Jak vybrat nejlepší kloubní výživu

Aktualizováno v květnu 2023

Jsme profíci, nevěříme marketingovým slibům a nezávisle recenzujeme a srovnáváme produkty. Když nakoupíte skrze naše odkazy, můžeme získat malou odměnu, která ale nezvyšuje cenu vašeho nákupu.

Trápí vás bolest kloubů nebo zvažujete užívání kloubních doplňků z preventivního hlediska? Na trhu najdete velké množství přípravků, které se liší složením i účinností. V dnešním článku si podrobně rozebereme složení těchto doplňků stravy. Řekneme si, jaký je optimální poměr látek jako glukosamin, chondroitin a MSM, jejich dávkování, a také, zda je vhodné pro člověka užívat kloubní výživu pro koně. Dočkáte se i popisů nejoblíbenějších kloubních přípravků a praktických doporučení k ochraně vašeho kloubního aparátu. Díky tomu si jistě vyberete top kloubní výživu přesně pro vaše potřeby.

Nejlepší kloubní výživa

Před interpretací následující tabulky je nutné mí na paměti několik věcí:

 1. Jejich složení se notně liší a nelze jednoznačně říci, že ten co obsahuje nejvíce látek je ten nejlepší.
 2. Některé výrobky obsahují doplňkové látky typu vitaminu C či kyseliny hyaluronové. Pokud je získáváte i z jiných zdrojů, dejte si pozor ať výrazně nepřekročíte doporučenou denní dávku. Nadměrná konzumace vitamínu C může vést k nežádoucím účinkům, včetně průjmu, nevolnosti, křečí žaludku a dalších trávicích potíží.zdroj U kyseliny hyaluronové může nastat podráždění kůže, svědění, či alergická reakce.zdroj
 3. Vždy je dobré konzultovat užívání těchto doplňků stravy s vaším lékařem či alespoň lékárníkem.
 4.  Výsledné hodnocení vychází ze složení, ceny za denní dávku.
NázevKde koupitPřibližná cena za jeden den za používání (Kč)Glukosaminsulfát    (mg)Kolagen (mg)Chondroitinsulfát    (mg)MSM (mg)Vitamín C (mg)Glukosamin (mg)Hodnocení
celkem
1.Alavis Maxima Triple Blend Extra Silný 700 gZjistit cenu7156537,5652195819,3neuvádí/není přítomen
89 %
2.Barny`s Sioux MSM 600 gZjistit cenu4neuvádí/není přítomen19neuvádí/není přítomen315720neuvádí/není přítomen
83 %
3.Flextor 120 tabletZjistit cenu107004030020040neuvádí/není přítomen
80 %
4.WALMARK PROENZI 3 PlusZjistit cenu915000,0260090012neuvádí/není přítomen
77 %
5.GS Condro Diamant 120 tabletZjistit cenu10 1600neuvádí/není přítomenneuvádí/není přítomenneuvádí/není přítomen122122
67 %
6.Apotex Colafit 120 kostičekZjistit cenu5neuvádí/není přítomen8neuvádí/není přítomenneuvádí/není přítomenneuvádí/není přítomenneuvádí/není přítomen
66 %

Recenze kloubní výživy

Na trhu existuje obrovské množství přípravků, které slibují pomoc při bolesti kloubů nebo fungují jako skvělá prevence před obtížemi. Vybrali jsme pro vás pětici doplňků stravy, které patří k nejoblíbenějším a nejprodávanějším. Protože výsledky užívání bývají vidět až po několika týdnech, vycházíme v nich ze zkušeností uživatelů. Výběr vhodného produktu necháme na vás. Určitě se také vyplatí projít si internetové diskuze o kloubních výživách, kde se dozvíte mnoho informací od samotných zákazníků. 

Cemio Kamzík 60+30 kapslí

Typtablety

Nejlevnější produkt v naší recenzi je kloubní výživa Cemio Kamzík, kterou můžete zakoupit v balení 60+30 kapslí.

Jedná se o čistě kolagenový doplněk stravy na klouby, který obsahuje kolagen typu I, kolagen typu II a vitamín C. Nenajdete v něm tedy žádnou ze základních léčivých látek jako je glukosamin, chondroitin nebo MSM. Další látky tvoří sójový a kokosový olej, želatinový obal, hovězí kolagen a barvivo.

Už z výčtu složení je jasné, že přípravek na klouby není vhodný pro vegany ani vegetariány. Doporučené dávkování činí 1 tabletu denně. Za zhruba 350 Kč tak máte dávku, která pokryje 3 měsíce. Asi vás nepřekvapí, že Cemio Kamzík na klouby je určený spíše pro preventivní užívání a udržení současného stavu kloubního aparátu. Závažnější problémy s klouby nezvládne řešit. Někteří uživatelé ale zaznamenali úbytek bolesti, ale v počátečním stádiu zdravotních problémů. Jeho výhodou je snadné užívání v podobě želatinových tablet.

Zjistit cenu

GS Condro Diamant 120 tablet

Typtablety

Asi nejznámější značka kloubní výživy je GS Condro. Nová, vylepšená verze kloubní výživy v tabletách GS Condro Diamant obsahuje 120 tablet, které vám při doporučeném dávkování 1x 2 tablety denně vystačí na dva měsíce. Cenově už je trochu vyšší, než předchozí Kamzík, s tím, že vydrží kratší dobu. Za to ale obsahuje nejen kolagen, ale i účinnější látky.

V každé tabletě na klouby najdete 800 mg glukosamin sulfátu, 20 mg aescinu obsaženého v komplexu Diamant Fortescin, který podporuje krevní zásobení kloubů a šlach a 6 mg vitaminu C. Pokud si přečtete našeho rádce, zjistíte, že dávka glukosaminu je při dvou tabletách denně v pořádku, vitaminu C je ale žalostně málo. Navíc GS Condro Diamant neobsahuje žádné další důležité látky jako chondroitin nebo MSM. Hodí se tedy spíše pro užívání z preventivního hlediska.

Recenze uživatelů jsou nicméně veskrze pozitivní. Pokud však máte problémy s polykáním velkých prášků, budete mít s tímto produktem potíže.

Zjistit cenu

Apotex Colafit 120 kostiček

Typměkké kostičky

Jako další ze srovnávaných produktů tu máme Apotex Colafit, který na trhu seženete ve formě gumových kostiček. V balení jich najdete 120. Doporučené dávkování činí 1 kostička denně, máte tedy v ruce balení na celé 4 měsíce. Oproti předchozím přípravkům je kloubní výživa Colafit dle výrobce vhodná i pro děti (těm stačí ½ kostičky). Pokud tedy vaše děti sportují, určitě se jim takový doplněk bude hodit.

Co se složení týká, je kloubní výživa s kolagenem Colafit prakticky stoprocentní kolagen I. typu. Kostička je malinká, na rozdíl od běžných prášků snadno se polyká. Je vytvořena metodou lyofilizace, kdy jedna kostka o váze 8 mg obsahuje celých 800 mg kolagenového gelu. Protože je doporučená denní dávka kolagenu mnohem vyšší (3-5 g), jedná se spíše o preventivní doplněk. Je však třeba vzít v potaz, že spoustu kolagenu přes den spotřebujeme ve stravě.

Colafit je vyrobený v České republice, což rozhodně potěší. Spokojených zákazníků má spoustu, a vzhledem k jeho dobré ceně při dávce na 4 měsíce ho můžeme doporučit.

Zjistit cenu

Barny`s Sioux MSM 600 g

Typsypký

Přejděme k prvnímu zástupci sypké kloubní výživy, kterým je Barny’s Sioux MSM 600 g, výrobek kanadské značky, která spolupracuje s populární Alavisem. Přípravky v prášku většinou mívají účinnější složení a tento je toho důkazem. Pyšní se certifikátem o bezpečném složení, takže s jeho užíváním nemusíte mít obavy. Stačí dodržovat doporučenou denní dávku, která činí 1 odměrku denně. Tu je třeba rozpustit ve vodě.

Jaké je složení? V denní dávce jedné odměrky najdete 3 157 mg MSM, 20,16 mg vitaminu C, Collyss s kolagenem typu I o hmotnosti 9,6 mg a Cartidyss s kolagenem typu II o dávce 9,6 mg. Oba typy kolagenu pocházejí z ryb.

Dle uživatelů nemá moc příjemnou chuť, ale skutečně pomáhá, a to i u případů, které jsou závažnější. Tuto kloubní výživu lze doporučit při artróze. Jeho cena se pohybuje okolo 600 Kč. Jedna odměrka má váhu zhruba 3,2 g, proto tento přípravek zvládne pokrýt zhruba 180 dní.

Zjistit cenu

Alavis Maxima Triple Blend Extra Silný 700 g

Typsypký

Jako poslední budeme hodnotit Alavis Maxima Triple Blend, který představuje certifikovaný produkt pro lidské užívání. Nejedná se tedy o populární veterinární přípravek pro koně. Patří mezi nejoblíbenější a nejúčinnější přípravky na trhu, proto tuto kloubní výživu jednoznačně hodnotíme jako dnešního vítěze.

Tato kloubní výživa je vhodná jak pro sportovce, tak pro seniory. V jeho složení najdete glukosamin sulfát, chondroitin sulfát a MSM – tedy svatou trojici v boji s poškozenými klouby, která skutečně funguje. Dále pak kolageny obou typů a vitamin C. Jedná se o čistě přírodní složení, výrobek neobsahuje žádná barviva ani konzervační látky. Chuťově nevyniká, ale můžete ho dosladit například sirupem.

Dávkuje se 1 odměrkou denně (o váze 4,5 g). Balení tedy vydrží zhruba 150 dní. V jedné dávce najdete 1 958 mg MSM, 1 565 mg glukosamin sulfátu, 652 mg chondroitin sulfátu, 22,5 mg kolagenu typu II, 15 mg kolagenu typu I a 19,3 mg vitaminu C.

V porovnání s ostatními přípravky je kloubní výživa Alavis bezkonkurenčně nejsilnější, nejúčinnější.

Zjistit cenu

Recenze Ostefit

Ostefit je česká společnost, která vyrábí kloubní výživy. Jedná se o doplněk stravy v podobě prášku. Prášek se rozpouští ve 250 ml vody a doporučuje se užívat 1 sáček denně. Tento doplněk stravy byl vyvinutý v České republice. Obsahuje chondroitin sulfát, který zadržuje vodu a ovlivňuje elasticitu pojivových tkání. Glukosamin sulfát, jež odpovídá za optimální pohyblivost kloubu. Na pružnosti šlach, kůže, kloubů, kostí a svalů se podepisuje hydrolyzovaný kolagen. S regenerací kloubů a vazů pomáhá biologicky aktivní sloučenina síry MSM (metylsulfonylmetan).

Jeden sáček obsahuje:

Mezi pomocné látky se řadí kyselina citronová, barvivo shade grape blue, sladidlo glukóza, aroma granátového jablka.

Jak si Osrefit stojí v porovnání s konkurenčními výrobky? Obsahuje průměrné množství glukosamin sulfátu. K dostání jsou i výrobky, které mají více jak 1 400 mg, ale také méně (okolo 700 mg). Obsah kolagenu je při porovnání s konkurencí dost nízký. Ostefit má jen 9 mg, zatím co například Flextor 40 mg. Méně než Ostefit má Apotex Colafit, který obsahuje jen 8 mg. Obsah chondroitinsulfátu je oproti konkurenci také nižší a to až dvakrát. Také hodnota MSM patří k nižším. V Ostefitu je ho jen 100 mg, zatímco například v Proenzi 900 mg a ve Flextor 200 mg. V obsahu vitamínu C ale svoji konkurenci výrazně válcuje. Hodnota dosahuje 130 mg, zatímco u konkurence se tato hodnota pohybuje okolo průměrného čísla 20.

Recenze Kloubin

Kloubin je doplněk stravy, který v České republice vyrábí společnost Green Farm Laboratories s. r. o. Společnost dohlíží na celý proces výroby včetně doručení. Výrobce tento doplněk stravy doporučuje sportovcům, aktivním lidem v nejlepších letech, ale také seniorům. Přípravek má podobu kapslí a výrobce doporučuje užívat 1–3 kapsle denně vždy po větším jídle. Účinné látky se totiž lépe vstřebají. Celkem je v jednom balení 60 kapslí. Doplněk stravy je ohlášený u Státního zdravotního ústavu České republiky, odpovídá požadavkům Evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA, splňuje certifikaci IFS Food a podléhá zavedenému systému HACCP, což je zkratka pro Hazard Analysis and Critical Control Points. Jedná se o systém, který pomáhá zajišťovat bezpečnost potravin.

Kloubin obsahuje celkem 11 látek:

1 kapsle obsahuje:

Jak si stojí Kloubin v porovnání s konkurencí? Pokud uvažujeme, že budete užívat 1 tabletu denně, tak vzhledem ke konkurenci je obsah glukosaminsulfátu velice nízký. Jedná se jen o 300 mg, přičemž GS Condro Diamant obsahuje až 1600 mg, Flextor 700 mg. U látky kolagen je obsah průměrný. Je vyšší než u Walmark Proenzi 3 plus nebo Barny´s Sioux, ale nižší než u Alavis Maxima Triple Blend Extra silný. Obsah chondroitin sulfátu je také nízký, pouze 150 mg. Alavis Maxima Triple Blend Extra silný obsahuje 652 mg a Flextor 600 mg. Stejně nízké je také množství MSM. Toho v jedné tabletce najdete jen 100 mg, kdežto u Alavis Maxima Triple Blend Extra silný 1958 mg, Barny´s Sioux MSM 3157 mg a u Flextor 200 mg. Z hlediska obsahu vitamínu C je výrobek průměrný. Hodnota 20 mg je vyšší než hodnoty u Walmark Proenzi, GS Condro Diamant nebo Alavis Maxima Triple Blend Extra silný.

Balení 60 tobolek vás vyjde na 379 Kč.

Recenze Kloubus

Kloubus je doplněk stravy, který vyrábí česká společnost PRIMULUS Group. Kromě doplňků stravy se zabývá také produkcí kosmetických výrobků. Celý proces výroby probíhá v ČR. Kloubus obsahuje stejné účinné látky, které najdete i v koňské výživě, ale s tím rozdílem, že je jejich množství optimalizováno pro příjem člověkem. Přípravek má podobu prášku, který se rozpouští ve 250 ml vody pokojové teploty. Má grepovou příchuť.

1 sáček obsahuje:

Jak si stojí Kloubus v porovnání s konkurencí? Jednoznačně obsahuje nejvíc glukosamin sulfátu ze všech námi hodnocených produktů, vysoká je i hodnota kolagenu. U chondroitin suflátu je však množství v porovnání s konkurencí nižší. Jeden sáček obsahuje pouze 320 mg, kdežto Alavis Maxima nebo Walmark Proenzi má obsah dvakrát vyšší. Menší množství je také u látky MSM. Kloubus má jen 500 mg. Zmiňovaný Alavis má v jedné dávce 1958 mg, Barny´s 3157 mg, ale Flextor například jen 200 mg. V obsahu vitamínu C Kloubus vede. Obsahuje 250 mg v jedné dávce. Alavis jen 19,3 mg, Flextor 40 mg.

Na českém trhu existují dva výrobky podobného názvu, a to: Kloubus a Kloubin. Pro který se rozhodnout? Rozhodně pro Kloubus, který má rozhodně vyšší obsah glukosaminu, chondroitinu i MSM.

Z hlediska ceny si oproti Kloubinu připlatíte. Za Kloubus, jehož jedno balení obsahuje 30 sáčků, zaplatíte 690 Kč. Denní dávka vás bude stát 23 Kč. U Kloubinu zaplatíte za 60 tobolek 379 Kč, kdy vás denní dávka vyjde na 12,63 Kč. Pamatujte ale, že účinných látek obsahuje Kloubin méně.

Recenze Nouboles, Noustress

Tento výrobek se již naštěstí neprodává. Jednalo se o doplněk stravy, který nikdo nenahlásil ministerstvu zemědělství, a tak není ověřeno, zda přípravek skutečně obsahoval látky, které výrobce uváděl. Výroba probíhala pod společností Grand Medical Efekt. Ta je prodávala seniorům na předváděcích akcích. Důvěryhodnost chtěli získat tím, že se zaštitovali velkými jmény, jako je například IKEM nebo Zepter International, která se od prodejních akcí Grand Medical Efekt distancovala. Jednalo se o podvod na seniory známý pod označením „šmejdi“. Seniorům Nouboles, který obsahoval 300 tabletek, prodávali za cenu pohybující se mezi 8 až 10 000 Kč.

Recenze Depantent

Tento přípravek se sice prezentuje tak, že má pomoc v léčení kloubů, ale podle složení je toto rozhodně diskutabilní. Výrobce na svých stránkách uvádí, že obsahuje:

 • extrakt z Arnica Montana – Arnika je bylinka, která podporuje klouby a působí na otok.
 • Mentol – jde o krystalickou látku, která přirozeně nachází v mátě peprné. Má protizánětlivé vlastnosti.
 • Eukalyptový olej – tlumí bolest, takže se používá pro léčení artritidy a revmatismu.
 • Kafrový olej – přírodní látka, která se získává ze stromu kafrovníku. Má podobné účinky jako mentol.

Značka neuvádí, že by přípravek obsahoval MSM, glukosamin nebo chondroitin sulfát, které jsou v přípravcích na podporu kloubů obsaženy. Podle uvedeného složení to působí, že se jedná spíše o zklidňující přípravek než o výrobek, který by měl tělu dodávat látky potřebné pro regeneraci kloubů.

Pořizovací cena je vysoká. Pohybuje se okolo 1 000 Kč. Pokud se podíváte na webové stránky, všimněte si, že na nich chybí kontaktní údaje na fyzickou či právnickou osobu, není zde uvedeno IČO ani DIČ, adresa, recenze vypadají jako strojově napsané a jsou u nich nevěrohodné fotografie z fotobank. Uvádět informace o svojí osobě přitom musí provozovatelé e-shopu ze zákona. Ochrana osobních údajů je psána prapodivnou češtinou.

Tento e-shop vykazuje celou řadu signálů, které odkazují k podvodnému obchodu, a tak bychom nákup výrobku spíše nedoporučili.

Recenze přípravku Cartylis kolagen

Cartylis je přípravek, který ve Švýcarsku vyrábí společnost Aptissen. Do České republiky a na Slovensko výrobky dováží firma Aestar Healthcare. Aptissen vyvíjí zdravotnické produkty na bázi biopolymerů a dodává je do více než 50 zemí světa.

Na rozdíl od ostatních hodnocených produktů, Cartylis je kolagenovým přípravkem, který navíc obsahuje vitamíny a minerály.

Jedna ampulka obsahuje:

 • 10 g –  hydrolyzovaného kolagenu,
 • 45 mg – vitamínu C,
 • 5 μg – vitamínu D,
 • 12 mg – vitamínu E,
 • 27,6 μg – selenu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o kolagenový přípravek, je jasné, že neobsahuje další látky jako klasické kloubní přípravky. Co se týče porovnání obsahu kolagenu v Cartylisu a v dalších přípravcích, samozřejmě vede. V jedné ampulce je 10 g, zatímco v nejsilnějším Alavis Maxima Triple Blend extra silném jen 37,5 mg. Z hlediska množství vitamínů můžeme srovnat obsah vitamínu C v Cartylisu a v dalších přípravcích. Cartylis obsahuje 45 mg v jedné ampulce, což je méně než u Kloubusu s hodnotou 250 mg nebo u Ostefitu, jež obsahuje 130 mg vitamínu C. Obsah vitamínu D je u Cartylisu průměrný.

Pro koho je kloubní výživa určená?

Bolesti kloubů dovedou člověka pořádně potrápit. Většinou se s nimi setkáváme ve stáří, ale nevyhýbají se ani mladým lidem. Asi nepřekvapí, že nejohroženější jsou sportovci a návštěvníci fit center, kteří často svoje tělo přetěžují až příliš.

Největší nebezpečí tkví v tom, že na první dobrou nepoznáme, že klouby přetěžujeme. Dlouhý čas se může zdát všechno v pořádku a nepříjemnosti se projeví až po delší době. Pak už je těžší situaci řešit, a mnohdy je třeba podstoupit operace. Tomuto lze předcházet, pokud se budete o své tělo starat, například i tím, že mu budete dopřávat kloubní výživu preventivně. Jak poznat tu správnou a nenechat se napálit neúčinnými produkty? Dozvíte se v dnešním článku.zdroj

Každý z nás své klouby nějakým způsobem namáhá. Ať už máme vyšší váhu, sportujeme nebo nám už zkrátka není dvacet, kloubní aparát občas dostává zabrat. Pravidelné užívání přípravků na klouby by ale měli zvážit hlavně lidé z těchto skupin:

Kloubní výživa pro sportovce

Velkou skupinu tvoří všichni, kteří se věnují sportu nebo posilování. Ať už běžci, lyžaři, volejbalisté nebo milovníci zvedání činek se setkávají s bolestmi kloubů tehdy, když podstupují dlouhodobě příliš intenzivní trénink nebo neodhadnou své síly. Pokud bolest není příliš velká, může pomoct doplněk stravy ve formě kloubní výživy.

Pro dříče

V podstatě podobnou příčinu, jako mají sportovci, můžeme najít i u lidí, kteří pracují ve fyzicky náročných zaměstnáních. Ať jsou to dělníci na stavbách, řemeslníci, řidiči tahající neustále těžké balíky nebo třeba sestry z pečovatelských domů, všem zde hrozí riziko onemocnění kloubů nebo nepříjemného zranění.

Na klouby pro seniory

S přibývajícím věkem ubývá v kloubech kolagen, který chrání chrupavky. Ty jsou tak mnohem náchylnější k úrazům, a hlavně začínají bolet i při běžném pohybu. I zde může být výživa kloubní chrupavky nápomocná, a to hlavně v počátcích. Pokud už jsou bolesti výraznější, doporučujeme se určitě poradit s lékařem a na základě jeho poznatků užívat silnější přípravky, než jaké jsou volně k prodeji.

Pro osoby s vyšší hmotností

Pokud máte nadváhu, vaše klouby jsou obzvlášť ohroženy, a to i v mladém věku. Kloubní doplňky tak rozhodně zvažte, ať už se chystáte hubnout sportem, nebo jen nechcete přijít tak snadno k úrazu.

Pro vegetariány

Důležité látky, které jsou pro správné fungování kloubů nezbytné, najdeme v živočišných produktech. Ty samozřejmě vegetariáni a vegani nejedí. Proto se vyplatí obohatit takovýto jídelníček o kloubní doplňky stravy. Je potřeba si ale pohlídat jejich složení, protože spousta látek, jako třeba glukosamin, se získává ze zvířecích chrupavek. Na trhu už dnes ale existují speciální přípravky vhodné i pro vegany.

Pro preventivní užívání

Když začnou klouby bolet, většinou to znamená, že jsme je přetěžovali delší dobu, a možná jsme si toho ani nebyli vědomi. Bolest je následkem. Předejít jí můžeme opatrností a zdravým úsudkem toho, co zvládneme, a co už je nad naše síly. A také můžeme tělo podpořit vitamíny na klouby, které budeme brát preventivně, stejně jako třeba jiné doplňky stravy. Díky tomu máme velkou šanci, že klouby vydrží námahu při sportu a zvýšíme jejich životnost ve stáří.

Pro zvířata

O tam jaké přípravky na klouby a další vitamíny jsou vhodné pro vaše čtyřnohé mazlíčky, zejména psy, jsme se rozepsali v tomto článku.

Jak klouby fungují a proč bolí?

Než se pustíme do podrobnějšího rozboru kloubních doplňků, určitě je důležité vědět, co kloub vlastně je a jak funguje.zdroj

 • Nalezneme ho v místě spojení dvou kostí, tak, aby mohlo dojít k jejich ohybu.
 • Kosti zde pokrývá chrupavka, která snižuje tření kostí a zabraňuje jejich opotřebování.
 • Je důležité, aby byla pružná a dostatečně pevná.
 • Uvnitř kloubu se nachází membrána, která vytváří tzv. synoviální tekutinu, fungující jako lubrikant.
 • Oporu a pohyb kloubu zajišťují šlachy a vazy.

Bolest kloubu vzniká tehdy, když se zraníme nebo ho opotřebujeme. To se stává hlavně sportovcům. Nejčastěji trpí kolena a kyčle, protože nohy z celého těla většinou namáháme nejvíc. Hojení kloubů je poměrně složité a často se nevyhneme operaci.

Nemoci kloubů

V souvislosti s bolestmi kloubního aparátu se setkáváme nejen s úrazy a přetížením kloubů při sportu, ale také s různými nemocemi, které se projevují nejčastěji ve stáří. Spoustu z nich není možné zcela vyléčit. Je proto opravdu důležité zaměřit se na prevenci, ať už pohybem, zdravou stravou nebo formou kloubní výživy.

Mezi nejznámější kloubní onemocnění patří tato:

Revmatoidní artritida

Nemoc, u které nejprve dochází k zánětlivému onemocnění malých i velkých kloubů, a následně k degeneraci. Všichni ji nejspíš známe pod pojmem revma. Trpí tím nejen starší lidé, ale osoby různých věkových kategorií, dokonce i děti. Nejčastěji se projevuje u kolenních kloubů a na prstech rukou. Bohužel není možné revma vyléčit. 1

Osteoporóza

Souvisí s metabolismem vápníku v lidském těle a postihuje kosti. Člověk má buďto problém vápník ukládat do kostí, nebo bojuje s jeho nadměrným odbouráváním. Řídne mu kostní tkáň, a kosti se celkově ztenčují a křehnou. Náchylnější jsou ženy po menopauze a starší lidé, u kterých se snižuje aktivní vitamín D. zdroj

Osteoartróza

Je onemocnění kloubů, nikoliv kostí. Člověku s osteoartrózou ubývá kloubní chrupavka, která ztrácí svou pružnost, rozvlákňuje se a postupně mizí. Na okraji kloubů se také mohou vytvářet kostní výrůstky, které omezují pohyb. Touto nemocí netrpí jen starší lidé nebo sportovci. Můžeme si ji přivodit například četným psaním SMS, kdy se výrazně namáhá kloub palce. 2

(zdroj)

Vyskytuje se hlavně u starších osob, jejichž chrupavky postupně degenerují kvůli tomu, že jsou klouby nadměrně namáhané a opotřebené. Příčinou bývá nedostatek pohybu, obezita, cukrovka nebo nadměrné zatěžování. Projevuje se velkými bolestmi kloubů, zatuhnutím kloubu nebo kulháním. Artrózu nelze zcela vyléčit. Může pomoct speciální cvičení a redukce hmotnosti. 3

Bechtěrevova nemoc

Chronické onemocnění se vyznačuje kostnatěním pružných tkání. Postižení lidé jsou omezení v pohybu a v konečné fázi jim nemoc dokonce pohyb zcela znemožní. Častěji postihuje muže. Obvykle se projevuje na obratlích páteře a větších kloubech.4

Kolagen jako nejznámější a nejdůležitější složka

Hlavní stavební látka, která kloub tvoří je bílkovina zvaná kolagen. Právě díky němu se mohou klouby regenerovat a uzdravit. Bohužel však s věkem množství kolagenu v těle klesá, proto bývá hojení komplikovanější hlavně u starších osob. Začíná ubývat už po 25. roku života, a je proto vhodné ho preventivně doplňovat včas. Jak? Buďto ve stravě, například v podobě kvalitního vývaru z kostí (víte, že rychle jej připravíte v tlakovém hrnci?) či želatinových bonbonů, nebo právě vhodným doplňkem stravy, třeba v podobě kolagenu na klouby.

Jaký je rozdíl mezi registrovaným lékem a doplňkem stravy?

Než přejdeme k podrobnějším informacím o látkách obsažených v různých přípravcích, ujasněme si nejprve, jaký je rozdíl mezi lékem a doplňkem stravy. V nabídce lékáren narazíme na obojí, a může tak docházet k jejich záměně.

Registrovaný lék

Lékem myslíme jakoukoliv látku, kterou za účelem léčby, předcházení nemoci nebo úpravě fyziologických funkcí podáváme lidem či zvířatům. Před uvedením na trh musí každý takový produkt projít registrací, při které se kontroluje kvalita daných složek, bezpečnost a účinnost léku.

Zvláštní kategorii mezi registrovanými léky mají homeopatika, u kterých se kontroluje pouze bezpečnost a kvalita složek, nikoliv jejich účinnost.

Doplněk stravy

Už samotný název napovídá, že doplňky slouží k doplnění běžné lidské stravy. Nesmí slibovat léčebné nebo preventivní účinky. Potravinové doplňky nemusí být schvalovány, výrobce jen musí jejich uvedení na trh nahlásit Ministerstvu zdravotnictví. Jejich účinnost se tedy neověřuje.

Dobrá rada: Potravinový doplněk poznáte od léku snadno tak, že na samotné krabičce musí být napsáno, že se jedná o doplněk stravy. Na rozdíl od léku se na jeho obalu nenachází registrační číslo, ale někdy pouze HEM číslo, pod kterým ho Ministerstvo uvedlo do oběhu s potravinami.

Jaké látky obsahuje kloubní výživa?

Aby klouby skutečně dostaly to, co potřebují, je nutné mimo vhodné složky v doplňcích zachovat správnou koncentraci a přesně určené množství těchto látek. S jakými látkami se budete u kloubní výživy nejčastěji setkávat?

Glukosamin

Látka, která se nevyskytuje jen v podobě doplňku stravy, ale najdeme ji běžně i v chrupavkách lidského těla. Je to tedy látka tělu vlastní. Skládá se z řetězce cukrů a bílkovin, a tělu napomáhá nejen lubrikovat klouby, ale také absorbovat nárazy. Díky ní se mohou klouby, svaly i kosti pohybovat bez bolesti. 5

(zdroj)

Glukosamin patří mezi nejčastější složku kloubní výživy, protože mimo jiné působí protizánětlivě. Dokáže ulevit bolestem kloubů a umí zmírnit symptomy artrózy a osteoartrózy. Lidské tělo využívá glukosamin pro syntézu některých tuků a bílkovin, a to hlavně pro utváření chrupavky. Dále je důležitý pro tvorbu synoviální tekutiny, která klouby lubrikuje.

Ve státech Evropy je glukosamin registrovaný jako léčivá látka, která se využívá výhradně pro léčení osteoartrózy. Uvádí se, že je schopen zastavit úbytek chrupavky, a dle studií se skutečně zúžila kloubní štěrbina u osob, kterým byl pravidelně podáván.

Důležité je vědět, že glukosamin neúčinkuje ihned. Na výsledky si musíte počkat několik týdnů (obvykle lidé zaznamenali účinek po 6 týdnech). Bylo by proto zbrklé zavrhnout ho, pokud byste nepozorovali zlepšení hned 6.

Dávkování: Doporučená denní dávka Glukosamin sulfátu činí zhruba 1 500 mg.

Chondroitin

Mezi další hojně využívanou látku pro léčbu osteoartrózy patří chondroitin sulfát. Je podobný glukosaminu, taktéž se vyskytuje v mezibuněčné hmotě chrupavek a stará se o jejich pružnost. Stejně jako u glukosaminu zde platí, že pro pozitivní účinek je potřeba brát přípravky pravidelně a dlouhodobě. 7

(zdroj)

Bývá obsažený jak v doplňcích stravy, tak v registrovaných léčivech. Dle provedených výzkumů vyplývá, že dlouhodobé užívání chondroitinu zpomaluje degeneraci kloubů a zřejmě umí zastavit ztrátu chrupavky. Je třeba ale přípravky brát několik let 8.

Dávkování: Při bolesti kloubů si dopřejte alespoň 800 mg denně.

Kolagen

Již výše zmíněný kolagen patří mezi základní stavební látku pojivové tkáně. Celou třetinu bílkovin obsažených v lidském těle tvoří právě kolagen. S vyšším věkem se jeho koncentrace snižuje, a doporučuje se doplňovat jeho množství u aktivních sportovců. Dělí se na mnoho typů. Nejčastěji se lze setkat s těmito:zdroj

 • Typ I: je nejběžnější v našem těle a je přítomný v kůži, šlachách, vazech, kostech a zubních sklovinách.
 • Typ II: je hlavním proteinem chrupavky, která je klíčová pro zdraví kloubů. 
 • Typ III: je často spojen s typem I a je důležitý pro zdraví kůže, svalů a krevních cév.
 • Typ IV: se nachází v různých tkáních v těle a je důležitý pro zdraví buněčných membrán.
 • Typ V: je důležitý pro zdraví vlasů a tvorbu buněčných membrán.

Nás bude zajímat kolagen typu II, který najdeme v chrupavce, kolagen typu I a dále pak hydrolyzovaný kolagen nebo-li želatina.

Způsoby výroby kolagenu

 • Hydrolyzovaný kolagen – je také známý jako kolagenový peptid nebo kolagenový hydrolyzát, je forma kolagenu, která je snadněji stravitelná a absorbovatelná pro tělo.  Při tomto procesu se kolagen rozloží na menší fragmenty pomocí vody a enzymů. Toto je klíčový krok, který z kolagenu vytváří hydrolyzovaný kolagen. Poté dochází k čištění a sušení, kdy výsledkem je kolagenový prášek. Je to poměrně levná metoda.
 • Lyofilizovaný kolagen – jako mražení sušením, je proces používaný k odstranění vody z produktu bez poškození jeho struktury. Po zmrazení se kolagen vloží do speciálního stroje zvaného lyofilizátor. Tento stroj snižuje tlak, což umožňuje vodě v kolagenu měnit se přímo z pevného stavu (ledu) na plyn bez toho, aby procházela tekutou fází. Tento proces se nazývá sublimace. Kvalitní kloubní přípravky mají většinou kolagen získaný touto metodou.zdroj

Narazit můžete také na pojem kolagenní peptidy. Jedná se o drobounké částečky nativního kolagenu, tedy stokrát menší molekulu kolagenního původu, která je schopná vnořit se do buněk chrupavky a kostí, kde podněcuje tvorbu mladých kolagenních molekul. Jsou mnohem účinnější než klasický kolagen. Dle vědeckých výzkumů dokáží peptidy už za 11 dní v chrupavce zdvojnásobit tvorbu kolagenu typu II. (zdoj: Oesser S., Seifert J.: Stimulation of type II collagen biosynthesis and secretion in bovine chondrocytes cultured with degraded collagen. Cell Tissue Res.  2003, Surgical Research of the Department of General Surgery and Thoracic Surgery of the University of Kiel, Kiel, Germany.)

V souvislosti s kolagenem se můžete setkat ještě se dvěma látkami, které jsou velmi často součástí kloubních doplňků:

 • Collyss – jedná se o směs hydrolyzovaného kolagenu typu I, která se získává z chrupavek mořských ryb. Najdeme ji v chrupavkách, kostech, šlachách i kůži. Udržuje pohybový aparát pevný.
 • Cartidyss – pod tímto názvem se skrývá patentovaná směs hydrolyzovaného kolagenu II. typu, která se nachází v kloubech rejnoků. Pomáhá zachovat tvar chrupavky a chrání jí před znetvořením.

Dávkování: Kolagenu byste si měli dopřát denně 3-5 g.

MSM – methylsulfonylmethan

(zdroj)

Velmi účinná látka, která regeneruje tkáně a zmírňuje bolest. Má protizánětlivé účinky.

Dávkování: Denně cca 1 000 mg.

Vitamín C

Ačkoliv tento vitamín známe hlavně v prevenci před chřipkou a nachlazením, je nepostradatelný také pro tvorbu kolagenu. Bez dostatečného množství vitaminu C totiž tělo nemůže efektivně produkovat kolagen, což může vést k oslabení kloubů.zdroj

Dávkování: Pro lepší zdraví kloubů se doporučuje denní dávka 100-500 mg.

Vitamín D

Co se pohybového aparátu týká, přispívá vitamín D k hustotě kostí. Je nezbytný pro správnou absorpci vápníku z trávicího systému a jeho využití v kostech a kloubech. Nedostatek vitaminu D může vést k oslabení kostí a kloubů, což může zvyšovat riziko zlomenin a artritidy.zdroj Navíc, pokud je hladina vitaminu D nízká, vápník se může začít ukládat v měkkých tkáních, včetně kloubů, což může vést k bolesti a dysfunkci.zdroj

Omega 3-mastné kyseliny

Nedostatek těchto kyselin se může projevit bolestmi kloubů. Omega-3 mohou podle některých studií potenciálně zmírnit prozánětlivé markery a ztrátu chrupavky, což je důležité pro zdraví kloubů​. Další studie potvrzují, že doplňky s omega-3 mastnými kyselinami mohou významně zmírnit bolest artritidy a zlepšit funkci kloubů. 

Jejich hlavním zdrojem jsou mořské plody, ryby a různá semínka a ořechy. Přijímat je ale můžeme i ve formě potravinových doplňků.

Kyselina hyaluronová

(zdroj)

Patří mezi hlavní součást synoviální tekutiny v kloubech. Čím vyšší koncentrace kyseliny hyaluronové v tekutině je, tím elastičtější a odolnější chrupavky máme 9.

Dávkování: Ideální denní příjem pro zdravého člověka činí 250 mg denně. Pokud trpíte bolestmi kloubů, doporučuje se ho navýšit alespoň na 450 mg denně.

Extrakt ze stromu Boswellia serrata

V některých doplňcích najdete extrakt vyrobený z kůry a pryskyřice stromu Boswellia serrata neboli Kadidlovníku pilovitého. Ten obsahuje tzv. boswellové kyseliny, které se v arabské medicíně používají proti zánětům a bývají spojovány s léčbou artritidy.

(zdroj)

Na co si dát pozor při výběru kloubní výživy?

Kloubní výživy existuje na trhu opravdu obrovské množství. V dnešním článku se nebudeme zaměřovat na registrovaná léčiva, která obvykle předepisuje doktor. Vynecháme i kloubní výživu v podobě injekce, gelu a mastí. Posvítíme si ale na kloubní doplňky stravy. U těch se totiž nemusí kontrolovat účinnost, proto ne všechny mohou fungovat tak, jak výrobce slibuje.

Kvalita surovin a jejich koncentrace

Dobrá výživa kloubů by měla obsahovat látky ze dvou základních skupin:

V ideálním případě byste měli zvolit takový přípravek, který obsahuje alespoň tři nebo více těchto látek. A to nejlépe směs glukosaminu, chondroitinu a MSM, které dokáže tělo nejlépe využít. Tak poznáte kvalitní kloubní výživu.

Problém, který s doplňky může nastat je kvalita těchto látek a jejich koncentrace. Někdy mohou určité složky v doplňku zcela chybět, nebo mohou být v tak malé dávce, že to tělu nestačí. Stát se může i to, že výrobce zvolil látky ve špatné vazbě, a tělo je tak nemůže zužitkovat. Pro běžného člověka ale není možné takovou věc rozeznat. Vždy se proto zeptejte svého lékárníka, který by vám měl být schopný dát adekvátní informace.

Pohlídat si můžete množství obsažených látek v přípravku. Jejich seznam i s koncentrací by měl být na každém obalu či krabičce. Díky tomu získáte představu, jak je výrobek silný.

Jaké denní množství hlavních složek kloubní výživy je potřeba konzumovat, aby to mělo smysl?zdroj

Netradiční složky

Mimo výše jmenované látky můžete v doplňcích na klouby najít i další zajímavé složky, které mohou pomoci nejen kloubům, ale pozitivně ovlivnit i další tělesné funkce. Jaké to jsou?

 • Kapsaicin – Rostlinný alkaloid, který najdeme hlavně v pálivých papričkách. Je to hřejivá látka, která snižuje napětí a bolest svalů a kloubů.
 • Kurkuma – Stará se o správnou funkci imunitního systému, má pozitivní vliv na trávení, pevnost kloubů a kostí, a také pomáhá udržovat zdravá játra.
 • Čekanka – Obsahuje látky, které zmírňují bolesti a potlačují záněty, které klouby často trápí.
 • Extrakt z vrby bílé – Mimo jiné obsahuje salicin, látku, která snižuje bolest kloubů. Dokonce účinkuje i na bolesti při revmatu. Dejte si jen pozor, abyste to se salicinem nepřeháněli. Při větším množství totiž může být zdrojem střevních potíží. Pokud ho ale nebudete konzumovat v jiné podobě, než jako součást denní dávky kloubního doplňku, nemusíte se obávat.
 • Hyaluronát sodný – Důležitá látka, která je nezbytnou součástí synoviální tekutiny. Vyskytuje se také v mezibuněčné hmotě nervových a pojivových tkání.
 • Černý pepř – Díky látce piperin pomáhá k účinnější absorpci ostatních látek.

Dostupnost příchutí

Kloubní výživa sama o sobě by vám zrovna nechutnala (stačí vyzkoušet populární výživu pro koně Alavis, a víte, jakou má chuť v surovém stavu). Aby se vám její užívání nezprotivilo, nabízí většina výrobců zajímavé příchutě, které alespoň z části překryjí nepříjemnou pachuť. To se týká zejména kloubní výživy v prášku.

Na trhu najdete kloubní výživu s příchutí jahody, vanilky, čokolády a dalších běžných typů. Někteří ale nabízí zajímavější varianty typu exotického ovoce nebo broskví.

Dobrá rada: Na rozdíl například od proteinů, který si sportovci dopřávají i několikrát denně se ale nemusíte bát, že byste se dané příchutě přejedli. Kloubní výživu nemusíte konzumovat ve velkém množství, o čemž svědčí i gramáž přípravků. Pokud jste si zakoupili sypký přípravek a nechutná vám, rozpusťte ho v minimálním množství vody, abyste ho vypili co nejrychleji.

Dávkování

Jak píše RNDr. Michaela Bebová, důležitým parametrem při výběru doplňků je jeho dávkování. Samozřejmě je rozdíl, pokud kupujete přípravek v tabletách, tekutou kloubní výživu, nebo v podobě prášku, který je třeba rozpustit ve vodě. Samostatnou kapitolu pak tvoří masti na klouby, které řeší akutní záněty a bolesti. Nelze objektivně říct, která forma je nejlepší. Vždy záleží na vašich preferencích a hlavně na množství obsažených účinných látek. To je nejdůležitější parametr, kterým byste se měli při výběru řídit. Ze zkušenosti víme, že nejlépe si obvykle stojí sypké přípravky.

Od toho se odvíjí i dávkování, které si určitě před nákupem prostudujte. Objemný přípravek se může tvářit, že vydrží dlouho, pak ale zjistíte, že pro denní dávku musíte odsypat velké množství. Dávkování se liší doplněk od doplňku a souvisí zejména s cenou. Ne vždy je výhodné koupit velké balení.

Pokud si pořídíte kloubní výživu v prášku, bude se vám hodit šejkr. Ten se postará o to, aby se přípravek jednoduše a rychle rozpustil ve vodě a nehrudkoval se. Navíc ho můžete brát všude s sebou, pokud jste si zvykli dopřávat si koktejl například po obědě v práci.

Dobrá rada: Nejčastěji se doporučuje užívat výživu ráno před jídlem. Díky pohybu během dne a prokrvení těla se pak účinné látky do chrupavek lépe dostávají.

Vítěz dTestu z oblasti kloubní výživy

V roce 2016 se stal vítězem nezávislého dTestu z oblasti kloubní výživy výrobek Barny´s Inovo 5. Jedná se o doplněk stravy, který obsahuje glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, MSM, kolagen II. typu, kyselinu hyaluronovou a vitamín C. Volba vítěze se odvíjela především podle složení výrobku. Hodnocení bylo postaveno na tom, zda se výrobcem uvedené hodnoty glukosaminu sulfátu a chondroitinu sulfátu shodují s výsledky naměřenými v laboratoři. Pokud však porovnáte složení výrobku Barny´s Inovo 5 s jinými přípravky kloubní výživy, zjistíte, že na stejné hodnoty pro doporučenou denní dávku se můžete dostat i s mnohem levnějšími výrobky. Např. Geladrink Forte v tabletách obsahuje více glukosaminu a chondroitinu. Cenově je navíc 3x levnější než zmiňovaný vítěz testu. Vždy proto pečlivě prostudujte složení jednotlivých výrobků.

Pojivová tkáň

Pojivová tkáň je jeden z hlavních typů tkání v těle. Jak název napovídá, „propojuje“ nebo „spojuje“ různé části těla. Pojivová tkáň se vyskytuje téměř všude v těle a má různé formy, včetně pevné (kosti), tekuté (krev) a pružné (šlachy a vazy).zdroj

Zde jsou tři hlavní typy pojivové tkáně:

 • Pevná pojivová tkáň: Kosti a chrupavka jsou příklady pevné pojivové tkáně. Kosti poskytují pevnou strukturu a podporu tělu, zatímco chrupavka poskytuje polštáření a umožňuje plynulý pohyb kloubů.
 • Pružná pojivová tkáň: Šlachy a vazy jsou příklady pružné pojivové tkáně. Šlachy spojují svaly s kostmi, umožňují pohyb a poskytují sílu a stabilitu. Vazy spojují kosti s kostmi, stabilizují klouby a pomáhají zabránit nežádoucímu pohybu.
 • Tekutá pojivová tkáň: Krev je příklad tekuté pojivové tkáně. Krev transportuje kyslík, živiny a další důležité látky do buněk po celém těle.

Nejprodávanější kloubní výživa u nás

Alavis

Když se řekne kloubní výživa, většině lidem se vybaví právě doplňky stravy značky Alavis. Do povědomí se dostala nejprve pro své veterinární přípravky. Vzhledem k jejich výbornému a netoxickému složení však byly hojně užívány i mezi lidmi. Firma Alavis proto vyslyšela požadavky svých klientů a vytvořila tzv. humánní doplňky stravy. Jedná se tedy o přípravky pro lidi se zachovanou kvalitou složení výrobků. Sortiment zaměřený původně na kloubní výživu se postupně rozšířil o spalovače tuků, proteiny, vitamíny na podporu imunity, zvýšení libida, udržení hormonální rovnováhy a další. Značka patří kanadské společnosti LightHouse International Inc., která je divizí farmaceutické společnosti Pharma United Inc. Alavis nabízí doplňky, které mají skvělý poměr mezi kvalitou a cenou.

Mezi nejprodávanější přípravky značky Alavis patří:

Barny´s

Značka Barny´s je celosvětově známá pro své farmaceutické přípravky. Vyrábí i tzv. nutraceutické přípravky, které mají kromě nutričních hodnot i zdravotní přínos. Protože se jedná o sesterskou společnost značky Alavis, logicky se nevyhneme srovnávání mezi těmito dvěma značkami. Mimochodem, dle dostupných zdrojů tato značka vznikla primárně právě kvůli rozdělení na přípravky zejména pro zvířata (Alavis) a lidi (Barny´s). Dalším rozdílem je mnohem větší nabídka na všechny možné zdravotní problémy, kterou Barny´s nabízí. U některých výrobků je složení stejné (např. u Barny´s Triple Blend extra silný a Alavis Maxima Triple Blend extra silný), liší se však dávkováním . Oba produkty se cenově pohybují okolo 1 100 Kč.

Na své si navíc přijdou všechny věkové kategorie a to dokonce včetně dětí a kojících žen. Kromě kloubní výživy od této značky seženete doplňky stravy pro lepší imunitu, snadné usínání a kvalitnější spánek, správnou funkci močových cest apod. Barny´s má podobně jako Alavis skvělý poměr mezi cenou a kvalitou.

Mezi nejprodávanější přípravky značky Barny´s patří:

Contipro

Česká značka Contipro začala svoji kariéru výrobou doplňků stravy pro zvířata. Mezi jejich prvotinu patřila právě kloubní výživa pro veterinární účely. Podobně jako u značky Alavis se výrobky začaly čím dál více užívat i mezi lidmi. Z toho důvodu se proto později i firma Contipro zaměřila na výrobu výživových doplňků pro lidi. V současné době se věnuje výzkumu a inovacím v oblasti farmacie, kosmetiky a biomedicíny. Na trhu nyní najdete kloubní výživu pro lidi a produkty pro zvířata. Mezi jejich nejznámější výrobky rozhodně želatinové vitamíny Geloren. Kromě toho, že mají pozitivní vliv na klouby a šlachy, jsou velmi chutné a tudíž mezi uživateli oblíbené. Z těchto tří značek jsou kloubní přípravky Geloren rozhodně nejchutnější a navíc cenově srovnatelné s výrobky předchozích značek.

Mezi nejprodávanější přípravky značky Contipro patří:

Časté dotazy

V souvislosti s doplňky stravy pro zdravé klouby se objevuje spousta otázek. Zde jsou zodpovězené nejčastější z nich.

Lze doplňky nahradit stravou?

Zdravá strava plná vitamínů a minerálů je vždy dobrou volbou. Co se však kloubů týká, není možné každý den doplňovat potřebné množství, které by dokázalo pokrýt denní dávku vhodnou pro jedince s již nemocnými klouby.zdroj

Rozhodně byste ale do svého jídelníčku měli zařadit alespoň některé z těchto potravin:

 • ryby – hlavně mořské, ořechy, chia semínka,
 • ovoce – banány, papája, šípky, zelený čaj,
 • koření – kurkuma, zázvor a také vodu.

Pitný režim je pro klouby stejně důležitý jako dobrá strava.

Kloubní výživa pro koně nebo pro lidi?

Můžu jako člověk užívat kloubní výživu pro koně, kočky nebo psy? Během posledních let si někteří lidé zvykli nahrazovat lidskou kloubní výživu doplňky určenými pro zvířata, zejména pro koně. Proslavil se tak populární Alavis, který dnes již seženete i v podobě vhodné pro lidi.

Pokud porovnáte složení přípravku pro zvířata a lidi, zjistíte, že je většinou totožné. Koňská kloubní výživa ale obsahuje účinné látky ve větší koncentraci. A to přesto, že veterinární doplňky vycházejí levněji. Složení je však kvalitní, protože zejména majitelé koní za své miláčky zaplatili velmi vysoké částky (až několik set tisíc korun za dostihové koně), a rozhodně by je nekrmili něčím nekvalitním. Jsou tu však jistá rizika, které potvrzuje i Petr Fulín z 1. ortopedické kliniky 1. LF UK a FN Motol v Praze:

 1. Je nutné dát si pozor na dávkování, aby nedošlo k předávkování. Přeci je kůň má jinou hmotnost a potřebu obnovy chrupavek než člověk.
 2. Veterinární přípravky mají nižší požadavky na kvalitu.
 3. Když člověk bude záměrně užívat veterinární přípravek, je to na jeho vlastní riziko.
 4. Zvířata mají jiný metabolismus, proto se těžko přepočítává koňská dávka na lidskou.
 5. Zatím sice neexistují studie, které by potvrdily závažné nežádoucí účinky, ale uvádí se jistá spojitost těchto přípravků s ohrožením lidského vylučovacího systému.

Samozřejmě se na internetu dočtete senzační recenze a je možné, že lidem tyto přípravky na klouby skutečně pomáhají. Přesto je dobré znát rizika.

Jak své klouby preventivně chránit?

Své klouby můžete preventivně chránit několika způsoby:

 • Hmotnost – vašim kloubům rozhodně nebude pomáhat, pokud budete trpět nadváhou. To je z hlediska opotřebení velmi rizikový faktor.
 • Správná technika cvičení – kloubům často ublížíte, pokud zvedáte nadměrně těžká břemena.
 • Pohyb – prospívat vám bude chůze, plavání. Pokud máte sedavý způsob života, je třeba ho kompenzovat.
 • Stravabohatá a rozmanitá strava s dostatkem vitamínů a stopových prvků je základem pro zdravé klouby. V jídle se jedná hlavně o želatinu, která je na klouby skvělým lékem.
 • Správně se oblékat – pokud klouby vystavujete chladu a vlhku, koledujete si ve stáří o průšvih.

Cena kloubní výživy

U doplňku stravy nám bohužel cena příliš nepomůže odhadnout kvalitu. Stává se, že levné kloubní výživy obsahují podobné množství látek jako jejich známější a značkoví konkurenti. U top kloubních výživ totiž často platíte za značku, a samozřejmě i za jakousi ověřenou kvalitu a zdravotní nezávadnost.

Doporučujeme nevolit si extra levné potravinové doplňky, u kterých se nemusí dostavit požadovaný účinek. Zcela se pak vyhýbejte neověřeným doplňkům z ciziny, které nejsou hlídané a mohou obsahovat tělu škodlivé složky.

Obecně se cena kloubní výživy pohybuje od 150 Kč do 1 200 Kč. Levněji vycházejí tabletky, dražší pak bývá výživa v prášku. Nej kloubní výživa se pozná hlavně tak, že obsahuje vysoký poměr hlavních léčivých látek.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.4/5 166 hodnocení

Zdroje:

 1. PAVELKA, K. Farmakoterapie revmatických onemocnění. 1. vyd. Praha: Grada, 2005, 434 s. ISBN 80-247-0459-5.
 2. MEDEK, V. a I. KOPECKÝ. Osteoartróza
 3. FREI, R. Viskosuplementace v léčbě osteoartrózy. Farmakoterapie. Praha: Farmakon Press, 2014, roč. 10, č. 3, s. 301-304
 4. DUNGL, P. Ortopedie. 2. vyd. Praha: Grada Publishing, 2014, 1273 s. ISBN 80-247-0550-8.
 5. BRUYERE O., PAVELKA K., ROVATI L. C., DEROISY R., OLEJAROVA M., GATTEROVA J., GIACOVELLI G. a A. REGINS Glucosamine sulfate reduces osteoarthritis progression in postmenopausal women with knee osteoarthritis: evidence from two 3-year studies. Menopause. 2004, 11(2): 138-43. ISSN 1530-0374
 6. REGINSTER, J. Y., R. DEROISY, C. ROVATI, R. L. LEE, E. LEJEUNE, O. BRUYERE, G. GIACOVELLI, Y. HENROTIN, J. E. DACRE a kol. Long-term effects of glucosamine sulphate on osteoarthritis progression: a randomised, placebo-controlled clinical trial. Lancet. 2001, 357(9252): 251-256. ISSN 00995355
 7. FRANSEN, M., AGALIOTIS M., L. NAIRN, M. VOTRUBEC, L. BRIDGETT, S. SU, S. JAN, L. MARCH, J. EDMONDS, et al. Glucosamine and chondroitin for knee osteoarthritis: a doubleblind randomised placebo-controlled clinical trial evaluating single and combination regimens. Annals of the Rheumatic Diseases
 8. RAILHAC, J-J., M. ZAIM, A-S. SAUREL, J. VIAL a B. FOURNIE Effect of 12 months treatment with chondroitin sulfate on cartilage volume in knee osteoarthritis patients: a randomized, double-blind, placebo-controlled pilot study using MRI. Clinical Rheumatology. 2012, 31(9): 1347-1357
 9. FRIZZIERO, L., GOVONI, E. a P. BACCHINI Intra-articular hyaluronic acid in the treatment of osteoarthritis of the knee: clinical and morphological study.Clinical and experimental rheumatology, 1998, 16: 441-449
Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo