Jak správně vybrat kojeneckou lahev

Nákup kojenecké lahve se může zdát jako jednoduchý úkol. Kritérií pro její správný výběr není moc, ovšem je potřeba na žádný parametr nezapomenout a důkladně ho zvážit. My jsme se nejdříve zaměřili na typy a tvary lahviček. Dále si povíme důležité informace o materiálech a savičkách a následně se náš článek zabývá údržbou a péčí o lahvičku, což nesmí zůstat opomenuto, jelikož malým dětem může i malé znečištění velmi ublížit. Na závěr jsme se krátce zaměřili na ceny a porovnali 5 kojeneckých lahví, které v současnosti patří na trhu mezi ty nejvyhledávanější a nejprodávanější. Doufáme, že vám náš článek pomůže vybrat tu správnou láhev pro vaše miminko.

Recenze vybraných kojeneckých lahví

Do našeho testu kojeneckých lahví jsme vybrali ty, které dnes patří mezi ty nejoblíbenější a nejprodávanější. Zaměřili jsme se na základní parametry, tedy z čeho je láhev vyrobená, jaký má objem, nebo pod jaký typ lahví spadá. Dále jsme se blíže zaměřili na savičku-její design, materiál či průtok a v neposlední řadě na příslušenství, které se společně s lahvičkou prodávají.

Láhev Philips Avent Natural SCF673/17

Materiálsklo
Objem240 ml
Barvatransparentní
TypAntikoliková, se širokým hrdlem
Savičkasilikon

Pokud hledáte láhev s dlouhou životností a jednoduchou údržbou, která se Vašemu miminku bude pohodlně držet, tato láhev je tou správnou volbou. Na lahvičce je zobrazena i ryska, takže můžete velmi jednoduše odměřit množství nápoje bez zbytečného přelévání do odměrky.

Láhev dále přináší inovativní design savičky, která připomíná okvětní lístky a kojenec se tak snadněji přisaje a rychle si zvykne na krmení z lahvičky. Široká a ohebná savička se spirálovým designem je vyrobená z extra měkkého silikonu a láhev je tak ideální při kombinovaném kojení. Podle zkušeností maminek nemají kojenci problém přecházet z této lahvičky na prso. Ochranný kryt, který se prodává společně s lahvičkou navíc zajistí ochranu savičky před okolními vlivy hlavně při pobytu venku.

Velkou výhodou je, že lahvičku můžete bez problémů nechávat v ledničce nebo ohřívat v mikrovlnce, sklo je totiž velice odolné a tepluvzdorné a samotný nápoj udrží déle teplý. Láhev je vhodná pro sterilizaci a bezpečnostní borokřemičité sklo, ze kterého je vyrobena se dá snadno recyklovat. Ovšem ne každý kojenec zvládne unést skleněnou láhev, která je těžší než plastová, proto je potřeba miminku pomoct láhev přidržovat.

Nemusíte se bát, že by při miminko při pití z této lahvičky polykalo příliš vzduchu. Speciální antikolikový ventil přesně tomuto zabraňuje a vaše ratolest tak bude ušetřena nadýmání a bolesti bříška. Lahev pořídíte za necelých 400 Kč.

 • speciální design savičky
 • odolnost
 • snadná údržba
 • recyklovatelnost
 • pohodlné držení
 • zabraňuje kolice
 • ochranný kryt na savičku
 • dražší
 • těžší
 • skleněná lahvička je náchylnější k rozbití
Zjistit cenu

Láhev Tommee Tippee C2N Anti-Colic

Materiálplast
Objem260 ml
Barvatransparentní
Typantikoliková
Savičkasilikon

Tato láhev je díky své nízké hmotnosti vhodná pro miminka již od narození, a hlavně pro ta, která mají sklony k břišní kolice. Té zabraňuje speciální antikolikový ventil v lahvičce, který účinně odvádí přebytečný vzduch a umožňuje tak plynulé sání. I přestože je láhev plastová, neobsahuje bisfenol A a jiné škodlivé látky.

Měkký konec savičky věrně napodobuje mateřský prs, takže kojenec nepocítí rozdíl mezi klasickým kojením a sáním z lahvičky.  Lahvička je tedy vhodná při kombinovaném kojení. Savička kojenecké láhve má pomalý průtok, a tak s ní můžou být krmena miminka již od narození. V balení jsou dvě lahvičky s náhradními savičkami, které jsou rovněž antikolikové, takže nemusíme v obchodě hledat savičky do zásoby, které by se hodily na tuto láhev.

Pořizovací cena se pohybuje okolo 300 Kč. Součástí balení jsou také například ochranné plastové kryty, pro základní ochranu saviček. Dále Vás potěší přiložený kartáček na čištění, což ulehčí péči o lahvičku s takto specifickým tvarem. Ten si ale pochvaluje většina zákaznic a potvrzují, že se miminkům lahvička dobře drží. Velikým pomocníkem je také teploměr uvnitř lahvičky, díky kterému můžeme snadno zkontrolovat, že teplota nápoje nepřesáhla doporučených 37 stupňů Celsia.

 • náhradní antikolikové savičky
 • teploměr v lahvičce
 • zabraňuje kolice
 • pohodlné držení
 • přiložené příslušenství v balení
 • plastový materiál se rychleji opotřebuje
 • dražší
Zjistit cenu

Láhev Sauvinex Zero AU

Materiálplast
Objem180 ml
Barvabéžová
Typantikoliková
Savičkasilikon

Na první pohled vás na této lahvičce za cenu přesahující 300 Kč jistě zaujme speciální design savičky. Ta je vyrobená z měkkého silikonu a její umístění na kraji umožňuje kojenci vhodnou polohu krku při sání. Můžeme si všimnout, že je delší než u ostatních lahviček. Právě její délka zajistí správnou práci svalů, úst a jazyka. Savička svojí texturou věrně připomíná bradavku, takže dítě při kombinovaném kojení střídá bradavku a savičku bez větších obtíží.

Další unikátností je speciální váček umístěný na straně lahvičky. Tento váček, vyrobený z pevného a pružného silikonu, se při sání z lahvičky stahuje, stejně jako se tomu při sání děje v mléčných žlázách v prsu matky. Díky stažení se v lahvičce vytvoří vakuum, a tím se zabrání ve vytvoření vzduchových bublin, které způsobují bolesti bříška. Vzniklé vakuum také chrání mléko či jiné tekutiny v lahvičce před oxidací.

Nezapomeňme zmínit, že váček se dá velmi jednoduše umýt běžnými pomůckami v domácnosti.
Na straně lahvičky je ještě jedna velká pomůcka – odměrka. Přestože je láhev schopná pojmout pouze 180 ml nápoje, snadno můžeme množství odměřit a můžeme i kontrolovat, kolik toho miminko vypilo. Právě menší objem je vhodný i pro předčasně narozená miminka, která toho nejenom nezvládnou tolik vypít, ale lahvička se jim díky menší hmotnosti bude dobře držet.

 • speciální umístění a délka savičky
 • inovativní antikolikový váček
 • určeno i pro předčasně narozené děti
 • odměrka
 • malý objem
 • dražší
 • plastový materiál se rychleji opotřebuje
Zjistit cenu

NUK First Choice láhev New Classic

Materiálsklo
Objem240 ml
Barvabílá
TypAntikoliková, se širokým hrdlem
Savičkasilikon

Tato láhev za nízkou pořizovací cenu okolo 100 Kč je vyrobená z borosilikátového skla, které je známé svojí odolností a kvalitou, takže vám velmi dlouho vydrží. Naplněnou láhev můžete díky její tepluvzdornosti bez problémů ohřívat v mikrovlnce či zanechávat v ledničce. Láhev je sice odolná i proti zabarvení či vstřebání pachů, ale při pádu ji ochrání jen silikonový obal, který se dá jednoduše dokoupit. Je tedy škoda, že ochranný obal není součástí balení, jelikož pořizovací cena se nám jeho dokoupením navýší.

Jak jsme již zmiňovali, skleněné lahvičky jsou těžší a nejmenším dětem budete muset při krmení ze začátku pomáhat s přidržováním. Ekologicky zaměřené rodiče potěší, že se lahvička dá snadno recyklovat.

Silikonové savičky jsou svým tvarem přizpůsobené pro přirozené a pohodlné sání a zároveň u kojenců podporují správnou činnost úst a jazyka. Jejich tvar přesně napodobuje mateřskou bradavku a materiál je i stejně měkký. Savička má středně velký otvor ideální pro správný průtok. Příjemné sání je zajištěno i vylepšeným antikolikovým systémem, který zajišťuje, že kojenec pije z lahvičky bez polykání přebytečného vzduchu. Láhev se prodává zároveň s ochranným krytem na savičku.

Oproti ostatním produktům v naší recenzi je tato láhev specifická svým úzkým tvarem, který nejen šetří místo při skladování, ale také se kojencům dobře a bezpečně drží. Díky širokému hrdlu je velmi jednoduché lahvičku vyčistit a naplnit nápojem. Jednoduchý bílý design navíc působí elegantně a hodí se jak pro holky, tak pro kluky.

 • levnější
 • ochranný kryt na savičku
 • kvalitní materiál, který dlouho vydrží
 • pohodlné držení
 • zabraňuje kolice
 • těžší
 • skleněná lahvička je více náchylná k rozbití
Zjistit cenu

Láhev Mam Anti-Colic

Materiálplast
Objem160 ml
BarvaDostupná v různých barvách
TypAntikoliková, se širokým hrdlem
Savičkasilikon

Poslední láhev v našem článku vás jistě zaujme svým oboustranným barevným designem s obrázky, který je dostupný v několika provedeních. Láhev je vyrobená z plastu, ale neobsahuje žádné škodlivé látky. Díky materiálu má velmi nízkou hmotnost a se svým malým objemem je vhodná pro děti již od narození. Tvarově se kojencům velmi dobře drží a její široké hrdlo zjednodušuje čištění a plnění.

Velkým pomocníkem je víčko chránící savičku se speciálním těsněním, díky kterému nehrozí vylití. Víčko můžete použít i jako odměrku, nebo množství nápoje odměřit pomocí rysky na straně lahvičky. Antikolikový systém se v této lahvičce nachází na dně. To totiž obsahuje inovativní větrací otvory, které zajišťují odvod vzduchu a plynulé sání. Velkou výhodou je samosterilizační funkce, která Vám ušetří starost například při cestování.

Samosterilizační láhev za necelých 200 Kč slouží zároveň jako sterilizátor i jako krmící láhev. Po použití všechny díly pečlivě omyjeme v teplé vodě a osušíme. Následně do víčka nalijeme požadované množství kojenecké vody (přesný údaj nalezneme v manuálu), nasadíme víčko, savičku a láhev vložíme do mikrovlnné trouby. Tu nastavíme na maximální výkon a spustíme na dobu, která bývá uvedena na víčku láhve. Po ukončení sterilizace necháme lahvičku vychladnout a hned poté ji zase můžeme použít ke krmení.

Sametově měkká savička vyrobená ze silikonu účinně napomáhá miminku zvyknout si na krmení z láhve. Savička věrně připomíná kůži a je vhodná pro všechny hrnky a lahvičky značky MAM se širokým hrdlem. Pomalý průtok savičky je dalším důvodem, proč je tato lahvička vhodná obzvlášť pro malé a předčasně narozené děti.

 • levnější
 • odměrka ve víčku + ryska
 • barevný design
 • samosterilizace
 • inovativní antikolikový systém
 • vhodné pro předčasně narozené děti
 • malý objem
 • plastový materiál se rychleji opotřebuje
Zjistit cenu

Typy lahviček

Prvním kritériem, na které se blíže podíváme je tvar a typ láhve. Klasické dětské láhve se spoustou obrázků najdeme určitě v každé drogerii. Dnes nám trh ovšem nabízí mnohem více tvarů a typů, ze kterých můžeme vybírat.

 • Tvarově se nejčastěji setkáme s lahvičkami, které mají široké hrdlo. Oproti ostatním lahvičkám se velmi dobře plní jak výživou v podobě prášku, tak nápojem, a také se jednoduše čistí. Tyto lahvičky mají většinou menší objem a jsou tak vhodné i pro menší děti, pro které nejsou příliš těžké. Tvar lahvičky je přizpůsobený pohodlnému držení a také zabraňuje snadnému převržení.
 • Ještě lépe se bude kojenci držet vyšší láhev s úzkým hrdlem. Její další výhodou je to, že si na ni dítě velmi rychle zvykne a naučí se z ní pít sám bez vaší pomoci. Pozor si ale dejte na to, kam láhev postavíte – láhev je totiž náchylnější k převržení.
 • Pro nejmenší miminka jsou vhodné láhve pro učení se. Svým materiálem a savičkou jsou přizpůsobeny tomu, aby co nejvěrněji napodobovaly bradavku a lidskou kůži. Díky těmto specifikacím si vaše dítě na krmení z lahve velmi rychle zvykne a ani kombinované kojení pro něho nebude problém.

 

V současnosti mají nejlepší kojenecké lahve na trhu antikolikový systém. Při sání z lahvičky miminkům hrozí, že do sebe dostanou moc přebytečného vzduchu, který způsobuje nepříjemné bolesti bříška – koliku. A právě těmto nepříjemnostem zabraňují antikolikové lahvičky. Unikátní design ventilů v těchto lahvičkách vytváří vakuum a udržuje savičku plnou nápoje i ve vodorovné poloze. Miminku se bude z lahvičky o to lépe sát a komfort navíc mu zajistí speciálně tvarované savičky.

Materiály kojeneckých lahví

Dalším velmi důležitým kritériem je materiál, ze kterého je láhev vyrobená. Na trhu bezesporu nejčastěji najdeme plastové lahvičky, v poslední době jsou ale oblíbené skleněné a silikonové z důvodů, které vám představíme v následujících řádcích. U každého materiálu jsme se zaměřili na jeho životnost a odolnost, který materiál se lépe ohřívá a čistí a dále na obecné informace, které byste o materiálu měli určitě vědět.

Plast

Plastové kojenecké lahve najdeme snad v každé drogerii i supermarketu, kde máme na výběr velkou škálu designů, barev a tvarů. Jsou nerozbitné a lehké, takže kojencům se s nimi dobře manipuluje. Mléko či jiné nápoje se v plastových lahvích ohřeje rychleji než ve skleněných, ovšem špatně se následně kontroluje teplota nápoje. Životnost plastových lahviček je poněkud kratší kvůli tomu, že se plast časem opotřebuje a zabarví od mléka, čaje či jiných nápojů.

Plastové výrobky často obsahují škodlivou a pro kojence nebezpečnou látku BFA – bisfenol A. BFA je chemická látka a významná průmyslová surovina, která je součástí velkého množství výrobků denní potřeby. Vědci bisfenol A podrobně zkoumali a zařadili ho do skupiny látek, které v těle narušují hormonální rovnováhu. Tato látka se také podílí na vzniku závažných onemocnění jako je cukrovka nebo rakovina prsu, či může narušit plodnost, imunitu a biochemickou stabilitu v mozku. Evropská komise naštěstí zakázala výrobu a prodej lahviček s touto látkou, a proto dnes všechny plastové lahvičky nesou označení BFA free. zdroj

Skleněné kojenecké lahve

Skleněné lahve jsou těžší a některým kojencům se kvůli tomu mohou špatně držet. Proto jsou vhodné pro nejmenší děti, které nepijí samy, ale jsou krmeny jinou osobou. Pro starší děti je vhodné koupit lahev, která má vytvarované úchyty pro držení, aby se samy co nejdříve naučily lahev správně uchopit.

Velkou výhodou je jejich životnost a snadné čištění. Oproti plastovým neuvolňují žádné škodlivé látky a nepohlcují barvy ani pachy, tudíž nemusíme mít na každý nápoj jinou lahvičku. Ohřívání nápoje bude trvat déle než v plastové lahvičce, za to ale jsou odolné vůči výkyvům teploty. Pokud je Vaše dítě hravější povahy, skleněná lahev nebude ideální, protože se dá jednoduše rozbít. Ale i na to máme řešení. Stačí si dokoupit speciální silikonový obal, do kterého se lahev jednoduše vloží a bude tak odolná vůči pádům.

Silikon

Silikonové lahvičky jsou primárně určeny pro miminka, která si na lahvičku teprve zvykají, a proto nejsou k dostání v jen v tak ledajakých obchodech. Velkou výhodou je jejich nezničitelnost a fakt, že se silikon velmi podobá lidské kůži, což je pro kojence vyhovující. Silikonové lahvičky jsou také nejlepší volbou při kombinovaném kojení. Při koupi těchto lahviček budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy, za to ale dostaneme produkt, který bude pro kojence nejvhodnější.

Nerez

Nerezové lahvičky jsou na trhu novinkou, a pokud vás při nákupu neodradí pořizovací cena, která je několikanásobně vyšší než u ostatních lahviček, dostanete produkt vhodný ve všech ohledech pro vaše dítě. S těmito lahvemi si můžete být jisti, že neobsahují žádné škodlivé látky, které se tedy nedostanou ani do nápoje a lahvička také nevstřebá žádné barvy či pachy. Životnost nerezových lahviček je mnohonásobně větší a dítěti tak vydrží po celé jeho kojenecké období. Lahvičky jsou svojí lehkostí a nerozbitností vhodné jak pro nejmenší miminka, tak pro hravější děti.

Savičky  ke kojeneckým lahvím

Savička (dudlík) se většinou prodává s kojeneckou lahví, ale je vhodné mít ke každé láhvi alespoň dvě. Při výběru je důležité se soustředit na materiál, tvar a průtok savičky, aby co nejvíce připomínala bradavku a pro kojence bylo tak sání z lahvičky pohodlné. Nezapomínejme na to, že pokud kojenci vybereme špatnou velikost či tvar savičky, miminko si na ni zvykne a bude pro něho těžké vrátit se zpátky k běžnému kojení.

Dnes se savičky vyrábí buď ze silikonu nebo z latexu.

 • Silikon je měkčí a pro miminka příjemnější, protože více připomíná bradavku. Tento materiál je tak vhodnější pro kombinované kojení. Pozor si ale musíme dát, jakmile miminku začnou růst zoubky, protože silikon jim příliš dlouho neodolá.
 • Latexové savičky jsou pevnější a odolnější, takže déle vydrží. Děti je lehce neprokousnou, ale jejich pevnost nemusí být pro všechny příjemná. Navíc některé děti mohou být na latex alergické.

Pro kojence je určitě nejvhodnější kruhový tvar savičky z důvodu, který nám je už jasný.  Dále můžeme narazit na tzv. anatomicky tvarované savičky, které u kojenců podporují správný vývoj zoubků a čelisti. Tyto speciální savičky dokážou také při sání napodobit chování dásní při klasickém kojení.

Některé savičky jsou odstupňované nejen podle velikosti průtoku, ale i podle stáří dítěte. Z hlediska průtoku je ideální, aby z lahvičky po převrácení dnem vzhůru vykapaly přibližně 2 až 3 kapky za minutu. Při rychlejším průtoku hrozí, že by se kojenec mohl začít dusit, a proto jsou hlavně pro novorozené děti lepší savičky s pomalejším průtokem. Při výběru savičky záleží také na nápoji, který bude dítě z lahvičky pít. Pro čaj či vodu se hodí savička se slabším průtokem, a naopak pro kaši a mléko je vhodnější silnější průtok.

Čištění kojeneckých lahví

O lahvičky a její části je důležité pečovat a pečlivě je po každém použití umýt. Malé děti jsou totiž náchylnější k nemocem a špatně umytá lahvička by pro ně mohla být nebezpečná.

Některé kojenecké lahve se prodávají společně se speciálním kartáčem na čištění, který vám pomůže láhev správně a pořádně vyčistit. Vhodné je láhev a její části často sterilizovat. Pro správnou sterilizaci se více hodí skleněná láhev, popřípadě plastová, ale měla by být bez barevných obrázků.

Pokud nevlastníte elektrický sterilizátor, stačí lahvičku rozložit na jednotlivé části a ty vyvařit v hrnci s pitnou vodou. V elektrickém sterilizátoru probíhá sterilizace pomocí vodní páry. Části lahvičky se do přístroje naskládají a přilije se požadované množství vody, které je uvedeno v manuálu od výrobce. Poté se sterilizátor uzavře a zapne. Po ukončení sterilizace je vhodné nechat přístroj, aby chvíli vychladl a my tak předešli případnému opaření.

Cena

Při nákupu kojenecké lahve nehrozí, že byste utratili nějakou závratnou finanční částku. Většina lahviček stojí okolo 200 Kč ovšem ty nejkvalitnější výrobky mohou stát i více než 500 Kč. Zakoupení dražšího produktu se vám ale vyplatí v tom, že dítěti vydrží jedna lahvička po celé jeho kojenecké období. Naopak levnější lahvičky budete muset po nějaké době vyměnit z důvodu opotřebení materiálu.

Levné kojenecké lahve

Do 250 Kč koupíte téměř všechny plastové lahvičky a některé skleněné. V této kategorii nalezneme typy lahviček jako antikolikové, klasické, ale i lahve pro učení se. Z hlediska objemu se zde objevují lahve jak se 120 ml, tak i větší lahve s objemem nad 300 ml.

Nejlepší kojenecké lahve

Nad 250 Kč stojí většina skleněných lahví a následně speciální silikonové a nerezové lahve. V této cenové kategorii nalezneme jako u té předchozí kategorie lahvičky všech typů a objemů a dokonce i lahvičky s objemem nad 500 ml.

Jak vám tento test pomohl? Budeme rádi, když ho ohodnotíte hvězdičkami.

4.7/5 29 hodnocení

Přihlašte se do newsletteru a
získejte super tipy do emailu

Pravidelně zhruba 1 až 3 krát měsíčně vám pošleme skvělé tipy na nakupování, nové testy a nejlepší recenze.

Co můžete čekat?

 1. Tipy na opravdu dobré nákupy (vybíráme jen to, co bychom poslali sami sobě)
 2. Výhodné nabídky a slevy (vybereme jen ty opravdu dobré)
 3. Rady k nakupování
 4. Nové recenze produktů
 5. Nové srovnávací testy
 6. Tyto e-maily jsou zdarma
 7. Neposíláme spam, ani obchodní nabídky třetích stran
Načítáme ...

Děkujeme za přihlášení do newsletteru. Teď ještě mrkněte do emailu a potvrďte, že jste o zařazení do newsletteru požádali opravdu vy. 🙂

Pro info si přečtěte naše zásady osobních údajů a GDPR.

Sledujte nás na sociálních sítích

Na FB, Instáč a Twitter píšeme novinky o nakupování na internetu a zajímavé tipy, které na covybrat.cz nenajdete.

Kategorie:

Budeme rádi za vaše názory a připomínky

   Přidejte váš dotaz nebo recenzi

   Před odesláním komentáře byste měli vědět jak pracujeme s vašimi osobními údaji. Důvodem pro zpracování osobních údajů je náš oprávněný zájem. Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC (GDPR). Při odeslání komentáře zpracováváme tyto osobní údaje - jméno, email a vaši IP adresu. Jméno používáme pro oslovení při případné odpovědi. Jméno můžete nahradit i přezdívkou. Email používáme pouze pro odeslání notifikačního emailu se zprávou, že vám někdo odpověděl na váš dotaz, případně rovnou pošleme odpověď na váš dotaz. Email je neveřejný a pro jiné účely ho nepoužíváme. IP adresu využíváme výlučně pro ochranu formuláře před spamem. Případné úpravy osobních údajů a žádosti o smazání můžete vyřídit emailově na poradime@covybrat.cz.

   Covybrat.cz
   Logo