr herní klávesnice je specifický. Pokud doma máte počítač, na kterém víte, že budete jen hrát a nedělat nic jiného, můžete si pořídit speciální herní klávesnici, která neobsahuje tlačítka s diakritikou. Pokud však víte, že na klávesnici budete také občas psát, budou vám tato tlačítka chybět.

Herní klávesnice musíte v drtivé většině k počítači připojit přes USB. Bezdrátové provedení se nedoporučuje zejména kvůli rychlosti odezvy, která může být u bezdrátové varianty delší, navíc jste závislí na bateriích, které se vybíjí a také na síle signálu.

Nejdůležitější je, aby byla klávesnice vyrobená z kvalitních materiálů a měla kvalitní spínače. Herní klávesnice můžete sehnat v nejrůznějších cenových kategoriích. Ty nejlevnější vám pravděpodobně nabídnou jen pár barev osvětlení, ty dražší však mohou mít i programovatelná tlačítka, funkce navíc, zjednodušené ovládání a mnoho dalšího.

Stejně jako myš, tak i klávesnice musí vašim rukám padnout jako rukavice. Zaměřte se proto na rozložení kláves.

 • U české klávesnice je standardní dvouřádkový Enter,
 • levý Shift, který je krátký a Backspace, který je naopak delší,
 • varianta s jednořádkovým Entrem a dlouhým levým Shiftem je typická pro klávesnice s anglickým layoutem.

Možná se vám může zdát, že nejlepší herní klávesnice poznáte podle designu. Vzhledem vám klávesnice připomíná ovládání kosmické lodi a font na klávesnici odkazuje k pohybu v mimozemském prostoru. Zejména na font písmen na klávesnici se zaměřte, protože pokud bude přehnaný, můžete časem zjistit, že od sebe písmenka nerozeznáte, a to je spíše ke zlosti!

Pokud se rozhodnete pro herní klávesnici s podsvícením, je velmi důležitá kvalita onoho podsvícení. Nejvhodnější barvou pro oči je bílá, ale k sehnání je i podsvětlení červené nebo modré. Jak jsme však napsali výše, z červeného i modrého podsvětlení bolí oči, kterým nepřidává pulzování ani blikání.

Opravdu top herní mechanické klávesnice by měly mít tlačítka, která si můžete naprogramovat podle sebe. Jedná se o přídavné herní klávesy, kterým můžete naprogramovat různé funkce. Velmi pečlivě si zkontrolujte, jak jsou provedena a umístěna. Jsou dobře po ruce pro hraní? Nebudou překážet při psaní?

Nejideálnější je, pokud jsou tyto klávesy (makrotlačítka) umístěny zhruba v poloviční výšce a hmatově jsou snadno rozlišitelné.

Kromě makrotlačítek je dobré, aby měla herní klávesnice N-Key Rollover nebo Anti-Ghosting systém.

 • N-Key Rollover umožňuje čtení stisknutí několika tlačítek zároveň. Klávesa s označením N odkazuje na množství kláves, které je možné stisknout v jeden okamžik.
 • Anti-Ghosting systém umožňuje stisknutí několika obecně nejpoužívanějších tlačítek najednou.

Třešničkou na herních klávesnicích může být USB hub, který umožňuje ke klávesnici připojit myš a dokonce i sluchátka.

Programovatelná klávesnice

Na trhu jsou k dostání také programovatelné klávesnice, které vám umožňují naprogramovat si klávesnici přesně podle vašich požadavků. Ocenit ji mohou copywriteři, programátoři, designéři a další.

Pro nastavení klávesnice přesně podle vašich požadavků potřebujete program, ve kterém si můžete stáhnout layout české klávesnice a u každé klávesy si nadefinovat znak, který se napíše při stisknutí konkrétní klávesy nebo při stisknutí dalších přepínačů jako je Shift, Ctrl+Alt, Caps Lock a další kombinace. Vytvoříte si tak klávesnici přesně na míru.

Kompaktní klávesnice k tabletům

Tablet se dnes těší velké oblibě a to především díky své hmotnosti. Dokáže plnohodnotně suplovat osobní počítač, ale k dokonalosti mu chybí klávesnice. Řešením proto může být pouzdro na tablet s klávesnicí. Ty nejlepší klávesnice se k tabletům nebo mobilům připojují pomocí Bluetooth a jen v případě levnějších modelů je k připojení zapotřebí micro USB.

Pokud se rozhodnete pro pouzdro s klávesnicí, vezměte si s sebou do obchodu váš tablet a vyzkoušejte si, zda bude do pouzdra pasovat. Je pravda, že naprostá většina pouzder je označená rozměrem, který má i váš tablet, může se však stát, že přístroj bude mít speciální design a do pouzdra sedět nemusí. Většinou se jedná o iPady.

Ergonomická klávesnice

Ergonomické klávesnice jsou velmi specifické a poznáte je hned na první pohled. Jsou nadesignované jako vlna a zhruba v polovině rozdělené. Bloky kláves jsou vzájemně natočené zhruba o 25°.

Jejím hlavním posláním je udržet ruce na klávesnici v přirozené poloze. Je sice nutné si na tento typ klávesnic docela dlouho zvykat, ale poté zažijete při práci na počítači úlevu a při psaní můžete být mnohem více efektivní. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena a obtížné „přesedlávání“ mezi klasickou a ergonomickou variantou.

Určité ergonomie můžete dosáhnout i při práci na klasické klávesnici. Stačí, když se zaměříte na to, zda je možné si navolit sklon klávesnice (většinou mají zezadu nožičky, které můžete nastavit až do dvou poloh) a zda klávesnice má podpěru zápěstí (nebo je možné ji dodatečně přikoupit).

Investice do ergonomické klávesnice je zbytečná pro ty, kteří píší jen dvěma prsty nebo pro grafiky. Tlačítka jsou od sebe jinak vzdálená a některé klávesové zkratky není možné využívat tak snadno, jako na klasické kancelářské klávesnici.

Bezdrátové klávesnice

Bezdrátové klávesnice jsou velmi praktické a ocení je všichni běžní uživatelé počítačů. Jejich praktičnost spočívá zejména v tom, že v manipulaci s nimi vás nelimituje další drát. Navíc se zbavíte další kabeláže, které máte za počítačovým stolem beztak celou změť. Stůl pod bezdrátovou klávesnicí se snadněji udržuje.

Nejlepší bezdrátové klávesnice můžete k PC připojit pomocí Bluetooth, za což si však připlatíte. Pokud nebazírujete na Bluetooth připojení, můžete zvolit levnější variantu, která funguje za použití USB přijímače, který vypadá jako USB záslepka. Tu stačí připojit k počítači a fungujete.

V případě, že se rozhodnete pro Bluetooth variantu, budete moct klávesnici připojit i k dalším zařízením, která jsou schopná fungovat na této vlně (mobilní telefony, tablety). Ke klávesnici je dodáván i 2,4 GHz přijímač, takže se nemusíte bát, že by byla nekompatibilní. Protože stolní počítače většinou možnost Bluetooth nemají, budete si muset pořídit adaptér.

Některé z bezdrátových klávesnic mají integrovaný touchpad, takže díky nim můžete ovládat chytré televize nebo počítače, které mají jako výstupní monitor televizní obrazovku.

Jak vybrat mechanickou klávesnici

Z konstrukčního hlediska můžeme klávesnice rozdělit na mechanické a membránové. Rozdíl je ve spínačích, kterými jsou jednotlivé periferie vybaveny.

Mechanické klávesnice dnes reklama cílí především na hráče, ale o jejich výhodách se čím dál tím více přesvědčují i lidé, kteří na počítači často píší.

Membránové spínače

Membránové spínače v klávesnicích mají plošné obvody, které jsou natištěné na plastových fóliích nazývajících se membrány. Membrána má kontakty, které po stisknutí klávesy zaznamenají stisk. Odpor klávesy není nijak velký, protože ho zajišťuje tzv. gumová báň, která se pružně deformuje a po uvolnění se klávesa vrátí do původní polohy.

Výhodou membránových klávesnic nebo membránových spínačů je nízká cena, protože náklady na výrobu jsou nižší, ale také tišší chod. To, že je klávesnice tichá oceníte zejména, pokud se živíte tím, že píšete. Hluk, který vydávají mechanické klávesnice, může být obtěžující nejen pro vás, ale také pro okolí.

Nevýhodou membrány je nižší životnost a nedokonalá hmatová odezva, která je třeba velmi důležitá při hraní. Aby byl zaznamenán signál stisku, je nutné klávesu domáčknout až do spodní polohy, což nemusí být pro všechny pohodlné.

Mechanické spínače

Mechanické klávesy mají stejně jako membránové plošný spoj, který však nemá dotykové senzory, ale spínače. Tyto klávesy mají specifickou hmatovou odezvu, která je na dotek mnohem citlivější. Zároveň životnost mechanických klávesnic je mnohonásobně vyšší než u membrán.

Největší rozdíl je ve způsobu vyrovnání odporu. Zatímco membrány tlačítko vrací zpět do původní polohy díky gumové báni, u mechanického spínače odpor překonává pružinka.

Mezi největší výrobce mechanických spínačů se řadí společnost Cherry, která je dodává většině producentů PC techniky. Dostupné jsou v několika variantách a odlišují se od sebe svým chodem, potřebné síle ke stisku, hlasitostí i zvukovým projevem, který vydávají a také barvou.

Typy kláves

Klávesnice mají různou výšku kláves, která velmi ovlivňuje jejich ovládání. Všechno je především o zvyku, ale rozhodně je dobré si klávesnici před koupí fyzicky vyzkoušet. Pokud přecházíte z klasické mechanické třeba na chicletovou bude to dost razantní změna.

Klasické klávesy

Jedná se o klávesy, které standardně známe z „velkých“ počítačů. Většinou jsou mechanické s vyšším profilem a při psaní vydávají docela rámus. Jejich výhodou je mnohem lepší odezva tlačítek a delší životnost. Nevýhodou pak větší hluk.

Nízkoprofilové klávesy

Standardně se s nimi setkáte především u notebooků, ale není nemožné je sehnat i ke stolnímu počítači. Poznáte je na první pohled, jejich profil je nižší, než u klasických kláves. Mají nižší zdvih a psaní na nich je mnohem tišší.

Chiclet klávesy

Poznáte je podle vzhledu, protože jednotlivé klávesy jsou seskládány tak, aby vzhled klávesnice tvořil obdélník. Tyto klávesnice vycházejí z těch notebookových. Klávesy jsou od sebe více oddělené, takže nedochází k tak častým překlepům a psaní na nich je mnohem efektivnější.

Způsob připojení klávesnice

Klávesnice se mohou ke stolnímu počítači připojovat několika způsoby.

 • DIN (DIN5) – jedná se o připojení, které se dnes již běžně nepoužívá. Pro zapojení je potřeba kulatý konektor s 5 výstupy.
 • PS/2 (MiniDIN6) – nahradil předchozí způsob připojování a i ten už je v dnešní době na ústupu. Konektor má 6 výstupů a je podobný tomu od myši. Aby se tyto kabely nepletly, začali je někteří výrobci barevně odlišovat.
 • USB – v současné době patří mezi nejpoužívanější typ připojení.
 • Bluetooth – jedná se o bezdrátové připojení, kdy se klávesnice připojí k dalšímu zařízení, které funguje na principu Bluetooth. Nejčastěji jsou to notebooky, telefony a tablety.
 • USB transceiver – toto připojení můžeme nazvat také jako bezdrátové s tím rozdílem, že do počítače je nutné vložit USB transceiver (USB přijímač).

Jak udržovat klávesnici

Aby se vám na počítači dobře pracovalo, bude potřeba čas od času vyčistit i klávesnici. Právě na ní totiž zůstávají bakterie a rád do ní také zapadává prach. Ruku na srdce, kdo nad klávesnicí také nesvačí, že?

Údržba klávesnice je jiná u notebooku a trošku jiná u klasického stolního počítače.

Notebooky

Než se do čistění pustíte, odpojte notebook od elektřiny. Pokud klávesnici čistíte pravidelně, bude vám pro údržbu stačit úzké mezery zbavit prachu vyfouknutím. Pokud jste na ni však nesáhli (myšleno neudržovali ji) pěkně dlouho, bude potřeba většího zásahu.

Pro odstranění nečistot na jednotlivých klávesách použijte alkohol (91-99% izopropylalkohol). Pro aplikování použijte vatovou tyčinku. Účinky alkoholu nejdříve vyzkoušejte na klávesnici, kterou nepoužíváte tak často. Tím zjistíte, zda se potisk nesmaže (to se u ne příliš kvalitních výrobků může stát). Pokud by pod sílou alkoholu potisk začal mizet, zvolte raději vodu s pár kapkami neagresivního saponátu.

Pokud se nečistoty usadily i uvnitř tlačítek, bude potřeba na ně použít tzv. nůžkový zámek nebo motýlí zámek (Apple). Jeho konce se zasunou pod horní stranu klávesy, kterou jím jemně zvednete. Klávesa by měla vypadnout sama, není zapotřebí přílišná síla. Dejte pozor, aby se tlačítka už navždy neutrhla. Po odstranění klávesy nečistoty opět vyfoukněte vzduchem.

Dobrá rada: Pokud se rozhodnete odstranit všechny klávesy najednou, doporučujeme si klávesnici před tímto krokem vyfotit, ať víte, kam znaky na klávesnici vrátit.

Po vyčištění klávesu nejdřív na mechanismus nasaďte dolní stranou a poté na ni jemně zatlačte.

Externí klávesnice

Při čištění je odpojte od počítače. Nejprve je otočte dnem vzhůru, aby vypadly drobky a následně vysajte nebo profoukněte.

Pro čištění tlačítek můžete opět použít buď alkohol, nebo saponát, ale dejte si pozor, aby se potisk nesmazal. Co se týče vyndávání klávesnic, přečtěte si u levných membránových, zda je možné je vůbec vytahovat. U mechanických klávesnic je možné každou z nich vytáhnout pomocí kleští na vyndávání kláves.

Dejte si pozor na větší klávesnice typu Backspace nebo Enter. Ty totiž mohou mít stabilizátory a zacházení s nimi může být obtížné. Proto je lepší, pokud to není vyloženě nutné, s nimi nemanipulovat.

Ceny klávesnic

Klávesnice můžete pořídit za pár stovek, ale jistě neminete ani ty, které se pohybují v řádech tisíců. Záleží na vaší náročnosti a požadavcích, které by měla klávesnice splnit.

Klávesnice do 500 Kč

V této cenové kategorii nečekejte od klávesnice zázraky. Jedná se o klasické kancelářské klávesnice, které nenabízejí žádné funkce navíc a vybírat si budete maximálně z barevného provedení nebo odlišného designu.

Klávesnice v cenovém rozpětí 500-1 500 Kč

V této cenové kategorii již můžete sehnat i klávesnici bezdrátovou, kompaktní nebo herní. Disponovat budou programovatelnými tlačítky a možnosti nastavení barevného podsvícení.

Klávesnice v cenovém rozpětí od 1 500-4 000 Kč

Toto cenové rozpětí je velmi široké, takže v něm najdete zastoupeny opravdu všechny typy klávesnic s nejrůznějšími vychytávkami. Výjimkou nebudou ani klávesnice mechanické.

Klávesnice nad 4 000 Kč

Tato kategorie je určená spíše pro hráčské fajnšmekry, kteří milují extravagantní vzhled a na klávesnici chtějí mít touchpad i dotykový displej.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.5/5 26 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo